Отдельные вопросы транзита продукции, подлежащей экспортному контролю
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 августа 1999 года N 1143. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14 июля 2006 года N 674 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.07.2006 № 674 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 июня 1996 года "Об экспортном контроле" в целях определения порядка подготовки необходимых документов и выдачи разрешений на транзит продукции, подлежащей экспортному контролю Правительство Республики Казахстан постановляет:
Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2003 года N 947 .
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения Правительства Республики Казахстан на транзит продукции, подлежащей экспортному контролю, через территорию Республики Казахстан.
2. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие дополнения:
1) (Подпункт 1) утратил силу - постановлением Правительства РК от 10 декабря 2002 г. N 1300 )
2) (Подпункт 2) утратил силу - постановлением Правительства РК от 28 марта 2000 г . N 450 )
3. Настоящее постановление вступает в силу с даты подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 августа 1999 года N 1143
Правила выдачи разрешения Правительства Республики Казахстан
на транзит продукции, подлежащей экспортному контролю,
через территорию Республики Казахстан
1. Общие положения
1. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 июня 1996 года "Об экспортном контроле" транзит продукции, подлежащей экспортному контролю, через территорию Республики Казахстан осуществляется на основании разрешения Правительства Республики Казахстан (далее - Разрешение) за исключением продукции, содержащей наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, с соблюдением требований, установленных таможенным законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2003 года N 947 .
2. Настоящие Правила определяют порядок подготовки необходимых документов и выдачи Разрешения.
3. Решение о выдаче Разрешения принимается Правительством Республики Казахстан.
Подготовку проектов решений осуществляет рабочий орган Государственной комиссии Республики Казахстан по вопросам экспортного контроля - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - Рабочий орган). <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 марта 2000 г. N 450 P000450_ ; от 31 октября 2002 г. N 1155 .

Экспорттық бақылауға жататын өнімдер транзитінің кейбір мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 11 тамыз N 1143. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.07.14. N 674 (қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгізiледі) қаулысымен.
"Экспорттық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 18 маусымдағы заңына сәйкес, экспорттық бақылауға жататын өнімдердің транзитіне қажетті құжаттарды дайындаудың және рұқсат берудің тәртібін айқындау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 18 қыркүйектегі N 947  қаулысымен.
1. Экспорттық бақылауға жататын өнімдерді Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге Қазақстан Республикасы Үкіметінің рұқсатын берудің ұсынылып отырған тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының кейбір шешімдеріне мынадай толықтырулар енгізілсін:
1) <*>
2) <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 28 наурыздағы N 450  қаулысымен , 2002.12.10. N 1300  қаулысымен .
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 11 тамыз
N 1143 қаулысымен бекітілген
Экспорттық бақылауға жататын өнімдерді
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге
Қазақстан Республикасы Үкіметінің рұқсатын берудің тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. "Экспорттық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 18 маусымдағы заңына сәйкес құрамында есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар өнiмдердi қоспағанда, экспорттық бақылауға жататын өнімдерді Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің рұқсаты негізінде (бұдан әрі - Рұқсат), Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген талаптарды сақтай отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 18 қыркүйектегі N 947  қаулысымен .
2. Осы Ереже қажетті құжаттарды дайындаудың және Рұқсат берудің тәртібін айқындайды.
3. Рұқсат беру туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
Шешiмдердiң жобаларын дайындауды Қазақстан Республикасы Экспорттық бақылау мәселелерi жөнiндегi мемлекеттік комиссиясының жұмыс органы - Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгi (бұдан әрi - Жұмыс органы) жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2000.03.28. N 450  қаулысымен ,   2002.10.31. N 1155  қаулысымен .

4. Требования, установленные настоящими Правилами, распространяются на всех юридических, независимо от организационно-правовой формы, и физических лиц, включая иностранных (далее - заявитель), связанных с транзитом продукции, подлежащей экспортному контролю, через территорию Республики Казахстан.
Если международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, установлены иные нормы, чем те, которые предусмотрены настоящими Правилами, то применяются нормы международных договоров.
5. Транзит продукции, подлежащей экспортному контролю, через территорию Республики Казахстан разрешается при предоставлении со стороны заявителя страховых и других финансовых гарантий либо иных обязательств о возмещении ущерба, причиняемого возможной аварией при осуществлении транзита, в соответствии с законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 октября 2000 г. N 1540 P001540_ .
2. Порядок подачи заявления и документы,
необходимые для получения Разрешения
6. Заявление подается через официальные органы страны заявителя в Рабочий орган. <*>
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 28 марта 2000 г. N 450 P000450_ .
7. К заявлению должны быть приложены:
1) копия свидетельства о государственной регистрации организации-заявителя;
2) подтверждение заявителем в соответствии с действующим законодательством государства, где он зарегистрировал права на осуществление деятельности, связанной с продукцией, подлежащей экспортному контролю в Республике Казахстан;
3) номенклатура и объемы продукции (в физическом и стоимостном выражении), подлежащей транзиту, с указанием кодов по товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности;
4) копия контракта на поставку продукции, подлежащей экспортному контролю в Республике Казахстан;
5) подтверждение компетентного официального органа страны заявителя о готовности системы предупреждения и действия в чрезвычайных ситуациях к ликвидации последствий возможной аварии при осуществлении заявляемой транзитной перевозки;
6) документы, определяющие ответственность заявителя на осуществление физической защиты военных грузов, ядерных материалов и оборудования, специальных неядерных материалов, оборудования и материалов двойного назначения, имеющих отношение к ядерной деятельности, радиоактивных материалов, взрывчатых веществ и ядов, перемещаемых транзитом через территорию Республики Казахстан;
7) документы, подтверждающие согласие грузоотправителя продукции, подлежащей экспортному контролю, принять эти грузы обратно в случае, если передача груза грузополучателю окажется невозможной по независящим от него причинам;

4. Осы Ережелермен белгіленген Талаптар экспорттауға жататын өнімдерді Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге байланысты барлық заңды тұлғаларға және жеке тұлғаларға (бұдан әрі - өтініш беруші), шетелдіктерді қоса, ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан қолданылады.
Егер Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарда осы Ережелерде көзделгеннен өзгеше нормалар белгіленген болса, онда халықаралық шарттардың нормалары қолданылады.
5. Экспорттық бақылауға жататын өнімдерді Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, өтінім берушінің тарапынан сақтандыру және басқа қаржылық кепілдіктер, не транзитті жүзеге асырған кезде болуы мүмкін авариядан келетін зиянды өтеу туралы өзге де міндеттемелер тапсырылған жағдайда рұқсат етіледі.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2000.10.16. N 1540  қаулысымен .
2. Рұқсат алу үшін қажетті өтініш пен құжаттарды
берудің тәртібі
6. Өтінiш Жұмыс органына өтiнiш берушi елiнiң ресми органдары арқылы берiледi.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 28 наурыздағы N 450  қаулысымен .
7. Өтінішке мыналар қоса берілуі тиіс:
1) өтініш беруші-ұйымының мемлекеттік тіркелуі туралы куәліктің көшірмесі;
2) Қазақстан Республикасында экспорттауға жататын өнімдерге байланысты іс-әрекетті жүзеге асыруға құқығын өтініш берушінің ол тіркелген мемлекеттің қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес растауы;
3) сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасы бойынша кодтары көрсетілген, транзиттеуге жататын өнімдердің номенклатурасы мен көлемі (табиғи және құны тұрғысында);
4) Қазақстан Республикасында экспорттық бақылауға жататын өнімді беруге арналған келісім-шарттың көшірмесі;
5) мәлімделген транзиттік тасымалды жүзеге асыру кезінде болуы мүмкін аварияның салдарын жоюға төтенше оқиғалардың алдын алу және әрекет ету жүйесінің дайындығын өтініш берушінің елінің құзыретті ресми органының растауы;
6) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өткізілетін әскери жүктерді, ядролық материалдар мен жабдықтарды, арнаулы ядролық емес материалдарды, ядролық әрекеттерге қатысы бар екіұдай мақсаттағы жабдықтар мен материалдарды, реактивті материалдарды, жарылғыш заттар мен уларды нақты сақтаудың жүзеге асырылуы үшін өтініш берушінің жауапкершілігін айқындайтын құжаттар;
7) Егер жүкті алушыға тапсырып беру оған байланысы жоқ себептер бойынша мүмкін болмаған жағдайда, осы жүкті қайта қабылдауға экспорттық бақылауға жататын өнімді жіберушінің келісімін растайтын құжаттар;

8) документы, подтверждающие финансовое обеспечение гражданско-правовой ответственности за убытки и вред, причиненные третьим лицам, в том числе документы, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил;
9) документы, подтверждающие гарантию со стороны заявителя возмещения расходов, связанных с проведением проверки реальных условий перевозки, а также с вероятным временным хранением, обратной перевозкой, экспертизой и другими необходимыми действиями исполнительных органов в случае выявления нарушения действующих нормативных актов Республики Казахстан, включая условия действия разрешения компетентных органов Республики Казахстан по ядерной и радиационной безопасности, а также расходов, связанных с необходимостью приведения выявленных отклонений в соответствие с требованиями законодательства и/или возвращением груза в государство экспорта;
10) документы, подтверждающие согласование сроков и маршрутов движения, пограничных пунктов въезда и выезда, вида транспорта с Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, при осуществлении заявленной транзитной перевозки. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2002 г. N 1155 .
7-1. В случае, если заявителем выступает государственный орган иностранного государства:
1) представление документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 7 настоящих Правил, не требуется;
2) при отсутствии контракта (подпункт 4) пункта 7 настоящих Правил) представляются иные документы, обосновывающие необходимость поставки продукции, подлежащей экспортному контролю. <*>
Сноска. Дополнены пунктом 7-1 - постановлением Правительства РК от 16 октября 2000 г. N 1540 P001540_ .
8. Рабочим органом могут быть затребованы иные документы, необходимые для рассмотрения вопроса о возможности выдачи Разрешения. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 марта 2000 г. N 450 P000450_ .
3. Отказ в выдаче Разрешения
9. Разрешение на осуществление транзита продукции, подлежащей экспортному контролю, через территорию Республики Казахстан не выдается, если:
1) представлены не все документы, требуемые для оформления разрешения;
2) в отношении заявителя в случае нарушения им обязательств, принятых перед Республикой Казахстан, а также по решениям международных организаций, участников которых является Республика Казахстан.
При отказе в выдаче разрешения заявителю в месячный срок дается мотивированный ответ в письменном виде.
4. Порядок подготовки проекта постановления
Правительства Республики Казахстан на получение Разрешения

8) үшінші тұлға келтірген шығындар мен зиян үшін азаматтық-құқықтық жауапкершіліктің қаржылық қамтамасыз етілетінін растайтын құжаттар, оның ішінде осы ережелердің 5-тармағында қарастырылған құжаттар;
9) тасымалдаудың нақты шарттарына тексеру жүргізілуіне, сондай-ақ болуы мүмкін уақытша сақтауға, қайта тасымалдауға, Қазақстан Республикасы құзыретті органдарының ядролық және радиоактивті қауіпсіздік жөніндегі рұқсаттарын қолданудың шарттарын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген нормативтік-құқықтық актілерінің бұзылғаны анықталған жағдайдағы атқарушы органдардың басқа да қажетті әрекеттеріне байланысты, сондай-ақ анықталған ауытқуларды заңнама талаптарына сәйкес келтіру қажеттігіне және/немесе жүктің экспорттаушы мемлекетке қайтып келуіне байланысты шығыстардың өтелетініне өтініш берушінің тарапынан кепілдікті растайтын құжаттар;
10) мәлімделген транзиттік тасымалдауды жүзеге асырған кезде Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен келісілген қозғалыстың мерзімдері мен бағыттарын, келетін және кететін шекаралық кенттерді, көліктің түрлерін растайтын құжаттар. <*>
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2002.10.31. N 1155   қаулысымен .
7-1. Шет мемлекеттiң мемлекеттiк органы өтiнiш берушi болған жағдайда:
1) осы Ереженiң 7-тармағының 1), 2)-тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды ұсыну талап етiлмейдi;
2) келiсiм-шарт (осы Ереженiң 7-тармағының 4) тармақшасы) болмаған жағдайда, экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң берiлуi қажеттігiн негіздейтiн өзге де құжаттар ұсынылады.
Ескерту. Жаңа 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2000.10.16. N 1540  қаулысымен .
8. Жұмыс органының Рұқсат берудің мүмкіндігі туралы мәселені қарау үшін қажетті өзге де құжаттарды талап етуі мүмкін.
Ескерту. 8-тармақ сөздермен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 28 наурыздағы N 450  қаулысымен .
3. Рұқсат беруден бас тарту
9. Экспорттық бақылауға жататын өнімдердің Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитін жүзеге асыруға, егер:
1) Рұқсатты ресімдеу үшін талап етілетін құжаттар түгел тапсырылмаса;
2) өтініш берушіге қатысты олар Қазақстан Республикасының алдындағы өздерінің міндеттемелерін бұзған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық ұйымның шешімі бойынша Рұқсат берілмейді.
Рұқсат беруден бас тартылған жағдайда өтініш берушіге бір айлық мерзімде жазбаша түрде дәлелдемелі жауап беріледі.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің Рұқсат
алуға қаулысының жобасын дайындаудың тәртібі

10. Поступившее в Рабочий орган заявление с приложенными документами направляется на согласование членам Государственной комиссии Республики Казахстан по вопросам экспортного контроля.
Для проведения экспертизы и оформления заключения о целесообразности выдачи Разрешения документы, поступившие в Рабочий орган, могут дополнительно направляться на согласование в соответствующие государственные органы по следующей номенклатуре:
обычное вооружение и военная техника, сырье, материалы, специальное оборудование и технологии, работы и услуги, связанные с их производством - в Министерство обороны Республики Казахстан;
ядерные и специальные неядерные материалы, оборудование, установки, технологии, источники ионизирующего излучения, продукция, оборудование и соответствующие технологии двойного применения, работы и услуги, связанные с их производством - в Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
химикаты и технологии двойного применения, которые могут быть использованы при создании химического оружия, по спискам, перечням, устанавливаемым международными режимами нераспространения - в Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан и Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
возбудители заболеваний, их генетически измененные формы и фрагменты генетического материала, которые могут быть использованы при создании бактериологического (биологического) и токсинного оружия, списки, перечни которых устанавливаются международными режимами нераспространения - в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан и Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
ракетная техника, двигатели, их компоненты, оборудование, материалы и технологии, применяющиеся при создании ракетной техники, списки, перечни которых устанавливаются международными режимами нераспространения - в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
иные опасные виды оружия - в Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
научно-техническая информация, услуги и результаты интеллектуальной деятельности, связанные с продукцией военного назначения и технологиями двойного применения - в Министерство образования и науки Республики Казахстан <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения и дополнения - постановлениями Правительства РК от 28 марта 2000 г. N 450 P000450_ ; от 7 июля 2000 года N 1033 P001033_ ; от 16 октября 2000 г. N 1540 Р001540_ ; от 30 января 2001 г. N 151 P010151_ ; от 31 октября 2002 г. N 1155
11. Срок рассмотрения заявления и оформление заключения о целесообразности выдачи разрешения на транзит не должен превышать 10 дней, и исчисляется со дня поступления проекта в соответствующий государственный орган, указанный в пункте 10 настоящих Правил.

10. Жұмыс органына келiп түскен өтiнiш қоса берiлген құжаттармен бiрге Қазақстан Республикасы Экспорттық бақылау мәселелерi жөнiндегi мемлекеттік комиссиясының мүшелерiне келiсуге жолданады. <*>
Сараптама жүргiзу және Рұқсат берудің орындылығы туралы қорытындыны ресiмдеу үшiн құжаттар мынадай номенклатура бойынша тиiстi мемлекеттік органдарға келiсуге қосымша жолданылуы мүмкiн:
жай қару-жарақ пен әскери техника, шикiзат, материалдар, арнайы жабдықтар мен технологиялар, оларды өндiруге байланысты жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер - Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiне;
ядролық және арнайы ядролық емес материалдар, жабдықтар, қондырғылар, технологиялар, иондық сәуле шығаратын көздер, екiұдай қолданылатын өнім, жабдықтар мен тиiстi технологиялар, оларды өндiруге байланысты жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер - Қазақстан
Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiне;
таратпаудың халықаралық режимдерiмен белгiленетiн тiзiмдер, тізбелер бойынша химиялық қару жасау кезiнде пайдаланылуы мүмкiн екiұдай қолданылатын химикаттар мен технологиялар - Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiне және Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiне;
тiзімдерi, тiзбелерi таратпаудың халықаралық режимдерiмен белгiленетiн бактериологиялық (биологиялық) және улы қару жасау кезiнде пайдаланылуы мүмкiн ауру қоздырғыштар, олардың генетикалық жағынан өзгертiлген нысандары мен генетикалық материалдардың бөлшектерi - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы
министрлiгiне және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiне;
тiзiмдерi, тiзбелерi таратпаудың халықаралық режимдерiмен белгiленетiн зымыран техникасы, двигательдер, олардың компоненттерi, жабдықтары, зымыран техникасын жасау кезiнде қолданылатын материалдар мен технологиялар - Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне;
қарудың өзге де қауiптi түрлерi - Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiне;
әскери мақсаттағы өнiмге және екiұдай қолданылатын технологияларға байланысты ғылыми-техникалық ақпарат, көрсетiлетiн қызметтер мен зияткерлiк қызметтiң нәтижелерi - Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiне.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 наурыздағы N 450  қаулысымен , 2000 жылғы 7 шілдедегі N 1033  қаулысымен , 2000.10.16. N 1540  қаулысымен , 2001.01.30. N 151  қаулысымен , 2002.10.31. N 1155   қаулысымен .
11. Транзитке рұқсат берудің керектігі туралы өтінішті қараудың мерзімі мен қорытындыны ресімдеу 10 күннен аспауы тиіс және осы Ережелердің 10-тармағында көрсетілген тиісті органға жобаның келіп түскен күнінен бастап есептеледі.