О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам промышленной политики"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 958
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам промышленной политики"
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам промышленной политики
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст.93; 2009 г., № 23, ст.112; № 24, ст.129; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 15, ст.71; № 24, ст.146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст.21, 25; № 4, ст.37; № 6, ст.50; № 7, ст.54; № 11, ст.102; № 13, ст.115; № 15, ст.125; № 16, ст.129; № 20, ст.151; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.16; № 3, ст.21; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.36, 41; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.94; № 18-19, ст.119; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 5-6, ст.30; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 13, ст.63; № 14, ст.72; № 15, ст.81, 82; № 16, ст.83; № 20, ст.113; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 1, ст.6; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 8, ст.44; № 11, ст.63, 69; № 12, ст.82; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.128, 131; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 15, ст.78; № 19-I, ст.100; № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.121, 124; № 21-II, ст.130, 132; № 22-I, ст.140, 143; № 22-ІІ, ст.144; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 12, ст.87; № 22, cт.116; № 23, cт.119; № 24, cт.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 6, ст.11; № 9, ст.18; № 10, ст.23; № 13, ст.45; № 14, ст.51; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 7-8, ст.22; № 9, ст.31; № 10, ст.32; № 12, ст.39; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 50; № 16, ст.55; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өнеркәсіптік саясат мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 958 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өнеркәсіптік саясат мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өнеркәсіптік саясат мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 16, 55-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) абзац третий подпункта 11) пункта 1 статьи 54 изложить в следующей редакции:
"государственное стимулирование промышленно-инновационной деятельности;";
2) абзац третий подпункта 11) пункта 1 статьи 55 изложить в следующей редакции:
"государственное стимулирование промышленно-инновационной деятельности;";
3) пункт 3 статьи 105-1 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный аудит и финансовый контроль за предоставлением и реализацией мер государственного стимулирования промышленно-инновационной деятельности по софинансированию венчурных фондов осуществляются на основе доходности (убыточности) активов (всего портфеля) таких венчурных фондов в долгосрочной перспективе с учетом высокого предпринимательского риска, характеризуемого неопределенностью рыночных перспектив инновационной деятельности и потерь, вложенных финансовых и иных ресурсов.".
2. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст.112; 2016 г., № 1, ст.4; № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.72; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126; 2017 г., № 9, ст.21; № 14, ст.50, 51; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.94; 2019 г., № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.90, 91; № 23, ст.108; № 24-І, 118; № 24-ІІ, ст.123, 124:
1) в оглавлении:
исключить заголовки главы 24, параграфов 1, 2, 3 главы 24, статей 100, 100-1, 103, 242, 243, 244, 244-1, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 251-1, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272;
заголовок статьи 103 изложить в следующей редакции:
"Статья 103. Компетенция государственных органов в области поддержки инновационной деятельности"
дополнить заголовками главы 23-1 и статей 241-1 – 241-7 следующего содержания:
"Глава 23-1. ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОДДЕРЖКА ИННОВАЦИОННОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Статья 241-1. Понятие и содержание инновационной деятельности
Статья 241-2. Цель, задачи и основы государственной поддержки инновационной деятельности
Статья 241-3. Субъекты инновационной системы, участвующие в государственной поддержке инновационной деятельности
Статья 241-4. Инструменты инновационной системы и технологической политики
Статья 241-5. Меры государственной поддержки субъектов инновационной деятельности

1) 54-баптың 1-тармағы 11) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өнеркәсіптік-инновациялық қызметті мемлекеттік ынталандыру;";
2) 55-баптың 1-тармағы 11) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өнеркәсіптік-инновациялық қызметті мемлекеттік ынталандыру;";
3) 105-1-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Венчурлік қорларды қоса қаржыландыру жөніндегі өнеркәсіптік-инновациялық қызметті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсынуға және іске асыруға мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау инновациялық қызметтің нарықтық перспективаларының беймәлімділігімен сипатталатын кәсіпкерлік жоғары тәуекел мен салынған қаржылық және өзге де ресустардың жоғалулары ескеріле отырып, ұзақ мерзімді перспективада осындай венчурлік қорлар активтерінің (бүкіл портфелінің) кірістілігі (залалдылығы) негізінде жүзеге асырылады.".
2. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4- құжат; № 6, 45- құжат; № 7-II, 55- құжат; № 8-I, 62, 65- құжат; № 8-II, 72- құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126; 2017 ж., № 9, 21- құжат; № 14, 50, 51-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжат; № 19,
62-құжат; № 22, 82, 83-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжат; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90, 91-құжаттар; № 23, 108-құжат; № 24-І, 118; № 24-ІІ, 123, 124-құжат):
1) мазмұнында:
24-тараудың, 24-тараудың 1, 2, 3-параграфтарының, 100, 100-1, 103, 242, 243, 244, 244-1, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 251-1, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
103-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"103-бап. Мемлекеттік органдардың инновациялық қызметті қолдау саласындағы құзыреті"
мынадай мазмұндағы 23-1-тараудың және 241-1-241-7-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"23-1-тарау. ИННОВАЦИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТТІ МЕМЛЕКЕТТІК ҚОЛДАУ
241-1-бап. Инновациялық қызмет ұғымы және оның мазмұны
241-2-бап. Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдаудың мақсаты, міндеттері және негіздері
241-3-бап. Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауға қатысатын инновациялық жүйенің субъектілері
241-4-бап. Инновациялық жүйенің және технологиялық саясаттың құралдары
241-5-бап. Инновациялық қызмет субъектілерін мемлекеттік қолдау шаралары

Статья 241-6. Софинансирование венчурных фондов и частных венчурных инвесторов
Статья 241-7. Предоставление инновационных грантов";
2) подпункт 3) пункта 1 статьи 92 изложить в следующей редакции:
"3) промышленно-инновационная деятельность;";
3) пункт 1 статьи 92 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) инновационная деятельность;";
4) часть вторую статьи 97 изложить в следующей редакции:
"К инфраструктуре поддержки частного предпринимательства относятся центры поддержки предпринимательства, бизнес-инкубаторы и элементы промышленно-инновационной инфраструктуры.";
5) часть вторую пункта 1 статьи 98 изложить в следующей редакции:
"В области поддержки инновационной деятельности:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в сфере государственной поддержки инновационной деятельности, технологического развития и организует их осуществление;
2) утверждает перечень национальных институтов развития и иных юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо либо косвенно принадлежат государству, уполномоченных на реализацию мер государственной поддержки инновационной деятельности;
3) образует Совет по технологической политике при Правительстве Республики Казахстан и утверждает его положение и состав;
4) принимает нормативные правовые акты, предусматривающие введение новых мер государственной поддержки инновационной деятельности, их отмену и пересмотр, а также порядок их применения.".;
6) статью 100 исключить;
7) статью 100-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 100-1. Уполномоченный орган в области государственной поддержки инновационной деятельности и его компетенция в области государственной поддержки инновационной деятельности
1. Уполномоченным органом в области государственной поддержки инновационной деятельности является центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере инновационного и технологического развития, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки инновационной деятельности.
2. Уполномоченный орган в области государственной поддержки инновационной деятельности:
1) участвует в формировании и реализации государственной политики в сфере государственной поддержки инновационной деятельности;
2) участвует в формировании и реализации государственной технологической политики;
3) определяет приоритетные направления предоставления инновационных грантов;
4) согласовывает стратегии и планы развития юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, аффилированных с ними юридических лиц, национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов, национальных компаний (за исключением национальных компаний, входящих в группу Фонда национального благосостояния) и аффилированных с ними юридических лиц в части развития технологий и инноваций;

241-6-бап. Венчурлік қорлар мен жеке венчурлік инвесторларды бірлесіп қаржыландыру
241-7-бап. Инновациялық гранттар беру";
2) 92-баптың 1-тармағында:
3-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) инновациялық қызмет;";
3) 97-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымына кәсіпкерлікті қолдау орталықтары, бизнес-инкубаторлар және өнеркәсіптік-инновациялық инфрақұрылым элементтері жатады.";
4) 98-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Инновациялық қызметті қолдау саласында:
1) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау, технологиялық даму саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді және олардың жүзеге асырылуын ұйымдастырады;
2) ұлттық даму институттарының және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей не жанама түрде мемлекетке тиесілі, инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асыруға уәкілеттік берілген өзге де заңды тұлғалардың тізбесін бекітеді;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан технологиялық саясат жөніндегі кеңес құрады және оның ережесі мен құрамын бекітеді;
4) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдаудың жаңа шараларын енгізуді, олардың күшін жоюды және қайта қарауды, сондай-ақ оларды қолдану тәртібін көздейтін нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды.";
5) 100-бап алып тасталсын;
6) 100-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"100-1-бап. Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган және оның инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы құзыреті
1. Инновациялық және технологиялық даму саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді және инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган болып табылады.
2. Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган:
1) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысады;
2) мемлекеттік технологиялық саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысады;
3) инновациялық гранттар берудің басым бағыттарын айқындайды;
4) дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың, олармен үлестес заңды тұлғалардың, ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың (Ұлттық әл-ауқат қорының тобына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда) және олармен үлестес заңды тұлғалардың технологияларды және инновацияларды дамыту бөлігінде даму стратегиялары мен жоспарларын келіседі;

5) согласовывает документы системы государственного планирования в части инновационного и технологического развития;
6) разрабатывает положение о Совете по технологической политике при Правительстве Республики Казахстан и вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по формированию его состава;
7) разрабатывает и утверждает правила предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий;
8) разрабатывает и утверждает правила предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей;
9) разрабатывает и утверждает правила предоставления инновационных грантов на технологическое развитие действующих предприятий;
10) разрабатывает и определяет порядок оплаты услуг национального института в области инновационного развития при предоставлении инновационных грантов;
11) обеспечивает и несет ответственность за реализацию и исполнение государственных программ в рамках компетенции;
12) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.".;
8) пункт 2 статьи 101 изложить в следующей редакции:
"2. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию:
1) участвует в формировании и реализации государственной политики в сфере государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;
2) осуществляет координацию обеспечения квалифицированными кадровыми ресурсами и регулирования занятости в области индустриально-инновационной деятельности;
3) согласовывает стратегии и планы развития юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, аффилированных с ними юридических лиц, национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов, национальных компаний (за исключением национальных компаний, входящих в группу Фонда национального благосостояния) и аффилированных с ними юридических лиц на предмет соответствия целям индустриально-инновационного развития;
4) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
9) пункт 2 статьи 102 изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный орган в области регулирования внешнеторговой деятельности:
1) взаимодействует с органом, проводящим расследования, по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
2) вносит в орган, проводящий расследования, предложения по инициированию расследований, предшествующих применению специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;

5) инновациялық және технологиялық даму бөлігінде мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын келіседі;
6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы технологиялық саясат жөніндегі кеңес туралы ережені әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметіне оның құрамын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
7) технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
8) салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
9) жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
10) инновациялық гранттар беру кезінде технологиялық даму саласындағы ұлттық даму институтының көрсететін қызметтеріне ақы төлеу тәртібін әзірлейді және айқындайды;
11) құзыреті шеңберінде мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуы мен орындалуын қамтамасыз етеді және оған жауапты болады;
12) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
8) 101-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган:
1) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысады;
2) индустриялық-инновациялық қызмет саласында білікті кадр ресурстарымен қамтамасыз етуді және жұмыспен қамтуды реттеуді үйлестіруді жүзеге асырады;
3) дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың, олармен үлестес заңды тұлғалардың, ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың (Ұлттық әл-ауқат қорының тобына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда) және олармен үлестес заңды тұлғалардың даму стратегиялары мен жоспарларын индустриялық-инновациялық даму мақсаттарына сәйкестігі тұрғысынан келіседі;
4) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
9) 102-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган:
1) арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары мәселелері бойынша тергеп-тексерулерді жүргізетін органмен өзара іс-қимыл жасайды;
2) тергеп-тексерулер жүргізетін органға арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану алдындағы тергеп-тексерулерге бастамашылық ету жөнінде ұсыныстар енгізеді;

3) координирует работу государственных органов Республики Казахстан по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
4) формирует и согласовывает с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан предложения по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
5) разрабатывает нормативные правовые акты по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
6) взаимодействует с официальными органами других стран и международными организациями;
7) разрабатывает и утверждает меры по продвижению экспорта с учетом международных обязательств Республики Казахстан;
8) обеспечивает и несет ответственность за реализацию и исполнение государственных программ в рамках компетенции;
9) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
10) статью 103 изложить в следующей редакции:
"Статья 103. Компетенция государственных органов в области поддержки инновационной деятельности
Государственные органы в пределах своей компетенции в области поддержки инновационной деятельности:
1) участвуют в формировании и реализации государственной политики в сфере государственной поддержки инновационной деятельности;
2) участвуют в формировании и реализации государственной технологической политики;
3) вносят предложения по определению в курируемых направлениях целевых технологических программ для рассмотрения на Совете по технологической политике;
4) представляют в уполномоченные органы в области государственной поддержки инновационной деятельности информацию о реализации мер государственной поддержки инновационной деятельности, а также достижении индикаторов по развитию инноваций;
5) представляют в уполномоченный орган в области государственной поддержки инновационной деятельности предложения по определению приоритетных направлений предоставления инновационных грантов;
6) обеспечивают и несут ответственность за реализацию и исполнение государственных программ в рамках компетенции;
7) осуществляют иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
11) пункт 2 статьи 105 изложить в следующей редакции:
"2. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы:
1) участвуют в формировании и реализации государственной политики в сфере государственного стимулирования промышленно-инновационной деятельности на соответствующей территории;

3) арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының жұмысын үйлестіреді;
4) арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары мәселелері бойынша ұсыныстарды қалыптастырады және Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келіседі;
5) арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
6) басқа елдердің ресми органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды;
7) Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін ескере отырып, экспортты ілгерілету жөніндегі шараларды әзірлейді және бекітеді;
8) құзыреті шеңберінде мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуы мен орындалуын қамтамасыз етеді және оған жауапты болады;
9) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
10) 103-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"103-бап. Мемлекеттік органдардың инновациялық қызметті қолдау саласындағы құзыреті
Мемлекеттік органдар инновациялық қызметті қолдау саласындағы өз құзыреті шегінде:
1) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысады;
2) мемлекеттік технологиялық саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысады;
3) Технологиялық саясат жөніндегі кеңесте қарау үшін жетекшілік ететін бағыттарда нысаналы технологиялық бағдарламаларды айқындау жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органдарға инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру, сондай-ақ инновацияларды дамыту жөніндегі индикаторларға қол жеткізу туралы ақпарат береді;
5) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға инновациялық гранттар берудің басым бағыттарын айқындау жөнінде ұсыныстар береді;
6) құзыреті шеңберінде мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуы мен орындалуын қамтамасыз етеді және оған жауапты болады;
7) осы Кодексте, Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
11) 105-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары:
1) тиісті аумақта өнеркәсіптік-инновациялық қызметті мемлекеттік ынталандыру саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысады;

2) разрабатывают и утверждают карты поддержки предпринимательства регионов с участием региональных палат предпринимателей;
3) вправе оказывать методическую, консультационную, практическую и иную помощь элементам промышленно-инновационной инфраструктуры, субъектам промышленно-инновационной системы, осуществляющим государственное стимулирование промышленно-инновационной деятельности;
4) осуществляют сбор, анализ и представляют в уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленной деятельности информацию по местному содержанию в закупках организаций согласно перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
5) представляют в уполномоченные органы в области государственного стимулирования промышленной и инновационной деятельности информацию о реализации мер государственного стимулирования промышленно-инновационной деятельности;
6) вправе создавать и (или) участвовать в уставном капитале юридических лиц, основная деятельность которых направлена на развитие инноваций и привлечение инвестиций;
7) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.";
12) дополнить главой 23-1 следующего содержания:
"Глава 23-1. ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОДДЕРЖКА ИННОВАЦИОННОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
Статья 241-1. Понятие и содержание инновационной деятельности
1. Под инновационной деятельностью понимается деятельность (включая интеллектуальную творческую, научную, научно-техническую, технологическую, промышленно-инновационную, инфокоммуникационную, организационную, финансовую и (или) коммерческую деятельность), направленная на создание инноваций.
Инновационная деятельность предполагает наличие высокого предпринимательского риска, характеризуемого неопределенностью рыночных перспектив инновационной деятельности и потерями вложенных финансовых и иных ресурсов.
2. Инновационным проектом является комплекс реализуемых в течение определенного срока времени мероприятий, осуществляемых в рамках инновационной деятельности, в том числе направленных на трансферт технологий, создание новых (усовершенствование действующих) производств и бизнес-моделей.
3. Инновацией является введенный в употребление конечный результат инновационной деятельности, получивший реализацию в виде какого-либо нового или значительно улучшенного продукта (товара, работы или услуги), технологии или процесса, нового метода маркетинга или нового организационного метода в деловой практике, организации рабочих мест или внешних связей, обеспечивающий получение конкурентного преимущества.

2) өңірлік кәсіпкерлер палаталарының қатысуымен өңірлерде кәсіпкерлікті қолдау карталарын әзірлейді және бекітеді;
3) өнеркәсіптік-инновациялық қызметті мемлекеттік ынталандыруды жүзеге асыратын өнеркәсіптік-инновациялық инфрақұрылым элементтеріне, өнеркәсіптік-инновациялық жүйе субъектілеріне әдістемелік, консультациялық, практикалық және өзге де көмек көрсетеді;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге сәйкес, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысан бойынша және мерзімдерде ұйымдардың сатып алуындағы жергілікті қамту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асырады және өнеркәсіптік қызметті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органға береді;
5) өнеркәсіптік және инновациялық қызметті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органдарға өнеркәсіптік-инновациялық қызметті мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру туралы ақпарат береді;
6) негізгі қызметі инновацияларды дамытуға және инвестициялар тартуға бағытталған заңды тұлғаларды құруға және (немесе) олардың жарғылық капиталына қатысуға құқылы;
7) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
12) мынадай мазмұндағы 23-1-тараумен толықтырылсын:
"23-1-тарау. ИННОВАЦИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТТІ МЕМЛЕКЕТТІК ҚОЛДАУ
241-1-бап. Инновациялық қызмет ұғымы және оның мазмұны
1. Инновациялық қызмет деп инновацияларды құруға бағытталған қызмет (зияткерлік шығармашылық, ғылыми, ғылыми-техникалық, технологиялық, өнеркәсіптік-инновациялық, ақпараттық-коммуникациялық, ұйымдастырушылық, қаржылық және (немесе) коммерциялық қызметті қоса алғанда) түсініледі.
Инновациялық қызмет инновациялық қызметтің нарықтық перспективаларының белгісіздігімен және салынған қаржылық және өзге де ресурстардың жоғалуымен сипатталатын жоғары кәсіпкерлік тәуекелдің болуын болжайды.
2. Инновациялық қызмет шеңберінде жүзеге асырылатын, оның ішінде технологиялар трансфертіне, жаңа өндірістер мен бизнес-модельдер құруға (жұмыс істеп тұрғандарын жетілдіруге) бағытталған, белгілі бір уақыт мерзімі ішінде іске асырылатын іс-шаралар кешені инновациялық жоба болып табылады.
3. Бәсекелестік артықшылық алуды қамтамасыз ететін қандай да бір жаңа немесе едәуір жақсартылған өнім (тауар, жұмыс немесе көрсетілетін қызмет), технология немесе процесс, маркетингтің жаңа әдісі немесе іскерлік практикадағы, жұмыс орындарын немесе сыртқы байланыстарды ұйымдастырудағы жаңа ұйымдастырушылық әдіс түрінде іске асырылған, тұтынуға енгізілген инновациялық қызметтің түпкілікті нәтижесі инновация болып табылады.

4. Субъектами инновационной деятельности являются физические, юридические лица, простые товарищества, реализующие инновационные проекты.
Статья 241-2. Цель, задачи и основы государственной поддержки инновационной деятельности
1. Целью государственной поддержки инновационной деятельности является повышение конкурентоспособности национальной экономики на основе создания благоприятных условий для введения в употребление нового или значительно улучшенного продукта (товара, работы или услуги), технологии или процесса, нового метода маркетинга или нового организационного метода в деловой практике, организации рабочих мест или внешних связей.
2. Задачами государственной поддержки инновационной деятельности являются:
1) создание благоприятных условий для выявления, воспитания, привлечения и удержания талантов и профессионального роста научных, инженерных и предпринимательских кадров;
2) создание благоприятных условий для технологической модернизации базовых отраслей национальной экономики и ее диверсификации за счет повышения технологической сложности экономики, повышения восприимчивости экономики и общества к инновациям;
3) поддержка инновационной деятельности, эффективное внедрение инноваций, развитие высокотехнологичных производств, корпоративных инноваций и трансферт технологий;
4) создание условий для развития стартап инфраструктуры и культуры венчурного инвестирования;
5) стимулирование спроса на инновации;
6) оказание содействия субъектам инновационной деятельности в коммерциализации технологий, результатов научной и (или) научно-технической деятельности, создании условий для развития наукоемкого бизнеса;
7) оказание содействия субъектам инновационной деятельности в международном сотрудничестве в сфере инновационной деятельности, в том числе сотрудничестве в области подготовки высококвалифицированных кадров для инновационной деятельности;
8) оказание содействия субъектам инновационной деятельности в повышении производительности труда и развитии инновационных кластеров.
3. Государственная поддержка инновационной деятельности Республики Казахстан основывается на:
1) обеспечении субъектам инновационной деятельности равного доступа к получению государственной поддержки в соответствии с настоящим Кодексом;
2) гласности, адресности и транспарентности предоставляемых мер государственной поддержки субъектам инновационной деятельности;
3) обеспечении сбалансированности интересов государства и субъектов инновационной деятельности;
4) оптимизации мер государственной поддержки в целях успешной реализации инновационных проектов субъектов инновационной деятельности с учетом их индивидуальных особенностей;

4. Инновациялық жобаларды іске асыратын жеке, заңды тұлғалар, жай серіктестіктер инновациялық қызмет субъектілері болып табылады.
241-2-бап. Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдаудың мақсаты, міндеттері және негіздері
1. Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдаудың мақсаты жаңа немесе едәуір жақсартылған өнімді (тауарды, жұмысты немесе көрсетілетін қызметті), технологияны немесе процесті, маркетингтің жаңа әдісін немесе іскерлік практикадағы, жұмыс орындарын немесе сыртқы байланыстарды ұйымдастырудағы жаңа ұйымдастырушылық әдісті пайдалануға енгізу үшін қолайлы жағдайлар жасау негізінде ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру болып табылады.
2. Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдаудың міндеттері:
1) таланттарды анықтау, тәрбиелеу, тарту және ұстап қалу және ғылыми, инженерлік және кәсіпкерлік кадрлардың кәсіби өсуі үшін қолайлы жағдайлар жасау;
2) экономиканың технологиялық күрделілігін арттыру, экономика мен қоғамның инновацияларға бейімділігін арттыру есебінен ұлттық экономиканың базалық салаларын технологиялық жаңғырту және оны әртараптандыру үшін қолайлы жағдайлар жасау;
3) инновациялық қызметті, инновацияларды тиімді енгізуді, жоғары технологиялық өндірістерді, корпоративтік инновацияларды және технологиялар трансфертін дамытуды қолдау;
4) стартап инфрақұрылымды және венчурлік инвестициялау мәдениетін дамыту үшін жағдайлар жасау;
5) инновацияларға сұранысты ынталандыру;
6) технологияларды, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруда, ғылымды қажетсінетін бизнесті дамыту үшін жағдай жасауда инновациялық қызмет субъектілеріне жәрдем көрсету;
7) инновациялық қызмет субъектілеріне инновациялық қызмет саласындағы халықаралық ынтымақтастықта, оның ішінде инновациялық қызмет үшін жоғары білікті кадрлар даярлау саласындағы ынтымақтастықта жәрдем көрсету;
8) инновациялық қызмет субъектілеріне еңбек өнімділігін арттыруда және инновациялық кластерлерді дамытуда жәрдем көрсету болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының инновациялық қызметін мемлекеттік қолдау мыналарға негізделеді:
1) осы Кодекске сәйкес инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау алуға тең қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
2) инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдаудың ұсынылатын шараларының жариялылығына, атаулылығына және транспаренттілігіне;
3) мемлекет пен инновациялық қызмет субъектілері мүдделерінің теңгерімділігін қамтамасыз етуге;
4) инновациялық қызмет субъектілерінің инновациялық жобаларын олардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, сәтті іске асыру мақсатында мемлекеттік қолдау шараларын оңтайландыруға;

5) комплексности и системности, обеспечивающих постоянное взаимодействие государства и субъектов инновационной деятельности;
6) оказании поддержки на всех стадиях жизненного цикла инновационной деятельности за счет формирования эффективной системы коммуникации в области науки, технологий и инноваций.
Статья 241-3. Субъекты инновационной системы, участвующие в государственной поддержке инновационной деятельности
1. К субъектам инновационной системы, участвующим в государственной поддержке инновационной деятельности, относятся национальные институты развития и иные юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо либо косвенно принадлежат государству, уполномоченные на реализацию мер государственной поддержки инновационной деятельности.
2. Национальный институт развития в области инновационного развития и другие субъекты инновационной системы, участвующие в государственной поддержке инновационной деятельности:
1) оказывают методологическую и консультационную поддержку в проведении технологического прогнозирования, реализации технологической политики и развития инновационной инфраструктуры;
2) оказывают информационно-аналитические и консультационные услуги в области развития инноваций;
3) осуществляют инвестиций в инновационные проекты путем участия в уставных капиталах субъектов инновационной деятельности, создания юридических лиц с иностранным участием, создания или участия в инвестиционных и венчурных фондах и иными способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан;
4) участвуют в создании, управлении и координации центров коммерциализации технологий, технопарков, международных центров трансферта технологий;
5) сотрудничают с международными организациями с целью привлечения информационных, образовательных и финансовых ресурсов для стимулирования технологического развития приоритетных секторов экономики;
6) обеспечивают доступ к информации о реализуемых инновационных проектах, внедренных технологиях, результатах проведенных аналитических исследований по технологическому прогнозированию;
7) принимают участие в реализации механизмов государственной поддержки по технологическому бизнес-инкубированию, коммерциализации технологий и трансферту технологий, усилению кадрового, управленческого и производственного потенциала субъектов инновационной деятельности;
8) выдают экспертные заключения и (или) рекомендации государственным органам по вопросам инновационной деятельности;
9) оказывают услуги уполномоченному органу в области государственной поддержки инновационной деятельности по предоставлению инновационных грантов;

5) мемлекет пен инновациялық қызмет субъектілерінің тұрақты өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін кешенділік пен жүйелілікке;
6) ғылым, технологиялар және инновациялар саласындағы тиімді коммуникация жүйесін қалыптастыру есебінен инновациялық қызметтің өмірлік циклінің барлық сатыларында қолдау көрсетуге негізделеді.
241-3-бап. Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауға қатысатын инновациялық жүйенің субъектілері
1. Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауға қатысатын инновациялық жүйенің субъектілеріне ұлттық даму институттары және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей не жанама түрде мемлекетке тиесілі, инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асыруға уәкілеттік берілген өзге де заңды тұлғалар жатады.
2. Инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институты және инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауға қатысатын инновациялық жүйенің басқа да субъектілері:
1) технологиялық болжауды жүргізуде, технологиялық саясатты іске асыруда және инновациялық инфрақұрылымды дамытуда әдіснамалық және консультациялық қолдауды жүзеге асырады;
2) инновацияларды дамыту саласында ақпараттық-талдамалық және консультациялық қызметтер көрсетеді;
3) инновациялық қызмет субъектілерінің жарғылық капиталдарына қатысу, шетел қатысатын заңды тұлғаларды құру, инвестициялық және венчурлік қорларды құру немесе оларға қатысу арқылы және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де тәсілдермен инновациялық жобаларға инвестицияларды жүзеге асырады;
4) технологияларды коммерцияландыру орталықтарын, технопарктерді, халықаралық технологиялар трансферті орталықтарын құруға, басқаруға және үйлестіруге қатысады;
5) экономиканың басым секторларының технологиялық дамуын ынталандыру үшін ақпараттық, білім беру және қаржы ресурстарын тарту мақсатында халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жасайды;
6) іске асырылатын инновациялық жобалар, енгізілген технологиялар, технологиялық болжау бойынша жүргізілген талдамалық зерттеулердің нәтижелері туралы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз етеді;
7) технологиялық бизнес-инкубациялау, технологияларды коммерцияландыру және технологиялар трансферті бойынша мемлекеттік қолдау тетіктерін іске асыруға, инновациялық қызмет субъектілерінің кадрлық, басқарушылық және өндірістік әлеуетін күшейтуге қатысады;
8) мемлекеттік органдарға инновациялық қызмет мәселелері бойынша сараптамалық қорытындылар және (немесе) ұсынымдар береді;
9) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға инновациялық гранттар беру бойынша қызметтер көрсетеді;

10) оказывают содействие развитию инвестиционных фондов рискового инвестирования, венчурных фондов и венчурного финансирования.
Статья 241-4. Инструменты инновационной системы и технологической политики
1. Технологическая политика – система экономических, организационных и правовых мер, осуществляемых государством и/или субъектами инновационной деятельности. направленных на повышение технологического уровня экономики, ее секторов и субъектов частного предпринимательства.
2. К инструментам формирования и реализации технологической политики относятся технологические платформы.
Технологическая платформа является инструментом формирования и реализации технологической политики для коммуникации и рыночно-ориентрированной координации субъектов инновационной деятельности, научных организаций, организаций образования, а также физических и (или) юридических лиц, определенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в целях генерации и совершенствования технологий и подготовки кадров, стимулирования инновационной деятельности, формирования и реализации технологической политики.
Технологическая политика по отраслевым направлениям вносится отраслевыми центрами технологической компетенции на рассмотрение Совета по технологической политике.
3. Для формирования технологической политики проводится технологическое прогнозирование (картирование).
Под технологическим прогнозированием понимается комплекс аналитических исследований, направленных на выявление технологий, освоение которых является необходимым условием для устойчивого инновационного развития государства.
Технологическое прогнозирование проводится отраслевыми центрами технологической компетенции в соответствующих отраслях при взаимодействии с технологическими платформами путем привлечения иностранных и отечественных экспертов, проведения опросов и аналитических исследований, обобщения полученных данных и формирования рекомендаций.
Процесс технологического прогнозирования обеспечивается методологическим сопровождением национального института развития в области инновационного развития.
Итоги технологического прогнозирования учитываются при формировании технологической политики и определении приоритетных направлений предоставления инновационных грантов.
4. Для реализации технологической политики разрабатываются и утверждаются целевые технологические программы.
Под целевой технологической программой понимается комплекс мер по решению технологических задач предприятий (отрасли), основанных на взаимодействии государства, субъектов предпринимательства и науки.
Предоставление инновационных грантов и других мер государственной поддержки для реализации инновационных проектов, реализуемых в рамках целевых технологических программ, осуществляется в приоритетном порядке.

10) тәуекелмен инвестициялаудың инвестициялық қорларын, венчурлік қорларды және венчурлік қаржыландыруды дамытуға жәрдем көрсетеді.
241-4-бап. Инновациялық жүйенің және технологиялық саясаттың құралдары
1. Технологиялық саясат – экономиканың, оның секторлары мен жеке кәсіпкерлік субъектілерінің технологиялық деңгейін арттыруға бағытталған мемлекет және/немесе инновациялық қызмет субъектілері жүзеге асыратын экономикалық, ұйымдастырушылық және құқықтық шаралар жүйесі.
2. Технологиялық саясатты қалыптастыру және іске асыру құралдарына технологиялық платформалар жатады.
Технологиялық платформа технологияларды генерациялау мен жетілдіру және кадрлар даярлау, инновациялық қызметті ынталандыру, технологиялық саясатты қалыптастыру және іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған инновациялық қызмет субъектілерін, ғылыми ұйымдарды, білім беру ұйымдарын, сондай-ақ жеке және (немесе) заңды тұлғаларды коммуникация және нарыққа бағдарланған үйлестіру үшін технологиялық саясатты қалыптастыру және іске асыру құралы болып табылады.
Салалық бағыттар бойынша технологиялық саясатты технологиялық құзыреттердің салалық орталықтары технологиялық саясат жөніндегі кеңестің қарауына енгізеді.
3. Технологиялық саясатты қалыптастыру үшін технологиялық болжау (картаға түсіру) жүргізіледі.
Технологиялық болжау дегеніміз – дамуы мемлекеттің тұрақты инновациялық дамуының қажетті шарты болып табылатын технологияларды анықтауға бағытталған талдамалық зерттеулер кешені.
Технологиялық болжауды тиісті салалардағы технологиялық құзыреттердің салалық орталықтары шетелдік және отандық сарапшыларды тарту, сұрау салулар мен талдамалық зерттеулер жүргізу, алынған деректерді қорыту және ұсынымдарды қалыптастыру арқылы технологиялық платформалармен өзара іс-қимыл кезінде жүргізеді.
Технологиялық болжау процесі инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институтын әдіснамалық сүйемелдеумен қамтамасыз етіледі.
Технологиялық болжау қорытындылары технологиялық саясатты қалыптастыру және инновациялық гранттар берудің басым бағыттарын айқындау кезінде ескеріледі.
4. Технологиялық саясатты іске асыру үшін нысаналы технологиялық бағдарламалар әзірленеді және бекітіледі.
Нысаналы технологиялық бағдарлама дегеніміз – мемлекеттің, кәсіпкерлік және ғылым субъектілерінің өзара іс-қимылына негізделген кәсіпорындардың (саланың) технологиялық міндеттерін шешу жөніндегі шаралар кешені.
Нысаналы технологиялық бағдарламалар шеңберінде іске асырылатын инновациялық жобаларды іске асыру үшін инновациялық гранттар беру және мемлекеттік қолдаудың басқа да шаралары басым тәртіппен жүзеге асырылады.

5. Инструментами стимулирования инновационной активности и популяризации инновационной деятельности являются информационно-пропагандистская поддержка инноваций и распространение знаний, в том числе по коммерциализации технологий.
Информационно-пропагандистская поддержка инноваций осуществляется национальным институтом развития в области инновационного развития и предусматривает организацию мероприятий по стимулированию инновационной активности, информационную поддержку и популяризацию инновационной деятельности.
Содействие (поддержка) коммерциализации технологий осуществляется путем:
1) организации и (или) проведения мероприятий, направленных на формирование и развитие компетенций в сфере технологического предпринимательства;
2) формирования и развития системы поиска технологий, их идентификации и оказания содействия в их продвижении на рынок;
3) развития института проектных менеджеров;
4) иными способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
6. Инструментом анализа инновационной системы является оценка эффективности реализации мер государственной поддержки инновационной деятельности, осуществляемой государственными органами, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, а также субъектами инновационной системы, осуществляющими поддержку инновационной деятельности, реализацию технологических политик и целевых технологических программ.
Независимый анализ эффективности инновационной системы, оценка эффективности реализации мер государственной поддержки инновационной деятельности с выработкой рекомендаций осуществляются инновационной обсерваторией, определяемой Правительством Республики Казахстан.
Для анализа инновационной системы с учетом всех факторов инновационного развития, текущего состояния отраслей используется информационная аналитическая система инноваций Республики Казахстан.
Статья 241-5. Меры государственной поддержки субъектов инновационной деятельности
1. Меры государственной поддержки субъектов инновационной деятельности определяются настоящим Кодексом с учетом особенностей, определенных иными законами Республики Казахстан.
Виды и уровень государственной поддержки регулируются законодательством Республики Казахстан.
2. К мерам государственной поддержки субъектов инновационной деятельности относятся:
1) софинансирование венчурных фондов;
2) предоставление инновационных грантов.
3. Государственная поддержка субъектов инновационной деятельности определяется в соответствии с настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан "О промышленной политике", "О специальных экономических и индустриальных зонах", "О науке", "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности", "О Банке Развития Казахстана", "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий", "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и другими законодательными актами Республики Казахстан.

5. Инновациялық белсенділікті ынталандыру және инновациялық қызметті танымал ету құралдары инновацияларды ақпараттық-насихаттық қолдау, білімді, оның ішінде технологияларды коммерцияландыру бойынша білімді тарату болып табылады.
Инновацияларды ақпараттық-насихаттық қолдауды инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институты жүзеге асырады және инновациялық белсенділікті ынталандыру, инновациялық қызметті ақпараттық қолдау және танымал ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды көздейді.
Технологияларды коммерцияландыруға жәрдемдесу (қолдау):
1) технологиялық кәсіпкерлік саласындағы құзыреттерді қалыптастыруға және дамытуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және (немесе) өткізу;
2) технологияларды іздеу, оларды сәйкестендіру жүйесін қалыптастыру және дамыту және оларды нарыққа жылжытуға жәрдем көрсету;
3) жобалық менеджерлер институтын дамыту;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де тәсілдермен жүзеге асырылады.
6. Инновациялық жүйені талдау құралы мемлекеттік органдар, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары, сондай-ақ инновациялық қызметті қолдауды, технологиялық саясаттар мен нысаналы технологиялық бағдарламаларды іске асыруды жүзеге асыратын инновациялық жүйе субъектілері жүзеге асыратын инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларының іске асырылу тиімділігін бағалау болып табылады.
Инновациялық жүйенің тиімділігін тәуелсіз талдауды, ұсынымдар әзірлей отырып, инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру тиімділігін бағалауды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын Инновациялық обсерватория жүзеге асырады.
Инновациялық дамудың барлық факторларын, салалардың ағымдағы жай-күйін ескере отырып, инновациялық жүйені талдау үшін Қазақстан Республикасы инновацияларының ақпараттық талдамалық жүйесі пайдаланылады.
241-5-бап. Инновациялық қызмет субъектілерін мемлекеттік қолдау шаралары
1. Инновациялық қызмет субъектілерін мемлекеттік қолдау шаралары Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында айқындалған ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодексте айқындалады.
Мемлекеттік қолдаудың түрлері мен деңгейі Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
2. Инновациялық қызмет субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларына:
1) венчурлік қорларды бірлесіп қаржыландыру;
2) инновациялық гранттар беру жатады.
3. Инновациялық қызмет субъектілерін мемлекеттік қолдау осы Кодекске және "Өнеркәсіптік саясат туралы", "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы", "Ғылым туралы", "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы", "Қазақстанның Даму Банкі туралы", "Инновациялық технологиялар паркі "Инновациялық кластері туралы", "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына және басқа да заңнамалық актілеріне сәйкес айқындалады.

Статья 241-6. Софинансирование венчурных фондов и частных венчурных инвесторов
1. Софинансирование венчурных фондов и частных венчурных инвесторов осуществляется субъектом инновационного развития, уполномоченным на реализацию мер государственной поддержки инновационной деятельности, перечень которых утверждается Правительством.
Статья 241-7. Предоставление инновационных грантов
1. Под инновационным грантом понимаются бюджетные средства, предоставляемые субъектам инновационной деятельности на безвозмездной основе для реализации их инновационных проектов в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов.
Предоставление инновационных грантов осуществляется уполномоченным органом в области государственной поддержки инновационной деятельности с привлечением национальных институтов развития в области инновационного развития.
2. Инновационные гранты предоставляются субъектам инновационной деятельности путем софинансирования реализации инновационных проектов.
3. Инновационные гранты предоставляются на:
1) коммерциализацию технологий;
2) технологическое развитие предприятий;
3) технологическое развитие отраслей.
4. При предоставлении инновационных грантов проводится экспертиза в соответствии с правилами предоставления инновационных грантов, утверждаемыми уполномоченным органом в области государственной поддержки инновационной деятельности.
В правилах предоставления инновационных грантов устанавливаются критерии, предъявляемые при предоставлении инновационных грантов.
5. Национальный институт развития в области инновационного развития ведет мониторинг предоставленных инновационных грантов с целью анализа достижения запланированных целей по индустриально-инновационным проектам, по которым были предоставлены инновационные гранты.
6. Национальным институтом развития в области инновационного развития открывается текущий счет в банке второго уровня – резиденте Республики Казахстан для осуществления управления средствами, выделенными на предоставление инновационных грантов на основе договора, заключаемого между уполномоченным органом в области государственной поддержки инновационной деятельности и национальным институтом развития в области инновационного развития.
Остатки средств на текущем счете, числящиеся на конец финансового года, не подлежат возврату уполномоченному органу в области государственной поддержки инновационной деятельности и, соответственно, в государственный бюджет, а расходуются на предоставление инновационных грантов в следующем финансовом году. Общий объем денег, предназначенных для предоставления инновационных грантов, распределяется между всеми инновационными грантами.";

241-6-бап. Венчурлік қорлар мен жеке венчурлік инвесторларды бірлесіп қаржыландыру
Венчурлік қорлар мен жеке венчурлік инвесторларды бірлесіп қаржыландыруды тізбесін Үкімет бекітетін инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асыруға уәкілетті инновациялық даму субъектісі жүзеге асырады.
241-7-бап. Инновациялық гранттар беру
1. Инновациялық грант дегеніміз – инновациялық гранттар берудің басым бағыттары шеңберінде инновациялық қызмет субъектілеріне олардың инновациялық жобаларын іске асыру үшін өтеусіз негізде берілетін бюджет қаражаты.
Инновациялық гранттарды беруді инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институттарын тарта отырып жүзеге асырады.
2. Инновациялық гранттар инновациялық қызмет субъектілеріне инновациялық жобаларды іске асыруды бірлесіп қаржыландыру арқылы беріледі.
3. Инновациялық гранттар мыналарға:
1) технологияларды коммерцияландыруға;
2) кәсіпорындарды технологиялық дамытуға;
3) салаларды технологиялық дамытуға беріледі.
4. Инновациялық гранттар беру кезінде инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган бекітетін инновациялық гранттар беру қағидаларына сәйкес сараптама жүргізіледі.
Инновациялық гранттар беру қағидаларында инновациялық гранттар беру кезінде қойылатын өлшемшарттар белгіленеді.
5. Инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институты Инновациялық гранттар берілген индустриялық-инновациялық жобалар бойынша жоспарланған мақсаттарға қол жеткізуді талдау мақсатында берілген инновациялық гранттарға мониторинг жүргізеді.
6. Инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институты инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган мен инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институты арасында жасалатын шарт негізінде инновациялық гранттар беруге бөлінген қаражатты басқаруды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының резиденті – екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шот ашады.
Қаржы жылының соңына есептелетін ағымдағы шоттағы қаражат қалдықтары инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органға және тиісінше мемлекеттік бюджетке қайтарылуға жатпайды, ал келесі қаржы жылында инновациялық гранттар беруге жұмсалады. Инновациялық гранттар беруге арналған ақшаның жалпы көлемі барлық инновациялық гранттар арасында бөлінеді.";

13) главу 24 исключить.
2. В Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23-IV, ст.112; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; 2019 г., № 7, ст.37; № 23, ст.103; № 24-II, ст.124):
часть первую пункта 7 статьи 278 изложить в следующей редакции:
"7. Установить, что субъекты промышленно-инновационной деятельности, реализующие промышленно-инновационные проекты, включенные в Карту индустриализации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О промышленной политике", деятельность (технологический процесс) которых связана (связан) с недропользованием, вправе получить лицензию на разведку или добычу твердых полезных ископаемых на основании заявления, поданного на участок недр, расположенный в пределах территории, не указанной в подпункте 2) пункта 3 статьи 70 настоящего Кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных настоящим пунктом. Данное право может быть реализовано субъектами промышленно-инновационной деятельности в течение пяти лет со дня введения в действие настоящего Кодекса.".
3. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 9, ст. 85; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 83; № 15, ст. 139; 2004 г., № 15, ст. 85; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 11, ст. 37; № 23, ст. 105; 2006 г., № 8, ст. 45; № 16, ст. 99; 2009 г., № 2-3, ст. 18; 2010 г., № 7, ст. 29; 2011 г., № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 13, ст. 91; 2013 г., № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 6, ст. 27):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Банк Развития Казахстана и его статус
Банк Развития Казахстана (далее - Банк Развития) является акционерным обществом, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу. Банк Развития является национальным институтом развития и банком, уполномоченным на реализацию государственной инвестиционной политики и государственной поддержки промышленно-инновационной деятельности.";
2) подпункт 2) пункта 2 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"2) финансирование экспортных операций посредством осуществления операций, предусмотренных статьей 7 настоящего Закона (включая целевые кредиты банкам, кредитные линии, приобретение Банком Развития облигаций, средства от размещения которых направляются эмитентом на реализацию экспортных операций в порядке, определенном Меморандумом);".
4. В Закон Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2012 г., № 4, ст. 29):

13) 24-тарау алып тасталсын.
2. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 23-IV, 112-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-II, 124-құжат):
278-баптың 7-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Индустрияландыру картасына енгізілген өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыратын қызметі (технологиялық процесі) жер қойнауын пайдаланумен байланысты (байланысты) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері осы тармақта көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Кодекстің 70-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілмеген аумақ шегінде орналасқан жер қойнауы учаскесіне берілген өтініш негізінде пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге лицензия алуға құқылы деп белгіленсін. Бұл құқықты өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері осы Кодекс қолданысқа енгізілген күннен бастап бес жыл ішінде іске асыруы мүмкін.".
3. "Қазақстанның Даму Банкі туралы" 2001 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 9, 85-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 83- құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 15, 85- құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 11, 37-құжат; № 23, 105-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 16, 99-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; 2010 ж., № 7, 29-құжат; 2011 ж., № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 27-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Қазақстанның Даму Банкі және оның мәртебесі
Қазақстанның Даму Банкі (бұдан әрі – Даму Банкі) акцияларының бақылау пакеті Ұлттық басқарушы холдингке тиесілі акционерлік қоғам болып табылады. Даму Банкі ұлттық даму институты және мемлекеттік инвестициялық саясатты және өнеркәсіптік-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға уәкілеттік берілген банк болып табылады.";
2) 3-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Заңның 7-бабында көзделген операцияларды (банктерге нысаналы кредиттерді, кредит желілерін, эмитент орналастырудан түскен қаражатты меморандумда айқындалған тәртіппен экспорттық операцияларды іске асыруға жіберетін Даму Банкінің облигацияларды сатып алуын қоса алғанда) жүзеге асыру арқылы экспорттық операцияларды қаржыландыру;".
4. "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 200, жылғы 1 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 4, 29-құжат):

1) подпункт 7) пункта 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"7) участие в реализации социально значимых, промышленно-инновационных проектов, способствующих устойчивому развитию экономики Республики Казахстан при учете особенностей их реализации Фондом, установленных настоящим Законом.";
2) подпункт 3) пункта 2 статьи 6-1 изложить в следующей редакции:
"3) рассмотрение предложений Правительства Республики Казахстан по участию Фонда в государственных программах диверсификации и модернизации казахстанской экономики, включая реализацию социально значимых и промышленно-инновационных проектов, в том числе с выделением средств из республиканского бюджета и Национального фонда Республики Казахстан;";
3) подпункт 10) пункта 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"10) утверждение политик Фонда: по управлению рисками, благотворительной помощи, о социальной ответственности, раскрытии информации, кредитной, промышленно-инновационной и иных политиках;";
4) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Особенности реализации Фондом социально значимых и промышленно-инновационных проектов
1. Фонд и организации, входящие в группу Фонда, могут участвовать в реализации социально значимых и промышленно-инновационных проектов с учетом основных направлений государственной политики в промышленно-инновационной, социально-экономической и иных сферах по направлениям деятельности Фонда.
2. Реализация Фондом или организациями, входящими в группу Фонда, социально значимых и (или) промышленно-инновационных проектов, инициируемых Правительством Республики Казахстан, являющихся низкорентабельными, может осуществляться с предоставлением полного или частичного бюджетного финансирования и (или) государственных гарантий по негосударственным займам в порядке и на условиях, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Правила отнесения социально значимых и (или) промышленно-инновационных проектов, реализуемых Фондом или организацией, входящей в
группу Фонда, к низкорентабельным утверждаются Правительством Республики Казахстан.
3. При осуществлении Фондом или организацией, входящей в группу Фонда, промышленно-инновационной деятельности им предоставляются меры государственной поддержки промышленно-инновационной деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственной поддержки промышленно-инновационной деятельности.";
5) пункт 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"1. Стратегия развития Фонда разрабатывается на десять лет с учетом основных направлений государственной политики в промышленно-инновационной, социально-экономической и иных сферах по направлениям деятельности Фонда.";

1) 4-баптың 2-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қордың осы Заңда белгіленген, Қазақстан Республикасы экономикасының орнықты дамуына ықпал ететін әлеуметтік маңызы бар өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыру ерекшеліктерін есепке алу кезінде оларды іске асыруға қатысу болып табылады.";
2) 6-1-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әлеуметтік маңызы бар және өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды, оның ішінде республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қаражат бөле отырып іске асыруды қоса алғанда, Қордың Қазақстан экономикасын әртараптандыру мен жаңғыртудың мемлекеттік бағдарламаларына қатысуы жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсыныстарын қарау;";
3) 8-баптың 3-тармағының 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Қордың: тәуекелдерді басқару, қайырымдылық көмек жөніндегі, әлеуметтік жауапкершілік туралы, ақпаратты ашу, кредиттік, өнеркәсіптік-инновациялық және өзге де саясатын бекіту;";
4) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Қор әлеуметтік маңызы бар және өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыруының ерекшеліктері
1. Қор және Қор тобына кіретін ұйымдар Қор қызметінің бағыттары бойынша өнеркәсіптік-инновациялық, әлеуметтік-экономикалық және өзге де салалардағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын ескере отырып, әлеуметтік маңызы бар және өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыруға қатыса алады.
2. Қордың немесе Қор тобына кіретін ұйымдардың Қазақстан Республикасының Үкіметі бастамашылық жасайтын, рентабельділігі төмен болып табылатын әлеуметтік маңызы бар және (немесе) өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыруы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген тәртіппен және шарттарда толық немесе ішінара бюджеттік қаржыландыруды және (немесе) мемлекеттік емес қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктерді бере отырып жүзеге асырылуы мүмкін.
Қор немесе Қор тобына кіретін ұйым іске асыратын әлеуметтік маңызы бар және (немесе) өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды рентабельділігі төмен жобаларға жатқызу қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
3. Қор немесе Қор тобына кіретін ұйым өнеркәсіптік-инновациялық қызметті жүзеге асырған кезде оған Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы заңнамасына сәйкес өнеркәсіптік-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шаралары ұсынылады.";
5) 16-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қордың даму стратегиясы Қор қызметінің бағыттары бойынша өнеркәсіптік-инновациялық, әлеуметтік-экономикалық және өзге де салалардағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары ескеріле отырып, он жылға әзірленеді.";

6) пункт 7 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"7. Информация по местному содержанию в закупках товаров, работ и услуг представляется консолидированно в лице Фонда в уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности по форме и в сроки, установленные им.".
5. В Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 2, ст.8; № 11, ст.80; № 14, ст.92; № 15, ст.97; 2013 г., № 15, ст.82; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 19-І, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 8-II, ст.72; № 24, ст.124; 2017 г., № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 15, ст.49; № 19, ст.62; 2019 г., № 7, ст.37):
1) пункт 3 статьи 4 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) создание условий по развитию нефтегазохимической промышленности.";
2) подпункт 1) статьи 6 изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивает реализацию государственной политики в сфере газа и газоснабжения, а также нефтегазохимической промышленности;";
3) подпункт 1) статьи 5 изложить в следующей редакции:
"1) разрабатывает основные направления государственной политики в сфере газа и газоснабжения, а также нефтегазохимической промышленности;".
6. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 15, ст. 80; 2014 г., № 12, ст. 82; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143):
пункт 1-1 статьи 11 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) осуществляет функции оператора по формированию, функционированию, ведению, сопровождению и развитию информационной системы промышленности Республики Казахстан и предоставлению к ней доступа."
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

6) 19-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудағы жергілікті қамту жөніндегі ақпарат Қор атынан шоғырландырылып, өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органға ол белгілеген нысан бойынша және мерзімдерде ұсынылады.".
5. "Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 2, 8-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-II, 72-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 22-III, 109- құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 15, 49-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат):
1) 4-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) мұнай-газ-химия өнеркәсібін дамыту бойынша жағдайлар жасау болып табылады.";
2) 6-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) газ және газбен жабдықтау саласындағы, сондай-ақ мұнай-газ-химия өнеркәсібі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз етеді;";
3) 5-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) газ және газбен жабдықтау саласындағы, сондай-ақ мұнай-газ-химия өнеркәсібі саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді;".
6. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 15, 80-құжат; 2014 ж., № 12, 82-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат):
11-баптың 1-1-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Қазақстан Республикасы өнеркәсібінің ақпараттық жүйесін қалыптастыру, оның жұмыс істеуі, оны жүргізу, сүйемелдеу және дамыту және оған қол жеткізуді ұсыну жөніндегі оператордың функцияларын жүзеге асырады.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті