О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 395.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений".
Премьер-Министр
Республики Казахстан Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61, 69; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 100; № 19-ІІ, ст. 102; № 20-VII, ст. 117, 119; № 22-I, ст. 143; № 22-II, ст. 145; № 22-III, ст. 149; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; 2016 г., № 7-I, ст. 49; № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 12, ст. 87; № 24, ст. 126):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 395 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-ІІ, 102-құжат; № 20-VII, 117, 119-құжаттар; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат):

1) статью 741 изложить в следующей редакции:
"Статья 741. Изъятие денег без согласия клиента
Изъятие находящихся в банках и иных организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, денег граждан и юридических лиц без их согласия может быть произведено только на основании вступившего в законную силу судебного акта, а также в случаях, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "Об обязательном социальном страховании", "О платежах и платежных системах". Не допускается обращение взыскания на деньги клиентов, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, в том числе размещенных в виде жилищных строительных сбережений, на деньги, внесенные на условиях депозита нотариуса, находящиеся на банковских счетах по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе".";
2) пункт 6-1 статьи 765 изложить в следующей редакции:
"6-1. Правила настоящей статьи не распространяются на вклады, являющиеся предметом залога, а также вклады, возврат которых ограничен требованиями Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях".".
2. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-II, ст. 130; № 21-ІІІ, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-ІІІ, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 65; № 12, ст. 87; № 22, cт. 116):

1) 741-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"741-бап. Клиенттің келісімінсіз ақшаны алып қою
Азаматтар мен заңды тұлғалардың банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын өзге де ұйымдардағы ақшасын олардың келісімінсіз алып қою тек заңды күшіне енген сот актісі негізінде, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі), Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы", "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы", "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда жүргізілуі мүмкін. Клиенттердің мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы, оның ішінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түрінде орналастырылған ақшасына, нотариус депозиті шарттарында енгізілген, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша банктік шоттардағы ақшаға өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді.";
2) 765-баптың 6-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1. Осы баптың қағидалары кепіл нысанасы болып табылатын салымдарға, сондай-ақ оларды қайтару "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарымен шектелген салымдарға қолданылмайды.".
2. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат):

1) абзац первый подпункта 1) пункта 2 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"1) обратить взыскание в бесспорном (безакцептном) порядке на деньги, в том числе путем предъявления платежного требования, имеющиеся на любых банковских счетах заемщика (в случае, если такое взыскание оговорено в договоре банковского займа), за исключением денег, получаемых заемщиком в виде пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, находящихся на банковских счетах, открытых по требованию заемщика, в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа, а также жилищных выплат, в том числе размещенных в виде жилищных строительных сбережений, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", денег, внесенных на условиях депозита нотариуса, и денег, находящихся на банковских счетах по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе".";
2) часть вторую пункта 1 статьи 51 изложить в следующей редакции:
"Не допускаются установление временного ограничения на распоряжение имуществом, наложение ареста на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, в том числе размещенных в виде жилищных строительных сбережений, на деньги, внесенные на условиях депозита нотариуса, находящиеся на банковских счетах по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе", а также на деньги банков, страховых (перестраховочных) организаций, добровольных накопительных пенсионных фондов, лишенных уполномоченным государственным органом лицензии и (или) находящихся в процессе принудительной ликвидации. При наложении ареста в обеспечение исковых требований сумма денег, на которую налагается арест, не должна превышать сумму иска и размер государственной пошлины и расходов, связанных с исполнением решений, приговоров, определений и постановлений суда. При наложении ареста судебным исполнителем в обеспечение исполнения исполнительного документа сумма денег и стоимость имущества, на которые налагается арест, не должны превышать сумму, необходимую для погашения присужденной взыскателю суммы, а также штрафов, наложенных на должника в процессе исполнения исполнительного документа, сумм оплаты деятельности частного судебного исполнителя и расходов по исполнению."

1) 36-баптың 2-тармағының 1) тармақшасының бірінші азат жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен, қарыз алушының талабы бойынша ашылған банктік шоттардағы, мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдер түрінде қарыз алушы алатын ақшаны, сондай-ақ "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тұрғын үй, оның ішінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түрінде орналастырылған төлемдерді, нотариус депозиті шарттарында енгізілген ақшаны және "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша банктік шоттардағы ақшаны қоспағанда, қарыз алушының кез келген банктік шоттардағы ақшаны, даусыз (акцептсіз) тәртіппен, оның ішінде төлем талабын қою арқылы өндіріп алуды қолдануға (егер мұндай өндіріп алуды қолдану банктік қарыз шартында ескертілген болса) құқылы.";
2) 51-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүлікке билік етуге уақытша шектеу белгілеуге, мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы, оның ішінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түрінде орналастырылған ақшаға, нотариус депозиті шарттарында енгізілген ақшаға, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша банктік шоттардағы ақшаға, тұрғын үй құрылыс жинақтарына, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және (немесе) мәжбүрлеп тарату процесінде тұрған банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының ақшасына тыйым салуға жол берілмейді. Талап қою талаптарын қамтамасыз ету үшін тыйым салынған кезде тыйым салынатын ақша сомасы талап қою сомасынан және мемлекеттік баж мөлшерінен және соттың шешімдерін, үкімдерін, ұйғарымдарымен қаулыларын орындауға байланысты шығыстардан аспауға тиіс. Сот орындаушысы атқарушылық құжаттың орындалуын қамтамасыз ету үшін тыйым салған кезде тыйым салынатын ақша сомасымен мүлік құны өндіріп алушыға ұйғарылған соманы өтеуге қажетті сомадан, сондай-ақ атқарушылық құжатты орындау процесінде борышкерге салынған айыппұлдардан, жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу сомаларынан және орындау жөніндегі шығыстардан аспауға тиіс.".

3. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст. 84; 1999 г., № 13, ст. 431; № 23, ст. 921; 2001 г., № 15-16, ст. 228; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 11, ст. 67; 2004 г., № 14, ст. 82; № 17, ст. 101; № 23, ст. 142; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 15, ст. 106, 108; № 18, ст. 143; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 52; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 10, ст. 86; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128, 129; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 21; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77; 2014 г., № 1, ст. 4; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 1, ст. 2; № 20-ІV, ст. 113; № 22-V, ст. 158; № 23-ІІ, ст. 170; Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав инвалидов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 декабря 2015 г.):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 99 исключить;
заголовок главы 13-1, статей 101-2, 101-3, 101-4, 101-5, 101-6, 101-7, 101-8, 101-9 изложить в следующей редакции:
"Глава 13-1. Особенности регулирования жилищных отношений с участием сотрудников специальных государственных органов и военнослужащих";
"Статья 101-2. Реализация права на жилище военнослужащими
Статья 101-3. Признание сотрудников специальных государственных органов и военнослужащих нуждающимися в жилище
Статья 101-4. Основания приостановления, возобновления и прекращения жилищных выплат
Статья 101-5. Цели использования сотрудниками специального государственного органа и военнослужащими жилищных выплат
Статья 101-6. Права сотрудников специальных государственных органов и военнослужащих, являющихся получателями жилищных выплат
Статья 101-7. Обязанности сотрудников специальных государственных органов и военнослужащих, являющихся получателями жилищных выплат
Статья 101-8. Гарантии неприкосновенности жилищных выплат
Статья 101-9. Права членов семьи (наследников) сотрудников специальных государственных органов или военнослужащих, исключенных из списков личного состава в связи с гибелью или смертью, признанием безвестно отсутствующими или объявлением умершими при прохождении службы";

3. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-VІ, 113-құжат; № 22-VІ, 158-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2015 жылғы 5 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мүгедектердің құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
мазмұнында:
99-баптың тақырыбы алып тасталсын;
13-1-тараудың, 101-2, 101-3, 101-4, 101-5, 101-6, 101-7, 101-8, 101-9-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1-тарау. Арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің қатысуымен тұрғын үй қатынастарын реттеу ерекшеліктері";
"101-2-бап. Әскери қызметшілердің тұрғынжайға құқықтарын іске асыру
101-3-бап. Арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін және әскери қызметшілерді тұрғынжайға мұқтаж деп тану
101-4-бап. Тұрғын үй төлемдерін тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату негіздері
101-5-бап. Арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің тұрғын үй төлемдерін пайдалану мақсаттары
101-6-бап. Тұрғын үй төлемдерін алушылар болып табылатын арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің құқықтары
101-7-бап. Тұрғын үй төлемдерін алушылар болып табылатын арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің міндеттері
101-8-бап. Тұрғын үй төлемдеріне қол сұғылмаушылық кепілдіктері
101-9-бап. Қызмет өткеру кезінде қаза табуына немесе қайтыс болуына, хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына немесе өлді деп жариялануына байланысты жеке құрам тізімдерінен шығарылған арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлері немесе әскери қызметшілер отбасы мүшелерінің (мұрагерлерінің) құқықтары";

дополнить заголовком статьи 101-10 следующего содержания:
"Статья 101-10. Члены семьи сотрудников специальных государственных органов или военнослужащих";
2) подпункты 7-1), 44-1) и 44-2) статьи 2 изложить в следующей редакции:
"7-1) личный специальный счет – текущий банковский счет, открываемый сотрудниками специальных государственных органов и военнослужащими в банке второго уровня для зачисления жилищных выплат и осуществления платежей на установленные цели;";
"44-1) жилищные выплаты – это дифференцированные по регионам и составу семьи объемы денежных средств, выплачиваемые сотрудникам специальных государственных органов и военнослужащим в виде специального денежного обеспечения в случаях, предусмотренных главой 13-1 настоящего Закона, за счет средств республиканского бюджета;
44-2) получатели жилищных выплат – сотрудники специальных государственных органов и военнослужащие, получающие жилищные выплаты в случаях, предусмотренных главой 13-1 настоящего Закона;";
3) в статье 67:
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Жилища из жилищного фонда государственных учреждений предоставляются в пользование нуждающимся в жилище в данном населенном пункте работникам данного учреждения, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 3-1, 3-2 и 3-3 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 3-3 следующего содержания:
"3-3. Жилые помещения в общежитиях жилищного фонда органов национальной безопасности и органов внутренних дел в данном населенном пункте предоставляются на период прохождения службы лицам, признанным нуждающимся в жилище и состоящим в кадрах органов национальной безопасности и органов внутренних дел, дислоцируемых в данном населенном пункте.";
4) статью 99 исключить;
5) главу 13-1 изложить в следующей редакции:
"Глава 13-1. Особенности регулирования жилищных отношений с участием сотрудников специальных государственных органов и военнослужащих
Статья 101-1. Реализация права на жилище сотрудниками специальных государственных органов
1. Реализация права на жилище сотрудниками специальных государственных органов (за исключением курсантов и слушателей военных (специальных) учебных заведений) осуществляется со дня признания их нуждающимися в жилище в установленном настоящей главой порядке путем предоставления служебного жилища на период прохождения службы и (или) ежемесячного перечисления на их личный специальный счет жилищных выплат из средств республиканского бюджета, выделяемых соответствующему специальному государственному органу.
Размер жилищных выплат определяется путем умножения размера стоимости аренды одного квадратного метра жилья в соответствующем регионе Республики Казахстан на площадь жилища. Площадь жилища определяется из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на каждого члена семьи.
Правила определения размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
Правила осуществления жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов, проходящим службу в особом порядке для выполнения специальных оперативных заданий, и штатным негласным сотрудникам утверждаются первыми руководителями специальных государственных органов.

мынадай мазмұндағы 101-10-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"101-10-бап. Арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің немесе әскери қызметшілердің отбасы мүшелері";
2-баптың 7-1), 44-1) және 44-2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) жеке арнайы шот – арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері және әскери қызметшілер тұрғын үй төлемдерін аудару және белгіленген мақсаттарға төлемдерді жүзеге асыру үшін екінші деңгейдегі банкте ашатын ағымдағы банк шоты;";
"44-1) тұрғын үй төлемдері – бұл республикалық бюджет қаражаты есебінен осы Заңның 13-1-тарауында көзделген жағдайларда арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне және әскери қызметшілерге арнаулы ақшалай қамтамасыз ету түрінде төленетін өңірлер және отбасы құрамы бойынша сараланған ақшалай қаражат мөлшері;
44-2) тұрғын үй төлемдерін алушылар– осы Заңның 13-1-тарауында көзделген жағдайларда тұрғын үй төлемдерін алатын арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері және әскери қызметшілер;";
67-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік мекемелердің тұрғын үй қорынан тұрғынжайлар осы баптың 3-1, 3-2 және 3-3-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы елді мекенде тұрғын үйге мұқтаж осы мекеме жұмыскерлерінің пайдалануына беріледі.";
мынадай мазмұндағы 3-3-тармақпен толықтырылсын:
"3-3. Ұлттық қауіпсіздік органдары және ішкі істер органдары тұрғын үй қорының жатақханаларындағы тұрғын үй-жайлар осы елді мекенде тұрғынжайға мұқтаж деп танылған және ұлттық қауіпсіздік органдары және ішкі істер органдарының осы елді мекенге ауыстырылатын кадрларындағы адамдарға қызмет өткеру кезеңіне беріледі.";
4) 99-бап алып тасталсын;
5) 13-1-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1-тарау. Арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің қатысуымен тұрғын үй қатынастарын реттеу ерекшеліктері
101-1-бап. Арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің тұрғынжайға құқықтарын іске асыруы
1. Арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің (курсанттар мен әскери (арнаулы) оқу орындарының тыңдаушыларын қоспағанда) тұрғынжайға құқықтарын іске асыруы олар осы тарауда белгіленген тәртіппен тұрғынжайға мұқтаж деп танылған күннен бастап қызмет өткеру кезеңінде қызметтік тұрғын үй беру және (немесе) тұрғын үй төлемдерін тиісті арнаулы мемлекеттік органға бөлінетін республикалық бюджет қаражатынан олардың жеке арнайы шотына ай сайын аудару арқылы жүзеге асырылады.
Тұрғын үй төлемдерінің мөлшері Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалға алу құнының мөлшерін тұрғынжай алаңына көбейту арқылы айқындалады. Тұрғынжай алаңы отбасы мүшесінің әрқайсысына он сегіз шаршы метр пайдалы алаң есебінен айқындалады.
Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін айқындау, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Арнайы жедел тапсырмаларды орындау үшін ерекше тәртіппен қызмет өткеріп жүрген арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне және штаттық жасырын қызметкерлерге тұрғын үй төлемдерін жүзеге асыру қағидаларын арнаулы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары бекітеді.

2. Жилищные выплаты производятся на ежемесячной основе путем их перевода на личный специальный счет сотрудника специального государственного органа, открытый в одном из банков второго уровня по его выбору, за исключением жилищных выплат, осуществляемых в особом порядке, предусмотренном в части четвертой пункта 1 настоящей статьи.
Личный специальный счет для жилищных выплат открывается и обслуживается каждым сотрудником специального государственного органа самостоятельно.
3. Жилищные выплаты производятся специальным государственным органом в месячный срок со дня их назначения.
4. Сотрудники специальных государственных органов, обеспеченные в срок до 1 января 2013 года служебным жилищем, сохраняют за собой право проживания в этом жилище и его приватизации в порядке, установленном настоящим Законом.
5. Сотрудники специальных государственных органов, признанные нуждающимися в жилище до 1 января 2013 года, при увольнении со службы (за исключением случаев увольнения по отрицательным мотивам) получают жилищные выплаты за весь период службы со дня признания их нуждающимися в жилище в специальных государственных органах, Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, за минусом суммы ранее осуществленных жилищных выплат.
Действие настоящего пункта в части получения сотрудниками специальных государственных органов жилищных выплат за период со дня признания их нуждающимися в жилище до 1 января 2013 года не распространяется на сотрудников, ранее реализовавших право на приватизацию жилища из государственного жилищного фонда, за исключением сотрудников, осуществивших приватизацию жилища через купонный механизм.
6. Если причиной увольнения со службы сотрудника явились увечье (контузия, травма, ранение) или заболевание, полученные в период прохождения службы, по которым военно-врачебной комиссией сотрудник признан негодным к службе с исключением с учета, жилищные выплаты перечисляются ему в виде единовременной денежной компенсации в размере, равном стоимости приобретения, соответствующем на момент его увольнения составу семьи, норме полезной площади (восемнадцать квадратных метров), умноженной на цену одного квадратного метра продажи нового жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором сотрудник проходил службу, согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики за январь текущего года, публикуемым на его официальном сайте, за минусом суммы ранее осуществленных жилищных выплат.
Жилищные выплаты, предусмотренные частью первой настоящего пункта, не выплачиваются в случаях, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что увечье (ранение, контузия, травма) или заболевание наступили при совершении сотрудником специальных государственных органов противоправных действий или по причине алкогольного, наркотического, психотропного, токсического опьянения (их аналогов) или причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью.

2. Тұрғын үй төлемдері осы баптың 1-тармағының төртінші бөлігінде көзделген ерекше тәртіппен жүзеге асырылатын тұрғын үй төлемдерін қоспағанда, арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің таңдауы бойынша екінші деңгейдегі банктердің бірінде ашылған оның жеке арнайы шотына аудару арқылы ай сайынғы негізде жүргізіледі.
Арнаулы мемлекеттік органның әрбір қызметкері тұрғын үй төлемдері үшін жеке арнайы шотты өзі ашады және оған қызмет көрсетеді.
3. Тұрғын үй төлемдерін арнаулы мемлекеттік орган олар тағайындалған күннен бастап бір ай мерзімде жүргізеді.
4. 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде қызметтік тұрғын үймен қамтамасыз етілген арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің осы тұрғынжайда тұру және осы Заңда белгіленген тәртіппен оны жекешелендіру құқығы сақталады.
5. 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тұрғынжайға мұқтаж деп танылған арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері қызметтен шығарылған кезде (теріс себептер бойынша қызметтен шығару жағдайларын қоспағанда), бұрын жүзеге асырылған тұрғын үй төлемдерінің сомасы шегеріліп, арнаулы мемлекеттік органдарда, Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда олар тұрғынжайға мұқтаж деп танылған күннен бастап қызметтің барлық кезеңіне тұрғын үй төлемдерін алады.
Осы тармақтың күші арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлері тұрғын үйге мұқтаж деп танылған күннен бастап 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге олардың тұрғын үй төлемдерін алуы бөлігінде тұрғынжайды купондық тетік арқылы жекешелендіруді жүзеге асырған қызметкерлерді қоспағанда, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды жекешелендіру құқығын бұрын іске асырған қызметкерлерге қолданылмайды.
6. Егер қызметкерді қызметтен шығаруға, ол бойынша әскери-дәрігерлік комиссия қызметкерді есептен шығарумен қызметке жарамсыз деп таныған қызмет өткеру кезеңінде алған мертігуі (контузиясы, жарақаттануы, жаралануы) немесе ауыруы себеп болып табылса, бұрын жүзеге асырылған тұрғын үй төлемдерінің сомасы шегеріліп, қызметтен шығарылу сәтінде оның отбасы құрамына сәйкес келетін сатып алу құнына, мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ресми сайтында жарияланатын ағымдағы жылғы қаңтардағы деректерге сәйкес қызметкер қызмет өткерген Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі жаңа тұрғын үй сатылымының бір шаршы метрінің бағасына көбейтілген пайдалы алаң нормасына (он сегіз шаршы метр) тең мөлшерде біржолғы ақшалай өтемақы түрінде оған тұрғын үй төлемдері аударылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген тұрғын үй төлемдері, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мертігу (жаралану, контузия, жарақаттану) немесе ауыруы арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерінің заңға қайшы әрекеттер жасауы кезінде немесе алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық (оларға ұқсас заттардан) масаң күйде болуы немесе өзіне қандай да бір дене зақымын (дене мүшесіне зақым келтіру) немесе өзінің денсаулығына өзге де зиян келтіруі салдарынан болғаны дәлелденген жағдайларда төленбейді.

7. Сотрудники специальных государственных органов, обеспеченные жилым помещением в общежитии или служебным жилищем, находящимся на территории военных городков, пограничных застав и иных закрытых объектов, жилищные выплаты производятся в размере пятидесяти процентов от размера жилищных выплат, определенных в соответствии с настоящей главой.
8. За сотрудниками специальных государственных органов, направленными для прохождения службы за границу, занимаемые жилища и (или) назначенные жилищные выплаты сохраняются на все время пребывания за границей.
9. Право сотрудников специальных государственных органов на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат осуществляется один раз.
Статья 101-2. Реализация права на жилище военнослужащими
1. Реализация права на жилище военнослужащими (за исключением военнослужащих срочной службы, курсантов и кадетов военных учебных заведений, военнообязанных, призванных на воинские сборы) осуществляется со дня признания их нуждающимися в жилище в установленном настоящей главой порядке путем предоставления служебного жилища на период прохождения службы и (или) ежемесячного перечисления на их личный специальный счет жилищных выплат из средств республиканского бюджета, выделяемых соответствующему государственному органу.
Размер жилищных выплат определяется путем умножения размера стоимости аренды одного квадратного метра жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан на площадь жилища. Площадь жилища определяется из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на каждого члена семьи.
Правила обеспечения жилищем военнослужащих, определения размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат утверждаются Правительством Республики Казахстан.
2. Жилищные выплаты производятся на ежемесячной основе путем их перевода на личный специальный счет военнослужащего, открытый в одном из банков второго уровня по его выбору.
Личный специальный счет для жилищных выплат открывается и обслуживается каждым военнослужащим самостоятельно.
3. Жилищные выплаты производятся государственными учреждениями Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, в котором военнослужащий проходит воинскую службу, в месячный срок со дня их назначения.
4. Военнослужащие, состоявшие на воинской службе десять лет и более в календарном исчислении на 1 января 2013 года, сохраняют за собой право проживания в предоставленном жилище и его приватизации в порядке, установленном настоящим Законом.

7. Жатақханада тұрғын үй-жаймен немесе әскери қалашықтардың, шекара заставаларының және өзге де жабық объектілердің аумағындағы қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етілген арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдері осы тарауға сәйкес айқындалған тұрғын үй төлемдері мөлшерінен елу пайыз мөлшерінде жүргізіледі.
8. Шетелге қызмет өткеруге жіберілген арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің тұрып жатқан тұрғынжайы және (немесе) тағайындалған тұрғын үй төлемдері шетелде болған барлық уақытта сақталады.
9. Арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерінің тұрғын үй төлемдерін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншігіне алу құқығы бір рет жүзеге асырылады.
101-2-бап. Әскери қызметшілердің тұрғынжайға құқықтарын іске асыру
1. Әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді, әскери оқу орындарының курсанттары мен кадеттерін, әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілерді қоспағанда) тұрғынжайға құқықтарын іске асыруы олар осы тарауда белгіленген тәртіппен тұрғын үйге мұқтаж деп танылған күннен бастап қызмет өткеру кезеңіне қызметтік тұрғын үй беру және (немесе) тұрғын үй төлемдерін тиісті мемлекеттік органға бөлінетін республикалық бюджет қаражатынан олардың жеке арнайы шотына ай сайын аудару арқылы жүзеге асырылады.
Тұрғын үй төлемдерінің мөлшері Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалға алу құнының мөлшерін тұрғынжай алаңына көбейту арқылы айқындалады. Тұрғынжай алаңы отбасы мүшесінің әрқайсысына он сегіз шаршы метр пайдалы алаң есебінен айқындалады.
Әскери қызметшілерді тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін айқындау, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
2. Тұрғын үй төлемдері арнаулы әскери қызметшінің таңдауы бойынша екінші деңгейдегі банктердің бірінде ашылған оның жеке арнайы шотына аудару арқылы ай сайынғы негізде жүргізіледі.
Әрбір әскери қызметші тұрғын үй төлемдері үшін жеке арнайы шотты өзі ашады және оған қызмет көрсетеді.
3. Тұрғын үй төлемдерін әскери қызметші әскери қызмет өткеретін Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың мемлекеттік мекемелері олар тағайындалған күннен бастап бір ай мерзімде жүргізеді.
4. 2013 жылғы 1 қаңтарда күнтізбелік есептеумен әскери қызметте он және одан астам жыл тұрған әскери қызметшілердің берілген тұрғынжайда тұру және осы Заңда белгіленген тәртіппен оны жекешелендіру құқығы сақталады.

Военнослужащие, состоявшие на воинской службе десять лет и более в календарном исчислении на 1 января 2013 года, имеют право приватизировать служебное жилище безвозмездно после двадцати лет воинской службы в календарном исчислении.
В случаях, когда служебное жилище не подлежит приватизации, в том числе вследствие его нахождения на территории военных городков, пограничных застав и иных закрытых объектов, право безвозмездной приватизации компенсируется стоимостью жилища в соответствии с Правилами компенсации права приватизации служебного жилища, которое не подлежит приватизации, в том числе вследствие его нахождения на территории военных городков, пограничных застав и иных закрытых объектов, утвержденных Правительством Республики Казахстан, за минусом суммы ранее выплаченных жилищных выплат.
Лица, которым была выплачена денежная компенсация, сдают служебное жилище в установленном порядке не позднее трех месяцев с момента выплаты денежной компенсации.
Перечень военных городков, пограничных застав и иных закрытых объектов определяется Правительством Республики Казахстан.
Льготы, предусмотренные настоящим пунктом, применяются один раз и не распространяются на военнослужащих, уволенных с воинской службы по отрицательным мотивам.
5. Военнослужащие, признанные нуждающимися в жилище, но не обеспеченные им в срок до 1 января 2018 года, при увольнении с воинской службы (за исключением случаев увольнения по отрицательным мотивам), получают жилищные выплаты за весь период службы со дня признания их нуждающимися в жилище в специальных государственных органах, Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях за минусом суммы ранее осуществленных жилищных выплат.
Военнослужащим, проживавшим в жилых помещениях (квартирах) в общежитиях или служебном жилище, находящемся на территории военных городков, пограничных застав и иных закрытых объектов, при увольнении с воинской службы (за исключением случаев увольнения по отрицательным мотивам) жилищные выплаты осуществляются за весь период проживания в указанном жилище в размере пятидесяти процентов от размера жилищных выплат, определенных в соответствии с настоящей главой.
Действие настоящего пункта в части получения военнослужащими жилищных выплат за период со дня признания их нуждающимися в жилище до 1 января 2018 года не распространяется на военнослужащих, ранее реализовавших право на приватизацию жилища из государственного жилищного фонда либо получивших компенсацию взамен права приватизации, за исключением военнослужащих, осуществивших приватизацию через купонный механизм.

2013 жылғы 1 қаңтарда күнтізбелік есептеумен әскери қызметте он және одан астам жыл тұрған әскери қызметшілердің күнтізбелік есептеумен әскери қызметтің жиырма жылынан кейін қызметтік тұрғын үйді өтеусіз жекешелендіруге құқығы бар.
Қызметтік тұрғын үй жекешелендіруге жатпайтын жағдайларда, оның ішінде оның әскери қалашықтардың, шекара заставалары мен өзге де жабық объектілердің аумағында болуы салдарынан өтеусіз жекешелендіруге жатпайтын жағдайларда, өтеусіз жекешелендіру құқығы бұрын төленген тұрғынжай төлемдерінің сомалары шегеріле отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Жекешелендіруге жатпайтын, оның ішінде оның әскери қалашықтардың, шекара заставалары мен өзге де жабық объектілердің аумағында орналасуы салдарынан жекешелендіруге жатпайтын қызметтік тұрғын үйді жекешелендіру құқығын өтеу қағидаларына сәйкес тұрғынжай құнымен өтеледі.
Ақшалай өтемақы төленген адамдар ақшалай өтемақысы төленген сәттен бастап үш айдан кешіктірмей белгіленген тәртіппен қызметтік тұрғынжайды тапсырады.
Әскери қалашықтардың, шекара заставалары мен өзге де жабық объектілердің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Осы тармақта көзделген жеңілдіктер бір рет қолданылады және әскери қызметтен теріс себептер бойынша шығарылған әскери қызметшілерге қолданылмайды.
5. 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде тұрғынжайға мұқтаж деп танылған, бірақ онымен қамтамасыз етілмеген әскери қызметшілер әскери қызметтен шығарылған кезде (теріс себептер бойынша шығару жағдайларын қоспағанда), егер бұрын тұрғын үй төлемдері жүзеге асырылған сома шегеріле отырып, арнаулы мемлекеттік органдарда, Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда олар тұрғынжайға мұқтаж деп танылған күннен бастап қызметтің барлық кезеңіне тұрғын үй төлемдерін алады.
Жатақханалардағы тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) немесе әскери қалашықтардың, шекара заставалары мен өзге де жабық объектілердің аумағындағы қызметтік тұрғын үйде тұрған әскери қызметшілерге әскери қызметтен шығарылған кезде (теріс себептер бойынша шығару жағдайларын қоспағанда) тұрғын үй төлемдері осы тарауға сәйкес айқындалған тұрғын үй төлемдері мөлшерінен елу пайыз мөлшерінде көрсетілген тұрғынжайда тұрған барлық кезеңіне жүзеге асырылады.
Осы тармақтың күші әскери қызметшілердің олар тұрғынжайға мұқтаж деп танылған күннен бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге тұрғын үй төлемдерін алуы бөлігінде тұрғынжайды купондық тетік арқылы жекешелендіруді жүзеге асырған әскери қызметшілерді қоспағанда, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды жекешелендіру құқығын бұрын іске асырған немесе қызметтік тұрғын үйде жекешелендіру орнына өтемақы алған әскери қызметшілерге қолданылмайды.

6. Военнослужащие при увольнении с воинской службы по причине получения увечья (контузия, травма, ранение) или заболевания, полученных в период прохождения воинской службы, по которым военно-врачебной комиссией военнослужащий признан не годным к воинской службе с исключением с воинского учета, жилищные выплаты перечисляются в виде единовременной денежной компенсации в размере, равном стоимости приобретения, соответствующем на момент его увольнения составу семьи, норме полезной площади (восемнадцать квадратных метров), умноженной на цену одного квадратного метра продажи нового жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором военнослужащий проходил воинскую службу, согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики за январь текущего года, публикуемым на его официальном сайте, за минусом суммы ранее осуществленных жилищных выплат.
Жилищные выплаты, предусмотренные частью первой настоящего пункта, не выплачиваются в случаях, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что увечье (ранение, контузия, травма) или заболевание наступили при совершении военнослужащим противоправных действий или по причине алкогольного, наркотического, психотропного, токсического опьянения (их аналогов) или причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью.
7. Военнослужащим, обеспеченным жилым помещением (квартирой) в общежитии или служебным жилищем, находящимся на территории военных городков, пограничных застав и иных закрытых объектов, жилищные выплаты производятся в размере пятидесяти процентов от размера жилищных выплат, определенных в соответствии с настоящей главой.
8. Содержание жилищ и централизованное отопление в закрытых и обособленных военных городках, на пограничных заставах и иных закрытых объектах по перечням, определяемым Правительством Республики Казахстан, обеспечиваются за счет государства.
9. Члены семей военнослужащих, потерявшие кормильцев, не могут быть выселены из занимаемых жилищ без предоставления другого жилища на безвозмездной основе.
10. За военнослужащими, направленными для прохождения воинской службы за границу, занимаемые жилища и (или) назначенные жилищные выплаты сохраняются на все время пребывания за границей.
11. Реализация права на жилище военнослужащими Службы государственной охраны Республики Казахстан (кроме военнослужащих срочной службы) производится в порядке, предусмотренном настоящей главой, за исключением пунктов 1 - 10 настоящей статьи.

6. Әскери қызметшілер әскери қызметтен әскери қызмет өткеру кезеңінде мертігу (контузия, жарақаттану, жаралану) немесе ауыруы себебінен шығарылған кезде, ол бойынша әскери-дәрігерлік комиссия әскери қызметшіні әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз деп таныса, тұрғын үй төлемдері бұрын жүзеге асырылған тұрғын үй төлемдерінің сомасы шегеріле отырып, мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ресми сайтында жарияланатын ағымдағы жылғы қаңтардағы деректеріне сәйкес әскери қызметші әскери қызмет өткерген Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі жаңа тұрғынжай сатылымының бір шаршы метрінің бағасына көбейтілген, ол қызметтен шығарылған сәттегі отбасы құрамына сәйкес келетін пайдалы алаң нормасы (он сегіз шаршы метр) бойынша сатып алу құнына тең мөлшерде біржолғы ақшалай өтемақы түрінде аударылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген тұрғын үй төлемдері, егер мертігуі (жаралануы, контузиясы, жарақаты) немесе ауруы әскери қызметші заңға қайшы әрекеттер жасаған кезінде немесе алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық (оларға ұқсас заттардан) масаң күйде болуы немесе өзіне қандай да бір дене жарақатын (дене мүшесіне зақым келтіру) немесе өз денсаулығына өзге де зиян келтіруі себебінен болғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденсе төленбейді.
7. Жатақханадағы тұрғын үй-жаймен (пәтермен) немесе әскери қалашықтардың, шекара заставаларының және өзге де жабық объектілердің аумағында орналасқан қызметтік тұрғын үймен қамтамасыз етілген әскери қызметшілерге тұрғын үй төлемдері осы тарауға сәйкес айқындалған тұрғын үй төлемдері мөлшерінен елу пайыз мөлшерінде жүргізіледі.
8. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбелер бойынша жабық және оқшауланған әскери қалашықтардағы, шекара заставаларындағы және өзге де жабық объектілердегі тұрғынжайларды күтіп-ұстау және орталықтандырылған жылыту мемлекет есебінен қамтамасыз етіледі.
9. Асыраушысынан айырылған әскери қызметшілердің отбасы мүшелері өтеусіз негізде басқа тұрғынжай берілмей, тұрып жатқан тұрғынжайларынан шығарылмайды.
10. Шетелге әскери қызмет өткеруге жіберілген әскери қызметшілердің тұрып жатқан тұрғынжайы және (немесе) тағайындалған тұрғын үй төлемдері шетелде болған барлық уақытына сақталады.
11. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі әскери қызметшілерінің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа) тұрғынжайға құқығын іске асыруы осы баптың 1 – 10-тармақтарын қоспағанда, осы тарауда көзделген тәртіппен жүргізіледі.

Военнослужащие Службы государственной охраны Республики Казахстан (кроме военнослужащих срочной службы), обеспеченные жилищем до 1 января 2015 года, приватизируют его в порядке, предусмотренном настоящим Законом.
12. Право военнослужащих на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат осуществляется один раз.
Статья 101-3. Признание сотрудников специальных государственных органов и военнослужащих нуждающимися в жилище
1. Сотрудники специальных государственных органов (за исключением курсантов и слушателей военных (специальных) учебных заведений) и военнослужащие (за исключением военнослужащих срочной службы, курсантов и кадетов военных учебных заведений, военнообязанных, призванных на воинские сборы) признаются нуждающимися в жилище в случае, если:
1) они и члены их семей не имеют жилище на праве собственности в данном населенном пункте, при этом наличие доли менее пятидесяти процентов в жилище не учитывается;
2) они не имеют в постоянном пользовании жилище, полученное из государственного жилищного фонда, в данном населенном пункте.
При этом сотрудникам специальных государственных органов или военнослужащим отказывается в признании нуждающимися в жилище, если они и члены их семьи в течение последних пяти лет произвели отчуждение пригодного для проживания жилища в данном населенном пункте, в котором сотрудник или военнослужащий проходят службу. В этом случае отчуждение доли менее пятидесяти процентов в жилище не учитывается.
Действие настоящего пункта в части признания нуждающимся в жилище распространяется и на членов семьи сотрудников специальных государственных органов и военнослужащих.
2. Если оба супруга являются сотрудниками специальных государственных органов и (или) военнослужащими, проходящими службу в специальных государственных органах и (или) воинскую службу, то жилищные выплаты производятся только одному из них.
3. В случае, если супруг и супруга являются сотрудниками специальных государственных органов и (или) военнослужащими, денежная компенсация взамен права безвозмездной приватизации служебного жилища выплачивается одному из супругов.
При этом супруги, реализовав данное право, не вправе претендовать на получение служебного жилища и (или) жилищных выплат по месту получения данной компенсации.
Статья 101-4. Основания приостановления, возобновления и прекращения жилищных выплат
1. При перемещении сотрудников специальных государственных органов или военнослужащих жилищные выплаты приостанавливаются и возобновляются в установленном законодательством порядке.

2015 жылғы 1 қаңтарға дейін тұрғынжаймен қамтамасыз етілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери қызметшілері (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа) оны осы Заңда көзделген тәртіппен жекешелендіреді.
12. Әскери қызметшілердің тұрғын үй төлемдерін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншікке алу құқығы бір рет жүзеге асырылады.
101-3-бап. Арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін және әскери қызметшілерді тұрғын үйге мұқтаж деп тану
1. Арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері (әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоспағанда) және әскери қызметшілер (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді, әскери оқу орындарының курсанттары мен кадеттерін, әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілерді қоспағанда) мынадай жағдайларда тұрғынжайға мұқтаж деп танылады, егер:
1) оларда және олардың отбасы мүшелерінде осы елді мекенде меншік құқығында тұрғынжай болмаса, бұл ретте тұрғынжайға елу пайыздан аз үлестің болуы ескерілмейді;
2) осы елді мекенде олардың тұрақты пайдалануында мемлекеттік тұрғын үй қорынан алынған тұрғынжай болмаса.
Бұл ретте арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін немесе әскери қызметшілерді, егер олар және олардың отбасы мүшелері соңғы бес жыл ішінде қызметкер немесе әскери қызметші қызмет өткеріп жатқан осы елді мекенде тұруға жарамды тұрғынжайды иеліктен шығаруды жүргізген болса, тұрғынжайға мұқтаж деп танудан бас тартылады. Мұндай жағдайда тұрғынжайға елу пайыздан аз үлесті иеліктен шығару ескерілмейді.
Тұрғынжайға мұқтаж деп тану бөлігінде осы тармақтың күші арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің отбасы мүшелеріне де қолданылады.
2. Егер ерлі-зайыптының екеуі де арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметті және (немесе) әскери қызметті өткеріп жатқан әскери қызметшілер болып табылса, онда тұрғын үй төлемдері олардың біреуіне ғана жүргізіледі.
3. Егер жұбайы мен зайыбы арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері және (немесе) әскери қызметшілер болып табылса, қызметтік тұрғынжайды өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы ерлі-зайыптылардың біреуіне төленеді.
Бұл ретте ерлі-зайыптылар осы құқықты іске асырғаннан кейін қызметтік тұрғынжай және (немесе) осы өтемақыны алу орны бойынша тұрғын үй төлемдерін алуға үміткер болуға құқығы жоқ.
101-4-бап. Тұрғын үй төлемдерін тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату негіздері
1. Арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері немесе әскери қызметшілер орын ауыстырған кезде заңнамада белгіленген тәртіппен тұрғын үй төлемдері тоқтатыла тұрады және қайта басталады.

2. Жилищные выплаты прекращаются в случаях:
1) увольнения сотрудников из специального государственного органа или военнослужащих с воинской службы;
2) утраты сотрудниками специального государственного органа или военнослужащими статуса нуждающихся в жилище, за исключением случаев, когда обязательство по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 настоящего Закона, а также для оплаты аренды жилья с последующим выкупом, ими не исполнено;
3) исключения сотрудников специального государственного органа или военнослужащих из списков личного состава в связи с гибелью или смертью, признанием в установленном законом порядке безвестно отсутствующими или объявлением умершими;
4) отказа сотрудников специального государственного органа или военнослужащих от получаемых жилищных выплат.
Статья 101-5. Цели использования сотрудниками специального государственного органа и военнослужащими жилищных выплат
Получатель жилищных выплат использует имеющиеся на личном специальном счете средства на основе соответствующих договоров, зарегистрированных в установленном законодательством порядке, в целях:
1) приобретения в собственность жилища, в том числе с рассрочкой платежей или использованием ипотечного кредита (займа);
2) использования средств для оплаты аренды жилища или оплаты аренды жилища с последующим выкупом;
3) использования средств для погашения ранее полученного ипотечного кредита (займа);
4) использования средств для уплаты взносов при участии в долевом строительстве жилья;
5) использования средств для уплаты взносов при участии в жилищном и жилищно-строительном кооперативе;
6) использования средств для пополнения накоплений в виде жилищных строительных сбережений, которые используются на цели улучшения жилищных условий, определенных Законом Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан", без права их изъятия, за исключением лиц, уволенных со службы;
7) использования средств для улучшения жилищных условий.
При использовании средств для пополнения накоплений в виде жилищных строительных сбережений данные накопления могут быть использованы только на цели улучшения жилищных условий, определенные Законом Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан", без права получателя жилищных выплат на изъятие, жилищных строительных сбережений до достижения указанных целей, за исключением лиц, уволенных со службы.

2. Тұрғын үй төлемдері:
1) қызметкерлер арнаулы мемлекеттік органнан немесе әскери қызметшілер әскери қызметтен шығарылған;
2) осы Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғын үйді жалдау ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемені арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлері немесе әскери қызметшілер орындамаған жағдайларды қоспағанда, олар тұрғын үйге мұқтаждар мәртебесінен айырылған;
3) арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерінің немесе әскери қызметшілердің қаза табуына немесе қайтыс болуына, заңда белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына немесе өлді деп жариялануына байланысты жеке құрам тізімдерінен шығарылған;
4) арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлері немесе әскери қызметшілер алатын тұрғын үй төлемдерінен бас тартқан жағдайларда тоқтатылады.
101-5-бап. Арнаулы мемлекеттік орган қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің тұрғын үй төлемдерін пайдалану мақсаттары
Тұрғын үй төлемдерін алушы заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелген тиісті шарттар негізінде жеке арнаулы есеп шоттағы қаражатты:
1) тұрғынжайды, оның ішінде төлемдерді бөліп төлеумен немесе ипотекалық кредитті (қарызды) пайдалана отырып меншікке алу;
2) қаражатты тұрғынжайды жалдау ақысын төлеу немесе кейіннен сатып алумен тұрғынжайды жалдау ақысын төлеу үшін пайдалану;
3) қаражатты бұрын алынған ипотекалық кредитті (қарызды) өтеу үшін пайдалану;
4) қаражатты тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу кезінде жарналарды төлеу үшін пайдалану;
5) қаражатты тұрғын үй және тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу кезінде жарналарды төлеу үшін пайдалану;
6) қаражатты қызметтен шығарылған адамдарды қоспағанда, оларды алып қою құқығынсыз "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсаттарына пайдаланылатын тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түріндегі жинақтарды толықтыруға арналған қаражатты пайдалану;
7) қаражатты тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшін пайдалану мақсаттарында пайдаланады.
Қаражатты қызметтен шығарылған адамдарды қоспағанда, тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түріндегі жинақтарды толықтыру үшін пайдалану кезінде осы жинақтар тек "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалған тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсаттарына көзделген мақсаттарға қол жеткізгенге дейін тұрғын үй құрылысы ақшасын алып қоюға тұрғын үй төлемдерін алушының құқығынсыз пайдаланылуы мүмкін.

Статья 101-6. Права сотрудников специальных государственных органов и военнослужащих, являющихся получателями жилищных выплат
Сотрудники специальных государственных органов и военнослужащие, являющиеся получателями жилищных выплат, вправе:
1) ежегодно требовать в специальных государственных органах или государственных учреждениях Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, в которых проходят службу, сведения о средствах, перечисленных на их личный специальный счет;
2) накапливать на личном специальном счете суммы неиспользованных жилищных выплат;
3) использовать жилищные выплаты по их назначению в любом регионе Казахстана независимо от того, где проходят службу;
4) с согласия специальных государственных органов, государственных учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и банка, где был открыт личный специальный счет, переводить неиспользованные суммы жилищных выплат из одного банка второго уровня в другой.
Статья 101-7. Обязанности сотрудников специальных государственных органов и военнослужащих, являющихся получателями жилищных выплат
Получатель жилищных выплат обязан:
1) при изменении состава семьи уведомить об этом специальный государственный орган или государственное учреждение Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, в котором проходит службу, в срок не более десяти рабочих дней со дня регистрации актов гражданского состояния и получения соответствующего свидетельства;
2) при утрате статуса нуждающегося в жилище, а также исполнении обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьей 101-5 настоящего Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, уведомить об этом специальный государственный орган или государственные учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, в котором проходит службу, в срок не более десяти рабочих дней со дня утраты статуса нуждающегося в жилище и исполнения данных обязательств;
3) направить их на цели, предусмотренные статьей 101-5 настоящего Закона в соответствии с договором, заключаемым между специальным государственным органом, сотрудником специального государственного органа или государственным учреждением Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, военнослужащим и банком второго уровня, в котором открыт личный специальный счет сотрудника специального государственного органа или военнослужащего.
Статья 101-8. Гарантии неприкосновенности жилищных выплат
Не допускаются наложение ареста, обращение взыскания и приостановление расходных операций по банковским счетам, открытым в качестве личного специального счета, на которые зачисляются жилищные выплаты, а также сберегательным счетам, указанным в подпункте 6) статьи 101-5 настоящего Закона, по обязательствам получателя жилищных выплат. Жилищные выплаты, в том числе размещенные в виде жилищных строительных сбережений, не подлежат изъятию в бюджет, не могут являться предметом залога или иного обременения по обязательствам владельца или других лиц, за исключением договоров по обеспечению личных потребностей в жилье получателей жилищных выплат.

101-6-бап. Тұрғын үй төлемдерін алушылар болып табылатын арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің құқықтары
Тұрғын үй төлемдерін алушылар болып табылатын арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері және әскери қызметшілер:
1) жыл сайын қызмет өткеріп жатқан арнаулы мемлекеттік органда немесе Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың мемлекеттік мекемелерінде өзінің жеке арнайы шотына аударылған қаражат туралы мәліметті талап етуге;
2) жеке арнайы шотқа пайдаланылмаған тұрғын үй төлемдерінің сомасын жинақтауға;
3) қызмет өткеретін жеріне қарамастан, Қазақстанның кез келген өңірінде тұрғын үй төлемдерін мақсаты бойынша пайдалануға;
4) арнаулы мемлекеттік органның, Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар мемлекеттік мекемелерінің және жеке арнайы шот ашылған банктің келісімімен тұрғын үй төлемдерінің пайдаланылмаған сомаларын екінші деңгейдегі бір банктен екіншісіне ауыстыруға құқылы.
101-7-бап. Тұрғын үй төлемдерін алушылар болып табылатын арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің міндеттері
Тұрғын үй төлемдерін алушы:
1) отбасы құрамы өзгерген кезде бұл туралы азаматтық хал актілерінде тіркелген және тиісті куәлік алған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қызмет өткеріп жүрген арнаулы мемлекеттік органды немесе Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың мемлекеттік мекемесін хабардар етуге;
2) тұрғын үйге мұқтаж мәртебесінен айырылған, сондай-ақ осы Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарда, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғын үйді жалдау ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелерді орындаған кезде бұл туралы қызмет өткеріп жүрген арнаулы мемлекеттік органды немесе Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың мемлекеттік мекемелерін тұрғын үйге мұқтаж мәртебесінен айырылған және осы міндеттемелер орындалған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде хабардар етуге;
3) оларды арнаулы мемлекеттік орган, арнаулы мемлекеттік органның қызметкері немесе Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың мемлекеттік мекемелері, әскери қызметші және арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің немесе әскери қызметшінің жеке арнайы шоты ашылған екінші деңгейдегі банк арасында жасалатын шартқа сәйкес осы Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға бағыттауға міндетті.
101-8-бап. Тұрғын үй төлемдеріне қол сұғылмаушылық кепілдіктері
Тұрғын үй төлемдерін алушының міндеттемелері бойынша тұрғын үй төлемдері есепке жатқызылатын жеке арнайы шот ретінде ашылған банктік шоттар, сондай-ақ осы Заңның 101-5-бабының 6) тармақшасында көрсетілген жинақ шоттары бойынша тыйым салуға, өндіріп алуды қолдануға және шығыс операцияларын тоқтата тұруға жол берілмейді. Тұрғын үй төлемдерін алушылардың тұрғын үйге жеке мұқтаждықтарын қамтамасыз ету жөніндегі шарттарды қоспағанда, тұрғын үй, оның ішінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түрінде орналастырылған төлемдер бюджетке алып қоюға жатпайды, кепілге қою немесе иесінің немесе басқа адамдардың міндеттемелері бойынша өзге де ауыртпалық нысанасы бола алмайды.

Статья 101-9. Права членов семьи (наследников) сотрудников специальных государственных органов или военнослужащих, исключенных из списков личного состава в связи с гибелью или смертью, признанием безвестно отсутствующими или объявлением умершими при прохождении службы
1. В случае исключения сотрудников специальных государственных органов или военнослужащих из списков личного состава в связи с гибелью или смертью, признанием их в установленном законом порядке безвестно отсутствующими или объявлением умершими члены их семьи, а в случае их отсутствия наследники имеют право использования жилищных выплат, находящихся на личном специальном счете, на цели, предусмотренные статьей 101-5 настоящего Закона. При этом личный специальный счет таких сотрудников или военнослужащих закрывается после полного использования жилищных выплат.
2. Членам семей сотрудников специальных государственных органов или военнослужащих, погибших при прохождении службы, жилищные выплаты производятся в виде единовременной денежной компенсации в размере, равном стоимости приобретения, соответствующей на момент его гибели составу семьи и норме полезной площади (восемнадцать квадратных метров), умноженной на цену одного квадратного метра продажи нового жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором сотрудник специального государственного органа или военнослужащий проходили службу, согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики за январь текущего года, публикуемым на его официальном сайте, за минусом суммы ранее осуществленных жилищных выплат.
Единовременная компенсация не выплачивается, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что гибель (смерть) сотрудника специального государственного органа или военнослужащего наступили:
1) в результате самоубийства, за исключением случаев доведения до самоубийства;
2) при совершении уголовного или административного правонарушения;
3) в результате употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, психотропного, токсического опьянения (их аналогов);
4) в результате умышленного причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда здоровью в целях получения единовременной компенсации или уклонения от службы;
5) в результате действий сотрудника специального государственного органа или военнослужащего, нарушивших условия контракта о прохождении службы.
Статья 101-10. Члены семьи сотрудников специальных государственных органов или военнослужащих
В целях настоящего Закона к членам семьи сотрудников специальных государственных органов или военнослужащих относятся:

101-9-бап. Қызмет өткеру кезінде қаза табуына немесе қайтыс болуына, хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына немесе өлді деп жариялануына байланысты жеке құрам тізімдерінен шығарылған арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің немесе әскери қызметшілердің отбасы мүшелерінің (мұрагерлерінің) құқықтары
1. Арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің немесе әскери қызметшілердің қаза табуына немесе қайтыс болуына, заңда белгіленген тәртіппен хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына немесе өлді деп жариялануына байланысты олар жеке құрам тізімдерінен шығарылған жағдайда, олардың отбасы мүшелерінің, ал олар болмаған жағдайда мұрагерлерінің жеке арнайы шоттағы тұрғын үй төлемдерін осы Заңның 101-5-бабында көзделген мақсаттарға пайдалануға құқығы бар. Бұл ретте мұндай қызметкерлердің немесе әскери қызметшілердің жеке арнайы шоты тұрғын үй төлемдері толық пайдаланылғаннан кейін жабылады.
2. Қызмет өткеру кезінде қаза тапқан арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің немесе әскери қызметшілердің отбасы мүшелеріне тұрғын үй төлемдері бұрын жүзеге асырылған тұрғын үй төлемдерінің сомасы шегеріле отырып, ол қаза тапқан кездегі отбасы құрамына сәйкес келетін, мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ресми сайтында жарияланатын, ағымдағы жылғы қаңтардағы деректеріне сәйкес арнаулы мемлекеттік органның қызметкері немесе әскери қызметші қызмет өткерген Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі жаңа тұрғынжай сатылымының бір шаршы метрінің бағасына көбейтілген пайдалы алаң нормасы (он сегіз шаршы метр) бойынша сатып алу құнына тең мөлшерде біржолғы ақшалай өтемақы түрінде жүргізіледі.
Егер арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің немесе әскери қызметшінің қаза табуы (қайтыс болуы):
1) өзiне-өзi қол жұмсауға жеткізетін жағдайларды қоспағанда, өзiне-өзi қол жұмсауы салдарынан;
2) қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде;
3) алкогольдік, есiрткiлік, психотроптық, уытқұмарлық масаң күйде болуын туындататын заттарды (оларға ұқсас заттарды) тұтыну салдарынан;
4) бiржолғы өтемақы алу немесе қызметтен жалтару мақсатымен өзiне қасақана қандай да бір дене зақымын келтіру (дене мүшесiн зақымдау) немесе өз денсаулығына өзге де зиян келтiру салдарынан;
5) қызмет өткеру туралы келісімшарт талабын бұзған арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің немесе әскери қызметшінің іс-әрекеттері салдарынан болғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен дәлелденсе, бiржолғы өтемақы төленбейдi.
101-10-бап. Арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің немесе әскери қызметшілердің отбасы мүшелері
Осы Заңның мақсаттарында арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің немесе әскери қызметшілердің отбасы мүшелеріне:

1) супруга или супруг;
2) совместный или одного из супругов ребенок (дети);
3) совместный или одного из супругов ребенок (дети) старше восемнадцати лет, ставший инвалидом до достижения ими возраста восемнадцати лет.".
4. В Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 21, ст. 382; 2003 г., № 15, ст. 139; 2005 г., № 7-8, ст. 22; 2007 г., № 14, ст. 102; 2011 г., № 4, ст. 37; № 16, ст. 128; 2012 г., № 12, ст. 87; № 13, ст. 91; 2013 г., № 14, ст. 75):
1) пункт 9 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"9. Вкладчик имеет право на досрочное расторжение договора о жилищных строительных сбережениях и получение вклада, начисленного на него вознаграждения жилищным строительным сберегательным банком, за исключением случаев, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях". При этом вкладчик имеет право на получение премии государства при накоплении вклада более трех лет на условиях, установленных договором о жилищных строительных сбережениях.";
2) часть вторую пункта 4 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"Премия государства начисляется до момента получения жилищного займа.".
5. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43; № 24, ст. 196; 2012 г., № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 8, ст. 42; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 136; № 22-I, ст. 143; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87):
1) в статье 58:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Не допускается наложение ареста на деньги должника, находящиеся на банковском счете, предназначенном для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, в том числе размещенных в виде жилищных строительных сбережений, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса.";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Не допускается взыскание денег с банковского счета должника, предназначенного для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, в том числе размещенных в виде жилищных строительных сбережений, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса.";

1) зайыбы немесе жұбайы;
2) ортақ немесе ерлі-зайыптылардың біреуінің баласы (балалары);
3) ортақ немесе ерлі-зайыптылардың біреуінің он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедек болған он сегізден асқан баласы (балалары) жатады.".
4. "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" 2000 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 21, 382-құжат; 2003 ж., № 15, 139-құжат; 2005 ж., № 7-8, 22-құжат; 2007 ж., № 14, 102-құжат; 2001 ж., № 4, 37-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 12, 87-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., №14, 75-құжат):
1) 3-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Салымшы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде және "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартты мерзiмiнен бұрын бұзуға және салымды, оған тұрғын үй құрылысы жинақ банкi есептеген сыйақыны алуға құқылы. Бұл ретте салымшы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартта белгiленген талаптарға сәйкес салымды үш жылдан аса жинақтаған кезде мемлекеттің сыйлықақысын алуға құқылы.";
2) 8-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттің сыйлықақысы тұрғын үй қарызын алған кезге дейін есептеледі.".
5. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 19-ІІ, 106-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 115-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 21-ІІ, 136-құжат; № 22-І, 143-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 12, 87-құжат):
1) 58-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Борышкердің мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй, оның ішінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түрінде орналастырылған төлемдерді, нотариус депозиті шарттарында енгізілген ақшаны есепке жатқызуға арналған банктік шоттағы ақшасына тыйым салуға жол берілмейді.";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Борышкердің мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй, оның ішінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түрінде орналастырылған төлемдерді, нотариус депозиті шарттарында енгізілген ақшаны есепке жатқызуға арналған банктік шотынан ақша өндіріп алуға жол берілмейді.";

2) часть третью пункта 3 статьи 62 изложить в следующей редакции:
"Арест на деньги, находящиеся на банковских счетах (за исключением банковских счетов, предназначенных для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, в том числе размещенных в виде жилищных строительных сбережений, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса), при наличии информации об имеющихся банковских счетах должника и на другое имущество должника, находящееся в банке, налагается судебным исполнителем только с санкции суда.";
3) в статье 98:
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) жилищные выплаты, в том числе размещенные в виде жилищных строительных сбережений;".
6. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 4, ст. 31; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 1, ст. 2; № 15, ст. 78; Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 25 ноября 2015 г.):
пункт 6 статьи 76 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Действия частей первой, второй, третьей настоящего пункта не распространяются на сотрудников органов национальной безопасности Республики Казахстан.".
7. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 5, ст. 40; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 10; № 3, ст. 15; № 14, ст. 72; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 11, ст. 56; № 15, ст. 78; № 19-І, ст. 100; № 21-ІІІ, ст.135; № 23-ІІ, ст.170):
1) абзац первый и подпункт 1) части первой пункта 6 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"6. Военнослужащим при увольнении с воинской службы, за исключением случаев увольнения по отрицательным мотивам, выплачивается выходное пособие:
1) военнослужащим по контракту, срок воинской службы которых на 1 января 2013 года составлял менее десяти лет, или впервые поступившим на воинскую службу после указанной даты, при увольнении с воинской службы по достижении предельного возраста на воинской службе, по состоянию здоровья или в связи с сокращением штатов в размере:
имеющим срок воинской службы менее 10 календарных лет - трехмесячного денежного содержания;

2) 62-баптың 3-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Борышкердің банктік шоттарының бар екендігі туралы ақпарат болған кезде банктік шоттардағы ақшаға (мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй, оның ішінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түрінде орналастырылған төлемдерді, нотариус депозиті шарттарында енгізілген ақшаны қоспағанда) және борышкердің банктегі басқа да мүлкіне тыйым салуды сот орындаушысы сот санкциясымен ғана қолданады.";
3) 98-бапта:
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) тұрғын үй, оның ішінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түрінде орналастырылған төлемдерден;".
6. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 4, 31-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; 2015 жылғы 25 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
76-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші, екінші, үшінші бөліктерінің күші Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлеріне қолданылмайды.".
7. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 5, 40-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 10-құжат; № 3, 15-құжат; № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 11, 56-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-І, 100-құжат; № 21-ІІІ, 135-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат):
1) 26-баптың 6-тармағы бірінші бөлігінің бірінші абзацы және 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Әскери қызметшілерге әскери қызметтен шығарылған кезде, теріс себептермен босатылған жағдайларды қоспағанда, жұмыстан шығу жәрдемақысы:
1) келісімшарт бойынша 2013 жылғы 1 қаңтарда әскери қызметте болу мерзімі он жылдан аз болған немесе әскери қызметке көрсетілген күннен кейін алғаш кірген әскери қызметшілерге әскери қызметте болудың шекті жасына толуы бойынша, денсаулық жағдайы бойынша немесе штаттарды қысқартуға байланысты әскери қызметтен шығарылған кезде мынадай:
әскери қызмет мерзімі күнтізбелік 10 жылдан аз болғандарға - үш айлық ақшалай қаражат;

имеющим срок воинской службы от 10 до 15 календарных лет - четырехмесячного денежного содержания;
имеющим срок воинской службы от 15 до 20 календарных лет - пятимесячного денежного содержания;
имеющим срок воинской службы от 20 до 25 календарных лет - шестимесячного денежного содержания;
имеющим срок воинской службы от 25 до 30 календарных лет - семимесячного денежного содержания;
имеющим срок воинской службы свыше 30 календарных лет - восьмимесячного денежного содержания;
при повторном поступлении на воинскую службу по контракту размер выходного пособия определяется с учетом ранее выплаченного выходного пособия, за исключением случаев, когда данное выходное пособие ранее при увольнении не выплачивалось;";
2) статью 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 45. Обеспечение жилищем военнослужащих
1. Нуждающиеся в жилище военнослужащие и члены их семей, определенные в соответствии с главой 13-1 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", обеспечиваются жилищем на период прохождения воинской службы за счет государства.
2. Обеспечение жилищем военнослужащих и членов их семей производится в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".";
3) пункт 2 статьи 51 изложить в следующей редакции:
"2. В случае гибели (смерти) в период прохождения воинской службы либо после увольнения со службы в результате увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания, полученных в период прохождения воинской службы, наследникам военнослужащего производится выплата единовременной компенсации в размере пятилетнего денежного содержания по последней занимаемой должности на день гибели (смерти), а наследникам военнослужащего срочной службы, курсанта военного учебного заведения, военнообязанного, призванного на воинские сборы, - в размере 500 месячных расчетных показателей.";
4) пункты 5, 6 и 7 статьи 55 изложить в следующей редакции:
"5. Жилищные выплаты производятся военнослужащим по контракту (за исключением военнослужащих Службы государственной охраны Республики Казахстан, курсантов и кадетов военных учебных заведений, военнообязанных, призванных на воинские сборы), нуждающимся в жилище, по их рапорту в соответствии с Правилами обеспечения военнослужащих жилищем, определения размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат. Военнослужащим Службы государственной охраны Республики Казахстан (кроме военнослужащих срочной службы) жилищные выплаты производятся в соответствии с Правилами определения размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан.

әскери қызмет мерзімі күнтізбелік 10 жылдан 15 жылға дейін болғандарға – төрт айлық ақшалай қаражат;
әскери қызмет мерзімі күнтізбелік 15 жылдан 20 жылға дейін болғандарға – бес айлық ақшалай қаражат;
әскери қызмет мерзімі күнтізбелік 20 жылдан 25 жылға дейін болғандарға – алты айлық ақшалай қаражат;
әскери қызмет мерзімі күнтізбелік 25 жылдан 30 жылға дейін болғандарға – жеті айлық ақшалай қаражат;
әскери қызмет мерзімі күнтізбелік 30 жылдан астам болғандарға – сегіз айлық ақшалай қаражат;
келісімшарт бойынша əскери қызметке қайта кірген кезде жұмыстан шығу жәрдемақысының мөлшері осы жұмыстан шығу жәрдемақысы бұрын қызметтен шығарылған кезде төленбеген жағдайларды қоспағанда, бұрын төленген жұмыстан шығу жәрдемақысы ескеріле отырып айқындалады;";
2) 45-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"45-бап. Әскери қызметшілерді тұрғын үймен қамтамасыз ету
1. Тұрғын үйге мұқтаж әскери қызметшілер және "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-тарауына сәйкес айқындалған олардың отбасы мүшелері мемлекет есебінен әскери қызмет өткеру кезеңіне тұрғынжаймен қамтамасыз етіледі.
2. Әскери қызметшілерді және олардың отбасы мүшелерін тұрғын үймен қамтамасыз ету "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен жүргізіледі.";
3) 51-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әскери қызмет өткеру кезеңінде не қызметтен шығарылғаннан кейін әскери қызметті өткеру кезеңінде мертігуден (жараланудан, жарақаттанудан, контузия алудан), ауырудан қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда әскери қызметшінің мұрагерлеріне –қаза тапқан (қайтыс болған) күні соңғы атқарған лауазымы бойынша бес жылдық ақшалай қаражат мөлшерінде, ал мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, әскери оқу орны курсантының, әскери жиындарға шақырылған әскери міндетінің мұрагерлеріне 500 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде біржолғы өтемақы төлеу жүргізіледі.";
4) 55-баптың 5, 6 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тұрғын үй төлемдері тұрғын үйге мұқтаж келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери қызметшілерін, әскери оқу орындарының курсанттары мен кадеттерін әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттілерді қоспағанда) олардың баянаты бойынша Әскери қызметшілерді тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдері мөлшерін айқындау, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына сәйкес жүргізіледі. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери қызметшілеріне (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа) тұрғын үй төлемдері Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін айқындау, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларына сәйкес жүргізіледі.

6. Лица, уволенные с воинской службы до 1 января 2018 года по достижении предельного возраста состояния на воинской службе, по состоянию здоровья или в связи с сокращением штатов, состоявшие на воинской службе двадцать лет и более в календарном исчислении и проживающие в служебном жилище, которое не подлежит приватизации, в том числе вследствие его расположения в закрытых и обособленных военных городках, пограничных заставах и комендатурах, имеют право на получение денежной компенсации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Лица, уволенные с воинской службы в период с 1 января 2013 года до 1 января 2018 года по достижении предельного возраста состояния на воинской службе, по состоянию здоровья или в связи с сокращением штатов, состоявшие на воинской службе двадцать лет и более в календарном исчислении, не обеспеченные служебным жилищем и не реализовавшие право его приватизации, имеют право на получение денежной компенсации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
8. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 12, ст. 86; № 23, cт. 119):
1) абзац третий пункта 10 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"Не допускается обращение взыскания на деньги клиентов, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, в том числе размещенных в виде жилищных строительных сбережений, на деньги, внесенные на условиях депозита нотариуса, а также находящиеся на банковских счетах по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе.";
2) подпункт 5) пункта 7 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"5) в случаях, когда требование о взыскании денег с банковского счета предъявлено к банковскому счету, предназначенному для зачисления пособий, выплачиваемых из государственного бюджета, и (или) социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, в том числе размещенных в виде жилищных строительных сбережений, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2018 года, за исключением абзаца третьего подпункта 4) пункта 7 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2020 года.
Президент
Республики Казахстан

6. Әскери қызметте күнтізбемен есептегенде жиырма және одан да көп жыл болған, 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін әскери қызметте болудың шекті жасына толуы бойынша, денсаулық жағдайы бойынша немесе штаттарды қысқартуға байланысты шығарылған, жекешелендіруге, оның ішінде оның жабық және оқшауланған әскери қалашықтарда, шекара заставаларында және комендатураларда орналасуы салдарынан жатпайтын қызметтік тұрғынжайда тұратын адамдардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ақшалай өтемақы алуға құқығы бар.
7. Әскери қызметте күнтізбемен есептегенде жиырма және одан да көп жыл болған, 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде әскери қызметтен әскери қызметте болудың шекті жасына толуы бойынша, денсаулық жағдайы бойынша немесе штаттарды қысқартуға байланысты шығарылған және қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етілмеген және оны жекешелендіру құқығын іске асырмаған адамдардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ақшалай өтемақы алуға құқығы бар.".
8. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат; № 23, 119-құжат):
1) 27-баптың 10-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй, оның ішінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түрінде орналастырылған төлемдерді есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы клиенттердің ақшасына, нотариус депозиті шарттарында енгізілген ақшаға, сондай-ақ "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша банктік шоттардағы ақшаға өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді.";
2) 46-баптың 7-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ақшаны банктік шоттан өндіріп алу туралы талап мемлекеттік бюджеттен төленетін жәрдемақыларды және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй, оның ішінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түрінде орналастырылған төлемдерді, нотариус депозиті шарттарында енгізілген ақшаны есепке жатқызуға арналған банктік шотқа берілген жағдайларда;".
2-бап. Осы Заң 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 7-тармағы 4) тармақшасының үшінші абзацын қоспағанда, 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті