О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 25 декабря 2006 года № 9 "О применении судами Республики Казахстан законодательства о судебных расходах по гражданским делам"
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 14.
1. Внести в вышеуказанное нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) по всему тексту вносятся изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
2) в пункте 1 слова "(далее – Налоговый кодекс)" исключить;
3) в пункте 2 цифры "100" заменить цифрами "102";
4) в пункте 3:
слова "пункта 1" заменить словами "в пункте 1";
слова "решений, определений и прочих постановлений суда" заменить словом "актов";
5) в пункте 4:
в абзаце первом после слов "юридические лица" дополнить словами ", а также структурные подразделения, которые могут рассматриваться в качестве самостоятельных плательщиков государственной пошлины при совершении соответствующими уполномоченными органами юридически значимых действий в интересах такого структурного подразделения:";
абзацы шестой и седьмой изложить в следующей редакции:
"стороны и другие лица, участвующие в деле, при подаче ходатайства о пересмотре судебных актов в кассационном порядке, в случае обращения в суд за повторной выдачей копий судебных актов, копий других документов из дела либо за выдачу дубликата исполнительного листа.
Уплата государственной пошлины может быть произведена заявителем – физическим лицом через своего представителя при условии, что в платежных документах о ее уплате указано, что соответствующая сумма государственной пошлины уплачена именно плательщиком, обратившимся в суд за совершением юридически значимых действий.";
6) в пункте 5:
в абзаце втором:
после слов "0,1 процента" дополнить словами "от оспариваемой суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет (включая пени), указанных в уведомлении, но не более 500 месячных расчетных показателей,";
после слов "(включая пеню)," дополнить "указанных в уведомлении, но не более 20 тысяч месячных расчетных показателей;";
абзац восьмой дополнить предложением следующего содержания:
"При этом с требований о взыскании компенсации морального вреда в денежном выражении, причиненного распространением сведений, порочащих честь, достоинство и деловую репутацию, государственная пошлина определяется от предъявленной ко взысканию суммы.";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"При определении размера государственной пошлины с ходатайств о пересмотре судебных актов в кассационном порядке по спорам имущественного характера следует исходить от оспариваемой заявителем суммы, указанной в ходатайстве о пересмотре судебных актов в кассационном порядке. По спорам неимущественного характера или не подлежащим оценке государственная пошлина оплачивается, исходя из месячного расчетного показателя, установленного в Республике Казахстан, на день уплаты государственной пошлины.";
7) в пункте 7:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Исковое заявление, к которому не приложен документ, подтверждающий уплату государственной пошлины, либо уплата произведена не в полном размере или по несоответствующим реквизитам (бенефициар, код, КБК и т. д.) в соответствии со статьей 152 ГПК подлежит возврату, поскольку неуплата государственной пошлины препятствует возбуждению гражданского дела.";
дополнить абзацами третьим и четвертым следующего содержания:
"Отсутствие документа, подтверждающего уплату государственной пошлины, при предъявлении встречного иска также является основанием для возврата встречного искового заявления.

"Қазақстан Республикасы соттарының азаматтық істер бойынша сот шығындары туралы заңдарды қолдануы туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 9 нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 14 нормативтік қаулысы.
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жоғарыда аталған нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) тақырыбындағы "шығындары", "заңдарды" деген сөздер тиісінше "шығыстары", "заңнаманы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) кіріспеде "шығындары" деген сөз "шығыстары" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) бүкіл мәтін бойынша "АІЖК", "АІЖК-нің" деген сөздер "АПК-нің" деген сөзбен ауыстырылсын;
4)1-тармақта:
"шығындарымен", "Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексінің (бұдан әрі - АІЖК)" деген сөздер тиісінше "шығыстарымен", "Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің (бұдан әрі - АПК)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(бұдан әрі – Салық кодексі)" деген сөздер алып тасталсын;
5) 2-тармақта:
"100" деген цифрлар "102" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"шығындары" деген сөз "шығыстары" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 3-тармақта:
"шешімдерінің, ұйғарымдарының және басқа да сот қаулыларының" деген сөздер "актілерінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 4-тармақта:
бірінші абзацтағы "заңды тұлғалар" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ тиісті уәкілетті органдар осындай құрылымдық бөлімшенің мүддесі үшін заңды мәні бар іс-әрекеттер жасаған кезде мемлекеттік бажды дербес төлеушілер ретінде қаралатын құрылымдық бөлімшелер" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы және жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"сот актілерінің көшірмелерін, істегі басқа құжаттардың көшірмелерін қайта беру не атқару парағының телнұсқасын беру бойынша сотқа жүгінген жағдайда, сот актілерін кассациялық тәртіппен қайта қарау туралы өтінішхат берген кезде іске қатысатын тараптар мен басқа да тұлғалар.
Мемлекеттік баждың төленгені туралы төлем құжаттарында оның тиісті сомасын заңды мәні бар іс-әрекеттерді жасау үшін сотқа жүгінген нақты төлеушінің төлегендігі көрсетілген жағдайда, арыз беруші – жеке тұлға өзінің өкілі арқылы мемлекеттік бажды төлеуді жүргізуі мүмкін.";
8) 5-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"салық тексерулерінің актілері бойынша хабарламаларға дара кәсiпкерлер мен шаруа (фермер) қожалықтарының шағымдануы, олар үшін мемлекеттік баж мөлшерлемесі хабарламада көрсетілген салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің (өсімпұлмен қоса алғанда) даулы сомасының 0,1 пайызын, бірақ 500 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерді, ал заңды тұлғалар үшін хабарламада көрсетілген салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің (өсімпұлмен қоса алғанда) даулы сомасының 1 пайызын, бірақ 20 мың айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерді құрайтын жағдайларды қоспағанда, заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын азаматтардың сотқа беретін арыздары үшін жеке тұлғаларға Салық кодексінде көзделген мөлшерлемелер бойынша ақы төленеді;"
сегізінші абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте, арын, абыройын және іскерлік беделін түсіретін мәліметтерді таратудан келтірілген моральдық зиянға ақшалай нысанда өтемақы өндіру туралы талаптардан мемлекеттік баж өтеуге ұсынылған сомадан айқындалады.";
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүліктік сипаттағы даулар бойынша сот актілерін кассациялық тәртіппен қайта қарау туралы өтінішхаттардан мемлекеттік баж мөлшерін анықтау кезінде сот актілерін кассациялық тәртіппен қайта қарау туралы өтінішхатта көрсетілген арыз берушінің даулайтын сомасын негізге алған жөн. Мүліктік емес сипаттағы немесе бағалауға жатпайтын даулар бойынша мемлекеттік баж оны төлеу күніндегі Қазақстан Республикасында белгіленген айлық есептік көрсеткіш негізінде төленеді.";
9) 7-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік баж төленгенін растайтын құжат қоса тіркелмеген не ол толық мөлшерде төленбесе немесе сәйкес келмейтін деректемелер (бенефициары, коды, БЖК және т.б.) бойынша төлем жүргізілсе талап арыз АПК-нің 152-бабына сәйкес қайтарылуға жатады, өйткені мемлекеттік бажды төлемеу азаматтық істі қозғауға кедергі келтіреді.";
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"Қарсы талап арыз берген кезде мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттың болмауы да қарсы талап арызды қайтару үшін негіз болып табылады.

В соответствии с частью первой статьи 105 ГПК и частью третьей статьи 106 ГПК исключение составляют факты освобождения истца от ее уплаты, наличия права на отсрочку ее уплаты и при затруднении определения цены иска.";
8) в пункте 8:
слова "Закона Республики Казахстан от 29 июня 1998 года № 237-I "О платежах и переводах денег"" заменить словами "Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года № 11-VI "О платежах и платежных системах";
9) пункт 9 дополнить предложением следующего содержания:
"При подаче ходатайства о пересмотре судебных актов в кассационном порядке государственная пошлина подлежит уплате в бюджет по месту нахождения суда кассационной инстанции.";
10) в пункте 10:
в абзаце первом:
цифры "102" заменить цифрами "104";
предложение второе "Отсутствие в исковом заявлении указания на цену иска может быть основанием для оставления искового заявления без движения." исключить;
в абзаце четвертом:
после слов "о взыскании алиментов," дополнить словами "их уменьшении (увеличении) и освобождении от уплаты алиментов";
слова "налогового комитета" заменить словами "органов государственных доходов";
после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "от 2 апреля 2010 года № 261-IV";
в абзаце пятом:
слова "жилых помещений" заменить словом "жилища";
дополнить абзацами шестым, седьмым, восьмым, девятым, десятым и одиннадцатым следующего содержания:
"по искам о праве собственности на имущество, о признании недействительными договоров отчуждения имущества, связанных с последующим возвратом всего полученного имущества по сделкам в порядке, установленном пунктом 3 статьи 157-1 Гражданского кодекса Республики Казахстан (далее – ГК), о признании права на долю в имуществе, о выделении доли из общего имущества государственная пошлина взимается, исходя из рыночной стоимости отыскиваемого имущества на день предъявления иска в суд. При оспаривании договора о залоге цена иска не должна превышать стоимости имущества, указанной в договоре.
Если несколько таких требований в отношении одного и того же имущества соединены (объединены) в одном заявлении истцом (истцами), размер государственной пошлины должен определяться от рыночной стоимости отыскиваемого имущества, а не от его стоимости по каждому требованию, независимо от количества оспариваемых сделок.
Если заявлено отдельное требование об обращении взыскания на заложенное имущество при наличии судебного акта о взыскании задолженности, оно облагается государственной пошлиной как требование неимущественного характера.
В случае заявления одновременно требования о взыскании задолженности и обращении взыскания на заложенное имущество, размер государственной пошлины определяется по каждому требованию отдельно.
При отсутствии судебного акта о взыскании задолженности размер государственной пошлины по требованию об обращении взыскания на заложенное имущество определяется от суммы задолженности, но не более стоимости имущества, указанной в договоре о залоге.
С требований об освобождении имущества от ареста и других обременений подлежит уплате государственная пошлина за каждое требование (постановление о наложении ареста (обременения), как за отдельное исковое требование неимущественного характера.";
11) в пункте 11:

АПК-нің 105-бабының бірінші бөлігіне және АПК-нің 106-бабының үшінші бөлігіне сәйкес талап етушіні оны төлеуден босату, оны төлеуді кейінге қалдыру құқығының болу фактілері және талап қою құнын айқындау қиынға түскен жағдай ерекше болып табылады.";
10) 8-тармақта:
"Ақша төлемі мен аударымы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 29 маусымдағы № 237-I Заңының" деген сөздер "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 26 шілдедегі № 11-VI Заңының" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 9-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Сот актілерін кассациялық тәртіппен қайта қарау туралы өтінішхат берілген кезде мемлекеттік баж кассациялық сатыдағы сот орналасқан жер бойынша бюджетке төленуге жатады.";
12) 10-тармақта:
бірінші абзацта:
"102" деген цифрлар "104" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"Талап арызда бағасының көрсетілмеуі талап арыздың қозғалыссыз қалдырылуына негіз болуы мүмкін." деген екінші сөйлем алып тасталсын;
төртінші абзацта:
"алименттерді өндіріп алу" деген сөздерден кейін ", оларды азайту (ұлғайту) және алименттерді төлеуден босату" деген сөздермен толықтырылсын;
"салық комитетінен" деген сөздер "мемлекеттік кірістер органдарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Заңының" деген сөздер "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 261-IV Заңының" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацта:
мынадай мазмұндағы алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші абзацтармен толықтырылсын:
"мүлікке меншік құқығы туралы, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (бұдан әрі – АК) 157-1-бабының 3-тармағында белгіленген тәртіппен мәмілелер бойынша алынған барлық мүлікті кейіннен қайтарумен байланысты мүлікті иеліктен шығару шартын жарамсыз деп тану туралы, мүлікке үлес құқығын тану туралы, жалпы мүліктен үлесті бөліп шығару туралы талап арыздар бойынша мемлекеттік баж сотқа талап арыз берілген күнге іздеу салынатын мүліктің нарықтық құны негізінде алынады. Кепіл туралы шартқа дау айту кезінде талап қою бағасы шартта көрсетілген мүліктің құнынан аспауы тиіс.
Егер талапкер (талапкерлер) сол бір мүлікке қатысты бірнеше осындай талаптарды бір арызда біріктірсе, мемлекеттік баж мөлшері дауланатын мәмілелердің санына қарамастан, әр талап бойынша оның құнынан емес, іздеу салынатын мүліктің нарықтық құнынан айқындалуы тиіс.
Егер берешекті өндіріп алу туралы сот актісі болған жағдайда кепілге салынған мүлікке өндіріп алуды қолдану туралы жеке талап қойылса, оған мүліктік емес сипаттағы талап ретінде мемлекеттік баж салынады.
Берешекті өндіріп алу және кепілге салынған мүлікке өндіріп алуды қолдану туралы талаптар бір мезгілде мәлімделген жағдайда, мемлекеттік баж мөлшері әр талап бойынша жеке айқындалады.
Берешекті өндіріп алу туралы сот актісі болмаған кезде кепілге салынған мүлікке өндіріп алуды қолдану туралы талап бойынша мемлекеттік баж мөлшері кепіл туралы шартта көрсетілген мүлік құнынан аспайтын берешек сомасынан айқындалады.
Мүлікке тыйым салудан және басқа да ауыртпалықтан босату туралы талаптардан әрбір талап үшін (тыйым салу (ауыртпалық салу) туралы қаулы), мүліктік емес сипаттағы әрбір талап ретінде мемлекеттік баж төленуге жатады.";
13) 11-тармақта:

цифры "27", "153", "154", "247", "249" заменить соответственно цифрами "29", "151", "152", "277", "279";
в абзаце первом слова "подпунктах 1), 2) части первой статьи 106" заменить словами "статье 107";
в абзаце втором:
слова "в налоговый орган в течение одного года" заменить словами "в орган государственных доходов до истечения трехлетнего срока";
слова "налогового органа" заменить словами "органа государственных доходов";
слово "либо" исключить;
в абзаце шестом слова "которая истцом не была получена, если не истек годичный срок" заменить словами "которая истцом не была возвращена в порядке статьи 548 Налогового кодекса, если не истек трехлетний срок";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"Порядок возврата государственной пошлины при заключении сторонами мирового соглашения или соглашения об урегулировании спора (конфликта) в порядке медиации, соглашения об урегулировании спора в порядке партисипативной процедуры регламентирован статьей 115 ГПК.";
12) дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. При рассмотрении дел в порядке глав 12, 13 ГПК суд обязан разрешить вопрос о распределении судебных расходов между сторонами в соответствии с требованиями главы 8 ГПК.
При этом суду следует учитывать объем предоставленной представителем помощи, в том числе связанной с подготовкой и оформлением искового заявления. Такие расходы подлежат возмещению в соответствии с подпунктом 9) статьи 108 ГПК.";
13) в пункте 12:
цифры "107", "108", "109" заменить соответственно цифрами "108", "110", "111";
в абзаце втором:
слова "за участие в гражданском судопроизводстве" исключить;
дополнить предложением следующего содержания:
"К таким расходам могут быть отнесены расходы: произведенные до возбуждения дела по оформлению полномочий представителя; на получение доказательств, признанных судом относимыми и допустимыми; связанные с соблюдением досудебного порядка урегулирования спора, определением цены иска, оплатой деятельности частного судебного исполнителя при исполнении определения суда об обеспечении иска.";

"27", "153", "154", "247", "249" деген цифрлар тиісінше "29", "151", "152", "277", "279" деген цифрлармен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы "106-бабы бірінші бөлігінің 1), 2) тармақшасында" деген сөздер "107-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"бір жыл ішінде салық органына" деген сөздер "мемлекеттік кірістер органдарына үш жылдық мерзім аяқталғанға дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"түпнұсқасы немесе соттың" деген сөздер "түпнұсқасы, сот" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Салық органының" деген сөздер "Мемлекеттік кірістер органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацтағы "талапкермен алынбаған жағдайда, оның бюджетке алынған күннен бастап бір жыл мерзім өтпесе," деген сөздер "Салық кодексінің 548-бабындағы тәртіппен талапкер қайтармаған жағдайда, оның бюджетке алынған күннен бастап үш жылдық мерзім өтпесе," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"Тараптар татуласу келісімін немесе дауды (жанжалды) медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді, дауды партисипативтік рәсім тәртібімен реттеу туралы келісімді жасаған кезде мемлекеттік бажды қайтару тәртібі АПК-нің 115-бабында регламенттелген.";
14) мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Істерді АПК-нің 12, 13-тарауларындағы тәртіппен қарау кезінде сот АПК-нің 8-тарауының талаптарына сәйкес тараптардың арасында сот шығыстарын бөлу туралы мәселені шешуге міндетті.
Бұл ретте сот өкілдің көрсеткен көмегінің, оның ішінде талап арызды дайындаумен және ресімдеумен байланысты көмегінің көлемін ескеруі тиіс. Мұндай шығыстар АПК-нің 108-бабының 9) тармақшасына сәйкес өтелуге жатады.";
15) 12-тармақта:
"107", "108", "109" деген цифрлар тиісінше "108", "110", "111" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"шығындарын", "шығындарының", "шығындарынан", "шығындар", "шығындары" деген сөздер тиісінше "шығыстарын", "шығыстарының", "шығыстарынан", "шығыстар", "шығыстары" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"Азаматтық сот іс жүргізуіне қатысқандығы үшін өзге шығындар" деген сөздер "Өзге шығыстар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Мұндай шығыстарға: өкілдің өкілеттігін ресімдеу бойынша істі қозғауға дейін, сот қатысы бар және жол берілетін деп таныған дәлелдемелерді алуға; дауды реттеудің сотқа дейінгі тәртібін сақтауға; талап қою құнын айқындауға; талап қоюды қамтамасыз ету туралы соттың ұйғарымын орындау кезінде жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеуге байланысты жасалған шығыстар және т.б. жатқызылуы мүмкін.";
алтыншы абзацтағы "АК" деген сөз "АК-нің" деген сөзбен ауыстырылсын;

в абзаце девятом слова "в подпунктах 2)-4), 6), 9), 10) статьи 107" заменить словами "в подпунктах 2), 3), 4), 6), 9) статьи 108";
14) в пункте 13:
цифры "112" заменить цифрами "114";
обозначение абзацев цифрами "1)", "2)" исключить;
15) в пункте 14:
в абзаце первом:
после слов "представителя" дополнить словами "(нескольких представителей),";
цифры "110", "111" заменить соответственно цифрами "109", "113";
в абзаце втором:
"участвовавшего в процессе," дополнить словами "по требованиям неимущественного характера";
слова "частью шестой статьи 6" заменить словами "частью пятой статьи 6";
16) в пункте 15 цифры "221" заменить цифрами "226";
17) в пункте 16:
цифры "110" заменить цифрами "109";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"По делам особого производства, об уменьшении (увеличении) размера алиментов и освобождении от их уплаты, понесенные заявителями судебные расходы возмещению не подлежат.";
18) в пункте 17:
в абзаце первом цифры "113" заменить цифрами "115";
второй абзац изложить в следующей редакции:
"Если истец отказался от поддержания своих требований вследствие добровольного удовлетворения их ответчиком после предъявления иска, суд по ходатайству истца взыскивает с ответчика все понесенные судебные расходы. Если предъявление иска не вызвано виновным поведением ответчика, то судебные расходы возлагаются на истца в случае признания иска ответчиком в суде.";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"При оставлении искового заявления без рассмотрения по основаниям, предусмотренным подпунктами 6), 8) статьи 279 ГПК, понесенные истцом судебные расходы ответчиком не возмещаются. В таком случае истец возмещает ответчику по его ходатайству судебные издержки, понесенные им в связи с ведением дела.";
19) в пункте 18:
в абзаце третьем слова "в апелляционной, кассационной и надзорной инстанциях" заменить словами "в апелляционной и кассационной инстанциях";
дополнить абзацами четвертым и пятым следующего содержания:
"Суд первой инстанции по заявлению стороны выносит определение о взыскании судебных издержек, понесенных в ходе рассмотрения дела в судах апелляционной, кассационной инстанций, если ходатайство обсуждалось при рассмотрении дела в судебных инстанциях, но судебные издержки не были взысканы в связи с необходимостью проверки достоверности представленных документов и об этом указано в постановлении суда соответствующей судебной инстанции.
Заявление о взыскании судебных расходов рассматривается в порядке, установленном частью пятой статьи 109 ГПК.";
20) дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:

тоғызыншы абзацтағы "107-бабы 2-4), 6), 9), 10) тармақшаларында" деген сөздер "108-бабының 2), 3), 4), 6), 9) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 13-тармақта:
"112" деген цифрлар "114" деген цифрлармен ауыстырылсын;
абзацтардың "1)", "2)" деген цифрлармен белгіленуі алып тасталсын;
17) 14-тармақта:
бірінші абзацта:
"өкілдердің" деген сөз "өкілдің (бірнеше өкілдердің)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"110", "111" деген цифрлар тиісінше "109", "113" деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"Процеске қатысқан өкілдің" деген сөздер "Мүліктік емес сипаттағы талаптар бойынша процеске қатысқан өкілдің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"6-бабының алтыншы бөлігінде" деген сөздер "6-бабының бесінші бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 15-тармақта:
"221" деген цифрлар "226" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"шығындарының", "шығындарын", "шығындары" деген сөздер тиісінше "шығыстарының", "шығыстарын", "шығыстары" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 16-тармақта:
"110" деген цифрлар "109" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"шығындарын", "шығындарды", "ставкасы" деген сөздер тиісінше "шығыстарын", "шығыстарды", "мөлшерлемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Ерекше іс жүргізу, алименттердің мөлшерін азайту (ұлғайту) және оларды төлеуден босату туралы істер бойынша арыз берушілер шеккен сот шығыстары өтелуге жатпайды.";
20) 17-тармақта:
бірінші абзацта:
"113" деген цифрлар "115" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"шығындары" деген сөз "шығыстары" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер талапкер талаптарды бергеннен кейін оларды жауапкер ерікті түрде қанағаттандыру нәтижесінде өз талаптарын қолдаудан бас тартса, сот талапкердің өтінішхаты бойынша жауапкерден барлық шеккен сот шығыстарын өндіріп алады. Егер талап қою жауапкердің кінәлі мінез-құлқынан туындамаса, онда сотта жауапкер қойылған талапты мойындаған жағдайда сот шығыстары талапкерге жүктеледі.";
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"АПК-нің 279-бабының 6), 8) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша талап арыз қараусыз қалдырылған кезде талапкер шеккен сот шығыстарын жауапкер өтемейді. Бұл жағдайда талапкер жауапкерге оның өтінішхаты бойынша істі жүргізуге байланысты ол шеккен сот шығыстарын өтейді.";
21) 18-тармақта:
үшінші абзацтағы "апелляциялық, кассациялық және қадағалау сатыларындағы сот шығындарын", "шығындарды" деген сөздер тиісінше "апелляциялық және кассациялық сатыларындағы сот шығыстарын", "шығыстарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші абзацтармен толықтырылсын:
"Егер өтінішхат істі сот сатыларында қарау кезінде талқыланса, бірақ ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексеру қажеттілігіне байланысты сот шығыстары өтелмеген болса және бұл туралы тиісті сот сатысындағы сот қаулысында көрсетілсе, бірінші сатыдағы сот тараптардың арыздары бойынша апелляциялық, кассациялық сатылардағы соттарда істі қарау барысында шеккен сот шығыстарын өтеу туралы ұйғарым шығарады.
Сот шығыстарын өтеу туралы арыз АПК-нің 109-бабының бесінші бөлігінде белгіленген тәртіппен қаралады.";
22) мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:

"18-1. Сторона по делу, которая не согласна с решением суда в части взыскания судебных расходов, вправе обжаловать это решение в вышестоящий суд в установленном порядке.".
2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, является общеобязательным и вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель Верховного
Суда Республики Казахстан
Ж. АСАНОВ
Судья Верховного
Суда Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
Г. АЛЬМАГАМБЕТОВА

"18-1. Сот шығыстарын өндіріп алу бөлігіндегі сот шешімімен келіспеген тарап бұл шешімге жоғары сатыдағы сотқа белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.".
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқықтың құрамына қосылады, жалпыға міндетті болып табылады және алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы Ж. Асанов
Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының судьясы,
жалпы отырыстың хатшысы Г. Әлмағамбетова