О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2016 года № 667
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 «Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 55-56, ст. 544) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
1) в пункте 16:
дополнить подпунктами 3-1), 3-2), 3-3), 3-4), 3-5), 3-6), 3-7), 3-8), 3-9), 3-10) и 3-11) следующего содержания:
«3-1) образует общественный совет;
3-2) рассматривает рекомендации общественного совета;
3-3) согласовывает участие членов общественного совета в работе иных рабочих органов при Министерстве и его ведомствах;
3-4) осуществляет представительство в составе общественного совета и его рабочих групп;
3-5) определяет персональный состав представительства от Министерства в составе рабочей группы общественного совета;
3-6) утверждает состав рабочей группы общественного совета;
3-7) утверждает состав общественного совета и положение о нем;
3-8) осуществляет организационное обеспечение деятельности общественного совета;
3-9) направляет проект нормативного правового акта, касающегося прав, свобод и обязанностей граждан, в общественный совет для обсуждения и выработки рекомендаций;
3-10) согласовывает сроки проведения общественных слушаний общественным советом, образуемым Министерством;
3-11) представляет отчет общественному совету о результатах работы Министерства, направленной на защиту общественных интересов;»;
дополнить подпунктами 14-5), 14-6) и 14-7) следующего содержания:
«14-5) разрабатывает, согласовывает с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации и утверждает нормативные правовые акты об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, в регулируемой сфере;
14-6) разрабатывает, согласовывает с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации и утверждает нормативные правовые акты об утверждении разрешительных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, в регулируемой сфере;
14-7) разрабатывает, согласовывает с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации и утверждает формы заявлений для получения разрешения второй категории, формы разрешений второй категории;»;

"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 7 қарашадағы № 667 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 54-56, 554-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ережеде:
1) 16-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2), 3-3), 3-4), 3-5), 3-6), 3-7), 3-8), 3-9), 3-10) және 3-11) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) қоғамдық кеңесті құрады;
3-2) қоғамдық кеңестің ұсынымдарын қарайды;
3-3) қоғамдық кеңес мүшелерінің Министрліктің және оның ведомстволарының жанындағы өзге де жұмыс органдарының жұмысына қатысуын келіседі;
3-4) қоғамдық кеңестің құрамында және оның жұмыс топтарының құрамында өкілдік етуді жүзеге асырады;
3-5) қоғамдық кеңестің жұмыс тобының құрамындағы Министрлік атынан өкілдіктің дербес құрамын айқындайды;
3-6) қоғамдық кеңестің жұмыс тобының құрамын бекітеді;
3-7) қоғамдық кеңестің құрамын және ол туралы ережені бекітеді;
3-8) қоғамдық кеңестің қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
3-9) қоғамдық кеңеске азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты нормативтік құқықтық актінің жобаларын талқылау және ұсынымдарды тұжырымдау үшін жібереді;
3-10) Министрлік құратын қоғамдық кеңестің қоғамдық тыңдауларды өткізуінің мерзімдерін келіседі;
3-11) Министрліктің қоғамдық мүдделерді қорғауға бағытталған жұмысының нәтижелері туралы есепті қоғамдық кеңеске ұсынады;»;
мынадай мазмұндағы 14-5), 14-6) және 14-7) тармақшалармен толықтырылсын:
«14-5) реттелетін саладағы біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеп, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келіседі және бекітеді;
14-6) реттелетін саладағы рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеп, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келіседі және бекітеді;
14-7) екінші санаттағы рұқсатты алуға арналған өтініштердің нысандарын, екінші санаттағы рұқсаттардың нысандарын әзірлеп, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келіседі және бекітеді;»;

дополнить подпунктами 17-2), 17-3), 17-4), 17-5) и 17-6) следующего содержания:
«17-2) осуществляет в пределах своей компетенции аккредитацию объединений субъектов частного предпринимательства, претендующих на участие в проведении экспертизы проектов нормативных правовых актов, концепций проектов законов, проектов международных договоров Республики Казахстан, а также международных договоров, участником которых намеревается стать Республика Казахстан, затрагивающих интересы частного предпринимательства;
17-3) утверждает в пределах своей компетенции состав экспертного совета по вопросам частного предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
17-4) проводит анализ регуляторного воздействия по документам, предусмотренным пунктом 3 статьи 82 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству;
17-5) осуществляет мониторинг эффективности государственного контроля и надзора в регулируемой сфере;
17-6) представляет в пределах своей компетенции в уполномоченный орган по предпринимательству отчеты о состоянии регулирования предпринимательской деятельности;»;
дополнить подпунктом 26-8) следующего содержания:
«26-8) разрабатывает порядок выдачи разрешений на неоднократное пересечение Государственной границы Республики Казахстан казахстанскими и иностранными морскими судами и казахстанскими воздушными судами, задействованными в операциях по недропользованию на контрактной территории, расположенной на континентальном шельфе, пространственные и временные пределы действия разрешений, а также порядок осуществления контроля за указанными судами;»;
подпункт 65) изложить в следующей редакции:
«65) утверждает паспорт производства производителям нефтепродуктов;»;
подпункт 70) изложить в следующей редакции:
«70) ежегодно утверждает планы переработки нефти и продуктов переработки;»;
дополнить подпунктами 71-1), 71-2), 71-3), 71-4) и 71-5) следующего содержания:
«71-1) разрабатывает и утверждает порядок доступа поставщиков нефти к переработке сырой нефти и (или) газового конденсата, и (или) продуктов переработки;
71-2) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области оборота нефтепродуктов перечень продуктов переработки;
71-3) в пределах своей компетенции для формирования и ведения единой базы данных по производству и обороту нефтепродуктов предоставляет в уполномоченный орган в области оборота нефтепродуктов информацию о фактических ежесуточных объемах производства, реализации (отгрузки) и об остатках нефтепродуктов по видам и в разрезе производителей нефтепродуктов, поставщиков нефти (об объемах реализации (отгрузки) и об остатках нефтепродуктов), импортеров (об объемах импорта, ввоза), в порядке, предусмотренном подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 июля 2011 года «О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов»;

мынадай мазмұндағы 17-2), 17-3), 17-4), 17-5) және 17-6) тармақшалармен толықтырылсын:
«17-2) өз құзыреті шегінде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілердің жобаларына, заң жобаларының тұжырымдамаларына, Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының жобаларына, Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін халықаралық шарттарға сараптама жүргізуге қатысуға үміткер жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бірлестіктерін аккредитациялауды жүзеге асырады;
17-3) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жеке кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңестiң құрамын бекітеді;
17-4) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 82-бабының3-тармағында көзделген құжаттар бойынша кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен реттеушілік әсерге талдау жүргізеді;
17-5) реттелетін саладағы мемлекеттік бақылау және қадағалау тиімділігіне мониторингті жүзеге асырады;
17-6) кәсіпкерлік қызметті реттеудің жай-күйі туралы есептерді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға өз құзыреті шегінде тапсырады;»;
мынадай мазмұндағы 26-8) тармақшамен толықтырылсын:
«26-8) құрылықтық қайраңда орналасқан келісімшарт аумағындағы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға тартылған қазақстандық және шетелдік теңіз кемелері мен қазақстандық әуе кемелерінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бірнеше мәрте кесіп өтуіне рұқсаттар беру тәртібін, рұқсаттарды қолданудың кеңістіктік және уақыттық шектерін, сондай-ақ көрсетілген кемелерге бақылауды жүзеге асыру тәртібін әзірлейді;»;
65) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«65) мұнай өнімдерін өндірушілерге өндіріс паспортын бекітеді;»;
70) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«70) жыл сайын мұнай және қайта өңдеу өнімдерін өңдеу жоспарларын бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 71-1), 71-2), 71-3), 71-4) және 71-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«71-1) шикі мұнайды және (немесе) газ конденсатын, және (немесе) қайта өңдеу өнімдерін өңдеуге мұнай берушілердің қол жеткізу тәртібін әзірлейді және бекітеді;
71-2) мұнай өнімдері айналымы саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша қайта өңдеу өнімдерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
71-3) өз құзыреті шегінде мұнай өнімдерін өндіру және олардың айналымы жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу үшін мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерінің түрлері бойынша және мұнай өнімдерін өндірушілер, мұнай берушілер (мұнай өнімдерін өткізу (тиеп-жөнелту) көлемдері туралы және қалдықтары туралы), импорттаушылар бойынша нақты тәулік сайынғы өндіру, өткізу (тиеп-жөнелту) көлемдері туралы және қалдықтары туралы ақпаратты «Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы» 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 3) тармақшасында көзделген тәртіппен ұсынады;

71-4) в пределах своей компетенции предоставляет в уполномоченный орган в области оборота нефтепродуктов ежегодные утвержденные (в том числе корректировочные) планы переработки нефти, ежемесячные графики транспортировки нефти на все нефтеперерабатывающие заводы (в том числе расположенные за пределами территории Республики Казахстан) в разрезе поставщиков нефти (недропользователей), ежемесячные планы (графики) поставок нефтепродуктов по регионам Республики Казахстан в разрезе поставщиков нефти;
71-5) утверждает нормативные технические документы в сфере производства нефтепродуктов;»;
подпункт 77) изложить в следующей редакции:
«77) устанавливает минимальные объемы производства нефтепродуктов;»;
подпункт 87) изложить в следующей редакции:
«87) разрабатывает и утверждает порядок определения предельных цен оптовой реализации товарного и сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке;»;
дополнить подпунктом 104-9) следующего содержания:
«104-9) утверждает перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти в море и внутренних водоемах Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 123-1) следующего содержания:
«123-1) утверждает порядок выполнения производственного контроля в области обеспечения радиационной безопасности для каждой эксплуатирующей организации с учетом особенностей и условий, выполняемых ею работ, по согласованию с государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;»;
дополнить подпунктом 133-1) следующего содержания:
«133-1) разрабатывает и утверждает нормативные значения показателей надежности электроснабжения, а также порядок их определения;»;
подпункт 153) изложить в следующей редакции:
«153) разрабатывает и утверждает требования к экспертным организациям для осуществления энергетической экспертизы;»;
подпункт 154) исключить;
дополнить подпунктами 186-20), 186-21), 186-22), 186-23), 186-24), 186-25) и 186-26) следующего содержания:
«186-20) разрабатывает и утверждает порядок определения расчетного тарифа, утверждения предельного и индивидуального тарифов;
186-21) разрабатывает и утверждает типовой инвестиционный договор;
186-22) утверждает предельные тарифы;
186-23) заключает инвестиционные договоры с энергопроизводящими организациями;
186-24) ведет мониторинг исполнения энергопроизводящими организациями инвестиционных обязательств, предусмотренных в соглашениях, и инвестиционных программ, предусмотренных в инвестиционных договорах;
186-25) формирует группы энергопроизводящих организаций;
186-26) в случаях утверждения индивидуального тарифа выше расчетного тарифа согласовывает увеличение стоимости инвестиционной программы;»;

71-4) өз құзыреті шегінде мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті органға мұнайды қайта өңдеудің жыл сайынғы бекітілген (оның ішінде түзетілген) жоспарларын, мұнай берушілер (жер қойнауын пайдаланушылар) бөлінісінде барлық мұнай өңдеу зауыттарына (оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде орналасқандар) мұнай тасымалдаудың ай сайынғы кестелерін, Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша мұнай берушілер бөлінісінде мұнай өнімдерін жеткізудің ай сайынғы жоспарын (кестелерін) ұсынады;
71-5) мұнай өнімдерін өндіру саласындағы нормативтік техникалық құжаттарды бекітеді;»;
77) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«77) мұнай өнімдерін өндірудің ең аз көлемдерін белгілейді;»;
87) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«87) тауарлық және сұйытылған мұнай газын ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау тәртібін әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 104-9) тармақшамен толықтырылсын:
«104-9) мұнайдың теңізге және Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарына авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттердің тізбесін бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 123-1) тармақшамен толықтырылсын:
«123-1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттiк органмен келiсу бойынша әрбiр пайдаланушы ұйым үшiн ол орындайтын жұмыстардың ерекшелiктерi мен жағдайларын ескере отырып, радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласындағы өндiрiстiк бақылауды орындау тәртiбiн бекiтедi;»;
мынадай мазмұндағы 133-1) тармақшамен толықтырылсын:
«133-1) электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін, сондай-ақ оларды айқындау тәртібін әзірлейді және бекітеді;»;
153) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«153) энергетикалық сараптаманы жүзеге асыру үшін сараптама ұйымдарына қойылатын талаптарды әзірлейді және бекітеді;»;
154) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 186-20), 186-21), 186-22) 186-23), 186-24), 186-25) және 186-26) тармақшалармен толықтырылсын:
«186-20) есептік тарифті айқындау, шекті және жеке тарифтерді бекіту тәртібін әзірлейді және бекітеді;
186-21) үлгілік инвестициялық шартты әзірлейді және бекітеді;
186-22) шекті тарифтерді бекітеді;
186-23) энергия өндіруші ұйымдармен инвестициялық шарттар жасасады;
186-24) келісімдерде көзделген инвестициялық міндеттемелер мен инвестициялық шарттарда көзделген инвестициялық бағдарламаларды энергия өндіруші ұйымдардың орындауына мониторинг жүргізеді;
186-25) энергия өндіруші ұйымдардың топтарын қалыптастырады;
186-26) жеке тариф есептік тарифтен жоғары болып бекітілген жағдайда инвестициялық бағдарламаның құнын көтеруді келіседі;»;

дополнить подпунктом 187-1) следующего содержания:
«187-1) утверждает форму плана мероприятий по охране окружающей среды и отчета о выполнении данного плана;»;
дополнить подпунктами 190-1) и 190-2) следующего содержания:
«190-1) разрабатывает и утверждает в пределах компетенции нормативно-технические документы в области охраны окружающей среды;
190-2) разрабатывает и утверждает в пределах компетенции методические рекомендации в области охраны окружающей среды;»;
подпункт 194) исключить;
подпункт 201) изложить в следующей редакции:
«201) устанавливает порядок выдачи, изменения и погашения квот на выбросы парниковых газов;»;
подпункт 203) исключить;
дополнить подпунктами 215-1) и 215-2) следующего содержания:
«215-1) определяет правила учета отходов производства и потребления;
215-2) определяет критерии отнесения отходов потребления ко вторичному сырью;»;
подпункт 219) изложить в следующей редакции:
«219) разрабатывает порядок распределения квот на выбросы парниковых газов и формирования резервов установленного количества и объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 222-2) следующего содержания:
«222-2) определяет организацию, осуществляющую ведение информационной системы отслеживания движения транспортных средств, специализирующихся на вывозе отходов по данным спутниковых навигационных систем;»;
дополнить подпунктами 223-1), 223-2), 223-3), 223-4), 223-5), 223-6) и 223-7) следующего содержания:
«223-1) осуществляет ведение Государственного регистра выбросов и переноса загрязнителей;
223-2) организует разработку Национального доклада о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан;
223-3) разрабатывает правила разработки Национального доклада о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан;
223-4) разрабатывает правила ведения Государственного фонда экологической информации;
223-5) разрабатывает и утверждает правила подготовки рассмотрения и одобрения, учета, отчетности и мониторинга внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов;
223-6) осуществляет управление резервом объема квот;
223-7) ежегодно до 1 мая года размещает на интернет-ресурсе Министерства информацию за предыдущий год о:
поступлениях в бюджет от взыскания ущерба, причиненного окружающей среде;
поступлениях в бюджет от штрафов за нарушение экологического законодательства Республики Казахстан;»;
подпункт 231) исключить;
в подпункте 238):
абзац третий изложить в следующей редакции:
«методику по определению диспергентов для включения их в перечень диспергентов для ликвидации аварийных разливов нефти в море и внутренних водоемах Республики Казахстан;»;
абзац четвертый исключить;
дополнить абзацами тридцать третьим, тридцать четвертым, тридцать пятым, тридцать шестым, тридцать седьмым, тридцать восьмым, тридцать девятым, сороковым, сорок первым, сорок вторым, сорок третьим, сорок четвертым и сорок пятым следующего содержания:
«форму плана мониторинга выбросов парниковых газов;
правила ведения Государственного регистра выбросов и переноса загрязнителей;
методику распределения квот из резерва объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов;
перечень видов хозяйственной деятельности, проекты которых подлежат вынесению на общественные слушания;
формы предоставления информации о:
поступлениях в бюджет от платы за эмиссии в окружающую среду;
поступлениях в бюджет от взыскания ущерба, причиненного окружающей среде;
поступлениях в бюджет от штрафов за нарушение экологического законодательства Республики Казахстан;
расходах бюджета на мероприятия по охране окружающей среды;
форму отчета по инвентаризации отходов и инструкцию по ее заполнению;
форму заполнения кадастровых дел по объектам размещения отходов;
методику расчета тарифа на сбор, вывоз, утилизацию, переработку и захоронение твердых бытовых отходов;
правила применения методов ликвидации аварийных разливов нефти на море и внутренних водоемах Республики Казахстан;»;
подпункт 238-1) изложить в следующей редакции:
«238-1) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области технического регулирования правила и критерии признания и допустимости действия на территории Республики Казахстан международных стандартов и стандартов Республики Казахстан, используемых в реализации проектных механизмов в сфере регулирования выбросов и поглощений парниковых газов, проведении инвентаризации парниковых газов, верификации и валидации;»;

мынадай мазмұндағы 187-1) тармақшамен толықтырылсын:
«187-1) қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспары мен осы жоспардың орындалуы туралы есеп нысанын бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 190-1) және 190-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«190-1) құзыреті шегінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлейді және бекітеді;
190-2) құзыреті шегінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді және бекітеді;»;
194) тармақша алып тасталсын;
201) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«201) парниктік газдар шығарындыларына квоталарды беру, өзгерту және өтеу тәртібін белгілейді;»;
203) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 215-1) және 215-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«215-1) өндіріс және тұтыну қалдықтарын есепке алу қағидаларын айқындайды;
215-2) тұтыну қалдықтарын қайталама шикізатқа жатқызу өлшемшарттарын айқындайды;»;
219) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«219) парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің және Қазақстан Республикасының Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарындағы квоталардың белгіленген мөлшердегі резерві мен көлемін қалыптастыру тәртібін әзірлейді;»;
мынадай мазмұндағы 222-2) тармақшамен толықтырылсын:
«222) спутниктік навигациялық жүйелер деректері бойынша қалдықтарды әкетуге мамандандырылған көлік құралдарының қозғалысын қадағалаудың ақпараттық жүйесін жүргізуді жүзеге асыратын ұйымды айқындайды;»;
мынадай мазмұндағы 223-1), 223-2), 223-3), 223-4), 223-5), 223-6) және 223-7) тармақшалармен толықтырылсын:
«223-1) Ластауыштардың шығарындылары мен тасымалдарының мемлекеттік тіркелімін жүргізуді жүзеге асырады;
223-2) Қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндаманы әзірлеуді ұйымдастырады;
223-3) Қоршаған ортаның жай-күйі туралы және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндаманы әзірлеу қағидаларын әзірлейді;
223-4) Мемлекеттік экологиялық ақпарат қорын жүргізу қағидаларын әзірлейді;
223-5) парниктік газдар шығарындыларын азайту жөніндегі ішкі жобаларды қарауға және мақұлдауға, есепке алуға, есептілік пен мониторингке дайындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
223-6) квоталар көлемінің резервін басқаруды жүзеге асырады;
223-7) жыл сайын жылдың 1 мамырына дейін Министрліктің интернет-ресурсында өткен жылғы:
қоршаған ортаға залалды өтеуден бюджетке түсетін түсімдер;
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдардан бюджетке түсетін түсімдер туралы ақпаратты орналастырады;»;
231) тармақша алып тасталсын;
238) тармақшада:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«мұнайдың теңізге және Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарына авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер тізбесіне енгізу үшін диспергенттерді айқындау жөніндегі әдістемені;»;
төртінші абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші және қырық бесінші абзацтармен толықтырылсын:
«парниктік газдар шығарындылары мониторингі жоспарының нысанын;
Ластауыштардың шығарындылары мен тасымалдарының мемлекеттік тіркелімін жүргізу қағидаларын;
Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарындағы квоталар көлемінің резервінен квоталар бөлудің әдістемесін;
жобалары қоғамдық тыңдауларға шығарылуға жататын шаруашылық қызметі түрлерінің тізбесін;
мыналар:
қоршаған ортаға эмиссиялардан бюджетке түсетін түсімдер;
қоршаған ортаға залалды өтеуден бюджетке түсетін түсімдер;
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдан бюджетке түсетін түсімдер;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларға бюджет шығыстары туралы ақпарат ұсынудың нысандарын;
қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп нысанын және оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты;
қалдықтарды орналастыру объектілері бойынша кадастрлық істерді толтыру нысанын;
тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, әкетуге, кәдеге жаратуға, қайта өңдеуге және көмуге арналған тарифті есептеу әдістемесін;
мұнайдың теңізге және Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарына авариялық төгілуін жою әдістерін қолдану қағидаларын бекітеді;»;
238-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«238-1) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық стандарттарды және парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін реттеу саласындағы жобалық тетіктерді іске асыруда, парниктік газдарды түгендеу, верификация және валидация жүргізуде пайдаланылатын Қазақстан Республикасының стандарттарын қолдануға рұқсат ету және тану қағидалары мен өлшемшарттарын әзірлейді және бекітеді;»;

дополнить подпунктом 238-8) следующего содержания:
«238-8) согласовывает методику расчета выбросов парниковых газов, разработанную оператором установки;»;
подпункт 252) исключить;
подпункт 264) изложить в следующей редакции:
«264) утверждает план размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии с учетом целевых показателей развития сектора возобновляемых источников энергии;»;
подпункт 268-1) изложить в следующей редакции:
«268-1) разрабатывает и утверждает правила формирования перечня энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, и размещает его на своем интернет-ресурсе;»;
дополнить подпунктами 268-4), 268-5), 268-6), 268-7) и 268-8) следующего содержания:
«268-4) разрабатывает и утверждает правила формирования плана размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии;
268-5) утверждает целевые показатели развития сектора возобновляемых источников энергии;
268-6) разрабатывает и утверждает типовой договор о подключении объектов по использованию возобновляемых источников энергии, а также порядок и сроки его заключения;
268-7) разрабатывает и утверждает правила формирования и использования резервного фонда;
268-8) разрабатывает и утверждает правила купли-продажи электроэнергии от нетто-потребителей;»;
дополнить подпунктами 275-1), 275-2), 275-3) и 275-4) следующего содержания:
«275-1) размещает информацию, указанную в пункте 3 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года «О доступе к информации», на интернет-портале открытых бюджетов;
275-2) размещает информацию, указанную в пункте 5 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года «О доступе к информации», на интернет-портале оценки эффективности деятельности государственных органов;
275-3) размещает информацию на интернет-портале открытых нормативных правовых актов в соответствии с пунктом 8 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года «О правовых актах»;
275-4) проводит внутренний контроль за качеством и своевременностью предоставления информации;»;
2) в пункте 17:
подпункты 13) и 35) исключить;
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
«36) осуществляют прием уведомлений о начале или прекращении деятельности, а также ведут, размещают и обновляют на интернет-ресурсе реестр экспертных организаций по проведению энергетической экспертизы в соответствии с категорией;»;
дополнить подпунктом 41-1) следующего содержания:
«41-1) осуществляют квалификационные проверки знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок;»;

мынадай мазмұндағы 238-8) тармақшамен толықтырылсын:
«238-8) қондырғы операторы әзірлеген парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдістемесін келіседі;»;
252) тармақша алып тасталсын;
264) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«264) жаңартылатын энергия көздері секторын дамытудың нысаналы көрсеткіштерін ескере отырып, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру жоспарын бекітеді;»;
268-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«268-1) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесін қалыптастыру қағидаларын әзірлеп, бекітеді және оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады;»;
мынадай мазмұндағы 268-4), 268-5), 268-6), 268-7) және 268-8) тармақшалармен толықтырылсын:
«268-4) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру жоспарын қалыптастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
268-5) жаңартылатын энергия көздері секторын дамытудың нысаналы көрсеткіштерін бекітеді;
268-6) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін қосу туралы үлгілік шартты, сондай-ақ оны жасасу тәртібі мен мерзімдерін әзірлейді және бекітеді;
268-7) резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
268-8) нетто-тұтынушылардан электр энергиясын сатып алу-сату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 275-1), 275-2), 275-3) және 275-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«275-1) «Ақпаратқа қол жеткізу туралы» 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 3-тармағында көрсетілген ақпаратты ашық бюджеттер интернет-порталында орналастырады;
275-2) «Ақпаратқа қол жеткізу туралы» 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 5-тармағында көрсетілген ақпаратты мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалаудың интернет-порталында орналастырады;
275-3) «Құқықтық актілер туралы» 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 18-бабының 8-тармағына сәйкес ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталына ақпарат орналастырады;
275-4) ақпарат берудің сапасы мен уақтылығына ішкі бақылау жүргізеді;»;
2) 17-тармақта:
13) және 35) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай редакцияда жазылсын:
«36) қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асырады, сондай-ақ санатына сәйкес энергетикалық сараптама жүргізу жөніндегі сараптама ұйымдарының тізілімін жүргізеді, интернет-ресурста орналастырады және жаңартып отырады;»;
мынадай мазмұндағы 41-1) тармақшамен толықтырылсын:
«41-1) электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексеруді жүзеге асырады;»;

дополнить подпунктом 58-1) следующего содержания:
«58-1) осуществляют контроль за деятельностью местных исполнительных органов по оказанию государственных услуг в области охраны окружающей среды;»;
подпункты 60), 68) и 69) исключить;
подпункт 75) изложить в следующей редакции:
«75) осуществляют контроль за объемом выбросов парниковых газов субъектов администрирования;»;
подпункт 85) исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     Б. Сагинтаев

мынадай мазмұндағы 58-1) тармақшамен толықтырылсын:
«58-1) жергілікті атқарушы органдардың қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсету жөніндегі қызметін бақылауды жүзеге асырады;»;
60)68) және 69) тармақшалар алып тасталсын;
75) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«75) әкімшілендіру субъектілерінің парниктік газдар шығарындыларының көлемін бақылауды жүзеге асырады;»;
85) тармақша алып тасталсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  Б.Сағынтаев