О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2009 года № 317 "Об утверждении Правил присуждения и размеров образовательного гранта Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 марта 2023 года № 243. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 759.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.09.2023 № 759 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2009 года № 317 "Об утверждении Правил присуждения и размеров образовательного гранта Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" следующее изменение:
Правила присуждения и размеры образовательного гранта Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы", утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 марта 2023 года № 243
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2009 года № 317
Правила
присуждения и размеры образовательного гранта Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присуждения и размеры образовательного гранта Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок присуждения и размеры образовательного гранта Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы".

"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының "Өркен" білім беру грантын тағайындау қағидалары мен мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 наурыздағы № 317 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 25 наурыздағы № 243 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 759 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.09.2023 № 759 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының "Өркен" білім беру грантын тағайындау қағидалары мен мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 наурыздағы № 317 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының "Өркен" білім беру грантын тағайындау қағидалары мен мөлшерлері осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 25 наурыздағы
№ 243 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 14 наурыздағы
№ 317 қаулысымен
бекітілген
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының "Өркен" білім беру грантын тағайындау қағидалары мен мөлшерлері 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының "Өркен" білім беру грантын тағайындау қағидалары мен мөлшерлері (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 5-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының "Өркен" білім беру грантын тағайындау тәртібі мен мөлшерлерін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) единые ранжированные списки – списки претендентов в разрезе школ, ранжированные в соответствии с настоящими Правилами по общему баллу комплексного тестирования в порядке убывания независимо от языка обучения;
2) общий резервный список – единый ранжированный список всех претендентов по всем школам, за исключением обладателей гранта, действующий в течение текущего учебного года;
3) рабочий орган – автономная организация образования "Назарбаев Интеллектуальные школы";
4) участник конкурса – гражданин Республики Казахстан, обучающийся в организации среднего образования, принявший участие в комплексном тестировании;
5) образовательный грант Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы "Өркен" (далее – грант) – грант, учреждаемый Президентом Республики Казахстан для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы";
6) школы – филиалы рабочего органа, осуществляющие образовательную деятельность;
7) резервный список – список претендентов для зачисления в школы на вакантные места, действующий в течение текущего учебного года;
8) претендент – участник конкурса, набравший пороговые баллы по итогам комплексного тестирования.
Глава 2. Порядок присуждения гранта
3. Грант присуждается на конкурсной основе для обучения граждан Республики Казахстан.
4. Распределение грантов между школами осуществляется рабочим органом в пределах средств, выделяемых из республиканского бюджета.
5. К участию в конкурсе допускаются граждане Республики Казахстан, обучающиеся в организациях среднего образования, претендующие на обучение в 7-9-х классах школ и представившие документы согласно перечню, определяемому рабочим органом.
6. Сроки и место приема документов, а также срок проведения конкурса определяются рабочим органом и публикуются в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе рабочего органа.
7. Комплексное тестирование для приема на обучение в 7-х классах состоит из двух тестов, проводимых в порядке, определяемом рабочим органом:
1) тест по оценке способностей к изучению предметов естественно-математического направления по разделам "Математика", "Количественные характеристики" (выявление навыков оперирования цифрами и способности видеть их взаимосвязь), "Естествознание";
2) языковой тест по разделам "Казахский язык", "Русский язык", "Английский язык".
8. Результаты комплексного тестирования для обучения в 7-х классах, а также количество выделяемых грантов публикуются на официальном интернет-ресурсе рабочего органа.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бірыңғай сараланған тізімдер – осы Қағидаларға сәйкес оқу тіліне қарамастан кешенді тестілеудің жалпы балдары кему ретімен сараланған мектептер бөлінісіндегі үміткерлердің тізімдері;
2) жалпы резервтік тізім – грант иегерлерін қоспағанда, барлық мектептердің барлық үміткерлерінің ағымдағы оқу жылына жарамды бірыңғай сараланған тізімі;
3) жұмыс органы – "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы;
4) конкурсқа қатысушы – орта білім беру ұйымында оқитын, кешенді тестілеуге қатысқан Қазақстан Республикасының азаматы;
5) Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының "Өркен" білім беру гранты (бұдан әрі – грант) – "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын грант;
6) мектептер – жұмыс органының білім беру қызметін жүзеге асыратын филиалдары;
7) резервтік тізім – мектептердегі бос орындарға қабылдау үшін ағымдағы оқу жылында жарамды үміткерлердің тізімі;
8) үміткер – кешенді тестілеу қорытындысы бойынша шекті балл жинаған конкурсқа қатысушы.
2-тарау. Грант тағайындау тәртібі
3. Грант Қазақстан Республикасының азаматтарын оқыту үшін конкурстық негізде тағайындалады.
4. Гранттарды мектептер арасында бөлуді жұмыс органы республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат шегінде жүзеге асырады.
5. Орта білім беру ұйымдарында білім алатын, мектептердің 7–9 сыныптарында оқуға үміткер және жұмыс органы айқындайтын тізбеге сәйкес құжаттар тапсырған Қазақстан Республикасының азаматтары конкурсқа қатысуға жіберіледі.
6. Құжаттарды қабылдау мерзімі мен орнын, сондай-ақ конкурсты өткізу мерзімін жұмыс органы айқындайды және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын бұқаралық ақпарат құралдары мен жұмыс органының интернет-ресурсында жариялайды.
7. 7-сыныптарға оқуға қабылдау үшін кешенді тестілеу жұмыс органы айқындайтын тәртіппен өткізілетін екі тесттен тұрады:
1) "Математика", "Сандық сипаттамалар" (сандарды пайдалану дағдылары мен олардың арасындағы өзара байланысты көре білу қабілетін анықтау), "Жаратылыстану" деген жаратылыстану-математикалық бағыттағы пәндерді зерделеу қабілеттерін бағалайтын бөлімдер бойынша тест;
2) "Қазақ тілі", "Орыс тілі", "Ағылшын тілі" деген бөлімдер бойынша тілдік тест.
8. 7-сыныптарда оқу үшін өткізілетін кешенді тестілеудің нәтижелері, сондай-ақ бөлінетін гранттар саны жұмыс органының ресми интернет-ресурсында жарияланады.

9. По итогам комплексного тестирования для обучения в 7-х классах рабочий орган утверждает единые ранжированные списки претендентов по конкретным школам из числа участников конкурса, набравших тридцать пять и более процентов от максимально возможного балла по разделу "Математика" и сорок и более процентов от максимально возможного балла по разделу "Количественные характеристики". При равном количестве общего балла теста преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по разделу "Математика". В случае, если у претендентов равные баллы по разделу "Математика", то преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по разделу "Количественные характеристики". В случае, если у претендентов равные баллы по разделам "Математика" и "Количественные характеристики", то преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по разделу "Естествознание". В случае, если у претендентов равные баллы по разделам "Математика", "Количественные характеристики" и "Естествознание", то преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по языку (казахский, русский), выбранному для обучения при подаче документов на конкурс.
Единые ранжированные списки публикуются на официальном интернет-ресурсе рабочего органа с указанием обладателей гранта и претендентов, зачисленных в резервный список.
10. Присуждение гранта на обучение в 8-9-х классах для вновь открываемых школ проводится на конкурсной основе.
При этом сроки и место приема документов, а также срок проведения конкурса определяются рабочим органом и публикуются в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе рабочего органа.
Комплексное тестирование состоит из раздела "Математика", по одному из разделов "Физика", "Химия", "Биология" по выбору участника конкурса, а также разделов "Казахский язык", "Русский язык", "Английский язык".
11. Результаты комплексного тестирования для обучения в 8-9-х классах в школах, указанных в пункте 10 настоящих Правил, а также количество выделяемых грантов публикуются на официальном интернет-ресурсе рабочего органа.
12. По итогам комплексного тестирования для обучения в 8-9-х классах рабочий орган утверждает единые ранжированные списки претендентов по конкретным школам из числа участников конкурса, набравших тридцать пять и более процентов от максимально возможного балла по разделу "Математика" и выбранному разделу ("Физика", "Химия", "Биология"). При равном количестве баллов по комплексному тестированию преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по разделу "Математика". В случае, если у претендентов равные баллы по разделу "Математика", то преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по выбранному разделу ("Физика", "Химия", "Биология"). В случае, если у претендентов равные баллы по разделу "Математика" и выбранному разделу ("Физика", "Химия", "Биология"), то преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по языку (казахский, русский), выбранному для обучения при подаче документов на конкурс.
Единые ранжированные списки публикуются на официальном интернет-ресурсе рабочего органа с указанием обладателей гранта и претендентов, зачисленных в резервный список.

9. 7-сыныптарда оқу үшін өткізілген кешенді тестілеудің қорытындысы бойынша жұмыс органы нақты мектептер бөлінісінде "Математика" бөлімі бойынша ықтимал ең жоғары балдың отыз бес және одан көп пайызын және "Сандық сипаттамалар" бөлімі бойынша ықтимал ең жоғары балдың қырық және одан көп пайызын жинаған конкурсқа қатысушылар ішінен бірыңғай сараланған тізімдерді бекітеді. Жалпы балл саны тең болған кезде "Математика" бөлімі бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі. "Математика" бөлімі бойынша жинаған балдары тең болса, "Сандық сипаттамалар" бөлімі бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі. Егер үміткерлердің "Математика" және "Сандық сипаттамалар" бөлімдері бойынша балдары тең болған жағдайда, "Жаратылыстану" бөлімі бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі. Егер үміткерлердің "Математика", "Сандық сипаттамалар" және "Жаратылыстану" бөлімдері бойынша балдары тең болған жағдайда, конкурсқа құжаттарды тапсыру кезінде оқу үшін таңдаған тіл (қазақ, орыс) бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі.
Бірыңғай сараланған тізімдер жұмыс органының ресми интернет-ресурсында грант иегерлері мен резервтік тізімге енгізілген үміткерлер көрсетіле отырып жарияланады.
10. Жаңадан ашылатын мектептердің 8-9-сыныптарында оқу үшін грант тағайындау конкурстық негізде жүргізіледі.
Бұл ретте құжаттарды қабылдау мерзімі мен орнын, сондай-ақ конкурсты өткізу мерзімін жұмыс органы айқындайды және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын бұқаралық ақпарат құралдары мен жұмыс органының интернет-ресурсында жариялайды.
Кешенді тестілеу "Математика", конкурсқа қатысушының таңдауы бойынша "Физика", "Химия", "Биология" деген бөлімдердің біреуінен, сондай-ақ "Қазақ тілі", "Орыс тілі", "Ағылшын тілі" деген бөлімдерден тұрады.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген мектептердің 8-9 сыныптарында оқу үшін өткізілген кешенді тестілеудің нәтижелері, сондай-ақ бөлінетін гранттар саны жұмыс органының ресми интернет-ресурсында жарияланады.
12. 8-9-сыныптарда оқу үшін өткізілген кешенді тестілеудің қорытындысы бойынша жұмыс органы нақты мектептер бөлісінде "Математика" және үміткер таңдаған ("Физика", "Химия", "Биология") бөлімі бойынша ықтимал ең жоғары балдың отыз бес және одан көп пайызын жинаған конкурсқа қатысушылардың ішінен бірыңғай сараланған тізімдерді бекітеді. Кешенді тестілеу бойынша балдар саны тең болған кезде "Математика" бөлімі бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі. Егер үміткерлердің "Математика" бөлімі бойынша жинаған балдары тең болған жағдайда, таңдаған бөлімі ("Физика", "Химия", "Биология") бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі. Үміткерлердің "Математика" және таңдаған ("Физика", "Химия", "Биология") бөлімінен балдары тең болған жағдайда, конкурсқа құжаттарды тапсыру кезінде оқу үшін таңдаған тіл (қазақ, орыс) бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі.
Бірыңғай сараланған тізімдер жұмыс органының ресми интернет-ресурсында грант иегерлері мен резервтік тізімге енгізілген үміткерлер көрсетіле отырып жарияланады.

13. Резервный список претендентов для обучения в 7 классах, а также 8, 9-х классах вновь открываемых школ формируется отдельно по каждой школе и действует только в течение текущего учебного года в целях их привлечения к обучению в случае наличия вакантного места.
В случае наличия вакантного места и отсутствия по данной школе резервного списка право на получение гранта предоставляется претенденту с более высоким баллом из общего резервного списка всех школ.
Список обладателей гранта из резервного списка публикуется на интернет-ресурсе рабочего органа не позднее пяти рабочих дней со дня утверждения рабочим органом.
14. Обучающийся школы лишается гранта при выходе из гражданства Республики Казахстан, а также в случаях исключения его из школы по основаниям, предусмотренным уставом рабочего органа.
15. Освободившиеся гранты присуждаются в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 3. Размеры гранта
16. Финансирование гранта осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
17. Размеры гранта составляют:
1) 2172539 (два миллиона сто семьдесят две тысячи пятьсот тридцать девять) тенге в год без учета проживания в общежитии;
2) 3070221 (три миллиона семьдесят тысяч двести двадцать один) тенге в год с учетом проживания в общежитии.

13. 7-сыныптарда, сондай-ақ жаңадан ашылатын мектептердің 8, 9-сыныптарында оқу үшін үміткерлердің резервтік тізімі әрбір мектеп бойынша жеке қалыптастырылады және ол бос орын болған жағдайда оларды оқуға тарту мақсатында ағымдағы оқу жылына ғана жарамды.
Бос орын болған жағдайда және осы мектеп бойынша резервтік тізім болмаған жағдайда грант алу құқығы барлық мектептердің жалпы резервтік тізіміндегі неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерге беріледі.
Резервтік тізімдегі грант иегерлерінің тізімі жұмыс органы бекіткен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жұмыс органының интернет-ресурсында жарияланады.
14. Мектепте білім алушы Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан кезде, сондай-ақ жұмыс органының жарғысында көзделген негіздер бойынша мектептен шығарылған жағдайда гранттан айырылады.
15. Босаған гранттар осы Қағидаларға сәйкес тағайындалады.
3-тарау. Гранттың мөлшері
16. Грантты қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
17. Гранттың мөлшерлері:
1) жатақханада тұруды есептемегенде, жылына 2172539 (екі миллион бір жүз жетпіс екі мың бес жүз отыз тоғыз) теңге;
2) жатақханада тұруды есептегенде, жылына 3070221 (үш миллион жетпіс мың екі жүз жиырма бір) теңгені құрайды.