О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обращения лекарственных средств и медицинских изделий"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 913
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обращения лекарственных средств и медицинских изделий".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обращения лекарственных средств и медицинских изделий
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 44, 45; № 11, cт. 52; 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 99, 100, 101; № 20-I, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115, 119; № 21-I, ст. 124; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 136, 137; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 4; №6, ст. 45; № 7-II, ст. 53; 55, 57; № 8-I, ст.62; № 8- II, ст.66, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 22; № 10, ст. 23; Закон Республики Казахстан от 15 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам растительного и животного мира", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 июня 2017 года; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2017 года; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дорожного движения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 4 июля 2017 года; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Государственной образовательной накопительной системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 июля 2017 года; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 13 июля 2017 года):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 913 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
ҚазақстанРеспубликасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат;№ 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжат; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат;№ 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114, 115-құжаттар; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 11, 52-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 99, 100, 101-құжаттар; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115, 119-құжаттар; № 21-I, 124-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 136, 137-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 53, 55, 57-құжаттар; № 8-I, 62-құжат; № 8- II, 66, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 22-құжат; № 10, 23-құжат; 2017 жылғы 19 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өсімдіктер және жануарлар дүниесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы
30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 4 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жол қозғалысы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 11 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 13 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 2) пункта 1 статьи 254 изложить в следующей редакции:
"2) реализации медицинских изделий, включая протезно-ортопедические изделия, сурдотифлотехники, изделий ветеринарного назначения, ветеринарной техники; материалов и комплектующих для производства лекарственных средств любых форм, в том числе фармацевтической субстанции, медицинских изделий, включая протезно-ортопедические изделия, изделия ветеринарного назначения, ветеринарной техники;";
2) в пункте 1 статьи 255:
подпункты 7) и 7-1) изложить в следующей редакции:
"7) лекарственных средств любых форм, медицинских изделий:
зарегистрированных в Государственном реестре лекарственных средств и медицинских изделий Республики Казахстан;
не зарегистрированных в Государственном реестре лекарственных средств и медицинских изделий Республики Казахстан, на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом в области здравоохранения.
Перечень товаров, указанных в настоящем подпункте, утверждается Правительством Республики Казахстан.
7-1) лекарственных средств, используемых (применяемых) в области ветеринарии; изделий ветеринарного назначения и ветеринарной техники, сурдотифлотехники, включая протезно-ортопедические изделия; специальных средств передвижения, предоставляемых инвалидам; материалов, оборудования и комплектующих для производства лекарственных средств любых форм, медицинских изделий, включая протезно-ортопедические изделия, изделий ветеринарного назначения и ветеринарной техники.
Перечень товаров, указанных в настоящем подпункте, утверждается Правительством Республики Казахстан.";
3) абзац второй подпункта 2) пункта 3 статьи 281 изложить в следующей редакции:
"для производства лекарственных средств и медицинских изделий при наличии лицензии на соответствующий вид деятельности;";
4) абзац седьмой подпункта 1) статьи 455 изложить в следующей редакции:
"лекарственных средств и медицинских изделий, а также их перерегистрацию;";
5) пункты 7, 7.1 и 7.2 статьи 456 изложить в следующей редакции:
"
7
За государственную регистрацию лекарственных
средств и медицинских изделий, а также их перерегистрацию:
7.1.
за регистрацию лекарственных средств и медицинских изделий
11
7.2.
за перерегистрацию лекарственных средств и медицинских изделий
5
";
6) абзац седьмой подпункта 3) статьи 582 изложить в следующей редакции:
"государственную регистрацию лекарственных средств и медицинских изделий;".

1) 254-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) протездiк-ортопедиялық бұйымдарды, сурдотифлотехниканы, ветеринариялық мақсаттағы бұйымдарды, ветеринариялық техниканы қоса алғанда, медициналық бұйымдарды; кез келген нысандағы дәрілік заттарды өндіруге арналған материалдар мен жинақтаушы заттарды, оның ішінде протездiк-ортопедиялық бұйымдарды, ветеринариялық мақсаттағы бұйымдарды, ветеринариялық техниканы қоса алғанда, фармацевтикалық субстанцияларды, медициналық бұйымдарды өткiзген;";
2) 255-баптың 1-тармағында:
7) және 7-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мыналар:
Қазақстан Республикасы Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізілімінде тіркелген;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде, Қазақстан Республикасының Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізілімінде тіркелмеген кез келген нысандағы дәрілік заттар, медициналық бұйымдар импорты қосылған құн салығынан босатылады.
Осы тармақшада көрсетілген тауарлардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді;
7-1) ветеринария саласында пайдаланылатын (қолданылатын) дәрілік заттар; ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар және ветеринариялық техника, мүгедектерге берілетін протездік-ортопедиялық бұйымдарды, арнайы қозғалыс құралдарын қоса алғанда, сурдотифлотехника; протездiк-ортопедиялық бұйымдарды, ветеринариялық мақсаттағы бұйымдарды және ветеринариялық техниканы қоса алғанда, кез келген нысандағы дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндіруге арналған материалдар, жабдықтар және жинақтаушы заттар импорты қосылған құн салығынан босатылады.
Осы тармақшада көрсетілген тауарлардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді;";
3) 281-баптың 3-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тиісті қызмет түріне лицензиясы болған жағдайда дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру үшін;";
4) 455-баптың 1) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, сондай-ақ оларды қайта тіркегені;";
5) 456-баптың 7, 7.1 және 7.2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"
7.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін:
7.1.
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды тіркегені үшін
11
7.2.
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қайта тіркегені үшін
5
";
6) 582-баптың 3) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеуді;".

2. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; № 7, ст. 36; № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 11, ст. 65; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; 2015 г., № 7, cт. 33; № 10, cт. 50; № 19-II, ст. 102; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 22-I, ст. 143; № 22-V, ст. 156; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 6, ст.45, № 8-II, cт. 67, 70; № 23, ст. 119; 2017 г., № 1-2, ст. 3; Закон Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования гражданского, банковского законодательства и улучшения условий для предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Казахстанская правда" и "Егемен Қазақстан" 1 марта 2017 года; № 4, ст. 7; № 9, ст. 22; Закон Республики Казахстан от 10 мая 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам использования воздушного пространства и деятельности авиации", опубликованный в газетах "Казахстанская правда" и "Егемен Қазақстан" 12 мая 2017 года; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Казахстанская правда" и "Егемен Қазақстан" 3 июля 2017 года):
1) в оглавлении:
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Государственный контроль и надзор в области здравоохранения";
заголовок статьи 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий";
заголовок статьи 22-1 исключить;
заголовки статей 63 и 63-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 63. Экспертиза лекарственных средств и медицинских изделий";
"Статья 63-1. Оценка безопасности и качества лекарственных средств и медицинских изделий, зарегистрированных в Республике Казахстан";
заголовок раздела 4 изложить в следующей редакции:
"РАЗДЕЛ 4. ФАРМАЦЕВТИЧЕСКАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ И ОБРАЩЕНИЕ ЛЕКАРСТВЕННЫХ СРЕДСТВ И МЕДИЦИНСКИХ ИЗДЕЛИЙ";

2. 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 7, 36-құжат; № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 72,
75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 65-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; 2015 ж., № 7, 33-құжат; № 10, 50-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 23-II,
170-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат, № 8-II, 67, 70-құжаттар; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; 2017 жылғы 1 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық, банктік заңнаманы жетілдіру және кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 27 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 12 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әуе кеңістігі және авиация қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 10 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау";
22-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылау";
22-1-баптың тақырыбы алып тасталсын;
63 және 63-1-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"63-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға сараптама";
"63-1-бап. Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасын бағалау";
4-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-БӨЛІМ. ФАРМАЦЕВТИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ ЖӘНЕ ДӘРІЛІК ЗАТТАР МЕН МЕДИЦИНАЛЫҚ БҰЙЫМДАРДЫҢ АЙНАЛЫСЫ";

заголовки статей 65, 67, 68 и 69 изложить в следующей редакции:
"Статья 65. Система сферы обращения лекарственных средств и медицинских изделий";
"Статья 67. Производство лекарственных средств и медицинских изделий";
"Статья 68. Изготовление лекарственных препаратов и медицинских изделий";
"Статья 69. Оптовая и розничная реализация лекарственных средств и медицинских изделий";
заголовок главы 14 изложить в следующей редакции:
"Глава 14. ОБРАЩЕНИЕ ЛЕКАРСТВЕННЫХ СРЕДСТВ И МЕДИЦИНСКИХ ИЗДЕЛИЙ";
заголовки статей 70, 71, 72, 73, 74 и 75 изложить в следующей редакции:
"Статья 70. Разработка лекарственных средств и медицинских изделий";
"Статья 71. Государственная регистрация, перерегистрация и внесение изменений в регистрационное досье лекарственных средств и медицинских изделий";
"Статья 72. Доклинические (неклинические) исследования лекарственных средств и испытания с целью оценки биологического действия медицинских изделий";
"Статья 73. Технические испытания медицинских изделий";
"Статья 74. Клинические исследования лекарственных средств, медицинских изделий и клинико-лабораторные испытания медицинских изделий для диагностики in vitro";
"Статья 75. Маркировка лекарственных средств и медицинских изделий";
дополнить заголовком статьи 75-1 следующего содержания:
"Статья 75-1. Фармацевтический инспекторат по надлежащим фармацевтическим практикам";
заголовок статьи 76 изложить в следующей редакции:
"Статья 76. Закуп лекарственных средств и медицинских изделий, предназначенных для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования";
дополнить заголовком статьи 77-1 следующего содержания:
"Статья 77-1. Полномочия единого оператора в области закупок лекарственных средств и медицинских изделий";
заголовки статей 78, 79, 80, 80-1, 80-2 и 81 изложить в следующей редакции:
"Статья 78. Хранение и транспортировка лекарственных средств и медицинских изделий";
"Статья 79. Уничтожение лекарственных средств и медицинских изделий";
"Статья 80. Порядок ввоза лекарственных средств и медицинских изделий";
"Статья 80-1. Лица, которым разрешен ввоз лекарственных средств и медицинских изделий в Республику Казахстан";
"Статья 80-2. Ввоз лекарственных средств и медицинских изделий, а также биологического материала доклинических (неклинических) и клинических исследований, стандартных образцов фармацевтических субстанций и их примесей для личного использования и иных некоммерческих целей";

65, 67, 68 және 69-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"65-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласының жүйесі";
"67-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру";
"68-бап. Дәрілік препараттарды және медициналық бұйымдарды дайындау";
"69-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды көтерме және бөлшек саудада өткізу";
14-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-тарау. ДӘРІЛІК ЗАТТАР МЕН МЕДИЦИНАЛЫҚ БҰЙЫМДАРДЫҢ АЙНАЛЫСЫ";
70, 71, 72, 73, 74 және 75-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"70-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды әзірлеу";
"71-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу";
"72-бап. Дәрілік заттарды клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер және медициналық бұйымдардың биологиялық әсерін бағалау мақсатында сынау";
"73-бап. Медициналық бұйымдарды техникалық жағынан сынау";
"74-бап. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеулер және медициналық бұйымдарды in vitro диагностикасы үшін клиникалық-зертханалық сынаулар";
"75-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды таңбалау";
мынадай мазмұндағы 75-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"75-1-бап. Тиісті фармацевтикалық практикалар бойынша фармацевтикалық инспекторат";
76-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"76-бап. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiн, медициналық көмектiң қосымша көлемiн және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмекті көрсетуге арналған дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу";
мынадай мазмұндағы 77-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"77-1-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың өкілеттігі";
78, 79, 80, 80-1, 80-2 және 81-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"78-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау мен тасымалдау";
"79-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды жою";
"80-бап. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды әкелу тәртiбi";
"80-1-бап. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасына әкелуге рұқсат берілген тұлғалар";
"80-2-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, сондай-ақ клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеулердің биологиялық материалын, фармацевтикалық субстанциялар мен олардың қоспаларының стандартты үлгілерін жеке пайдалану үшін және өзге де коммерциялық емес мақсаттарда әкелу";

"Статья 81. Порядок вывоза лекарственных средств и медицинских изделий, а также биологического материала доклинических (неклинических) и клинических исследований, стандартных образцов фармацевтических субстанций и их примесей";
заголовок главы 15 изложить в следующей редакции:
"Глава 15. ОБЩИЕ ТРЕБОВАНИЯ БЕЗОПАСНОСТИ К ЛЕКАРСТВЕННЫМ СРЕДСТВАМ И МЕДИЦИНСКИМ ИЗДЕЛИЯМ";
заголовки статей 82, 83, 84, 84-1, 85 и 86 изложить в следующей редакции:
"Статья 82. Монтаж, ремонт, техническое и метрологическое обслуживание медицинских изделий";
"Статья 83. Классификация безопасности и переклассификация безопасности медицинских изделий в зависимости от степени потенциального риска применения";
"Статья 84. Запрещение, приостановление или изъятие из обращения либо ограничение применения лекарственных средств и медицинских изделий";
"Статья 84-1. Фальсифицированные лекарственные средства и медицинские изделия";
"Статья 85. Фармаконадзор и мониторинг безопасности, качества и эффективности медицинских изделий";
"Статья 86. Информация о лекарственных средствах и медицинских изделиях";
дополнить заголовками статьей 86-1, 86-2, и 86-3 следующего содержания:
"Статья 86-1 Государственное регулирование цен на лекарственные средства";
"Статья 86-2. Рациональное использование лекарственных средств";
"Статья 86-3. Этическое продвижение лекарственных средств и медицинских изделий";
2) в пункте 1 статьи 1:
подпункт 1) исключить;
подпункты 15), 15-1), 15-2), 15-3), 16) и 16-3) изложить в следующей редакции:
"15) биологически активные добавки – добавки к продуктам, предназначенные для улучшения состояния здоровья при регулярном их употреблении и содержащие в себе компоненты натуральных биологически активных веществ с целью обогащения ими рациона питания человека;
15-1) биологический лекарственный препарат – лекарственный препарат, действующее вещество которого произведено или выделено из биологического источника, и для описания свойств и контроля качества которого необходимо сочетание биологических и физико-химических методов анализа с оценкой производственного процесса и методов его контроля;
15-2) биоаналогичный лекарственный препарат (биоаналог, биоподобный лекарственный препарат, биосимиляр) – биологический лекарственный препарат, который содержит версию действующего вещества, зарегистрированного биологического оригинального (референтного) препарата и для которого продемонстрировано сходство (подобие) на основе сравнительных исследований с референтным препаратом по показателям качества, биологической активности, эффективности и безопасности;

"81-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, сондай-ақ клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеулердің биологиялық материалын, фармацевтикалық субстанциялар мен олардың қоспаларының стандартты үлгілерін әкету тәртібі";
15-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-тарау. ДӘРІЛІК ЗАТТАР МЕН МЕДИЦИНАЛЫҚ БҰЙЫМДАРДЫҢ ҚАУІПСІЗДІГІНЕ ҚОЙЫЛАТЫН ЖАЛПЫ ТАЛАПТАР";
82, 83, 84, 84-1, 85 және 86-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"82-бап. Медициналық бұйымдарды монтаждау, жөндеу, оларға техникалық және метрологиялық қызмет көрсету";
"83-бап. Қауіпсіздікті сыныптау және медициналық бұйымдарды қолданудың ықтимал қатерінің дәрежесіне қарай қауіпсіздігін қайта сыныптау";
"84-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қолдануға тыйым салу, оны тоқтата тұру немесе айналыстан алып қою не олардың қолданылуын шектеу";
"84-1-бап. Жалған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар";
"85-бап. Медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін, сапасын және тиімділігін фармакологиялық қадағалау және мониторингтеу";
"86-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар туралы ақпарат";
мынадай мазмұндағы 86-1, 86-2 және 86-3-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"86-1-бап. Дәрілік заттардың бағаларын мемлекеттік реттеу";
"86-2-бап. Дәрілік заттарды ұтымды пайдалану";
"86-3-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды этикалық тұрғыдан ілгерілету";
2) 1-баптың 1-тармағында:
1) тармақша алып тасталсын;
15), 15-1), 15-2), 15-3), 16) және 16-3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"15) биологиялық активті қоспалар – тұрақты тұтынған кезде денсаулықтың жай-күйін жақсартуға арналған және адамның тамақтану рационын табиғи биологиялық активті заттармен байыту мақсатында олардың компоненттерін қамтитын өнімдерге қоспалар;
15-1) биологиялық дәрілік препарат – әсер етуші заты биологиялық негізден өндірілген немесе бөлініп алынған және оның қасиетін сипаттау мен сапасын бақылау үшін өндірістік процесс пен оны бақылау әдістерін бағалай отырып, биологиялық және физикалық-химиялық талдау әдістерін үйлестіру қажет дәрілік препарат;
15-2) биологиялық ұқсас дәрілік препарат (биоаналог, биологиялық тектес дәрілік препарат, биосимиляр) – тіркелген биологиялық бірегей (референттік) препараттың әсер етуші затының нұсқасы бар және сапа көрсеткіштері, биологиялық белсенділігі, тиімділігі және қауіпсіздігі бойынша референттік препаратпен салыстырмалы зерттеулердің негізінде ұқсастығы (тектестігі) көрсетілген биологиялық дәрілік препарат;

15-3) биотехнологический лекарственный препарат – лекарственный препарат, произведенный при помощи биотехнологических процессов и применения методов с использованием технологии рекомбинантной дезоксирибонуклеиновой кислоты, контролируемой экспрессии генов, кодирующих выработку биологически активных белков, гибридомных технологий, моноклональных антител или других биотехнологических процессов;
16) оригинальный лекарственный препарат – лекарственный препарат с новым действующим веществом, который был первым зарегистрирован и размещен на мировом фармацевтическом рынке на основании досье, содержащего результаты полных доклинических (неклинических) и клинических исследований, подтверждающих его качество, безопасность и эффективность;";
"16-3) гомеопатический лекарственный препарат – лекарственный препарат, произведенный по гомеопатической технологии с использованием гомеопатического сырья в соответствии с требованиями фармакопеи Республики Казахстан, Евразийского экономического союза или в случае их отсутствия в соответствии с требованиями гомеопатических фармакопей;";
дополнить подпунктом 16-4) следующего содержания:
"16-4) радиофармацевтический лекарственный препарат – лекарственный препарат, содержащий в готовом для применения состоянии один или несколько радионуклидов (радиоактивных изотопов) в качестве действующего вещества или в составе действующего вещества;";
подпункты 18), 18-1), 18-2), 20), 20-1), 21), 21-2), 21-3) и 22) изложить в следующей редакции:
"18) лекарственное средство – средство, представляющее собой или содержащее вещество, или комбинацию веществ, вступающее в контакт с организмом человека, предназначенное для лечения, профилактики заболеваний человека или восстановления, коррекции или изменения его физиологических функций посредством фармакологического, иммунологического либо метаболического воздействия или для диагностики заболеваний и состояний человека;
18-1) долгосрочный договор поставки лекарственных средств и медицинских изделий – гражданско-правовой договор, заключаемый единым дистрибьютором сроком до 10 лет с производителями лекарственных средств, медицинских изделий Республики Казахстан или заказчиком контрактного производства, расположенного на территории Республики Казахстан, на поставку лекарственных средств и медицинских изделий, произведенных в соответствии с требованиями надлежащей производственной практики (GMP) для лекарственных средств и требованиями стандарта системы управления качеством ИСО13485 для медицинских изделий, за исключением медицинских изделий класса безопасности потенциального риска применения 1 и 2а (кроме стерильных); либо с субъектом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, имеющим намерение на создание и (или) модернизацию производства лекарственных средств и медицинских изделий или контрактное производство с производителем, расположенным на территории Республики Казахстан, в соответствии с требованиями надлежащей производственной практики (GMP) для лекарственных средств, а для медицинских изделий в соответствии с требованиями стандарта системы управления качеством ИСО 13485, за исключением медицинских изделий класса безопасности потенциального риска применения 1 и 2а (кроме стерильных), в порядке, установленном законодательством;

15-3) биотехнологиялық дәрілік препарат – биотехнологиялық процестердің көмегімен және рекомбинанттық дезоксирибонуклеин қышқылы технологиясын, биологиялық активті ақуыздарды өндіруді кодтайтын гендердің бақыланатын экспрессиясы, гибридомдық технологиялардың, моноклондық антиденелер әдістерін немесе басқа да биотехнологиялық процестерді пайдалана отырып, өндірілген дәрілік препарат;
16) бірегей дәрілік препарат – сапасын, қауіпсіздігін және тиімділігін растайтын толық клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеулердің нәтижелері бар дерекнама негізінде әлемдік фармацевтикалық нарықта бірінші болып тіркелген және орналастырылған жаңа әсер етуші заты бар дәрілік препарат;";
"16-3) гомеопатиялық дәрілік препарат – Қазақстан Республикасы фармакопеясының, Еуразиялық экономикалық одақтың талаптарына сәйкес немесе олар болмаған жағдайда гомеопатиялық фармакопеяның талаптарына сәйкес гомеопатиялық шикізатты пайдалану арқылы гомеопатиялық технология бойынша өндірілген дәрілік препарат;";
мынадай мазмұндағы 16-4) тармақшамен толықтырылсын:
"16-4) радиофармацевтикалық дәрілік препарат – қолдану үшін дайын әсер етуші зат ретінде немесе әсер етуші заттың құрамында бір немесе бірнеше радионуклидті (радиоактивті изотоптар) қамтитын дәрілік препарат;";
18), 18-1), 18-2), 20) 20-1), 21), 21-2), 21-3) және 22) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"18) дәрілік зат – адамның ауруларын емдеуге, профилактикасына немесе фармакологиялық, иммунологиялық не метаболизмдік әсер ету арқылы оның физиологиялық функцияларын қалпына келтіруге, түзетуге немесе өзгертуге немесе аурулар мен адамның жай-күйін диагностикалауға арналған, құрамында адам организмімен байланысқа түсетін заттар немесе заттардың құрамдастарын білдіретін немесе қамтитын зат;
18-1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды берудің ұзақ мерзімді шарты – 10 жылға дейінгі мерзімге бірыңғай дистрибьютордың Қазақстан Республикасының дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндірушілермен немесе қолданудың ықтимал қаупінің 1 және 2а (зарарсыздандырылғандарды қоспағанда) қауіпсіздік сыныбындағы медициналық бұйымдарды қоспағанда, дәрілік заттар үшін тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкес және медициналық бұйымдар үшін ИСО 13485 сапасын басқару жүйесі стандартының талаптарына сәйкес өндірілген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан келісім шарттық өндіріске тапсырыс берушімен немесе заңнамада белгіленген тәртіппен, қолданудың ықтимал қаупінің 1 және 2а (зарарсыздандырылғандарды қоспағанда) медициналық бұйымдарды қоспағанда, дәрілік заттарға арналған тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкес, ал медициналық бұйымдарға арналған ИСО 13485 сапасын басқару жүйесі стандартының талаптарына сәйкес дәрілік заттар, медициналық бұйымдар өндірісін құруға және (немесе) жаңартуға Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан өндірушімен келісімшарттық өндіріске ниеті бар дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъектімен жасасатын азаматтық-құқықтық шарт;

18-2) долгосрочный договор по хранению и транспортировке лекарственных средств и медицинских изделий – гражданско-правовой договор оказания услуг, заключаемый единым дистрибьютором с субъектом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий – резидентом Республики Казахстан в соответствии с требованиями надлежащей дистрибьюторской практики (GDP);";
"20) розничная реализация лекарственных средств и медицинских изделий – фармацевтическая деятельность, связанная с приобретением (кроме ввоза), хранением, распределением, реализацией (кроме вывоза) населению, уничтожением лекарственных средств и медицинских изделий, осуществляемая в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;
20-1) контрактное производство лекарственных средств и медицинских изделий – производство лекарственных средств и медицинских изделий на контрактной основе на производственных мощностях производителя в Республике Казахстан, который обеспечивает полное соблюдение требований надлежащей производственной практики (GMP) для лекарственных средств;
21) оптовая реализация лекарственных средств и медицинских изделий (дистрибьюция) – фармацевтическая деятельность, связанная с закупом (приобретением), хранением, ввозом (импортом), вывозом (экспортом), реализацией (за исключением реализации населению) без ограничения объемов, транспортировкой и уничтожением лекарственных средств и медицинских изделий, осуществляемая в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;";
"21-2) фармацевтический инспекторат по надлежащим фармацевтическим практикам – структурное подразделение государственного органа и его территориальных подразделений, осуществляющее фармацевтические инспекции;
21-3) нормативный документ по качеству лекарственного средства – документ, который устанавливает требования к контролю качества лекарственного средства (содержащий спецификацию и описание аналитических методик и испытаний или ссылки на них, а также соответствующие критерии приемлемости для указанных показателей качества и т.п.) на основании проведенной экспертизы лекарственного средства при регистрации и предназначен для контроля качества лекарственного средства в пострегистрационный период;
22) обращение лекарственных средств – деятельность, включающая процессы разработки, доклинических исследований, клинических исследований (испытаний), экспертизы, регистрации, фармаконадзора, контроля качества, производства, изготовления, хранения, транспортировки, ввоза и вывоза, отпуска, реализации, передачи, применения, уничтожения лекарственных средств;";

18-2) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау жөніндегі ұзақ мерзімді шарт – тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъекті мен бірыңғай дистрибьютор жасасатын, қызметтер көрсетудің азаматтық-құқықтық шарты;";
"20) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды бөлшек саудада өткізу – уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес жүзеге асырылатын, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алуға (әкелуден басқа), сақтауға, бөлуге, халыққа өткізуге (әкетуден басқа), жоюға байланысты фармацевтикалық қызмет;
20-1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды келісімшарттық өндіру – дәрілік заттарға арналған тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарының толық сақталуын қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасындағы өндірушінің өндірістік қуаттарында келісімшарт негізінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың өндірілуі;
21) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды көтерме саудада өткізу (дистрибьюция) – уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес жүзеге асырылатын, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алуға (иеленуге), сақтауға, әкелуге (импортқа), әкетуге (экспортқа), көлемін шектеусіз өткізуге (халыққа өткізуді қоспағанда), тасымалдауға және жоюға байланысты фармацевтикалық қызмет;";
"21-2) тиісті фармацевтикалық практикалар бойынша фармацевтикалық инспекторат – мемлекеттік органның және оның аумақтық бөлімшелерінің фармацевтикалық инспекцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі;
21-3) дәрілік заттың сапасы жөніндегі нормативтік құжат тіркеу кезінде дәрілік затқа жүргізілген сараптаманың негізінде дәрілік заттың сапасын бақылауға қойылатын талаптарды (талдамалық әдістемелер мен сынаулардың ерекшелігін және сипаттамасын немесе оларға сілтемелерді, сондай-ақ көрсетілген сапа көрсеткіштері үшін жарамдылықтың тиісті өлшемшарттарын қамтитын) белгілейтін және тіркеуден кейінгі кезеңде дәрілік заттың сапасын бақылауға арналған құжат;
22) дәрілік заттардың айналысы – дәрілік заттарды әзірлеу, клиникаға дейін зерттеу, клиникалық зерттеу (сынаудан өткізу), сараптау, тіркеу, фармакологиялық қадағалау, сапасын бақылау, өндіру, дайындау, сақтау, тасымалдау, әкелу және әкету, босату, өткізу, беру, қолдану, жою процестерін қамтитын қызмет;";

дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) обращение медицинских изделий – проектирование, разработка, создание опытных образцов, проведение технических испытаний, исследований (испытаний) с целью оценки биологического действия, клинических испытаний, экспертизы безопасности, качества и эффективности медицинских изделий, регистрация, производство (изготовление), хранение, транспортировка, реализация, монтаж, наладка, применение (эксплуатация), техническое обслуживание, ремонт и утилизация медицинских изделий;";
подпункты 23), 24), 24-1) и 24-2) изложить в следующей редакции:
"23) объекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий – аптека, аптечный пункт в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную и (или) консультативно-диагностическую помощь, передвижной аптечный пункт для отдаленных сельских местностей, организованный от аптеки, аптечный (дистрибьюторский) склад, склад временного хранения лекарственных средств, медицинских изделий, магазин оптики, магазин медицинских изделий, склад медицинских изделий, организации по производству лекарственных средств и медицинских изделий;
24) субъекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий – физические или юридические лица, осуществляющие фармацевтическую деятельность;
24-1) фармаконадзор – вид деятельности, направленный на выявление, оценку, понимание и предотвращение нежелательных последствий применения лекарственных препаратов;
24-2) безопасность лекарственного препарата (соотношение "польза-риск") – оценка положительных терапевтических эффектов лекарственного препарата по отношению к рискам, связанным с его применением (понятие риска включает в себя любой риск, связанный с качеством, безопасностью или эффективностью лекарственного препарата по отношению к здоровью пациента или населения);";
дополнить подпунктами 24-3), 24-4), 24-5) и 24-6) следующего содержания:
"24-3) нежелательная реакция – непреднамеренная, неблагоприятная реакция организма, связанная с применением лекарственного (исследуемого) препарата и предполагающая наличие, как минимум, возможной взаимосвязи с применением подозреваемого лекарственного препарата;
24-4) мониторинг безопасности, качества и эффективности медицинских изделий – сбор, регистрация, анализ информации о неблагоприятных событиях (инцидентах) и принятие соответствующих решений;
24-5) безопасность медицинского изделия – отсутствие недопустимого риска, связанного с причинением вреда жизни, здоровью человека, а также окружающей среде;

мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) медициналық бұйымдардың айналысы – биологиялық әсерді бағалау мақсатында тәжірибелік үлгілерді жобалау, әзірлеу, құру, техникалық сынаулар, зерттеулер (сынаулар) жүргізу, медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін, сапасы мен тиімділігін клиникалық сынауларды, сараптауды жүргізу, медициналық бұйымдарды тіркеу, өндіру (дайындау), сақтау, тасымалдау, өткізу, монтаждау, салу, қолдану (пайдалану), техникалық қызмет көрсету, жөндеу және кәдеге жарату;
23), 24), 24-1) және 24-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"23) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы объектілер – дәріхана, алғашқы медициналық-санитариялық және (немесе) консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункті, шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған, дәріханадан ұйымдастырылған жылжымалы дәріхана пункті, дәріхана (дистрибьюторлық) қоймасы, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды уақытша сақтау қоймасы, оптика дүкені, медициналық бұйымдар дүкені, медициналық бұйымдар қоймасы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру жөніндегі ұйымдар;
24) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілер – фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
24-1) фармакологиялық қадағалау – дәрілік препараттарды қолданудың жағымсыз салдарларын анықтауға, бағалауға, түсінуге және болдырмауға бағытталған қызметтің түрі;
24-2) дәрілік препараттың қауіпсіздігі ("пайда-қауіп" арақатынасы) – оны қолдануға байланысты қауіптерге қатысты дәрілік препараттың оң терапиялық тиімділігін бағалау (қауіп ұғымы пациенттің немесе халықтың денсаулығына қатысты дәрілік препараттың сапасымен, қауіпсіздігімен немесе тиімділігімен байланысты кез келген қауіпті қамтиды);";
мынадай мазмұндағы 24-3), 24-4), 24-5) және 24-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"24-3) жағымсыз реакция – дәрілік (зерттелетін) препаратты қолдануға байланысты және кемінде күмәнді дәрілік препаратты қолдануға ықтимал өзара байланыстың болуы болжанатын организмнің көзделмеген, жағымсыз реакциясы;
24-4) медициналық бұйымдар қауіпсіздігінің, сапасының және тиімділігінің мониторингіқолайсыз оқиғалар (инциденттер) туралы ақпаратты жинау, тіркеу, талдау және тиісті шешімдер қабылдау;
24-5) медициналық бұйымның қауіпсіздігі – адамның өміріне, денсаулығына, сондай-ақ қоршаған ортаға зиян келтірумен байланысты жол беруге болмайтын қауіп-қатердің болмауы;

24-6) неблагоприятное событие (инцидент) – любая неисправность и (или) ухудшение характеристик или нарушение функционирования медицинского изделия, или недостаточность либо некорректность сопроводительной информации (документации) на медицинское изделие или побочные действия (нежелательная реакция), не указанная в инструкции по применению или руководстве по эксплуатации, которые прямо или косвенно привели или могли привести к смерти или серьезному ухудшению состояния здоровья пользователей или третьих лиц;";
подпункты 25), 25-1) и 25-2) изложить в следующей редакции:
"25) Государственный реестр лекарственных средств и медицинских изделий - информационный ресурс, содержащий сведения о зарегистрированных и разрешенных к медицинскому применению в Республике Казахстан лекарственных средствах и медицинских изделиях;
25-1) эффективность лекарственного препарата – совокупность характеристик, обеспечивающих достижение профилактического, диагностического или лечебного эффекта либо восстановление, коррекцию или модификацию физиологической функции;
25-2) система фармаконадзора – система, организуемая держателями регистрационных удостоверений лекарственных препаратов и уполномоченным органом для выполнения задач и обязанностей по фармаконадзору, предназначенная для контроля безопасности лекарственных препаратов, своевременного выявления всех изменений в оценке соотношения "польза – риск" лекарственных препаратов, разработки и внедрения мер по обеспечению применения лекарственных препаратов при превышении пользы над риском;";
дополнить подпунктом 25-3) следующего содержания:
"25-3) эффективность медицинского изделия – способность медицинского изделия соответствовать назначению, определенному производителем;";
подпункты 29) и 29-1) изложить в следующей редакции:
"29) качество лекарственного средства – совокупность свойств и характеристик субстанций для фармацевтического применения и лекарственного препарата, обеспечивающая их соответствие целевому назначению;
29-1) балк-продукт лекарственного средства или медицинского изделия – дозированный готовый лекарственный препарат или готовое медицинское изделие, прошедшие все стадии технологического процесса, за исключением окончательной упаковки;";
дополнить подпунктами 29-2) и 30-1) следующего содержания:
"29-2) качество медицинского изделия – степень соответствия совокупности свойств и характеристик медицинского изделия целям его предназначенного использования;";
"30-1) торговое наименование лекарственного средства – название, под которым регистрируется лекарственное средство;";
подпункты 31), 32), 32-1) и 32-2) изложить в следующей редакции:

24-6) қолайсыз оқиға (инцидент) – медициналық бұйым сипаттамаларының кез келген ақауы және (немесе) нашарлауы немесе қызметінің бұзылуы немесе медициналық бұйымға ілеспе ақпараттың (құжаттаманың) жеткіліксіздігі не дұрыс еместігі немесе пайдаланушылардың немесе үшінші тұлғаның өліміне немесе денсаулық жағдайының елеулі нашарлауына тікелей немесе жанама түрде әкелген немесе әкелуі мүмкін қолдану жөніндегі нұсқаулықта немесе пайдалану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілмеген жанама әсерлер (жағымсыз реакция);";
25), 25-1) және 25-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"25) Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізілімі - Қазақстан Республикасында тіркелген және медициналық қолдануға рұқсат етілген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық ресурс;
25-1) дәрілік препараттың тиімділігі – профилактикалық, диагностикалық немесе емдік әсерге не физиологиялық функцияны қалпына келтіруге, түзетуге немесе модификациялауға қолжетімділікті қамтамасыз ететін сипаттамалардың жиынтығы;
25-2) фармакологиялық қадағалау жүйесі – дәрілік препараттардың қауіпсіздігін бақылауға, дәрілік препараттардың "пайда-қауіп" арақатынасын бағалауда барлық өзгерістерді уақтылы анықтауға, пайдасы қауіп-қатерден асқан кезде дәрілік препараттарды қолдануды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды әзірлеуге және енгізуге арналған фармакологиялық қадағалау бойынша тапсырмалар мен міндеттерді орындау үшін дәрілік препараттардың тіркеу куәліктерін ұстаушылар мен уәкілетті органдар ұйымдастырған жүйе;";
мынадай мазмұндағы 25-3) тармақшамен толықтырылсын:
"25-3) медициналық бұйымның тиімділігі – медициналық бұйымның өндіруші айқындаған мақсатқа сәйкес келуі қабілеті;
29) және 29-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"29) дәрілік заттың сапасы – фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялардың және олардың мақсатты тағайындауға сәйкес келуін қамтамасыз ететін дәрілік препараттың қасиеттері мен сипаттамаларының жиынтығы;
29-1) дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның балк-өнімі – соңғы қаптамамен орауды қоспағанда, технологиялық процестің барлық сатысынан өткен, мөлшерленген дайын дәрілік препарат немесе медициналық дайын бұйым;";
мынадай мазмұндағы 29-2) және 30-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"29-2) медициналық бұйымдардың сапасы – медициналық бұйымның пайдалануға арналған мақсаттарына қасиеттері мен сипаттамалары жиынтығының сәйкестік дәрежесі;";
"30-1) дәрілік заттың саудалық атауы – дәрілік заттың тіркелетін атауы;";
31), 32), 32-1) және 32-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"31) лекарственный препарат – лекарственное средство в виде лекарственной формы;
32) изготовление лекарственных препаратов – фармацевтическая деятельность, связанная с изготовлением лекарственных препаратов в аптеках, с приобретением фармацевтических субстанций для фармацевтического применения, хранением, контролем качества, оформлением и реализацией изготовленных лекарственных препаратов;
32-1) фармацевтическая субстанция (активная фармацевтическая субстанция) – лекарственное средство, предназначенное для производства и изготовления лекарственных препаратов;
32-2) стандартный образец – идентифицированное однородное вещество или смесь веществ, предназначенные для использования в химических, физических и биологических исследованиях, в которых его свойства сравниваются со свойствами исследуемого лекарственного средства, и обладающее достаточной для соответствующего применения степенью чистоты;";
дополнить подпунктом 32-3) следующего содержания:
"32-3) вспомогательное вещество – вещество, за исключением активных фармацевтических субстанций, входящее в состав лекарственного препарата для придания ему необходимых свойств;";
подпункты 33-1), 41), 45), 50), 52-1) и 58) изложить в следующей редакции:
"33-1) лекарственное растительное сырье – свежие или высушенные растения, водоросли, грибы или лишайники либо их части, цельные или измельченные, используемые для производства лекарственных средств";
"41) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;";
"45) медицинские изделия для диагностики in vitro – любые инструменты, аппараты, приборы, оборудование, материалы, реагенты, калибраторы, контрольные материалы и прочие изделия, применяемые в медицинских целях отдельно или в сочетании между собой, а также вместе с принадлежностями, необходимыми для применения указанных изделий по назначению (включая специальное программное обеспечение), и предназначенные производителем для применения при исследованиях in vitro образцов биологических материалов человека для получения информации относительно физиологического или патологического состояния, врожденной патологии, предрасположенности к определенному клиническому состоянию или болезни, совместимости тканей с потенциальным реципиентом, прогнозирования реакций на терапевтические воздействия, выбора терапевтических средств и (или) контроля лечения;";

"31) дәрілік препарат – дәрілік нысан түріндегі дәрілік зат;
32) дәрілік препараттарды дайындау – дайындалған дәрілік препараттарды фармацевтикалық қолдану, сақтау, сапасын бақылау, ресімдеу және өткізу үшін фармацевтикалық субстанцияларды сатып алуға, дәріханаларда дәрілік препараттарды дайындауға байланысты фармацевтикалық қызмет;
32-1) фармацевтикалық субстанция (белсенді фармацевтикалық субстанция) – дәрілік препараттарды өндіруге және дайындауға арналған дәрілік зат;
32-2) стандартты үлгі – қасиеті зерттелетін дәрілік заттың қасиеттерімен салыстырылатын және тиісінше қолдану үшін жеткілікті тазалық дәрежесіне ие химиялық, физикалық және биологиялық зерттеулерде пайдалануға арналған идентификатталған біртекті зат немесе заттардың қоспасы;";
мынадай мазмұндағы 32-3) тармақшамен толықтырылсын:
"32-3) қосымша зат – белсенді фармацевтикалық субстанцияларды қоспағанда, дәрілік препараттың құрамына оған қажетті қасиеттер беру үшін кіретін зат;";
33-1), 41), 45), 50), 52-1) және 58) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"33-1) дәрілік өсімдік шикізаты – дәрілік заттарды өндіру үшін пайдаланылатын жаңа алынған немесе кептірілген өсімдіктер, балдырлар, саңырауқұлақтар немесе қыналар не олардың бүтін немесе ұнтақталған бөліктері;";
"41) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
"45) in vitro диагностикаға арналған медициналық бұйымдар – кез келген құралдар, аппараттар, аспаптар, жабдықтар, материалдар, реагенттер, калибраторлар, бақылау материалдары және жекелей немесе өзара біріктіріп медициналық мақсатта, сондай-ақ көрсетілген бұйымдарды мақсаты бойынша қолдану үшін қажетті керек-жарақтармен бірге (арнайы бағдарламалық қамтылымды қоса алғанда) қолданылатын және физиологиялық немесе патологиялық жай-күйге, туа біткен патологияға, белгілі бір клиникалық күйге немесе ауруға деген бейімділікке, тіндердің әлеуетті реципиентпен үйлесімділігіне, терапиялық әсерге байланысты реакцияларды болжауға, терапиялық заттарды таңдауға және (немесе) емді бақылауға қатысты ақпарат алу үшін адамның биологиялық материалдары үлгілерін in vitro зерттеу кезінде қолдану үшін өндіруші тағайындаған басқа да бұйымдар;

"50) фальсифицированное лекарственное средство, медицинское изделие – лекарственное средство, медицинское изделие, противоправно и преднамеренно снабженные недостоверной информацией и поддельной этикеткой о их составе или комплектации и (или) производителе,";
"52-1) иммунологический лекарственный препарат (иммунобиологический лекарственный препарат) – лекарственный препарат, предназначенный для формирования активного или пассивного иммунитета, или диагностики наличия иммунитета, или диагностики (выработки) специфического приобретенного изменения иммунологического ответа на аллергизирующие вещества;";
"58) доклиническое (неклиническое) исследование – химическое, физическое, биологическое, микробиологическое, фармакологическое, токсикологическое и другое экспериментальное исследование или серия исследований по изучению исследуемого вещества (лекарственного средства) путем применения научных методов оценок в целях изучения специфического действия и (или) доказательств безопасности для здоровья человека;";
дополнить подпунктом 58-1) следующего содержания:
"58-1) исследования (испытания) оценки биологического действия медицинских изделий – исследования, проводимые с целью определения соответствия медицинских изеделий общим требованиям безопасности и эффективности медицинских изделий, требованиям к их маркировке и эксплуатационной документации на них;";
подпункты 61-1), 62), 62-1) и 75) изложить в следующей редакции:
"61-1) казахстанский национальный лекарственный формуляр – справочник (руководство), содержащий информацию о лекарственных средствах с доказанной клинической эффективностью и безопасностью, разрабатываемый с целью продвижения рационального использования лекарственных средств;
62) государственная фармакопея Республики Казахстан – свод минимальных требований к качеству и безопасности лекарственных средств и медицинских изделий;
62-1) воспроизведенный лекарственный препарат (генерик) – лекарственный препарат, который имеет такой же количественный и качественный состав действующих веществ и ту же лекарственную форму, что и оригинальный препарат, и биоэквивалентность которого оригинальному лекарственному препарату подтверждается соответствующими исследованиями биодоступности. Различные соли, эфиры, изомеры, смеси изомеров, комплексы или производные действующего вещества признаются одним и тем же действующим веществом, если их безопасность и эффективность существенно не отличаются. Различные лекарственные формы для приема внутрь с немедленным высвобождением признаются в рамках исследований биодоступности одной и той же лекарственной формой;";

"50) жалған дәрілік зат, медициналық бұйым – құрамы немесе жинақталуы және (немесе) өндіруші туралы анық емес ақпаратпен және қолдан жасалған заттаңбамен құқыққа қайшы және әдейі жабдықталған дәрілік зат, медициналық бұйым;";
"52-1) иммунологиялық дәрілік препарат (иммундық-биологиялық дәрілік препарат) – белсенді немесе пассивті иммунитетті қалыптастыруға немесе иммунитеттің болуын диагностикалауға немесе аллергия беретін заттарға иммунологиялық жауаптың спецификалық жүре пайда болған өзгерістерін диагностикалауға (өндіруге) арналған дәрілік препарат;";
"58) клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеу – спецификалық әсерін және (немесе) адам денсаулығы үшін қауіпсіздік дәлелдемелерін зерделеу мақсатында ғылыми бағалау әдістерін қолдану арқылы химиялық, физикалық, биологиялық, микробиологиялық, фармакологиялық, токсикологиялық және басқа да эксперименттік зерттеу немесе зерттелетін затты (дәрілік затты) зерделеу жөніндегі зерттеулер сериясы;";
мынадай мазмұндағы 58-1) тармақшамен толықтырылсын:
"58-1) медициналық бұйымдардың биологиялық әсерін бағалауды зерттеулер (сынаулар) – медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен тиімділігінің жалпы талаптарына, олардың таңбалануына қойылатын талаптарға және оларға пайдаланылатын құжатқа қойылатын талаптарға медициналық бұйымдардың сәйкестігін айқындау мақсатында жүргізілетін зерттеулер;";
61-1), 62), 62-1) және 75) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"61-1) қазақстандық ұлттық дәрілік формуляр – дәрілік заттарды ұтымды пайдалануды ілгерілету мақсатында әзірленетін, клиникалық тиімділігі мен қауіпсіздігі дәлелденген дәрілік заттар туралы ақпаратты қамтитын анықтама (нұсқаулық);
62) Қазақстан Республикасының мемлекеттік фармакопеясы – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын ең төменгі талаптардың жинағы;
62-1) қайта өндірілген дәрілік препарат (генерик) – түпнұсқалық препарат сияқты әсер етуші заттардың дәл сондай сандық және сапалық құрамы мен дәрілік пішімі бар және түпнұсқалық дәрілік препаратқа биобаламалылығы тиісті биожетімділік зерттеулермен расталатын дәрілік препарат. Егер олардың қауіпсіздігі мен тиімділігі айтарлықтай ерекшеленбесе, түрлі тұздар, эфирлер, изомерлер, изомерлер қоспасы, әсер етуші заттың жиынтығы немесе туындылары бір ғана әсер етуші затпен танылады. Тез босап шығатын ішуге арналған түрлі дәрілік пішіндер биожетімділігін зерттеу шеңберінде және сол бір ғана дәрілік пішінмен танылады;";

"75) медицинские изделия – любые инструменты, аппараты, приборы, оборудование, материалы и прочие изделия, которые применяются в медицинских целях отдельно или в сочетании между собой, а также с принадлежностями, необходимыми для применения указанных изделий по назначению (включая специальное программное обеспечение), предназначены производителем для профилактики, диагностики, лечения заболеваний, медицинской реабилитации и мониторинга состояния организма человека, проведения медицинских исследований, восстановления, замещения, изменения анатомической структуры или физиологических функций организма, предотвращения или прерывания беременности и функциональное назначение которых не реализуется путем фармакологического, иммунологического, генетического или метаболического воздействия на организм человека, однако может поддерживаться лекарственными средствами;";
подпункт 78) исключить;
подпункты 83), 99-2) и 105-1) изложить в следующей редакции:
"83) орфанный (редкий) лекарственный препарат – лекарственный препарат, предназначенный для диагностики, этиопатогенетического или патогенетического лечения (лечения, направленного на механизм развития заболевания) редких (орфанных) заболеваний, частота которых не превышает официально определенного уровня в Республике Казахстан;";
"99-2) предельная цена на лекарственное средство в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования – цена по международному непатентованному наименованию или составу с учетом характеристики лекарственного средства, выше которой не может быть произведен закуп единым дистрибьютором, местными органами государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы и организациями здравоохранения, оказывающими медицинскую помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;";
"105-1) фармацевтическая инспекция по надлежащим фармацевтическим практикам – оценка объекта в сфере обращения лекарственных средств с целью определения их соответствия требованиям надлежащих фармацевтических практик Республики Казахстан, Евразийского экономического союза";
подпункт 109-2) исключить;
подпункты 111-2) и 112) изложить в следующей редакции:
"111-2) фармацевтическая услуга – деятельность субъектов в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, связанная с амбулаторным лекарственным обеспечением населения, включая закуп, транспортировку, хранение, учет и реализацию лекарственных средств и медицинских изделий, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;

"75) медициналық бұйымдар – жеке немесе өзара бірге, сондай-ақ тағайындалуы (арнайы бағдарламалық қамыздандыруды қоса алғанда) бойынша көрсетілген бұйымдарды қолдану үшін қажетті керек-жарақтармен бірге медициналық мақсатта қолданылатын, өндіруші профилактика, диагностикалау, ауруларды емдеу, адам организмінің жай-күйін медициналық оңалту және мониторингтеу, медициналық зерттеулер жүргізу, организмнің анатомиялық құрылымын немесе физиологиялық функциясын қалпына келтіру, алмастыру, өзгерту, жүктіліктің алдын алуға немесе үзуге арналған және функционалдық тағайындалуы адам организміне фармакологиялық, иммунологиялық, генетикалық немесе метаболизмдік әсер ету арқылы іске асырылмайтын, алайда дәрілік заттармен демелуі мүмкін кез келген құралдар, аппараттар, аспаптар, жабдықтар, материалдар және басқа да бұйымдар;";
78) тармақша алып тасталсын;
83), 99-2) және 105-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"83) орфандық (сирек) дәрілік препарат – жиілігі Қазақстан Республикасында белгілі бір ресми деңгейден аспайтын, сирек кездесетін (орфандық) ауруларды диагностикалауға, этиопатогенетикалық немесе патогенетикалық емдеуге (аурудың даму механизміне бағытталған ем) арналған дәрілік препарат;";
"99-2) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік затқа арналған шекті баға – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде бірыңғай дистрибьютор мен медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары одан жоғары бағамен сатып алуды жүргізуге болмайтын, дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауы немесе сипаттамасы ескеріле отырып құрамы бойынша бағасы;";
"105-1) тиісті фармацевтикалық практикалар бойынша фармацевтикалық инспекция – дәрілік заттар айналысы саласындағы объектінің Қазақстан Республикасының, Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті фармацевтикалық практикаларының талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында оларды бағалау;";
109-2) тармақша алып тасталсын;
111-2) және 112) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"111-2) фармацевтикалық көрсетілетін қызмет – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды және медициналық бұйымдарды сатып алуды, тасымалдауды, сақтауды, есепке алу мен өткізуді қоса алғанда, халықты амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етуге байланысты дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілердің қызметі;

112) фармацевтическая деятельность – деятельность, осуществляемая в области здравоохранения по производству, изготовлению, оптовой и розничной реализации лекарственных средств и медицинских изделий, связанная с закупом (приобретением), хранением, ввозом, вывозом, транспортировкой, контролем качества, оформлением, распределением, использованием и уничтожением лекарственных средств и медицинских изделий, а также обеспечением их безопасности, эффективности и качества;
дополнить подпунктами 112-3), 112-4), 112-5), 112-6), 112-7), 112-8), 112-9), 112-10), 112-11), 112-12), 112-13), 112-14), 112-15), 112-16), 112-17), 12-18),112-19), 112-20), 112-21), 112-22), 112-23), 112-24) и 112-25) следующего содержания:
"112-3) веб-портал закупа лекарственных средств и медицинских изделий – информационная система, предоставляющая единую точку доступа к электронным услугам закупа лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;
112-4) единый оператор в сфере закупок лекарственных средств и медицинских изделий (далее – единый оператор) – юридическое лицо, определяемое уполномоченным органом в области здравоохранения, по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственных закупок, осуществляющее развитие, сопровождение и системно-техническое обслуживание веб-портала государственных закупок;
112-5) производитель лекарственных средств – организация, осуществляющая деятельность по производству лекарственных средств в соответствии с надлежащей производственной практикой Республики Казахстан или Евразийского экономического союза и имеющая разрешение (лицензию) на производство лекарственных средств;
112-6) производитель медицинского изделия – субъект обращения в сфере лекарственных средств и медицинских изделий, ответственный за разработку и изготовление медицинского изделия, делающий его доступным для использования от своего имени независимо от того, разработано и (или) изготовлено этим лицом или от его имени другим лицом (лицами), и несущий ответственность за его безопасность, качество и эффективность;
112-7) производственная площадка – территориально обособленный комплекс производителя лекарственных средств, медицинских изделий, предназначенный для выполнения всего процесса производства лекарственного средства, медицинских изделий или его определенных стадий;
112-8) номенклатура медицинских изделий – систематизированный номенклатурный классификатор видов медицинских изделий, гармонизированный с глобальной номенклатурой медицинских изделий (GMDN) и применяемый в Республике Казахстан;

112) фармацевтикалық қызмет – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру, дайындау, көтерме және бөлшек саудада өткізу бойынша денсаулық сақтау саласында жүзеге асырылатын, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алуға (алуға), сақтауға, әкелуге, әкетуге, тасымалдауға, сапасын бақылауға, ресімдеуге, таратуға, пайдалануға және жоюға, сондай-ақ олардың қауіпсіздігін, тиімділігін және сапасын қамтамасыз етуге байланысты қызмет;";
мынадай мазмұндағы 112-3), 112-4), 112-5), 112-6), 112-7), 112-8), 112-9), 112-10), 112-11), 112-12), 112-13), 112-14), 112-15), 112-16), 112-17), 112-18), 112-19), 112-20), 112-21), 112-22), 112-23), 112-24) және 112-25) тармақшалармен толықтырылсын:
"112-3) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу веб-порталы – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алудың электрондық көрсетілетін қызметтеріне бірыңғай қолжетімділік нүктесін ұсынатын ақпараттық жүйе;
112-4) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, мемлекеттік сатып алу веб-порталын дамытуды, қолдауды және жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
112-5) дәрілік заттарды өндіруші – Қазақстан Республикасының немесе Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті өндірістік практикасына сәйкес дәрілік заттар өндірісі бойынша қызметті жүзеге асыратын және дәрілік заттарды өндіруге рұқсаты (лицензиясы) бар ұйым;
112-6) медициналық бұйымдарды өндіруші – медициналық бұйымдарды әзірлеуге және дайындауға жауапты, бір тұлға немесе оның атынан басқа тұлға (тұлғалар) әзірлегеніне және (немесе) дайындағанына қарамастан, өз атынан пайдалану үшін оны қолжетімді ететін, медициналық бұйымдарды әзірлеу мен дайындауға жауапты және оның қауіпсіздігіне, сапасы мен тиімділігіне жауапты болатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъект;
112-7) өндірістік алаң – дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың бүкіл өндірістік процесін немесе оның белгілі бір сатыларын орындауға арналған дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды өндірушінің аумақтық оқшауланған кешені;
112-8) медициналық бұйымдар номенклатурасы – Медициналық бұйымдардың жаһандық номенклатурасымен (GMDN) үйлестірілген және Қазақстан Республикасында қолданылатын медициналық бұйымдар түрлерінің жүйелендірілген номенклатуралық сыныптауышы;

112-9) глобальная номенклатура медицинских изделий (GMDN) – систематизированный номенклатурный классификатор видов медицинских изделий, применяемый в целях идентификации медицинских изделий;
112-10) вид медицинских изделий – группа медицинских изделий, имеющих аналогичное назначение, схожие технологии применения, конструктивные признаки и общее цифровое обозначение в номенклатуре медицинских изделий Республики Казахстан;
112-11) фармацевтический инспектор по надлежащим фармацевтическим практикам – лицо, уполномоченное на осуществление функций по проведению фармацевтической инспекции и включенное в реестр фармацевтических инспекторов Республики Казахстан в соответствии с порядком, определяемым уполномоченным органом;
112-12) реестр фармацевтических инспекторов – информационный ресурс уполномоченного органа, содержащий сведения о фармацевтических инспекторах;
112-13) реестр уполномоченных лиц производителей лекарственных средств - информационный ресурс уполномоченного органа, содержащий сведения об уполномоченных лицах производителей лекарственных средств;
112-14) уполномоченное лицо производителя – уполномоченное лицо производителя лекарственных средств, уровень профессионального образования и стаж работы которого соответствуют предъявляемым требованиям и которое осуществляет функции уполномоченного лица производителя лекарственных средств;
112-15) рациональное использование лекарственных средств – медикаментозное лечение, соответствующее клиническим показаниям, в дозах, отвечающих индивидуальным потребностям пациента, в течение достаточного периода времени и при наименьших затратах;
112-16) национальный формулярный перечень лекарственных средств – перечень лекарственных средств, закупаемых за счет бюджетных средств и активов фонда социального медицинского страхования в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования для оказания скорой, стационарной и стационарозамещающей помощи, разрабатываемый и утверждаемый в порядке, определенном уполномоченным органом, включающий наименования или состав и характеристики лекарственных средств, предельные цены, а также ограничения для применения и возмещения, с указанием необходимости закупа у единого дистрибьютора;
112-17) перечень лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) – перечень лекарственных средств и медицинских изделий, закупаемых за счет бюджетных средств и активов фонда социального медицинского страхования в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования для оказания амбулаторно-поликлинической помощи, разрабатываемый и утверждаемый в порядке, определенном уполномоченным органом, включающий наименования и характеристики лекарственных средств и медицинских изделий в разрезе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями), предельные цены, а также ограничения для применения и возмещения;

112-9) медициналық бұйымдардың жаһандық номенклатурасы (GMDN) – медициналық бұйымдарды идентификаттау мақсатында қолданылатын медициналық бұйымдар түрлерінің жүйелендірілген номенклатуралық сыныптауышы;
112-10) медициналық бұйымдардың түрі – ұқсас мақсаты бар, қолдану технологиясы ұқсас, конструкциялық белгілері және Қазақстан Республикасының медициналық бұйымдар номенклатурасында жалпы цифрлық белгілемесі бар медициналық бұйымдардың тобы;
112-11) тиісті фармацевтикалық практикалар бойынша фармацевтикалық инспектор – фармацевтикалық инспекция жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға уәкілеттік берілген және уәкілетті орган айқындайтын тәртіпке сәйкес Қазақстан Республикасы фармацевтикалық инспекторларының тізіліміне енгізілген тұлға;
112-12) фармацевтикалық инспекторлардың тізілімі – уәкілетті органның фармацевтикалық инспекторлар туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық ресурсы;
112-13) дәрілік заттарды өндірушілердің уәкілетті тұлғаларының тізілімі – дәрілік заттарды өндірушілердің уәкілетті тұлғалары туралы мәліметтерден тұратын уәкілетті органның ақпараттық ресурсы;
112-14) өндірушінің уәкілетті тұлғасы – кәсіби білім деңгейі мен жұмыс өтіліне қойылатын талаптарға сәйкес келетін және дәрілік заттарды өндірушінің уәкілетті тұлғасының функцияларын жүзеге асыратын дәрілік заттарды өндірушінің уәкілетті тұлғасы;
112-15) дәрілік заттарды ұтымды пайдалану – жеткілікті уақыт кезеңі ішінде және неғұрлым аз шығындар кезінде пациенттің жекелеген қажеттіліктеріне сай келетін дозаларда клиникалық көрсетілімдерге сәйкес келетін дәрі-дәрмекпен емдеу;
112-16) дәрілік заттардың ұлттық формулярлық тізбесі – бірыңғай дистрибьютордан сатып алу қажеттілігін көрсете отырып, дәрілік заттардың атауын немесе құрамы мен сипаттамаларын, шекті бағаларын, сондай-ақ қолдану мен алмастыруға шектеулерді қамтитын, уәкілетті орган айқындаған тәртіппен әзірленетін және бекітілетін, жедел, стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының бюджет қаражаты мен активтері есебінен сатып алынатын дәрілік заттардың тізбесі;
112-17) белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік зараттар мен медициналық бұйымдардың тізбесі – белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттары бөлінісінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың атауы мен сипаттамасын, шекті бағаларды қамтитын, уәкілетті орган айқындаған тәртіппен әзірленетін және бекітілетін, амбулаториялық-емханалық көмек көрсетуге, сондай-ақ қолдану және алмастыру үшін шектеулерге арналған тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының бюджет қаражаты мен активтері есебінен сатып алынатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесі;

112-18) формулярная система – система периодической оценки и отбора лекарственных средств для лекарственных формуляров, поддержания лекарственных формуляров и представления информации в виде соответствующего руководства и перечня, направленная на рациональное использование лекарственных средств;
112-19) этическое продвижение лекарственных средств и медицинских изделий – деятельность, осуществляемая в процессе продвижения безопасных, эффективных и качественных лекарственных средств, медицинских изделий от разработчика и (или) производителя до применения потребителем, основанная на добросовестной конкуренции и ответственности всех участвующих сторон;
112-20) комплексная оценка технологий здравоохранения – оценка сравнительной доказанной клинической и клинико-экономической (фармакоэкономической) эффективности и безопасности технологий здравоохранения, а также экономических, социальных и этических последствий их применения;
112-21) технология здравоохранения – любые вмешательства, разрешенные к применению в системе здравоохранения в установленном порядке, которые могут быть использованы для укрепления здоровья, профилактики, диагностики, лечения болезни, реабилитации пациентов или обеспечения ухода, включая лекарственные препараты и медицинские изделия, процедуры, манипуляции, операции, скрининговые, профилактические программы;
112-22) предельная цена на лекарственное средство – цена, выше которой не может быть осуществлена реализация лекарственного средства;
112-23) предельная цена на медицинское изделие в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования – цена, выше которой не может быть произведен закуп медицинского изделия единым дистрибьютором, местными органами государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы и организациями здравоохранения, оказывающими медицинскую помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;
112-24) перечень медицинских изделий – перечень медицинских изделий с предельными ценами, закупаемых за счет бюджетных средств и активов фонда социального медицинского страхования в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, утверждаемый уполномоченным органом;
112-25) государственный фармацевтический инспектор Республики Казахстан – должностное лицо уполномоченного органа, осуществляющее государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий на предупреждение, выявление, пресечение нарушений законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.";

112-18) формулярлық жүйе – дәрілік формулярлар, дәрілік формулярларды қолдау және дәрілік заттарды ұтымды пайдалануға бағытталған тиісті нұсқаулық пен тізбе түрінде ақпарат беру үшін дәрілік заттарды кезеңдік бағалау және іріктеу жүйесі;
112-19) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды этикалық ілгерілету – адал бәсекелестікке және барлық қатысушы тараптардың жауапкершілігіне негізделген әзірлеушіден және (немесе) өндірушіден тұтынушы қолданғанға дейін қауіпсіз, тиімді және сапалы дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды ілгерілету процесінде жүзеге асырылатын қызмет;
112-20) денсаулық сақтау технологияларын кешенді бағалау – денсаулық сақтау технологияларының салыстырмалы дәлелді клиникалық және клиникалық-экономикалық (фармакоэкономикалық) тиімділігі мен қауіпсіздігін, сондай-ақ оларды қолданудың экономикалық, әлеуметтік және этикалық салдарларын бағалау;
112-21) денсаулық сақтау технологиясы – дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды, емшараларды, манипуляцияларды, операцияларды, скринингтік, профилактикалық бағдарламаларды қоса алғанда, пациенттердің денсаулығын нығайту, профилактикасы, диагностикасы, ауруларды емдеу, оңалту немесе күтімді қамтамасыз ету үшін пайдаланылуы мүмкін, белгіленген тәртіппен денсаулық сақтау жүйесінде қолдануға рұқсат берілген кез келген араласулар;
112-22) дәрілік затқа шекті баға – дәрілік затты одан жоғары бағада өткізуді жүзеге асыруға болмайтын баға;
112-23) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық бұйымға шекті баға – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық бұйымды бірыңғай дистрибьютордың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті денсаулық сақтауды мемлекеттік басқару органдары мен медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының одан жоғары бағада сатып алуды жүзеге асыруына болмайтын баға;
112-24) медициналық бұйымдардың тізбесі – уәкілетті орган бекіткен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде бюджет қаражаты мен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен сатып алынатын шекті бағаларымен медициналық бұйымдардың тізбесі;
112-25) Қазақстан Республикасының мемлекеттік фармацевтикалық инспекторы – Қазақстан Республикасының дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы заңнамасы бұзылуының алдын алуға, оны анықтауға, жолын кесуге дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның лауазымды адамы.";

3) в пункте 2 статьи 2:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) закупа лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;
3) закупа услуг по хранению и транспортировке лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;";
подпункт 4) исключить;
подпункты 5) и 7) изложить в следующей редакции:
"5) закупа товаров и услуг для осуществления экспертизы при государственной регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье лекарственных средств, медицинских изделий и оценке их безопасности и качества;";
"7) закупа услуг по учету и реализации лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.";
4) подпункт 18) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"18) обеспечения доступности безопасных, эффективных и качественных лекарственных средств, медицинских изделий и их рационального использования.";
5) в пункте 2 статьи 5:
подпункты 2-1), 5), 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"2-1) лицензирования ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны органов (части органов) и (или) тканей человека, крови и ее компонентов;";
"5) государственной регистрации, перерегистрации и внесения изменений в регистрационное досье лекарственных средств, медицинских изделий, отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека;
6) подтверждения соответствия товаров (работ, услуг) в области здравоохранения требованиям, установленным техническими регламентами, нормативными документами по стандартизации и условиями договоров, за исключением лекарственных средств и медицинских изделий;
7) государственного регулирования цен на лекарственные средства, медицинские изделия и медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;";
дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) государственного регулирования цен на лекарственные средства, реализуемые субъектами в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;

3) 2-баптың 2-тармағында:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемi шеңберiнде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу;
3) тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемi шеңберiнде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау жөнiндегi көрсетілетін қызметтерді сатып алу;";
4) тармақша алып тасталсын;
5) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу және олардың қауіпсіздігі мен сапасын бағалау кезінде сараптаманы жүзеге асыру үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу;";
"7) тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемi шеңберiнде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды есепке алу және өткізу бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу;";
4) 4-баптың 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"18) қауіпсіз, тиімді және сапалы дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың қолжетімділігін қамтамасыз ету және оларды ұтымды пайдалану қағидаттары негізінде жүргізіледі.";
5) 5-баптың 2-тармағында:
2-1), 5), 6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) адамның ағзаларын (ағзаларының бөліктерін) және (немесе) тіндерін, қан мен оның компоненттерін Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкетуді лицензиялау;";
"5) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, адам денсаулығына зиянды әсер ететін өнімдер мен заттардың жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу;
6) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қоспағанда, денсаулық сақтау саласындағы тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) техникалық регламенттерде, стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда және шарттар талаптарында белгіленген талаптарға сәйкестігін растау;
7) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінде дәрілік заттардың, медициналық бұйымдар мен медициналық көрсетілетін қызметтердің бағаларын мемлекеттік реттеу;";
мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъектілер өткізетін дәрілік заттардың бағаларын мемлекеттік реттеу;

9) фармацевтической инспекции объектов и субъектов в области здравоохранения и сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий на соответствие требованиям надлежащих фармацевтических практик Республики Казахстан, Евразийского экономического союза.";
6) в статье 6:
подпункты 12), 12-2) и 23) изложить в следующей редакции:
"12) определяет порядок организации и проведения закупа лекарственных средств и медицинских изделий, фармацевтических услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;";
"12-2) определяет порядок закупа услуг по хранению и транспортировке лекарственных средств и медицинских изделий, услуг по учету и реализации (фармацевтическая услуга) лекарственных средств и медицинских изделий единым дистрибьютором в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;";
"23) определяет случаи ввоза на территорию Республики Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий в качестве гуманитарной помощи, не прошедших государственную регистрацию в Республике Казахстан;";
7) в пункте 1 статьи 7:
дополнить подпунктами 20-1) и 20-2) следующего содержания:
"20-1) осуществлению государственного регулирования цен на лекарственные средства;
20-2) осуществлению государственного регулирования цен на медицинские изделия, предназначенные для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;";
подпункты 29-1), 29-2), 29-4) и 29-6) изложить в следующей редакции:
"29-1) разработке и утверждению правил проведения оценки безопасности и качества лекарственных средств и медицинских изделий, зарегистрированных в Республике Казахстан;
29-2) утверждению порядка формирования реестра субъектов здравоохранения, осуществляющих оптовую и розничную реализацию медицинских изделий в уведомительном порядке;";
"29-4) лицензированию ввоза на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в Евразийский экономический союз, и вывоза с территории Республики Казахстан в эти страны органов (части органов) и (или) тканей человека, крови и ее компонентов";
"29-6) осуществлению выдачи заключений (разрешительных документов) на ввоз на территорию Республики Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий (в том числе незарегистрированных) в качестве гуманитарной помощи или помощи при чрезвычайных ситуациях;";

9) денсаулық сақтау саласындағы және дәрілік заттар, медициналық бұйымдар айналысы аясындағы объектілер мен субъектілердің Қазақстан Республикасының, Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті фармацевтикалық практикаларының талаптарына сәйкестігіне фармацевтикалық инспекция жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
6) 6-бапта:
12), 12-2) және 23) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"12) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру мен өткізу тәртібін айқындайды;";
"12-2) бірыңғай дистрибьютордың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды есепке алу және өткізу бойынша көрсетілетін қызметтерді (фармацевтикалық көрсетілетін қызмет) сатып алу тәртібін айқындайды;";
"23) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден өтпеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды гуманитарлық көмек ретінде Қазақстан Республикасының аумағына әкелу жағдайларын айқындайды;";
7) 7-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 20-1) және 20-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"20-1) дәрілік заттарға бағаларды мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру;
20-2) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсетуге арналған және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық бұйымдарға бағаларды мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыру;";
29-1), 29-2), 29-4) және 29-6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"29-1) Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасына бағалау жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
29-2) медициналық бұйымдарды көтерме және бөлшек саудада өткiзуді хабарлама жасау тәртібімен жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілерінің тізілімін жасау тәртібін бекіту;";
"29-4) адамның ағзаларын (ағзаларының бөліктерін) және (немесе) тіндерін, қан мен оның компоненттерін Еуразиялық экономикалық одаққа кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді және Қазақстан Республикасының аумағынан осы елдерге әкетуді лицензиялау";
"29-6) дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды (оның ішінде тіркелмегендерін) гуманитарлық көмек немесе төтенше жағдайлар кезіндегі көмек ретінде Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруді жүзеге асыру;";

дополнить подпунктом 29-8) следующего содержания:
"29-8) осуществлению лицензирования фармацевтической деятельности, видов деятельности, связанных с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в области здравоохранения;";
подпункты 30), 31), 32) и 50) изложить в следующей редакции:
"30) признанию действующими на территории Республики Казахстан требований ведущих фармакопей мира, а также международных и межгосударственных стандартов на лекарственные средства и медицинские изделия;
31) государственной регистрации, перерегистрации и внесению изменений в регистрационное досье, отзыву решения о государственной регистрации лекарственных средств и медицинских изделий, ведению Государственного реестра лекарственных средств и медицинских изделий;
32) согласованию ввоза (вывоза) зарегистрированных и незарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий;";
"50) осуществлению государственного контроля в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, а также за оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в области здравоохранения;";
подпункт 53) исключить;";
подпункт 65) изложить в следующей редакции:
"65) утверждению Государственной фармакопеи Республики Казахстан, ее отдельных томов или отдельных фармакопейных статей (монографий);
подпункт 67) исключить;
дополнить подпунктом 67-1) следующего содержания:
"67-1) разработке и утверждению правил этического продвижения лекарственных средств и медицинских изделий";
подпункт 68) исключить;
дополнить подпунктом 69-1) следующего содержания:
"69-1) утверждению национального формулярного перечня лекарственных средств и перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями);";
подпункт 70) изложить в следующей редакции:
"70) определению порядка формирования Казахстанского национального лекарственного формуляра, национального формулярного перечня лекарственных средств, перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями), а также разработки лекарственных формуляров организаций здравоохранения;";
подпункт 70-1) исключить;
дополнить подпунктом 70-2) следующего содержания:
"70-2) обеспечению рационального использования лекарственных средств";
подпункт 71) изложить в следующей редакции:
"71) утверждению правил формирования фармацевтического инспектората, ведения реестра инспекторов по надлежащим фармацевтическим практикам";
подпункт 71-1) исключить;
подпункты 84), 105), 112), 113) и 122) изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 29-8) тармақшамен толықтырылсын:
"29-8) фармацевтикалық қызметті, денсаулық сақтау саласында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметтің түрлерін лицензиялауды жүзеге асыру;";
30), 31), 32) және 50) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"30) Қазақстан Республикасының аумағында әлемнің жетекші фармакопеяларының талаптары, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға халықаралық және мемлекетаралық стандарттар қолданылады деп тану;
31) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу туралы шешімді кері қайтарып алу, Дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізілімін жүргізу;
32) Қазақстан Республикасында тіркелген және тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды әкелуді (әкетуді) келісу;";
"50) дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы саласындағы, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;";
53) тармақша алып тасталсын;
65) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"65) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясын, оның жекелеген томдарын немесе жекелеген фармакопеялық мақалаларды (монографияларды) бекіту;";
67) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 67-1) тармақшамен толықтырылсын:
"67-1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды этикалық ілгерілету қағидаларын әзірлеу және бекіту";
68) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 69-1) тармақшамен толықтырылсын:
"69-1) ұлттық формулярлық дәрілік заттардың тізбесін және белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз ету үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту;";
70) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"70) қазақстандық ұлттық дәрілік формулярды, ұлттық формулярлық дәрілік заттардың тізбесін, белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз ету үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін қалыптастыру тәртібін, сондай-ақ денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларын әзірлеу тәртібін айқындау;";
70-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 70-2) тармақшамен толықтырылсын:
"70-2) дәрілік заттардың ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз ету;";
71) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"71) фармацевтикалық инспекторатты қалыптастыру, тиісті фармацевтикалық практикалар бойынша инспектораттардың тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту;";
71-1) тармақша алып тасталсын;
84), 105), 112), 113) және 122) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"84) утверждению правил проведения оценки безопасности и качества лекарственных средств и медицинских изделий, зарегистрированных в Республике Казахстан;";
"105) разработке и утверждению методики осуществления экспертной оценки оптимальных технических характеристик и клинико-технического обоснования медицинского изделия";
"112) разработке и утверждению правил регулирования цен на лекарственные средства";
113) "разработке и утверждению правил осуществления сервисного обслуживания медицинских изделий в Республике Казахстан";
"122) определению порядка закупа товаров и услуг для осуществления экспертизы при государственной регистрации лекарственных средств и медицинских изделий, и оценке их безопасности и качества";
8) в статье 9:
подпункт 5) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"5) принимают решение о дополнительном предоставлении лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов, медицинских изделий отдельным категориям граждан при амбулаторном лечении бесплатно и (или) на льготных условиях;";
в пункте 2:
подпункты 9) и 11) изложить в следующей редакции:
"9) обеспечивают оказание бесплатной медицинской помощи, лекарственными средствами и медицинскими изделиями при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения;";
"11) осуществляют лицензирование медицинской деятельности, за исключением судебно-медицинской, судебно-наркологической, судебно-психиатрической экспертиз, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;";
подпункт 18-1) исключить;
подпункт 18-2) изложить в следующей редакции:
"18-2) осуществляют контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях по занятию медицинской деятельностью;";
подпункт 18-3) исключить;
подпункт 18-5) изложить в следующей редакции:
"18-5) проводят обучение специалистов с медицинским образованием для осуществления реализации лекарственных средств и медицинских изделий в отдаленных от районного центра населенных пунктах через аптечные пункты в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь, и передвижные аптечные пункты в случае отсутствия специалиста с фармацевтическим образованием;";
подпункт 18-8) исключить;
9) в статье 10:
подпункты 3), 6), 7), 8) и 13) изложить в следующей редакции:
"3) обеспечивают граждан и оралманов медицинской помощью, лекарственными средствами и медицинскими изделиями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, включая медицинские услуги по временной адаптации и детоксикации;";

"84) Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасын бағалауды жүргізу қағидаларын бекіту;";
"105) медициналық бұйымның оңтайлы техникалық сипаттамалары мен клиникалық-техникалық негіздемесіне сараптамалық бағалауды жүзеге асыру әдістемесін әзірлеу және бекіту;";
"112) дәрілік заттарға бағаларды реттеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
113) Қазақстан Республикасында медициналық бұйымдарға сервистік қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
"122) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу және олардың қауіпсіздігі мен сапасын бағалау кезінде сараптаманы жүзеге асыру үшін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібін айқындау;";
8) 9-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) азаматтардың жекелеген санаттарына амбулаториялық емделу кезінде дәрілік заттарды, бейімделген емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды тегін және (немесе) жеңілдікті шарттармен қосымша беру туралы шешім қабылдайды;";
2-тармақта:
9) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9) төтенше жағдайлар, төтенше жағдай режимін енгізу кезінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен тегін медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;";
"11) сот-медициналық, сот-наркологиялық, сот-психиатриялық сараптамаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес медициналық қызметті лицензиялауды жүзеге асырады;";
18-1) тармақша алып тасталсын;
18-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18-2) медициналық қызметпен айналысу бойынша Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;";
18-3) тармақша алып тасталсын;
18-5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18-5) фармацевтикалық білімі бар маман болмаған жағдайда, аудан орталығынан шалғайдағы елді мекендерде алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункттері және жылжымалы дәріхана пункттері арқылы дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өткізуді жүзеге асыру үшін медициналық білімі бар мамандарды оқытуды жүргізеді;";
18-8) тармақша алып тасталсын;
9) 10-бапта:
3), 6), 7), 8) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) азаматтарды және оралмандарды уақытша бейімдеу және детоксикациялау бойынша көрсетілетін медициналық қызметтерді қоса алғанда, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмекпен, дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етеді;";

"6) осуществляют выбор поставщиков медицинских услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и возмещению их затрат;";
"7) осуществляют закуп и хранение лекарственных средств, профилактических препаратов в рамках оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;";
"8) организуют закуп медицинских изделий, немедицинского оборудования, санитарного транспорта, а также услуг на проведение капитального ремонта государственных организаций здравоохранения;";
"13) организуют оказание бесплатной медицинской помощи, обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями при чрезвычайных ситуациях;";
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) обеспечивают организацию работы по фармаконадзору и мониторингу безопасности, качества и эффективности медицинских изделий cубъектами здравоохранения вне зависимости от форм собственности;";
10) подпункт 5) пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"5) участие в проведении доклинических (неклинических) и клинических исследований лекарственных средств и медицинских изделий;";
11) часть первую статьи 13 изложить в следующей редакции:
"Медицинская и фармацевтическая деятельность подлежит лицензированию в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.";
12) в статье 13-1:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) оптовая реализация медицинских изделий;
3) розничная реализация медицинских изделий.";
подпункты 4), 5) и 6) исключить;
13) в статье 14:
часть вторую пункта 1 исключить;
в пункт 3:
части вторую и третью исключить;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Аккредитация испытательных лабораторий, осуществляющих монопольную деятельность по экспертизе и оценке безопасности и качества лекарственных средств и медицинских изделий, проводится в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
14) подпункт 4) пункта 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"4) стандарты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;";
15) пункт 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"1. Подтверждение соответствия товаров (работ, услуг) в области здравоохранения, за исключением лекарственных средств и медицинских изделий, производится в целях определения их безопасности для жизни и здоровья человека и осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.";

"6) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету және олардың шығындарын өтеу бойынша көрсетілетін медициналық қызметтер берушілерді таңдауды жүзеге асырады;
7) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету шеңберінде дәрілік заттарды, профилактикалық препараттарды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен сатып алуды және сақтауды жүзеге асырады;
8) медициналық бұйымдарды, медициналық емес жабдықтарды, санитариялық көлікті, сондай-ақ мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына күрделі жөндеу жүргізуге арналған көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастырады;";
"13) төтенше жағдайлар кезінде тегін медициналық көмек көрсетуді, дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады;";
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) меншік түріне қарамастан денсаулық сақтау субъектілерінің фармакологиялық қадағалау және медициналық бұйымдардың қауіпсіздігіне, сапасы мен тиімділігіне мониторинг бойынша жұмыстардың ұйымдастырылуын қамтамасыз етеді;";
10) 11-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеулер жүргізуге қатысу;";
11) 13-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Медициналық және фармацевтикалық қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен лицензиялануға жатады.";
12) 13-1-бапта:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) медициналық бұйымдарды көтерме саудада өткiзу;
3) медициналық бұйымдарды бөлшек саудада өткiзу.";
4), 5) және 6) тармақшалар алып тасталсын;
13) 14-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
3-тармақта:
екінші және үшінші бөліктер алып тасталсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасын сараптау және бағалау жөніндегі монополиялық қызметті жүзеге асыратын сынақ зертханаларын аккредиттеу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.";
14) 16-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы стандарттар;";
15) 17-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қоспағанда, денсаулық сақтау саласындағы тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сәйкестігін растау олардың адам өмірі мен денсаулығына қауіпсіздігін айқындау мақсатында жүргізіледі және Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";

16) в статье 18:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Реклама лекарственных средств и медицинских изделий осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Реклама биологически активных добавок к пище осуществляется в порядке, определяемом государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Реклама медицинских услуг, методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации (далее – услуги), лекарственных средств и медицинских изделий, биологически активных добавок к пище должна быть достоверной, распознаваемой без специальных знаний или применения специальных средств, исключать сравнения с другими услугами, лекарственными средствами и медицинскими изделиями, биологически активными добавками к пище, не вводить потребителей в заблуждение посредством злоупотребления их доверием, в том числе в отношении характеристик, состава, потребительских свойств, стоимости (цены), предполагаемых результатов применения, результатов исследований и испытаний.";
в пункте 3:
подпункты 1), 3), 4), 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"1) реклама лекарственных средств и медицинских изделий, биологически активных добавок к пище, средств профилактики, не зарегистрированных в Республике Казахстан;";
"3) использование детей, их изображения и голоса в рекламе лекарственных средств и медицинских изделий, кроме лекарственных средств и медицинских изделий для детей;
4) распространение и размещение рекламы лекарственных средств и медицинских изделий, биологически активных добавок к пище в общественном транспорте, в организациях, не имеющих отношения к их назначению, использованию и отпуску, за исключением рекламы лекарственных средств на медицинских, фармацевтических конференциях, конгрессах, симпозиумах и других научных совещаниях;
5) размещение наружной (визуальной) рекламы лекарственных средств и медицинских изделий;
6) использование медицинских работников, уполномоченных назначать лекарственные средства и медицинские изделия, в качестве рекламораспространителей, за исключением случаев предоставления достоверной информации о лекарственных средствах и медицинских изделиях с научной или образовательной целью, а также с целью информирования пациентов;";
подпункт 7) исключить;
подпункты 10), 11) и 14) изложить в следующей редакции:
"10) ссылаться в рекламе на рекомендации ученых, специалистов здравоохранения, а также должностных лиц государственных органов, которые вследствие собственной известности могут поощрять применение и (или) назначение лекарственных средств и медицинских изделий;

16) 18-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдардың жарнамасы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
Тағамға биологиялық активті қоспаларды жарнамалау халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Медициналық көрсетілетін қызметтердің, профилактиканың, диагностиканың, емдеу мен медициналық оңалтудың әдiстерi мен құралдарының (бұдан әрi – көрсетiлетiн қызметтердің), дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың, тағамға биологиялық активті қоспалардың жарнамасы дәйекті болуға, арнаулы білімсіз немесе арнаулы құралдарды қолданбай түсініп білуге, басқа да көрсетілетін қызметтермен, дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен, тағамға биологиялық активті қоспалармен салыстыруды болғызбауға, тұтынушыларды, олардың сеніміне, оның ішінде сипаттамаларына, құрамына, тұтынушылық қасиеттеріне, құнына (бағасына), қолданудың болжамды нәтижелеріне, зерттеулер мен сынаулар нәтижелеріне деген сеніміне қиянат жасау арқылы жаңылыстырмауға тиіс.";
3-тармақта:
1), 3), 4), 5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, тағамға биологиялық активті қоспаларды, профилактикалық заттарды жарнамалауға;";
"3) балаларға арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардан басқа, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жарнамасына балаларды, олардың бейнесі мен дауысын пайдалануға;
4) медициналық, фармацевтикалық конференцияларда, конгрестерде, симпозиумдарда және басқа да ғылыми кеңестерде дәрілік заттарды жарнамалауды қоспағанда, қоғамдық көлікте, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың, тағамға биологиялық активті қоспалардың тағайындалуына, пайдаланылуына және босатылуына қатысы жоқ ұйымдарда олардың жарнамасын таратуға және орналастыруға;
5) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сыртқы (көзге көрінетін) жарнамасын орналастыруға;
6) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар туралы анық ақпаратты ғылыми немесе білім беру мақсатында, сондай-ақ пациенттерді хабардар ету мақсатында ұсыну жағдайларын қоспағанда, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды тағайындауға уәкілетті медицина қызметкерлерін жарнама таратушылар ретінде пайдалануға;";
7) тармақша алып тасталсын;
10), 11) және 14) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) жарнамада өзінің танымалдығына байланысты дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қолдануды және (немесе) тағайындауды көтермелеуі мүмкін ғалымдардың, денсаулық сақтау мамандарының, сондай-ақ мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының ұсынымдарына сілтеме жасауға;

11) представлять в рекламе услугу, лекарственное средство и медицинское изделие, биологически активные добавки к пище как уникальные, наиболее эффективные и безопасные;";
"14) приводить в рекламе информацию, не имеющую непосредственного отношения к рекламируемым услугам, лекарственному средству и медицинскому изделию;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Распространение и размещение рекламы медицинских услуг, методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации, лекарственных средств и медицинских изделий допускаются в периодических печатных изданиях, иных средствах массовой информации и в организациях здравоохранения.";
17) заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Государственный контроль и надзор в области здравоохранения";
18) подпункт 3) пункта 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"3) обращения лекарственных средств и медицинских изделий.";
19) в статье 22:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий";
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий направлен на предупреждение, выявление, пресечение нарушений законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, а также контроль за соблюдением нормативных правовых актов, регламентирующих обращение лекарственных средств и медицинских изделий в Республике Казахстан.
2. Объектами государственного контроля в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий являются физические и юридические лица, осуществляющие фармацевтическую деятельность, а также юридические лица, осуществляющие контроль качества исходных материалов, лекарственных средств и медицинских изделий.
3. Государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий осуществляется в форме проверки и профилактического контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.";
абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Должностными лицами, осуществляющими государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, являются:";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Должностными лицами, осуществляющими государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, должны быть граждане Республики Казахстан, имеющие высшее фармацевтическое образование.";
в пункте 6:
подпункты 1), 2), 3), 7) и 8) изложить в следующей редакции:

11) көрсетілетін қызметті, дәрілік зат пен медициналық бұйымды, тағамға биологиялық активті қоспаны бірегей, барынша тиімді және қауіпсіз ретінде жарнамаға беруге;";
"14) жарнама жасалып отырған көрсетілетін қызметтерге, дәрілік зат пен медициналық бұйымға тікелей қатысы жоқ ақпаратты жарнамада келтіруге;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Медициналық көрсетілетін қызметтердiң, профилактика, диагностика, емдеу және медициналық оңалту әдiстерi мен құралдарының, дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдардың жарнамасын мерзімді баспа басылымдарында, өзге де бұқаралық ақпарат құралдарында және денсаулық сақтау ұйымдарында таратуға және орналастыруға жол беріледі.";
17) 5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау";
18) 19-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласында жүзеге асырылады.";
19) 22-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылау";
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алуға, оларды анықтауға, жолын кесуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасында дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысын регламенттейтін нормативтік құқықтық актілердің сақталуын бақылауға бағытталған.
2. Фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ бастапқы материалдардың, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сапасын бақылауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар дәрiлiк заттардың, медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылау объектілері болып табылады.
3. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру және профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.";
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар:";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар жоғары фармацевтикалық білімі бар Қазақстан Республикасының азаматтары болуға тиіс.";
6-тармақта:
1), 2), 3), 7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"1) изымать образцы лекарственных средств и медицинских изделий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) запрещать ввоз, производство, изготовление, хранение, применение и реализацию на территории Республики Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий, пришедших в негодность, фальсифицированных, с истекшим сроком годности и других, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения;
3) выдавать предписания об устранении нарушений в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;";
"7) посещать объекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан;
8) получать от субъектов в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий информацию, ведомственную отчетность по вопросам обращения лекарственных средств и медицинских изделий.";
20) статью 22-1 исключить;
21) подпункт 4) пункта 1 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"4) приобретение лекарственных средств, орфанных препаратов, крови и ее компонентов, вакцин и других иммунобиологических препаратов, а также медицинских изделий;";
22) подпункт 9) пункта 2 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"9) обмен информацией, технологиями в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и гармонизация требований к безопасности и качеству фармацевтической и медицинской продукции;";
23) в статье 34:
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) при оказании амбулаторно-поликлинической помощи – в соответствии с утверждаемым уполномоченным органом перечнем лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов для бесплатного и (или) льготного обеспечения отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями).";
дополнить пунктом 4-2 следующего содержания:
"4-2. Оплата услуг единого дистрибьютора, связанных с амбулаторным лекарственным обеспечением населения лекарственными средствами и медицинскими изделиями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования, осуществляется фондом социального медицинского страхования.";
абзац первый и подпункты 1) и 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:

"1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың үлгілерін алып қоюға;
2) жарамсыз болған, қолдан жасалған, жарамдылық мерзімі өткен және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін басқа да дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, онда өндіруге, дайындауға, сақтауға, қолдануға және өткізуге тыйым салуға;
3) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалар беруге;";
"7) Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуы тұрғысынан дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы объектiлерге баруға;
8) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілерден дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы мәселелері бойынша ақпарат, ведомстволық есептеме алуға құқығы бар.";
20) 22-1-бап алып тасталсын;
21) 25-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) дәрілік заттарды, орфандық препараттарды, қан мен оның компоненттерін, вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды, сондай-ақ медициналық бұйымдарды сатып алуға;";
22) 29-баптың 2-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласында ақпарат, технологиялармен алмасу және фармацевтикалық және медициналық өнімнің қауіпсіздігі мен сапасына қойылатын талаптарды үйлестіру;";
23) 34-бапта:
3-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) амбулаториялық-емханалық көмек көрсету кезінде – белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар азаматтардың жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті қамтамасыз ету үшін уәкілетті орган бекітетін дәрілік заттар, медициналық бұйымдар мен мамандандырылған емдік өнімдер тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 4-2-тармақпен толықтырылсын:
"4-2. Халықты тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің шеңберінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен амбулаториялық дәрілік қамтамасыз етумен байланысты бірыңғай дистрибьютордың қызметтеріне ақы төлеуді әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры жүзеге асырады.";
5-тармақтың бірінші абзацы және 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Преимущественное право на заключение договоров в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи имеют аккредитованные организации здравоохранения, а также субъекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, получившие сертификат о соответствии объекта требованиям:
1) надлежащей производственной практики (GMP) при закупе лекарственных средств и заключении долгосрочных договоров поставки лекарственных средств;
2) надлежащей дистрибьюторской практики (GDP) при закупе лекарственных средств, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и заключении долгосрочных договоров по хранению и транспортировке лекарственных средств и медицинских изделий.";
24) в статье 57:
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) экспертиза лекарственных средств и медицинских изделий;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Проведение экспертизы в области здравоохранения, за исключением экспертизы лекарственных средств и медицинских изделий при государственной регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье, осуществляется физическими и юридическими лицами на основании соответствующей лицензии и (или) юридическими лицами – на основании свидетельства об аккредитации.";
25) в статье 63:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 63. Экспертиза лекарственных средств и медицинских изделий
1. Экспертиза лекарственных средств и медицинских изделий – комплексная оценка безопасности, эффективности и качества, соотношения польза/риск лекарственных средств и медицинских изделий в до- и после регистрационном периодах, осуществляемая на основе материалов для проведения клинических исследований, материалов регистрационного досье, лабораторных испытаний на соответствие регламентируемому качеству, данных фармаконадзора лекарственных средств, мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий в порядке, установленном уполномоченным органом.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Экспертиза лекарственных средств и медицинских изделий относится к государственной монополии и осуществляется республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения, являющимся государственной экспертной организацией в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Требования к безопасности, эффективности и качеству лекарственных средств и медицинских изделий предъявляются при экспертизе лекарственных средств и медицинских изделий в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
в пункте 4:
абзац первый изложить в следующей редакции:

"5. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде шарттар жасасуға артықшылықты құқыққа аккредиттелген денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ объектінің:
1) дәрілік заттарды сатып алу және дәрілік заттарды берудің ұзақ мерзімді шарттарын жасасу кезінде тиісті өндірістік практика (GMP);
2) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау жөніндегі ұзақ мерзімді шарттарды жасасу кезінде тиісті дистрибьюторлық практика (GDP);";
24) 57-бапта:
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға сараптама;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу кезінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға сараптаманы қоспағанда, денсаулық сақтау саласында сараптама жүргізуді жеке және заңды тұлғалар тиісті лицензияның негізінде және (немесе) заңды тұлғалар аккредиттеу туралы куәліктің негізінде жүзеге асырады.";
25) 63-бапта:
тақырып және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға сараптама
1. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға сараптама – клиникалық зерттеу жүргізуге арналған материалдардың, тіркеу дерекнамасы материалдарының, зертханалық сынаулардың негізінде жүзеге асырылатын тіркеуге дейінгі және тіркеуден кейінгі кезеңдерде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін, тиімділігін және сапасын, пайда/қауіп арақатынасын регламенттелетін сапаға, дәрілік заттардың фармакологиялық қадағалау деректеріне, уәкілетті орган белгілеген тәртіппен медициналық бұйымдар қауіпсіздігінің, сапасы мен тиімділігінің мониторингіне сәйкестігін кешенді бағалау.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу мемлекеттік монополияға жатады және оны дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы болып табылатын шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын жүзеге асырады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына қойылатын талаптар уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу кезінде қойылады.";
4-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Основаниями отрицательного заключения экспертизы безопасности, эффективности и качества лекарственных средств и медицинских изделий являются:";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) отношение ожидаемой пользы к возможным рискам, связанным с применением лекарственного препарата, не является благоприятным;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) наличие в составе твердых лекарственных форм консервантов;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) получение отрицательных результатов одного из этапов экспертизы и (или) отрицательных заключений экспертов профильных организаций;";
дополнить подпунктами 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) и 16) следующего содержания:
"9)      выявление нерациональных комбинаций лекарственных средств;
10)      заявителем не доказана клиническая эффективность и безопасность лекарственного препарата;
11)      качество лекарственного препарата не подтверждено;
12)      доказанное неблагоприятное соотношение "польза-риск" или выявленное отсутствие терапевтической эффективности при соблюдении условий применения лекарственного препарата, описанных в утвержденной общей характеристике лекарственного препарата в пострегистрационный период;
13) установленные по данным фармаконадзора факты, указывающие на неблагоприятное соотношение пользы-риска (в том числе значительное превышение частоты репортирования нежелательных реакций по сравнению с данными, указанными в утвержденной общей характеристике лекарственного препарата);
14) несоответствие качественного и количественного состава препарата заявленному или неоднократное несоответствие качества лекарственного препарата в период его обращения на рынке заявленному на момент его регистрации;
15) невыполнение держателем регистрационного удостоверения обязательств по фармаконадзору или обязательств в рамках процедуры регистрации на условиях;
16) вносимые изменения оказывают отрицательное влияние на соотношение польза-риск лекарственного препарата";
26) статью 63-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 63-1. Оценка безопасности и качества лекарственных средств и медицинских изделий, зарегистрированных в Республике Казахстан
1. Оценка безопасности и качества лекарственных средств и медицинских изделий, зарегистрированных в Республике Казахстан, проводится путем определения соответствия безопасности и качества лекарственных средств и медицинских изделий данным регистрационного досье, нормативных документов по качеству, на основании которых они были зарегистрированы в Республике Казахстан.

"4. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігіне, тиімділігі мен сапасына сараптаманың теріс қорытындысына:";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) дәрілік препаратты қолданумен байланысты ықтимал қауіптерден күтілетін пайда қатысы жағымды болып табылмайды;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) қатты дәрілік нысандардың құрамында консерванттардың болуы;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сараптама сатыларының бірінде теріс нәтижелер және (немесе) бейінді ұйым сарапшыларының теріс қорытындыларын алу;";
8) тармақшада "бас тартуы негіз болып табылады." деген сөздер "бас тартуы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) дәрілік заттарды тиімсіз комбинацияларды анықтау;
10) өтініш берушінің дәрілік препараттың клиникалық тиімділігі мен қауіпсіздігін дәлелдемеуі;
11) дәрілік зат сапасының расталмауы;
12) тіркеуден кейінгі кезеңде дәрілік препараттың бекітілген жалпы сипаттамасында сипатталған дәрілік препаратты қолдану талаптарын сақтаған кезде дәлелденген жағымсыз "пайда-қауіп" арақатынасы немесе анықталған терапиялық тиімділіктің болмауы;
13) пайда-қауіптің жағымсыз арақатынасын көрсететін фармакологиялық қадағалау деректері бойынша белгіленген фактілер (оның ішінде дәрілік препараттың бекітілген жалпы сипаттамасында көрсетілген деректермен салыстырғанда жағымсыз реакцияларды репортациялау жиілігінің айтарлықтай артуы);
14) препараттың сапалық және сандық құрамының мәлімделгенге сәйкес келмеуі немесе оны тіркеу кезінде мәлімделгенге нарықта оның айналысы кезеңінде дәрілік препарат сапасының бірнеше рет сәйкес келмеуі;
15) тіркеу куәлігін ұстаушының фармакологиялық қадағалау бойынша міндеттемелерді немесе шарттарда тіркеу рәсімі шеңберінде міндеттемелерді орындамауы;
16) енгізілген өзгерістер дәрілік препараттың пайда-қауіп арақатынасына кері әсерін тигізетіні негіз болып табылады.";
26) 63-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"63-1-бап. Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасын бағалау
1. Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасын бағалау дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасының оларды Қазақстан Республикасында тіркеуге негіз болған тіркеу дерекнамасының, сапа жөніндегі нормативтік құжаттардың деректеріне сәйкестігін айқындау арқылы жүргізіледі.

2. Оценка безопасности и качества лекарственных средств и медицинских изделий, зарегистрированных в Республике Казахстан, осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Оценка безопасности и качества лекарственных средств и медицинских изделий, зарегистрированных в Республике Казахстан, относится к государственной монополии и осуществляется республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения, являющимся государственной экспертной организацией в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
Цены на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии, устанавливаются уполномоченным органом по согласованию с антимонопольным органом.";
27) заголовок раздела 4 изложить в следующей редакции:
"РАЗДЕЛ 4. ФАРМАЦЕВТИЧЕСКАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ И ОБРАЩЕНИЕ ЛЕКАРСТВЕННЫХ СРЕДСТВ И МЕДИЦИНСКИХ ИЗДЕЛИЙ";
28) статью 65 изложить в следующей редакции:
"Статья 65. Система сферы обращения лекарственных средств и медицинских изделий
В единую систему в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий входят:
1) государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;
2) государственная экспертная организация в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий и ее территориальные подразделения.";
29) пункт 2 статьи 66 изложить в следующей редакции:
"2. Фармацевтическая деятельность включает следующие виды:
1) производство лекарственных средств;
2) производство медицинских изделий;
3) изготовление лекарственных препаратов;
4) изготовление медицинских изделий;
5) оптовая реализация лекарственных средств;
6) оптовая реализация медицинских изделий;
7) розничная реализация лекарственных средств;
8) розничная реализация медицинских изделий.";
30) статьи 66-1, 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"Статья 66-1. Государственная фармакопея Республики Казахстан
1. Качество и безопасность лекарственных средств и медицинских изделий на фармацевтическом рынке Республики Казахстан устанавливаются требованиями Государственной фармакопеи Республики Казахстан.
2. Государственная фармакопея Республики Казахстан гармонизируется с ведущими фармакопеями мира и периодически обновляется в связи с изменением их стандартов и особенностями развития фармацевтического рынка Республики Казахстан.
3. При отсутствии в Государственной фармакопее Республики Казахстан соответствующих статей (монографий) применяются текущие издания ведущих фармакопей мира, признанных уполномоченным органом, действующие на территории Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасын бағалау уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасын бағалау мемлекеттік монополияға жатады және оны дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы болып табылатын шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын жүзеге асырады.
Мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын монополияға қарсы органмен келісу бойынша уәкілетті орган белгілейді.";
27) 4-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-БӨЛІМ. ФАРМАЦЕВТИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ ЖӘНЕ ДӘРІЛІК ЗАТТАР МЕН МЕДИЦИНАЛЫҚ БҰЙЫМДАРДЫҢ АЙНАЛЫСЫ";
28) 65-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"65-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласының жүйесі
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласының бірыңғай жүйесіне:
1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган;
2) дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы және оның аумақтық бөлімшелері кіреді.";
29) 66-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Фармацевтикалық қызмет мынадай түрлерді:
1) дәрілік заттар өндіруді;
2) медициналық бұйымдар өндіруді;
3) дәрілік препараттар дайындауды;
4) медициналық бұйымдар дайындауды;
5) дәрілік заттарды көтерме саудада өткізуді;
6) медициналық бұйымдарды көтерме саудада өткізуді;
7) дәрілік заттарды бөлшек саудада өткізуді;
8) медициналық бұйымдарды бөлшек саудада өткізуді қамтиды.";
30) 66-1, 67 және 68-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"66-1-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясы
"1. Қазақстан Республикасының фармацевтикалық нарығындағы дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сапасы және қауіпсіздігі Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының талаптарымен белгіленеді.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясы әлемнің жетекші фармакопеяларымен үйлестіріледі және олардың стандарттарының өзгеруіне және Қазақстан Республикасының фармацевтикалық нарығының даму ерекшеліктеріне байланысты кезең-кезеңмен жаңартылып отырады.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясында тиісті мақалалар (монографиялар) болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететін, уәкілетті орган таныған әлемнің жетекші фармакопеяларының ағымдағы басылымдары қолданылады.

4. Общие статьи Государственной фармакопеи Республики Казахстан определяют общие требования к:
1) качеству субстанций для фармацевтического применения, лекарственных препаратов;
2) реагентам, стандартным образцам, методам и методикам испытаний, применяемым для контроля их качества;
3) упаковочным материалам и контейнерам.
5. Частные статьи Государственной фармакопеи Республики Казахстан определяют конкретные требования к качеству субстанций для фармацевтического применения, лекарственных препаратов.
6. Государственная фармакопея Республики Казахстан является нормативным техническим документом, устанавливающим обязательные требования для физических и юридических лиц, осуществляющих производство, изготовление, реализацию, хранение, контроль качества, экспертизу при государственной регистрации, перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье.
7. Государственная фармакопея Республики Казахстан разрабатывается государственной экспертной организацией в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, утверждается уполномоченным органом.
Порядок разработки, оформления, согласования, утверждения и внесения изменений и дополнений в Государственную фармакопею определяется уполномоченным органом.
8. Государственная фармакопея Республики Казахстан по структуре, оформлению монографий, нумерации разделов и фармакопейных статей (монографий), символам, изображению формул должна соответствовать международным требованиям.
"Статья 67. Производство лекарственных средств и медицинских изделий
1.       Производство лекарственных средств и медицинских изделий – фармацевтическая деятельность, включающая совокупность всех работ, необходимых для серийного выпуска лекарственных средств и медицинских изделий, связанных с приобретением сырья, материалов, полуфабрикатов, оборудования, комплектующих, и технологическим процессом, в том числе осуществлением одной из его стадий, хранением, реализацией произведенной продукции, а также всеми видами сопровождающего их контроля.
2. Производство лекарственных средств на территории Республики Казахстан осуществляется субъектами в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий в соответствии с надлежащей производственной практикой (GMP) Республики Казахстан и (или) Евразийского экономического союза, и на основании лицензии, полученной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Субъекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий при производстве лекарственных средств обязаны соблюдать требования надлежащей производственной практики (GMP).

4. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының жалпы баптарында:
1) фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялардың, дәрілік заттардың сапасына;
2) реагенттерге, стандартты үлгілерге, олардың сапасын бақылау үшін қолданылатын сынаулардың әдістері мен әдістемелеріне;
3) қаптама материалдарына және контейнерлерге қойылатын жалпы талаптар айқындалады.
5. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының жекеше баптарында фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялардың, дәрілік заттардың сапасына қойылатын нақты талаптар айқындалады.
6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу кезінде дәрілік заттарды өндіруді, дайындауды, өткізуді, сақтауды, сапасын бақылауды, сараптаманы жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар үшін міндетті талаптарды белгілейтін нормативтік техникалық құжат болып табылады.
7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы әзірлейді, уәкілетті орган бекітеді.
Мемлекеттік фармакопеяны әзірлеу, ресімдеу, келісу, бекіту және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясы монографиялар мен фармакопеялық баптардың (монографиялардың) құрылымы, ресімделуі, бөлімдерінің нөмірленуі, символдары, формулалардың бейнеленуі бойынша халықаралық талаптарға сәйкес болуға тиіс.
67-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру
1. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды топтап шығару үшін қажетті, шикізат, материалдар, жартылай фабрикаттар, жабдықтар, жиынтықтауыштар сатып алуға және технологиялық процеске, оның ішінде осы процесс сатыларының бірін жүзеге асыруға, өндірілген өнімді сақтауға, өткізуге, сондай-ақ оларға қоса жүретін бақылаудың барлық түрлеріне байланысты барлық жұмыстардың жиынтығын қамтитын фармацевтикалық қызмет.
2. Дәрілік заттарды Қазақстан Республикасының аумағында өндіруді дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъектілер Қазақстан Республикасының және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті өндірістік практикасына (GMP) сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен алынған лицензияның негізінде жүзеге асырады.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілер дәрілік заттарды өндіру кезінде тиісті өндірістік практиканың (GMP) талаптарын сақтауға міндетті.

3. Исследования стабильности, установления срока хранения и повторного контроля лекарственных средств проводятся производителем лекарственного средства в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.
Исследования стабильности, установления срока хранения медицинских изделий проводятся производителем медицинских изделий в соответствии с международными стандартами.
4. Запрещается производство лекарственных средств и медицинских изделий:
1) не прошедших государственную регистрацию в Республике Казахстан, за исключением лекарственных средств и медицинских изделий, предназначенных для проведения экспертизы при их государственной регистрации, отладке и запуске оборудования и технологических процессов, доклинических (неклинических) испытаний, клинических исследований, контрактного производства и производства на экспорт лекарственных средств и медицинских изделий;
2) без лицензии на право производства лекарственных средств и медицинских изделий;
3) с нарушением надлежащей производственной практики и Правил производства медицинских изделий.
5. Произведенные и ввозимые лекарственные средства:
1) не должны содержать в своем составе красители и вспомогательные вещества, запрещенные к применению в Республике Казахстан, перечень которых утверждается уполномоченным органом;
2) должны подлежать контролю в соответствии с нормативным документом по качеству лекарственных средств, разработанным производителем лекарственных средств и согласованным государственной экспертной организацией при экспертизе в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;
3) должны производиться из фармацевтической субстанции, произведенной в условиях не ниже требований GMP Республики Казахстан и (или) Евразийского экономического союза и заявленной при государственной регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье лекарственного препарата.
Лекарственные средства, производимые на территории Республики Казахстан только на экспорт, не подлежат государственной регистрации и реализации в Республике Казахстан.
5-1. Произведенные и ввозимые медицинские изделия должны подлежать контролю в соответствии с нормативным документом медицинского изделия, представленным производителем при экспертизе медицинского изделия для целей государственной регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье медицинского изделия.
Медицинские изделия, производимые на территории Республики Казахстан только на экспорт, не подлежат государственной регистрации и реализации в Республике Казахстан.

3. Дәрілік заттардың тұрақтылығын зерттеуді, сақталу мерзімі мен қайта бақылау мерзімін белгілеуді дәрілік затты өндіруші уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес жүргізеді.
Медициналық бұйымдардың тұрақтылығын зерттеуді, сақталу мерзімін белгілеуді медициналық бұйымдарды өндіруші халықаралық стандарттарға сәйкес жүргізеді.
4. Мыналарға:
1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу кезінде оларға сараптама жүргізуге, жабдықтар мен технологиялық процестерді ретке келтіру және іске қосу кезінде, клиникаға дейінгі (клиникалық емес) сынаулар, клиникалық зерттеулер жүргізуге, келісімшарттық өндіруге және экспортқа өндіруге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден өтпеген;
2) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру құқығына лицензиясы жоқ;
3) тиісті өндірістік практика мен Медициналық бұйымдарды өндіру қағидалары бұзылған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіруге тыйым салынады.
5. Өндірілген және әкелінетін дәрілік заттар:
1) құрамында тізбесін уәкілетті орган бекітетін, Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған бояғыштар мен қосалқы заттар болмауға тиіс;
2) дәрілік заттарды өндіруші әзірлеген және сараптама жүргізу кезінде уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес мемлекеттік сараптама ұйымымен келісілген дәрілік заттардың сапасы жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес бақылауға жатқызылуға тиіс;
3) Қазақстан Республикасының және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың GMP талаптарынан төмен емес жағдайларда өндірілген және дәрілік затты мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу кезінде мәлімделген фармацевтикалық субстанциядан өндірілуге тиіс.
Қазақстан Республикасының аумағында тек экспортқа өндірілетін дәрілік заттар Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге және өткізуге жатпайды.
5-1. Өндірілген және әкелінетін медициналық бұйымдар медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу мақсаттары үшін медициналық бұйымға сараптама жүргізу кезінде өндіруші ұсынған медициналық бұйымның нормативтік құжатына сәйкес бақылауға жатқызылуға тиіс.
Қазақстан Республикасының аумағында тек экспортқа өндірілетін медициналық бұйымдар Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге және өткізуге жатпайды.

6. Производство и реализация запатентованных лекарственных средств и медицинских изделий осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области интеллектуальной собственности.
7. Производство медицинских изделий, предназначенных для проведения диагностики или лечения, должно обеспечивать их безопасность, предусматривать их использование в соответствии с функциональным назначением и исключать риск ошибок пользователя при интерпретации полученных результатов диагностики или лечения.
8. Производитель лекарственных средств обеспечивает наличие в штате не менее одного уполномоченного лица производителя, ответственного за выполнение обязанностей в соответствии с требованиями надлежащей производственной практики (GMP) Республики Казахстан и (или) Евразийского экономического союза.
Статья 68. Изготовление лекарственных препаратов и медицинских изделий
Изготовление лекарственных препаратов и медицинских изделий осуществляется субъектами в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, имеющими лицензию на изготовление лекарственных препаратов и медицинских изделий в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом. Изготовленные лекарственные препараты подлежат внутриаптечному контролю в порядке, утвержденном уполномоченным органом.";
31) в статье 69:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 69. Оптовая и розничная реализация лекарственных средств и медицинских изделий";
пункты 1, 2, 3, 4, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"1. Оптовая реализация лекарственных средств и медицинских изделий осуществляется субъектами в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий, получившими соответствующую лицензию на оптовую реализацию либо уведомившими о начале деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Розничная реализация лекарственных средств и медицинских изделий осуществляется субъектами в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, получившими соответствующую лицензию на розничную реализацию либо уведомившими о начале деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Оптовая и розничная реализация лекарственных средств и медицинских изделий осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Субъекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, осуществляющие розничную реализацию лекарственных средств, обязаны соблюдать требования надлежащей аптечной практики (GРP).
Субъекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, осуществляющие оптовую реализацию лекарственных средств, обязаны соблюдать требования надлежащей дистрибьюторской практики (GDP).
Субъектам в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, получившим лицензию либо уведомившим о начале деятельности в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан, разрешается оптовая и розничная реализация товаров, не относящихся к лекарственным средствам и медицинским изделиям в соответствии с перечнем, утверждаемым уполномоченным органом.

6. Патенттелген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру және өткізу Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Диагностика жүргізуге немесе емдеуге арналған медициналық бұйымдарды өндіру олардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, олардың функционалдық мақсатына сәйкес пайдаланылуын көздеуге және диагностиканың немесе емдеудің алынған нәтижелерін түсіндіру кезінде пайдаланушының қателесу тәуекелін болғызбауға тиіс.
8. Дәрілік заттарды өндіруші штатта Қазақстан Республикасының және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті өндірістік практикасының (GMP) талаптарына сәйкес міндеттерді орындауға жауапты өндірушінің кемінде бір уәкілетті тұлғасының болуын қамтамасыз етеді.
68-бап. Дәрілік препараттарды және медициналық бұйымдарды дайындау
Дәрілік препараттарды және медициналық бұйымдарды дайындауды дәрілік препараттарды және медициналық бұйымдарды дайындауға лицензиясы бар, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілер уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес жүзеге асырады. Дайындалған дәрілік препараттар уәкілетті орган бекіткен тәртіппен дәріханаішілік бақылануға жатады.";
31) 69-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"69-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды көтерме және бөлшек саудада өткізу";
1, 2, 3, 4, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды көтерме саудада өткізуді көтерме саудада өткізуге тиісті лицензия алған не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметін бастағаны туралы хабарлама жасаған дәрiлiк заттардың, медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектiлер жүзеге асырады.
2. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды бөлшек саудада өткiзудi бөлшек саудада өткізуге тиісті лицензия алған не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметін бастағаны туралы хабарлама жасаған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектiлер жүзеге асырады.
3. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды көтерме және бөлшек саудада өткізу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Дәрілік заттарды бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілер тиісті дәріханалық практика (GРP) талаптарын сақтауға міндетті.
Дәрілік заттарды көтерме саудада өткізуді жүзеге асыратын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілер тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) талаптарын сақтауға міндетті.
Лицензия алған не Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен қызметін бастағаны туралы хабардар еткен дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілерге уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға жатпайтын тауарларды көтерме және бөлшек саудада өткізуге рұқсат етіледі.

4. Запрещается оптовая и розничная реализация лекарственных средств и медицинских изделий:
1) не прошедших государственную регистрацию в Республике Казахстан;
2) качество которых не подтверждено заключением о безопасности и качестве в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) с истекшим сроком годности;
5) медицинскими работниками в организациях здравоохранения, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 6 настоящей статьи;
6) через склады временного хранения лекарственных средств и медицинских изделий";
"6. В отдаленных от районного центра населенных пунктах, где отсутствуют аптеки, реализацию лекарственных средств и медицинских изделий могут осуществлять физические и юридические лица через аптечные пункты в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь, и передвижные аптечные пункты.
При отсутствии аптечных пунктов розничная реализация лекарственных средств и медицинских изделий может осуществляться через организации здравоохранения, оказывающие первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь.
В случае отсутствия специалистов с фармацевтическим образованием для осуществления розничной реализации лекарственных средств и медицинских изделий допускаются специалисты с медицинским образованием, прошедшие обучение для их реализации.
7. Ввезенные и произведенные на территории Республики Казахстан до истечения срока регистрационного удостоверения лекарственные средства и медицинские изделия применяются, обращаются и эксплуатируются на территории Республики Казахстан без ограничений.";
32) заголовок главы 14 изложить в следующей редакции:
"Глава 14. ОБРАЩЕНИЕ ЛЕКАРСТВЕННЫХ СРЕДСТВ И МЕДИЦИНСКИХ ИЗДЕЛИЙ";
33) в статье 70:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 70. Разработка лекарственных средств и медицинских изделий";
пункт 1 исключить;
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Разработка лекарственных средств включает в себя поиск и (или) создание новых активных веществ или их новых комбинаций, последующее изучение фармакологических свойств, фармацевтическую разработку, доклинические и клинические исследования, а также разработку технологий промышленного производства лекарственных средств.
3. Разработка лекарственных средств осуществляется с соблюдением требований надлежащих фармацевтических практик, обеспечивающих их безопасность и эффективность.
4. Разработка медицинских изделий включает в себя поиск и (или) создание технического решения, изобретения, проектирование, конструирование и испытание опытных образцов, а также разработку технологии промышленного производства медицинских изделий.";

4. Мыналарға:
1) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден өтпеген;
2) сапасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қауіпсіздігі және сапасы туралы қорытындымен расталмаған;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін;
4) жарамдылық мерзімі өтіп кеткен;
5) осы баптың 6-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, денсаулық сақтау ұйымдарындағы медицина қызметкерлері өткізетін;
6) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды уақытша сақтау қоймалары арқылы дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды көтерме және бөлшек саудада өткізуге тыйым салынады.";
"6. Аудан орталығынан шалғайдағы, дәріханалар жоқ елді мекендерде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өткізуді жеке және заңды тұлғалар алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункттері және жылжымалы дәріхана пункттері арқылы жүзеге асыра алады.
Дәріхана пункттері болмаған кезде, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды бөлшек саудада өткізу алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
Фармацевтикалық білімі бар мамандар болмаған жағдайда, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыру үшін оларды өткізу үшін оқудан өткен, медициналық білімі бар мамандар жіберіледі.
7. Тіркеу куәлігінің мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген және онда өндірілген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар Қазақстан Республикасының аумағында шектеусіз қолданылады, айналысқа түседі және пайдаланылады.";
32) 14-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-тарау. ДӘРІЛІК ЗАТТАР МЕН МЕДИЦИНАЛЫҚ БҰЙЫМДАРДЫҢ АЙНАЛЫСЫ";
33) 70-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"70-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды әзірлеу";
1-тармақ алып тасталсын;
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дәрілік заттарды әзірлеу жаңа белсенді заттарды немесе олардың жаңа комбинацияларын іздеуді және (немесе) қалыптастыруды, фармакологиялық қасиеттерін, фармацевтикалық әзірлемесін әрі қарай зерттеуді, клиникаға дейінгі және клиникалық зерттеулерді, сондай-ақ дәрілік заттарды өнеркәсіптік өндіру технологияларын әзірлеуді қамтиды.
3. Дәрілік заттарды әзірлеу олардың қауіпсіздігі мен тиімділігін қамтамасыз ететін тиісті фармацевтикалық практикалардың талаптары сақтала отырып жүзеге асырылады.
4. Медициналық бұйымдарды әзірлеу техникалық шешімді, өнертабысты іздеуді және (немесе) қалыптастыруды, тәжірибелік үлгілерді жобалауды, құрылымдауды және сынауды, сондай-ақ медициналық бұйымдарды өнеркәсіптік өндіру технологиясын әзірлеуді қамтиды.";

дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. Разработка медицинских изделий осуществляется с соблюдением требований международных стандартов, обеспечивающих их безопасность и эффективность.
6. Права разработчика лекарственного средства и медицинского изделия охраняются законодательством Республики Казахстан в области интеллектуальной собственности.";
34) в статье 71:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 71. Государственная регистрация, перерегистрация и внесение изменений в регистрационное досье лекарственных средств и медицинских изделий";
пункты 1, 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"1. Государственная регистрация лекарственных средств и медицинских изделий – процедура определения правомерности присутствия на фармацевтическом рынке, оценки безопасности, эффективности и качества лекарственных средств, медицинских изделий и внесение лекарственных средств, медицинских изделий на определенный срок в Государственный реестр лекарственных средств и медицинских изделий, осуществляемая в порядке, определяемом уполномоченным органом.
2. Государственная перерегистрация лекарственных средств и медицинских изделий – продление срока действия государственной регистрации на определенный срок, сопровождающееся выдачей нового регистрационного удостоверения под прежним регистрационным номером, а также внесением соответствующей записи в Государственный реестр лекарственных средств и медицинских изделий, осуществляемое в порядке, установленном уполномоченным органом.
3. Внесение изменений в регистрационное досье осуществляется на основании экспертизы изменений, вносимых в регистрационное досье в течение действия регистрационного удостоверения в порядке, установленном уполномоченным органом.
4. Государственной регистрации и перерегистрации подлежат произведенные в Республике Казахстан, а также ввозимые на ее территорию лекарственные средства и медицинские изделия, включая:
1) лекарственные препараты под торговыми названиями с указанием лекарственной формы, дозировки, фасовки с каждой производственной площадки;
2) парафармацевтики;
3) медицинские изделия под торговыми наименованиями с каждой производственной площадки;
4) расходные материалы к медицинским изделиям, кроме специально предназначенных производителем для использования с медицинскими изделиями, способные функционировать только с данным расходным материалом;
5) медицинские изделия, входящие в состав специализированного транспортного средства для оказания медицинской помощи.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Медициналық бұйымдарды әзірлеу олардың қауіпсіздігі мен тиімділігін қамтамасыз ететін халықаралық стандарт талаптарын сақтай отырып жүзеге асырылады.
6. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды әзірлеушінің құқықтары Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік саласындағы заңнамасымен қорғалады.";
34) 71-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"71-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу";
1, 2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу - уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылатын, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың фармацевтика нарығында болуының құқыққа сыйымдылығын айқындау, олардың қауіпсіздігін, тиімділігі мен сапасын бағалау және дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды белгілі бір мерзімге Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізіліміне енгізу рәсімі.
2. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік қайта тіркеу – мемлекеттік тіркеудің қолданылу мерзімін белгілі бір мерзімге ұзарту, ол уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылып, бұрынғы тіркеу нөмірі бойынша жаңа тіркеу куәлігін берумен, сондай-ақ Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізіліміне тиісті жазба енгізумен сабақтастыра жүргізіледі.
3. Тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тіркеу куәлігінің қолданылуы бойы тіркеу дерекнамасына енгізілетін өзгерістерге сараптама жүргізу негізінде жүзеге асырылады.
4. Мыналарды:
1) әрбір өндірістік алаңнан дәрілік нысаны, мөлшерленуі, орамы көрсетілген, сауда атауы бар дәрілік препараттарды;
2) парафармацевтиктерді;
3) әрбір өндірістік алаңнан сауда атауы бар медициналық бұйымдарды;
4) осы шығыс материалымен ғана жұмыс істеуге қабілетті медициналық бұйымдармен пайдалану үшін өндіруші арнайы ұсынғаннан басқа, медициналық бұйымдарға шығыс материалдарын;
5) медициналық көмек көрсету үшін мамандандырылған көлік құралының құрамына кіретін медициналық бұйымдарды қоса алғанда Қазақстан Республикасында өндірілген, сондай-ақ оның аумағына әкелінетін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар мемлекеттік тіркелуге және қайта тіркелуге жатады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Лекарственные средства и медицинские изделия, предназначенные для обращения на рынке Евразийского экономического союза, подлежат регистрации по единым правилам в соответствии с нормативными правовыми актами Евразийского экономического союза;";
пункт 8-1 изложить в следующей редакции:
"8-1. Для регистрации отечественных лекарственных средств за рубежом уполномоченным органом выдается сертификат на фармацевтический продукт (СРР) в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.";
дополнить пунктом 8-2 следующего содержания:
"8-2. Государственной регистрации, перерегистрации и внесению изменений в регистрационное досье подлежат лекарственные средства, произведенные за пределами Республики Казахстан в условиях не ниже требований надлежащей производственной практики (GMP) Республики Казахстан.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. По решению уполномоченного органа лекарственные средства и медицинские изделия могут быть зарегистрированы по ускоренной процедуре проведения экспертизы.
Порядок ускоренной экспертизы лекарственных средств и медицинских изделий определяется уполномоченным органом.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. По истечении срока государственной регистрации лекарственное средство и медицинское изделие подлежат перерегистрации в Республике Казахстан в порядке, установленном уполномоченным органом.";
дополнить пунктами 10-1, 10-2 и 10-3 следующего содержания:
"10-1. После истечения срока регистрации лекарственных средств и медицинских изделий осуществляется их перерегистрация с выдачей бессрочного регистрационного удостоверения в порядке, определяемом уполномоченным органом.
10-2. В отношении лекарственных средств, имеющих бессрочное регистрационное удостоверение, государственной экспертной организацией осуществляется ежегодная оценка соотношения польза-риск на основании данных фармаконадзора и данных по безопасности, получаемых из международных источников, в порядке, утвержденном уполномоченным органов, или согласно актам Евразийского экономического союза.
10-3. В отношении медицинских изделий, имеющих бессрочное регистрационное удостоверение, государственной экспертной организацией осуществляется ежегодный мониторинг их безопасности, качества и эффективности в порядке, утвержденном уполномоченным органом, или согласно актам Евразийского экономического союза.";
пункты 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"11. Обязательным условием государственной регистрации, перерегистрации, внесения изменений в регистрационное досье лекарственных средств и медицинских изделий является проведение экспертизы лекарственного средства и медицинских изделий.
Оценка условий производства и системы обеспечения качества осуществляется путем посещения организации-производителя за счет средств заявителя при государственной регистрации лекарственного средства и медицинского изделия в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Расходы, связанные с проведением экспертизы лекарственного средства и медицинского изделия при их государственной регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье, несут заявители.
В экспертную организацию представляется регистрационное досье, содержащее документы, перечень которых определяется уполномоченным органом, а также образцы лекарственных средств и медицинских изделий, стандартные образцы лекарственных субстанций и их примесей, в количествах, достаточных для трехкратного анализа, специфические реагенты и расходные материалы (в исключительных случаях и на условии возврата).
Сборы при государственной регистрации, перерегистрации взимаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

"8. Еуразиялық экономикалық одақтың нарығында айналыста болуға арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес бірыңғай қағидалар бойынша тіркелуге жатады;";
8-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1. Отандық дәрілік заттарды шетелде тіркеу үшін уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес уәкілетті орган фармацевтикалық өнімге сертификат (СРР) береді.";
мынадай мазмұндағы 8-2-тармақпен толықтырылсын:
"8-2. Мемлекеттік тіркеуге, қайта тіркеуге және олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізуге Қазақстан Республикасының тиісті өндірістік практикасы (GMP) талаптарынан төмен емес жағдайларда Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде өндірілген дәрілік заттар жатқызылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Уәкілетті органның шешімі бойынша дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар сараптама жүргізудің жеделдетілген рәсімі бойынша тіркелуі мүмкін.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға жеделдетілген сараптама жүргізу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мемлекеттік тіркелген мерзімі өткеннен кейін дәрілік зат пен медициналық бұйым уәкілетті орган айқындаған тәртіппен Қазақстан Республикасында қайта тіркелуге жатады.";
мынадай мазмұндағы 10-1, 10-2 және 10-3-тармақтармен толықтырылсын:
"10-1. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тіркеу мерзімі өткеннен кейін уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен мерзімсіз тіркеу куәлігін бере отырып оларды қайта тіркеу жүзеге асырылады.
10-2. Мерзімсіз тіркеу куәлігі бар дәрілік заттарға қатысты мемлекеттік сараптама ұйымы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен немесе Еуразиялық экономикалық одақтың актілеріне сәйкес фармакологиялық қадағалау деректері және халықаралық дереккөздерден алынатын қауіпсіздік жөніндегі деректер негізінде пайда-қауіп арақатынасын жыл сайын бағалауды жүзеге асырады.
10-3. Мерзімсіз тіркеу куәлігі бар медициналық бұйымдарға қатысты мемлекеттік сараптама ұйымы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен немесе Еуразиялық экономикалық одақтың актілеріне сәйкес жыл сайын олардың қауіпсіздігіне, сапасына және тиімділігіне мониторинг жүргізеді.";
11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттiк тіркеудің, қайта тіркеудің, олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізудің міндетті шарты дәрілік зат пен медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу болып табылады.
Өндіріс жағдайларын және сапаны қамтамасыз ету жүйесін бағалау уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен дәрілік зат пен медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеу кезінде өтініш берушінің қаражаты есебінен өндіруші ұйымға бару арқылы жүзеге асырылады.
Дәрілік зат пен медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу кезінде оларға сараптама жүргізумен байланысты шығыстарды өтініш берушілер көтереді.
Сараптама ұйымына тізбесін уәкілетті орган айқындайтын құжаттарды қамтитын тіркеу дерекнамасы, сондай-ақ дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың үлгілері, үш реттік талдауға жеткілікті мөлшердегі дәрілік субстанциялардың және олардың қоспаларының стандартты үлгілері, ерекшелікті реагенттер мен шығыс материалдары (айрықша жағдайларда және қайтарылу шартымен) ұсынылады.
Мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу кезіндегі алымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алынады.

12. Государственной регистрации не подлежат:
1) лекарственные препараты, изготовленные в аптеках;
2) лекарственные субстанции, произведенные в условиях надлежащей производственной практики;
3) фармакопейное лекарственное растительное сырье;
4) медицинские изделия, изготовленные по индивидуальным заказам пациентов, исключительно для личного пользования и к которым предъявляются специальные требования в соответствии с назначением, выданным медицинским работником;
5) лекарственные препараты, медицинские изделия, производимые в Республике Казахстан только для экспорта;
6) выставочные образцы лекарственных средств и медицинских изделий для проведения выставок без права их дальнейшей реализации;
7) образцы лекарственных средств и медицинских изделий, поступающие для проведения доклинических (неклинических), клинических исследований и (или) испытаний;
8) лабораторные приборы, не используемые для диагностики заболеваний;
9) комплектующие, входящие в состав медицинских изделий и не используемые в качестве самостоятельного изделия или устройства;
10) радиофармацевтические лекарственные препараты, изготовленные непосредственно в организациях здравоохранения на месте их применения;
11) образцы лекарственных средств и медицинских изделий для проведения экспертизы при государственной регистрации.
13. Заявление о государственной регистрации и перерегистрации, внесении изменений в регистрационное досье лекарственных средств и медицинских изделий подается разработчиком или производителем (изготовителем), или их доверенным лицом.
Учет и систематизация документов, представленных заявителем при государственной регистрации, перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье лекарственного средства и медицинского изделия, подлежащих согласованию или утверждению, осуществляются в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Государственная регистрация, перерегистрация, внесение изменений в регистрационное досье лекарственных средств и медицинских изделий осуществляются государственным органом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий на основании заявления и положительного заключения экспертной организации о безопасности, эффективности и качестве лекарственного средства и медицинского изделия, выданного по результатам проведенной экспертизы.
14. За государственную регистрацию, перерегистрацию и выдачу дубликата регистрационного удостоверения лекарственного средства и медицинского изделия взимается сбор в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.

12. Мыналар:
1) дәріханаларда дайындалған дәрілік препараттар;
2) тиісті өндірістік практика жағдайларында өндірілген дәрілік субстанциялар;
3) фармакопеялық дәрілік өсімдік шикізаты;
4) тек қана жеке пайдалануға арналған және медицина қызметкері берген тағайындалымға сәйкес арнайы талаптар қойылатын, пациенттердің жеке тапсырыстары бойынша дайындалған медициналық бұйымдар;
5) Қазақстан Республикасында экспорт үшін ғана өндірілген дәрілік препараттар, медициналық бұйымдар;
6) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды одан әрі өткізу құқығынсыз көрмелер өткізуге арналған олардың көрмелік үлгілері;
7) клиникаға дейінгі (клиникалық емес), клиникалық зерттеулер және (немесе) сынаулар жүргізу үшін келіп түсетін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың үлгілері;
8) аурулардың диагностикасы үшін пайдаланылмайтын зертханалық аспаптар;
9) медициналық бұйымдардың құрамына кіретін және дербес бұйым немесе құрылғы ретінде пайдаланылмайтын жинақтаушы заттар;
10) тікелей денсаулық сақтау ұйымдарында қолданылу орнында дайындалған радиофармацевтикалық дәрілік препараттар;
11) мемлекеттік тіркеу кезінде сараптама жүргізуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың үлгілері мемлекеттік тіркеуге жатпайды.
13. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу және қайта тіркеу, олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу туралы өтінішті әзірлеуші немесе өндіруші (дайындаушы) немесе олар сенім білдірген тұлға береді.
Дәрілік зат пен медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу кезінде өтініш беруші ұсынған, келісілуге немесе бекітілуге жататын құжаттарды есепке алу және жүйелеу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттiк тіркеуді, қайта тіркеуді, олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізуді дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган өтініш және сараптама ұйымының жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша берген дәрілік зат пен медициналық бұйымның қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы туралы оң қорытындысы негізінде жүзеге асырады.
14. Дәрілік зат пен медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және олардың тіркеу куәлігінің телнұсқасын беру үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен алым алынады.

15. Заявителю отказывается в государственной регистрации и перерегистрации и внесении изменений в регистрационное досье лекарственного средства и медицинского изделия в случаях отрицательного заключения по результатам экспертизы государственной экспертной организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и непредставления полного пакета документов, установленных в порядке, определяемом уполномоченным органом.
16. По результатам государственной регистрации и перерегистрации лекарственного средства и медицинского изделия выдается удостоверение о государственной регистрации образца, установленного уполномоченным органом.
17. Решение о государственной регистрации лекарственных средств и медицинских изделий может быть отозвано в порядке, установленном уполномоченным органом.
18. В течение срока действия регистрационного удостоверения держатель регистрационного удостоверения лекарственных средств, производитель медицинских изделий несут ответственность за безопасность, эффективность и качество присутствующих на рынке Республики Казахстан зарегистрированных лекарственных средств и медицинских изделий, которые должны соответствовать регистрационному досье, представленному на экспертизу для целей государственной регистрации, перерегистрации, внесения изменений в регистрационное досье лекарственных средств и медицинских изделий.
19. Государственной экспертной организацией в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и государственным органом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий не допускаются без согласия заявителя разглашение и использование в коммерческих целях представленной для государственной регистрации лекарственных средств конфиденциальной информации, содержащейся в заявлении о государственной регистрации, материалах экспертизы лекарственного средства, а также регистрационном досье лекарственного средства, содержащего новые химические вещества, в течение шести лет со дня государственной регистрации лекарственного средства.";
35) статьи 72, 73, 74, и 75 изложить в следующей редакции:
"Статья 72. Доклинические (неклинические) исследования лекарственных средств и испытания с целью оценки биологического действия медицинских изделий
1. Целью доклинических (неклинических) исследований лекарственных средств является получение научными методами доказательств их фармакологической активности и безопасности.
Испытания с целью оценки биологического действия медицинских изделий проводятся для определения приемлемости любого потенциального неблагоприятного биологического ответа, возникающего в результате контакта материалов медицинского изделия с организмом человека.

15. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымының сараптама нәтижелері бойынша теріс қорытындысы болған және уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен белгіленген құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайларда, өтініш берушіге дәрілік зат пен медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеуден және қайта тіркеуден және олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізуден бас тартылады.
16. Дәрілік зат пен медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеу және қайта тіркеу нәтижелері бойынша уәкілетті орган белгілеген үлгіде мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беріледі.
17. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу туралы шешім уәкілетті орган белгілеген тәртіппен кері қайтарып алынуы мүмкін.
18. Тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі ішінде дәрілік заттардың тіркеу куәлігін ұстаушы, медициналық бұйымдарды өндіруші Қазақстан Республикасының нарығында бар, тіркелген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы үшін жауапкершілікте болады, олар дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу мақсатында сараптамаға ұсынылған тіркеу дерекнамасына сәйкес келуге тиіс.
19. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеу үшін берілген, мемлекеттік тіркеу туралы өтініште, дәрілік зат сараптамасының материалдарында, сондай-ақ құрамында жаңа химиялық заттар бар дәрілік заттың тіркеу дерекнамасында қамтылған құпия ақпараттың дәрілік зат мемлекеттік тіркелген күннен бастап алты жыл ішінде өтініш берушінің келісімінсіз жария етілуіне және коммерциялық мақсаттарда пайдаланылуына жол бермейді.";
35) 72, 73, 74 және 75-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"72-бап. Дәрілік заттарды клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер және медициналық бұйымдардың биологиялық әсерін бағалау мақсатында сынау
1. Дәрілік заттарды клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеудің мақсаты олардың фармакологиялық белсенділігінің және қауіпсіздігінің дәлелдемелерін ғылыми әдістермен алу болып табылады.
Медициналық бұйымдардың биологиялық әсерін бағалау мақсатында сынау медициналық бұйым материалдарының адам организмімен жанасуы нәтижесінде туындайтын кез келген әлеуетті жағымсыз биологиялық жауаптың қолайлылығын анықтау үшін жүргізіледі.

2. Порядок проведения доклинических (неклинических) исследований, и требования к доклиническим базам определяются уполномоченным органом.
Доклинические (неклинические) исследования осуществляются в соответствии с надлежащей лабораторной практикой (GLP) Республики Казахстан и (или) Евразийского экономического союза.";
Оценка материалов и соответствия условий проведения доклинических (неклинических) исследований требованиям надлежащей лабораторной практики Надлежащей лабораторной практики (GLP) Республики Казахстан и (или) Евразийского экономического союза осуществляется в рамках фармацевтической инспекции в порядке, установленном уполномоченным органом.
Статья 73. Технические испытания медицинских изделий
1. Технические испытания медицинских изделий проводятся в форме испытаний и (или) оценки и анализа данных для проверки качества и безопасности при использовании их в соответствии с назначением, предусмотренным документацией производителя.
2. Технические испытания медицинских изделий проводятся в организациях, аккредитованных на проведение технических испытаний в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок проведения технических испытаний определяется уполномоченным органом.
Статья 74. Клинические исследования лекарственных средств, медицинских изделий и клинико-лабораторные испытания медицинских изделий для диагностики in vitro
1. Клинические исследования лекарственных средств и медицинских изделий проводятся с участием человека в качестве субъекта для выявления или подтверждения клинических, и (или) фармакодинамических эффектов исследуемого фармакологического или лекарственного средства, и (или) выявления нежелательных реакций, и (или) в целях изучения всасывания, распределения, биотрансформации и выведения лекарственных средств, оценки безопасности и (или) функциональных характеристик медицинских изделий и (или) неблагоприятных событий (инцидентов) медицинского изделия для установления безопасности и эффективности.
Клинико-лабораторные испытания медицинских изделий для диагностики in vitro проводятся на аналитические характеристики, клиническую эффективность (если применимо) для установления соответствия медицинского изделия для диагностики in vitro назначению.
2. Клинические исследования осуществляются в соответствии с правилами надлежащей клинической практики (GCP) Республики Казахстан или Евразийского экономического союза.
3. Порядок проведения клинических исследований и клинико-лабораторные испытания медицинских изделий для диагностики in vitro, требования к клиническим базам определяются уполномоченным органом.

2. Клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер жүргізу тәртібін және клиникаға дейінгі базаларға қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
Клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер Қазақстан Республикасының және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті зертханалық практикасына (GLP) сәйкес жүзеге асырылады.
Клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеу материалдарын және оларды жүргізу шарттарының Қазақстан Республикасының және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті зертханалық практикасының (GLP) талаптарына сәйкестігін бағалау уәкілетті орган белгілеген тәртіппен фармацевтикалық инспекция шеңберінде жүзеге асырылады.
73-бап. Медициналық бұйымдарды техникалық жағынан сынау
1. Медициналық бұйымдарды техникалық жағынан сынау өндірушінің құжаттамасында көзделген тағайындалымға сәйкес оларды пайдалану кезінде сапасы мен қауіпсіздігін тексеру үшін деректерді сынау және (немесе) бағалау және талдау нысанында жүргізіледі.
2. Медициналық бұйымдарды техникалық жағынан сынау Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен техникалық жағынан сынау жүргізуге аккредиттелген ұйымдарда жүргізіледі.
3. Техникалық жағынан сынау жүргізу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
74-бап. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеулер және медициналық бұйымдарды in vitro диагностикасы үшін клиникалық-зертханалық сынаулар
1. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеулер зерттелетін фармакологиялық немесе дәрілік заттың клиникалық және (немесе) фармакологиялық-динамикалық әсерлерін анықтау немесе растау және (немесе) жағымсыз реакцияларды анықтау үшін және (немесе) олардың қауіпсіздігі мен тиімділігін белгілеу үшін дәрілік заттардың сіңірілуін, таралуын, биотрансформациялануын және шығарылуын, медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін және (немесе) функционалдық сипаттамаларын бағалау және (немесе) медициналық бұйымға қатысты қолайсыз оқиғаларды (инциденттерді) зерделеу мақсатында субъект ретінде адамның қатысуымен жүргізіледі.
Медициналық бұйымдарды in vitro диагностикасы үшін клиникалық-зертханалық сынаулар медициналық бұйымның in vitro диагностикасы үшін тағайындалымға сәйкестігін анықтау үшін талдамалық сипаттамаларға, клиникалық тиімділікке (егер қолданылса) жүргізіледі.
2. Клиникалық зерттеулер Қазақстан Республикасының немесе Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті клиникалық практикасының (GCP) қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Клиникалық зерттеулер жүргізу тәртібін және медициналық бұйымдарды in vitro диагностикасы үшін клиникалық-зертханалық сынауларды, клиникалық базаларға қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.

Статья 75. Маркировка лекарственных средств и медицинских изделий
1. Лекарственные средства должны поступать в обращение с маркировкой, нанесенной на потребительскую упаковку (первичную и вторичную), хорошо читаемым шрифтом на казахском и русском языках, с инструкцией по медицинскому применению (листок-вкладыш).
2. Для медицинских работников на интернет-ресурсах уполномоченного органа и государственной экспертной организации размещается общая характеристика лекарственного препарата, утвержденная уполномоченным органом при государственной регистрации.
3. Медицинские изделия должны поступать в обращение с маркировкой, нанесенной непосредственно на медицинские изделия и (или) на потребительскую упаковку, инструкцией по медицинскому применению на изделие медицинского назначения и эксплуатационным документом на медицинскую технику.
Правила маркировки лекарственного средства и медицинских изделий утверждаются уполномоченным органом.
Порядок составления и оформления инструкции по медицинскому применению (листок-вкладыш) и общей характеристики лекарственных препаратов и медицинских изделий определяется уполномоченным органом.
4. Допускается использование стикеров при ввозе ограниченного количества дорогостоящих, редко применяемых, орфанных препаратов.
Нанесение стикеров на потребительскую упаковку осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом.";
36) дополнить статьей 75-1 следующего содержания:
"Статья 75-1. Фармацевтический инспекторат по надлежащим фармацевтическим практикам
1. Фармацевтический инспекторат осуществляет фармацевтические инспекции объектов в сфере обращения лекарственных средств с целью определения их соответствия требованиям надлежащих фармацевтических практик Республики Казахстан, Евразийского экономического союза.
2. Государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий координирует деятельность фармацевтического инспектората.
Государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и его территориальные подразделения выдают или отзывают сертификаты (заключения) на соответствие надлежащих фармацевтических практик.
3. Фармацевтическая инспекция по надлежащим фармацевтическим практикам проводится в случаях:
1) на основании заявки субъекта в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий на получение сертификата (заключения) или продление его действия, а также в соответствии с надлежащей практикой фармаконадзора;
2) на основании заявления субъекта в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, а также в целях лицензирования, регистрации, экспертизы или проведения расследований, связанных с качеством, безопасностью и эффективностью лекарственных препаратов, медицинских изделий в соответствии с программой проведения фармацевтической инспекции;

75-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды таңбалау
1. Дәрілік заттар тұтынушылық (бастапқы және қайталама) қаптамасына қазақ және орыс тілдерінде жақсы оқылатын қаріппен басылған таңбасымен, медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулығымен (қосымша парақ) айналысқа түсуге тиіс.
2. Медицина қызметкерлері үшін уәкілетті органның және мемлекеттік сараптама ұйымының интернет-ресурстарында мемлекеттік тіркеу кезінде уәкілетті орган бекіткен дәрілік препараттың жалпы сипаттамасы орналастырылады.
3. Медициналық бұйымдар тікелей медициналық бұйымдарға және (немесе) тұтынушылық қаптамаға басылған таңбасымен және медициналық мақсаттағы бұйымға арналған медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулығымен және медициналық техникаға арналған пайдалану құжатымен айналысқа түсуге тиіс.
Дәрілік зат пен медициналық бұйымдарды таңбалау қағидаларын уәкілетті орган бекітеді.
Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықты (қосымша парақ) және олардың жалпы сипаттамаларын жасау және ресімдеу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
4. Қымбат тұратын, сирек қолданылатын, орфандық препараттардың шектеулі санын әкелу кезінде стикерлерді пайдалануға жол беріледі.
Тұтынушылық қаптамаға стикерлерді жапсыру уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.";
36) мынадай мазмұндағы 75-1-баппен толықтырылсын:
"75-1-бап. Тиісті фармацевтикалық практикалар бойынша фармацевтикалық инспекторат
1. Фармацевтикалық инспекторат дәрілік заттар айналысы саласындағы объектілердің Қазақстан Республикасының, Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті фармацевтикалық практикаларының талаптарына сәйкестігін анықтау мақсатында оларға фармацевтикалық инспекция жүргізуді жүзеге асырады.
2. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы мемлекеттік орган фармацевтикалық инспектораттың қызметін үйлестіреді.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы мемлекеттік орган және оның аумақтық бөлімшелері тиісті фармацевтикалық практикаларға сәйкестігіне сертификаттар (қорытындылар) береді немесе оларды кері қайтарып алады.
3. Тиісті фармацевтикалық практикалар бойынша фармацевтикалық инспекция мынадай жағдайларда:
1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъектінің сертификат (қорытынды) алуға немесе оның қолданылу мерзімін ұзартуға арналған өтініші негізінде, сондай-ақ тиісті фармакологиялық қадағалау практикасына сәйкес;
2) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъектінің өтініші негізінде, сондай-ақ фармацевтикалық инспекция жүргізу бағдарламасына сәйкес дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды лицензиялау, тіркеу, сараптау немесе олардың сапасымен, қауіпсіздігімен және тиімділігімен байланысты тергеп-тексеру жүргізу мақсатында;

3) по результатам ранее проведенной инспекции с целью подтверждения устранения выявленных несоответствий.
4. Срок действия сертификата о соответствии объекта требованиям:
надлежащей производственной практики (GMP) составляет три года;
надлежащей дистрибьюторской практики (GDP), надлежащей лабораторной практики (GLP) - пять лет;
надлежащей аптечной практики (GPP) - первые два раза на пять лет, при последующем подтверждении – бессрочно.
5. Фармацевтической инспекции подлежат аптеки на соответствие требованиям надлежащей аптечной практики (GPP), аптечные (дистрибьюторские) склады на соответствие требованиям надлежащей дистрибьюторской практики (GDP), организации по производству лекарственных средств на соответствие требованиям надлежащей производственной практики (GMP), организации, осуществляющие доклинические (неклинические) на соответствие требованиям надлежащей лабораторной практики (GLP), организации здравоохранения, осуществляющие клинические испытания на соответствие требованиям надлежащей клинической практики (GCP), держатели регистрационного удостоверения лекарственных средств на соответствие требованиям надлежащей практики фармаконадзора (GVP).
6. Проведение фармацевтических инспекций по надлежащим фармацевтическим практикам осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
37) статьи 76 и 77 изложить в следующей редакции:
"Статья 76. Закуп лекарственных средств и медицинских изделий, предназначенных для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования
1. Лекарственные средства, предназначенные для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования, закупаются под международными непатентованными названиями, а в случае индивидуальной непереносимости пациента под торговыми названиями на основании заключения врачебно-консультативной комиссии и решения местных представительных органов областей, города республиканского значения и столицы. В случае закупа многокомпонентного лекарственного средства указывается его состав.
2. В целях оптимального и эффективного расходования бюджетных средств, выделяемых для закупа лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, и средств обязательного социального медицинского страхования, лекарственные средства и медицинские изделия закупаются по ценам, не превышающим установленных уполномоченным органом, за исключением незарегистрированных лекарственных средств, медицинских изделий, ввезенных на территорию Республики Казахстан на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом.

3) анықталған сәйкессіздіктердің жойылғанын растау мақсатында бұрын жүргізілген инспекция нәтижелері бойынша жүргізіледі.
4. Объектінің мынадай талаптарға сәйкестігі туралы сертификаттың қолданылу мерзімі:
тиісті өндірістік практика (GMP) – үш жылды;
тиісті дистрибьюторлық практика (GDP), тиісті зертханалық практика (GLP) – бес жылды;
тиісті дәріханалық практика (GPP) – алғашқы екі рет - бес жылды, келесі растау кезінде – белгіленбеген мерзімді құрайды.
5. Фармацевтикалық инспекцияға тиісті дәріханалық практика (GPP) талаптарына сәйкестігі бойынша дәріханалар, тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) талаптарына сәйкестігі бойынша дәріханалық (дистрибьюторлық) қоймалар, тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі бойынша дәрілік заттарды өндіру жөніндегі ұйымдар, тиісті зертханалық практика (GLP) талаптарына сәйкестігі бойынша клиникаға дейінгі (клиникалық емес) сынауларды жүзеге асыратын ұйымдар, тиісті клиникалық практика (GCP) талаптарына сәйкестігі бойынша клиникалық сынауларды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары, тиісті фармакологиялық қадағалау практикасының (GVP) талаптарына сәйкестігі бойынша дәрілік заттарды тіркеу куәлігін ұстаушылар жатады.
6. Тиісті фармацевтикалық практикалар бойынша фармацевтикалық инспекцияларды жүргізу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
37) 76 және 77-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"76-бап. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiн, медициналық көмектiң қосымша көлемiн және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге арналған дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу
1. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiн, медициналық көмектiң қосымша көлемiн және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге арналған дәрiлiк заттар халықаралық патенттелмеген атауларымен, ал пациенттің қабылдауына болмайтын жағдайдадәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысы және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті өкілді органдарының шешімі негізінде сауда атауларымен сатып алынады. Көп компоненттi дәрiлiк зат сатып алу жағдайында оның құрамы көрсетiледi.
2. Уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тіркелмеген дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды қоспағанда, тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемi шеңберінде дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу үшiн бөлiнетiн бюджет қаражатын және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру қаражатын оңтайлы және тиiмдi жұмсау мақсатында дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдар уәкiлеттi орган белгiлегеннен аспайтын бағалар бойынша сатып алынады.

3. Национальный формулярный перечень лекарственных средств и перечень лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) формируются на основе комплексной оценки технологий здравоохранения, в порядке, определенном уполномоченным органом.
Лекарственный формуляр организаций здравоохранения формируется из национального формулярного перечня лекарственных средств.
4. Закуп лекарственных средств и медицинских изделий, предназначенных для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования, осуществляется в порядке и способами, установленными Правительством Республики Казахстан, в том числе посредством веб-портала закупа лекарственных средств и медицинских изделий.
Статья 77. Единый дистрибьютор
1. Единый дистрибьютор определяется Правительством Республики Казахстан.
Основными предметами деятельности единого дистрибьютора являются:
1) выбор поставщиков;
2) заключение договоров поставки лекарственных средств и медицинских изделий;
3) заключение долгосрочных договоров поставки лекарственных средств и медицинских изделий и (или) по хранению и транспортировке лекарственных средств, медицинских изделий;
4) заключение долгосрочных договоров поставки медицинских изделий у субъекта в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, имеющего сертификат о происхождении товара для внутреннего обращения в соответствии с законодательством Республики Казахстан и документ, подтверждающий производство медицинской техники в соответствии с требованиями международных стандартов по перечню, определенному уполномоченным органом;
5) обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями по перечню, определенному уполномоченным органом;
6) закуп лекарственных средств и медицинских изделий, услуг по хранению и транспортировке по перечню, определенному уполномоченным органом;
7) закуп фармацевтических услуг;
8) закуп услуг по учету и реализации лекарственных средства и медицинских изделий;
9) организация закупа медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
2. Принципами закупа лекарственных средств и медицинских изделий являются:
1) предоставление потенциальным поставщикам равных возможностей для участия в процедуре проведения закупок;
2) добросовестная конкуренция среди потенциальных поставщиков;
3) гласность и прозрачность процесса закупок;

3. Белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттардың ұлттық формулярлық тізбесі мен дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесі уәкілетті орган айқындаған тәртіппен денсаулық сақтау технологияларын кешенді бағалау негізінде қалыптастырылады.
Денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формуляры дәрілік заттардың ұлттық формулярлық тізбесінен қалыптасады.
4. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiн және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге арналған дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен және тәсілдермен, оның ішінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алудың веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
77-бап. Бірыңғай дистрибьютор
1. Бірыңғай дистрибьюторды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Бірыңғай дистрибьютор қызметінің негізгі мәні:
1) өнім берушілерді таңдау;
2) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды жеткізу шарттарын жасау;
3) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды жеткізу және (немесе) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау жөніндегі ұзақ мерзімді шарттар жасау;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ішкі айналысқа арналған тауардың шығарылған жері туралы сертификаты және медициналық техниканың уәкілетті орган айқындаған тізбе бойынша халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес жасалғанын растайтын құжаты бар дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъектіден медициналық бұйымдарды жеткізудің ұзақ мерзімді шарттарын жасау;
5) уәкілетті орган айқындаған тізбе бойынша дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету;
6) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, уәкілетті орган айқындаған тізбе бойынша сақтау және тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
7) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
8) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды есепке алу және өткізу бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
9) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық бұйымдарды сатып алуды ұйымдастыру болып табылады.
2. Мыналар:
1) сатып алуды жүргізу рәсіміне қатысу үшін әлеуетті өнім берушілерге тең мүмкіндіктер беру;
2) әлеуетті өнім берушілер арасындағы адал бәсекелестік;
3) сатып алу процесінің жариялылығы мен ашықтығы;

4) поддержка отечественных товаропроизводителей.";
38) дополнить статьей 77-1 следующего содержания:
"Статья 77-1. Полномочия единого оператора в сфере закупок лекарственных средств и медицинских изделий
Единый оператор в сфере закупок лекарственных средств и медицинских изделий:
1) осуществляет создание, развитие, сопровождение и системно-техническое обслуживание веб-портала закупа лекарственных средств и медицинских изделий;
2) осуществляет управление проектами по развитию веб-портала закупа лекарственных средств и медицинских изделий;
3) оказывает субъектам здравоохранения услуги по использованию веб-портал закупа лекарственных средств и медицинских изделий;
4) оказывает консультационную помощь субъектам здравоохранения по вопросам функционирования веб-портал закупа лекарственных средств и медицинских изделий;
5) обеспечивает информационную безопасность хранения электронных информационных ресурсов субъектов системы государственных закупок, размещенных на веб-портал закупа лекарственных средств и медицинских изделий;
6) осуществляет информационное наполнение веб-портал закупа лекарственных средств и медицинских изделий в соответствии с порядком организации и проведения закупа лекарственных средств и медицинских изделий, фармацевтических услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования;
7) взаимодействует с уполномоченными субъектами по вопросам интеграции информационных систем государственных органов, государственных электронных информационных ресурсов и обеспечения информационной безопасности.";
39) статьи 78, 79, 80, 80-1, 80-2, 80-3 и 81 изложить в следующей редакции:
"Статья 78. Хранение и транспортировка лекарственных средств и медицинских изделий
1. Лекарственные средства, медицинские изделия хранятся и транспортируются в условиях, обеспечивающих сохранение их безопасности, эффективности и качества, в соответствии с правилами хранения и транспортировки лекарственных средств и медицинских изделий, утвержденными уполномоченным органом.
2. Запрещается продление срока годности лекарственных препаратов и медицинских изделий.
3. Субъекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, осуществляющие транспортировку и хранение лекарственных средств, обязаны соблюдать требования надлежащей дистрибьюторской практики (GDP) или надлежащей аптечной практики (GРP).

4) отандық тауар өндірушілерді қолдау дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу қағидаттары болып табылады.";
38) мынадай мазмұндағы 77-1-баппен толықтырылсын:
"77-1-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың өкілеттіктері
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу саласындағы бірыңғай оператор:
1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу веб-порталын жасауды, дамытуды, сүйемелдеуді және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады;
2) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу веб-порталын дамыту жөніндегі жобаларды басқаруды жүзеге асырады;
3) денсаулық сақтау субъектілеріне дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу веб-порталын пайдалану бойынша қызметтер көрсетеді;
4) денсаулық сақтау субъектілеріне дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу веб-порталының жұмыс істеуі мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсетеді;
5) мемлекеттік сатып алу жүйесі субъектілерінің дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу веб-порталында орналастырылған электрондық ақпараттық ресурстарын сақтаудың ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
6) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және жүргізу тәртібіне сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алу веб-порталын ақпараттық толықтыруды жүзеге асырады;
7) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін, мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды интеграциялау және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша уәкілетті субъектілерімен өзара іс-қимыл жасайды.
39) 78, 79, 80, 80-1, 80-2, 80-3, және 81-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"78-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау мен тасымалдау
1. Дәрiлiк заттар, медициналық бұйымдар уәкілетті орган бекiткен дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау қағидаларына сәйкес олардың қауiпсiздiгiнiң, тиiмдiлiгi мен сапасының сақталуын қамтамасыз ететiн жағдайларда сақталады және тасымалданады.
2. Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдардың жарамдылық мерзімін ұзартуға тыйым салынады.
3. Дәрілік заттарды тасымалдауды және сақтауды жүзеге асыратын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілер тиісті дистрибьюторлық практиканың (GDP) немесе тиісті дәріханалық практиканың (GPP) талаптарын сақтауға міндетті.

Статья 79. Уничтожение лекарственных средств и медицинских изделий
Лекарственные средства и медицинские изделия, пришедшие в негодность, фальсифицированные, с истекшим сроком годности и другие, не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан, считаются непригодными к реализации и медицинскому применению и подлежат уничтожению субъектами в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, в распоряжении которых они находятся, в порядке, установленном уполномоченным органом.
Статья 80. Порядок ввоза лекарственных средств и медицинских изделий
1. Ввоз на территорию Республики Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий осуществляется в порядке, определенном уполномоченным органом, в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
2. Не разрешается ввоз на территорию Республики Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий, не прошедших государственную регистрацию в Республике Казахстан, за исключением случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи, статье 80-2 настоящего Кодекса.
3. Допускается ввоз на территорию Республики Казахстан не зарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом, если они предназначены для:
1) проведения клинических исследований;
2) экспертизы лекарственных средств и медицинских изделий при государственной регистрации, перерегистрации, внесения изменений в регистрационное досье;
3) осуществления государственной регистрации лекарственных средств, медицинских изделий;
4) оказания медицинской помощи по жизненным показаниям конкретного пациента либо оказания медицинской помощи ограниченному контингенту пациентов с редкой и (или) особо тяжелой патологией с возможностью медицинского применения и закупа;
5) проведения выставок без права их дальнейшей реализации;
6) предотвращения и (или) устранения последствий чрезвычайных ситуаций;
7) внедрения инновационных медицинских технологий;
8) закупа единым дистрибьютором лекарственных средств, поставляемых международными организациями, учрежденными Генеральной ассамблеей Организаций Объединенных Наций, и (или) преквалифицированных Всемирной организацией здравоохранения, за исключением лекарственных средств и медицинских изделий в рамках долгосрочных договоров;
9) использования в качестве комплектующего, входящего в состав или устройства медицинского изделия и не предназначенного для самостоятельного использования вне состава или устройства медицинского изделия.

79-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды жою
Жарамсыз күйге түскен, жалған, жарамдылық мерзімі өтіп кеткен және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін басқа да дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар өткізуге және медициналық қолдануға жарамсыз деп есептеледі және оларға билік ететін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъектілердің уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жоюына жатады.
80-бап. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды әкелу тәртiбi
1. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес уәкілетті орган айқындаған тәртiппен жүзеге асырылады.
2. Осы баптың 3-тармағында, осы Кодекстің 80-2-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден өтпеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге рұқсат етілмейді.
3. Егер Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар:
1) клиникалық зерттеулер жүргізуге;
2) мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу кезінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сараптауға;
3) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыруға;
4) медициналық қолдану және сатып алу мүмкіндігімен нақты пациенттің тіршілік көрсеткіштері бойынша медициналық көмек көрсетуге не сирек кездесетін және (немесе) аса ауыр патологиясы бар пациенттердің шектеулі контингентіне медициналық көмек көрсетуге;
5) оларды кейіннен өткізу құқығынсыз көрмелер өткiзуге;
6) төтенше жағдайларды болғызбауға және (немесе) олардың салдарларын жоюға;
7) инновациялық медициналық технологиялар енгізуге;
8) ұзақ мерзімді шарттар шеңберінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қоспағанда, бірыңғай дистрибьютордың Біріккен Ұлттар Ұйымының Бас ассамблеясы құрған және (немесе) Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы қайта біліктіліктен өткізген халықаралық ұйымдар жеткізетін дәрілік заттарды сатып алуы;
9) медициналық бұйымның құрамына немесе құрылғысына кіретін және медициналық бұйымның құрамынан немесе құрылғысынан тыс өз бетінше пайдалануға арналмаған жиынтықтаушы ретінде пайдалануға арналған болса, оларды уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге жол беріледі.

4. Запрещается ввоз на территорию Республики Казахстан в качестве гуманитарной помощи лекарственных средств и медицинских изделий, не прошедших государственную регистрацию, за исключением отдельных случаев, определяемых уполномоченным органом.
Лекарственные средства и медицинские изделия (в том числе незарегистрированные), предназначенные для гуманитарной помощи (содействия) или помощи при чрезвычайных ситуациях, ввозятся в Республику Казахстан на основании заключения (разрешительного документа), выдаваемого в порядке, определяемом уполномоченным органом.
5. Ввезенные на территорию Республики Казахстан лекарственные средства и медицинские изделия, не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, подлежат конфискации и уничтожению.
Статья 80-1. Лица, которым разрешен ввоз лекарственных средств и медицинских изделий в Республику Казахстан
Ввоз лекарственных средств и медицинских изделий на территорию Республики Казахстан в порядке, определенном уполномоченным органом, может осуществляться:
1) субъектами в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, имеющими лицензию на производство лекарственных средств и медицинских изделий;
2) субъектами в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, имеющими лицензию на оптовую реализацию лекарственных средств либо включенными в реестр субъектов здравоохранения, осуществляющих оптовую реализацию медицинских изделий, по уведомлению о начале деятельности;
3) научно-исследовательскими организациями, лабораториями для разработки и государственной регистрации лекарственных средств и медицинских изделий в соответствии с настоящим Кодексом;
4) иностранными производителями лекарственных средств и медицинских изделий, их уполномоченными представительствами (филиалами) или их доверенными физическими и юридическими лицами для проведения экспертизы при государственной регистрации, клинических исследований и (или) испытаний и для участия в выставках производителей лекарственных средств и медицинских изделий в Республике Казахстан;
5) организациями здравоохранения для осуществления медицинской деятельности.
Статья 80-2. Ввоз лекарственных средств и медицинских изделий, а также биологического материала доклинических (неклинических) и клинических исследований, стандартных образцов фармацевтических субстанций и их примесей для личного использования, и иных некоммерческих целей
1. Лекарственные средства и медицинские изделия ввозятся без разрешения уполномоченного органа, если они предназначены для:

4. Уәкілетті орган айқындайтын жекелеген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік тіркеуден өтпеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды гуманитарлық көмек ретінде Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге тыйым салынады.
Гуманитарлық көмекке (жәрдемге) немесе төтенше жағдайлар кезіндегі көмекке арналған дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды (оның ішінде тіркелмегендері) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен берілетін қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде Қазақстан Республикасына әкелінеді.
5. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнген, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтiн дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдар тәркiленуге және жойылуға жатады.
80-1-бап. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасына әкелуге рұқсат берілген тұлғалар
Уәкілетті орган айқындаған тәртiппен дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелудi:
1) дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды өндіруге арналған лицензиясы бар дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъектілер;
2) қызметін бастағаны туралы хабарлама бойынша, дәрiлiк заттарды көтерме саудада өткiзуге арналған лицензиясы бар не медициналық бұйымдарды көтерме саудада өткiзуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілерінің тізіліміне енгізілген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъектілер;
3) осы Кодекске сәйкес дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды әзiрлеу және мемлекеттiк тiркеу үшiн ғылыми-зерттеу ұйымдары, зертханалар;
4) мемлекеттiк тiркеу кезiнде сараптама, клиникалық зерттеулер және (немесе) сынаулар жүргiзу үшiн және Қазақстан Республикасында дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды өндiрушiлердiң көрмелерiне қатысу үшiн дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды шетелдiк өндiрушiлер, олардың уәкiлеттi өкiлдiктерi (филиалдары) немесе олардың сенiм бiлдiрiлген жеке және заңды тұлғалары;
5) медициналық қызметтi жүзеге асыру үшін денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асыруы мүмкін.
80-2-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, сондай-ақ клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеулердің биологиялық материалын, фармацевтикалық субстанциялар мен олардың қоспаларының стандартты үлгілерін жеке пайдалану үшін және өзге де коммерциялық емес мақсаттарда әкелу
1. Егер дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдар:

1) личного пользования физическими лицами, работниками дипломатического корпуса или представителями международных организаций;
2) лечения пассажиров и членов экипажей транспортных средств, поездных бригад и водителей транспортных средств, прибывших на таможенную территорию Евразийского экономического союза;
3) лечения участников международных культурных, спортивных мероприятий и участников международных экспедиций.
2. В случаях, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, допускается ввоз на территорию Республики Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий, не зарегистрированных в Республике Казахстан.
3. Биологический материал доклинических (неклинических) и клинических исследований, стандартные образцы лекарственных субстанций и их примесей ввозятся без разрешения уполномоченного органа.
4. Ввоз на территорию Республики Казахстан биологического материала доклинических (неклинических) и клинических исследований, стандартных образцов лекарственных субстанций и их примесей осуществляется:
1) производителями, имеющими лицензию на производство лекарственных средств и медицинских изделий;
2) иностранными производителями лекарственных средств и медицинских изделий, их уполномоченными представительствами (филиалами) или их доверенными физическими и юридическими лицами;
3) научно-исследовательскими организациями, лабораториями в области здравоохранения, образования и науки.
Статья 80-3. Взаимодействие уполномоченного органа и уполномоченного органа в сфере таможенного дела Республики Казахстан
1. При перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза, совпадающую с Государственной границей Республики Казахстан, лекарственных средств и медицинских изделий в органы государственных доходов Республики Казахстан должны быть представлены сведения, подтвержденные уполномоченным органом, о государственной регистрации каждого из ввозимых лекарственных средств и медицинских изделий с указанием даты и номера государственной регистрации, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 3 и 4 статьи 80, статьей 80-2 настоящего Кодекса.
2. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела Республики Казахстан представляет сведения в уполномоченный орган о ввозе на территорию Республики Казахстан через таможенную границу Евразийского экономического союза, совпадающую с Государственной границей Республики Казахстан, и вывозе с территории Республики Казахстан через таможенную границу Евразийского экономического союза, совпадающую с Государственной границей Республики Казахстан, лекарственных средств и медицинских изделий.

1) жеке тұлғалардың, дипломатиялық корпус қызметкерлерінің немесе халықаралық ұйымдар өкілдерінің жеке пайдалануына;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келген көлік құралдарының жолаушылары мен экипаж мүшелерін, поезд бригадалары мен көлік құралдарының жүргізушілерін емдеуге;
3) халықаралық мәдени, спорттық іс-шараларға қатысушылар мен халықаралық экспедицияларға қатысушыларды емдеуге арналған болса, олар уәкілетті органның рұқсатынсыз әкелінеді.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге жол беріледі.
3. Клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеулердің биологиялық материалы, дәрілік субстанциялар мен олардың қоспаларының стандартты үлгілері уәкілетті органның рұқсатынсыз әкелінеді.
4. Қазақстан Республикасының аумағына клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеулердің биологиялық материалын, дәрілік субстанциялар мен олардың қоспаларының стандартты үлгілерін әкелуді:
1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіруге лицензиясы бар өндірушілер;
2) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды шетелдік өндірушілер, олардың уәкілетті өкілдіктері (филиалдары) немесе олардың сенім білдірілген жеке және заңды тұлғалары;
3) денсаулық сақтау, білім және ғылым саласындағы ғылыми-зерттеу ұйымдары, зертханалар жүзеге асырады.
80-3-бап. Уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының кеден ісі саласындағы уәкілетті органының өзара іс-қимыл жасауы
1. Осы Кодекстің 80-бабының 3 және 4-тармақтарында, 80-2-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Еуразиялық экономикалық одақтың кедендiк шекарасы арқылы өткізу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органдарына мемлекеттiк тiркеу күнi мен нөмiрi көрсетiліп, әкелiнетін дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдардың әрқайсысының мемлекеттiк тiркелуi туралы уәкiлеттi орган растаған мәлiметтер ұсынылуға тиiс.
2. Қазақстан Республикасының кеден iсi саласындағы уәкiлеттi органы дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Еуразиялық экономикалық одақтың кедендiк шекарасы арқылы Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Еуразиялық экономикалық одақтың кедендiк шекарасы арқылы Қазақстан Республикасының аумағынан әкету туралы мәлiметтердi уәкiлеттi органға ұсынады.

Статья 81. Порядок вывоза лекарственных средств и медицинских изделий, а также биологического материала доклинических (неклинических) и клинических исследований, стандартных образцов фармацевтических субстанций и их примесей
1. Вывоз лекарственных средств и медицинских изделий с территории Республики Казахстан осуществляется в порядке, утвержденном уполномоченным органом.
2. Лекарственные средства и медицинские изделия могут быть вывезены с территории Республики Казахстан без согласования с уполномоченным органом:
1) для личного использования физическими лицами, выбывающими с территории Республики Казахстан, в количестве, необходимом на курс лечения;
2) в составе аптечки первой помощи транспортного средства, выбывающего с территории Республики Казахстан, для лечения пассажиров;
3) выставочные образцы, ввезенные по разрешению уполномоченного органа для проведения выставок;
4) медицинские изделия, ввезенные для проведения доклинических (неклинических) или клинических исследований.
3. Вывоз лекарственных средств и медицинских изделий с территории Республики Казахстан в составе материально-технических средств медицинских и аварийно-спасательных организаций и формирований, выбывающих с территории Республики Казахстан для участия в ликвидации чрезвычайных ситуаций, осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом.
4. Биологические материалы доклинических (неклинических) и клинических исследований, стандартные образцы фармацевтических субстанций и их примесей могут быть вывезены с территории Республики Казахстан без разрешения уполномоченного органа.
5. Вывоз с территории Республики Казахстан биологического материала доклинических (неклинических) и клинических исследований, стандартных образцов фармацевтических субстанций и их примесей осуществляется:
1) производителями, имеющими лицензию на производство лекарственных средств и медицинских изделий;
2) иностранными производителями лекарственных средств и медицинских изделий, их уполномоченными представительствами (филиалами) или их доверенными физическими и юридическими лицами;
3) научно-исследовательскими организациями, лабораториями в области здравоохранения, образования и науки.";
40) заголовок главы 15 изложить в следующей редакции:
"Глава 15. ОБЩИЕ ТРЕБОВАНИЯ БЕЗОПАСНОСТИ К ЛЕКАРСТВЕННЫМ СРЕДСТВАМ И МЕДИЦИНСКИМ ИЗДЕЛИЯМ";
41) статьи 82, 83, 84, 84-1, 85 и 86 изложить в следующей редакции:
"Статья 82. Монтаж, ремонт, техническое и метрологическое обслуживание медицинских изделий
1. Монтаж, ремонт, техническое и метрологическое обслуживание медицинских изделий осуществляются физическими или юридическими лицами, имеющими право на выполнение этих работ, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

81-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, сондай-ақ клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеулердің биологиялық материалын, фармацевтикалық субстанциялар мен олардың қоспаларының стандартты үлгілерін әкету тәртібі
1. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағынан әкету уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар:
1) Қазақстан Республикасының аумағынан кететін жеке тұлғалардың емделу курсына қажетті мөлшерде жеке басына пайдалануы үшін;
2) Қазақстан Республикасының аумағынан кететін көлік құралының жолаушыларды емдеуге арналған алғашқы көмек дәрі қобдишасының құрамында;
3) көрмелер өткізу үшін уәкілетті органның рұқсаты бойынша әкелінген көрмелік үлгілер;
4) клиникаға дейінгі (клиникалық емес) немесе клиникалық зерттеулер жүргізу үшін әкелінген медициналық бұйымдар Қазақстан Республикасының аумағынан уәкілетті органның келісімінсіз әкетілуі мүмкін.
3. Төтенше жағдайларды жоюға қатысу үшін Қазақстан Республикасының аумағынан кететін медициналық және авариялық-құтқару ұйымдары мен құралымдарының материалдық-техникалық құралдарының құрамында дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағынан әкету уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеулердің биологиялық материалдары, фармацевтикалық субстанциялар мен олардың қоспаларының стандартты үлгілері Қазақстан Республикасының аумағынан уәкілетті органның рұқсатынсыз әкетілуі мүмкін.
5. Қазақстан Республикасының аумағынан клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеулердің биологиялық материалын, фармацевтикалық субстанциялар мен олардың қоспаларының стандартты үлгілерін әкетуді:
1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіруге лицензиясы бар өндірушілер;
2) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды шетелдік өндірушілер, олардың уәкілетті өкілдіктері (филиалдары) немесе олардың сенім білдірілген жеке және заңды тұлғалары;
3) денсаулық сақтау, білім және ғылым саласындағы ғылыми-зерттеу ұйымдары, зертханалар жүзеге асырады.";
40) 15-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-тарау. ДӘРІЛІК ЗАТТАР МЕН МЕДИЦИНАЛЫҚ БҰЙЫМДАРДЫҢ ҚАУІПСІЗДІГІНЕ ҚОЙЫЛАТЫН ЖАЛПЫ ТАЛАПТАР";
41) 82, 83, 84, 84-1, 85 және 86-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"82-бап. Медициналық бұйымдарды монтаждау, жөндеу, оларға техникалық және метрологиялық қызмет көрсету
1. Медициналық бұйымдарды монтаждауды, жөндеуді, оларға техникалық және метрологиялық қызмет көрсетуді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы жұмыстарды орындауға құқығы бар жеке немесе заңды тұлғалар жүзеге асырады.

2. Уровень безопасности медицинских изделий после ремонта не должен быть ниже уровня безопасности, установленного техническим паспортом медицинских изделий.
3. Организация метрологического обеспечения средств измерений медицинского назначения, эксплуатируемых в организациях здравоохранения, регулируется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
4. Медицинское изделие, являющееся средством измерений, подлежит внесению в реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан и допускается к применению в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.
Перечень медицинских изделий, являющихся средством измерения, утверждается уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в области технического регулирования.
Статья 83. Классификация безопасности и переклассификация безопасности медицинских изделий в зависимости от степени потенциального риска применения
1. Медицинские изделия, применяемые в Республике Казахстан, подразделяются на классы в зависимости от степени потенциального риска применения и на виды в соответствии с номенклатурой медицинских изделий.
2. Правила классификации медицинских изделий в зависимости от степени потенциального риска применения утверждаются уполномоченным органом.
3. Класс медицинских изделий по степени потенциального риска применения утверждается при государственной регистрации уполномоченным органом. Каждое медицинское изделие может быть отнесено только к одному классу.
4. Порядок формирования и ведения номенклатуры медицинских изделий Республики Казахстан утверждается уполномоченным органом.
5. Уполномоченный орган может вносить в классификацию изменения, основанные на детальном учете принципов, явлений, медицинских методик, положенных в основу работы медицинских изделий.
Статья 84. Запрещение, приостановление или изъятие из обращения либо ограничение применения лекарственных средств и медицинских изделий
1. Уполномоченный орган может запретить или приостановить применение, реализацию или производство лекарственных средств и медицинских изделий, а также принять решение об изъятии из обращения или ограничении применения в случаях:
1) несоответствия лекарственных средств и медицинских изделий требованиям законодательства Республики Казахстан по безопасности, эффективности и качеству лекарственных средств и медицинских изделий;
2) выявления нежелательных реакций лекарственных средств, опасных для здоровья человека, не указанных в инструкции по медицинскому применению лекарственного средства, или повышения частоты выявления случаев серьезных нежелательных реакций, указанных в инструкции, или низкой терапевтической эффективности (отсутствие терапевтического эффекта), или наличии информации о приостановлении и (или) отзыве его с рынка других стран в связи с выявлением серьезных нежелательных реакций с неблагоприятным соотношением пользы и риска;

2. Медициналық бұйымдардың жөндеуден кейінгі қауіпсіздік деңгейі медициналық бұйымдардың техникалық паспортында белгіленген қауіпсіздік деңгейінен төмен болмауға тиіс.
3. Денсаулық сақтау ұйымдарында пайдаланылатын медициналық мақсаттағы өлшем құралдарын метрологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес реттеледі.
4. Өлшем құралы болып табылатын медициналық бұйым Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілуге жатады және Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес қолданылуға рұқсат етіледі.
Өлшем құралы болып табылатын медициналық бұйымдардың тізбесін уәкілетті орган техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді.
83-бап. Қауіпсіздікті сыныптау және медициналық бұйымдардың қолданудың ықтимал қатерінің дәрежесіне қарай қауіпсіздігін қайта сыныптау
1. Қазақстан Республикасында қолданылатын медициналық бұйымдар қолданудың ықтимал қатерінің дәрежесіне қарай сыныптарға және медициналық бұйымдардың номенклатурасына сәйкес түрлерге бөлінеді.
2. Медициналық бұйымдарды сыныптау қағидаларын қолданудың ықтимал қатерінің дәрежесіне қарай уәкілетті орган бекітеді.
3. Медициналық бұйымдардың қолданудың ықтимал қатерінің дәрежесі бойынша сыныбын мемлекеттік тіркеу кезінде уәкілетті орган бекітеді. Әрбір медициналық бұйым тек бір класқа жатқызылуы мүмкін.
4. Қазақстан Республикасының медициналық бұйымдарының номенклатурасын қалыптастыру және жүргізу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
5. Уәкілетті орган медициналық бұйымдар жұмысының негізіне алынған қағидаттарды, құбылыстарды, медициналық әдістемелерді толық есепке алуға негізделген өзгерістерді сыныптауға енгізе алады.
84-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қолдануға тыйым салу, оны тоқтата тұру немесе айналыстан алып қою не олардың қолданылуын шектеу
1. Уәкілетті орган:
1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар Қазақстан Республикасы заңнамасының дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы жөніндегі талаптарына сәйкес келмеген;
2) дәрілік затты медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілмеген дәрілік заттардың адамның денсаулығы үшін қауіпті жағымсыз реакциялар анықталған немесе нұсқаулықта көрсетілген елеулі жағымсыз реакциялар немесе төмен терапиялық тиімділік (терапиялық әсердің болмауы) жағдайларының анықталу жиілігінің артуы жағдайларында немесе пайда мен қатердің келеңсіз арақатынасы бар елеулі жағымсыз реакциялардың анықталуына байланысты оны тоқтата тұру және (немесе) басқа елдердің нарығынан кері қайтарып алу туралы ақпарат болған кезде;

3) обнаружения в процессе применения медицинских изделий дефектов конструкции, принципа действия, производственного исполнения, влияющих на безопасность их применения;
4) нарушения утвержденного процесса производства лекарственных средств и медицинских изделий, влияющего на качество, безопасность и эффективность их применения;
5) имеющихся данных о нанесении вреда здоровью пациента или потребителя в связи с применением лекарственных средств и медицинских изделий;
6) получения данных о недостаточности научно-технического уровня технологии производства и контроля качества, обеспечивающих снижение уровня безопасности применения лекарственных средств и медицинских изделий;
7) получения обоснования владельца регистрационного удостоверения о приостановлении, отзыве регистрационного удостоверения или изъятии из обращения либо ограничении применения лекарственных средств и медицинских изделий;
8) по результатам фармацевтической инспекции в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;
9) невыполнения обязательств по фармаконадзору держателя регистрационного удостоверения лекарственных средств и производителем медицинских изделий по мониторингу безопасности, эффективности и качества медицинских изделий.
2. Правила запрета, приостановления, изъятия или ограничения из обращения лекарственных средств и медицинских изделий утверждаются уполномоченным органом.
Статья 84-1. Фальсифицированные лекарственные средства и медицинские изделия
1. Запрещаются производство, ввоз, хранение, применение и реализация на территории Республики Казахстан фальсифицированных лекарственных средств и медицинских изделий.
2. Фальсифицированные лекарственные средства и медицинские изделия подлежат уничтожению в порядке, определяемом уполномоченным органом.
3. Лица и субъекты сферы обращения лекарственных средств и медицинских изделий за производство, хранение, распространение, сбыт фальсифицированных лекарственных средств и медицинских изделий несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. К фальсификации лекарственных средств и медицинских изделий (представление недостоверных сведений о характеристиках и (или) источнике происхождения) также относятся аксессуары, части и материалы, изготовленные и предназначенные для производства фальсифицированной продукции.
5. Предотвращение и борьба с фальсификацией лекарственных средств и медицинских изделий осуществляются уполномоченным органом с заинтересованными государственными органами, организациями-производителями, субъектами здравоохранения, общественными организациями.

3) медициналық бұйымдарды қолдану процесінде оларды қолдану қауіпсіздігіне әсер ететін конструкциясының, жұмыс істеу қағидатының, өндірістік орындалуының ақаулары анықталған;
4) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қолданудың сапасына, қауіпсіздігі мен тиімділігіне әсер ететін оларды өндірудің бекітілген процесі бұзылған;
5) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қолдануға байланысты пациенттің немесе тұтынушының денсаулығына зиян келтіру туралы деректер болған;
6) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қолданудың қауіпсіздік деңгейін төмендетуді қамтамасыз ететін, өндіріс технологиясы мен сапаны бақылаудың ғылыми-техникалық деңгейінің жеткіліксіздігі туралы деректер алынған;
7) тіркеу куәлігі иесінің тіркеу куәлігін тоқтата тұру, кері қайтарып алу немесе дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды айналыстан алып қою не олардың қолданылуын шектеу туралы негіздемесі алынған;
8) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы фармацевтикалық инспекция нәтижелері бойынша;
9) дәрілік заттардың тіркеу куәлігін ұстаушының фармакологиялық қадағалау бойынша және медициналық бұйым өндірушінің медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін, тиімділігін және сапасын мониторингтеу бойынша міндеттерді орындамаған жағдайларда, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қолдануға, өткізуге немесе өндіруге тыйым салуы немесе оларды тоқтата тұруы, сондай-ақ айналыстан алып қою немесе қолданылуын шектеу туралы шешім қабылдауы мүмкін.
2. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қолданылуына тыйым салу, тоқтата тұру, айналыстан алып қою немесе шектеу қағидаларын уәкілетті орган бекітеді.
84-1-бап. Жалған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар
1. Қазақстан Республикасының аумағында жалған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіруге, әкелуге, сақтауға, қолдануға және өткізуге тыйым салынады.
2. Жалған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жойылуға жатады.
3. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы адамдар мен субъектілер жалған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіргені, сақтағаны, таратқаны, өткізгені үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
4. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жалғандығына (сипаттамалары және (немесе) шығу көзі туралы анық емес мәліметтер ұсыну) сонымен қатар жалған өнімді өндіру үшін дайындалған және соған арналған аксессуарлар, бөліктер және материалдар жатады.
5. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жалғандығын болдырмауды және оған қарсы күресті уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен, өндіруші ұйымдармен, денсаулық сақтау субъектілерімен, қоғамдық ұйымдармен бірге жүзеге асырады.

6. Уполномоченный орган осуществляет международное сотрудничество в борьбе с фальсифицированными лекарственными средствами и медицинскими изделиями.
Статья 85. Фармаконадзор и мониторинг безопасности, качества и эффективности медицинских изделий
1. Уполномоченный орган проводит фармаконадзор и мониторинг безопасности, качества и эффективности медицинских изделий на территории Республики Казахстан.
2. Государственная экспертная организация в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий в целях обеспечения защиты здоровья населения и повышения безопасности пациентов проводит:
сбор, анализ, оценку и верификацию сообщений о нежелательных реакциях лекарственного средства, неблагоприятных событиях (инцидентах) медицинского изделия, поступающих от субъектов здравоохранения и сферы обращения лекарственных средств и медицинских изделий, потребителей;
оценку соотношения польза-риск лекарственных средств и медицинских изделий на основании данных фармаконадзора и мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий в Республике Казахстан, данных, предоставляемых владельцами регистрационного удостоверения, производителями медицинских изделий, данных мониторинга по безопасности лекарственных средств и медицинских изделий, получаемых из других источников.
3. Порядок проведения фармаконадзора и мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий определяется уполномоченным органом.
4. Фармаконадзор и мониторинг безопасности, качества и эффективности медицинских изделий проводится субъектами здравоохранения и в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, а также владельцами регистрационных удостоверений лекарственных средств и производителями медицинских изделий, организациями по сервисному обслуживанию медицинских изделий.
5. Субъекты здравоохранения обязаны письменно информировать уполномоченный орган о фактах проявления нежелательных реакций и явлений, в том числе не указанных в инструкции по применению лекарственного препарата, особенностей взаимодействия лекарственного препарата с другими лекарственными препаратами, передозировке, лекарственной зависимости, злоупотребления, отсутствия или низкой эффективности лекарственного препарата и неблагоприятных событий медицинских изделий.
6. Уполномоченный орган учитывает данные фармаконадзора и мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий в других странах при принятии решений об ограничении, приостановлении или запрете применения лекарственного средства и медицинских изделий в Республике Казахстан.

6. Уәкілетті орган жалған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қарсы күресте халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады.
85-бап. Медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін, сапасы мен тиімділігін фармакологиялық қадағалау және мониторингтеу
1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағында медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін, сапасы мен тиімділігін фармакологиялық қадағалау және мониторинг жүргізеді.
2. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы халық денсаулығын сақтау және пациенттердің қауіпсіздігін арттыру мақсатында мыналарды:
денсаулық сақтау және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъектілерден, тұтынушылардан келіп түсетін дәрілік заттардың жағымсыз реакциялары, медициналық бұйымға қатысты қолайсыз оқиғалар (инциденттер) туралы хабарламаларды жинауды, талдауды, бағалауды және верификациялауды;
Қазақстан Республикасындағы медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін, сапасын және тиімділігін фармакологиялық қадағалау және мониторингтеу деректері, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың пайда-қауіп арақатынасын, тіркеу куәлігінің иеленушілері, медициналық бұйымдарды өндірушілер берген деректер, басқа дереккөздерден алынатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі бойынша мониторинг деректері негізінде бағалауды жүргізеді.
3. Медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін, сапасы мен тиімділігін фармакологиялық қадағалау және мониторинг жүргізу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
4. Медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін, сапасын және тиімділігін фармакологиялық қадағалауды және мониторингтеуді денсаулық сақтау және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы субъектілер, сондай-ақ дәрілік заттардың тіркеу куәліктерінің иеленушілері және медициналық бұйымдарды өндірушілер, медициналық бұйымдарға сервистік қызмет көрсететін ұйымдар жүргізеді.
5. Денсаулық сақтау субъектілері уәкілетті органды жағымсыз, оның ішінде дәрілік препаратты қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілмеген жағымсыз реакциялар мен құбылыстардың, дәрілік препараттың басқа дәрілік препараттармен өзара әрекеттесу ерекшеліктерінің байқалу фактілері, шамадан тыс дозасы, дәріге тәуелділік, оны шамадан тыс қолдану, дәрілік препарат тиімділігінің болмауы немесе төмен тиімділігі және медициналық бұйымдардың қолайсыз оқиғалары туралы жазбаша хабардар етуге міндетті.
6. Уәкілетті орган дәрілік зат пен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасында қолдануды шектеу, тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы шешім қабылдау кезінде басқа елдердегі медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін, сапасы мен тиімділігін фармакологиялық қадағалау және мониторингтеу деректерін ескереді.

Статья 86. Информация о лекарственных средствах и медицинских изделиях
Информация о лекарственных средствах и медицинских изделиях, допущенных к использованию на территории Республики Казахстан, о лекарственных средствах, не прошедших государственную регистрацию, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, об отзыве решения о государственной регистрации, а также о лекарственных препаратах, отпускаемых по рецепту врача, предоставляется в специализированных печатных изданиях, предназначенных для медицинских и фармацевтических работников.";
42) дополнить статьями 86-1, 86-2 и 86-3 следующего содержания:
"Статья 86-1 Государственное регулирование цен на лекарственные средства
1. Государственное регулирование цен осуществляется на зарегистрированные и находящиеся в обращении в Республике Казахстан лекарственные средства.
2. Государственное регулирование цен на лекарственные средства осуществляется уполномоченным органом.
3. Государственное регулирование цен на лекарственные средства осуществляется в соответствии с правилами регулирования цен на лекарственные средства, утвержденными уполномоченным органом.
Статья 86-2 Рациональное использование лекарственных средств.
Рациональное использование лекарственных средств обеспечивается следующими мероприятиями функционирования формулярной системы:
1) использование Казахстанского национального лекарственного формуляра;
2) разработка и использование лекарственных формуляров организаций здравоохранения;
3) использование клинических протоколов;
4) осуществление оценки и мониторинга использования лекарственных средств в порядке, установленном уполномоченным органом;
5) повышение квалификации работников системы здравоохранения в сфере рационального использования лекарственных средств и медицинских изделий;
6) информирование работников здравоохранения и населения о рациональном использовании лекарственных средств;
7) этическое продвижение лекарственных средств и медицинских изделий.
2. В целях повышения качества медицинской помощи организации здравоохранения обеспечивают рациональное использование лекарственных средств.
Статья 86-3. Этическое продвижение лекарственных средств и медицинских изделий
1. В целях рационального применения лекарственных средств и медицинских изделий субъекты здравоохранения, члены профессиональных ассоциаций, субъекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий обеспечивают этическое продвижение лекарственных средств и медицинских изделий.
2. Этическое продвижение лекарственных средств и медицинских изделий осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом.

86-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар туралы ақпарат
Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға жол берілген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар туралы, мемлекеттік тіркеуден өтпеген, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін дәрілік заттар туралы, мемлекеттік тіркеу туралы шешімді қайтарып алу туралы, сондай-ақ дәрігердің рецепті бойынша босатылатын дәрілік препараттар туралы ақпарат медицина және фармацевтика қызметкерлеріне арналған мамандандырылған баспа басылымдарында беріледі.";
42) мынадай мазмұндағы 86-1, 86-2 және 86-3-баптармен толықтырылсын:
"86-1-бап. Дәрілік заттардың бағаларын мемлекеттік реттеу
1. Қазақстан Республикасында тіркелген және айналыстағы дәрілік заттардың бағаларына мемлекеттік реттеу жүзеге асырылады.
2. Дәрілік заттардың бағаларына мемлекеттік реттеуді уәкілетті орган жүзеге асырады.
3. Дәрілік заттардың бағаларын мемлекеттік реттеу уәкілетті орган бекіткен дәрілік заттардың бағаларын реттеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
86-2-бап. Дәрілік заттарды ұтымды пайдалану
Дәрілік заттарды ұтымды пайдалану формулярлық жүйенің жұмыс істеуінің мынадай іс-шараларымен:
1) Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярды пайдаланумен;
2) денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларын әзірлеумен және пайдаланумен;
3) клиникалық хаттамаларды пайдаланумен;
4) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен дәрілік заттарды бағалауды және пайдаланудың мониторингін жүзеге асырумен;
5) денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды ұтымды пайдалану саласындағы біліктілігін арттырумен;
6) денсаулық сақтау саласы қызметкерлерін және халықты дәрілік заттарды оңтайлы пайдалану туралы ақпараттандырумен;
7) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды этикалық тұрғыдан ілгерілетумен қамтамасыз етіледі.
2. Медициналық көмек сапасын арттыру мақсатында денсаулық сақтау ұйымдары дәрілік заттардың ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
86-3-бап. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды этикалық тұрғыдан ілгерілету
1. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды ұтымды қолдану мақсатында денсаулық сақтау субъектілері, кәсіби қауымдастықтардың мүшелері, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы субъектілер дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды этикалық тұрғыдан ілгерілетуді қамтамасыз етеді.
2. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды этикалық тұрғыдан ілгерілету уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.

3. Этическое продвижение лекарственных средств и медицинских изделий включает следующие критерии:
1) соблюдение профессиональной этики;
2) предоставление пациентам и специалистам в области здравоохранения достоверной, объективной и полной информации о лекарственных средствах и медицинских изделях;
3) соответствие требованиям рационального использования лекарственных средств и медицинских изделий";
43) подпункт 2) пункта 1 статьи 88 изложить в следующей редакции:
"2) обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) бесплатными или льготными лекарственными средствами и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне в соответствии с перечнем, утверждаемым уполномоченным органом;";
44) подпункт 6) пункта 4 статьи 90 изложить в следующей редакции:
"6) своевременно информировать уполномоченный орган в случаях выявления нежелательных реакций, отсутствия и (или) низкой эффективности лекарственных препаратов и выявления неблагоприятных событий (инцидентов) медицинских изделий;";
45) подпункт 16) пункта 2 статьи 145 изложить в следующей редакции:
"16) условиям проведения стерилизации и дезинфекции медицинских изделий;".
3. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-I, 13-II, ст. 83; № 21, ст. 122; 2015 г., № 16, ст. 79; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126; 2017 г., № 8, ст. 16; № 9, ст. 21; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной системы", опубликованный в газетах "Казахстанская правда" и "Егемен Қазақстан" 4 июля 2017 г.; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам их приведения в соответствие с нормами Конституции Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Казахстанская правда" и "Егемен Қазақстан" 14 июля 2017 г.):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 323 изложить в следующей редакции:
"Статья 323. Обращение с фальсифицированными лекарственными средствами или медицинскими изделиями";

3. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды этикалық тұрғыдан ілгерілету мынадай өлшемшарттарды:
1) кәсіби этиканы сақтауды;
2) пациенттерге және денсаулық сақтау саласындағы мамандарға дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар туралы дәйекті, объективті және толық ақпарат беруді;
3) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды ұтымды пайдалану талаптарына сәйкестігін қамтиды.";
43) 88-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етілуге, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарының уәкілетті орган бекітетін тізбеге сәйкес амбулаториялық деңгейде тегін немесе жеңілдікпен берілетін дәрілік заттармен және мамандандырылған емдік өнімдермен қамтамасыз етілуге;";
44) 90-баптың 4-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) дәрілік препараттардың жағымсыз реакциялары, тиімділігінің болмауы және (немесе) төмен болуы анықталған жағдайда және медициналық бұйымдардың қолайсыз оқиғалары (инциденттері) анықталған жағдайда уәкілетті органға уақтылы хабарлауға;";
45) 145-баптың 2-тармағының 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) медициналық бұйымдарды стерилизациялау мен дезинфекциялауды жүргізу шарттарына;".
3. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-I, 13-II, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 21-құжат; 2017 жылғы 4 шілдеде "Казахстанская правда" және "Егемен Қазақстан" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 14 шілдеде "Казахстанская правда" және "Егемен Қазақстан" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оларды Қазақстан Республикасы Конституциясының нормаларына сәйкес келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
323-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"323-бап. Жалған дәрілік заттармен немесе медициналық бұйымдармен жұмыс істеу";

2) подпункт 38) статьи 3 изложить в следующей редакции:
"38) крупный ущерб и крупный размер – в статьях: 185, 186 и 458 – ущерб на сумму, в пятьсот раз превышающую месячный расчетный показатель; 188, 189, 190, 191, 192, 194, 195, 196, 197, 200, 202 и 204 – стоимость имущества или размер ущерба, в пятьсот раз превышающие месячный расчетный показатель; 198 и 199 – размер ущерба или стоимость прав на использование объектов интеллектуальной собственности либо стоимость экземпляров объектов авторского права и (или) смежных прав или товаров, содержащих изобретения, полезные модели, промышленные образцы, селекционные достижения или топологии интегральных микросхем, в пятьсот раз превышающие месячный расчетный показатель; 214 – доход, сумма которого превышает десять тысяч месячных расчетных показателей; 214, 221, 237, 238 (часть первая), 239 (части первая и вторая), 240, 242, 243 и 250 (часть вторая) – ущерб, причиненный гражданину на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель; 215 и 216 – ущерб, причиненный гражданину на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, превышающую двадцать тысяч месячных расчетных показателей; 217 – доход, сумма которого превышает одну тысячу месячных расчетных показателей; 218 – деньги и (или) иное имущество, полученные преступным путем, на сумму, превышающую двадцать тысяч месячных расчетных показателей; 219, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228 и 241 – ущерб, причиненный гражданину на сумму, в сто раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель; 220, 229, 230 – ущерб на сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель; 221 – доход, сумма которого превышает двадцать тысяч месячных расчетных показателей; 231 – стоимость банкнот, монет, ценных бумаг, иностранной валюты, в отношении которых совершена подделка, в пятьсот раз превышающая месячный расчетный показатель; 234 – стоимость перемещенных товаров, превышающая пять тысяч месячных расчетных показателей; 235 – сумма невозвращенных средств в национальной и иностранной валюте, превышающая пятнадцать тысяч месячных расчетных показателей; 236 – стоимость неуплаченных таможенных платежей, превышающая пять тысяч месячных расчетных показателей; 238 (часть вторая) и 239 (часть третья) – ущерб, причиненный субъекту среднего предпринимательства на сумму, в двадцать тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, либо субъекту крупного предпринимательства на сумму, в сорок тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель; 244, 245 – сумма не поступивших платежей в бюджет, превышающая двадцать тысяч месячных расчетных показателей; 247 – полученная лицом сумма или стоимость оказанных ему услуг, превышающие триста месячных расчетных показателей; 253 – сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера, превышающие пятьсот месячных расчетных показателей; 258 – сумма денег, стоимость имущества, выгод имущественного характера, оказанных услуг, превышающие одну тысячу месячных расчетных показателей; 274 – ущерб, причиненный гражданину на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель; 292 – ущерб, причиненный физическому лицу на сумму, в пятьсот раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель; 307 – доход, сумма которого превышает одну тысячу месячных расчетных показателей; 323 – стоимость лекарственных средств и медицинских изделий, в отношении которых совершена фальсификация, превышающая одну тысячу месячных расчетных показателей; 324, 325, 326, 328, 329, 330, 332, 333, 334, 335, 337, 338, 340, 341 и 343 – стоимостное выражение затрат, необходимых для восстановления окружающей среды и потребительских свойств природных ресурсов, в размере, превышающем одну тысячу месячных расчетных показателей; 344 – размер ущерба, превышающий две тысячи месячных расчетных показателей; 350, 354, 355 и 356 – ущерб, причиненный гражданину в размере, в сто раз превышающем месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству в размере, в пятьсот раз превышающем месячный расчетный показатель; 365 – ущерб, причиненный гражданину на сумму, в сто раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель; 366 и 367 – сумма денег, стоимость ценных бумаг, иного имущества или выгоды имущественного характера свыше трех тысяч до десяти тысяч месячных расчетных показателей; 399 – стоимость специальных технических средств, превышающая пять тысяч месячных расчетных показателей; в иных статьях – размер ущерба на сумму, в пятьсот раз превышающую месячный расчетный показатель;";

2) 3-баптың 38) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"38) iрi залал және ірі мөлшер – 185, 186 және 458-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын сомадағы залал; 188, 189, 190, 191, 192, 194, 195, 196, 197, 200, 202 және 204-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын мүлік құны немесе залал мөлшері; 198 және 199-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын залал мөлшері немесе зияткерлік меншік объектілерін пайдалану құқықтарының құны не авторлық құқық және (немесе) сабақтас құқықтар объектілері даналарының немесе өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсiптiк үлгiлер, селекциялық жетiстiктер немесе интегралдық микросхемалар топологиялары қамтылған тауарлардың құны; 214-бапта – сомасы он мың айлық есептік көрсеткіштен асатын табыс; 214, 221, 237, 238 (бірінші бөлігі), 239 (бірінші және екінші бөліктері), 240, 242, 243 және 250 (екінші бөлігі)-баптарда – азаматқа айлық есептік көрсеткіштен бір мың есе асатын сомада келтірілген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын сомада келтірілген залал; 215 және 216-баптарда – азаматқа айлық есептiк көрсеткiштен бiр мың есе асатын сомада келтiрiлген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептiк көрсеткiштен жиырма мың есе асатын сомада келтiрiлген залал; 217-бапта – сомасы бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын табыс; 218-бапта – жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомаға қылмыстық жолмен алынған ақша және (немесе) өзге мүлік; 219, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228 және 241-баптарда – азаматқа айлық есептік көрсеткіштен бір жүз есе асатын сомада келтірілген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептік көрсеткіштен бір мың есе асатын сомада келтірілген залал; 220, 229, 230-баптарда – айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын сомадағы залал; 221-бапта – сомасы жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын табыс; 231-бапта – қолдан жасалған банкноттардың, монеталардың, бағалы қағаздардың, шетел валютасының айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын құны; 234-бапта – алып өткізілген тауарлардың бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын құны; 235-бапта – ұлттық және шетел валютасында қайтарылмаған қаражаттың он бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомасы; 236-бапта – төленбеген кедендік төлемдердің бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын құны; 238 (екінші бөлігі) және 239 (үшінші бөлігі)-баптарда – орта кәсіпкерлік субъектісіне айлық есептік көрсеткіштен жиырма мың есе асатын сомада не ірі кәсіпкерлік субъектісіне айлық есептік көрсеткіштен қырық мың есе асатын сомада келтiрiлген нұқсан; 244, 245-баптарда – бюджетке түспеген төлемдердің жиырма мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомасы; 247-бапта – үш жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын, адам алған сома немесе оған көрсетілген қызметтер құны; 253-бапта – бес жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны; 258-бапта – бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын ақша сомасы, мүліктің, мүліктік сипаттағы пайданың, көрсетілген қызметтердің құны; 274-бапта – азаматқа айлық есептiк көрсеткiштен бiр мың есе асатын сомада келтiрiлген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептiк көрсеткiштен он мың есе асатын сомада келтiрiлген залал; 292-бапта – жеке тұлғаға айлық есептiк көрсеткiштен бес жүз есе асатын сомада келтiрiлген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептiк көрсеткiштен бiр мың есе асатын сомада келтiрiлген залал; 307-бапта – сомасы бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын табыс; 323-бапта – жалған жасалған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын құны; 324, 325, 326, 328, 329, 330, 332, 333, 334, 335, 337, 338, 340, 341 және 343-баптарда – қоршаған ортаны және табиғи ресурстардың тұтынушылық қасиеттерін қалпына келтіру үшін қажетті шығындардың бір мың айлық есептік көрсеткіштен асатын мөлшердегі құндық көрінісі; 344-бапта – екі мың айлық есептік көрсеткіштен асатын залал мөлшері; 350, 354, 355және 356-баптарда – азаматқа айлық есептік көрсеткіштен бір жүз есе асатын мөлшерде келтірілген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын мөлшерде келтірілген залал; 365-бапта – азаматқа айлық есептік көрсеткіштен бір жүз есе асатын сомада келтірілген залал не ұйымға немесе мемлекетке айлық есептік көрсеткіштен бір мың есе асатын сомада келтірілген залал; 366 және 367-баптарда – үш мыңнан асатын, он мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі ақша сомасы, бағалы қағаздардың, өзге де мүліктің немесе мүліктік сипаттағы пайданың құны; 399-бапта – арнайы техникалық құралдардың бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын құны; өзге баптарда – айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын сомадағы залал мөлшері;";

3) в статье 323:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 323. Обращение с фальсифицированными лекарственными средствами или медицинскими изделиями";
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Производство, изготовление или хранение в целях сбыта, а равно применение или сбыт фальсифицированных лекарственных средств или медицинских изделий, если это повлекло тяжкие последствия, –
наказываются штрафом в размере до двух тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок с конфискацией имущества, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до двух лет или без такового.".
4. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, cт. 45; № 7-I, cт. 49, 50; № 7-II, cт. 53, 57; № 8-I, cт. 62, 65; № 8-II, cт. 66, 67, 68, 70, 72;№ 12, ст. 87; № 22, cт. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 9, ст. 17, 18, 21, 22; Закон Республики Казахстан от 15 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам растительного и животного мира", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 июня 2017 года; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам их приведения в соответствие с нормами Конституции Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Казахстанская правда" и "Егемен Қазақстан" 14 июля 2017 года):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 426 изложить в следующей редакции:
"Статья 426. Нарушение правил фармацевтической деятельности и сферы обращения лекарственных средств и медицинских изделий";

3) 323-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"323-бап. Жалған дәрілік заттармен немесе медициналық бұйымдармен жұмыс істеу";
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жалған дәрілік заттарды немесе медициналық бұйымдарды өткізу мақсатында өндіру, дайындау немесе сақтау, сол сияқты қолдану немесе өткізу, егер бұл ауыр зардаптарға әкеп соқса –
мүлкі тәркіленіп, белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан екі жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, екі мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
4. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2,
3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; 2017 жылғы 19 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өсімдіктер және жануарлар дүниесі мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" 2017 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 14 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оларды Қазақстан Республикасы Конституциясының нормаларына сәйкес келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
426-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"426-бап. Фармацевтикалық қызметтің және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласының қағидаларын бұзу";

2) статью 426 изложить в следующей редакции:
"Статья 426. Нарушение правил фармацевтической деятельности и сферы обращения лекарственных средств и медицинских изделий
1. Нарушение правил регистрации и перерегистрации, производства, изготовления и контроля качества, испытания (исследования), ввоза, закупки, транспортировки, хранения, маркировки, реализации, применения (использования), обеспечения, уничтожения, рекламы лекарственных средств, медицинских изделий, если оно не повлекло причинения вреда здоровью человека, –
влечет штраф на физических лиц в размере семидесяти, на должностных лиц – в размере ста, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
2. Производство, закупка, транспортировка, хранение, реализация, применение (использование), реклама незарегистрированных, не разрешенных к применению лекарственных средств и медицинских изделий, если они не повлекли причинения вреда здоровью человека, –
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц – в размере ста пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности, с конфискацией лекарственных и приравненных к ним средств, продуктов лечебно-профилактического питания и пищевых добавок, а также косметических средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения и доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, повлекшие причинение вреда здоровью человека, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц – в размере трехсот, на субъектов малого предпринимательства – в размере трехсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией лекарственных средств и медицинских изделий, продуктов лечебно-профилактического питания и пищевых добавок, а также косметических средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения и доходов, полученных вследствие совершенного административного правонарушения, а также запрещение их деятельности.";

2) 426-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"426-бап. Фармацевтикалық қызметтің және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласының қағидаларын бұзу
1. Дәрiлiк заттарды, медициналық бұйымдарды тiркеу және қайта тiркеу, өндiру, дайындау және сапасын бақылау, сынау (зерттеу), әкелу, сатып алу, тасымалдау, сақтау, таңбалау, өткiзу, қолдану (пайдалану), қамтамасыз ету, жою, жарнамалау қағидаларын бұзу, егер ол адамның денсаулығына зиян келтiруге әкеп соқпаса –
жеке тұлғаларға – жетпіс, лауазымды адамдарға – бір жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тiркелмеген, қолдануға рұқсат етiлмеген дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды өндiру, сатып алу, тасымалдау, сақтау, өткiзу, қолдану (пайдалану), жарнамалау, егер олар адамның денсаулығына зиян келтiруге әкеп соқпаса, –
қызметтi тоқтата тұрып, әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын дәрілік және оларға теңестірілген заттар, емдеу-профилактикалық тағам өнімдері мен тағамдық қоспалар, сондай-ақ косметикалық заттар және әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстер тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға – бір жүз, лауазымды адамдарға – бір жүз елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бір мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, адамның денсаулығына зиян келтiруге әкеп соққан іс-әрекеттер, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгiлерi болмаса, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар, емдеу-профилактикалық тағам өнімдері мен тағамдық қоспалар, сондай-ақ косметикалық заттар және әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстер тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға – үш жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға, сондай-ақ олардың қызметіне тыйым салуға әкеп соғады.";

3) пункт 1 статьи 700 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и его территориальные подразделения рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 424 (частью первой), 426 (частью первой), 432, 464 (частью первой) настоящего Кодекса, в пределах своей компетенции.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель государственного органа в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, его заместители, руководители территориальных подразделений и их заместители.";
4) подпункт 53) пункта 1 статьи 804 изложить в следующей редакции:
"53) органа в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий (статьи 426 (части вторая и третья) и 463);".
5. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст. 112; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 72; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126; 2017 г., № 9, ст. 21; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перераспределения полномочий между ветвями государственной власти", опубликованный в газетах "Казахстанская правда" и "Егемен Қазақстан" 14 июля 2017 г.):
1) в оглавлении дополнить заголовком статьи 124-4-1 следующего содержания:
"Статья 124-4-1. Утверждение предельных цен на лекарственные средства";
2) пункт 3 статьи 116 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) утверждение предельных цен на лекарственные средства.";
3) дополнить статьей 124-4-1 следующего содержания:
"Статья 124-4-1. Утверждение предельных цен на лекарственные средства
1. Государством утверждаются предельные цены на лекарственные средства в соответствии с законодательством Республики Казахстан о здоровье народа и системе здравоохранения.
2. Государственный контроль за соблюдением порядка ценообразования лекарственных средств осуществляется уполномоченным органом в области здравоохранения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о здоровье народа и системе здравоохранения.";
4) подпункт 38) статьи 138 изложить в следующей редакции:
"38) в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий;";

3) 700-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттiк орган және оның аумақтық бөлiмшелерi осы Кодекстiң 424 (бiрiншi бөлiгiнде), 426 (бiрiншi бөлiгiнде), 432, 464 (бiрiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi өз құзыреті шегінде қарайды.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттiк органның басшысы, оның орынбасарлары, аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.";
4) 804-баптың 1-тармағының 53) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"53) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы органның (426 (екінші және үшінші бөліктері) және 463-баптар);".
5. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; 2017 жылғы 14 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік билік тармақтары арасында өкілеттіктерді қайта бөлу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұны мынадай мазмұндағы 124-4-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"124-4-1-бап. Дәрілік заттарға шекті бағаларды бекіту";
2) 116-баптың 3-тармағының 14) тармақшасындағы "нарықтарда бағалар мен тарифтерді реттейді." деген сөздер "нарықтарда;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) дәрілік заттарға шекті бағаларды бекітуге бағалар мен тарифтерді реттейді.";
3) мынадай мазмұндағы 124-4-1-баппен толықтырылсын:
"124-4-1-бап. Дәрілік заттарға шекті бағаларды бекіту
1. Мемлекет Қазақстан Республикасының халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы заңнамасына сәйкес дәрілік заттарға шекті бағаларды бекітеді.
2. Дәрілік заттарға баға белгілеу тәртібінің сақталуын мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасының халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.";
4) 138-баптың 38) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"38) дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласында;";

5) пункт 7 статьи 144 изложить в следующей редакции:
"7. Внеплановые проверки по вопросам производства (формуляции), транспортировки, хранения, реализации и применения фальсифицированных пестицидов (ядохимикатов), а также производства, закупки, транспортировки, хранения, реализации фальсифицированных лекарственных средств, медицинских изделий проводятся без предварительного уведомления проверяемого субъекта.".
6. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 20, ст. 720; 2004 г., № 5, ст. 27; № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 82; 2010 г., № 15, ст. 71; № 22, ст. 128; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 10, ст. 52; № 11, ст. 65; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 19-I, ст. 101; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 22, cт. 116):
подпункт 1) пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"1) организациям по производству лекарственных средств и медицинских изделий и государственным организациям здравоохранения при наличии лицензии на соответствующий вид деятельности, а также уведомившим о начале своей деятельности, в установленном порядке в пределах выделенных квот;".
7. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 174; 2006 г., № 15, ст. 92; № 16, ст. 102; 2007 г., № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 79, 82; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 3, ст. 25; № 14, ст. 92; 2013 г., № 8, ст. 50; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 11; № 11, ст. 65; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, cт. 44; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 6, cт. 45; № 7-II, ст. 53; № 8-II, ст. 70; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития местного самоуправления", опубликованный в газетах "Казахстанская правда" и "Егемен Қазақстан" 13 июля 2017 года):
пункт 3 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3. Особенности рекламы медицинских услуг, методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации, лекарственных средств и медицинских изделий, биологически активных добавок к пище регулируются законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.".

5) 144-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жалған пестицидтердi (улы химикаттарды) өндiру (формуляциялау), тасымалдау, сақтау, өткiзу және қолдану, сондай-ақ жалған дәрiлiк заттарды, медициналық бұйымдарды өндiру, сатып алу, тасымалдау, сақтау, өткiзу мәселелерi бойынша жоспардан тыс тексерулер тексерiлетiн субъектiні алдын ала хабардар етпестен жүргiзiледi.".
6. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 20, 720-құжат; 2004 ж., № 5, 27-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; № 22, 128-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 65-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 19-I, 101-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 22, 116-құжат):
11-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тиісті қызмет түріне лицензиясы болған кезде, сондай-ақ өз қызметін бастағаны туралы хабарлама жасаған, белгіленген тәртіппен бөлінген квота шегiнде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіретін ұйымдарға және мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына;".
7. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 174-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; № 16, 102-құжат; 2007 ж., № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 79, 82-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 8, 50-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 11-құжат; № 11, 65-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 44-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-II, 70-құжат; 2017 жылғы 13 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
13-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Медициналық қызметтерді, профилактиканың, диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың әдістері мен құралдарын, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, тағамға биологиялық белсенді қоспаларды жарнамалаудың ерекшеліктері Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында реттеледі.".

8. В Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 21, ст. 124; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 92; № 24, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 17, ст. 80; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 5, ст. 41; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 14, ст. 75; № 15, ст. 81; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-ІV, ст. 113; № 22-V, ст. 156; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II ст. 53; 2017 г., № 11, cт. 29):
пункт 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"1. Объектами подтверждения соответствия являются продукция (кроме лекарственных средств и медицинских изделий), процессы.".
9. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2010 года "О защите прав потребителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 9, ст. 43; 2011 г., № 11, ст. 102; 2014 г., № 1, ст. 4; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128; № 23, ст. 143; 2015 г., № 22-VII, ст. 161; 2016 г., № 8-II, cт. 70):
подпункт 1) пункта 1 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"1) лекарственных средств и медицинских изделий;".
10. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 7, ст. 36; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 15, ст. 78; № 19-ІІ, ст. 103, 104; № 20-І, ст. 111; № 20-ІV, ст. 113; № 23-І, ст. 169; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-ІІ, ст. 53, 56; 2017 г., № 11, cт. 29):
1) подпункт 77) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"77) оперативный резерв уполномоченного органа – запасы техники и материальных ценностей, в том числе лекарственных средств и медицинских изделий, в определенных номенклатуре и объеме;";
2) подпункт 18) пункта 3 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"18) организация медицинского обеспечения, в том числе лекарственными средствами и медицинскими изделиями, пострадавших в зоне чрезвычайной ситуации;".
11. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст. 43; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 144; 2016 г., № 6, ст. 45; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обороны и воинской службы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 июня 2017 года; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дорожного движения", опубликованный в газетах "Казахстанская правда" и "Егемен Қазақстан" 4 июля 2017 года):
подпункт 4) статьи 12 изложить в следующей редакции:

8. "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 21, 124-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 92-құжат; № 24, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 17, 80-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 81-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-ІV, 113-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат):
26-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өнiм (дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардан басқа), процестер сәйкестiктi растау объектiлерi болып табылады.".
9. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" 2010 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 9, 43-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 8-II, 70-құжат):
30-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды;".
10. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 7, 36-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 103, 104-құжаттар; № 20-І, 111-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 6,
45-құжат; № 7-ІІ, 53, 56-құжаттар; 2017 ж., № 11, 29-құжат):
1) 1-баптың 77) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"77) уәкілетті органның жедел резерві – белгілі бір номенклатура мен көлемдегі техника және материалдық құндылықтар, оның ішінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар запасы;";
2) 15-баптың 3-тармағының 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"18) төтенше жағдай аймағында зардап шеккендерді медициналық қамтамасыз етуді, оның ішінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;".
11. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 43-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 144-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 жылғы 15 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және әскери қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 4 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жол жүрісі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
12-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"4) утверждает перечень лекарственных средств и медицинских изделий автомобильных аптечек первой медицинской помощи;".
12. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, cт.46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2, 4; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 50; № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 8-II, ст. 68; № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллекторской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 мая 2017 года; Закон Республики Казахстан от 10 мая 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам использования воздушного пространства и деятельности авиации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 мая 2017 года; Закон Республики Казахстан от 15 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам растительного и животного мира", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 июня 2017 года):
1) строку 16 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"
16.
Лицензия на фармацевтическую деятельность
1. Производство лекарственных средств.
2. Производство медицинских изделий.
3. Изготовление лекарственных препаратов.
4. Изготовление медицинских изделий.
5. Оптовая реализация лекарственных средств.
6. Розничная реализация лекарственных средств.
Неотчуждаемая;
класс 1
";
2) в приложении 2:
строку 227 изложить в следующей редакции:
"
"
2227.
Выдача разрешения на проведение клинического испытания фармакологического или лекарственного средства, медицинских изделий
Разрешение (приказ) на проведение клинического испытания фармакологического или лекарственного средства, медицинских изделий
";
строку 379 изложить в следующей редакции:
"
"
3379.
Государственная регистрация, перерегистрация, внесение изменений в регистрационное досье лекарственного средства и медицинских изделий
Регистрационное удостоверение на лекарственные средства и медицинские изделия
";
3) в приложении 3:

"4) автомобильдегі алғашқы медициналық көмек қобдишасының дәрілік заттары мен медициналық бұйымдарының тізбесін бекітеді;".
12. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар,; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; 2017 жылғы 11 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне коллекторлық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 12 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 10 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 19 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өсімдіктер және жануарлар дүниесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-қосымшаның 16-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
216.
Фармацевтикалық қызметке лицензия
1. Дәрiлiк заттар өндiрісі.
2. Медициналық бұйымдар өндiрісі.
3. Дәрiлiк препараттарды дайындау.
4. Медициналық бұйымдарды дайындау.
5. Дәрілік заттарды көтерме саудада өткізу.
6. Дәрілік заттарды бөлшек саудада өткізу.
Иеліктен шығарылмайтын; 1-сынып
"
";
2) 2-қосымшада:
227-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2227.
Фармакологиялық немесе дәрілік заттарға, медициналық бұйымдарға клиникалық сынау жүргізуге рұқсат беру
Фармакологиялық немесе дәрілік заттарға, медициналық бұйымдарға клиникалық сынау жүргізуге рұқсат (бұйрық)
"
";
379-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
"
3379.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, олардың тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға тіркеу куәлігі
";
3) 3-қосымшада:

пункты 22 и 24 изложить в следующей редакции:
"22. Уведомление о начале или прекращении деятельности по оптовой реализации медицинских изделий
24. Уведомление о начале или прекращении деятельности по розничной реализации медицинских изделий";
пункты 23 и 25 исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 7, cт. 33):
1) в пункте 2 статьи 1:
абзац четвертый подпункта 41) исключить;
абзац третий подпункта 42) исключить;
абзац третий подпункта 50) исключить;
2) подпункт 1) статьи 2 исключить.
14. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-I, ст.142; 2016 г., № 7-I, cт.49; № 23, ст.119; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Казахстанская правда" и "Егемен Қазақстан" 3 июля 2017 года):
1) подпункт 4) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;";
2) пункт 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"2. Обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями в системе обязательного социального медицинского страхования осуществляется при оказании:
амбулаторно-поликлинической помощи – в соответствии с утверждаемым уполномоченным органом перечнем лекарственных средств и медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов для бесплатного и (или) льготного обеспечения отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями);
стационарной и стационарозамещающей помощи – в соответствии с лекарственными формулярами организаций здравоохранения.";
3) пункт 4 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"4. Требования пунктов 1, 2 и 3 настоящей статьи не распространяются на закуп лекарственных средств и медицинских изделий, фармацевтических услуг, порядок которого определяется Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".".

22 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Медициналық бұйымдарды көтерме саудада өткiзу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама
24. Медициналық бұйымдарды бөлшек саудада өткiзу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама";
23 және 25-тармақтар алып тасталсын.
13. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 7, 33-құжат):
1) 1-баптың 2-тармағында:
41) тармақшаның төртінші абзацы алып тасталсын;
42) тармақшаның үшінші абзацы алып тасталсын;
50) тармақшаның үшінші абзацы алып тасталсын;
2) 2-баптың 1) тармақшасы алып тасталсын.
14. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-I, 142-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
2) 7-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету:
белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар азаматтардың жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен қамтамасыз ету үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың және арнайы емдік өнімдердің уәкілетті орган бекітетін тізбесіне сәйкес – амбулаториялық-емханалық көмек;
денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларына сәйкес – стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсету кезінде жүзеге асырылады.";
3) 34-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарының талаптары дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуға қолданылмайды, оның тәртібі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалады.".

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзаца восьмого подпункта 31) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2023 года;
2) абзаца третьего подпункта 42) пункта 2 статьи 1, который вводится в
действие с 1 января 2019 года.
Президент
Республики Казахстан

2-бап. Осы Заң:
1) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 31) тармақшасының сегізінші абзацын;
2) 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 42) тармақшасының үшінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті