О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2019 года № 722
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменении и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 22, ст. 174; 2012 г., № 21-22, ст.124; 2013 г., № 1, ст.3; № 2, ст.13; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 14, ст.72; 2014 г., № 1, ст.9; № 6, ст.28; № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; № 22, ст.128; 2015 г., № 10, ст.50; № 20-VII, ст.115; № 22-II, ст. 145; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-II, ст.67; 2017 г., № 8, ст. 16; № 16, ст.56; 2018 г., № 14, ст.42; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст. 36):
подпункт 6) пункта 1 статьи 106 изложить в следующей редакции:
"6) признан лицом с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ;".
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-I, 13-II, ст.83; № 21, ст.122; 2015 г, № 16, ст.79; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г, № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.67; № 12, ст.87; № 23, ст. 118; № 24, ст.126; 2017 г., № 8, ст.16; № 9, ст.21; № 14, ст.50; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 14, ст.44; № 15, ст.46; № 16, ст.56; № 23, ст.88, 91; № 24, ст.94; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.36; № 8, ст.45; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения"):

Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 30 қыркүйектегі № 722 қаулысы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 30 қыркүйектегі № 722 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 22, 174-құжат; 2012 ж., № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 6, 28-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 128-құжат; 2015 ж., № 10, 50-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат, №7, 36-құжат):
106-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылуы (ауруы) бар адам деп танылса;".
2. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-I, 13-II, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 21-құжат; № 14, 50-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 88, 91-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 45-құжат; "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржылық қызмет және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 3 шілдедегі Заңы):

1) в оглавлении заголовок статей 319 и 321 изложить в следующей редакции:
"Статья 319. Незаконное проведение искусственного прерывания беременности";
"Статья 321. Разглашение тайны медицинского работника";
2) подпункт 11) статьи 3 изложить в следующей редакции:
"11) тяжкий вред здоровью - вред здоровью человека, опасный для его жизни, либо иной вред здоровью, повлекший за собой: потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа; утрату органом его функций; неизгладимое обезображивание лица; расстройство здоровья, соединенное со значительной стойкой утратой общей трудоспособности не менее чем на одну треть; полную утрату профессиональной трудоспособности; прерывание беременности;
психическое, поведенческое расстройство (заболевание), в том числе связанное с употреблением психоактивных веществ;";
3) часть вторую статьи 44 изложить в следующей редакции:
"2. Пробационный контроль осуществляется уполномоченным государственным органом и по решению суда включает исполнение осужденным обязанностей: не менять постоянного места жительства, работы, учебы без уведомления уполномоченного государственного органа, осуществляющего контроль за поведением осужденного; не посещать определенные места; пройти курс лечения от психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ, заболеваний, передающихся половым путем; осуществлять материальную поддержку семьи; другие обязанности, которые способствуют исправлению осужденного и предупреждению совершения им новых уголовных правонарушений.";
4) подпункт 4) части первой статьи 91 изложить в следующей редакции:
"4) совершившим уголовное правонарушение и признанным нуждающимися в лечении от психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ;";
5) часть вторую статьи 93 изложить в следующей редакции:
"2. Лицам, осужденным за уголовные правонарушения, совершенные в состоянии вменяемости, но нуждающимся в лечении от психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ, не исключающих вменяемости, суд наряду с наказанием может назначить принудительные меры медицинского характера в виде амбулаторного принудительного наблюдения и лечения у психиатра.";
6) абзац первый части первой статьи 129 изложить в следующей редакции:
"1. Клонирование человека, создание человеческих эмбрионов для целей биомедицинских исследований или использование человеческого эмбриона в коммерческих, военных или промышленных целях, а равно вывоз половых клеток или человеческого эмбриона из Республики Казахстан в этих же целях

1) мазмұнында 319 және 321-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"319-бап. Жүктілікті жасанды түрде үзуді заңсыз жүргізу;";
"321-бап. Медицина қызметкерінің құпиясын жария ету";
2) 3-баптың 11) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) денсаулыққа ауыр зиян – адамның денсаулығына, оның өміріне қауіпті зиян не денсаулыққа: көру, сөйлеу, есту қабілетінен немесе қандай да бір ағзадан айырылуға; ағзаның өз функцияларын жоғалтуына; бет-әлпетінің қалпына келмейтіндей бұзылуына; жалпы еңбек қабілетінің кемінде үштен бірін айтарлықтай тұрақты түрде жоғалтумен ұласқан денсаулықтың бұзылуына; кәсіби еңбек қабілетін толық жоғалтуға; жүктілікті үзуге; психиканың, мінез-құлқының бұзылуына (ауруына); оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психиканың, мінез-құлқының бұзылуына (ауруына)әкеп соққан өзге де зиян;";
3) 44-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Пробациялық бақылауды уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады және сот шешімі бойынша сотталған адамның: сотталған адамның мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға хабарламай, тұрақты тұрғылықты жерін, жұмысын, оқуын ауыстырмау; белгілі бір орындарға бармау; психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуларынан (аурулардан), жыныс жолдары арқылы берілетін аурулардан емделу курсынан өту; отбасын материалдық қолдауды жүзеге асыру мiндеттерiн; сотталған адамның түзелуіне және оның жаңа қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауының алдын алуға ықпал ететін басқа да міндеттерді орындауды қамтиды.";
4) 91-баптың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қылмыстық құқық бұзушылық жасаған және психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуларынан (аурулардан) емделуге мұқтаж деп танылған;";
5) 93-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Есi дұрыс күйiнде жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтар үшiн сотталған, бiрақ есiнің дұрыстығы жоққа шығарылмайтын, психикалық және физикалық тәуелділік туғызатын психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуларынан (аурулардан) емделуге мұқтаж адамдарға сот жазамен бiрге амбулаториялық мәжбүрлеп байқау және психиатрда емдеу түрiнде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын тағайындауы мүмкiн.";
6) 129-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Адамды клондау, биомедициналық зерттеулер мақсатында адам эмбрионын жасау немесе коммерциялық, әскери немесе өнеркәсіптік мақсаттарда адам эмбрионын тұтыну, сол сияқты жыныстық жасушаларды немесе адам эмбрионын дәл осы мақсаттарда Қазақстан Республикасынан әкету –";

7) в статье 319:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 319. Незаконное проведение искусственного прерывания беременности";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Проведение искусственного прерывания беременности лицом, не имеющим высшего медицинского образования соответствующего профиля, -;
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"3. Незаконное проведение искусственного прерывания беременности лицом, имеющим высшее медицинское образование соответствующего профиля, -";
абзац первый части пятой изложить в следующей редакции:
"5. Незаконное проведение искусственного прерывания беременности, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшей либо причинение тяжкого вреда ее здоровью, -";
8) заголовок статьи 321 изложить в следующей редакции:
"Статья 321. Разглашение тайны медицинского работника";
9) абзац первый части второй статьи 427 изложить в следующей редакции:
"Уклонение лица, осужденного за уголовные правонарушения против половой неприкосновенности несовершеннолетних, а также осужденных лиц, признанных нуждающимися в лечении от психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ, от применения к ним принудительных мер медицинского характера - ".
3. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 15-I, 15-II, ст.88; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; 2015 г., № 20-VII, ст.115; № 21-III, ст. 137; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.67; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.126, 129; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 8, ст.16; № 14, ст.50, 53; № 16, ст.56; № 21, ст.98, 102; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 10, ст.32; № 16, ст.53, 56; № 23, ст.91; № 24, ст.93; 2019 г., № 2, ст.6; №7, ст. 36):
1) подпункт 5) части третьей статьи 140 изложить в следующей редакции:
"5) пройти курс лечения от психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ;";
2) подпункт 7) части третьей статьи 299 изложить в следующей редакции:
"7) сведения об обстоятельствах, являющихся предпосылками применения лечения от психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ.";
3) часть вторую статьи 480 изложить в следующей редакции:
"2. Учреждение или орган, исполняющие наказание, обязаны представить суду материалы, имеющие значение для принятия законного решения, в том числе подтверждающие срок отбытого осужденным наказания, назначенного по приговору суда, сведения о возмещении им ущерба, причиненного преступлением, подробные данные, характеризующие поведение осужденного во время отбывания наказания, включая сведения о прохождении им лечения от психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ и его результатах, о наличии иных заболеваний и требующих обязательного лечения, об отношении с членами семьи и другие. К ходатайству Генерального Прокурора Республики Казахстан или его заместителя должен быть приложен вступивший в законную силу приговор, вынесенный в рамках процессуального соглашения о сотрудничестве. Учреждение или орган, исполняющие наказание, предоставляют суду мнение о степени исправления осужденного к данному моменту и необходимости отбывания им всего срока наказания или отсутствии таковой. Также суду должны быть представлены учреждением или органом, исполняющими наказание, и самим осужденным данные о предполагаемом месте проживания осужденного после освобождения и перспективе его трудоустройства (письменное согласие родственников, предоставление жилья, места работы организацией, органами местного самоуправления).";

7) 319-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"319-бап. Жүктілікті жасанды түрде үзуді заңсыз жүргізу";
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тиісті бейіндегі жоғары медициналық білімі жоқ адамның жүктілікті жасанды түрде үзуді жүргізуі,–;
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тиісті бейіндегі жоғары медициналық білімі бар адамның жүктілікті жасанды түрде үзуді заңсыз жүргізуі, –";
бесінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Абайсызда жәбірленушінің өліміне не оның денсаулығына ауыр зиян келтіруге әкеп соққан жүктілікті жасанды үзуді заңсыз жүргізу –";
8) 321-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"321-бап. Медицина қызметкерінің құпиясын жария ету";
9) 427-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін сотталған адамның, сондай-ақ психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуларынан (аурулардан) емделуге мұқтаж деп танылған сотталған адамдардың медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын өздеріне қолданудан жалтаруы–".
3. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 15-I, 15-II, 88-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 115-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; № 14, 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; № 21, 98, 102-құжаттар; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 53, 56-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжа; № 7, 36-құжат):
1) 140-баптың үшінші бөлігінің 5) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) психикалық және физикалық тәуелділік туғызатын психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуларынан (аурулардан) емделу курсынан өту;";
2) 299-баптың үшінші бөлігінің 7) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) психикалық және физикалық тәуелділік туғызатын психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуларынан (аурулардан) емдеуді қолданудың алғышарттары болып табылатын мән-жайлар туралы мәліметтер.";
3) 480-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жазаны орындайтын мекеме немесе орган сотқа заңды шешім қабылдау үшін маңызы бар, оның ішінде сотталған адамның сот үкімі бойынша тағайындалған жазаны өтеген мерзімін растайтын материалдарды, оның қылмыс арқылы келтірген залалды өтегені туралы мәліметтерді, сотталған адамның психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуларынан (аурулардан) емделгені және оның нәтижелері туралы, міндетті түрде емдеуді қажет ететін өзге де ауруларының бар-жоғы туралы, отбасы мүшелерімен қарым-қатынасы және басқалары туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның жазаны өтеу уақытындағы мінез-құлқын сипаттайтын егжей-тегжейлі деректерді ұсынуға міндетті. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының немесе оның орынбасарының өтінішхатына ынтымақтастық туралы процестік келісім шеңберінде шығарылған, заңды күшіне енген үкім қоса берілуге тиіс. Жазаны орындайтын мекеме немесе орган сотқа сотталған адамның сол кезге қарай түзелу дәрежесі және оның бүкіл жаза мерзімін орындау қажет екені немесе ондай қажеттіліктің болмауы туралы пікірін береді. Сондай-ақ жазаны орындайтын мекеме немесе орган және сотталған адамның өзі сотталған адамның босап шыққаннан кейінгі болжамды тұратын орны мен оның жұмысқа орналасу перспективасы (туыстарының жазбаша келісімі, ұйымның, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының тұрғын үй, жұмыс орнын беруі) туралы деректерді сотқа ұсынуға тиіс";

4) часть вторую статьи 481 изложить в следующей редакции:
"2. Учреждение или орган, исполняющие наказание, обязаны представить суду материалы, имеющие значение для принятия законного решения, в том числе подтверждающие срок отбытого осужденным наказания, назначенного по приговору суда, подробные данные, характеризующие поведение осужденного во время отбывания наказания, включая сведения о прохождении им лечения от психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ и его результатах, заключение медицинской комиссии о наличии у осужденного психического расстройства или иного тяжелого заболевания, препятствующего отбыванию наказания, о необходимости проведения соответствующего лечения и невозможности его осуществления в учреждениях уголовно-исполнительной системы.";
5) часть шестую статьи 650 изложить в следующей редакции:
"6. Не подлежат исследованию с участием присяжных заседателей обстоятельства, связанные с прежней судимостью подсудимого, о признании лицом с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанными с употреблением психоактивных веществ, а также иные обстоятельства, способные вызвать в отношении подсудимого предубеждения присяжных заседателей.".
4. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 17, ст.91; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; 2015 г., № 7, ст.33; № 20-IV, ст.113; № 22-III, ст.149; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 8-II, ст.67; № 23, ст.118; №24, ст.126, 129, 131; 2017 г., № 8, ст.16; № 14, ст.50; № 16, ст.56; 2018 г., № 1, ст.2; № 16, ст.56; №2, ст. 6):
1) части первую и вторую статьи 26 изложить в следующей редакции:
"1. К лицам, осужденным к наказаниям, не связанным с лишением свободы, с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, не исключающими вменяемости, применяются принудительные меры медицинского характера в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан.
2. К лицам, осужденным к лишению свободы, признанным нуждающимися в лечении от психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ, учреждениями по приговору суда применяются принудительные меры медицинского характера.";
2) подпункт 4) части третьей статьи 113 изложить в следующей редакции:
"4) признанным страдающими психическим расстройством, не исключающим вменяемости, а также не завершившим лечение от туберкулеза, инфекции, психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ;";

4) 481-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жазаны орындайтын мекеме немесе орган сотқа заңды шешім қабылдау үшін маңызы бар, оның ішінде сотталған адамның сот үкімі бойынша тағайындалған жазаны өтеген мерзімін растайтын материалдарды, сотталған адамның психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуларынан (аурулардан) емделгені және оның нәтижелері туралы мәліметтерді қоса алғанда, сотталған адамның жазаны өтеу уақытындағы мінез-құлқын сипаттайтын егжей-тегжейлі деректерді, сотталған адамның жазаны өтеуіне кедергі келтіретін психикасының бұзылуының немесе өзге де ауыр науқасының бар-жоғы, тиісті емдеу жүргізудің қажеттігі және оны қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде жүзеге асырудың мүмкін еместігі туралы медициналық комиссияның қорытындысын ұсынуға міндетті.";
5) 650-баптың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сотталушының бұрынғы сотталғандығына байланысты, психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикалық және мінез-құлқының бұзылулары (аурулары) бар адам деп тану туралы мән-жайлар, сондай-ақ алқабилердiң сотталушыға қатысты терiс түсiнiгiн туғызуға ықпал ететін өзге де мән-жайлар алқабилердің қатысуымен зерттеуге жатпайды.".
4. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 17, 91-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 7, 33-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129, 131-құжаттар; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 14, 50-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 56-құжат; №2, 6-құжат):
1) 26-баптың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бас бостандығынан айыруға байланысты емес жазаларға сотталған, есі дұрыстығын жоққа шығармайтын психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуларынан (ауруларынан) зардап шегетін адамдарға Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылады.
2. Бас бостандығынан айыруға сотталған, психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуларынан (ауруларынан) емделуге мұқтаж деп танылған адамдарға мекемелер сот үкімі бойынша медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолданады.";
2) 113-баптың үшінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) есінің дұрыстығы жоққа шығарылмайтын, психикасының бұзылуынан зардап шегеді деп танылған, сондай-ақ туберкулезден, инфекциядан, психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикалық және мінез-құлқының бұзылуларынан (ауруларынан) емделудi аяқтамаған;";

3) часть вторую статьи 117 изложить в следующей редакции:
"2. В уголовно-исполнительной системе для медицинского обслуживания осужденных организуются лечебно-профилактические учреждения (соматические, психиатрические и противотуберкулезные больницы; медицинские части, медпункты). Принудительное лечение осужденных с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, осуществляется медицинской частью учреждения.".
5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст.92; № 21, ст.122; № 23, ст.143; № 24, ст.145, 146; 2015 г., № 1, ст.2; № 2, ст.6; № 7, ст.33; № 8, ст.44, 45; № 9, ст.46; № 10, ст.50; № 11, ст.52; № 14, ст.71; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст.140, 141, 143; № 22-II, ст.144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст.166, 169; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; № 6, ст.45; № 7-I, ст.49, 50; № 7-II, ст.53, 57; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст.87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 9, ст.17, 18, 21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.114, 115; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 10, ст.32; № 11, ст.36, 37; № 12, ст.39; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 16, ст.53; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; №7, ст. 36; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития бизнес-среды и регулирования торговой деятельности"):
1) в оглавлении:
дополнить заголовком статьи 80-1 следующего содержания:
"Статья 80-1. Воспрепятствование законной деятельности медицинских и фармацевтических работников";
заголовок статьи 701 изложить в следующей редакции:
"Статья 701. Государственный орган в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения";

3) 117-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қылмыстық-атқару жүйесінде сотталғандарға медициналық қызмет көрсету үшін емдеу-профилактикалық мекеме (соматикалық, психиатриялық және туберкулезге қарсы ауруханалар; медициналық бөлімдер, медпункттер) ұйымдастырылады. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикалық және мінез-құлқының бұзылуларымен (ауруларымен) ауыратын сотталғандарды мәжбүрлеп емдеуді мекеменің медициналық бөлімі жүзеге асырады.".
5. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-І, 18-ІІ, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 36-құжат; "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының
2019 жылғы 2 сәуірдегі Заңы):
1) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы 80-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"80-1-бап. Медицина және фармацевтика қызметкерлерінің заңды қызметіне кедергі жасау";
701-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"701-бап. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган";

2) статью 80 дополнить частями пятой и шестой следующего содержания: "5. Грубые нарушения стандартов организации оказания медицинской
помощи, правил оказания медицинской помощи в соответствии с критериями оценки степени риска в сфере качества оказания медицинских услуг (помощи), утвержденными в порядке, предусмотренном законодательством, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц - в размере двадцати пяти, на субъектов малого предпринимательства и некоммерческие организации - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
6. Деяния, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностных лиц - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением сертификата специалиста или сертификата специалиста, выданного иностранному специалисту, или сертификата менеджера здравоохранения, на субъектов малого предпринимательства и некоммерческие организации - в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии или приложения к лицензии.";
3) дополнить статьей 80-1 следующего содержания:
"Статья 80-1. Воспрепятствование законной деятельности медицинских и фармацевтических работников
1. Воспрепятствование осуществлению профессиональной деятельности медицинских и фармацевтических работников в соответствии с их компетенцией, выразившееся проявлением неуважения, нарушающего общественный порядок и спокойствие физических лиц, требованием совершения незаконных действий, не влекущих за собой уголовную ответственность, а равно незаконное вмешательство в профессиональную деятельность медицинских и фармацевтических работников -
влекут штраф на физических лиц - в размере пяти, на должностных лиц - в размере десяти, на юридических лиц - в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц - в размере семи, на должностных лиц - в размере двадцати, на юридических лиц - в размере семидесяти пяти месячных расчетных показателей.";

2) 80-бап мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"5. Өрескел бұзушылық жасалған түрінде, заңнамада көзделген тәртіппен бекітілген медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібін, стандарттарын сақтамау, –
Жеке тұлғаларға – он бес, лауазымды адамдарға – жиырма бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне және коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, –
Жеке тұлғаларға отыз, лауазымды адамдарға – маман сертификатынан немесе шетелдік маманға берілген маман сертификатынан немесе денсаулық сақтау менеджері сертификатынан айыра отырып, елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, лицензиядан немесе лицензияға қосымшадан айыра отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне және коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) мынадай мазмұндағы 80-1-баппен толықтырылсын:
"80-1-бап. Медицина және фармацевтика қызметкерлерінің заңды қызметіне кедергі жасау
1. Медицина және фармацевтика қызметкерлерінің кәсіптік қызметін өз құзыретіне сәйкес жүзеге асыруға кедергі жасау құрмет көрсетпеуді білдіретін, қоғамдық тәртіп пен жеке тұлғалардың тыныштығын бұзатын, қылмыстық жауапкершілікке әкеп соқпайтын заңсыз іс-әрекеттер жасауды талап ету, сол сияқты медицина және фармацевтика қызметкерлерінің кәсіптік қызметіне заңсыз араласу -
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға – он, заңды тұлғаларға отыз бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, –
жеке тұлғаларға – жеті, лауазымды адамдарға – жиырма, заңды тұлғаларға жетпіс бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";

4) абзац второй части второй статьи 82 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере десяти месячных расчетных
показателей с лишением сертификата специалиста или сертификата специалиста, выданного иностранному специалисту, либо без такового, на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей с лишением сертификата менеджера здравоохранения либо без такового.";
5) абзац первый части второй статьи 93 изложить в следующей редакции:
"2. Нарушение работодателем требований по проведению обязательных и периодических медицинских осмотров и предсменного медицинского освидетельствования работников, прохождения скрининговых исследований в соответствии с требованием трудового законодательства Республики Казахстан
6) абзац первый части третьей статьи 127 изложить в следующей редакции:
"3. Неисполнение обязанностей по воспитанию несовершеннолетнего родителем или иным лицом, на которое возложены эти обязанности, а равно педагогом или другим работником организации образования, здравоохранения или иной организации, на которого возложены указанные обязанности, повлекшее употребление несовершеннолетним табака, табачных изделий, алкогольных напитков, наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов либо занятие бродяжничеством или попрошайничеством, либо совершение им умышленного деяния, содержащего признаки уголовного либо административного правонарушения, -";
7) в статье 424:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Занятие незаконной медицинской и (или) фармацевтической деятельностью лицом, не имеющим сертификата и (или) сертификата специалиста, выданного иностранному специалисту, и (или) лицензии на данный вид деятельности, -";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Предоставление на платной основе медицинской помощи, оказываемой в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования в организациях здравоохранения, ее оказывающих, -";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей с лишением сертификата специалиста или сертификата специалиста, выданного иностранному специалисту, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере шестидесяти пяти месячных расчетных показателей с лишением сертификата менеджера здравоохранения, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере семисот месячных расчетных показателей с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.";
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:

4) 82-баптың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – маман сертификатынан немесе шетелдік маманға берілген маман сертификатынан айыра отырып не онсыз, он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, лауазымды адамдарға – денсаулық сақтау менеджері сертификатынан айыра отырып не онсыз, жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 93-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес қызметкерлерді міндетті және кезеңдік медициналық қарап-тексерулерден және ауысым алдындағы медициналық куәландыруды жүргізу, скринингтік зерттеп-қараулардан өту жөніндегі талаптарды бұзуы, –";
6) 127-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кәмелетке толмаған адамды тәрбиелеу жөніндегі міндеттерді ата-анасының немесе осы міндеттер жүктелген өзге адамның, сол сияқты педагогтің немесе білім беру, денсаулық сақтау ұйымының немесе көрсетілген міндеттер жүктелген өзге де ұйымның басқа да қызметкерінің кәмелетке толмаған адамның темекіні, темекі бұйымдарын, алкогольдік ішімдіктерді, есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, сол тектестерді пайдалануына не қаңғыбастықпен немесе қайыршылықпен айналысуына не оның қылмыстық не әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар қасақана әрекет жасауына алып келген орындамауы, –";
7) 424-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қызметтiң осы түрiне арналған сертификаты және (немесе) шетелдік маманға берілген маман сертификаты және (немесе) лицензиясы жоқ адамның заңсыз медициналық және (немесе) фармацевтикалық қызметпен айналысуы, –";
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы негізде ұсыну, –";
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға маман сертификатынан немесе шетелдік маманға берілген маман сертификатынан айыра отырып – отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табыстары тәркілене, денсаулық сақтау менеджері сертификатынан айыра отырып лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Проведение сеансов целительства с привлечением двух и более лиц, в том числе с использованием средств массовой информации, -";
абзац второй части пятой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей с лишением сертификата специалиста или сертификата специалиста, выданного иностранному специалисту, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей с лишением сертификата менеджера здравоохранения, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трехсот месячных расчетных показателей.";
8) абзац первый части второй статьи 429 изложить в следующей редакции:
"2. Уклонение от медицинского обследования и лечения лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, либо в отношении которых имеются достаточные данные о том, что они без назначения врача употребляют наркотические средства или психотропные вещества -";
9) абзац первый части первой статьи 433 изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение субъектами здравоохранения обязанности по информированию:
государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о случаях инфекционных заболеваний, отравлений, представляющих опасность для окружающих;
государственного органа в сфере оказания медицинских услуг (помощи) о случаях наступлении смерти беременных, рожениц, родильниц в течение сорока двух календарных дней после родов, внезапной смерти пациентов при оказании им плановой медицинской помощи (первичная медико-санитарная и специализированная, в том числе высокотехнологичная медицинская помощь);
уполномоченного органа в сфере гражданской защиты об угрозе возникновения и (или) возникновении медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций;
органов внутренних дел о сведениях по лицам, обратившимися по поводу свежих травм, ранений, криминальных абортов, бытового насилия, о случаях заболеваний, представляющих опасность для окружающих, -";
10) статью 437 изложить в следующей редакции:
"Статья 437. Нарушение тишины
1. Нарушение тишины с 20 до 9 часов утра, в том числе проведение в жилых помещениях и вне их сопровождаемых шумом работ, не связанных с неотложной необходимостью, препятствующее нормальному отдыху и спокойствию физических лиц, а равно нарушение тишины развлекательными заведениями, расположенными в жилых зданиях и на территориях жилой застройки С 22 до 6 часов утра в будние, с 23 до 10 часов утра в выходные и праздничные дни, препятствующее нормальному отдыху и спокойствию физических лиц, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

"4. Екі және одан да көп адамды тарта отырып, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып, емшілік сеанстарын өткізу, –";
бесінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға маман сертификатынан немесе шетелдік маманға берілген маман сертификатынан айыра отырып – сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – денсаулық сақтау менеджері сертификатынан айыра отырып, бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
8) 429-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалануға байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуларымен (ауруларымен) ауыратын не дәрiгердiң тағайындауынсыз есiрткi заттарын немесе психотроптық заттарды пайдаланып жүргенi туралы жеткiлiктi деректер бар адамдардың медициналық тексерілуден және емделуден жалтаруы, –";
9) 433-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Денсаулық сақтау субъектілерінің:
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға айналасындағыларға қауіп төндіретін инфекциялық аурулар, улану жағдайлары туралы;
медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органға жүкті, босанатын, босанған әйелдердің босанғаннан кейін күнтізбелік қырық екі күн ішінде қайтыс болу, пациенттердің жоспарлы медициналық көмек (алғашқы медициналық-санитариялық және мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек) көрсеткен кезде кенеттен қайтыс болу жағдайлары туралы;
азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарының туындау қатері және (немесе) туындауы туралы;
ішкі істер органдарына жаңа алған жарақаттар, жараланулар, криминалдық түсіктер, тұрмыстық зорлық-зомбылық бойынша жүгінген адамдар туралы, айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулар жағдайлары туралы мәліметтерді хабарлау жөніндегі міндеттерді бұзуы, –";
10) 437-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"437-бап. Тыныштықты бұзу
1. Жеке тұлғалардың қалыпты демалысы мен тыныштығына кедергі келтіретін, сағат 20-дан таңғы 9-ға дейін тыныштықты бұзу, оның ішінде тұрғын үй-жайларда және олардың сыртында шұғыл қажеттілікпен байланысы жоқ шу шығаратын жұмыстарды жүргізу, сол сияқты тұрғын үй ғимараттарында және тұрғын үй құрылысы аумақтарында орналасқан ойын-сауық орындарының тыныштықты жұмыс күндері сағат 22-ден таңғы 6-ға дейін, демалыс және мереке күндері сағат 23-тен таңғы 10-ға дейін тыныштықты бұзуы, –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. То же действие, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.";
11) часть первую статьи 684 изложить в следующей редакции:
"1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 73, 73-1, 73-2, 74, 75 (частями первой, второй, пятой и шестой), 76, 77, 78, 79, 80 (частями четвертой и шестой), 81 (частью второй), 82 (частью второй), 82-1, 85, 86 (частью четвертой), 99, 100, 101, 102, 103,104, 105, 106, 107, 108, 109, 110,111, 112, 113, 114, 1 15, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (частью второй), 145, 149, 150, 151 (частью второй), 153, 154, 156-1, 158, 159, 160 (частью второй), 169 (частями второй, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой и четырнадцатой), 170 (частями седьмой, девятой, десятой, одиннадцатой и двенадцатой), 171, 173, 174 (частью второй), 175, 175-1, 176, 182, 183, 185, 187 (частями второй, третьей, четвертой и пятой), 189, 190 (частями второй, третьей и четвертой), 191, 193 (частями второй и третьей), 199 (частью второй), 200, 211 (частью первой), 214, 216, 219, 233 (частью третьей), 235, 236, 237, 239-1, 245, 246, 247 (частями шестой, 7-1, девятой и одиннадцатой), 251, 252 (частью второй), 281 (частями четвертой, пятой и шестой), 282 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой, одиннадцатой и тринадцатой), 283, 283-1, 294 (частями первой и второй), 299 (частью второй), 310, 311, 312 (частью второй), 313, 314, 316 (частью второй), 317 (частью четвертой), 317-1 (частью второй), 317-2 (частью второй), 319, 320 (частями первой, второй и третьей), 326 (частями третьей и четвертой), 333 (частью второй), 356 (частью четырнадцатой), 357, 360 (частью первой), 382 (частями второй и третьей), 383 (частями третьей и четвертой), 385 (частью второй), 389, 392 (частью третьей), 395 (частью второй), 396 (частью второй), 397 (частью четвертой), 398, 399 (частями второй и третьей), 400 (частью второй), 401 (частями шестой и седьмой), 402 (частью четвертой), 404 (частью девятой), 407 (частями второй и третьей), 409 (частями седьмой и 7-1), 410-1, 413, 413-1, 414, 415 (частью второй), 415-1 (частью второй), 416, 417 (частями первой и шестой), 419 (частью второй), 422, 423 (частью второй), 424 (частями третьей и пятой), 425 (частью второй), 426 (частями второй, третьей и четвертой), 427, 433 (частью второй), 434, 436, 439, 440 (частями четвертой и пятой), 443 (частью второй), 444 (частью первой), 445, 445-1, 446, 449 (частями второй и третьей), 450, 451 (частями первой, второй и третьей), 452 (частями третьей и четвертой), 453, 456-1, 460-1 (частями второй и третьей), 461, 462, 463 , 464 (частью второй), 465, 469 (частью второй), 470 (частью второй), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 488, 489 (частями второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой и восьмой), 489-1, 490, 495 (частью второй), 496 (частями второй и третьей), 498, 506, 507, 508, 509, 510 (частью четвертой), 512 (частью второй), 513 (частью второй), 514 (частью второй), 516, 517 (частями второй, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 528 (частью 1-1), 532 (частью второй), 543 (частями первой, 1-1 и третьей), 544, 545, 548 (частью второй), 549, 550, 552 (частью второй), 563 (частью второй), 564 (частью пятой), 569 (частями первой, второй и четвертой), 583 (частью второй), 590 (частью четвертой), 596 (частями третьей и пятой), 603(частями первой и второй), 604 (частью второй), 605 (частью второй), 606 (частью второй), 607 (частью второй), 608, 610, 611 (частями второй и третьей), 613 (частями второй, третьей, 3-1, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой), 615 (частью четвертой), 618, 621 (частью третьей), 637 (частями восьмой, девятой, десятой и тринадцатой), 638 (частью второй), 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.";

"2. Әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған дәл сол іс-әрекет, –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
11) 684-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мамандандырылған аудандық және оларға теңестiрiлген әкiмшiлiк соттардың судьялары, осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң 73, 73-1, 73-2, 74, 75 (бірінші, екiншi, бесінші және алтыншы бөлiктерiнде), 76, 77, 78, 79, 80 (төртінші және алтыншы бөліктерінде), 81 (екінші бөлігінде), 82 (екінші бөлігінде), 82-1, 85, 86 (төртінші бөлігінде), 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (екінші бөлігінде), 145, 149, 150, 151 (екінші бөлігінде), 153, 154, 156-1, 158, 159, 160 (екінші бөлігінде), 169 (екінші, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші бөліктерінде), 170 (жетінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктерінде), 171, 173, 174 (екінші бөлігінде), 175, 175-1, 176, 182, 183, 185, 187 (екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 189, 190 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 191, 193 (екінші және үшінші бөліктерінде), 199 (екінші бөлігінде), 200, 211 (бірінші бөлігінде), 214, 216, 219, 233 (үшінші бөлігінде), 235, 236, 237, 239-1, 245, 246, 247 (алтыншы, 7-1, тоғызыншы және он бірінші бөліктерінде), 251, 252 (екінші бөлігінде), 281 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 282 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, он бірінші және он үшінші бөліктерінде), 283, 283-1, 294 (бірінші және екінші бөліктерінде), 299 (екінші бөлігінде), 310, 311, 312 (екінші бөлігінде), 313, 314, 316 (екінші бөлігінде), 317 (төртінші бөлігінде), 317-1 (екінші бөлігінде), 317-2 (екінші бөлігінде), 319, 320 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 326 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 333 (екінші бөлігінде), 356 (он төртінші бөлігінде), 357, 360 (бірінші бөлігінде), 382 (екінші және үшінші бөліктерінде), 383 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 385 (екінші бөлігінде), 389, 392 (үшінші бөлігінде), 395 (екінші бөлігінде), 396 (екінші бөлігінде), 397 (төртінші бөлігінде), 398, 399 (екінші және үшінші бөліктерінде), 400 (екінші бөлігінде), 401 (алтыншы және жетінші бөліктерінде), 402 (төртінші бөлігінде), 404 (тоғызыншы бөлігінде), 407 (екінші және үшінші бөліктерінде), 409 (жетінші және 7-1) бөліктерінде, 410-1, 413, 413-1, 414, 415 (екінші бөлігінде),
415-1 (екінші бөлігінде), 416, 417 (бірінші және алтыншы бөліктерінде), 419 (екінші бөлігінде), 422, 423 (екінші бөлігінде), 424 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 425 (екінші бөлігінде), 426 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 427, 433 (екінші бөлігінде), 434, 436, 439, 440 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 443 (екінші бөлігінде), 444 (бірінші бөлігінде), 445,
445-1, 446, 449 (екінші және үшінші бөліктерінде), 450, 451 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 452 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 453, 456-1, 460-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 461, 462, 463, 464 (екінші бөлігінде), 465, 469 (екінші бөлігінде), 470 (екінші бөлігінде), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 488, 489 (екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 489-1, 490, 495 (екінші бөлігінде), 496 (екінші және үшінші бөліктерінде), 498, 506, 507, 508, 509, 510 (төртінші бөлігінде), 512 (екінші бөлігінде), 513 (екінші бөлігінде), 514 (екінші бөлігінде), 516, 517 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 528 (1-1 бөлігінде), 532 (екінші бөлігінде), 543 (бірінші, 1-1 және үшінші бөліктерінде), 544, 545, 548 (екінші бөлігінде), 549, 550, 552 (екінші бөлігінде), 563 (екінші бөлігінде), 564 (бесінші бөлігінде), 569 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 583 (екінші бөлігінде), 590 (төртінші бөлігінде), 596 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 603 (бірінші және екінші бөліктерінде), 604 (екінші бөлігінде), 605 (екінші бөлігінде), 606 (екінші бөлігінде), 607 (екінші бөлігінде), 608, 610, 611 (екінші және үшінші бөліктерінде), 613 (екінші, үшінші, 3-1, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 615 (төртінші бөлігінде), 618, 621 (үшінші бөлігінде), 637 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он үшінші бөліктерінде), 638 (екінші бөлігінде), 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";

12) в статье 685:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Органы внутренних дел рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 80-1, 146, 147, 156, 190 (частью первой), 192, 196, 197, 198, 204, 230 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами транспортных средств и перевозчиками на автомобильном транспорте и городском рельсовом транспорте), 334, 359, 364, 382 (частью первой), 383 (частями первой и второй), 386, 395 (частью первой), 396 (частью первой), 408, 420, 421, 423 (частью первой), 432, 433 (частью первой), 434-1, 437, 438 (частями первой и второй), 440 (частями первой, второй и третьей), 441, 442 (частями первой и второй), 443 (частью первой), 444 (частью второй), 447, 449 (частью первой), 458, 464 (частью первой), 469 (частью первой), 470 (частями первой и 1-1), 484, 485, 485-1, 486, 487, 489 (частями первой, девятой, десятой и одиннадцатой), 492, 493, 494, 495 (частью первой), 496 (частью первой), 505, 510 (частями первой, второй, третьей и пятой), 512 (частью первой), 513 (частью первой), 514 (частью первой), 515, 517 (частями первой и третьей), 518, 519 (частями первой, третьей, пятой и шестой), 559 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 560, 562, 564 (частью четвертой), 566, 571 (частями второй и третьей), 572 (частью второй), 573, 590 (частями первой, второй третьей, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой и десятой), 591, 592, 593, 594, 595, 596 (частями первой, второй и четвертой), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (частью третьей), 604 (частью первой), 605 (частями первой и третьей), 606 (частью первой), 607 (частью первой), 611 (частью первой), 612, 613 (частями первой, двенадцатой и тринадцатой), 614, 615 (частями первой, второй и третьей), 617, 619, 619-1, 620, 621 (частями первой, второй, четвертой), 622, 625 (за исключением нарушений на автомобильном транспорте), 626, 630, 631, 632, 635 (частями первой и второй) настоящего Кодекса.";
подпункт 2) части второй изложить в следующей редакции:
"2) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 80-1, 147, 156, 190 (частью первой), 192, 196, 197, 198, 359, 395 (частью первой), 396 (частью первой), 420, 421, 423 (частью первой), 432, 433 (частью первой), 434-1, 437, 438 (частями первой и второй), 444 (частью второй), 458, 464 (частью первой), 469 (частью первой), 470 (частями первой и 1-1), 484, 486, 487, 489 (частями первой, девятой, десятой и одиннадцатой), 492, 493, 494, 495 (частью первой), 496 (частью первой), 505 (частью второй), 510 (частями первой, второй, третьей и пятой), 512 (частью первой), 513 (частью первой), 514 (частью первой), 515, 517 (частями первой и третьей), 518, 519 (частями первой, третьей, пятой и шестой), 562, 571 (частью третьей), 590 (частями третьей, восьмой, десятой), 591 (частью второй), 592 (частями третьей и четвертой), 593, 594 (частью четвертой), 595 (частью четвертой), 596 (частью четвертой), 597 (частями пятой и шестой), 598 (частью третьей), 599 (частью второй), 600 (частью второй), 601 (частью второй), 602 (частью второй), 603 (частью третьей), 604 (частью первой), 605 (частями первой и третьей), 612 (частями четвертой, пятой и шестой), 613 (частями первой и тринадцатой), 614, 615 (частью третьей), 617, 619, 619-1, 621 (частью второй), 630, 631, 632, 635 (частями первой и второй) настоящего Кодекса, - начальники отделов, отделений полиции, подразделений административной, миграционной полиции, местной полицейской службы района (города, района в городе) и их заместители;";

12) 685-бапта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ішкі істер органдары осы Кодекстің 80-1, 146, 147, 156, 190 (бірінші бөлігінде), 192, 196, 197, 198, 204, 230 (екінші бөлігінде) (көлік құралдарының иелері және автомобиль көлігінде және қалалық рельстік көлікте тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 334, 359, 364, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші және екінші бөлігінде), 386, 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде), 408, 420, 421, 423 (бірінші бөлігінде), 432, 433 (бірінші бөлігінде), 434-1, 437, 438 (бірінші және екінші бөліктерінде), 440 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 441, 442 (бірінші және екінші бөліктерінде), 443 (бірінші бөлігінде), 444 (екінші бөлігінде), 447, 449 (бірінші бөлігінде), 458, 464 (бірінші бөлігінде), 469 (бірінші бөлігінде), 470 (бірінші бөлігінде және 1-1), 484, 485, 485-1, 486, 487, 489 (бірінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 492, 493, 494, 495 (бірінші бөлігінде), 496 (бірінші бөлігінде), 505, 510 (бірінші, екінші, үшінші және бесінші бөліктерінде), 512 (бірінші бөлігінде), 513 (бірінші бөлігінде), 514 (бірінші бөлігінде), 515, 517 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 518, 519 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 559 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 560, 562, 564 (төртінші бөлігінде), 566, 571 (екінші және үшінші бөліктерінде), 572 (екінші бөлігінде), 573, 590 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде), 591, 592, 593, 594, 595, 596 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (үшінші бөлігінде), 604 (бірінші бөлігінде), 605 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 606 (бірінші бөлігінде), 607 (бірінші бөлігінде), 611 (бірінші бөлігінде), 612, 613 (бірінші, он екінші және он үшінші бөліктерінде), 614, 615 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 617, 619, 619-1, 620, 621 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 622, 625 (автомобиль көлігіндегі бұзушылықтарды қоспағанда), 626, 630, 631, 632, 635 (бірінші және екінші бөліктерінде)–баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";
екінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Осы Кодекстің 80-1, 147, 156, 190 (бірінші бөлігінде), 192, 196, 197, 198, 359, 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде), 420 , 421, 423 (бірінші бөлігінде), 432, 433 (бірінші бөлігінде), 434-1, 437, 438 (бірінші және екінші бөліктерінде), 444 (екінші бөлігінде), 458, 464 (бірінші бөлігінде), 469 (бірінші бөлігінде), 470 (бірінші бөлігінде және 1-1), 484, 486, 487, 489 (бірінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 492, 493, 494, 495 (бірінші бөлігінде), 496 (бірінші бөлігінде), 505 (екінші бөлігінде), 510 (бірінші, екінші, үшінші және бесінші бөліктерінде), 512 (бірінші бөлігінде), 513 (бірінші бөлігінде), 514 (бірінші бөлігінде), 515, 517 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 518, 519 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 562, 571 (үшінші бөлігінде), 590 (үшінші, сегізінші, оныншы бөліктерінде), 591 (екінші бөлігінде), 592 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 593, 594 (төртінші бөлігінде), 595 (төртінші бөлігінде), 596 (төртінші бөлігінде), 597 (бесінші және алтыншы бөліктерімен), 598 (үшінші бөлігінде), 599 (екінші бөлігінде), 600 (екінші бөлігінде), 601 (екінші бөлігінде), 602 (екінші бөлігінде), 603 (үшінші бөлігінде), 604 (бірінші бөлігінде), 605 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 612 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 613 (бірінші және он үшінші бөліктерінде), 614, 615 (үшінші бөлігінде), 617, 619, 619-1, 621 (екінші бөлігінде), 630, 631, 632, 635 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін, - полиция бөлімдерінің, бөлімшелерінің, әкімшілік, көші-қон полициясы бөлімшелерінің, ауданның (қаланың, қаладағы ауданның) жергілікті полиция қызметінің бастықтары және олардың орынбасарлары;";

13) часть вторую статьи 700 изложить в следующей редакции:
"2. Государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) и его территориальные подразделения рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 80 (частями третьей и пятой), 81 (частью первой), 82 (частью первой), 93 (частями второй и пятой), 424 (частями первой, второй и четвертой), 428, 432, 433 (частью первой), 464 (частью первой) настоящего Кодекса, в пределах своей компетенции.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель государственного органа в сфере оказания медицинских услуг (помощи), его заместители, руководители территориальных подразделений и их заместители.";
14) статью 701 изложить в следующей редакции:
"Статья 701. Государственный орган в сфере санитарно- эпидемиологического благополучия населения
Государственные органы, осуществляющие контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 93 (частями второй и пятой), 151 (частью первой), 203, 408-1, 425 (частью первой), 428, 429, 430 (частью первой), 431, 433 (частью первой), 464 (частью первой), 621 (частями первой, второй), 637 (частью двенадцатой) настоящего Кодекса.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, его заместители, руководители территориальных подразделений и их заместители.";
15) подпункты 22) и 52) части первой статьи 804 изложить в следующей редакции:
"22) органов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (статьи 151 (часть вторая), 193 (части вторая и третья), 203, 282 (части третья и четвертая), 312 (часть вторая), 314, 408-1, 413, 416 (по нарушениям требований безопасности к пищевой продукции, игрушкам, химической продукции), 425 (часть вторая), 426 (части вторая и третья), 430 (часть вторая), 433 (часть вторая), 462, 463, 476, 637(часть тринадцатая);";
"52) органов в сфере оказания медицинских услуг (помощи) (статьи 80 (части четвертая и шестая), 81 (часть вторая), 82 (часть вторая), 409 (часть седьмая), 424 (части третья и пятая), 433 (часть вторая), 462, 463);".
6. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст.112; 2016 г., № 1, ст.4; № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.72; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст. 124, 126; 2017 г., № 9, ст.21; № 14, ст.50, 51; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.94; 2019 г., № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения"):

13) 700-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттiк орган және оның аумақтық бөлiмшелерi осы Кодекстiң 80 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 81 (бiрiншi бөлiгiнде), 82 (бiрiншi бөлiгiнде), 93 (екінші және бесінші бөліктерінде), 424 (бiрiншi, екiншi және төртінші бөлiктерiнде), 428, 432, 433 (бiрiншi бөлiгiнде), 464 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi өз құзыреті шегінде қарайды.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттiк органның басшысы, оның орынбасарлары, аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.";
14) 701-бап, мынадай редакцияда жазылсын:
"701-бап. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар осы Кодекстің 93 (екінші және бесінші бөліктерінде), 151 (бірінші бөлігінде), 203, 408-1, 425 (бірінші бөлігінде),428, 429, 430 (бірінші бөлігінде), 431, 433 (бірінші бөлігінде), 464 (бірінші бөлігінде), 621 (бірінші, екінші бөліктерінде), 637 (он екінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттiк органның басшысы, оның орынбасарлары, аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.";
15) 804-баптың бірінші бөлігінің 22) және 52) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"22) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы органдардың (151 (екiншi бөлiгi), 193 (екінші және үшінші бөлiктерi), 203, 282 (үшінші және төртінші бөліктері), 312 (екінші бөлiгi), 314, 408-1, 413, 416 (тағамдық өнiмге, ойыншықтарға, химиялық өнiмге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 425 (екiншi бөлiгi), 426 (екінші және үшінші бөліктері), 430 (екінші бөлiгi), 433 (екінші бөлігі), 462, 463, 476, 637 (он үшінші бөлігі)-баптар);";
"52) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы органдардың (80 (төртінші және алтыншы бөлiктерi), 81 (екiншi бөлiгi), 82 (екінші бөлігі), 409 (жетінші бөлігі), 424 (үшінші және бесінші бөлiктерi), 433 (екінші бөлігі), 462, 463-баптар);".
6. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржылық қызмет және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 3 шілдедегі Заңы):

1) в статье 138:
подпункт 39) изложить в следующей редакции:
"39) за качеством оказываемых специальных социальных услуг;";
дополнить подпунктом 39-1) следующего содержания:
"39-1) в сфере оказания медицинских услуг (помощи);";
подпункт 41) изложить в следующей редакции:
"41) в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;";
2) в пункте 2 статьи 141:
часть четвертую дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) в сфере оказания медицинских услуг (помощи) - в отношении субъектов (объектов) здравоохранения, оказывающих услуги родовспоможения;";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Отнесение объектов к высокой степени риска, подлежащих контролю и надзору в сферах оказания медицинских услуг (помощи) и санитарно-эпидемиологического благополучия населения, осуществляется с учетом положений, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".";
3) подпункт 3) пункта 3 статьи 144 изложить в следующей редакции:
"3) обращения физических и юридических лиц по конкретным фактам о причинении вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства, за исключением обращений физических и юридических лиц (потребителей), права которых нарушены, и обращений государственных органов, в том числе экстренное извещение (уведомление) о наступлении смерти в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения;";
4) пункт 1 статьи 154 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) использовать записи технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, применяемых в медицинских организациях в целях обеспечения защиты прав пациентов;".
7. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-V, 20-VI, ст.114; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 12, ст.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 8, ст. 16; № 16, ст.56; № 21, ст.98; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 16, ст.53; № 24, ст.93; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.36, 37; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения"):
1) в оглавлении заголовки главы 38, статей 335, 336, 337, 338, 339, 340, главы 39, статей 341, 342, 343, 344, 345 изложить в следующей редакции:

1) 138-бапта:
39) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"39) көрсетiлетiн арнаулы әлеуметтiк қызметтердiң сапасына;";
мынадай мазмұндағы 39-1) тармақшамен толықтырылсын:
"39-1) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында;";
41) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"41) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында;";
2) 141-баптың 2-тармағында:
төртінші бөлік мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында – босандыру қызметтерін көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты;";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Медициналық қызметтер (көмек) көрсету және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы салаларындағы бақылау мен қадағалауға жататын объектілерді жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызу "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген ережелер ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
3) 144-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) құқықтары бұзылған жеке және заңды тұлғалардың (тұтынушылардың) өтініштерін және мемлекеттік органдардың өтініштерін, оның ішінде "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес қайтыс болғаны туралы шұғыл хабарламаны (хабарлама) қоспағанда, адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірілгені туралы нақты фактілер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;";
4) 154-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) пациенттердің құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мақсатында медициналық ұйымдарда қолданылатын техникалық бақылау құралдарының, байқау және бекіту, фото-бейне аппаратуралардың аспаптарының жазбаларын тұтыну;".
7. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-V, 20-VI, 114-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 16, 53-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржылық қызмет және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 3 шілдедегі Заңы):
1) мазмұнында 38-тараудың 335, 336, 337, 338, 339, 340-баптарының, 39-тараудың 341, 342, 343, 344, 345-баптарының тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:

"Глава 38. Производство по делам о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
Статья 335. Подача заявления о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
Статья 336. Срок подачи заявления о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
Статья 337. Рассмотрение заявления о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
Статья 338. Решение суда по заявлению о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
Статья 339. Подача и рассмотрение заявления о продлении срока принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
Статья 340. Решение суда по заявлению о продлении срока принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
"Глава 39. Производство по делам о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья"
Статья 341. Подача заявления о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
Статья 342. Рассмотрение заявления о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
Статья 343. Решение суда по заявлению о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья

"38-тарау. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы істер бойынша іс жүргізу
335-бап. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арыз беру
336-бап. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арыз беру мерзімі
337-бап. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арызды қарау
338-бап. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамдарды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арыз бойынша соттың шешімі
339-бап. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арыз беру және оны қарау
340-бап. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамдарды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арыз бойынша соттың шешімі
39-тарау. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы істер бойынша іс жүргізу
341-бап. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арыз беру
342-бап. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арызды қарау
343-бап. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арыз бойынша соттың шешімі

Статья 344. Подача и рассмотрение заявления о продлении срока принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
Статья 345. Решение суда по заявлению о продлении срока принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья";
2) подпункт 8) части первой статьи 302 изложить в следующей редакции:
"8) о направлении гражданина на принудительное лечение лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, и больных туберкулезом;";
3) главы 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"Глава 38. Производство по делам о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
Статья 335. Подача заявления о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
1. Заявление о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, без его согласия подается представителем государственной организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья , в суд по месту нахождения организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья.
2. К заявлению, в котором должны быть указаны предусмотренные законом основания для принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, прилагается мотивированное заключение комиссии врачей-психиатров организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, принявшей решение об обоснованности госпитализации лица с психическим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья.
Статья 336. Срок подачи заявления о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья

344-бап. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арызды беру және қарау
345-бап. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арыз бойынша соттың шешімі";
2) 302-баптың бірінші бөлігінің 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) азаматтарды психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамдарды және туберкулезбен ауыратын науқастарды мәжбүрлеп емдеуге жіберу туралы;";
3) 38 және 39-тараулар мынадай редакцияда жазылсын:
"38-тарау. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы істер бойынша іс жүргізу
335-бап. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамдарды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арыз беру
1. Психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды оның келісімінсіз мәжбүрлеп жатқызу туралы арызды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін мемлекеттік ұйымның өкілі психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның орналасқан жері бойынша сотқа береді.
2. Психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды мәжбүрлеп жатқызу үшін заңда көзделген негіздер көрсетілуге тиіс арызға психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына психикасының бұзылуы (аурулары) бар адамды емдеуге жатқызудың негізділігі туралы шешім қабылдаған психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның психиатр-дәрігерлері комиссиясының дәлелді қорытындысы қоса беріледі.
336-бап. Психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды мәжбүрлеп жатқызу туралы арыз беру мерзімі

1. Заявление о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, подается в суд не позднее семидесяти двух часов с момента помещения лица в организацию, оказывающую медицинскую помощь в области психического здоровья.
Принудительная госпитализация лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, до вынесения судом решения, допускается исключительно в целях недопущения последствий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 153 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
По каждому случаю принудительной госпитализации без решения суда администрация организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, в течение сорока восьми часов с момента помещения лица в организацию, оказывающую медицинскую помощь в области психического здоровья, направляет прокурору письменное уведомление.
2. Возбуждая дело, судья одновременно продлевает пребывание лица в организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, на срок, необходимый для рассмотрения заявления в суде.
Статья 337. Рассмотрение заявления о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
1. Заявление о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, судья рассматривает в течение десяти рабочих дней со дня возбуждения дела. Судебное заседание проводится в помещении суда или организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, в которую лицо госпитализировано. Лицо имеет право лично участвовать в судебном заседании по делу о его принудительной госпитализации, если по сведениям, полученным от представителя организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, психическое состояние этого лица позволяет ему лично участвовать в судебном заседании, которое проводится в помещении организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья.
2. Дело рассматривается с участием представителя медицинской организации, в которую госпитализировано лицо и по чьей инициативе возбуждено дело, и представителя лица, в отношении которого решается вопрос о принудительной госпитализации в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья.

1. Психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды мәжбүрлеп жатқызу туралы арыз сотқа психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымға адамды орналастырған кезден бастап жетпіс екі сағаттан кешіктірмей беріледі.
Сот шешімі шығарылғанға дейін психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды мәжбүрлеп жатқызуға "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 153-бабы 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген салдарға жол бермеу мақсатында ғана рұқсат етіледі.
Соттың шешімінсіз мәжбүрлеп жатқызудың әрбір жағдайы бойынша психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның әкімшілігі психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымға адамды орналастырған кезден бастап қырық сегіз сағаттың ішінде прокурорға жазбаша хабарлама жібереді.
2. Істі қозғай отырып, судья бір мезгілде адамның психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымда болу уақытын арызды сотта қарау үшін қажетті мерзімге ұзартады.
337-бап. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арызды қарау
1. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арызды судья іс қозғалған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды. Сот отырысы соттың немесе адам жатқызылған психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның үй-жайында өткізіледі. Егер психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның өкілінен алынған мәліметтер бойынша ол адамның психикалық жай-күйі оған психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның үй-жайында өткізілетін сот отырысына жеке өзінің қатысуына мүмкіндік берсе, оған өзін мәжбүрлеп жатқызу туралы іс бойынша сот отырысына жеке өзінің қатысуына құқығы бар.
2. Іс адам емдеуге жатқызылған және істің қозғалуына бастамашы болған медициналық ұйым өкілінің және өзіне қатысты психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы мәселе шешіліп жатқан адамның өкілінің қатысуымен қаралады.

Статья 338. Решение суда по заявлению о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
1. Рассмотрев заявление по существу, суд выносит решение, которым отклоняет либо удовлетворяет заявление.
2. Решение об удовлетворении заявления является основанием для принудительной госпитализации лица для лечения и дальнейшего содержания в организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, на установленный законом срок.
Статья 339. Подача и рассмотрение заявления о продлении срока принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
1. Заявление о продлении срока принудительной госпитализации свыше шести месяцев подается в суд организацией, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, по месту нахождения организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья.
2. К заявлению о продлении срока принудительной госпитализации прилагается заключение комиссии врачей-психиатров о необходимости продления срока принудительной госпитализации, вынесенное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
3. Заявление о продлении срока о принудительной госпитализации рассматривается в порядке, предусмотренном статьей 337 настоящего Кодекса.
Статья 340. Решение суда по заявлению о продлении срока принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
1. Рассмотрев заявление по существу, суд выносит решение, которым отклоняет либо удовлетворяет это заявление.
2. Решение суда об удовлетворении заявления о продлении срока принудительной госпитализации лица является основанием для продления срока принудительной госпитализации на срок, установленный законом.
3. Решение суда об отклонении заявления о продлении срока принудительной госпитализации лица является основанием для выписки из организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья.";
"Глава 39. Производство по делам о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья

338-бап. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арыз бойынша соттың шешімі
1. Сот арызды мәні бойынша қарап, шешім шығарады, онда арыз қабылданбайды не қанағаттандырылады.
2. Арызды қанағаттандыру туралы шешім адамды емдеу үшін емдеуге мәжбүрлеп жатқызу және заңда белгіленген мерзімге психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымда одан әрі ұстау үшін негіз болып табылады.
339-бап. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арыз беру және оны қарау
1. Мәжбүрлеп жатқызу мерзімін алты айдан асатын мерзімге ұзарту туралы арызды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйым психикалық денсаулық сақтау саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның орналасқан жері бойынша сотқа береді.
2. Мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арызға психиатр-дәрігерлер комиссиясының Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен шығарылған мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту қажеттігі туралы қорытындысы қоса беріледі.
3. Мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арыз осы Кодекстің 337-бабында көзделген тәртіппен қаралады.
340-бап. Психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арыз бойынша соттың шешімі
1. Сот арызды мәні бойынша қарап, шешім шығарады, онда осы арыз қабылданбайды не қанағаттандырылады.
2. Адамды мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арызды қанағаттандыру туралы сот шешімі мәжбүрлеп жатқызу мерзімін заңда белгіленген мерзімге ұзарту үшін негіз болып табылады.
3. Адамды мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арызды қабылдамау туралы сот шешімі психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымнан шығару үшін негіз болып табылады.";
"39-тарау. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы істер бойынша іс жүргізу

Статья 341. Подача заявления о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
1. Заявление о направлении на принудительное госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, без его согласия подается представителем государственной организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья по инициативе супруга (супруги), родственников, больного, трудовых коллективов, общественных организаций, органов внутренних дел, прокуратуры, опеки и попечительства только при наличии медицинских заключении по месту жительства данного лица.
В случае решения вопроса о принудительном госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, не имеющего постоянного места жительства, заявление подается органами внутренних дел по месту нахождения данного лица в момент возбуждения ходатайства.
2. К заявлению, в котором должны быть указаны предусмотренные законом основания для направления на принудительную госпитализацию лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, прилагается мотивированное медицинское заключение о признании лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) и необходимости применения к нему принудительных мер.
Статья 342. Рассмотрение заявления о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
1. Заявление о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, судья рассматривает по месту расположения организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, в течение десяти рабочих дней со дня принятия заявления к производству.

341-бап. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арыз беру
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына оның келісімінсіз мәжбүрлеп жатқызуға жіберу туралы арызды науқастың жұбайының (зайыбының), туыстарының, еңбек ұжымдарының, қоғамдық ұйымдардың, ішкі істер органдарының, прокуратураның, қорғаншылық немесе қамқоршылық органының бастамасы бойынша науқастың тұрғылықты жері бойынша медициналық қорытынды болған кезде ғана психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымының өкілі береді.
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамдарды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына тұрғылықты жері жоқ науқасты мәжбүрлеп жатқызу туралы мәселе шешілген жағдайда арызды өтініш қозғалған кезде аталған адамның орналасқан жері бойынша ішкі істер органдары береді.
2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызуға жіберу үшін заңда көзделген негіздер көрсетілуге тиісті арызға психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды ауырады деп тану және оған мәжбүрлеп емдеу шараларын қолдану қажеттігі туралы дәлелді медициналық қорытынды қоса беріледі.
342-бап. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арызды қарау
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арызды судья психиатриялық көмек көрсететін ұйымның орналасқан жері бойынша арыз іс жүргізуге қабылданған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.

2. Дело рассматривается с участием лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, направляемого на принудительное лечение, представителя органов здравоохранения и внутренних дел, по чьей инициативе возбуждено дело, родственников, супруга (супруги) лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, представителей общественных объединений.
В случае уклонения от явки на судебное заседание лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в отношении которого возбуждено дело о направлении на принудительную госпитализацию в организацию, оказывающую медицинскую помощь в области психического здоровья, он подвергается судом принудительному приводу органами внутренних дел.
Статья 343. Решение суда по заявлению о принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
1. Рассмотрев заявление по существу, суд выносит решение, которым отклоняет либо удовлетворяет заявление.
2. Решение об удовлетворении заявления является основанием для госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, на установленный законом срок.
Статья 344. Подача и рассмотрение заявления о продлении срока принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
1. В случаях, предусмотренных законом, срок принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, может быть продлен по заявлению администрации организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, по месту нахождения данной организации.
2. К заявлению о продлении срока принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, прилагается медицинское заключение о необходимости продления срока принудительной госпитализации.

2. Іс мәжбүрлеп емделуге жіберілетін психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамның, істің қозғалуына бастамашы болған денсаулық сақтау және ішкі істер органдары өкілінің, психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамның туыстарының, жұбайының (зайыбының), қоғамдық бірлестіктер өкілдерінің қатысуымен қаралады.
Өзіне қатысты психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымға мәжбүрлеп жатқызуға жіберу туралы іс қозғалған психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адам сот отырысына келуден жалтарған жағдайда, сот оны ішкі істер органдары арқылы мәжбүрлеп әкеледі.
343-бап. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу туралы арыз бойынша соттың шешімі
1. Сот арызды мәні бойынша қарап, шешім шығарады, онда арыз қабылданбайды не қанағаттандырылады.
2. Арызды қанағаттандыру туралы шешім психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды заңда белгіленген мерзімге психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына жатқызу үшін негіз болып табылады.
344-бап. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арыз беру және қарау
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу мерзімі заңда көзделген жағдайларда, осы ұйым орналасқан жер бойынша психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйым әкімшілігінің арызымен ұзартылуы мүмкін.
2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арызға мәжбүрлеп емдеу мерзімін ұзартудың қажеттігі туралы медициналық қорытынды қоса беріледі.

Статья 345. Решение суда по заявлению о продлении срока принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья
1. Рассмотрев заявление по существу, суд выносит решение, которым отклоняет либо удовлетворяет это заявление.
2. Решение суда об удовлетворении заявления о продлении срока принудительной госпитализации лица является основанием для продления срока принудительной госпитализации лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, в стационар организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, на срок, установленный законом.
3. Решение суда об отклонении заявления о продлении срока принудительной госпитализации лица является основанием для выписки из организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья.";
4) подпункт 2) части второй статьи 467 изложить в следующей редакции:
"2) гражданин, в отношении которого подается заявление об усыновлении (удочерении), ограничении дееспособности или признании его недееспособным, объявлении несовершеннолетнего полностью дееспособным (эмансипация), принудительной госпитализации в психиатрический стационар, о продлении срока принудительной госпитализации лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, больных туберкулезом, является гражданином Республики Казахстан либо имеет место жительства на территории Республики Казахстан;".
8. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-IV, ст. 151; 2016 г, № 7-1, ст.49; 2017 г., № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 13, ст.45; № 20, ст.96; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 48; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения"):
1) оглавление дополнить заголовками статей 126-1 и 126-2 следующего содержания:
"Статья 126-1. Гарантии для работников, являющихся беременными до двенадцати недель

345-бап. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арыз бойынша соттың шешімі
1. Сот арызды мәні бойынша қарап, шешім шығарады, онда осы арыз қабылданбайды не қанағаттандырылады.
2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның стационарына мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арыз бойынша соттың шешімі психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлқының бұзылуы (аурулары) бар адамды мәжбүрлеп жатқызу мерзімін заңда белгіленген мерзімге ұзарту үшін негіз болып табылады.
3. Адамды ауруханаға мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту туралы арызды қабылдамау туралы сот шешімі оны психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымнан шығару үшін негіз болып табылады.";
4) 467-баптың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өзіне қатысты бала асырап алу туралы, әрекетке қабілеттігін шектеу немесе оны әрекетке қабілетсіз деп тану туралы, кәмелетке толмаған адамды толығымен әрекетке қабілетті деп жариялау (эмансипация) туралы, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымға мәжбүрлеп жатқызу туралы, психикасының бұзылуы (ауруы) бар адамды ауруханаға мәжбүрлеп жатқызу мерзімін ұзарту, психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты, туберкулезбен ауыратын науқастарды мәжбүрлеп емдеу туралы арыз берген адам Қазақстан Республикасының азаматы болған не оның Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты жері болған;".
8. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінде (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-IV, 151-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 13, 45-құжат; № 20, 96-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 48-құжаттар; "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржылық қызмет және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 3 шілдедегі Заңы):
1) мазмұны мынадай мазмұндағы 126-1 және 126-2-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"126-1-бап. Он екі аптаға дейін жүкті болып табылатын қызметкер үшін кепілдік

Статья 126-2. Гарантии для работников, являющихся донорами органов (частей органов) и (или) тканей (частей ткани) для трансплантации";
2) пункт 2 статьи 23 дополнить подпунктом 26) следующего содержания:
"26) предоставлять работнику отпуск для прохождения скрининговых исследований с сохранением места работы (должности) и средней заработной платы в порядке и объеме, определенном уполномоченным органом в области здравоохранения.";
3) подпункт 4) пункта 2 статьи 48 изложить в следующей редакции:
"4) не прошедшего медицинский осмотр либо предсменное медицинское освидетельствование, либо скрининговое исследование если они являются обязательными в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
4) в статье 87:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Под социальным отпуском понимается освобождение работника от работы на определенный период в целях создания благоприятных условий для материнства, прохождения скрининговых исследований, ухода за детьми, получения образования без отрыва от производства и для иных социальных целей.";
пункт 5 дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) отпуск для прохождения скрининговых исследований в количестве не более пяти рабочих дней в течение года;
6) отпуск на постановку на учет по беременности до двенадцати недель в количестве не менее трех рабочих дней.";
5) дополнить статьями 126-1 и 126-2 следующего содержания:
"Статья 126-1. Гарантии для работников, являющихся беременными до двенадцати недель
За беременными женщинами на время обследования и постановки на медицинский учет по беременности и родам до двенадцати недель сохраняются место работы (должность) и средняя трехдневная заработная плата, а также предоставляются иные гарантии в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
Статья 126-2. Гарантии для работников, являющихся донорами органов (частей органов) и (или) тканей (частей ткани) для трансплантации
За работником, являющимся донором органов (частей органов) и (или) тканей (частей ткани) для трансплантации, на время обследования и изъятия органов (частей органов) и (или) тканей (частей ткани) сохраняются место работы (должность) и средняя заработная плата, а также предоставляются иные гарантии в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.".
9. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 17-18, ст.221; 2000 г., № 6, ст. 141; 2002 г., № 10, ст. 106; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 5-6, ст.30; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст.84; 2011 г., № 1, ст.2; № 9, ст.81; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст.32; № 15, ст.97; 2013 г., № 12, ст.57; № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 7-II, ст.56; № 24, ст.126;2017 г., № 23-III, ст.111; 2018 г., № 10, ст.32; № 23, ст. 88):

126-2-бап. Транспланттау үшін ағзалардың (ағзалардың бөліктерінің) және (немесе) тіндердің (тіндердің бөліктерінің) донорлары болып табылатын қызметкер үшін кепілдік";
2) 23-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 26) тармақшамен толықтырылсын:
"26) қызметкерге денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және көлемде жұмыс орнын (лауазымын) және орташа жалақысын сақтай отырып, скринингтік зерттеп-қараулардан өту үшін демалыс беруге міндетті.";
3) 48-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олар міндетті болып табылатын болса, медициналық қарап-тексеруден не ауысым алдындағы медициналық куәландырудан не скринингтік зерттеп-қараудан өтпеген;";
4) 87-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әлеуметтік демалыс ана болуға, скринингтік зерттеп-қараудан өтуге, балалардың күтіміне, өндірістен қол үзбей білім алуға қолайлы жағдайлар жасау мақсатында және өзге де әлеуметтік мақсаттарда қызметкерді белгілі бір кезеңге жұмыстан босату деп түсініледі.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы 5), 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) бір жыл ішінде бес жұмыс күнінен аспайтын мөлшерде скринингтік зерттеп-қараулардан өту үшін демалыс;
6) кемінде үш жұмыс күні мөлшерінде он екі аптаға дейін жүктілігі бойынша есепке тұруға демалыс.";
5) мынадай мазмұндағы 126-1 және 126-2-баптармен толықтырылсын:
"126-1-бап. Он екі аптаға дейін жүкті болып табылатын қызметкерге кепілдік
Он екі аптаға дейін жүктілігі мен туу бойынша қарап-тексеру және медициналық есепке тұру уақытына жүкті әйелдердің жұмыс орны (лауазымы) және орташа үш күндік жалақысы сақталады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес өзге де кепілдіктер беріледі.
126-2-бап. Транспланттау үшін ағзалардың (ағзалардың бөліктерінің) және (немесе) тіндердің (тіндердің бөліктерінің) донорлары болып табылатын қызметкер үшін кепілдік
Транспланттау үшін ағзалардың (ағзалардың бөліктерінің) және (немесе) тіндердің (тіндердің бөліктерінің) донорлары болып табылатын қызметкердің қарап-тексеру және ағзаларын (ағзалардың бөліктерін) және (немесе) тіндерін (тіндердің бөліктерін) алу кезінде жұмыс орны (лауазымы) және орташа жалақысы сақталады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес өзге де кепілдіктер беріледі.".
9. "Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңында (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 17-18, 221-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2002 ж., № 10, 106-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 5-6, 30-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 9, 81-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1,4-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 7-II, 56-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 23, 88-құжат):

1) часть вторую пункта 3 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"Работникам, которые в силу своих служебных обязанностей получат доступ непосредственно к наркотическим средствам, психотропным веществам и прекурсорам, необходимы заключения врачей психиатра и нарколога об отсутствии психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ, а также отсутствии среди них лиц, признанных непригодными к выполнению отдельных видов профессиональной деятельности и деятельности, связанной с источником повышенной опасности, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
2) наименование главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Оказание медико-санитарной помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ";
3) пункт 3 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"3. Установление факта наркотического опьянения вследствие незаконного потребления наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов является компетенцией только врача, на которого возложены обязанности по проведению медицинского освидетельствования (обследования), а диагноз "психическое, поведенческое расстройства (заболевания), связанные с употреблением психоактивных веществ" устанавливается врачебно-консультативной комиссией.";
4) статьи 34, 35, 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"Статья 34. Принудительное лечение лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ
Вопросы принудительного лечения лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, уклоняющихся от добровольного лечения порядок признания лицом с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, и основания для его направления на лечение в организацию оказывающую медицинскую помощь в области психического здоровья, основание и порядок прекращения принудительного лечения, учет лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, и порядок проведения поддерживающего лечения регламентируются законодательством Республики Казахстан.
Статья 35. Принципы оказания медико-санитарной помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ
1. Медико-санитарная помощь лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, включает в себя профилактику психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ, обследование граждан, диагностику нарушений, лечение, уход, медико-социальную реабилитацию лиц, страдающих психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, и осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

1) 7-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өзiнiң қызметтiк мiндеттерiнiң арқасында тiкелей есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiкелей қолында болатын қызметкерлерге психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулардың (аурулардың) болмауы туралы, сондай-ақ аталған тұлғалар арасында кәсiби қызметтiң жекелеген түрлерiн және қауiптiлiгi жоғары көздермен байланысты қызметтi атқаруға Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жарамсыз деп танылғандар жоқ екендiгi туралы психиатр және нарколог дәрiгерлердiң қорытындылары қажет.";
2) 3-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға медициналық-санитариялық көмек көрсету";
3) 32-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Есiрткi, психотроптық заттарды, сол тектестердi заңсыз тұтыну салдарынан есiрткiге масаю фактiсiн анықтау медициналық куәландыру (зерттеп-қарау) жүргiзу жөнiндегi мiндет жүктелген дәрiгердiң ғана құзыретi болып табылады, ал "психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулар (аурулар)" диагнозын дәрiгерлiк-консультациялық комиссия белгілейді.";
4) 34, 35, 36 және 37-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"34-бап. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарды мәжбүрлеп емдеу.
Ерiктi түрде емделуден жалтаратын психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарды мәжбүрлеп емдеу мәселелерi, адамның психикалық белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар деп тану тәртiбi және оны психикалық денсаулық саласындағы медициналық көмек көрсететін ұйымға емдеуге жiберудiң негiздерi, мәжбүрлеп емдеудi тоқтатудың негiзi мен тәртiбi, психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарды есепке алу және қолдаушы емдеудi жүргiзу тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледi.
35-бап. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидаттары
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға медициналық-санитариялық көмек өзіне психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулардың (аурулардың) профилактикасын, азаматтарды зерттеп – қараудан өткiзудi, ауытқулардың диагностикасын, психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулармен (аурулары) зардап шегетiн адамдарды емдеудi, күтудi, медициналық-әлеуметтiк оңалтуды қамтиды және Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.

2. Медико-санитарная помощь лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, гарантируется государством и осуществляется на основе принципов законности, гуманности и соблюдения прав человека и гражданина.
3. Медико-санитарная помощь лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, оказывается при добровольном обращении лица за медицинской помощью в организацию, оказывающую медицинскую помощь в области психического здоровья. Несовершеннолетнему, а также лицу, признанному в установленном законодательством порядке недееспособным, медико-санитарная помощь оказывается с согласия их родителей, усыновителей или опекунов в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
4. Лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, уклоняющиеся от добровольного лечения, подлежат принудительному лечению в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
5. Лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, совершившим уголовные правонарушения, медико-санитарная помощь оказывается на основании и в порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
6. На период добровольного стационарного лечения больному выдается лист временной нетрудоспособности, а по окончании лечения по его просьбе - справка с указанием цели лечения.
7. Лицу, добровольно обратившемуся в наркологическое учреждение для прохождения курса лечения, обеспечивается по его просьбе анонимность лечения. Сведения о таком лечении могут быть предоставлены лишь органам внутренних дел и иным государственным органам в случае привлечения этого лица к уголовной или административной ответственности.
8. Услуги частных лиц (наркологов, адвокатов и т.д.), оказывающих помощь лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, оплачиваются за счет собственных средств граждан или благотворительности.
Статья 36. Юридические и физические лица, имеющие право оказывать медико-санитарную помощь лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ
1. Медико-санитарную помощь лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, в Республике Казахстан имеют право оказывать только юридические и физические лица, имеющие соответствующую лицензию для занятий данной деятельностью.

2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға мемлекет медициналық-санитариялық көмек көрсетуге кепiлдiк бередi және ол заңдылық, адамгершiлiк және адам мен азаматтың құқықтарын сақтау қағидаттары негiзiнде жүзеге асырылады.
3. Адам психикалық денсаулық саласындағы медициналық көмек көрсететін ұйымнан медициналық көмек сұрап, ерiктi түрде өтiнiш бiлдiрген кезде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамға медициналық-санитариялық көмек көрсетiледi. Кәмелетке толмаған, сондай-ақ заңдар белгiленген тәртiппен әрекетке қабiлетсiз деп танылған адамға медициналық-санитариялық көмек олардың ата-аналарының, асырап алушыларының немесе қамқоршыларының келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен көрсетiледi.
4. Өз еркiмен емделуден жалтаратын психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдар Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен психикалық денсаулық саласындағы медициналық көмек көрсететін ұйымдарда мәжбүрлеп емделуге жатады.
5. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар, қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған адамдарға медициналық-санитариялық көмек Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негiзде және тәртiппен көрсетiледi.
6. Ерiктi стационарлық емдеу кезеңiнде науқасқа – еңбекке уақытша жарамсыздық парағы, ал емделу аяқталғаннан кейiн оның өтiнiшi бойынша емдеу мақсаты көрсетiлген анықтама берiледi.
7. Емдеу курсынан өту үшiн наркологиялық мекемеге өз еркiмен жүгінген адамға оның өтiнiшi бойынша жасырын емдеу қамтамасыз етiледi. Мұндай емдеу туралы мәлiмет осы адам қылмыстық немесе әкiмшiлiк жауапқа тартылған жағдайда, тек iшкi iстер органдары мен өзге де мемлекеттiк органдарға ғана берiлуi мүмкiн.
8. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға көмек көрсететiн жеке адамдардың (наркологтардың, адвокаттардың және т.б.) қызметтерiне ақы азаматтардың өз қаражаты немесе қайырымдылық есебiнен төленедi.
36-бап. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға медициналық-санитариялық көмек көрсетуге құқығы бар заңды және жеке тұлғалар
1. Қазақстан Республикасында психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға медициналық-санитариялық көмек көрсетуге осы қызметпен айналысуға тиiстi лицензиясы бар заңды және жеке тұлғалардың ғана құқығы бар.

2. Порядок выдачи лицензии на деятельность по оказанию медико- санитарной помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, устанавливается законодательством Республики Казахстан.
3. Виды медико-санитарной помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, оказываемой организациями, оказывающими медицинскую помощь в области психического здоровья или врачами-наркологами, указываются в уставных документах и лицензиях. Информация о них предоставляется всем желающим.
Статья 37. Финансирование медико-санитарной помощи
Финансирование государственных организаций, оказывающих медико- санитарную помощь лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, осуществляется за счет бюджетных средств, а также иных источников, не противоречащих законодательным актам Республики Казахстан.".
10. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 24, ст.448; 2002 г., № 4, ст.34; 2004 г., № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 24, ст.148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 19, ст. 150; № 20, ст. 152; 2010 г., № 8, ст.41; № 24, ст.149; 2011 г., № 1, ст.7; № 11, ст. 102; № 12, ст.111; 2013 г., № 12, ст.57; 2014 г., №8, ст.49; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; 2016 г., № 6, ст.45; № 23, ст.118; 2017 г., № 16, ст.56; 2018 г., № 19, ст.62; № 5-6, ст. 27):
пункт 3 статьи 15 дополнить частью второй следующего содержания: "Перечень медицинских противопоказаний для получения разрешения на приобретение и хранение или хранение и ношение гражданского и служебного оружия, а также допуска лиц к пиротехническим веществам определяется уполномоченным органом в области здравоохранения.".
11. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст.86; № 24, ст.338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст.56; № 17, ст.97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г, № 7-8, ст.23; 2006 г., № 1, ст.5; № 13, ст.86, 87; № 15, ст.92, 95; № 16, ст.99; № 18, ст.113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст.4; № 2, ст. 14; № 10, ст.69; № 12, ст.88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст.97; № 23, ст.114, 124; 2009 г., № 2-3, ст.9; № 24, ст.133; 2010 г., № 1-2, ст.2; № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст.3, 7; № 2, ст.28; № 6, ст.49; № 11, ст. 102; № 13, ст.115; № 15, ст.118; № 16, ст.129; 2012 г., № 2, ст.11;№3, ст.21; № 5, ст.35; № 8, ст.64; № 14, ст.92; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 1, ст.2, 3; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.81; № 20, ст.113; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 2, ст.10; № 3, ст.21; № 7, ст.37; № 8, ст.49; № 10, ст.52; № 11, ст.67; № 12, ст.82; № 14, ст.84, 86; № 19-I, 19-11, ст.94, 96; № 21, ст.118, 122; № 22, ст.131; 2015 г., № 9, ст.46; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст.103; № 21-I, ст.121, 124, 125; № 21-II, ст.130, 132; № 22-I, ст. 140; № 22-V, ст.154, 156, 158; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-I, ст.47, 49; № 8-II, ст.72; № 23, ст.118; 2017 г., № 3, ст.6; № 8, ст. 16; № 13, ст.45; № 15, ст.55; № 16, ст.56; 2018 г., № 12, ст.39; № 16, ст.56; № 21, ст.72; № 22, ст.83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; № 7, ст. 39):

2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға медициналық-санитариялық көмек көрсету жөнiндегi қызметке лицензия беру тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленедi.
3. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласындағы медициналық көмек көрсететін ұйымдар көрсететін немесе нарколог-дәрiгерлер көрсететiн медициналық-санитариялық көмектiң түрлерi жарғылық құжаттар мен лицензияларда көрсетiледi. Олар туралы ақпарат тiлек бiлдiрушiлердiң бәрiне берiледi.
37-бап. Медициналық-санитариялық көмекті қаржыландыру
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға медициналық-санитариялық көмек көрсететiн мемлекеттiк ұйымдарды қаржыландыру бюджет қаражатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн өзге де көздердiң есебiнен жүзеге асырылады.".
10. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 24, 448-құжат; 2002 ж., № 4, 34-құжат; 2004 ж., № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 19, 150-құжат; № 20, 152-құжат; 2010 ж., № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат; 2014 ж., № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 19, 62-құжат; № 5-6, 27-құжат ):
15-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Азаматтық және қызметтік қаруды сатып алуға және сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсат алу үшін, сондай-ақ адамдарға пиротехникалық заттарды қолдануға рұқсат беру үшін медициналық қарсы көрсетілімдердің тізбесін денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган айқындайды.".
11. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 14-құжат 4; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11,102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 3, 21-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 67-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 118, 122-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 21-I, 121, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 154, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-I, 47, 49-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 8, 16-құжат; № 13, 45-құжат; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 12, 39-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 72-құжат; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 39-құжат):

1) в статье 6:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. К компетенции областных, городов республиканского значения и столицы маслихатов относятся также внесение представлений об утверждении схемы районной планировки области, проекта генерального плана застройки областного центра, города республиканского значения и столицы в Правительство Республики Казахстан, утверждение проектов районной планировки административных районов, генеральных планов застройки городов областного (кроме областных центров) и районного значения, определение системы мер социальной поддержки отдельных категорий граждан, включая медицинских работников, работающих и проживающих в сельских населенных пунктах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.";
пункт 2-3 изложить в следующей редакции:
"2-3. К компетенции маслихатов района (города областного значения), города республиканского значения, столицы относятся утверждение правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, определение минимального гарантированного объема мер социальной поддержки и льгот специалистам в области здравоохранения, в том числе на приобретение или строительство жилья за счет средств местного бюджета.";
2) в пункте 1 статьи 27:
подпункты 14-1) и 14-2) изложить в следующей редакции:
"14-1) обеспечивает мероприятия в области здравоохранения, в том числе контроль выполнения нормативов обеспеченности региона медицинскими работниками, за исключением мероприятий, финансируемых из республиканского бюджета;
14-2) осуществляет контроль за процедурами укомплектования медицинских организаций кадрами, своевременного повышения квалификации медицинских работников, участвует в распределении молодых специалистов";
дополнить подпунктами 14-3) и 14-4) следующего содержания:
"14-3) обеспечивает медицинскими работниками государственные организации здравоохранения по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи населению и (или) в рамках реализации обязательного социального медицинского страхования в регионе;
14-4) определяют минимальный гарантированный уровень льгот на приобретение жилья за счет средств местного бюджета, работодателей и других незапрещенных источников;".
12. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 174; 2006 г., № 15, ст.92; № 16, ст. 102; 2007 г., № 12, ст.88; 2009 г., № 17, ст.79, 82; 2010 г., № 5, ст.23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 11, ст.102; 2012 г., № 3, ст.25; № 14, ст.92; 2013 г., № 8, ст.50; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 2, ст.11; № 11, ст.65; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.44; № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.53; № 8-II, ст.70; 2017 г., № 15, ст.55; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 24, ст.94; 2019 г., № 1, ст.4; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 37):
в статье 13:

1) 6-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана мәслихаттарының құзыретiне облыстың аудандық жоспарлау схемасын, облыс орталығын, республикалық маңызы бар қаланы және астананы салудың бас жоспары жобасын бекiту туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныс енгiзу, әкiмшiлiк аудандардың аудандық жоспарлануы жобаларын, облыстық (облыс орталықтарынан басқа) және аудандық маңызы бар қалаларды салудың бас жоспарларын бекiту және ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін және тұратын медицина қызметкерлерін қоса алғанда, жекелеген азаматтар санаттарын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген әлеуметтік қолдау шараларының жүйесін айқындау да жатады.";
2-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-3. Аудан (облыстық маңызы бар қала), республикалық маңызы бар қалалар, астана мәслихаттарының құзыретіне әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау, әлеуметтік қолдау шараларының және денсаулық сақтау саласындағы мамандарға, оның ішінде жергілікті бюджет қаражатының есебінен үй сатып алуға немесе салуға жеңілдіктердің ең төмен кепілдік берілген көлемін айқындау қағидаларын бекіту жатады.";
2) 27-баптың 1-тармағында:
14-1) және 14-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14-1) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын іс-шараларды қоспағанда, денсаулық сақтау саласындағы іс-шараларды, оның ішінде өңірдің медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етілу нормативтерінің орындалуына бақылауды қамтамасыз етеді;
14-2) медициналық ұйымдарды кадрлармен толықтыру рәсімдеріне, медицина қызметкерлерінің біліктілігін уақтылы арттыруға бақылауды жүзеге асырады, жас мамандарды орналастыруға қатысады";
мынадай мазмұндағы 14-3) және 14-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-3) халыққа тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша және (немесе) өңірде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды іске асыру шеңберінде мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етеді;
14-4) жергілікті бюджет, жұмыс берушінің қаражаты есебінен және басқа да тыйым салынбаған көздерден тұрғын үй сатып алуға жеңілдіктердің ең төмен кепілдік деңгейін айқындайды;".
12. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 174-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; № 16, 102-құжат; 2007 ж., № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 79,82-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 8, 50-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 11-құжат; № 11, 65-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 44-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-II, 70-құжат; 2017 ж., № 15, 55-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37-құжат):
13-бапта:

пункт 1 дополнить подпунктами 5-1), и 5-2) следующего содержания:
"5-1) в форме демонстрации табачных изделий и процесса потребления табака во вновь созданных и предназначенных для детей аудиовизуальных произведениях, включая теле- и видеофильмы, в театрально-зрелищных представлениях, в радио-, теле-, видео- и кинохроникальных программах, а также публичное исполнение, сообщение в эфир, по кабелю и любое другое использование указанных произведений, представлений, программ, в которых осуществляется демонстрация табачных изделий и процесса потребления табака;
5-2) в форме демонстрации табачных изделий и процесса потребления табака во вновь созданных и предназначенных для взрослых аудиовизуальных произведениях, включая теле- и видеофильмы, в театрально-зрелищных представлениях, в радио-, теле-, видео- и кинохроникальных программах, а также публичное исполнение, сообщение в эфир, по кабелю и любое другое использование указанных произведений, представлений, программ, в которых осуществляется демонстрация табачных изделий и процесса потребления табака, за исключением случаев, если такое действие является неотъемлемой частью художественного замысла;";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. При демонстрации аудиовизуальных произведений, включая теле- и видеофильмы, теле-, видео- и кинохроникальных программ, в которых осуществляется демонстрация табачных изделий и процесса потребления табака, вещатель или организатор демонстрации должны обеспечить сопровождающим текстовым сообщением о вреде потребления табака непосредственно перед началом или во время демонстрации такого произведения, такой программы.".
13. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об участии граждан в обеспечении общественного порядка" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст. 104; 2011 г., № 11, ст. 102; 2014 г., № 14, ст. 84):
абзац шестой пункта 6 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"наступление обстоятельств, исключающих его дальнейшее участие в обеспечении общественного порядка (психическое, поведенческое расстройство (заболевание), в том числе связанные с употреблением психоактивных веществ, представляющее опасность для окружающих, согласно перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, либо смерть).".
14. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст.151; 2008 г., № 23, ст.124; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г, № 5, ст.23; № 24, ст.149; 2011 г., № 1, ст.2; № 2, ст.21; № 5, ст.43; № 11, ст. 102; № 12, ст.111; № 16, ст. 128; № 18, ст. 142; 2012 г., № 2, ст.11; № 4, ст.32; № 15, ст.97; 2013 г., № 2, ст.7; № 7, ст.34; № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.81; 2014 г., № 1, ст.4, 6; № 3, ст.21; № 10, ст.52; № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 10, ст.50; № 14, ст.72; № 20-IV, ст.113; № 21-III, ст.135; № 22-I, ст.140; № 22-V, ст.156, 158; № 23-II, ст.170, 172; 2016 г., № 8-II, ст.67; № 23, ст.119; 2017 г., № 8, ст.16; № 9, ст.17, 18; № 13, ст.45; № 14, ст.50, 53; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 24, ст.115; 2018 г., № 9, ст.31; № 10, ст.32; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 48; № 22, ст.83; 2019 г., № 3-4, ст.16; № 7, ст. 36; № 8, ст. 46):

1-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) теле- және бейнефильмдерді қоса алғанда, жаңадан құрылған және балаларға арналған дыбыстау-бейнелеу туындыларында, театр-ойын-сауық көріністерінде, радио - , теле - , бейне- және кинохроникалық бағдарламаларда темекі бұйымдарын және темекіні тұтыну процесін көрсету, сондай-ақ темекі бұйымдарын және темекі тұтыну процесін көрсету жүзеге асырылатын көрсетілген туындыларды, көріністерді, бағдарламаларды көпшілік алдында орындау, эфирге, кабель арқылы хабарлау және кез келген басқа да тұтыну нысанында;
5-2) теле - және бейнефильмдерді қоса алғанда, жаңадан құрылған және ересектерге арналған дыбыстау-бейнелеу туындыларында, театр-ойын-сауық көріністерінде, радио- , теле- , бейне - және кинохроникалық бағдарламаларда темекі бұйымдарын және темекі тұтыну процесін көрсету, сондай-ақ егер мұндай іс-әрекет көркем ойдың ажырамас бөлігі болып табылатын жағдайларды қоспағанда, темекі бұйымдарын және темекі тұтыну процесін көрсету жүзеге асырылатын көрсетілген туындыларды, көріністерді, бағдарламаларды көпшілік алдында орындау, эфирге, кабель арқылы хабарлау және кез келген басқа да тұтыну нысанында;";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Темекі бұйымдарын және темекіні тұтыну процесін көрсету жүзеге асырылатын теле-және бейнефильмдерді, теле- , бейне және кинохроникалық бағдарламаларды қоса алғанда, дыбыстау-бейнелеу туындыларын көрсету кезінде хабар беруші немесе көрсетуді ұйымдастырушы осындай туындыны көрсету алдында немесе уақытында тікелей темекі тұтынудың зияны туралы мәтіндік хабарламамен, осындай бағдарламаны сүйемелдейтін мәтіндік хабарламамен қамтамасыз етуге тиіс.".
13. "Қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге азаматтардың қатысуы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 104-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат):
5-баптың 6-тармағының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге одан әрi қатысуын болдырмайтын мән-жайлардың туындауы, Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тiзбеге сәйкес айналасындағылар үшiн қауiп төндiретiн, психикасының, мінез-құлқының бұзылуы (аурулар), соның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты ауру.".
14. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; № 18, 142-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 7-құжат; № 7, 34-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 10, 50-құжат; № 14, 72-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 156,158-құжаттар; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 17,18-құжаттар; № 13, 45-құжат; № 14, 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 48-құжаттар; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 3-4, 16-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 46-құжат):

1) в статье 1:
подпункты 34), 51) и 51-1) изложить в следующей редакции:
"34) клиническая база - клиника организации высшего и (или) послевузовского образования или организации здравоохранения, функционирующая на базе местных организаций здравоохранения, имеющая высокий уровень материально-технической базы, осуществляющая на основе современных методов организационно-методической, учебной, лечебно-диагностической и научно-исследовательской работы подготовку врачей, научных кадров и оказывающая все виды медицинской помощи;";
"51) резидентура - форма послевузовского медицинского образования по клиническим специальностям, целями которого являются приобретение или изменение профессиональной квалификации врача по соответствующей специальности для допуска к самостоятельной клинической практике;
51-1) врач-резидент - специалист, работающий в медицинской организации под надзором наставника и обучающийся в рамках образовательной программы резидентуры;";
дополнить подпунктом 62) следующего содержания:
"62) непрерывное интегрированное образование - форма профессионального обучения, направленного на подготовку высококвалифицированных кадров в рамках межуровневых интегрированных образовательных программ.";
2) пункт 5 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"5. Подготовка врачебных кадров осуществляется по программам непрерывного интегрированного медицинского образования. Структура программ непрерывного интегрированного медицинского образования включает в себя программы бакалавриата, интернатуры и магистратуры.
Освоение профессиональной образовательной программы интернатуры в рамках непрерывного интегрированного медицинского образования является обязательным условием получения квалификации "врач".
Правила подготовки медицинских кадров в интернатуре утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения.";
3) пункт 3 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"3. Освоение профессиональной учебной программы резидентуры является обязательным условием допуска к самостоятельной клинической практике граждан, окончивших программу непрерывного интегрированного медицинского образования по клиническим специальностям, перечень которых утверждается уполномоченным органом в области здравоохранения.";
4) статью 30 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Дети, не получившие профилактические плановые прививки по причине отказа родителей против заболеваний, перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан, в случае отсутствия медицинских противопоказаний, не допускаются в организации дошкольного образования в целях предупреждения их инфицирования и окружающих детей инфекционными заболеваниями.
Информация о наличии или отсутствии профилактических плановых прививок и медицинских противопоказаний для их проведения представляется медицинской организацией по месту прикрепления ребенка для медицинского обслуживания в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования.";

1) 1-бапта:
34), 51) және 51-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"34) клиникалық база – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының немесе денсаулық сақтау ұйымының жергілікті денсаулық сақтау ұйымдарының базасында жұмыс істейтін, материалдық-техникалық базасының жоғары деңгейі бар, ұйымдық-әдістемелік, оқу, емдеу-диагностикалық және ғылыми-зерттеу жұмысының заманауи әдістері негізінде дәрігерлерді, ғылыми кадрларды даярлауды жүзеге асыратын және медициналық көмектің барлық түрлерін көрсететін клиника;";
"51) резидентура – мақсаты дербес клиникалық практикаға жіберу үшін тиісті мамандық бойынша дәрігердің кәсіби біліктілігін алу немесе өзгерту болып табылатын клиникалық мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру нысаны;
51-1) резидент дәрігер – тәлімгердің қадағалауымен медициналық ұйымда жұмыс істейтін және резидентура білім беру бағдарламасы шеңберінде білім алатын маман;";
мынадай мазмұндағы 62) тармақшамен толықтырылсын:
"62) үздіксіз интеграцияланған білім беру – деңгейаралық интеграцияланған білім беру бағдарламалары шеңберінде жоғары білікті кадрларды даярлауға бағытталған кәсіптік оқыту нысаны.";
2) 21-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Дәрігерлік кадрларды даярлау үздіксіз интеграцияланған медициналық білім беру бағдарламалары бойынша жүзеге асырылады. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім беру бағдарламаларының құрылымы бакалавриат, интернатура және магистратура бағдарламаларын қамтиды.
Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім беру шеңберінде интернатураның кәсіптік білім беру бағдарламасын меңгеру "дәрігер" біліктілігін алудың міндетті шарты болып табылады.
Интернатурада медицина кадрларын даярлау қағидаларын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
3) 22-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Резидентураның кәсіптік оқу бағдарламаларын игеру денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган тізбесін бекіткен клиникалық мамандықтар бойынша үздіксіз интеграцияланған медициналық білім беру бағдарламасын бітірген азаматтарды дербес клиникалық практикаға жіберудің міндетті шарты болып табылады.";
4) 30-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Ата-аналардың бас тартуы себебінен олардың ауруларға қарсы профилактикалық жоспарлы егулер алмаған балалар тізбесі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітілетін медициналық қарсы көрсетілімдер болмаған жағдайда, оларды айналасындағы балаларға инфекциялық аурулар жұқтырудың алдын алу мақсатында мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына жіберілмейді.
Профилактикалық жоспарлы егулердің және оларды жүргізу үшін медициналық қарсы көрсетілімдердің болуы немесе болмауы туралы ақпаратты тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызмет көрсету үшін баланы бекіту орны бойынша медициналық ұйым ұсынады.";

5) часть вторую пункта 5 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"В резидентуре осуществляется подготовка врачей-резидентов по клиническим специальностям с целью приобретения или изменения профессиональной квалификации врача по соответствующей специальности. Правила подготовки      медицинских кадров в резидентуре утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения.";
6) пункт 5 статьи 37 исключить;
7) пункт 5 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"5. Организации образования могут осуществлять реализацию программ медицинского образования по клиническим специальностям только при наличии клинической базы, финансирование которой осуществляется из источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Государственные организации здравоохранения, являющиеся клиническими базами государственных организаций медицинского образования, предоставляют соответствующие условия для подготовки медицинских и фармацевтических кадров на безвозмездной основе.
Обязательными условиями реализации программ медицинского образования по клиническим специальностям являются также:
1) наличие в структуре организации образования в области здравоохранения симмуляционного кабинета (центра);
2) реализация организацией образования всех курсов (лет обучения) образовательной программы;
3) при подготовке врачебных кадров - реализация в организации высшего и (или) послевузовского образования программ непрерывного интегрированного медицинского образования и послевузовского (резидентура, докторантура);
4) привлечение наставников из числа квалифицированных медицинских работников в период подготовки обучающихся на клинических базах;
5) формирование в организациях высшего и (или) послевузовского образования университетских клиник и (или) интегрированных академических медицинских центров, функционирующих на основе договоров с научными организациями и организациями здравоохранения.
Положения об университетской клинике, интегрированном академическом медицинском центре и клинических базах и требования, предъявляемые к ним, утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения.";
8) часть вторую пункта 2 статьи 47 изложить в следующей редакции:
"К обучающимся относятся учащиеся, кадеты, курсанты, слушатели, студенты, магистранты, интерны, врачи-резиденты, слушатели докторанты.".
15. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст.27; № 24, ст.145; 2011 г., № 1, ст.3; № 5, ст.43; № 24, ст.196; 2012 г., № 6, ст.43; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 15, ст.76; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 6, ст.27; № 10, ст.52; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 8, ст.42; № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 136; № 22-1, ст.143; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 12, ст.87; 2017 г., № 4, ст.7; № 16, ст.56; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47; № 16, ст.56; № 22, ст.83; № 2, ст.6; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения"):
пункт 2 статьи 96 изложить в следующей редакции:

5) 36-баптың 5-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Резидентурада тиісті мамандық бойынша дәрігердің кәсіби біліктілігін алу немесе өзгерту мақсатында клиникалық мамандықтар бойынша резидент-дәрігерлерді даярлау жүзеге асырылады. Резидентурада медицина кадрларын даярлау қағидаларын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
6) 37-баптың 5-тармағы алып тасталсын.
7) 40-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Білім беру ұйымдары клиникалық мамандықтар бойынша медициналық білім беру бағдарламаларын тек клиникалық базасы болған жағдайда ғана жүзеге асыра алады, оның қаржыландырылуы Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған көздерден жүзеге асырылады.
Мемлекеттік медициналық білім беру ұйымдарының клиникалық базалары болып табылатын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары медицина және фармацевтика кадрларын өтеусіз негізде даярлау үшін тиісті жағдайлар ұсынады.
Клиникалық мамандықтар бойынша медициналық білім беру бағдарламаларын іске асырудың міндетті шарты:
1) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының құрылымында симмуляциялық кабинеттің (орталықтың) болуы;
2) білім беру ұйымының білім беру бағдарламасының барлық курстарын (оқу жылын) іске асыру;
3) дәрігер кадрларын даярлау кезінде – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында үздіксіз интеграцияланған медициналық білім беру және жоғары оқу орнынан кейінгі (резидентура, докторантура) бағдарламаларын іске асыру;
4) клиникалық базаларда білім алушыларды даярлау кезеңінде білікті медицина қызметкерлері қатарынан тәлімгерлерді тарту;
5) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында ғылыми ұйымдармен және денсаулық сақтау ұйымдарымен шарттар негізінде жұмыс істейтін университеттік клиникаларды және (немесе) интеграцияланған академиялық медициналық орталықтарды қалыптастыру болып табылады.
Университеттік клиника, интеграцияланған академиялық медициналық орталық және клиникалық базалар туралы ережелерді және оларға қойылатын талаптарды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
8) 47-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Білім алушыларға оқушылар, кадеттер, курсанттар, тыңдаушылар, студенттер, магистранттар, интерндер, резидент-дәрігерлер, докторант тыңдаушылар жатады.".
15. "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94,96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 136-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; № 16, 56-құжат; № 22, 83-құжат; № 2, 6-құжат; "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржылық қызмет және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
96-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Взыскание с лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящих на динамическом наблюдении в медицинских организациях, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
16. В Закон Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года "О профилактике правонарушений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 8, ст. 40; № 24, ст. 149; 2012 г., № 3, ст. 26; № 5, ст. 41; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 21; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; 2015 г., № 21-I, ст. 125; 2017 г., № 8, ст. 16; № 11, ст. 29; № 16, ст. 56):
подпункт 3) статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3) осуществляют выявление, учет и наблюдение за лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ;".
17. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст.9; № 15, ст.81; 2014 г., № 7, ст.37; № 21, ст.122, 123; № 22, ст.131; 2015 г., № 1, ст.2; № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 8-II, ст.71; № 24, ст.131; 2017 г., № 9, ст.17; № 11, cт.29; № 16, ст.56; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 7, ст. 39; № 8, ст. 45):
подпункт 4) пункта 4 статьи 76 изложить в следующей редакции:
"4) наступление обстоятельств, исключающих его дальнейшее участие в защите Государственной границы (выявление психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ, иной болезнью, представляющей опасность для окружающих, - согласно перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, смерти гражданина);".
18. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 7, ст.36; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 1, ст.2; № 15, ст.78; № 19- II, ст.103, 104; № 20- I, ст.111; № 20- I V, ст.113; № 23- I, ст.169; 2016 г., № 6, ст.45; № 7- II, ст.53, 56; 2017 г., № 11, ст.29; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; № 5-6, ст. 27):
1) пункт 2 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"2. Не могут быть приняты на работу спасателями лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящие на динамическом наблюдении в медицинских организациях, признанные непригодными вследствие психического расстройства, а также имеющие непогашенную или неснятую судимость, в порядке, установленном законами Республики Казахстан.";

"2. Денсаулық сақтау ұйымдарында динамикалық байқауда тұрған және психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылулары (аурулары) бар адамдардан өндiрiп алу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.".
16. "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" 2010 жылғы 29 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 8, 40-құжат; № 24, 149-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 5, 41-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 21-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 21-I, 125-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 11, 29-құжат; № 16, 56-құжат):
13-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылулары (аурулары) бар адамдарды анықтауды, есепке алуды және оларды байқауды жүзеге асырады;".
17. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 2, 9-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 21, 122, 123-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-II, 71-құжат; № 24, 131-құжат; 2017 ж., № 9, 17-құжат; № 11, 29-құжат; № 16, 56-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 7, 39-құжат; № 8, 45-құжат):
76-баптың 4-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) оның Мемлекеттік шекараны қорғауға одан әрі қатысуын болғызбайтын мән-жайлардың басталуы (психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығы (аурулары) бар, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге сәйкес айналасындағыларға қауіп туғызатын өзге де ауру мен ауыруы, азаматтың қайтыс болуы);".
18. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 7, 36-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 103, 104-құжаттар; № 20-І, 111-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53, 56-құжаттар; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; № 5-6, 27-құжат):
1) 32-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикасының, мінез-құлықтың бұзылулары (аурулары) бар және медициналық ұйымдарда динамикалық бақылауда тұрған, психикасының бұзылуы салдарынан жарамсыз деп танылған, сондай-ақ өтелмеген немесе алынбаған сотталғандығы бар адамдар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен құтқарушы болып жұмысқа қабылдана алмайды.";

2) часть вторую пункта 4 статьи 67 изложить в следующей редакции:
"Не могут быть приняты на работу в негосударственную противопожарную службу лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящие на динамическом наблюдении в медицинских организациях, признанные непригодными вследствие психического расстройства, в порядке, установленном законами Республики Казахстан.".
19. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст.43; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст. 131; № 23, ст.143; 2015 г., № 9, ст.46; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 20-IV, ст.113; № 22-II, ст. 144; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 11, ст.29; № 14, ст.49; № 23-III, ст.111; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 19, ст.62; № 24, ст.94; № 8, ст. 45):
1) подпункт 4) статьи 12 изложить в следующей редакции:
"4) утверждает перечень лекарственных средств и медицинских изделий автомобильных аптечек первой помощи;";
2) подпункт 6) пункта 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"6) использовать для доставления в медицинские организации физических лиц, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, а также в других предусмотренных законодательством Республики Казахстан случаях транспортные средства физических и юридических лиц, кроме транспортных средств, принадлежащих дипломатическим, консульским и иным представительствам иностранных государств, международным организациям, и транспортных средств специального назначения, с возмещением затрат в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;";
3) подпункт 7) пункта 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"7) организовывать мероприятия по совершенствованию водителями навыков оказания первой помощи пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях.";
4) в статье 29:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4) обучении участников дорожного движения, парамедиков, сотрудников уполномоченных органов по обеспечению безопасности дорожного движения и в сфере гражданской защиты приемам оказания первой помощи пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Медицинская помощь пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях включает оказание:
1) первой помощи на месте дорожно-транспортного происшествия и в пути следования в медицинскую организацию в течение первого часа;
2) экстренной медицинской помощи на месте дорожно-транспортного происшествия, в пути следования в медицинскую организацию и в медицинской организации;

2) 67-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты психикасының, мінез-құлықтың бұзылулары (аурулары) бар және медициналық ұйымдарда динамикалық бақылауда тұрған, психикасының бұзылуы салдарынан жарамсыз деп танылған адамдар, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен, мемлекеттік емес өртке қарсы қызметке жұмысқа қабылдана алмайды.".
19. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 43-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-І, 101-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-ІІ, 144-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 14, 49-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 94-құжат; № 8, 45-құжат):
1) 12-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) автомобильдегі алғашқы көмек қобдишасының дәрілік заттары мен медициналық бұйымдарының тізбесін бекітеді;";
2) 23-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) шұғыл медициналық көмекке мұқтаж жеке тұлғаларды медициналық ұйымдарға жеткізу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да жағдайларда, шет мемлекеттердің дипломатиялық, консулдық және өзге де өкілдіктеріне, халықаралық ұйымдарға тиесілі көлік құралдарынан және арнайы мақсаттағы көлік құралдарынан басқа, жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдарын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен шығындарды өтей отырып пайдалануға;";
3) 28-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жүргізушілердің жол-көлік оқиғаларында зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету дағдыларын жетілдіру жөнінде іс-шараларды ұйымдастыруға міндетті.";
4) 29-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жол жүрiсiне қатысушыларға, парамедиктерге, жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органдардың қызметкерлеріне жол-көлiк оқиғаларында зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету тәсілдеріне оқыту болып табылады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жол-көлік оқиғаларында зардап шеккендерге медициналық көмек:
1) алғашқы сағат ішінде жол-көлік оқиғасы болған жерде және медициналық ұйымға бара жатқан жолда алғашқы көмек көрсетуді;
2) жол-көлік оқиғасы болған жерде, медициналық ұйымға бара жатқан жолда және медициналық ұйымда шұғыл медициналық көмек көрсетуді;

3) специализированной медицинской помощи пострадавшим в дорожно- транспортном происшествии в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях в медицинских организациях.";
5) в статье 32:
абзацы третий и седьмой подпункта 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"обучение лиц по оказанию первой помощи в рамках общеобразовательных учебных программ обучения основным правилам обеспечения безопасности дорожного движения и подготовки водителей транспортных средств;";
"оказание первой помощи пострадавшим в результате дорожно- транспортных происшествий;";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) разработки и утверждения системы оказания и оценки качества оказываемой первой помощи;";
6) в пункте 3 статьи 54:
абзац второй подпункта 7) изложить в следующей редакции:
"медицинским работникам, следующим в попутном направлении для оказания экстренной медицинской помощи, а также, независимо от направления движения, медицинским работникам, сотрудникам органов внутренних дел и органов национальной безопасности для транспортировки граждан, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, в медицинские организации, а также при проведении антитеррористических операций с возмещением затрат;";
абзац третий подпункта 8) изложить в следующей редакции:
"принять возможные меры для оказания первой помощи пострадавшим, вызвать скорую медицинскую помощь, а в экстренных случаях отправить пострадавших на попутном, а если это невозможно, доставить на своем транспортном средстве в ближайшую медицинскую организацию, сообщить свою фамилию, государственный регистрационный номерной знак транспортного средства (с предъявлением документа, удостоверяющего личность, или водительского удостоверения и регистрационного документа на транспортное средство) и возвратиться к месту происшествия;".
20. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст.51; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 8, ст.45; № 9, ст.46; № 11, ст.57; № 16, ст.79; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.144, 145; № 22-V, ст.156, 158; № 22-VI, ст.159; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 1, ст.2, 4; № 6, ст.45; № 7-I, ст.50; № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 8-II, ст.68; № 12, ст.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 9, ст.21, 22; № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47, 49; № 23, ст.91; № 24, ст.94; 2019 г., № 1, ст.4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения"):

3) жол-көлік оқиғаларында зардап шеккендерге медициналық ұйымдарда амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді қамтиды.";
5) 32-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасының үшінші және жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі қағидаларын оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламалары және көлік құралдары жүргізушілерін даярлау шеңберінде адамдарды алғашқы көмек көрсетуге оқыту;";
"жол-көлік оқиғаларының салдарынан зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;";
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) алғашқы көмек көрсету және көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау жүйесін әзірлеу және бекіту;";
6) 54-баптың 3-тармағында:
7) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шығындарды өтеумен, шұғыл медициналық көмек көрсету үшін жол-жөнекей бағытта кетiп бара жатқан медицина қызметкерлерiне, сондай-ақ шұғыл медициналық көмекке мұқтаж азаматтарды медициналық ұйымдарына жеткізу үшiн, сондай-ақ терроризмге қарсы операциялар жүргізу кезінде жүру бағытына қарамастан, медицина қызметкерлерiне, iшкi iстер органдарының және ұлттық қауiпсiздiк органдарының қызметкерлерiне;";
8) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету үшiн ықтимал шараларды қолдануға, жедел медициналық жәрдем шақыруға, ал шұғыл жағдайларда зардап шеккендердi жол-жөнекей көлікпен жөнелтуге, егер бұл мүмкiн болмаса, өзiнiң көлiк құралымен жақын жердегi медициналық ұйымға жеткiзуге, өзiнiң тегiн, көлiк құралының мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісін хабарлауға (жеке басын куәландыратын құжатты немесе жүргiзушi куәлiгiн және көлiк құралына берілген тiркеу құжатын көрсете отырып) және оқиға болған жерге қайтып келуге;".
20. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар;
№ 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржылық қызмет және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 3 шілдедегі Заңы):

1) в приложении 1:
строку, порядковый номер 15, изложить в следующей редакции:
"
5.
Лицензия на медицинскую деятельность
1. Скорая медицинская помощь и (или) санитарная авиация.
2. Амбулаторно-поликлиническая помощь взрослому и (или) детскому населению по специальностям: первичная медико-санитарная помощь: доврачебная, квалифицированная;
Консультативно-диагностическая помощь:
диагностика:
радиоизотопная, рентгенологическая, ультразвуковая, функциональная, эндоскопическая;
лабораторная диагностика:
бактериологические, биохимические, иммунологические исследования, лабораторная диагностика вируса иммунодефицита человека (ВИЧ-диагностика), общеклинические, серологические, цитологические исследования;
акушерство и гинекология;
педиатрия;
неонатология;
инфекционные болезни;
терапия;
неврология;
кардиология;
ревматология;
гастроэнтерология;
нефрология;
пульмонология;
эндокринология;
аллергология и иммунология;
гематология;
профессиональная патология;
общая врачебная практика;
общая хирургия:
торакальная, абдоминальная, колопроктология;
трансплантология;
кардиохирургия;
ангиохирургия;
пластическая хирургия;
челюстно-лицевая;
нейрохирургия;
оториноларингология;
офтальмология;
трансфузиология;
урология;
травматология-ортопедия;
анестезиология и реаниматология;
дерматовенерология (дерматокосметология);
психиатрия:
наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология;
фтизиатрия;
онкология;
стоматология;
традиционная медицина: гомеопатия, гирудотерапия, мануальная терапия, рефлексотерапия, фитотерапия и лечение средствами природного происхождения;
медицинская реабилитология, восстановительное лечение:
физиотерапия, массаж, лечебная физкультура, курортология;
медицинская генетика;
лучевая терапия;
спортивная медицина.
3. Стационарная помощь и (или) стационарозамещающая помощь взрослому и (или) детскому населению по специальностям: диагностика: радиоизотопная, рентгенологическая, ультразвуковая, функциональная, эндоскопическая, патологическая анатомия;
лабораторная диагностика: бактериологические, биохимические,
иммунологические исследования, лабораторная диагностика вируса иммунодефицита человека (ВИЧ- диагностика), общеклинические, серологические, цитологические исследования;
акушерство и гинекология;
педиатрия;
неонатология;
инфекционные болезни;
терапия;
неврология;
кардиология;
ревматология;
гастроэнтерология;
нефрология;
пульмонология;
эндокринология;
аллергология и иммунология;
гематология;
профессиональная патология;
общая врачебная практика;
общая хирургия:
торакальная, абдоминальная, колопроктология;
трансплантология;
кардиохирургия;
ангиохирургия;
пластическая хирургия;
челюстно-лицевая;
нейрохирургия;
оториноларингология; офтальмология;
трансфузиология;
урология;
травматология-ортопедия; анестезиология и реаниматология;
дерматовенерология (дерматокосметология);
психиатрия:
наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология фтизиатрия;
онкология;
стоматология;
традиционная медицина:
гомеопатия, гирудотерапия, мануальная терапия, рефлексотерапия, фитотерапия и лечение средствами природного происхождения;
медицинская реабилитология, восстановительное лечение:
физиотерапия, массаж, лечебная физкультура, курортология;
спортивная медицина;
токсикология;
перфузиология;
лучевая терапия.

1) 1-қосымшада:
реттік нөмірі 15-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
15.
Медициналық қызметке лицензия
1. Жедел медициналық көмек және (немесе) санитариялық авиация
2. Ересектерге және (немесе) балаларға мына мамандықтар бойынша амбулаториялық емханалық көмек: медициналық-санитариялық алғашқы көмек: дәрігерге дейінгі, білікті көмек;
консультациялық диагностикалық көмек: диагностика: радиоизотоптық, рентгенологиялық, ультрадыбыстық, функционалдық, эндоскопиялық; зертханалық диагностика: бактериологиялық, биохимиялық, иммунологиялық зерттеулер, адамның иммун тапшылығы вирусының зертханалық диагностикасы (АИТВ-диагностикасы), жалпы клиникалық, серологиялық, цитологиялық зерттеулер; акушерлiк және гинекология; педиатрия; неонатология; инфекциялық аурулар; терапия; неврология; кардиология; ревматология; гастроэнтерология; нефрология; пульмонология; эндокринология; аллергология және иммунология; гематология; кәсіптік патология; жалпы дәрігерлік практика; жалпы хирургия: торакалдық, абдоминалдық, колопроктология; трансплантология; кардиохирургия; ангиохирургия; пластикалық хирургия; жақ-бет сүйегi; нейрохирургия; оториноларингология; офтальмология; трансфузиология; урология; травматология-ортопедия; анестезиология және реаниматология; дерматовенерология (дерматокосметология) психиатрия: наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология; фтизиатрия; онкология; стоматология; дәстүрлі медицина: гомеопатия, гирудотерапия, мануалдық терапия, рефлекстік терапия, фитотерапия және табиғи заттармен емдеу; медициналық реабилитология, қалпына келтіру емі: физиотерапия, массаж, емдік дене шынықтыру, курортология; медициналық генетика; сәулелік терапия; спорт медицинасы.
3. Ересектерге және (немесе) балаларға мына мамандықтар бойынша стационарлық көмек және (немесе) стационарды алмастыратын көмек: диагностика: радиоизотоптық, рентгенологиялық, ультрадыбыстық, функционалдық, эндоскопиялық; патологиялық анатомия; зертханалық диагностика: бактериологиялық, биохимиялық, иммунологиялық зерттеулер, адамның иммун тапшылығы вирусының зертханалық диагностикасы (АИТВ-диагностикасы), жалпы клиникалық, серологиялық, цитологиялық зерттеулер; акушерлiк және гинекология; педиатрия; неонатология; инфекциялық аурулар; терапия; неврология; кардиология; ревматология; гастроэнтерология; нефрология; пульмонология; эндокринология; аллергология және иммунология; гематология; кәсіптік патология; жалпы дәрігерлік практика; жалпы хирургия: торакалдық, абдоминалдық, колопроктология; трансплантология; кардиохирургия; ангиохирургия; пластикалық хирургия; жақ-бет сүйегi; нейрохирургия; оториноларингология; офтальмология; трансфузиология; урология; травматология-ортопед я; анестезиология және реаниматология; дерматовенерология (дерматокосметология) психиатрия: наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология; фтизиатрия; онкология; стоматология; дәстүрлі медицина: гомеопатия, гирудотерапия, мануалдық терапия, рефлексотерапия, фитотерапия және табиғи заттармен емдеу; медициналық реабилитология, қалпына келтіру емі: физиотерапия, массаж, емдік дене шынықтыру, курортология; спорт медицинасы; токсикология; перфузиология; сәуле терапиясы.

4. Заготовка, консервация, переработка, хранение и реализация крови и ее компонентов.
5. Экспертиза временной нетрудоспособности и профессиональной пригодности.
Неотчуждаемое;
Класс 1; Бессрочно
";
2) в приложении 2:
строки, порядковые номера 120 и 227, изложить в следующей редакции:
"
20
Выдача санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Санитарно-эпидемиологическое заключение о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Неотчуждаемое;
Бессрочное разрешение;
";
"
27
Выдача разрешения на проведение интервенционного клинического исследования лекарственного средства, медицинского изделия
Разрешение на проведение интервенционного клинического исследование лекарственного средства, медицинского изделия
Неотчуждаемое;
Бессрочное разрешение;
";
строки, порядковые номера 228 и 229, исключить;
строки, порядковые номера 230, 352, 378 и 379, изложить в следующей редакции:
"
30
Выдача разрешения на работу с микроорганизмами I-IV группы патогенности и гельминтами
Разрешение на работу с микроорганизмами I-IV группы патогенности и гельминтами
Неотчуждаемое;
Бессрочное разрешение;
";
"
52
Выдача сертификата специалиста допуска клинической для к практике
Сертификат специалиста для допуска к клинической практике
Неотчуждаемое;
Бессрочное разрешение;
";
"
78
Государственная регистрация продукции
Свидетельство о государственной регистрации продукции
Неотчуждаемое;
Бессрочное разрешение;
79
Государственная регистрация, перерегистрация, внесение изменений в регистрационное досье лекарственного средства и медицинского изделия
Регистрационное удостоверение на лекарственное средство и медицинское изделие
Неотчуждаемое;
Бессрочное разрешение;
".
21. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-I, ст. 142; 2016 г., № 7-I, ст.49; № 23, ст.119; 2017 г., № 13, ст.45; № 22-III, ст.109; № 22, ст.83; № 23, ст.91; № 24, ст.94; 2019 г., № 7, ст. 39):
1) часть вторую пункта 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"Правила прикрепления физических лиц к организациям первичной медико-санитарной помощи разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом.";
2) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Медицинская помощь в системе обязательного социального медицинского страхования
1. В системе обязательного социального медицинского страхования предоставляются:

4. Қан мен оның құрауыштарын дайындау, консервациялау, қайта өңдеу, сақтау және өткiзу
5. Еңбекке уақытша жарамсыздық пен кәсiби жарамдылық сараптамасы
Иеліктен шығарылмайтын; 1-класты
Мерзімсіз
";
2) 2-қосымшада:
реттік нөмірлері 120 және 227-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
1120
Эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру
Эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды
Иеліктен шығарылмайтын;
Мерзімсіз рұқсат беру;
";
"
2227
Дәрілік затқа, медициналық бұйымға интервенциялық клиникалық зерттеу жүргізуге рұқсат беру
Дәрілік затқа, медициналық бұйымға интервенциялық зерттеуге клиникалық сынау жүргізуге рұқсат беру
Иеліктен шығарылмайтын;
Мерзімсіз рұқсат беру;
";
реттік нөмірлері 228 және 229-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірлері 230, 352, 378 және 379-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
2230
І-ІV патогенді топтардың микроорганизмдерімен және гельминттермен жұмыс істеуге рұқсат беру
І-ІV патогенді топтардың микроорганизмдерімен және гельминттермен жұмыс істеуге рұқсат
Иеліктен шығарылмайтын;
Мерзімсіз рұқсат беру;
";
"
3352
Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатын беру
Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификаты
Иеліктен шығарылмайтын;
Мерзімсіз рұқсат беру;
";
"
378
Өнімді мемлекеттік тіркеу
Өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
Иеліктен шығарылмайтын;
Мерзімсіз рұқсат беру;
379
Дәрілік зат пен медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, оның тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу
Дәрілік зат пен медициналық бұйымға тіркеу куәлігі
Иеліктен шығарылмайтын;
Мерзімсіз рұқсат беру;
".
21. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-I, 142-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 13, 45-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 22, 83-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; № 7, 39-құжат):
1) 6-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке тұлғаларды медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.";
2) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек
1. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде:

1) специализированная медицинская помощь в амбулаторных условиях, включающая:
профилактические медицинские осмотры в порядке и с периодичностью, установленными уполномоченным органом, за исключением профилактических осмотров в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
прием и консультации профильными специалистами пациентов по направлению врачей первичной медико-санитарной помощи;
динамическое наблюдение профильными специалистами, лиц с хроническими заболеваниями в порядке и с периодичностью, установленными уполномоченным органом;
оказание стоматологической помощи в экстренной и плановой форме отдельным категориям населения по перечню, определяемому уполномоченным органом;
диагностические услуги, в том числе лабораторная диагностика, по перечню, определяемому уполномоченным органом;
2) специализированная, в том числе высокотехнологичная медицинская помощь в стационарозамещающих условиях (за исключением случаев лечения заболеваний в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи);
3) специализированная, в том числе высокотехнологичная медицинская помощь в стационарных условиях в плановой форме (за исключением случаев лечения заболеваний в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи);
4) специализированная помощь в стационарных условиях в экстренной форме, в том числе проведение лечебно-диагностических мероприятий в приемном отделении до установления диагноза, не требующего лечения в условиях круглосуточного стационара (за исключением случаев лечения заболеваний в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи);
5) медицинская реабилитация и восстановительное лечение при лечении основного заболевания, а также медицинская реабилитация и восстановительное лечение в позднем восстановительном периоде, за исключением случаев в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
6) патологоанатомическая диагностика заболеваний, не входящих в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи.
2. Обеспечение лекарственными средствами, медицинскими изделиями, специализированными лечебными продуктами, иммунобиологическими препаратами при оказании медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования осуществляется при оказании:
1) специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях в соответствии с лекарственными формулярами организаций здравоохранения;
2) при оказании первичной медико-санитарной и специализированной помощи в амбулаторных условиях в соответствии с утверждаемым уполномоченным органом перечнем лекарственных средств, медицинских изделий для отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями).

1) мыналарды:
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде профилактикалық қарап-тексерулерді қоспағанда, уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және кезеңділікпен профилактикалық медициналық қарап-тексерулері;
медициналық-санитариялық алғашқы көмек дәрігерлерінің жолдамасы бойынша пациенттерді бейінді мамандардың қабылдауы мен консультациялары;
уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және кезеңділікпен созылмалы аурулары бар адамдарды бейінді мамандардың динамикалық байқауы;
уәкілетті орган айқындайтын тізбе бойынша халықтың жекелеген санаттарына шұғыл және жоспарлы түрде стоматологиялық көмек көрсетуі;
диагностикалық қызметтерді, оның ішінде уәкілетті орган айқындайтын тізбе бойынша зертханалық диагностиканы қамтитын амбулатория жағдайындағы мамандандырылған медициналық көмек;
2) мамандандырылған, оның ішінде стационарды алмастыратын жағдайдағы жоғары технологиялы медициналық көмек (тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде ауруларды емдеу жағдайларын қоспағанда);
3) мамандандырылған, оның ішінде стационар жағдайындағы жоспарлы түрдегі жоғары технологиялы медициналық көмек (тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде ауруларды емдеу жағдайларын қоспағанда);
4) стационар жағдайындағы шұғыл түрдегі мамандандырылған көмек, оның ішінде тәулік бойы стационар жағдайында емдеуді қажет етпейтін диагнозды белгілегенге дейін қабылдау бөлімшесінде емдік-профилактикалық іс-шараларды жүргізу (тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде ауруларды емдеу жағдайларын қоспағанда);
5) негізгі ауруды емдеу кезінде медициналық оңалту және қалпына келтіру емі, сондай-ақ тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде ауруларды емдеу жағдайларын қоспағанда, кеш қалпына келтіру кезеңіндегі медициналық оңалту және қалпына келтіру емі.
6) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне кірмейтін аурулардың паталогиялық-анатомиялық диагностикасы ұсынылады.
2. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен, бейімделген емдік өнімдермен, иммундық-биологиялық препараттармен қамтамасыз ету:
1) денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларына сәйкес стационар және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көмек;
2) белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар азаматтардың жекелеген санаттары үшін уәкілетті орган бекітетін дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың тізбесіне сәйкес амбулаториялық жағдайларда медициналық-санитариялық алғашқы және мамандандырылған көмек көрсету кезінде жүзеге асырылады.

3. При оказании медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования субъектами здравоохранения используются лекарственные средства, медицинские изделия, специализированные лечебные продукты, иммунобиологические препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан, включенные в Казахстанский национальный лекарственный формуляр.
Допускается применение незарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий для оказания медицинской помощи по жизненным показаниям конкретного пациента либо оказания медицинской помощи ограниченному контингенту пациентов с редкими (орфанными) заболеваниями и (или) состояниями, в порядке, определенном уполномоченным органом.
4. Закуп услуг у субъектов здравоохранения в системе обязательного социального медицинского страхования осуществляется фондом социального медицинского страхования.
5. Возмещение затрат (оплата услуг) в системе обязательного социального медицинского страхования осуществляется фондом социального медицинского страхования.
6. Преимущественное право на заключение договоров в системе обязательного социального медицинского страхования имеют аккредитованные организации здравоохранения.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 2) пункта 5 статьи 1, который вводится в действие по истечении 6 месяцев с даты введения в действие настоящего Закона.
Президент

3. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету кезінде денсаулық сақтау субъектілері Қазақстан Республикасында тіркелген, Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярға енгізілген дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, бейімделген емдік өнімдерді, иммундық-биологиялық препараттарды пайдаланады.
Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды нақты пациенттің өмірлік көрсетілімдері бойынша медициналық көмек көрсету не сирек (орфандық) аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттердің шектеулі контингентіне уәкілетті орган айқындаған тәртіппен медициналық көмек көрсету үшін қолдануға жол беріледі.
4. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры жүзеге асырады.
5. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде шығындар өтеуді көрсетілетін (қызметтерге ақы төлеуді) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры жүзеге асырады.
6. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде шарттар жасасуға аккредиттелген денсаулық сақтау ұйымдары басым құқыққа ие.".
2-бап. Осы Заң, қолданысқа енгізілген күннен бастап 6 ай өткеннен кейін қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті