О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам расширения самостоятельности и ответственности районных, городских и сельских уровней власти"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 619
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам расширения самостоятельности и ответственности районных, городских и сельских уровней власти".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам расширения самостоятельности и ответственности районных, городских и сельских уровней власти
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-1, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 100; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-I, ст. 121, 124; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 119; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 6, ст. 11; № 9, ст. 18; № 10, ст. 23; № 13, ст. 45; № 14, ст. 51; № 15, ст. 55; № 20, ст. 96; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст. 2; № 7-8, ст. 22; № 9, ст. 31; № 10, ст. 32; № 12, ст. 39; № 14, ст. 42; № 15, ст. 47, 50; № 16, ст. 55; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 4; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне аудандық, қалалық және ауылдық билік деңгейлерінің дербестігі мен жауапкершілігін кеңейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 619 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне аудандық, қалалық және ауылдық билік деңгейлерінің дербестігі мен жауапкершілігін кеңейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне аудандық, қалалық және ауылдық билік деңгейлерінің дербестігі мен жауапкершілігін кеңейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-1, 121, 124-құжаттар; № 21-11, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-ІІ, 172-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 16, 55-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1,4-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат):

1) в статье 19:
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Резерв аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа включает:
1) чрезвычайный резерв;
2) резерв на неотложные затраты.";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Общий объем резерва местного исполнительного органа не должен превышать два процента, за исключением резерва аппарата акима города районного значения, села, сельского округа, который не должен превышать десяти процентов от объема поступлений соответствующего бюджета без учета трансфертов и займов.";
2) в статье 45:
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Не допускается изменение объемов трансфертов общего характера между районным (города областного значения) бюджетом и бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в течение текущего финансового года.";
пункт 9 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Прогнозные объемы доходов и затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов рассчитываются местным уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения) в порядке, определяемом местным исполнительным органом района (города областного значения).";
пункт 9-1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Прогноз доходов бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов для установления объемов трансфертов общего характера на плановый период определяется ежегодно на скользящей основе местным уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения).";
3) в статье 52:
в пункте 1:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) единый земельный налог по земельным участкам, находящимся на территории города областного значения;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) плата за пользование земельными участками по земельным участкам, находящимся на территории города областного значения;";
подпункты 2) и 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) поступления от продажи земельных участков, находящихся на территории города областного значения, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков, находящихся на территории города областного значения;";
4) в статье 52-1:
пункт 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) единый земельный налог по земельным участкам, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:

1) 19-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының резервіне:
1) төтенше резерв;
2) шұғыл шығындарға арналған резерв кіреді.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті атқарушы орган резервінің жалпы көлемі, трансферттер мен қарыздарды есептемей, тиісті бюджет түсімдері көлемінің он пайызынан аспауға тиіс аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ әкімі аппаратының резервін қоспағанда, екі пайыздан аспауға тиіс.";
2) 45-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ағымдағы қаржы жылы ішінде аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет пен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттер көлемін өзгертуге жол берілмейді.";
9-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдык округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы айқындайтын тәртіппен ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы есептейді.";
9-1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жоспарлы кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін белгілеу үшін аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері кірістерінің болжамын жыл сайын жылжымалы негізде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы айқындайды.";
3) 52-бапта:
1-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы жер учаскелері бойынша бірыңғай жер салығы;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы жер учаскелері бойынша жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;";
3-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы;";
4) 52-1-бапта:
1-тармақ:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы жер учаскелері бойынша бірыңғай жер салығы;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:

"4-1) плата за пользование земельными участками по земельным участкам, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Поступлениями в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа от продажи основного капитала являются:
1) деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения и находящихся на территории города областного значения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков по земельным участкам, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;";
5) пункт 1 статьи 56-1 дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах.";
6) в пункте 2 статьи 75:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов утверждаются маслихатом района (города областного значения) до конца финансового года со дня подписания решения маслихата района (города областного значения) об утверждении районного (города областного значения) бюджета.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Допускается утверждение бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов отдельными решениями маслихата района (города областного значения).";
7) статью 111 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Корректировка бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляется после обязательного рассмотрения и согласования проекта бюджета собранием местного сообщества в случае перераспределения средств в объеме не более двадцати процентов от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год по утвержденному (уточненному) бюджету, за исключением бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых за счет целевых трансфертов из районного (города областного значения) бюджета, между бюджетными программами при неосвоении бюджетных средств и (или) неэффективном исполнении бюджетных программ в течение текущего финансового года по итогам бюджетного мониторинга без изменения структуры расходов бюджета.";
8) пункт 2 статьи 130 изложить в следующей редакции:
"2. При рассмотрении годового отчета маслихатом заслушивается:

"4-1) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы жер учаскелері бойынша жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер мыналар болып табылады:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы және облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындагы жер учаскелері бойынша жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы.";
5) 56-1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын;
"20) елді мекендерде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету.";
6) 75-баптың 2-тармағында:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихаты аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті бекіту туралы аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының шешіміне қол қойылған күннен бастап қаржы жылының соңына дейін аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерін бекітеді.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерін аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихаттарының жекелеген шешімдермен бекітуге жол беріледі.";
7) 111-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толыктырылсын:
"3-1. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджетін түзету аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің жиырма процентінен аспайтын көлемде қаражатты қайта бөлген жағдайда, бюджет жобасын жергілікті қоғамдастық жиналысы міндетті түрде қарап, келіскеннен кейін бюджет шығыстарының құрылымын өзгертпей, бюджеттік мониторинг қорытындылары бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджет қаражатын игермеген және (немесе) бюджеттік бағдарламаларды тиімсіз орындаған кезде бюджеттік бағдарламалар арасында жүзеге асырылады.";
8) 130-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жылдық есепті қараған кезде мәслихат:

1) доклад акима либо лица его замещающего об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы и реализации основных направлений налогово-бюджетной политики региона, принятых в прогнозе социально-экономического развития на соответствующий период;
2) доклад председателя ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы;
3) доклад акима либо лица его замещающего о реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы.";
9) пункт 2 статьи 132 изложить в следующей редакции:
"2. При рассмотрении годового отчета маслихатом заслушивается:
1) доклад акима либо лица его замещающего об исполнении районного (города областного значения) бюджета;
2) доклад председателя или уполномоченного председателем члена ревизионной комиссии области об исполнении районного (города областного значения) бюджета;
3) доклад акима либо лица его замещающего о реализации программы развития района (города областного значения).".
2. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 1993 года "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., № 23-24, ст. 507; 1995 г., № 23, ст. 146; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 10, ст. 56; № 23, ст. 142; 2006 г., № 18, ст. 111; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 8, ст. 44; 2011 г., № 11, ст. 102; 2013 г., № 2, ст. 11; № 14, ст. 72; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 14, ст. 51; 2018 г., № 24, ст. 93):
1) статьи 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Категории административно-территориальных единиц
1. Для осуществления государственного управления на началах оптимального сочетания республиканских и местных интересов территория Республики Казахстан подразделяется на две основные категории - регионы и населенные пункты.
2. Регион - это часть территории республики, включающая несколько населенных пунктов, образуемая и управляемая в интересах республики.
Регионами являются область, район и сельский округ как основные звенья республиканского административно-территориального устройства:
1) область состоит из городов областного значения и районов;
2) районом в области является регион, состоящий из городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с общей численностью населения не более 300 тысяч человек;
3) сельским округом является регион, который включает в себя два и более населенных пунктов с общей численностью населения не менее 500 человек.

1) әкімнің не оны алмастыратын тұлғаның облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы және тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалык даму болжамында қабылданған өңірдің салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуы туралы баяндамасын;
2) облыстың республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясы төрағасының облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы баяндамасын;
3) әкімнің не оны алмастыратын тұлғаның облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасының іске асырылуы туралы баяндамасын тыңдайды.";
9) 132-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жылдық есепті қараған кезде мәслихат:
1) әкімнің не оны алмастыратын тұлғаның аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы баяндамасын;
2) облыстың тексеру комиссиясы төрағасының немесе төраға уәкілеттік берген мүшесінің аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы баяндамасын;
3) әкімнің, не оны алмастыратын тұлғаның ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын іске асыру туралы баяндамасын тындайды.".
2. "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" 1993 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., № 23-24, 507-құжат; 1995 ж., № 23, 146-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 18, 111-құжат; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 8, 44-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2013 ж., 2, 11-құжат; № 14, 72-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; 2018 ж., № 24, 93-құжат):
1) 2 және 3-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Әкімшілік-аумақтық бірліктердің санаттары
1. Қазақстан Республикасы аумағының республикалық және жергілікті мүдделерін қолайлы ұштастыру негізінде мемлекеттік басқаруды жүзеге асыру негізгі екі санатқа - аймақтарға және елді мекендерге бөлінеді.
2. Аймақ-республиканың бірнеше елді мекені енгізілетін, оның мүддесі үшін құрылатын және басқарылатын республика аумағының бір бөлігі.
Республикалық әкімшілік-аумақтық құрылыстың негізгі буындары облыс, аудан және ауылдық округ аймақтар болып табылады:
1) облыс облыстық маңызы бар қалалар мен аудандардан тұрады;
2) облыстағы аудан халқының жалпы саны 300 мың адамнан аспайтын аудандық маңызы бар қалалардан, ауылдардан, кенттерден, ауылдық округтерден тұратын аймақ болып табылады;
3) ауылдық округ екі және одан да көп елді мекенді қамтитын, халқының жалпы саны 500 адамнан кем емес аймақ болып табылады.

3. Населенный пункт - это часть компактно заселенной территории республики, сложившаяся в результате хозяйственной и иной общественной деятельности граждан, с численностью не менее 50 человек, учтенная и зарегистрированная в установленном законом порядке и управляемая местными представительными и исполнительными органами.
Крестьянские и иные поселения с численностью населения менее 50 человек включаются в состав ближайшего населенного пункта.
4. Населенные пункты, находящиеся на территории Республики Казахстан, подразделяются на городские и сельские:
1) к городским населенным пунктам относятся города республиканского, областного и районного значения, а также поселки, находящиеся на территории их административной подчиненности;
2) к сельским населенным пунктам относятся все остальные населенные пункты независимо от их административной подчиненности.
5. Населенные пункты имеют составные части.
Составными частями населенных пунктов являются микрорайоны, районы в городе, площади, проспекты, бульвары, улицы, переулки, парки, скверы, мосты и другие части.
Районом в городе является район в городе областного значения, городе республиканского значения, столице. Районы в городе создаются в городах с численностью населения свыше 400 тысяч человек. Численность населения района в городе должна составлять не менее 200 тысяч человек.
Статья 3. Категории городов и других населенных пунктов
Города и другие населенные пункты подразделяются на:
1) города республиканского значения, к которым относятся населенные пункты, имеющие особое государственное значение или имеющие численность населения более одного миллиона человек;
2) города областного значения, к которым относятся населенные пункты, являющиеся крупными экономическими и культурными центрами, имеющие развитую производственную и социальную инфраструктуру и численность более 50 тысяч человек;
3) города районного значения, к которым относятся населенные пункты, на территории которых имеются промышленные предприятия, коммунальное хозяйство, государственный жилищный фонд, развитая сеть учебных и культурно-просветительных, лечебных и торговых объектов, с численностью населения не менее 10 тысяч человек;
4) поселки, к которым относятся населенные пункты с численностью не менее 3 тысяч человек.
К поселкам также приравниваются населенные пункты, расположенные в местности, имеющей лечебное значение, с населением не менее 2 тысяч человек, из которых число приезжающих ежегодно для лечения и отдыха составляет не менее половины. К ним относятся также дачные поселки, являющиеся местами летнего отдыха горожан, в которых не менее 25 процентов взрослого населения постоянно занимается сельским хозяйством;

3. Елді мекен - республика аумағының халық жинақы орналасқан, кемінде 50 адамы бар, азаматтардың шаруашылық және басқа қоғамдық қызметі нәтижесінде калыптасқан, заңда белгіленген тәртіппен есепке алынған және тіркелген, жергілікті өкілді және аткарушы органдар басқаратын бір бөлігі.
Халқының саны 50 адамнан аз шаруа қоныстары мен өзге де қоныстар ең жақын маңдағы елді мекеннің құрамына енгізіледі.
4. Қазақстан Республикасы аумағындағы елді мекендер қалалық және ауылдық елді мекендерге бөлінеді:
1) қалалық елді мекендерге республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар, сондай-ақ олардың әкімшілік бағыныстылығындағы кенттер жатады;
2) ауылдық елді мекендерге олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан барлық басқа елді мекендер жатады.
5. Елді мекендердің құрамдас бөліктері болады.
Шағын аудандар, қаладағы аудандар, алаңдар, даңғылдар, бульварлар, көшелер, тұйық көшелер, саябақтар, скверлер, көпірлер және басқа да бөліктер елді мекендердің құрамдас бөліктері болып табылады.
Қаладағы аудан облыстық маңызы бар қаладағы аудан, республикалық маңызы бар қаладағы аудан, астанадағы аудан болып табылады. Қаладағы аудандар халық саны 400 мың адамнан асатын қалаларда құрылады. Қаладағы аудан халқының саны 200 мың адамнан кем болмауы тиіс.
3-бап. Қалалар мен басқа да елді мекендердің санаттары
Қалалар мен басқа да елді мекендер мыналарға бөлінеді:
1) республикалық маңызы бар қалалар, оларға ерекше мемлекеттік маңызы бар немесе халқының саны бір миллион адамнан асатын елді мекендер жатады;
2) облыстық маңызы бар қалалар, оларға ірі экономикалық және мәдени орталықтар болып табылатын, дамыған өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылымы бар және халқының саны 50 мың адамнан асатын елді мекендер жатады;
3) аудандық маңызы бар қалалар, оларға аумағында өнеркәсіп орындары, коммуналдық шаруашылық, мемлекеттік тұрғын үй қоры, оқу және мәдени-ағарту, емдеу мен сауда объектілерінің дамыған желісі бар, халқының саны кемінде 10 мың адам болатын елді мекендер жатады;
4) кенттер, оларға халқының саны кемінде 3 мың адам болатын елді мекендер жатады.
Кемінде 2 мың халқы бар, жыл сайын емделу және демалу үшін келетіндердің саны кемінде олардың жартысын құрайтын, емдік маңызы бар жерлерде орналасқан елді мекендер де кенттерге теңестіріледі; оларға қала тұрғындарының жазғы демалыс орындары болып табылатын, ересек халықтың кемінде 25 проценті ауыл шаруашылығымен тұрақты түрде айналысатын саяжай кенттері де жатады;

5) село - населенный пункт с численностью населения не менее 50 человек.";
2) статью 9 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) принимает решение о лишении статуса города районного значения;";
3) статью 10 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) вносит Президенту Республики Казахстан представление о лишении статуса города районного значения;";
4) в статье 11:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) вносят в Правительство Республики Казахстан предложения о лишении статуса города районного значения;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) с учетом мнения населения соответствующей территории на основании заключения областной ономастической комиссии по представлению местных представительных и исполнительных органов районов, городов областного значения решают вопросы по наименованию, переименованию сел, поселков, сельских округов, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований;";
5) дополнить статьей 14-2 следующего содержания:
"Статья 14-2. Порядок изменения категории административно-территориальных единиц Республики Казахстан
1. Изменение статуса города осуществляется в случае несоответствия в течение пяти лет требованиям, установленным статьей 3 настоящего Закона.
2. Изменение статуса села осуществляется в случае несоответствия в течение трех лет требованиям, установленным статьей 3 настоящего Закона.
3. В случае несоответствия в течение трех лет требованиям статьи 2 настоящего Закона, сельский округ упраздняется, а его сельские населенные пункты присоединяются к близлежащим сельским округам.
4. Процедура изменения категории населенного пункта осуществляется в порядке, установленном настоящим Законом.";
6) в статье 16:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) протоколы схода местного сообщества, касающиеся существа разрешаемого вопроса;";
подпункт 5) дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Не требуется предоставление акта научной экспертизы при упразднении сельских населенных пунктов, не соответствующих требованиям подпункта 5) статьи 3 настоящего Закона.".
3. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 года "Об особом статусе города Алматы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 14, ст. 200; № 22, ст. 308; № 24, ст. 443; 2001 г., № 13-14, ст. 173, 176; № 24, ст. 338; 2003 г., № 24, ст. 178; 2004 г., № 14, ст. 84; № 23, ст. 142; 2011 г., № 5, ст. 43; № 13, ст. 114; 2016 г., № 8-I, ст. 62; № 23, ст. 118; 2017 г., № 14, ст. 51; 2019 г., № 2, ст. 6):
статью 4 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:

5) ауыл - халқының саны 50 адамнан кем емес елді мекен.";
2) 9-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) аудандық маңызы бар қала мәртебесінен айыру туралы шешім қабылдайды;";
3) 10-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Республикасының Президентіне аудандық маңызы бар қала мәртебесінен айыру туралы ұсыныс енгізеді;";
4) 11-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне аудандық маңызы бар қала мәртебесінен айыру туралы ұсыныстар енгізеді;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тиісті аумақ халқының пікірін ескере отырып, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді және атқарушы органдарының ұсынуы бойынша облыстық ономастика комиссиясының қорытындысы негізінде ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге атау беру, оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту жөніндегі мәселелерді шешеді;";
5) мынадай мазмұндағы 14-2-баппен толықтырылсын:
"14-2-бап. Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктерінің санатын өзгерту тәртібі
1. Қала мәртебесін өзгерту бес жыл ішінде осы Заңның 3-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда жүзеге асырылады.
2. Ауыл мәртебесін өзгерту үш жыл ішінде осы Заңның 3-бабында бслгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда жүзеге асырылады.
3. Үш жыл ішінде осы Заңның 2-бабының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, ауылдық округ таратылады, ал оның ауылдық елді мекендері жақын маңдағы ауылдық округтерге қосылады.
4. Елді мекеннің санатын өзгерту рәсімі осы Заңда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
6) 16-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шешілетін мәселенің мәніне қатысты жергілікті қоғамдастық жиындарының хаттамалары;";
5) тармақша мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы Заңның 3-бабы 5) тармақшасының талаптарына сәйкес келмейтін ауылдық елді мекендер таратылған кезде ғылыми сараптама актісін ұсыну талап етілмейді.".
3. "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" 1998 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 14, 200-құжат; № 22, 308-құжат; № 24, 443-құжат; 2001 ж., № 13-14, 173, 176-құжаттар; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 24, 178-құжат; 2004 ж., № 14, 84-құжат; № 23, 142-құжат; 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 13, 114-құжат; 2016 ж., № 8-1, 62-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат):
4-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толыктырылсын:

"8-1) предъявляет иски в суд о принудительном отчуждении земельных участков, не используемых по назначению на территории города Алматы, принудительном отчуждении земельного участка или недвижимого имущества в связи с отчуждением земельного участка для государственных нужд;".
4. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 10; № 3, ст. 21; № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 67; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 118, 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 9, ст. 46; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 103; № 21-I, ст. 121, 124, 125; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140; № 22-V, ст. 154, 156, 158; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 47, 49; № 8-II, ст. 72; № 23, ст. 118; 2017 г., № 3, ст. 6; № 8, ст.16; № 13, ст. 45; № 15, ст. 55; № 16, ст. 56; 2018 г., № 12, ст. 39; № 16, ст. 56; № 21, ст. 72; № 22, ст. 83; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37, 39; № 19-20, ст. 86; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 года):
1) подпункт 14) статьи 1 исключить;

"8-1) Алматы қаласының аумағында мақсатқа сай пайдаланылмайтын жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару туралы, жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін иеліктен шығаруға байланысты жер учаскесін немесе жылжымайтын мүлікті мәжбүрлеп иеліктен шығару туралы сотқа талап-арыз береді;".
4. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141 -құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат;      № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5,35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 3,21-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 67-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 118, 122-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 21-1, 121, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 154, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-1, 47, 49-құжаттар; № 8-ІІ, 72-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 8, 16-құжат; № 13, 45-құжат; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 12, 39-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 72-құжат; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 14) тармақшасы алып тасталсын;

2) в статье 8:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Маслихат осуществляет свои полномочия на сессиях, через постоянные комиссии и иные органы, депутатов и секретаря маслихата в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) избирает и освобождает от должности секретаря маслихата и заслушивает его отчеты;";
3) пункт 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2. Очередная сессия маслихата созывается не реже четырех раз в год и ведется секретарем маслихата. Внеочередная сессия маслихата созывается и ведется секретарем маслихата по предложению не менее одной трети от числа депутатов, избранных в данный маслихат, а также акима. Внеочередная сессия созывается не позднее чем в пятидневный срок со дня принятия решения о проведении внеочередной сессии. На внеочередной сессии могут рассматриваться исключительно вопросы, послужившие основанием для ее созыва.";
4) в статье 11:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Первую сессию маслихата открывает и до избрания секретаря маслихата ведет председатель соответствующей избирательной комиссии. В дальнейшем сессии маслихата ведет секретарь маслихата.";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Сессии маслихата носят, как правило, открытый характер. Проведение закрытых сессий допускается по решению маслихата, принимаемому по предложению секретаря маслихата или одной трети от числа депутатов, присутствующих на сессии маслихата, если за это проголосовало большинство от общего числа присутствующих депутатов.
7. По приглашению секретаря маслихата руководители местных исполнительных органов, руководители и иные должностные лица организаций, расположенных на территории соответствующей административно-территориальной единицы, обязаны являться на сессию маслихата для представления информации по вопросам, относящимся к ведению маслихата.";
5) статью 12 дополнить пунктами 4, 5 и 6 следующего содержания:
"4. Заседания постоянных комиссий созываются по мере необходимости и считаются правомочными, если на них присутствует более половины от общего числа депутатов, входящих в их состав.
5. Постановление постоянной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии.
6. Постановление постоянной комиссии и протокол заседания подписывает ее председатель, а в случае проведения совместного заседания нескольких постоянных комиссий подписывают председатели соответствующих комиссий.";
6) подпункт 1) пункта 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"1) вносить предложения в маслихат, секретарю маслихата по повестке дня сессии данного маслихата, а также по любым вопросам, рассматриваемым на сессии маслихата;";

2) 8-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мәслихат өз өкілеттігін сессияларда тұрақты комиссиялары мен өзге де органдары, мәслихаттың депутаттары мен хатшысы арқылы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мәслихат хатшысын сайлайды және лауазымынан босатады және оның есептерін тындайды;";
3) 10-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мәслихаттың кезекті сессиясы кемінде жылына төрт рет шақырылады және оны мәслихат хатшысы жүргізеді. Мәслихаттың кезектен тыс сессиясын осы мәслихатқа сайланған депутаттар санының кемінде үштен бірінің, сондай-ақ әкімнің ұсынысы бойынша мәслихат хатшысы шақырады және жүргізеді. Кезектен тыс сессия оны өткізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бес күн мерзімнен кешіктірілмей шақырылады. Кезектен тыс сессияда оны шақыруға негіз болған ерекше мәселелер каралуы мүмкін.";
4) 11-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мәслихаттың бірінші сессиясын тиісті сайлау комиссиясының төрағасы ашады және мәслихат хатшысы сайланғанға дейін жүргізеді. Одан әрі мәслихат сессиясын мәслихат хатшысы жүргізеді.";
6, 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мәслихат сессиялары, әдетте, ашық сипатта болады. Мәслихат хатшысы немесе мәслихат сессиясына қатысып отырған депутаттар санының үштен бірінің ұсынысы бойынша қабылданатын мәслихат шешімімен, егер катысып отырған депутаттардың жалпы санының көпшілігі осы үшін дауыс берсе, жабық сессиялар өткізуге жол беріледі.
7. Мәслихат хатшысының шақыруы бойынша жергілікті атқарушы органдардың басшылары, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында орналасқан ұйымдардың басшылары мен өзге де лауазымды адамдары мәслихаттың құзыретіне жататын мәселелер бойынша ақпарат беру үшін мәслихат сессиясына келуге міндетті.";
5) 12-бап мынадай мазмұндағы 4, 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Тұрақты комиссиялардың отырысы қажеттілігіне қарай шақырылады және егер отырысқа олардың құрамына кіретін депутаттардың жалпы санының жартысынан астамы қатысса, заңды болып есептеледі.
5. Тұрақты комиссияның қаулысы комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады.
6. Тұрақты комиссияның қаулысы мен отырыстың хаттамасына оның төрағасы қол қояды, ал бірнеше тұрақты комиссияның бірлескен отырысы өткізілген жағдайда, тиісті комиссиялардың төрағалары қол қояды.";
6) 14-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы мәслихат сессиясының күн тәртібі бойынша, сондай-ақ мәслихат сессиясында қаралатын кез келген мәселе бойынша мәслихатқа, мәслихат хатшысына ұсыныс енгізуге;";

7) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Председатель постоянной комиссии маслихата
1. Председатель постоянной комиссии маслихата избирается из числа депутатов открытым голосованием большинством голосов от общего числа депутатов и освобождается от должности маслихатом на сессии маслихата.
Председатель постоянной комиссии пользуется правом решающего голоса в случае, если при голосовании на заседании комиссии голоса депутатов разделятся поровну.
Кандидатуры на должность председателя постоянной комиссии маслихата выдвигаются депутатами соответствующего маслихата на сессии маслихата.
2. Председатель постоянной комиссии:
1) организует подготовку заседания постоянной комиссии и вопросов, вносимых на ее рассмотрение, обеспечивает составление протокола и подписывает постановления, иные документы, принятые на заседании комиссии;
2) содействует депутатам маслихата в осуществлении ими своих полномочий, обеспечивает их необходимой информацией по вопросам деятельности комиссии;
3) контролирует рассмотрение запросов депутатов и депутатских обращений, поступивших в адрес постоянной комиссии;
4) обеспечивает опубликование постановлений соответствующей комиссии маслихата, определяет меры по контролю за их исполнением;
5) выполняет по решению маслихата иные функции.
3. Председатель постоянной комиссии маслихата области, города республиканского значения, столицы может являться должностным лицом, работающим на постоянной основе.
Количество председателей постоянных комиссий, работающих на постоянной основе, определяется маслихатом и не должно превышать двух единиц.
Председатель постоянной комиссии маслихата области, города республиканского значения, столицы избирается на срок полномочия маслихата и не может быть избран более двух раз подряд.
4. При отсутствии председателя одной из постоянных комиссий маслихата, работающего на постоянной основе, по решению секретаря маслихата его полномочия временно осуществляются председателем другой постоянной комиссии или депутатом маслихата.";
8) статью 18 исключить;
9) в статье 19:
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) организует подготовку сессии маслихата и вопросов, вносимых на ее рассмотрение, формирует повестку дня сессии, обеспечивает составление протокола, подписывает решения, иные документы, принятые или утвержденные на сессии маслихата;";
пункт 3 дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) принимает решение о созыве сессии маслихата;
1-2) ведет заседания сессии маслихата, обеспечивает соблюдение регламента маслихата;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

7) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Мәслихаттың тұрақты комиссиясының төрағасы
1. Мәслихаттың тұрақты комиссиясының төрағасын мәслихат сессияда депутаттар арасынан ашық дауыс беру арқылы депутаттардың жалпы санының көпшілік даусымен мәслихат сайлайды және лауазымынан босатады.
Егер комиссияның отырысында дауыс беру кезінде депутаттардың даусы тең бөлінген жағдайда, тұрақты комиссияның төрағасы шешуші дауыс құқығын пайдаланады.
Мәслихаттың тұрақты комиссиясының төрағасы лауазымына кандидатураларды тиісті мәслихат депутаттары мәслихат сессиясында ұсынады.
2. Тұрақты комиссияның төрағасы:
1) тұрақты комиссияның отырысын және оның қарауына енгізілетін мәселелерді әзірлеуді ұйымдастырады, хаттама жасауды қамтамасыз етеді және комиссия отырысында қабылданған қаулыларға, өзге де құжаттарға қол қояды;
2) мәслихат депутаттарына олардың өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына жәрдемдеседі, оларды комиссия қызметінің мәселелері жөнінде қажетті ақпаратпен қамтамасыз етеді;
3) тұрақты комиссияның атына келіп түскен депутаттардың сауалдары мен депутаттық өтініштердің қаралуын бақылайды;
4) мәслихаттың тиісті комиссиясының қаулыларын жариялауды камтамасыз етеді, олардың орындалуын бақылау жөніндегі шараларды айқындайды;
5) мәслихаттың шешімі бойынша өзге де функцияларды орындайды.
3. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихатының тұрақты комиссиясының төрағасы тұрақты негізде жұмыс істейтін лауазымды адам бола алады.
Тұрақты негізде жүмыс істейтін тұракты комиссиялар төрағаларының санын мәслихат айқындайды және ол екі бірліктен аспауға тиіс.
Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихатының тұрақты комиссиясының төрағасы мәслихаттың екілеттігі мерзіміне сайланады және қатарынан екі реттен артық сайлана алмайды.
4. Тұрақты негізде жұмыс істейтін мәслихаттың тұрақты комиссияларының бірінің төрағасы болмаған кезде, мәслихат хатшысының шешімі бойынша оның өкілеттігін басқа тұрақты комиссияның төрағасы немесе мәслихат депутаты уақытша жүзеге асырады.";
8) 18-бап алып тасталсын;
9) 19-бапта:
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мәслихат сессиясын және оның қарауына енгізілетін мәселелерді әзірлеуді ұйымдастырады, сессияның күн тәртібін жасайды, хаттаманың жасалуын қамтамасыз етеді, мәслихат сессиясында қабылданған немесе бекітілген шешімдерге, өзге де құжаттарға қол қояды;";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) мәслихат сессиясын шақыру туралы шешім қабылдайды;
1-2) мәслихат сессиясының отырысын жүргізеді, мәслихат регламентінің сақталуын камтамасыз етеді;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. При отсутствии секретаря маслихата области, города республиканского значения и столицы его полномочия временно осуществляются председателем одной из постоянных комиссий маслихата, работающим на постоянной основе.
При отсутствии секретаря маслихата района (города областного значения) его полномочия временно осуществляются председателем одной из постоянных комиссий маслихата или депутатом маслихата.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Секретарь маслихата пользуется правом решающего голоса в случае, если при голосовании на сессии маслихата голоса депутатов разделяются поровну.";
10) в статье 21:
в пункте 1 :
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) избирать и быть избранным секретарем маслихата, председателем или членом постоянной комиссии, в иные органы маслихата;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) принимать участие на собраниях местного сообщества;";
дополнить подпунктами 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17) и 18) следующего содержания:
"10) оглашать на сессии маслихата обращения граждан, имеющие общественное значение;
11) выдвигать кандидатуры, в том числе и свою собственную, в состав образуемых постоянных и временных комиссий маслихатов;
12) высказывать свое мнение по кандидатурам должностных лиц, которые избираются или назначаются маслихатом;
13) участвовать в прениях, задавать вопросы докладчикам, а также председательствующему на сессии маслихата и заседании;
14) вносить предложения и замечания по повестке дня сессии и заседания комиссии, в состав которой он избран, а также по рассмотрению и существу обсуждаемых ими вопросов;
15) вносить в маслихат предложения о необходимости проверки исполнения законов и подзаконных актов Республики Казахстан государственными органами и общественными организациями, предприятиями, учреждениями и организациями, расположенными на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
16) вносить поправки к проектам актов, принимаемых маслихатом;
17) ставить вопрос о доверии составу органов, образованных, избранных или утвержденных соответствующим маслихатом, а также должностным лицам, избранным или утвержденным маслихатом;
18) осуществлять иные действия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и регламентом маслихата.";
пункт 2 дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) защищать права и законные интересы избирателей, изучать общественное мнение, нужды и запросы граждан, общественных и иных организаций, сообщить о них маслихату и его органам, вносить предложения и принимать иные меры для их удовлетворения;

"5. Облыс, республикалық маңызы бар қала және астана мәслихатының хатшысы болмаған кезде, оның өкілеттігін тұрақты негізде жұмыс істейтін мәслихаттың тұрақты комиссияларының бірінің төрағасы уақытша жүзеге асырады.
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының хатшысы болмаған кезде оның өкілеттігін мәслихаттың тұрақты комиссияларының бірінің төрағасы немесе мәслихат депутаты уақытша жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Егер мәслихат сессиясында дауыс беру кезінде депутаттардың даусы тең бөлінген жағдайда, мәслихат хатшысы шешуші дауыс құқығын пайдаланады.";
10) 21-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сайлауға және мәслихат хатшысы, тұрақты комиссияның төрағасы немесе мүшесі болып сайлануға, мәслихаттың өзге де органдарына сайлануға;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жергілікті қоғамдастық жиналыстарына қатысуға;";
мынадай мазмұндағы 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17) және 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) мәслихат сессиясында азаматтардың қоғамдық маңызы бар өтініштерін жария етуге;
11) мәслихаттардың тұрақты және уақытша құрылатын комиссияларының құрамына кандидатураларды, оның ішінде өзінің жеке кандидатурасын ұсынуға;
12) мәслихат сайлайтын немесе тағайындайтын лауазымды адамдардың кандидатуралары бойынша өз пікірін білдіруге;
13) жарыссөздерге қатысуға, баяндамашыларға, сондай-ақ мәслихат сессиясы мен отырысына төрағалық етушіге сұрақтар қоюға;
14) сессияның күн тәртібі және өзі құрамына сайланған комиссия отырысы бойынша, сондай-ақ олар талқылайтын мәселелерді қарау және олардың мәні бойынша ұсыныстар мен ескертулер енгізуге;
15) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында орналасқан мемлекеттік органдар мен қоғамдық ұйымдардың, кәсіпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың Қазақстан Республикасының заңдары мен заңға тәуелді актілерін орындауын тексеру қажеттілігі туралы мәслихатқа ұсыныстар енгізуге;
16) мәслихат қабылдайтын актілердің жобаларына түзетулер енгізуге;
17) тиісті мәслихат құрған, сайлаған немесе бекіткен органдардың құрамына, сондай-ақ мәслихат сайлаған немесе бекіткен лауазымды адамдарға сенім білдіру туралы мәселе көтеруге;
18) Қазақстан Республикасының заңнамасында және мәслихат регламентінде көзделген өзге де іс-әрекеттерді жүзеге асыруға құқылы.";
2-тармақтың 4) тармақшасындағы "тұруға міндетті." деген сездер "тұруға"; деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5), 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) сайлаушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауға, қоғамдық пікірді, азаматтардың, қоғамдық және өзге де ұйымдардың мұқтаждары мен сұрауларын зерделеуге, олар туралы мәслихат пен оның органдарына хабарлауға, оларды қанағаттандыру үшін ұсыныстар енгізуге және өзге де шаралар қолдануға;

6) заблаговременно сообщать о невозможности прибыть на заседание секретарю маслихата либо председателю постоянной комиссии, членом которой он является.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Отсутствие депутата без уважительных причин на заседаниях более трех раз влечет за собой применение к депутату установленных настоящим Законом мер взыскания.";
пункт 3 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"Депутат маслихата вправе при выявлении нарушения прав граждан или иных нарушений законности потребовать прекращения нарушения, а в необходимых случаях обратиться в соответствующие органы и к должностным лицам с требованием пресечь нарушение.
Депутат имеет право на подготовку, переподготовку и повышение квалификации за счет средств соответствующего бюджета.";
11) в статье 21-1:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Ответ на депутатский запрос должен быть подписан первым руководителем государственного органа, в адрес которого был направлен запрос, либо его заместителем.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Запросы, адресованные прокурору, не могут быть связаны с осуществлением уголовного преследования.";
12) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Возмещение расходов, связанных с осуществлением депутатской деятельности
В период проведения сессий, заседаний постоянных комиссий и иных органов маслихата, на время осуществления депутатских полномочий и в период обучения, повышения квалификации или переподготовки депутатов маслихата, связанных с осуществлением депутатских полномочий, в порядке, установленном регламентом, депутат освобождается от выполнения служебных обязанностей с возмещением ему за счет средств местного бюджета средней заработной платы по месту основной работы, но в размере, не превышающем заработную плату руководителя аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы со стажем работы в указанной должности до одного года, и командировочных расходов на срок проведения сессий, заседаний постоянных комиссий и иных органов маслихата, на обучение, повышение квалификации или переподготовку с учетом времени в пути.";
13) подпункт 33-1) пункта 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"33-1) разрабатывает и представляет на утверждение в маслихат правила содержания и защиты зеленых насаждений.
Акиматы областей разрабатывают и представляют в маслихат на утверждение правила содержания и защиты зеленых насаждений, разработанные на основании типовых правил содержания и защиты зеленых насаждений, утверждаемых уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства;";

6) мәслихат хатшысына не өзі мүше болып табылатын тұрақты комиссияның төрағасына отырысқа келе алмайтыны туралы алдын ала хабарлауға міндетті.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Депутаттың отырыстарда дәлелсіз себептермен үш реттен артық болмауы депутатқа осы заңда белгіленген жазалау шараларын қолдануға әкеп соғады.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Мәслихат депутаты азаматтардың құқықтарының бұзылуы немесе заңдылықтың өзге де бұзылушылықтары анықталған кезде, бұзушылықты тоқтатуды талап етуге, ал қажет болған жағдайларда тиісті органдарға және лауазымды адамдарға бұзушылықтың жолын кесу талабымен жүгінуге кұқылы.
Депутаттың тиісті бюджет қаражаты есебінен даярлануға, қайта даярлануға және біліктілігін арттыруға құқығы бар.";
11) 21-1-бапта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Депутаттық сауалға берілетін жауапқа атына сауал жіберілген мемлекеттік органның бірінші басшысы не оның орынбасары қол қоюға тиіс.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Прокурордың атына берілген сауалдар қылмыстық қудалауды жүзеге асырумен байланысты болмауға тиіс.";
12) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бал. Депутаттық қызметті жүзеге асыруға байланысты шығыстарды өтеу
Депутат регламентте белгіленген тәртіппен мәслихат сессияларын, тұрақты комиссияларының және өзге де органдарының отырыстарын өткізу кезеңінде депутаттық өкілеттіктерді жүзеге асыру уақытында және депутаттық өкілеттіктерді жүзеге асыруға байланысты мәслихат депутаттарын оқыту, олардың біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау кезеңінде оған негізгі жұмыс орны бойынша жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен орташа жалақысы, бірақ осы қызметте бір жылға дейінгі жұмыс өтілі бар тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты басшысының жалақысынан аспайтын мөлшерде және жол жүру уақыты ескеріле отырып, мәслихат сессиялары, тұрақты комиссияларының және өзге де органдарының отырыстары, оқуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлаудан өтетін мерзімдегі іссапар шығыстары өтеле отырып, қызметтік міндеттерін орындаудан босатылады.";
13) 27-баптың 1-тармағының 33-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"33-1) жасыл екпелерді күтіп-баптау және қорғау қағидаларын әзірлейді және мәслихатка бекітуге ұсынады.
Облыстардың әкімдіктері сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін жасыл екпелерді күтіп-баптау мен қорғаудың үлгілік қағидалары негізінде әзірленген жасыл екпелерді күтіп- баптау және қорғау қағидаларын әзірлейді және мәслихатқа бекітуге ұсынады.";

14) подпункт 4) пункта 1 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"4) назначает на должность и освобождает от должности: заместителей акима района (города областного значения), предельное число которых определяется Правительством Республики Казахстан;
работников аппарата акима, а также руководителей исполнительных органов, финансируемых из районного (города областного значения) бюджета;";
15) пункт 1-3 статьи 35 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) в пределах своей компетенции обеспечивает безопасность дорожного движения в населенных пунктах.";
16) статью 38-1 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Аппарат акима образуется в селах, поселках, сельских округах с численностью населения не менее 500 человек.
Допускается образование аппарата акима в селах с численностью населения не менее 250 человек:
имеющих стратегическое значение и расположенных на расстоянии до 25 километров от государственной границы;
в случае отсутствия в радиусе 50 километров другого населенного пункта соответствующего района (города областного значения).";
17) в статье 39-3:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) определение состава собрания местного сообщества сроком на четыре года в количестве до двадцати пяти человек;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Допускается проведение раздельных сходов местного сообщества жителей села, улицы, микрорайона, многоквартирного жилого дома.
Для проведения раздельного схода местного сообщества территория города районного значения, села, поселка, сельского округа подразделяется на участки (микрорайоны, улицы, многоквартирные жилые дома). На раздельных сходах местного сообщества жителей села, улицы, микрорайона, многоквартирного жилого дома избираются представители для участия в сходе местного сообщества в количестве не более трех человек.
Порядок проведения раздельных сходов местного сообщества и определения количества представителей жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома для участия в сходе местного сообщества разрабатывается акимами городов районного значения, села, поселка, сельского округа и утверждается маслихатами районов (городов областного значения).
Типовой порядок проведения раздельных сходов местного сообщества утверждается Правительством Республики Казахстан.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Сход местного сообщества считается состоявшимся при участии не менее десяти процентов членов местного сообщества, проживающих на данной территории и имеющих право в нем участвовать.
Собрание местного сообщества считается состоявшимся при участии в нем не менее половины членов, делегированных сходом местного сообщества.".

14) 33-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мынадай лауазымды адамдарды:
шекті санын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметінен босатады;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім беруді басқару органдарының бірінші басшыларын қоспағанда, әкім аппаратының қызметкерлерін, сондай-ақ аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметінен босатады;";
15) 35-баптың 1-3-тармағы мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) өз құзыреті шегінде елді мекендерде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.";
16) 38-1-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1 тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Әкім аппараты халқының саны кемінде 500 адам болатын ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде құрылады.
Халқының саны кемінде 250 адам болатын:
стратегиялық маңызы бар және мемлекеттік шекарадан 25 километрге дейінгі қашықтықта орналасқан;
50 километр радиуста тиісті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) басқа елді мекені болмаған жағдайда, ауылдарда әкім аппаратын құруға жол беріледі.";
17) 39-3-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) төрт жыл мерзімге жергілікті қоғамдастық жиналысының жиырма бес адамға дейінгі мөлшердегі кұрамын айқындау;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ауыл, көше, шағын аудан, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізуге жол беріледі.
Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағы бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын өткізу үшін учаскелерге (шағын аудандар, көшелер, көппәтерлі тұрғын үйлер) бөлінеді. Ауыл, көше, шагын аудан, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарында жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін саны үш адамнан аспайтын өкілдер сайланады.
Бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізу және жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін ауыл, көше, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындары өкілдерінің санын айқындау тәртібін аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері әзірлейді және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мәслихаттары бекітеді.
Бөлек жергілікті қогамдастық жиындарын өткізудің үлгілік тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Жергілікті қоғамдастық жиындары аталған аумақта тұратын және оған қатысуға құқығы бар жергілікті қоғамдастық мүшелерінің кемінде он пайызы қатысқан кезде өтті деп есептеледі.
Жергілікті қоғамдастық жиналысы жергілікті коғамдастық жиыны жіберген мүшелердің оған кемінде жартысы қатысқан кезде өтті деп есептеледі.".

5. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 16, ст. 128; 2010 г., № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 21, ст. 122; 2015 г., № 9, ст. 46; № 19-I, ст. 99; № 19-II, ст. 103; 2016 г., № 23, ст. 118; 2017 г., № 9, ст. 17; № 14, ст. 51; 2019 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 6; № 7, ст. 39):
1) статью 8 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) утверждает правила содержания и защиты зеленых насаждений столицы.";
2) в статье 9:
подпункт 27) изложить в следующей редакции:
"27) осуществляет принудительное отчуждение земельных участков и (или) иного недвижимого имущества в связи с изъятием земельного участка для государственных нужд в порядке, установленном Земельным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе";";
дополнить подпунктом 43) следующего содержания:
"43) разрабатывает правила содержания и защиты зеленых насаждений столицы.".
6. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст. 43; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 144; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 11, ст. 29; № 14, ст. 49; № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 19, ст. 62; № 24, ст. 94; 2019 г., № 8, ст. 45; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 года):
в статье 17:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Компетенция областных, городов республиканского значения, столицы и районных (городов областного значения) представительных и исполнительных органов и акимов районного значения, сел, поселков, сельских округов";
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) рассматривают отчеты руководителей областных, городов республиканского значения, столицы и районных (городов областного значения) исполнительных органов и акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по вопросам обеспечения безопасности дорожного движения;";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:

5. "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазакстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 16, 128-құжат; 2010 ж., № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-1, 99-құжат; № 19-11, 103-құжат; 2016 ж., №23, 118-құжат; 2017 ж., №9, 17-құжат; №14,51 -құжат; 2019 ж., № 1,4-құжат; № 2, 6-құжат; № 7,39-құжат):
1) 8-бап мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) астананың жасыл екпелерін күтіп-баптау және қорғау қағидаларын бекітеді.";
2) 9-бапта:
27) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"27) Қазақстан Республикасының Жер кодексінде және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға байланысты жер учаскелерін және (немесе) өзге де жылжымайтын мүлікті мәжбүрлеп иеліктен шығаруды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 43) тармақшамен толықтырылсын:
"43) астананың жасыл екпелерін күтіп-баптау және қорғау қағидаларын әзірлейді.".
6. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 43-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 144-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 14, 49-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік кызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
17-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) өкілді және атқарушы органдарының және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің құзыреті";
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдары басшыларының және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі есептерін қарайды;";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

"3. Акимы городов районного значения, села, поселка, сельского округа в пределах своей компетенции обеспечивают безопасность дорожного движения на соответствующей территории.".
7. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 23-II, ст. 171; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 72; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 18; № 14, ст. 51; № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 22, ст. 82; 2019 г., № 5-6, ст. 27; № 8, ст. 45; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 июля 2019 года):
подпункт 42) пункта 3 статьи 39 изложить в следующей редакции:
"42) приобретения однородных товаров, если годовой объем таких однородных товаров в стоимостном выражении не превышает стократного размера месячного расчетного показателя, работ и услуг, если годовой объем таких однородных работ и услуг в стоимостном выражении не превышает пятисоткратного размера месячного расчетного показателя, а для аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов приобретение однородных товаров, работ и услуг, если их годовой объем в стоимостном выражении не превышает трехтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;".
8. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 7-I, ст. 46; 2017 г., № 14, ст. 51; № 16, ст. 56; 2018 г., № 10, ст. 32; № 14, ст. 44; № 16, ст. 53, 55; № 19, ст. 62; 2019 г., № 2, ст. 6; № 15-16, ст. 67):
пункт 2 статьи 44 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) нормативные правовые решения маслихатов об утверждении или уточнении бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.".
9. В Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственных закупок и закупок субъектов квазигосударственного сектора" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., № 22, ст. 82):
абзац первый статьи 5 изложить в следующей редакции:

"3. Аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімдері өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жол жүрісінің қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.".
7. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 23-II, 171-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-ІІ, 72-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 18-құжат; № 14, 51-құжат; № 23-ІII, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 22, 82-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; 2019 жылғы 5 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланган "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржылық қызмет және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына):
39-баптың 3-тармағының 42) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"42) егер біртекті тауарлардың құндық мәндегі жылдық көлемі тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің бір жүз еселенген мөлшерінен аспаса, осындай біртекті тауарларды, егер біртекті жұмыстар мен көрсетілетін кызметтердің құндық мәндегі жылдық көлемі айлық есептік көрсеткіштің бес жүз еселенген мөлшерінен аспаса, осындай жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді, ал аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары үшін біртекті тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құндық мәндегі жылдық көлемі айлық есептік көрсеткіштің үш мың еселенген мөлшерінен аспаса, осындай біртекті тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу;".
8. "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 7-I, 46-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат; № 16, 53, 55-құжаттар; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 15-16, 67-құжат):
44-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "нормативтік құқықтық актілерге қолданылмайды." деген сөздер "нормативтік құқықтық актілерге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерін бекіту немесе нақтылау туралы мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдеріне қолданылмайды.".
9. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік сатып алу және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сатып алуы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 22, 82-құжат):
5-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 5. Приостановить до 1 января 2025 года действие подпункта 42) пункта 3 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках", установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого подпункта 7) пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года.
Президент
Республики Казахстан

"5-бап. "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 3-тармағы 42) тармақшасының қолданысы 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрып, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:".
2-бап. Осы Заң 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағы 7) тармақшасыныц он екінші, он үшінші, он төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті