О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2020 года № 908 "О некоторых вопросах приватизации на 2021 – 2025 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2023 года № 1177.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2020 года № 908 "О некоторых вопросах приватизации на 2021 – 2025 годы" следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Комплексный план приватизации на 2021 ‒ 2025 годы (далее – Комплексный план);
2) методику по включению и исключению объектов приватизации из Комплексного плана.";
критерии (принципы) внесения в список приватизируемых субъектов квазигосударственного сектора, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Рекомендовать акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию) утвердить перечень дочерних, зависимых организаций акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ним, по которым сроки, способы, а также иные условия их реализации, реорганизации, ликвидации определяются правлением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", согласно приложению 6 к настоящему постановлению.";
в приложении 6 к указанному постановлению в заголовок вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
2. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года № 1177
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2020 года № 908
Методика по включению и исключению объектов приватизации из Комплексного плана приватизации на 2021 – 2025 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая методика по включению и исключению объектов приватизации из Комплексного плана приватизации на 2021 – 2025 годы (далее – методика) применяется при включении и исключении объектов приватизации в Комплексный план приватизации на 2021 – 2025 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2020 года № 908 "О некоторых вопросах приватизации на 2021 – 2025 годы" (далее – Комплексный план).

"Жекешелендірудің 2021 – 2025 жылдарға арналған кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 желтоқсандағы № 908 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 1177 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жекешелендірудің 2021 – 2025 жылдарға арналған кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 желтоқсандағы № 908 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) Жекешелендірудің 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі ‒ Кешенді жоспар);
2) жекешелендіру объектілерін Кешенді жоспарға қосу және одан алып тастау жөніндегі әдістеме бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген жекешелендірілетін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тізіміне енгізу өлшемшарттары (қағидаттары) осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына (келісу бойынша) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес өткізілуінің, қайта ұйымдастырылуының, таратылуының мерзімдерін, тәсілдерін, сондай-ақ өзге де шарттарын "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқармасы айқындайтын "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының еншілес, тәуелді ұйымдарының және онымен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың тізбесін бекіту ұсынылсын.";
көрсетілген қаулыға 6-қосымшада тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Өткізілуінің, қайта ұйымдастырылуының, таратылуының мерзімдерін, тәсілдерін, сондай-ақ өзге де шарттарын "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқармасы айқындайтын "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының еншілес, тәуелді ұйымдарының және онымен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың тізбесі".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 1177 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 908 қаулысымен
бекітілген
Жекешелендіру объектілерін Жекешелендірудің 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарына қосу және одан алып тастау жөніндегі әдістеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жекешелендіру объектілерін Жекешелендірудің 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарына қосу және одан алып тастау жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – әдістеме) "Жекешелендірудің 2021 – 2025 жылдарға арналған кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 желтоқсандағы № 908 қаулысымен бекітілген Жекешелендірудің 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарына (бұдан әрі – Кешенді жоспар) жекешелендіру объектілерін қосу және одан алып тастау кезінде қолданылады.

2. В настоящей методике используются следующие основные понятия:
1) объект приватизации – государственные предприятия, акции акционерных обществ, доли участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью, дочерние и зависимые организации национальных управляющих холдингов и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними;
2) Государственная комиссия по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан (далее – Государственная комиссия) – консультативно-совещательный орган при Президенте Республики Казахстан, созданный Указом Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314 "О мерах по модернизации экономики Республики Казахстан";
3) уполномоченный орган по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления (далее – уполномоченный орган соответствующей отрасли) – центральный исполнительный орган или ведомство центрального исполнительного органа, определенные Правительством Республики Казахстан, осуществляющие руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления и обладающие правами в отношении республиканского имущества на условиях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и иными законами Республики Казахстан. В случаях передачи Правительством Республики Казахстан прав в отношении республиканского имущества иным государственным органам, положения об уполномоченном органе соответствующей отрасли, предусмотренные Законом, распространяются на такой государственный орган.
Глава 2. Включение объектов приватизации в Комплексный план приватизации на 2021 – 2025 годы
3. Включение объектов приватизации в Комплексный план осуществляется в следующей последовательности:
1) проведение государственными органами, национальными управляющими холдингами анализа деятельности подведомственных им субъектов квазигосударственного сектора на предмет целесообразности их приватизации с учетом критериев, предусмотренных в пункте 4 настоящей методики;
2) инициирование вопроса о включении объекта приватизации в Комплексный план государственными органами в отношении подведомственных им юридических лиц, субъектами квазигосударственного сектора, физическими и юридическими лицами либо наличие соответствующего поручения руководства Правительства, Администрации Президента Республики Казахстан;
3) подготовка в отношении объекта приватизации отраслевого заключения уполномоченным органом соответствующей отрасли и позиции антимонопольным органом;
4) подготовка рекомендаций рабочей группой по выработке рекомендаций по вопросам разгосударствления и приватизации при Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан (далее – рабочая группа);

2. Осы әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жекешелендіру объектісі – мемлекеттік кәсіпорындар, акционерлік қоғамдардың акциялары, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталына қатысу үлестері, ұлттық басқарушы холдингтердің еншілес және тәуелді ұйымдары және олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалар;
2) Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі – Мемлекеттік комиссия) – "Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығымен құрылған Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган;
3) мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – тиісті саланың уәкілетті органы) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген талаптарда республикалық мүлікке қатысты құқықтарға ие орталық атқарушы орган немесе орталық атқарушы органның ведомствосы. Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық мүлікке қатысты құқықтарды өзге мемлекеттік органдарға берген жағдайда Заңда көзделген тиісті саланың уәкілетті органы туралы ережелер осындай мемлекеттік органға қолданылады.
2-тарау. Жекешелендірудің 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарына жекешелендіру объектілерін қосу
3. Кешенді жоспарға жекешелендіру объектілерін қосу мынадай реттілікпен жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік органдардың, ұлттық басқарушы холдингтердің өздеріне ведомстволық бағынысты квазимемлекеттік сектор субъектілерін жекешелендірудің орындылығы тұрғысынан олардың қызметіне осы әдістеменің 4-тармағында көзделген өлшемшарттарды ескере отырып талдау жүргізуі;
2) мемлекеттік органдардың өздеріне ведомстволық бағынысты заңды тұлғараларға қатысты, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, жеке және заңды тұлғалардың жекешелендіру объектісін Кешенді жоспарға қосу туралы мәселеге бастама жасауы не Қазақстан Республикасының Үкіметі, Президенті Әкімшілігі басшылығының тиісті тапсырмасының болуы;
3) тиісті саланың уәкілетті органының жекешелендіру объектісіне қатысты салалық қорытынды және монополияға қарсы органның ұстанымдар дайындауы;
4) Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия жанындағы мемлекет иелігінен алу және жекешелендіру мәселелері бойынша ұсынымдар әзірлеу жөніндегі жұмыс тобының (бұдан әрі – жұмыс тобы) ұсынымдар дайындауы;

5) внесение вопроса о включении объекта приватизации в Комплексный план на рассмотрение Государственной комиссией;
6) в случае принятия положительного решения Государственной комиссией внесение в Аппарат Правительства Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан, предусматривающего включение объекта приватизации в Комплексный план.
4. В целях формирования предложений по включению объектов приватизации в Комплексный план государственные органы, национальные управляющие холдинги ежегодно в срок до 31 декабря анализируют деятельность подведомственных субъектов квазигосударственного сектора на соответствие одному или нескольким из следующих критериев:
1) осуществление предпринимательской деятельности, не соответствующей условиям, указанным в пункте 1 статьи 192 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс);
2) соответствие субъекта квазигосударственного сектора критериям, установленным пунктом 3 статьи 24 Кодекса (субъекты малого, в том числе микропредпринимательства);
3) наличие предложения антимонопольного органа по передаче в конкурентную среду государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированных с ними юридических лиц;
4) владение неконтрольным пакетом акций (долями участия), которые не предоставляют право принимать стратегические решения по важным аспектам деятельности юридического лица;
5) наступление срока окупаемости проекта, определенного в соответствии с пунктом 5 статьи 192 Кодекса;
6) наступление рекомендованного антимонопольным органом срока присутствия на данном товарном рынке государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированных с ними юридических лиц;
7) поступление в адрес уполномоченного органа по государственному имуществу или местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа предложений от субъектов частного предпринимательства о приобретении соответствующего субъекта квазигосударственного сектора.
Критерии, указанные в подпунктах 4) и 7) части первой настоящего пункта, не распространяются в отношении юридических лиц, деятельность которых связана с обеспечением национальной безопасности, обороноспособности государства, использованием и содержанием стратегических и социально значимых объектов, а также на объекты, которые не подлежат отчуждению в соответствии с законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.

5) жекешелендіру объектісін Кешенді жоспарға қосу туралы мәселені Мемлекеттік комиссияның қарауына енгізу;
6) Мемлекеттік комиссия оң шешім қабылдаған жағдайда жекешелендіру объектісін Кешенді жоспарға қосуды көздейтін Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына енгізу.
4. Жекешелендіру объектілерін Кешенді жоспарға қосу жөнінде ұсыныстар қалыптастыру мақсатында мемлекеттік органдар, ұлттық басқарушы холдингтер жыл сайын 31 желтоқсанға дейінгі мерзімде квазимемлекеттік сектордың ведомстволық бағынысты субъектілерінің қызметін мынадай өлшемшарттардың біріне немесе бірнешеуіне сәйкес келуі тұрғысынан талдайды:
1) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 192-бабының 1-тармағында көрсетілген шарттарға сәйкес келмейтін кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруы;
2) квазимемлекеттік сектор субъектісінің Кодекстің 24-бабының 3-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келуі (шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері);
3) монополияға қарсы органның акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындарды, заңды тұлғаларды және олармен үлестес заңды тұлғаларды бәсекелес ортаға беру жөніндегі ұсынысының болуы;
4) заңды тұлға қызметінің маңызды аспектілері бойынша стратегиялық шешімдер қабылдау құқығын бермейтін акциялардың бақыланбайтын пакетін (қатысу үлестерін) иеленуі;
5) Кодекстің 192-бабының 5-тармағына сәйкес айқындалған жобаның өзін-өзі ақтау мерзімінің басталуы;
6) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындардың, заңды тұлғалардың және олармен үлестес заңды тұлғалардың осы тауар нарығында болуының монополияға қарсы орган ұсынған мерзімінің басталуы;
7) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының атына жеке кәсіпкерлік субъектілерінен тиісті квазимемлекеттік сектор субъектісін сатып алу туралы ұсыныстардың түсуі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) және 7) тармақшаларында көрсетілген өлшемшарттар қызметі мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін, қорғаныс қабілетін қамтамасыз етумен, стратегиялық және әлеуметтік маңызы бар объектілерді пайдаланумен және күтіп-ұстаумен байланысты заңды тұлғаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына, Президенті мен Үкіметінің актілеріне сәйкес иеліктен шығаруға жатпайтын объектілерге қатысты қолданылмайды.

5. Инициирование вопроса о включении объекта приватизации в Комплексный план осуществляется государственными органами, национальными управляющими холдингами путем одновременного направления ходатайства в адрес следующих государственных органов:
1) уполномоченного органа по государственному планированию;
2) уполномоченного органа соответствующей отрасли;
3) антимонопольного органа.
Ходатайство о включении объекта в Комплексный план содержит:
1) данные о собственнике объекта;
2) данные об объекте, в том числе о результатах финансово-хозяйственной деятельности за последние три года;
3) сведения о наличии/отсутствии обременения объекта правами третьих лиц;
4) обоснование целесообразности приватизации объекта;
5) сведения об объекте приватизации в соответствии с пунктом 11 настоящей методики.
Инициирование вопроса о включении объекта приватизации в Комплексный план государственными органами, национальными управляющими холдингами по итогам анализа, проведенного в соответствии с пунктом 4 настоящей методики, осуществляется ежегодно до 31 января.
6. Уполномоченный орган соответствующей отрасли в течение 15 (пятнадцать) календарных дней со дня получения ходатайства или поступления поручения руководства Правительства, Администрации Президента Республики Казахстан, если иной срок не установлен в поручении, направляет в адрес уполномоченного органа по государственному планированию отраслевое заключение.
Отраслевое заключение содержит:
1) оценку текущего состояния отрасли, включая определение в ней доли отечественных, иностранных и совместных предприятий;
2) обоснование целесообразности включения объекта приватизации в Комплексный план либо обоснование нецелесообразности его приватизации с учетом экономических интересов государства;
3) оценку предполагаемого эффекта от приватизации объекта либо сохранения объекта в собственности государства;
4) оценку предполагаемых рисков (угроз и обеспечения национальной безопасности, обороноспособности государства или защиты интересов общества Республики Казахстан) в случае приватизации объекта;
5) расчеты и обоснования в случае отсутствия рисков (угроз национальным интересам Республики Казахстан).
В случае необходимости отраслевое заключение может содержать иную информацию, важную для принятия решения по объекту приватизации.
В случае, если инициатором включения объекта приватизации в Комплексный план является уполномоченный орган соответствующей отрасли, одновременно с ходатайством о включении направляется отраслевое заключение.
7. Антимонопольный орган в течение 30 (тридцать) календарных дней со дня получения ходатайства представляет позицию в уполномоченный орган по государственному планированию с учетом развития и влияния рассматриваемого объекта на состояние конкуренции на соответствующем товарном рынке.

5. Мемлекеттік органдар, ұлттық басқарушы холдингтер мына мемлекеттік органдарға:
1) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға;
2) тиісті саланың уәкілетті органына;
3) монополияға қарсы органға бір мезгілде өтінішхат жіберу арқылы жекешелендіру объектісін Кешенді жоспарға қосу туралы мәселеге бастама жасайды.
Объектіні Кешенді жоспарға қосу туралы өтінішхатта:
1) объектінің меншік иесі туралы деректер;
2) объект туралы, оның ішінде соңғы үш жылдағы қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы деректер;
3) объектіге үшінші тұлғалардың құқықтарымен салынған ауыртпалықтың бар/жоқ екені туралы мәліметтер;
4) объектіні жекешелендіру орындылығының негіздемесі;
5) осы әдістеменің 11-тармағына сәйкес жекешелендіру объектісі туралы мәліметтер қамтылады.
Мемлекеттік органдар, ұлттық басқарушы холдингтер осы әдістеменің 4-тармағына сәйкес жүргізілген талдаудың қорытындысы бойынша Кешенді жоспарға жекешелендіру объектісін қосу туралы мәселеге бастама жасауды жыл сайын 31 қаңтарға дейін жүзеге асырады.
6. Тиісті саланың уәкілетті органы қолдаухатты алған күннен бастап немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі, Президенті, Әкімшілігі басшылығының тапсырмасы түскен күннен бастап, егер тапсырмада өзге мерзім белгіленбесе, күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға салалық қорытындыны жібереді.
Салалық қорытындыда:
1) отандық, шетелдік және бірлескен кәсіпорындардың үлесін айқындауды қоса алғанда, саланың ағымдағы жай-күйін бағалау;
2) жекешелендіру объектісін Кешенді жоспарға қосудың орындылығының негіздемесі не мемлекеттің экономикалық мүддесін ескергенде оны жекешелендірудің орынсыздығының негіздемесі;
3) объектіні жекешелендірудің не объектіні мемлекет меншігінде қалдырудың болжамды әсерін бағалау;
4) объект жекешелендірілген жағдайда болжанатын тәуекелдерді (қауіп-қатерлер және мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін, қорғаныс қабілетін немесе Қазақстан Республикасы қоғамының мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету) бағалау;
5) тәуекелдер (Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделеріне қауіп-қатерлер) болмаған жағдайда есеп-қисаптар мен негіздемелер қамтылады.
Қажет болған жағдайда салалық қорытындыда жекешелендіру объектісі бойынша шешім қабылдау үшін маңызды өзге де ақпарат қамтылуы мүмкін.
Егер жекешелендіру объектісін Кешенді жоспарға қосуға бастаманы тиісті саланың уәкілетті органы жасаса, қосу туралы өтінішхатпен бірге салалық қорытынды жіберіледі.
7. Монополияға қарсы орган қаралып отырған объектінің дамуы мен тиісті тауар нарығындағы бәсекелестіктің жай-күйіне әсерін ескере отырып, өтінішхатты алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұстанымын жібереді.

