О некоторых вопросах нормотворческой деятельности в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2019 года № 149.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и в целях повышения эффективности нормотворческой деятельности, усиления роли правовой науки в обеспечении социально-экономического развития Казахстана, а также обеспечения единого государственного учета нормативных правовых актов Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан путем присоединения к нему государственного учреждения "Институт законодательства Республики Казахстан".
2. Переименовать Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – предприятие).
3. Уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью государственного управления в отношении предприятия определить Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Предметом деятельности предприятия определить:
1) участие в разработке консультативных документов регуляторной политики и проектов законодательных актов, а также разработку научных концепций развития законодательства Республики Казахстан;
2) проведение анализа эффективности законодательства (анализ нормативных правовых актов);
3) обеспечение научной лингвистической экспертизы проектов законодательных актов, международных договоров, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан, а также проектов международных договоров;
3-1) обеспечение научной правовой экспертизы проектов законов, международных договоров, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан, а также проектов международных договоров, подлежащих ратификации;
4) проведение фундаментальных и прикладных научных исследований в области правового обеспечения деятельности государства;
5) ведение Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также единой базы данных аналитических и социологических исследований государственных органов Республики Казахстан, финансируемых из республиканского бюджета, в том числе совместных исследований с международными организациями;

Қазақстан Республикасындағы норма шығармашылығы қызметінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 28 наурыздағы № 149 қаулысы.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және норма шығармашылығы қызметінің тиімділігін арттыру, Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз етуде құқықтық ғылымның рөлін күшейту, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің бірыңғай мемлекеттік есебін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны оған "Қазақстан Республикасының Заңнама институты" мемлекеттік мекемесін қосу арқылы қайта құрылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын) деп аталсын.
3. Кәсіпорынға қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына басшылық ету бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі уәкілетті орган болып айқындалсын.
4. Мыналар:
1) реттеушілік саясаттың консультативтік құжаттары мен заңнамалық актілер жобаларын әзірлеуге қатысу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын дамытудың ғылыми тұжырымдамаларын әзірлеу;
2) заңнама тиімділігіне талдау жүргізу (нормативтік құқықтық актілерді талдау);
3) заңнамалық актілер жобаларына, Қазақстан Республикасы қатысушы болуға ниеттенетін халықаралық шарттарға, сондай-ақ халықаралық шарт жобаларына ғылыми лингвистикалық сараптаманы қамтамасыз ету;
3-1) заңдардың, Қазақстан Республикасы қатысушы болуға ниеттенетін халықаралық шарттардың жобаларына, сондай-ақ ратификациялауға жататын халықаралық шарттардың жобаларына ғылыми құқықтық сараптаманы қамтамасыз ету;
4) мемлекет қызметін құқықтық қамтамасыз ету саласында іргелі және ғылыми-қолданбалы зерттеулер жүргізу;
5) Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін, сондай-ақ республикалық бюджеттен қаржыландырылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының талдамалық және әлеуметтанушылық зерттеулерінің, оның ішінде халықаралық ұйымдармен бірлескен зерттеулердің бірыңғай дерекқорын жүргізу;

6) обеспечение перевода законодательных актов на английский язык и доступа к ним.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.04.2021 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 05.11.2021 № 788 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
5. Определить предприятие уполномоченной организацией:
осуществляющей ведение Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан и Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан;
обеспечивающей научную лингвистическую экспертизу проектов законодательных актов, международных договоров, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан, а также проектов международных договоров;
обеспечивающей научную правовую экспертизу проектов законов, международных договоров, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан, а также проектов международных договоров, подлежащих ратификации.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.04.2021 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
6. Министерству юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) представление на утверждение в Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан устава предприятия;
2) государственную перерегистрацию предприятия в органах юстиции;
3) принятие иных мер по реализации настоящего постановления.
7. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
8. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 1045 "Об определении государственного предприятия, осуществляющего ведение Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 59-60, ст. 564);
2) пункт 6 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 904 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 67, ст. 460).

6) заңнамалық актілердің ағылшын тіліне аударылуын және оларға қолжетімділікті қамтамасыз ету кәсіпорын қызметінің нысанасы болып айқындалсын.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.04.2021 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.11.2021 № 788 қаулыларымен.
5. Кәсіпорын:
Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізуді жүзеге асыратын;
заңнамалық актілер жобаларына, Қазақстан Республикасы қатысушы болуға ниеттенетін халықаралық шарттарға, сондай-ақ халықаралық шарт жобаларына ғылыми лингвистикалық сараптаманы қамтамасыз ететін;
заңдардың, Қазақстан Республикасы қатысушы болуға ниеттенетін халықаралық шарттардың жобаларына, сондай-ақ ратификациялауға жататын халықаралық шарттардың жобаларына ғылыми құқықтық сараптаманы қамтамасыз ететін уәкілетті ұйым болып айқындалсын.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.04.2021 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне кәсіпорынның жарғысын бекітуге ұсынуды;
2) әділет органдарында кәсіпорынның мемлекеттік қайта тіркелуін;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралар қабылдауды қамтамасыз етсін.
7. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
8. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзуді жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорынды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 1045 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 59-60, 564-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 904 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларының 6-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 67, 460-құжат).

9. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 марта 2019 года № 149
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 41, ст. 532):
в Положении о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства, пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан";
в перечне государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства, раздел "Министерство" исключить.
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2008 года № 339 "Об утверждении лимитов штатной численности министерств и иных центральных исполнительных органов с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений":
в лимитах штатной численности министерств и иных центральных исполнительных органов с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений, утвержденных указанным постановлением:
в графе "11":
в строке "Министерство юстиции Республики Казахстан с учетом территориальных органов и подведомственных ему государственных учреждений, в том числе" цифры "2562" заменить цифрами "2461";
строку "государственные учреждения, подведомственные Министерству юстиции Республики Казахстан, в том числе", цифры "101" исключить;
строку, порядковый номер 2), исключить.
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 13.07.2023 № 560 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 907 "Об утверждении Правил организации законопроектной работы в уполномоченных органах Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 67, ст. 462):
в Правилах организации законопроектной работы в уполномоченных органах Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
часть вторую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"В состав рабочей группы по разработке проекта закона привлекаются сотрудники республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан", а также могут включаться представители научно-исследовательских институтов в определенной отрасли права, неправительственных организаций, общественных объединений, депутаты Парламента Республики Казахстан и ученые соответствующих отраслей науки по согласованию с ними.";
часть вторую пункта 21 изложить в следующей редакции:
"При внесении проектов законов на рассмотрение и согласование в Министерство юстиции Республики Казахстан одновременно вносится заключение республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан", подтверждающее его участие в разработке проекта концепции и текста проекта законодательного акта.".

9. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 28 наурыздағы
№ 149 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 41, 532-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi туралы epeжeде:
Министрліктің қарамағындағы ұйымдардын тізбесінде 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны";
Министрліктің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесінде "Министрлік" деген бөлім алып тасталсын.
2. "Министрліктер мен өзге де орталық атқарушы органдардың олардың аумақтық органдарындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердегі адам санын ескере отырып, штат санының лимиттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 сәуірдегі № 339 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген министрліктер мен өзге де орталық атқарушы органдардың олардың аумақтық органдарындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелеріндегі адам санын ескере отырып, штат санының лимиттерінде:
"11"деген бағанда:
"Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі, оның аумақтық органдарын және оған ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерді ескере отырып, оның ішінде" деген жолдағы "2562" деген сандар "2461" деген сандармен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер, оның ішінде" деген жол, "101" деген сандар алып тасталсын;
реттік нөмірі 2) жол алып тасталсын.
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 13.07.2023 № 560 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. "Қазақстан Республикасының уәкiлеттi органдарында заң жобалау жұмыстарын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 907 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 67, 462-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының уәкiлеттi органдарында заң жобалау жұмысын ұйымдастыру қағидаларында:
17-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Заң жобасын әзірлеу жөніндегі жұмыс тобының құрамына "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының қызметкерлері тартылады, сондай-ақ белгілі бір құқық саласының ғылыми-зерттеу институттарының, үкіметтік емес ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің өкілдері, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары және олармен келісу бойынша ғылымның тиісті салаларының ғалымдары енгізілуі мүмкін.";
21-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңдар жобалары Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне қарауға және келісуге енгізілген кезде бір мезгілде тұжырымдама жобасын және заңнамалық акті жобасының мәтінін әзірлеуге "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны қатысқанын растайтын қорытындысы енгізіледі.".