О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960 "Об утверждении Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2024 года № 132
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960 "Об утверждении Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы" следующие изменения и дополнения:
в Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе "2. Анализ текущей ситуации":
в подразделе "2.3. Переработка сельскохозяйственной продукции":
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"недостаточность, высокая стоимость и низкое качество сырья;";
дополнить абзацами десятым, одиннадцатым, двенадцатым и тринадцатым следующего содержания:
"ограниченность рынков сбыта произведенной продукции;
отсутствие льготных кредитных ресурсов для пополнения основных и оборотных средств;
недостаточность субсидий для дальнейшего развития отрасли;
снижение конкурентоспособности отечественной сельскохозяйственной продукции ввиду меньших объемов государственной поддержки.";
подраздел "2.4. Развитие рынков" дополнить абзацами двадцатым, двадцать первым, двадцать вторым, двадцать третьим, двадцать четвертым и двадцать пятым следующего содержания:
"ограниченность транспортных возможностей;
отсутствие развитой транспортно-логистической инфраструктуры (изношенная инфраструктура, низкая пропускная способность железной дороги, нехватка вагонов в сезон);
высокие транспортные издержки и логистические сложности;
таможенные барьеры, включая сложности в процессе таможенного оформления;
недостаточное использование экспортерами нефинансовых мер поддержки (аналитика рынка, обучение, участие в торговых экономических миссиях и выставках, вывод на электронные торговые площадки, экспортная акселерация);
волатильность рынка и колебания цен на мировых рынках.";
в подразделе "2.7. Научное и кадровое обеспечение АПК":
абзацы первый, второй и третий изложить в следующей редакции:
"В настоящее время система научного обеспечения АПК представлена НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр" (далее – НАНОЦ), в состав которого входят 3 вуза, 12 НИИ, 17 ОПХ и СХОС, 2 сервисных центра. Кроме того, научными исследованиями для АПК занимается 10 НИИ МНВО РК и МЭПР РК.

"Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 28 ақпандағы № 132 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасында:
"2. Ағымдағы жағдайды талдау" деген бөлімде:
"2.3. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу" деген кіші бөлімде:
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"шикізаттың жеткіліксіздігі, жоғары құны және сапасының төмендігі;";
мынадай мазмұндағы оныншы, он бірінші, он екінші және он үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"шығарылған өнімді өткізу нарықтарының шектеулі болуы;
негізгі және айналым қаражатын толықтыру үшін жеңілдікті кредиттік ресурстардың болмауы;
саланы одан әрі дамыту үшін субсидиялардың жеткіліксіздігі;
мемлекеттік қолдау көлемінің аз болуына байланысты отандық ауыл шаруашылығы өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігінің төмендеуі.";
"2.4. Нарықтарды дамыту" деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші және жиырма бесінші абзацтармен толықтырылсын:
"көліктік мүмкіндіктердің шектеулі болуы;
дамыған көлік-логистикалық инфрақұрылымның болмауы (инфрақұрылымның тозуы, теміржолдың өткізу қабілетінің төмендігі, маусымдық кезеңде вагондардың жетіспеушілігі);
жоғары көлік шығындары және логистикалық қиындықтар;
кедендік ресімдеу процесіндегі қиындықтарды қоса алғанда, кедендік кедергілер;
экспорттаушылардың қаржылық емес қолдау шараларын (нарықты талдау, оқыту, сауда экономикалық миссиялары мен көрмелерге қатысу, электрондық сауда алаңдарына шығару, экспорттық акселерация) жеткілікті пайдаланбауы;
нарықтың құбылмалылығы және әлемдік нарықтардағы бағаның ауытқуы.";
"2.7. Агроөнеркәсіптік кешенді ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету" деген бөлімде:
бірінші, екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазіргі уақытта АӨК-ті ғылыми қамтамасыз ету жүйесін "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ (бұдан әрі – ҰАҒББО) ұсынып отыр, оның құрамына 3 ЖОО, 12 ҒЗИ, 17 ТӨШ және АШТС, 2 сервис орталығы кіреді. Бұдан басқа, АӨК үшін ғылыми зерттеулермен ҚР ҒЖБМ-ның 10 ҒЗИ және ҚР ЭТРМ айналысады.

Реформирование системы аграрной науки республики позволило НАНОЦ выстроить стройную научно-производственную вертикаль согласно международной практике, так по сравнению с 2018 годом количество НИИ сократилось с 23 до 12, а количество ОПХ и СХОС увеличилось с 13 до 17. Кроме этого в системе НАНОЦ за последние годы создано 3 демонстрационные площадки и 60 модельных ферм.
Оптимизирована штатная численность системы НАНОЦ до 8035 единиц (до 2018 года составляла 10349 единиц). В том числе: около 2452 человек – научные сотрудники, из них: докторов наук – 226, кандидатов – 795, PhD докторов – 392 и магистров – 1039 человек.";
абзац девятый подраздела "2.9. Цифровизация АПК" изложить в следующей редакции:
"отсутствие единой цифровой платформы агропромышленного комплекса.";
в разделе "4. Видение развития сферы":
абзац восемнадцатый изложить в следующей редакции:
"В целях сокращения доли теневой экономики в сельском хозяйстве будут приняты меры по цифровизации отрасли, в том числе будет внедрена информационная система прослеживаемости в растениеводстве (далее – ИСР).";
подраздел "4.2. Животноводство" дополнить абзацами одиннадцатым, двенадцатым, тринадцатым, четырнадцатым, пятнадцатым, шестнадцатым, семнадцатым и восемнадцатым следующего содержания:
"Проработка вопроса улучшения материально-технической базы путем:
закупа современного лабораторного оборудования для ветеринарных лабораторий с целью обеспечения пищевой безопасности, сохранения экспорта казахстанских производителей животноводческой продукции;
закупа инструментариев для отбора проб по пищевой безопасности, термочемоданов, средств индивидуальной защиты, видеорегистраторов, планшетов с целью обеспечения государственных ветеринарно-санитарных инспекторов;
закупа специальной техники в количестве 695 единиц (инсинераторы, специальная автомашина с дезинфекционной установкой Комарова (ДУК), специальная автомашина с повышенной проходимостью, специальная автомашина с прицепом для перевозки сельскохозяйственных животных и др.) для государственных ветеринарных организаций, созданных МИО (районные ветеринарные станции с ветеринарными пунктами);
закупа мобильных (передвижных) расколов для фиксации сельскохозяйственных животных при проведении ветеринарных мероприятий (проведение идентификации, отбора проб крови, вакцинации и т.д.) для государственных ветеринарных организаций, созданных МИО;
строительства типовых скотомогильников (биотермических ям);
строительства ветеринарных пунктов для ветеринарных врачей МИО;
сохранения эпизоотического благополучия и недопущения заноса особо опасных болезней животных, а также сохранения экспортных рынков путем строительства ветеринарных лабораторий и 32 стационарных ветеринарно-контрольных постов на пунктах пропуска для государственных ветеринарно-санитарных инспекторов.";
в подразделе "4.3. Переработка сельскохозяйственной продукции" абзацы первый, второй, третий, четвертый, пятый, шестой, седьмой, восьмой и девятый изложить в следующей редакции:
"Будет достигнута высокая экономическая эффективность использования факторов производства продукции переработки путем:
повышения качества сельскохозяйственного сырья;
модернизации материально-технической базы перерабатывающих предприятий;
расширения линейки производимой продукции;
внедрения безотходных технологий переработки;
строительства новых производств.
Будет пересмотрена налоговая политика для стимулирования развития переработки сельскохозяйственной продукции.
В целях эффективного развития отрасли переработки сельскохозяйственной продукции будет разработан Комплексный план по развитию переработки сельскохозяйственной продукции, предусматривающий:
кредитование на реализацию проектов по переработке сельскохозяйственной продукции;
кредитование для пополнения оборотных средств перерабатывающим предприятиям;
увеличение объемов субсидирования на сданную на переработку сельскохозяйственную продукцию (шерсть, шкура, плоды и овощи).

Республиканың аграрлық ғылым жүйесін реформалау ҰАҒББО-ға халықаралық практикаға сәйкес үйлесімді ғылыми-өндірістік вертикаль құруға мүмкіндік берді, мысалы, 2018 жылмен салыстырғанда ҒЗИ саны 23-тен 12-ге дейін қысқарды, ал ТӨШ және АШТС саны 13-тен 17-ге дейін ұлғайды. Бұдан басқа, ҰАҒББО жүйесінде соңғы жылдары 3 көрсету алаңы және 60 модельдік ферма құрылды.
ҰАҒББО жүйесінің штат саны 8035 бірлікке дейін оңтайландырылды (2018 жылға дейін 10349 бірлікті құрады). Оның ішінде: 2452-ға жуық адам – ғылыми қызметкерлер, оның ішінде: ғылым докторлары – 226, кандидаттар – 795, PhD докторлары – 392 және магистрлер – 1039 адам.";
"2.9. АӨК-ті цифрландыру" деген кіші бөлімнің тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"агроөнеркәсіптік кешенде бірыңғай цифрлық платформаның болмауы.";
"4. Саланы дамыту пайымы" деген бөлімде:
он сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауыл шаруашылығындағы көлеңкелі экономиканың үлесін қысқарту мақсатында саланы цифрландыру жөнінде шаралар қабылданып, оның ішінде өсімдік шаруашылығындағы қадағалаудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ӨАЖ) енгізілетін болады.";
"4.2. Мал шаруашылығы" деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші және он сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
"Материалдық-техникалық базаны мына жолдармен жақсарту мәселесін пысықтау:
азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қазақстандық мал шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің экспортын сақтау мақсатында ветеринариялық зертханаларға арналған заманауи зертханалық жабдықтар сатып алу;
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларды қамтамасыз ету мақсатында азық-түлік қауіпсіздігі бойынша сынама алу үшін құралдар, термоқондырғылар, жеке қорғану құралдарын, бейнетіркегіштер, планшеттер сатып алу;
ЖАО құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар үшін (ветеринариялық пункттері бар аудандық ветеринариялық станциялар) 695 бірлік арнайы техника сатып алу (инсинераторлар, Комаров дезинфекциялық қондырғысы (КДҚ) бар арнайы автомашина, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы автомашина, ауыл шаруашылығы жануарларын тасымалдауға арналған тіркемесі бар арнайы автомашина және т.б.);
ЖАО құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар үшін ветеринариялық іс-шараларды жүргізу (сәйкестендіру, қан сынамаларын алу, вакцинациялау және т.б. жүргізу) кезінде ауыл шаруашылығы жануарларын тіркеу үшін мобильді (жылжымалы) бөлгіштер сатып алу;
типтік мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырлар) салу;
ЖАО ветеринариялық дәрігерлері үшін ветеринариялық пункттер салу;
эпизоотиялық салауаттылықты сақтау және жануарлардың аса қауіпті ауруларының енуіне жол бермеу, сондай-ақ мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар үшін өткізу пункттерінде ветеринариялық зертханалар мен стационарлық 32 ветеринариялық бақылау бекетін салу арқылы экспорттық нарықтарды сақтау.";
"4.3. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу" деген кіші бөлімде бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Мыналар:
ауыл шаруашылығы шикізатының сапасын арттыру;
өңдеу кәсіпорындарының материалдық-техникалық базасын жаңғырту;
өндірілетін өнім желісін кеңейту;
қалдықсыз өңдеу технологияларын енгізу;
жаңа өндірістер салу арқылы өңдеу өнімдерін өндіру факторларын пайдаланудың жоғары экономикалық тиімділігіне қол жеткізіледі.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді дамытуды ынталандыру үшін салық саясаты қайта қаралатын болады.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу саласын тиімді дамыту мақсатында:
ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу жобаларын іске асыруға кредит беру;
қайта өңдеу кәсіпорындарының айналым қаражатын толықтыруға кредит беру;
қайта өңдеуге өткізілген ауыл шаруашылығы өнімдерін (жүн, тері, жемістер мен көкөністер) субсидиялау көлемін ұлғайту көзделген Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді дамыту жөніндегі кешенді жоспар әзірленетін болады.

Общая потребность составляет 1,4 трлн тенге за счет привлечения средств БВУ, дочерних организаций АО "НУХ "Байтерек" и других финансовых институтов.
Будут приняты меры по поэтапному переходу от первичного производства к выпуску продукции более высоких переделов и увеличению доли переработанной продукции в агропромышленном комплексе (молоко, мясо, семена масличных, рис, кукуруза, гречиха) до 70 %.
Будет продолжено субсидирование сданной на переработку сельскохозяйственной продукции для обеспечения доступным и качественным сырьем переработчиков.
Будут реализованы инвестиционные проекты по созданию и модернизации перерабатывающих производств путем льготного кредитования, субсидирования части затрат при инвестиционных вложениях.
В целях повышения рентабельности производства будут увеличены объемы льготных кредитов на пополнение основных и оборотных средств и субсидирования ставок вознаграждения по кредитам.
Для повышения экспортного потенциала переработки сельскохозяйственной продукции планируется открытие новых рынков.
В целях импортозамещения и насыщения внутреннего рынка продовольственными товарами, а также развития экспортного потенциала будет масштабирован опыт Северо-Казахстанской области по финансированию инвестиционных проектов (производство мяса птицы, молока, проекты по орошению, овощехранилища, промышленные тепличные хозяйства, предприятия мясного животноводства и переработки сельскохозяйственной продукции, в том числе производства с высоким переделом, а также другие проекты растениеводческой и животноводческой продукции) через поверенного (агента).
Во исполнение поручения Главы государства по увеличению производства валовой продукции сельского хозяйства в два раза за 5 лет необходимо принять меры, в том числе путем проработки вопросов по:
доведению объемов субсидирования до допустимого уровня в рамках вступления во Всемирную торговую организацию как минимум в 2 раза;
обеспечению льготным кредитованием весенне-полевых и уборочных работ в объеме не менее 1,5 трлн тенге (на приобретение семян, удобрений, пестицидов, горюче-смазочных материалов);
доведению объемов льготного лизинга до 450 млрд тенге для финансирования приобретения отечественной сельскохозяйственной техники, оборудования в целях обновления сельскохозяйственной техники на уровне 8-10 % в год (предметом лизинга являются отечественные сельскохозяйственные техника и оборудование, имеющие соглашение о промышленной сборке);
финансированию реализации инвестиционных проектов на сумму 800 млрд тенге, в том числе по опыту Северо-Казахстанской области.
Для реализации вышеуказанного поручения индикаторы и мероприятия будут декомпозированы до каждого региона с закреплением персональной ответственности должностных лиц.
В целях снижения коррупционных рисков и упрощения доступа к минеральным удобрениям, пестицидам, технике и оборудованию субсидии планируется выплачивать напрямую отечественным заводам-производителям и финансовым институтам вместо субъектов АПК.
Субсидирование процентной ставки напрямую финансовым институтам для упрощения процесса субсидирования и получения субъектами АПК сразу удешевленного кредита.";
подразделы "4.4. Развитие рынков" и "4.5. Техническое оснащение" изложить в следующей редакции:

Жалпы қажеттілік ЕДБ, "Бәйтерек" ҰБХ АҚ еншілес ұйымдары және басқа да қаржы институттарының қаражатын тарту есебінен 1,4 трлн теңгені құрайды.
Бастапқы өндірістен неғұрлым жоғары дәрежеде өңдеп-жасалған өнімдерді шығаруға кезең-кезеңмен көшу және агроөнеркәсіптік кешендегі өңделген өнімнің (сүт, ет, майлы дақылдар, күріш, жүгері, қарақұмық) үлесін 70 %-ға дейін ұлғайту жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Өңдеушілерді қолжетімді және сапалы шикізатпен қамтамасыз ету үшін өңдеуге тапсырылған ауыл шаруашылығы өнімдерін субсидиялау жалғасатын болады.
Кредит беру, инвестициялық салымдар кезінде шығындардың бір бөлігін субсидиялау арқылы өңдеу өндірістерін құру және жаңғырту жөніндегі инвестициялық жобалар іске асырылады.
Өндірістің рентабельділігін арттыру мақсатында негізгі және айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттердің көлемі және кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау ұлғайтылады.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеудің экспорттық әлеуетін арттыру үшін жаңа нарықтар ашу жоспарлануда.
Импортты алмастыру және ішкі нарықты азық-түлік тауарларымен толықтыру, сондай-ақ экспорттық әлеуетті дамыту мақсатында Солтүстік Қазақстан облысының сенім білдірілген өкілі (агенті) арқылы инвестициялық жобаларды (құс еті, сүт өндірісі, суару жөніндегі жобалар, көкөніс сақтау қоймалары, өнеркәсіптік жылыжай шаруашылықтары, етті мал шаруашылығы және ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу кәсіпорындары, оның ішінде қайта бөлінуі анағұрлым жоғары өндірістер, сондай-ақ өсімдік және мал шаруашылығы өнімдерінің басқа да жобалары) қаржыландыру жөніндегі тәжірибесі таратылатын болады.
Мемлекет басшысының ауыл шаруашылығының жалпы өнімін өндіруді 5 жыл ішінде екі есеге арттыру жөніндегі тапсырмасын орындау үшін мынадай шараларды қабылдау, оның ішінде:
Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру шеңберінде субсидиялау көлемін рұқсат етілген деңгейге дейін кемінде 2 есеге жеткізу;
кем дегенде 1,5 трлн теңге көлемінде көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жеңілдетілген кредиттеумен қамтамасыз ету (тұқым, тыңайтқыш, пестицидтер, жанар-жағармай материалдарын сатып алуға);
ауыл шаруашылығы техникасын жылына 8-10 % деңгейінде жаңарту мақсатында отандық ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын сатып алуды қаржыландыру үшін жеңілдікті лизинг көлемін 450 млрд теңгеге дейін жеткізу жөніндегі мәселелерді пысықтау арқылы ұлғайту (өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімі бар отандық ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтары лизингтің нысанасы болып табылады);
инвестициялық жобаларды 800 млрд теңге сомасына, оның ішінде Солтүстік Қазақстан облысының тәжірибесі бойынша іске асыруды қаржыландыру жөніндегі мәселелерді пысықтау арқылы қабылдау қажет.
Жоғарыда көрсетілген тапсырманы іске асыру үшін индикаторлар мен іс-шаралар лауазымды тұлғалардың дербес жауапкершілігін бекіте отырып, әрбір өңірге дейін декомпозицияланатын болады.
Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін азайту және тұқымдарға, минералды тыңайтқыштарға, пестицидтерге, техника мен жабдыққа қол жеткізуді жеңілдету мақсатында субсидияларды АӨК субъектілерінің орнына отандық өндіруші зауыттар мен қаржы институттарына тікелей төлеу жоспарлануда.
Субсидиялау процесін жеңілдету және арзандатылған кредитті АӨК субъектілерінің бірден алуы үшін пайыздық мөлшерлемені тікелей қаржы институттарына субсидиялау.";
"4.4. Нарықтарды дамыту" деген және "4.5. Техникалық жарақтандыру" деген кіші бөлімдер мынадай редакцияда жазылсын:

"4.4. Развитие рынков
Для увеличения сбыта отечественной продукции АПК на внутреннем и внешних рынках будут приняты меры по:
развитию сети торгово-логистической инфраструктуры;
устранению торговых барьеров на внешних рынках и расширению рынков сбыта, в том числе и за счет государственной протекции;
дальнейшему расширению географии экспорта с продвижением казахстанских товаров на зарубежных рынках;
увеличению экспорта продукции с высокой добавленной стоимостью;
стимулированию инвестиций в экспортоориентированные производства;
сокращению транзакционных издержек, связанных с таможенным оформлением и логистикой;
активизации деятельности акционерного общества "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" по продвижению казахстанского зерна на экспорт.
4.5. Техническое оснащение
Доведение темпов обновления сельскохозяйственной техники до 8–10 % в год с учетом интересов отечественных производителей техники и аграриев путем дальнейшей реализации следующих мер поддержки и мероприятий:
стимулирования приобретения аграриями сельскохозяйственной техники (в том числе отечественного производства) путем реализации программ инвестиционного субсидирования части стоимости приобретенной сельскохозяйственной техники;
фондирования институтов развития АО "НУХ "Байтерек" для реализации программ льготного кредитования и лизинга;
субсидирования процентной ставки кредитования/лизинга сельскохозяйственной техники;
создания единой интегрированной базы данных по учету процессов, связанных с оборотом сельскохозяйственной техники (приобретение, лизинг, использование, техническое состояние), путем введения единого электронного паспорта регистрируемой сельскохозяйственной техники;
проведения инвентаризации парка самоходной сельскохозяйственной техники.";
в подразделе "4.6. Сельскохозяйственная кооперация, инфраструктура АПК" после абзаца двадцать третьего дополнить абзацем следующего содержания:
"Укрупнение отечественных агрофирм, а также активное привлечение транснациональных корпораций на взаимовыгодных условиях.";
подраздел "4.7. Научное и кадровое обеспечение АПК" изложить в следующей редакции:
"4.7. Научное и кадровое обеспечение АПК
Раскрытие потенциала аграрной науки за счет:
налаживания полноценного научно-практического сотрудничества с признанными зарубежными центрами аграрной науки;
поддержки частных научно-технологических инициатив и адаптации образовательных программ к потребностям аграрного сектора;
научно-обоснованной постановки приоритетов и задач технологической модернизации АПК с учетом социально-экономической значимости на основе международного опыта;
обеспечения точечного финансирования реализации прикладных исследований в области АПК по основным приоритетам:
обеспечение фермеров отечественными семенами, выведение и культивация новых производительных сортов;
сохранение, пополнение и воспроизводство генетических ресурсов растительного происхождения. Создание национального генетического банка (65 тыс. сортообразцов);
развитие генетики и селекции в животноводстве. Сохранение, пополнение и воспроизводство генетических ресурсов животного происхождения. Создание банка биологических активов;
ветеринарная, фитосанитарная, карантинная и пищевая безопасность;
увеличения финансирования аграрных научных исследований (не менее
1 % от ВП сельского хозяйства);
стимулирования инновационной активности агропредприятий;
добровольного софинансирования со стороны бизнеса на прикладные НТП;
развития системы коммерциализации результатов прикладных научно-технических программ и механизмов роялти;
введения отраслевого грантового финансирования прикладных исследований;
увеличения уставного капитала НАНОЦ в целях обеспечения модернизации инфраструктуры аграрных научно-исследовательских организаций, вузов и опытно-производственных предприятий, сельскохозяйственных опытных станций;
развития систем распространения знаний, трансферта и коммерциализации РННТД и механизмов роялти;
обеспечения развития первичного семеноводства на базе опытных хозяйств, в том числе обновления оборудования и стимулирования аграрной науки.";
подраздел "4.9. Цифровизация АПК" изложить в следующей редакции:
"4.9. Цифровизация АПК
Все информационные системы агропромышленного комплекса будут объединены с созданием единой цифровой платформы агропромышленного комплекса (Е-АПК), которая позволит получить фермеру все государственные услуги в сфере АПК по принципу "единое окно".
Автоматизация государственных услуг и процессов позволит получить субсидии и услуги в электронном формате.
Внедрится информационная система прослеживаемости в растениеводстве (ИСР) в целях обеспечения прослеживаемости от "поля до прилавка".
Будет создана единая государственная система субсидирования, на которой будут оказываться меры государственной поддержки на бесплатной основе.";
в разделе "5. Основные принципы и подходы развития":
в подразделе "5.1. Растениеводство":
после абзаца первого дополнить абзацем следующего содержания:
"В рамках централизованной работы по обеспечению скоординированных действий казахстанских участников рынка для доступа на внешние рынки необходима активизация деятельности акционерного общества "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" по продвижению казахстанского зерна на экспорт.";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:

"4.4. Нарықтарды дамыту
АӨК-тің отандық өнімін ішкі және сыртқы нарықтарда өткізуді ұлғайту үшін:
сауда-логистикалық инфрақұрылым желісін дамыту;
сыртқы нарықтардағы сауда кедергілерін, оның ішінде мемлекеттік қорғау есебінен жою және өткізу нарықтарын кеңейту;
шетелдік нарықтарда қазақстандық тауарларды ілгерілетумен экспорт географиясын одан әрі кеңейту;
қосылған құны жоғары өнім экспортын ұлғайту;
экспортқа бағдарланған өндірістерге инвестицияларды ынталандыру;
кедендік ресімдеу мен логистикаға байланысты транзакциялық шығындарды қысқарту;
қазақстандық астықты экспортқа жылжыту бойынша "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының қызметін жандандыру бойынша шаралар қабылданатын болады.
4.5. Техникалық жарақтандыру
Отандық техника өндірушілер мен диқандардың мүдделерін ескере отырып, мынадай қолдау шаралары мен:
сатып алынған ауыл шаруашылығы техникасы құнының бір бөлігін инвестициялық субсидиялау бағдарламаларын іске асыру арқылы диқандардың ауыл шаруашылығы техникасын (оның ішінде отандық өндіріс) сатып алуын ынталандыру;
жеңілдетілген кредит беру және лизинг бағдарламаларын іске асыру үшін "Бәйтерек" ҰБХ" акционерлік қоғамының даму институттарын қорландыру;
ауыл шаруашылығы техникасына кредит берудің/лизингтің пайыздық мөлшерлемесін субсидиялау;
тіркелетін ауыл шаруашылығы техникасының бірыңғай электрондық паспортын енгізу арқылы ауыл шаруашылығы техникасының айналымына (сатып алу, лизинг, пайдалану, техникалық жай-күйі) байланысты процестерді есепке алу бойынша бірыңғай интеграцияланған дерекқор құру;
өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы паркіне түгендеу жүргізу іс-шараларын одан әрі іске асыру арқылы ауыл шаруашылығы техникасын жаңарту қарқынын жылына 8-10 %-ға дейін жеткізу.";
"4.6. Ауыл шаруашылығы кооперациясы, агроөнеркәсіптік кешен инфрақұрылымы" деген кіші бөлім жиырма үшінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Отандық агрофирмаларды ірілендіру, сондай-ақ өзара тиімді шарттарда трансұлттық корпорацияларды белсенді тарту.";
"4.7. АӨК-ті ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"4.7. АӨК-ті ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
Аграрлық ғылымның әлеуетін:
аграрлық ғылымның танылған шетелдік орталықтарымен толыққанды ғылыми-практикалық ынтымақтастығын жолға қою;
жеке ғылыми-технологиялық бастамаларды қолдау және білім беру бағдарламаларын аграрлық сектордың сұранысына бейімдеу;
халықаралық тәжірибе негізінде әлеуметтік-экономикалық маңыздылықты ескере отырып, АӨК-ті технологиялық жаңғыртудың басымдықтары мен міндеттерін ғылыми негіздеп белгілеу;
негізгі басымдықтар бойынша АӨК саласындағы қолданбалы зерттеулерді іске асыруды нақты қаржыландыруды қамтамасыз ету:
фермерлерді отандық тұқымдармен қамтамасыз ету, жаңа өнімді сорттарды өсіру және өңдеу;
өсімдік тектес генетикалық ресурстарды сақтау, толықтыру және молықтыру. Ұлттық генетикалық банк құру (65 мың сорт үлгісі);
мал шаруашылығында генетика мен селекцияны дамыту. Жануарлардан алынатын генетикалық ресурстарды сақтау, толықтыру және молықтыру. Биологиялық активтер банкін құру;
ветеринариялық, фитосанитариялық, карантиндік және тағамдық қауіпсіздік;
аграрлық ғылыми зерттеулерді қаржыландыруды (ауыл шаруашылығы ЖӨ-сінің кемінде 1 %-ы) ұлғайту;
агрокәсіпорындардың инновациялық белсенділігін ынталандыру;
бизнес тарапынан қолданбалы ҒТБ-ны ерікті түрде бірлесіп қаржыландыру;
қолданбалы ғылыми-техникалық бағдарламалар нәтижелерін және роялти тетіктерін коммерцияландыру жүйесін дамыту;
қолданбалы зерттеулерді салалық гранттық қаржыландыруды енгізу;
аграрлық ғылыми-зерттеу ұйымдарының, жоғары оқу орындары мен тәжірибелік-өндірістік кәсіпорындардың, ауыл шаруашылығы тәжірибелік станцияларының инфрақұрылымын жаңғыртуды қамтамасыз ету мақсатында ҰАҒББО жарғылық капиталын ұлғайту;
білімді тарату, ҒҒТҚН трансферті және коммерцияландыру жүйелерін, роялти тетіктерін дамыту;
тәжірибелік шаруашылықтар базасында бастапқы тұқым шаруашылығын дамытуды қамтамасыз ету, оның ішінде жабдықтарды жаңарту және аграрлық ғылымды ынталандыру есебінен аграрлық ғылымның әлеуетін ашу.";
"4.9. АӨК-ті цифрландыру" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"4.9. АӨК-ті цифрландыру
Агроөнеркәсіптік кешеннің ақпараттық жүйелерінің бәрі агроөнеркәсіптік кешеннің бірыңғай цифрлық (Е-АӨК) платформасын құра отырып біріктіріледі, бұл платформа фермерге агроөнеркәсіптік кешен саласындағы барлық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді "бір терезе" қағидаты бойынша алуға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мен процестерді автоматтандыру субсидиялар мен көрсетілген қызметтерді электрондық форматта алуға мүмкіндік береді.
"Егістіктен сөреге дейінгі" қадағалауды қамтамасыз ету мақсатында өсімдік шаруашылығында ақпараттық қадағалау жүйесі (ӨАЖ) енгізіледі.
Субсидиялаудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі құрылады, онда мемлекеттік қолдау шаралары тегін негізде көрсетілетін болады.";
"5. Дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдемелері" деген бөлімде:
"5.1. Өсімдік шаруашылығы" деген кіші бөлімде:
бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Нарыққа қазақстандық қатысушылардың үйлестірілген іс-қимылын қамтамасыз ету жөніндегі орталықтандырылған жұмыс шеңберінде сыртқы нарықтарға қол жеткізу үшін қазақстандық астықты экспортқа жылжыту бойынша "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының қызметін жандандыру қажет.";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"В целях развития орошаемого земледелия площади орошаемых земель сельскохозяйственного назначения будут доведены до 2,5 млн га, также будут обеспечена экономия водных ресурсов путем широкого внедрения водосберегающих технологий орошения, в том числе за счет субсидирования 80 % (30 % из местного бюджета) затрат при инвестиционных вложениях без разделения по странам происхождения техники, усовершенствована деятельность гидрогеолого-мелиоративной службы путем улучшения материально-технической базы и расширения их зоны деятельности при проведении мониторинга орошаемых земель.";
абзацы шестой, седьмой и восьмой изложить в следующей редакции:
"Учитывая, что имеется проблема по снижению обеспеченности семенами основных видов сельскохозяйственных культур, а также низкий процент обеспеченности отечественными семенами некоторых культур (рапс, сахарная свекла и овощные культуры, по которым дефицит составляет более 90 %), будет принят ряд мер в семеноводстве, которые направлены на обеспечение сельхозтоваропроизводителей семенами высоких репродукций отечественного производства, предусматривающие в том числе повышение нормативов субсидирования до 80 % при приобретении селекционно-семеноводческой техники и оборудования, семяочистительно-сортировального оборудования. Данные меры государственной поддержки будут доступны всем элитно-семеноводческим и семеноводческим хозяйствам, осуществляющим деятельность в соответствии с Законом "О семеноводстве".
В целях развития отечественного семеноводства будет предусмотрено повышенное субсидирование при приобретении отечественных семян сортов и гибридов.
С целью ускоренного размножения сортов отечественной селекции, стимулирования производителей семян за счет формирования спроса будет пересмотрена доля субсидирования посевных площадей по категориям семян.
Также будет создана стройная сеть семеноводческих хозяйств.
Будет внедрена информационная система прослеживаемости в растениеводстве (ИСР), которая будет в себе содержать цифровизацию и автоматизацию семеноводства, выращивания, хранения, учета и реализации сельскохозяйственных культур, а также обеспечит контроль и безопасность перемещаемой продукции, с исключением "серых" схем, как внутри государства, так и в рамках импорта продукции.
За счет выделения средств на материально-техническое оснащение будет модернизирована до международного уровня и укомплектована современным ДНК-оборудованием сортоиспытательная сеть, что позволит за счет повышения эффективности и качества государственного сортоиспытания внедрять в сельскохозяйственное производство высокопродуктивные сорта.";
абзацы девятый, десятый, двенадцатый, восемнадцатый, девятнадцатый, двадцатый и двадцать второй исключить;
абзац двадцать первый изложить в следующей редакции:
"В целях исключения рисков, связанных с несвоевременным проведением обработок против саранчовых вредителей, предотвращения потерь, связанных с их распространением, будут осуществлен перевод услуг по проведению обработок против саранчи в государственную монополию, а также приняты меры по дооснащению РГП "Фитосанитария" необходимыми материальными и техническими средствами, предусмотрена компетенция Министерства сельского хозяйства на определение перечня вредных и особо опасных вредных организмов, борьба с которыми будет осуществляться за счет бюджетных средств.";
абзац двадцать пятый изложить в следующей редакции:
"Планы по диверсификации с учетом региональной специфики и потребностей рынка будут доводиться до местных исполнительных органов, которые в свою очередь должны принять все необходимые меры по исполнению данных планов.
Принятые меры по диверсификации в совокупности с мерами по увеличению объемов государственной поддержки, внедрению современных технологий в отрасли создадут предпосылки для роста объемов производства, повышения урожайности и качества производимой растениеводческой продукции, загрузки производственных мощностей предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции, обеспечения их отечественным сырьем и укрепления кормовой базы животноводства.
В целях соблюдения научно обоснованных севооборотов будут реализованы технические возможности и предусмотрены обязательства по подтверждению сведений с полей с помощью космического мониторинга.";
дополнить абзацами двадцать шестым, двадцать седьмым, двадцать восьмым и двадцать девятым следующего содержания:
"Обеспечение реализации обновленной стратегии акционерного общества "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация", предусматривающей в том числе мандат по содействию частному рынку в создании полноценной сети производства, хранения и реализации сельскохозяйственной продукции, а также осуществление интервенции для сдерживания роста цен.
В рамках содействия частному рынку в создании полноценной сети производства, хранения и сбыта сельскохозяйственной продукции планируется внедрить трехсторонний форвардный закуп сырья (семена подсолнечника, рис и гречиха) между акционерным обществом "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация"", сельхозтоваропроизводителем и перерабатывающим предприятием с обязательным условием по фиксированию цен на сырье и готовую продукцию.
В данной схеме будет раскрыт потенциал перерабатывающих предприятий путем их загрузки доступным сырьем (гречиха, подсолнечник, рис).
В целях сдерживания роста цен на продовольствие акционерное общество "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" будет использовать товарные интервенции через реализацию удешевленного зерна мукомольным предприятиям, животноводческим и птицеводческим хозяйствам в годы неурожая и сезонного роста цен.";
подраздел "5.3. Переработка сельскохозяйственной продукции" изложить в следующей редакции:
"5.3. Переработка сельскохозяйственной продукции
Приоритетными и перспективными направлениями по глубокой переработке станут мясо, молоко и зерно.
В целях обеспечения перерабатывающих предприятий качественным и доступным сырьем будет расширен перечень сельскохозяйственной продукции, при сдаче которой фермерам выплачиваются субсидии.
Для обеспечения перерабатывающих предприятий доступными кредитными ресурсами для закупа сырья будет предусмотрено отдельное направление для перерабатывающих предприятий.
Для развития перерабатывающих производств по приоритетным направлениям будут выделены льготные кредитные ресурсы.
Будет продолжено субсидирование инвестиционных затрат, ставки вознаграждения по кредитам и лизингу для предприятий переработки, стоимости отдельных видов закупаемого на переработку сельскохозяйственного сырья, в том числе для производства продуктов глубокой переработки.
Будет расширен перечень направлений, финансируемых в рамках инвестиционного субсидирования.
Для перехода на стимулирование производства продуктов более глубокой переработки сельскохозяйственной продукции будет разработан новый паспорт инвестиционного субсидирования на производство продуктов высокого передела с повышенным нормативом субсидирования.
Для обеспечения рынка сбыта на внешних рынках будет продолжена активная работа по открытию новых рынков сбыта, расширению номенклатуры экспортируемых товаров в уже открытых странах.";
в подразделе "5.6. Сельскохозяйственная кооперация и инфраструктура АПК" абзац второй изложить в следующей редакции:

"Суармалы егіншілікті дамыту мақсатында ауыл шаруашылығы мақсатындағы суармалы жерлердің ауданы 2,5 млн га-ға дейін жеткізіледі, сондай-ақ су үнемдеуші суару технологияларын кеңінен енгізу жолымен, оның ішінде инвестициялық салымдар болса, шығындарды техниканы шығарылған ел бойынша бөлмей, 80 % субсидиялау есебінен (30 % жергілікті бюджеттен) су ресурстарын үнемдеу қамтамасыз етіледі, суармалы жерлерге мониторинг жүргізу арқылы материалдық-техникалық базаны жақсарту және олардың қызмет аймағын кеңейту жолымен гидрогеологиялық-мелиорациялық қызметтің жұмысы жетілдіріледі.";
алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауыл шаруашылығы дақылдарының негізгі түрлерінің тұқыммен қамтамасыз етілуінің төмендеу проблемасының бар екенін, сондай-ақ кейбір дақылдардың (рапс, қант қызылшасы және көкөніс дақылдары бойынша тапшылық 90 %-дан асады) отандық тұқымдармен қамтамасыз етілу пайызының төмен екенін ескере отырып, тұқым шаруашылығында ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді отандық өндірістің жоғары репродукциялы тұқымдарымен қамтамасыз етуге бағытталған, оның ішінде селекциялық-тұқым шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын, тұқым тазарту-сұрыптау жабдығын сатып алу кезінде субсидиялау нормативтерін 80 %-ға дейін арттыру көзделген бірқатар шаралар қабылданады. Бұл мемлекеттік қолдау шаралары қызметін "Тұқым шаруашылығы туралы" Заңға сәйкес жүзеге асыратын барлық элиталық тұқым өсіру шаруашылығына және тұқым өсіретін шаруашылықтарға қолжетімді болады.
Отандық тұқым шаруашылығын дамыту мақсатында отандық тұқым сорттары мен гибридтерін сатып алған кезде жоғарылатылған субсидиялау көзделеді.
Отандық селекция сорттарын жеделдетіп көбейту, сұранысты қалыптастыру есебінен тұқым өндірушілерді ынталандыру мақсатында тұқым санаттары бойынша егіс алқаптарын субсидиялау үлесі қайта қаралатын болады.
Сондай-ақ тұқым шаруашылықтарының үйлесімді желісі құрылады.
Өсімдік шаруашылығында қадағалаудың ақпараттық жүйесі (ӨАЖ) енгізілетін болады, онда тұқым шаруашылығын, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіруді, сақтауды, есепке алуды және өткізуді цифрландыру мен автоматтандыру қамтылатын болады, сондай-ақ мемлекет ішінде де, өнім импорты шеңберінде де "сұр" схемаларды қоспағанда, өткізілетін өнімді бақылау мен оның қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Материалдық-техникалық жарақтандыруға қаражат бөлу есебінен сортты сынау желісі халықаралық деңгейге дейін жаңғыртылады және заманауи ДНҚ-жабдықтарымен жасақталатын болады, бұл мемлекеттік сортты сынаудың тиімділігі мен сапасын арттыру есебінен өнімділігі жоғары сорттарды ауыл шаруашылығы өндірісіне енгізуге мүмкіндік береді.";
тоғызыншы, оныншы, он екінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы және жиырма екінші абзацтар алып тасталсын;
жиырма бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Көкқасқа шегірткеге қарсы өңдеудің уақтылы жүргізілмеуіне байланысты тәуекелдерді жоққа шығару, олардың таралуына байланысты шығынның алдын алу мақсатында көкқасқа шегірткеге қарсы өңдеу жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік монополияға ауыстыру жүзеге асырылады, сондай-ақ "Фитосанитария" РМК-ны қажетті материалдық және техникалық құралдармен толық жарақтандыру жөнінде шаралар қабылданады, бюджет қаражаты есебінен күрес жүргізілетін зиянды және аса қауіпті зиянды организмдермен күрес тізбесін айқындау тұрғысынан Ауыл шаруашылығы министрлігінің құзыреті көзделетін болады.";
жиырма бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Өңірлік ерекшеліктер мен нарық сұранысын ескере отырып, әртараптандыру жөніндегі жоспарлар жергілікті атқарушы органдарға жеткізілетін болады, олар өз кезегінде осы жоспарларды орындау бойынша барлық қажетті шараларды қабылдауға тиіс.
Мемлекеттік қолдау көлемін ұлғайту, заманауи технологияларды енгізу жөніндегі шаралармен бірге әртараптандыру бойынша қабылданған шаралар салада өндіріс көлемін ұлғайту, өндірілетін өсімдік шаруашылығы өнімінің сапасы мен түсімін арттыру, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу, оларды отандық шикізатпен қамтамасыз ету жөніндегі кәсіпорындардың өндірістік қуаттарын жүктеу және мал шаруашылығының жемшөп базасын нығайту алғышарттарын жасайды.
Ғылыми негізделген ауыспалы егістерді сақтау мақсатында техникалық мүмкіндіктер іске асырылып, ғарыш мониторингінің көмегімен алқаптардан алынған мәліметтерді растау жөніндегі міндеттемелер көзделетін болады.";
мынадай мазмұндағы жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші және жиырма тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірудің, сақтаудың және өткізудің толыққанды желісін құруда жеке нарыққа жәрдемдесу жөніндегі мандатты, сондай-ақ бағаның өсуін тежеу үшін интервенцияны жүзеге асыруды көздейтін "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының жаңартылған стратегиясын іске асыруды қамтамасыз ету.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірудің, сақтаудың және өткізудің толыққанды желісін құруда жеке нарыққа жәрдемдесу шеңберінде "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы, ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші мен қайта өңдеуші кәсіпорын арасында шикізат пен дайын өнімге баға белгілеу жөніндегі міндетті шартпен шикізатты (күнбағыс тұқымы, күріш және қарақұмық) үшжақты форвардтық сатып алуды енгізу жоспарлануда.
Бұл схемада қолжетімді шикізатпен (қарақұмық, күнбағыс, күріш) жүктеу арқылы өңдеу кәсіпорындарының әлеуеті ашылатын болады.
Азық-түлік бағасының өсуін тежеу мақсатында "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы астықтың түсімі нашар болған жылдарда және баға маусымдық өскен кезде ұн тарту кәсіпорындарына, мал шаруашылығы мен құс шаруашылықтарына арзандатылған астық өткізу арқылы тауарлық интервенцияларды пайдаланатын болады.";
"5.3. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"5.3. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу
Етті, сүт пен астықты терең өңдеу басым және перспективалы бағыттарға айналады.
Өңдеуші кәсіпорындарды сапалы және қолжетімді шикізатпен қамтамасыз ету мақсатында ауыл шаруашылығы өнімдерінің тізбесі кеңейтіледі, мұндай өнімдерді тапсырған фермерлерге субсидиялар төленеді.
Шикізат сатып алу үшін қайта өңдеу кәсіпорындарын қолжетімді кредиттік ресурстармен қамтамасыз ету үшін қайта өңдеу кәсіпорындарына жеке бағыт көзделетін болады.
Қайта өңдеу өндірістерін дамыту үшін басым бағыттар бойынша жеңілдікті кредиттік ресурстар бөлінеді.
Қайта өңдеу кәсіпорындары үшін инвестициялық шығындарды, кредиттер мен лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемелерін, қайта өңдеуге сатып алынатын ауыл шаруашылығының жекелеген шикізат түрлерінің, оның ішінде неғұрлым терең өңделген өнімдерінің құнын субсидиялау жалғастырылады.
Инвестициялық субсидиялау шеңберінде қаржыландырылатын бағыттардың тізбесі кеңейтілетін болады.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін неғұрлым терең өңделген өнімдерін шығаруды ынталандыруға көшу үшін субсидиялау нормативі жоғары дәрежеде өңдеп жасалған өнімдер өндіруге арналған жаңа инвестициялық субсидиялау паспорты әзірленетін болады.
Өткізу нарығын қамтамасыз ету үшін сыртқы нарықтарда жаңа өткізу нарықтарын ашу, қазірдің өзінде ашық елдерде экспортталатын тауарлар номенклатурасын кеңейту бойынша белсенді жұмыс жалғасады.";
"5.6. Ауыл шаруашылығы кооперациясы, агроөнеркәсіптік кешен инфрақұрылымы" деген кіші бөлімде екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"На развитие сельскохозяйственной кооперации в течение 7 лет будет направлен 1 трлн тенге на кредитование с охватом более 1 млн сельчан с учетом членов семьи, с вовлечением в кооперативное предпринимательство половины всех личных подсобных хозяйств и созданием более 350 тысяч рабочих мест, в том числе сезонных и временных. Стимулирование кооперации личных подсобных хозяйств будет проведено в том числе в рамках дальнейшей реализации программы "Ауыл аманаты". Также участникам программы будет обеспечен доступ к рынкам сбыта.";
в подразделе "5.7. Научное и кадровое обеспечение АПК":
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"Будет развита отечественная система первичного семеноводства.
Национальный аграрный научно-образовательный центр будет трансформирован в вертикально-интегрированный агротехнологический хаб и утвержден его план развития.";
подраздел "5.9. Цифровизация АПК" изложить в следующей редакции:
"5.9. Цифровизация АПК
В целях выстраивания полной цепи прослеживаемости растениеводческой продукции будет реализован проект по разработке и внедрению системы паспортизации объектов производства растениеводства на базе новой информационной системы прослеживаемости в растениеводстве (ИСР), по примеру ИСЖ, которая будет в себе содержать цифровизацию и автоматизацию семеноводства, выращивания, хранения, учета и реализации сельскохозяйственных культур, а также обеспечит контроль и безопасность перемещаемой продукции, с исключением "серых" схем, как внутри государства, так и в рамках импорта продукции. На разработку и первый год технической поддержки информационной системы прослеживаемости в растениеводстве (ИСР) с приобретением планшетов для фитосанитарных инспекторов на постах будет заложено порядка 930 млн тенге.
Кроме того, в целях упрощения перемещения продукции и прозрачности процессов проверок и досмотра подкарантинной и ветеринарной продукции в рамках информационной системы прослеживаемости в растениеводстве (ИСР) будет реализована система СУР – система управления рисками. Она позволит с помощью машинного обучения определять частоту и точность проверок и досмотра перемещаемой продукции.
Будут продолжена работа по внедрению "точного" сельского хозяйства в животноводческом и растениеводческом направлениях и поставлена задача масштабирования проекта "цифровых" ферм во всех регионах страны.
Автоматизация государственных услуг и процессов позволит получить субсидии и услуги в электронном формате. Будет создана единая государственная система субсидирования, на которой будут оказываться меры государственной поддержки на бесплатной основе.
Будет продолжена работа по решению проблем с потребностью кадров для "цифровых" хозяйств. На начальном этапе в учебные программы действующих агроспециальностей будут включены современные дисциплины, в долгосрочной перспективе планируется ввести новые специальности, такие как "агроинформатик", "администратор агропредприятия", "оператор смарт-теплицы", "инженер агродронов" и т.д.
В рамках цифровизации мер государственной поддержки планируются автоматизировать все бизнес-процессы и обеспечить оказание мер государственной поддержки исключительно в электронном формате.
В целях обеспечения комплексного подхода к цифровизации сельского хозяйства и создания единой цифровой платформы агропромышленного комплекса (Е-АПК) планируется объединить все имеющиеся информационные системы в сельском хозяйстве.
Создание единой цифровой платформы агропромышленного комплекса (Е-АПК) позволит обеспечить полный цикл прослеживаемости в сельском хозяйстве "от поля до прилавка", прозрачность отрасли, создание "единого окна" для фермера и единого "рабочего места" для уполномоченных органов, нивелирование коррупционных рисков при субсидировании, информационную безопасность, защиту персональных и конфиденциальных данных, усиление ветеринарной и карантинной безопасности, исключит дублирование функций, сократит производственные затраты и административные расходы.
Будут проводиться тренинги в формате деловой игры "Нео Номад" с детальной демонстрацией принципов работы цифрового оборудования, в ходе которых ставится задача спроектировать "цифровую" ферму, произвести расчеты по цифровой модернизации и сокращению затрат, а также определить срок окупаемости приобретенного оборудования.";
абзац восемнадцатый подраздела "5.10. Государственная поддержка" изложить в следующей редакции:
"При реализации Концепции в приоритетном порядке за счет средств государственного бюджета средства выделяются на достижение индикаторов/показателей, отраженных в планах развития государственного органа и области, города республиканского значения, столицы.";
в разделе "6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты":
целевые индикаторы изложить в следующей редакции:

"Ауыл шаруашылығы кооперациясын дамытуға 7 жыл ішінде отбасы мүшелерін ескергенде 1 млн-нан астам ауыл тұрғыны қамтылып, кооперативтік кәсіпкерлікке барлық жеке қосалқы шаруашылықтардың жартысы тартылып және 350 мыңнан астам, оның ішінде маусымдық және уақытша жұмыс орындары құрылып, 1 трлн теңге жұмсалатын болады. Жеке қосалқы шаруашылықтар кооперациясын ынталандыру, оның ішінде "Ауыл аманаты" бағдарламасын одан әрі іске асыру шеңберінде жүргізілетін болады. Сондай-ақ бағдарламаға қатысушылардың өткізу нарықтарына қолжетімділігі қамтамасыз етіледі.";
"5.7. АӨК-ті ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету" деген кіші бөлімде:
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бастапқы тұқым шаруашылығының отандық жүйесі дамитын болады.
Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы вертикалды интеграцияланған агротехнологиялық хабқа айналады және оның даму стратегиясы бекітіледі.";
"5.9. АӨК-ті цифрландыру" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"5.9. АӨК-ті цифрландыру
Өсімдік шаруашылығы өнімін қадағалаудың толық тізбегін құру мақсатында тұқым шаруашылығын, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіруді, сақтауды, есепке алуды және өткізуді цифрландыру мен автоматтандыруды, сондай-ақ мемлекет ішінде де, өнім импорты шеңберінде де "сұр" схемаларды қоспағанда, өткізілетін өнімнің қауіпсіздігін қамтитын, сондай-ақ АШЖБ үлгісі бойынша өсімдік шаруашылығындағы қадағалаудың жаңа ақпараттық жүйесі (ӨАЖ) бағасында өсімдік шаруашылығы өндірісі объектілерін паспорттау жүйесін әзірлеу және енгізу жөніндегі жоба іске асырылатын болады. Өсімдік шаруашылығындағы қадағалаудың ақпараттық жүйесін (ӨАЖ) әзірлеуге және техникалық қолдауды бірінші жылын бекеттердегі фитосанитариялық инспекторлар үшін планшеттер сатып алуға шамамен 930 млн теңге салынатын болады.
Бұдан басқа, өнімнің қозғалысын оңайлату және карантинге жатқызылған және ветеринариялық өнімдерді тексеру мен қарап-тексеру процестерінің ашықтығы мақсатында өсімдік шаруашылығындағы қадағалаудың ақпараттық жүйесі (ӨАЖ) шеңберінде ТБЖ – тәуекелдерді басқару жүйесі іске асырылатын болады. Ол машиналық оқытудың көмегімен өткізілетін өнімді тексеру мен қарап-тексерудің жиілігі мен дәлдігін анықтауға мүмкіндік береді.
Мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы бағыттарында "нақ" ауыл шаруашылығын енгізу бойынша жұмыс жалғасады және "цифрлық" фермалар жобасын елдің барлық өңірлерінде тарату міндеті қойылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мен процестерді автоматтандыру субсидиялар мен көрсетілетін қызметтерді электрондық форматта алуға мүмкіндік береді. Субсидиялаудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі құрылады, онда мемлекеттік қолдау шаралары тегін негізде көрсетілетін болады.
"Цифрлық" шаруашылықтар үшін кадрлардың қажет болуына байланысты проблемаларды шешу жөніндегі жұмыс жалғасады. Бастапқы кезеңде қазіргі аграрлық мамандықтардың оқу бағдарламаларына заманауи пәндер енгізіледі, ұзақ мерзімді перспективада "агроинформатик", "аграрлық кәсіпорынның әкімшісі", "смарт-жылыжай операторы", "агродрон инженері" және т.б. сияқты жаңа мамандықтарды енгізу жоспарлануда.
Мемлекеттік қолдау шараларын цифрландыру шеңберінде барлық бизнес-процестерді автоматтандыру және мемлекеттік қолдау шараларын тек электрондық форматта көрсетуді қамтамасыз ету жоспарлануда.
Ауыл шаруашылығын цифрландырудың кешенді тәсілін қамтамасыз ету және агроөнеркәсіптік кешеннің бірыңғай цифрлық платформасын (Е-АӨК) құру мақсатында ауыл шаруашылығындағы барлық қолда бар ақпараттық жүйелерді біріктіру жоспарлануда.
Агроөнеркәсіптік кешеннің бірыңғай цифрлық платформасын (Е-АӨК) құру ауыл шаруашылығында "егістіктен сөреге дейін" қадағалаудың толық циклін, саланың ашықтығын, фермер үшін "бір терезе" және уәкілетті органдар үшін бірыңғай "жұмыс орнын" құруды, субсидиялау кезінде сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін нивелирлеуді, ақпараттық қауіпсіздікті, дербес және құпия деректердің қорғалуын, ветеринариялық және карантиндік қауіпсіздікті күшейтуді, функциялардың қайталануын жоққа шығаруды, өндірістік шығындар мен әкімшілік шығыстарын азайтуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Цифрлық жабдықтың жұмыс қағидаттарын егжей-тегжейлі көрсете отырып, "Нео Номад" іскерлік ойыны форматында тренингтер өткізілетін болады. Оның барысында "цифрлық" ферманы жобалау, цифрлық жаңғырту және шығындарды азайту бойынша есеп-қисаптар жүргізу, сондай-ақ сатып алынған жабдықтың өтелу мерзімін анықтау міндеті қойылады.";
"5.10. Мемлекеттік қолдау" деген кіші бөлімнің он сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұжырымдаманы мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен басым тәртіппен іске асыру кезінде мемлекеттік органның және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларында көрсетілген индикаторларға/көрсеткіштерге қол жеткізуге қаражат бөлінеді.";
"6. Нысаналы индекаторлар және күтілетін нәтижелер" деген бөлімде:
нысаналы индикаторлар мынадай редакцияда жазылсын:

"1) повышение производительности труда в сельском хозяйстве в 3 раза по сравнению с 2020 годом;
2) урожайность пшеницы в 2030 году – 20 ц/га;
3) уровень обновления сельскохозяйственной техники в 2030 году – 10 %;
4) уровень обеспеченности отечественными семенами в 2030 году – до 80 %;
5) внесение минеральных удобрений от научно обоснованной нормы в 2030 году – до 50 %;
6) уровень обеспеченности продовольственными товарами (в том числе социально значимыми) не менее 90 %;
7) самообеспечение основными продовольственными товарами собственного производства в 2030 году: яблоки – 100 %, колбасные изделия – 100 %, сыры и творог – 100 %, сахар – 83 %, мясо птицы – 100 %;
8) доля переработанной продукции в агропромышленном комплексе (молоко, мясо, семена масличных, рис, кукуруза, гречиха) – до 70 %;
9) доля переработанной продукции в общем объеме экспорта АПК в 2030 году – 70 %;
10) увеличение экспорта продукции агропромышленного комплекса в 3,5 раза по сравнению с 2020 годом;
11) рост объема привлеченных инвестиций в основной капитал в сельское хозяйство в 4,2 раза;
12) рост объема привлеченных инвестиций в основной капитал в производство продуктов питания в 3,4 раза;
13) доля ненаблюдаемой (теневой) экономики в сельском, лесном и рыбном хозяйстве – 0,5 % в ВВП;
14) площадь эродированных земель в составе сельскохозяйственных угодий к общей площади земель в 2030 году – 28,4 млн га;
15) количество реализованных инвестиционных проектов – 1525 к 2030 году;
16) создание рабочих мест в рамках инвестиционных проектов в АПК – к 2030 году 44 тысячи (26,4 тысячи постоянных и 17,6 тысячи временных);
17) создание рабочих мест в рамках масштабирования опыта по повышению дохода сельского населения – 350 тысяч к 2029 году;
18) доля внедренных завершенных научных разработок в АПК к 2030 году – 40 %;
19) площадь земель с применением водосберегающих технологий (капельное орошение, дождевание) к 2030 году – 1362,2 тысячи га;
20) доля маточного поголовья, охваченная породным преобразованием к 2030 году, – 43 %.";
в приложении к Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы:
План действий по реализации Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 февраля 2024 года № 132
Приложение
к Концепции развития
агропромышленного комплекса
Республики Казахстан
на 2021 – 2030 годы
План действий по реализации Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы
№ п/п
Наименование реформ /основных мероприятий
Форма завершения
Срок завершения
Ответственные исполнители
1
2
3
4
5

"1) ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін 2020 жылмен салыстырғанда 3 есеге арттыру;
2) 2030 жылы бидай түсімі – 20 ц/га;
3) 2030 жылы ауыл шаруашылығы техникасын жаңарту деңгейі – 10 %;
4) 2030 жылы отандық тұқыммен қамтамасыз ету деңгейі – 80 %-ға дейін;
5) 2030 жылы минералды тыңайтқыштарды ғылыми негізделген норманың – 50 %-ына дейін енгізу;
6) азық-түлік тауарларымен (оның ішінде әлеуметтік маңызы бар) қамтамасыз етілу деңгейі кемінде 90 %;
7) 2030 жылы меншікті өндірістің негізгі азық-түлік тауарларымен өзін-өзі қамтамасыз ету: алма – 100 %, шұжық өнімдері – 100 %, ірімшік пен сүзбе – 100 %, қант – 83 %, құс еті – 100 %;
8) агроөнеркәсіптік кешендегі өңделген өнімнің үлесі (сүт, ет, майлы дақылдар, күріш, жүгері, қарақұмық) – 70 %-ға дейін;
9) 2030 жылы АӨК экспортының жалпы көлеміндегі өңделген өнімдердің үлесі – 70 %;
10) агроөнеркәсіптік кешен өнімдерінің экспортын 2020 жылмен салыстырғанда 3,5 есеге ұлғайту;
11) ауыл шаруашылығының негізгі капиталына тартылған инвестициялар көлемін 4,2 есеге ұлғайту;
12) тамақ өнімдерін өндіруге негізгі капиталға тартылған инвестициялар көлемін 3,4 есеге өсіру;
13) ауыл, орман және балық шаруашылығындағы қадағаланбайтын (көлеңкелі) экономиканың үлесі – ЖІӨ-нің 0,5 %-ы;
14) ауыл шаруашылығы алқаптарының құрамындағы эрозияға ұшыраған жерлердің алаңы 2030 жылы жердің жалпы алаңына пайыздық қатынаста – 28,4 млн га;
15) 2030 жылға қарай іске асырылған инвестициялық жобалар саны – 1525;
16) АӨК-тегі инвестициялық жобалар шеңберінде 2030 жылға қарай 44 мың жұмыс орнын құру (26,4 мың тұрақты және 17,6 мың уақытша);
17) ауыл халқының табысын арттыру тәжірибесін кеңінен тарату шеңберінде 2029 жылға қарай 350 мың жұмыс орнын құру;
18) 2030 жылы аяқталып АӨК-ге енгізілген, ғылыми әзірлемелер үлесі – 40 %;
19) 2030 жылға қарай су үнемдеу технологиялары (тамшылатып суару, жаңбырлатып суару) қолданылатын жердің ауданы – 1362,2 мың га;
20) 2030 жылға қарай тұқымдық түрлендірумен қамтылған аналық мал басының үлесі – 43 %.";
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 28 ақпандағы
№ 132 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының
агроөнеркәсіптік кешенін
дамытудың 2021 – 2030
жылдарға арналған
тұжырымдамасына
қосымша
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с
Реформалардың/негізгі іс-шаралардың атауы
Аяқталу нысаны
Аяқтау мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5

Целевой индикатор 1. Повышение производительности труда в сельском хозяйстве в 3 раза по сравнению с 2020 годом:
2021 год – 112,0 %;
2022 год – 125,4 %;
2023 год – 152,9 %;
2024 год – 164,9 %;
2025 год – 176,2 %;
2026 год – 197,4 %;
2027 год – 221,1 %;
2028 год – 247,6 %;
2029 год – 277,3 %;
2030 год – 300,9 %.
МСХ, МНЭ, МВРИ, МФ, МЦРИАП, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 2. Урожайность пшеницы:
2021 год – 9,3 ц/га;
2022 год – 10,2 ц/га;
2023 год – 11,4 ц/га;
2024 год – 12,6 ц/га;
2025 год – 13,8 ц/га;
2026 год – 15,0 ц/га;
2027 год – 16,2 ц/га;
2028 год – 17,4 ц/га;
2029 год – 18,6 ц/га;
2030 год – 20,0 ц/га.
МСХ, МНЭ, МВРИ, МФ, МЦРИАП, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 3. Уровень обновления сельскохозяйственной техники, %:
2023 год – 4,5 %;
2024 год – 5,2 %;
2025 год – 6,5 %;
2026 год – 8 %;
2027 год – 8,5 %;
2028 год – 9 %;
2029 год – 9,5 %;
2030 год – 10 %.
МСХ, МПС, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КазАгроФинанс" (по согласованию)
Целевой индикатор 4. Уровень обеспеченности отечественными семенами до 80 %:
2023 год – 51,3 %;
2024 год – 55,6 %;
2025 год – 62,2 %;
2026 год – 69,8 %;
2027 год – 77,3 %
2028 год – 78,2 %;
2029 год – 79,1 %;
2030 год – 80,0 %.
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы областей, городов
Астаны, Алматы и Шымкента, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
Целевой индикатор 5. Уровень внесения минеральных удобрений до 50 % от научной потребности:
2022 год – 25 %;
2023 год – 26 %;
2024 год – 27 %;
2025 год – 29 %;
2026 год – 30 %;
2027 год – 32 %;
2028 год – 35 %;
2029 год – 38 %;
2030 год – 50 %.
МСХ, заинтересованные центральные
государственные органы, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
1.
Принятие мер по увеличению производства валовой продукции сельского хозяйства в два раза за 5 лет, в том числе путем проработки вопросов по:
доведению объемов субсидирования до допустимого уровня в рамках вступления в ВТО как минимум в 2 раза;
обеспечению льготным кредитованием весенне-полевых и уборочных работ в объеме не менее 1,5 трлн тенге (на приобретение семян, удобрений, пестицидов, ГСМ);
доведению объемов льготного лизинга до 450 млрд тенге для финансирования приобретения отечественной сельскохозяйственной техники, оборудования в целях обновления сельхозтехники на уровне 8-10 % в год (предметом лизинга является отечественные сельскохозяйственные техника и оборудование, имеющие соглашение о промышленной сборке);
финансированию реализации инвестиционных проектов на сумму 800 млрд тенге, в том числе по опыту Северо-Казахстанской области.
информация в Правительство Республики Казахстан
май 2025 года
МСХ, МПС, акиматы областей
2.
Осуществление государственной поддержки субъектов АПК в виде субсидирования:
растениеводства;
животноводства;
переработки сельхозпродукции;
финансовых инструментов.
информация об объеме выделенных субсидий
ежегодно
МСХ, акиматы областей, городов
Астаны, Алматы и Шымкента
3.
Проведение диверсификации в растениеводстве, предусматривающей увеличение площадей высокорентабельных (масличных, овощных, бахчевых, кормовых культур) и сокращение водоемких (риса, хлопка) сельскохозяйственных культур
увеличение площадей масличных, овощных, бахчевых, кормовых культур и уменьшение площадей риса и хлопка

Нысаналы 1-индикатор. Ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін 2020 жылмен салыстырғанда 3 есеге арттыру:
2021 жылы – 112,0 %;
2022 жылы – 125,4 %;
2023 жылы – 152,9 %;
2024 жылы – 164,9 %;
2025 жылы – 176,2 %;
2026 жылы – 197,4 %;
2027 жылы – 221,1 %;
2028 жылы – 247,6 %;
2029 жылы – 277,3 %;
2030 жылы – 300,9 %.
АШМ, ҰЭМ, СРИМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 2-индикатор. Бидай түсімділігі:
2021 жыл – 9,3 ц/га;
2022 жыл – 10,2 ц/га;
2023 жыл – 11,4 ц/га;
2024 жыл – 12,6 ц/га;
2025 жыл – 13,8 ц/га;
2026 жыл – 15,0 ц/га;
2027 жыл – 16,2 ц/га;
2028 жыл – 17,4 ц/га;
2029 жыл – 18,6 ц/га;
2030 жыл – 20,0 ц/га.
АШМ, ҰЭМ, СРИМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 3-индикатор. Ауыл шаруашылығы техникасын жаңарту деңгейі, %:
2023 жыл – 4,5 %;
2024 жыл – 5,2 %;
2025 жыл – 6,5 %;
2026 жыл – 8 %;
2027 жыл – 8,5 %;
2028 жыл – 9 %;
2029 жыл – 9,5 %;
2030 жыл – 10 %.
АШМ, ӨҚМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазАгро Қаржы" АҚ (келісу бойынша)
Нысаналы 4-индикатор. Отандық тұқыммен қамтамасыз етілу деңгейі 80 %-ға дейін:
2023 жыл – 51,3 %;
2024 жыл – 55,6 %;
2025 жыл – 62,2 %;
2026 жыл – 69,8 %;
2027 жыл – 77,3 %
2028 жыл – 78,2 %;
2029 жыл – 79,1 %;
2030 жыл – 80,0%.
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы, Шымкент қалалардың әкімдіктері, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
Нысаналы 5-индикатор. Минералды тыңайтқыштарды енгізу деңгейі ғылыми қажеттіліктің 50 %-ына дейін:
2022 жыл – 25 %;
2023 жыл – 26 %;
2024 жыл – 27 %;
2025 жыл – 29 %;
2026 жыл – 30 %;
2027 жыл – 32 %;
2028 жыл – 35 %;
2029 жыл – 38 %;
2030 жыл – 50 %.
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
1.
Мына мәселелерді пысықтай отырып, ауыл шаруашылығы жалпы өнімін өндіруді 5 жыл ішінде екі есеге ұлғайту жөнінде шаралар қабылдау:
ДСҰ-ға кіру шеңберінде субсидиялау көлемін кемінде 2 есе рұқсат етілген деңгейге дейін жеткізу;
көктемгі егіс пен егін жинау жұмыстарын кемінде 1,5 трлн теңге көлемінде жеңілдетілген кредиттеумен қамтамасыз ету (тұқым, тыңайтқыш, пестицидтер, ЖЖМ сатып алуға);
ауыл шаруашылығы техникасын жылына 8-10 % деңгейінде жаңарту мақсатында отандық ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын сатып алуды қаржыландыру үшін жеңілдікті лизинг көлемін 450 млрд теңгеге дейін жеткізу (өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім бар отандық ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтары лизинг нысанасы болып табылады);
инвестициялық жобаларды 800 млрд теңге сомасына, оның ішінде Солтүстік Қазақстан облысының тәжірибесі бойынша іске асыруды қаржыландыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2025 жылғы мамыр
АШМ, ӨҚМ, облыстардың әкімдіктері
2.
АӨК субъектілерін:
өсімдік шаруашылығын;
мал шаруашылығын;
ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді;
қаржы құралдарын субсидиялау түрінде мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру
бөлінген субсидиялардың көлемі туралы мәліметтер
жыл сайын
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
3.
Жоғары рентабельді (майлы дақылдар, көкөніс, бақша дақылдары, жемшөп дақылдары) дақылдар алқаптарын ұлғайтуды және суды көп қажет ететін ауыл шаруашылығы дақылдарын (күріш, мақта) қысқартуды көздейтін өсімдік шаруашылығында әртараптандыру жүргізу
майлы, көкөніс, бақша, жемшөп дақылдары алқаптарын ұлғайту және күріш пен мақта алқаптарын азайту

2022 - 2027 годы
МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
4.
Увеличение уставного капитала АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" с последующим увеличением уставного капитала АО "КазАгроФинанс" через увеличение уставного капитала АО "Аграрная кредитная корпорация" в 2023 году до 20 млрд тенге, 2024 – 2025 годы до 30 млрд тенге ежегодно для финансирования приобретения сельскохозяйственной, кормозаготовительной техники и мобильных систем орошения для последующей передачи в лизинг
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КазАгроФинанс" (по согласованию)
5.
Выделение долгосрочного бюджетного кредита АО "КазАгроФинанс" до 30 млрд тенге ежегодно в 2023 – 2025 годах для финансирования приобретения
сельскохозяйственной техники казахстанского производства и (или) сборки для последующей передачи в лизинг
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КазАгроФинанс" (по согласованию)
6.
Пересмотр лимитов предельной стоимости сельскохозяйственной техники в рамках инвестиционного субсидирования
приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
2026 и 2029 годы
МСХ, МНЭ, МФ, МПС, АСПиР (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
7.
Введение единого электронного паспорта регистрируемой сельскохозяйственной техники (финансирование не требуется)
интеграция информационной системы ЕАСУ ГРСТ с информационными системами заинтересованных государственных органов
2024 год
МСХ, МНЭ, МФ, МПС, МЭПР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
8.
Проведение инвентаризации парка самоходной сельскохозяйственной техники
актуализация парка сельскохозяйственной техники
2024 – 2026
годы
МСХ, МПС, МНЭ, МФ, МЭПР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
9.
Модернизация сортоиспытательной сети
акт ввода в эксплуатацию
декабрь 2025 года
МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
10.
Принятие законодательных мер, регламентирующих присоединение Казахстана к Международному союзу по охране новых сортов растений
проект Закона Республики Казахстан
июль
2024 года
МСХ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
11.
Рассмотрение целесообразности регламентации возврата к разрешительному (ограничительному) характеру ведения Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых в Республике Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
июль
2024 года
МСХ, МНЭ
12.
Развитие отечественного семеноводства и аграрной науки
Комплексный план по развитию селекции и семеноводства сельскохозяйственных культур Республики Казахстан на 2024-2028 годы
2024 - 2028 годы
МСХ, МФ, МНЭ, МНВО, МИО, НПП "Атамекен" (по согласованию),
НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
13.
Внесение изменений в Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" в части:
закрепления компетенции уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса по установлению тарифов на оказываемые платные виды услуг государственным учреждением в сфере агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства;
закрепления государственной поддержки субсидирования приобретения органических удобрений промышленного производства.
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2025 года,
декабрь 2027 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
МСХ, МНЭ, МФ, МПС, акиматы областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
14.
Увеличение объемов производства отечественных минеральных удобрений и расширение их ассортимента
отчет об объемах производства
ежегодно, до 20 января, следующего за отчетным
годом
МПС, НПП "Атамекен" (по согласованию)
15.
Внедрение механизма авансового субсидирования отечественных производителей минеральных удобрений и сельскохозяйственной техники (в рамках средств, предусмотренных в бюджете)
приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
2025 год
МСХ, МПС, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
16.
Совершенствование деятельности республиканского научно-методического центра агрохимической службы,
усовершенствование его материально-технической базы

2022 – 2027 жылдар
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
4.
Кейіннен лизингке беру үшін ауыл шаруашылығы, жемшөп дайындайтын техникасын және мобильді жүйелерді сатып алуды қаржыландыру мақсатында кейіннен "ҚазАгроҚаржы" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайта отырып, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталын 2023 жылы 20 млрд теңгеге дейін, 2024 – 2025 жылдары жыл сайын 30 млрд теңгеге дейін ұлғайту
тікелей түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы Қаржыминіне есеп
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазАгроҚаржы" АҚ (келісу бойынша)
5.
2023 – 2025 жылдары Қазақстанда шығарылатын ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуды және (немесе) кейіннен лизингке беру үшін құрастыруды қаржыландыру үшін "ҚазАгроҚаржы" АҚ-ға жыл сайын 30 млрд теңгеге дейін ұзақ мерзімді бюджеттік кредит бөлу
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚазАгроҚаржы" АҚ (келісу бойынша)
6.
Инвестициялық субсидиялау шеңберінде ауыл шаруашылығы техникасы шекті құнының лимиттерін қайта қарау
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2026 және 2029 жылдар
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ӨҚМ, СЖРА (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
7.
Тіркелетін ауыл шаруашылығы техникасының бірыңғай электрондық паспортын енгізу (қаржыландыруды талап етпейді)
АТМТ БАБЖ ақпараттық жүйесін мүдделі мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялау
2024 жыл
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ӨҚМ, ЭТРМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
8.
Өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы техникасы паркіне түгендеу жүргізу
ауыл шаруашылығы техникасы паркін өзектілендіру
2024 – 2026 жылдар
АШМ, ӨҚМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭТРМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
9.
Сорт сынау желісін жаңғырту
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы желтоқсан
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
10.
Қазақстанның Өсімдіктердің жаңа сорттарын қорғау жөніндегі халықаралық одаққа қосылуын регламенттейтін заңнамалық шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы шілде
АШМ, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
11.
Қазақстан Республикасында ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізудің рұқсат беру (шектеу) сипатына қайтаруды регламенттеудің орындылығын қарастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы шілде
АШМ, ҰЭМ
12.
Отандық тұқым шаруашылығы мен аграрлық ғылымды дамыту
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы дақылдарының селекциясы мен тұқым шаруашылығын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары
2024 – 2028 жылдар
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, ҒЖБМ, ЖАО, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
13.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына:
ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласында мемлекеттік мекеме көрсететін қызметтердің ақылы түрлеріне тарифтерді белгілеу бойынша агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласында уәкілетті органның құзыретін бекіту;
өнеркәсіптік өндірістің органикалық тыңайтқыштарын сатып алуды субсидиялауды мемлекеттік қолдауды бекіту бөлігінде өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2025 жылғы желтоқсан,
2027 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша);
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ӨҚМ, СИМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
14.
Отандық минералдық тыңайтқыштар өндірісінің көлемін ұлғайту және олардың ассортиментін кеңейту
өндіріс көлемі туралы есеп
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 20 қаңтарға дейін
ӨҚМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
15.
Отандық минералды тыңайтқыштар мен ауыл шаруашылығы техникасын өндірушілерді аванстық субсидиялау тетігін енгізу (бюджетте қарастырылған қаражат шеңберінде)
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2025 жыл
АШМ, ӨҚМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
16.
Агрохимиялық қызметтің республикалық ғылыми-әдістемелік орталығының қызметін жетілдіру, оның материалдық-техникалық базасын жетілдіру

приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 4-6/295 "Об утверждении натуральных норм агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства"
декабрь 2024 года
МСХ, МФ
Целевой индикатор 6. Уровень обеспеченности продовольственными товарами (в том числе социально значимыми) не менее 90 %:
2021 год – не менее 80 %;
2022 год – не менее 80 %;
2023 год – не менее 80 %;
2024 год – не менее 80 %;
2025 год – не менее 80 %;
2026 год – не менее 82 %;
2027 год – не менее 84 %;
2028 год – не менее 86 %;
2029 год – не менее 88 %;
2030 год – не менее 90 %.
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 7. Самообеспечение основными продовольственными товарами собственного производства:
2023 год – яблоки – 85 %, колбасные изделия – 63 %, сыры и творог – 59 %, сахар – 55 %, мясо птицы – 75 %;
2024 год – яблоки – 90 %, колбасные изделия – 66 %, сыры и творог – 65 %, сахар – 65 %, мясо птицы – 85 %;
2025 год – яблоки – 95 %, колбасные изделия – 69 %, сыры и творог – 68 %, сахар – 68 %, мясо птицы – 87 %;
2026 год – яблоки – 100 %, колбасные изделия – 74 %, сыры и творог – 72 %, сахар – 70 %, мясо птицы – 90 %;
2027 год – яблоки – 100 %, колбасные изделия – 80 %, сыры и творог – 80 %, сахар – 80 %, мясо птицы –100 %;
2028 год – яблоки – 100 %, колбасные изделия – 82 %, сыры и творог – 82 %, сахар – 83 %, мясо птицы –100 %;
2029 год – яблоки – 100 %, колбасные изделия – 85 %, сыры и творог – 85 %, сахар – 83 %, мясо птицы –100 %;
2030 год – яблоки – 100 %, колбасные изделия – 100 %, сыры и творог – 100 %, сахар – 83 %, мясо птицы –100 %.
МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
17.
Выделение долгосрочного бюджетного кредита до 40 млрд тенге в 2023 – 2024 годах АО "Аграрная кредитная корпорация" для финансирования субъектов агропромышленного комплекса на инвестиционные проекты
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
2023 - 2024 годы,
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Аграрная кредитная корпорация" (по согласованию)
18.
Увеличение уставного капитала АО "НУХ "Байтерек" с последующим увеличением уставного капитала АО "Аграрная кредитная корпорация" ежегодно до 30 млрд тенге на 2024 – 2025 годы для финансирования субъектов АПК на реализацию инвестиционных проектов
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
2024 - 2025 годы,
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Аграрная кредитная корпорация" (по согласованию)
19.
Субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок
проект Закона Республики Казахстан
2022 год
МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкент, АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
20.
Финансирование ежегодно до 140 млрд тенге для проведения мероприятий по весенне-полевым и уборочным работам по поддержке субъектов агропромышленного комплекса на среднесрочной основе
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
2024 - 2030 годы,
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Аграрная кредитная корпорация" (по согласованию)
21.
Разработка механизмов по стимулированию получателей субсидий на получение конечного результата с внедрением встречных обязательств по достижению установленных индикаторов
приказы МСХ
декабрь 2022 года
МСХ, МНЭ, МТИ, МФ, АСПиР (по согласованию), МПС, МЦРИАП, НПП "Атамекен" (по согласованию)
22.
Увеличение уставного капитала АО "НК "Продкорпорация" на сумму до 100 млрд тенге для обеспечения гарантированного закупа зерна у субъектов АПК по программе форвардного закупа в объеме 800 тыс. тонн
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
2024 год
МСХ, МФ, МНЭ, АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
23.
Внедрение трехстороннего форвардного закупа сырья (семена подсолнечника, рис, зерно и гречиха) между АО "НК "Продкорпорация", сельхозтоваропроизводителем и перерабатывающим предприятием
информация по реализации программы трехстороннего форвардного закупа
с 2024 года, ежегодно
МСХ, АО "НК "Продкорпорация"
(по согласованию)
24.
Активизация деятельности АО "НК "Продкорпорация" по продвижению казахстанского зерна на экспорт
информация по реализации казахстанского зерна на экспортные рынки
с 2024 года, ежегодно
МСХ, АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
25.
Проведение товарных интервенций
информация по проведенным товарным интервенциям
с 2024 года, ежегодно
МСХ, АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
26.
Выделение бюджетного кредита АО "НК "Продкорпорация" в сумме до 100 млрд тенге для ежегодного проведения мероприятий по поддержке субъектов агропромышленного комплекса в объеме 800 тыс. тонн
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
2024 - 2030 годы
МСХ, МФ, МНЭ, АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)

"Ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсетудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31наурыздағы № 4-6/295 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2024 жылғы желтоқсан
АШМ, Қаржымині
Нысаналы 6-индикатор. Азық-түлік тауарларымен (оның ішінде әлеуметтік маңызы бар) қамтамасыз етілу деңгейі кемінде 90 %.
2021 жылы – кемінде 80 %;
2022 жылы – кемінде 80 %;
2023 жылы – кемінде 80 %;
2024 жылы – кемінде 80 %;
2025 жылы – кемінде 80 %;
2026 жылы – кемінде 82 %;
2027 жылы – кемінде 84 %;
2028 жылы – кемінде 86 %;
2029 жылы – кемінде 88 %;
2030 жылы – кемінде 90 %.
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 7-индикатор. Отандық өндірістің негізгі азық-түлік тауарларымен өзін-өзі қамтамасыз етуі:
2023 жылы: алма – 85 %, шұжық өнімдері – 63 %, ірімшік пен сүзбе – 59 %, қант – 55 %, құс еті – 75 %;
2024 жылы: алма – 90 %, шұжық өнімдері – 66 %, ірімшік пен сүзбе – 65 %, қант – 65 %, құс еті – 85 %;
2025 жылы: алма – 95 %, шұжық өнімдері – 69 %, ірімшік пен сүзбе – 68 %, қант – 68 %, құс еті – 87 %;
2026 жылы: алма – 100 %, шұжық өнімдері – 74 %, ірімшік пен сүзбе – 72 %, қант – 70 %, құс еті – 90 %;
2027 жылы: алма – 100 %, шұжық өнімдері – 80 %, ірімшік пен сүзбе – 80 %, қант – 80 %, құс еті – 100 %;
2028 жылы: алма – 100 %, шұжық өнімдері – 82 %, ірімшік пен сүзбе – 82 %, қант – 83 %, құс еті – 100 %;
2029 жылы: алма – 100 %, шұжық өнімдері – 85 %, ірімшік пен сүзбе – 85 %, қант – 83 %, құс еті – 100 %;
2030 жылы: алма – 100%, шұжық өнімдері – 100%, ірімшік пен сүзбе – 100%, қант – 83%, құс еті – 100%.
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
17.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің инвестициялық жобаларын қаржыландыру үшін "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ-ға 2023 – 2024 жылдары 40 млрд теңгеге дейін ұзақ мерзімді бюджеттік кредит бөлу
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
2023 – 2024 жылдар, жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
18.
АӨК субъектілерінің инвестициялық жобаларын іске асыруды қаржыландыру үшін кейіннен "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ жарғылық капиталын ұлғайтумен "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ жарғылық капиталын 2024 – 2025 жылдары жыл сайын 30 млрд теңгеге ұлғайту
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
2024 – 2025 жылдар, жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
19.
Ішкі нарыққа реттеушілік ықпал ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компания шеккен шығыстарды өтеуді субсидиялау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жыл
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
20.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін орта мерзімді негізде қолдау үшін көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жыл сайын 140 млрд теңгеге дейін қаржыландыру
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
2024 – 2030 жылдар, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Аграрлық несие корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
21.
Белгіленген индикаторларға қол жеткізу жөніндегі қарсы міндеттемелерді енгізе отырып, субсидия алушыларды түпкілікті нәтиже алуға ынталандыру тетіктерін әзірлеу
АШМ бұйрықтары
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, СЖРА (келісу бойынша), ӨҚМ, ЦДИАӨМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
22.
Форвардтық сатып алу бағдарламасы бойынша АӨК субъектілерінен 800 мың тонна көлемінде кепілді астық сатып алуды қамтамасыз ету үшін "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ жарғылық капиталын 100 млрд теңгеге ұлғайту
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
2024 жыл
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
23.
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ, ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші мен қайта өңдеуші кәсіпорын арасында шикізатты (күнбағыс тұқымы, күріш астық және қарақұмық) үшжақты форвардтық сатып алуды енгізу
үшжақты форвардтық сатып алу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ақпарат
2024 жылдан бастап, жыл сайын
АШМ, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
24.
Қазақстандық астықты экспортқа шығару бойынша "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ қызметін жандандыру
қазақстандық астықты экспорттық нарықтарға өткізу жөніндегі ақпарат
2024 жылдан бастап, жыл сайын
АШМ, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
25.
Тауарлық интервенцияларды жүргізу
жүргізілген тауар интервенциялары бойынша ақпарат
2024 жылдан бастап, жыл сайын
АШМ, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ (келісіу бойынша)
26.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін 800 мың тонна көлемінде қолдау жөніндегі іс-шараларды жыл сайын жүзеге асыру үшін "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ-ға 100 млрд теңге сомасында бюджеттік кредит бөлу
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
2024 – 2030 жылдар
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)

Целевой индикатор 8. Доля переработанной продукции в агропромышленном комплексе (молоко, мясо, семена масличных, рис, кукуруза, гречиха) до 70 % в 2026 году:
2024 год – 40 %;
2025 год – 50 %;
2026 год – 70 %.
МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
Целевой индикатор 9. Доля переработанной продукции в общем объеме экспорта АПК:
2023 год – 44 %;
2024 год – 45 %;
2025 год – 50 %;
2026 год – 53 %;
2027 год – 55 %;
2028 год – 60 %;
2029 год – 65 %;
2030 год – 70 %.
МСХ, заинтересованные центральные государственные органы, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
Целевой индикатор 10. Увеличение экспорта продукции агропромышленного комплекса в 3,5 раза по сравнению с 2020 годом:
2021 год – 3,5 млрд долларов США;
2022 год – 4,2 млрд долларов США;
2023 год – 4,8 млрд долларов США;
2024 год – 5,5 млрд долларов США;
2025 год – 6,6 млрд долларов США;
2026 год – 7,4 млрд долларов США;
2027 год – 8,1 млрд долларов США;
2028 год – 8,6 млрд долларов США;
2029 год – 10,0 млрд долларов США;
2030 год – 11,8 млрд долларов США.
МСХ, МТИ, МФ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
27.
Формирование не менее 7 крупных экосистем по производству и переработке сельскохозяйственной продукции
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ежегодно, до 1 мая, следующего за отчетным годом
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
28.
Обеспечение всех территориальных инспекций и фитосанитарных контрольных постов выходом в Интернет
100 % охват Интернетом
декабрь 2022 года
МЦРИАП, МСХ
29.
Внесение предложений по объединению подведомственных организаций КГИ АПК с учетом возложенных функций для исключения дублирования
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2023 года
МСХ, МФ, АДГС (по согласованию)
30.
Внесение предложений по реформированию системы ветеринарии в части:
четкого разграничения функций и полномочий между центром и регионами;
цифровизации процессов, автоматизации сбора и передачи данных в сфере ветеринарии;
поэтапного повышения заработных плат ветеринаров.
информация в Правительство Республики Казахстан
2022 - 2026 годы
МСХ, МЦРИАП, МНЭ, МФ, МТСЗН, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
31.
Открытие экспортных рынков для продукции АПК путем:
проведения аудита международными экспертами ветеринарной службы Республики Казахстан;
инспекций предприятий зарубежных стран для включения в реестр ЕАЭС;
переговоров с ветеринарными службами зарубежных стран;
ветеринарных и фитосанитарных сертификатов.
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно, до 10 марта, следующего за отчетным годом
МСХ, МТИ, МИД, НПП "Атамекен" (по согласованию)
32.
Модернизация ветеринарной,
фитосанитарной и карантинной службы
повышение уровня материально-технического обеспечения ветеринарной и фитосанитарной служб,
расширение области аккредитации ветеринарных лабораторий
ежегодно
МСХ, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов
Астаны, Алматы и Шымкента
33.
Цифровизация в области ветеринарии
разработка, совершенствование, содержание, сопровождение, BI аналитика, интеграция информационных систем в области ветеринарии
ежегодно
МСХ, заинтересованные центральные государственные органы, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
34.
Совершенствование законодательства в области ветеринарии
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
ежегодно
МСХ
35.
Повышение профессиональной компетенции ветеринарных специалистов
обучение ветеринарных санитарных инспекторов, специалистов в области ветеринарии,
ежегодно
МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
36.
Проработка вопроса улучшения материально-технической базы путем закупа:
современного лабораторного оборудования для ветеринарных лабораторий с целью обеспечения пищевой безопасности, сохранения экспорта казахстанских производителей животноводческой продукции;
инструментариев для отбора проб по пищевой безопасности, термочемоданов, средств индивидуальной защиты, видеорегистраторов, планшетов с целью обеспечения государственных ветеринарно-санитарных инспекторов;
специальной техники в количестве 695 единиц (инсинераторы, специальная автомашина с дезинфекционной установкой Комарова (ДУК), специальная автомашина с повышенной проходимостью, специальная автомашина с прицепом для перевозки сельскохозяйственных животных и др.) для государственных ветеринарных организаций, созданных МИО (районные ветеринарные станции с ветеринарными пунктами);
мобильных (передвижных) расколов для фиксации сельскохозяйственных животных при проведении ветеринарных мероприятий (проведение идентификации, отбора проб крови, вакцинации и т.д.) для государственных ветеринарных организаций, созданных МИО.
информация в Правительство Республики Казахстан
2024 - 2030
годы
МСХ, МИО, МНЭ
37.
Строительство типовых скотомогильников (биотермических ям) (за счет средств МИО)
акт ввода в эксплуатацию
2024 - 2026 годы
МИО, МСХ, МНЭ
38.
Строительство ветеринарных пунктов для ветеринарных врачей МИО (за счет средств МИО)
акт ввода в эксплуатацию
2024 - 2030 годы
МИО, МСХ, МНЭ
39.
Сохранение эпизоотического благополучия и открытие новых рынков путем строительства ветеринарных лабораторий
информация в Правительство Республики Казахстан
2024 - 2027
годы
МСХ, МНЭ
40.
Недопущение заноса особо опасных болезней животных, а также сохранение экспортных рынков путем строительства 32 стационарных ветеринарно-контрольных постов на пунктах пропуска для государственных ветеринарно-санитарных инспекторов
информация в Правительство Республики Казахстан
2024 - 2026
годы
МСХ, МНЭ
41.
Разработка Дорожной карты по развитию переработки сельскохозяйственной продукции
совместный приказ ГО
Март 2022 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
42.
Разработка Комплексного плана по развитию переработки сельскохозяйственной продукции, предусматривающего:
кредитование на реализацию проектов по переработке сельхозпродукции;
кредитование пополнения оборотных средств перерабатывающим предприятиям;
увеличение объемов субсидирования на сданную на переработку сельскохозяйственную продукцию (шерсть, шкура, плоды и овощи).
информация в Правительство Республики Казахстан
май 2025 года
МСХ, МНЭ, МФ, МЗ, МПС, МТИ, МП, МИД, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Kazakh Invest​" (по согласованию)

Нысаналы 8-индикатор. Агроөнеркәсіптік кешендегі өңделген өнімнің үлесі (сүт, ет, майлы дақылдар, күріш, жүгері, қарақұмық) 2026 жылы 70 %-ға дейін:
2024 жылы – 40 %;
2025 жылы – 50 %;
2026 жылы – 70 %.
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
Нысаналы 9-индикатор. АӨК экспортының жалпы көлеміндегі өңделген өнімдердің үлесі:
2023 жылы – 44 %;
2024 жылы – 45 %;
2025 жылы – 50 %;
2026 жылы – 53 %;
2027 жылы – 55 %;
2028 жылы – 60 %;
2029 жылы – 65 %;
2030 жылы – 70 %.
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
Нысаналы 10-индикатор. Агроөнеркәсіптік кешен өнімдерінің экспортын 2020 жылмен салыстырғанда 3,5 есе ұлғайту:
2021 жыл – 3,5 млрд АҚШ доллары;
2022 жыл – 4,2 млрд АҚШ доллары;
2023 жыл – 4,8 млрд АҚШ доллары;
2024 жыл – 5,5 млрд АҚШ доллары;
2025 жыл – 6,6 млрд АҚШ доллары;
2026 жыл – 7,4 млрд АҚШ доллары;
2027 жыл – 8,1 млрд АҚШ доллары;
2028 жыл – 8,6 млрд АҚШ доллары;
2029 жыл – 10,0 млрд АҚШ доллары;
2030 жыл – 11,8 млрд АҚШ доллары.
АШМ, СИМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
27.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру және өңдеу бойынша кемінде 7 ірі экожүйе қалыптастыру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 1 мамырға дейін
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
28.
Барлық аумақтық инспекциялар мен фитосанитариялық бақылау бекеттерінің Интернетке шығуын қамтамасыз ету
Интернетпен 100 % қамту
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, АШМ
29.
Қайталауды жоққа шығару үшін жүктелген функцияларды ескере отырып, АӨК МИК ведомстволық бағынысты ұйымдарын біріктіру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, Қаржымині, МҚІА (келісу бойынша)
30.
Ветеринария жүйесін:
орталық пен өңірлер арасындағы функциялар мен өкілеттіктердің аражігін нақты ажырату;
ветеринария саласындағы процестерді цифрландыру, деректерді жинау мен беруді автоматтандыру;
ветеринарлардың жалақысын кезең-кезеңімен арттыру бөлігінде реформалау бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2022 – 2026 жылдар
АШМ, ЦДИАӨМ, ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
31.
АӨК өнімдері үшін:
Қазақстан Республикасының ветеринариялық қызметіне халықаралық сарапшылардың аудит жүргізуі;
ЕАЭО тізіліміне енгізу үшін шет мемлекеттердің кәсіпорындарын тексеру;
шет елдердің ветеринариялық қызметтерімен келіссөздер жүргізу;
ветеринариялық және фитосанитарлық сертификаттар арқылы экспорттық нарықтарды ашу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
АШМ, СИМ, СІМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
32.
Ветеринариялық, фитосанитариялық және карантиндік қызметті жаңғырту
ветеринариялық және фитосанитариялық қызметтідің материалдық-техникалық қамтамасыз ету деңгейін арттыру, ветеринарлиялық зертханалардың аккредиттеу саласын кеңейту
жыл сайын
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
33.
Ветеринария саласындағы цифрландыру
ветеринария саласындағы ақпараттық жүйелерді әзірлеу, жетілдіру, ұстау, сүйемелдеу, BI талдау, интеграциялау
жыл сайын
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
34.
Ветеринария саласындағы заңнаманы жетілдіру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ақпарат
жыл сайын
АШМ
35.
Ветеринариялық мамандардың кәсіптік құзыретін арттыру
ветеринариялық санитариялық инспекторларды, ветеринария саласындағы мамандарды оқыту
жыл сайын
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
36.
Материалдық-техникалық базаны жақсарту мәселесін пысықтау:
азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қазақстандық мал шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің экспортын сақтау мақсатында ветеринариялық зертханаларға арналған заманауи зертханалық жабдықтарды сатып алу;
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларды қамтамасыз ету мақсатында азық-түлік қауіпсіздігі бойынша сынама алу құрал-саймандарын, термоқондырғыларды, жеке қорғаныс құралдарын, бейнетіркегіштерді, планшеттерді сатып алу;
ЖАО құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар үшін (ветеринариялық пункттері бар аудандық ветеринариялық станциялар) 695 бірлік арнайы техника сатып алу (инсинераторлар, Комаров зарарсыздандыру қондырғысы (КДҚ) бар арнайы автомашина, өткізгіштігі жоғары арнайы автомашина, ауыл шаруашылығы жануарларын тасымалдауға арналған тіркемесі бар арнайы автомашина және т.б.) сатып алу;
ЖАО құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар үшін ветеринариялық іс-шараларды (сәйкестендіру, қан сынамаларын алу, вакцинациялау және т.б. жүргізу) жүргізу кезінде ауыл шаруашылығы жануарларын тіркеу үшін мобильді (жылжымалы) бөліністерді сатып алу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2030 жылдар
АШМ, ЖАО, ҰЭМ
37.
Типтік мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырлар) салу (ЖАО қаражаты есебінен)
пайдалануға беру актісі
2024 – 2026 жылдар
ЖАО, АШМ, ҰЭМ
38.
ЖАО ветеринариялық дәрігерлері үшін ветеринариялық пункттер салу (ЖАО қаражаты есебінен)
пайдалануға беру актісі
2024 – 2030 жылдар
ЖАО, АШМ, ҰЭМ
39.
Ветеринариялық зертханалар салу арқылы эпизоотиялық саламаттылықты сақтау және жаңа нарықтар ашу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2027 жылдар
АШМ, ҰЭМ
40.
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар үшін өткізу пункттерінде 32 стационарлық ветеринариялық-бақылау бекетін салу арқылы жануарлардың аса қауіпті ауруларының әкелінуіне жол бермеу, сондай-ақ экспорттық нарықтарды сақтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2026 жылдар
АШМ, ҰЭМ
41.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеуді дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2022 жылғы наурыз
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
42.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу жобаларын іске асыруға кредит беру;
қайта өңдеу кәсіпорындарының айналым қаражатын толықтыруға кредит беру;
қайта өңдеуге өткізілетін ауыл шаруашылығы өнімдерін (жүн, тері, жемістер мен көкөністер) субсидиялау көлемін ұлғайтуды көздейтін Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді дамыту жөніндегі кешенді жоспарды әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2025 жылғы мамыр
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ДСМ, ӨҚМ, СИМ, ОМ, СІМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша),
"Байтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Kazakh Invest​" АҚ (келісу бойынша)

Целевой индикатор 11. Рост объема привлеченных инвестиций в основной капитал в сельское хозяйство в 4,2 раза:
2021 год – 100,0 %;
2022 год – 118,0 %;
2023 год – 145,5 %;
2024 год – 176,2 %;
2025 год – 223,6 %;
2026 год – 285,7 %;
2027 год – 314,3 %;
2028 год – 345,7 %;
2029 год – 380,3 %;
2030 год – 418,3 %.
МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
43.
Институциональное развитие системы кредитных товариществ
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 12. Рост объема привлеченных инвестиций в основной капитал в производство продуктов питания в 3,4 раза:
2021 год – 100,0 %;
2022 год – 130,2 %;
2023 год – 154,0 %;
2024 год – 182,3 %;
2025 год – 217,7 %;
2026 год – 232,3 %;
2027 год – 255,5 %;
2028 год – 281,0 %;
2029 год – 309,1 %;
2030 год – 340,1 %.
МСХ, МНЭ, МФ акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
44.
Подписание Соглашения об инвестициях между Правительством Республики Казахстан и транснациональной компанией
Соглашение
декабрь 2022 года
МСХ, заинтересованные государственные органы, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 13. Доля ненаблюдаемой (теневой) экономики в сельском, лесном и рыбном хозяйстве – 0,5 % в ВВП:
2021 год – 2,0 %;
2022 год – 1,9 %;
2023 год – 1,7 %;
2024 год – 1,6 %;
2025 год – 1,4 %
2026 год – 1,2 %;
2027 год – 1 %;
2028 год – 0,8 %
2029 год – 0,6 %;
2030 год – 0,5 %.
МСХ, МЦРИАП, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
45.
Разработка и внедрение государственной системы субсидирования
акт ввода в эксплуатацию
2022 - 2023 годы
МСХ
46.
Разработка образовательных программ по новым цифровым агроспециальностям
реестр образовательных программ
до 2030 года
МСХ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), аграрные вузы (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
47.
Разработка и внедрение информационной системы прослеживаемости в растениеводстве (ИСР)
акт ввода в эксплуатацию
2024 - 2025 годы
МСХ
48.
Создание единой цифровой платформы агропромышленного комплекса (Е-АПК)
акт ввода в эксплуатацию
2028 - 2030 годы
МСХ, ТОО "АЦЭП" (по согласованию)
49.
Автоматизация мер государственной поддержки
информационная система
2022 - 2023 годы
МСХ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
Целевой индикатор 14. Площадь эродированных земель в составе сельскохозяйственных угодий к общей площади земель:

Нысаналы 11-индикатор. Ауыл шаруашылығында негізгі капиталға тартылған инвестиция көлемін 4,2 есеге ұлғайту:
2021 жылы – 100 %;
2022 жылы – 118,0 %;
2023 жылы – 145,5 %;
2024 жылы – 176,2 %;
2025 жылы – 223,6 %;
2026 жылы – 285,7 %;
2027 жылы – 314,3 %;
2028 жылы – 345,7 %;
2029 жылы – 380,3 %;
2030 жылы – 418,3 %.
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
43.
Кредиттік серіктестіктер жүйесін институционалдық дамыту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 12-индикатор. Тамақ өнімдерін өндіруде негізгі капиталға тартылған инвестиция көлемінің 3,4 есеге өсуі:
2021 жылы – 100,0 %;
2022 жылы – 130,2 %;
2023 жылы – 154,0 %;
2024 жылы – 182,3 %;
2025 жылы – 217,7 %;
2026 жылы – 232,3 %;
2027 жылы – 255,5 %;
2028 жылы – 281,0 %;
2029 жылы – 309,1 %;
2030 жылы – 340,1 %.
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
44.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен трансұлттық компания арасындағы инвестициялар туралы келісімге қол қою
Келісім
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 13-индикатор. Ауыл, орман және балық шаруашылығындағы қадағаланбайтын (көлеңкелі) экономиканың үлесі – ЖІӨ-нің 0,5 %-ы:
2021 жылы – 2,0 %;
2022 жылы – 1,9 %;
2023 жылы – 1,7 %;
2024 жылы – 1,6 %;
2025 жылы – 1,4 %
2026 жылы – 1,2 %;
2027 жылы – 1 %;
2028 жылы – 0,8 %
2029 жылы – 0,6 %;
2030 жылы – 0,5 %.
АШМ, ЦДИАӨМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
45.
Мемлекеттік субсидиялау жүйесін әзірлеу және енгізу
пайдалануға беру актісі
2022 – 2023 жылдар
АШМ
46.
Жаңа цифрлық аграрлық мамандықтар бойынша білім беру бағдарламаларын әзірлеу
білім беру бағдарламаларының тізілімі
2030 жылға дейін
АШМ, ҒЖБМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), аграрлық ЖОО-лар (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
47.
Өсімдік шаруашылығындағы қадағалаудың ақпараттық жүйесін (ӨАЖ) әзірлеу және енгізу
пайдалануға беру актісі
2024 – 2025 жылдар
АШМ
48.
Агроөнеркәсіптік кешеннің бірыңғай цифрлық платформасын (Е-АӨК) құру
пайдалануға беру актісі
2028 – 2030 жылдар
АШМ, "АКЭСТО" ЖШС (келісу бойынша)
49.
Мемлекеттік қолдау шараларын автоматтандыру
ақпараттық жүйе
2022 – 2023 жылдар
АШМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
Нысаналы 14-индикатор. Ауыл шаруашылығы алқаптарының құрамындағы эрозияға ұшыраған жерлердің жалпы ауданы:

2021 год – 29,3 млн га;
2022 год – 29,2 млн га;
2023 год – 29,1 млн га;
2024 год – 29,0 млн га;
2025 год – 28,9 млн га;
2026 год – 28,8 млн га;
2027 год – 28,7 млн га;
2028 год – 28,6 млн га;
2029 год – 28,5 млн га;
2030 год – 28,4 млн га.
МСХ, МНЭ, МЦРИАП, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НАО "Правительство для граждан" (по согласованию)
50.
Создание под администрированием Комитета по управлению земельными ресурсами МСХ вертикальной устойчивой системы управления земельными ресурсами
постановление Правительства Республики Казахстан
2022 год
МСХ, МНЭ, МФ, НАО "Правительство для граждан" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 15. Количество реализованных инвестиционных проектов:
2023 год – 180;
2024 год – 183;
2025 год – 187;
2026 год – 190;
2027 год – 192;
2028 год – 195;
2029 год – 198;
2030 год – 200.
МСХ, МНЭ, МФ, МИД, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 16. Создание рабочих мест в рамках инвестиционных проектов в АПК:
2023 год – 5217 рабочих мест (3130 постоянных и 2087 временных);
2024 год – 5304 рабочих места (3182 постоянных и 2122 временных);
2025 год – 5420 рабочих мест (3252 постоянных и 2168 временных);
2026 год – 5507 рабочих мест (3304 постоянных и 2203 временных);
2027 год – 5565 рабочих мест (3339 постоянных и 2226 временных);
2028 год – 5652 рабочих места (3391 постоянных и 2261 временных);
2029 год – 5739 рабочих мест (3443 постоянных и 2296 временных);
2030 год – 5797 рабочих мест (3478 постоянных и 2319 временных).
МСХ, МТСЗН, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
51.
Реализация инвестиционных проектов в АПК, в том числе в рамках масштабирования опыта Северо-Казахстанской области по реализации инвестиционных проектов по производству молока, мяса птицы и рыбы, строительству оросительных систем, промышленных теплиц, овощехранилищ и др.
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
52.
Выделение бюджетного кредита АО "Банк Развития Казахстана" для реализации инвестиционных проектов в АПК по ставке вознаграждения не более 7 % годовых для конечных заемщиков
отчет в МФ о достижении прямых и конечных результатов
ежегодно
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "Банк Развития Казахстана" (по согласованию), МСХ, МНЭ, МФ
Целевой индикатор 17. Создание рабочих мест в рамках масштабирования опыта по повышению дохода сельского населения:

2021 жылы – 29,3 млн га;
2022 жылы – 29,2 млн га;
2023 жылы – 29,1 млн га;
2024 жылы – 29,0 млн га;
2025 жылы – 28,9 млн га;
2026 жылы – 28,8 млн га;
2027 жылы – 28,7 млн га;
2028 жылы – 28,6 млн га;
2029 жылы – 28,5 млн га;
2030 жылы – 28,4 млн га.
АШМ, ҰЭМ, ЦДИАӨМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Азаматтарға арналған үкімет" (келісу бойынша)
50.
АШМ Жер ресурстарын басқару комитетінің әкімшілендіруімен жер ресурстарын тігінен басқарудың орнықты жүйесін құру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2022 жыл
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Азаматтарға арналған үкімет" КеАҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 15-индикатор. Іске асырылған инвестициялық жобалар саны:
2023 жылы – 180;
2024 жылы – 183;
2025 жылы – 187;
2026 жылы – 190;
2027 жылы – 192;
2028 жылы – 195;
2029 жылы – 198;
2030 жылы – 200.
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 16-индикатор. АӨК-тегі инвестициялық жобалар шеңберінде жұмыс орындарын құру:
2023 жылы – 5217 жұмыс орны (3130 тұрақты және 2087 уақытша);
2024 жылы – 5304 жұмыс орны (3182 тұрақты және 2122 уақытша);
2025 жылы – 5420 жұмыс орны (3252 тұрақты және 2168 уақытша);
2026 жылы – 5507 жұмыс орны (3304 тұрақты және 2203 уақытша);
2027 жылы – 5565 жұмыс орны (3339 тұрақты және 2226 уақытша);
2028 жылы – 5652 жұмыс орны (3391 тұрақты және 2261 уақытша);
2029 жылы – 5739 жұмыс орны (3443 тұрақты және 2296 уақытша);
2030 жылы – 5797 жұмыс орны (3478 тұрақты және 2319 уақытша).
АШМ, Еңбекмині, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
51.
АӨК-де инвестициялық жобаларды, оның ішінде Солтүстік Қазақстан облысының сүт, құс етін және балық өндіру, суару жүйелерін, өндірістік жылыжайларды, көкөніс сақтау қоймаларын және т.б. салу бойынша тәжірибесін тарату үшін инвестициялық жобаларды іске асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын
АШМ,ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
52.
"Қазақстанның Даму Банкі" АҚ-ға агроөнеркәсіптік кешендегі инвестициялық жобаларды іске асыру үшін түпкілікті қарыз алушылар үшін жылдық 7 %-дан аспайтын сыйақы мөлшерлемесімен бюджеттік кредит беру
Қаржыминіне тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, "Қазақстанның даму банкі" АҚ (келісу бойынша)
Нысаналы 17-индикатор. Ауыл халқының табысын арттыру тәжірибесін кеңейту шеңберінде жұмыс орындарын құру:

2023 год – 50 тысяч рабочих мест;
2024 год – 50 тысяч рабочих мест;
2025 год – 50 тысяч рабочих мест;
2026 год – 50 тысяч рабочих мест;
2027 год – 50 тысяч рабочих мест;
2028 год – 50 тысяч рабочих мест;
2029 год – 50 тысяч рабочих мест.
МСХ, МТСЗН, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
53.
Направление 1 трлн тенге на развитие сельскохозяйственной кооперации с охватом более 1 млн сельчан, вовлечение в кооперативное предпринимательство половины всех личных подсобных хозяйств и создание более 350 тысяч рабочих мест за счет микрокредитования и обеспечения доступа к рынкам сбыта
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
2023 - 2029 годы
МСХ, МТСЗН, МФ, МНЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
54.
Создание на базе НПП научно-технологического и практического центра по поддержке органического производства (проектный офис "ORGANIC") с целью реализации комплексного подхода в решении системных и оперативных проблем органического производства в Казахстане:
разработка и утверждение Положения о проектном офисе "ORGANIC";
составление и утверждение плана работ проектного офиса "ORGANIC" на 2022 – 2023 годы.
проектный офис "ORGANIC"
Март 2022 года
МСХ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
55.
Разработка новой редакции Закона Республики Казахстан "О производстве и обороте органической продукции", гармонизированной с положениями и нормами международных и региональных документов и стандартов
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2022 года
МСХ, МТИ, МЗ, МНЭ, МФ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
56.
Разработка Дорожной карты по развитию органического сельского хозяйства
совместный приказ ГО
апрель
2020 года
МСХ, МТИ, МЗ, МЭПР, МВРИ, МИД, МКИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 18. Доля внедренных завершенных научных разработок в АПК, в %:
2021 год – 14,5 %;
2022 год – 16 %;
2023 год – 17 %;
2024 год – 19 %;
2025 год – 22 %;
2026 год – 26 %;
2027 год – 26 %;
2028 год – 31 %;
2029 год – 37 %;
2030 год – 40 %.
МСХ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
57.
Расширение сети действующих центров распространения знаний на базе вузов, НИИ, опытных хозяйств, колледжей и агроформирований, а также практики проведения обучающих семинаров зарубежными консультантами по вопросам развития агропромышленного комплекса
отчет об обучении СХТП
ежегодно, 20 июня, следующего за отчетным годом
МСХ, МФ, МНЭ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), МИО, организации образования
58.
Научное обеспечение АПК посредством программно-целевого и грантового финансирования
научно-технические программы
ежегодно
МСХ, МНВО, МФ, МНЭ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
59.
Внедрение отраслевых грантов на коммерциализацию результатов научной и (или) научно-технической деятельности
проекты по коммерциализации
ежегодно
МСХ, МНВО, МФ, МНЭ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
60.
Поэтапное обновление содержания образовательных программ в аграрных высших учебных заведениях
обновленные образовательные программы
ежегодно
МСХ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
61.
Проведение образовательных и информационно-разъяснительных мероприятий для субъектов АПК на базе центров распространения знаний, вузов, НИИ, опытных хозяйств, колледжей и агроформирований
отчет об обучении СХТП
ежегодно
МСХ, МНЭ, МНВО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), МИО, организации образования
62.
Развитие цифровизации трансферта и коммерциализации агротехнологий
отчет
ежегодно
МСХ, МЦРИАП, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
63.
Продолжение работ по внедрению информационных технологий и цифровизации в отрасли сельского хозяйства (технологическая платформа "AgriTech")
технологическая платформа "AgriTech"

2023 жылы – 50 мың жұмыс орны;
2024 жылы – 50 мың жұмыс орны;
2025 жылы – 50 мың жұмыс орны;
2026 жылы – 50 мың жұмыс орны;
2027 жылы – 50 мың жұмыс орны;
2028 жылы – 50 мың жұмыс орны;
2029 жылы – 50 мың жұмыс орны.
АШМ, Еңбекмині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
53.
1 млн-нан астам ауыл тұрғынын қамти отырып, ауыл шаруашылығы кооперациясын дамытуға 1 трлн теңге бағыттау, барлық жеке қосалқы шаруашылықтардың жартысын кооперативтік кәсіпкерлікке тарту және микрокредит беру мен сату нарығына қол жеткізуді қамтамасыз ету есебінен 350 мыңнан астам жұмыс орнын құру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2023 – 2029 жылдар
АШМ, Еңбекмині, Қаржымині, ҰЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
54.
Қазақстанда органикалық өндірістің жүйелі және жедел проблемаларын шешудегі кешенді тәсілді іске асыру мақсатында ҰКП базасында Органикалық өндірісті қолдау жөніндегі ғылыми-технологиялық және практикалық орталық ("ORGANIC" жобалық офисі) құру:
"ORGANIC" жобалық офисі туралы ережені әзірлеу және бекіту;
"ORGANIC" жобалық офисінің 2022 – 2023 жылдарға арналған жұмыс жоспарын жасау және бекіту
"ORGANIC" жобалық офисі
2022 жылғы наурыз
АШМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
55.
Халықаралық және өңірлік құжаттар мен стандарттардың ережелерімен және нормаларымен үндестірілген "Органикалық өнім өндіру және оның айналымы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жаңа редакциясын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жылғы желтоқсан
АШМ, СИМ, ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
56.
Органикалық ауыл шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2022 жылғы сәуір
АШМ, СИМ, ДСМ, ЭТРМ, СРИМ, СІМ, МАМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 18-индикатор. АӨК-ге енгізіліп аяқталған ғылыми әзірлемелердің үлесі, %:
2021 жылы – 14,5 %;
2022 жылы – 16 %;
2023 жылы – 17 %;
2024 жылы – 19 %;
2025 жылы – 22 %;
2026 жылы – 26 %;
2027 жылы – 26 %;
2028 жылы – 31 %;
2029 жылы – 37 %;
2030 жылы – 40 %.
АШМ, ҒЖБМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
57.
ЖОО-лар, ҒЗИ, тәжірибе шаруашылықтары, колледждер және агроқұрылымдар базасында жұмыс істеп тұрған білім тарату орталықтарының желісін, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешенді дамыту мәселелері бойынша шетелдік консультанттардың оқыту семинарларын өткізу практикасын кеңейту
АШТӨ-ні оқыту туралы есеп
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 20 маусым
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, ҒЖБМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ЖАО, білім беру ұйымдары
58.
Бағдарламалық-нысаналы және гранттық қаржыландыру арқылы АӨК-ті ғылыми қамтамасыз ету
ғылыми-техникалық бағдарламалар
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
59.
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға арналған салалық гранттар енгізу
коммерцияландыру жөніндегі жобалар
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
60.
Аграрлық жоғары оқу орындарында білім беру бағдарламаларының мазмұнын кезең-кезеңімен жаңарту
жаңартылған білім беру бағдарламалары
жыл сайын
АШМ, ҒЖБМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
61.
АӨК субъектілері үшін Білім тарату орталықтары, ЖОО, ҒЗИ, тәжірибелік шаруашылықтар, колледждер мен агроқұрылымдар базасында білім беру және ақпараттық-түсіндіру іс-шараларын өткізу
АШТӨ оқыту туралы есеп
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, ҒЖБМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ЖАО, білім беру ұйымдары
62.
Трансфертті цифрландыруды және агротехнологияларды коммерцияландыруды дамыту
есеп
жыл сайын
АШМ, ЦДИАӨМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
63.
Ауыл шаруашылығы саласында ақпараттық технологияларды енгізу және цифрландыру жөніндегі жұмыстарды жалғастыру ("AgriTech" технологиялық платформасы)
"AgriTech" технологиялық платформасы

2022 - 2030 годы
МСХ, МЦРИАП, НАО "НАНОЦ" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Целевой индикатор 19. Площадь земель с применением водосберегающих технологий (капельное орошение, дождевание), тысяч га:
2022 год – 279 тыс. га;
2023 год – 312,2 тыс. га;
2024 год – 462,2 тыс. га;
2025 год – 612,2 тыс. га;
2026 год – 762,2 тыс. га;
2027 год – 912,2 тыс. га;
2028 год – 1 062,2 тыс. га;
2029 год – 1 212,2 тыс. га;
2030 год – 1 362,2 тыс. га.
МСХ, МВРИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
64.
Улучшение материально-технической базы гидрогеолого-мелиоративной службы в связи с расширением их зоны деятельности
рекомендации по улучшению мелиоративного состояния орошаемых земель
ежегодно
МСХ, МФ, МНЭ
Целевой индикатор 20. Доля маточного поголовья, охваченная породным преобразованием:
2022 год – 29 %;
2023 год – 31 %;
2024 год – 32 %;
2025 год – 34 %;
2026 год – 35 %;
2027 год – 37 %;
2028 год – 39 %;
2029 год – 41 %;
2030 год – 43 %.
МСХ, акиматы областей, городов
Астаны, Алматы и Шымкента
65.
Создание фуражного фонда в объеме 200 тысяч тонн
фуражный фонд
январь 2022 года
МСХ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
66.
Разработка Дорожной карты по развитию птицеводства
совместный приказ ГО
декабрь
2023 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
67.
Разработка Дорожной карты по развитию молочного животноводства
совместный приказ ГО
декабрь
2023 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
68.
Разработка Дорожной карты по развитию овцеводства
совместный приказ ГО
декабрь
2023 года
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
69.
Разработка Дорожной карты по развитию мясного животноводства
совместный приказ ГО
декабрь
2023 года
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, НПП "Атамекен" (по согласованию)
70.
Увеличение уставного капитала НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр" с последующим увеличением уставного капитала НАО "Западно-Казахстанский аграрно-технический университет имени Жангир хана" с целью создания инновационной научно-производственной лаборатории при НАО "Западно-Казахстанский аграрно-технический университет имени Жангир хана"
приказ МСХ

2022 – 2030 жылдар
АШМ, ЦДИАӨМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Нысаналы 19-индикатор. Су үнемдеу технологиялары (тамшылатып суару, жаңбырлатып суару) қолданылатын жерлердің ауданы:
2022 жылы – 279 мың га;
2023 жылы – 312,2 мың га;
2024 жылы – 462,2 мың га;
2025 жылы – 612,2 мың га;
2026 жылы – 762,2 мың га;
2027 жылы – 912,2 мың га;
2028 жылы – 1 062,2 мың га;
2029 жылы – 1 212,2 мың га;
2030 жылы – 1 362,2 мың га.
АШМ, СРИМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
64.
Қызмет аясының кеңеюіне байланысты гидрогеоло-гиялық-мелиоративтік қызметтің материалдық-техникалық базасын жақсарту
суармалы жерлердің мелиоративтік жағдайын жақсарту бойынша ұсыныстар
жыл сайын
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ
Нысаналы 20-индикатор. Тұқымды өзгертумен қамтылған аналық мал басының үлесі:
2022 жылы – 29 %;
2023 жылы – 31 %;
2024 жылы – 32 %;
2025 жылы – 34 %;
2026 жылы – 35 %;
2027 жылы – 37 %;
2028 жылы – 39 %;
2029 жылы – 41 %;
2030 жылы – 43 %.
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
65.
200 мың тонна көлемінде жемшөп қорын құру
жемшөп қоры
2022 жылғы қантар
АШМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" АҚ (келісу бойынша)
66.
Құс шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
67.
Сүтті мал шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
68.
Қой шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
69.
Ет бағытындағы мал шаруашылығын дамыту жөніндегі жол картасын әзірлеу
МО бірлескен бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
70.
"Жәңгір хан атындағы Батыс Қазақстан аграрлық-техникалық университеті" КеАҚ жанындағы инновациялық ғылыми-өндірістік зертхана құру мақсатында "Жәңгір хан атындағы Батыс Қазақстан аграрлық-техникалық университеті" КеАҚ жарғылық капиталын ұлғайта отырып "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ жарғылық капиталын ұлғайту
АШМ бұйрығы

2023 - 2025 годы
МСХ, МФ, МНЭ, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
71.
Проработка вопроса по увеличению уставного капитала НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр":
с целью создания единой сети селекционно-семеноводческих хозяйств по зерновым культурам (заявитель НАО "НАНОЦ");
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Опытное хозяйство "Меркенский" с целью улучшения материально-технического оснащения производства посадочного материала для плодовых и кормовых культур в Жамбылской области;
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Казахский научно-исследовательский институт животноводства и кормопроизводства" с целью улучшения материально-технического оснащения для обеспечения семенами засухоустойчивых пастбищных кормовых культур в условиях аридной зоны юго-востока Казахстана;
с последующим увеличением уставного капитала НАО "Казахский национальный аграрный исследовательский университет" с целью оснащения лабораторной базы геномной и клеточной селекции;
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Казахский научно-исследовательский институт земледелия и растениеводства" с целью улучшения материально-технического оснащения для развития селекции, первичного и элитного семеноводства зерновых, зернобобовых, масличных, технических и кормовых культур на юге и юго-востоке Казахстана;
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Казахский научно-исследовательский институт плодоовощеводства" с целью улучшения материально-технического оснащения производства оригинальных и элитных семян овощебахчевых культур и картофеля;
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Казахский научно-исследовательский институт плодоовощеводства" с целью улучшения материально-технического оснащения производства оригинальных и элитных семян, посадочного материала плодовых, ягодных культур и винограда;
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Казахский научно-исследовательский институт рисоводства им. И. Жахаева" с целью улучшения материально-технического оснащения для повышения продуктивности риса и диверсификационных культур рисового севооборота;
с последующим увеличением уставного капитала ТОО "Сельскохозяйственная опытная станция хлопководства и бахчеводства" с целью создания проекта "Семеноводство 2.0. Сортосмена и сортообновление элитных семян хлопчатника";
с последующим увеличением уставного капитала АО "Республиканский центр по племенному делу в животноводстве "Асыл Түлік" в целях: 1) создания комплексной лаборатории по сбору, криоконсервации и хранению генетического материала племенных сельскохозяйственных животных;

2023 – 2025 жылдар
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ, "ҰАҒББО" КеАҚ (келісу бойынша)
71.
"Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ жарғылық капиталын:
дәнді дақылдар бойынша селекциялық-тұқым шаруашылықтарының бірыңғай желісін құру мақсатында (өтініш беруші "ҰАҒББ" КеАҚ);
Жамбыл облысында жеміс және жемшөп дақылдары үшін отырғызу материалдарын өндіру бойынша өндірісті материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту мақсатында "Мерке" тәжірибе шаруашылығы" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайта отырып;
Қазақстанның оңтүстік-шығысындағы аридті аймақ жағдайында құрғақшылыққа төзімді жайылымдық жемшөп дақылдарын тұқыммен қамтамасыз ету үшін өндірісті материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту мақсатында "Қазақ мал шаруашылығы және жемшөп өндірісі ғылыми-зерттеу институты" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайта отырып;
геномдық және жасушалық селекцияның зертханалық базасын жарақтандыру мақсатында "Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" КеАҚ жарғылық капиталын кейіннен ұлғайта отырып;
Қазақстанның оңтүстігі мен оңтүстік-шығысында дәнді, дәнді-бұршақты, майлы, техникалық және жемшөп дақылдарының селекциясын, бастапқы және элиталық тұқым, селекция үшін материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту мақсатында "Қазақ егіншілік және өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайта отырып;
көкөніс-бақша дақылдары мен картоптың бірегей және элиталық тұқымдарын өндіру өндірісін материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту мақсатында "Қазақ жеміс-көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайта отырып;
бірегей және элиталық тұқымдарды, жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің отырғызу материалын өндіру өндірісін материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту мақсатында "Қазақ жеміс- көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайта отырып;
күріштің өнімділігін және күріштің ауыспалы егіс дақылдарын әртараптандыруды арттыру үшін материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту мақсатында "Ы. Жақаев атындағы Қазақ күріш шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайта отырып;
"Тұқым шаруашылығы 2.0.
Мақта тұқымының элиталық сортын алмастыру және сортын жаңарту" жобасын құру мақсатында "Мақта және бақша шаруашылығының ауыл шаруашылығы тәжірибелік станциясы" ЖШС жарғылық капиталын кейіннен ұлғайта отырып;
1)асыл тұқымды ауыл шаруашылығы жануарларының генетикалық материалын жинау, криоконсервациялау және сақтау жөніндегі кешенді зертхана құру;