8. После получения позиций от государственных органов, национальных управляющих холдингов, указанных в части первой пункта 5 настоящей методики, уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает представленные материалы на предмет их обоснованности и в случае целесообразности обеспечивает вынесение вопроса о включении объекта в Комплексный план на рассмотрение рабочей группой.
По запросу уполномоченного органа по государственному планированию государственный орган – инициатор и уполномоченный орган соответствующей отрасли представляют дополнительную информацию для качественного рассмотрения вопроса на заседании рабочей группы в соответствии с Регламентом Правительства Республики Казахстан.
Уполномоченный орган по государственному планированию за 3 (три) рабочих дня до проведения заседания рабочей группы направляет соответствующие уведомления в заинтересованные государственные органы.
9. При положительном рассмотрении вопроса рабочей группой Министерство национальной экономики Республики Казахстан обеспечивает вынесение данного вопроса на рассмотрение Государственной комиссии в соответствии с Положением о Государственной комиссии, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314.
10. При положительной рекомендации Государственной комиссии уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан и обеспечивает его внесение в Аппарат Правительства Республики Казахстан в соответствии с Регламентом Правительства Республики Казахстан.
Глава 3. Исключение объектов приватизации из Комплексного плана приватизации на 2021 – 2025 годы
11. Инициирование вопроса об исключении объекта приватизации из Комплексного плана осуществляется в случаях, если:
1) деятельность объекта приватизации связана с обеспечением национальной безопасности, обороноспособности государства, использованием и содержанием стратегических и социально значимых объектов;
2) объект приватизации не подлежит отчуждению в соответствии с законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан;
3) вступившим в силу решением суда приостановлена деятельность объекта приватизации либо установлен запрет на осуществление операции по смене собственника;
4) объект приватизации находится на стадии банкротства и (или) реабилитации;
5) объект приватизации несет договорные обязательства перед третьими лицами, выполнение которых становится невозможным при его приватизации;
6) реализация объекта приватизации не отвечает экономическим интересам государства, в том числе в случае необходимости обеспечения реализации технологически связанных процессов и (или) сохранения объекта в государственной собственности.

8. Осы әдістеменің 5-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мемлекеттік органдардың, ұлттық басқарушы холдингтердің ұстанымдарын алғаннан кейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұсынылған материалдарды негізділігі тұрғысынан қарайды және орынды болған жағдайда объектіні Кешенді жоспарға қосу туралы мәселені жұмыс тобының қарауына шығаруды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша бастамашы мемлекеттік орган және тиісті саланың уәкілетті органы мәселені Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламентіне сәйкес жұмыс тобының отырысында сапалы қарау үшін қосымша ақпарат ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жұмыс тобының отырысы өткізілгенге дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын мүдделі мемлекеттік органдарға тиісті хабарлама жібереді.
9. Жұмыс тобы мәселе бойынша оң шешім шығарған кезде Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі осы мәселені Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік комиссия туралы ережеге сәйкес Мемлекеттік комиссияның қарауына шығаруды қамтамасыз етеді.
10. Мемлекеттік комиссия оң ұсыным берген кезде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын әзірлейді және оны Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламентіне сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына енгізуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Жекешелендірудің 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарынан жекешелендіру объектілерін алып тастау
11. Егер:
1) жекешелендіру объектісінің қызметі мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін, қорғаныс қабілетін қамтамасыз етумен, стратегиялық және әлеуметтік маңызы бар объектілерді пайдаланумен және күтіп-ұстаумен байланысты болса;
2) жекешелендіру объектісі Қазақстан Республикасының заңдарына, Президенті мен Үкіметінің актілеріне сәйкес иеліктен шығарылуға жатпаса;
3) соттың күшіне енген шешімімен жекешелендіру объектісінің қызметі тоқтатылып қойған болса не меншік иесін ауыстыру жөніндегі операцияны жүзеге асыруға тыйым салынса;
4) жекешелендіру объектісі банкроттық және (немесе) оңалту сатысында болса;
5) жекешелендіру объектісінде үшінші тұлғалар алдында шарттық міндеттемелер болып, жекешелендірілетін болса, оларды орындау мүмкін болмаса;
6) жекешелендіру объектісін өткізу мемлекеттің экономикалық мүдделеріне сәйкес келмесе, оның ішінде технологиялық байланысты процестерді іске асыруды қамтамасыз ету және (немесе) объектіні мемлекеттік меншікте қалдыру қажет болған жағдайда жекешелендіру объектісін Кешенді жоспардан алып тастау туралы мәселеге бастама жасалады.

12. Исключение объектов приватизации из Комплексного плана осуществляется в следующей последовательности:
1) инициирование вопроса об исключении объекта приватизации из Комплексного плана государственными органами либо наличие соответствующего поручения руководства Правительства, Администрации Президента Республики Казахстан;
2) подготовка в отношении объекта приватизации отраслевых заключений уполномоченным органом соответствующей отрасли и антимонопольным органом;
3) выработка рекомендаций рабочей группой по вопросам разгосударствления и приватизации;
4) выработка рекомендаций Государственной комиссии;
5) разработка, согласование и внесение в Аппарат Правительства Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан, предусматривающего внесение корректировок в Комплексный план.
13. Инициирование вопроса об исключении объекта приватизации из Комплексного плана осуществляется государственными органами путем одновременного направления ходатайства в адрес уполномоченных органов, указанных в части первой пункта 5 настоящей методики.
Ходатайство об исключении объекта приватизации из Комплексного плана должно содержать обоснование целесообразности исключения объекта приватизации из Комплексного плана с указанием соответствия одному или нескольким критериям, предусмотренным пунктом 11 настоящей методики.
14. Уполномоченный орган соответствующей отрасли в течение 15 (пятнадцать) календарных дней со дня получения ходатайства направляет в адрес уполномоченного органа по государственному планированию отраслевое заключение, содержащее сведения, указанные в пункте 6 настоящей методики.
В случае, если инициатором исключения объекта приватизации из Комплексного плана является уполномоченный орган соответствующей отрасли, то одновременно с таким письмом направляется отраслевое заключение.
Антимонопольный орган в течение 15 (пятнадцать) календарных дней со дня получения ходатайства представляет позицию в уполномоченный орган по государственному планированию с учетом развития и влияния рассматриваемого объекта на состояние конкуренции на соответствующем товарном рынке.
15. После получения позиций от государственных органов, указанных в пункте 5 настоящей методики, уполномоченный орган по государственному планированию в случае целесообразности обеспечивает вынесение вопроса на рассмотрение рабочей группой.
По запросу уполномоченного органа по государственному планированию инициатор и уполномоченный орган соответствующей отрасли представляют необходимые материалы для качественного рассмотрения вопроса на заседании рабочей группы.

12. Жекешелендіру объектілерін Кешенді жоспардан алып тастау мынадай реттілікпен жүргізіледі:
1) жекешелендіру объектісін Кешенді жоспардан алып тастау туралы мәселеге мемлекеттік органдардың бастама жасауы не Қазақстан Республикасының Үкіметі, Президенті Әкімшілігі басшылығының тиісті тапсырмасының болуы;
2) тиісті саланың уәкілетті органының және монополияға қарсы органның жекешелендіру объектісіне қатысты салалық қорытындылар дайындауы;
3) жұмыс тобының мемлекет иелігінен шығару және жекешелендіру мәселелері бойынша ұсынымдар тұжырымдауы;
4) Мемлекеттік комиссияның ұсынымдар тұжырымдауы;
5) Кешенді жоспарға түзетулер енгізуді көздейтін Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасын әзірлеу, келісу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына енгізу.
13. Жекешелендіру объектісін Кешенді жоспардан алып тастау туралы мәселеге бастама жасауды мемлекеттік органдар осы әдістеменің 5-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген уәкілетті органдарға бір мезгілде өтінішхат жіберу арқылы жүзеге асырады.
Жекешелендіру объектісін Кешенді жоспардан алып тастау туралы өтінішхатта осы әдістеменің 11-тармағында көзделген өлшемшарттардың біріне немесе бірнешеуіне сәйкес келетіндігі көрсетілген жекешелендіру объектісін Кешенді жоспардан алып тастау орындылығының негіздемесі болуға тиіс.
14. Тиісті саланың уәкілетті органы өтінішхатты алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға осы әдістеменің 6-тармағында көрсетілген мәліметтерді қамтитын салалық қорытынды жібереді.
Егер жекешелендіру объектісін Кешенді жоспардан алып тастауға тиісті саланың уәкілетті органы бастама жасаған болса, онда осындай хатпен бірге салалық қорытынды жіберіледі.
Монополияға қарсы орган өтінішхатты алған күннен бастап күнтізбелік
15 (он бес) күн ішінде қаралып отырған объектінің дамуы мен тиісті тауар нарығындағы бәсекелестіктің жай-күйіне ықпалын ескере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұстанымын жолдайды.
15. Мемлекеттік органдардан осы әдістеменің 5-тармағында көрсетілген ұстанымдарды алғаннан кейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган орынды болған жағдайда мәселені жұмыс тобының қарауына шығаруды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша бастамашы және тиісті саланың уәкілетті органы мәселені жұмыс тобының отырысында сапалы қарау үшін қажетті материалдарды ұсынады.

16. При положительном рассмотрении вопроса рабочей группой уполномоченный орган по государственному планированию обеспечивает вынесение данного вопроса на рассмотрение Государственной комиссией.
17. При выдаче положительной рекомендации Государственной комиссии уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывает соответствующий проект постановления и обеспечивает внесение его в Аппарат Правительства Республики Казахстан в соответствии с Регламентом Правительства Республики Казахстан.
18. Перенос срока приватизации объектов, включенных в Комплексный план, допускается не более одного раза и на срок, не превышающий трех лет.
Вопросы, связанные с переносом сроков приватизации объектов, включенных в Комплексный план, рассматриваются в порядке, предусмотренном пунктами 13, 14 и 15 настоящей методики.
Перенос срока приватизации объектов, балансовая стоимость которых составляет более 2500000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, рассматривается Государственной комиссией.
Перенос срока приватизации объектов, балансовая стоимость которых составляет менее 2500000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, рассматривается рабочей группой.
____________________________

16. Жұмыс тобы мәселеге қолдау көрсеткен кезде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган осы мәселені Мемлекеттік комиссияның қарауына шығаруды қамтамасыз етеді.
17. Мемлекеттік комиссия оң ұсыным берсе, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган тиісті қаулы жобасын әзірлейді және оны Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламентіне сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына енгізуді қамтамасыз етеді.
18. Кешенді жоспарға қосылған объектілерді жекешелендіру мерзімін бір реттен асырмай және үш жылдан аспайтын мерзімге ауыстыруға жол беріледі.
Кешенді жоспарға қосылған объектілерді жекешелендіру мерзімдерін ауыстыруға байланысты мәселелер осы әдістеменің 13, 14 және 15-тармақтарында көзделген тәртіппен қаралады.
Баланстық құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 2500000 еселенген мөлшерінен асатын объектіні жекешелендіру мерзімдерін ауыстыру мәселесін Мемлекеттік комиссия қарайды.
Баланстық құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 2500000 еселенген мөлшерінен аз объектіні жекешелендіру мерзімдерін ауыстыру мәселесін жұмыс тобы қарайды.