Об утверждении Положения о порядке обслуживания неплатежеспособных предприятий государственным Реабилитационным банком Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 ноября 1995 г. N 1496
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить Положение о порядке обслуживания неплатежеспособных предприятий государственным Реабилитационным банком Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
9 ноября 1995 г. N 1496
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке обслуживания
неплатежеспособных предприятий государственным
Реабилитационным банком Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Государственный Реабилитационный банк Республики Казахстан (далее - Реабилитационный банк) в своей деятельности руководствуется Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 31 августа 1995 г. Z952444_ "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", постановлением Президента Республики Казахстан от 29 марта 1995 г. N 2154 K952154_ "О государственном Реабилитационном банке Республики Казахстан", Уставом государственного Реабилитационного банка Республики Казахстан, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 апреля 1995 г. N 581 P950581_ "Об утверждении Устава государственного Реабилитационного банка Республики Казахстан".
2. Реабилитационный банк при обслуживании неплатежеспособных предприятий осуществляет банковские операции, указанные в лицензии на проведение банковских операций, выдаваемой Национальным Банком Республики Казахстан, и его Уставе.
3. Настоящее Положение определяет основные характеристики взаимоотношений при осуществлении работы по расчетно-кассовому обслуживанию неплатежеспособных предприятий.
II. Организация расчетно-кассового
обслуживания неплатежеспособных предприятий
4. Расчетно-кассовое обслуживание неплатежеспособных предприятий осуществляется банком-агентом Реабилитационного банка. Банком-агентом является банк, осуществляющий обслуживание неплатежеспособных предприятий по поручению Реабилитационного банка на основе заключенного агентского соглашения, в соответствии с которым Реабилитационный банк поручает, а банк-агент принимает на себя обязательства по обслуживанию предприятий.
Неплатежеспособные предприятия, переданные на банковское обслуживание в Реабилитационный банк, используют текущие, расчетные счета в банках-агентах для проведения финансовых операций. В случае необходимости перевода неплатежеспособного предприятия на обслуживание в банк-агент Реабилитационного банка открытие и закрытие расчетного счета производится в соответствии с инструкцией Национального Банка Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 127 и другими нормативными актами Национального Банка Республики Казахстан.
На основе агентского соглашения банк-агент и его филиалы принимают на себя следующие обязательства:
осуществлять ведение счетов предприятий, переданных Реабилитационному банку;
осуществлять проведение расчетов предприятий, согласованных с представителем Реабилитационного банка;
осуществлять их кассовое обслуживание;
осуществлять финансирование предприятий путем краткосрочного и долгосрочного кредитования за счет кредитных ресурсов Реабилитационного банка на условиях срочности, платности, возвратности;
осуществлять финансирование капитальных вложений по поручению Реабилитационного банка;
оказывать услуги по хранению документов и ценностей предприятий, переданных в Реабилитационный банк;
осуществлять доверительные операции по поручению Реабилитационного банка и другие услуги по банковским операциям, если данные операции предусмотрены лицензиями Национального Банка Республики Казахстан, выданными Реабилитационному банку и банку-агенту.

Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкiнiң төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындарға қызмет көрсету тәртiбi туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1995 жылғы 9 қарашадағы N 1496
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкiнiң
төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындарға қызмет көрсету тәртiбi
туралы Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 9 қарашадағы
N 1496 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi
банкiнiң төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындарға
қызмет көрсету тәртiбi туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкi/бұдан әрi - Медетшi банкi/ өз қызметiне "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Z952444_ Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 31 тамыздағы Заң күшi бар Жарлығын, "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 29 наурыздағы N 2154 K952154_ қаулысын, "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкiнiң Жарғысын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 25 сәуiрдегi N 581 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкiнiң Жарғысын басшылыққа алады.
2. Медетшi банкi төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындарға қызмет көрсеткен кезде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi банкiлiк операциялар жүргiзуге берген лицензияда және оның Жарғысында көрсетiлген банкiлiк операцияларын жүзеге асырады.
3. Осы Ереже төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындарға есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету жөнiндегi жұмысты жүзеге асыру кезiндегi өзара қарым-қатынастардың негiзгi сипаттарын айқындайды.
II. Төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындарға есеп
айырысу-кассалық қызмет көрсетудi ұйымдастыру
4. Төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындарға есеп айырысу-кассалық қызмет көрсетудi Медетшi банкiнiң банк-агентi жүзеге асырады. Медетшi банкiнiң тапсырмасы агенттiк келiсiм негiзiнде төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындарға қызмет көрсетудi жүзеге асыратын банк банк-агент болып табылады; келiсiмге сәйкес Медетшi банкi тапсырма бередi, ал банк-агент кәсiпорындарға қызмет көрсету жөнiнде өзiне мiндеттеме қабылдайды.
Медетшi банкiнiң банкiлiк қызмет көрсетуiне берiлген төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындар қаржы операцияларын жүргiзу үшiн банктердегi-агенттердегi ағымдық, есеп шоттарын пайдаланады. Төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындарды Медетшi банкiнiң банк-агентiне қызмет көрсетуге көшiру қажет болған жағдайда есеп шотын ашу мен жабу Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң 1993 жылғы 25 маусымдағы N 127 нұсқаулығына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң басқа да нормативтiк актiлерiне сәйкес жүргiзiледi.
Агенттiк келiсiмi негiзiнде банк-агент пен оның филиалдары өздерiне төмендегiдей мiндеттемелердi қабылдайды:
Медетшi банкiне берiлген кәсiпорындардың есеп-шоттарын жүргiзедi;
Медетшi банкiнiң өкiлiмен келiсе отырып, кәсiпорындардың есеп айырысуын жүзеге асырады;
оларға кассалық қызмет көрсетедi;
мерзiмдiк, ақылық, қайтарымдық шарттарымен Медетшi банкiнiң кредиттiк ресурстары есебiнен қысқа мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi кредиттер беру жолымен кәсiпорындардың қаржыландырылуын жүзеге асырады;
Медетшi банкiнiң тапсыруы бойынша күрделi қаржыға ақша бөледi;
Медетшi банкiне берiлген кәсiпорындарының құжаттары мен құндылықтарын сақтау жөнiнде қызмет көрсетедi;
Медетшi банкiнiң тапсыруы бойынша сенiм операцияларын жүзеге асырады және егер бұл операциялар Медетшi банкi мен банк-агентке берiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң лицензияларында көзделген болса, банк операциялары жөнiндегi басқа да қызметтердi көрсетедi.

5. Для осуществления перевода ссудных счетов неплатежеспособных предприятий и задолженности по ним в Реабилитационном банке открываются отдельные ссудные счета по каждому предприятию и на каждый вид ссудной задолженности.
Обслуживающие банки передают Реабилитационному банку кредитные договора по выданным, но не погашенным в срок кредитам, по которым задолженность перенесена на счета Реабилитационного банка. С этого момента сторонами долгового обязательства являются Реабилитационный банк и неплатежеспособное предприятие, которые решают вопросы погашения кредитов.
Прием-передача кредитных договоров производится по акту, составляемому в трех экземплярах. Первый экземпляр направляется предприятию, второй - остается в банке-агенте, третий - передается Реабилитационному банку.
Неплатежеспособное предприятие представляет Реабилитационному банку поручения-обязательства по погашению всей переданной задолженности по кредитам и начисленных, но не взысканных по ней процентов в согласованные сроки.
III. Полномочия
представителя Реабилитационного банка
6. Реабилитационный банк осуществляет контроль за финансовым управлением неплатежеспособных предприятий с момента передачи ему кредиторской задолженности перед бюджетом.
Реабилитационный банк назначает своего представителя с функциями финансового контролера в каждом неплатежеспособном предприятии. Представитель назначается приказом Председателя Правления Реабилитационного банка и действует на основании Положения о региональном представителе.
Представитель Реабилитационного банка уполномочен на управление всеми финансовыми операциями неплатежеспособного предприятия, включая снятие со счетов или получение средств наличными, оплату за приобретаемые товарно-материальные ценности, оказанные услуги и распоряжение активами. Представитель Реабилитационного банка осуществляет контроль и обладает правом подписи на платежных документах неплатежеспособных предприятий.
Платежные и другие финансовые документы неплатежеспособных предприятий, подписанные их руководителем и главным бухгалтером, принимаются на исполнение банком-агентом только при наличии визы представителя Реабилитационного банка. При обнаружении банковской проводки без визы представителя Реабилитационного банка на банк-агент или его филиал возлагается ответственность за нанесенный имущественный ущерб.
Представитель Реабилитационного банка имеет право контролировать:
учет денежных средств по расчетному счету предприятия;
учет денежных средств по ссудным счетам или ссудным транзитным счетам;
учет денежных средств по инвестициям;
учет денежных средств по финансированию;
оплату за приобретаемые товарно-материальные ценности;
оплату за оказанные услуги;
своевременность погашения кредиторской задолженности, соблюдения их очередности по графику комплексного плана реорганизации и санации;
своевременность и полноту платежей в бюджет;
своевременность зачисления денежных средств за отгруженную продукцию, товары народного потребления и оказанные услуги;
отгрузку готовой продукции, реализацию товарно-материальных ценностей, основных средств;
получение и расходование наличных денежных средств;
поступление и зачисление наличных денежных средств;
своевременность совершения банковских операций.
Руководитель Реабилитационного банка делегирует представителю право подписи на платежных документах неплатежеспособного предприятия при осуществлении расчетно-кассовых операций банком-агентом.
Представитель Реабилитационного банка наделяется полномочиями финансового менеджера и контролера.
Представитель Реабилитационного банка осуществляет прогнозирование финансовой деятельности неплатежеспособных предприятий.
Представитель Реабилитационного банка проверяет финансовую документацию предприятия, контролирует активы предприятия, проводит инвентаризацию товарно-материальных ценностей и готовой продукции.

5. Төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындардың несиелiк есеп шоттарын және олар бойынша берешектi аудару үшiн Медетшi банкiнде әрбiр кәсiпорын бойынша және несиелiк берешектiң әрбiр түрiнде жеке несиелiк есепшоттары ашылады.
Қызмет көрсетушi банктер берiлген, бiрақ метзiмiнде өтелмеген, олар бойынша берешегi Медетшi банкiнiң шотына аударылған кредиттiк шарттарды Медетшi банкiне тапсырады. Осы сәттен бастап кредиттердi өтеу мәселелерiн шешетiн Медетшi банкi мен төлем қабiлетi жоқ кәсiпорын шарттық мiндеттеме қабылдаған тараптар болып саналады.
Кредиттiк шарттарды қабылдау-тапсыру үш дана етiп жасалған актi бойынша жүзеге асырылады. Бiрiншi данасы кәсiпорынға жiберiледi, екiншiсi - банк-агентке қалдырылады, үшiншi данасы - Медетшi банкiне берiледi.
Төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорын кредиттер бойынша берiлген бүкiл берешектi және есептелген, бiрақ ол бойынша келiсiлген мерзiмде өтелмеген проценттердi өтеу жөнiнде Медетшi банкiне тапсырылым-мiндеттеме тапсырады.
III. Медетшi банкiнiң өкiлiнiң өкiлеттiгi
6. Медетшi банкi оған бюджет алдындағы кредиттiк берешегiн берген сәтiнен бастап төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындардың қаржылық жағынан басқарылуына бақылау жасайды.
Медетшi банкi әрбiр төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорында қаржы жағдайын бақылау жасайтын өзiнiң өкiлiн тағайындайды. Өкiл Медетшi банкi басқармасы төрағасының бұйрығы тағайындалады және Аймақтық өкiл туралы ереже негiзiнде iс-қимыл жасайды.
Медетшi банкi өкiлiнiң, шоттардан алуды немесе қаражатты қолма-қол алуды, сатып алынған тауар-материал құндылықтарына, көрсетiлген қызмет үшiн ақша төлеудi, активтердi жұмсауды қосқанда, төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорынның барлық қаржы операцияларын басқаруға уәкiлдiгi болады. Медетшi банкi өкiлi төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындарға бақылау жасайды және олардың төлемдiк құжаттарына қол қоюға құқы бар.
Төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорынның басшысы мен бас бухгалтерi қол қойған төлемдiк және басқа да қаржы құжаттарында Медетшi банкi өкiлiнiң қолы болғанда ғана оларды банк-агент орындауға қабылдайды. Банкiлiк өткiзу құжатында Медетшi банкi өкiлiнiң қолы жоқ екенi анықталғанда банк-агент немесе оның филиалы келтiрген мүлiктiк зиян үшiн жауапты болады.
Медетшi банкi өкiлiнiң:
кәсiпорынның есеп айырысу шоты бойынша ақша қаражатының есепке алынуын;
несиелiк есепшоттың немесе несиелiк транзиттiк есепшоттары бойынша ақша қаражатының есепке алынуын;
инвестициялар бойынша ақша қаражатының есепке алынуын;
қаржыландыру бойынша ақша қаражатының есепке алынуын;
сатып алынған тауар-материал құндылықтары үшiн төлем жасалуын;
көрсетiлген қызмет үшiн төлем жасалуын;
кредиторлық берешектiң дер кезiнде өтелуiн, қайта ұйымдастыру мен санациялаудың кешендi жоспарының кестесi бойынша олардың кезектiлiгiнiң сақталуын;
бюджетке төлемдердiң дер кезiнде және толық төленуiн;
жөнелтiлген өнiмдер, халық тұтынатын тауарлар мен көрсетiген қызмет үшiн ақша қаражатының дер кезiнде аударылуын;
дайын өнiмдердiң жөнелтiлуiн, тауар-материал құндылықтарының, негiзгi құралдардың өткiзiлуiн;
қолма-қол ақша қаражатының алынылуы мен жұмсалуын;
қолма-қол ақша қаражатының түсiрiлуi мен аударылуын;
банк операцияларының дер кезiнде жасалуын бақылауға құқығы бар.
Медетшi банкiнiң басшысы банк-агент есеп айырысу-кассалық операцияларын жүзеге асырған кезде төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорынның төлем құжаттарына қол қою құқығын өкiлiне бередi.
Медетшi банкiнiң өкiлiне қаржы менеджерi және бақылаушы өкiлеттiктерi берiледi.
Медетшi банкiнiң өкiлi төлем жасауға қабiлетсiз кәсiпорындардың қаржылық қызметiне болжам жасайды.
Медетшi банкiнiң өкiлi кәсiпорынның қаржылық құжаттарын тексередi, кәсiпорынның активтерiне бақылау жасайды, тауар-материал құндылықтары мен дайын өнiмдерге түгендеу жүргiзедi.