О правилах разработки и реализации государственных программ в Республике Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 2 июня 2003 года N 1099. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года N 931
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 04.03.2010 № 931(порядок введения в действие см. п. 5).
Подлежит опубликованию в
"Собрании актов Президента
и Правительства"
В целях обеспечения единого подхода к разработке и реализации государственных программ в Республике Казахстан и в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 21 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" постановляю:
1. Утвердить прилагаемые правила разработки и реализации государственных программ в Республике Казахстан (далее - правила).
2. Государственным органам Республики Казахстан при разработке и реализации государственных программ руководствоваться настоящими правилами.
3.  Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждены
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2 июня 2003 года
N 1099
Правила
разработки и реализации государственных программ
в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие правила приняты в целях обеспечения единого подхода к разработке и реализации государственных программ в Республике Казахстан (далее - государственная программа) и определяют организационно-методологические основы, общие принципы формирования проектов государственных программ, порядок их разработки, согласования и утверждения, а также осуществления контроля за их реализацией.
2. Государственные программы определяют комплекс взаимосвязанных мер, направленных на решение наиболее крупных и важных экономических, социальных и других задач, основываются на четком определении цели и содержат систему согласованных по срокам, ресурсам и исполнителям мероприятий с указанием ожидаемых результатов, обеспечивающих достижение поставленной цели, с учетом долгосрочных приоритетов, определенных в Стратегии развития Республики Казахстан на период до 2030 года, стратегических и индикативных планах социально-экономического развития Республики Казахстан.
3. Государственные программы включаются в перечень действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ в Республике Казахстан (далее - перечень), утверждаемый в составе индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасында мемлекеттiк бағдарламалар әзiрлеу және iске асыру ережесi туралы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 маусымдағы N 1099 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2010.03.04 № 931 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Жарлығымен.
"Президент пен Үкімет
актілерінің жинағында"
жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк бағдарламалар әзiрлеуге әрi iске асыруға бiрыңғай ұстанымды қамтамасыз ету мақсатында және "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 21-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қаулы етемін:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында мемлекеттiк бағдарламалар әзiрлеу және iске асыру ережесi (бұдан әрi - ереже) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары мемлекеттiк бағдарламалар әзiрлеу және iске асыру кезiнде осы ереженi басшылыққа алсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы 2 маусымдағы
N 1099 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк бағдарламалар
әзiрлеу және iске асыру ережелерi
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер Қазақстан Республикасында мемлекеттік бағдарламаларды (бұдан әрi - мемлекеттiк бағдарлама) әзiрлеуге және iске асыруға бiртұтас ұстанымды қамтамасыз ету мақсатында қабылданды және мемлекеттiк бағдарламалар жобаларын қалыптастырудың ұйымдастырушылық-әдiстемелiк негiздерiн, жалпы принциптерiн, оларды әзiрлеу, келiсу және бекiту, сондай-ақ олардың iске асырылуын бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн айқындайды.
2. Мемлекеттiк бағдарламалар неғұрлым ауқымды әрi маңызды экономикалық, әлеуметтiк және басқа да мiндеттердi шешуге бағытталған өзара байланысты шаралар кешенiн айқындайды, мақсаттарды нақты айқындауға негiзделедi және Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейiнгi кезеңге арналған Даму стратегиясында, Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының стратегиялық және индикативтiк жоспарларында айқындалған ұзақ мерзiмдi басымдықтарды ескере отырып, алға қойған мақсатқа қол жеткiзудi қамтамасыз ететiн күтiлетiн нәтижелер көрсетiлiп, мерзiмдерi, ресурстары және орындаушылары бойынша келiсiлген iс-шаралар жүйесiн қамтиды.
3. Мемлекеттiк бағдарламалар Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарының құрамында бекiтiлетiн Қазақстан Республикасындағы қолданыстағы және әзiрленетiн мемлекет және салалық (секторалдық) бағдарламалар тiзбесiне (бұдан әрi - тiзбе) енгiзiледi.

4. В соответствии со статьей 44 Конституции Республики Казахстан государственная программа утверждается Президентом Республики Казахстан.
5. Глава государства либо по его уполномочию Правительство Республики Казахстан или Администрация Президента Республики Казахстан определяют уполномоченный орган по программам (далее - уполномоченный орган), в компетенцию которого входят:
осуществление методологического руководства деятельностью государственных органов по разработке программ;
осуществление формирования и дальнейшее ведение перечня;
осуществление общего контроля за исполнением программ;
проведение оценки эффективности (результативности) реализации программ.
Оценка эффективности (результативности) реализации государственных программ по вопросам, не входящим в компетенцию уполномоченного органа, осуществляется им совместно с Администрацией Президента Республики Казахстан.
2. Основные требования к государственным программам
6. Государственные программы разрабатываются в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и по поручению Президента Республики Казахстан.
Разработка государственных программ осуществляется по вопросам, имеющим межотраслевой характер, направленным на решение наиболее важных задач общенационального характера и обеспечение обороноспособности, правопорядка, законности и безопасности государства.
7. Государственные программы разрабатываются государственными органами Республики Казахстан или консультативно-совещательными органами при Правительстве Республики Казахстан.
8. Государственные программы разрабатываются на среднесрочный (не менее 3 лет) или на долгосрочный период свыше 3 лет с обязательным выделением среднесрочных трехлетних этапов.
План мероприятий по реализации долгосрочных государственных программ разрабатывается на соответствующие среднесрочные этапы.
9. Государственные программы должны обладать следующими основными свойствами:
1) четкостью определения конкретных целей государственной программы, путей и механизмов ее реализации;
2) адресностью программных мероприятий и заданий, четким определением сроков и последовательности их реализации, строгой ориентацией деятельности исполнителей на достижение программных целей;
3) достижением согласованности с другими программами;
4) сбалансированностью финансовых, трудовых и технических ресурсов и источников их обеспечения.
10. Не допускается утверждение государственных программ:

4. Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабына сәйкес мемлекеттiк бағдарламаны Қазақстан Республикасының Президентi бекітедi.
5. Мемлекет басшысы не оның уәкiлеттiк беруiмен Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi , құзыретiне:
бағдарламаларды әзiрлеу жөнiндегi мемлекеттiк органдардың қызметiне әдiснамалық басшылықты жүзеге асыру;
тiзбенi жасауды және одан әрi жүргiзудi жүзеге асыру;
бағдарламалардың орындалуына жалпы бақылауды жүзеге асыру;
бағдарламаларды iске асырудың тиiмдiлiгiн (нәтижелiлiгiн) бағалауды жүргiзу енетiн бағдарламалар жөнiндегi уәкiлеттi органды (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) айқындайды.
Уәкiлеттi органның құзыретiне кiрмейтiн мәселелер бойынша мемлекеттiк бағдарламаларды iске асырудың тиiмдiлiгiн (нәтижелiлiгiн) бағалауды олар Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiмен бiрлесiп жүзеге асырады.
2. Мемлекеттiк бағдарламаларға қойылатын
негiзгi талаптар
6. Мемлекеттiк бағдарламалар Қазақстан Республикасының Конституциясына , Қазақстан Республикасының заң актiлерiне, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң актiлерiне сәйкес және Қазақстан Республикасы Президентiнiң тапсырмасы бойынша әзiрленедi.
Мемлекеттiк бағдарламаларды әзiрлеу жалпыұлттық сипаттағы неғұрлым маңызды мiндеттердi шешуге және мемлекеттiң қорғаныс қабiлетiн, құқық тәртiбiн, заңдылығын және қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған салааралық сипаты бар мәселелер бойынша жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттiк бағдарламаларды Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары немесе Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы консультативтiк-кеңесшi органдар әзiрлейдi.
8. Мемлекеттiк бағдарламалар орта мерзiмдi (кемiнде 3 жыл) немесе орта мерзiмдi үш жылдық кезеңдердi мiндеттi түрде бөле отырып, 3 жылдан астам ұзақ мерзiмдi кезеңге әзiрленедi.
Ұзақ мерзiмдi мемлекеттiк бағдарламаларды iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары тиiстi орта мерзiмдi кезеңдерге арнап жасалады.
9. Мемлекеттiк бағдарламалар мынадай негiзгi белгiлерге ие болуға тиiс:
1) мемлекеттiк бағдарламаның нақты мақсаттарын, оны iске асыру жолдары мен тетiктерiн айқындаудың нақтылығы;
2) бағдарламалық iс-шаралар мен тапсырмалардың атаулылығы, оларды iске асыру мерзiмдерiнiң нақты айқындалуы және дәйектiлiгi, орындаушылар қызметiнiң бағдарламалық мақсаттарға қол жеткiзуге қатаң бағдар ұстануы;
3) басқа бағдарламалармен келiсушiлiкке қол жеткiзу;
4) қаржы, еңбек және техникалық ресурстардың және оларды қамтамасыз ету көздерiнiң теңгерiмдiлiгi.
10. Мынадай:

1) регламентирующих объем расходов, выраженных в процентном соотношении с основными макроэкономическими показателями;
2) приводящих к снижению доходов и (или) увеличению расходов республиканского и местных бюджетов после их принятия на соответствующий финансовый год;
3) без положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии по объемам финансирования в разрезе источников и сроков финансирования;
4) дублирующих цели и задачи действующих программ, а также мероприятия по реализации этих программ;
5) направленных на решение проблем отдельной отрасли или конкретного региона (города, территории);
6) при несоблюдении требований, установленных в пунктах 6 и 9 настоящих правил.
3. Структура государственной программы
11. Структура государственной программы содержит следующие разделы:
1) паспорт (основные параметры);
2) введение;
3) анализ современного состояния проблемы;
4) цель и задачи государственной программы;
5) основные направления и механизм реализации государственной программы;
6) необходимые ресурсы и источники их финансирования;
7) ожидаемый результат от реализации и индикаторы государственной программы.
12. В паспорте описываются основные параметры государственной программы, включающие в себя: наименование, основание для разработки, указание государственного органа, ответственного за разработку государственной программы, цель и задачи, сроки реализации (этапы), объемы и источники финансирования, ожидаемые результаты.
13. Во введении указываются обоснование и необходимость разработки государственной программы.
14. Анализ современного состояния проблемы должен отражать количественные и качественные характеристики, сильные и слабые стороны, имеющиеся проблемы, основные показатели в динамике за несколько предыдущих лет, а также содержать обзор позитивного зарубежного опыта по решению данной проблемы, который может быть адаптирован к условиям Республики Казахстан.
15. Цель и задачи государственной программы должны быть четкими и конкретными.
Цель государственной программы формируется исходя из стратегических и индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан.
Задачи определяют пути достижения поставленной цели наиболее эффективными методами.
16. В основных направлениях и механизмах реализации государственной программы указываются основные направления работы по решению имеющихся проблем и перечни инструментов, а также механизмы достижения поставленных цели и задач.

1) негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштерге проценттiк арақатынаспен берiлген шығыстар көлемiн регламенттейтiн;
2) тиiстi қаржы жылына арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттер қабылданғаннан кейiн олардың кiрiстерiн кемiтуге және (немесе) шығыстарын ұлғайтуға әкеп соғатын;
3) Республикалық бюджет комиссиясының қаржыландыру көздерi мен мерзiмдерi бөлiнiсiнде қаржыландыру көлемi бойынша оң қорытындысы жоқ;
4) қолданыстағы бағдарламалардың мақсаттары мен мiндеттерiн, сондай-ақ осы бағдарламаларды iске асыру жөнiндегi iс-шараларды қайталайтын;
5) жекелеген саланың немесе нақты өңiрдiң (қаланың, аумақтың) проблемаларын шешуге бағытталған;
6) осы Ережелердiң 6 және 9-тармақтарында белгiленген талаптар сақталмаған кезде мемлекеттiк бағдарламаларды бекiтуге жол берiлмейдi.
3. Мемлекеттiк бағдарламаның құрылымы
11. Мемлекеттік бағдарламаның құрылымы мынадай бөлiмдерден тұрады:
1) паспорт (негiзгi параметрлер);
2) кiрiспе;
3) проблеманың қазiргi жай-күйiн талдау;
4) мемлекеттiк бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi;
5) мемлекеттiк бағдарламаны iске асырудың негiзгi бағыттары мен тетiгi;
6) қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi;
7) мемлекеттiк бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже және оның индикаторлары.
12. Паспортта: атауын, әзiрлеу негiздемесiн, мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеуге жауапты мемлекеттiк органның көрсетiлуiн, мақсаты мен мiндеттерiн, iске асыру мерзiмдерiн (кезеңдерiн), қаржыландыру көлемi мен көздерiн, күтiлетiн нәтижелердi қамтитын мемлекеттiк бағдарламаның негiзгi параметрлерi сипатталады.
13. Кiрiспеде мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеудiң негiздемесi мен қажеттiлiгi көрсетiледi.
14. Проблеманың қазiргi жай-күйiн талдау сандық және сапалық сипаттамаларды, күштi және әлсiз тұстарын, орын алып отырған проблемаларды, алдыңғы өткен бiрнеше жылғы қарқындағы негізгі көрсеткiштердi көрсетуге, сондай-ақ осы проблеманы шешу жөнiндегі Қазақстан Республикасының жағдайларына бейiмделуi мүмкiн шетелдiк оң тәжiрибенi шолуды қамтуға тиiс.
15. Мемлекеттiк бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi дәл және нақты болуға тиiс.
Мемлекеттiк бағдарламаның мақсаты Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының стратегиялық және индикативтiк жоспарларына негiзделе отырып қалыптасады.
Мiндеттер алға қойылған мақсатқа неғұрлым тиiмдi әдiстермен қол жеткiзу жолдарын айқындайды.
16. Мемлекеттiк бағдарламаның негiзгi бағыттары мен оны iске асыру тетiктерiнде орын алып отырған проблемаларды шешу жөнiндегi жұмыстардың негiзгi бағыттары мен құралдардың тiзбесi, сондай-ақ алға қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жөнiндегi тетiктер көрсетiледi.

17. Источниками финансирования государственной программы могут быть: средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансовых экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций и другие не запрещенные законодательством Республики Казахстан источники.
В случае финансирования государственной программы из республиканского и местных бюджетов должны быть указаны конкретные объемы финансирования по годам, мероприятиям и источникам финансирования в соответствии с прогнозными показателями республиканского и местных бюджетов на трехлетний период.
18. Ожидаемый результат от реализации государственной программы выражается:
в материальных и нематериальных изменениях, которые могут быть достигнуты в результате реализации государственной программы в целом и поэтапно;
в индикаторах (прогнозных показателях), характеризующих качественные и количественные параметры, на достижение которых направлена государственная программа.
Индикаторы должны быть контролируемыми и проверяемыми, определяться по годам реализации государственной программы.
4. Порядок разработки и утверждения
государственных программ
19. Предусматриваются следующие этапы разработки и утверждения государственной программы: U090827
1) организационный;
2) разработка проекта государственной программы;
3) согласование и утверждение государственной программы.
20. Организационный этап разработки проекта государственной программы включает в себя:
1) направление предложений не позднее 5 декабря года, предшествующего году формирования проекта индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан, в уполномоченный орган для включения проекта государственной программы в перечень. В исключительных случаях указанный срок может быть продлен Администрацией Президента Республики Казахстан.
В период разработки индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан уполномоченный орган представляет в Правительство Республики Казахстан перечень разрабатываемых государственных программ для последующего согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан;
2) определение государственного органа, ответственного за разработку государственной программы.
При необходимости в установленном порядке создается консультативно-совещательный орган при Правительстве Республики Казахстан по разработке государственной программы, сформированный из представителей заинтересованных государственных органов и организаций;

17. Мемлекеттiк бағдарламаны қаржыландыру көздерi: республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты, мемлекеттiк заемдар, мемлекеттiк кепiлмен тартылатын мемлекеттiк емес заемдар, тiкелей шетелдiк және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердiң гранттары, екiншi деңгейдегi банктердiң кредиттерi, ұйымдардың жеке қаражаты және Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған басқа да көздер болуы мүмкiн.
Мемлекеттiк бағдарлама республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылған жағдайда үш жылдық кезеңге арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң болжамды көрсеткiштерiне сәйкес жылдар, iс-шаралар және қаржыландыру көздерi бойынша қаржыландырудың нақты көлемi көрсетiлуi тиiс.
18. Мемлекеттiк бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже:
мемлекеттiк бағдарламаны тұтас алғанда және кезең-кезеңмен iске асыру нәтижесiнде қол жеткiзiлуi мүмкiн материалдық және материалдық емес өзгерiстерде;
мемлекеттiк бағдарлама қол жеткiзуге бағытталған сапалық және сандық параметрлердi сипаттайтын индикаторларда (болжамды көрсеткiштерде) көрiнiс бередi.
Индикаторлар бақыланатын және тексерiлетiн, мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру жылдары бойынша анықталатын болуға тиiс.
4. Мемлекеттiк бағдарламаларды әзiрлеу
және бекiту тәртiбi
19. Мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеу мен бекiтудiң мынадай:
1) ұйымдастырушылық;
2) мемлекеттiк бағдарлама жобасын әзiрлеу;
3) мемлекеттiк бағдарламаны келiсу және бекiту кезеңдерi көзделедi. U090827
20. Мемлекеттiк бағдарлама жобасын әзiрлеудiң ұйымдастырушылық кезеңi мыналарды қамтиды:
1) мемлекеттiк бағдарламаның жобасын тiзбеге енгiзу үшiн уәкiлеттi органға Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарының жобасын қалыптастыратын жылдың алдындағы жылдың 5 желтоқсанынан кешiктiрмей ұсыныстарды жолдау. Ерекше жағдайларда көрсетiлген мерзiмдi Қазақстан Республикасы Президентiнiң әкiмшiлiгi ұзартуы мүмкiн.
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарын әзiрлеу кезеңiнде уәкiлеттi орган кейiннен Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiмен келiсу үшiн әзiрленетiн мемлекеттiк бағдарламалар тiзбесiн Қазақстан Республикасының Yкiметiне табыс етедi;
2) мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеуге жауапты мемлекеттiк органды айқындау.
Қажет болған кезде белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанынан мүдделi мемлекеттiк органдардың және ұйымдардың өкiлдерiнен тұратын, мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеу жөнiндегi консультативтiк-кеңесшi орган құрылады;

3) утверждение руководителем государственного органа, ответственного за разработку государственной программы, документов (координационного плана разработки государственной программы, цели и задач государственной программы, ее концептуальных подходов, структуры основных разделов государственной программы) с последующим направлением их государственным органам и организациям-соисполнителям.
21. Этап разработки проекта государственной программы предусматривает:
1) представление организациями-соисполнителями государственной программы государственному органу, ответственному за разработку государственной программы, на основании его запросов предложений по концептуальному подходу к разрабатываемой государственной программе, в том числе к ее разделам, цели, задачам и плану мероприятий по ее реализации;
2) подготовку государственным органом, ответственным за разработку государственной программы, на основании предложений организаций-соисполнителей проектов государственной программы и плана мероприятий по ее реализации.
22. Этап согласования государственной программы включает в себя:
1) направление государственным органом, ответственным за разработку государственной программы, консультативно-совещательным органом проектов государственной программы и плана мероприятий по ее реализации заинтересованным государственным органам на согласование;
2) направление проектов государственной программы и плана мероприятий по ее реализации в Республиканскую бюджетную комиссию для получения заключения по объему финансирования программных мероприятий в разрезе источников и сроков финансирования.
В случае, если проект государственной программы требует финансирования из республиканского и местных бюджетов, он вносится в соответствующие бюджетные комиссии в период рассмотрения бюджетных заявок администраторов бюджетных программ.
Предусмотренные в проекте государственной программы мероприятия, по которым предполагается финансирование из республиканского и местных бюджетов, должны быть увязаны с бюджетными программами, предлагаемыми в бюджетной заявке соответствующих администраторов программ.
23. Этап утверждения государственной программы включает в себя:
1) представление в установленном порядке на рассмотрение Правительству Республики Казахстан проекта государственной программы;
2) представление в установленном порядке на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта государственной программы;
3) утверждение Президентом Республики Казахстан государственной программы.
24. В целях гармонизации процесса разработки программ с бюджетным процессом устанавливаются следующие сроки разработки, согласования и утверждения проектов государственных программ:
в I квартале - разработка;
во II-III кварталах - согласование и внесение на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии в составе бюджетных заявок администраторов бюджетных программ с представлением обоснованных финансовых расчетов при формировании республиканского бюджета на предстоящий финансовый год;
в IV квартале - внесение на утверждение.

3) мемлекеттiк бағдарлама әзiрлеуге жауапты мемлекеттiк орган басшысының құжаттарды (мемлекеттiк бағдарлама әзiрлеудi үйлестiру жоспары, мемлекеттік бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерi, оның тұжырымды ұстанымдары, мемлекеттiк бағдарламаның негiзгi бөлiмдерiнiң құрылымы) оларды кейiннен мемлекеттiк органдар мен бiрлесiп орындаушы ұйымдарға жолдай отырып, бекiтуi.
21. Мемлекеттiк бағдарламаның жобасын әзiрлеу кезеңi:
1) мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеуге жауапты мемлекеттiк органның сұратулары негiзiнде мемлекеттiк бағдарламаны бiрлесiп орындаушы ұйымдардың әзiрленiп жатқан мемлекеттiк бағдарламаға, оның iшiнде оны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар бөлiмдерiне, мақсаттарына, мiндеттерiне және жоспарына оның тұжырымды ұстанымдары бойынша ұсыныстар берудi;
2) бiрлесiп орындаушы ұйымдардың ұсыныстары негiзiнде мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеуге жауапты мемлекеттiк органның мемлекеттiк бағдарламаның жобаларын және оны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын дайындауды көздейдi.
22. Мемлекеттiк бағдарламаны келiсу кезеңi:
1) мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеуге жауапты мемлекеттік органның, консультативтiк-кеңесшi органның мемлекеттiк бағдарлама жобаларын және оны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын мүдделi мемлекеттiк органдарға келiсуге жiберуiн;
2) мемлекеттiк бағдарлама жобаларын және оны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын қаржыландыру көздерi мен мерзiмдерi бөлiнiсiнде бағдарламалық iс-шараларды қаржыландыру көлемi бойынша қорытынды алу үшiн Республикалық бюджет комиссиясына жiберудi қамтиды.
Егер мемлекеттiк бағдарламаның жобасы республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаржыландыруды талап ететiн жағдайда, ол бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерiн қарау кезеңiнде тиiстi бюджет комиссияларына енгiзiледi.
Республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаржыландыру болжанатын мемлекеттiк бағдарлама жобасында көзделген iс-шаралар тиiстi бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмiнде ұсынылатын бюджеттiк бағдарламалармен ұштастырылуға тиiс.
23. Мемлекеттiк бағдарламаны бекiту кезеңi:
1) мемлекеттiк бағдарламаның жобасын белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына ұсынуды;
2) мемлекеттiк бағдарламаның жобасын белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына ұсынуды;
3) мемлекеттiк бағдарламаны Қазақстан Республикасы Президентiнiң бекiтуін қамтиды.
24. Бағдарламаларды әзiрлеу процесiн бюджеттiк процеспен үйлестiру мақсатында мемлекеттiк бағдарламалардың жобаларын әзiрлеудiң, келiсудiң және бекiтудiң мынадай мерзiмдерi белгiленедi:
І тоқсанда - әзiрлеу;
II - III тоқсандарда - алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттi қалыптастыру кезiнде негiзделген қаржылық есеп айырысуларды бере отырып, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi бюджеттiк өтiнiмдерiнiң құрамында Республикалық бюджет комиссиясымен келiсу және оның қарауына енгiзу;
IV тоқсанда - бекiтуге енгiзу.

5. Порядок реализации, осуществления мониторинга
и оценки реализации государственных программ
25. Выделяются следующие этапы реализации государственной программы:
1) реализация государственной программы;
2) проведение постоянного мониторинга;
3) осуществление оценки эффективности реализации государственной программы;
4) принятие решения о завершении (продолжении) государственной программы.
26. Процесс реализации государственной программы состоит из:
1) утверждения Правительством Республики Казахстан плана мероприятий по реализации государственной программы;
2) доведения до соответствующих государственных органов решений Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан об утверждении государственной программы и плана мероприятий по ее реализации;
3) реализации государственным органом, ответственным за разработку государственной программы, совместно с организациями-соисполнителями государственной программы и плана мероприятий;
4) подготовки при необходимости государственным органом, ответственным за разработку государственной программы, совместно с заинтересованными государственными органами предложений Главе государства по внесению корректировок в государственную программу. При этом корректировки, которые изменяют объемы финансирования из соответствующего бюджета, требуют согласования с соответствующей бюджетной комиссией.
27. Процесс осуществления мониторинга за реализацией государственной программы состоит из:
1) проведения государственным органом, ответственным за разработку государственной программы, постоянного мониторинга за ходом реализации государственной программы;
2) представления организациями-соисполнителями отчетов по исполнению закрепленных за ними разделов государственной программы и пунктов плана мероприятий государственному органу, ответственному за разработку государственной программы, в установленные сроки;
3) периодического представления государственным органом, ответственным за разработку государственной программы, отчетов по реализации государственной программы в Администрацию Президента Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан и уполномоченный орган и при необходимости - подготовки предложений по внесению изменений в нее.
28. Оценка эффективности реализации государственной программы проводится государственным органом, ответственным за разработку государственной программы, (внутренняя оценка) и уполномоченным органом (внешняя оценка).
Процесс проведения оценки состоит из анализа:
1) хода реализации государственной программы и плана мероприятий;

5. Мемлекеттiк бағдарламаларды іске асыру,
оларға мониторингтi жүзеге асыру және оларды
iске асыруды бағалау тәртiбi
25. Мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру мынадай кезеңдерге бөлiнедi:
1) мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру;
2) тұрақты мониторинг жүргiзу;
3) мемлекеттiк бағдарламаны iске асырудың тиiмдiлiгiн бағалауды жүзеге асыру;
4) мемлекеттiк бағдарламаны аяқтау (жалғастыру) туралы шешiм қабылдау.
26. Мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру процесi:
1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын бекiтуден;
2) Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк бағдарламаны және оны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын бекiту туралы шешiмдерiн тиiстi мемлекеттiк органдардың назарына жеткiзуден;
3) мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеуге жауапты мемлекеттiк органның мемлекеттiк бағдарламаны және оның iс-шаралар жоспарын бiрлесiп орындаушы ұйымдармен бiрге iске асыруынан;
4) қажет болған кезде мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеуге жауапты мемлекеттiк органның мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, Мемлекет басшысына мемлекеттiк бағдарламаға түзетулер енгiзу жөнiнде ұсыныстар дайындаудан тұрады. Бұл ретте тиісті бюджеттен қаржыландыру көлемін өзгертетін түзетулер тиісті бюджет комиссиясымен келiсудi талап етедi.
27. Мемлекеттiк бағдарламаның iске асырылуына мониторингтi жүзеге асыру процесi:
1) мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеуге жауапты мемлекеттiк органның мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру барысына тұрақты мониторингтi жүргiзуiнен;
2) бiрлесiп орындаушы ұйымдардың мемлекеттiк бағдарламаның өздерiне бекiтiлген бөлiмдерiн және iс-шаралар жоспарының тармақтарын орындау жөнiндегi есептерiн мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеуге жауапты мемлекеттiк органға белгiленген мерзiмдерде ұсынуынан;
3) мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеуге жауапты мемлекеттiк органның Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне, Қазақстан Республикасының Үкiметiне және уәкiлеттi органға мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi есептердi кезең-кезеңiмен беруiнен және қажет болған кезде оған өзгерiстер енгiзу жөнiнде ұсыныстар дайындаудан тұрады.
28. Мемлекеттiк бағдарламаны iске асырудың тиiмдiлiгiн бағалауды мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеуге жауапты мемлекеттiк орган (iшкi бағалау) және уәкiлеттi орган (сыртқы бағалау) жүргiзедi.
Бағалауды жүргiзу процесi:
1) мемлекеттiк бағдарлама мен iс-шаралар жоспарын iске асыру барысын;

2) эффективности использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов;
3) степени достижения запланированных задач и индикаторов;
4) влияния реализации государственной программы на социально-экономическое развитие страны.
Уполномоченный орган анализирует отчеты о ходе реализации государственной программы, представляемые ответственным государственным органом, и дает при необходимости заключение в Правительство Республики Казахстан о целесообразности дальнейшей реализации государственной программы.
Уполномоченный орган имеет право привлекать на договорной основе научно-исследовательские и другие организации для осуществления внешней оценки в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
29. Этап принятия решения о завершении (продолжении) государственной программы включает в себя;
1) подготовку государственным органом, ответственным за разработку государственной программы, совместно с соисполнителями окончательного отчета о реализации государственной программы, в котором должны отражаться:
результаты, достигнутые в ходе реализации государственной программы;
степень достижения запланированных задач и индикаторов государственной программы;
мультипликативный эффект реализации государственной программы на социально-экономическую ситуацию в стране;
2) представление государственным органом, ответственным за разработку государственной программы, Президенту Республики Казахстан, в Правительство Республики Казахстан и уполномоченный орган окончательного отчета о результатах реализации государственной программы с предложением о ее завершении или необходимости продолжения ее реализации, или разработки новой государственной программы;
3) рассмотрение ими окончательного отчета о реализации государственной программы;
4) принятие решения о завершении государственной программы и снятии ее с контроля или о продолжении ее реализации, или разработке новой государственной программы.

2) материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын пайдаланудың тиiмдiлiгiн;
3) жоспарланған мiндеттер мен индикаторларға қол жеткiзу дәрежесiн;
4) мемлекеттiк бағдарламаны iске асырудың елдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуына ықпалын талдаудан тұрады.
Уәкiлеттi орган жауапты мемлекеттiк орган ұсынатын мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру барысы туралы есептердi талдайды және қажет болған кезде Қазақстан Республикасының Үкiметiне мемлекеттiк бағдарламаны одан әрi iске асырудың орындылығы туралы қорытынды бередi.
Уәкiлеттi органның Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен сыртқы бағалауды жүзеге асыру үшiн шарт негiзiнде ғылыми-зерттеу және басқа да ұйымдарды тартуға құқығы бар.
29. Мемлекеттiк бағдарламаны аяқтау (жалғастыру) туралы шешiм қабылдау кезеңi:
1) мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеуге жауапты мемлекеттiк органның бiрлесiп орындаушылармен бiрге мемлекеттiк бағдарламаның iске асырылу нәтижелерi туралы түпкiлiктi есеп дайындауын, онда:
мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру барысында қол жеткiзiлген нәтижелер;
мемлекеттiк бағдарламаның жоспарланған мiндеттерi мен индикаторларына қол жеткiзу дәрежесi;
мемлекеттiк бағдарламаны iске асырудың елдегi әлеуметтiк-экономикалық жағдайға мультипликативтiк әсерi көрсетiлуi тиiс;
2) мемлекеттiк бағдарламаны әзiрлеуге жауапты мемлекеттiк органның оны аяқтау немесе iске асыруды жалғастыру қажеттiгi туралы ұсыныспен бiрге мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру нәтижелерi туралы түпкiлiктi есептi немесе жаңа мемлекеттiк бағдарламаның әзiрлемесiн Қазақстан Республикасының Президентiне, Қазақстан Республикасының Үкiметiне және уәкiлеттi органға ұсынуын;
3) мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру туралы түпкiлiктi есептi олардың қарауын;
4) мемлекеттiк бағдарламаның аяқталғаны және оны бақылаудан алу туралы нeмece оны iске асыруды жалғастыру немесе жаңа мемлекеттiк бағдарлама әзiрлеу туралы шешiм қабылдауды қамтиды.