О МЕРАХ ПО СОЗДАНИЮ СИСТЕМЫ ОБУЧЕНИЯ НАСЕЛЕНИЯ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЮ И ДЕЙСТВИЯМ В ЧРЕЗВЫЧАЙНЫХ СИТУАЦИЯХ
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Кабинета Министpов Республики Казахстан от 30 сентябpя 1993 г. N 969. Утратило силу постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N 646
Сноска. ПОСТАНОВЛЕНИЕ Кабинета Министpов Республики Казахстан от 30 сентябpя 1993 г. N 969 утратило силу постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  646 .
В целях предупреждения и снижения потерь среди населения республики от природных и техногенных катастроф и во исполнение постановления Президента Республики Казахстан от 8 июня 1993 г. N 1218  K931218_  "О дополнительных мерах по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Возложить на глав областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, первых руководителей министерств и ведомств Республики Казахстан, объединений, концернов, ассоциаций, компаний, кооперативов, предприятий, организаций и других организационно-производственных структур, относящихся к различным формам собственности, независимо от их ведомственной подчиненности, персональную ответственность за обученность населения, рабочих и служащих, учащейся молодежи действиям в чрезвычайных ситуациях.
2. Министерству образования Республики Казахстан, министерствам и ведомствам, имеющим учебные заведения, Штабу гражданской обороны Республики Казахстан совместно с Национальной академией наук Республики Казахстан:
в течение 1993-1994 годов пересмотреть существующие учебные программы и методики, учебные пособия по подготовке населения, руководителей всех уровней действиям в чрезвычайных ситуациях, внести в них изменения и дополнения с учетом местных условий и современных требований, усовершенствовать учебную материальную базу;
в течение 1993-1995 годов разработать и внедрить методики, программное обеспечение по использованию видеокомпьютерных средств и автоматизированных обучающих систем;
в течение 1993-1995 годов ввести в вузах подготовку специалистов для хозяйственного комплекса республики по предупреждению и действиям в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороне, а в гуманитарных вузах - преподавателей по "Основам безопасности жизнедеятельности";
в течение 1993-1994 годов ввести в вузах, общеобразовательных школах всех типов, профессионально-технических училищах, средних специальных учебных заведениях, дошкольных учреждениях, независимо от ведомственной подчиненности, в Республиканском межотраслевом институте повышения квалификации руководящих работников и специалистов курс "Основы безопасности жизнедеятельности" с дифференцированным количеством часов в учебном плане, не допускать уменьшения количества часов, отводимых на преподавание этой дисциплины.

Төтенше жағдайлардың алдын алу мен сондай жағдайларда халықты және мамандарды iс-қимыл жасауға үйрету жүйесiн құру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 30 қыркүйек 1993 ж. N 969. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N 646 Қаулысымен
Табиғи және техногендiк апаттардың алдын алу мен республика халқына одан келетiн нұқсанды кемiту, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мен олардың зардаптарын жою жөнiндегi қосымша шаралар туралы" 1993 жылғы 8 маусымдағы N 1218 қаулысын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiне, Қазақстан Республикасы министрлiктерi мен ведомстволарының, бiрлестiктердiң, концерндердiң, қауымдастықтардың, компаниялардың, кооперативтердiң, кәсiпорындардың, ұйымдардың және ведомстволық бағынысына қарамастан басқа түрлi меншiк нысандарындағы өндiрiстiк-ұйымдық құрылымдардың бiрiншi басшыларына халықты, жұмысшылар мен қызметшiлердi, оқушы жастарды төтенше жағдайларда iс-қимыл жасауға үйрету үшiн жеке жауапкершiлiк жүктелсiн.
2. Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгi, өз оқу орындары бар министрлiктер мен ведомстволар, Қазақстан Республикасы Азаматтық қорғаныс штабы Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясымен бiрлесе отырып:
1993-1994 жылдар iшiнде халықты, барлық деңгейдегi басшыларды төтенше жағдайларда iс-қимыл жасауға үйрету жөнiндегi қазiргi оқу бағдарламалары мен әдiстеменi, оқу құралдарын қайта қарап, оларға жергiлiктi жағдайды және осы заманғы талаптарды ескере отырып толықтырулар мен өзгерiстер енгiзсiн, оқу-материалдық базаны жетiлдiрсiн;
1993-1995 жылдар iшiнде бейне-компьютерлiк құралдар мен автоматтандырылған оқыту жүйесiн пайдалану жөнiндегi әдiстеменi және бағдарламамен қамтамасыз етудi әзiрлеп, енгiзетiн болсын;
1993-1995 жылдар iшiнде жоғары оқу орындарында республиканың шаруашылық кешенiне төтенше жағдайлардың алдын алу және сондай жағдайларда iс-қимыл жасау мен азаматтық қорғанысқа дайындау жөнiндегi мамандар, ал гуманитарлық оқу орындарында "Тiршiлiк қауiпсiздiгiнiң негiздерi" бойынша оқытушылар даярлауды енгiзсiн;
1993-1994 жылдар iшiнде ведомстволық бағынысына қарамастан жоғары оқу орындарында, жалпы бiлiм беретiн мектептердiң барлық түрлерiнде, кәсiптiк-техникалық училищелерде, арнаулы орта оқу орындарында, мектепке дейiнгi мекемелерде және Басшы қызметкерлер мен мамандардың бiлiктiлiгiн көтеретiн республикалық салааралық институтта оқу жоспарында сағат саны жiктелген "Тiршiлiк қауiпсiздiгiнiң негiздерi" курсын енгiзiп, осы пәндi оқытуға бөлiнген сағат санын азайтуға жол бермесiн.

3. Штабу гражданской обороны, Министерству внутренних дел Республики Казахстан совместно с областными, Алматинской и Ленинской городскими администрациями, заинтересованными министерствами и ведомствами:
в течение 1993-1995 годов определить необходимое количество, тематику и тираж учебных кино - и видеофильмов, мультфильмов по проблемам чрезвычайных ситуаций, организовать их заказ, произвести закупку необходимого количества зарубежной видеопродукции по тематике подготовки и действиям населения и руководителей в чрезвычайных ситуациях, организовать перевод ее на казахский и русский языки;
в течение 1993 года создать единые методики по подготовке и проведению учений, направленных на отработку практических действий населения, руководителей всех уровней в условиях чрезвычайных ситуаций:
в 3-месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Казахстан проект постановления по созданию учебно-экспериментального комплекса Республиканской системы по предупреждению и действиям в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороне;
ежеквартально организовывать и проводить сейсмотренировки и другие виды тренировок, с учетом местных условий, по отработке действий населения в случае возникновения чрезвычайных ситуаций;
в весенний период ежегодно проводить месячник по обучению населения действиям в чрезвычайных ситуациях.
4. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, Штабу гражданской обороны, Министерству образования, Министерству здравоохранения, Министерству внутренних дел, Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан, Казахскому научно-исследовательскому и проектно-экспериментальному институту сейсмостойкого строительства и архитектуры, ПО "Казселезащита", Главному управлению по гидрометеорологии при Кабинете Министров Республики Казахстан совместно с Телерадиовещательной компанией "Казахстан", Министерством печати и массовой информации, Национальной академией наук Республики Казахстан ежегодно разрабатывать планы выпуска телерадиопередач, статей в печатных органах, брошюр, памяток, плакатов, учебных пособий и организовывать регулярные (не реже одного раза в месяц) теле - и радиопередачи, выпуск статей в печатных органах по проблемам и действиям в чрезвычайных ситуациях.
5. Министерству строительства, жилья и застройки территории, Министерству науки и новых технологий Республики Казахстан с привлечением Национальной академии наук Республики Казахстан и Казахского научно-исследовательского и проектно-экспериментального института сейсмостойкого строительства и архитектуры в течение 1993-1994 годов разработать и выпустить сборники типовых проектных решений по сейсмостойкому строительству и повышению сейсмостойкости малоэтажных индивидуальных жилых домов, а также технические рекомендации по проведению восстановительных работ при чрезвычайных ситуациях.

3. Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс штабы, Iшкi iстер министрлiгi облыстық, Алматы және Ленинск қалалық әкiмшiлiктермен, мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесе отырып:
1993-1995 жылдар iшiнде төтенше жағдай проблемаларына байланысты оқулық кино және бейне фильмдер мен мультфильмдердiң тақырыптары мен қажеттi мөлшерiн анықтап, оларға тапсырыс беретiн болсын, халықты және басшыларды төтенше жағдайға дайындалуы мен iс-әрекет жасауы жөнiндегi тақырып бойынша шет елден қажеттi мөлшерде бейне өнiмдерiн сатып алып, қазақ және орыс тiлдерiне аударуды ұйымдастырсын;
1993 жылдың iшiнде халық пен барлық деңгейдегi басшылардың төтенше жағдайларда нақты iс-әрекет жасауын пысықтауға бағытталған жаттығуларды дайындау мен өткiзудiң бiрыңғай әдiстемесiн жасасын;
3 айлық мерзiмде төтенше жағдайлардың алдын алу мен сондай жағдайларда және азаматтық қорғаныста iс-қимыл жасаудың республикалық жүйесiнiң оқу-тәжiрибелiк кешенiн құру жөнiндегi қаулының жобасын Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қарауына енгiзсiн:
халықтың төтенше жағдайларда iс-қимыл жасауын пысықтау үшiн әр тоқсан сайын жергiлiктi жағдайды ескере отырып сейсможаттығулар мен басқа да жаттығуларды ұйымдастырып, өткiзiп отырсын;
жыл сайын көктем кезiнде халықты төтенше жағдайларда iс-қимыл жасауға үйрету айлығын өткiзсiн.
4. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс штабы, Бiлiм министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi, Қазақтың сейсмикаға төзiмдi құрылыс пен сәулет ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-жобалау институты, "Қазселденқорғау" ӨБ, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Гидрометеорология жөнiндегi бас басқармасы Қазтелерадиохабар тарату компаниясымен, Қазақстан Республикасы Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгiмен, Ұлттық ғылым академиясымен бiрлесiп төтенше жағдай проблемасы және сондай жағдайда iс-әрекет жасау жөнiнде телерадиохабарлар, баспасөз орындарына мақала беру, кiтапша, есбелгi, плакат, оқу құралдарын шығару жоспарларын жасап, ұдайы (кемiнде айына бiр рет) теле-радиохабар, баспасөз органдарында мақалалар жариялауды ұйымдастырсын.
5. Қазақстан Республикасы Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi, Ғылым және жаңа технология министрлiгi Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясы мен Қазақтың сейсмикаға төзiмдi құрылыс пен сәулет ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-жобалау институтының қатысуымен 1993-1994 жылдар iшiнде сейсмикаға төзiмдi құрылыс және аз қабатты жеке тұрғын үйлердiң сейсмикаға төзiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi үлгi жобалық шешiмдер жинағын, сондай-ақ төтенше жағдай кезiнде қалпына келтiру жұмысын жүргiзудегi техникалық ұсыныстарын әзiрлеп шығарсын.

6. Министерству образования, Штабу гражданской обороны Республики Казахстан с привлечением Национальной академии наук Республики Казахстан в течение 1993-1996 годов организовать проведение научно-исследовательских работ по вопросам подготовки и обучения населения и специалистов действиям в чрезвычайных ситуациях.
7. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, начальнику Штаба гражданской обороны Республики Казахстан:
взять на личный контроль организацию обучения и проведения тренировок с неработающим населением (по месту жительства) действиям в условиях чрезвычайных ситуаций;
в течение 1993 года - I квартала 1994 г. создать областные центры по подготовке к действиям в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороне на базе областных курсов ГО.
8. Преобразовать Республиканские курсы гражданской обороны в Республиканский центр по подготовке к действиям в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороне со статусом высшего учебного заведения. Штабу гражданской обороны Республики Казахстан в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Казахстан проект положения о Республиканском и областных центрах.
9. Министерству обороны Республики Казахстан осуществлять подготовку офицерских кадров по профилям гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций, в том числе и в военных учебных заведениях за рубежом.
10. Министерству экономики, Министерству финансов Республики Казахстан, главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций предусматривать начиная с 1994 года в объеме ассигнований на развитие основной деятельности: Штаба гражданской обороны Республики Казахстан, областных центров по подготовке к действиям в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороне, Министерства образования, Министерства внутренних дел, Национальной академии наук Республики Казахстан, министерств и ведомств, имеющих учебные заведения, средства на проведение мероприятий по созданию системы обучения населения и специалистов по предупреждению и действиям в чрезвычайных ситуациях.
11. Возложить на Штаб гражданской обороны Республики Казахстан контроль за выполнением данного постановления.
Премьер-министр
Республики Казахстан

6. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi, Азаматтық қорғаныс штабы Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының қатысуымен 1993-1996 жылдар iшiнде халықты және мамандарды төтенше жағдайларда iс-қимыл жасауға дайындау мен үйрету мәселелерi жөнiнде ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзудi ұйымдастырсын.
7. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi, Қазақстан Республикасы Азаматтық қорғаныс штабының бастығы:
жұмыс iстемейтiн халықты тұрғылықты жерлерiнде төтенше жағдайларда iс-әрекет жасауға үйрету және жаттығулар өткiзiлуiн ұйымдастыруды тiкелей өзi бақылауына алсын;
1993 жыл мен 1994 жылдың бiрiншi тоқсаны iшiнде азаматтық қорғаныс облыстық курстарының негiзiнде төтенше жағдайларға және азаматтық қорғанысқа дайындау орталықтарын құрсын.
8. Республикалық азаматтық қорғаныс курстарын төтенше жағдайларға және азаматтық қорғанысқа дайындаудың республикалық орталығы етiп қайта құрып, оған жоғары оқу орны мәртебесi берiлсiн, Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс штабы бiр айлық мерзiмде Республикалық және облыстық орталықтар туралы Ереженiң жобасын Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қарауына енгiзсiн.
9. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi төтенше жағдай және азаматтық қорғаныс бағытындағы офицерлер кадрын шет елдердiң әскери оқу орындарында да даярлауды жүзеге асырсын.
10. Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi 1994 жылдан бастап Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс штабының, төтенше жағдайларда iс-әрекет жасауға және азаматтық қорғанысқа дайындаудың облыстық орталықтарының, Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң, Iшкi iстер министрлiгiнiң, Ұлттық ғылым академиясының, оқу орындары бар министрлiктер мен ведомстволардың негiзгi жұмыс бағыттарын дамытуға арналған қаржы көлемiнде халықты және мамандарды төтенше жағдайлардың алдын алуға және сондай жағдайларда iс-әрекет жасауға үйрету жүйесiн құру жөнiндегi шараларды өткiзуге қаржы бөлiнуiн көздейтiн болсын.
11. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс штабына жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi