Об утверждении Положения об Агентстве по регистрации недвижимости и юридических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1790. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 15.06.99г. N 771 ~P990771
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. N 3655 "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 45, ст. 410) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение об Агентстве по регистрации недвижимости и юридических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан;
структуру Агентства по регистрации недвижимости и юридических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 11 августа 1997 г. N 1247 P971247_ "Об утверждении Положения об Агентстве по регистрации недвижимости и юридических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 37, ст. 350).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1790
П О Л О Ж Е Н И Е
об Агентстве по регистрации недвижимости
и юридических лиц Министерства
юстиции Республики Казахстан
(Агентство по регистрации недвижимости
и юридических лиц Минюста)
МИССИЯ
Реализация задач государственной стратегии в области государственной регистрации юридических лиц и прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
I. Общие положения
1. Агентство по регистрации недвижимости и юридических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Агентство) является органом государственного управления, ведомством Республики Казахстан при Министерстве юстиции Республики Казахстан, который в пределах компетенции Министерства юстиции Республики Казахстан и предоставленных ему полномочий автономно осуществляет специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции, межотраслевую координацию, а также руководство деятельностью по государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним, юридических лиц и эмиссии ценных бумаг, лицензирование деятельности по оценке недвижимости и оказанию платных юридических услуг, не связанных с адвокатской деятельностью.
2. Содержание аппарата Агентства осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства юстиции Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Жылжымайтын мүлiктi және заңды тұлғаларды тiркеу жөнiндегi агенттiгi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 18 желтоқсан N 1790. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.06.15. N 771 қаулысымен. ~P990771
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 U973655_ Жарлығына сәйкес (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 45, 410-құжат) Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Жылжымайтын
мүлiктi және заңды тұлғаларды тiркеу жөнiндегi агенттiгi туралы
ереже;
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Жылжымайтын
мүлiктi және заңды тұлғаларды тiркеу жөнiндегi агенттiгiнiң құрылымы
бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Жылжымайтын
мүлiктi және заңды тұлғаларды тiркеу жөнiндегi агенттiгi туралы
ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы
11 тамыздағы N 1247 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997
ж., N 37, 350-құжат) күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1790 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң
Жылжымайтын мүлiктi және заңды тұлғаларды
тiркеу жөнiндегi агенттiгi (Әдiлетминiнiң
Жылжымайтын мүлiктi және заңды тұлғаларды
тiркеу жөнiндегi агенттiгi) туралы
ЕРЕЖЕ
МИССИЯСЫ
Заңды тұлғалар мен жылжымайтын мүлiкке деген құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу саласында мемлекеттiк стратегияның мiндеттерiн iске асыру.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Жылжымайтын мүлiктi және заңды тұлғаларды тiркеу жөнiндегi агенттiгi (бұдан әрi - Агенттiк) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнiң құзыретi және оған берiлген өкiлеттiктер шегiнде дербес түрде арнайы атқару және бақылау-қадағалау мiндеттерiн, салааралық үйлестiрудi, сондай-ақ жылжымайтын мүлiктi және онымен жасалатын мәмiлелердi, заңды тұлғалар мен бағалы қағаздар эмиссиясын мемлекеттiк тiркеу, жылжымайтын мүлiкке баға беру және адвокаттық қызметпен байланысты емес ақылы қызмет көрсету жөнiндегi қызметтi басқаруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару органы, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң жанындағы Қазақстан Республикасының ведомствосы болып табылады.
2. Агенттiктiң аппаратын ұстау республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiн ұстауға көзделген қаржының есебiнен жүзеге асырылады.

3. Агентство обладает правами юридического лица, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке, самостоятельный баланс, расчетный и иные счета, соответствующие штампы.
4. Агентство в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением, приказами Министра юстиции Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами.
5. Агентство осуществляет функции субъекта права
государственной собственности (органа государственного управления) в
отношении созданных по его предложению государственных предприятий и
иных организаций, действующих на основании утверждаемых им
учредительных документов.
II. Приоритеты деятельности Агентства
6. Основными приоритетами в деятельности Агентства являются:
осуществление и координация работ в области государственной
регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
формирование и ведение правового кадастра;
учет созданных, реорганизованных и прекративших свою
деятельность юридических лиц на территории Республики Казахстан;
ведение государственного регистра юридических лиц;
обеспечение лицензирования деятельности по оценке недвижимости
и оказанию платных юридических услуг, не связанных с адвокатской
деятельностью.
III. Задачи Агентства
7. Основными задачами Агентства являются:
обеспечение государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним на территории Республики Казахстан;
организация деятельности территориальных органов юстиции и подведомственных организаций в сфере своей компетенции;
ведение единого правового кадастра на территории Республики Казахстан с описанием сведений об объектах недвижимости;
разработка единой методологической базы в сфере регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним, а также оценки недвижимого имущества;
обеспечение государственной регистрации юридических лиц, их филиалов и представительств на всей территории Республики Казахстан;
регистрация и ведение государственного регистра юридических лиц и реестра филиалов и представительств юридических лиц в установленном законодательством порядке;
методическое руководство деятельностью по государственной регистрации юридических лиц, их филиалов и представительств;
обеспечение регистрации ценных бумаг акционерных обществ с заявленным уставным капиталом до 200 000 расчетных показателей;
осуществление функций лицензиара по видам деятельности, отнесенным к его компетенции Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
иные задачи, возложенные на Агентство законодательством.
IV. Функции Агентства

3. Агенттiк заңды тұлға құқықтарын иеленедi, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өз атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi, дербес балансы, есеп айырысу және өзге де шоттары, тиiстi мөртаңбалары болады.
4. Агенттiк өз қызметiнде Қазақстан Республикасының
Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен
Үкiметiнiң актiлерiн, осы Ереженi, Қазақстан Республикасы Әдiлет
министрiнiң бұйрықтарын және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi
басшылыққа алады.
5. Агенттiк өзiнiң ұсынуы бойынша құрылған, ол бекiтетiн
құрылтай құжаттарының негiзiнде жұмыс iстейтiн мемлекеттiк
кәсiпорындар мен өзге ұйымдарға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы
субъектiсiнiң (мемлекеттiк басқару органының) мiндеттерiн  жүзеге
асырады.
II. Агенттiк қызметiнiң басымдықтары
6. Агенттiк қызметiнiң басымдықтары мыналар болып табылады:
жылжымайтын мүлiкке деген құқықтарды және онымен жасалатын
мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу саласындағы жұмыстарды жүзеге асыру
және үйлестiру;
құқықтық кадастрды қалыптастыру және жүргiзу;
Қазақстан Республикасының аумағында құрылған, қайта
ұйымдастырылған және өз қызметiн тоқтатқан заңды тұлғаларды есепке
алу;
заңды тұлғалардың мемлекеттiк регистрiн жүргiзу;
жылжымайтын мүлiктi бағалау және адвокаттық қызметпен
байланысты емес ақылы заң қызметiн көрсету жөнiндегi қызметтi
лицензиялауды қамтамасыз ету.
III. Агенттiктiң мiндеттерi
7. Агенттiктiң негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
Қазақстан Республикасының аумағында жылжымайтын мүлiкке деген құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз ету;
өз құзыретiнiң саласында аумақтық әдiлет органдары мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметiн қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының аумағында жылжымайтын мүлiк объектiлерi туралы мәлiметтердiң сипатталған бiрыңғай құқықтық кадастрын жүргiзу;
жылжымайтын мүлiкке деген құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi тiркеу, сондай-ақ жылжымайтын мүлiктi бағалау саласында бiрыңғай әдiстемелiк база дайындау;
Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiн мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз ету;
заңдарда белгiленген тәртiппен заңды тұлғалардың мемлекеттiк регистрiн және заңды тұлғалардың филиалдары мен өкiлдiктерiнiң тiзбесiн тiркеу және жүргiзу;
заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiн мемлекеттiк тiркеу жөнiндегi қызметке әдiстемелiк басшылық жасау;
20 000 есептi көрсеткiшке дейiнгi мәлiмделген жарғылық капиталы бар акционерлiк қоғамдардың бағалы қағаздарын тiркеудi қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының Үкiметi оның құзыретiне жатқызған қызмет түрлерi бойынша, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, лицензиар функцияларын жүзеге асыру;
Агенттiкке заңдармен жүктелген өзге де мiндеттер.
IV. Агенттiктiң функциялары

8. Агентство в соответствии с возложенными на него задачами осуществляет организационные, методические, контрольно-надзорные и другие управленческие функции.
9. В сфере регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним Агентством осуществляются следующие функции:
руководство деятельностью по государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
координация, оказание методической помощи и проверка деятельности территориальных органов юстиции и подведомственных Агентству организаций в сфере регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним и внесение предложений по совершенствованию этой деятельности;
рассмотрение жалоб на действия территориальных органов юстиции и подведомственных Агентству организаций по вопросам регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
ведение правового кадастра.
10. В сфере государственной регистрации юридических лиц, их филиалов и представительств основными функциями Агентства являются:
руководство деятельностью по государственной регистрации юридических лиц, их филиалов и представительств и внесение предложений по совершенствованию этой деятельности;
осуществление контроля за соблюдением юридическими лицами, территориальными органами и подведомственными Агентству организациями Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О государственной регистрации юридических лиц";
осуществление координации и методического руководства деятельностью территориальных органов юстиции и подведомственных Агентству организаций по регистрации юридических лиц, их филиалов и представительств, проверка этой деятельности и внесение предложений по ее совершенствованию;
осуществление государственной регистрации юридических лиц, их филиалов и представительств;
ведение государственного регистра юридических лиц и реестра филиалов и представительств юридических лиц;
обеспечение представления территориальными органами юстиции и подведомственными Агентству организациями информации о зарегистрированных (перерегистрированных) и ликвидированных юридических лицах, их филиалах и представительствах;
осуществление формирования единого банка данных о юридических лицах, их филиалах и представительствах, действующих на всей территории Республики Казахстан;
ежеквартальное представление в официальный орган печати Министерства юстиции Республики Казахстан материалов для публикации списка зарегистрированных и прекративших свою деятельность юридических лиц, их филиалов и представительств на территории Республики Казахстан;
осуществление регистрации эмиссии ценных бумаг акционерных обществ;
рассмотрение жалоб на действия территориальных органов юстиции и подведомственных Агентству организаций по вопросам государственной регистрации юридических лиц и эмиссии ценных бумаг.

8. Агенттiк өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес ұйымдастырушылық, әдiстемелiк, бақылау-қадағалау және басқа да басқару функцияларын жүзеге асырады.
9. Жылжымайтын мүлiкке деген құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi тiркеу саласында Агенттiк мынадай функцияларды жүзеге асырады:
жылжымайтын мүлiкке деген құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу жөнiндегi қызметке басшылық жасау;
аумақтық әдiлет органдары мен Агенттiкке ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың жылжымайтын мүлiкке деген құқықтарды және онымен жасалатын мәмлелердi тiркеу саласындағы қызметiн үйлестiру, оған әдiстемелiк көмек көрсету және оны тексеру және осы қызметтi жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
аумақтық әдiлет органдары мен Агенттiкке ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың жылжымайтын мүлiкке деген құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi тiркеу мәселелерi жөнiндегi ерекшелiктерiне жасалған шағымдарды қарау;
құқықтық кадастрды жүргiзу.
10. Заңды тұлғаларды, олардың филиалдарын және өкiлдiктерiн мемлекеттiк тiркеу саласындағы Агенттiктiң негiзгi функциялары мыналар болып табылады:
заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiн мемлекеттiк тiркеу жөнiндегi қызметке басшылық жасау және осы қызметтi жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
заңды тұлғалардың, аумақтық органдар мен Агенттiкке ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың "Заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығын орындауына бақылауды жүзеге асыру:
аумақтық әдiлет органдары мен Агенттiкке бағыныстағы ұйымдардың заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiн тiркеу жөнiндегi қызметiн үйлестiру және оған әдiстемелiк басшылық жасау, осы қызметтi тексеру және оны жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiн мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыру;
заңды тұлғалардың мемлекеттiк регистрiн және заңды тұлғалардың филиалдары мен өкiлдiктерiнiң тiзiлiмiн жүргiзу;
аумақтық әдiлет органдарының және Агенттiкке ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың тiркелген (қайта тiркелген) және таратылған заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкiлдiктерi туралы ақпараттың берiлуiн қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында жұмыс iстейтiн заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкiлдiктерi туралы бiрыңғай деректер банкiн қалыптастыру;
тоқсан сайын Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң ресми баспасөз органына Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген және өз қызметiн тоқтатқан заңды тұлғалардың, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiнiң тiзiмiн жариялау үшiн материалдар беру;
акционерлiк қоғамдардың бағалы қағаздары эмиссиясын тiркеудi жүзеге асыру;
аумақтық әдiлет органдарының және Агенттiкке ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың заңды тұлғаларды және бағалы қағаздар эмиссиясын мемлекеттiк тiркеу мәселелерi жөнiндегi әрекеттерiне жасалған шағымдарды қарау.

11. Агентство и подведомственные ему организации осуществляют иные, предусмотренные законодательством функции, в том числе:
взаимодействие с регистрами (реестрами) других органов государственного управления;
участие в разработке проектов законов и иных нормативных правовых актов по вопросам, отнесенным к компетенции Агентства;
лицензирование по видам деятельности, отнесенным к его компетенции Правительством Республики Казахстан.
V. Права Агентства
12. В соответствии с возложенными задачами и выполняемыми функциями Агентство имеет право:
издавать в пределах своей компетенции ведомственные акты, обязательные для исполнения всеми органами, организациями, должностными лицами и гражданами;
в пределах своей компетенции давать обязательные для исполнения указания;
запрашивать и получать в установленном порядке информацию от государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан;
вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации государственных предприятий и иных организаций, осуществлять в отношении них функции субъекта права государственной собственности;
осуществлять лицензирование деятельности по оценке недвижимости и оказанию платных услуг, не связанных с адвокатской деятельностью, в порядке, установленном законодательством;
в пределах своей компетенции контролировать деятельность территориальных органов юстиции и подведомственных организаций;
взимать плату в соответствии с законодательством за регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним, а также за оказание информационных услуг;
осуществлять реализацию информации о юридических лицах, их филиалах и представительствах (за исключением информации, составляющей служебную или коммерческую тайну) заинтересованным лицам на договорных условиях;
владеть и пользоваться имуществом Агентства в соответствии со статьей 206 Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть);
осуществлять издательскую деятельность;
пользоваться другими полномочиями в соответствии с действующим законодательством.
VI. Организация деятельности Агентства
13. Агентство возглавляет Директор. Директор Агентства назначается на должность и освобождается от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра юстиции Республики Казахстан.
Директор Агентства имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности Министром юстиции Республики Казахстан по представлению Директора Агентства.
14. Директор Агентства организует и осуществляет руководство работой Агентства и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Агентство задач и осуществление им своих функций.

11. Агенттiк және оған ведомстволық бағыныстағы ұйымдар
заңдарда көзделгеннен басқа да функцияларды, оның iшiнде мынадай
функцияларды жүзеге асырады:
басқа мемлекеттiк басқару органдарының регистрлерiмен
(тiзiлiмдерiмен) өзара байланыс жүргiзу;
Агенттiкке құзыретiне жатқызылған мәселелер жөнiндегi заңдардың
және басқа да нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын әзiрлеуге
қатысу;
Қазақстан Республикасының Үкiметi оның құзыретiне жатқызған
қызмет түрлерi бойынша лицензиялау;
V. Агенттiктiң құқықтары
12. Жүктелген мiндеттерiне және орындайтын функцияларына сәйкес
Агенттiктiң:
өз құзыретiнiң шегiнде барлық органдардың, ұйымдардың, лауазымды адамдар мен азаматтардың орындауы үшiн мiндеттi ведомстволық актiлер шығаруға;
өз құзыретiнiң шегiнде орындалуы мiндеттi нұсқаулар беруге;
мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан, лауазымды адамдардан және азаматтардан белгiленген тәртiппен ақпарат сұратуға және алуға;
мемлекеттiк кәсiпорындар мен өзге де ұйымдар құру, қайта ұйымдастыру және тарату жөнiнде ұсыныстар енгiзуге, оларға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсi функцияларын жүзеге асыруға;
заңдарда белгiленген тәртiппен жылжымайтын мүлiктi бағалау және адвокаттық қызметпен байланысты емес ақылы заң қызметiн көрсету жөнiндегi қызметтi лицензиялауды жүзеге асыруға;
өз құзыретiнiң шегiнде аумақтық әдiлет органдарының және ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметiн бақылауға;
жылжымайтын мүлiкке деген құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi тiркегенi, сондай-ақ ақпараттық қызметтер көрсеткенi үшiн заңдарға сәйкес ақы алуға;
заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкiлдiктерi туралы ақпаратты (қызметтiк немесе коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда) мүдделi тұлғаларға шарттық негiзде сатуға;
Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң (жалпы бөлiм) 206-бабына сәйкес Агенттiктiң мүлкiн иеленуге және пайдалануға;
баспа қызметiн жүзеге асыруға;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес басқа да өкiлеттiктердi пайдалануға құқығы бар.
VI. Агенттiктiң қызметiн ұйымдастыру
13. Агенттiктi Директор басқарады, Агенттiк директорын Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Агенттiк директорының орынбасары болады, оны Агенттiк директорының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
14. Агенттiк директоры Агенттiктiң жұмысын ұйымдастырады және оған басшылықты жүзеге асырады, Агенттiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуы және оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн жеке жауап бередi.

15. Директор Агентства:
руководит деятельностью Агентства;
определяет обязанности и степень ответственности работников Агентства и подведомственных ему организаций;
назначает на должность и освобождает от должности работников Агентства и руководителей его структурных подразделений;
с согласия Министра юстиции Республики Казахстан и местных исполнительных органов назначает на должность и освобождает от должности руководителей государственных предприятий, одновременно являющихся главными регистраторами прав на недвижимое имущество и сделок с ним, входящих в систему Агентства;
назначает на должность и освобождает от должности заместителей
руководителей и главного бухгалтера Центров по недвижимости и
подведомственных организаций Агентства;
налагает дисциплинарные взыскания на работников Агентства и
подведомственных ему организаций;
в пределах своей компетенции издает приказы и дает указания по
входящим в его компетенцию вопросам;
утверждает положения о структурных подразделениях Агентства, а
также учредительные документы подведомственных ему организаций;
в пределах своей компетенции представляет Агентство в
государственных органах и организациях, заключает договоры,
соглашения, выдает доверенности, открывает в банках расчетные,
валютные и другие счета;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его
компетенции.
VII. Прекращение деятельности Агентства
16. Прекращение деятельности Агентства происходит путем
реорганизации или ликвидации в порядке, установленном действующим
законодательством Республики Казахстан.
Утверждена
постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. N 1790
СТРУКТУРА
Агентства по регистрации недвижимости и юридических лиц
Министерства юстиции Республики Казахстан
Руководство
Управление регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним
Управление регистрации юридических лиц
Отдел финансового и ресурсного обеспечения

15. Агенттiк директоры:
Агенттiк қызметiн басқарады:
Агенттiк және оған ведомстволық бағыныстағы ұйымдар қызметкерлерiнiң мiндеттерiн және жауапкершiлiк дәрежесiн белгiлейдi;
Агенттiк қызметкерлерiн және оның құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
Әдiлет министрiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың келiсiмiмен, сонымен бiр уақытта Агенттiк жүйесiне кiретiн жылжымайтын мүлiкке деген құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi тiркеу жөнiндегi бас тiркеушiлер болып табылатын мемлекеттiк кәсiпорындардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
жылжымайтын мүлiк жөнiндегi орталықтар мен Агенттiкке
ведомстволық бағыныстағы ұйымдар басшыларын және бас бухгалтерiн
қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
Агенттiктiң және оған ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың
қызметкерлерiне тәртiптiк жазалар қолданады;
өз құзыретiнiң шегiнде өзiнiң құзыретiне кiретiн мәселелер
бойынша бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
Агенттiктiң құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелердi, сондай-ақ
оған ведомстволық ұйымдардың құрылтай құжаттарын бекiтедi;
өз құзыретiнiң шегiнде мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда
Агенттiктi бiлдiредi, шарттар, келiсiмдер жасасады, сенiмхаттар
бередi, банктерде есеп айырысу, валюталық және басқа да шоттар ашады;
өз құзыретiне жатқызылған басқа мәселелер бойынша шешiмдер
қабылдайды.
VII. Агенттiктiң  қызметiн тоқтату
16. Агенттiктiң қызметiн тоқтату Қазақстан Республикасының
қолданылып жүрген заңдарында белгiленген тәртiппен қайта ұйымдастыру
немесе тарату жолымен жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1790  қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң
Жылжымайтын мүлiктi және заңды тұлғаларды
тiркеу жөнiндегi агенттiгiнiң
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Жылжымайтын мүлiкке деген құқықтарды және онымен жасалатын
мәмiлелердi тiркеу басқармасы
Заңды тұлғаларды тiркеу басқармасы
Қаржылық және ресурстық қамтамасыз ету бөлiмi