Об обеспечении связью органов государственного управления в чpезвычайных ситуациях на теppитоpии Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 октября 1993 года N 981. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 3 ноября 2005 года N 1097 (P051097)(вводится в действие со дня подписания)
В целях обеспечения связью органов государственного управления в чрезвычайных ситуациях на территории республики Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Для обеспечения связью органов государственного управления в чрезвычайных ситуациях, а также при организации и проведении аварийно-спасательных, аварийно-восстановительных и других неотложных работ в районе бедствия использовать в приоритетном порядке государственные системы и ведомственные сети связи и передачи информации министерств и ведомств Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемое Положение о порядке обеспечения связью в чрезвычайных ситуациях на территории Республики Казахстан.
3. Министерству связи, Штабу гражданской обороны Республики Казахстан, главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций совместно с министерствами и ведомствами республик, имеющими ведомственные сети связи и передачи информации, обеспечить разработку и осуществление мероприятий по организации связи в чрезвычайных ситуациях.
4. Секретно.
5. Секретно.
6. Секретно.
7. Секретно.
8. Штабу гражданской обороны Республики Казахстан обеспечить контроль за ходом выполнения настоящего постановления и ежегодное представление информации по данному вопросу в Кабинет Министров Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 4 октября 1993 г. N 981
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке обеспечения связью в чрезвычайных
ситуациях на территории Республики Казахстан
1. Настоящее Положение определяет общий порядок предоставления связи должностным лицам Государственной комиссии Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, областных, городских и районных комиссий по чрезвычайным ситуациям <*>, а также оперативным группам (штабам), образуемым для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, телефонной и документальной (открытой и закрытой) связи по государственной сети, в том числе с использованием узлов связи запасных пунктов управления по ведомственным сетям министерств и ведомств, включая сети и средства Министерства обороны, Министерства внутренних дел и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, для обмена информацией, относящейся к компетенции этих комиссий в режиме повышенной готовности и в повседневной деятельности.
Сноска. Далее по тексту - комиссии по чрезвычайным ситуациям.
Обеспечение правительственной междугородной и городской связью, шифрованной документальной связью осуществляется в порядке, определенном для данных видов связи.

Қазақстан Республикасының аумағындағы төтенше жағдайларда мемлекеттiк басқару органдарын байланыспен қамтамасыз ету туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 4 қазан 1993 ж. N 981. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.11.03. N 1097 қаулысымен.
Республика аумағындағы төтенше жағдайларда мемлекеттiк басқару органдарын байланыспен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер кабинетi қаулы етедi:
1. Төтенше жағдайларда мемлекеттiк басқару органдарын байланыспен қамтамасыз ету үшiн, сондай-ақ зiлзала ауданында авариялық-құтқару, авариялық-қалпына келтiру жұмыстары мен басқа да шұғыл жұмыстарды ұйымдастырып, жүргiзген кезде Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволарының байланыс пен ақпарат беретiн мемлекеттiк жүйелерi мен ведомстволық желiлерi басым түрде пайдаланылсын.
2. Қазақстан Республикасының аумағында төтенше жағдайлар болғанда байланыспен қамтамасыз ету тәртiбi туралы осыған қосылған ереже бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Байланыс министрлiгi, Азаматтық қорғаныс штабы, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi ведомстволық байланыс пен ақпарат беру жүйелерi бар республиканың министрлiктерiмен және ведомстволарымен бiрлесе отырып, төтенше жағдайларда байланысты ұйымдастыру жөнiндегi шараларды белгiлеп, олардың жүзеге асырылуын қамтамасыз етсiн.
4. Құпия.
5. Құпия.
6. Құпия.
7. Құпия.
8. Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс штабы осы қаулының орындалу барысын бақылауды, осы мәселе жөнiнде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне жыл сайын ақпар берiп отыруды қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 4 қазандағы
N 981 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының аумағындағы төтенше жағдайларда
байланыспен қамтамасыз ету тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясының төтенше жағдайлар жөнiндегi облыстық, қалалық және аудандық комиссияларының* лауазымды адамдарына, сондай-ақ төтенше жағдайлардың зардаптарын жою үшiн құрылған жедел топтарға (штабтарға) төтенше жағдайларда осы комиссиялардың құзыретiне жататын ақпаратпен алмасу үшiн жоғары әзiрлiк режимi мен күнделiктi қызметте мемлекеттiк байланыс жүйесi бойынша, оның iшiнде запастағы басқару пункттерiнiң байланыс тораптарын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiнiң, Iшкi iстер министрлiгi мен Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң жүйесi мен құралдарын қоса алғанда, министрлiктер мен ведомстволардың жүйелерi бойынша телефон байланысы мен құжаттық (ашық және жабық құжаттар) байланыс орнатудың жалпы тәртiбiн белгiлейдi. <*>
Бұдан әрi тексте - төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялар.
Қалааралық және қалалық үкiмет байланысы, шифрлы құжаттама байланысы осы байланыс түрлерi үшiн белгiленген тәртiппен қамтамасыз етiледi.

2. Для организации планирования и обеспечения связью комиссий по чрезвычайным ситуациям и оперативных групп (штабов) штабами гражданской обороны совместно с Министерством связи республики разрабатываются, согласовываются и в установленном порядке утверждаются соответствующие схемы организации связи при возникновении в республике (области, городе, районе) чрезвычайных ситуаций.
3. В повседневной деятельности при угрозе или возникновении чрезвычайных ситуаций председателям комиссий по чрезвычайным ситуациям и другим должностным лицам по спискам, утвержденным председателями комиссий по чрезвычайным ситуациям, предоставляется право использования действующей телефонной и телеграфной связи, организованной с узлов связи гражданской обороны, и они являются абонентами станций связи этих узлов.
4. Председателю Государственной комиссии Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и его заместителю связь по государственной и ведомственным сетям, в том числе международная, предоставляется в приоритетном порядке.
II. Использование государственных сетей связи
5. Предприятия связи Министерства связи Республики Казахстан обеспечивают предоставление междугородной телефонной и телеграфной связи, а в необходимых случаях радиосвязи должностным лицам комиссий по чрезвычайным ситуациям, а также оперативным группам (штабам) по действующим средствам государственной сети.
При повреждении участков государственной сети Министерством связи республики в кратчайшие сроки проводятся мероприятия по восстановлению сети имеющимися и выделяемыми силами и средствами.
6. Предоставление должностным лицам комиссий по чрезвычайным ситуациям междугородных телефонных переговоров в повседневной деятельности с категорией срочности "вне всякой очереди" и "государственная" осуществляется в установленном порядке (по списку) с заказом переговоров с любого телефона через коммутатор междугородной телефонной станции с указанием фамилии, номера телефона, с которого будет производиться разговор абонента.
7. Из районов чрезвычайных ситуаций предприятия связи Министерства связи республики обеспечивают возможность ведения междугородных телефонных переговоров должностных лиц комиссий по чрезвычайным ситуациям и оперативным группам (штабам) по паролю "Бедствие", незамедлительно после переговоров по категории "вне всякой очереди" с разъединением ведущихся переговоров по другим категориям срочности.
Право пользования междугородной телефонной связью по паролю "Бедствие" предоставляется из любого населенного пункта с телефонов предприятий и организаций Министерства связи республики по предъявлению соответствующих удостоверений.

2. Азаматтық қорғаныс штабтары төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялар мен жедел топтардың (штабтардың) байланысын жоспарлап, оны қамтамасыз ету iсiн ұйымдастыру үшiн республиканың Байланыс министрлiгiмен бiрлесе отырып республикада (облыста, қалада, ауданда) төтенше жағдайлар туған кезде байланысты ұйымдастырудың тиiстi схемаларын әзiрлеп, келiседi және белгiленген тәртiппен бекiтедi.
3. Төтенше жағдайлардың болу қаупi туған кездегi немесе олар пайда болған кездегi күнделiктi жұмыста төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялардың төрағалары мен басқа да лауазымды адамдарға төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялардың төрағалары бекiткен тiзiмдер бойынша азаматтық қорғаныстың байланыс тораптарында ұйымдастырылған, жұмыс iстеп тұрған телефон және телеграф байланысын пайдалану құқы берiледi де, олар осы тораптардағы байланыс станцияларының абоненттерi болады.
4. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясының төрағасы мен оның орынбасарларына мемлекеттiк және ведомстволық желiлер бойынша байланыс, оның iшiнде халықаралық байланыс басымдылық ретпен берiледi.
II. Мемлекеттiк байланыс жүйесiн пайдалану
5. Қазақстан Республикасы Байланыс министрлiгiнiң байланыс кәсiпорындары төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялардың лауазымды адамдарына, сондай-ақ жедел топтарға (штабтарға) жұмыс iстеп тұрған мемлекеттiк желi құралдары бойынша қалааралық телефон және телеграф байланысының, ал қажет болған кезде радио байланысының берiлуiн қамтамасыз етедi.
Мемлекеттiк жүйе учаскелерi бүлiнiп қалған жағдайда республиканың Байланыс министрлiгi қолда бар және бөлiнетiн күштер мен құралдар арқылы ол желiнi қысқа мерзiм iшiнде қалпына келтiру жөнiнде шаралар қолданады.
6. Төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялардың лауазымды адамдарына күнделiктi қызметiнде "ешбiр кезексiз" және "мемлекеттiк" деген шұғылдық санатымен қалааралық телефонмен сөйлестiру абоненттiң аты-жөнi, сөйлесетiн телефонының нөмiрi көрсетiлiп қалааралық телефон станциясының коммутаторы арқылы кез-келген телефоннан тапсырыс беруi бойынша белгiленген тәртiппен (тiзiм бойынша) жүзеге асырылады.
7. Республика Байланыс министрлiгiнiң байланыс кәсiпорындары төтенше жағдайлар болған аудандардан төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялардың лауазымды адамдары мен жедел топтарына (штабтарына) "зiлзала" деген пароль бойынша "ешбiр кезексiз" деген санат бойынша сөйлесуден кейiн басқа шұғылдық санаттар бойынша сөйлесiп жатқандардың сөздерiн дереу үзiп жiберiп, қалааралық телефонмен сөйлесу мүмкiндiгiн қамтамасыз етедi.
"Зiлзала" деген пароль бойынша қалааралық телефон байланысын пайдалану құқы тиiстi куәлiктер көрсетiлген ретте кез-келген елдi мекендердегi республика Байланыс министрлiгiнiң кәсiпорындары мен ұйымдарының телефондарынан сөйлесу үшiн берiледi.

8. Для передачи документальных сообщений, исходящих от должностных лиц комиссий по чрезвычайным ситуациям и оперативных групп (штабов), при режиме повышенной готовности или чрезвычайных ситуациях, предприятиями связи Министерства связи республики предоставляется комиссиям право передачи телеграмм с отметкой "Шторм", обработка, передача и доставка которых осуществляются незамедлительно.
9. При необходимости и наличии технической возможности предприятиями связи Министерства связи республики выделяются прямые каналы государственной сети из районов чрезвычайных ситуаций по заявкам оперативных групп связи (с оплатой стоимости аренды этих каналов связи за счет средств, выделяемых на ликвидацию последствий чрезвычайных ситуаций).
III. Использование ведомственных сетей связи
10. При чрезвычайных ситуациях министерства и ведомства республики, имеющие действующие ведомственные сети связи в районе бедствия, предоставляют должностным лицам комиссий по чрезвычайным ситуациям и оперативным группам (штабам) возможность ведения телефонных переговоров по ведомственной сети связи в соответствии со схемой организации связи в чрезвычайных ситуациях.
11. В режиме повышенной готовности и в чрезвычайных ситуациях переговоры по междугородной ведомственной связи предоставляются по паролю "Бедствие":
при свободных каналах связи - незамедлительно после переговоров по паролям, предназначенным для оповещения;
при занятых каналах связи - по окончании ведущихся переговоров.
В повседневной деятельности переговоры по междугородной ведомственной телефонной связи предоставляются на общих основаниях.
Связь с междугородными ведомственными телефонными станциями осуществляется с выделенных телефонов абонентов по соединительным линиям городской (сельской) телефонной сети.
12. В районах чрезвычайных ситуаций должностным лицам комиссий по чрезвычайным ситуациям и оперативным группам (штабам) переговоры по междугородной ведомственной телефонной связи предоставляются:
с любых телефонов организаций, предприятий и объектов ведомственной принадлежности по предъявлению абонентами соответствующих удостоверений;
по передаточным линиям, подключаемым к местным ведомственным телефонным станциям от полевых узлов связи оперативных групп (штабов).
Примечание. По каналам междугородной телефонной связи,
подключаемым к полевым узлам связи, допускается
передача формализованной дискретной информации
(без предъявления дополнительных требований к каналам
связи).
13. В режиме повышенной готовности или в чрезвычайных ситуациях подразделения ведомственной связи министерств и ведомств обеспечивают прием от должностных лиц комиссий по чрезвычайным ситуациям и оперативных групп (штабов) телеграмм с отметкой "Шторм".
IV. Использование системы и войск
связи Министерства обороны

8. Төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялардың лауазымды адамдары мен жедел топтарынан (штабтарынан) жоғары әзiрлiк режимi немесе төтенше жағдайлар кезiнде берiлетiн құжаттама хабарларын беру үшiн республика Байланыс министрлiгiнiң байланыс кәсiпорындары ол комиссияларға телеграммаларды "Дауыл" деген белгiмен беруге құқық бередi, оларды өңдеу, беру және жеткiзу бөгелiссiз жүзеге асырылады.
9. Қажеттiлiгi және техникалық мүмкiндiгi болғанда республика Байланыс министрлiгiнiң байланыс кәсiпорындарын жедел байланыс топтарының өтiнiмдерi бойынша төтенше жағдайлардағы аудандардан мемлекеттiк жүйенiң тiкелей каналдарын (бұл байланыс каналдарын жалға алу құны төтенше жағдайлардың зардаптарын жоюға бөлiнген қаржылар есебiнен төленедi) бөлiп бередi.
III. Ведомстволық байланыс жүйелерiн пайдалану
10. Төтенше жағдайлар болған кезде зiлзала ауданында жұмыс iстеп тұрған ведомстволық байланыс жүйелерi бар республиканың министрлiктерi мен ведомстволары төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялардың лауазымды адамдары мен жедел топтарына (штабтарына) төтенше жағдайларда байланыс ұйымдастыру схемасына сәйкес ведомстволық байланыс жүйесi бойынша телефонмен сөйлесуге мүмкiндiк бередi.
11. Жоғары әзiрлiк режимi мен төтенше жағдайлар кезiнде қалааралық ведомстволық байланыс бойынша "зiлзала" паролiмен сөйлесу:
байланыс каналдары бос болғанда - хабарлауға арналған сөйлесуден кейiн парольдер бойынша кiдiрiссiз берiледi;
байланыс каналдары бос болмағанда - сөйлесiп жатқандардың сөздерi бiткеннен кейiн берiледi.
Күнделiктi жұмыс кезiнде қалааралық ведомстволық телефон байланысы бойынша сөйлесу жалпы негiзде берiледi.
Қалааралық ведомстволық телефон станцияларымен байланыс соған бөлiнген телефон абоненттерiнен қалалық (селолық) телефон жүйесiнiң қосу желiлерi бойынша жүзеге асырылады.
12. Төтенше жағдайлар болған аудандарда төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялардың лауазымды адамдары мен жедел топтарына (штабтарына) қалааралық ведомстволық телефон байланысы бойынша сөйлесу:
абоненттер тиiстi куәлiктерiн көрсетiсiмен ведомстволардың қарауындағы ұйымдардың, кәсiпорындар мен объектiлердiң кез келген телефондарынан;
жедел топтардың (штабтардың) даладағы байланыс тораптарынан жергiлiктi ведомстволық телефон станцияларына қосылатын жалғастыру желiлерi бойынша берiледi.
Ескерту. Даладағы байланыс тораптарына қосылатын қалааралық телефон байланыстарының каналдары бойынша өзiндiк нұсқадағы ақпарат (байланыс каналдарына қосымша талаптар қоймастан) беруге рұқсат етiледi.
13. Жоғары әзiрлiк режимi немесе төтенше жағдайлар кезiнде министрлiктер мен ведомстволардың ведомстволық байланыс бөлiмшелерi төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялардың лауазымды адамдары мен жедел топтарынан (штабтардан) "Дауыл" деген белгi соғылған телеграммалардың қабылдануын қамтамасыз етедi.
IV. Қорғаныс министрлiгiнiң байланыс
жүйесi мен әскерлерiн пайдалану

14. При невозможности передачи информации по государственным и ведомственным сетям связи при чрезвычайных ситуациях для организации связи из района и в районе бедствия могут использоваться войска связи Министерства обороны Республики Казахстан.
15. Войска связи Министерства обороны привлекаются в чрезвычайных ситуациях по распоряжению Начальника Главного штаба Министерства обороны Республики Казахстан в соответствии с распоряжением Премьер-министра Республики Казахстан.
16. Связь из района и в районе бедствия организуется оперативной группой по связи, создаваемой из представителей Министерства обороны, Штаба гражданской обороны, Министерства связи, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан. Общее руководство оперативной группой осуществляет представитель Министерства обороны.
17. В районе бедствия Штаб гражданской обороны республики организует и обеспечивает телефонную и телеграфную связь для взаимодействия органов государственного и местного управления, Главного штаба и воинских частей Министерства обороны, штабов и воинских частей Гражданской обороны Республики Казахстан, участвующих в ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.
18. Для оперативного обеспечения правительственной связи из района бедствия могут использоваться мобильные средства территориальных органов и частей войск правительственной связи Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
V. Порядок оплаты услуг связи
19. Оплата междугородных телефонных переговоров и сообщений документальной связи должностных лиц комиссий по чрезвычайным ситуациям и оперативных групп (штабов) и других услуг связи, при использовании государственных и ведомственных сетей связи осуществляется в установленном порядке, при этом:
- оплата междугородных телефонных переговоров в повседневной деятельности производится за счет бюджетных средств, предусматриваемых в сметах затрат органов государственного и местного управления, для Государственной комиссии Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям - в смете Управления Делами Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан;
- оплата междугородных телефонных переговоров по паролю "Бедствие" и передача телеграмм с отметкой "Шторм" производится за счет средств, выделяемых на ликвидацию последствий чрезвычайных ситуаций.
20.  (Пункт 20 утратил силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г.  N 124  )
21. Определенный настоящим Положением порядок используется также при обеспечении связью руководителей государственных (правительственных) комиссий, руководителей министерств, ведомств, областных, городских и районных администраций республики в районах чрезвычайных ситуаций.

14. Төтенше жағдайларда мемлекеттiк және ведомстволық жүйелер бойынша ақпарат беру мүмкiн болмағанда зiлзала ауданынан және сол ауданда байланыс орнату үшiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң байланыс әскерлерi пайдаланылуы мүмкiн.
15. Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң өкiмiне сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Бас штабы Бастығының өкiмi бойынша төтенше жағдайларда Қорғаныс министрлiгiнiң байланыс әскерлерi пайдаланылады.
16. Зiлзала ауданынан және сол аудандағы байланысты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң, Азаматтық қорғаныс штабының, Байланыс министрлiгiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң өкiлдерiнен құрылатын байланыс жөнiндегi жедел топ ұйымдастырады. Жедел топқа Қорғаныс министрлiгiнiң өкiлi жалпы басшылық етедi.
17. Республиканың Азаматтық қорғаныс штабы төтенше жағдайлардың зардаптарын жоюға қатысып жүрген мемлекеттiк және жергiлiктi басқару органдарының, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Бас штабы мен әскери бөлiмдерiнiң, Азаматтық қорғаныс штабтары мен әскер бөлiмдерiнiң өзара iс-қимылдары үшiн телефон мен телеграф байланысын ұйымдастырып, қамтамасыз етедi.
18. Зiлзала ауданынан үкiмет байланысын жедел қамтамасыз ету үшiн аумақтық органдардың және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi әскери бөлiмдерiнiң ұтқыр құралдары пайдаланыла алады.
V. Байланыс қызметiне ақы төлеу тәртiбi
19. Төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиялардың лауазымды адамдарының және жедел топтарының (штабтарының) мемлекеттiк және ведомстволық байланыс жүйелерiн пайдаланып, қалааралық телефонмен сөйлескенiнде және құжаттамалық байланыс хабарларын бергенiнде және басқа да байланыс қызметi көрсетiлгенде оларға ақы белгiленген тәртiппен төленедi, бұл ретте:
- күнделiктi қызмет кезiнде қалааралық телефонмен сөйлескенде ақы мемлекеттiк және мемлекеттiк басқару органдарының шығындар сметасында көзделген бюджет қаражаты есебiнен, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы үшiн - Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетi Iс Басқармасының сметасынан төленедi;
- "Зiлзала" паролi бойынша қалааралық телефонмен сөйлесуге және "Дауыл" белгiсi қойылған телеграммаларды беруге ақы төтенше жағдайлардың зардаптарын жоюға бөлiнген қаражат есебiнен төленедi.
20. <*>
Ескерту. 20-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы  N 124  қаулысымен.
21. Осы Ережеде белгiленген тәртiп мемлекеттiк (үкiмет) комиссиялардың басшыларын, республика министрлiктерiнiң, ведомстволарының, облыстық, қалалық және аудандық әкiмшiлiктерiнiң басшыларын төтенше жағдайлар болған аудандарда байланыспен қамтамасыз ету кезiнде де қолданылады.