О Государственной программе "Информационный Казахстан - 2020" и внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ"
Указ Президента Республики Казахстан от 8 января 2013 года № 464. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 681
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 05.05.2018 № 681.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу "Информационный Казахстан - 2020" (далее - Программа).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) в месячный срок разработать и утвердить План мероприятий по реализации Программы по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан;
2) представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе исполнения Программы в сроки и порядке, установленные Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 "О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
3. Центральным и местным исполнительным органам, а также
государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным
Президенту Республики Казахстан, принять меры по реализации Программы.
4. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 25-26, ст. 185; 2011 г., № 3-4, ст. 39; 2012 г.,№ 9, ст. 171; № 47, ст. 626) следующее дополнение:
Перечень государственных программ, утвержденный вышеназванным Указом, дополнить строкой, порядковый номер 6, следующего содержания:
"6.
Государственная
программа "Информационный Казахстан - 2020"
Министерство
транспорта и
коммуникаций
Республики
Казахстан
до 1 ноября
2012 года
2013-2020 годы
до
1 декабря
2012 года".
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 8 января 2013 года № 464
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРОГРАММА
"Информационный Казахстан - 2020"
I. Паспорт Программы
Наименование Программы
Государственная программа "Информационный Казахстан - 2020"
Основание для разработки
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года"
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Государственные органы, ответственные за реализацию Программы
Центральные и местные государственные органы, органы местного самоуправления
Цель Программы
Создание условий для перехода к информационному обществу
Задачи
1) Обеспечение эффективности системы государственного управления.

"Ақпаратты Қазақстан - 2020" мемлекеттік бағдарламасы және "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 8 қаңтардағы № 464 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 5 мамырдағы № 681 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 05.05.2018 № 681 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған "Ақпаратты Қазақстан - 2020" мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) бір ай мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісім бойынша Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлесін және бекітсін;
2) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығында белгіленген мерзімдерде және тәртіппен Бағдарламаның орындалу барысы туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат ұсынсын.
3. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
4. "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 25-26, 185-құжат; 2011 ж., № 3-4, 39-құжат; 2012 ж., № 9, 171-құжат; № 47, 626-құжат) мынадай толықтыру енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік бағдарламалар тізбесі мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 6-жолмен толықтырылсын:
"6.
"Ақпаратты Қазақстан - 2020" мемлекеттік бағдарламасы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
2012 жылғы 1 қарашаға дейін
2013-2020 жылдар
2012 жылғы 1 желтоқсанға дейін".
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 8 қаңтардағы
№ 464 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Ақпаратты Қазақстан - 2020"
МЕМЛЕКЕТТІК БАҒДАРЛАМАСЫ
I. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы "Ақпаратты Қазақстан - 2020" мемлекеттік
бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіз "Қазақстан Республикасының 2020 жылға
дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы"
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010
жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
Бағдарламаны Қазақстан Республикасы Көлік және
әзірлеу үшін жауапты коммуникация министрлігі
мемлекеттік орган
Бағдарламаны іске Орталық және жергілікті мемлекеттік
асыруға жауапты органдар, жергілікті өзін-өзі басқару
мемлекеттік органдар органдары
Бағдарламаның мақсаты Ақпаратты қоғамға көшу үшін жағдайлар жасау
Міндеттері 1) Мемлекеттік басқару жүйесінің
тиімділігін қамтамасыз ету.

2) Обеспечение доступности информационно-коммуникационной инфраструктуры.
3) Создание информационной среды для социально-экономического и культурного развития общества.
4) Развитие отечественного информационного пространства.
Сроки реализации
1 этап: 2013-2017 годы
2 этап: 2018-2020 годы
Целевые индикаторы
1) Казахстан в рейтинге Doing Business Всемирного банка в 2020 году должен находиться в списке первых 35 стран;
2) индекс "электронного правительства" (по методике ООН) в 2020 году должен находиться в числе первых 25 стран;
3) доступность информационно-коммуникационной инфраструктуры в домохозяйствах Республики Казахстан - 100 %;
4) количество пользователей сети Интернет в 2020 году - 75 %;
5) охват эфирным цифровым телерадиовещанием населения Казахстана - 95 %;
6) доля сектора информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в ВВП страны - 4 %;
7) доля организаций здравоохранения, подключенных к единой сети здравоохранения, - 100 %;
8) доля научно-образовательных учреждений, подключенных к единой национальной научно-образовательной сети, - 100 %;
9) уровень компьютерной грамотности - 80 %;
10) доля электронных средств массовых информаций (далее - СМИ) к общему числу зарегистрированных в Казахстане СМИ - 100 %;
11) доля оборота казахстанских интернет-магазинов в общем обороте товаров и услуг, оплачиваемых электронно, — 40 %;
12) доля государственных услуг, предоставляемых в электронном формате, — 50 %;
13) доля оказанных электронных государственных услуг по отношению к общему числу услуг, полученных в традиционном виде, - 80 %.
Источники и объемы финансирования
Государственный бюджет и средства предприятий, организаций, включая средства национальных компаний и организаций с участием государства. Объемы финансирования из республиканского и местных бюджетов будут уточняться при формировании соответствующих бюджетов на планируемый период
II. Введение
Современное развитие человеческой цивилизации характеризуется очередным этапом научно-технической революции - внедрением во все сферы жизни ИКТ, которые меняют уклад жизни людей и составляют фундамент и материальную базу для перехода к информационному обществу, обществу с высоким социально-экономическим, политическим и культурным развитием.
В мире повсеместно наблюдаются такие тенденции, как:
1) трансформация всех общественных институтов и сфер человеческой деятельности под воздействием ИКТ;
2) прогресс во всех сферах разработки, производства и внедрения современных технологий;
3) стремление к формированию развитой информационной среды, адекватной задачам социально-экономического развития страны;

2) Ақпараттық-коммуникациялық
инфрақұрылымның қолжетімділігін қамтамасыз
ету.
3) Қоғамның әлеуметтік-экономикалық және
мәдени дамуы үшін ақпараттық орта құру.
4) Отандық ақпараттық кеңістікті дамыту.
Іске асыру мерзімі 1-кезең: 2013 - 2017 жылдар
2-кезең: 2018 - 2020 жылдар
Нысаналы индикаторлар 1) 2020 жылы Қазақстан Дүниежүзілік Банктің
"Doing Business" рейтингінде алғашқы 35
елдің тізімінде болуға тиіс;
2) "электрондық үкімет" индексі (БҰҰ-ның
әдістемесі бойынша) 2020 жылы алғашқы 25
елдің қатарында болуға тиіс;
3) Қазақстан Республикасы үй
шаруашылықтарындағы
ақпараттық-коммуникациялық
инфрақұрылымның қолжетімділігі - 100 %;
4) 2020 жылы Интернет желісін
пайдаланушылар саны - 75 %;
5) Қазақстан тұрғындарын эфирлік цифрлық
телерадио хабарларын таратумен қамту — 95%;
6) елдің ЖІӨ-не ақпараттық коммуникациялық
технологиялар (бұдан әрі - АКТ) секторының
үлесі - 4 %;
7) денсаулық сақтаудың бірыңғай желісіне
қосылған денсаулық сақтау ұйымдарының
үлесі - 100%;
8) бірыңғай ұлттық ғылыми-білім беру
желісіне қосылған ғылыми-білім беру
мекемелерінің үлесі - 100 %;
9) компьютерлік сауаттылық деңгейі - 80 %;
10) Қазақстанда тіркелген бұқаралық
ақпарат құралдардың (бұдан әрі - БАҚ) жалпы
санындағы электрондық БАҚ-тың үлесі - 100%;
11) электрондық түрде ақы төленетін
тауарлар мен қызметтердің жалпы
айналымындағы қазақстандық
интернет-дүкендер айналымының үлесі - 40 %;
12) электрондық форматта ұсынылатын
мемлекеттік қызметтердің үлесі - 50 %;
13) дәстүрлі түрде алынған қызметтердің
жалпы санына қарағанда көрсетілген
электрондық мемлекеттік қызметтердің үлесі
- 80 %.
Қаржыландыру көлемі Мемлекет қатысатын ұлттық компаниялар мен
мен көздері ұйымдардың қаражатын қоса алғанда,
мемлекеттік бюджет және кәсіпорындардың,
ұйымдардың қаражаты.
Республикалық және жергілікті бюджеттерден
қаржыландыру көлемі жоспарланатын кезеңге
арналған тиісті бюджетті қалыптастыру
кезінде нақтыланады.
II. Кіріспе
Адамзат өркениетінің қазіргі заманғы дамуы ғылыми-техникалық төңкерістің кезекті кезеңі - АКТ-ларды өмірдің барлық салаларына енгізумен сипатталады, бұл технологиялар адам өмірінің салтын өзгертіп, ақпараттық қоғамға, әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуы жоғары қоғамға көшу үшін іргетас әрі материалдық база болады.
Әлемде жаппай мынадай үрдістер байқалуда:
1) АКТ-ның ықпалымен барлық қоғамдық институттар мен адамның қызмет ету салаларының өзгеруі;
2) қазіргі заманғы технологияларды әзірлеудің, өндірудің және енгізудің барлық салаларының ілгерілеуі;
3) елді әлеуметтік-экономикалық дамытудың міндеттеріне барабар дамыған ақпараттық орта қалыптастыруға ұмтылу;

4) обеспечение равноправного гарантированного доступа населения к информационным ресурсам;
5) подготовка граждан, общественных институтов, бизнеса и органов государственной власти всех уровней к жизни в условиях информационного общества.
В большинстве передовых стран мира, таких, как, например, Канада, Корея, Малайзия, Сингапур, США, разработаны и реализуются стратегии или комплексные программы информационного развития как общества в целом, так и отдельных сфер деятельности.
Не составляют исключения и государства, образовавшиеся на постсоветском пространстве. Например, долгосрочной стратегической целью государственной информационной политики Российской Федерации и государственной политики Республики Беларусь в области информатизации является переход к новому этапу развития - построению информационного общества и вхождению в мировое информационное сообщество.
Анализ вышеперечисленных стратегий и программ показывает, что ведущая роль в формировании национальной стратегии информационного развития, консолидации всех слоев общества для достижения поставленных целей информационного и инновационного развития, координации бизнеса, всех общественных институтов и граждан по реализации национальной стратегии отводится государству.
В нашей стране основной акцент был сделан только на одной из составляющих информационного общества - на формировании и развитии "электронного правительства", которое было успешно реализовано, о чем свидетельствуют высокие международные рейтинги. Однако задача формирования информационного общества, безусловно, шире, чем развитие только "электронного правительства" и отрасли телекоммуникаций.
Поэтому для создания всех необходимых условий, которые будут способствовать переходу к информационному обществу, и во исполнение поручения Главы государства, данного в статье "Социальная модернизация Казахстана: двадцать шагов к Обществу Всеобщего Труда" от 10 июля 2012 года, разработана Государственная программа "Информационный Казахстан - 2020" (далее - Программа).
При разработке Программы учтены основные положения Окинавской хартии глобального информационного общества (г. Окинава, Япония, 2000 год), Декларации принципов построения информационного общества (г. Женева, Швейцария, 2003 год), Плана действий Тунисского обязательства (г. Тунис, Тунисская Республика, 2005 год), других международных документов, а также Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденного Указом Президента от 1 февраля 2010 года № 922.
Опираясь на международный опыт построения информационного общества и положения вышеперечисленных документов, Программой определены четыре ключевых направления:

4) тұрғындардың ақпараттық ресурстарға тең құқылы кепілдендірілген қолжетімділігін қамтамасыз ету;
5) азаматтарды, қоғамдық институттарды, бизнес пен барлық деңгейдегі мемлекеттік билік органдарын ақпараттық қоғам жағдайында өмір сүруге дайындау.
Канада, Корея, Малайзия, Сингапур, АҚШ сынды әлемдегі алдыңғы қатарлы елдердің көпшілігінде тұтас қоғамда да, қызметтің жекелеген салаларында да ақпараттық даму стратегиялары немесе кешенді бағдарламалары әзірленген және іске асырылуда.
Бұрынғы кеңестік кеңістікте құрылған мемлекеттер де осы қатарда. Мысалы, Ресей Федерациясының мемлекеттік ақпараттық саясаты мен Беларусь Республикасының ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік саясатының ұзақ мерзімді стратегиялық мақсаты дамудың жаңа кезеңіне - ақпаратты қоғамды құруға және әлемдік ақпаратты қоғамдастыққа кіруге көшу болып табылады.
Жоғарыда аталған стратегиялар мен бағдарламаларды талдау ақпараттық дамудың ұлттық стратегиясын қалыптастырудағы, ақпараттық және инновациялық дамудың алға қойылған мақсаттарына қол жеткізу үшін қоғамның барлық топтарын шоғырландырудағы, ұлттық стратегияны іске асыру бойынша бизнесті, барлық қоғамдық институттар мен азаматтарды үйлестірудегі жетекші рөл мемлекетке берілгенін көрсетті.
Біздің елімізде ақпаратты қоғамның құрамдас бөліктерінің біреуіне ғана - "электрондық үкіметті" қалыптастыру мен дамытуға баса назар аударылып, сәтті іске асырылды, халықаралық рейтингтердің жоғары болуы осының айғағы. Алайда ақпаратты қоғамды қалыптастыру міндеті тек "электрондық үкімет" пен телекоммуникация саласын дамытуға қарағанда ауқымды екені сөзсіз.
Сондықтан, ақпаратты қоғамға көшуге ықпал ететін барлық қажетті жағдайларды жасау үшін және "Қазақстанды әлеуметтік жаңғырту: Жалпыға ортақ еңбек қоғамына қарай жиырма қадам" атты 2012 жылғы 10 шілдедегі мақалада берілген Мемлекет басшысының тапсырмаларын орындау үшін "Ақпаратты Қазақстан - 2020" мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) әзірленді.
Бағдарламаны әзірлеу кезінде Жаһандық ақпаратты қоғамның Окинава хартиясының (Окинава қ., Жапония, 2000 жыл), Ақпаратты қоғам құру қағидаттары декларациясының (Женева қ., Швейцария, 2003 жыл), Тунис міндеттемесі іс-қимыл жоспарының (Тунис қ., Тунис Республикасы, 2005 жыл), басқа да халықаралық құжаттардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарының негізгі ережелері ескерілді.
Ақпаратты қоғам құрудың халықаралық тәжірибесіне және жоғарыда аталған құжаттардың ережелеріне сүйене отырып, Бағдарламада төрт түйінді бағыт айқындалған:

1) обеспечение эффективности системы государственного управления;
2) обеспечение доступности информационно-коммуникационной
инфраструктуры;
3) создание информационной среды для социально-экономического и
культурного развития общества;
4) развитие отечественного информационного пространства.
В рамках данных направлений посредством повсеместного внедрения ИКТ будут решены задачи по совершенствованию государственного управления, созданию открытого и "мобильного правительства", развитию доступности информационной инфраструктуры. Учитывая, что развитие информационного общества должно сопровождаться развитием людских ресурсов, Программой предусмотрены условия для создания возможностей гражданам освоить и получить навыки работы с информационными технологиями посредством электронного образования, пожизненного обучения и подготовки, работать дистанционно, получать услуги доступного электронного здравоохранения. Также в целях построения более открытой, доступной и конкурентоспособной экономики нашей страны Программой предусматривается максимальное внедрение интеллектуальных систем в основополагающие отрасли экономики.
Эффективность политики перехода к информационному обществу зависит от консолидации усилий бизнеса и государства по широкому применению ИКТ и оказанию электронных услуг.
Предполагается, что завершающим этапом реализации перехода Казахстана к информационному обществу станет Государственная программа "Информационный Казахстан - 2030".
III. Анализ текущей ситуации
В Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года отмечено, что стремительное развитие и адаптация ИКТ становятся важными факторами модернизации общества, влияя не только на экономические показатели, но и на образ жизни людей, что характеризует значимость развития ИКТ для экономики и жизни граждан современного Казахстана.
За последние годы отмечаются значительные достижения Казахстана в секторе ИКТ.
В рейтинге ООН E-Government Survey-2012 "Электронное правительство для людей", опубликованном в начале марта 2012 года, Казахстан занял 38 место, поднявшись на 8 позиций по сравнению с 2010 годом. По индексу е-участия Казахстан вместе с Сингапуром разделил 2 место.
В Отчете по глобальной конкурентоспособности 2012 - 2013 гг. Всемирного экономического форума рейтинг конкурентоспособности Казахстана поднялся на 21 позицию и достиг 51 места.
В рейтинге Международного союза электросвязи Казахстан за последний год поднялся с 72 места на 68 по индексу развития ИКТ.
В области почтовой связи основным поставщиком рынка услуг остается акционерное общество "Казпочта", являющееся национальным оператором. Оказание услуг осуществляют более чем 3000 производственных объектов, охватывающих всю территорию страны. Кроме того, почтовые, курьерские услуги также представляют ТОО "DHL International Kazakhstan", ТОО "ЯНЦЕН-ЭКСПРЕСС" и др.
Основными тенденциями отрасли телекоммуникаций являются развитие инфраструктуры, базирующейся на высокоскоростных оптических и беспроводных технологиях, предоставление мультимедийных услуг населению и организациям, внедрение и развитие цифровых технологий телерадиовещания, а также увеличение уровня цифровизации местной телефонной связи.

1) мемлекеттік басқару жүйесінің тиімділігін қамтамасыз ету;
2) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның қолжетімділігін қамтамасыз ету;
3) қоғамның әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуы үшін ақпараттық орта құру;
4) отандық ақпараттық кеңістікті дамыту.
Осы бағыттардың шеңберінде АКТ-ны жаппай енгізу арқылы мемлекеттік басқаруды жетілдіру, ашық және "ұтқыр үкімет" құру, ақпараттық инфрақұрылымның қолжетімділігін дамыту жөніндегі міндеттер шешіледі. Ақпаратты қоғамды дамыту адами ресурстарды дамытумен сүйемелденуге тиіс екенін ескере отырып, Бағдарламада азаматтарға электрондық білім алу арқылы ақпараттық технологияларды игеруге және олармен жұмыс істеу дағдыларын алуға, өмір бойы оқуға және дайындалуға, қашықтан жұмыс істеуге, қолжетімді электрондық денсаулық сақтау қызметтерін алуға мүмкіндік беру үшін жағдайлар көзделген. Сондай-ақ, еліміздің неғұрлым ашық, қолжетімді және бәсекеге қабілетті экономикасын құру үшін Бағдарламада экономиканың негіз қалаушы салаларына зияткерлік жүйелерді барынша енгізу көзделген.
Ақпаратты қоғамға көшу саясатының тиімділігі АКТ кеңінен қолдану және электрондық қызметтер көрсету бойынша бизнес пен мемлекеттің күш-жігерін шоғырландыруға байланысты болады.
"Ақпаратты Қазақстан - 2030" мемлекеттік бағдарламасы Қазақстанның ақпараттық қоғамға көшуін іске асырудың қорытындылаушы кезеңіне айналады деп болжанады.
III. Ағымдағы жағдайды талдау
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарында АКТ-ны қарқынды дамыту және бейімдеу экономикалық көрсеткіштерге ғана емес, адамдардың өмір сүру салтына да әсерін тигізіп, қоғамды жаңғыртудың маңызды факторына айнала бастағаны атап өтілген, бұл қазіргі заманғы Қазақстанның экономикасы мен азаматтарының өмірі үшін АКТ-ны дамытудың маңызды екенін сипаттайды.
Соңғы жылдары Қазақстанның АКТ секторында маңызды жетістіктер байқалады.
2012 жылғы наурыздың басында жарияланған БҰҰ E-Government Survey-2012 "Электрондық үкімет адамдар үшін" рейтингінде Қазақстан 2010 жылмен салыстырғанда 8 тұғырға көтеріліп, 38-орынды иеленді. Е-қатысу индексі бойынша Қазақстан Сингапурмен 2-орынды бөлісті.
Дүниежүзілік экономикалық форумның 2012 - 2013 жылдардағы жаһандық бәсекеге қабілеттілік бойынша есебінде Қазақстанның бәсекеге қабілеттілік рейтингі 21 тұғырға көтеріліп, 51-орынға жетті.
Халықаралық электр байланысы одағының рейтингінде Қазақстан соңғы жылы АКТ дамыту индексі бойынша 72-орыннан 68-орынға көтерілді.
Пошта байланысы саласында ұлттық оператор болып табылатын "Қазпошта" акционерлік қоғамы қызметтер нарығының негізгі жеткізушісі болып қалады. Қызмет көрсетуді еліміздің бүкіл аумағын қамтитын 3000 астам өндірістік объектілер жүзеге асырады. Бұдан басқа, пошталық, курьерлік қызметтерді "DHL International Kazakhstan" ЖШС, "ЯНЦЕН-ЭКСПРЕСС" ЖШС және басқалары да көрсетеді.
Телекоммуникация саласының негізгі үрдістері жоғары жылдамдықты оптикалық және сымсыз технологияларға негізделген инфрақұрылымды дамыту, тұрғындар мен ұйымдарға мультимедиялық қызметтер көрсету, телерадио хабарларын таратудың цифрлық технологияларын енгізу және дамыту, сондай-ақ жергілікті телефон байланысын цифрландыру деңгейін көтеру болып табылады.

Развитие сетей связи по обеспечению доступа к сети Интернет идет опережающими темпами. Пользователями сети Интернет является 53,5 % населения Казахстана (согласно оперативным данным Агентства по статистике Республики Казахстан за 2 квартал 2012 года).
В настоящее время в Республике Казахстан внедряется технология 4G, развитие сетей широкополосного доступа (далее - ШПД) к сети Интернет осуществляется с использованием таких технологий, как ADSL, CDMA/EVDO, 3G, FTTH.
Технология ADSL.
Технология ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) - асимметричная цифровая абонентская линия - была разработана для обеспечения высокоскоростного доступа к интерактивным видеослужбам (видео по запросу, видеоигры и т.п.) и не менее быстрой передачи данных (доступ в Интернет, удаленный доступ к линиям высоковольтной связи и другим сетям).
Технология ADSL является наиболее массовым и дешевым способом предоставления услуг ШПД для абонентов, не предъявляющих высоких требований к скорости доступа к сети Интернет. Сеть ШПД по технологии ADSL может быть развернута практически на любом участке сети связи, где используется медная сеть доступа.
Скорость передачи информации в сторону абонента составляет до 7 Мбит/с (до 24 Мбит/с для ADSL2+), а от абонента - до 1 Мбит/с. Скорость доступа может зависеть от состояния медного кабеля распределительной сети, расстояния от АТС до абонента, количества абонентов в кабеле и т.д.
На сегодняшний день количество абонентов, использующих технологию ADSL, составляет 1017 486 человек.
Технологии FTTH.
FTTH (Fiber To The Home) - оптоволоконный кабель в дом (подразумевается индивидуальный/частный дом, квартира).
В целях удовлетворения растущего спроса на услуги высокоскоростного ШПД и расширения спектра предоставляемых услуг в 2011 году начато строительство универсальной волоконно-оптической сети доступа FTTH (Fiber to the Home). Проект предусматривает 100 %-ный охват многоквартирных домов и коттеджных застроек в городах Астане, Алматы и всех областных центрах Республики Казахстан.
В результате реализации 1-го этапа проекта в 2011 году построены сети волоконно-оптического абонентского доступа на 146 объектах в городах Астане, Алматы, Семее, Жанаозене и областных центрах с охватом 3 718 многоквартирных дома, 2 755 коттеджных застроек. Завершен монтаж и принята в эксплуатацию гигабитная пассивная оптическая сеть (GPON) в городах Астане, Алматы, Актау, Актобе, Атырау, Караганде, Кокшетау, Костанае, Кызылорде, Павлодаре, Петропавловске, Талдыкоргане, Таразе, Уральске, Усть-Каменогорске, Шымкенте, рассчитанная на 170962 абонентских порта.
Технологии CDMA/EVDO.
CDMA/EVDO (Evolution Data Optimized) - технология высокоскоростной передачи данных, используемая в сетях мобильной связи стандарта CDMA.
На сегодняшний день все перспективные и обеспеченные электроэнергией сельские населенные пункты телефонизированы на 100 % посредством индивидуального и/или коллективного доступа.

Интернет желісіне қолжетімдікті қамтамасыз ету бойынша байланыс желілерін дамыту озыңқы қарқынмен жүруде. Қазақстан халқының 53,5 %-ы Интернет желісін пайдаланушылар болып табылады (Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің 2012 жылғы 2 тоқсандағы жедел деректеріне сәйкес).
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында 4G технологиясы енгізілуде, Интернет желісіне кең жолақты қолжетімділік (бұдан әрі - КЖҚ) жүйесін дамыту ADSL, CDMA/EVDO, 3G, FTTH сияқты технологияларды пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
ADSL технологиясы.
ADSL технологиясы (Asymmetric Digital Subscriber Line) - асимметриялық цифрлық абоненттік желі - интерактивті бейнеқызметтерге (сұраныс бойынша бейне, бейнеойындар және т.б.) және деректерді жылдам жіберуге жоғары жылдамдықты қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін (Интернетке қол жеткізу, жоғары вольтты байланыс желілерімен басқа желілерге қашықтан қол жеткізу) үшін әзірленген.
ADSL технологиясы Интернет желісіне қол жеткізу жылдамдығына жоғары талап қоймайтын абоненттерге КЖҚ қызметтерін көрсетудің неғұрлым бұқаралық және арзан тәсілі болып табылады. Қол жеткізудің мыс желісі пайдаланылатын байланыс желісінің кез келген дерлік учаскесінде ADSL технологиясы бойынша КЖҚ желісін ерістетуге болады.
Абонентке қарай ақпарат беру жылдамдығы 7 Мбит/с дейін (ADSL2+ үшін 24 Мбит/с дейін) құрайды, ал абоненттен - 1 Мбит/с дейін. Қол жеткізу жылдамдығы тарату желісінің мыс кәбілінің жағдайына, АТС-тан абонентке дейінгі қашықтыққа, кәбілдегі абоненттер санына және т.б. тәуелді.
Бүгінгі күні ADSL технологиясын пайдаланатын абоненттер саны - 1 017 486 адамды құрайды.
FTTH технологиясы.
FTTH (Fiber To The Home) - үйге (жеке/жеке меншік үй, пәтер деп түсініледі) орнатылатын оптикалық-талшықты кәбіл.
Жоғары жылдамдықты КЖҚ қызметтеріне деген ұлғайып келе жатқан сұранысты қанағаттандыру және көрсетілетін қызметтер спектрін кеңейту мақсатында 2011 жылы (FTTH) Fiber to the Home әмбебап талшықты-оптикалық қол жеткізу желісінің құрылысы басталды. Жоба Астана, Алматы қалаларындағы және Қазақстан Республикасының барлық облыстық орталықтарындағы көппәтерлі үйлерді және коттедждік құрылыстарды 100 % қамтуды көздейді.
Жобаның 1-кезеңін іске асыру нәтижесінде 2011 жылы Астана, Алматы, Семей, Жаңаөзен қалаларындағы және облыс орталықтарындағы 146 объектіде көппәтерлі 3 718 үйді, 2 755 коттедждік құрылысты қамтитын талшықты-оптикалық абоненттік қол жеткізу желілері салынды. Астана, Алматы, Ақтау, Ақтөбе, Атырау, Қарағанды, Көкшетау, Қостанай, Қызылорда, Павлодар, Петропавл, Талдықорған, Тараз, Орал, Өскемен, Шымкент қалаларында 170 962 абоненттік портқа есептелген гигабитті пассивті оптикалық желіні монтаждау аяқталып, пайдалануға қабылданды.
CDMA/EVDO технологиясы.
CDMA/EVDO (Evolution Data Optimized) - CDMA стандартындағы ұтқыр байланыс желілерінде пайдаланылатын деректерді жоғары жылдамдықпен беру технологиясы.
Бүгінгі күні перспективалы және электр энергиясымен қамтамасыз етілген ауылдық елді мекендердің бірі жеке және/немесе ұжымдық қолжетімділік арқылы 100 % телефондандырылған.

Начиная с 2011 года, сельская связь стандарта CDMA 450, благодаря дооборудованию платами EVDO технологии CDMA 450, развивается с использованием технологии EVDO, которая позволяет предоставлять сельскому населению Республики Казахстан услуги ШПД к сети Интернет.
Технология CDMA 450/EVDO обеспечивает абонентам доступ к услугам высокоскоростной пакетной передачи данных, независимо от их местоположения, в пределах действия сети, а также в движении.
В сельской местности высокая скорость передачи данных по технологии CDMA 450/EVDO достигается за счет применения новых алгоритмов сжатия цифровых данных, что позволяет обеспечить высокоскоростной доступ к Интернет в любой точке зоны охвата сети CDMA 450.
В настоящее время жители сельских населенных пунктов Алматинской, Актюбинской, Жамбылской, Костанайской, Южно-Казахстанской, Павлодарской областей имеют возможность получать беспроводный ШПД к сети Интернет.
На сегодняшний день количество абонентов, использующих технологию CDMA/EVDO, составляет 7 737.
Технология 3G - это мобильная связь третьего поколения. Главное ее преимущество — высокая скорость передачи данных, доступа к сети Интернет.
Сети третьего поколения (3G) позволяют организовывать видеотелефонную связь, смотреть на мобильном телефоне потоковое видео и т.д.
В 2011 году операторами сотовой связи введены в эксплуатацию сети третьего поколения (3G) в городах Астане, Алматы и всех областных центрах Республики Казахстан.
Технология 4G (LTE) (Long Term Evolution) — мобильный протокол передачи данных, обеспечивающий возможность создания высокоскоростных систем мобильной связи, оптимизированных для пакетной передачи данных со скоростью до 300 Мбит/с (от базовой станции к пользователю) и до 75 Мбит/с (от пользователя к базовой станции).
Технология 4G позволяет развить проникновение услуг доступа к сети Интернет, в том числе расширить спектр сопутствующих услуг (мобильное телевидение, видео по запросу и др.), повысить уровень качества и снизить тарифы.
С 2012 года на сетях телекоммуникаций началась реализация проекта по строительству сетей четвертого поколения (стандарта 4G).
Цифровое телерадиовещание.
Актуальной задачей, стоящей сегодня перед Республикой Казахстан, является модернизация всей национальной сети телерадиовещания путем перехода на цифровые технологии.
Во исполнение Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы, а также Программы по развитию ИКТ в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы, в настоящее время проводятся работы по внедрению и развитию цифрового эфирного вещания в Республике Казахстан.

2011 жылдан бастап CDMA 450 стандартындағы ауылдық байланыс CDMA 450 технологиясының EVDO платаларымен жете жабдықталуы арқылы EVDO технологиясы пайдаланыла отырып дамуда, бұл Қазақстан Республикасының ауыл тұрғындарына Интернет жүйесіне КЖҚ қызметтерін көрсетуге мүмкіндік береді.
CDMA 450/EVDO технологиясы абоненттердің орналасқан жеріне қарамастан, желінің әрекет ету шегінде, сондай-ақ қозғалыс кезінде деректерді жоғары жылдамдықта пакетпен беру қызметтеріне қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
Ауылдық жерде CDMA 450/EVDO технологиясы бойынша деректерді берудің жоғары жылдамдығына цифрлық деректерді тығыздаудың жаңа алгоритмін қолдану есебінен қол жеткізіледі, бұл CDMA 450 желісі қамтитын аймақтың кез келген нүктесінде Интернетке жоғары жылдамдықты қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
Қазіргі уақытта Алматы, Ақтөбе, Жамбыл, Қостанай, Оңтүстік Қазақстан, Павлодар облыстарының ауылдық елді мекендері тұрғындарының Интернет желісіне сымсыз КЖҚ алу мүмкіндігі бар.
Бүгінгі күні CDMA/EVDO технологиясын пайдаланатын абоненттер саны - 7 737 құрайды.
3G технологиясы - бұл үшінші буынның ұтқыр байланысы. Оның басты артықшылығы - деректерді берудің, Интернетке қол жеткізудің жоғары жылдамдығы.
3G үшінші буынының желілері бейнетелефондық байланысты ұйымдастыруға, ұтқыр телефонда ағынды бейнені көруге және т.б. мүмкіндік береді.
2011 жылы ұялы байланыс операторлары Астана, Алматы қалаларында және Қазақстан Республикасының барлық облыс орталықтарында (3G) үшінші буын желілерін пайдалануға енгізді.
4G (LTE) технологиясы (Long Term Evolution) - деректерді 300 Мбит/с дейінгі жылдамдықпен (базалық станциядан пайдаланушыға) және 75 Мбит/с дейінгі жылдамдықпен (пайдаланушыдан базалық станцияға) пакеттік беру үшін оңтайландырылған, жоғары жылдамдықты ұтқыр байланыс жүйелерін құру мүмкіндігін қамтамасыз ететін, деректер берудің ұтқыр хаттамасы.
4G технологиясы қол жеткізу қызметтерінің Интернет жүйесіне енуін дамытуға, оның ішінде ілеспе қызметтер спектрін кеңейтуге (ұтқыр ТВ, сұраныс бойынша бейне және т.б.), сапа деңгейін арттыруға және тарифтерді төмендетуге мүмкіндік береді.
2012 жылдан бастап телекоммуникациялар желілерінде төртінші буынның (4G стандарттағы) желілерін салу жөніндегі жобаны іске асыру басталды.
Цифрлық телерадио хабарларын тарату.
Бүгінде Қазақстан Республикасының алдында тұрған өзекті міндет цифрлық технологияларға көшу жолымен телерадио хабарларын таратудың барлық ұлттық желілерін жаңғырту болып табылады.
Қазақстан Республикасы үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны, сондай-ақ Қазақстан Республикасында АКТ-ларды дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған бағдарламаны орындау үшін қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында цифрлық эфирлік хабар таратуды енгізу және дамыту бойынша жұмыстар жүргізілуде.

В соответствии с вышеуказанными программами к 2015 году необходимо обеспечить 95 %-ый охват населения эфирным цифровым телевидением.
В настоящее время проведены следующие работы по внедрению цифрового телерадиовещания в Республике Казахстан:
1) утвержден частотно-территориальный план;
2) приняты стандарты вещания - DVB T2;
3) 3 июля 2012 года введена в эксплуатацию в тестовом режиме цифровая эфирная сеть телевещания в городах Астане, Алматы, Караганде, Жезказгане, Жанаозене.
Кроме этого, для развития казахстанского сегмента сети Интернет необходимы готовность сетей телекоммуникаций для оказания услуг ШПД, создания дата-центров, увеличения количества электронных государственных услуг, предоставляемых через портал "электронного правительства", развития порталов государственных органов, создания социально значимых интернет-ресурсов и увеличения количества проектов по электронной коммерции.
Для повышения качества услуг, предоставляемых населению и бизнесу, проведена большая работа по улучшению деятельности центров обслуживания населения (далее - ЦОН). Создана необходимая нормативная правовая база, упрощены процедуры обслуживания населения и бизнеса, наблюдается положительная тенденция снижения уровня коррупции.
Реализованы механизмы диалога и обратной связи государства с населением и бизнесом посредством интернет-ресурсов государственных органов, виртуальных приемных, интернет-конференций.
Создано "электронное правительство" Республики Казахстан.
Посредством инфраструктуры "электронного правительства" успешно решены задачи предоставления информации и услуг гражданам, бизнесу и государственным органам.
Проводится ежегодная оценка деятельности государственных органов по применению информационных технологий и оказанию электронных государственных услуг.
Созданы благоприятные условия для интенсивного развития науки, трансферта технологий, сотрудничества бизнеса и университетов, возрастает объем инвестирования на научные исследования и разработки, внедряются в производство наукоемкие ИКТ.
Акционерным обществом "Международный университет информационных технологий" ведется тесное сотрудничество с университетом США Carnegie Mellon по развитию образования в сфере инфокоммуникаций.
В 2011 году созданы две научно-исследовательские и опытно-конструкторские лаборатории по направлениям "свободное программное обеспечение (opensource)" и "информационные технологии".
Создан отраслевой научно-исследовательский институт ИКТ.
На территории "Парка информационных технологий", расположенного в городе Алматы, инициирован проект по созданию ИКТ-кластера, предусматривающий строительство учебно-исследовательского комплекса, бизнес-центра, дата-центра, посевного фонда с функциями бизнес-инкубирования и других необходимых для функционирования ИКТ-кластера институтов развития.
Ведется постоянная работа по совершенствованию процессов в области СМИ и развитию отечественной индустрии производства развлекательного и информационного контента.
Таким образом, анализ текущей ситуации свидетельствует о готовности Казахстана к реализации крупномасштабных и комплексных государственных стратегий информационного развития и формирования эффективной системы государственного управления.
IV. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
Основная цель Программы: создание условий для перехода к информационному обществу.
Программные задачи:

Жоғарыда көрсетілген Бағдарламаларға сәйкес 2015 жылға қарай эфирлік цифрлық телевизиямен халықтың 95%-ын қамтуды қамтамасыз ету қажет.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында цифрлық телерадио хабарларын таратуды енгізу бойынша мынадай жұмыстар жүргізілді:
1) жиілік-аумақтық жоспар бекітілді;
2) хабар таратудың - DVB Т2 стандарты қабылданды;
3) 2012 жылғы 3 шілдеде Астана, Алматы, Қарағанды, Жезқазған, Жаңаөзен қалаларында телехабар таратудың цифрлық эфирлік желісі тестілік режимде пайдалануға енгізілді.
Бұдан басқа, Интернеттің қазақстандық сегментін дамыту үшін КЖҚ қызметтерін көрсету үшін телекоммуникация желілерінің дайындығы, дата-орталықтарды құру, "электрондық үкімет" порталы арқылы көрсетілетін электрондық мемлекеттік қызметтердің санын ұлғайту, мемлекеттік органдардың порталдарын дамыту, әлеуметтік маңызы бар интернет-ресурстар құру және электрондық коммерция бойынша жобалардың санын ұлғайту қажет.
Халыққа және бизнеске көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру үшін халыққа қызмет көрсету орталықтарының (бұдан әрі - ХҚКО) қызметін жақсарту бойынша ауқымды жұмыс жүргізілді. Қажетті нормативтік құқықтық база құрылды, халыққа және бизнеске қызмет көрсету рәсімдері оңайлатылды, сыбайлас жемқорлық деңгейінің төмендеуінің оң үрдісі байқалады.
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстары, виртуалды қабылдау бөлмелері, интернет-конференциялар арқылы мемлекеттің халықпен және бизнеспен диалогы мен кері байланысының тетіктері іске асырылды.
Қазақстан Республикасының "электрондық үкіметі" құрылды.
"Электрондық үкімет" инфрақұрылымы арқылы азаматтарға, бизнеске және мемлекеттік органдарға ақпарат пен қызметтерді ұсыну міндеттері ойдағыдай шешілді.
Ақпараттық технологияларды қолдану және электрондық мемлекеттік қызметтерді көрсету бойынша мемлекеттік органдардың қызметін жыл сайын бағалау жүргізіледі.
Ғылымды, технологиялардың трансфертін, бизнес пен университеттер ынтымақтастығын қарқынды дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасалған, ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерге инвестицияның көлемі артуда, ғылымды көп қажет ететін АКТ өндіріске енгізілуде.
"Халықаралық ақпараттық технологиялар университеті" акционерлік қоғамы инфокоммуникация саласында білім беруді дамыту бойынша АҚШ-тың Carnegie Mellon университетімен тығыз ынтымақтастық жүргізуде.
2011 жылы "еркін бағдарламалық қамтамасыз ету (opensource)" және "ақпараттық технологиялар" бағыттары бойынша екі ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық зертхана құрылды.
АКТ салалық ғылыми-зерттеу институты құрылды.
Алматы қаласында орналасқан "Ақпараттық технологиялар паркі" аумағында оқу-зерттеу кешенін, бизнес орталығын, дата орталығын, бизнес-инкубациялау функциялары бар егіз қорын және АКТ-кластерінің жұмыс істеуі үшін қажетті басқа да даму институттарын салуды көздейтін АКТ-кластерді құру жобасына бастама жасалды.
БАҚ саласындағы процестерді жетілдіру және ойын-сауық және ақпараттық контент өндірісінің отандық индустриясын дамыту бойынша жұмыстар тұрақты жүргізілуде.
Осылайша, ағымдағы ахуалды талдау Қазақстанның ақпараттық дамуының және мемлекеттік басқарудың тиімді жүйесін қалыптастырудың ірі көлемді және кешенді мемлекеттік стратегияларын іске асыруға дайын екенін айғақтайды.
IV. Бағдарламаны жүзеге асыру мақсаттары, міндеттері, нысаналы
индикаторлары және нәтижелі көрсеткіштері
Бағдарламаның негізгі мақсаты: ақпаратты қоғамға көшу үшін жағдайлар жасау.
Бағдарламалық міндеттері:

1) обеспечение эффективности системы государственного управления;
2) обеспечение доступности информационно-коммуникационной инфраструктуры;
3) создание информационной среды для социально-экономического и культурного развития общества;
4) развитие отечественного информационного пространства.
Целевые индикаторы:
1) Казахстан в рейтинге Doing Business Всемирного банка в 2020 году должен находиться в списке первых 35 стран;
2) индекс "электронного правительства" (по методике ООН) в 2020 году должен находиться в числе первых 25 стран;
3) доступность информационно-коммуникационной инфраструктуры в домохозяйствах Республики Казахстан - 100 %;
4) количество пользователей сети Интернет в 2020 году - 75 %;
5) охват эфирным цифровым телерадиовещанием населения Казахстана - 95 %;
6) доля сектора информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в ВВП страны - 4 %;
7) доля организаций здравоохранения, подключенных к единой сети здравоохранения, - 100 %;
8) доля научно-образовательных учреждений, подключенных к единой национальной научно-образовательной сети, - 100 %;
9) уровень компьютерной грамотности - 80 %;
10) доля электронных средств массовых информаций (далее - СМИ) к общему числу зарегистрированных в Казахстане СМИ - 100 %;
11) доля оборота казахстанских интернет-магазинов в общем обороте товаров и услуг, оплачиваемых электронно, - 40 %;
12) доля государственных услуг, предоставляемых в электронном формате, - 50 %;
13) доля оказанных электронных государственных услуг по отношению к общему числу услуг, полученных в традиционном виде, - 80 %.
V. Основные направления, пути достижения поставленных целей
Программы и соответствующие меры
1. Обеспечение эффективности системы государственного управления
1) Оптимизация системы государственного управления через
информатизацию
Краткий анализ текущей ситуации
В настоящее время реализуются меры по совершенствованию разрешительной системы и контрольно-надзорной деятельности государственных органов, автоматизируется процесс выдачи разрешительных документов, законодательно закреплены нормы по упрощению разрешительных процедур, а также внедрен механизм, позволяющий устанавливать периодичность проверок на основе системы управления рисками.
Все эти меры направлены на достижение таких показателей, как:
1) сокращение временных затрат и издержек бизнеса;
2) снижение административных барьеров;
3) упорядочивание контрольной деятельности государственного органа;
4) повышение эффективности предоставления государственных услуг населению.
Также реализуется ряд мероприятий, нацеленных на автоматизацию и оптимизацию бизнес-процессов оказания государственных услуг.
Одним из основных ключевых путей создания эффективной системы государственного управления определены информационные технологии, которые должны рассматриваться как катализатор и инструмент административных реформ. Применение на всех уровнях государственных органов информационных технологий обеспечит упорядоченность в вопросах контроля, исключит дублирование бизнес-процессов и данных, что в итоге позволит сократить расходы бюджетных средств и увеличить качество предоставляемых населению услуг.
Задача: внедрение архитектурного подхода для повышения эффективности системы государственного управления.
Целевые индикаторы:

1) мемлекеттік басқару жүйесінің тиімділігін қамтамасыз ету;
2) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның қолжетімділігін қамтамасыз ету;
3) қоғамның әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуы үшін ақпараттық орта құру;
4) отандық ақпаратты кеңістікті дамыту.
Нысаналы индикаторлар:
1) 2020 жылы Қазақстан Дүниежүзілік Банктің "Doing Business" рейтингінде алғашқы 35 елдің тізімінде болуға тиіс;
2) "электрондық үкімет" индексі (БҰҰ-ның әдістемесі бойынша) 2020 жылы алғашқы 25 елдің қатарында болуға тиіс;
3) Қазақстан Республикасы үй шаруашылықтарындағы ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның қолжетімділігі - 100 %;
4) 2020 жылы Интернет желісін пайдаланушылар саны - 75 %;
5) Қазақстан тұрғындарын эфирлік цифрлық телерадио хабарларын таратумен қамту - 95 %;
6) елдің ЖІӨ-не ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі - АКТ) секторының үлесі - 4 %;
7) денсаулық сақтаудың бірыңғай желісіне қосылған денсаулық сақтау ұйымдарының үлесі - 100 %;
8) бірыңғай ұлттық ғылыми-білім беру желісіне қосылған ғылыми-білім беру мекемелерінің үлесі - 100 %;
9) компьютерлік сауаттылық деңгейі - 80 %;
10) Қазақстанда тіркелген бұқаралық ақпарат құралдардың (бұдан әрі - БАҚ) жалпы санындағы электрондық БАҚ-тың үлесі - 100 %;
11) электрондық түрде ақы төленетін тауарлар мен қызметтердің жалпы айналымындағы қазақстандық интернет-дүкендер айналымының үлесі - 40 %;
12) электрондық форматта ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің үлесі - 50 %;
13) дәстүрлі түрде алынған қызметтердің жалпы санына қарағанда көрсетілген электрондық мемлекеттік қызметтердің үлесі - 80 %.
V. Бағдарламаның негізгі бағыттары, алға қойылған мақсаттарына
қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар
1. Мемлекеттік басқару жүйесінің тиімділігін қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік басқару жүйесін ақпараттандыру арқылы оңтайландыру
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
Қазіргі уақытта рұқсат беру жүйесін және мемлекеттік органдардың бақылау-қадағалау қызметін жетілдіру бойынша шаралар іске асырылуда, рұқсат беру құжаттарын беру процесі автоматтандырылуда, рұқсат беру рәсімдерін оңайлату жөніндегі нормалар заң жүзінде бекітілді, сондай-ақ тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде тексерулердің кезеңділігін белгілеуге мүмкіндік беретін тетік енгізілді.
Осы шаралардың бәрі мынадай көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған:
1) уақыт жұмсауды және бизнестің шығындарын қысқарту;
2) әкімшілік кедергілерді азайту;
3) мемлекеттік органның бақылау қызметін реттеу;
4) халыққа мемлекеттік қызметтерді көрсетудің тиімділігін арттыру.
Сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерін автоматтандыруға және оңтайландыруға бағытталған бірқатар іс-шаралар іске асырылуда.
Мемлекеттік басқарудың тиімді жүйесін құрудың негізгі жолдарының бірі ретінде әкімшілік реформалардың катализаторы және құралы ретінде қаралуы тиіс ақпараттық технологиялар айқындалды. Ақпараттық технологияларды мемлекеттік органдардың барлық деңгейінде қолдану бақылау мәселелерінде реттілікті қамтамасыз етеді, бизнес-процестер мен деректердің қайталануын болдырмайды, бұл нәтижесінде бюджет қаражатының шығыстарын қысқартуға және тұрғындарға көрсетілетін қызметтер сапасын арттыруға мүмкіндік береді.
Міндет: мемлекеттік басқару жүйесінің тиімділігін арттыру үшін архитектуралық тәсілді енгізу.
Нысаналы индикаторлар:

1) Казахстан в рейтинге Doing Business Всемирного банка в 2017 году - в списке первых 38 стран, в 2020 году - 35 стран;
2) максимальное время оказания государственной услуги в 2017 году - не более 5 рабочих дней, в 2020 году - не более 3 рабочих дней;
3) автоматизация информационного взаимодействия государственных органов в 2017 году - 80 %, в 2020 году - 100 %.
Пути достижения
Движущей силой многих административных преобразований будет повсеместное использование государственными органами инфраструктуры "электронного правительства".
Повышение эффективности работы государственных органов будет осуществляться с применением архитектурного подхода, который предполагает автоматизацию деятельности государственных органов через создание архитектуры для каждого государственного органа, согласованной с уполномоченным органом.
Архитектура государственного органа будет представлять собой
совокупность документов, моделей, матриц и диаграмм, которые содержат
детальное описание текущего и планируемого состояния государственного
органа, а также плана мероприятий по оптимизации взаимозависимостей и
взаимосвязей между функциями, бизнес-процессами, данными, информационными системами и компонентами технической инфраструктуры (далее - план информатизации) для обеспечения реализации стратегических целей и задач государственного органа. Архитектура будет создаваться на основе модели, состоящей из следующих взаимосвязанных слоев:
1) архитектура деятельности;
2) архитектура данных;
3) архитектура приложений;
4) технологическая архитектура;
5) архитектура информационной безопасности.
Будет создана архитектура местных исполнительных органов, которая позволит унифицировать деятельность государственных органов в регионах за счет использования единых бизнес-процессов, единых шаблонов документов, стандартов и типовых решений.
Данная архитектура "электронного акимата" будет состоять из трех уровней: область, город, район.
На основе проработанной архитектуры будут разработаны детальные документы, регламентирующие бизнес-процессы, выполняемые в государственном органе.
Будет осуществлена централизация процесса управления ИКТ бюджетами и реализацией большинства ИКТ-проектов на республиканском уровне.
Мероприятия по информатизации, указанные в стратегических планах государственных органов, будут проверяться уполномоченным органом на полноту, непротиворечивость и направленность на внедрение оптимизированной архитектуры государственных органов.
В целях полноценного исполнения планов информатизации в каждом государственном органе будет рассмотрена возможность создания организационной единицы, отвечающей за его информатизацию. Цели и задачи такой организационной единицы будут унифицированы в масштабах страны.
Будет разработана единая государственная техническая политика в сфере ИКТ и обеспечения информационной безопасности.

1) Қазақстан Дүниежүзілік Банктің Doing Business рейтингінде 2017 жылы тізімдегі алғашқы 38 елдің, 2020 жылы - 35 елдің қатарында;
2) мемлекеттік қызмет көрсетудің ең көп уақыты 2017 жылы - 5 жұмыс күнінен, 2020 жылы - 3 жұмыс күнінен аспайды;
3) мемлекеттік органдардың ақпараттық өзара іс-қимылын автоматтандыру 2017 жылы - 80 %, 2020 жылы - 100 %.
Қол жеткізу жолдары
Көптеген әкімшілік өзгерістердің қозғаушы күші мемлекеттік органдардың "электрондық үкімет" инфрақұрылымын пайдалануы болып табылады.
Мемлекеттік органдар жұмысының тиімділігін арттыру архитектуралық тәсілді қолдану арқылы жүзеге асырылады, бұл әрбір мемлекеттік орган үшін уәкілетті органмен келісілген архитектура құру арқылы мемлекеттік органдардың қызметін автоматтандыруды көздейді.
Мемлекеттік органның архитектурасы мемлекеттік органның ағымдағы және жоспарланатын жағдайының егжей-тегжейлі сипаттамасын қамтитын құжаттардың, үлгілердің, матрицалар мен диаграммалардың, сондай-ақ мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін іске асыруды қамтамасыз етуге арналған функциялардың, бизнес-процестердің, деректердің, ақпараттық жүйелердің және техникалық инфрақұрылымның құрамдас бөліктерінің өзара тәуелділігі мен өзара байланысын оңтайландыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (бұдан әрі - инфрақұрылым жоспары) жиынтығы болады. Архитектура мынадай өзара байланысты қабаттардан тұратын үлгі негізінде құрылатын болады:
1) қызмет архитектурасы;
2) деректер архитектурасы;
3) қосымшалар архитектурасы;
4) технологиялық архитектура;
5) ақпараттық қауіпсіздік архитектурасы.
Жергілікті атқарушы органдардың архитектурасы құрылады, ол бірыңғай бизнес-процестерді, құжаттардың, стандарттардың және үлгі шешімдердің бірыңғай қалыптарын пайдалану есебінен өңірлердегі мемлекеттік органдардың қызметін біріздендіруге мүмкіндік береді.
"Электрондық әкімдіктің" осы архитектурасы үш деңгейден тұрады: облыс, қала, аудан.
Пысықталған архитектураның негізінде мемлекеттік органда орындалатын бизнес-процестерді регламенттейтін нақты құжаттар әзірленеді.
Бюджеттерді және республикалық деңгейдегі АКТ-жобалардың көпшілігін іске асыруды АКТ басқару процесін орталықтандыру жүзеге асырылатын болады.
Уәкілетті орган мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында көрсетілген ақпараттандыру жөніндегі іс-шаралардың толықтығын, қарама-қайшы болмауын және мемлекеттік органдардың оңтайландырылған архитектурасын енгізуге бағытталғандығын тексереді.
Ақпараттандыру жоспарларын толық орындау мақсатында әрбір мемлекеттік органда оны ақпараттандыру үшін жауапты ұйымдық бірлік құру мүмкіндігі қаралатын болады. Мұндай ұйымдық бірліктің мақсаттары мен міндеттері ел көлемінде біріздендірілетін болады.
АКТ және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында бірыңғай мемлекеттік техникалық саясат әзірленетін болады.

2) Открытость государственных органов
Краткий анализ текущей ситуации
В настоящее время созданы механизмы диалога и обратной связи государства с населением и бизнесом. Большинством государственных органов созданы интернет-ресурсы, содержащие информацию для граждан и бизнеса.
Законодательно закреплены требования по обеспечению доступа к интернет-ресурсам государственных органов для инвалидов.
Проводится оценка полноты и качества информации на интернет-ресурсах государственных органов.
На портале "электронного правительства" реализована услуга "Виртуальная приемная", где граждане напрямую обращаются в государственные органы.
Кроме того, ведутся блоги первых руководителей государственных органов и Правительства Республики Казахстан, где каждый желающий может оставлять комментарии и задавать интересующие вопросы.
На официальном интернет-ресурсе Президента Республики Казахстан создан специальный раздел "Президентская защита бизнеса".
Также на портале "электронного правительства" регулярно проводятся интернет-конференции с участием членов Правительства и представителей органов власти. Во время таких конференций граждане получают ответы на свои вопросы в интерактивном режиме.
Количество проведенных он-лайн заседаний Правительства Республики Казахстан в 2011 году составило 37, количество он-лайн конференций - 40.
Задача: повышение прозрачности и подотчетности деятельности государственных органов для удовлетворения прав и законных интересов граждан, бизнеса и общества в информации.
Целевые индикаторы:
1) индекс е-участия Республики Казахстан (по методике ООН) на протяжении реализации Программы должен удерживаться в числе первых 5 стран;
2) количество активно используемых приложений, базирующихся на сервисах "открытых данных", в 2017 году - не менее 3, в 2020 году - 10.
Пути достижения
В целях систематизации сбора данных и структурирования информации государственных органов будут реализованы следующие мероприятия:
1) расширение перечня публичной информации представляемой Правительством Республики Казахстан и государственными органами гражданам и бизнесу через портал "электронного правительства";
2) внесение изменений в текущее законодательство с целью своевременности представления, объективности, полноты и достоверности электронных информационных ресурсов, в отношении которых законодательством Республики Казахстан установлен обязательный характер их публичного распространения либо представления государственными органами;
3) развитие портала "электронного правительства", который в том числе будет служить площадкой "открытых данных" для диалога с населением, обсуждения качества оказываемых услуг, в том числе и для консолидирования данных по планированию и фактическому освоению бюджетных средств государственными органами. Площадка "открытых данных" - это площадка для размещения открытой информации в форматах, пригодных для последующей обработки и анализа. Такой подход позволит широко использовать открытые государственные базы данных бизнесом, СМИ и гражданским обществом;

2) Мемлекеттік органдардың ашықтығы
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
Қазіргі уақытта мемлекеттің тұрғындармен және бизнеспен диалогының және кері байланысының тетігі құрылған. Мемлекеттік органдардың көпшілігі азаматтар мен бизнеске арналған ақпаратты қамтитын интернет-ресурстар құрды.
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарына мүгедектер үшін қолжетімділікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптар заңнамалық тұрғыда бекітілді.
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарындағы ақпараттың толықтығы мен сапасына бағалау жүргізілуде.
"Электрондық үкімет" порталында "Виртуалдық қабылдау бөлмесі" қызметі іске асырылған, онда азаматтар мемлекеттік органдарға тікелей жүгінеді.
Бұдан басқа, мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің бірінші басшыларының блогтары жүргізіледі, онда әрбір ниет білдіруші өзінің пікірін білдіре алады және өзін қызықтыратын сұрақтарын қоя алады.
Қазақстан Республикасы Президентінің ресми интернет-ресурсында "Бизнесті президенттік қорғау" деген арнайы бөлім құрылды.
Сондай-ақ "электрондық үкімет" порталында Үкімет мүшелерінің және билік органдары өкілдерінің қатысуымен тұрақты түрде интернет-конференциялар өткізіледі. Осындай конференциялар кезінде азаматтар интерактивті режимде өздерінің сұрақтарына жауап алады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі өткізген он-лайн отырыстардың саны 2011 жылы 37, он-лайн конференциялар саны 40 болды.
Міндет: азаматтардың, бизнестің және қоғамның ақпараттағы құқықтары мен заңды мүдделерін қанағаттандыру үшін мемлекеттік органдар қызметінің ашықтығы мен есептілігін арттыру.
Нысаналы индикаторлар:
1) Бағдарламаны іске асыру мерзімі ішінде Қазақстан Республикасының е-қатысу индексі (БҰҰ әдістемесі бойынша) алғашқы 5 елдің қатарында болуға тиіс;
2) "ашық деректер" сервистерінде орналасқан белсенді пайдаланылатын қосымшалардың саны 2017 жылы - кемінде 3, 2020 жылы - 10 құрады.
Қол жеткізу жолдары
Деректерді жинақтауды жүйелендіру және мемлекеттік органдардың ақпаратын құрылымдау мақсатында мынадай іс-шаралар іске асырылатын болады:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі және мемлекеттік органдар "Электрондық үкімет" порталы арқылы азаматтар мен бизнеске беретін жария ақпарат тізбесін кеңейту;
2) оларға қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасында оларды жария түрде тарату не мемлекеттік органдардың беруінің міндетті сипаты белгіленген электрондық ақпараттық ресурстарды уақтылы беру объективтілігі, толықтығы және дұрыстығы мақсатында ағымдағы заңнамаға өзгерістер енгізу;
3) тұрғындармен диалог, көрсетілетін қызметтердің сапасын талқылау үшін, сондай-ақ мемлекеттік органдардың бюджет қаражатын жоспарлау және нақты игеруі жөніндегі деректерді шоғырландыратын "ашық деректер" алаңы ретінде қызмет ететін "электрондық үкімет" порталды дамыту. "Ашық деректер" алаңы - бұл бұдан әрі өңдеуге және талдауға пайда болатын форматтарда ашық ақпаратты орналастыру үшін арналған алаң. Осындай көзқарас ашық мемлекеттік деректер базаларын бизнестің, БАҚ-тың және азаматтық қоғамның кең пайдаланылуына мүмкіндік береді;

4) широкое вовлечение граждан, неправительственных и иных негосударственных организаций в процесс постоянного общественного мониторинга качества оказания государственных услуг;
5) применение социальных площадок в сети Интернет для широкого обсуждения государственными органами и населением социальных проблем, создание и запуск механизма вовлечения граждан в процесс реформирования и улучшения государства;
6) унификация интернет-ресурсов государственных учреждений и их перевод на единую платформу;
7) реализация механизма электронной оценки гражданами эффективности работы государственных органов, включая акимов всех уровней, и органов местного самоуправления.
3) Развитие "электронного правительства"
Краткий анализ текущей ситуации
За период с 2008 года "электронное правительство" Казахстана поднялось в рейтинге ООН на 43 позиции. В рейтинге ООН E-Government Survey-2012, опубликованном в начале марта 2012 года, Казахстан занял 38 место. Индекс он-лайн услуг вырос на 10 позиций. По индексу е-участия Казахстан вместе с Сингапуром разделил 2 место.
В решении задач предоставления информации и услуг гражданам и организациям успешно реализованы базовые компоненты и создана инфраструктура "электронного правительства" и такие проекты, как выдача электронных лицензий, ЦОН, электронная оплата налогов и штрафов, электронный нотариат, электронная таможня, электронные государственные услуги, Call-центр "электронного правительства".
В целях повышения эффективности Правительства Республики Казахстан реализованы такие проекты, как электронный документооборот, электронные государственные закупки, порталы государственных органов, внедряется проект "е-здравоохранение", охватывающий все лечебные учреждения и всю систему управления медициной Казахстана.
Завершается реализация проектов "е-Минфин" и "е-Статистика".
Государственными органами посредством инфраструктуры "электронного правительства" населению и бизнесу предоставляется 236 интерактивных и транзакционных услуг, 108 из которых предоставляется на портале "электронного лицензирования" и 128 — на портале "электронного правительства".
Порталом "электронного правительства" ежедневно пользуются свыше 25 000 граждан. Выдано более 13,3 млн. е-справок, в т.ч. за 1 полугодие 2012 года - более 4 млн. электронных справок.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 "Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам" утвержден реестр государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам. До конца 2013 года планируется 100 % автоматизация социально значимых государственных услуг.
Для получения электронных государственных услуг населению и бизнесу выдано более 1,1 млн. электронных цифровых подписей (далее - ЭЦП).

4) мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасына тұрақты қоғамдық мониторинг жүргізу процесіне азаматтар, үкіметтік емес және басқа да мемлекеттік емес ұйымдар кеңінен тарту;
5) мемлекеттік органдардың және халықтың әлеуметтік проблемаларды кеңінен талқылауы үшін Интернет желісінде әлеуметтік алаңдар қолданылатын болады, мемлекетті реформалау және жақсарту процесіне азаматтарды тарту тетігін әзірлеу және іске қосу;
6) мемлекеттік мекемелердің интернет-ресурстарын бірегейлендіру және бірыңғай тұғырнамаға көшіру;
7) азаматтардың барлық деңгейдегі әкімдерді және жергілікті өзін-өзі басқару органдарын қоса алғанда, мемлекеттік органдар жұмысының тиімділігін электрондық бағалау тетігін іске асыру.
3) "Электрондық үкіметті" дамыту
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
2008 жылдан бергі кезеңде Қазақстанның "электрондық үкіметі" БҰҰ рейтингінде 43 позицияға көтерілді. 2012 жылғы наурыздың басында жарияланған БҰҰ E-Government Survey-2012 рейтінгінде Қазақстан 38-орынды иеленді. Он-лайн-қызметтерінің индексі 10 позицияға артты. Е-қатысу индексі бойынша Қазақстан Сингапурмен бірге 2-орынды бөлісті.
Азаматтар мен ұйымдарға ақпаратты және қызметтерді ұсыну міндеттерін шешуде "электрондық үкіметтің" базалық құрамдас бөліктері ойдағыдай іске асырылып, инфрақұрылымы және мынадай: электрондық лицензияларды беру, ХҚКО, салықтар мен айыппұлдарды электрондық төлеу, электрондық нотариат, электрондық кеден, электрондық мемлекеттік қызметтер, "электрондық үкіметтің" Саll-орталығы сияқты жобалар құрылды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиімділігін арттыру мақсатында электрондық құжат айналымы, электрондық мемлекеттік сатып алу, мемлекеттік органдардың порталдары сияқты жобалар іске асырылды, Қазақстанның барлық емдеу мекемелерін және медицинаны басқарудың бүкіл жүйесін қамтитын е-денсаулық сақтау жобасы енгізілуде.
"Е-Қаржымині" және "Е-Статистика" жобаларын іске асыру аяқталуда.
Мемлекеттік органдар "электрондық үкімет" инфрақұрылымы арқылы тұрғындарға және бизнеске 236 интерактивтік және транзакциялық қызмет ұсынады, оның 108 "электрондық лицензиялау" порталында және 128 "электрондық үкімет" порталында көрсетіледі.
"Электрондық үкімет" порталын күн сайын 25 000-нан астам азамат пайдаланады. 13,3 млн-нан астам е-анықтамалар, оның ішінде 2012 жылғы 1 жартыжылдықта 4 млн-нан астам электрондық анықтама берілді.
"Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысымен жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтер тізілімі бекітілген. 2013 жылдың соңына дейін әлеуметтік маңызы бар мемлекеттік қызметтерді 100 % автоматтандыру жоспарланған.
Электрондық мемлекеттік қызметтерді алу үшін тұрғындарға және бизнеске 1 млн-нан астам электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) берілді.

Информационная система "е-лицензирование" внедрена во всех государственных органах-лицензиарах, 79 территориальных лицензиарах, 8 из 16 местных исполнительных органах.
С 1 апреля 2012 года все лицензии центральных государственных органов формируются в электронной форме, за 9 месяцев 2012 года сформировано более 13 тыс. электронных лицензий.
Утверждены планы по оптимизации 92 лицензий, оптимизации и автоматизации 80 разрешительных документов.
Созданы эталонные модели производительности, деятельности, данных, приложений, технологий и стандартов для 13 отраслей, а также разработаны методики для их наполнения и дальнейшего сопровождения.
Обеспечен перевод центральных государственных органов на электронный документооборот без дублирования документов на бумажном носителе со сроками хранения до 10 лет только в форме электронных документов, удостоверенных электронной цифровой подписью.
В рамках развития электронных акиматов реализован проект "Региональный шлюз "е-акимат" с возможностью автоматизации 20 государственных услуг.
Задача: развитие "электронного правительства" как инструмента информатизации государства.
Целевые индикаторы:
1) индекс "электронного правительства" (по методике ООН) в 2017 году - в числе первых 30, а в 2020 году должен находиться в числе первых 25 стран;
2) индекс удовлетворенности населения качеством предоставления
государственных услуг в 2017 году должен составить 4,5 балла из 5, в 2020 году - 4,7 балла из 5;
3) индекс бюрократизации оказания государственных услуг к 2017 году - 3, к 2020 году - 1;
4) доля оказанных электронных государственных услуг по отношению к общему числу услуг, полученных в традиционном виде, в 2017 году - 50 %, в 2020 году - 80 %;
5) доля мобильных электронных государственных услуг в общем объеме электронных услуг в 2017 году - не менее 36 %, в 2020 году - 40 %;
6) доля автоматизированных функций государственных органов, из числа потенциально автоматизируемых, в 2017 году должна составить не менее 80 %, в 2020 году - не менее 100 %.
Пути достижения
Современная телекоммуникационная сеть доступа и "электронное правительство" Казахстана будут инфраструктурой создания информационного общества. Для дальнейшего развития "электронного правительства" будут решены следующие задачи:
1) пересмотр жизненного цикла ИКТ-проектов в сторону внедрения модульного подхода, ориентированного на короткие шаги и быстрое достижение конкретных результатов;
2) проведение мероприятий в целях устранения "входных порогов" для участия в государственных ИКТ-проектах небольших ИТ-компаний;

"Е-лицензиялау" ақпараттық жүйесі лицензиар мемлекеттік органдардың бәрінде, 79 аумақтық лицензиарда, 16 жергілікті атқарушы органның 8-інде енгізілді.
2012 жылғы 1 сәуірден бастап орталық мемлекеттік органдардың барлық лицензиялары электрондық нысанда жасалады, 2012 жылғы 9 айда 13 мыңнан астам электрондық лицензиялар жасалды.
92 лицензияны оңтайландыру, 80 рұқсат беру құжатын автоматтандыру және оңтайландыру жөніндегі жоспарлар бекітілді.
13 сала үшін өнімділіктің, қызметтің, қосымшалардың, деректердің, технологиялар мен стандарттардың эталондық модельдері құрылды, сондай-ақ оларды толтыру және одан әрі сүйемелдеу үшін әдістемелер әзірленді.
Орталық мемлекеттік органдарды сақтау мерзімі 10 жылға дейінгі құжаттарды қағаз тасығышта қайталамай, ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық нысанда ғана электрондық құжат айналымына көшіру қамтамасыз етілді.
Электрондық әкімдіктерді дамыту шеңберінде 20 мемлекеттік қызметті автоматтандыру мүмкіндігі бар "е-әкімдік" өңірлік шлюзі" жобасы іске асырылды.
Міндеті: мемлекетті ақпараттандыру құралы ретінде "электрондық үкіметті" дамыту.
Нысаналы индикаторлар:
1) "электрондық үкімет" индексі (БҰҰ әдістемесі бойынша) 2017 жылы алғашқы 30, ал 2020 жылы - алғашқы 25 елдің қатарында болуға тиіс;
2) тұрғындардың мемлекеттік қызметтерді ұсыну сапасына қанағаттану индексі 2017 жылы 5 балдың 4,5 балын, 2020 жылы - 4,7 балды құрауға тиіс;
3) мемлекеттік қызметтерді көрсетудің төрешілдену индексі 2017 жылы - 3, 2020 жылға қарай — 1 болуы тиіс;
4) дәстүрлі түрде алынған қызметтердің жалпы санына қарағанда көрсетілген электрондық мемлекеттік қызметтердің үлесі 2017 жылы - 50 %, 2020 жылы - 80 % құрауы тиіс;
5) электрондық қызметтердің жалпы көлемінде ұтқыр электрондық мемлекеттік қызметтердің үлесі 2017 жылы - 36 %, 2020 жылы - 40 % құрауы тиіс;
6) мемлекеттік органдардың автоматтандырылған функцияларының үлесі әлеуетті автоматтандырылатындардың санынан 2017 жылы кемінде 80 % және 2020 жылы кемінде 100 % құрауы тиіс.
Қолжетімділіктің қазіргі заманғы телекоммуникациялық желісі және Қазақстанның "электрондық үкіметі" ақпаратты қоғам құрудың инфрақұрылымы болады. "Электрондық үкіметті" бұдан әрі дамыту үшін мынадай міндеттер шешілетін болады:
1) АКТ-жобаларының өмірлік циклі қысқа адымдар және нақты нәтижелерге жылдам жетуге бағдарланған, модульдік тәсілдемені енгізу жағына қарай қайта қарау;
2) шағын АТ-компаниялардың мемлекеттік АКТ-жобаларына қатысу үшін "кіру шегін" жою мақсатында іс-шаралар жүргізу;

3) разработка Единой информационно-аналитической среды государственных органов, которая станет основным инструментом согласованного проведения всех видов реформ государственного управления;
4) ревизия и паспортизация всей социально значимой инфраструктуры государства (инженерные сети, жилой фонд, дороги и т.д.), создание новых государственных баз данных;
5) обеспечение единой национальной геоинформационной среды, которая предоставит государственным органам доступ к современному, качественному и полному геоинформационному материалу, интегрированному с объектами учета государственных баз данных;
6) на государственном уровне системно будет решена задача сбора и перевода в электронный вид исторических сведений для государственных баз данных, архивов и ведомственных информационных систем;
7) на основе анализа процессов деятельности государственных и местных исполнительных органов будет определен перечень типовых информационных систем. Типовые информационные системы будут внедрены в государственных и местных исполнительных органах в рамках новой модели информатизации в виде "облачных сервисов";
8) продолжение работы по сокращению и упрощению бизнес-процессов по предоставлению государственных услуг и их автоматизации;
9) автоматизация функций местных исполнительных органов;
10) предусмотрение единой системы нумерации и кодирования административных документов;
11) интенсивное развитие "мобильного правительства" — одно из направлений "электронного правительства", предназначенное для оперативного предоставления результатов государственных услуг гражданам и бизнесу посредством мобильных устройств;
12) продолжение работы по значительному сокращению документооборота между государственными органами путем усовершенствования регламентов их работы с электронными документами, удостоверенными электронной цифровой подписью, и внедрения Единой системы электронного документооборота (далее - ЕСЭДО). Сама система ЕСЭДО будет развиваться в сторону "облачных сервисов" и работы на мобильных устройствах с использованием средств криптографической защиты информации;
13) принятие мер по интеграции коммерческих и общедоступных государственных систем и сервисов;
14) регламентация вопросов использования лицензионного и свободного программного обеспечения;
15) развитие на базе Call-центра "электронного правительства" Единого Call-центра по вопросам оказания государственных услуг, в том числе принятия жалоб на качество оказания государственных услуг, и оповещения о статусах и готовности государственных услуг;

3) мемлекеттік басқару реформаларының барлық түрлерін келісіп жүргізудің негізгі құралы болатын мемлекеттік органдардың Бірыңғай ақпараттық-талдамалық ортасын әзірлеу;
4) мемлекеттің әлеуметтік маңызы бар инфрақұрылымының бәрін (инженерлік желілер, тұрғын үй қоры, жолдар және т.б.) тексеру және паспорттау жүргізу, жаңа мемлекеттік дерекқорды құру;
5) мемлекеттік дерекқорды есепке алу объектілерімен ықпалдастырылған, мемлекеттік органдарға қазіргі заманғы, сапалы және толық геоақпараттық материалға қолжетімділік беретін бірыңғай ұлттық геоақпараттық ортамен қамтамасыз ету;
6) мемлекеттік дерекқор, мұрағаттар және ведомстволық ақпараттық жүйелер үшін тарихи мәліметтерді жинау және электрондық түрге ауыстыру міндетін мемлекеттік деңгейде жүйелі шешу;
7) мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың қызмет процестерін талдау негізінде үлгілік ақпараттық жүйелердің тізбесін айқындау. Үлгілік ақпараттық жүйелерді мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарда "бұлтты сервистер" түрінде ақпараттандырудың жаңа моделінің аясында енгізу;
8) мемлекеттік қызметтерді ұсыну және оларды автоматтандыру жөніндегі бизнес-процестерді қысқарту және оңайлату жұмысын жалғастыру;
9) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын автоматтандыру;
10) әкімшілік құжаттарды нөмірлеудің және кодтаудың бірыңғай жүйесін көздеу;
11) мобильдік құрылғылар арқылы азаматтарға және бизнеске мемлекеттік қызметтердің нәтижелерін жедел ұсынуға арналған "электрондық үкімет" бағыттарының бірі - "ұтқыр үкіметті" қарқынды дамыту;
12) мемлекеттік органдардың арасында олардың жұмыстарының регламенттерін жетілдіру және Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесін (бұдан әрі - ЭҚАБЖ) енгізу жолымен құжат айналымын айтарлықтай қысқарту жөніндегі жұмысты жалғастыру. ЭҚАБЖ жүйесінің өзі "бұлтты сервистер" және ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын пайдалана отырып, ұтқыр құрылғыларда жұмыс жасау жағына қарай дамыту;
13) коммерциялық және мемлекеттік жүйелер мен сервистерді ықпалдастыру жөніндегі шараларды қабылдау;
14) бағдарламалық қамтамасыз етуді лицензиялық және еркін пайдалану мәселелерін регламенттеу;
15) "электрондық үкіметтің" Call-орталығы базасында мемлекеттік қызметтерді көрсету, оның ішінде мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына шағымдарды қабылдау және мемлекеттік қызметтердің мәртебелері мен әзірлігі туралы хабарлау мәселелері жөніндегі Бірыңғай Саll-орталықты дамыту;

16) создание и внедрение Единого личного кабинета гражданина, предназначенного для официального информационного взаимодействия юридических и физических лиц с государственными органами и организациями по вопросам оказания государственных и негосударственных услуг, использования персональных данных, который также будет единой точкой взаимодействия граждан с государственными органами;
17) развитие инфраструктуры записи ЭЦП на удостоверения личности нового образца, нацеленной на масштабное использование ЭЦП среди населения;
18) существенное увеличение количества пунктов общественного доступа к электронным услугам, а также обновление оборудования существующих пунктов.
4) Внедрение новой модели информатизации государственных органов
Краткий анализ текущей ситуации
Одним из механизмов повышения эффективности применения информационных технологий в государственных органах является внедрение новой модели информатизации, основанной на переходе к использованию "облачных вычислений", ИКТ-аутсорсинга и консолидации заказов.
В настоящее время мировая практика широко применяет модели виртуализации серверов и "облачных вычислений" на базе центров обработки данных.
Результатом внедрения данной технологии являются консолидация и экономия бюджетных средств, эффективность бизнес-процессов государственных органов.
На сегодняшний день в Казахстане начато внедрение технологии виртуализации серверов и "облачных вычислений" в государственном секторе.
В 2010 году был запущен в эксплуатацию Серверный центр государственных органов, на базе которого с 2011 года предоставляются услуги collocation (аренда стойко-мест для серверного оборудования), развернута консолидированная вычислительная площадка с применением технологии виртуализации для централизованного предоставления вычислительных ресурсов.
Начаты реализация проекта "Единая почтовая система государственных органов Республики Казахстан" на базе "облачных" вычислений и создание центра обработки данных в городе Павлодаре.
Задача: оптимизация расходов на применение информационных технологий в государственных органах.
Целевые индикаторы:
1) количество собственных дата-центров, серверных комнат, серверного оборудования государственных органов в 2017 году должно быть сокращено на 80 % по сравнению с 2012 годом, в 2020 году - на 50 %;
2) сокращение затрат государственных органов на закуп собственного лицензионного программного обеспечения, услуг создания и обслуживания собственных информационных систем в 2017 году должно составить 40 % по сравнению с 2012 годом, в 2020 году - 50 %.
Пути достижения
Формирование и управление ИКТ-инфраструктурой государственных органов будет осуществляться спланированным поэтапным переходом от приобретения ИКТ-продуктов к заказу и потреблению ИКТ-сервисов посредством создания и внедрения новой модели информатизации путем:

16) мемлекеттік және мемлекеттік емес қызметтер көрсету мәселелері бойынша заңды және жеке тұлғалардың мемлекеттік органдармен және ұйымдармен ресми ақпараттық өзара іс-қимылына, дербес деректерді пайдалануға арналған, мемлекеттік органдар мен азаматтардың өзара іс-қимылының бірыңғай нүктесі болатын, Азаматтың бірыңғай жеке кабинетін құру және енгізу;
17) тұрғындардың арасында ЭЦҚ кеңінен пайдалануға бағытталған жаңа үлгідегі жеке куәліктерге ЭЦҚ жазудың инфрақұрылымын дамыту;
18) электрондық қызметтерге қоғамдық қолжетімділік пункттерінің саны едәуір арту, сондай-ақ қолданыстағы пункттердің жабдықтарын жаңарту.
4) Мемлекеттік органдарды ақпараттандырудың жаңа моделін енгізу
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
Мемлекеттік органдарда ақпараттық технологияларды қолданудың тиімділігін арттыру тетіктерінің бірі "бұлтты есептеу", АКТ-аутсорсингі және тапсырыстарды шоғырландыруды пайдалануға көшуге негізделген ақпараттандырудың жаңа моделін енгізу болып табылады.
Қазіргі уақытта әлемдік тәжірибеде деректерді өңдеу орталықтарының базасында серверлерді виртуалдау және "бұлтты есептеу" модельдерінің технологиялары кеңінен қолданылады.
Осы технологияны енгізудің нәтижесі бюджет қаражатын шоғырландыру және үнемдеу, мемлекеттік органдардың бизнес процестерінің тиімділігі болып табылады.
Бүгінгі күні Қазақстанда мемлекеттік секторда серверлерді "виртуалдау" және "бұлтты есептеулер" технологияларын енгізу басталды.
2010 жылы мемлекеттік органдардың серверлік орталығы пайдалануға берілді, оның негізінде 2011 жылдан бастап collocation (серверлік жабдықтар үшін бағана-орынды жалға алу) қызметтері ұсынылады, есептеуіш ресурстарды орталықтанған түрде ұсыну үшін виртуалдау технологиясын пайдалана отырып шоғырландырылған есептеу алаңы ашылды.
"Бұлтты" есептеудің негізінде "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының бірыңғай пошталық жүйесі" жобасын іске асыру және Павлодар қаласындағы Деректерді өңдеу орталығын құру басталды.
Міндеті: мемлекеттік органдарда ақпараттық технологияларды қолдану шығыстарын оңтайландыру.
Нысаналы индикаторлар:
1) мемлекеттік органдардың меншікті дата-орталықтарының, серверлік бөлмелерінің, серверлік құрал-жабдықтарының саны 2017 жылы 2012 жылмен салыстырғанда 80 %, 2020 жылы - 50 % қысқаруы тиіс;
2) меншікті лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді, меншікті ақпараттық жүйелерді құру және қызмет көрсету қызметтерін сатып алуға мемлекеттік органдардың шығындарын қысқарту 2017 жылы 2012 жылмен салыстырғанда 40 %, 2020 жылы - 50 % құрауы тиіс.
Қол жеткізу жолдары
Мемлекеттік органдардың АКТ-инфрақұрылымын қалыптастыру және басқару АКТ-өнімдерін сатып алудан ақпараттандырудың жаңа моделін құру және енгізу арқылы АКТ-сервистеріне тапсырыс беру және тұтынуға жоспарланған кезең-кезеңімен көшу арқылы келесі жолымен жүзеге асырылатын болады:

1) определения перечня товаров, работ и услуг, передаваемых на ИКТ-аутсорсинг;
2) выработки механизма консолидации ИКТ-заказа государственных органов;
3) реализации аутсорсинговой модели информатизации государственных органов Республики Казахстан, основанной на применении единой "облачной платформы" государственных органов (далее — G-Cloud);
4) определения оператора в сфере информатизации, ответственного за развитие инфраструктуры G-Cloud и перевод информационных систем государственных органов в G-Cloud;
5) ревизии информационных систем и серверного оборудования, существующих в государственных органах, и определения порядка и возможности их дальнейшего использования и/или перевода в G-Cloud;
6) укомплектации G-Cloud набором общих сервисов, арендуя которые государственные органы сократят несвойственные им вспомогательные функции по формированию и управлению ИКТ-инфраструктурой.
Оператор в сфере информатизации, ответственный за инфраструктуру G-Cloud, скоординирует и консолидирует планы развития и объединит работу органов, отвечающих за каналы связи, безопасность и другие направления, необходимые для работы оператора.
5) ИКТ для обеспечения правопорядка, общественной безопасности,
снижения рисков техногенных аварий и стихийных бедствий
Главной задачей в области обеспечения общественной безопасности является высокая готовность органов правопорядка и экстренных служб к быстрому взаимодействию по предупреждению, предотвращению и принятию необходимых мер по обеспечению безопасности жизни каждого гражданина Республики Казахстан в экстренных ситуациях и стихийных бедствиях естественного и техногенного характера.
Взаимодействие органов правопорядка и экстренных служб, в первую очередь, включает в себя информационный обмен и слаженную работу всех их структур при обстоятельствах, представляющих опасность для жизни и здоровья населения. В подобных ситуациях необходимо отметить особую роль ИКТ, позволяющих оперативно обмениваться данными и выступать средством для своевременного информирования и оповещения населения о предстоящей опасности и угрозах.
Краткий анализ текущей ситуации
Число чрезвычайных ситуаций (далее - ЧС) техногенного характера за 8 месяцев 2012 года составило 10328 случаев (81,7 % от общего числа ЧС), из них 94,4 % (9751) бытовые и производственные пожары. По сравнению с аналогичным периодом 2011 года число техногенных чрезвычайных ситуаций увеличилось на 1127 случаев или на 12,2 %. Число пострадавших составило 1413 человек (на 13,1 % больше, чем за аналогичный период 2011 года).
Органами правопорядка принимаются все необходимые меры по совершенствованию механизма охраны общественного порядка и обеспечения безопасности граждан на улицах и в других общественных местах.
В целях оперативного реагирования на преступления внедрена и работает на патрульных автомашинах система навигации "GPS", позволяющая в режиме реального времени на карте района отслеживать местонахождение конкретного наряда и направлять на место происшествия ближайшие наряды полиции, прорабатывается вопрос оснащения данной системой пеших патрульных нарядов.
В настоящее время во всех регионах функционируют центры оперативного управления (далее - ЦОУ), которые позволяют повысить оперативность реагирования на преступления, а также охватить видеонаблюдением наиболее криминогенные районы областных центров. Введен в эксплуатацию Ситуационный центр Министерства внутренних дел Республики Казахстан, который объединяет областные ЦОУ в единую систему, позволяет контролировать оперативную обстановку в регионах и осуществлять с ними селекторную видеосвязь.

1) АКТ-аутсорсингке берілетін тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің тізбесін анықтау;
2) мемлекеттік органдардың АКТ-тапсырысын шоғырландыру механизмін әзірлеу;
3) мемлекеттік органдардың бірыңғай "бұлтты тұғырнамасын" (бұдан әрі - G-Cloud) қолдануға негізделген Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарын ақпараттандырудың аутсорсингтік моделін іске асыру;
4) G-Cloud инфрақұрылымын дамытуға және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін G-Cloud-қа көшіруге жауапты, ақпараттандыру саласындағы операторды анықтау;
5) мемлекеттік органдарда бар ақпараттық жүйелер мен серверлік жабдықтардың тексеруін жүргізу және оларды кәдеге жарату және/немесе G-Cloud-қа ауыстыру тәртібін айқындау;
6) жалпы сервистерді алумен G-Cloud-ты жинақтау жүргізу, мемлекеттік органдар оларды жалға ала отырып, АКТ-инфрақұрылымын қалыптастыру және басқару жөніндегі өзіне тән емес қосалқы функцияларын қысқарту.
G-Cloud инфрақұрылымына жауапты ақпараттандыру саласындағы оператор даму жоспарларын үйлестіреді және шоғырландырады және оператордың жұмысы үшін қажетті байланыс арналарына, қауіпсіздікке және басқа бағыттарға жауап беретін органдардың жұмысын біріктіреді.
5) Құқықтық тәртіпті, қоғамдық қауіпсіздікті, техногендік авариялар
мен дүлей апаттар қатерін төмендетуді қамтамасыз етуге арналған АКТ
Қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы басты міндет табиғи және техногендік сипаттағы шұғыл жағдайлар мен дүлей апаттар кезінде құқықтық тәртіп органдары мен шұғыл қызметтердің алдын алу, болдырмау және Қазақстан Республикасының әрбір азаматы өмірінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қажетті шараларды қабылдауы бойынша жылдам өзара іс-қимылға әзірлігінің жоғары болуы болып табылады.
Құқықтық тәртіп органдары мен шұғыл қызметтердің өзара іс-қимылы бірінші кезекте тұрғындардың өмірі мен денсаулығы үшін қауіп төндіретін жағдайлар кезінде олардың барлық құрылымдарының ақпарат алмасуын және ұйымдастырылған жұмысын қамтиды. Мұндай жағдайларда деректерді жедел алмасуға және ықтимал қауіптер мен қатерлер туралы тұрғындарды уақтылы ақпараттандыруға және хабарландыруға мүмкіндік беретін АКТ-ның маңызды рөлін атап өту қажет.
Ағымдағы жағдайды қысқаша талдау
Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың саны (бұдан әрі - ТЖ) 2012 жылғы 8 айда 10328 жағдайды құрады (ТЖ жалпы санынан 81,7 % ), оның ішінде 94,4 % (9751) - тұрмыстық және өндірістік өрттер. 2011 жылғы осындай кезеңмен салыстырғанда техногендік төтенше жағдайлардың саны 1127 жағдайға немесе 12,2 % артты. Зардап шеккендердің саны 1413 адамды құрады (2011 жылғы осындай кезеңнен 13,1 % көп).
Құқықтық тәртіп органдары қоғамдық тәртіпті сақтау және көшелерде және басқа да қоғамдық орындарда азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету тетіктерін жетілдіру жөнінде барлық қажетті шараларды қолдануда.
Қылмыстарға шұғыл ден қою мақсатында нақты нарядтың орналасқан жерін қадағалау ауданының картасында нақты уақыт режимінде және жақын арадағы полиция нарядына оқиға болған жерге жөнелтуге мүмкіндік беретін "GPS" навигациясы жүйесі патрульдік машиналарға енгізілді және жұмыс істейді, осы жүйемен жаяу жүретін патрульдік нарядтарды жабдықтау мәселесі пысықталуда.
Қазіргі уақытта барлық өңірлерде жедел басқару орталықтары (бұдан әрі - ЖБО) жұмыс істейді, олар қылмысқа ден қою жеделдігін арттыруға, сондай-ақ облыс орталықтарының неғұрлым криминогендік аудандарын бейнебақылаумен қамтуға мүмкіндік береді. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ахуалдық орталығы пайдалануға енгізілді, ол облыстық ЖБО-ны бірыңғай жүйеге біріктіреді, өңірлерде жедел жағдайларды бақылауға және олармен селекторлық бейнебайланысты жүзеге асыруға мүмкіндік береді.

На сегодня в целом по стране используются более 1300 установок видеонаблюдения, подключенных к ЦОУ, 606 - к городским и районным отделам внутренних дел и 153 - непосредственно к участковым пунктам полиции, с их помощью раскрыто 570 преступлений и выявлено более 110 тыс. правонарушений.
Задача: повышение уровня общественной безопасности и эффективности работы органов правопорядка и экстренных служб посредством широкого внедрения ИКТ.
Целевые индикаторы:
1) уровень компьютерной грамотности работников экстренных служб в 2017 году - 100 %;
2) сокращение времени реагирования на ЧС в 2017 году - на 10,75 %, в 2020 году - на 31 %;
3) доля населенных пунктов, оснащенных современной системой массового оповещения населения о ЧС, в 2017 году - 95 %.
Пути достижения
Реализация задачи по повышению уровня общественной безопасности и эффективности работы органов правопорядка и экстренных служб путем внедрения ИКТ будет достигнута путем принятия следующих мер:
1) дальнейшая автоматизация операционной и производственной деятельности экстренных служб;
2) создание единой дежурной диспетчерской службы 112 МЧС Республики Казахстан для выполнения задач по оповещению экстренных служб о происшествиях, в том числе с представлением данных о местах происшествий с использованием геоинформационных систем;
3) дальнейшее развитие центров оперативного управления во всех регионах страны;
4) дальнейшее развитие систем своевременного оповещения посредством всех средств связи, включая мобильные устройства.
2. Обеспечение доступности
информационно-коммуникационной инфраструктуры
1) Доступность информационно-коммуникационной инфраструктуры
в домохозяйствах Республики Казахстан
Сегодня информационно-телекоммуникационная инфраструктура становится важнейшим элементом экономического развития. Без современной доступной телекоммуникационной инфраструктуры невозможно вхождение Казахстана в мировое экономическое и информационное пространство. Доступность ИКТ является фундаментом для построения информационного общества.
Краткий анализ текущей ситуации
В первом полугодии 2012 года в Республике Казахстан положительное влияние на рост экономики оказало увеличение потребительского спроса, о чем свидетельствует рост оптовой и розничной торговли (14,3 %), услуг транспорта (7,2 %), услуг связи (12,8 %).
Развитие услуг телекоммуникаций характеризуется следующими индикаторами:

Бүгінгі күні ел бойынша жалпы 606 қалалық және аудандық ішкі істер бөлімдері және 153 тікелей учаскелік пунктке ЖБО қосылған 1300 аса бейнебақылау құрылғылары пайдаланылады, олардың көмегімен 570 қылмыс ашылды және 110 мыңнан аса құқық бұзушылықтар анықталды.
Міндет: АКТ кеңінен енгізу жолымен қоғамдық қауіпсіздік деңгейі мен құқықтық тәртіп және шұғыл қызмет органдары жұмыстарының тиімділігін арттыру.
Нысаналы индикаторлар:
1) шұғыл қызметтер қызметкерлерінің компьютерлік сауаттылығының деңгейі 2017 жылы - 100 %;
2) ТЖ ден қою уақытын қысқарту 2017 жылы - 10,75 %, 2020 жылы - 31 %;
3) ТЖ туралы халықты жаппай хабарландырудың қазіргі заманғы жүйелерімен жабдықталған елді мекендердің үлесі 2017 жылы - 95 %.
Қол жеткізу жолдары
АКТ енгізу жолымен қоғамдық қауіпсіздік деңгейі мен құқықтық тәртіп және шұғыл қызметтер органдары жұмыстарының тиімділігі бойынша міндеттерді іске асыру мынадай шараларды қабылдау жолымен шешілетін болады:
1) шұғыл қызметтердің операциялық және өндірістік қызметін автоматтандыру;
2) геоақпараттық жүйелерді пайдалана отырып оқыс оқиғалар туралы, оның ішінде оқыс оқиғалар болған жерлер туралы деректерді ұсына отырып, шұғыл қызметке хабарлау бойынша міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасының ТЖМ 112 бірыңғай кезекшілік диспетчерлік қызметін құру;
3) қылмыстарға шұғыл ден қоюды қамтамасыз ету мақсатында елдің барлық өңірлерінде күдік туғызатын адамдарды, оқиғаларды, жол-көлік және өзге де оқиғаларды анықтау тұрғысынан көшелерге және азаматтар жаппай жиналатын жерлерге тұрақты мониторинг үшін шұғыл басқару орталықтарын дамыту;
4) ұтқыр құрылғыларды қоса алғанда, барлық байланыс құралдары арқылы төтенше жағдайлардың алдын алу мен жоюдың жеделдігін жоғарылату үшін уақтылы хабарлау жүйелерін одан әрі дамыту.
2. Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның қолжетімділігін
қамтамасыз ету
1) Қазақстан Республикасының үй шаруашылықтарында
ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның қолжетімділігі
Бүгінгі күні ақпараттық-телекоммуникациялық инфрақұрылым экономикалық дамудың аса маңызды элементі болып табылады. Қазіргі заманғы қолжетімді телекоммуникациялық инфрақұрылымсыз Қазақстанның әлемдік экономикалық және ақпараттық кеңістікке енуі мүмкін емес. АКТ қолжетімділігі ақпаратты қоғам құруға арналған тұғырнама болып табылады.
Ағымдағы жағдайды қысқаша талдау
2012 жылдың бірінші жартыжылдығында Қазақстан Республикасында тұтынушылық сұраныстың өсуі экономиканың өсуіне оң ықпалын тигізді, оны көтерме және бөлшек сауданың (14,3 %), көлік қызметінің (7,2 %), байланыс қызметінің (12,8 %) өсуі дәлелдейді.
Телекоммуникация қызметтерін дамыту мынадай индикаторлармен сипатталады:

1) уровень цифровизации местных сетей телекоммуникаций составляет 95,6 %;
2) количество пользователей сети Интернет достигло 8,8 млн. человек (53,5 %);
3) количество абонентов фиксированной телефонной связи составило более 4,2 млн. абонентов (26 %);
4) количество абонентов сотовой связи составило 26,2 млн. абонентов (158,3 %).
Услуги сотовой связи в Казахстане пользуются все большим спросом у населения, что обусловлено устойчивым увеличением количества абонентов.
Так, в 2011-2012 годах проведены мероприятия по снижению тарифов на услуги Интернет и сотовой связи. Максимальные цены на звонки внутри сети операторов сотовой связи снижены на 30 %, максимальные тарифы на мобильный интернет - до 50 %.
Согласно опубликованному мировому отчету IT 2012 по тарифам на фиксированный ШПД к сети Интернет Казахстан занял 13 место в мире (19 место по итогам 2009 года).
Задача: доступность информационно-коммуникационной инфраструктуры в домохозяйствах Республики Казахстан
Целевые индикаторы:
1) доля домашних хозяйств, имеющих доступ к сети Интернет: в 2017 году - 65 %; в 2020 году - 80 %;
2) доля домашних хозяйств, имеющих фиксированную телефонную связь: в 2017 году - 80 %; в 2020 году - 100 %;
3) доля домашних хозяйств, имеющих мобильные телефоны: в 2017 году - 80 %; в 2020 году - 100 %.
Пути достижения
Развитие ШПД к сети Интернет будет обеспечено по следующим направлениям:
1) модернизация и развитие информационно-коммуникационной
инфраструктуры;
2) сокращение "цифрового неравенства" регионов Республики Казахстан (крупные города, моногорода, аулы).
В 2013 году услугами ШПД к сети Интернет по технологии CDMA 450/EVDO будут обеспечены жители населенных пунктов с численностью населения от 50 человек и более.
Строительство и развитие ШПД к сети Интернет по технологии FTTH во всех городах и областных центрах будут завершены к 2015 году.
Мобильной связью третьего поколения 3G к началу 2013 года планируется обеспечить жителей населенных пунктов с численностью от 50 тыс. человек и более, а к началу 2015 года — жителей районных центров и населенных пунктов с численностью от 10 тыс. человек и более.
К началу 2013 года сети четвертого поколения стандарта 4G будут развернуты в городах Астане, Алматы, к началу 2014 года - во всех областных центрах республики, к началу 2015 года - во всех населенных пунктах с численностью населения от 50 тыс. и более, а к началу 2018 года - во всех районных центрах Республики Казахстан.

1) жергілікті телекоммуникация желілерін цифрландыру деңгейі (95,6 %);
2) Интернет желісін пайдаланушылардың саны 8,8 миллион адамға жетті (53,5 %);
3) тіркелген телефон байланысы абоненттерінің саны 4,2 миллионнан астам абонентті құрады (26 %);
4) ұялы байланыс абоненттерінің саны 26,2 млн. құрады (158,3 %).
Ұялы байланыс қызметтері Қазақстан тұрғындары арасында үлкен сұранысқа ие, ол абоненттер санының тұрақты артуына байланысты.
Сондай-ақ 2011 - 2012 жылдары Интернет және ұялы байланыс қызметтеріне тарифтерді төмендету бойынша іс-шаралар жүргізілді. Ұялы байланыс операторларының желі ішінде қоңырау шалуға жұмсалатын ең төменгі құны 30 %, ұтқыр Интернетке ең жоғарғы тариф 50 % дейін төмендеді.
Интернет желісіне белгіленген кең жолақты қолжетімділік тарифтер бойынша жарияланған IT 2012 әлемдік есебіне сәйкес Қазақстан әлемде 13-орынды иеленді (2009 жылғы қорытындылар бойынша 19-орын).
Міндет: Қазақстан Республикасының үй шаруашылықтарында ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының қолжетімділігі.
Нысаналы индикаторлар:
1) Интернет желісіне қолжетімді үй шаруашылықтарының үлесі 2017 жылы - 65 %, 2020 жылы - 80 %;
2) тіркелген телефон байланысы бар үй шаруашылықтарының үлесі 2017 жылы - 80 %, 2020 жылы - 100 %;
3) ұтқыр телефоны бар үй шаруашылықтарының үлесі 2017 жылы - 80 %, 2020 жылы - 100 %.
Қол жеткізу жолдары
Интернет желісіне кең жолақты қолжетімділікті дамыту мынадай бағыттар бойынша қамтамасыз етіледі:
1) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды жаңғырту және дамыту;
2) Қазақстан Республикасы өңірлеріндегі "цифрлық теңсіздікті" қысқарту (ірі қалалар, моноқалалар, ауылдар).
2013 жылы CDMA 450/EVDO технологиялары бойынша Интернет желісіне КЖҚ қызметтерімен тұрғындар саны 50 және одан да көп елді мекендердің тұрғындары қамтамасыз етіледі.
FTTH технологиясы бойынша Интернет желісіне КЖҚ барлық қалалар мен облыс орталықтарында 2015 жылға дейін аяқталатын болады.
3G үшінші буынның ұтқыр байланысымен 2013 жылдың басында тұрғындар саны 50 мың және одан да көп адамды құрайтын елді мекендердің тұрғындарын, ал 2015 жылдың басына дейін тұрғындар саны 10 мың және одан да көп адамды құрайтын аудан орталықтары мен елді мекендердің тұрғындарын қамтамасыз ету жоспарланады.
2013 жылдың басына 4G төртінші буын стандарты Астана, Алматы қалаларында, 2014 жылдың басына - республиканың барлық облыс орталықтарында, 2015 жылдың басында - тұрғындар саны 50 мың және одан да көп адамды құрайтын барлық елді мекендерде, ал 2018 жылдың басында - Қазақстан Республикасының бүкіл аудан орталықтарында енгізілетін болады.

Для обеспечения доступности тарифов на услуги сотовой связи (в том числе мобильный Интернет) будет осуществляться снижение тарифов на услуги присоединения и пропуска трафика доминирующих операторов сотовой связи (ежегодно до 2015 года - не ниже 10 %).
Будет построена эфирная цифровая сеть по всему Казахстану с достижением 95 % охвата населения страны эфирным вещанием и обеспечением 100 % охвата территории страны спутниковым вещанием.
2) Стимулирование ИКТ-рынка
Отрасль ИКТ является локомотивом развития мировой экономики. В информационном веке ИКТ и информационная инфраструктура способствуют созданию новых бизнес-моделей, товаров и услуг, новых открытий и изобретений, в целом являются научно-технологическим ключом к фундаментальной перестройке организации бизнес-моделей, опосредованно повышая общую конкурентоспособность экономики.
Широкое применение ИКТ в первую очередь связано с динамическим трендом развития инноваций в данной сфере, которая из года в год набирает все больший оборот. Сегодня Интернет, "облачные вычисления", мобильные и мультимедийные технологии, RFID, NFC, роботы, виртуальная реальность и многое другое стали обязательным атрибутом стран с "умной" экономикой.
Амбициозные цели Республики Казахстан по вхождению в число крупных конкурентоспособных стран требуют больших усилий государства по формированию в стране новой экономики, основанной на знаниях, что в современный век возможно только посредством развития и внедрения ИКТ.
Краткий анализ текущей ситуации
По данным Всемирного банка, общий объем рынка ИКТ в мире в 2011 году составил 3 280 млрд. долларов США и имеет тенденцию роста ежегодно на 4 %. В Казахстане данный показатель на 2011 год составил 840 млрд. тенге, т.е. 3,02 % ВВП Казахстана.
По оценке IDC, объем всего ІТ-рынка составил в 2011 году 207 млрд. тенге. Рост по сравнению с 2010 годом - 19,2 %. При этом на оборудование приходится 88,6 % рынка, лицензионное ПО — 5,2 %, ІТ-yслуги — 6,2 %. Низкие показатели рынка программного обеспечения и IT-услуг в первую очередь свидетельствуют о неразвитости инновационной деятельности на предприятиях сферы ИКТ. Это прежде всего связано с высокими рисками научно-исследовательской деятельности и слабым инновационным потенциалом имеющихся в стране ИКТ-компаний, ВУЗов и научно-исследовательских организаций в ИКТ.
Вместе с тем основными проблемами в данной сфере остаются низкий уровень отечественного производства средств ИКТ и его зависимость от импорта, а также низкий уровень развития сотрудничества отечественных ВУЗов с зарубежными университетами в целях трансфера новых образовательных технологий и международных стандартов ІТ-образования.
Задача: создание конкурентоспособного отечественного рынка ИКТ через развитие инфокоммуникационной и инновационной инфраструктуры и научно-исследовательской деятельности.
Целевые индикаторы:

Ұялы байланыс қызметтері тарифтерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін (сондай-ақ, мобильді Интернет) ұялы байланыстың басым операторларының трафигіне қосылу және оларды жіберу қызметтерінің тарифтерін төмендету іске асырылады (2015 жылға дейін жыл сайын кемінде 10 %).
Бүкіл Қазақстан бойынша тұрғындарды 95 % эфирлік хабар таратумен және 100 % спутниктік хабар таратумен қамтуды қамтамасыз ететін эфирлік цифрлық желі құрылады.
2) АКТ-нарығын ынталандыру
АКТ саласы әлемдік экономиканы дамытудың қозғаушы күші болып табылады. Ақпарат дәуірінде АКТ және ақпараттық инфрақұрылым жаңа бизнес-үлгілерді, тауарлар мен қызметтерді, жаңалықтар мен өнертабыстарды жасауға ықпал жасайды, жалпы экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыра отырып, бизнес-модельдерді ұйымдастыруды іргелі түрде қайта құрудың ғылыми-технологиялық кілті болып табылады.
АКТ-ны кеңінен қолдану, бірінші кезекте жылдан жылға артып келе жатқан аталған саладағы инновацияларды дамытудың өсіңкі трендімен байланысты. Бүгінгі күні Интернет, "бұлтты есептеулер", ұтқыр және мультимедиялық технологиялар, RFID, NFC, роботтар, виртуалды шындық және басқалары "ақылды" экономикасы бар елдердің міндетті атрибутына айналып отыр.
Қазақстан Республикасының бәсекеге қабілетті ірі мемлекеттердің қатарына кіруіне қатысты батыл мақсаттары мемлекеттің білімге негізделген жаңа экономиканы қалыптастыру бойынша зор күш жұмсауын талап етеді, қазіргі заманда оған тек АКТ-ны дамыту және енгізу арқылы қол жеткізуге болады.
Ағымдағы жағдайды қысқаша талдау
Дүниежүзілік банк мәліметтері бойынша әлемде АКТ нарығының жалпы көлемі 2011 жылы 3 280 миллиард АҚШ долларын құрады және жыл сайын 4 % артуда. Қазақстанда аталған көрсеткіш 2011 жылы 840 миллиард теңгені құрады, яғни Қазақстан ЖІӨ-нің 3,02 %.
IDC бағалауы бойынша, барлық ІТ-нарығының көлемі 2011 жылы 207 миллиард теңгені құрады. 2010 жылмен салыстырғанда өсім - 19,2 %. Бұл ретте нарықтың 88,6 % жабдықтарға, 5,2 % БҚ-ға, 6,2 % ІТ-қызметтерге тиесілі. Бағдарламалық қамтамасыз ету және ІТ-қызметтер нарығының төмен көрсеткіштері ең алдымен АКТ саласындағы кәсіпорындарда инновациялық қызметтердің дамымағандығын көрсетеді және ол, ең алдымен, ғылыми-зерттеу қызметі тәуекелдерінің артуынан және елдегі АКТ компаниялар, ЖОО-лар, АКТ саласындағы ғылыми-зерттеу ұйымдарының инновациялық әлеуетінің әлсіздігіне байланысты.
Сонымен бірге осы саладағы негізгі проблемалар АКТ құралдарының отандық өндірісі деңгейінің төмендігі және оның импортқа тәуелділігі, сондай-ақ, ІТ-білім берудің халықаралық стандарттары мен жаңа білім беру технологияларының трансферті мақсатында отандық ЖОО-лардың шетелдік университеттермен ынтымақтастығын дамытудың төмен деңгейі болып табылады.
Міндеті: ақпараттық-коммуникациялық және инновациялық инфрақұрылым мен ғылыми-зерттеу қызметін дамыту арқылы бәсекеге қабілетті отандық АКТ нарығын құру.
Нысаналы индикаторлар:

1) доля сектора ИКТ в ВВП в 2017 году - 3,8 %, в 2020 году - 4 %;
2) доля затрат на инновации в сфере ИКТ в 2017 году - 0,5 % ВВП, в 2020 году - 0,9 % ВВП;
3) инновационная активность предприятий сектора ИКТ в стране в 2017 году - 7 %, в 2020 году - 10 %;
4) количество исследовательских лабораторий общего пользования по схеме ГЧП в 2017 году - 4, в 2020 году - 8.
Пути достижения
Государственная политика развития рынка ИКТ Казахстана будет направлена на поддержку отечественных ИКТ-предприятий и стимулирование инновационной и научно-исследовательской деятельности в сфере ИКТ путем принятия следующих мер:
1) строительство ИКТ-кластера на территории СЭЗ "Парк инновационных технологий" как центра инновационных исследований с региональными ИТ- и технопарками;
2) развитие инструментов посевного и венчурного финансирования малых инновационных и стартап-компаний с механизмами бизнес-инкубирования;
3) создание научно-исследовательских центров и лабораторий общего пользования с необходимой инфраструктурой для разработки инновационных решений для отраслевых предприятий по актуальным направлениям: роботостроение, мобильные технологии, "облачные" и Grid вычисления, искусственный интеллект, высокопроизводительные вычислительные системы, защита и безопасность информации, мультимедийные технологии и другие;
4) создание центров коммерциализации ИКТ-услуг;
5) сотрудничество с зарубежными исследовательскими и многонациональными корпорациями для использования глобального банка знаний в целях обеспечения технологического и интеллектуального трансферта "ноу-хау";
6) установление тесного сотрудничества науки — образования - индустрии путем активного вовлечения образовательных учреждений и научно-исследовательских организаций в прикладную исследовательскую деятельность для удовлетворения технологических потребностей производственных предприятий;
7) развитие навыков маркетинговой и коммерческой деятельности в университетах и научно-исследовательских организациях по продвижению собственных разработок;
8) содействие продвижению на мировой рынок отечественных предприятий отрасли ИКТ;
9) развитие рынка программного обеспечения и ИТ-услуг с широким применением свободного и открытого программного обеспечения;
10) проведение на регулярной основе мониторинга и анализа развития местного содержания в области ИКТ при закупках товаров, работ и услуг государственных органов, недропользователей, концессионеров, системообразующих организаций, национального управляющего холдинга, национальных холдингов, национальных компаний и организаций, пятьдесят и более процентов акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, национальным холдингам, национальным компаниям.

1) ЖІӨ-дегі АКТ секторының үлесі 2017 жылы - 3,8 %, 2020 жылы - 4 %;
2) АКТ саласындағы инновацияларға жұмсалатын шығындардың үлесі 2017 жылы - ЖІӨ 0,5 %, 2020 жылы - ЖІӨ 0,9 %;
3) елдегі АКТ саласындағы кәсіпорындардың инновациялық белсенділігі 2017 жылы - 7 %, 2020 жылы - 10 %;
4) МЖӘ схемасы бойынша ортақ қолданыстағы зерттеу зертханаларының саны 2017 жылы - 4, 2020 жылы - 8.
Қол жеткізу жолдары
Қазақстанның АКТ нарығын дамытудың мемлекеттік саясаты мынадай шараларды қабылдап, отандық АКТ кәсіпорындарды қолдауға және АКТ саласындағы инновациялық және ғылыми-зерттеу қызметін ынталандыруға бағытталады:
1) өңірлік AT және технопарктері бар инновациялық зерттеу орталығы ретінде "Инновациялық технологиялар паркі" АЭА аумағында АКТ-кластерін құру;
2) бизнес инкубациялау тетігі бар шағын инновациялық және стартап компанияларды егістік және венчурлік қаржыландыру құралдарын дамыту;
3) өзекті бағыттар бойынша салалық кәсіпорындарға арналған инновациялық шешімдерді әзірлеу үшін қажетті инфрақұрылымы бар ортақ пайдаланымдағы ғылыми-зерттеу орталықтары мен зертханаларды құру: робот жасау, ұтқыр технологиялар, "бұлтты" және Grid есептеулер, жасанды интеллект, жоғары өнімді есептеу жүйелері, ақпаратты қорғау және оның қауіпсіздігі, мультимедиа технологиялары және басқалары;
4) АКТ қызметтерді коммерцияландыру орталықтарын құру;
5) ноу-хау технологиялық және зияткерлік трансфертін қамтамасыз ету мақсатында білімнің ғаламдық банкін пайдалану үшін шетелдік зерттеу және көп ұлтты корпорациялармен ынтымақтастық жасау;
6) өндірістік кәсіпорындардың технологиялық қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін білім мекемелері мен ғылыми-зерттеу ұйымдарын қолданбалы зерттеу қызметіне белсенді түрде тарту арқылы ғылым—білім-индустриясының тығыз ынтымақтастығын орнату;
7) өзіндік әзірлемелерін ілгерілету бойынша университеттер мен ғылыми-зерттеу ұйымдарында маркетингтік және коммерциялық қызмет машықтарын дамыту;
8) АКТ саласындағы отандық кәсіпорындарды әлемдік нарыққа шығаруға көмек көрсету;
9) еркін әрі ашық бағдарламалық қамтамасыз етуді кеңінен қолдана отырып, бағдарламалық қамтамасыз ету мен АТ-қызметтер нарығын дамыту;
10) мемлекеттік органдардың, жер қойнауын пайдаланушылардың, концессионерлердің, жүйе түзуші ұйымдардың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялар мен акцияларының елу және одан астам пайызы (қатысу үлестері) ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияларға тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуы кезінде тұрақты негізде АКТ саласындағы жергілікті қамтуды дамытуды мониторингтеу және талдау жүргізу.

3. Создание информационной среды для социально-экономического и
культурного развития общества
1) Развитие человеческого капитала
Повышение уровня компьютерной грамотности и образования
специалистов в области ИКТ
Внедрение ИКТ во многом определяет сегодня развитие науки, образования, экономической и социальной сфер, способствует росту производительности труда и качеству выпускаемых товаров, услуг, повышению эффективности работы государственных органов власти и их взаимодействия с обществом. Однако невысокий уровень знания работниками тех или иных сфер применяемых в их работе программных обеспечений, ресурсов, новых технологий не позволит правильно и эффективно использовать внедряемые ИКТ, а соответственно, повышать качество предоставляемых ими услуг и выполняемых функций. Поэтому при построении информационного общества ключевым вопросом становится не только повышение уровня общей компьютерной грамотности населения, но и повышение уровня компьютерной грамотности по профильным направлениям работников всех отраслей экономики, государственных и гражданских служащих, представителей малого и среднего бизнеса.
Краткий анализ текущей ситуации
В 2006 году была принята Государственная программа снижения информационного неравенства на 2007 - 2009 годы. Указанная программа, а также высокий уровень распространения ИКТ и проникновение Интернет в экономику, государственное управление, повседневную жизнь и профессиональную деятельность граждан дали свои результаты, и уровень компьютерной грамотности вырос с 18,7 % (по данным 2008 года) до 47,4 % (по данным за 2011 год). Однако имеет место проблема с узкоспециализированной компьютерной грамотностью: врачи недостаточно знают применяемые в медицине технологии и не смогут без повышения квалификации перейти к телемедицине; многие учителя нуждаются в специальной подготовке, чтобы начать использовать систему электронного обучения и т.д.
Негативными факторами подготовки IT-специалистов являются отстающие от уровня развития ИКТ методология и принципы отбора содержания образования для их подготовки. Недостаточно развита система адаптации и разработки профессиональных стандартов, соответствующих международным стандартам, совершенствования квалификационных требований к современным IT-специалистам, что не позволяет достичь адекватности содержания подготовки кадров потребностям индустрии.
Для развития дистанционных форм занятости в 2012 году внесены поправки в трудовое законодательство в части законодательного закрепления дистанционной формы занятости. Однако реальных условий для широкого применения указанной формы работы пока не создано, а между тем дистанционная занятость влияет на многие показатели, такие, как, например, снижение пробок на дорогах, уменьшение вреда экологии, социальная сторона вопроса (например, занятость инвалидов или женщин, имеющих маленьких детей), повышение благосостояния населения и т.д.
Задача: создание условий для развития человеческого капитала как главного фактора формирования информационного общества в Казахстане.
Целевые индикаторы:

3. Қоғамды әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамытуға арналған
ақпаратты орта құру
1) Адами капиталды дамыту
АКТ саласындағы мамандардың компьютерлік сауаттылығы мен білім
деңгейін арттыру
Бүгінгі күні АКТ-ны енгізу көп жағдайда ғылым, білім, экономикалық және әлеуметтік саланы дамытуды белгілейді, еңбек өнімділігі, өндірілетін тауарлар, қызметтердің сапасын, мемлекеттік билік органдарының жұмысының тиімділігін және олардың қоғаммен өзара іс-қимыл жасауын арттыруға ықпал етеді. Алайда жұмысында бағдарламалық қамтамасыз етуді, ресурстарды, жаңа технологияларды пайдаланатын қандай да бір саланың қызметкерлері білімінің жоғары деңгейінсіз, енгізілетін АКТ-ны дұрыс әрі тиімді пайдалануға және тиісінше олар ұсынатын қызметтер мен орындалатын функцияларының сапасын арттыруға мүмкіндік бермейді. Сондықтан, ақпаратты қоғамды құру кезіндегі негізгі мәселе тұрғындардың жалпы компьютерлік сауаттылығын арттырумен қатар, экономиканың барлық салаларындағы қызметкерлердің, мемлекеттік және азаматтық қызметкерлердің, шағын және орта бизнес өкілдерінің бейінді бағыттар бойынша компьютерлік сауаттылық деңгейін арттыруға болады.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
2006 жылы Ақпараттық теңсіздікті төмендету жөніндегі 2007 - 2009 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама қабылданды. Көрсетілген бағдарлама, сондай-ақ АКТ таралуының жоғары деңгейі және Интернеттің экономикаға, мемлекеттік басқаруға, азаматтардың күнделікті өмірі мен кәсіби қызметіне енуі өз нәтижесін берді және компьютерлік сауаттылық деңгейі 2008 жылғы деректер бойынша 18,7 %, ал 2011 жылғы деректер бойынша 47,4 % дейін өсті. Алайда арнайы мамандандырылған компьютерлік сауаттылыққа қатысты проблема орын алып отыр, дәрігерлер медицинада қолданылатын технологияларды жеткілікті деңгейде білмейді және біліктілікті арттырусыз телемедицинаға кеше алмайды, көптеген оқытушылар электрондық оқыту жүйесін пайдалануды бастау үшін арнайы дайындықты қажет етеді және т.с.с.
АТ-мамандарын даярлаудың келеңсіз факторлары даму деңгейі төмен АКТ әдістеме, оларды даярлауға арналған білім беру мазмұнын іріктеу қағидаттары болып табылады. Халықаралық стандарттарға сай келетін кәсіби стандарттарды әзірлеу және бейімдеу, қазіргі заманғы АТ-мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын жетілдіру жүйелері жеткілікті деңгейде дамымаған, бұл мамандарды даярлау мазмұнының индустрияның қажеттіліктеріне барабарлығына қол жеткізуге мүмкіндік бермейді.
Қашықтан жұмыспен қамту нысандарын дамыту үшін 2012 жылы еңбек заңнамасына қашықтан жұмыспен қамту нысанын заңнамалық бекіту бөлігінде түзетулер енгізілді. Алайда жұмыстың аталған нысанын кеңінен қолдану үшін нақты жағдай жасалған жоқ, дегенмен қашықтықта жұмыс істейтіндер көптеген көрсеткіштерге әсер етеді, мысалы, жол кептелістерінің азаюы, экологияға келтірілетін зиянды төмендету, мәселенің әлеуметтік жағы (мысалы, мүгедектердің немесе жас балалары бар әйелдердің жұмыс істеуі), халықтың әл-ауқатын арттыру және т.с.с.
Міндеті: Қазақстанда ақпаратты қоғамды қалыптастырудың басты факторы ретінде адами капиталдың дамуына жағдайлар жасау.
Нысаналы индикаторлар:

1) индекс развития человеческого капитала в 2017 году - 0,764, в 2020 году - 0,781;
2) доля электронных образовательных ресурсов в 2017 году - 60 %, в 2020 году - 100 %;
3) уровень компьютерной грамотности населения в 2017 году - 65 %, в 2020 году - 80 %;
4) количество занятых дистанционно на 100 работающих в 2017 году - 7 человек, в 2020 году - 20 человек.
Пути достижения
Для развития человеческого капитала как главного фактора формирования информационного общества в Казахстане в рамках данной программы будут реализованы следующие меры:
1) открытие специализированных курсов повышения компьютерной грамотности работников той или иной сферы до необходимого уровня знаний, применяемых в его работе ИКТ;
2) проработка вопроса развития рынка дистанционной занятости;
3) проведение курсов по базовым навыкам компьютерной грамотности и получению государственных услуг в электронной форме для предпринимателей малого и среднего бизнеса, безработной и/или частично занятой молодежи, а также лиц с ограниченными возможностями здоровья, пожилых людей и других категорий социально незащищенных слоев населения;
Для повышения уровня квалификации специалистов в области ИКТ с учетом высокого роста новых технологий будут реализованы следующие меры:
1) разработка отраслевой рамки квалификаций в области ИКТ;
2) создание профессиональных стандартов в области ИКТ;
3) разработка образовательных программ в соответствии с профессиональными стандартами в сфере ИКТ.
ИКТ в образовании и науке
Развитие современных ИКТ диктует темп и вектор развития образования: методики должны быть вариабельны, задания приближены к производственной практике, а преподаватели обязаны быть не только высокопрофессиональными, но и непрерывно повышать свою квалификацию как методическую, так и производственную. В противном случае влияние ИКТ на формирование человеческого капитала будет отрицательным.
Будущее образование - это смешанное образование, то есть симбиоз очных и сетевых форм обучения с разной степенью вовлечения в образовательный процесс. В настоящее время в мире практикуется смешанное обучение (традиционное и электронное). В будущем смешанная форма обучения станет доминирующей в среднем образовании.
Учет всех новых тенденций развития ИКТ в сфере образования и применение их в образовательном процессе помогут вывести образование страны на новый уровень.
Краткий анализ текущей ситуации
В целях глобального внедрения возможностей ИКТ в сферу среднего образования в 2011 году начат проект внедрения информационной системы электронного обучения (e-Learning) в школы и техническое и профессиональное образование (далее - ТиПО). Однако данный проект требует решения большого количества сопутствующих задач, таких, как стандартизация цифрового образовательного контента, обеспечение бесплатным или льготным ШПД организаций образования, обеспечение учащихся и учителей льготными условиями доступа к сети Интернет.
Задача: обеспечение конкурентоспособности образовательной и научной сфер Казахстана за счет внедрения ИКТ.
Целевые индикаторы:

1) адами капиталды дамыту индексі 2017 жылы - 0,764, 2020 жылы - 0,781;
2) электрондық білім беру ресурстарының үлесі 2017 жылы — 60 %, 2020 жылы - 100 %;
3) халықтың компьютерлік сауаттылық деңгейі 2017 жылы - 65 %, 2020 жылы - 80 %;
4) қашықтықтан жұмыс істейтіндер саны 100 тұрғынға 2017 жылы - 7 адам, 2020 жылы - 20 адам.
Қол жеткізу жолдары
Қазақстанда ақпаратты қоғамды қалыптастырудың басты факторы ретінде адами капиталды дамыту үшін аталған бағдарламаның шеңберінде мынадай шаралар іске асырылатын болады:
1) қандай да бір саладағы қызметкерлердің компьютерлік сауаттылығын оның жұмысында қолданылатын АКТ біліктілікті арттырудың мамандандырылған курстарды ашу;
2) қашықтықтан жұмыспен қамту нарығын дамыту мәселесін өңдеу;
3) компьютерлік сауаттылықтың негізгі машықтары мен шағын және орта бизнес кәсіпкерлері, жұмыссыз және/немесе ішінара жұмыспен қамтылған жастар, сонымен қатар денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдар, қарттар мен халықтың әлеуметтік қорғалмаған бөлігінің өзге де санаттарына жататын адамдар үшін электрондық нысанда мемлекеттік қызметтерді пайдалану бойынша курстарды өткізу.
Жаңа технологиялардың жоғары өсімін ескере отырып, АКТ саласындағы мамандардың біліктілік деңгейін арттыру үшін мынадай жағдайлар жасалады:
1) АКТ мамандықтары бойынша біліктіліктің салалық шеңберін әзірлеу;
2) АКТ мамандықтары бойынша кәсіби стандарттарды жасау;
3) АКТ саласындағы кәсіптік стандарттарға сәйкес білім беру бағдарламаларын әзірлеу.
Білімді беру мен ғылымдағы АКТ
Қазіргі заманғы АКТ дамуы білім беруді дамытудың қарқыны мен бағытын белгілейді: әдістемелер вариабельді, ғимараттар өндірістік тәжірибеге жақын болуы керек, ал оқытушылар жоғары білікті болуымен өздерінің әдістемелік және өндірістік біліктілігін үздіксіз арттырып отыруға міндетті болуға тиіс. Кері жағдайда АКТ-ның адами капиталды қалыптастыруға жасайтын ықпалы теріс болып шығады.
Болашақтағы білім - бұл аралас білім, яғни білім беру процесіне күндізгі және желілік оқу нысандарының тартылу дәрежесі әртүрлі симбиозы. Қазіргі уақытта әлемде аралас (дәстүрлі және электрондық) оқыту тәжірибеге енгізілген. Болашақта аралас оқу нысаны орта білім беруде басымдыққа ие болмақ.
Білім беру саласында АКТ-ны дамытудың барлық жаңа процестерін есепке алу және оларды білім беру процестерінде пайдалану елдегі білім беруді жаңа деңгейге шығаруға көмектеседі.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
Орта білім саласына АКТ мүмкіндіктерін ғаламдық енгізу мақсатында 2011 жылы мектептер мен техникалық және кәсіптік білім беруге (бұдан әрі - ТжКБ) электрондық оқытудың ақпараттық жүйесін (e-Learning) енгізу жобасы басталды. Алайда, бұл жоба цифрлық білім беру контентін стандарттау, білім беру ұйымдарын тегін немесе жеңілдікті КЖҚ қамтамасыз ету, оқушылар мен оқытушыларды жеңілдікті Интернетпен қамтамасыз ету сияқты бірқатар ілеспе міндеттерді шешуді талап етеді.
Міндеті: АКТ енгізу арқылы Қазақстанның білім беру және ғылым салаларының бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету.
Нысаналы индикаторлар:

1) доля научно-образовательных учреждений, подключенных к единой национальной научно-образовательной сети, в 2017 году - 50 %, в 2020 году - 100 %;
2) обеспечение доступности качественного образования с помощью ИКТ для детей с особыми потребностями (инклюзивное образование) в 2017 году - 30 %, в 2020 году - 50 %;
3) объем электронного образовательного контента в открытом доступе для школ и ТиПО в 2017 году - 60 %, в 2020 году - 90 %.
Пути достижения
Для полномасштабного внедрения ИКТ в сферу образования и повышения доступности качественного образования с помощью ИКТ будут реализованы следующие меры:
1) выработка предложений по системному развитию цифровых научно-образовательных ресурсов с применением мультимедиа-технологий;
2) гармонизация стандартов в области образования с международными стандартами;
3) выработка предложений по разработке концепции формирования информационной культуры в дошкольном образовании;
4) выработка предложений по созданию ресурсов по мониторингу и управлению жизнедеятельности детей дошкольного возраста.
Внедрение ИКТ в образовательный процесс средних учебных заведений предусматривает:
1) подготовку и повышение квалификации преподавателей для функционирования системы электронного обучения и администраторов системы электронного обучения;
2) обеспечение детей-инвалидов оборудованием и программным обеспечением.
Внедрение ИКТ в образовательный процесс высших учебных заведений предусматривает:
1)выработку предложений по созданию лабораторий при ВУЗах, оборудованных необходимыми средствами для реализации студентами своих научных работ;
2) перевод образовательных процессов в электронный формат: распространение материалов, публикация новостей, общение между студентами, индивидуальное общение между учащимися и преподавателями во всех учебных заведениях (как дошкольных, так и высших);
3) проработку вопросов внедрения в образовательный процесс обучения курсов практического использования новейших программных решений и приложений для конкретной профессиональной деятельности по специализациям (например, студентам экономических факультетов - современных программных решений в области экономики).
2) Развитие электронного здравоохранения
Внедрение ИКТ в систему здравоохранения позволит вывести на новый уровень качество оказания медицинской помощи. ИКТ будут играть жизненно важную роль в обеспечении и доставке медико-санитарной помощи. Технологии электронного здравоохранения позволяют проводить мониторинг за пациентами на расстоянии, лучше распространять информацию среди пациентов, улучшать доступ к медико-санитарной помощи, особенно в отдаленных районах, для инвалидов и лиц пожилого возраста.
Краткий анализ текущей ситуации
На сегодняшний день в области информатизации здравоохранения уже реализован ряд проектов. В 2011 году в рамках создания Единой информационной системы здравоохранения Республики Казахстан (далее - ЕИСЗ) были завершены работы по организации пилотной зоны ЕИСЗ. В целях информационного обеспечения реализации ЕИСЗ функционируют порталы "Бюро госпитализации", "Регистр прикрепленного населения", "Формирование счетов-реестров" ("Электронный регистр стационарных больных"), "Стимулирующий компонент к медико-санитарной помощи".
Однако остается проблема чрезмерной бюрократизации, что, в свою очередь, сказывается на качестве обслуживания пациентов. Из года в год отмечается увеличение очередей во врачебные кабинеты, пациенты не имеют широких альтернатив при выборе врача, а также не могут оперативно планировать время визита к нему. Данные проблемы в здравоохранении возможно устранить путем широкого внедрения ИКТ, перехода к "электронному здравоохранению", что позволит повысить доступность медицинских услуг для населения, обеспечить оперативность и точность диагностики и лечения пациентов, сократить время на заполнение бумаг и, соответственно, использовать его непосредственно для обслуживания пациентов.
Задача: повышение доступности и качества оказания медицинских услуг населению посредством максимального использования ИКТ.
Целевые индикаторы:

1) ғылыми білім берудің бірыңғай ұлттық желісіне қосылған ғылыми білім беру мекемелердің үлесі 2017 жылы - 50 %, 2020 жылы - 100 %;
2) ерекше қажеттіліктері бар (инклюзивті білім беру) балалар үшін АКТ көмегімен сапалы білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету 2017 жылы - 30 %, 2020 жылы - 50 %;
3) мектептер мен ТжКБ үшін ашық қолжетімділіктегі электрондық контенттің көлемі 2017 жылы - 60 %, 2020 жылы - 90 %.
Қол жеткізу жолдары
Білім беру саласына АКТ-ны толық ауқымда енгізу және АКТ көмегімен сапалы білімнің қолжетімділігін арттыру үшін мынадай шаралар іске асырылды:
1) мультимедиа-технологияны қолдана отырып, цифрлық ғылым және білім ресурстарын жүйелі түрде дамыту жөнінде ұсыныстарды әзірлеу;
2) білім беру саласындағы стандарттарды халықаралық стандарттармен үйлестіру;
3) мектепке дейінгі білім берудегі ақпараттық мәдениетті қалыптастыру тұжырымдамасын әзірлеу;
4) мектеп жасына дейінгі балалардың тыныс-тіршілігін мониторингтеу және басқару бойынша ресурстарды құру жөнінде ұсыныстарды әзірлеу.
Орта білім беру мекемелерінің білім беру процесіне АКТ-ны енгізу мыналарды көздейді:
1) электрондық оқыту жүйесінің жұмыс істеуі үшін оқытушыларды және электрондық оқыту жүйесінің әкімшілерін даярлау және біліктілігін арттыру;
2) мүгедек балаларды жабдықтармен және бағдарламалық қамтамасыз ету.
Жоғары оқу орындарының оқу процесіне АКТ-ны енгізу мыналарды көздейді:
1) ЖОО-лар жанында студенттердің өздерінің ғылыми жұмыстарын іске асыруы үшін қажетті құралдармен жабдықталған зертханалар құру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу;
2) білім беру процестерін электрондық форматқа көшіру: материалдарды тарату, жаңалықтарды жариялау, студенттердің өзара араласуы, оқу орындарының бәрінде (мектепке дейінгі және жоғары) оқушылар мен оқытушылардың арасында жеке қарым-қатынас жасау;
3) білім беру процесіне мамандану бойынша нақты кәсіптік қызметке арналған жаңа бағдарламалық шешімдер мен қосымшаларды тәжірибелік пайдалану курстарын оқуды (мысалы, экономика факультеттерінің студенттеріне - экономика саласындағы қазіргі заманғы бағдарламалық шешімдер) енгізу.
2) Электрондық денсаулық сақтауды дамыту
АКТ-ны денсаулық сақтау саласына енгізу медициналық көмек көрсетудің сапасын жаңа деңгейге көтеруге мүмкіндік береді. АКТ дәрігерлік-санитарлық көмек көрсетуде және қамтамасыз етуде өмірлік маңызды рөлге ие болады. Электрондық денсаулық сақтау технологиялары емделушілерге қашықтықтан мониторинг жүргізуге, емделушілер арасында ақпарат таратуды жақсартуға, медициналық-санитарлық көмекке қолжетімділікті, әсіресе шалғайдағы аудандарда, мүгедектер мен егде жастағы адамдар үшін жақсартуға мүмкіндік береді.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
Бүгінгі таңда денсаулық сақтау саласын ақпараттандыру саласында бірқатар жобалар іске асырылды. 2011 жылы Қазақстан Республикасының бірыңғай ақпараттық денсаулық сақтау жүйесін (бұдан әрі - ДСБАЖ) құру шеңберінде ДСБАЖ пилоттық аймағын ұйымдастыру бойынша жұмыстар аяқталды. ДСБАЖ іске асыруды ақпараттық қамтамасыз ету мақсатында "Ауруханаға жатқызу бюросы", "Бекітілген тұрғындардың тізілімі", "Есеп-тізілімдерді қалыптастыру" ("Стационарлық емделушілердің электрондық тіркелімі"), "Дәрігерлік-санитарлық көмектің ынталандырушы құраушысы" порталдары жұмыс істейді.
Алайда шектен тыс төрешілдік проблемасы сақталып отыр, бұл өз кезегінде емделушілерге қызмет көрсетудің сапасына әсер етеді. Жылдан-жылға емделушілердің дәрігердің кабинетіне кезегінің артуы байқалады, емделушілердің дәрігерді таңдауы кезінде балама көп емес, сондай-ақ оған бару уақытын жедел жоспарлай алмайды. Денсаулық сақтау жүйесіндегі аталған проблемаларды АКТ-ны кеңінен енгізу, "электрондық денсаулық сақтауға" көшу арқылы жоюға болады, бұл медициналық қызметтердің халыққа қолжетімділігін арттыруға, емделушілерді диагностикалау және емдеудің жеделдігі мен дәлдігін қамтамасыз етуге, қағаздарды толтыруға кететін уақытты қысқартуға және тиісінше оны тікелей емделушіге қызмет көрсетуге жұмсауға мүмкіндік береді.
Міндеті: АКТ-ны барынша пайдалану арқылы халыққа медициналық қызметтерді көрсетудің қолжетімділігі мен сапасын арттыру.
Нысаналы индикаторлар:

1) доля организаций здравоохранения, подключенных к единой сети здравоохранения, в 2017 году - 60 %, в 2020 году - 100 %;
2) доля населения, обеспеченного "электронными медицинскими картами", в 2017 году - 60 %, в 2020 году - 100 %;
3) интеграция информационных систем организаций здравоохранения с единой интеграционной платформой в 2017 году - 40 %, в 2020 году - 100 %;
4) количество компьютеров на 100 медицинских работников в 2017 году - 60, в 2020 году - 100;
5) уровень компьютерной грамотности медицинских работников в 2017 году - 60 %, в 2020 году - 100 %.
Пути достижения
Повышение доступности населению и качества медицинских услуг посредством внедрения ИКТ в сферу здравоохранения предусматривает реализацию следующих мер:
1) подключение к ЕИСЗ всех медицинских учреждений страны для обмена и доступа к информации;
2) перевод всей первичной бумажной медицинской документации в электронную форму (при этом будет обеспечен единый формат для всей медицинской документации);
3) создание защищенной единой сети здравоохранения, позволяющей в необходимых случаях организовывать телемосты, консилиумы и консультации с ведущими специалистами отрасли;
4) разработка, внедрение единой интеграционной платформы и подключение к ней всех информационных систем и баз данных медицинских организаций и организаций здравоохранения, хранящих в себе всю необходимую информацию о деятельности учреждений, специалистах, графиках приема больных, обеспечение доступа населения к медицинским базам данных посредством сети Интернет или мобильной телефонии, а также внедрение устройств мониторинга состояния здоровья пациентов, передающих данные в режиме реального времени в электронную карту пациента и лечащему врачу посредством защищенной электронной карты пациента, содержащей информацию о посещениях, диспансеризации, диагностических обследованиях, амбулаторном и стационарном лечении, с возможностью оперативного доступа посредством Интернет;
5) создание базы данных научной и медицинской информации, включая публикации, отчеты, исследования, сведения об эпидемиях и очагах заболеваний, информацию о заболеваниях, их профилактике и лечении;
6) создание общедоступной единой базы данных лекарственных препаратов, имеющих регистрацию в Республике Казахстан, и их наличия в аптечных сетях;
7) создание системы электронных медицинских назначений и рецептов, позволяющих оперативно получить доступ к архиву назначений пациентов;
8) внедрение телемедицинских браслетов мониторинга состояния здоровья пожилых и одиноких граждан (свыше 60 лет);

1) бірыңғай денсаулық сақтау желісіне қосылған денсаулық сақтау ұйымдарының үлесі 2017 жылы - 60 %, 2020 жылы - 100 %;
2) "Электрондық медициналық карталармен" қамтамасыз етілген тұрғындардың үлесі 2017 жылы - 60 %, 2020 жылы - 100 %;
3) денсаулық сақтау ұйымдарының ақпараттық жүйелерін бірыңғай ықпалдастық тұғырнамасымен ықпалдастыру 2017 жылы - 40 %, 2020 жылы - 100 %;
4) 100 медициналық қызметкерге есептегенде компьютерлер саны 2017 жылы - 60, 2020 жылы - 100.
Қол жеткізу жолдары
АКТ-ны денсаулық сақтау саласына енгізу арқылы халыққа медициналық қызметтердің қолжетімділігі мен сапасын арттыру мынадай іс-шараларды іске асыруды көздейді:
1) ақпарат алмасу және ақпаратқа қолжетімділігі үшін елдің барлық медициналық мекемелерін ДСБАЖ-ға қосу;
2) барлық бастапқы қағаз түріндегі медициналық құжаттаманы электрондық форматқа көшіру (бұл ретте барлық медициналық құжат үшін бірыңғай формат қамтамасыз етіледі);
3) қажет болған жағдайларда телекөпірлерді, консилиумдарды және саланың жетекші мамандарымен консультацияларды ұйымдастыруға мүмкіндік беретін денсаулық сақтаудың қорғалған бірыңғай желісін құру;
4) мекемелердің қызметі, мамандар, науқастарды қабылдау кестесі туралы барлық қажетті ақпаратты қамтитын бірыңғай ықпалдастырылған тұғырнаманы әзірлеу, енгізу және оған медициналық мекемелер мен денсаулық сақтау ұйымдарының барлық ақпараттық жүйелерін және деректер қорын қосу, тұрғындардың Интернет желісі немесе ұтқыр телефония арқылы медициналық деректер қорына қолжетімділігін қамтамасыз ету, сондай-ақ Интернет арқылы жедел қолжетімділік мүмкіндігімен дәрігерге бару, ауруханаға жату, диагностикалық зерттеулер, амбулаториялық және стационарлы емдеулер туралы ақпаратты қамтитын, емделушінің қорғалған электрондық (ұтқыр) картасы арқылы нақты уақыт режимінде деректерді емделушінің электрондық картасына және емдеуші дәрігеріне жіберетін емделушінің денсаулық жағдайын мониторингтеу құрылғыларын енгізу;
5) эпидемиялар мен ауру ошақтары, аурулар, олардың алдын алу және емдеу туралы мәліметтер, жарияланымдар, есептер, зерттеулерді қоса алғанда, ғылыми және медициналық ақпараттың деректер қорын құру;
6) Қазақстан Республикасында тіркелген дәрілік препараттардың және олардың дәріханалар желісінде болуының жалпыға қолжетімді бірыңғай деректер қорын құру;
7) емделушілердің тағайындау мұрағатына қолжетімділікті жедел алуға мүмкіндік беретін электрондық медициналық тағайындаулар мен рецепттердің жүйесін құру;
8) егде тартқан және жалғызілікті азаматтардың (60 жастан асқан) денсаулық жағдайын мониторингтеудің телемедициналық білезігін енгізу;

9) автоматизация служб скорой помощи;
10) создание системы подготовки и повышения квалификации работников здравоохранения по вопросам ИКТ и информационной безопасности.
3) Развитие электронной коммерции
Электронная коммерция - это относительно новый для нас, но хорошо уже развитый на Западе и в Юго-Восточной Азии сегмент экономики, который включает в себя все финансовые и торговые транзакции, осуществляемые при помощи компьютерных сетей, и бизнес-процессы, связанные с проведением таких транзакций. Наиболее динамично рынок электронной коммерции начал развиваться в нашей стране в последние два года, что обусловлено стремительным ростом количества интернет-пользователей, увеличением влияния социальных сетей, устранением монополии в области электронных платежей и переходом ведущих веб-сервисов от технологической платформы Web 1.0 к Web 2.0.
Краткий анализ текущей ситуации
Сегодня Казахстан значительно отстает от индустриальных стран мира в развитии электронной коммерции (объем электронной торговли в 2011 году составил 260 млн. долларов США, или 0,4 % от общего рынка товаров и услуг, что в 10 раз меньше, чем в России). Отчасти это объясняется более поздним появлением в казахстанском сегменте сети Интернет критической массы пользователей. Как показывает мировая практика, электронная коммерция становится индустрией, когда число пользователей Интернетом от общего населения страны превышает 20 % и они там находятся не менее 2-3 лет (время, достаточное для снятия барьера боязни платить он-лайн).
Вторая часть проблемы - нехватка культуры оплаты по платежным карточкам и критично высокий уровень отказов при оплате по платежным карточкам в e-commerce. В настоящее время только 21 % от всех транзакций - это безналичные платежи с использованием платежной карточки, все остальное снятие денег с платежной карточки - через банкомат (например, по данным Национального Банка Республики Казахстан, в августе 2012 года в стране на 11 млн. платежных карточек приходилось 12,5 млн. транзакций по снятию наличных и только 3,4 млн. платежных транзакций безналичных платежей с использованием платежной карточки). Если говорить об оплате в Интернете по платежной карточке, то ситуация усугубляется большим числом отказов (уровень отказов при оплате по платежным карточкам у разных игроков рынка составляет от 37 до 48 %).
Задача: обеспечение конкурентоспособности отечественного рынка электронной коммерции.
Целевые индикаторы:

9) жедел жәрдем қызметін автоматтандыру;
10) АКТ және ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша денсаулық сақтау қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және даярлау жүйесін құру.
3) Электрондық коммерцияны дамыту
Электрондық коммерция - бұл біз үшін салыстырмалы түрде жаңа, ал Батыста және Оңтүстік Шығыс Азияда жақсы дамыған экономика сегменті, ол компьютерлік желілердің көмегімен барлық қаржылық және сауда транзакцияларын, осындай транзакцияларды жүргізуге байланысты бизнес-процестерді қамтиды. Электрондық коммерция нарығы біздің елімізде соңғы екі жылда неғұрлым қарқынды дами бастады, бұл интернет-пайдаланушылар санының артуымен, әлеуметтік желілер ықпалының артуымен, электрондық төлемдер саласындағы монополияның артуын жоюмен және жетекші веб-парақшалардың Web 1.0 технологиялық тұғырнамасынан Web 2.0 тұғырнамасына көшуімен түсіндіріледі.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
Бүгінгі күні Қазақстан электрондық коммерцияны дамыту бойынша әлемнің индустриялық елдерінен айтарлықтай артта қалуда (электрондық сауда көлемі 2011 жылы 260 миллион АҚШ доллар немесе тауарлар мен қызметтердің жалпы нарығының 0,4 % құрайды, бұл Ресеймен салыстырғанда он есе кем, олардың аталған көрсеткіші 4 %). Бұл Интернет желісінің қазақстандық сегментінде пайдаланушылардың шекті салмағының айтарлықтай кеш пайда болуымен түсіндіріледі. Әлемдік тәжірибе көрсетіп отырғандай, электрондық коммерция Интернет пайдаланушылардың саны халықтың жалпы санының 20 %-ынан артық болған кезде және онда кемінде 2-3 жыл болғанда (он-лайн төлеу қорқынышы кедергісін жою үшін жеткілікті уақыт) индустрияға айналады.
Проблеманың екінші бөлігі - төлем карточкалары бойынша төлеу мәдениетінің жетіспеушілігі және e-commerce карточкалары бойынша төлеу кезінде бас тартудың аса жоғары деңгейі. Қазіргі кезде барлық транзакциялардың тек 21 %-ы - төлем карталарын пайдалана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдер, ал қалғаны банкомат арқылы төлем карточкасынан ақша алу (мысалы, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2012 жылғы тамыздағы деректері бойынша елімізде 11 млн. төлем карточкасына қолма-қол ақшаны алу бойынша 12,5 млн. транзакция және картадан 3,4 млн. қолма-қол төлемсіз төлем транзакциялары) сәйкес келеді. Интернетте төлем карточкасы бойынша төлеу туралы айтатын болсақ, жағдай бас тартулардың көптігімен тереңдей түседі (нарықтың түрлі ойыншыларының төлем карточкалары бойынша төлеу кезінде бас тарту деңгейі 37-ден 48 %-ға дейін құрайды).
Міндеті: электрондық коммерцияның отандық нарығының бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету.
Нысаналы индикаторлар:

1) доля электронной коммерции в общем рынке товаров и услуг в 2017 году - 7 %, в 2020 году - 10 %;
2) доля оборота казахстанских интернет-магазинов в общем обороте товаров и услуг, оплачиваемых электронно, в 2017 году - 30 %, в 2020 году - 40 %.
Пути достижения
Для развития электронной коммерции будут предприниматься следующие меры:
1) выработка предложений по созданию отраслевых торговых площадок;
2) рассмотрение вопроса о формировании отчетности по транзакциям (количество и объемы), совершаемым в интернет-магазинах;
3) совершенствование законодательства и правоприменительной практики в области электронной коммерции;
4) поддержка конференций, семинаров и "круглых столов" на тему развития интернет-среды в целом и интернет-бизнеса в частности, и проведение информационно-развлекательной работы по использованию электронных платежных инструментов в Интернете.
4) Формирование электронной экономики
ИКТ в промышленности
Информационные технологии, как известно, увеличивают гибкость производства и оперативность принятия решений, создают основу для выхода на глобальные рынки и для конкурентоспособности предприятий. Однако при этом спрос на них, при относительно низком уровне информатизации отечественной промышленности, не демонстрирует устойчивого и сильного роста. Экономические базы предприятий в своей массе пока недостаточно подготовлены к интенсивному потреблению ИКТ. А те отрасли, где высокие технологии не участвуют в формировании прибыли, предпочитают тратиться на эту статью разово.
В современном информационном и высокотехнологичном веке отечественные промышленные предприятия для обеспечения своей конкурентоспособности должны пересмотреть свои взгляды и отношения по применению ИКТ в производственной и административно-хозяйственной деятельности и уделить должное внимание автоматизации всех внутренних процессов.
Краткий анализ текущей ситуации
Согласно данным Агентства Республики Казахстан по статистике, общий объем промышленного производства Республики Казахстан за январь-август 2012 года составил 10 687 879 млн. тенге, поднявшись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 0,7 %.
Количество крупных и средних промышленных предприятий и производств на сегодняшний день составляет 1 848.
Несмотря на положительную динамику роста показателей промышленности, необходимо отметить низкий уровень освоения предприятиями промышленности высоких технологий в своей производственной деятельности.
Для обеспечения конкурентоспособности промышленных предприятий требуется постоянное совершенствование производственных процессов путем внедрения ИКТ и обучения работников промышленных предприятий специальным знаниям в сфере ИКТ. Поэтому предприятиям очень важно уделять внимание этому аспекту и стимулировать развитие инновационной деятельности среди производственного персонала.
Задача: обеспечение условий для создания современных высокотехнологичных производств на предприятиях промышленности, обеспечивающих выпуск конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Целевые индикаторы:

1) тауарлар мен қызметтердің жалпы нарығындағы электрондық коммерция үлесі 2017 жылы - 7 %, 2020 жылы - 10 %;
2) электрондық түрде ақы төленетін тауарлар мен қызметтердің жалпы айналымындағы қазақстандық интернет-дүкендердің айналым үлесі 2017 жылы - 30 %, 2020 жылы - 40 %.
Қол жеткізу жолдары
Электрондық коммерцияны дамыту үшін мынадай шаралар қабылданады:
1) салалық сауда алаңдарын құру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2) Интернет-дүкендерде жасалатын транзакциялар (саны және көлемі) бойынша есептілікті қалыптастыру туралы мәселені қарау;
3) электрондық коммерция саласындағы заңнаманы және құқық қолдану тәжірибесін жетілдіру;
4) жалпы интернет-ортаны және негізінен интернет-бизнесті дамыту тақырыбына конференцияларды, семинарларды, дөңгелек үстелдерді қолдау және интернетте электрондық төлем құралдарын пайдалану бойынша ақпараттық-ойын-сауық жұмыстарын қолдану.
4) Электрондық экономиканы қалыптастыру
Өнеркәсіп саласындағы АКТ
Ақпараттық технологиялар өндірістің икемділігі мен шешім қабылдаудың жеделдігін арттырады, жаһандық нарықтарға шығу мен кәсіпорынның бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін негіз жасайды. Алайда отандық өнеркәсіпті ақпараттандырудың айтарлықтай төмен деңгейі жағдайында оларға деген сұраныс тұрақты және қарқынды өсуді көрсетпей отыр. Кәсіпорынның экономикалық базалары АКТ-ны қарқынды тұтынуға әлі дайын емес. Ал жоғары технологиялар кіріс қалыптастыруға қатыспайтын салалар бұл салаға біржолғы шығындарды ғана жұмсауды қалайды.
Қазіргі заманғы ақпараттық және жоғары технологиялық дәуірде отандық өнеркәсіптік кәсіпорындар өзінің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін АКТ-ны өндірістік және әкімшілік-шаруашылық қызметте пайдалануға қатысты өзінің көзқарасын қайта қарауы және барлық ішкі процестерді автоматтандыруға тиісті назар аударуы қажет.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік өндірісінің 2012 жылғы қаңтар-тамыз аралығындағы жалпы көлемі 10 687 879 млн. теңгені құрады және өткен жылмен салыстырғанда 0,7 %-ға артты.
Бүгінгі күні ірі және орташа өнеркәсіп кәсіпорындары мен өндірістердің саны 1 848 құрайды.
Өнеркәсіп көрсеткіштерінің оң серпініне қарамастан, өнеркәсіп кәсіпорындарының өзінің өндірістік қызметінде жоғары технологияларды игеруінің деңгейі төмен екенін атап өту қажет.
Өнеркәсіп кәсіпорындарының бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін АКТ-ны енгізу және өнеркәсіп кәсіпорындарының қызметкерлерін АКТ саласындағы арнайы біліктілікке оқыту арқылы өндірістік процестерді тұрақты жетілдіру талап етіледі. Сол себепті кәсіпорындардың аталған аспектіге назар аударғаны және өндірістік қызметкерлер арасында инновациялық қызметті дамытуды ынталандыруы аса маңызды.
Міндеті: қосылған құны жоғары бәсекеге қабілетті өнім шығаруды қамтамасыз ететін өнеркәсіп кәсіпорындарында қазіргі заманғы жоғары технологиялық өндіріс құру үшін жағдай жасау.
Нысаналы индикаторлар:

1) доля работников промышленных предприятий, прошедших обучение на повышение уровня компьютерной грамотности, в 2017 году - 70 %, в 2020 году - 100 %;
2) увеличение затрат на ИКТ в объеме произведенной продукции промышленными предприятиями в 2017 году - на 30 %, в 2020 году - на 50 % (относительно 2012 года);
3) увеличение удельного ИКТ-бюджета предприятий в 2017 году на 30 %, в 2020 году - на 50 % (относительно 2012 года);
4) доля инновационно-активных предприятий в 2017 году - 5 %, в 2020 году - 10 %;
5) доля инновационной продукции в объеме отгруженной продукции предприятиями промышленности в 2017 году - 10 %, в 2020 году - 20 %.
Пути достижения
Реализация задачи по обеспечению условий для создания современных высокотехнологичных производств на предприятиях промышленности, обеспечивающих выпуск конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью, будет осуществляться путем принятия следующих мер:
1) развитие ИКТ-инфраструктуры промышленных предприятий;
2) роботизация всех производственных процессов с высоким уровнем опасности для здоровья и жизни человека;
3) внедрение автоматизированных систем управления технологическими и внутренними процессами на предприятиях промышленности;
4) развитие инновационной деятельности предприятиями промышленности путем тесного взаимодействия с отечественными научно-исследовательскими организациями и высшими учебными заведениями;
5) стимулирование промышленных предприятий к внедрению энерго-, ресурсосберегающих, "зеленых" и ИКТ в производственном процессе путем использования инструментов поддержки в рамках Закона Республики Казахстан "О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности" и совершенствования налогового и земельного законодательства;
6) развитие и внедрение новых схем продаж через Интернет произведенной продукции промышленными предприятиями для открытия новых рынков сбыта;
7) развитие промышленными предприятиями своей логистической и складской инфраструктуры для оптимизации процесса учета складских запасов, контроля перемещения грузов с применением технологии радиочастотной идентификации (RFID), геоинформационных систем и ERP систем;
8) использование телеметрических датчиков и геоинформационных систем для мониторинга за состоянием агрегатов и узлов объектов промышленных предприятий.
ИКТ в транспортной системе
Базовым инструментом для решения задачи повышения эффективности и привлекательности транспортной отрасли Казахстана должно стать внедрение интеллектуальной транспортной системы (далее - ИТС) - комплекса взаимосвязанных автоматизированных систем, решающего задачи управления дорожным движением, мониторинга и управления работой всех видов транспорта (индивидуального, общественного, грузового), информирования граждан и предприятий об организации транспортного обслуживания на территории региона, страны. ИТС направлена на решение трех основных задач: безопасность, мобильность, защита окружающей среды.
Важным элементом построения ИТС является глобальная навигационная спутниковая система (далее - НСС). Решения на основе данной системы повышают эффективность работы не только наземного транспортного комплекса, но и активно применяются в авиации, на флоте, в железнодорожном секторе, служат для синхронизации линий передач и транспортировки, применяются в связи для синхронизации передачи данных и т.д.
Формирование и внедрение ИТС повысят эффективность управления перевозками, сократят непроизводственные затраты на транспортировку грузов, пассажиров, ускорят развитие транспортно-коммуникационной структуры, обеспечат благоприятный климат для внедрения сервисов на основе уже существующих навигационных спутниковых систем.
Краткий анализ текущей ситуации

1) компьютерлік сауаттылық деңгейін арттыруға оқудан өткен өнеркәсіп кәсіпорындары қызметкерлерінің үлесі 2017 жылы - 70 %, 2020 жылы - 100 %;
2) өнеркәсіп кәсіпорындарының өндірген өнімі көлемінде АКТ-ға жұмсалатын шығындардың ұлғаюы 2017 жылы - 30 %, 2020 жылы - 50 % (2012 жылға қатысты);
3) кәсіпорынның үлестік АКТ-бюджетін арттыру 2017 жылы - 30 %, 2020 жылы - 50 % (2012 жылға қатысты);
4) инновациялық-белсенді кәсіпорындардың үлесі 2017 жылы - 15 %, 2020 жылы - 10 %;
5) өнеркәсіп кәсіпорындарының жөнелтілген өнім көлеміндегі инновациялық өнімнің үлесі 2017 жылы — 10 %, 2020 жылы - 20 %.
Қол жеткізу жолдары
Қосылған құны жоғары бәсекеге қабілетті өнім шығаруды қамтамасыз ететін өнеркәсіп кәсіпорындарында қазіргі заманғы жоғары технологиялық өндірісті құру үшін міндетті іске асыруға жағдай жасау жөніндегі мынадай шараларды қабылдау арқылы жүзеге асырылады:
1) өнеркәсіптік кәсіпорындардың АКТ инфрақұрылымын дамыту;
2) адам өміріне және денсаулығына қауіп деңгейі жоғары өндірістік процестердің барлығын роботтандыру;
3) өнеркәсіп кәсіпорындарында технологиялық және ішкі процестерді басқару жүйелерін автоматтандыруды енгізу;
4) отандық ғылыми-зерттеу ұйымдарымен және жоғары оқу орындарымен тығыз өзара іс-қимыл жасау арқылы өнеркәсіп кәсіпорындарының инновациялық қызметін дамыту;
5) "Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы мен салық және жер заңнамасын жетілдіру шеңберінде қолдау құралдарын пайдалану арқылы өндірістік процесте энергия, ресурстарды үнемдеу, "жасыл" және АКТ-ны енгізуге өнеркәсіптік кәсіпорындарда ынталандыру;
6) жаңа өткізу нарығын ашу үшін өнеркәсіп кәсіпорындарының өндірістік өнімдерін Интернет арқылы сатудың жаңа схемаларын дамыту және енгізу;
7) қойма қорларын есепке алу процесін оңтайландыру, радиожиілікті сәйкестендіру (RFID) технологияларын, геоақпараттық жүйелерді және ERP жүйелерін пайдалану арқылы жүктерді орналастыруды бақылау үшін өзінің логистикалық және қойма инфрақұрылымын дамыту;
8) өнеркәсіп кәсіпорындары нысандарының агрегаттары мен тораптарының жағдайын мониторингтеу үшін геоақпараттық жүйелерді және телеметрикалық тетіктерді пайдалану.
Көлік жүйесіндегі АКТ
Қазақстанның көлік саласының тиімділігі мен тартымдылығын арттыру міндетін шешудің негізгі құралы зияткерлік көлік жүйесін (бұдан әрі - ЗКЖ) - көліктің барлық түрлерінің (жеке, қоғамдық, жүк) жұмысын мониторингтеу және басқару, жол жүрісін басқару, өңірдің, елдің аумағында көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыру туралы азаматтар мен кәсіпорындарды ақпараттандыру міндеттерін шешетін өзара байланысты автоматтандырылған жүйелер кешенін енгізу болуы тиіс. ЗКЖ үш негізгі мәселені шешуге бағытталады: қауіпсіздік, ұтқырлық, қоршаған ортаны қорғау.
ЗКЖ-ны құрудың маңызды элементі жаһандық навигациялық жерсеріктік жүйесі (бұдан әрі - НЖЖ) болып табылады. Аталған жүйенің негізіндегі шешімдер жер үстіндегі көлік кешені жұмысының тиімділігін арттырумен қатар, авиация, флот, теміржол саласында белсенді қолданылады, жіберу және тасымалдау желілерін синхрондау үшін қызмет етеді, деректерді жіберуді синхрондау үшін байланыста қолданылады және т.б.
ЗКЖ қалыптастыру және енгізу тасымалдауды басқарудың тиімділігін арттырады, жүктерді, жолаушыларды тасымалдауға жұмсалатын өндірістік емес шығындарды қысқартады, көлік-коммуникациялық құрылымды дамытуды жылдамдатады, қолданыстағы навигациялық спутниктік жүйелердің негізінде сервистерді енгізу үшін қолайлы жағдай жасалды.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау

Мировая торговля развивается высокими темпами в течение последних двух десятилетий. Ежегодный товарооборот между Европой и Азией, составляющий на данном этапе около 400 млрд. долларов США, к 2015 году может достичь 1 трлн. долларов США. В этой связи выгодное географическое расположение Казахстана целесообразно использовать для прохождения грузопотоков между Европой и Азией, что содействует увеличению доходов в бюджеты транспортных компаний и госбюджет Казахстана. В 2015 году Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан планирует увеличить объем транзита грузов до 25 млн. тонн, а общий доход от транзита составит 1,5 млрд. долларов США.
Среди основных недостатков транспорта в Казахстане можно отметить неудовлетворительную организацию перевозок, использование на транспорте устаревших технологий и низкий уровень сервиса транспортных услуг. Логистика, обеспечивающая в развитых странах большую часть выгод от рационализации транспортных потоков, их оптимального взаимодействия, в Казахстане находится в начальной стадии развития.
В этой ситуации Казахстану необходимо формировать современную транспортную инфраструктуру, обеспечивающую транзит грузов между Востоком и Западом, а также пассажирские перевозки как международные, так и внутренние, отвечающую уровню участвующих в транспортной интеграции развитых государств.
Задача: построение развитой транспортной инфраструктуры для обеспечения доступности, безопасности и качества транспортных услуг посредством внедрения ИКТ.
Целевые индикаторы:
1) уровень охвата ШПД к Интернет на предприятиях транспортной инфраструктуры в 2017 году - 30 %, в 2020 году - 100 %;
2) доля автомобильного пассажирского и грузового транспорта, оснащенного НСС, в 2017 году - 30 %, в 2020 году - 70 %;
3) доля маршрутов (рейсов, направлений), продажа билетов на которые осуществляется в электронном формате, в 2017 году - 40 %, в 2020 году - 100 %.
Пути достижения
Основными направлениями развития транспорта будут повышение эффективности и интеграция четырех основных составляющих транспортной инфраструктуры: железнодорожной, автомобильной, воздушной и водной.
Для развития транспортной инфраструктуры предусматривается реализация следующих решений.
1. Внедрение НСС, обеспечивающей:
1) мониторинг и управление различными видами транспорта;
2) предоставление информации в реальном масштабе времени гражданам и организациям об организации транспортного обслуживания в регионе;
3) оперативное предоставление информации в службы реагирования в случае возникновения криминальных и чрезвычайных ситуаций на транспорте.

Әлемдік сауда соңғы жиырма жылдың ішінде жоғары қарқынмен дамуда. Еуропа мен Азия арасындағы жыл сайынғы тауар айналымы қазіргі кезде шамамен 400 миллиард АҚШ долларды құрайды, 2015 жылға қарай 1 триллион АҚШ долларға жетуі мүмкін. Осыған байланысты Қазақстанның тиімді географиялық орналасуын Европа мен Азия арасындағы жүктер ағынын өткізу үшін пайдалану орынды болып табылады, бұл көлік компанияларының бюджеті мен Қазақстанның мемлекеттік бюджеті кірісінің артуына ықпалын тигізеді. 2015 жылы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі жүктер транзитінің көлемін 25 миллион тоннаға дейін арттыруды жоспарлап отыр, ал транзиттен түсетін жалпы кіріс 1,5 миллиард АҚШ долларды құрайды.
Қазақстандағы көліктің негізгі кемшіліктерінің арасында тасымалдауды жеткіліксіз ұйымдастыруды, көлікте ескірген технологияларды пайдалану мен көлік қызметтері сервистерінің төмен деңгейін атап өтуге болады. Дамыған елдерде көлік ағындарын оңтайландыру, олардың оңтайлы өзара іс-қимылынан пайданың көп бөлігін қамтамасыз ететін логистика Қазақстанда дамудың бастапқы деңгейінде.
Бұл жағдайда Қазақстанның Шығыс пен Батыс арасында жүктердің транзитін қамтамасыз ететін қазіргі көлік инфрақұрылымын, сондай-ақ дамыған мемлекеттердің көліктік ықпалдастығына қатысу деңгейі үшін жауап беретін халықаралық және ішкі жолаушылар тасымалын қалыптастыруы қажет.
Міндеті: АКТ енгізу арқылы көлік қызметтерінің қолжетімділігін, қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету үшін дамыған көлік инфрақұрылымын құру.
Нысаналы индикаторлар:
1) көлік инфрақұрылымы кәсіпорындарында Интернетке КЖҚ қамту деңгейі 2017 жылы - 30 %, 2020 жылы - 100 %;
2) НЖЖ-мен жарақтандырылған жолаушылар және жүк көлігінің үлесі 2017 жылы - 30 %, 2020 жылы - 100 %;
3) билеттерді сату электрондық форматта жүзеге асырылатын маршруттардың (рейс, бағыт) үлесі 2017 жылы - 40 %, 2020 жылы - 100 %.
Қол жеткізу жолдары
Көлікті дамытудың негізгі бағыттары көлік инфрақұрылымының төрт негізгі құраушысының тиімділігі мен ықпалдастығын арттыру болады: теміржол, автомобиль, әуе және су.
Көлік инфрақұрылымын дамыту үшін мынадай шешімдерді іске асыру көзделеді:
1. Мыналарды қамтамасыз ететін НЖЖ енгізу:
1) көліктің әртүрлі түрлерін мониторингтеу және басқару;
2) азаматтар мен ұйымдарға өңірде көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөнінде нақты уақыт ауқымында ақпаратты ұсыну;
3) көлікте қылмыстық және төтенше жағдайлар орын алған жағдайда шұғыл әрекет ету қызметтеріне ақпаратты жедел түрде ұсыну.

2. Внедрение ИТС, направленной на выполнение следующих задач:
1) мониторинг параметров транспортных потоков;
2) управление техническими средствами регулирования и организации дорожного движения;
3) фотовидеофиксация нарушений правил дорожного движения;
4) управление специальным транспортом (объединяет бортовые системы спецтранспорта (маршрутизация, информирование, поддержка принятия решений и т.п.), обеспечивает спецтранспорт средствами связи, информационными системами для эффективного реагирования на чрезвычайные ситуации, безопасность экипажей в зонах чрезвычайных ситуаций и т.п.);
5) контроль выбросов (собирает данные о выбросах и управляет этими данными);
6) логистика и управление транспортом (обеспечивает управление грузовыми перевозками);
7) обеспечение интеграции с информационными порталами и СМИ (обеспечение участников дорожного движения необходимой маршрутной и прочей информацией, а также предоставление необходимых информационных интерфейсов в Интернет, обеспечение взаимодействия с бортовыми устройствами;
8) управление парковками (управление платными и бесплатными парковками, выработка тарифов, распределение транспортных средств (далее - ТС) по парковкам и информирование о наличии свободных мест);
9) маршрутизация транспорта (с учетом текущей и прогнозируемой ситуации);
10) управление ТС (маршрутизация транзитного транспорта, планирование движения транзитного транспорта (соблюдение установленного уровня сервиса, например, время в пути), объединение бортового оборудования, необходимого для управления транзитным транспортом);
11) контроль коммерческого транспорта (сопровождение транспортных средств по всему маршруту, включая пересечение границ, оценку веса груза, экологические параметры при перевозке опасных грузов и т.п.);
12) управление коммерческим транспортом (регистрация дорожно-транспортных происшествий, безопасность груза, аутентификация водителей и т.п., объединение бортовых систем коммерческих ТС);
13) контроль за соблюдением весовых и габаритных параметров грузовых и пассажирских автотранспортных средств;
14) оперативное получение сведений в сфере железнодорожного, водного и автомобильного транспорта в единой базе данных.
3. Внедрение комплексной информационной системы, учитывающей потребности лиц с ограниченными возможностями и призванной обеспечить информирование пассажиров о времени прибытия пассажирского транспорта на остановку, расписании, маршрутах и видах общественного транспорта, курсирующего на данной линии, возникновении криминальных и чрезвычайных ситуаций.

2. Мынадай міндеттерді орындауға бағытталған ЗКЖ-ны енгізу:
1) көлік ағындарының параметрлерін мониторингтеу;
2) жол қозғалыстарын реттеу және ұйымдастырудың техникалық құралдарын басқару;
3) жол қозғалысы қағидаларын бұзушылықтарды фотобейне тіркеу;
4) арнайы көліктерді басқару (арнайы көліктің борт жүйелерін біріктіреді (маршруттандыру, ақпараттандыру, шешім қабылдауды қолдау және басқалары), төтенше жағдайларға тиімді жауап беру үшін арнайы көлікті байланыс құралдарымен, ақпараттық жүйелермен қамтамасыз етеді, төтенше жағдайлар аумағында экипаждың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді және басқалары);
5) шығарындыларды бақылау (олар туралы мәліметтерді жинайды және аталған мәліметтерді басқарады);
6) логистика және көлікті басқару (жүк тасымалдарын басқаруды қамтамасыз етеді);
7) ақпараттық порталдар мен БАҚ-пен ықпалдасуды қамтамасыз ету (жол жүрісіне қатысушыларды қажетті маршруттық және басқа да ақпаратпен қамтамасыз етеді), сондай-ақ Интернетте қажетті ақпараттық интерфейстерді ұсыну, борттық құрылғылармен өзара ықпалдастықты қамтамасыз ету;
8) тұрақтарды басқару (тегін және ақылы тұрақтарды басқару, тарифтерді дайындау, тұрақтар бойынша көлік құралдарын (бұдан әрі - КҚ) бөлу және бос орындардың болуы туралы хабарландыру);
9) көлікті маршруттандыру (ағымдағы және болжамды жағдайды ескере отырып);
10) КҚ басқару (транзиттік көлікті маршруттандыру, транзиттік көліктің қозғалысын жоспарлау (сервистің орнатылған деңгейін сақтау, мәселен, жолдағы уақыт), транзиттік көлікті басқару үшін қажетті борттық жабдықтарды біріктіру);
11) коммерциялық көлікті бақылау (шекарадан өту, жүктің салмағын бағалау, қауіпті жүктерді тасымалдау кезіндегі экологиялық параметрлерді қосқанда, барлық маршрут бойынша көлік құралдарын сүйемелдеу);
12) коммерциялық көлікті басқару (жол-көлік апаттарын тіркеу, жүктің қауіпсіздігі, жүргізушіні сәйкестендіру және басқалары, коммерциялық КҚ борттық жүйелерін біріктіреді);
13) жүк және жолаушылардың автокөлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін сақтауды бақылау;
14) т/ж, су және автомобиль көліктері саласындағы мәліметтерді бірыңғай деректер қорына шұғыл алу.
3. Мүмкіндіктері шектелген адамдардың қажеттілігін ескеретін және көліктің аялдамаға келіп тоқтайтын уақыты, тізбесі, маршруттары мен осы жолмен жүретін қоғамдық көлік түрлері, жол жүру кестелеріндегі өзгерістер, жол жүру маршруттарындағы өзгерістер, жол жүру төлемдері тарифтеріндегі өзгерістер, қылмыстық және төтенше жағдайлардың орын алуы туралы ақпараттандыруды қамтамасыз ететін кешенді ақпараттық жүйесін енгізу.

4. Внедрение системы видеонаблюдения на общественном транспорте и остановках с возможностью вызова диспетчера ситуационного центра и служб экстренного реагирования с помощью тревожной кнопки.
5. Внедрение системы оплаты проезда, бронирования билетов с помощью мобильных устройств.
ИКТ в агропромышленном комплексе
Агропромышленный комплекс (далее - АПК) является составной частью экономики Казахстана, где производится жизненно важная для общества продукция и сосредоточен огромный экономический потенциал.
Опыт ведущих стран с развитой аграрной сферой свидетельствует, что все они прошли своего рода "технологическую революцию". Классическое экстенсивное земледелие вытесняется точным (прецизионным). Широко используются геоинформационные технологии, многооперационные энергосберегающие сельскохозяйственные агрегаты, селекция высокоурожайных сортов растений и выведение высокопродуктивных пород животных.
ИКТ играют важнейшую роль в снабжении производителей сельскохозяйственной продукции такой полезной информацией, как прогнозы погоды и цены на сельскохозяйственную продукцию, а также в просвещении их относительно новых технологий.
Для построения эффективного и конкурентоспособного АПК необходимо тратить целевые средства на внедрение не традиционных затратных, а инновационных ресурсосберегающих ИКТ, повышение эффективности хозяйств, снижение себестоимости производимой продукции.
Краткий анализ текущей ситуации
Наиболее острыми проблемами сельского хозяйства являются общее техническое и технологическое отставание, слабое внедрение ИКТ в отрасли, в то время как мировой опыт ведения сельскохозяйственных работ уже напрямую связан с ИКТ.
В настоящее время в сельском хозяйстве эксплуатируются информационные системы: единая автоматизированная система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-agriculture", система электронных торгов в аграрном секторе, система электронных зерновых расписок. В текущем году ведется автоматизация 12 разрешительных услуг и выдачи 4 лицензий.
Посредством портала "электронного правительства" оказываются две электронные государственные услуги в сфере сельского хозяйства. В среднем в данной отрасли ежегодно выдается около 700 тыс. разрешительных документов, в 2011 году выдано более 6 млн. документов.
Вместе с тем не развита единая система мониторинга и идентификации в сельском хозяйстве. Кроме того, большинство государственных услуг, связанных с пространственной информацией (карты, планы, схемы) не автоматизированы. Пространственная информация создается многократно на одну и ту же территорию с различной точностью, различными способами, различной привязкой и системой координат. Пространственный учет ведется различными ведомствами республиканского и местного уровней. Учетные работы проводятся различными органами по одним и тем же видам данных, что негативно сказывается на сроках и качестве оказания государственных услуг.
Задача: организация современной, интегрированной и высокоэффективной информационной среды для развития агропромышленного комплекса.
Целевые индикаторы:

4. Қоғамдық көлікте және аялдамаларда дабыл түймесін басу арқылы ахуалдық орталық және төтенше жағдайлар қызметінің диспетчерін шақыру мүмкіндігі бар бейнебақылау жүйелерін енгізу.
5. Ұтқыр құрылғылар арқылы билеттерді броньдау, жол ақысын төлеу жүйелерін енгізу.
Агроөнеркәсіп кешеніндегі АКТ
Агроөнеркәсіп кешені (бұдан әрі - АӨК) қоғам үшін өмірлік маңызы бар өнім өндіретін және аса үлкен экономикалық әлеует шоғырландырылған Қазақстан экономикасының құрамдас бөлігі болып табылады.
Аграрлық саласы дамыған жетекші елдердің тәжірибесі олардың барлығының "технологиялық төңкерістен" өткендігін көрсетеді. Классикалық экстенсивті егін шаруашылығын нақты (прецизионды) егін шаруашылығы ығыстырады. Геоақпараттық технологиялар, көп операциялы энергияны үнемдеуші ауыл шаруашылығы агрегаттары, өсімдіктердің мол түсімді сорттарының селекциясы және жануарлардың жоғары өнімді тұқымын шығару кеңінен пайдаланылады.
АКТ ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілерді ауа райы болжамы, ауыл шаруашылығы өнімдерінің бағасы тәрізді пайдалы ақпаратпен қамтамасыз етуде, сондай-ақ оларды жаңа технологиялар жөнінде хабардар етуде аса маңызды рөлге ие.
Тиімді әрі бәсекеге қабілетті АӨК құру үшін дәстүрлі шығынды емес, инновациялық қорларды үнемдеуші АКТ-ны енгізуге, шаруашылықтың тиімділігін арттыруға, өндірілетін өнімдердің өзіндік құнын төмендетуге нысаналы құралдарды жұмсау қажет.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
Ауыл шаруашылығының неғұрлым өткір проблемасы жалпы техникалық және технологиялық артта қалушылық, салаға АКТ-ны әлсіз енгізу болып табылады, ал ауыл шаруашылығы жұмыстарын жүргізудің әлемдік тәжірибесі қазіргі күннің өзінде АКТ-мен тікелей байланысты.
Қазіргі кезде ауыл шаруашылығында мынадай ақпараттық жүйелер қолданылады: "Е-Agriculture" агроөнеркәсіп кешені салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі, аграрлық саладағы электрондық сауда жүйесі, Электрондық астық қолхаттарының жүйесі. Ағымдағы жылы 12 рұқсат беру қызметі мен 4 лицензияны беруді автоматтандыру жүргізіледі.
"Электрондық үкімет" порталы арқылы ауыл шаруашылығы саласында екі электрондық мемлекеттік қызмет көрсетіледі. Жалпы, осы салада жыл сайын шамамен 700 рұқсат беру құжаты беріледі, 2011 жылы берілген құжаттар саны 6 миллионнан асты.
Сонымен қатар ауыл шаруашылығында мониторингтеу және сәйкестендірудің бірыңғай жүйелері дамымаған. Кеңістіктік ақпаратқа (карта, жоспарлар, сызбалар) байланысты мемлекеттік қызметтердің көбі автоматтандырылмаған. Кеңістіктік ақпараттар бір аумаққа әртүрлі нақтылықпен, түрлі әдістермен, әртүрлі байланыстыру арқылы және әрқилы деректемелермен бірнеше мәрте жасалады. Кеңістіктік тіркеуді республикалық және жергілікті деңгейдегі түрлі мекемелер жүргізеді. Деректердің бір ғана түрі бойынша тіркеу жұмыстарын түрлі органдар жүргізеді, бұл мемлекеттік қызметтерді көрсетудің мерзімі мен сапасына кері әсерін тигізеді.
Міндеті: агроөнеркәсіп кешенін дамыту үшін қазіргі заманға сай, біріктірілген және тиімділігі жоғары ақпаратты ортаны ұйымдастыру.
Нысаналы индикаторлар:

1) доля предприятий АПК, имеющих доступ к сети Интернет, в 2017 году - 80 %, в 2020 году - 100 %;
2) уровень компьютерной грамотности работников АПК в 2017 году - 70 %, в 2020 году - 100 %.
Пути достижения
В целях организации современной, интегрированной и высокоэффективной информационной среды для развития агропромышленного комплекса будут реализованы следующие мероприятия:
1) для мониторинга и развития прецизионного (точного) земледелия будут выработаны предложения по решению вопроса унификации используемой различными государственными органами информации о земельном фонде;
2) рассмотрение предложений по автоматизации бизнес-процессов в сфере сельского хозяйства.
В сфере АПК будет продолжена реализация проекта по созданию единого информационного пространства электронно-информационных ресурсов, систем и инфотелекоммуникационных сетей (АПК-платформа), обеспечивающего устойчивое развитие отраслей АПК и сельских территорий, рост их конкурентоспособности и обеспечение продовольственной безопасности страны, а также:
1) объединение информационных ресурсов всех целевых групп пользователей Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его территориальных комитетов как единой коллективной системы получения и использования информации — 100 % охват;
2) создание автоматизированной системы класса супер-офис, где будут сконцентрированы все интеллектуальные системы корпоративного ввода - 100 % интеграция систем;
3) обеспечение эффективного управления всеми данными и гарантия продолжения операций в случае стихийных бедствий или других сбоев (переезд, ремонт и т.д.);
4) покрытие 99,9 % единой кабельной системой передачи всех типов информационных данных.
Интеллектуальные системы для энергосбережения
и жилищно-коммунального хозяйства
В настоящее время на первый план выходят проблемы снижения энергопотребления и повышения энергетической эффективности всех сфер жизнедеятельности. Учитывая высокий уровень современных ИКТ и зарубежный опыт, следует отметить огромную эффективность их использования в функционировании жилищно-коммунальных систем жизнеобеспечения населения и энергоснабжении.
Главным направлением в создании современной эффективной жилищно-коммунальной системы и системы энергоснабжения должно стать создание интеллектуальных систем измерения и передачи данных потребления коммунальных ресурсов.
Краткое описание текущей ситуации
В настоящее время в рамках программы модернизации жилищно-коммунального хозяйства (далее - ЖКХ) большое внимание уделяется модернизации капитального фонда, однако незаслуженно обходится стороной вопрос использования ИКТ в отрасли.
На объектах ЖКХ уровень диспетчеризации объектов достаточно низкий, отсутствуют эффективный контроль и управление инженерными системами, имеется также проблема оперативного реагирования при возникновении различных внештатных ситуаций.
Существующая система сбора, обработки и хранения коммунальных платежей является непрозрачной, что вызывает недоверие к поставщикам услуг, а самое главное, отсутствует мотивация к энерго- и ресурсосбережению.
Промышленный и жилой сектор нашей страны на сегодняшний день по энергоемкости в 5 раз больше аналогичного показателя стран Европейского Союза. Значительная доля государственных учреждений (школы, больницы и т.п.), а также жилые здания оснащены неэффективными энергосистемами и требуют обновления.
Задача: повышение качества оказания услуг в сфере ЖКХ и эффективности энергосбережения за счет внедрения РОСТ.
Целевой индикатор:

1) интернет желісіне қолжетімділігі бар АӨК кәсіпорындарының үлесі 2017 жылы - 80 %, 2020 жылы - 100 %;
2) АӨК қызметкерлердің компьютерлік сауаттылық деңгейі 2017 жылда - 70 %, 2020 жылда - 100 %.
Қол жеткізу жолдары
Агроөнеркәсіп кешенін дамыту үшін қазіргі заманға сай, біріктірілген, тиімділігі жоғары ақпаратты ортаны ұйымдастыру мақсатында мынадай іс-шаралар іске асырылады:
1) прецизионды (нақты) егін шаруашылығын мониторингтеу және дамыту үшін әртүрлі мемлекеттік органдар пайдаланатын жер қоры туралы ақпаратты бір ізге салу мәселесін шешу бойынша ұсыныстарды қарастыру;
2) ауыл шаруашылығы саласындағы бизнес-процестерді автоматтандыру жөніндегі ұсыныстарды қарастыру.
АӨК саласында агроөнеркәсіп кешені мен ауылдық аумақтардың тұрақты дамуын, олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыруды және елдің азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ететін электрондық-ақпараттық ресурстардың, жүйелердің және ақпараттық-телекоммуникациялық желілердің бірыңғай ақпараттық кеңістігін (АӨК-тұғырнама) құру жобасын іске асыру жалғастырылуда, сонымен қатар:
1) ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі мен оның аумақтық комитеттері пайдаланушыларының барлық нысаналы топтарының ақпараттық ресурстарын ақпаратты алудың және пайдаланудың бірыңғай ұжымдық жүйесі ретінде біріктіру - 100 % қамту;
2) корпоративтік енгізудің барлық зияткерлік жүйелері шоғырландырылған супер-офис сыныбындағы автоматтандырылған жүйе құру - жүйелерді 100 % ықпалдастыру;
3) барлық деректерді тиісті басқаруды қамтамасыз ету және апатты жағдайлар мен жұмыстағы басқа да ақаулар (көшу, жөндеу жұмыстары және т.б.) жағдайында операцияның жалғастырылуына кепілдік беру;
4) ақпараттық деректердің барлық үлгілерін жіберудің бірыңғай кәбілді жүйесімен 99,9 % қамту.
Энергия үнемдеу және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылыққа арналған
зияткерлік жүйелер
Қазіргі уақытта энергия тұтынуды азайту және өмір сүру үшін қажетті барлық салалардың энергетикалық тиімділігін арттыру проблемасы бірінші кезекке шығуда. Қазіргі заманғы АТК-нің жоғары деңгейін және шетелдік тәжірибені ескере отырып, оларды халықтың тұрмыс-тіршілігінде тұрғын үй-коммуналдық жүйелердің жұмысында және энергиямен жабдықтауда қолдану тиімділігі зор екенін атап өткен жөн.
Қазіргі заманғы тиімді тұрғын үй-коммуналдық жүйесі мен энергиямен жабдықтау жүйесін құрудың басты бағыты коммуналдық ресурстарды тұтыну деректерінің өлшемі мен оларды берудің зияткерлік жүйесін құру болуы тиіс.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
Қазіргі уақытта тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын (бұдан әрі - ТКШ) жаңғырту бағдарламасының шеңберінде күрделі қорды жаңғыртуға көп көңіл бөлінуде, алайда салада АТК қолдау мәселесі назардан тыс қалуда.
ТКШ объектілерінде объектілерді диспетчерлеу деңгейі барынша төмен, инженерлік жүйелер тиімді бақыланбайды және басқарылмайды, әртүрлі штаттан тыс жағдайлар туындаған кезде шұғыл әрекет ету проблемасы кездеседі.
Коммуналдық төлемдерді жинаудың, өңдеу мен сақтаудың қазіргі жүйесі ашық емес, бұл өнім берушілерге деген сенімсіздікті тудырады және ең бастысы энергия және ресурс үнемдеуге ынталылық болмайды.
Еліміздегі өнеркәсіп және тұрғын үй секторы бүгінде энергия сыйымдылығы бойынша Еуропалық одақ елдеріндегі осыған ұқсас көрсеткіштен бес есе жоғары. Мемлекеттік мекемелердің көбі (мектептер, ауруханалар және т.б.), сондай-ақ тұрғын үйлер тиімсіз энергия жүйелерімен жарақтандырылған және жаңартуды талап етеді.
Міндеті: ТКШ саласында қызметтер көрсету сапасы мен АКТ енгізу есебінен энергия үнемдеу тиімділігін арттыру.
Нысаналы индикатор:

1) доля субъектов естественных монополий, внедривших
автоматизированную систему управления технологическими процессами:
в сфере водоснабжения и водоотведения в 2017 году — 30 %, в 2020 году — 80 %;
в сфере теплоснабжения в 2017 году - 20 %, в 2020 году - 80 %; в сфере газоснабжения в 2017 году - 30 %, в 2020 году - 50 %;
2) доля субъектов естественных монополий в сфере электроснабжения, внедривших автоматизированную систему управления коммерческого учета электрической энергии, в 2017 году - 30 %, в 2020 году - 90 %;
3) уровень компьютерной грамотности работников сферы ЖКХ в 2017 году - 70 %, в 2020 году - 100 %.
Пути достижения
Для достижения цели по повышению качества оказания услуг в области ЖКХ и энергоэффективности за счет ИКТ будут реализованы следующие меры:
Внедрение автоматизированных систем управления технологическими процессами на системах водоснабжения, водоотведения, газоснабжения, теплоснабжения и энергоснабжения для решения задач:
1) повышения надежности систем водоотведения, водо-, тепло-, газо-, электроснабжения;
2) увеличения срока службы оборудования;
3) уменьшения затрат на техническое обслуживание;
4) снижения энергопотребления;
5) контроля потребителями в режиме реального времени потребления коммунальных ресурсов и расходов на их оплату;
6) исключения несанкционированного подключения к сетям водоснабжения, водоотведения и теплоснабжения;
7) мониторинга состояния инженерных сетей и выявления мест утечки в режиме реального времени.
Будут разработаны (актуализированы) нормативно-технические документы, предусматривающие обязательное применение современных энерго- и ресурсосберегающих решений при строительстве зданий, сооружений, прокладке инженерных сетей.
Будут реализованы меры стимулирования промышленных предприятий по внедрению современных энергосберегающих технологий в производственном процессе.
Во всех городах республики будет внедрена автоматизированная система управления наружным освещением.
ИКТ в экологии и гидрометеорологии
Развитие промышленности, сопровождаемое нерациональным использованием природных ресурсов и загрязнением окружающей среды, требует применения более прогрессивных механизмов по снижению антропогенного воздействия на окружающую среду. Одним из таких механизмов в настоящее время является внедрение информационных технологий, таких, как электронная охрана окружающей среды.
Практически все отрасли экономики испытывают воздействие опасных гидрометеорологических явлений и неблагоприятных условий погоды прямо или косвенно. При этом степень влияния гидрометеорологических условий различается в зависимости от характера производственной деятельности и технологических процессов в конкретной отрасли, а также используемых средств и мер.
ИКТ могут использоваться в сфере экологии и гидрометеорологии по трем направлениям: сокращение энергопотребления и вредных выбросов в самом секторе ИКТ путем совершенствования технологий производства ИКТ оборудования, обеспечение контроля за выбросами и энергоэффективностью в других секторах экономики путем внедрения программно-технических комплексов оперативного управления производственными процессами и встроенными компьютерными системами и применение ИКТ-систем мониторинга окружающей среды.
Краткий анализ текущей ситуации

1) технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізген табиғи монополиялар субъектілерінің үлесі:
сумен жабдықтау және су бұру саласында 2017 жылы - 30 %, 2020 жылы - 80 %;
жылумен жабдықтау саласында 2017 жылы - 20 %, 2020 жылы - 80 %;
газбен жабдықтау саласында 2017 жылы - 30 %, 2020 жылы - 50 %;
2) электр қуатын коммерциялық тіркеуді басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізген электр қуатымен жабдықтау саласындағы табиғи монополиялардың үлесі 2017 жылы - 30 %, 2020 жылы - 90 %.
Қол жеткізу жолдары
ТКШ саласында қызметтер көрсету сапасын және АТК есебінен энергия тиімділігін арттыру мақсатына қол жеткізу үшін мынадай шаралар іске асырылатын болады.
Мынадай міндеттерді шешу үшін сумен жабдықтау, су бұру, газбен жабдықтау, жылумен жабдықтау және энергиямен жабдықтау жүйелерінде технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерін енгізу:
1) суды бұру, су-, жылу-, газ-, электр қуатымен жабдықтаудың сенімділігін арттыру;
2) жабдықтау қызметінің мерзімін арттыру;
3) техникалық қызмет көрсету шығындарын төмендету;
4) энергияны тұтынуды төмендету;
5) коммуналдық шығындарды тұтыну және оларды төлеуге жұмсалатын шығындарды нақты уақыт режимінде пайдаланушылардың бақылауы;
6) сумен жабдықтау, суды бұру және жылумен жабдықтау желілеріне рұқсатсыз қосылуды болдырмау;
7) инженерлік желілердің жай-күйін мониторингтеу және нақты уақыт режимінде ағынды жерлерді анықтау.
Ғимаратты, құрылыстарды салу, инженерлік желілерді төсеу кезінде қазіргі заманғы энергия- және ресурс үнемдеуші шешімдерді міндетті қолдануды көздейтін нормативтік техникалық құжаттар әзірленеді (жаңартылады).
Қазіргі заманғы энергияны үнемдеуші технологияларды өндіріс процесіне енгізу бойынша өнеркәсіп кәсіпорындарын ынталандыру шаралары іске асырылады.
Республиканың барлық қалаларында сыртқы жарықтандыруды басқарудың автоматты жүйесі енгізілетін болады.
Экологиядағы және гидрометеорологиядағы АКТ
Табиғи ресурстарды тиімсіз пайдаланумен және қоршаған ортаны ластаумен қатар жүретін өнеркәсіпті дамыту қоршаған ортаға антропогендік әсерді азайтуда барынша прогрессивті тетіктер қолдануды талап етеді. Қазіргі уақытта осындай тетіктердің бірі қоршаған ортаны электрондық қорғау сияқты ақпараттық технологияны енгізу болып табылады.
Экономиканың барлық саласы тікелей немесе жанама түрде ауа райының жағымсыз жағдайлары мен қауіпті гидрометеорологиялық құбылыстардың ықпалына ұшырауда. Бұл ретте гидрометеорологиялық жағдайлардың әсер ету деңгейі нақты бір саладағы өндірістік қызмет пен технологиялық процестердің, сондай-ақ қолданылатын құралдар мен шаралардың сипатына қарай ерекшеленеді.
АКТ экология және гидрометеорология саласында да үш бағыт бойынша қолданылады: АКТ жабдықтарының технологиялық өндірісін жетілдіру жолымен АКТ секторының өзінде энергия тұтыну мен зиянды қалдықтарды қысқарту, өндірістік процестерді жедел басқарудың бағдарламалық-техникалық кешендерін енгізу және орнатылған компьютерлік жүйелер арқылы қалдықтарға және экономиканың басқа секторларында энергия тиімділігін бақылауды қамтамасыз ету және қоршаған орта мониторингінің АКТ жүйесін қолдану.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау

В настоящее время в атмосферу над Казахстаном выделяется огромное количество высокотоксичных газообразных и твердых веществ. Если сопоставить количество выбросов от различных стационарных источников, то примерно 50 % выбрасывается теплоэнергоисточниками, а 33 % - предприятиями горной и цветной металлургии, значительным составляющим загрязнения воздушного бассейна и других компонентов окружающей среды является автотранспорт. Его выбросы, особенно в городах, составляют от 25 до 50 %.
Вода также является объектом интенсивного загрязнения. Основными загрязнителями воды являются промышленность и сельское хозяйство. Под антропогенным воздействием существенно изменился гидрохимический, гидрологический и санитарный режим почти всех рек и водоемов страны.
На основании расчетов, проведенных для каждой из климатических зон (лесостепная, степная, полупустынная, пустынная, а также предгорные и горные районы), был определен показатель метеорологической уязвимости территории Республики Казахстан как "относительно высокий".
Отсутствие единой государственной информационной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов не позволяет осуществлять систематический обмен экологической информацией между Министерством охраны окружающей среды Республики Казахстан и другими заинтересованными государственными органами.
Задача: обеспечение гидрометеорологической и экологической безопасности Республики Казахстан, а также стабилизация и улучшение качества окружающей среды за счет внедрения новейших ИКТ.
Целевые индикаторы:
1) охват территории республики единой государственной системой мониторинга в 2017 году - 50 %, в 2020 году - 70 %;
2) доля промышленных предприятий I категории с установлением дистанционной передачи данных о производственном экологическом мониторинге в режиме реального времени (он-лайн) в 2017 году - 50 %, в 2020 году - 70 %;
3) сокращение вредных выбросов в атмосферу в 2017 году - 3 %, в 2020 году - 5 % относительно 2013 года;
4) степень наполнения государственных кадастров захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра и отходов производства и потребления в 2017 году - 50 %, в 2020 году - 70 %;
5) повышение оправдываемости прогнозов:
агрометеорологических прогнозов в 2017 году - 83 %, в 2020 году - 85 %;
долгосрочных гидрологических прогнозов в 2017 году - 83 %, в 2020 году - 85 %;
долгосрочных метеорологических прогнозов в 2017 году - 91 %, в 2020 году - 94 %;
6) уровень компьютерной грамотности работников сферы экологии и гидрометеорологии в 2017 году - 70 %, в 2020 году - 100 %.
Пути достижения
В целях обеспечения гидрометеорологической и экологической безопасности Республики Казахстан, а также стабилизации и улучшения качества окружающей среды за счет внедрения новейших ИКТ будут реализованы следующие мероприятия.
Для принятия эффективных управленческих решений в области охраны окружающей среды будет проработан вопрос комплексного решения мониторинга окружающей среды и природных ресурсов.
В рамках проекта по гидрометеорологическому и экологическому мониторингу казахстанского сектора Каспийского моря будут широко применяться ИКТ для получения оперативных данных о состоянии окружающей среды казахстанского сектора Каспийского моря и воздействия на него неблагоприятных факторов, связанных с промышленной деятельностью человека.
Будут выработаны предложения по управлению процессами утилизации отходов захоронений вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра и отходов производства и потребления.
Будут разработаны стандарты в области обращения с отходами в рамках плана стандартизации, утвержденного Министерством индустрии и новых технологий Республики Казахстан, на соответствующий год.
Для проведения производственного экологического мониторинга и контроля будут проработаны вопросы возможностей использования современных технологических решений, осуществляющих наблюдения в режиме реального времени (он-лайн).
ИКТ в туризме
Современные достижения в области ИКТ предоставляют новые возможности для туристского бизнеса. Информационными технологиями покрывается все значимое для туризма пространство (информация о дестинациях, размещение, транспорт, пэкидж-туры и услуги), и осуществляется активный контроль за наличием таких услуг.
Краткий анализ текущей ситуации

Қазіргі уақытта Қазақстанда атмосфераға уыттылығы жоғары газ тәрізді және қатты заттар көптеп шығарылуда. Әртүрлі стационарлық көздерден шыққан шығарындылардың санын салыстыратын болсақ, оның шамамен 50 %-ы жылу энергия көздері, ал 33 %-ы - тау-кен және түсті металлургия саласы шығарады, ауа бассейнін және қоршаған ортаның өзге де құрамдауыштарын ластайтындардың тағы бірі - автокөлік болып табылады. Ол шығаратын зиянды шығарындылар, әсіресе, қалаларда 25-тен 50 %-ға дейін жетеді.
Су да қарқынды ластану объектісіне жатады. Судың негізгі ластаушысы өнеркәсіп және ауыл шаруашылығы болып табылады. Антропогенді әсердің салдарынан елдегі барлық дерлік өзендер мен су қоймаларының гидрохимиялық, гидрологиялық және санитарлық режимі өзгеріске ұшырады.
Әрбір климаттық аймақ: орманды дала, далалық, жартылай дала, шөлді, сондай-ақ тау бөктері және таулы аймақтар үшін жүргізілген есептеулердің негізінде, Қазақстан Республикасы аумағының метеорологиялық әлсіздік көрсеткіші "біршама жоғары" деп анықталды.
Қоршаған орта мен табиғи ресурстарды мониторингтеудің бірыңғай мемлекеттік ақпараттық жүйесінің болмауы Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі мен өзге де мүдделі мемлекеттік органдардың арасындағы экологиялық ақпаратты жүйелі алмасуды іске асыруға жол бермейді.
Міндеті: Қазақстан Республикасының гидрометеорологиялық және экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ жаңа АТК енгізу есебінен қоршаған ортаның сапасын жақсарту.
Нысаналы индикаторлар:
1) республика аумағын Бірыңғай мемлекеттік мониторингтеу жүйесімен қамту 2017 жылы - 50 %, 2020 жылы - 70 %;
2) нақты уақыт режимінде (он-лайн) өндірістік экологиялық мониторинг туралы деректерді қашықтықтан жіберу орнатылған І-санатты өнеркәсіптік кәсіпорындардың үлесі 2017 жылы - 50 %, 2020 жылы - 70 %;
3) атмосфераға зиянды қалдықтардың шығарылуын қысқарту 2013 жылымен салыстырғанда 2017 жылы - 3 %, 2020 жылы - 5 %;
4) зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көміп тастау және ағынды сулар мен өндіріс және тұтыну қалдықтарын жер астына жіберудің мемлекеттік кадастрын толтыру деңгейі 2017 жылы - 50 %, 2020 жылы - 70 %;
5) мына болжамдардың ақталуын арттыру:
агрометеорологиялық болжамдар 2017 жылы — 83 %, 2020 жылы - 85 %;
ұзақ мерзімді гидрологиялық болжамдар 2017 жылы - 83 %, 2020 жылы - 85 %;
ұзақ мерзімді метеорологиялық болжамдар 2017 жылы - 91 %, 2020 жылы - 94 %;
6) экология және гидрометеорология қызметкерлерінің компьютерлік сауаттылық деңгейі 2017 жылда - 70 %, 2020 жылда - 100 %.
Қол жеткізу жолдары
Жаңа АКТ енгізу есебінен Қазақстан Республикасының гидрометеорологиялық және экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ қоршаған ортаның сапасын арттыру және тұрақтандыру мақсатында мынадай іс-шаралар іске асырылады.
Қоршаған ортаны қорғау саласында тиімді басқарушылық шешімдерді қабылдау үшін қоршаған орта мен табиғи қорларды мониторингтеудің кешенді шешімінің мәселесі пысықталатын болады.
Каспий теңізінің қазақстандық секторын гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингтеу жобасының шеңберінде Каспий теңізінің қазақстандық секторының қоршаған ортасының жай-күйі және оған адамның өнеркәсіптік қызметімен байланысты жағымсыз факторларының әсері туралы жедел деректерді алуды қамтамасыз ету үшін АКТ кеңінен қолданылады.
Зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көміп тастау және ағынды суларды және өндіріс пен тұтыну қалдықтарын жер астына жіберу процестерін басқару бойынша ұсыныстар әзірленеді.
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігімен тиісті жылға бекіткен стандарттау жоспарының шеңберінде қалдықтармен айналысу саласында стандарттар әзірленеді.
Өндірістік экологиялық мониторинг және бақылау жүргізу үшін нақты уақыт режимінде (он-лайн) қадағалауды жүзеге асыратын қазіргі заманғы технологиялық шешімдерді пайдалану мүмкіндігі мәселелері пысықталатын болады.
Туризмдегі АКТ
АКТ саласындағы қазіргі заманғы жетістіктер туристік бизнеске жаңа мүмкіндіктер береді. Туризмге қажетті барлық кеңістік ақпараттық технологиялармен қамтылады (дестинация, орналастыру, көлік, пэкидж-турлар және қызметтер туралы ақпарат) және мұндай қызметтердің болуын белсенді бақылау жүзеге асырылады.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау

В течение 2007 - 2010 годов развитие отрасли основывалось на реализации Государственной программы развития туристской отрасли Республики Казахстан на 2007 - 2011 годы.
В этот период проводилась работа по усовершенствованию нормативной правовой базы. В 2008 году были внесены изменения в некоторые законодательные акты по вопросам туристской деятельности.
Следует отметить, в сфере туризма на постоянной основе проводится работа по формированию имиджа, в том числе информационной пропаганды Казахстана за рубежом. Основными инструментами являются создание и трансляция рекламных видеороликов на ведущих телеканалах мира, участие в крупнейших международных туристских выставках.
Главным имиджевым событием в 2009 году стало проведение в городе Астане в октябре 2009 года 18 сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (ЮНВТО), в работе которой приняли участие более 700 делегатов из 146 государств, действительных членов организации ЮНВТО, а также представители зарубежных мировых СМИ.
Задача: повышение конкурентоспособности индустрии туризма и привлекательности Казахстана как туристского направления посредством внедрения ИКТ.
Целевые индикаторы:
1) доля объектов туристской инфраструктуры (гостиниц, баз отдыха и туристских фирм), подключенных к сети Интернет, в 2017 году — 100 %;
2) доля объектов туристской инфраструктуры (гостиниц, баз отдыха и туристских фирм), интегрированных в международные системы интернет-бронирования, в 2017 году - 65 %, в 2020 году - 100 %;
3) доля объектов туристской инфраструктуры, имеющих собственный интернет-портал, в 2017 году - 100 %;
4) доля объектов туристской инфраструктуры, автоматизировавших внутренние бизнес-процессы, в 2017 году - 100 %.
Пути достижения
Для повышения конкурентоспособности индустрии туризма и привлекательности Казахстана как туристского направления посредством внедрения ИКТ будут выполнены следующие мероприятия:
1) реализация мероприятий по продвижению имиджа Казахстана как привлекательного туристского направления посредством Интернет, международных выставок и спутникового телеканала "Kazakh TV" ("CaspioNet");
2) обеспечение объектов туристской инфраструктуры высокоскоростным доступом к сети Интернет;
3) интеграция объектов туристской инфраструктуры Казахстана (гостиниц, баз отдыха, санаториев) в популярные международные системы интернет-бронирования;
4) разработка в рамках государственно-частного партнерства мобильных приложений для повышения уровня доступности сервисов и услуг в области туризма;
5) автоматизация внутренних процессов управления, учета и административно-хозяйственной деятельности объектов туризма;

2007 - 2010 жылдар бойы саланы дамыту Қазақстан Республикасында туристік саланы дамытудың 2007 - 2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына негізделді.
Осы кезеңде нормативтік құқықтық базаны жетілдіру жұмысы жүргізілді. 2008 жылы кейбір заңнамалық актілерге туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер енгізілді.
Туризм саласында тұрақты негізде шетелде Қазақстанның имиджін қалыптастыру, оның ішінде ақпараттық насихаттау бойынша жұмыс жүргізілгенін атап өткен жөн. Негізгі құралдар әлемнің жетекші телеарналарында жарнамалық бейнероликтерді жасау және жүргізу, ірі халықаралық туристік көрмелерге қатысу болып табылады.
2009 жылғы басты имиджді оқиға Астана қаласында 2009 жылғы қазан айында Дүниежүзілік туристік ұйымның (ЮНВТО) Бас ассамблеясының 18-сессиясын өткізу болды. Оның жұмысына 146 мемлекеттен 700-ден астам делегат, ЮНВТО ұйымының мүшелері, сондай-ақ әлемдік БАҚ құралдарының өкілдері қатысты.
Міндеті: АКТ енгізу арқылы туризм индустриясының бәсекеге қабілеттілігі мен Қазақстанның туристік бағыт ретіндегі тартымдылығын арттыру.
Нысаналы индикаторлар:
1) интернет желісіне қосылған туристік инфрақұрылым объектілерінің (қонақ үй, демалыс орындары және туристік фирмалар) үлесі 2017 жылы — 100%;
2) интернет-броньдаудың халықаралық жүйесіне ықпалдастырылған туристік инфрақұрылым объектілерінің (қонақ үй, демалыс орындары және туристік фирмалар) үлесі 2017 жылы - 65 %, 2020 жылы - 100 %;
3) меншікті интернет-порталы бар туристік инфрақұрылым объектілерінің үлесі 2017 жылы - 100 %;
4) ішкі бизнес-процестері автоматтандырылған туристік инфрақұрылым объектілерінің үлесі 2017 жылы - 100 %.
Қол жеткізу жолдары
АКТ енгізу арқылы туризм индустриясының бәсекеге қабілеттілігін және Қазақстанның туристік бағыт ретіндегі тартымдылығын арттыру үшін мынадай іс-шаралар жүргізілетін болады:
1) Интернет арқылы Қазақстанның туристік бағыт ретіндегі тартымды имиджін ілгерілету, халықаралық көрмелер және спутниктік Kazakh TV (CaspioNet) телеарнасы бойынша іс-шараларды іске асыру;
2) интернет желісіне жедел қол жеткізе отырып, туристік инфрақұрылым объектілерін қамтамасыз ету;
3) Қазақстанның туристік инфрақұрылым объектілерін (қонақ үйлер, демалыс базалары мен санаторийлер) интернет-броньдаудың танымал халықаралық жүйесіне ықпалдастыру;
4) мемлекеттік-жеке меншік әріптестік шеңберінде туризм саласындағы сервистер мен қызметтерге қол жеткізу деңгейін арттыру үшін ұтқыр қосымшалар әзірлеу;
5) туризм объектілерінің ішкі басқару процестерін, есебін және әкімшілік-шаруашылық қызметін автоматтандыру;

6) применение "зеленых", энерго- и ресурсосберегающих технологий и оборудований при построении и оснащении объектов индустрии туризма;
7) разработка единой цифровой карты Республики Казахстан на базе геоинформационных технологий с указанием месторасположения объектов туризма, исторических и памятных мест, санаториев, курортных зон и прочих достопримечательностей;
8) широкое освещение в СМИ, включая интернет-ресурсы, местных исполнительных органов об имеющихся в регионах объектах туризма;
9) разработка и актуализация реестра объектов туризма в Республике Казахстан.
ИКТ в сфере физической культуры и спорта
Использование ИКТ позволит полностью автоматизировать процесс управления спортивной отраслью в следующих сферах: административно-хозяйственной, финансово-экономической, законотворческой, кадровой и контрольной деятельности; учебно-тренировочные процессы в системе подготовки спортсменов и специалистов, проведения спортивных соревнований всех уровней и других спортивных мероприятий.
ИКТ послужит повышению эффективности управления спортивной отраслью, будет способствовать координации и взаимодействию между различными спортивными организациями, в том числе и международными.
Краткий анализ текущей ситуации
Агентством Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры осуществлен ряд организационных мер, направленных на дальнейшее развитие инфраструктуры спорта и улучшение материально-технической базы спорта республики в целях приближения к требованиям международных стандартов и развития массового спорта в стране.
Также проводится работа по совершенствованию нормативной правовой базы отрасли. Были внесены поправки в некоторые законодательные акты по вопросам физической культуры и спорта. Разработаны и утверждены подзаконные нормативные правовые акты.
В стране наблюдается устойчивая тенденция роста числа занимающихся физической культурой и спортом: в 2007 году число занимающихся спортом составляло 2,3 млн. человек (15 %) от населения страны, в 2008 году возросло до 2,35 млн. человек, в 2009 году - 2,4 млн. человек, в 2010 году - 2,8 млн. человек (17,7 %), в 2011 году - 3,3 млн. человек (20,0 %).
На сегодняшний день количество проводимых по всей стране спортивно-массовых и физкультурно-оздоровительных мероприятий возрастает, только в 2011 году проведено свыше 18 тыс. спортивно-массовых мероприятий, в которых приняли участие свыше 4,1 млн. человек.
Активное развитие получили национальные виды спорта, которыми на сегодняшний день занимаются свыше 208,4 тыс. человек (в 2010 году - 166 тыс. человек). Этому способствовало проведение ежегодных чемпионатов, республиканских и международных турниров, в том числе первый чемпионат мира по "тоғыз құмалақ", первые молодежные игры, чемпионаты мира и Азии по "қазақ күресі", игры народного спорта на призы Президента Республики Казахстан, открытие в спортивных школах и клубах отделений по национальным видам спорта.

6) туризм индустриясы объектілерін салған және жарақтандырған кезде "жасыл" энергия және ресурс үнемдеу технологиялары мен жабдықтарын қолдану;
7) туризм объектілерінің орналасқан жерлерін, тарихи және естелік жерлерді, санаторийлерді, курорттық аймақтар мен өзге де көрікті жерлерді көрсете отырып, геоақпараттық технологиялар базасында Қазақстан Республикасының бірыңғай цифрлық картасын жасау;
8) жергілікті атқарушы органдардың интернет-ресурстарын қоса алғанда, өңірлердегі туризм объектілері туралы БАҚ арқылы кеңінен жария ету;
9) Қазақстан Республикасындағы туризм объектілерінің тізілімін әзірлеу және өзектілендіру.
Дене тәрбиесі және спорт саласындағы АКТ
АТК пайдалану мынадай салаларда спорт саласын басқару процесін толығымен автоматтандыруға мүмкіндік береді: әкімшілік-шаруашылық, қаржы-экономикалық, заң шығарушылық, кадрлық және бақылау қызметі, спортшылар мен мамандарды даярлау жүйесінде оқу-жаттықтырушылық процестері, барлық деңгейдегі спорт жарыстарын және басқа да спорт іс-шараларын өткізу.
АКТ спорт саласын басқару тиімділігін арттыруға, әртүрлі спорт ұйымдарының, оның ішінде халықаралық ұйымдардың арасында өзара байланыс жасауға және үйлестіруге ықпал етеді.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі халықаралық стандарттардың талаптарына жақындау және елде бұқаралық спортты дамыту мақсатында спорт инфрақұрылымын одан әрі дамытуға және республика спортының материалдық-техникалық базасын жақсартуға бағытталған бірқатар ұйымдастыру шараларын жүзеге асырды.
Сондай-ақ саланың нормативтік құқықтық базасын жетілдіру жұмыстары жүргізіледі. Кейбір заңнамалық актілерге дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша түзетулер енгізілді. Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер әзірленді және бекітілді.
Елде дене шынықтыру мен спортпен айналысатындар санының тұрақты өсу үрдісі байқалады: 2007 жылы жалпы халықтың ішіндегі спортпен айналысатындардың саны 2,3 млн. адамды құрады (15 %), 2008 жылы 2,35 млн. адам, 2009 жылы 2,4 млн. адам, 2010 жылы 2,8 млн. адам (17,7 %), 2011 жылы 3,3 млн. адам немесе 20 %.
Бүгінгі күні елімізде өткізіліп жатқан спорттық-бұқаралық және дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларының саны артып келеді, 2011 жылы 18 мыңнан астам спорттық-бұқаралық іс-шаралар өткізілді, оларға 4,1 млн. астам адам қатысты.
Бүгінгі күні ұлттық спорт түрлері белсенді түрде дамуда, олармен 208,4 мыңнан астам адам айналысады (2010 жылы - 166 мың адам). Бұған жыл сайынғы чемпионаттарды, республикалық және халықаралық турнирлерді, оның ішінде "тоғыз құмалақ" бойынша бірінші әлем чемпионатын, бірінші Жастар ойындарын, "қазақ күресі" бойынша әлем және Азия чемпионаттарын, Қазақстан Республикасы Президентінің жүлдесіне халықтық спорт ойындарын өткізу, спорт мектептері мен клубтарда ұлттық спорт түрлері бойынша бөлімшелерді ашу ықпал етті.

Особо следует отметить, что на 30 олимпийских играх в Лондоне в текущем году казахстанские спортсмены завоевали 7 золотых, 1 серебряную и 5 бронзовых медалей, заняв в общем зачете 12 место.
Вместе с тем наряду с положительными тенденциями развития существуют проблемы, тормозящие развитие отечественного спорта, в том числе низкий уровень материально-технической базы и спортивной инфраструктуры, отсутствие научной базы спорта, отвечающей современным требованиям, дефицит квалифицированных специалистов.
Задача: повышение конкурентоспособности сферы физической культуры и спорта посредством внедрения ИКТ в учебно-тренировочные процессы в системе подготовки тренерского состава, спортсменов и специалистов.
Целевые индикаторы:
1) доля объектов сферы физической культуры и спорта, подключенных к сети Интернет, в 2017 году - 100 %;
2) уровень автоматизации и информатизации учебно-тренировочных процессов объектов сферы физической культуры и спорта в 2017 году - 75 %, в 2020 году - 100 %;
3) повышение уровня компьютерной грамотности тренерского состава и спортсменов в 2017 году - 70 %, в 2020 году - 100 %.
Пути достижения
Для повышения конкурентоспособности сферы физической культуры и спорта посредством внедрения ИКТ предусматривается реализация следующих мер:
1) применение технологий виртуальной реальности для создания виртуальных спортивных арен, команд и эмуляторов спортивных систем и мероприятий для учебно-тренировочных процессов спортсменов (за счет спонсорских средств);
2) создание и размещение тренировочных видеороликов в сети Интернет в целях развития активности занятием спорта среди населения;
3) продвижение и популяризация здорового образа жизни среди населения посредством Интернет, телерадиовещания и компьютерных игр спортивного характера;
4) повышение уровня компьютерной грамотности среди тренерского состава и спортсменов;
5) автоматизация внутренних процессов управления, учета и административно-хозяйственной деятельности объектов физической культуры и спорта.
4. Развитие отечественного информационного пространства
1) Развитие ИКТ в сфере культуры
Формирование информационного общества является неотъемлемой частью социально-экономического развития страны. Информационные материалы, сосредоточенные в библиотеках, музеях, архивах и других учреждениях культуры, играют в этом процессе ключевую роль.
Международный опыт показывает, что в последнее время все больше внимания уделяется информатизации сферы культуры, развитию новых услуг учреждений культуры на основе ИКТ, оцифровке культурного и научного наследия и предоставлению открытого доступа к нему, созданию электронных библиотек.
В этой связи в ближайшей перспективе государство должно принять активные меры по развитию ИКТ в сфере культуры.
Краткий анализ текущей ситуации

Биылғы жылы Лондонда өткен 30-шы Олимпиада ойындарында қазақстандық спортшылар 7 алтын, 1 күміс және 5 қола медальді жеңіп алып, жалпы есепте 12-орынды иеленгенін ерекше атап өткен жөн.
Сонымен қатар, дамудың оң үрдістерімен қатар отандық спорттың дамуын тежеп отырған проблемалар да бар, атап айтқанда материалдық-техникалық база мен спорттық инфрақұрылым деңгейінің төмендігі, заманауи талаптарға сай келетін спорттың ғылыми базасының болмауы, білікті мамандардың тапшылығы.
Міндеті: жаттықтырушылар құрамын, спортшыларды және мамандарды даярлау жүйесінде оқу-жаттығу процестерін АКТ енгізу арқылы дене тәрбиесі мен спорт саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
Нысаналы индикаторлар:
1) Интернет желісіне қосылған дене тәрбиесі және спорт саласындағы объектілерінің үлесі 2017 жылы - 100 %;
2) дене тәрбиесі және спорт саласындағы объектілердің оқу-жаттығу процестерін автоматтандыру және ақпараттандыру деңгейі 2017 жылы - 75 %, 2020 жылы - 100%;
3) жаттықтырушылар құрамы мен спортшылардың компьютерлік сауаттылық деңгейін арттыру 2017 жылы - 70 %, 2020 жылы - 100 %.
Қол жеткізу жолдары
АКТ-ны енгізу арқылы дене тәрбиесі және спорт саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін мынадай шараларды жүзеге асыру көзделеді:
1) спортшылардың оқу-жаттығу процестері үшін спорттық жүйелер мен іс-шаралардың эмуляторларын, виртуалды спорт алаңдарын, командаларын құру (демеушілік қаражаттар есебінен) үшін виртуалды болмыс технологияларын қолдану;
2) халықтың спортпен айналысуының белсенділігін арттыру мақсатында жаттықтыру бейнероликтерін әзірлеу және Интернет желісінде орналастыру;
3) Интернет, телерадио хабарларын тарату, спорттық сипаттағы компьютерлік ойындар арқылы халық арасында салауатты өмір салтын ілгерілету және дәріптеу;
4) жаттықтырушылар құрамы мен спортшылар арасында компьютерлік сауаттылық деңгейін арттыру;
5) дене шынықтыру және спорт нысандарын басқару, есепке алу және әкімшілік-шаруашылық қызметінің ішкі процестерін автоматтандыру.
4. Отандық ақпараттық кеңістікті дамыту
1) Мәдениет саласында АКТ-ны дамыту
Ақпаратты қоғамды қалыптастыру елді әлеуметтік-экономикалық дамытудың ажырамас бөлігі болып табылады. Кітапханаларда, мұражайларда, мұрағаттар мен басқа да мәдениет мекемелерінде шоғырланған ақпараттық материалдар бұл процесте маңызды рөлге ие.
Халықаралық тәжірибе көрсеткендей, соңғы уақытта мәдениет саласын ақпараттандыруға, АКТ негізінде мәдениет мекемелерінің жаңа қызметтерін дамытуға, мәдени және ғылыми мұраны цифрландыруға және оған ашық қолжетімділікті ұсынуға, электрондық кітапханаларды ашуға баса назар аударылуда.
Осыған байланысты таяудағы перспективада мемлекет мәдениет саласындағы АКТ-ны дамыту бойынша белсенді шараларды қабылдауы тиіс.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау

В системе государственных учреждений культуры и искусства Казахстана действуют 40 республиканских и порядка 8 тыс. областных организаций культуры.
По состоянию на сегодняшний день в стране функционируют: 64 театра, 216 музеев, 4 171 библиотека, 94 кинозалов и кинотеатров, 74 концертных организаций, 3 169 учреждений культуры, 105 цирков, зоопарков, парков развлечений и отдыха.
По инициативе Президента Республики Казахстан с 2004 года реализуется, не имеющий аналогов по масштабу и историческому диапазону, национальный стратегический проект "Мәдени мұра".
С 2004 года проведено более 40 археологических и более 30 научно-прикладных исследований, обогативших науку тысячами артефактов, дающих представление о национальной истории.
В 2011 году осуществлен запуск новой версии информационного портала "Мәдени мұра - Культурное наследие" (www.madenimura.kz).
Ресурс содержит обширную информацию о культурном наследии Казахстана общим объемом 70 Гб. Здесь размещены 1 млн. файлов, 2 000 фотографий и изображений, 360 книг, 50 видеоматериалов.
Сведения об уникальных памятниках археологии, истории и культуры, археологических раскопках размещены в удобном для поиска формате — на виртуальной карте культурного наследия Казахстана в соответствии с географическими координатами населенных пунктов и памятников.
Задача: Расширение доступа граждан к объектам и материалам учреждений культуры.
Целевые индикаторы:
1) уровень информированности населения о проектах "Мәдени мұра" в 2017 году составит 82 %, в 2020 году - 85 %;
2) посещаемость информационной системы "Электронный государственный библиотечный фонд "Библиотека Казахстана" в 2017 году составит 55 тыс. единиц, а в 2020 году - 57 тыс. единиц.
Пути достижения
Расширение доступа граждан к объектам и материалам учреждений культуры будет обеспечено посредством реализации широкого ряда мер, среди которых:
1) сопровождение и техническая поддержка веб-портала "Ата мұра":
2) выработка предложений по созданию национальных электронных библиотек, а также свободного электронного каталога библиотек;
3) выработка предложений по созданию единого интернет-портала, обеспечивающего доступ к различным информационным ресурсам в сфере культуры и искусства, возможность предоставления электронных услуг;
4) выработка предложений по созданию библиотек с коллекциями ЗD-изображений о памятниках культуры, объектов культурного наследования;
5) выработка предложений по созданию электронного реестра государственного музейного фонда Республики Казахстан и базы данных по памятникам и объектам культуры;

Қазақстанның мәдениет және өнер саласындағы мемлекеттік мекемелері жүйесінде 40 республикалық және шамамен 8 мыңдай облыстық мәдени ұйымдар қызмет етеді.
Бүгінгі күнгі жағдай бойынша елімізде 64 театр, 216 мұражай, 4 171 кітапхана, 94 кинозал және кинотеатр, 74 концерттік ұйым, 3 169 мәдени мекеме, 105 цирк, хайуанаттар бағы, ойын-сауық және демалыс саябақтары қызмет етуде.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың бастамасы бойынша 2004 жылдан бастап ауқымы мен тарихи диапазоны бойынша теңдесі жоқ "Мәдени мұра" ұлттық стратегиялық жобасы іске асырылуда.
2004 жылдан бастап ғылымды мыңдаған артефактілермен байытқан және ұлттық тарих туралы түсінік беретін 40-тан астам археологиялық және 30-дан астам ғылыми-қолданбалы зерттеулер жүргізілді.
2011 жылы "Мәдени мұра - Культурное наследие" (www.madenimura.kz) ақпараттық порталының жаңа нұсқасын іске қосу жүзеге асырылды.
Ресурс Қазақстанның мәдени мұрасы туралы жалпы көлемі 70 ГБ құрайтын кеңейтілген ақпаратты қамтиды. Мұнда 1 млн. файл, 2000 фотосурет және сурет, 360 кітап, 50 бейнематериал орналастырылған.
Археологиялық, тарихи және мәдени бірегей ескерткіштер, археологиялық қазбалар туралы мәліметтер іздеуге ыңғайлы формат - елді мекендер мен ескерткіштердің географиялық деректемелеріне сәйкес Қазақстанның мәдени мұрасының виртуалды картасында орналастырылған.
Міндеті: азаматтардың мәдениет мекемелерінің материалдары мен нысандарына қолжетімділігін кеңейту.
Нысаналы индикаторлар:
1) "Мәдени мұра" жобалары туралы халықтың хабардар болу деңгейі 2017 жылы - 82 %, 2020 жылы - 85 % құрайды;
2) "Қазақстан кітапханасы" электрондық мемлекеттік кітапхана қоры" ақпараттық жүйесіне кіру 2017 жылы - 55 мың бірлікті, 2020 жылы - 57 мың бірлікті құрайды.
Қол жеткізу жолдары
Азаматтардың мәдениет мекемелерінің материалдары мен нысандарына қолжетімділігін кеңейту бірқатар шараларды іске асыру арқылы қамтамасыз етіледі, атап айтқанда:
1) "Ата мұра" веб-порталын сүйемелдеу және техникалық қолдау;
2) ұлттық электрондық кітапханаларды, сондай-ақ кітапханалардың еркін электрондық каталогін жасау бойынша ұсыныстарды әзірлеу;
3) мәдениет және өнер саласындағы түрлі ақпараттық ресурстарға қолжетімділікті, электрондық қызметтерді ұсыну мүмкіндігін қамтамасыз ететін бірыңғай интернет-порталды құру бойынша ұсыныстарды әзірлеу;
4) мәдениет ескерткіштері, мәдени мұра нысандары туралы 3D-суреттер жиыны бар кітапхана ашу бойынша ұсыныстарды әзірлеу;
5) Қазақстан Республикасының мемлекеттік мұражай қорының электрондық тіркелімін және мәдени ескерткіштер мен объектілер бойынша дерекқор жасау бойынша ұсыныстарды әзірлеу;

6) выработка предложений по созданию единой системы автоматизированного учета документов Национального архивного фонда Республики Казахстан с функционалом информационного поиска документов;
7) мониторинг обеспеченности подключения государственных библиотек к сети Интернет;
8) выработка предложений по созданию Республиканского государственного предприятия "Национальный центр электронных документов";
9) выработка предложений по созданию Единой системы электронных архивов.
2) Модернизация отечественных СМИ
Возможности, которые открываются в процессе трансформации общественных отношений в глобальную информационную эпоху, должны быть использованы для создания информационно-культурной среды, служащей устойчивому развитию Казахстана. В то же время вызовы новой эпохи должны получать достойные ответы. Основная роль в этом отводится модернизации отечественных СМИ.
Краткий анализ текущей ситуации
Отечественные СМИ функционируют в открытом информационном пространстве, где вынуждены бороться за внимание аудитории с зарубежными СМИ. Казахстан осознанно отказался от использования мер, направленных на административное ограничение распространения иностранной медиа-продукции. Для достижения успеха в этой конкурентной борьбе Казахстаном выбран путь планомерного развития собственного медиа-рынка.
Государством ведется работа по модернизации технической базы отечественных СМИ. В декабре 2010 года был осуществлен запуск национальной спутниковой сети в цифровом стандарте DVB-S2 формата компрессии MPEG-4. На данный момент к ней подключены более 180 тыс. абонентов.
Введен в эксплуатацию современный телерадиокомплекс в городе Астане, который стал главной технологической площадкой для государственных вещательных компаний.
Задача: повышение качества работы отечественных CМИ.
Целевые индикаторы:
1) число абонентов национальной спутниковой сети - 500 тыс. абонентов в 2020 году;
2) отечественные телеканалы, доступные на всей территории страны, - 45 в 2017 году;
3) расширение географии распространения казахстанских телевизионных каналов до 100 зарубежных стран в 2017 году, в 2020 году - 110;
4) представленность печатных и электронных СМИ в Интернете - 70 % в 2017 году, 95 % - в 2020 году;
5) СМИ, доступные посредством Интернет, - 50 % в 2017 году, 80 % - в 2020 году;
6) доля населения, удовлетворяющая основные информационные потребности за счет отечественных СМИ (по данным социологических исследований) - 64 % в 2017 году, 70 % - в 2020 году;
7) увеличение объема рекламных средств, привлекаемых государственными СМИ, на 35 % - в 2017 году, на 50 % - в 2020 году (относительно 2012 года).
Пути достижения
Техническая база модернизации отечественных СМИ будет обеспечена посредством:

6) құжаттарды ақпараттық іздеу функционалы бар Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын автоматтандырылған есепке алудың бірыңғай жүйесін құру бойынша ұсыныстарды әзірлеу;
7) мемлекеттік кітапханаларды интернет желісіне қосуды қамтамасыз етуді мониторингтеу;
8) "Ұлттық электрондық құжаттар орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнын құру бойынша ұсыныстарды әзірлеу;
9) Бірыңғай электрондық мұрағат жүйесін құру бойынша ұсыныстарды әзірлеу.
2) Отандық БАҚ-тарын жаңғырту
Жаһандық ақпараттық дәуірдегі қоғамдық қатынастардың өзгеру процесінде ашылатын мүмкіндіктер Қазақстанның тұрақты дамуына қызмет ететін ақпараттық-мәдени ортаны құру үшін пайдаланылуға тиіс. Сонымен қатар жаңа заман талаптары лайықты жауапқа ие болуы тиіс. Мұнда отандық БАҚ жаңғыруына негізгі рөл жүктеледі.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
Отандық БАҚ ашық ақпараттық кеңістікте жұмыс істейді, онда ол аудиторияның назарын аудару үшін шетелдік БАҚ-тармен күресуге мәжбүр. Қазақстан шетелдік медиа-өнімдерді таратуды әкімшілік тұрғыда шектеуге бағытталған шараларды қолданудан саналы түрде бас тартты. Осы бәсекелі күресте табысқа жету үшін Қазақстан өз медиа нарығының жоспарлы даму жолын таңдады.
Мемлекет отандық БАҚ-тардың техникалық базасын жаңғырту жөнінде жұмыстар жүргізуде. 2010 жылғы желтоқсанда DVB-S2 цифрлық стандарттағы MPEG-4 компрессия форматындағы ұлттық жерсеріктік желісін іске қосу жүзеге асырылды. Қазіргі уақытта оған 180 мыңнан астам абонент қосылды.
Астана қаласында мемлекеттік хабар таратушы компаниялардың басты технологиялық алаңына айналған қазіргі заманғы телерадиокешен пайдалануға енгізілді.
Міндеті: отандық БАҚ жұмысының сапасын арттыру.
Нысаналы индикаторлар:
1) ұлттық жерсеріктік желінің абоненттер саны 2020 жылы — 500 мың абонент;
2) бүкіл ел аумағында қолжетімді отандық телеарналар 2017 жылы — 45;
3) қазақстандық телевизия арналарын тарату географиясы 2017 жылы - 100 шет ел, 2020 жылы - 110 шет ел;
4) Интернетте баспа және электрондық БАҚ ұсынылуын 2017 жылы - 70 %, 2020 жылы - 95 %;
5) Интернет арқылы қолжетімді БАҚ 2017 жылы - 50%, 2020 жылы - 80 %;
6) негізгі ақпараттық қажеттіліктерін отандық БАҚ есебінен қанағаттандыратын тұрғындардың үлесі (әлеуметтік зерттеулер деректері бойынша) 2017 жылы - 64 %, 2020 жылы - 70 %;
7) мемлекеттік БАҚ-тар тарататын жарнама қаражатының көлемі 2017 жылы - 35 %, 2020 жылы - 50 % (2012 жылға қатысты).
Қол жеткізу жолдары
Отандық БАҚ-ты жаңғыртудың техникалық базасы мыналар арқылы қамтамасыз етілетін болады:

1) внедрения эфирного цифрового телевидения в рамках модернизации национальной эфирной сети телерадиовещания;
2) развития производственной инфраструктуры вокруг телерадиокомплекса "Қазмедиа орталығы";
3) использования отечественными телеканалами современных технологий производства продукции;
4) развития потенциала государственных телеканалов в части применения безленточного производства телевизионных программ;
5) внесения предложений по созданию цифрового архива золотого фонда государственных телеканалов на базе "Қазмедиа орталығы";
6) развития медийной инфраструктуры страны.
Для расширения географии распространения отечественных СМИ на территории Казахстана планируется:
1) продолжить работу по популяризации национальной спутниковой сети телевещания;
2) расширить взаимодействие электронных СМИ со спутниковыми операторами для обеспечения присутствия республиканских каналов в отдаленных населенных пунктах страны;
3) обеспечить он-лайн-присутствие государственных телеканалов и печатных СМИ в сети Интернет, провести информационную кампанию по популяризации Интернет-версий;
4) создать условия для выхода в сеть Интернет негосударственных традиционных СМИ, оказать им поддержку в разработке мобильных приложений.
Конкурентоспособность казахстанских СМИ предполагается повысить через стимулирование производства отечественного контента, а также:
1) позиционирование одного из государственных телеканалов как поставщика эксклюзивных материалов о масштабных событиях в жизни страны, о важнейших новостях глобального уровня, уникальных видеоматериалов от зарубежных партнеров;
2) повышение качества видеоматериалов государственных телеканалов и их региональных филиалов до формата HD;
3) выработка предложений по открытию центра разработки мультимедийной продукции в новейших форматах (анимационные ЗD-фильмы, голографические изображения, инновационные мультимедиа-решения);
4) анализ и адаптирование в условиях Казахстана новых технологий печати, верстки и распространения печатных СМИ, достижение отечественными газетами и журналами уровня, соответствующего современным критериям конкурентоспособности в части оперативности, мультимедийности, связи с аудиторией;
5) развитие зарубежных корпунктов ведущих республиканских печатных СМИ в странах и регионах, наиболее значимых для Казахстана в политическом, экономическом и информационном плане;
6) пересмотр структуры и штатного расписания государственных СМИ в целях выделения специализированных интернет-редакций в пределах действующей численности;
7) пересмотр концепции функционирования интернет-ресурсов государственных СМИ для повышения их привлекательности и доступности, комфортного восприятия на экранах ноутбуков, смартфонов, планшетных компьютеров, телевизоров с выходом в Интернет, мультимедийных устройств в автомобилях.
Вопросу продвижения готового медиа-продукта будет уделяться пристальнейшее внимание, а именно:

1) телерадио хабарларын тарату желісінің ұлттық эфирін жаңғырту шеңберінде эфирлік цифрлық телевизияны енгізу;
2) "Қазмедиа орталығы" телерадиокешені төңірегінде өндірістік инфрақұрылымды дамыту;
3) отандық телеарналардың өнім өндірудің қазіргі заманғы технологияларын пайдалануы;
4) телевизиялық бағдарламалардың таспасыз өндірісін қолдану бөлігінде мемлекеттік телеарналардың әлеуетін дамыту;
5) "Қазмедиа орталығы" телерадиокешені негізінде мемлекеттік телеарналардың алтын қорының цифрлық мұрағатын құру бойынша ұсыныстарды енгізу;
6) елдің медиаинфрақұрылымын дамыту.
Қазақстан аумағында отандық БАҚ тарату географиясын кеңейту үшін:
1) ұлттық жерсеріктік телехабарларын тарату желісін танымал ету жөніндегі жұмыстарды жалғастыру;
2) елдің шалғайдағы елді мекендерінде республикалық арналардың көрсетілімін қамтамасыз ету үшін электрондық БАҚ-тың жерсеріктік операторлармен өзара іс-қимыл жасауын кеңейту;
3) мемлекеттік телеарналар мен баспа БАҚ-тың Интернет желісіне он-лайн-қатысуын қамтамасыз ету, Интернет нұсқаларын танымал ету бойынша ақпараттық науқан жүргізу;
4) мемлекеттік емес дәстүрлі БАҚ-тардың Интернет желісіне шығуына жағдай жасау, оларға ұтқыр қосымшаларды әзірлеуде қолдау көрсету.
Қазақстандық БАҚ-тың бәсекеге қабілеттілігін отандық контенттің өндірісін ынталандыру арқылы көтеру болжануда, сондай-ақ:
1) мемлекеттік телеарналардың біреуін эксклюзивті материалдарды (ел өміріндегі ауқымды оқиғалар туралы, жаһандық деңгейдегі маңызды жаңалықтар және шетелдік әріптестерден алынған бірегей бейнематериалдар) жаратушы ретінде белгілеу;
2) мемлекеттік телеарналар мен олардың өңірлік филиалдары бейнематериалдарының HD форматына аудару сапасын арттыру;
3) мультимедиалық өнімдерді жаңа форматтарда (анимациялық 3D-фильмдер, голографиялық кескін, инновациялық мультимедиалық-шешімдер) әзірлейтін орталық ашу бойынша ұсыныстарды әзірлеу;
4) баспа БАҚ-ты басудың, беттеудің және таратудың жаңа технологияларын талдау және Қазақстан жағдайына бейімдеу, отандық газеттер мен журналдарды жеделдік, мультимедиалық, аудиториямен байланыс бөлігінде бәсекеге қабілеттіліктің қазіргі заманғы өлшемдерінің тиісті деңгейлеріне жеткізу;
5) Қазақстан үшін саяси, экономикалық және ақпараттық жағынан маңызды болып табылатын елдер мен өңірлерде жетекші республикалық баспасөз БАҚ-тың шетелдік тілшілер пункттерін дамыту;
6) қолданыстағы штат саны шегінде мамандандырылған интернет-редакцияларды болу мақсатында мемлекеттік БАҚ-тың штат кестесі мен құрылымын қайта қарау;
7) мемлекеттік БАҚ интернет-ресурстарының тартымдылығы мен қолжетімділігін, ноутбуктар мен смартфондардың, планшеттік компьютерлер мен интернетке шығуы бар теледидарлардың, автомобильдердегі мультимедиалық құрылғылардың экрандарында тартымды жабдықталуын арттыру үшін олардың жұмыс істеуінің тұжырымдамасын қайта қарау.
Дайын медиа-өнімдерді ілгерілету мәселесіне ерекше назар аударылатын болады, атап айтқанда:

1) анонсирование уникального и интересного контента станет обязательной практикой для ведущих печатных и электронных СМИ;
2) значимые графические, фото- и видеоматериалы казахстанских СМИ будут активно продвигаться в сети Интернет;
3) государственными СМИ будут использоваться технологии перекрестного продвижения за счет собственных средств.
Управление сферой информации будет основываться на результатах объективных замеров аудитории СМИ, учитывающих все категории населения. По результатам анализа зрительского спроса продолжится работа по исключению из сетки вещания телеканалов низкорейтинговых программ. Максимизации зрительской аудитории каналов послужит их перепрограммирование по примеру ведущих зарубежных аналогов.
Государство будет активно использовать новые механизмы управления государственными СМИ, в том числе за счет повышения требований к уровню стратегического планирования в государственных СМИ. Контракты с руководством государственных каналов и газет будут привязаны к достижению конечных результатов, таких, как повышение доли зрительского, рекламного рынка, увеличение тиража, количества посещений интернет-ресурсов и т.п.
В соответствии с возникающими общественными потребностями с привлечением всех заинтересованных сторон будет осуществляться процесс совершенствования законодательства Республики Казахстан в области СМИ.
На период действия программы печатные СМИ сохранят свою актуальность, поэтому государством будет проводиться работа по их поддержке. Особенное внимание будет уделяться развитию и поддержке газет и журналов, ориентированных на детскую и подростковую аудиторию, а также развитие соответствующих интернет-ресурсов.
Материалы, размещаемые в сети Интернет, будут адаптироваться под формат новых медиа. Повысить доступность к публикациям позволят версии СМИ для мобильных средств коммуникаций. В целом осуществится переход в Интернет всех основных СМИ, и Интернет фактически станет единой платформой для масс-медиа.
В постоянно растущем потоке информации в глобальной сети первостепенное значение обретут технологии персонализации контента. Чтобы обеспечить лояльность аудитории, СМИ должны будут адаптировать интернет-продукцию под интересы конкретных групп пользователей по тематике и региональной близости. Информационные сообщения могут отображаться на географической "карте событий", а технология геолокации позволит сфокусироваться на сообщениях о регионе, в котором находится читатель.
Особое внимание будет уделяться повышению квалификации сотрудников, занятых в сфере реализации государственной информационной политики:

1) бірегей және қызықты контентпен алдын ала құлақтандыру жетекші баспасөз және электрондық БАҚ-тар үшін міндетті практика болады;
2) қазақстандық БАҚ-тың маңызды графикалық, фото- және бейнематериалдары Интернет желісінде белсенді түрде алға жылжитын болады;
3) мемлекеттік БАҚ өзінің жеке қаражаты есебінен тоғыспалы технологияларды пайдаланатын болады.
Ақпарат саласын басқару халықтың барлық санаттарын ескеретін БАҚ аудиториясының объективті өлшемдері нәтижелеріне негізделетін болады. Көрермендер сұранысын талдау нәтижелері бойынша телеарналардың эфирінен рейтингі төмен бағдарламаларды алып тастау жұмыстары жалғасын табуда. Арналардың көрермендер аудиториясын барынша көтеруге жетекші шетелдік аналогтер үлгісі бойынша қайта бағдарламалау қызмет етеді.
Мемлекет мемлекеттік БАҚ-ты басқарудың жаңа тетіктерін белсенді түрде қолданатын болады, оның ішінде мемлекеттік БАҚ-қа стратегиялық жоспарлау талаптарының деңгейін арттыру есебінен жұмыстар жалғасады. Мемлекеттік арналар және газеттердің басшыларымен келісімшарттар, олар көрермендер аудиториясы мен жарнама нарығын ұлғайту, таралымды көбейту, интернет-ресурстардың оқырмандарын арттыру және т.с.с. сияқты түпкілікті нәтижелерге негізделетін болады.
Туындаған қоғамдық қажеттіліктерге сәйкес барлық мүдделі тараптар тартыла отырып, БАҚ саласындағы заңнаманы жетілдіру процесі жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаның қолданысы кезеңінде баспа БАҚ өз өзектілігін сақтап қалады, сондықтан мемлекет тарапынан оларға қолдау көрсету жұмыстары жүргізіледі. Балалар мен жасөспірімдер аудиториясына бағытталған газеттер мен журналдарды, сондай-ақ олардың тиісті Интернет ресурстарын дамытуға ерекше назар аударылатын болады.
Интернет желісінде орналастырылатын материалдар жаңа медиа форматқа бейімделетін болады. Жарияланымдарға қолжетімділікті арттыру БАҚ нұсқаларын ұтқыр коммуникация құралдарына қолжетімді етеді. Жалпы, барлық негізгі БАҚ-тың Интернетке көшуі жүзеге асырылады және Интернет масс-медиа үшін бірыңғай тұғырнамаға айналатын болады.
Ақпараттың ұдайы өсу ағынында жаһандық желіде контентті дербестендіру бірінші кезектегі мәнге ие болады. Аудиторияның адалдығын қамтамасыз ету үшін БАҚ — Интернет-өнімдерін тақырып және өңірлік жақындықтары бойынша пайдаланушылардың нақты топтарының қызығушылықтарына бейімдейтін болады. Ақпараттық хабарламалар географиялық "оқиғалар картасында" бейнеленуі мүмкін, ал геолокация технологиясы оқырман тұрған өңір туралы хабарламаларға назар аударуға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру саласында жұмыс істейтін қызметкерлердің біліктілігін арттыруға ерекше назар аударылатын болады:

1) возможности телерадиокомплекса в городе Астане будут максимально задействованы в деле практического обучения инженерно-технических и других современных специалистов медиа-рынка;
2) площадкой для обмена опытом и установления сотрудничества в области СМИ должны стать международные мероприятия, в том числе активное участие представителей медийного сообщества Казахстана в международных выставках, форумах, конференциях и премиях.
Доверие аудитории в современном информационном мире является наиболее востребованным качеством печатных и электронных СМИ, интернет-ресурсов. Поэтому будет оказана поддержка инициативе профессионалов в области масс-медиа по вопросу саморегулирования журналистского сообщества. Такой механизм по защите общепризнанных ценностей будет способствовать повышению ответственности СМИ, одновременно снизив необходимость вмешательства государства в отношения между общественностью и СМИ.
Укреплению имиджа страны на международном уровне и продвижению глобальной информации о Казахстане послужит охват казахстанскими телеканалами зарубежной аудитории:
1) населению ближайших соседей Казахстана будет предоставлен доступ к казахстанским культурно-образовательным телеканалам;
2) на территории стратегических партнеров Казахстана будет организован доступ к информационным и культурно-образовательным телеканалам, вещающим на трех языках.
С развитием беспроводных информационно-коммуникационных сетей масштаба населенного пункта будет организован доступ к казахстанским радио- и телеканалам в транспортных средствах и местах общественного пользования.
3) Стимулирование производства отечественного
информационного контента
Новый формат организации информационной работы должен сформировать новую культуру производства и маркетингового продвижения современных информационно-идеологических продуктов отечественного производства. Для реализации государством эффективной информационной политики необходимо разрабатывать и реализовывать специализированную коммуникативную стратегию, результативность которой напрямую зависит от уровня развитости в стране собственной контентной индустрии.
Краткий анализ текущей ситуации
По состоянию на 1 сентября 2012 года в республике действуют 2 752 СМИ, из них: государственных - 439 (16 %), негосударственных - 2 313 (84 %). От общего количества СМИ: газет - 1 664, журналов - 837, электронных СМИ - 238 (51 телекомпания, 48 радиокомпаний, 133 оператора кабельного телевидения и 6 — спутникового вещания), информационных агентств - 13.
Количество людей, периодически пользующихся возможностями Интернета для деловых и личных нужд, составило порядка 8,9 млн. человек.
Вместе с тем наблюдается нехватка интересного, познавательного и привлекательного материала отечественного производства, сопоставимого с зарубежным по стоимости. В результате, казахстанцы отдают предпочтение зарубежным развлекательным и интерактивным ресурсам.
Задача: обеспечение конкурентоспособности отечественного информационного пространства.
Целевые индикаторы:

1) Астана қаласындағы телерадиокешеннің мүмкіндіктері медиа-нарықтың инженерлік-техникалық және басқа да қазіргі заманғы мамандарын практикалық оқыту ісіне барынша жұмылдырылатын болады;
2) халықаралық іс-шаралар, оның ішінде Қазақстанның медиа-қауымдастығы өкілдерінің халықаралық көрмелерге, форумдарға, конференциялар мен сыйлықтарға белсенді қатысуы БАҚ саласында тәжірибе алмасуға және ынтымақтастық орнатуға арналған алаңға айналуға тиіс.
Қазіргі заманғы ақпараттық әлемде аудиторияның сенімі баспа және электрондық БАҚ, интернет-ресурстың неғұрлым қажетті сапасы болып табылады. Сондықтан журналистік қоғамдастықтың өзін-өзі реттеу мәселесі жөніндегі масс-медиа саласындағы кәсіби мамандардың бастамаларына қолдау көрсетілетін болады. Мұндай жалпы мойындалған құндылықтарды қорғау тетігі бір уақытта мемлекеттің қоғамдастық пен БАҚ арасындағы қатынасқа араласу қажеттілігін төмендете отырып, отандық БАҚ-ты күшейтуге мүмкіндік береді.
Халықаралық деңгейдегі мемлекет имиджін нығайтуға және Қазақстан туралы жаһандық ақпаратты ілгерілетуге қазақстандық телеарналардың шетелдік аудиторияны қамтуы әсер етеді:
1) Қазақстанның жақын көршілерінің тұрғындарына қазақстандық мәдени-білім беру арналарына қолжетімділік ұсынылатын болады;
2) Қазақстанның стратегиялық әріптестері аумағында үш тілде хабар тарататын ақпараттық және мәдени-білім беру телеарналарына қолжетімділік ұйымдастырылатын болады.
Елді мекен ауқымында сымсыз ақпараттық-коммуникациялық желілерінің дамуымен, көлік кұралдары және қоғамдық пайдалану орындарда қазақстандық радио мен телеарналарға қолжетімділік мүмкіндігі ұйымдастырылатын болады.
3) Отандық ақпараттық контент өндірісін ынталандыру
Ақпараттық жұмысты ұйымдастырудың жаңа форматы қазіргі заманғы ақпараттық-идеологиялық отандық өндірістің өнімдерін маркетингтік ілгерілетуге және өндірістің жаңа мәдениетін қалыптастыруға тиіс. Мемлекеттің тиімді ақпараттық саясатты іске асыруы үшін нәтижелілігі елдегі меншікті контент индустриясының даму деңгейіне тікелей байланысты болатын мамандандырылған коммуникативтік стратегияны әзірлеу және іске асыру қажет.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
2012 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша республикада 2 752 БАҚ жұмыс істейді, оның ішінде: мемлекеттік - 439 (16 %), мемлекеттік емес - 2 313 (84 %). БАҚ-тың жалпы санының ішінде 1 664 газет, 837 — журнал, 238 - электрондық БАҚ (51 телекомпания, 48 радиокомпания, 133 кәбілді телевизия және 6 жерсеріктік хабар тарату операторы), 13 - ақпараттық агенттік.
Тұрақты түрде іскерлік және жеке қажеттіліктері үшін Интернет мүмкіндігін пайдаланатын адамдардың саны шамамен 8,9 млн. құрайды.
Сонымен қатар құны бойынша шетелдік өніммен салыстыруға болатын қызықты, танымдық және тартымды отандық өндіріс материалдарының жеткіліксіз екендігі байқалады. Нәтижесінде қазақстандықтар шетелдік ойын-сауық және интерактивті ресурстарға қызығушылық танытады.
Міндеті: отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету.
Нысаналы индикаторлар:

1) объем телепродукции отечественного производства - 53 % от
эфирного времени в 2017 году, 60 % - в 2020 году;
2) количество отечественных художественных фильмов в прокате — 8 % в 2017 году, 10 % - в 2020 году;
3) соотношение объемов внутреннего и внешнего Интернет-трафика - 0,7:1 в 2017 году, 1:1 - в 2020 году;
4) рост числа интернет-ресурсов в доменах ".kz" и ".қаз" на 35 % в 2017 году, на 50 % - в 2020 году;
5) объем производства телевизионной продукции способом размещения заказа среди частных телеканалов на условии софинансирования - не менее 10 проектов в 2017 году, не менее 15 - в 2020 году;
6) повышение средней посещаемости казахстанских интернет-ресурсов на 40 % в 2017 году, на 50 % - в 2020 году;
7) объем казахстанской блогосферы - 1 персональный интернет-блог на 100 интернет-пользователей в 2017 году, 2 персональных интернет-блога на 100 интернет-пользователей в 2020 году;
8) съемка не менее 10 отечественных телесериалов в год в 2017 году, 20 - в 2020 году;
9) передача государственными телеканалами в аутсорсинг производства 50 % контента в 2017 году, 60 % - в 2020 году.
Пути достижения
Конкурентоспособность отечественного информационного пространства будет обеспечена посредством реализации широкого ряда стимулирующих мер, среди которых:
1) дальнейшее совершенствование законодательства в области СМИ для правовой регламентации общественных отношений, трансформирующихся вслед за развитием технологий массовой коммуникации;
2) принятие мер нормативного и административного характера, стимулирующих государственные учреждения и организации к размещению имеющейся информации на официальных интернет-ресурсах;
3) продолжение политики передачи государственными телеканалами производства в аутсорсинг с целью развития открытого рынка производства контента;
4) снижение издержки владельцев интернет-ресурсов на техническое поддержание сайтов при обеспечении соответствующего уровня безопасности, надежности и скорости доступа;
5) производства сериалов, документальных драм, ток-шоу, информационных и развлекательных программ, создаваемых совместно с частными телеканалами на условии софинансирования;
6) предоставление государственных телевизионных студий в аренду частным производителям контента;
7) поддержка продакшн-студий, отобранных на основе данных анализа их потенциала, размещение государственного заказа на реализацию социальных телепроектов;
8) внедрение механизмов защиты детей от противоправного и социально опасного контента на добровольной договорной основе между родителями и провайдерами;

1) отандық өндірістегі телеөнімдер көлемі 2017 жылы - эфирлік уақыттың - 53 %, 2020 жылы - 60 %;
2) прокаттағы отандық көркем фильмдердің саны 2017 жылы - 8 %, 2020 жылы - 10%;
3) Интернет-трафиктің ішкі және сыртқы көлемінің арақатынасы - 2017 жылы - 0,7:1-ге, 2020 жылы - 1:1-ге;
4) ".kz" және ".қаз" домендеріндегі интернет-ресурстардың өсу санын 2017 жылы - 35 %-ға, 2020 жылы - 50 %-ға жеткізу;
5) қоса қаржыландыру шартының негізінде жеке меншік телеарналар арасында тапсырыс беру тәсілімен телевизиялық өнімнің өндіріс көлемі 2017 жылы - кемінде 10 жоба, 2020 жылы - кемінде 15 жоба;
6) қазақстандық интернет-ресурстарға орташа кіруді арттыруды 2017 жылы - 40 %-ға, 2020 жылы - 50 %-ға жеткізу;
7) қазақстандық блог саласының көлемін - 2017 жылы 1 дербес интернет-блогқа 100 Интернет пайдаланушы, 2020 жылы 2 дербес Интернет-блогқа 100 Интернет пайдаланушы;
8) отандық телесериал түсіру 2017 жылы кемінде - 10, 2020 жылы - 20;
9) мемлекеттік телеарналар контенті өндірісін 2017 жылы — 50 %, 2020 жылы - 60 % аутсорсингке беру.
Қол жеткізу жолдары
Отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігі бірқатар ауқымды ынталандыру шараларын іске асыру арқылы қамтамасыз етілетін болады, оның ішінде:
1) бұқаралық коммуникация технологиясының дамуынан кейін қоғамдық қатынастарды құқықтық регламенттеу үшін БАҚ саласындағы заңнаманы одан әрі жетілдіру;
2) қолда бар ақпаратты ресми интернет-ресурстарға орналастыруға мемлекеттік мекемелерді және ұйымдарды ынталандыруға нормативтік және әкімшілік сипаттағы шаралар қолдану;
3) контент өндірудің ашық нарығын дамыту мақсатында мемлекеттік телеарналар өндірісінің өнімдерін әзірлеуді аутсорсингке беру саясатын жалғастыру;
4) қауіпсіздіктің, сенімділіктің және қол жеткізу жылдамдығының тиісті деңгейін қамтамасыз ету кезінде Интернет-ресурстардың меншік иелерінің интернет-ресурстарды техникалық қолдау шығындарын төмендету;
5) жеке меншік телеарналармен бірлесіп, қоса қаржыландыру шарты бойынша әзірленетін сериалдарды, деректі драмаларды, ток-шоу, ақпараттық және ойын-сауық бағдарламаларын өндіру;
6) мемлекеттік телевизиялық студияларды жекеше контент өндірушілерге жалға беру;
7) әлеуеттерін талдау нәтижелерінің деректері негізінде іріктелген продакшн-студияларға қолдау көрсету, әлеуметтік тележобаларды іске асыруға мемлекеттік тапсырысты орналастыру;
8) ата-аналар мен провайдерлер арасындағы ерікті шарт негізінде балаларды құқыққа қарсы және әлеуметтік қауіпті контенттен қорғау тетіктерін енгізу;

9) организационная поддержка инициатив общественных организаций и граждан по противодействию распространению противоправного контента с помощью телефонных и интернет-"горячих линий".
Разработка предложений по привлечению в отрасль необходимых инвестиций и формированию рынка квалифицированных кадров. Для этого полагается целесообразным учредить общественный институт развития. Его задача будет заключаться в поддержке и развитии отдельных отраслей контентной индустрии, таких, как создание отечественной кинопродукции, сериалов и авторских телепрограмм, разработка оригинальных текстовых и мультимедийных материалов, предназначенных для размещения в сети Интернет.
После завершения процесса формирования в стране контент-индустрии государство откажется от практики стимулирования спроса. Предположительно на это может потребоваться порядка 10 лет.
Для решения вопроса нехватки квалифицированных кадров, особенно в области производства интернет-контента, будут реализованы следующие меры:
1) активизируется процесс по привлечению зарубежных специалистов к обучению студентов в медиасфере, широкое применение найдут учебные программы обмена студентами;
2) работа иностранных специалистов в рамках казахстанских проектов в обязательном порядке будет сопровождаться передачей опыта местным специалистам всех категорий.
Будет проводиться работа по повышению узнаваемости творческих студий и авторов, включающая в себя:
1) активное участие в международных конкурсах;
2) оказание информационной поддержки общественным инициативам по проведению конкурсов среди школьников, студентов, блогеров и профессиональных контент-производителей;
3) расширение возможностей для публикации в интернет-версиях печатных изданий, телеканалов, ведущих информационно-новостных ресурсов для представителей гражданской журналистики.
Для должной методической поддержки процессов стимулирования контентной индустрии будет разработана система объективных показателей динамики отрасли и оценки рейтинга медиа-продукции. Это потребует масштабного внедрения технических и программных средств замера популярности телевизионных программ и посещаемости интернет-ресурсов.
В перспективе интеграция в единое пространство информационной инфраструктуры государственных органов, научно-образовательных учреждений, коммерческих структур, организаций здравоохранения и других отраслей жизни общества неизбежно приведет к пересмотру традиционной практики производства контента. Любая организация или индивид будут иметь возможность создавать информационный продукт для дальнейшего массового распространения. В целях защиты прав личности, обеспечения граждан достоверной информацией будет осуществляться законодательное регламентирование соответствующей активности.
В новую эпоху активизируется работа по обучению населения оптимальным способам работы с информацией. Через программы учебных заведений всех уровней и через СМИ казахстанцы узнают о способах создания видеоматериалов и графического контента, эффективной организации текстовых материалов с использованием существующих механизмов сетевого продвижения информации и т.д.

9) телефон және интернеттегі - "қызу желілер" арқылы құқыққа қарсы контенттерді таратуға қарсы іс-қимыл бойынша азаматтар мен қоғамдық ұйымдардың бастамасын қолдау.
Салаға қажетті инвестицияларды тарту және білікті кадрлар нарығын қалыптастыру бойынша ұсыныстарды әзірлеу. Ол үшін қоғамдық даму институттарын құру орынды деп санаймыз. Оның міндеті Интернет желісіне орналастыруға арналған отандық киноөнімдерді, сериалдарды және авторлық телебағдарламаларды, қызықты мәтіндік және мультимедиалық материалдарды әзірлеу сияқты контенттік индустрияның жекелеген салаларын дамыту және қолдау болады.
Елде контент-индустриясы саласының қалыптасу процесі аяқталғаннан кейін мемлекет сұранымды ынталандыру практикасынан бас тартады. Болжам бойынша бұған шамамен 10 жыл қажет болады.
Білікті мамандардың, әсіресе Интернет-контентті өндіру саласында жетіспеушілігі мәселесін шешу үшін мынадай шаралар іске асырылатын болады:
1) медиасалада студенттерді оқытуға шетелдік мамандарды тарту процесі жандандырылады, студенттер алмасудың оқу бағдарламалары кеңінен қолданыс табады;
2) қазақстандық жобалар шеңберінде шетелдік мамандардың жұмысы міндетті түрде барлық санаттағы жергілікті мамандармен тәжірибе алмасумен қатар жүреді.
Шығармашылық студиялар мен авторлардың танылуын арттыру жөнінде жұмыстар жүргізілетін болады, олар мыналарды қамтиды:
1) халықаралық конкурстарға белсенді қатысу;
2) оқушылар, студенттер, блогерлер және кәсіби контент-өндірушілер арасында конкурстар өткізу жөніндегі қоғамдық бастамаларға ақпараттық қолдау көрсету;
3) азаматтық журналистика өкілдері үшін баспа басылымдарының интернет нұсқаларында, телеарналарда, жетекші ақпараттық-жаңалықтар ресурстарында жариялау мүмкіндіктері кеңейтілетін болады.
Контенттік индустрияны ынталандыру процесін тиісті әдістемелік қолдау үшін сала серпінділігінің объективті көрсеткіштері және медиа-өнім рейтингін бағалау жүйесі әзірленетін болады. Бұл телевизиялық бағдарламалардың танымалдығын және Интернет-ресурстарға кіруді өлшеудің техникалық және бағдарламалық құралдарын кең ауқымда енгізуді талап етеді.
Перспективада мемлекеттік органдардың, ғылыми-білім беру мекемелерінің, коммерциялық салалардың, денсаулық сақтау ұйымдарының және қоғам өмірінің басқа да салаларының ақпараттық инфрақұрылымның бірыңғай кеңістігіне ықпалдасу контент өндірісінің дәстүрлі практикасын қайта қарауға әкеледі. Кез келген ұйымның немесе жеке тұлғаның ақпараттық өнім жасау және оны көпшілікке тарату мүмкіндігі болады. Адам құқығын қорғау, азаматтарды дәйекті ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында тиісті белсенділікті заңнамалық регламенттеу жүзеге асырылатын болады.
Жаңа дәуірде тұрғындарға ақпаратпен жұмыс істеудің тиімді тәсілдерін оқыту жұмыстары жүргізіледі. Барлық деңгейдегі оқыту мекемелеріндегі бағдарламалар және БАҚ арқылы қазақстандықтар бейнематериалдар және графикалық контент әзірлеу, ақпаратты және т.б. желілік ілгерілетудің қолданыстағы тетіктерін пайдалана отырып, мәтіндік материалдарды тиімді ұйымдастырудың әдістері туралы біле алады.

4) Информационное сопровождение деятельности государства
В условиях перехода к информационному обществу одной из задач государства является обеспечение высокого уровня сопричастности каждого гражданина с жизнью страны, общественной солидарности и доверия к власти.
Краткий анализ текущей ситуации
В настоящее время основные функции по информационному сопровождению деятельности государства возложены на уполномоченный орган в области информации. Однако такая практика имеет ряд существенных недостатков, в числе которых размывание ответственности за эффективность конечного информационного продукта, существование временного и смыслового разрыва между фактической деятельностью и ее информационным отображением в СМИ.
Разделение вопросов реализации и PR-сопровождения между различными госорганами приводит к значительному снижению эффективности мер, имеющих своей целью улучшение имиджа государства. Уполномоченный орган в области информации не всегда владеет полной информацией и не знаком с имеющейся отраслевой спецификой, а прочие государственные органы не имеют соответствующих полномочий и бюджетов для продвижения имеющихся достижений.
Между тем, государственными органами не в полной мере используются возможности новых технологий, вследствие чего граждане страны не получают повсеместного доступа к имеющейся информации о деятельности государства.
Задача: совершенствование системы координации и ответственности государственных органов по освещению и продвижению деятельности государства.
Целевые индикаторы:
1) уровень информированности населения о ключевых и социально
значимых направлениях деятельности государства (по результатам
социологических опросов) - 65 % в 2017 году, 75 % - в 2020 году;
2) доля работников пресс-служб государственных органов и
национальных компаний, имеющих соответствующее профессиональное
образование, - 100 % в 2017 году.
Пути достижения
Информационная работа государства будет пересмотрена с акцентированием внимания на обеспечение полноты, своевременности и достоверности информации, предоставляемой гражданам.
Для этого требуется объединить всю активность по информационному сопровождению государства в рамках единой государственной PR-стратегии. Она должна заменить многочисленные ситуативные отраслевые медиапланы, которые продвигают отдельные аспекты деятельности государства, но суммарно не достигают цели государственной информационной политики. PR-стратегия будет сбалансирована с точки зрения представленности всех сфер жизнедеятельности населения: образование, трудовая деятельность, здравоохранение, чрезвычайные ситуации, гражданские права и т.д. С единого центра будет регулироваться и интенсивность применения в целом по всем госорганам различных каналов коммуникаций и форматов представления данных.
Единая стратегия учтет информационные потребности и предпочитаемые каналы доступа к информации граждан всех категорий и представителей делового сообщества. Особое внимание будет уделено представленности государственных органов в социальных площадках сети Интернет.
Потребуется пересмотреть механизмы управления информационным пространством с четким разграничением сфер ответственности, полномочий и функций отдельных государственных органов и организаций, выделением единого руководящего центра, определяющего стратегию государства. Новый механизм будет отражен в едином алгоритме межведомственного взаимодействия, исключающем дублирование функций и принимающем во внимание информационную работу государства в период значимых событий в жизни страны. На организационном уровне это повлечет следующие изменения:

4) Мемлекеттің қызметін ақпараттық сүйемелдеу
Ақпаратты қоғамға өту жағдайында мемлекет міндеттерінің бірі әр азаматтың ел өміріне қатысу деңгейін, қоғамдық ынтымақтастықты және билікке сенімділікті қамтамасыз ету болып табылады.
Ағымдағы ахуалды қысқаша талдау
Қазіргі уақытта мемлекеттің қызметін ақпараттық сүйемелдеу жөніндегі негізгі функциялар ақпарат саласындағы уәкілетті органға жүктелген. Алайда бұл тәжірибенің бірқатар кемшіліктері бар, олардың қатарында түпкілікті ақпараттық өнімнің тиімділігі үшін жауапкершіліктің нақты болмауын, нақты қызмет пен оның БАҚ-та ақпараттық көрінісінің арасындағы уақыт және мазмұн алшақтығының болуын атап өтуге болады.
Әртүрлі мемлекеттік органдар арасында іске асыру және PR-сүйемелдеу мәселелерін бөлу мемлекеттің имиджін жақсарту мақсаттарын көздейтін тиімділігін төмендетеді. Ақпарат саласындағы уәкілетті органда толық ақпарат үнемі бола бермейді және қолда бар салалық ерекшелікпен таныс емес, ал басқа мемлекеттік органдардың өздерінің жетістіктерін ілгерілету үшін тиісті бюджеті мен құзыреті болмайды.
Сонымен қатар, мемлекеттік органдар жаңа технологиялардың мүмкіндіктерін толыққанды пайдаланбайды, соның салдарынан елдің азаматтары мемлекеттің қызметі туралы бар ақпаратқа жаппай қолжетімділік ала алмайды.
Міндеті: мемлекеттің қызметін жария ету және ілгерілету бойынша мемлекеттік органдардың жауапкершілігін және үйлестіру жүйелерін жетілдіру.
Нысаналы индикаторлар:
1) мемлекет қызметінің негізгі және әлеуметтік маңызы бар бағыттары туралы тұрғындарды хабардар ету деңгейі (әлеуметтік сауалнама нәтижелері бойынша) 2017 жылы — 65 %, 2020 жылы — 75 %;
2) мемлекеттік органдар мен ұлттық компаниялардың тиісті кәсіптік білімі бар баспасөз қызметі қызметкерлерінің үлесі 2017 жылы - 100 %.
Қол жеткізу жолдары
Мемлекеттің ақпараттық жұмысы азаматтарға ұсынылатын ақпараттың толық, уақтылы және дұрыс қамтамасыз етілуіне баса назар аударылып, қайта қаралатын болады.
Ол үшін бірыңғай мемлекеттік PR-стратегияның шеңберінде мемлекетті ақпараттық сүйемелдеу бойынша бүкіл белсенділікті біріктіру талап етіледі. Ол мемлекет қызметінің жекелеген аспектілерін ілгерілететін, бірақ жиынтығында, мемлекеттік ақпараттық саясат мақсаттарына қол жеткізбейтін көптеген салалық медиа-жоспарларды алмастыруға тиіс. PR-стратегиясы тұрғындардың тыныс-тіршілігінің барлық салаларын қамтитын болады: білім беру, еңбек қызметі, денсаулық сақтау, төтенше жағдайлар, азаматтық құқықтар және т.б. Бірыңғай орталықтан барлық мемлекеттік органдар бойынша әртүрлі телекоммуникация арналарын қолдануы мен ақпаратты беру форматы жағынан реттеліп отырады.
Бірыңғай стратегия іскерлік қоғамдастық өкілдері мен барлық санаттағы азаматтардың ақпараттық сұранысы мен ақпаратқа қол жеткізудің қалаулы арналарын ескереді. Мемлекеттік органдардың интернет желісіндегі әлеуметтік алаңдарда көрінуіне ерекше назар аударылатын болады.
Ақпараттық кеңістікті басқарудың тетіктерін жекелеген мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жауапкершілік салаларын, өкілеттіктері мен функцияларын нақты шектей отырып, мемлекеттің стратегиясын айқындайтын бірыңғай басқару орталығын бөле отырып, қарау қажет болады. Жаңа тетік ведомствоаралық өзара іс-қимылдың бірыңғай алгоритмін көрсететін, қайталауды болдырмайтын және мемлекеттің ақпараттық жұмысын еліміздегі маңызды оқиғалар кезеңінде назарға алатын болады. Ұйымдастырушылық деңгейде бұл мынадай өзгерістерге әкеледі:

1) пресс-службы государственных органов трансформируются в полноценные PR-подразделения, несущие ответственность за итоговый информационный продукт по своей отрасли, что подразумевает своевременное определение ключевых информационных запросов общественности, оперативное обнародование позиции государства на возникающие вопросы и конструктивную критику, нашедшую отражение в публикациях;
2) средства на PR-сопровождение государственных программ и проектов будут предусмотрены в рамках их же собственных бюджетов, особое внимание при этом будет уделено использованию новых технологий, в том числе социальных медиа, государственный заказ будет направлен на информационное сопровождение важнейших событий в жизни страны, реализацию национальных проектов, так же посредством государственного заказа на проведение государственной информационной политики будут решаться социальные, культурные и образовательные задачи общенационального значения.
В целом, государству необходимо будет взять курс на закрепление приоритетной роли информационной работы государственных органов, что будет достигнуто через планомерную методическую работу, включающую:
1) повышение оперативности реагирования пресс-служб на запросы СМИ и общественности;
2) пересмотр структуры государственного заказа с учетом повсеместного доступа населения к сети Интернет и мобильным средствам коммуникаций;
3) улучшение качества информации и прикладных сервисов государственных интернет-ресурсов;
4) содействие развитию негосударственных служб верификации новостной и событийной информации, генерируемой посредством средств массовых коммуникаций.
Уровень информированности населения о деятельности государства также будет обеспечиваться через прямое взаимодействие государственных органов с аудиторией СМИ, включая технологии краудсорсинга.
Описанное выше масштабное преобразование информационной деятельности государственных органов будет нуждаться в полноценной информационно-аналитической поддержке на всех этапах реализации. Постепенный переход казахстанского социума в состояние информационного общества исключает ситуативный и формальный подход к решению этой задачи. В этой связи на системной основе будет осуществляться деятельность по следующим направлениям:
1) проведение мониторинга и анализа информационного поля;
2) организация постоянной работы по изучению, адаптации и внедрению в условиях Казахстана успешной зарубежной практики выстраивания и ведения информационной политики, эффективных медийных технологий, в том числе в области Интернета;

1) мемлекеттік органдардың баспасөз-қызметтері толыққанды PR-бөлімшелеріне ауыстырылуда оларға өздерінің салалары бойынша қорытынды ақпараттық өнімге жауапкершілік жүктейді, ол жұртшылықтың негізгі ақпараттық сұраныстарын уақтылы анықтауды, жарияланымдарда көрініс табатын орынды сынға мемлекеттің ұстанымын жедел жариялауды көздейді;
2) мемлекеттік бағдарламалар мен жобалардың PR-құралдары арқылы сүйемелденуі олардың өздерінің бюджеттерінің шеңберінде көзделген, бұл ретте жаңа технологияларды қолдануға, оның ішінде әлеуметтік медиаға басты назар аударылатын болады, мемлекеттік тапсырыс еліміздегі ең маңызды оқиғаларды ақпараттық сүйемелдеуге бағытталады, ұлттық жобаларды жүзеге асыруға, сондай-ақ мемлекеттік тапсырыс арқылы мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу арқылы жалпыұлттық маңызы бар әлеуметтік, мәдени және білім беру міндеттері шешіледі.
Жалпы мемлекетке мемлекеттік органдардың ақпараттық жұмыстарының басым рөлін нығайту бойынша бағдар белгілеу қажет, оған жоспарлы әдістемелік жұмыс арқылы мыналарға қол жеткізуге болады:
1) БАҚ-тың және қоғамның сұраныстарына баспасөз-қызметтерінің жедел ден қоюын арттыру;
2) халықтың Интернет желісі мен ұтқыр коммуникация құралдарына жаппай қолжетімділігін есепке ала отырып, мемлекеттік тапсырыстың құрылымын қайта қарау;
3) мемлекеттік интернет-ресурстардың ақпараттық және қолданбалы сервистерінің сапасын жақсарту;
4) жаңалықтарды верификациялау және ақпараттық оқиғаларды, БАҚ арқылы түрлендіретін мемлекеттік емес қызметтердің дамуына ықпал ету.
Халықты мемлекеттің қызметі туралы хабардар ету деңгейі мемлекеттік органдардың БАҚ аудиториясымен тікелей краудсорсинг технологиясын қоса алғанда, өзара іс-қимыл жасау арқылы қамтамасыз етілетін болады.
Іске асырудың барлық кезеңдерінде құнды ақпараттық-талдау жүргізілгенде мемлекеттік органдардың ақпараттық қызметін жоғарыда сипатталғандай ауқымды қайта құру қажет болады. Қазақстандық әлеуметтің ақпаратты қоғамның жағдайына біртіндеп өтуі осы міндеттерді шешудің мезеттік және үстірт қарауды болдырмайды. Осыған байланысты қызмет мынадай бағыттар бойынша жүйелі түрде жүзеге асырылатын болады:
1) ақпараттық алаңға талдау мен мониторинг жүргізу;
2) Қазақстан жағдайында ақпараттық саясатты, тиімді медиа-технологияларды, оның ішінде Интернет саласында орнатудың және жүргізудің үздік шетелдік тәжірибесін зерттеу, бейімдеу және енгізу бойынша тұрақты жұмысты ұйымдастыру;

3) проведение социологических исследований по изучению информационных потребностей и проблемных, форматных и жанровых предпочтений населения, выработка рекомендаций по корректировке государственной информационной политики;
4) методическое обеспечение вопросов проведения государственной информационной политики на основе анализа данных СМИ, аналитических исследований в области масс-медиа.
Для решения проблемы должного технологического обеспечения бизнес-процессов по мониторингу информационного пространства, методическому и аналитическому обеспечению вопросов реализации государственной информационной политики будут внесены предложения по оснащению ответственных государственных структур современным телекоммуникационным оборудованием, средствами сбора и долгосрочного хранения информации, системами обработки текстовых, аудио-, видеоданных с применением новых технологий и другими элементами материально-технической базы.
В рамках этой задачи также будут разработаны предложения по внедрению автоматизированной системы мониторинга информационного пространства. Это позволит повысить объективность оценки информационной работы государственных органов с применением единого алгоритма к различным данным. Существенную пользу принесет возможность ускоренной обработки большого массива данных, что невозможно при использовании традиционных способов, характеризуемых ограниченностью человеческих возможностей.
VI. Этапы реализации Программы
Реализация Программы будет осуществляться в два этапа:
1. этап: 2013 - 2017 годы;
2. этап: 2018 - 2020 годы.
В рамках настоящей Программы значения всех целевых индикаторов обозначены по указанным двум этапам.
На каждом из этапов планируется изменение показателей, характеризующих ход реализации Программы по годам и влияние программных мероприятий на готовность к переходу к информационному обществу.
На первом этапе (2013 - 2017 годы) планируется создать новую архитектуру государственных органов, а именно: пересмотреть нормативно-правовые акты на предмет необходимости внесения в них соответствующих изменений, разработать типовые архитектуры, начать их пилотное внедрение, создать "мобильное правительство", развить портал "электронного правительства", начать внедрение новой модели информатизации перехода к "облачным технологиям".
В сфере экономики планируется начать постепенное повсеместное внедрение ИКТ во все отрасли, массовую подготовку и переподготовку IT-специалистов, а также разработать необходимые подходы для повышения профильной компьютерной грамотности специалистов всех отраслей и начать соответствующее обучение.
В информационной сфере планируются совершенствование законодательства в области СМИ, техническая модернизация отечественных СМИ, дальнейшее расширение географии распространения казахстанских масс-медиа, повышение квалификации сотрудников, занятых в сфере реализации государственной информационной политики.

3) ақпараттық қажеттіліктерді және халықтың проблемалық, форматтық және жанрлық қалауын зерттеу бойынша әлеуметтік зерттеулер жүргізу, мемлекеттік ақпараттық саясатты түзету бойынша ұсынымдар әзірлеу;
4) масс-медиа саласындағы талдамалық зерттеулердің, БАҚ деректерін талдау негізінде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу мәселелерін әдістемелік қамтамасыз ету.
Ақпараттық кеңістікті мониторингтеу, мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру мәселелерін әдістемелік және талдамалық қамтамасыз ету бойынша бизнес-процестерді тиісті технологиялық қамтамасыз ету проблемаларын шешу үшін отандық мемлекеттік құрылымдарды қазіргі заманғы телекоммуникациялық жабдықтармен, ақпаратты жинау және ұзақ мерзімді сақтау құралдарымен, жаңа технологияларды пайдалану арқылы мәтіндік, аудио-, бейне деректерді өңдеу жүйелерімен және материалдық-техникалық қордың өзге де элементтерімен жарақтандыру мәселесі пысықталады.
Осы міндет шеңберінде ақпараттық, кеңістікке мониторинг жүргізудің автоматтандырылған жүйесін енгізу бойынша ұсыныстар әзірленетін болады. Бұл әртүрлі деректердің біртұтас алгоритмін қолдану арқылы мемлекеттік органдардың ақпараттық жұмысына баға берудің объективтілігін арттыруға мүмкіндік береді. Адам мүмкіндіктерінің шектеулі болуымен сипатталатын дәстүрлі әдістерді пайдалану мүмкін болмаған кезде ауқымды деректерді жедел өңдеу мүмкіндігі елеулі пайда әкеледі.
VI. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
Бағдарламаны жүзеге асыру екі кезеңнен тұрады:
1-кезең: 2013 - 2017 жылдар;
2-кезең: 2018 - 2020 жылдар.
Осы Бағдарламаның шеңберінде барлық нысаналы индикаторлардың мәні көрсетілген екі кезең бойынша белгіленді.
Кезеңдердің әрқайсысында Бағдарламаның жылдар бойынша іске асырылу барысын және бағдарламалық іс-шаралардың ақпаратты қоғамға көшуге дайындыққа әсерін сипаттайтын көрсеткіштерді өзгерту жоспарланған.
Бірінші кезеңде (2013 - 2017 жылдар) мемлекеттік органдардың жаңа құрылымын құру, атап айтқанда, нормативтік құқықтық актілерді оларға тиісті өзгерістер енгізу қажеттілігі тұрғысынан қайта қарау, үлгі архитектураларды әзірлеу, оларды пилоттық енгізуді бастау, "ұтқыр үкімет" құру, "электрондық үкімет" порталын дамыту, "бұлтты технологияларға" көшуді ақпараттандырудың жаңа үлгісін енгізуді бастау жоспарлануда.
Экономика саласында барлық салалар бойынша жер-жерде біртіндеп АКТ-ны енгізуді бастау, AT мамандарды жаппай даярлау және қайта даярлауды бастау, сондай-ақ барлық салалардағы бейінді компьютерлік сауаттылықты арттыру үшін қажетті тәсілдерді әзірлеу және тиісті оқытуды бастау жоспарланады.
Ақпараттық салада БАК, саласындағы заңнаманы жетілдіру, отандық БАҚ-ты техникалық жаңғырту, қазақстандық масс-медианың географиясын әрі қарай кеңейту, мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру саласындағы қызметкерлердің біліктілігін арттыру жоспарлануда.

Во втором этапе (2018 - 2020 годы) будет продолжена реализация мероприятий первого этапа, предусмотрена реализация мероприятий, направленных на внедрение и распространение результатов, полученных на предыдущем этапе.
По окончании второго этапа цель Программы - создание условий для перехода к информационному обществу — будет достигнута.
VII. Необходимые ресурсы
Для успешной реализации Программы будут консолидированы финансовые ресурсы государства и частного сектора, при этом государство сконцентрируется на финансовом обеспечении системных и секторальных мер поддержки развития ИКТ, а частный сектор и национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании - на проектном финансировании.
Для достижения целевых показателей Программы предполагаемые объемы непосредственных затрат на реализацию инвестиционных проектов будут обеспечены из следующих источников:
1) средства частных внутренних и внешних инвесторов;
2) средства национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний и иных организаций с участием государства;
3) государственный бюджет на реализацию инфраструктурных проектов, а также финансирование секторальных и общесистемных мер государственной поддержки индустриализации.

Екінші кезеңде (2018 - 2020 жылдар) бірінші кезеңнің іс-шараларын іске асыру жалғастырылатын болады, алдыңғы кезеңде қол жеткізілген нәтижелерді енгізуге және таратуға бағытталған іс-шараларды іске асыру көзделеді.
Екінші кезең аяқталғаннан кейін Бағдарламаның мақсаты - ақпаратты қоғамға көшу үшін жағдайлар жасауға қол жеткізіледі.
VII. Қажетті ресурстар
Бағдарламаны сәтті іске асыру үшін мемлекет пен жеке меншік сектордың қаржы ресурстары шоғырландырылады, бұл ретте мемлекет АКТ-ны дамытуды жүйелік және секторалды қолдау шараларын қаржылық қамтамасыз етуге, ал жекеше сектор мен ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар жобалық қаржыландыруға назар аударады.
Бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін инвестициялық жобаларды іске асыруға жұмсалатын тікелей шығындардың болжамды көлемі мынадай қаржы көздері арқылы қамтамасыз етіледі:
1) ішкі және сыртқы жеке инвесторлар;
2) мемлекет қатысатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялар мен өзге де ұйымдардың қаражаты;
3) инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға, сондай-ақ индустрияландыруды мемлекеттік қолдаудың секторалды және жалпы жүйелік шараларын қаржыландыруға арналған мемлекеттік бюджет.