О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2023 года № 359
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах формирования и реализации государственной политики, координации процессов управления в сферах охраны окружающей среды, метеорологического и гидрологического мониторинга, развития "зеленой экономики", обращения с отходами (за исключением медицинских, биологических и радиоактивных отходов), охраны, контроля и надзора за рациональным использованием природных ресурсов, использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира, особо охраняемых природных территорий, охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира, сохранения и воспроизводства казахских пород собак (далее – регулируемые сферы).";
подпункт 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) формирование и реализация государственной политики, совершенствование системы государственного управления в сферах охраны окружающей среды, метеорологического и гидрологического мониторинга, государственного контроля за охраной, использованием и воспроизводством природных ресурсов, обращения с отходами производства и потребления (за исключением медицинских, биологических и радиоактивных отходов), совершенствование системы государственного регулирования в области охраны окружающей среды и государственного экологического контроля, экономических методов охраны окружающей среды, контроля за государственной политикой развития "зеленой экономики" и обеспечение нормативными правовыми актами в области технического регулирования и нормативно-техническими документами; охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира, сохранения и воспроизводства казахских пород собак в пределах своей компетенции;";
в пункте 15:
подпункт 140) изложить в следующей редакции:
"140) осуществляет межотраслевую координацию реализации государственной политики в области охраны, воспроизводства и использования лесов и животного мира, особо охраняемых природных территорий, а также в области сохранения и воспроизводства казахских пород собак;";

"Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 5 мамырдағы № 359 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) қоршаған ортаны қорғау, метеорологиялық және гидрологиялық мониторинг, "жасыл экономиканы" дамыту, қалдықтармен жұмыс істеу (медициналық, биологиялық және радиоактивті қалдықтарды қоспағанда), табиғи ресурстарды қорғау, олардың ұтымды пайдаланылуын бақылау және қадағалау, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру, орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану, қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту салаларында (бұдан әрі – реттелетін салалар) мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, басқару процестерін үйлестіру салаларында басқаруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.";
13-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қоршаған ортаны қорғау, метеорологиялық және гидрологиялық мониторинг, табиғи ресурстарды қорғауды, пайдалануды және молықтыруды мемлекеттік бақылау, өндіріс және тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеу (медициналық, биологиялық және радиоактивті қалдықтарды қоспағанда) салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру, қоршаған ортаны қорғау және мемлекеттік экологиялық бақылау, қоршаған ортаны қорғаудың экономикалық әдістері, "жасыл экономиканы" дамытудың мемлекеттік саясатын бақылау және іске асыру салаларында мемлекеттік реттеу жүйесін жетілдіру, өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану салаларында, қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту салаларында өз құзыреті шегінде техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілермен және нормативтік-техникалық құжаттармен қамтамасыз ету;";
15 тармақта:
140) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"140) орман мен жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау, молықтыру және пайдалану саласындағы, сондай-ақ қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;";

дополнить подпунктами 140-1), 140-2), 140-3), 140-4) и 140-5) следующего содержания:
"140-1) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также в области сохранения и воспроизводства казахских пород собак;
140-2) утверждает стандарты казахских пород собак;
140-3) разрабатывает и утверждает правила ведения единой родословной книги казахских пород собак;
140-4) осуществляет разработку государственных научно-технических программ в области сохранения и воспроизводства казахских пород собак совместно с научными организациями;
140-5) осуществляет мониторинг ведения учета казахских пород собак, проводимого в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об ответственном обращении с животными";";
дополнить подпунктом 162-1) следующего содержания:
"162-1) утверждает план развития водно-болотных угодий;";
дополнить подпунктами 167-1), 167-2) и 167-3) следующего содержания:
"167-1) разрабатывает правила ведения Красной книги Республики Казахстан;
167-2) вносит предложения по присвоению научному природному объекту статуса "Научный природный объект – национальное достояние";
167-3) осуществляет ведение Красной книги Республики Казахстан";
дополнить подпунктами 213-1), 213-2), 213-3), 213-4), 213-5), 213-6), 213-7), 213-8), 213-9), 213-10), 213-11), 213-12), 213-13), 213-14), 213-15), 213-16), 213-17) и 213-18) следующего содержания:
"213-1) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного мониторинга и государственного кадастра растительного мира;
213-2) разрабатывает и утверждает правила проведения инвентаризации растительного мира;
213-3) разрабатывает и утверждает базовые ставки для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира;
213-4) разрабатывает и утверждает правила формирования, хранения, учета и использования ботанических коллекций, коллекций генетических ресурсов растений;
213-5) разрабатывает и утверждает правила установления ограничения (приостановления) права пользования дикорастущими растениями;
213-6) разрабатывает и утверждает правила обращения с генофондом растительного мира;
213-7) разрабатывает и утверждает правила пользования растительным миром;
213-8) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения перечень лекарственных растений;
213-9) разрабатывает и утверждает правила передачи естественно растущих редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений под охрану собственникам земельных участков, землепользователям и водопользователям;

мынадай мазмұндағы 140-1), 140-2), 140-3), 140-4) және 140-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"140-1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы, сондай-ақ қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
140-2) қазақы ит тұқымдарының стандарттарын бекітеді;
140-3) қазақы ит тұқымдарының бірыңғай тұқым-тегi кітабын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
140-4) қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту саласындағы мемлекеттік ғылыми-техникалық бағдарламаларды әзірлеуді жүзеге асырады;
140-5) "Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізілетін қазақы тұқымды иттерді есепке алуды жүргізу мониторингін жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 162-1) тармақшамен толықтырылсын:
"162-1) сулы-батпақты алқаптарды сақтауды қамтамасыз ету жоспарларын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 167-1), 167-2) және 167-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"167-1) Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын жүргізу қағидаларын әзірлейді;
167-2) ғылыми табиғи объектіге "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесін беру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
167-3) Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын жүргізуді жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 213-1), 213-2), 213-3), 213-4), 213-5), 213-6), 213-7), 213-8), 213-9), 213-10), 213-11), 213-12), 213-13), 213-14) 213-15), 213-16), 213-17) және 213-18) тармақшалармен толықтырылсын:
"213-1) өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік мониторингі мен мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-2) өсімдіктер дүниесіне түгендеу жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-3) Қазақстан Республикасының өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтiрiлген зиянның мөлшерiн есептеуге арналған базалық мөлшерлемелерді әзірлейді және бекітеді;
213-4) ботаникалық коллекцияларды, өсімдіктердің генетикалық ресурстары коллекцияларын қалыптастыру, сақтау, есепке алу және пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-5) жабайы өсетін өсімдіктерді пайдалану құқығына шектеу (тоқтата тұру) белгілеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-6) өсімдіктер дүниесінің гендік қорымен жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-7) өсімдіктер дүниесін пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-8) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша дәрілік өсімдіктердің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
213-9) табиғи өсетін өсімдіктердің сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін жер учаскелерінің меншік иелеріне, жер пайдаланушылар мен су пайдаланушыларға күзетуге беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

213-10) разрабатывает и утверждает перечень эндемичных и реликтовых растений;
213-11) разрабатывает и утверждает методику проведения ресурсного обследования запасов растительных ресурсов и определения лимитов их использования;
213-12) разрабатывает и утверждает правила аккредитации специализированных организаций, осуществляющих ресурсные обследования;
213-13) разрабатывает перечень редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений;
213-14) разрабатывает и утверждает типовые правила создания, содержания и защиты зеленых насаждений населенных пунктов;
213-15) обеспечивает доступ физическим и юридическим лицам к информации в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира;
213-16) осуществляет государственный контроль в области охраны, защиты, восстановления и использования дикорастущих растений;
213-17) разрабатывает и утверждает нормативы возмещения потерь растительного мира;
213-18) устанавливает особенности обращения с растениями, произрастающими в пограничной зоне, по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;";
подпункт 272) изложить в следующей редакции:
"272) разрабатывает и утверждает правила разработки плана управления природоохранной организацией;";
дополнить подпунктами 272-1) и 272-2) следующего содержания:
"272-1) разрабатывает и утверждает правила определения научных природных объектов, подлежащих присвоению статуса "Научный природный объект – национальное достояние";
272-2) утверждает порядок и форму сертификата, удостоверяющего статус "Научный природный объект – национальное достояние";";
дополнить подпунктом 317-1) следующего содержания:
"317-1) обеспечивает свободный доступ к открытой информации в области особо охраняемых природных территорий и объектов государственного природно-заповедного фонда, находящихся в его ведении, развития экологической сети в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации";";
подпункты 502) и 503) изложить в следующей редакции:
"502) осуществляет руководство особо охраняемыми природными территориями, находящимися в его ведении, обеспечение деятельности по охране, защите и восстановлению природных комплексов;
503) организует научную деятельность и научные исследования на особо охраняемых природных территориях республиканского значения;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением:
абзацев одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого и четырнадцатого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 июля 2023 года;
абзаца пятнадцатого пункта 1 настоящего постановления, которое вводится в действие с 1 сентября 2023 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов

213-10) эндемиялық және реликтік өсімдіктердің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
213-11) өсімдік ресурстарының қорларына ресурстық зерттеп-қарауды жүргізу және оларды пайдалану лимиттерін айқындау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
213-12) ресурстық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-13) өсімдіктердің сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерінің тізбесін әзірлейді;
213-14) елді мекендердің жасыл екпелерін жасаудың, күтіп-баптаудың және қорғаудың үлгілік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
213-15) жеке және заңды тұлғалардың өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз етеді;
213-16) жабайы өсетін өсімдіктерді күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
213-17) өсімдіктер дүниесінің шығындарын өтеу нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
213-18) шекаралық аймақта өсетін өсімдіктермен жұмыс істеу ерекшеліктерін Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша белгілейді;";
272) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"272) табиғат қорғау ұйымын басқару жоспарын әзірлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 272-1) және 272-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
"272-1) "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесін беруге жататын ғылыми табиғи объектілерді айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
272-2) "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесін куәландыру тәртібін және сертификат нысанын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 317-1) тармақмен толықтырылсын:
"317) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өз қарамағындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілері, экологиялық желіні дамыту саласындағы ашық ақпаратқа еркін қол жеткізуді қамтамасыз етеді;";
502) және 503) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"502) өз қарамағындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға басшылық ету, табиғи кешендерді күзету, қорғау және қалпына келтіру жөніндегі қызметті қамтамасыз етеді;
503) республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ғылыми қызметті және ғылыми зерттеулерді ұйымдастырады;".
2. Осы қаулы:
2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші абзацтарын;
2023 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының он бесінші абзацын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов