О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы"
Указ Президента Республики Казахстан от 5 марта 2012 года № 277
Примечание РЦПИ!
Введение в действие настоящего Указа см п. 3
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 «О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 24, ст. 173; 2011 г., № 8, ст. 95) следующие изменения и дополнения:
1) в Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Система устанавливает основные положения, принципы, направления, определяет систему органов и порядок проведения, определения результатов ежегодной оценки эффективности деятельности оцениваемых государственных органов (далее — оценка эффективности) и их обжалования, а также ответственность участников оценки эффективности.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. График проведения оценки эффективности включает сроки представления:
1) оцениваемыми государственными органами отчетной информации по итогам отчетного года в уполномоченные на оценку государственные органы по соответствующим направлениям;
2) уполномоченными на оценку государственными органами заключений о результатах оценки в оцениваемые государственные органы;
3) уполномоченными на оценку государственными органами, после процедуры обжалования, заключений о результатах оценки эффективности в центральный уполномоченный орган по государственному планированию (далее - уполномоченный орган по государственному планированию);
4) уполномоченным органом по государственному планированию заключений о результатах общей оценки эффективности по направлениям в рабочий орган Экспертной комиссии;
5) Экспертной комиссией результатов оценки эффективности Президенту Республики Казахстан.»;
дополнить пунктом 54-1 следующего содержания:

"Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 5 наурыздағы № 277 Жарлығы
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 24, 173-құжат; 2011 ж., № 8, 95-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жүйе бағаланушы мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалаудың (бұдан әрі - тиімділікті бағалау) негізгі ережелерін, қағидаттарын, бағыттарын белгілейді, органдар жүйесін, тиімділікке бағалау жүргізу мен олардың нәтижелерін айқындау әрі нәтижелерге шағымдану тәртібін, сондай-ақ тиімділікті бағалауға қатысушылардың жауапкершілігін айқындайды.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Тиімділікке бағалау жүргізу кестесі:
1) бағаланушы мемлекеттік органдардың тиісті бағыттар бойынша бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға есепті жылдың қорытындылары бойынша есепті ақпаратты;
2) бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдардың бағаланушы мемлекеттік органдарға бағалаудың нәтижелері туралы қорытындыларды;
3) бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдардың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға (бұдан әрі - мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган) шағымдану рәсімдерінен кейінгі тиімділікті бағалаудың нәтижелері туралы қорытындыларды;
4) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның Сараптамалық комиссияның жұмыс органына бағыттар бойынша тиімділікті жалпы бағалау нәтижелері туралы қорытындыларды;
5) Сараптамалық комиссияның Қазақстан Республикасының Президентіне тиімділікті бағалау нәтижелерін ұсыну мерзімдерін қамтиды.»;
мынадай мазмұндағы 54-1-тармақпен толықтырылсын:

«54-1. Оцениваемые государственные органы исполняют ранее данные по итогам оценки эффективности поручения и рекомендации путем реализации комплекса мер по улучшению показателей эффективности деятельности по каждому направлению оценки эффективности.»;
пункт 56 изложить в следующей редакции:
«56. Заключения о результатах оценки эффективности по направлениям деятельности должны содержать итоговый отчет об оценке эффективности, результаты реализации ранее данных по итогам оценки эффективности поручений и рекомендаций, а также выводы и рекомендации по повышению эффективности деятельности оцениваемых государственных органов.»;
пункт 61 изложить в следующей редакции:
«61. Результаты общей оценки с поручениями и рекомендациями по повышению эффективности деятельности государственных органов направляются руководителям государственных органов для принятия соответствующих мер.»;
раздел 6 изложить в следующей редакции:
«6. Порядок обжалования результатов оценки эффективности
63. С момента получения результатов оценки эффективности оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки эффективности вправе в течение пяти рабочих дней направить возражения с подтверждающими документами в уполномоченные на оценку государственные органы по соответствующим направлениям.
64. Возражения рассматриваются только в случае наличия подтверждающих документов.
65. В целях обеспечения объективности и прозрачности оценки эффективности для рассмотрения возражений в уполномоченных на оценку государственных органах формируются специальные комиссии, в состав которых не могут входить участвовавшие в оценке эффективности государственного органа сотрудники.
66. Уполномоченные на оценку государственные органы в течение пятнадцати календарных дней направляют в рабочий орган Экспертной комиссии и оцениваемые государственные органы обоснованные заключения о принятии либо непринятии возражений.
67. В случае принятия возражений уполномоченный на оценку государственный орган вносит соответствующие корректировки в заключение о результатах оценки эффективности.
68. Рабочий орган Экспертной комиссии вправе самостоятельно инициировать проведение перепроверки отдельных результатов оценки эффективности с привлечением специалистов уполномоченных государственных органов в случае выявления нарушений, оказавших влияние на конечный результат в процессе оценки эффективности.»;
пункт 72 изложить в следующей редакции:
«72. Политические государственные служащие уполномоченных органов по государственному планированию, по делам государственной службы, по исполнению бюджета, в сфере информатизации, а также руководители соответствующих структурных подразделений Администрации Президента Республики Казахстан и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, ответственные за проведение оценки эффективности, несут персональную ответственность за соответствие процедур и результатов оценки эффективности утвержденным методикам и соблюдение сроков, утвержденных графиком проведения оценки эффективности.»;

«54-1. Бағаланушы мемлекеттік органдар тиімділікті бағалау қорытындылары бойынша бұрын берілген тапсырмалар мен ұсынымдарды тиімділікті бағалаудың әрбір бағыты бойынша қызмет тиімділігінің көрсеткіштерін жақсарту жөнінде шаралар кешенін іске асыру арқылы орындайды.»;
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«56. Қызмет бағыттары бойынша тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытындылар тиімділікті бағалау туралы қорытынды есепті, тиімділікті бағалау қорытындылары бойынша бұрын берілген тапсырмалар мен ұсынымдарды іске асыру нәтижелерін, сондай-ақ бағаланушы мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыру бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды қамтуға тиіс.»;
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«61. Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыру бойынша тапсырмалары мен ұсынымдары бар жалпы бағалаудың нәтижелері тиісті шаралар қабылдау үшін мемлекеттік органдардың басшыларына жіберіледі.»;
6-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Тиімділікті бағалау нәтижелеріне шағымдану тәртібі
63. Тиімділікті бағалау нәтижелерін алған сәттен бастап бағаланушы мемлекеттік орган тиімділікті бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда бес жұмыс күні ішінде тиісті бағыттар бойынша бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға дәлелді құжаттарымен бірге қарсылығын жіберуге құқылы.
64. Қарсылықтар дәлелді құжаттары бар болған жағдайда ғана қаралады.
65. Тиімділікті бағалаудың объективтілігі мен ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында қарсылықтарды қарау үшін бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарда арнайы комиссиялар қалыптастырылады, олардың құрамына мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауға қатысқан қызметкерлер кіре алмайды.
66. Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар он бес күнтізбелік күн ішінде Сараптамалық комиссияның жұмыс органы мен бағаланушы мемлекеттік органдарға қарсылықтарды қабылдау не қабылдамау туралы негізделген қорытындылар жібереді.
67. Қарсылықтар қабылданған жағдайда бағалауға уәкілетті мемлекеттік орган тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытындыларға тиісті түзетулер енгізеді.
68. Сараптамалық комиссияның жұмыс органы тиімділікті бағалау үдерісінде тиімділікті бағалаудың түпкі нәтижесіне әсер өткен бұзушылықтар анықталған жағдайда уәкілетті мемлекеттік органдардың мамандарын тарта отырып, бағалаудың жекелеген нәтижелеріне қайта тексеру жүргізуге дербес бастамашылық етуге құқылы.»;
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«72. Тиімділікке бағалау жүргізуге жауапты мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі, бюджеттің атқарылуы жөніндегі, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органдардың саяси мемлекеттік қызметшілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің тиісті құрылымдық бөлімшелерінің басшылары тиімділікті бағалау рәсімдері мен нәтижелерінің бекітілген әдістемелерге сәйкес келуіне және тиімділікке бағалау жүргізу кестесімен бекітілген мерзімдердің сақталуына дербес жауапты болады.»;

2) в приложении к вышеназванному Указу:
строку «Министерство юстиции Республики Казахстан, за исключением Комитета уголовно-исполнительной системы» изложить в следующей редакции:
«Министерство юстиции Республики Казахстан»;
строку «Министерство связи и информации Республики Казахстан» исключить;
строки «Министерство культуры Республики Казахстан»«Министерство туризма и спорта Республики Казахстан» изложить соответственно в следующей редакции:
«Министерство культуры и информации Республики Казахстан»,
«Агентство Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры»;
дополнить строкой следующего содержания:
«Агентство Республики Казахстан по делам религий».
2. Правительству Республики Казахстан в месячный срок привести свои акты в соответствие с настоящим Указом.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания, за исключением абзацев восьмого и девятого подпункта 2) пункта 1 настоящего Указа, которые вводятся в действие с 1 января 2013 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев

2) жоғарыда аталған Жарлыққа қосымшада:
«Қылмыстық-атқару жүйесі комитетін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі»;
«Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігі» деген жол алып тасталсын;
«Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі», «Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі» деген жолдар мынадай редакцияға сәйкес жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі»,
«Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі»;
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігі».
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі бір ай мерзімде өз актілерін осы Жарлыққа сәйкес келтірсін.
3. Осы Жарлық, 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Жарлықтың 1-тармағы 2) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. НАЗАРБАЕВ