О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реализации Послания Главы государства от 16 марта 2022 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2022 года № 585
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реализации Послания Главы государства от 16 марта 2022 года".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
ПРОЕКТ
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реализации Послания Главы государства от 16 марта 2022 года
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года:
1) в части второй пункта 2 статьи 192 слова ", объекты государственной собственности, перечисленные в статье 193 настоящего Кодекса," исключить;
2) статью 193 изложить в следующей редакции:
"Статья 193. Собственность на землю и другие природные ресурсы
Земля и ее недра, воды, растительный и животный мир, другие природные ресурсы принадлежат народу Казахстана. От имени народа Казахстана право собственности осуществляет государство.
При этом осуществление права собственности государством реализуется через режим государственной собственности в интересах народа Казахстана.
Земля может находиться также в частной собственности на основаниях, условиях и в пределах, установленных законодательными актами.".
2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
1) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Собственность на землю
Земля в Республике Казахстан принадлежит народу Казахстана. От имени народа Казахстана право собственности осуществляет государство. При этом осуществление права собственности государством реализуется через режим государственной собственности в интересах народа Казахстана. Земельные участки могут находиться также в частной собственности на основаниях, условиях и в пределах, установленных настоящим Кодексом.";
2) в части первой пункта 2 статьи 122 слова "государственной собственности" заменить словами "собственности народа Казахстана";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"От имени народа Казахстана право собственности осуществляет государство. При этом осуществление права собственности государством реализуется через режим государственной собственности в интересах народа Казахстана.";

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы Жолдауын іске асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 тамыздағы № 585 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы Жолдауын іске асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
ЖОБА
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекет басшысының 2022 жылғы 16 наурыздағы Жолдауын іске асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім):
1) 192-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі ", мемлекеттік меншіктің осы Кодекстің 193-бабында аталған объектілері" деген сөздер алып тасталсын;
2) 193-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"193-бап. Жерге және басқа да табиғи ресурстарға меншiк
Жер және оның қойнауы, су көздері, өсімдіктер мен жануарлар дүниесі, басқа да табиғи ресурстар Қазақстан халқына тиесілі. Қазақстан халқының атынан меншік құқығын мемлекет жүзеге асырады.
Бұл ретте Қазақстан халқының мүддесі үшін мемлекеттің меншік құқығын жүзеге асыруы мемлекеттік меншік режимі арқылы іске асырылады.
Жер заң актiлерiнде белгiленген негiздерде, шарттар мен шектерде жеке меншiкте де болуы мүмкiн.".
2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
1) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Жерге меншік
Қазақстан Республикасындағы жер Қазақстан халқына тиесілі. Қазақстан халқының атынан меншік құқығын мемлекет жүзеге асырады. Бұл ретте Қазақстан халқының мүддесі үшін мемлекеттің меншік құқығын жүзеге асыруы мемлекеттік меншік режимі арқылы іске асырылады. Жер учаскелері осы Кодексте белгіленген негіздерде, шарттар мен шектерде жеке меншікте де болуы мүмкін.";
2) 122-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "мемлекет меншiгiнде" деген сөздер "Қазақстан халқының меншiгiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан халқының атынан меншік құқығын мемлекет жүзеге асырады. Бұл ретте Қазақстан халқының мүддесі үшін мемлекеттің меншік құқығын жүзеге асыруы мемлекеттік меншік режимі арқылы іске асырылады.";

3) в пункте 1 статьи 133:
слова "государственной собственности" заменить словами "собственности народа Казахстана";
дополнить частью второй следующего содержания:
"От имени народа Казахстана право собственности осуществляет государство. При этом осуществление права собственности государством реализуется через режим государственной собственности в интересах народа Казахстана.".
3. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года:
пункт 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Право собственности на лесной фонд
1. Государственный лесной фонд в Республике Казахстан принадлежит народу Казахстана. От имени народа Казахстана право собственности осуществляет государство. При этом осуществление права собственности государством реализуется через режим государственной собственности в интересах народа Казахстана.
Государственный лесной фонд в Республике Казахстан относится к объектам государственной собственности и находится в республиканской собственности.".
4. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года:
1) пункт 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"1. Земли водного фонда принадлежат народу Казахстана. От имени народа Казахстана право собственности осуществляет государство. При этом осуществление права собственности государством реализуется через режим государственной собственности в интересах народа Казахстана.";
2) в статье 8:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Право собственности на Водный фонд Республики Казахстан осуществляется исключительно государством в интересах народа Казахстана.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В интересах народа Казахстана право владения, пользования и распоряжения водным фондом осуществляет Правительство Республики Казахстан.".
5. В Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании":
пункт 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"1. В соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра принадлежат народу Казахстана. От имени народа Казахстана право собственности осуществляет государство. При этом осуществление права собственности государством реализуется через режим государственной собственности в интересах народа Казахстана.".
6. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года:
1) в пункте 17 статьи 46 слова "Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан";
2) в абзаце третьем подпункта 1) пункта 1 статьи 53 слова "Конституционного Совета" заменить словами "Конституционного Суда";

3) 133-баптың 1-тармағында:
"мемлекет меншiгiнде" деген сөздер "Қазақстан халқының меншігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан халқының атынан меншік құқығын мемлекет жүзеге асырады. Бұл ретте Қазақстан халқының мүддесі үшін мемлекеттің меншік құқығын жүзеге асыруы мемлекеттік меншік режимі арқылы іске асырылады.".
3. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне:
7-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк орман қоры Қазақстан халқына тиесілі. Қазақстан халқының атынан меншік құқығын мемлекет жүзеге асырады. Бұл ретте Қазақстан халқының мүддесі үшін мемлекеттің меншік құқығын жүзеге асыруы мемлекеттік меншік режимі арқылы іске асырылады.
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк орман қоры мемлекеттiк меншiк объектiлерiне жатады және республикалық меншiкте болады.".
4. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне:
1) 7-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Су қорының жері Қазақстан халқына тиесілі. Қазақстан халқының атынан меншік құқығын мемлекет жүзеге асырады. Бұл ретте Қазақстан халқының мүддесі үшін мемлекеттің меншік құқығын жүзеге асыруы мемлекеттік меншік режимі арқылы іске асырылады.";
2) 8-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының су қорына меншік құқығын мемлекет тек қана Қазақстан халқының мүддесі үшін жүзеге асырады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан халқының мүддесі үшін су қорын иелену, пайдалану және оған билік ету құқығын Қазақстан Республикасының Үкіметі жүзеге асырады.".
5. 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
11-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жер қойнауы Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес Қазақстан халқына тиесілі. Қазақстан халқының атынан меншік құқығын мемлекет жүзеге асырады. Бұл ретте Қазақстан халқының мүддесі үшін мемлекеттің меншік құқығын жүзеге асыруы мемлекеттік меншік режимі арқылы іске асырылады.".
6. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) 46-баптың 17-тармағындағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 53-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының үшінші абзацындағы "Конституциялық Кеңесінің" деген сөздер "Конституциялық Сотының" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) в абзаце третьем подпункта 1) пункта 1 статьи 54 слова "городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" исключить;
4) в статье 62:
в части четвертой пункта 3:
слова "Конституционный Совет" заменить словами "Конституционный Суд";
слова "Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшая аудиторская палата Республики Казахстан";
5) в пункте 2-1 статьи 68 слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
6) в части второй подпункта 4) пункта 1 статьи 74 слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
7) в пункте 11 статьи 85 слова "Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан";
8) в пункте 5 статьи 112 слова "Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан";
9) в пункте 2 статьи 125 слова "Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан";
10) в статье 127:
в пункте 4 слова "Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан";
в пункте 4-1 слова "Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшая аудиторская палата Республики Казахстан";
11) в статье 128:
в пункте 1 слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
в абзаце третьем пункта 2 слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
в пункте 3 слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан".

3) 54-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының үшінші абзацындағы "аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдерін сайлауды қамтамасыз ету және өткізу;" деген сөздер "әкімдер сайлауын қамтамасыз ету және өткізу;" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 62-бапта:
3-тармақтың үшінші бөлігінде:
"Конституциялық Кеңесі" деген сөздер "Конституциялық Соты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 68-баптың 2-1-тармағындағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 74-баптың 1-тармағы 4) тармақшасының екінші бөлігіндегі "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 85-баптың 11-тармағындағы "республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 112-баптың 5-тармағындағы "республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 125-баптың 2-тармағындағы "республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 127-бапта:
4-тармақтағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-1-тармақтағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 128-бапта:
1-тармақтағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың үшінші абзацындағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының" деген сөздермен ауыстырылсын.

7. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) в пункте 2 статьи 1 слово "Совета" заменить словом "Суда";
2) в статье 377:
в заголовке слово "Совета" заменить словом "Суда";
в части первой слово "Совета" заменить словом "Суда";
3) в заголовке главы 17 после слов "ИСПОЛНЕНИЯ НАКАЗАНИЙ" дополнить словами ", КОНСТИТУЦИОННОГО СУДОПРОИЗВОДСТВА";
4) в статье 408:
заголовок после слов "на жизнь" дополнить словами "судьи Конституционного Суда,";
в абзаце первом:
после слов "на жизнь" дополнить словами "судьи Конституционного Суда,";
после слов "в связи с рассмотрением" дополнить словом "обращений,";
5) в статье 409:
заголовок после слов "с осуществлением" дополнить словами "конституционного судопроизводства,";
абзац первый части первой после слов "в отношении" дополнить словами "судьи Конституционного Суда,";
6) в статье 410:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 410. Неуважение к Конституционному Суду, суду";
в абзаце первом части первой :
после слов "Неуважение к" дополнить словами "Конституционному Суду";
после слов "в оскорблении участников" дополнить словами "конституционного судопроизводства,";
в абзаце первом части второй после слов "в оскорблении" дополнить словами "судьи Конституционного Суда,";
7) в статье 411:
заголовок после слов "в отношении" дополнить словами "судьи Конституционного Суда,";
в абзаце первом части первой:
после слов "в отношении" дополнить словами "судьи Конституционного Суда,";
после слов "с рассмотрением" дополнить словом "обращений,".
8. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
1) в части второй статьи 1 слово "Совета" заменить словом "Суда";
2) в части второй статьи 10 слово "Совет" заменить словом "Суд";
3) в пункте 6) части первой статьи 35 слово "Советом" заменить словом "Судом";
4) в части второй статьи 45:
в абзаце первом слово "Совет" заменить словом "Суд";
в абзаце втором слово "Советом" заменить словом "Судом";
5) в части четвертой статьи 187 исключить цифры "146,";
6) в статье 193:
абзац первый подпункта 12-1) части первой исключить;
дополнить частью 1-1 следующего содержания:

7. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
1) 1-баптың екінші бөлігіндегі "Кеңесі" деген сөз "Соты" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 377-бапта:
тақырыптағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
бірінші бөліктегі "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 17-тараудың тақырыбындағы "ОРЫНДАЛУ ТӘРТIБIНЕ" деген сөздерден кейін ", КОНСТИТУЦИЯЛЫҚ СОТ ІСІНЕ" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 408-бапта:
тақырыптағы "Сот төрелігін" деген сөздер "Конституциялық Сот судьясының, сот төрелігін" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацта:
"Судьяның," деген сөз "Конституциялық Сот судьясының, судьяның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сол сияқты олардың жақындарының өміріне сотта" деген сөздерден кейін "өтініштерді,"деген сөзбен толықтырылсын;
5) 409-бапта:
тақырыптағы "Сот төрелiгiн" деген сөздер "Конституциялық сот ісін жүргізуді, сот төрелігін" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "сотта қаралуына байланысты" деген сөздерден кейін "Конституциялық Сот судьясына," деген сөздермен толықтырылсын;
6) 410-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"410-бап. Конституциялық Сотты, сотты құрметтемеу";
Бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Конституциялық сот ісін жүргізуге, сот талқылауына қатысушыларды қорлаудан көрiнген, Конституциялық сотты, сотты құрметтемеу-";
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "Судьяны" деген сөз "Конституциялық сот судьясын, судьяны" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 411-бапта:
тақырыптағы "Судьяға," деген сөз "Конституциялық сот судьясына, судьяға," деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Iстердiң, өтініштерді немесе материалдардың сотта қаралуына байланысты Конституциялық сот судьясына, судьяға немесе алқабиге қатысты жала жабу –".
8. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiне:
1) 1-баптың екінші бөлігіндегі "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 10-баптың екінші бөлігіндегі "Кеңесіне" деген сөз "Сотына" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 35-баптың бірінші бөлігінің 6) тармағындағы "Кеңесі" деген сөз "Соты" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 45-баптың екінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы "Кеңесіне" деген сөз "Сотына" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "Кеңесі" деген сөз "Соты" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 187-баптың төртінші бөлігіндегі "146," деген цифрлар алып тасталсын;
6) 193-бапта:
бірінші бөліктің 12-1) тармағының бірінші абзацы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:

"1-1. Прокурор осуществляет досудебное расследование по делам о пытках.";
7) в части шестой статьи 390 слово "Советом" заменить словом "Судом";
8) в пункте 15) статьи 476 слово "Советом" заменить словом "Судом";
9) в пункте 5) части второй статьи 499 слово "Советом" заменить словом "Судом";
10) в пункте 2) части четвертой статьи 501 слово "Советом" заменить словом "Судом";
11) в статье 549:
в заголовке слово "Совета" заменить словом "Суда";
в части первой:
в абзаце первом слова "Председателя или члена Конституционного Совета" заменить словами "Председателя, заместителя Председателя, судьи Конституционного Суда";
в абзаце втором слова "Председатель или член Конституционного Совета" заменить словами "Председатель, заместитель Председателя, судья Конституционного Суда";
в абзаце третьем слова "Председателя или члена Конституционного Совета" заменить словами "Председателя, заместителя Председателя, судьи Конституционного Суда";
в части второй слова "Председателя или члена Конституционного Совета" заменить словами "Председателя, заместителя Председателя, судьи Конституционного Суда";
в части третьей слова "Председатель или член Конституционного Совета" заменить словами "Председатель, заместитель Председателя, судья Конституционного Суда";
в части четвертой:
слова "Председателя или члена Конституционного Совета" заменить словами "Председателя, заместителя Председателя, судьи Конституционного Суда";
слова "Председателю или члену Конституционного Совета" заменить словами "Председателю, заместителю Председателя, судье Конституционного Суда";
в части пятой слова "Председателя или члена Конституционного Совета" заменить словами "Председателя, заместителя Председателя, судьи Конституционного Суда";
12) в статье 552:
в заголовке слова "Председателя или члена Конституционного Совета" заменить словами "Председателя, заместителя Председателя, судьи Конституционного Суда";
в части второй слова "Председателю или члену Конституционного Совета" заменить словами "Председателю, заместителю Председателя, судье Конституционного Суда".
9. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года:
в статье 47:
в части первой слова "Координационный совет готовит ежегодный консолидированный доклад" заменить словами "Уполномоченный готовит проект ежегодного консолидированного доклада";

"1-1. Прокурор азаптаулар туралы істер бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асырады.";
7) 390-баптың алтыншы бөлігіндегі "Кеңесі" деген сөз "Соты" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 476-баптың 15) тармағындағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 499-баптың екінші бөлігінің 5) тармағындағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 501-баптың төртінші бөлігінің 2) тармағындағы "Кеңесі" деген сөз "Соты" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 549-бапта:
тақырыптағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасына немесе мүшесiне" деген сөздер "Конституциялық Сотының Төрағасына, Төрағасының орынбасарына, судьясына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасы" деген сөздер "Конституциялық Сотының Төрағасы, Төрағасының орынбасары, судьясы" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасына немесе мүшесiне" деген сөздер "Конституциялық Сотының Төрағасына, Төрағасының орынбасарына, судьясына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Конституциялық Кеңесi Төрағасының немесе мүшесiнің" деген сөздер "Конституциялық Соты Төрағасының, Төрағасы орынбасарының, судьясының" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасы мен мүшесi" деген сөздер "Конституциялық Соты Төрағасы, Төрағасының орынбасары, судьясы" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:
"Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасын немесе мүшесiн" деген сөздер "Конституциялық Сотының Төрағасын, Төрағасы орынбасарын, судьясын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасына немесе мүшесiне" деген сөздер "Конституциялық Сотының Төрағасына, Төрағасының орынбасарына, судьясына" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктегі "Конституциялық Кеңесінің Төрағасын немесе мүшесін" деген сөздер "Конституциялық Сотының Төрағасын, Төрағасының орынбасарын, судьясын" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 552-бапта:
тақырыптағы "Конституциялық Кеңесінің Төрағасына немесе мүшесіне" деген сөздер "Конституциялық Сотының Төрағасына, Төрағасының орынбасарына, судьясына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Конституциялық Кеңесінің Төрағасына немесе мүшесіне" деген сөздер "Конституциялық Соттың Төрағасына, Төрағасының орынбасарына, судьясына" деген сөздермен ауыстырылсын;
9. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне:
47-бапта:
бірінші бөлікте:
"Үйлестіру кеңесі" деген сөздер "Уәкіл" деген сөзбен ауыстырылсын;
"баяндамасын" деген сөз " баяндамасының жобасын" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Ежегодный консолидированный доклад утверждается Координационным советом.".
10. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) в статье 82:
в пункте 3 слова "концепции проектов законов Республики Казахстан," исключить;
в части четвертой пункта 4 слова "концепциях проектов законов Республики Казахстан и" исключить;
2) в подпункте 3) пункта 6 статьи 83 слова "концепции проекта закона Республики Казахстан," исключить;
3) в подпункте 6) пункта 4 статьи 96 слова "концепциях проектов законов и проектов" заменить словами "консультативных документах регуляторной политики, проектах";
4) в подпункте 1) пункта 3 статьи 135 слово "Законом" заменить словами "Конституционным законом".
11. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года:
1) в части второй статьи 1 слово "Совета" заменить словом "Суда";
2) в части второй статьи 6:
слова "Конституционный Совет" заменить словами "Конституционный Суд";
слова "Конституционного Совета" заменить словами "Конституционного Суда";
3) в абзаце втором части второй статьи 21 слово "Советом" заменить словом "Судом";
4) часть третью статьи 148 после слов "подачи иска в интересах" дополнить словами "несовершеннолетнего или";
5) в статье 219 слова ", которое приобщается к материалам гражданского дела" исключить;
6) в подпункте 5) части первой статьи 272:
слово "Совет" заменить словом "Суд";
слово "Советом" заменить словом "Судом";
7) в подпункте 4) статьи 274 слово "Совета" заменить словом "Суда";
8) в подпункте 3) части третьей статьи 455 слово "Советом" заменить словом "Судом";
9) в подпункте 5) статьи 459 слово "Совета" заменить словом "Суда".
12. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:
в абзаце втором части третьей статьи 7 слова "вследствие приговора суда" заменить словами "на основании судебного акта о признании виновным в совершении уголовного или административного правонарушения".
13. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан":
в подпункте 7) пункта 2 статьи 406:
слово "секретаря" заменить словом "Советника";
слова "Конституционного Совета" заменить словами "Конституционного Суда";
после слов "начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан" дополнить словами ", Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан".

мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"-1. Жыл сайынғы шоғырландырылған баяндаманы Үйлестіру кеңесі бекітеді."
10. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 82-бапта:
3-тармақтағы "Қазақстан Республикасының заңдары жобаларының тұжырымдамалары," деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақтың төртінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының заңдары жобаларының тұжырымдамаларында және" деген сөздер алып тасталсын;
2) 83-баптың 6-тармағының 3) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының заңы жобасы тұжырымдамасының" деген сөздер алып тасталсын;
3) 96-баптың 4-тармағының 6) тармақшасындағы "заң жобаларының және нормативтік құқықтық актілер жобаларының тұжырымдамалары" деген сөздер "реттеушілік саясаттың консультациялық құжаттары және нормативтік құқықтық актілер жобалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 135-баптың үшінші бөлігінің 1)-тармақшасындағы "Заңына" деген сөз "Конституциялық заңына" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне:
1) 1-баптың екінші бөлігіндегі "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 6-баптың екінші бөлігінде:
"Конституциялық Кеңесіне" деген сөздер "Конституциялық Сотына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Конституциялық Кеңестің" деген сөздер "Конституциялық Соттың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 21-баптың екінші бөлігінің екінші абзацындағы "Кеңесі" деген сөз "Соты" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 148-баптың үшінші бөлігіндегі "Талап қоюға," деген сөздерден кейін "кәмелетке толмаған немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 219-баптағы ", ол азаматтық істің материалдарына қоса тіркеледі" деген сөздер алынып тасталсын;
6) 272-баптың бірінші бөлігінің 5) тармақшасында:
"Кеңесіне" деген сөз "Сотына" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Кеңестің" деген сөз "Соттың" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 274-баптың 4) тармақшасындағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 455-баптың үшінші бөлігінің 3) тармақшасындағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 459-баптың 5) тармақшасындағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын.
12. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:
7-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацындағы "үкіміне байланысты" деген сөздер "қылмыстық немесе əкімшілік құқық бұзушылық жасауға кінəлі деп тану туралы сот актісінің негізінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
406-баптың 2-тармағының 7) тармақшасында:
"хатшысы" деген сөз "Кеңесшісі" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Конституциялық Кеңесінің" деген сөздер "Конституциялық Сотының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл" деген сөздермен толықтырылсын.

14. В Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 29 июня 2020 года:
1) в части четвертой статьи 1 слово "Совета" заменить словом "Суда";
2) в статье 3:
в подпункте 4) части третьей слова "Конституционного Совета" заменить словами "Конституционного Суда";
в части четвертой:
в подпункте 2) слова "Конституционном Совете" заменить словами "Конституционном Суде";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Порядок административных процедур, установленный настоящим Кодексом, не распространяется на конституционные полномочия Президента Республики Казахстан и деятельность органа, обеспечивающего деятельность главы государства.";
в части седьмой слово "Совета" заменить словом "Суда";
3) в части третьей статьи 7:
слово "Совет" заменить словом "Суд";
слово "Совета" заменить словом "Суда";
4) в абзаце втором части второй статьи 18 слово "Советом" заменить словом "Судом";
5) в части седьмой статьи 91 слова "и в пределах, установленных Законом" заменить словами ", пределах и в порядке, установленных Конституционным законом".
15. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
в статье 192:
в пункте 1 слова "Координационный совет готовит ежегодный консолидированный доклад" заменить словами "Уполномоченный готовит проект ежегодного консолидированного доклада";
дополнить подпунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Ежегодный консолидированный доклад утверждается Координационным советом.".
16. В Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 года "Об оперативно-розыскной деятельности":
1) в пункте 2 статьи 25:
подпункт 1) после слов "оперативно-розыскной деятельности," дополнить словами "ведомственные нормативные правовые акты, регламентирующие организацию и тактику проведения оперативно-розыскных мероприятий,";
дополнить подпунктами 1-1), 1-2), 2-1) и 3-1) следующего содержания:
"1-1) выносит постановление о проведении оперативно-розыскных мероприятий;
1-2) дает письменные указания о проведении оперативно-розыскных мероприятий;";
2-1) выносит постановление о законности проведенного без санкции прокурора специального оперативно-розыскного мероприятия;";

14. 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне:
1) 1-баптың төртінші бөлігіндегі "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 3-бапта:
үшінші бөліктің 4) тармақшасындағы "Конституциялық Кеңесі" деген сөздер "Конституциялық Соты" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:
2) тармақшадағы "Конституциялық Кеңесі" деген сөздер "Конституциялық Соты" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Осы Кодекспен белгіленген әкімшілік рәсімдердің тәртібі Қазақстан Республикасы Президентінің конституциялық өкілеттіктеріне және мемлекет басшысының қызметін қамтамасыз ететін органның қызметіне қолданылмайды.";
жетінші бөліктің 1) тармақшасындағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 7-баптың үшінші бөлігінде:
"Кеңесіне" деген сөз "Сотына" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 18-баптың екінші бөлігінің екінші абзацында "Кеңесі" деген сөз "Соты" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 90-баптың бірінші бөлігі мындай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Аталған норма Мемлекет басшысының қызметін қамтамасыз ететін, онда жеке тұлғалар және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау тәртібін сол органның басшысы айқандайтын органның лауазымды тұлғаларына қолданылмайды.";
6) 91-баптың жетінші бөлігіндегі "Заңында белгіленген негіздерде және шектерде" деген сөздер "Конституциялық заңында белгіленген негіздерде, шектерде және тәртіпте" деген сөздермен ауыстырылсын;
15. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
192-бапта:
1-тармақта:
"Үйлестіру кеңесі" деген сөздер "Уәкіл" деген сөзбен ауыстырылсын;
"баяндамасын" деген сөз "баяндамасының жобасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жыл сайынғы шоғырландырылған баяндаманы Үйлестіру кеңесі бекітеді.";
16. "Жедел-іздестіру қызметі туралы" 1994 жылғы 15 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына:
25-баптың 2-тармағында:
1) тармақшадағы "жеке басы туралы мәліметтерден басқа," деген сөздерден кейін "жедел-іздестіру іс-шараларын ұйымдастыруды және жүргізу тактикасын регламенттейтін ведомстволық нормативтік құқықтық актілерді," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2), 2-1) және 3-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы қаулы шығарады;
1-2) жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы жазбаша нұсқаулар береді;
2-1) прокурордың санкциясынсыз жүргізілген арнайы жедел-іздестіру іс-шарасының заңдылығы туралы қаулы шығарады;

3-1) отменяет незаконные решения должностных лиц органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность;".
17. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан":
в абзаце первом статьи 3 слово "Совета" заменить словом "Суда".
18. В Закон Республики Казахстан от 7 мая 1997 года "О комитетах и комиссиях Парламента Республики Казахстан":
1) в части первой статьи 7 слова ", если иное не установлено настоящим Законом" исключить;
2) в статье 45:
слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
слово "секретарь" заменить словом "советник".
19. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности":
1) в пункте 1 статьи 18-3 слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета," заменить словами "Высшей аудиторской палаты,";
2) в подпункте 9-2) пункта 2 статьи 21:
слова "Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшую аудиторскую палату";
слова "Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты".
20. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах":
в подпункте 1) пункта 2 статьи 5 слово "Совета" заменить словом "Суда".
21. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества":
в статье 46-18:
в части первой слова "Координационный совет готовит ежегодный консолидированный доклад" заменить словами "Уполномоченный готовит проект ежегодного консолидированного доклада";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Ежегодный консолидированный доклад утверждается Координационным советом.".
22. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
1) в статье 4:
заголовок после слова "маслихатов" дополнить словом ", акимов";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Акимы и их заместители не вправе занимать должности в филиалах политических партий.
В случае, если на момент назначения или избрания акимы и их заместители занимают должности в филиалах политических партий, они должны освободить указанные должности в течение десяти дней со дня назначения или избрания.";

3-1) жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдардың лауазымды адамдарының заңсыз шешімдерінің күшін жояды;".
17. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
3-баптың 3-тармақшасындағы "Кеңесі" деген сөз "Соты" деген сөзбен ауыстырылсын.
18. "Қазақстан Республикасы Парламентінің комитеттері мен комиссиялары туралы" 1997 жылғы 7 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың бірінші бөлігіндегі ", егер осы Заңда өзгеше белгіленбесе," деген сөздер алып тасталсын;
2) 45-бапта:
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"хатшы" деген сөз "Кеңесші" деген сөзбен ауыстырылсын.
19. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 18-3-баптың 1-тармағындағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 21-баптың 2-тармағының 9-2) тармақшасында:
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
5-баптың 2-тармағының 1)-тармақшасындағы "Кеңестің" деген сөз "Соттың" деген сөзбен ауыстырылсын.
21. "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
46-18-бапта:
1-тармақта:
"Үйлестіру кеңесі" деген сөздер "Уәкіл" деген сөзбен ауыстырылсын;
"баяндамасын" деген сөз "баяндамасының жобасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жыл сайынғы шоғырландырылған баяндаманы Үйлестіру кеңесі бекітеді.".
22. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-бапта:
тақырыптағы "Мәслихаттар" деген сөзден кейін ", әкімдер" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын;
"4. Әкімдер мен олардың орынбасарларының саяси партиялардың филиалдарында қызмет атқаруға құқығы жоқ.
Тағайындау немесе сайлау кезінде әкімдер мен олардың орынбасарлары саяси партиялардың филиалдарында лауазымдарды атқарған жағдайда, олар тағайындалған немесе сайланған күннен бастап он күн ішінде көрсетілген лауазымдарды босатуға тиіс.";

2) в статье 5:
пункт 3 после слов "соответствующего маслихата" дополнить словами "для проведения очередных выборов депутатов маслихата";
в пункте 7:
в части первой слова "в состав которых вошла большая часть его избирателей," исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом в случаях выделения или разделения административно-территориальной единицы:
1) депутаты маслихата, избранные по территориальным избирательным округам, разделяются исходя из их принадлежности к избирательным округам;
2) депутаты маслихата, избранные от политических партий по партийным спискам, разделяются по решению маслихата с учетом мнения соответствующей партии пропорционально численности населения вновь образованных административно-территориальных единиц.";
3) статью 6 дополнить пунктом 2-11 следующего содержания:
"2-11. Маслихат района (города областного значения) принимает решение о принятии отставки избранного акима, являющегося политическим государственным служащим, или в мотивированном отказе в ней.
Решение о принятии отставки или отказе в ней принимается в месячный срок со дня подачи личного письменного заявления избранного акима, являющегося политическим государственным служащим.
В случае принятия отставки копия соответствующего решения маслихата направляется в территориальную избирательную комиссию.";
4) в пункте 1 и подпункте 1) пункта 3 статьи 8 слово "секретаря" заменить словом "председателя";
5) в статье 10:
в пункте 2 слово "секретарем" заменить словом "председателем";
в пункте 3 слово "секретарь" заменить словом "председатель";
6) в пунктах 2, 6 и 7 статьи 11 слова "секретарь", "секретаря" заменить словами "председатель", "председателя";
7) в подпункте 1) пункта 1 статьи 14 слово "секретарю" заменить словом "председателю";
8) в пункте 1 статьи 17 слово "секретарь" заменить словом "председатель";
9) в статье 19:
в заголовке, пунктах 1, 3, 3-1, 4 и 6 слово "Секретарь" заменить словом "Председатель";
в пунктах 2 и 5 слово "секретаря" заменить словом "председателя";
в пункте 6 слово "Секретарь" заменить словом "Председатель";
10) в пунктах 3 и 5 статьи 19-1 слово "секретаря" заменить словом "председателя";
11) пункт 3 статьи 20 дополнить подпунктом 3-3) следующего содержания:
"3-3) отзыва по решению руководящего органа политической партии депутата маслихата, избранного по партийному списку;";
12) в статье 21:
в подпункте 1) пункта 1 слово "секретарем" заменить словом "председателем";

2) 5-бапта:
3-тармақтағы "Тиiстi" деген сөз "Мәслихат депутаттарының кезекті сайлауын өткізу үшін тиiстi" деген сөдермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
бірінші бөліктегі "құрамына өз сайлаушыларының басым бөлiгi кiрген," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте әкімшілік-аумақтық бірлік бөлiп шығарылған немесе бөлiнген жағдайда:
1) аумақтық сайлау округтері бойынша сайланған мәслихат депутаттары олардың сайлау округтеріне тиесілігіне қарай бөлінеді;
2) саяси партиялардан партиялық тізімдер бойынша сайланған мәслихат депутаттары тиісті партияның пікірі ескеріле отырып, мәслихаттың шешімі бойынша жаңадан құрылған әкімшілік-аумақтық бөліністегі халық санына пропорционалды түрде бөлінеді.";
3) 6-бап мынадай мазмұндағы 2-11-тармақпен толықтырылсын:
"2-11. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихаты мемлекеттік саяси қызметші болып табылатын сайланған әкімнің отставкасын қабылдау немесе одан дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Отставканы қабылдау немесе одан бас тарту туралы шешім мемлекеттік саяси қызметші болып табылатын, сайланған әкімнің жеке жазбаша өтініші берілген күннен бастап бір ай мерзімде қабылданады.
Отставканы қабылдаған жағдайда мәслихаттың тиісті шешімінің көшірмесі аумақтық сайлау комиссиясына жіберіледі.";
4) 8-бапта:
1-тармақтағы "хатшысы" деген сөз "төрағасы" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтың 1) тармақшасындағы "хатшысын" деген сөз "төрағасын" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 10-баптың 2 және 3-тармақтарындағы "хатшысы" деген сөз "төрағасы" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 11-бапта:
2-тармақтағы "хатшысы" деген сөздер "төрағасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6 және 7-тармақтардағы "хатшысының" деген сөз "төрағасының" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 14-баптың 1-тармағының 1)-тармақшасындағы "хатшысына" деген сөз "төрағасына" деген сөзбен ауыстырылсын;
17-баптың 1-тармағындағы "хатшысы" деген сөз "төрағасы" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 19-бапта:
тақырыптағы "хатшысы" деген сөз "төрағасы" деген сөзбен ауыстырылсын;
1, 2 3, 3-1, 5 және 6-тармақтардағы "хатшысы" деген сөздер "төрағасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "хатшысының" деген сөз "төрағасының" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 19-1-баптың 3 және 5-тармақтарындағы "хатшысының" деген сөз "төрағасының" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 20-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 3-3) тармақшамен толықтырылсын:
"3-3) партиялық тізім бойынша сайланған мәслихат депутатын саяси партияның басшылық жасайтын органының шешімі бойынша кері шақырып алу;";
11) 21-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "хатшысы" деген сөз "төрағасы" деген сөзбен ауыстырылсын;

в подпункте 6) пункта 2 слово "секретарю" заменить словом "председателю";
пункт 2-1 исключить;
13) в пункте 1 статьи 21-2 слово "Секретарь" заменить словом "Председатель";
14) в статье 23-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 23-1. Порядок дачи согласия депутатами маслихатов на назначение на должности акимов";
в пункте 4:
подпункт 1) исключить;
в части третьей слова "Президент Республики Казахстан либо" исключить;
15) в статье 24:
в пункте 1 слова "либо вышестоящим акимом" заменить словами "в отношении акимов областей, городов республиканского значения и столицы либо вышестоящим акимом в отношении акимов иных административно-территориальных единиц";
в пункте 4 слово "секретарю" заменить словом "председателю";
16) в статье 24-1:
в пункте 7 слово "Секретарь" заменить словом "Председатель";
в пункте 8 слова "секретарь", "секретарем" заменить словами "председатель", "председателем";
17) пункт 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"1 Аким области, города республиканского значения и столицы назначается на должность Президентом Республики Казахстан с согласия депутатов маслихатов, расположенных на территории области, или депутатов маслихатов городов республиканского значения и столицы соответственно в порядке, определяемом Президентом.";
18) в статье 32:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Порядок назначения или избрания на должность акима района (города областного значения), района в городе областного значения, района в городе республиканского значения и столицы, освобождения их от должности и прекращения их полномочий";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Аким района (города областного значения):
назначается на должность акимом области с согласия маслихата соответственно района (города областного значения) в порядке, установленном настоящим Законом;
прекращает полномочия и освобождается от должности акимом области";
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Аким района (города областного значения) избирается на должность в соответствии с конституционным законом.
Одно и то же лицо не может быть избрано акимом района (города областного значения) более двух раз подряд.
Полномочия избранного акима города областного значения и района области начинаются с момента его регистрации соответствующей территориальной избирательной комиссией.
Полномочия избранного акима района (города областного значения) прекращаются по истечении срока полномочий, а также досрочно в случаях:
смерти акима, вступления в законную силу решения суда о признании акима недееспособным, ограниченно дееспособным, безвестно отсутствующим либо решения суда об объявлении его умершим;
прекращения членства в политической партии, за исключением случаев реорганизации и ликвидации политической партии, от которой он был выдвинут;
принятия вышестоящим акимом вотума недоверия, выраженного в отношении акима депутатами маслихата района (города областного значения);
прекращения гражданства Республики Казахстан;
регистрации соответствующей территориальной избирательной комиссией вновь избранного акима;
в иных случаях, предусмотренных настоящим Законом и законами Республики Казахстан.
Достижение избранным акимом района (города областного значения) в период его полномочий пенсионного возраста не является основанием для прекращения его полномочий.

2-тармақтың 6) тармақшасындағы "хатшысына" деген сөз "төрағасына" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-1-тармақ алып тасталсын;
12) 21-2-баптың 1-тармағындағы "хатшысы" деген сөз "төрағасы" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 23-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"23-1-бап. Мәслихат депутаттарының әкімдер лауазымына тағайындауға келісім беру тәртібі";
4-тармақта:
екінші бөліктің 1) тармақшасы алып тасталсын;
үшінші бөліктегі "Қазақстан Республикасының Президенті не" деген сөздер алып тасталсын;
14) 24-бапта;
1-тармақтағы "не жоғары тұрған әкiмнiң алдына" деген сөздер "алдына облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдеріне қатысты не жоғары тұрған әкімнің алдына өзге әкімшілік-аумақтық бөліністердің әкімдеріне қатысты" сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "хатшысына" деген сөз "төрағасына" деген сөзбен ауыстырылсын;
15) 24-1-баптың 7 және 8-тармақтарындағы "хатшысы" деген сөз "төрағасы" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 28-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімін облыс аумағында орналасқан мәслихаттар депутаттарының немесе республикалық маңызы бар қалалар және астана мәслихаттары депутаттарының келісімімен тиісінше Президент айқындайтын тәртіппен Республика Президенті қызметке тағайындайды.";
17) 32-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), облыстық маңызы бар қаладағы ауданның, республикалық маңызы бар қаладағы ауданның және астананың әкімін қызметке тағайындау немесе сайлау, оларды қызметтен босату және өкілеттіктерін тоқтату тәртібі";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі:
осы Заңда белгіленген тәртіппен тиісінше аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының келісімімен облыс әкімі лауазымға тағайындайды;
облыс әкімі өкілеттігін тоқтатады және қызметтен босатады.";
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі конституциялық заңға сәйкес қызметке сайланады.
Бір адам қатарынан екі реттен артық аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі болып сайлана алмайды.
Сайланған облыстық маңызы бар қала және облыс ауданы әкімінің өкілеттігі оны тиісті аумақтық сайлау комиссиясы тіркеген кезден басталады.
Сайланған аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің өкілеттігі өкілеттік мерзімі өткен соң, сондай-ақ:
әкім қайтыс болған, әкімді әрекетке қабілетсіз, әрекет қабілеті шектеулі, хабар-ошарсыз кеткен деп тану туралы сот шешімі не оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енген;
өзі ұсынған саяси партияны қайта ұйымдастыру және тарату жағдайларын қоспағанда, саяси партияға мүшелігі тоқтатылған;
жоғары тұрған әкімн аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының депутаттары әкімге қатысты білдірген сенімсіздік вотумын қабылдаған;
Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылған;
тиісті аумақтық сайлау комиссиясы жаңадан сайланған әкімді тіркеген жағдайларда;
осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда мерзімінен бұрын тоқтатылады.
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімінің сайлаған өзінің өкілеттігі кезеңінде зейнеткерлік жасқа жетуі оның өкілеттігін тоқтатуға негіз болып табылмайды.";

1-2. При прекращении полномочий акима района (города областного значения) по основаниям, предусмотренным пунктом 1-1 настоящей статьи, соответствующая территориальная избирательная комиссия принимает решение, в котором констатируется факт наступления оснований, влекущих прекращение полномочий акима, и принимается решение о внесении акиму области представления о досрочном прекращении полномочий акима района (города областного значения).
На основании представления соответствующей территориальной избирательной комиссии аким области прекращает полномочия соответствующего акима района (города областного значения).";
пункт 4 исключить;
19) в статье 36:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Аким города районного значения, села, поселка, сельского округа избирается на должность в соответствии с конституционным законом.";
пункт 3 исключить;
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Достижение избранным акимом города районного значения, села, поселка, сельского округа в период их полномочий пенсионного возраста не является основанием для прекращения их полномочий.";
часть третью пункта 6 исключить;
20) дополнить статьей 36-2 следующего содержания:
"Статья 36-2. Требования к кандидатам избираемых акимов
Аким избирается на должность сроком на четыре года из числа граждан Республики Казахстан в возрасте не моложе двадцати пяти лет населением соответствующей административно-территориальной единицы на основе всеобщего, равного, прямого избирательного права при тайном голосовании.";
21) в пункте 8 статьи 37 слово "Президент" исключить.
23. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2002 года "О политических партиях":
1) в статье 6:
в пункте 1 слова "не менее одной тысячи" заменить словами "не менее семи ста";
в пункте 6 слова "двух месяцев" заменить словами "трех месяцев";
в подпункте 1) пункта 9 слово "шести" заменить словом "семи";
2) в статье 8:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Председатели и судьи Конституционного Суда, Верховного Суда и иных судов, председатели и члены Центральной избирательной комиссии, Высшей аудиторской палаты Республики, военнослужащие, сотрудники и работники органов национальной безопасности, правоохранительных органов не должны состоять в политических партиях, выступать в поддержку какой-либо политической партии.
Лица, указанные в части первой настоящего пункта, за исключением военнослужащих, должны выйти из политических партий в течение десяти дней со дня назначения, избрания, поступления на службу.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:

1-2. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің өкілеттігі осы баптың 1-1-тармағында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған кезде тиісті аумақтық сайлау комиссиясы шешім қабылдайды, онда әкімнің өкілеттігін тоқтатуға әкеп соғатын негіздердің басталу фактісі көрсетіледі және облыс әкіміне аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату туралы ұсыныс енгізу туралы шешім қабылданады.
Тиісті аумақтық сайлау комиссиясының ұсынуы негізінде облыс әкімі тиісті аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің өкілеттігін тоқтатады.";
4-тармақ алып тасталсын;
18) 36-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкімі қызметке конституциялық заңға сәйкес сайланады.";
3-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің сайланған әкімінің өзінің өкілеттігі кезеңінде зейнеткерлік жасқа жетуі оның өкілеттігін тоқтатуға негіз болып табылмайды.";
6-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
19) мынадай мазмұндағы 36-2-баппен толықтырылсын:
"36-2-бап. Сайланатын әкімдердің кандидаттарына қойылатын талаптар
Әкімді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің халқы жалпыға бірдей, тең, төте сайлау құқығы негізінде жасырын дауыс беру арқылы жиырма бес жасқа толған Қазақстан Республикасы азаматтарының арасынан төрт жыл мерзімге лауазымға сайлайды.";
20) 37-баптың 8-тармағындағы "Президентi," деген сөз алып тасталсын.
23. "Саяси партиялар туралы" 2002 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-бапта:
1-тармақтағы "бір мың" деген сөздер "жеті жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "екі" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
9-тармақтың 1) тармақшасындағы "алты" деген сөз "жеті" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 8-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Конституциялық соттың, Жоғарғы Соттың және өзге де соттардың төрағалары мен судьялары, Орталық сайлау комиссиясының, Республиканың Жоғары аудиторлық палатасының төрағалары мен мүшелері, қызметкерлер, әскери қызметшілер, ұлттық қауіпсіздік органдарының, құқық қорғау органдарының қызметкерлері және жұмыскерлері саяси партияларда болмауға, қандай да бір саяси партияны қолдап сөйлемеуге тиіс.
Әскери қызметшiлерді қоспағанда, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдар тағайындалған, сайланған, қызметке кірген күннен бастап он күн ішінде саяси партиялардан шығуға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:

"3-1. На период осуществления своих полномочий Президент Республики Казахстан не должен состоять в политической партии.
В случае, если на момент принесения народу присяги Президент Республики Казахстан состоит в политической партии, он должен выйти из политической партии в течение десяти дней со дня принесения присяги.";
3) в пункте 1 статьи 9:
в подпункте 8) слова ", в акимы городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" исключить;
в подпункте 9) слова "или ротации" исключить;
4) в статье 10:
в пункте 3 слово "шести" заменить словом "двенадцати";
в пункте 6:
слово "двадцати" заменить словом "пяти";
слово "шестисот" заменить словом "двухсот";
5) подпункт 3) пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"3) выдвигать кандидатов в Президенты Республики Казахстан, депутаты Мажилиса Парламента и маслихатов Республики, акимы района (города областного значения), городов районного значения, сел, поселков, сельских округов; через своих представителей в маслихатах предлагать кандидатуры в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан.
В случае реорганизации (выделения или разделения) административно-территориальной единицы политическая партия распределяет:
персональный состав депутатов реорганизованного маслихата с учетом распределенных маслихатом мандатов;
кандидатов, включенных в зарегистрированный партийный список.";
6) подпункт 2) пункта 4 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"2) выдвигаются партийные списки кандидатов в депутаты соответствующих маслихатов, кандидаты в акимы района (города областного значения), городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, а также кандидаты в депутаты в районные и городские маслихаты по мажоритарной системе.".
24. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан":
в статье 47-9:
в части первой слова "Координационный совет готовит ежегодный консолидированный доклад" заменить словами "Уполномоченный готовит проект ежегодного консолидированного доклада";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Ежегодный консолидированный доклад утверждается Координационным советом.".
25. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года "О государственной правовой статистике и специальных учетах":
1) в преамбуле слова "иных государственных органов, осуществляющих статистическую деятельность в области правовой статистики и ведения" заменить словами "субъектов правовой статистики и";
2) в статье 1:
в подпункте 2) слова "объединенная статистическая информационная база данных" заменить словами "объединенные статистические электронные информационные ресурсы";
в подпункте 3):
слово "данные, предоставляемые" заменить словами "документированная информация, предоставляемая";
слова "для использования в статистических целях" исключить;
в подпункте 4) слова ", независимо от формы их представления, зафиксированные в информационном учетном документе" исключить;
подпункт 5) после слова "оптический" дополнить словом ", электронный";
в подпункте 7) слова "судопроизводства и" заменить словами "и административного судопроизводства, а также";
подпункт 7-1 изложить в следующей редакции:
"7-1) географические информационные карты государственной правовой информационной статистической системы – компонент государственной правовой информационной статистической системы, обеспечивающий визуализацию правовой статистической информации на географических координатах населенных пунктов страны в режиме реального времени;";
в подпункте 8) слова "уголовного судопроизводства," заменить словами "расследования досудебных производств, уголовного судопроизводства, а также";
подпункты 13) и 14) изложить в следующей редакции:

"3-1. Қазақстан Республикасының Президенті өз өкілеттігін жүзеге асыру кезеңінде саяси партияда болмауға тиіс.
Халыққа ант беру кезінде Қазақстан Республикасының Президенті саяси партияда тұрған жағдайда, ол ант берген күннен бастап он күн ішінде саяси партиядан шығуға тиіс.";
3) 9-баптың 1-тармағында:
8) тармақшадағы ", аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкіміне" деген сөздер алып тасталсын;
9) тармақшадағы "немесе ротациялау" деген сөздер алып тасталсын;
4) 10-бапта:
3-тармақтағы "алты" деген сөз "он екі" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
"алты жүз" деген сөздер "екі" деген сөзбен ауыстырылсын:
"жиырма" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 15-баптың 1-тармағы 3) тармақшасында:
"Мәжiлiсiнiң және мәслихаттарының депутаттығына," деген сөздерден кейін "аудан (облыстық маңызы бар қала)," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әкімшілік-аумақтық бірлік қайта ұйымдастырылған (бөлініп шыққан немесе бөлінген) жағдайда саяси партия:
мәслихат бөлген мандаттарды ескере отырып, қайта ұйымдастырылған мәслихат депутаттарының дербес құрамын;
тіркелген партиялық тізімге енгізілген кандидаттарын бөледі.";
6) 16-баптың 4-тармағының 2)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тиісті мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың, аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкіміне кандидаттардың, сондай-ақ мажоритарлық жүйе бойынша аудандық және қалалық мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдері ұсынылады.".
24. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
47-9-бапта:
1-тармақта:
"Үйлестіру кеңесі" деген сөздер "Уәкіл" деген сөзбен ауыстырылсын;
"баяндамасын" деген сөз "баяндамасының жобасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықытырлсын:
"1-1. Жыл сайынғы шоғырландырылған баяндаманы Үйлестіру кеңесі бекітеді.".
25. "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң мемлекеттік құқықтық статистиканы жүзеге асырудың және арнайы есепке алуды жүргiзудiң құқықтық негiздерi мен қағидаттарын, уәкiлеттi органның және құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерінің өкiлеттiктерi мен функцияларын айқындайды.";
2) 1-бапта:
2) тармақшадағы "ақпараттық дерекқоры" деген сөздер "электрондық ақпараттық ресурстары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
"статистикалық мақсатта пайдалану үшiн" деген сөздер алып тасталсын;
"мәліметтер" деген сөз "құжатталған ақпарат" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "ұсынылған нысанына қарамастан, ақпараттық есепке алу құжатында жазылған" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы "оптикалық" деген сөзден кейін ", электрондық" деген сөзбен толықтырылсын;
7) тармақшадағы "азаматтық сот iсiн жүргiзудiң және атқарушылық iс жүргiзудiң" деген сөздер "азаматтық және әкімшілік сот iсiн жүргiзудiң, сондай-ақ атқарушылық iс жүргiзудiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) мемлекеттік құқықтық ақпараттық статистикалық жүйенің географиялық ақпараттық карталары – елдің елді мекендерінің географиялық координаттарында құқықтық статистикалық ақпаратты нақты уақыт режимінде визуализациялауды қамтамасыз ететін мемлекеттік құқықтық ақпараттық статистикалық жүйенің компоненті;";
8) тармақшадағы "қылмыстық сот ісін жүргізудің," деген сөздер "сотқа дейінгі іс жүргізуді тергеп-тексерудің, қылмыстық сот ісін жүргізудің, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) және 14) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"13) субъекты правовой статистики и специальных учетов - правоохранительные, специальные, судебные и иные государственные органы, организации, а также лица, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан представляют правовую статистическую информацию уполномоченному органу;
14) уполномоченный орган – Комитет по правовой статистике и специальным учетам, осуществляющий в пределах компетенции Генеральной прокуратуры функции и полномочия государственного органа по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов;";
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) учетно-регистрационная дисциплина – представление субъектами правовой статистики и специальных учетов правовой статистической информации в соответствии с критериями, пределами, параметрами, объемами и сроками, установленными уполномоченным органом.";
3) в пункте 1 статьи 2 после слов "Конституции Республики Казахстан," дополнить словами "Конституционном законе "О прокуратуре,";
4) в статье 6:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) взаимодействует с субъектами правовой статистики и специальных учетов в рамках реализации задач уполномоченного органа;";
подпункт 12-3) изложить в следующей редакции:
"12-3) осуществляет функции оператора информационных систем по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов, системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов по:
обеспечению соблюдения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности;
осуществлению эксплуатации, сопровождения, развития, мониторинга;
обеспечению бесперебойного и надлежащего функционирования, а также защиты;
обеспечению безопасности хранения электронных информационных ресурсов;
обеспечению оперативного реагирования на выявленные недостатки и принятию мер по их устранению;";
подпункты 12-5) и 12-6) изложить в следующей редакции:
"12-5) обеспечивает функционирование географических информационных карт государственной правовой информационной статистической системы;
12-6) осуществляет прием, выдачу, хранение и уничтожение прекращенных уголовных дел;";
дополнить подпунктами 12-9), 12-10), 12-11) и 12-12) следующего содержания:
"12-9) внедряет информационно-коммуникационные технологии в процессы расследования уголовных дел, производства по делам об административных правонарушениях, учета и регистрации актов о назначении проверок;

"13) құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерi - уәкiлеттi органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқықтық статистикалық ақпарат беретiн құқық қорғау, арнаулы, сот органдары және өзге де мемлекеттiк органдар, ұйымдар, сондай-ақ адамдар;
14) уәкiлеттi орган – Бас прокуратураның құзыреті шегінде құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі мемлекеттік органның функциялары мен өкілеттіктерін жүзеге асыратын Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитеті;";
мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) есепке алу-тіркеу тәртібі – құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерінің уәкілетті орган белгілеген өлшемшарттарға, шектерге, параметрлерге, көлемдерге және мерзімдерге сәйкес құқықтық статистикалық ақпаратты ұсынуы.";
3) 2-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Конституциясына" деген сөздерден кейін ", "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 6-бапта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) уәкілетті органның тапсырмаларын іске асыру шеңберінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілерімен өзара іс-қимыл жасайды;";
12-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12-3) мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі ақпараттық жүйелер, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесі опреторының:
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
пайдалануды, сүйемелдеуді, дамытуды, мониторингті жүзеге асыру;
үздіксіз және тиісінше жұмыс істеуін, сондай-ақ қорғауды қамтамасыз ету;
электрондық ақпараттық ресурстарды сақтау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
анықталған кемшіліктерге жедел ден қоюды және оларды жою жөнінде шаралар қабылдауды қамтамасыз ету бойынша функцияларды жүзеге асырады;";
12-5) және 12-6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"12-5) мемлекеттік құқықтық ақпараттық статистикалық жүйенің географиялық ақпараттық карталарының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
12-6) тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдауды, беруді, сақтауды және жоюды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 12-9), 12-10), 12-11) және 12-12) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-9) қылмыстық істерді тергеп-тексеру, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу, тексерулер тағайындау туралы актілерді есепке алу және тіркеу процестеріне ақпараттық-коммуникациялық технологияларды енгізеді;

12-10) проводит операционную оценку по рассмотрению обращений;
12-11) оказывает информационно - справочное обслуживание физическим и юридическим лицам;
12-12) оказывает государственные услуги физическим и юридическим лицам;";
5) в статье 7:
в пункте 1:
в подпункте 2):
слова "контроль и" исключить;
слова "без вмешательства в процессуальную деятельность суда и органов уголовного преследования" заменить словами "без вмешательства в их процессуальную и иную деятельность";
в подпункте 3) слова "контрольных и" исключить;
подпункт 4) исключить;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) предоставлять доступ к правовой статистической информации способами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан;";
в пункте 2:
в подпункте 9) слова "полученных преступным путем, и финансированию терроризма." заменить словами "полученных преступным путем, и финансированию терроризма;"
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) выполнять иные обязанности, предусмотренные законами.";
6) в статье 12:
в пункте 3:
в подпункте 1) после слов "уголовные правонарушения," дополнить словами "привлеченных и";
подпункт 6-1) исключить;
подпункт 6-2) изложить в следующей редакции:
"6-2) о гражданах Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности, осужденных и отбывающих наказание за границей;";
в подпункте 10) слово ", осуществляемых" заменить словами "и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проводимых";
в пункте 4 слова "создания, формирования, хранения, ведения и использования" заменить словами "ведения, использования и хранения";
7) в пункте 1 статьи 16-1:
в части первой после слов "для предоставления сотрудникам" дополнить словами "и (или) работникам";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Порядок и основания получения иными органами из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для решения возложенных на них задач, определяются совместными нормативными правовыми актами Генерального Прокурора Республики Казахстан и первых руководителей иных органов.";
8) в пункте 5 статьи 16-2 слова "определяются совместными нормативными правовыми актами" заменить словами "определяется совместным нормативным правовым актом".
26. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира":

12-10) өтініштерді қарау бойынша операциялық бағалау жүргізеді;
12-11) жеке және заңды тұлғаларға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсетеді;
12-12) жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызметтер көрсетеді;";
5) 7-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) iс жүргiзу және өзге қызметiне араласпай, құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерi беретiн құқықтық статистикалық ақпараттың тұтастығына, объективтiлiгiне, анықтығына және жеткiлiктілігiн қадағалауды жүзеге асыруға;"
3) тармақшадағы "бақылау және" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) құқықтық статистикалық ақпаратқа қолжетімділікті Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған тәсілдермен беруге;";
2-тармақта:
9) тармақшадағы "табыс етуді жүзеге асыруға міндетті." деген сөздер "табыс етуді жүзеге асыруға міндетті;" деген сөздер ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) заңдарда көзделген өзге де міндеттерді орындауды жүзеге асыруға міндетті.";
6) 12-бапта:
3-тармақта:
1) тармақшадағы "қылмыстық жауаптылыққа" деген сөзден кейін "тартылған және" деген сөздермен толықтырылсын;
6-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
"6-2) қылмыстық жауаптылыққа тартылған, сотталған және жазасын шетелде өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтары туралы;";
10) тармақа мынадай редакцияда жазылсын:
"10) бақылау және қадағалау органдары жүргізетін және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті органда тіркелетін тексерулерді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды;";
4-тармақтағы "құру, қалыптастыру, сақтау, жүргізу және пайдалану" деген сөздер "жүргізу, пайдалану және сақтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 16-1-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктегі "өзге де органдардың қызметкерлеріне" деген сөздерден кейін "және (немесе) жұмыскерлеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өзге органдардың құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен өздеріне жүктелген міндеттерді шешу үшін қажетті ақпаратты алу тәртібі мен негіздері Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының және өзге де органдардың бірінші басшыларының бірлескен нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.";
8) 16-2-баптың 5-тармағындағы "актілерінде" деген сөз "актісінде" деген сөзбен ауыстырылсын.
26. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:

1) в статье 4:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Животный мир принадлежит народу Казахстана. От имени народа Казахстана право собственности осуществляет государство. При этом осуществление права собственности государством реализуется через режим государственной собственности в интересах народа Казахстана.";
2) подпункт 2) пункта 3 статьи 15 исключить.
27. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности":
в статье 34:
в части первой слова "Координационный совет готовит ежегодный консолидированный доклад" заменить словами "Уполномоченный готовит проект ежегодного консолидированного доклада";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Ежегодный консолидированный доклад утверждается Координационным советом.".
28. В Закон Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан":
в пунктах 1 и 2 статьи 12 слова "Совет" заменить словами "Суд".
29. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях":
1) пункт 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"1. Земли особо охраняемых природных территорий, а также земельные участки иных категорий земель, занятые объектами государственного природно-заповедного фонда, принадлежат народу Казахстана и не подлежат отчуждению. От имени народа Казахстана право собственности осуществляет государство. При этом осуществление права собственности государством реализуется через режим государственной собственности в интересах народа Казахстана.";
2) подпункт 2) пункта 4 статьи 78 исключить.
30. В Закон Республики Казахстан от 20 октября 2008 года "Об Ассамблее народа Казахстана":
1) пункт 1 статьи 7 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) по предложению Совета Ассамблеи назначает пять депутатов Сената Парламента Республики Казахстан;";
2) в статье 9:
подпункт 1) пункта 4 исключить;
пункт 8 исключить;
3) в статье 10:
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) предложение по пяти кандидатам в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан, назначаемым Президентом Республики Казахстан;";
в пункте 6 после слов "Решение Совета" дополнить словами "оформляется протоколом и";
4) подпункт 2) пункта 7 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"2) вырабатывают предложения по кандидатам в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан, назначаемым Президентом Республики Казахстан, которые направляются в Совет Ассамблеи;";

1) 4-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жануарлар дүниесі Қазақстан халқына тиесілі. Қазақстан халқының атынан меншік құқығын мемлекет жүзеге асырады. Бұл ретте мемлекеттің Қазақстан халқының мүддесі үшін меншік құқығын жүзеге асыруы мемлекеттік меншік режимі арқылы іске асырылады.";
2) 15-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын.
27. Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
34-бапта:
1-тармақта:
"Үйлестіру кеңесі" деген сөздер "Уәкіл" деген сөзбен ауыстырылсын;
"баяндамасын" деген сөз "баяндамасының жобасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын;
"1-1. Жыл сайынғы шоғырландырылған баяндаманы Үйлестіру кеңесі бекітеді.".
28. "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" 2005 жылғы 30 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
12-бапта:
1-тармақтағы "Кеңес" деген сөз "Сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Кеңеске" деген сөз "Сотқа" деген сөзбен ауыстырылсын.
29. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 23-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері, сондай-ақ мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілері орналасқан өзге де санаттардағы жерлердің жер учаскелері Қазақстан халқына тиесілі және иеліктен шығаруға жатпайды. Қазақстан халқының атынан меншік құқығын мемлекет жүзеге асырады. Бұл ретте мемлекеттің Қазақстан халқының мүддесі үшін меншік құқығын жүзеге асыруы мемлекеттік меншік режимі арқылы іске асырылады.";
2) 78-баптың 4-тармағының 2-тармақшасы алып тасталсын.
30. "Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы" 2008 жылғы 20 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Ассамблея Кеңесінің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының бес депутатын тағайындайды;";
2) 9-бапта:
4-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
8-тармақ алып тасталсын;
3) 10-бапта:
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаттығына бес кандидат бойынша ұсыныс беру;";
6-тармақтағы "Кеңестің шешімі," деген сөздер "Кеңестің шешімі хаттамамен ресімделеді және ол" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 14-баптың 7-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаттығына кандидаттар бойынша ұсыныстар әзірлейді, олар Ассамблея Кеңесіне жіберіледі;";

5) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Прекращение полномочий депутата Сената Парламента, назначаемого по предложению Совета Ассамблеи
1. Полномочия депутата Сената Парламента, назначаемого по предложению Совета Ассамблеи, могут быть досрочно прекращены по решению Президента, в том числе на основании предложений Совета Ассамблеи.
2. Предложение об отзыве депутата Сената Парламента Республики Казахстан, назначенного по предложению Ассамблеи, принимается на Совете Ассамблеи.
3. Предложение Совета Ассамблеи о прекращении полномочий депутата Сената Парламента, назначенного по предложению Ассамблеи, не позднее чем в пятидневный срок со дня принятия решения Совета Ассамблеи передается на рассмотрение Президента Республики Казахстан.".
31. В Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах":
в статье 11-9:
в части первой слова "Координационный совет готовит ежегодный консолидированный доклад" заменить словами "Уполномоченный готовит проект ежегодного консолидированного доклада";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Ежегодный консолидированный доклад утверждается Координационным советом.".
32. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей":
в статье 25:
в пункте 1 после слова "осуществляет" дополнить словом "высший";
в пункте 5 после слова "постановление" дополнить словами ", которое подлежит обязательному исполнению.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. В целях исполнения возложенных функций и задач прокурор вправе своим постановлением отменить не соответствующие закону акты судебных исполнителей.";
33. В Закон Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года "О Фонде национального благосостояния":
в статье 14:
в пункте 2:
слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
слова "Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан";
слова "Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан";
в пункте 3 слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
в пункте 4 слова "Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палате Республики Казахстан";
в пункте 6 слова "Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшая аудиторская палата Республики Казахстан";

5) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Ассамблея Кеңесінің ұсынысы бойынша тағайындалатын Парламент Сенаты депутатының өкілеттігін тоқтату
1. Ассамблея Кеңесінің ұсынысы бойынша тағайындалатын Парламент Сенаты депутатының өкілеттігі Президенттің шешімі бойынша, оның ішінде Ассамблея Кеңесінің ұсыныстары негізінде мерзімінен бұрын тоқтатылуы мүмкін.
2. Ассамблеяның ұсынысы бойынша тағайындалған Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутатын кері шақырып алу туралы ұсыныс Ассамблея Кеңесінде қабылданады.
3. Ассамблея Кеңесінің Ассамблея ұсынысы бойынша тағайындалған Парламент Сенаты депутатының өкілеттігін тоқтату туралы ұсынысы Ассамблея Кеңесінің шешімі қабылданған күннен бастап бес күн мерзімнен кешіктірілмей Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына беріледі.".
31. "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
11-9-бапта:
1-тармақта:
"Үйлестіру кеңесі" деген сөздер "Уәкіл" деген сөзбен ауыстырылсын;
"баяндамасын" деген сөз "баяндамасының жобасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын;
"1-1. Жыл сайынғы шоғырландырылған баяндаманы Үйлестіру кеңесі бекітеді.".
32. "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
25-бапта:
1-тармақтағы "атқарушылық іс жүргізудің заңдылығын" деген сөздерден кейін "жоғары" деген сөзбен толықтырылсын;
5-тармақтағы "прокурор қаулы шығарады" деген сөздерден кейін ", ол міндетті түрде орындалуға жатады" деген сөздермен толықтырылсын;
33. "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2012 жылғы 1 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
14-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөлікте:
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын.

34. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите".
в пункте 2 статьи 28 слово "Законом" заменить словами "Конституционным законом";
35. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан":
1) в подпункте 2) пункта 2 статьи 4 после слов "за исключением" дополнить словами "судей Конституционного Суда Республики Казахстан,";
2) в пункте 7 статьи 11 после слова "Судьям" дополнить словами "Конституционного Суда Республики Казахстан в отставке, судьям";
3) в подпункте 5) пункта 4 статьи 24 после слова "судей" дополнить словами "Конституционного Суда Республики Казахстан в отставке, судей".
36. В Закон Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года "Об общественных советах":
1) в пункте 1 статьи 1:
слова "Конституционного Совета" заменить словами "Конституционного Суда";
слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
2) в пункте 4 статьи 8 слово "секретарем" заменить словом "председателем";
3) в части третьей пункта 6 статьи 13 слово "секретарь" заменить словом "председатель";
4) в пункте 1 статьи 23 слово "секретаря" заменить словом "председателя".
37. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле":
1) в подпункте 9) статьи 1 слова "Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан";
2) в пункте 3 статьи 2 слова "со Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "с Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан";
3) в пункте 1 статьи 7 слова "Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее - Высшая аудиторская палата)";
4) в пункте 2 статьи 8:
в подпункте 1) слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";
в подпункте 2) слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";

34. 2013 жылғы 21 мамырдағы "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына:
28-баптың 2-тармағындағы "Заңында" деген сөз "Конституциялық заңында" деген сөздермен ауыстырылсын.
35. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "өмір бойғы ай сайынғы қамтылымды алатын отставкадағы" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьяларын," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 11-баптың 7-тармағындағы "Өмір бойғы ай сайынғы қамтылымды алатын" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының отставкадағы судьяларына," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 24-баптың 4-тармағының 5) тармақшасындағы "өмір бойғы ай сайынғы қамтылымды алатын" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының отставкадағы судьялары," деген сөздермен толықтырылсын.
36. "Қоғамдық кеңестер туралы" 2015 жылғы 2 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 1-тармағында:
"Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-баптың 4-тармағындағы "хатшысы" деген сөз "төрағасы" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 13-баптың 6-тармағының үшінші бөлігіндегі "хатшысының" деген сөз "төрағасының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 23-баптың 1-тармағындағы "хатшысының" деген сөз "төрағасының" деген сөзбен ауыстырылсын.
37. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 9) тармақшасындағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-баптың 3-тармағындағы "республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетімен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 7-баптың 1-тармағындағы "республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті)" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 8-баптың 2-тармағында:
1) тармақшадағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
екінші және үшінші бөліктердегі "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "Есеп комитетімен" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатамен" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) в статье 9 слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";
6) в статье 10:
в подпункте 1) пункта 1 слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
в пункте 1-1:
слова "Конституционном Совете" заменить словами "Конституционном Суде";
слова "Счетном комитете" заменить словами "Высшей аудиторской палате";
в пункте 2 слова Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
7) в статье 12:
в заголовке слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
в пунктах 1, 2 и 3 слова слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
в пункте 4:
в части первом слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
в подпункте 9) слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
в подпункте 14) слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палате";
8) в подпунктах 8) и 10-1) статьи 14 слова "со Счетным комитетом" заменить словами "с Высшей аудиторской палатой";
9) в подпункте 12) статьи 15 слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
10) в статье 18:
в пункте 1 слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";
в части третьей слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
в пункте 3 слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
в пункте 4 слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
в пункте 8 слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
в части третьей пункта 9 слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";
11) в статье 19:
в пункте 2 слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
в пунктах 3, 4 и 5 слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";
12) в подпункте 3) статьи 22 слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
13) в статье 26:
в пунктах 2 и 4 слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
в пункте 5:
слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";

5) 9-баптағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 10-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1-тармақта:
"Конституциялық Кеңесінде" деген сөздер "Конституциялық Сотында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Есеп комитетінде" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатада" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 12-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"12 бап. Жоғары аудиторлық палатасының құзыреті";
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жоғары аудиторлық палатасы мыналардың:";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жоғары аудиторлық палатасы мыналарға:";
3-тармақтағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жоғары аудиторлық палатасы:";
9) тармақшадағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақшадағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 14-баптың 8) және 10-1) тармақшаларындағы "Есеп комитетімен" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатамен" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 15-баптың 12) тармақшасындағы "Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 18-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бесінші бөлігінде:
1) тармақшада:
"Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3 және 4-тармақтардағы "Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 19-бапта:
2-тармақтағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
3, 4 және 5-тармақтардағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 22-баптың бірінші бөлігінің 3) тармақшасындағы "Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 26-баптың 2, 4 және 5-тармақтарындағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;

14) в статье 27:
в пунктах 1 слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
в пункте 2 слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";
в пункте 4 слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшую аудиторскую палату";
15) в статье 28:
в пункте 1 слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
в пункте 2 слова "Счетному комитету" заменить словами "Высшей аудиторской палате";
16) в пункте 1 статьи 29 слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
17) в статье 34 слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
18) в пунктах 1 и 3 статьи 35 слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";
19) в статье 39:
в пункте 2:
слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
в пунктах 5, 6 и 7 слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";
в подпункте 4) пункта 8 слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";
20) заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ВЫСШЕЙ АУДИТОРСКОЙ ПАЛАТЫ";
21) в статье 40 слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
22) в статье 41:
в заголовке слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшую аудиторскую палату";
в пунктах 1 и 2 слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
23) в статье 42:
в заголовке слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
в пунктах 1, 2, 3 и 4 слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
24) заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. ОСНОВЫ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ ВЫСШЕЙ АУДИТОРСКОЙ ПАЛАТЫ С ДОЛЖНОСТНЫМИ ЛИЦАМИ, ГОСУДАРСТВЕННЫМИ ОРГАНАМИ И ИНЫМИ ОРГАНИЗАЦИЯМИ";
25) в статье 43:
в заголовке слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
в пункте 1 слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
в пункте 2 слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";

14) 27-бапта:
1 және 2-тармақтардағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "Есеп комитетіне" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 28-баптың 1 және 2-тармақтарындағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 29-баптың 1-тармағындағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 34-баптағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 35-баптың 1 және 3-тармақтарындағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 39-бапта:
2-тармақта:
"Есеп комитетінен" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатадан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
5, 6, 7-тармақтардағы және 8-тармақтың 4) тармақшасындағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. ЖОҒАРЫ АУДИТОРЛЫҚ ПАЛАТАНЫҢ ҚЫЗМЕТІН ҰЙЫМДАСТЫРУ";
21) 40-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"40-бап. Жоғары аудиторлық палатаның құрамы";
1-тармақта:
"Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 41-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. Жоғары аудиторлық палатаға мемлекеттік қызметке кіру"
1 және 2-тармақтардағы "Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 42-бапта:
тақырыптағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
1, 2, 3 және 4-тармақтардағы "Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 7-тараудың тақырыбындағы "ЕСЕП КОМИТЕТІНІҢ" деген сөздер "ЖОҒАРЫ АУДИТОРЛЫҚ ПАЛАТАНЫҢ" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 43-бапта:
тақырыптағы "Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;

26) в статье 44:
в заголовке слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
в пункте 1 слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";
в пункте 2 слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Мажилис Парламента Республики Казахстан заслушивает два раза в год отчет Председателя Высшей аудиторской палаты.";
27) в статье 45:
в заголовке слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
в пункте 1 слова "Счетный комитет" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
28) в статье 46:
в заголовке слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
в пункте 1 слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";
в пункте 3:
слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";
29) в пункте 2 статьи 47 слова "Счетного комитета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
30) в статье 52:
в заголовке слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой";
в пункте 1 слова "Счетному комитету" заменить словами "Высшей аудиторской палате";
в пункте 2 слова "Счетным комитетом" заменить словами "Высшей аудиторской палатой".
38. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан":
1) в пунктах 3 и 4 статьи 13 слово "Совета" заменить словом "Суда";
2) в статье 19:
в пункте 1:
в части второй слова "акимы, избираемые путем прямого избирательного права" заменить словами "избираемые акимы";
в части третьей слова "акимы, избираемые путем прямого избирательного права," заменить словами "избираемые акимы";
часть пятую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Положения настоящего пункта не распространяются на избранного акима.";
3) в части третьей пункта 1 статьи 20 слова "акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа" заменить словами "избранных акимов";
4) в части четвертой пункта 1 статьи 38:
слова "акима города районного значения, села, поселка, сельского округа" заменить словами "избранных акимов";
слова "соответствующего акима района (города областного значения)" заменить словами "вышестоящего акима";
5) в подпункте 4-1) пункта 3 статьи 44 слово "административных" исключить;

26) 44-бапта:
тақырыптағы "Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі жылына екі рет Жоғары аудиторлық палата Төрағасының есебін тыңдайды.";
27) 45-бапта:
тақырыптағы "Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 46-бапта:
тақырыптағы "Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палата" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 47-баптың 2-тармағындағы "Есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 52-бапта:
тақырыптағы "Есеп комитетімен" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатамен" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "Есеп комитетіне" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Есеп комитетімен" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатамен" деген сөздермен ауыстырылсын;
38. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 13-баптың 3 және 4-тармақтарындағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 19-бапта:
1-тармақта:
екінші және үшінші бөліктердегі "Төте сайлау құқығы арқылы сайланатын" деген сөздер "Сайланатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың ережелері сайланған әкімге қолданылмайды.";
3) 20-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі "аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері" деген сөздер "сайланған әкімдер" деген сөздермен ауыстырылсын";
4) 38-баптың 1-тармағының төртінші бөлігінде:
"Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің" деген сөздер "Сайланған әкімнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті әкімінің" деген сөздер "жоғары тұрған әкімнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 44-баптың 3-тармағының 4-1) тармақшасындағы "әкімшілік" деген сөз алып тасталсын;

6) статью 54 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Избранный аким уходит в отпуск путем издания собственного акта по согласованию с вышестоящим акимом.";
7) в статье 60:
в пункте 3-1:
в подпункте 2) после слов "района в городе" дополнить словами ", за исключением избранного акима;";
в подпункте 5) слова ",акимом села, поселка, сельского округа" исключить.
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Особенности подачи в отставку избранных акимов, являющихся политическими государственными служащими, регулируются Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".".
39. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации":
статью 1 дополнить подпунктом 73) следующего содержания:
"73) пользователь онлайн – платформы – физическое и (или) юридическое лицо, зарегистрировавшее и предоставившее свои персональные данные, а также прошедшее идентификацию на одной из существующих онлайн-платформ в виртуальном пространстве интернета.".
40. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О Высшем Судебном Совете Республики Казахстан":
1) в статье 4:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Совет состоит из Председателя и других лиц, назначаемых Президентом Республики Казахстан. Председатель назначается Президентом Республики Казахстан с согласия Сената Парламента.";
в части второй слова "назначаются по должности членами Совета Президентом Республики Казахстан" заменить словами "являются членами Совета по должности.";
в пункте 6 после слов "иностранных экспертов," заменить словами "иностранных экспертов и представителей юридической общественности";
в пункте 7 слова "государственных служащих," исключить;
2) пункт 3 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"3. Изучение кандидатов на судейские должности, а также вынесение отобранных кандидатов на заседание Совета осуществляются Комиссией по конкурсному отбору при Совете.
Порядок формирования, а также проведения заседаний Комиссии по конкурсному отбору определяется Регламентом Совета.
Победителем конкурса на занятие вакантной должности признается кандидат, набравший не менее двух третей голосов членов Совета, принимающих участие в его заседании.
Онлайн-трансляция конкурсных процедур, а также публикация разъяснений по итогам их проведения осуществляются в порядке, определяемом регламентом Совета.".
41. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках":
подпункт 15) пункта 3 статьи 39 исключить.

6) 54-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Сайланған әкім жоғары тұрған әкімнің келісімі бойынша өз актісін шығару арқылы демалысқа кетеді.";
7) 60-бапта:
3-1-тармақта:
2) тармақшадағы "өзінің орынбасары," деген сөздер "сайланған әкімді қоспағанда, өзінің орынбасары," деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы ", ауыл, кент, ауылдық округ әкімі" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік саяси қызметшілер болып табылатын, сайланған әкімдерді отставкаға жіберу ерекшеліктері "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңмен реттеледі.".
39. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-бап мынадай мазмұндағы 75) тармақшамен толықтырылсын:
"73) онлайн-платформаны пайдаланушы – өзінің дербес деректерін тіркеген және ұсынған, сондай-ақ интернеттің виртуалды кеңістігінде бар онлайн-платформалардың бірінде сәйкестендіруден өткен жеке және (немесе) заңды тұлға.".
40. "Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кеңес Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын Төрағадан және басқа адамдардан тұрады. Төрағаны Парламент Сенатының келісімімен Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайды.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғарғы Соттың Төрағасы, Бас Прокурор, Парламент Сенаты мен Мәжілісінің тиісінше тұрақты комитеттерінің төрағалары лауазымы бойынша Кеңестің мүшелері болып табылады.";
6-тармақтағы "шетелдік сарапшыларды" деген сөздерден кейін "және заңгерлер жұртшылығының өкілдерін" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтағы "мемлекеттік қызметшілер," деген сөздер алып тасталсын;
2) 18-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Судья лауазымына кандидаттарды зерделеуді, сондай-ақ іріктелген кандидаттарды Кеңес отырысына шығаруды Кеңес жанындағы Конкурстық іріктеу жөніндегі комиссия жүзеге асырады.
Конкурстық іріктеу жөніндегі комиссияны қалыптастыру, сондай-ақ отырыстарын өткізу тәртібі Кеңес Регламентінде айқындалады.
Кеңестің отырысына қатысып отырған мүшелерінің кемінде үштен екі даусын жинаған кандидат бос лауазымға орналасуға арналған конкурстың жеңімпазы деп танылады.
Конкурстық рәсімдерді онлайн-трансляциялау, сондай-ақ оларды өткізу қорытындылары бойынша түсіндірмелерді жариялау Кеңес регламентінде айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.".
41. "Мемлекеттiк сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
39-баптың 3-тармағының 15) тармақшасы алып тасталсын.

42. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах":
1) в статье 1:
подпункты 6) и 6-1) исключить;
в подпункте 7) после слов "консолидированный закон, закон," дополнить словами "временное постановление Правительства, имеющее силу закона,";
подпункт 32-5) изложить в следующей редакции:
"32-5) консультативный документ регуляторной политики (далее – консультативный документ) – документ установленной формы, в котором должны содержаться проблемы государственного регулирования в конкретной сфере, пути их решения, обоснование необходимости разработки проекта закона и иные положения, определяемые Правительством Республики Казахстан;";
в подпункте 34):
слово "Совет" заменить словом "Суд";
слова "Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшая аудиторская палата";
2) в подпункте 2) пункта 2 статьи 2 слово "Совета" заменить словом "Суда";
3) в пункте 1 статьи 4 слово "Совета" заменить словом "Суда";
4) в статье 5:
в заголовке слово "Совета" заменить словом "Суда";
в пунктах 1 и 2 слово "Совета" заменить словом "Суда";
5) в статье 7:
в пункте 2:
в подпункте 1) после слов "консолидированные законы Республики Казахстан, законы Республики Казахстан," дополнить словами "временные постановления Правительства, имеющие силу закона;";
в подпункте 5) слово "Совета" заменить словом "Суда";
в подпункте 6) слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
в пункте 6 слово "прямой" исключить;
6) в статье 10:
в пункте 2:
в подпункте 4) после слов "законы Республики Казахстан," дополнить словами "временные постановления Правительства, имеющие силу закона;";
в подпункте 8) слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
в пункте 5 слова "Конституционного Совета" заменить словами "Конституционного Суда";
7) в пункте 4 статьи 15 слова "проектов концепций проектов законов," исключить;
8) в статье 17-1:
в пункте 4:
в части первой слова "и проекта концепции проекта закона" исключить;
часть пятую исключить;
в части седьмой слова "и проектов концепций проектов законов," исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:

42. "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
6) тармақша алып тасталсын;
6-1) тармақша алып тасталсын;
7) тармақшадағы "шоғырландырылған заң, заң," деген сөздерден кейін "Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулысы," деген сөздермен толықтырылсын;
32-5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"реттеушілік саясаттың консультативтік құжаты (бұдан әрі – консультативтік құжат) - нақты саладағы мемлекеттік реттеу проблемалары, оларды шешу жолдары, заң жобасын әзірлеу қажеттігінің негіздемесі және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өзге де ережелер қамтылуға тиіс, белгіленген нысандағы құжат;";
34) тармақшада:
"Кеңесі" деген сөз "Соты" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 4-баптың 1-тармағындағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 5-бапта:
тақырыптағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
1 және 2-тармақтардағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 7-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының шоғырландырылған заңдары, Қазақстан Республикасының заңдары" деген сөздерден кейін "Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулылары" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшадағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "тікелей" деген сөз алып тасталсын;
6) 10-бапта:
2-тармақта:
4) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының шоғырландырылған заңдары, заңдары" деген сөздерден кейін "Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулылары" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақшадағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Жоғары аудиторлық палатасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "Конституциялық Кеңесінің" деген сөздер "Конституциялық Сотының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 15-баптың 4-тармағындағы "заң жобалары тұжырымдамаларының жобаларын," деген сөздер алып тасталсын;
8) 17-1-бапта:
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "және заң жобасы тұжырымдамасының жобасын" деген сөздер алып тасталсын;
бесінші бөлік алып тасталсын;
жетінші бөліктегі "және заң жобалары тұжырымдамаларының жобаларын," деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Разработка проектов законов осуществляется на основании и в соответствии с консультативными документами, которые подлежат пересмотру в порядке и по основаниям, которые установлены правилами законотворческой работы Правительства Республики Казахстан.";
в пункте 8 слова "и проекта концепции проекта закона" исключить;
дополнить пунктом 15 следующего содержания:
"15. В целях оперативного реагирования на условия, создающие угрозу жизни и здоровью населения, конституционному строю, охране общественного порядка, экономической безопасности страны Правительство Республики Казахстан вправе разрабатывать проекты законов, а также проекты временных постановлений Правительства имеющих силу Закона, в соответствии с частью второй пункта 2 статьи 61 Конституции Республики Казахстан.
Разработка актов, указанных в части первой настоящего пункта, должна быть обоснована, сопровождаться подтверждающими данными, отражающими кризисную ситуацию, актуальные вызовы, форс-мажорные обстоятельства и масштабы реального ущерба, которые могут наступить в случае непринятия Правительством оперативных законодательных мер, и соразмерность принимаемых мер.
В нормативные правовые акты, указанные в части первой настоящего пункта, могут быть включены только положения, законодательное регулирование которых не терпит отлагательств. Включение иных положений, не относящихся к решению вопросов, связанных с оперативным реагированием на кризисные ситуации, не допускается.
Проект временного постановления Правительства, имеющего силу закона, является неотъемлемой частью проекта закона, разработанного в целях оперативного реагирования на кризисные ситуации.
Не допускаются разработка и принятие временного постановления Правительства, имеющего силу закона, отдельно от проекта закона, разработанного в целях оперативного реагирования на кризисные ситуации.
Внесение проекта закона, предусмотренного частью первой настоящей статьи, в Мажилис Парламента является обязательным условием принятия временного постановления Правительства, имеющего силу закона.
Временное постановление Правительства, имеющее силу закона, действует до вступления в силу принятых Парламентом законов или до непринятия Парламентом законов.
Особенности разработки проектов законов и временных постановлений Правительства, имеющих силу закона, указанных в части первой настоящего пункта, определяются Правилами законотворческой работы Правительства Республики Казахстан, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.";
9) в статье 18:
часть вторую пункта 1 исключить;
в части третьей пункта 4:
слова "до направления" заменить словом "направляются";
после слов "в заинтересованные государственные органы" дополнить словом "и";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:

"7. Заң жобаларын әзірлеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларында белгіленген тәртіппен және негіздер бойынша қайта қарауға жататын консультациялық құжаттар негізінде және оларға сәйкес жүзеге асырылады.";
8-тармақтағы "және заң жобасы тұжырымдамасының жобасын" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-тармақпен толықтырылсын:
"15. Халықтың өмірі мен денсаулығына, конституциялық құрылысқа, қоғамдық тәртіпті сақтауға, елдің экономикалық қауіпсіздігіне қатер төндіретін жағдайларға жедел ден қою мақсатында Үкімет Қазақстан Республикасы Конституциясының 61-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне сәйкес заңдардың жобаларын, сондай-ақ Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулыларының жобаларын әзірлеуге құқылы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген актілерді әзірлеу Үкімет жедел заңнамалық шараларды қабылдамаған жағдайда туындауы мүмкін дағдарыстық ахуалды, өзекті сын-қатерлерді, форс-мажорлық мән-жайларды және нақты залалдың ауқымын және қолданылатын шаралардың мөлшерлестігін көрсететін растайтын деректермен сүйемелденуге тиіс.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген нормативтік құқықтық актілерге заңнамалық реттелуі кейінге қалдыруға болмайтын ережелер ғана енгізілуі мүмкін. Дағдарыстық ахуалдарға жедел ден қоюға байланысты мәселелерді шешуге қатысы жоқ өзге ережелерді енгізуге жол берілмейді.
Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулысының жобасы дағдарыстық ахуалдарға жедел ден қою мақсатында әзірленген заң жобасының ажырамас бөлігі болып табылады.
Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулысын дағдарыстық ахуалдарға жедел ден қою мақсатында әзірленген заң жобасынан бөлек әзірлеуге және қабылдауға жол берілмейді.
Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген заң жобасын Парламент Мәжілісіне енгізу Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулысын қабылдаудың міндетті шарты болып табылады.
Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулысы Парламент қабылдаған заңдар күшіне енгенге дейін немесе Парламент заңдарды қабылдамағанға дейін қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген заңдар мен Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулыларының жобаларын әзірлеу ерекшеліктері Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларында айқындалады.";
9) 18-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
4-тармақтың үшінші бөлігінде:
"мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жіберілгенге дейін" деген сөздер "мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жіберіледі және" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

"Порядок разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов по проектам законов, указанным в части первой пункта 15 статьи 17-1 настоящего Закона, а также временных постановлений Правительства, имеющих силу закона, определяется Правилами законотворческой работы Правительства Республики Казахстан.";
10) в части четвертой пункта 1 статьи 19 после слов "и членам экспертного совета," дополнить словами "за исключением проектов законов, указанных в части первой пункта 15 статьи 17-1 настоящего Закона, а также по временным постановлениям Правительства, имеющим силу закона, срок для представления экспертного заключения составляет три рабочих дня.";
11) в статье 20:
пункт 2 дополнить частью третьей следующего содержания:
"По проектам законов, указанным в части первой пункта 15 статьи 17-1 настоящего Закона, а также по проектам временных постановлений Правительства, имеющих силу закона, срок для представления рекомендаций общественным советом составляет три рабочих дня.";
12) в статье 21-1:
в части второй пункта 1 слово "Совета" заменить словом "Суда";
в пункте 2 слово "Советом" заменить словом "Судом";
13) в подпункте 2) статьи 22 после слов "консолидированный закон Республики Казахстан; закон Республики Казахстан;" дополнить словами "временное постановление Правительства, имеющее силу закона;";
14) пункт 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"1. В законах устанавливаются основные цели, задачи, принципы, компетенции и полномочия регулирования соответствующей отрасли (сферы).
В реализацию указанных основных положений закона в подзаконных актах соответствующие нормы могут быть детализированы.
При этом не допускается установление в подзаконном нормативном правовом акте нормы, выходящей за пределы норм, установленных законами.
В рамках целей, задач и принципов на уровне законов и подзаконных актов могут быть предусмотрены компетенции и функции государственных органов.
Компетенция и функции государственных органов в области государственного регулирования общественных отношений должны устанавливаться в нормативных правовых актах в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных процедурах с четким разграничением по уровню государственного управления.
Установление компетенций и функций на уровне законов осуществляется согласно требованиям статьи 61 Конституции Республики Казахстан.
Иные компетенции и функции государственных органов (реализационные, организационные и другие) устанавливаются на подзаконном уровне.
Методические рекомендации по определению типовых функций государственных органов принимаются Правительством Республики Казахстан.";

"Осы Заңның 17-1-бабы 15-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген заңдардың жобалары бойынша заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын, сондай-ақ Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулыларын әзірлеу, келісу тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларында айқындалады.";
10) 19-баптың 1-тармағының төртінші бөлігіндегі "Кәсіпкерлік субъектілерінің" деген сөздер "Сараптама қорытындысын ұсыну үшін мерзімі үш жұмыс күнін қамтитын осы Заңның 17-1-бабы 15-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген заңдарды, сондай-ақ Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулыларын қоспағанда, кәсіпкерлік субъектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 20-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның 17-1-бабы 15-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген заңдардың жобалары бойынша, сондай-ақ Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулыларының жобалары бойынша Қоғамдық кеңестің ұсынымдар беруі үшін мерзім үш жұмыс күнін құрайды.";
12) 21-1-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Кеңесі" деген сөз "Соты" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 22-баптың 2) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының заңы;" деген сөздерден кейін "Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулысы;" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 24-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңдарда тиісті саланы (аяны) реттеудің негізгі мақсаттары, міндеттері, қағидаттары, құзыреттері мен өкілеттіктері белгіленеді.
Заңның көрсетілген негізгі ережелерін іске асыру үшін заңға тәуелді актілерде тиісті нормалар нақтылануы мүмкін.
Бұл ретте заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіде заңдарда белгіленген нормалар шегінен шығатын нормаларды белгілеуге жол берілмейді.
Мақсаттар, міндеттер мен қағидаттар шеңберінде заңдар мен заңға тәуелді актілер деңгейінде мемлекеттік органдардың құзыреті мен функциялары көзделуі мүмкін.
Мемлекеттік органдардың қоғамдық қатынастарды мемлекеттік реттеу саласындағы құзыреті мен функциялары нормативтік құқықтық актілерде Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдер туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік басқару деңгейі бойынша аражігі нақты ажыратылып белгіленуге тиіс.
Құзыреттер мен функцияларды заңдар деңгейінде белгілеу Қазақстан Республикасы Конституциясының 61-бабының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдардың өзге де құзыреттері мен функциялары (іске асыру, ұйымдастырушылық және басқалар) заңға тәуелді деңгейде белгіленеді.
Мемлекеттік органдардың үлгілік функцияларын айқындау жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.";

15) в пункте 2 статьи 33-1:
слово "Совета" заменить словом "Суда";
после слов "и Верховного Суда Республики Казахстан," дополнить словами "нормативных правовых постановлений Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан,";
16) в пункте 1 статьи 33-2 слова "его концепция" заменить словами "консультативный документ";
17) в подпункте 1) пункта 2 статьи 33-4 слова "проекта концепции проекта закона и" исключить;
18) в подпункте 2) пункта 1 статьи 33-5 слово "Совета" заменить словом "Суда";
19) в статье 34:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) для временного постановления Правительства, имеющего силу закона, – Конституцией Республики Казахстан, законодательными актами о Правительстве Республики Казахстан, иными законодательными актами, актами Правительства Республики Казахстан;";
в подпункте 6) слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
в подпункте 7):
слово "Совета" заменить словом "Суда";
слово "Совете" заменить словом "Суде";
в пункте 3:
в части первой слово "прямо" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом перечень подзаконных актов, вытекающих из вышестоящих нормативных правовых актов, определяется Правительством в положениях государственных органов. Перечень подзаконных актов, вытекающих из вышестоящих нормативных правовых актов, разработчиком которых являются государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту, определяется Президентом Республики Казахстан.";
20) в пункте 1 статьи 35:
в подпункте 1) после слов "указы Президента Республики Казахстан – Президентом Республики Казахстан" дополнить словами ", временное постановление Правительства, имеющее силу закона, – Премьер-Министром Республики Казахстан;";
в подпункте 4) слово "секретарем" заменить словом "председателем";
21) в пункте 3 статьи 35-1:
подпункт 4-1) изложить в следующей редакции:
"4-1) нормативные правовые решения маслихатов об утверждении или уточнении бюджетов;";
дополнить подпунктами 4-2) и 4-3) следующего содержания:
"4-2) нормативные правовые акты центральных и местных исполнительных органов, а также акимов, предусматривающие принятие решений об установлении (отмене) карантинной зоны с введением карантинного режима на соответствующей территории, установлении (снятии) карантина и (или) ограничительных мероприятий в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, а также объявлении чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;

15) 33-1-баптың 2-тармағында:
"Конституциялық Кеңесі" деген сөздер "Конституциялық Соты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Жоғарғы Сотының нормативтік қаулыларын," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының нормативтік құқықтық қаулыларын," деген сөздермен толықтырылсын;
16) 33-2-баптың 1-тармағындағы "оның тұжырымдамасы" деген сөздер "консультативтік құжат" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 33-4-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "заң жобасы тұжырымдамасының жобасын және" деген сөздер алып тасталсын;
18) 33-5-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "Кеңесі" деген сөз "Соты" деген сөзбен ауыстырылсын;
19) 34-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулысы үшін – Қазақстан Республикасының Конституциясында, Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы заңнамалық актілерде, өзге де заңнамалық актілерде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде айқындалады;";
6) тармақшадағы "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы:
"Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Кеңесі" деген сөз "Соты" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "тікелей" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте жоғары тұрған нормативтік құқықтық актілерден туындайтын заңға тәуелді актілердің тізбесін Үкімет мемлекеттік органдардың ережелерінде айқындайды. Әзірлеушісі Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар болып табылатын жоғары тұрған нормативтік құқықтық актілерден туындайтын заңға тәуелді актілердің тізбесін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.";
20) 35-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы "Президентiнiң жарлықтарына – Қазақстан Республикасының Президентi" деген сөздерден кейін ",Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулысына - Қазақстан Республикасының Премьер–Министрі;" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы "хатшысы" деген сөз "төрағасымен" деген сөзбен ауыстырылсын;
21) 35-1-баптың 3-тармағында:
4-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) мәслихаттардың бюджеттерді бекіту немесе нақтылау туралы нормативтік құқықтық шешімдеріне;";
мынадай мазмұндағы 4-2) және 4-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-2) орталық және жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ әкімдердің Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларда тиісті аумақта карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу (күшін жою) туралы, карантинді және (немесе) шектеу іс-шараларын белгілеу (алып тастау) туралы шешімдер қабылдауды, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайды жариялауды көздейтін нормативтік құқықтық актілеріне;

4-3) нормативные правовые акты по утверждению пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размеров предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары.";
22) в статье 42:
в пункте 3:
в подпункте 3) слово "Совета" заменить словом "Суда";
в подпункте 4) слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты";
пункт 4-1 дополнить частью шестой следующего содержания:
"Требования, установленные настоящим пунктом, не распространяются на проекты законов и временные постановления Правительства, имеющие силу закона, разработанные в соответствии с частью первой пункта 15 статьи 17-1 настоящего закона.";
23) в подпункте 1) пункта 2 статьи 49 слово "Совет" заменить словом "Суд";
24) в пункте 6 статьи 58 слово "Законом" заменить словами "Конституционным законом".
43. В Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года "Об арбитраже":
в подпункте 3) пункта 1 статьи 51 слово "Советом" заменить словом "Судом".
44. В Закон Республики Казахстан от 29 июня 2021 года "О государственной фельдъегерской связи":
в подпункте 1) пункта 1 статьи 3:
слово "секретаря" заменить словом "советника";
после слов "Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы" дополнить словами ", Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан".
Статья 2. Переходные положения.
Акимы и их заместители, занимающие должности в филиалах политических партий, должны освободить вышеуказанные должности в течение десяти дней со дня введения в действие настоящего Закона.
Председатели и судьи Конституционного Суда, Верховного Суда и иных судов, председатели и члены Центральной избирательной комиссии, Высшей аудиторской палаты Республики, состоящие в политических партиях, должны в течение десяти дней со дня введения в действие настоящего Закона выйти из политических партий.
Приостановить действие пункта 1-1 и 1-2 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" до 1 января 2025 года.
На период приостановления нормы, указанные в части третьей настоящей статьи, с 1 января 2023 года по 31 декабря 2024 года действуют на основании решения маслихатов областей по утверждению перечня районов и городов областного значения, за исключением административного центра области, для проведения выборов в пилотном режиме, формируемого по предложению акима области, а также даты проведения выборов.

4-3) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат етілген шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерін бекіту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерге.";
22) 42-бапта:
3-тармақта:
3) тармақшадағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
4)-тармақшадағы "Қазақстан РеспубликасыРеспубликалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-1-тармақ мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақта белгіленген талаптар осы Заңның 17-1-бабы 15-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес әзірленген заң жобалары мен Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулыларына қолданылмайды.";
23) 49-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "Кеңесі" деген сөз "Соты" деген сөзбен ауыстырылсын;
24) 58-баптың 6-тармағындағы "Заңына" деген сөз "Конституциялық заңына" деген сөздермен ауыстырылсын.
43. "Төрелік туралы" 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
51-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын.
44. Мемлекеттік фельдъегерлік байланыс туралы" 2021 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
3-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында:
"хатшысының" деген сөз "кеңесшісінің" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті – Елбасы Кеңсесі" деген сөздерден кейін ", Адам құқықтары жөніндегі уәкіл" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Өтпелі ережелер
Саяси партиялардың филиалдарында қызмет атқаратын әкімдер мен олардың орынбасарлары жоғарыда көрсетілген қызметтерді осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап он күн ішінде босатуға тиіс.
Саяси партияларда тұратын Республика Конституциялық Сотының, Жоғарғы Сотының және өзге де соттарының төрағалары мен судьялары, Орталық сайлау комиссиясының, Жоғары аудиторлық палатаның төрағалары мен мүшелері осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап он күн ішінде саяси партиялардан шығуға тиіс.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабының 1-1 және 1-2-тармақтарының қолданысы 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын.
Тоқтата тұру кезеңінде осы баптың үшінші бөлігінде көрсетілген нормалар облыс әкімінің ұсынысы бойынша қалыптастырылатын сайлауды пилоттық режимде өткізу үшін облыстың әкімшілік орталығын қоспағанда, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2024 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда, облыстық маңызы бар аудандар мен қалалардың тізбесін бекіту жөніндегі облыстар мәслихаттарының шешімі, сондай-ақ сайлауды өткізу күні негізінде қолданылады.

Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 2) и абзаца третьего подпункта 4) пункта 6, пункта 7, подпунктов 1), 2), 3), 4), 7), 8), 9), 10), 11), 12) и 13) пункта 8, подпунктов 1), 2), 3), 6), 7), 8) и 9) пункта 11, абзаца четвертого пункта 13, подпункта 1), абзацев второго, четвертого и седьмого подпункта 2), подпунктов 3) и 4) пункта 14, пунктов 17, 20 и 28, абзаца второго подпункта 1) пункта 36, абзаца четвертого подпункта 6) пункта 37, абзацев третьего и седьмого подпункта 1), подпунктов 2), 3), 4), абзацев третьего, четвертого подпункта 5), абзацев третьего и пятого подпункта 6), абзацев девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого подпункта 8), абзаца седьмого подпункта 9), подпунктов 10), 11), 12) и 13), абзаца второго подпункта 15), подпункта 18), абзацев третьего, четвертого, седьмого и восьмого подпункта 19), абзаца второго подпункта 20), абзацев третьего, пятого, шестого подпункта 22), подпункта 23) пункта 42 и пункта 43, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года.
Президент
Республики Казахстан

3-бап. Осы Заң, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 6-тармақтың 2) тармақшасын және 4) тармақшасының үшінші абзацын, 7-тармақты, 8-тармақтың 1), 2), 3), 4), 7) 8), 9), 10), 11), 12) және 13) тармақшаларын, 11-тармақтың 1), 2), 3), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларын, 13-тармақтың төртінші абзацын, 14-тармақтың 1) тармақшасын, 2) тармақшаның екінші, төртінші және жетінші абзацтарын, 3) және 4) тармақшаларын, 17, 20 және 28-тармақтарды, 36-тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацын, 37-тармақтың 6) тармақшасының төртінші абзацын, 42-тармақтың 1) тармақшасының үшінші және жетінші абзацтарын, 2), 3), 4) тармақшаларын, 5) тармақшасының үшінші және төртінші абзацын, 6)-тармақшасының бесінші және үшінші абзацтарын, 8)-тармақшасының тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші абзацтарын, 9) тармақшасының жетінші абзацын, 10), 11), 12) және 13) тармақшаларын, 15) тармақшасының екінші абзацын, 18) тармақшасын, 19) тармақшасының үшінші, төртінші, жетінші және сегізінші абзацтарын, 20) тармақшасының екінші абзацын, 22) тармақшасының үшінші, бесінші және алтыншы абзацтарын, 23) тармақшасын және 43 тармақты қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті