Об утверждении Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 1997 г. N 1622. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 31 марта 1999 г. N 347 ~P990347.
На основании Указа Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. N 3655 U973655_ "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
перечень учреждений и организаций, находящихся в ведении Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 23 мая 1997 г. N 876 P970876_ "Об утверждении Положения о Министерстве экологии и биоресурсов Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 ноября 1997 г. N 1622
ПОЛОЖЕНИЕ
о Министерстве экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
I. Миссия
Гармонизация взаимодействия общества и окружающей среды
II. Общие положения
1. Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Министерство) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан охраны окружающей среды.
2. Министерство в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Решения Министерства и его территориальных органов, принятые в пределах их компетенции, обязательны для исполнения всеми министерствами, государственными комитетами, иными центральными и местными исполнительными органами, организациями Республики Казахстан, физическими и юридическими лицами, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности.
4. Министерство осуществляет право владения, пользования имуществом, находящимся в его ведении, и подведомственных подразделениях, делегируемое Министерством финансов Республики Казахстан.
5. Министерство является юридическим лицом, имеет бюджетные и
текущие счета в банке, печать с изображением Государственного герба
Республики Казахстан со своим наименованием на государственном
языке.
6. Структура и штатная численность центрального аппарата
Министерства определяются Правительством Республики Казахстан.
7. Содержание Министерства и его структурных подразделений
осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в
республиканском бюджете.
III. Приоритеты
Создание экологически безопасной окружающей среды.
Сбалансированное использование природных ресурсов.
Сохранение биоразнообразия животного и растительного мира.
Экологическое просвещение.
IV. Задачи

Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлiгi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 20 қараша N 1622. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1999.03.31. N 347 қаулысымен
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 U973655_ Жарлығының негiзiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар
министрлiгi туралы ереже;
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар
министрлiгiнiң қарауындағы мекемелер мен ұйымдардың тiзбесi
бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар
министрлiгi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1997 жылғы 23 мамырдағы N 876 қаулысының күшi жойылған деп
танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 20 қарашадағы
N 1622 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Экология
және табиғи ресурстар министрлiгi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Миссиясы
Қоғам мен қоршаған ортаның өзара қатынасын үйлестiру.
II. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау орталық атқарушы органы болып табылады.
2. Министрлiк өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Министрлiк пен оның аумақтық органдарының өздерiнiң құзыретiнiң шегiнде қабылдаған шешiмдерi Қазақстан Республикасының барлық министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерiнiң, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарының, ұйымдарының, ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысандарына қарамастан жеке және заңды тұлғаларының атқаруы үшiн мiндеттi.
4. Министрлiк Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi беретiн өзiнiң және ведомстволық бағыныстағы бөлiмшелерiнiң иелiгiндегi мүлiктерге иелiк ету, пайдалану және билiк жасау құқығын жүзеге асырады.
5. Министрлiк заңды тұлға болып табылады, банкте бюджеттiк және ағымдағы шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және мемлекеттiк тiлде өзiнiң атауы жазылған мөрi болады.
6. Министрлiктiң орталық аппаратының құрылымы мен штаттық санын
Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
7. Министрлiк пен оның құрылымдық бөлiмшелерiн ұстау
республикалық бюджетте көзделген қаржының есебiнен жүзеге асырылады.
III. Басымдықтары
Экологиялық қауiпсiз қоршаған ортаны құру.
Табиғи ресурстары тепе-теңдiкте пайдалану.
Жануарлар және өсiмдiктер әлемiнiң биологиялық алуан түрлiлiгiн
сақтау.
Экологиялық оқу-ағарту.
IV. Тапсырмалары

8. Обеспечить стабильное улучшение окружающей среды и
сбалансированное использование природных ресурсов.
9. Оптимизировать систему государственного управления охраной
окружающей среды и природными ресурсами.
10. Создать систему адекватного финансирования природоохранных
программ всеми природопользователями, общественными фондами, в том
числе международными.
11. Обеспечить контроль за состоянием и мониторинг окружающей
среды.
12. Развить систему просвещения в области экологии и природных
ресурсов.
V. Функции
13. Выступать заказчиком работ по использованию средств
республиканского фонда охраны природы и средств по государственному
геологическому изучению.
14. Проводить контроль за соблюдением требований по охране
окружающей среды, в том числе недр, всех без исключения объектов
хозяйствования.
15. Проводить государственную экологическую экспертизу в сфере
охраны окружающей среды.
16. Осуществлять мониторинг гидрометеорологической ситуации и
экологического состояния окружающей среды.
17. Проводить экспертизу и утверждение запасов полезных
ископаемых в недрах.
18. Организовывать информационно-аналитическую работу по
просвещению в области экологии и рационального использования
природных ресурсов.
VI. Права
19. Осуществлять в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, руководство республиканским фондом охраны природы, контролировать деятельность и целевое использование местных внебюджетных фондов охраны природы.
20. Привлекать экспертов для экологической экспертизы, при утверждении запасов месторождений с оплатой их труда из средств республиканского фонда охраны природы.
21. Получать от исполнительных органов, а также юридических и физических лиц, независимо от форм собственности, необходимую информацию по вопросам охраны недр и окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов.
22. Принимать и пределах своей компетенции меры по привлечению нарушителей природоохранных требований к ответственности, рассматривать дела об административных правонарушениях, ограничивать, приостанавливать и прекращать хозяйственную и иную деятельность, ввод в эксплуатацию объектов, не выполняющих установленные природоохранным законодательством требования, а также предъявлять исковые требования и выступать истцом от имени государства в судебных разбирательствах по делам о нарушениях требований природоохранного законодательства.
23. Выдавать и аннулировать разрешения на загрязнение окружающей среды (в т.ч. на захоронение вредных веществ и сброс сточных вод, на застройку площадей залегания полезных ископаемых) выбросами, размещением отходов.

8. Қоршаған ортаны тұрақты жақсартуды және табиғи ресурстарды
тепе-теңдiкте пайдалануды қамтамасыз ету.
9. Қоршаған ортаны және табиғи ресурстарды қорғауды мемлекеттiк
басқару жүйесiн оңтайландыру.
10. Барлық табиғатты пайдаланушылардың, қоғамдық, оның iшiнде
халықаралық қорлардың табиғатты қорғау бағдарламаларын бiрдей
қаржыландыру жүйесiн құру.
11. Қоршаған ортаның жай-күйiн бақылауды және мониторингiн
қамтамасыз ету.
12. Экология және табиғи ресурстар саласында оқу-ағарту жүйесiн
дамыту.
V. Функциялары
13. Республикалық табиғатты қорғау қорының қаражаты мен
мемлекеттiк геологиялық зерделеу қаражатын пайдалану жөнiндегi
жұмыстарға тапсырысшы болу.
14. Барлық шаруашылық жүргiзушi объектiлердiң қоршаған ортаны,
оның iшiнде жер қойнауын қорғау жөнiндегi талаптарды сақтауына
бақылау жүргiзу.
15. Қоршаған ортаны қорғау аясында мемлекеттiк экологиялық
сараптама жүргiзу.
16. Қоршаған ортаның гидрометеорологиялық жағдайы мен
экологиялық ахуалына мониторингтi жүзеге асыру.
17. Жер қойнауларындағы пайдалы қазбаларға сараптама жүргiзу
және олардың қорларын бекiту.
18. Экологиялық және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану
саласында оқу-ағарту жөнiнде ақпараттық-талдау жұмысын ұйымдастыру.
VI. Құқықтары
19. Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен республикалық табиғатты қорғау қорына басшылықты, табиғатты қорғаудың жергiлiктi бюджеттен тыс қорларының қызметi мен олардың мақсатты пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру.
20. Олардың еңбегiне республикалық табиғатты қорғау қорының қаражатынан ақы төлеу арқылы кен орындарының қорларын бекiту кезiнде экологиялық сараптама жасау үшiн сарапшыларды тарту.
21. Атқарушы органдардан, сондай-ақ меншiк нысандарына қарамастан заңды және жеке тұлғалардан жер қойнауы мен қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды өндiру және пайдалану мәселелерi жөнiнде қажеттi ақпарат алу.
22. Өз құзыретiнiң шегiнде табиғатты қорғау талаптарын бұзушыларды жауаптылыққа тарту жөнiнде шаралар қолдану, әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы мәселелердi қарау, шаруашылық және өзге де қызметтердi шектеу, тоқтата тұру және тоқтату, табиғат қорғау заңдарында белгiленген талаптарды орындамаған объектiлердi пайдаланудан шығару, сондай-ақ талап-арыз ұсыну және табиғат қорғау заңдары талаптарының бұзылуы туралы iстер бойынша сот талқылауларында мемлекеттiң атынан талапкер ретiнде қатысу.
23. Қоршаған ортаны ластауға (оның iшiнде зиянды заттарды көмуге және қалдық суларды ағызуға, пайдалы қазбалар жұмыстары алаңдарының құрылысын салуға) қалдықтарды төгуге, орналастыруға рұқсат беру және оны тоқтату.

24. Издавать карты, книги, журналы, газеты, информационные бюллетени, теле- и видеофильмы и т.п. по вопросам охраны окружающей среды, экологии и природных ресурсов.
25. Предоставлять работникам системы Министерства,
непосредственно осуществляющим государственный экологический
контроль, государственный контроль за охраной недр, а также
государственный контроль за охраной животного мира (в том числе рыб
и других водных животных) технические средства, табельное оружие и
форменное обмундирование со знаками различия и служебными
удостоверениями единого образца из средств республиканского фонда
охраны природы и государственного геологического изучения и охраны
недр.
VII. Обязанности
26. Не допускать любой деятельности и действий, ухудшающих
экологическую ситуацию в стране.
27. Принимать адекватные меры воздействия на нарушителей
законов Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, в
том числе недр.
28. Обеспечивать соблюдение природоохранного законодательства
Республики Казахстан.
29. Обеспечивать объективную оценку состояния окружающей среды
и минерально-сырьевой базы страны и информирование Правительства.
30. Обеспечивать планомерное геологическое изучение территории
страны.
31. Прогнозировать политику сохранения и улучшения
экологической обстановки и рационального использования природных
ресурсов.
32. Привлекать средства, выделяемые на экологию в мире.
VIII. Ответственность
33. За достоверность информации о состоянии окружающей среды,
гидрометеорологических данных по Республике Казахстан.
34. За полноту государственного геологического изучения
территории страны и достоверность утвержденных запасов полезных
ископаемых в недрах.
35. За рациональное использование средств республиканскою фонда
охраны природы и средств, выделяемых на государственное
геологическое изучение.
36. За объективную экспертизу в сфере охраны окружающей среды,
в том числе недр.
37. За активное привлечение внебюджетных средств международных
экологических организаций на экологическое оздоровление страны.
38. За эффективную пропаганду и просвещение населения в области
экологии и рационального использования природных ресурсов.
IХ. Организация деятельности Министерства
39. Министерство и его территориальные органы образуют единую
систему Министерства экологии и природных ресурсов Республики
Казахстан.
40. Министерство возглавляет Министр. Министр назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан.
41. Министр имеет заместителя - вице-Министра, назначаемого на должность и освобождаемого от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра.

24. Қоршаған ортаны, экологияны және табиғи ресурстарды қорғау мәселелерi жөнiнде карталар, кiтаптар, журналдар, газеттер, ақпараттық бюллетеньдер, теле және бейне фильмдер және т.б. шығару.
25. Мемлекеттiк экологиялық бақылауды, жер қойнауын қорғауды мемлекеттiк бақылауды, сондай-ақ жануарлар әлемiн (оның iшiнде балықтар мен басқа да су жануарларын) қорғауды мемлекеттiк бақылауды тiкелей жүзеге асыратын Министрлiк жүйесiнiң қызметкерлерiне
республикалық табиғатты қорғау қоры мен мемлекеттiк геологиялық
зерттеу және жер қойнауын қорғау қорының қаражатынан айырым
белгiлерiмен және бiрыңғай үлгiдегi қызметтiк куәлiктермен бiрге
техникалық құралдар, жеке қару және нысанды киiм-кешек беру.
VII. Мiндеттерi
26. Елде экологиялық ахуалды нашарлататын кез келген қызмет пен
iс-әрекетке жол бермеу.
27. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны, оның iшiнде жер
қойнауын қорғау саласындағы заңдарын бұзушыларға бiрдей әсер ету
шараларын қолдану.
28. Қазақстан Республикасының табиғат қорғау заңдарының
сақталуын қамтамасыз ету.
29. Қоршаған орта мен елдiң минералдық-шикiзат базасының
жай-күйiн дұрыс бағалауды және оны Үкiметке хабарлап отыруды
қамтамасыз ету.
30. Елдiң аумағын жоспарлы түрде геологиялық зерделеудi қамтамасыз
ету.
31. Экологиялық ахуалды сақтау әрi жақсарту және табиғи
ресурстарды ұтымды пайдалану саясатын болжау.
32. Дүниежүзiндегi экологияға бөлiнетiн қаражаттарды тарту.
VIII. Жауаптылығы
33. Қоршаған ортаның жай-күйi, Қазақстан Республикасы бойынша
гидрометеорологиялық деректер туралы ақпараттың дұрыстығы үшiн.
34. Елдiң аумағын мемлекеттiк геологиялық зерделеудiң толықтығы
мен жер қойнауларындағы пайдалы қазбалардың бекiтiлген қорларының
дұрыстығы үшiн.
35. Республикалық табиғатты қорғау қоры қаражатының және
мемлекеттiк геологиялық зерттеуге бөлiнетiн қаражаттың ұтымды
пайдаланылуы үшiн.
36. Қоршаған ортаны, оның iшiнде жер қойнауын қорғау саласындағы
нақты сараптама үшiн.
37. Халықаралық экологиялық ұйымдардың бюджеттен тыс
қаражаттарын елдi экологиялық сауықтыруға белсендi түрде тарту үшiн.
38. Халықты экология және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану
саласында тиiмдi насихаттау және оқу-ағарту үшiн.
IХ. Министрлiктiң қызметiн ұйымдастыру
39. Министрлiк пен оның аумақтық органдары Қазақстан
Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлiгiнiң бiрыңғай
жүйесiн құрайды.
40. Министрлiктi Министр басқарады. Министрдi Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметiнен босатады.
41. Министрдiң оның өзiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын орынбасары - вице-министрi болады.

42. В состав Министерства входят: Комитет геологии и охраны недр, Комитет охраны окружающей среды и Департамент управления и финансов.
Сноска.В пункт 42 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 апреля 1998 г. N 382 P980382_ .
43. Комитеты в пределах компетенции Министерства и предоставленных им полномочий автономно осуществляют исполнительные и контрольно-надзорные функции, а также межотраслевую координацию и руководство подотраслью государственного управления.
44. Положения о комитетах утверждаются Правительством
Республики Казахстан. Штатная численность и структура комитетов
определяются и утверждаются Министром.
45. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность
и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по
представлению Министра.
46. Председатель Комитета организует и осуществляет руководство
работой Комитета и несет персональную ответственность за выполнение
возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
Х. Полномочия Министра
47. Определение стратегии, целей и приоритетов деятельности
Министерства.
48. Утверждение программ государственных исследований в области
охраны окружающей среды и государственного геологического изучения
недр.
49. Взаимодействие с международными организациями в области
охраны окружающей среды и геологического изучения.
50. Пропаганда в области экологии и природных ресурсов.
51. Утверждение штатного расписания Министерства и
территориальных управлений.
52. Назначение и освобождение от должности руководителей комитетов, департамента, управления в составе Министерства, а также руководителей территориальных управлений в составе Министерства, руководителей территориальных органов Министерства.
53. Назначение Главного экологического эксперта, Главного экологического инспектора.
54. Осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
55. При Министерстве образуется консультативно-совещательный орган - коллегия, решения которой проводятся в жизнь приказами Министра. Количественный состав коллегии утверждается Правительством. Персональный состав коллегии утверждается Министром.
56. В целях рассмотрения проблемных вопросов охраны недр, окружающей среды и использования природных ресурсов Министерство создает научно-технический совет, совет государственной экологической экспертизы, другие советы и рабочие группы.
Положения о советах и их персональный состав утверждаются Министром.
57. Вице-Министр замещает Министра во время его отсутствия, осуществляет иные обязанности, возложенные на него Министром.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 ноября 1997 г. N 1622
ПЕРЕЧЕНЬ
организаций, находящихся в ведении
Министерства экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 декабря 1998 г. N 1338 P981338_ .
Государственное предприятие "Казгидромет"
Государственное предприятие "Информационно-аналитический центр
геологии, экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Специализированное гравиметрическое предприятие

42. Министрлiктiң құрамына: Геология және жер қойнауын қорғау
комитетi, Қоршаған ортаны қорғау комитетi және Басқару және қаржы
департаментi кiредi.
ЕСКЕРТУ. 42-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.04.22. N 382 қаулысымен.
P980382_
ЕСКЕРТУ. 42-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.07.22. N 680 қаулысымен.
P980680_
43. Комитеттер Министрлiктiң құзыретiнiң және өздерiне берiлген
өкiлеттiктердiң шегiнде атқарушылық және бақылау-қадағалау
функцияларын, сондай-ақ салааралық үйлестiрудi және мемлекеттiк
басқарудың iшкi салаларына басшылықты дербес жүзеге асырады.
44. Комитеттер туралы ережелердi Қазақстан Республикасының
Үкiметi бекiтедi. Комитеттердiң штаттық саны мен құрылымын Министр
бекiтедi.
45. Комитеттi Министрдiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының
Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын Төраға
басқарады.
46. Комитеттiң төрағасы Комитеттiң жұмысын ұйымдастырады әрi
оған басшылықты жүзеге асырады және комитетке жүктелген мiндеттердiң
орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн жеке
жауаптылықта болады.
Х. Министрдiң өкiлеттiгi
47. Министрлiк қызметiнiң стратегиясын, мақсаттары және
басымдықтарын айқындау.
48. Қоршаған ортаны қорғау және жер қойнауын мемлекеттiк
геологиялық зерттеу бағдарламаларын бекiту.
49. Қоршаған ортаны қорғау және геологиялық зерттеу салаларында
халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимыл жасасу.
50. Экология және табиғи ресурстар саласындағы насихат жұмысы.
51. Министрлiк пен оның аумақтық басқармаларының штат кестесiн
бекiту.
52. Министрлiктiң құрамында комитеттердiң, департаменттердiң,
басқармалардың басшыларын, сондай-ақ Министрлiктiң құрамындағы
аумақтық басқармалардың басшыларын, Министрлiктiң аумақтық
органдарының басшыларын қызметке тағайындау және босату.
53. Бас экологиялық сарапшыны, бас экологиялық инспекторды
тағайындау.
54. Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес
өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыру.
55. Министрлiктiң жанынан шешiмi Министрдiң бұйрықтарымен өмiрге
енгiзiлетiн консультациялық-кеңесушi орган - алқа құрылады. Алқаның
сандық құрамын Үкiмет бекiтедi. Алқаның жеке құрамын Министр
бекiтедi.
56. Жер қойнауын, қоршаған ортаны қорғаудың және табиғи
ресурстарды пайдаланудың өзектi мәселелерiн қарау мақсатында
Министрлiк ғылыми-техникалық кеңес, мемлекеттiк экологиялық сараптау
кеңесiн, басқа да кеңестер мен жұмыс топтарын құрады.
Кеңестер туралы ережелер мен олардың жеке құрамын Министр
бекiтедi.
57. Вице-министр ол болмаған уақытта Министрдi алмастырады,
өзiне Министр жүктеген өзге де мiндеттердi жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 20 қарашадағы
N 1622 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар
министрлiгiнiң қарауындағы ұйымдардың
ТIЗБЕСI
"Қазгидромет" мемлекеттiк кәсiпорны
"Қазақстан Республикасының геология, экология және табиғи
ресурстар ақпараттық-талдау" орталығы мемлекеттiк кәсiпорны
Мамандандырылған гравиметрикалық кәсiпорын
ЕСКЕРТУ. Тiзбеден сөз алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1998.12.28.
N 1338 қаулысымен.
P981338_