Об утверждении Положения о порядке выплаты процентных надбавок за выслугу лет к должностным окладам работников, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование государственных органов и их аппаратов и не являющихся государственными служащими
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 1996 г. N 1142 (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 38, ст. 358) (Утратило силу - постановлением Правительства РК от 11 января 2002 г. N 41 ~P020041 )
Правительство Республики Казахстан Постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке выплаты процентных надбавок за выслугу лет к должностным окладам работников, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование государственных органов и их аппаратов и не являющихся государственными служащими.
2. Настоящее постановление вступает в силу с 20 августа 1996 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 сентября 1996 г. N 1142
Положение
о порядке выплаты процентных надбавок за выслугу лет
к должностным окладам работников, осуществляющих
техническое обслуживание и обеспечивающих
функционирование государственных органов и их
аппаратов и не являющихся государственными служащими
Настоящее Положение определяет порядок выплаты ежемесячных процентных надбавок за выслугу лет к должностным окладам работников, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование государственных органов и их аппаратов и не являющихся государственными служащими.
Надбавка за выслугу лет к должностным окладам работников, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование государственных органов и их аппаратов и не являющихся государственными служащими, выплачивается в зависимости от стажа работы в государственных органах и их аппаратах.
1. Исчисление стажа работы, дающего право на
получение надбавки за выслугу лет
1. В стаж, дающий право на получение процентной надбавки за выслугу лет, включается все время работы в государственных органах и их аппаратах согласно приложению к настоящему Положению.
2. В стаж, дающий право на получение процентной надбавки к должностному окладу, также включается время:
1) прохождения действительной военной службы лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам;

Техникалық қызмет көрсететiн және мемлекеттiк органдар мен олардың аппараттарының жұмысын қамтамасыз ететiн және мемлекеттiк қызметшi болып табылмайтын қызметкерлердiң лауазымдық жалақыларына еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы төлеу тәртiбi туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 19 қыркүйек N 1142. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2001.01.11. N 41 қаулысымен. ~P020041
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Техникалық қызмет көрсететiн және мемлекеттiк органдар мен
олардың аппараттарының жұмысын қамтамасыз ететiн және мемлекеттiк
қызметшi болып табылмайтын қызметкерлердiң лауазымдық жалақыларына
еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы төлеу тәртiбi туралы
қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы 1996 жылдың 20 тамызынан бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 19 қыркүйектегi
N 1142 қаулысымен
Бекiтiлген
Техникалық қызмет көрсететiн және мемлекеттiк органдар
мен олардың аппараттарының жұмысын қамтамасыз ететiн және мемлекеттiк
қызметшi болып табылмайтын қызметкерлердiң лауазымдық жалақыларына
еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы төлеу тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже техникалық қызмет көрсететiн және мемлекеттiк органдар мен олардың аппараттарының жұмысын қамтамасыз ететiн және мемлекеттiк қызметi болып табылмайтын қызметкерлердiң лауазымдық жалақыларына еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы төлеу тәртiбiн белгiлейдi.
Техникалық қызмет көрсететiн және мемлекеттiк органдар мен олардың аппараттарының жұмысын қамтамасыз ететiн және мемлекеттiк қызметшi болып табылмайтын қызметкерлердiң лауазымдық жалақыларына еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы мемлекеттiк органдар мен олардың аппараттарындағы жұмыс стажына қарай төленедi.
1. Еңбек сiңiрген жылдарына үстеме ақы алуға құқық беретiн
стажды есептеу
1. Еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы алуға құқық беретiн стажға мемлекеттiк органдар мен олардың аппараттарында жұмыс iстеген барлық уақыт кiредi.
2. Еңбек сiңiрген жылдарына үстеме ақы алуға құқық беретiн стажға сондай-ақ:
1) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, офицерлiк құрамдағы адамдардың, прапорщиктердiң, мичмандардың, мерзiмсiз қызметтегi әскери қызметшiлердiң Қарулы Күштерде, iшкi, шекара әскерлерiнде, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының азаматтық қорғаныс басқармасы органдары мен бөлiмшелерiнде, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi мен КСРО Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдары жүйесiнде, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнде және Қазақстан Республикалық ұланында мiндеттi әскери қызметiн өткерген уақыты;

2) прохождения службы лицами начальствующего состава в системе органов внутренних дел, службы в органах прокуратуры, работы в аппаратах судов Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в Государственном следственном комитете Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;
3) работы на должностях, дающих право на получение надбавки за выслугу лет, в органах внутренних дел, в органах прокуратуры, в судах Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в органах государственной безопасности СССР, национальной безопасности и Государственного следственного комитета Республики Казахстан;
4) работы в системе Государственного банка СССР и Национального Банка Республики Казахстан;
5) частично оплачиваемого отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста полутора лет и дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет лицам, работающим в государственных органах и их аппаратах;
6) работы за границей, если перед направлением за границу работник работал в государственных органах и их аппаратах и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда, поступил на работу в государственный орган или его аппарат;
7) работы в партийных, профсоюзных и комсомольских органах Республики Казахстан до 1 января 1992 года;
8) обучения по направлению государственных органов и их аппаратов на курсах по подготовке, переподготовке и повышения квалификации кадров с отрывом от работы, если работник до поступления на курсы работал в государственном органе или его аппарате и после окончания их вернулся в государственный орган или его аппарат.
2. Порядок исчисления и выплаты
процентной надбавки за выслугу лет
3. Стаж работы в государственных органах и их аппаратах, а также время, засчитываемое в выслугу лет в соответствии с настоящим Положением, учитываются в календарном исчислении.
4. Надбавка за выслугу лет выплачивается ежемесячно в процентах к должностному окладу в зависимости от стажа работы в государственных органах и их аппаратах в следующих размерах: при выслуге лет в три года - десять, в пять лет - пятнадцать, в десять лет - двадцать, в пятнадцать лет - тридцать, в двадцать лет - сорок процентов.
5. Работникам, у которых в течение календарного месяца возникло право на повышение размера надбавки за выслугу лет, общая сумма надбавки за месяц определяется путем суммирования надбавок, исчисленных в соответствующих размерах по периодам месяца. В таком же порядке определяется сумма надбавок за выслугу лет при изменении в течение календарного месяца должностного оклада.

2) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, басшы құрамдағы адамдардың iшкi iстер органдары жүйесiндегi қызмет өткерген, прокуратура органдарындағы қызмет, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағында сот аппараттарында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетiнде жұмыс iстеген уақыты;
3) Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының iшкi iстер органдарында, прокуратура органдарында, соттарында, КСРО мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдарында, Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары мен Мемлекеттiк тергеу комитетiнде еңбек сiңiрген жылдарына үстеме ақы алу құқығын беретiн лауазымдарда жұмыс iстеген уақыт;
4) КСРО мемлекеттiк банкiсi мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiсiнiң жүйесiнде жұмыс iстеген уақыт;
5) мемлекеттiк органдар мен олардың аппараттарында жұмыс iстеген адамдарға бала бiр жарым жасқа жеткенге дейiнгi баланы күту жөнiндегi iшiнара ақы төленетiн демалыс және бала үш жасқа жеткенге дейiнгi баланы күту жөнiндегi жалақысы сақталмайтын қосымша демалыс уақыты;
6) шетелге жiберер алдында қызметкер мемлекеттiк органдар мен олардың аппараттарында жұмыс iстеген болса және көшу уақытын қоспағанда, шетелден қайтып келген күннен бастап екi айдың iшiнде мемлекеттiк органға немесе оның аппаратына қызметке тұрса, шетелде жұмыс iстеген уақыты;
7) 1992 жылғы 1 қаңтарға дейiн Қазақстан Республикасының партия, кәсiподақ және комсомол органдарында жұмыс iстеген уақыт;
8) қызметкер курсқа түскенге дейiн мемлекеттiк органда немесе оның аппаратында жұмыс iстеп, оны бiтiрген соң мемлекеттiк органға немесе оның аппаратына оралған жағдайда оның кадрларды даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру курстарында мемлекеттiк органдар мен олардың аппараттарының жолдамасымен жұмыстан қол үзiп оқыған уақыты кiредi.
2. Еңбек сiңiрген жылдарына үстеме ақыны есептеу мен төлеу
тәртiбi
3. Осы Ережеге сәйкес еңбек сiңiрген жылдарына есептелетiн мемлекеттiк органдар мен олардың аппараттарындағы жұмыс стажы күнтiзбелiк есептеу бойынша есепке алынады.
4. Еңбек сiңiрген жылдарына үстеме ақы мемлекеттiк органдар мен олардың аппараттарындағы жұмыс стажына қарай ай сайын лауазымдық жалақыға проценттiк қатынаста мынадай мөлшерлерде төленедi: үш жыл еңбек сiңiргенде - он, бес жылда - он бес, он жылда - жиырма, он бес жылда - отыз, жиырма жылда - қырық процент.
5. Күнтiзбелiк ай iшiнде еңбек сiңiрген жылдарына үстеме ақының мөлшерiн көтеру құқығы пайда болған қызметкерлерге бiр айлық үстеме ақының жалпы сомасы айдың кезеңдерi бойынша тиiстi мөлшерде есептелген үстеме ақыларды қосу арқылы айқындалады. Еңбек сiңiрген жылдарына үстеме ақы сомасы күнтiзбелiк ай iшiнде лауазымдық жалақысы өзгерген жағдайда да осындай тәртiппен есептеледi.

6. Процентная надбавка за выслугу лет учитывается при исчислении среднего заработка, сохраняемого за работником в соответствии с действующим законодательством (за время отпуска, выполнения государственных или общественных обязанностей, за период временной нетрудоспособности, при назначении государственной пенсии и др.).
7. Стаж работы для выплаты процентных надбавок за выслугу лет определяется Комиссией по установлению трудового стажа, состав которой утверждается руководителем соответствующего государственного органа.
Решение Комиссии об установлении стажа работы оформляется протоколом. Выписки ив решения делаются в двух экземплярах и передаются: один экземпляр - в отдел кадров, второй - в бухгалтерию.
8. Основным документом для определения стажа работы является трудовая книжка или послужной список. При отсутствии трудовой книжки, послужного списка, а также в случае, когда нет необходимой записи либо содержатся неправильные или неточные записи о периодах работы, в подтверждение трудового стажа принимаются справки, выписки из приказов, лицевые счета и ведомости на выдачу заработной
платы и иные документы, содержащие сведения о периодах работы.
Подтверждение стажа, дающего право на получение процентной надбавки
за выслугу лет, свидетельскими показаниями осуществляется в
установленном законодательством порядке.
Приложение
Перечень
государственных органов Республики Казахстан,
работники которых, осуществляющие их техническое
обслуживание и обеспечивающие их функционирование,
имеют право на получение надбавок за выслугу лет
Администрация Президента Республики Казахстан
Аппараты Парламента, Правительства, Верховного Суда,
иных судов Республики Казахстан, Конституционного Совета,
Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан
Государственные органы Республики Казахстан,
непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту
Республики Казахстан
Министерства, государственные комитеты и иные центральные
исполнительные органы, не входящие в состав Правительства
Республики Казахстан
Местные представительные и исполнительные органы и их
структурные подразделения
Посольства Республики Казахстан

6. Еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қызметкерге қалдырылатын (демалыс, мемлекеттiк немесе қоғамдық мiндеттердi орындау кезiнде, еңбекке уақытша жарамсыз болған кезеңде, мемлекеттiк зейнетақы тағайындағанда және басқаларында) орташа жалақыны есептен шығарғанда ескерiледi.
7. Еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы төлеу үшiн жұмыс стажын Еңбек стажын белгiлеу комиссиясы айқындайды, оның құрамын тиiстi мемлекеттiк органның басшысы бекiтедi.
Комиссияның жұмыс стажын белгiлеу жөнiндегi шешiмi хаттамамен ресiмделедi. Шешiмнiң көшiрмесi екi данада жасалып, бiр нұсқасы кадр бөлiмiне, екiншiсi бухгалтерияға берiледi.
8. Жұмыс стажын белгiлеу үшiн негiзгi құжат еңбек кiтапшасы немесе қызметтiк тiзiм болып табылады. Еңбек кiтапшасы, қызметтiк тiзiм болмағанда, сондай-ақ жұмыс кезеңдерi туралы тиiстi жазба жоқ болса немесе қате не бұрыс жазылған жағдайда, еңбек стажын растау
үшiн жұмыс кезеңдерi туралы мәлiметтерi бар анықтамалар, бұйрық
көшiрмелерi, есепшоттар мен еңбекақы төлеу ведомостары және өзге де
құжаттар қабылданады. Еңбек сiңiрген жылдарына үстеме ақы алуға құқық
беретiн стажды куәлардың көрсетуiмен растау заңдарда белгiленген
тәртiппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 19 қыркүйектегi
N 1142 қаулысымен
Бекiтiлген
Ережеге
қосымша
Техникалық қызмет көрсететiн және жұмыс iстеуiн
қамтамасыз ететiн қызметкерлерiне еңбек сiңiрген жылдары үшiн
үстеме ақы алуға құқық берiлетiн Қазақстан Республикасы
мемлекеттiк органдарының
ТIЗБЕСI
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi
Парламенттiң, Үкiметтiң, Жоғарғы Сотының, Қазақстан
Республикасының басқа соттарының, Конституциялық Кеңестiң,
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының аппараттары
Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағыныстағы және
есеп беретiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары
Министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер және Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң құрамына кiрмейтiн басқа да орталық
атқарушы органдар
Жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар мен олардың құрылымдық
бөлiмшелерi
Қазақстан Республикасының Елшiлiктерi