О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2022 года № 586
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) в части третьей статьи 1 слово "Совета" заменить словом "Суда";
2) в абзаце первом части третьей статьи 8:
слово "Совет" заменить словом "Суд";
слово "Совета" заменить словом "Суда";
3) в статье 112:
заголовок после слова "информации" дополнить словами "и онлайн-платформы";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Распространение агитационных материалов в новостных, аналитических программах –
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати, на юридических лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац первый части второй после слов "Публикация средствами массовой информации" дополнить словами ", пользователями онлайн-платформ";
абзац первый части четвертой после слов "избирательными комиссиями" дополнить словами ", проводимых предвыборных агитационных мероприятиях";
4) в абзаце первом статьи 113:
слова "и электронных" исключить;
слова ", месте их печатания, тираже" заменить словами "(по печатным материалам, месте их печатания и тираже)";
5) в статье 653:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 653.
Проявление неуважения к Конституционному Суду или суду";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Неуважение к Конституционному Суду, выразившееся в неявке в Конституционный Суд без уважительных причин участников заседания по уведомлению или вызову в случаях, когда дальнейшее рассмотрение обращения в их отсутствие представляется невозможным, неподчинении распоряжениям председательствующего в заседании, нарушении установленных в суде правил, а также иные действия (бездействие), явно свидетельствующие о неуважении к Конституционному Суду и (или) судье, –
влекут предупреждение либо штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до пяти суток.";

"Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 тамыздағы № 586 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-баптың үшінші бөлігіндегі "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 8-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацында:
"Кеңесіне" деген сөз "Сотына" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Кеңестің" деген сөз "Сотың" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 112-бапта:
тақырып "Бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздерден кейін "мен онлайн-платформалар" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Ақпараттық, талдау бағдарламаларында үгіт материалдарын тарату – лауазымды адамдарға – отыз, заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөліктің бірінші абзацы "Бұқаралық ақпарат құралдарының" деген сөздерден кейін ", онлайн-платформалар пайдаланушыларының" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацы "іс-шаралар" деген сөзден кейін ", сайлау алдындағы үгіт іс-шаралар" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 113-баптың бірінші абзацында:
"және электрондық" деген сөздер алып тасталсын;
", олардың басылған жерi, таралымы" деген сөздер "(баспа материалдары, олардың басылған жерi және таралымы бойынша)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 653-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"653-бап. Конституциялық Сотты немесе сотты құрметтемеушілік";
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Конституциялық Сот отырысына қатысушылардың қатысуынсыз өтінішті одан әрi қарау мүмкiн болмайтын жағдайларда, олардың хабарлау хабардар немесе шақыру бойынша Конституциялық Сотқа дәлелді себептерсіз келмеуінен, сот отырысында төрағалық етушiнiң өкiмдерiне бағынбаудан, сотта белгіленген қағидаларды бұзудан көрiнетін Конституциялық Сотты құрметтемеушiлiк, сондай-ақ Конституциялық Сотты және (немесе) судьяны құрметтемеушiлiк туралы анық куәландыратын өзге де әрекеттер (әрекетсiздiк) –
ескерту жасауға не жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға әкеп соғады.";

дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Действия (бездействие), предусмотренные частью 1-1 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до десяти суток.";
6) в статье 722-1:
в заголовке и части первой слова "Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшая аудиторская палата Республики Казахстан";
в части второй слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
7) в подпункте 4) части первой статьи 741 слово "Советом" заменить словом "Судом";
8) в части первой статьи 804:
в подпункте 47) слова "Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" заменить словами "Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 69) следующего содержания:
"69) аппарата Конституционного Суда Республики Казахстан, уполномоченные Председателем Конституционного Суда (статья 653 (части 1-1 и 2-1).";
9) в подпункте 5) части второй статьи 852 слово "Советом" заменить словом "Судом";
10) в подпункте 4) статьи 858 слово "Совета" заменить словом "Суда";
11) в статье 872:
в заголовке и части второй слова "Председателя или члена Конституционного Совета" заменить словами "Председателя, заместителя Председателя или судьи Конституционного Суда";
в части первой слова "Председатель или члены Конституционного Совета" заменить словами "Председатель, заместитель Председателя или судья Конституционного Суда";
12) в статье 874-1:
в части первой слова "Генерального Прокурора" заменить словами "Сената Парламента";
в части третьей слова "первым руководителем государственного органа решения Генерального Прокурора" заменить словами "Генеральным Прокурором Республики Казахстан решения Сената Парламента";
13) в статье 875:
в заголовке слова "Председателя или членов Конституционного Совета" заменить словами "Председателя, заместителя Председателя или судьи Конституционного Суда";
в части второй слова "Председателю или членам Конституционного Совета" заменить словами "Председателю, заместителю Председателя или судье Конституционного Суда".

мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Осы баптың 1-1-бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк) –
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға әкеп соғады.";
6) 722-1-бапта:
тақырыптағы және бірінші бөліктегі "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 741-баптың бірінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "Кеңесiнің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 804-баптың бірінші бөлігінде:
47) тармақшадағы "Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнің" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
68) тармақшадағы "адамдарының" деген сөзден кейін нүктелі үтір қойылып, "құқығы бар" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 69) тармақшамен толықтырылсын:
"69) Конституциялық Соттың Төрағасы уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты аппаратының (653-бап (1-1 және 2-1-бөліктер) лауазымды адамдарының құқығы бар.";
9) 852-баптың екінші бөлігінің 5) тармақшасындағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 858-баптың 4) тармақшасындағы "Кеңесінің" деген сөз "Сотының" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 872-бапта:
тақырыптағы "Конституциялық Кеңесiнің Төрағасына немесе мүшесiне" деген сөздер "Конституциялық Сотының Төрағасына, Төрағаның орынбасарына немесе судьясына" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші және екінші бөліктегі "Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасын немесе мүшелерiн" деген сөздер "Конституциялық Сотының Төрағасын, Төрағаның орынбасарын немесе судьясын" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 874-1 бапта:
бірінші бөліктегі "Бас Прокурорының" деген сөздер "Парламенті Сенатының" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "Мемлекеттік органның бірінші басшысы Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры Парламент Сенатының" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 875-бапта:
тақырыптағы "Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасына немесе мүшелерiне" деген сөздер "Конституциялық Сотының Төрағасына, Төрағаның орынбасарына немесе судьясына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасына немесе мүшелерiне" деген сөздер "Конституциялық Сотының Төрағасына, Төрағаның орынбасарына немесе судьясына" деген сөздермен ауыстырылсын.

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 1), 2), 6), абзаца второго подпункта 8), подпунктов 9), 10), 11) и 13) статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года.
Президент
Республики Казахстан

2-бап. Осы Заң, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1), 2), 6) тармақшаларын, 8) тармақшасының екінші абзацын, 9), 10), 11) және 13) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті