Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности банками второго уровня Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года N 25. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2000 года N 1170. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 февраля 2007 года N 11
Сноска. Постановление Правления Нац. Банка РК от 11 февраля 2000 года N 25 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 5 февраля 2007 года  N 11  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
В целях дальнейшего совершенствования бухгалтерского учета и перехода банков второго уровня к международным стандартам бухгалтерского учета Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления консолидированной финансовой отчетности банками второго уровня Республики Казахстан и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять в установленном порядке соответствующие меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил составления консолидированной финансовой отчетности банками второго уровня Республики Казахстан;
2) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила составления консолидированной финансовой отчетности банками второго уровня Республики Казахстан до заинтересованных структурных подразделений центрального аппарата, филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 11 февраля 2000 года N 25
Правила
составления консолидированной финансовой отчетности
банками второго уровня Республики Казахстан
<*>
Сноска. По тексту Правил слова "кредиты", "кредитов", "депозиты" заменены словами "займы", "займов", "вклады" - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_ ;

Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң шоғырландырылған қаржылық есебiн жасау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 11 ақпандағы N 25 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 24 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1170. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 5 ақпандағы N 11 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 5 ақпандағы   N 11   (қолданысқа енгізілу тәртібін  6-тармақтан  қараңыз)   қаулысымен .
___________________________
Бухгалтерлiк есептi жетiлдiре түсу және екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық бухгалтерлiк есеп стандарттарына көшуi мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI
1. Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң шоғырландырылған қаржылық есебiн жасау ережесi бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Бухгалтерлiк есеп департаментi (Рахметова С.К.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң шоғырландырылған қаржылық есебiн жасау ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзуге белгiленген тәртiппен тиiстi шаралар қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап екi апта мерзiмде осы қаулыны және Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң шоғырландырылған қаржылық есебiн жасау ережесiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi құрылымдық бөлiмшелерiне, филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Н.Қ. Абдулинаға жүктелсiн.
Ұлттық Банк Төрағасы
Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi
банктерiнiң шоғырландырылған қаржылық есебiн жасау
ережесi
Ескерту: Ереженiң барлық мәтiнi бойынша "кредиттер", "кредиттердiң", "депозиттер" деген сөздер тиiсiнше "заемдар", "заемдардың", "салымдар" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен .
Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы  банктер және банк қызметі  туралы", " Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы " Қазақстан Республикасының заңдарына, қаржылық есептің халықаралық стандарттарына, Қазақстан Республикасының заңнамасына, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
Осы Ереже Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің шоғырландырылған қаржылық есебін жасау тәртібін және ұсыну мерзімдерін айқындайды.

по тексту слова "о результатах финансово-хозяйственной деятельности" заменены словами "о доходах и расходах" - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2005 года  N 28 .
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан  "О банках и  банковской деятельности в Республике Казахстан",  "О бухгалтерском  учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности, законодательством Республики Казахстан, в том числе нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
Настоящие Правила определяют порядок составления консолидированной финансовой отчетности банками второго уровня Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_ ;  в редакции - от 14 февраля 2005 года  N 28 .
Раздел 1
Общие положения
1. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1)  (подпункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  );
2) дочерняя организация - это юридическое лицо, в котором банк прямо (непосредственно) или косвенно (посредством участия в уставных капиталах других юридических лиц) владеет или имеет возможность голосовать более пятьюдесятью процентами голосующих акций (долями участия), или в соответствии с заключенным между ними договором (либо иным образом) банк имеет возможность определять решения, принимаемые данным юридическим лицом;
3)  (подпункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  );
4) родительский банк - это банк, имеющий одну и/или более дочерних и/или зависимых организаций;
5) группа  это родительский банк со всеми зависимыми и дочерними организациями;
6) консолидированная финансовая отчетность - это финансовая отчетность группы, представленная как единая финансовая отчетность;
7) отдельная финансовая отчетность  это подлежащие консолидации финансовые отчетности родительского банка, его зависимых и дочерних организаций;
8) доля меньшинства - это часть чистых доходов (убытков) финансово-хозяйственной деятельности и чистых активов дочерней организации, приходящаяся на долю в ее капитале, которой родительский банк не владеет прямо или косвенно через дочерние организации;
9) почти полное владение - когда родительский банк владеет не менее 90 процентами голосующих акций дочерней организации;
10) зависимая организация - это юридическое лицо, в котором банк имеет более двадцати процентов его голосующих акций;
11)  (подпункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  );
12) метод долевого участия - это метод учета, при котором инвестиции родительского банка в зависимую организацию в момент приобретения отражаются по покупной стоимости с дальнейшим увеличением (уменьшением) их стоимости по мере признания доли родительского банка в изменениях чистых активов зависимой организации. Изменение доли родительского банка в чистом доходе (убытке) зависимой организации в отчете о доходах и расходах родительского банка признается как доход (убыток);
13) метод стоимости  это метод учета, при котором инвестиции в момент приобретения отражаются по покупной стоимости. Доход от инвестиции признается в отчете о доходах и расходах родительского банка в размере причитающихся дивидендов от общей суммы накопленного чистого дохода зависимой организации, возникших после даты приобретения;
14) консорциум - это временный добровольный равноправный союз (объединение) на основе договора о совместной хозяйственной деятельности, в котором юридические лица объединяют те или иные ресурсы и координируют усилия для решения конкретных хозяйственных задач;
15) совместная хозяйственная деятельность  деятельность, при которой две и более стороны обязуются совместно действовать для достижения общехозяйственной цели;
16) косвенный метод - это метод, по которому чистый доход или убыток корректируется на изменения текущих активов и обязательств, неденежных операций, а также на начисленные доходы и убытки, являющиеся результатом операционной, инвестиционной и финансовой деятельности, в сравнении с предыдущим периодом.
Этот метод основан на информации, содержащейся в консолидированном балансе и консолидированном отчете о доходах и расходах группы;
17) банковская группа - это банк и организации, в которых банк является участником.  <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями и дополнениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  .
2. Прямое владение дочерней или зависимой организацией осуществляется в случае, если голосующие акции данной организации приобретены самим родительским банком. Косвенное владение определяется тем, что голосующие акции дочерней или зависимой организации приобретены организациями, являющимися, в свою очередь, дочерними или зависимыми по отношению к родительскому банку.
3. Родительский банк имеет возможность определять решения при приобретении половины или менее половины акций с правом голоса инвестируемой организации в случае, если:

Ескерту: Кіріспе жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 14 ақпандағы N 28   қаулысымен .
1-бөлiм. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде қолданылатын, негiзгi ұғымдар:
1) <*>
2) еншiлес ұйым - банк тура (тiкелей) немесе жанама (басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы) дауыс беретiн акциялардың елу процентiнен астамын иеленетiн немесе дауыс беру мүмкiндiгi бар немесе олардың арасында жасалған шартқа сәйкес (немесе өзге тәсiлмен) осы заңды тұлға қабылдайтын шешiмдi анықтауға банктiң мүмкiндiгi болатын заңды тұлға;
3) <*>
4) бас банк - бұл бiр және/немесе одан да көп еншiлес және/немесе бағынышты ұйымдары бар банк;
5) топ - бас банкпен оның барлық бағынышты және еншiлес ұйымдары;
6) шоғырландырылған қаржылық есеп беру - бұл топтың бірыңғай қаржылық есеп беру ретінде ұсынған қаржылық есеп беруі;
7) жеке қаржылық есеп беру - бас банктiң, оның бағынышты және еншiлес ұйымдарының шоғырландырылуға жататын қаржылық есеп беруi;
8) азшылық үлесі - бұл еншілес ұйымның қаржы-шаруашылық қызметінің таза кірістерінің (шығындарының) және таза активтерінің оның капиталындағы үлесіне тиесілі, бас банк тікелей немесе еншілес ұйымдар арқылы жанама түрде иеленбейтін бөлігі;
9) толық дерлiк иелiк - бас банк еншiлес ұйымның дауыс беру акциясының 90 проценттен астамын иеленушi;
10) бағынышты ұйым - банк дауыс беретiн акцияларының жиырма процентiнен астамын иеленетiн заңды тұлға;
11) <*>
12) үлеске қатысу әдiсi - бас банк инвестициясын бағынышты ұйым қабылдаған кезде сатып алу бағасын келешек өсiмiмен (азаюымен) қоса бағалағанда бағынышты ұйымның таза активтерiнiң өзгерiстерiндегi есептеу әдiсi. Бағынышты ұйымның таза кiрiсiнде (шығынында) бас банктiң үлесiн мойындау бойынша бас банк үлесiнiң өзгеруi кірістер және шығыстар туралы есепте бас банктiң кiрiсi (шығысы) деп есептеледi;
13) бағалау әдiсi - инвестициялар сатып алынған кезде сатып алу бағасы бойынша көрсетiлетiн есеп әдiсi. Инвестициядан түскен кiрiс бас банктiң кірістер және шығыстар туралы есепте бағынышты ұйымның жинақталған таза табысының жалпы сомасынан сатып алынған тиiстi күннен кейiн пайда болған дивиденд мөлшерiнде қабылданады;
14) Консорциум - бiрiгiп шаруашылық қызмет ету туралы шарт негiзiндегi уақытша ерiктi тең құқықты одақ (бiрлестiк), мұнда заңды тұлғалар нақты шаруашылық мәселелерiн шешу үшiн қор атаулыны бiрiктiредi және күш-жiгердi жұмылдырады;
15) бiрлескен шаруашылық қызмет - екi немесе одан да көп тараптардың жалпышаруашылықтық мақсатқа жету үшiн бiрлесiп қызмет етуге мiндеттенуi;
16) жанама әдiс - таза кiрiс немесе шығын ағымдағы активтердi және мiндеттемелердi, ақшамен жасалмайтын операцияларды, сондай-ақ операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтiң нәтижесi болып табылатын есептелген кiрiстi және шығынды алдыңғы кезеңмен салыстыра өзгерту арқылы түзетiлетiн әдiс.
Бұл әдiс топтың кірістер және шығыстар туралы шоғырландырылған баланстағы және шоғырландырылған есептегі ақпаратқа негізделген;
17) банктiк топ - банк қатысушысы болып табылатын банк және ұйым.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен 2005 жылғы 14 ақпандағы N 28   қаулысымен .
2. Еншiлес немесе бағынышты ұйымды тiкелей иемдену мынадай жағдайда: бұл ұйымдардың дауыс беру акцияларын бас банк өзi сатып алғанда жүзеге асады. Жанама иелiк еншiлес және бағынышты ұйымдардың дауыс беру акцияларын бас банкке өз кезегiнде еншiлес немесе бағынышты ұйымдардың сатып алғандығымен анықталады.
3. Бас банк акциялардың жартысын немесе жартысынан азын алғаннан кейiн инвестициялаушы дауыс құқы бар ұйым жағдайында шешiмдi айқындау мүмкiндiгi болады, егерде:

1) в результате соглашения с другими инвесторами достигается владение более, чем половиной голосов;
2) имеет полномочия определять финансово-хозяйственную политику инвестируемой организации в соответствии с уставом или соглашением;
3) имеет полномочия назначать или смещать большинство членов совета директоров;
4) имеет право представлять большинство голосов на собраниях совета директоров.  <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  .
4. Потребность пользователей финансовых отчетов в информации о финансовом положении и доходах и расходах всей группы обеспечивается консолидированной финансовой отчетностью.
5. Родительский банк должен включать в консолидированную финансовую отчетность все свои дочерние организации и учитывать инвестиции в зависимые организации по методу долевого участия, за исключением тех случаев, когда:
1) дочерние организации, а также инвестиции в зависимые организации приобретены с целью продажи в течение двенадцати месяцев и возможность определять решения дочерних организаций будет временной;
2)  (подпункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2005 года  N 28 ) <*>
Сноска. Пункт 5 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  .
6.  <*>
Сноска. Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107    V021835_   .
7.  <*>
Сноска. Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107    V021835_   .
8.  <*>
Сноска. Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107    V021835_   .
9.  <*>
Сноска. Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107    V021835_   .
10. Финансовые отчеты родительского банка, его дочерних, зависимых организаций, включаемые в консолидированную финансовую отчетность, составляются на одну и ту же дату. Консолидированная финансовая отчетность может составляться на основе финансовых отчетов, составленных на разные отчетные даты, разница между которыми должна составлять не более трех месяцев. При этом, даты отчетности должны быть последовательными от периода к периоду. В целях консолидации таких финансовых отчетов делается корректировка на изменения, являющиеся результатом существенных операций или других событий, происходящих между этими датами.
11. Финансовые отчеты родительского банка, его дочерних, зависимых организаций, включаемые в консолидированную отчетность, подготавливаются с использованием единой учетной политики для аналогичных операций и событий финансово-хозяйственной деятельности. В случаях, когда член группы использует учетную политику, отличную от той, которая принята для составления консолидированной финансовой отчетности, то при консолидации в его финансовых отчетах производятся соответствующие поправки. Если такие поправки невозможно подсчитать, то данное обстоятельство подлежит раскрытию вместе с теми частями статей в консолидированной финансовой отчетности, по отношению к которым была применена различная учетная политика.

1) басқа инвесторлармен келiсiм негiзiнде дауыстың жартысынан көбiн алатын болса;
2) жарғыға немесе келiсiмге сәйкес инвестициялаушы ұйымның қаржы-шаруашылық саясатын белгiлеуге өкiлдiгi болса;
3) директорлар кеңесi мүшелерiнiң көпшiлiгiн тағайындауға және босатуға өкiлеттiгi болса;
4) директорлар кеңесiнiң жиналысында көпшiлiк дауыс алуға құқы болса.
Ескерту: 3-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен
4. Қаржы есеп-қисабын пайдаланушылардың бүкiл топтың қаржы жағдайы туралы және қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы ақпаратқа деген қажетi шоғырландырылған қаржылық есептермен қамтамасыз етiледi.
5. Бас банк шоғырландырылған қаржылық есепке өзiнiң барлық еншiлес ұйымдарын енгiзуi және мынадай жағдайларды қоспағанда үлеске қатысу әдiсi бойынша бағынышты ұйымдарға инвестицияларды ескеруi тиiс:
1) еншiлес ұйымдар, сондай-ақ бағынышты ұйымдарға инвестициялар он екі ай ішінде сату мақсатында сатып алынғанда және еншiлес ұйымның шешiмiн айқындау мүмкiндiгi уақытша болғанда;
2)  алынып тасталды .
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107  қаулысымен 2005 жылғы 14 ақпандағы N 28   қаулысымен .
6-9. <*>
Ескерту: 6-9-тармақтар алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен .
10. Бас банктiң және оның еншiлес, бағынышты ұйымдарының шоғырландырылған қаржылық есептерге енгiзiлетiн қаржылық есептерi бiр күнде, бiр мерзiмде жасалады. Шоғырландырылған қаржылық есептер әртүрлi есептi беру күндерi жасалған қаржылық есептер негiзiнде жасалуы мүмкiн, алайда аралары үш айдан аспауы керек. Мұндай жағдайда есеп беру күндерi бiр мерзiмнен екiншi мерзiмге жалғасып жатуы қажет. Мұндай қаржылық есептердi шоғырландыру мақсатында осы күндер аралығындағы елеулi операциялардың немесе басқа да оқиғалардың нәтижелерi болып табылатын өзгертулерге түзетулер енгiзiледi.
11. Бас банктiң және оның еншiлес, бағынышты ұйымдарының шоғырландырылған қаржылық есептерге енгiзiлетiн қаржылық есептерi қаржы-шаруашылық қызметiнiң осы тәрiздес операциялары мен оқиғалары үшiн бiрыңғай есеп саясатын пайдалана отырып дайындалады. Егер топ мүшесi шоғырландырылған қаржылық есеп құрастыру үшiн қабылданғаннан өзгеше есеп саясатын пайдаланса, онда шоғырландырылған кезде оның қаржы есептерiне тиiстi түзетулер жасалады. Егер мұндай түзетулердiң есебiн шығару мүмкiн болмаса, онда бұл жағдай шоғырландырылған қаржылық есеп беру баптарының әртүрлi есеп саясаты қолданылған бөлiктерiмен бiрге шешiлуi тиiс.

12. Консолидированная финансовая отчетность представляется банками в сроки, устанавливаемые Национальным Банком по согласованию с уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган).  <*>
Сноска. Пункт 12 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_ от 14 февраля 2005 года  N 28 .
13. Родительский банк публикует консолидированную финансовую отчетность по формам и в сроки, установленные Национальным Банком по согласованию с уполномоченным органом.
Годовая консолидированная финансовая отчетность должна быть в обязательном порядке заверена независимым аудитором.  <*>
Сноска. Пункт 13 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_ от 14 февраля 2005 года  N 28 .
14. При реализации дочерней организации разница между суммой, полученной от выбытия дочерней организации, и балансовой стоимостью ее активов за минусом обязательств (чистых активов) на дату выбытия признается в консолидированном отчете о доходах и расходах как доход или убыток от выбытия дочерней организации.
Раздел 2
Составление консолидированной
финансовой отчетности по ее видам   <*>
Сноска. Название раздела с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107  V021835_  .
15. В целях консолидации финансовые отчеты родительского банка и его дочерних организаций объединяются постатейно и построчно по характеру и сущности путем суммирования сумм, показанных в статьях активов, обязательств, собственного капитала, доходов и расходов. Консолидация финансовых отчетов родительского банка и его зависимых организаций осуществляется по методу стоимости и методу долевого участия.  <*>
Сноска. Пункт 15 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  .
16. Для того, чтобы консолидированные финансовые отчеты представляли финансовую информацию о группе как о единой организации, подлежит исключению дублирование по некоторым статьям. Для этого, при составлении консолидированной финансовой отчетности делаются корректирующие записи на основе произведенных расчетов. Корректирующие записи (элиминирование) не отражаются в бухгалтерском учете, а производятся в рабочей таблице в ходе подготовки консолидированной финансовой отчетности.
17. Для подготовки консолидированной финансовой отчетности определяются статьи, подлежащие объединению, корректировке и переносу с отдельных финансовых отчетностей родительского банка, его дочерних и зависимых организаций в консолидированную финансовую отчетность.  <*>
Сноска. Пункт 17 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  .

12. Банктердiң шоғырландырылған қаржылық есеп беру қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен (бұдан былай - уәкілетті орган) келісім бойынша Ұлттық Банк белгiлеген мерзiмде берiледi. <*>
Ескерту: 12-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107  қаулысымен 2005 жылғы 14 ақпандағы N 28   қаулысымен
13. Бас банк шоғырландырылған қаржылық есеп берудi уәкілетті органмен келісім бойынша Ұлттық Банк белгіленген нысан бойынша және мерзімдерде жариялайды.
Жылдық шоғырландырылған қаржылық есептi мiндеттi түрде тәуелсiз аудитор растауы қажет.
Ескерту: 13-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107  қаулысымен 2005 жылғы 14 ақпандағы N 28   қаулысымен .
14. Еншiлес ұйымды сатқанда, еншiлес ұйым шыққаннан кейiн алынған сома мен оның активтерiнiң шыққан күнгi мiндеттемелерiн (таза активтерiн) шегерiп тастағандағы, баланстық құны арасындағы айырмашылығы қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелерi туралы шоғырландырылған есепке еншiлес ұйым шығып кеткен күнгi кiрiс немесе шығын деп саналады.
2-бөлiм. Шоғырландырылған қаржылық есеп берудi
оның түрлерi бойынша жасау
Ескерту: 2-бөлімнің атауы өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен
15. Шоғырландыру мақсатында бас банктiң және оның еншiлес ұйымдарының қаржылық есептерi активтер, мiндеттемелер, өз капиталы, кiрiс және шығыс баптарында көрсетiлген сомаларды қосу арқылы әр бап және әр жол бойынша сипаты және мәнi бойынша бiрiктiрiледi. Бас банктiң және оның бағынышты ұйымдарының қаржылық есептерiн шоғырландыру құн әдiсi және үлеске қатысу әдiсi бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту: 15-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен
16. Шоғырландырылған қаржылық есептер бiртұтас ұйым ретiндегi топ туралы қаржылық ақпарат болып шығуы үшiн кейбiр баптар бойынша қайталауға жол берiлмеуi тиiс. Ол үшiн шоғырландырылған қаржылық есептердi құрастырғанда жүргiзiлген есептер негiзiнде түзету жазбалары жазылады. Түзету (жөндеу) жазбалары бухгалтерлiк есепте көрсетiлмейдi, шоғырландырылған қаржылық есептер дайындау барысында жұмыс кестесiне енгiзiледi.
17. Шоғырландырылған қаржылық есептi дайындау үшiн бiрiктiруге, түзетуге және бас банктiң, оның еншiлес және бағынышты ұйымдарының жекелеген қаржылық есептерiнен шоғырландырылған қаржылық есепке ауыстырылуға жататын баптар белгiленеді.
Ескерту: 17-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі   Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен .

18. В консолидированную финансовую отчетность входят:
1) бухгалтерский баланс (Приложение N 1);
2) отчет о доходах и расходах (Приложение N 2);
3) отчет о движении денег (Приложение N 3);
3-1) отчет об изменениях в собственном капитале (Приложение 4);
4) пояснительная записка.
18-1. Консолидированная финансовая отчетность составляется в национальной валюте Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Раздел 2 дополнен новым пунктом 18-1 - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107  V021835_ внесены изменения - от 14 февраля 2005 года  N 28 .
Глава 1. Консолидированный баланс
19.  <*>
Сноска. Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  .
20. Объединению подлежат следующие статьи бухгалтерских балансов родительского банка, его дочерних организаций:
1) по разделу "Актив": деньги, корреспондентские счета в банках, предоставленные займы и вклады, ценные бумаги, основные средства, накопленный износ, нематериальные активы, амортизация нематериальных активов, незавершенное капитальное строительство, товарно-материальные запасы, дебиторская задолженность и прочие активы;
2) по разделу "Обязательства": займы, вклады, собственные ценные бумаги, кредиторская задолженность и прочие обязательства;
3) по разделу "Собственный капитал": дополнительный капитал, резервный капитал, резервы по переоценке основных средств, резервы по переоценке, нераспределенный чистый доход (непокрытый убыток) прошлых лет и текущего года.  <*>
Сноска. Пункт 20 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  .
21. Корректировке подлежат следующие статьи бухгалтерских балансов родительского банка, его дочерних организаций:
1) по разделу "Актив": займы, вклады, дебиторская задолженность, краткосрочные финансовые инвестиции, инвестиции в уставный капитал других юридических лиц, прочие активы;
2) по разделу "Обязательства": займы, вклады, текущая часть долгосрочных займов, кредиторская задолженность, выпущенные собственные ценные бумаги, прочие обязательства;
3) по разделу "Собственный капитал": оплаченный уставный капитал, нераспределенный доход (убыток).  <*>
Сноска. Пункт 21 с изменениями и дополнениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  .
22. Статьи бухгалтерских балансов банка, его дочерних организаций, которые не объединяются и не корректируются, переносятся в консолидированный баланс без изменений.  <*>
Сноска. Пункт 22 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  .

18. Шоғырландырылған қаржылық есепке мыналар кiредi:
1) бухгалтерлiк баланс (N 1 қосымша);
2) қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелерi туралы есеп (N 2 қосымша);
3) ақша қозғалысы туралы есеп (N 3 қосымша);
3-1) меншікті капиталдағы өзгерістер туралы есеп (4-қосымша);
4) жазбаша түсiнiктеме.
Ескерту: 18-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 14 ақпандағы N 28   қаулысымен .
18-1. Шоғырландырылған қаржылық есеп Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен жасалады.
Ескерту: 18-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен
1-тарау. Шоғырландырылған баланс
19. <*>
Ескерту: 19-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен .
20. Бас банктiң, бухгалтерлiк оның еншiлес ұйымдарының баланстарының мынадай баптары бiрiктiрiлуi тиiс:
1) "Актив" бөлiмi бойынша: банктердегi ақша, корреспонденттiк есепшоттар, берiлген заемдар мен салымдар, бағалы қағаздар, негiзгi құрал-жабдықтар, жинақталған тозу, материалдық емес активтер, материалдық емес активтердiң амортизациясы, аяқталмаған негiзгi құрылыс, тауар-материалдық қорлар, дебиторлық қарыздар және басқа да активтер;
2) "Мiндеттемелер" бөлiмi бойынша: заемдар, салымдар, меншiктi бағалы қағаздар, кредиторлық берешек және басқа да мiндеттемелер;
3) "Меншiктi капитал" бөлiмi бойынша: қосымша капитал, резервтегi капитал, негiзгi құрал-жабдықтарды қайта бағалау бойынша резервтер, қайта бағалау бойынша резервтер, өткен жылдардағы және ағымдағы жылы бөлiнбеген таза табыс (жабылмаған шығын). <*>
Ескерту: 20-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен
21. Бас банктiң, оның еншiлес ұйымдарының бухгалтерлiк баланстарынан мынадай баптары түзетiлуi тиiс:
1) "Актив" бөлiмi бойынша: заемдар, салымдар, дебиторлық, арыздар, қысқа мерзiмдi қаржылық инвестициялар, басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар, басқа активтер;
2) "Мiндеттемелер" бөлiмi бойынша: заемдар, салымдар, ұзақ мерзiмдi заемдардың ағымдағы бөлiгi, кредиторлық қарыздар, өздерi шығарған бағалы қағаздар, басқада мiндеттемелер;
3) "Меншiк капитал" бөлiмi бойынша: төленген жарғылық капитал бөлiнбеген кiрiс (шығын).
Ескерту: 21-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен
22. Бас банктiң, оның еншiлес ұйымдары бухгалтерлiк балансының бiрiктiруге және түзетуге жатпайтын, шоғырландырылған балансқа өзгерiссiз ауысатын баптары.
Ескерту: 22-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен .

23. Доля меньшинства в чистых активах каждой дочерней организации определяется от суммы собственного капитала дочерней организации на дату составления консолидированной финансовой отчетности. Доля меньшинства в чистых активах дочерней организации представляется в консолидированном бухгалтерском балансе отдельно от его обязательств и собственного капитала по статье "Доля меньшинства" и отражает величину чистых активов дочерней организации, которая не принадлежит родительскому банку.
Глава 2. Консолидированный отчет о доходах и расходах
24. Консолидированный отчет о доходах и расходах должен отражать финансовые результаты от операций, совершенных вне группы.
25. В целях консолидации необходимо исключить внутригрупповые операции по доходам, расходам и дивидендам, полностью завершенные в одних организациях, но незаконченные либо не полностью законченные в других, а также возникающие в результате этих операций нереализованные доходы и убытки.
К внутригрупповым операциям могут относиться:
продажа и покупка услуг;
приобретение и реализация основных средств и нематериальных активов;
предоставление и получение займов;
размещение и привлечение вкладов;
прочие.
26. В целях увязки составляемых консолидированных отчетов данные по строке "Чистый доход (убыток)" в консолидированном отчете о доходах и расходах  переносятся в строку "Нераспределенный чистый доход (непокрытый убыток) текущего года" в консолидированном балансе.
27. По данным отчетов о доходах и расходах родительского банка, его дочерних организаций, расшифровок и пояснений к ним определяются статьи, которые объединяются или корректируются.  <*>
Сноска. Пункт 27 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  .
28. Статьи отчета о доходах и расходах родительского банка, его дочерних организаций, которые не объединяются и не корректируются, переносятся в консолидированный отчет о доходах и расходах без изменений.  <*>
Сноска. Пункт 28 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  .
29. Доля меньшинства в чистом доходе (убытке) дочерней организации определяется от суммы чистого дохода организации, полученного за отчетный период. Доля меньшинства отражает величину чистого дохода дочерней организации, которая не принадлежит банку.
В консолидированном отчете о доходах и расходах доля меньшинства показывается отдельной статьей "Доля меньшинства" как показатель, уменьшающий (увеличивающий) консолидированный чистый доход (убыток).

23. Шоғырландырылған қаржылық есептi құрастырған күнi еншiлес ұйымның меншiк капиталы сомасынан әр еншiлес ұйымның таза активiнен азшылық үлесi анықталады. Еншiлес ұйымның таза активiнен азшылық үлесi, шоғырландырылған бухгалтерлiк баланстан оның мiндеттемесiнен жеке және "Азшылық үлесi" бабы бойынша меншiк капиталынан берiледi және бас банкке жатпайтын еншiлес ұйымның таза активiнiң көлемiн көрсетедi.
2-тарау. Қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелерi туралы
шоғырландырылған есеп
24. Қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелерi туралы шоғырландырылған есеп, топтан тыс жасалған операциялардың қаржылық нәтижелерiн көрсетуге тиiс.
25. Шоғырландыру мақсатында iшкi топтар операциялары бойынша кiрiс, шығыс және дивидендтер, бiр ұйымдарда толық аяқталған, бiрақ басқаларында аяқталмаған немесе толық аяқталмаған, сондай-ақ осы операциялардың нәтижесiнде туындаған пайдаланылмаған кiрiстер мен шығындарды алып тастау қажет.
Iшкi операциялар тобына мыналарды жатқызуға болады:
қызмет сату және сатып алу;
негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтердi алу және өткiзу;
займдар беру және алу;
салымдарды орналастыру және тарту;
басқалар.
26. Шоғырландыру есептер құрастыруды байланыстыру мақсатында қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижесi туралы шоғырландырылған есептегi "Таза кiрiс (шығын)" ("оны жабылмаған шығын") жолынан шоғырландырылған баланстағы "Ағымдағы жылғы бөлiнбейтiн таза кiрiс" жолына ауыстырылады.
27. Бас банктiң, оның еншiлес ұйымдарының қаржышаруашылық қызмет нәтижелерi туралы есептерiндегi мәлiметтер, олардың талдамалары мен түсiнiктемелерi бойынша бiрiктiрiлген және түзетiлген баптары анықталады. <*>
Ескерту: 27-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен
28. Бас банктiң, оның еншiлес ұйымдарының қаржышаруашылық қызмет нәтижесi туралы есебiнiң баптары бiрiктiруге, және түзеуге келмесе, қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелерi туралы шоғырландырылған есепке өзгерiссiз ауыстырылады.
Ескерту: 28-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен .
29. Еншiлес ұйымның таза кiрiстегi (шығындағы) азшылық үлесi, ұйымның есеп берiп отырған мерзiмдегi таза кiрiс сомасына қарай анықталады. Азшылық үлесi еншiлес ұйымның банкке тиесiлi емес таза кiрiсiнiң көлемiн көрсетедi.
Қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижесi туралы шоғырландырылған есепте азшылық үлесi "Азшылық үлесi" деген жеке бапта азайтылған (көбейтiлген) шоғырландырылған таза кiрiс (шығын) көрсеткiшi ретiнде көрсетiледi.

Глава 3. Консолидированный отчет о движении денег
30. Родительский банк составляет консолидированный отчет о движении денег, используя косвенный метод.
31.  <*>
Сноска. Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  .
32. Косвенный метод не предусматривает корректировку каждой статьи консолидированного отчета о доходах и расходах. Согласно этому методу корректируется сумма чистого дохода (убытка) на сумму изменений в статьях консолидированного баланса в отчетном периоде по сравнению с предыдущим отчетным периодом.
33. В консолидированном отчете о движении денег исключаются поступления и выбытия денег, происходившие внутри группы.
Глава 3-1. Порядок составления консолидированной финансовой
отчетности родительского банка и его зависимых
организаций   <*>
Сноска. Раздел дополнен новой главой - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107  V021835_  .
33-1. Консолидация финансовых отчетов родительского банка и его зависимых организаций осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.
33-2. В консолидированной финансовой отчетности инвестиции родительского банка в зависимые организации учитываются по методу долевого участия.
Метод долевого участия характеризуется следующими признаками:
1) инвестиции учитываются по покупной стоимости в момент приобретения;
2) доля чистого дохода зависимой организации увеличивает, а доля убытков - уменьшает балансовую стоимость инвестиций;
3) сумма причитающихся дивидендов отражается как уменьшение балансовой стоимости инвестиций.
33-3. В отдельной финансовой отчетности банка для отражения его инвестиций в зависимые организации используется метод стоимости, когда:
1) инвестиции в зависимые организации приобретены с целью реализации в ближайшем будущем (не более шести месяцев со дня приобретения);
2) зависимые организации действуют в условиях строгих долгосрочных ограничений.
Условиями строгих долгосрочных ограничений являются случаи, когда:
1) зависимая организация может находиться под надзором властей, которые могут вмешиваться в ее дивидендную политику;
2) зависимая организация осуществляет свою деятельность в стране, где существуют ограничения на перевод чистого дохода за границу;
3) изменения в политической ситуации, которые могут привести к возникновению ограничений деятельности зависимой организации.
33-4. Если доля участия в убытках зависимой организации родительского банка равняется или превышает балансовую стоимость инвестиций, то доля убытков отражается в уменьшение балансовой стоимости инвестиций, которые доводятся до нулевой стоимости, а сумма, превышающая стоимость инвестиций, учитывается за балансом. Родительский банк осуществляет вновь отражение своего долевого участия в чистом доходе зависимой организации только после того, как доля чистого дохода будет равна доле чистых убытков, не принятых к учету.

3-тарау. Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп
30. Бас банк жанама әдiстi қолдана отырып, ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп құрастырады.
31. <*>
Ескерту: 31-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен .
32. Жанама әдiс қаржы-шаруашылық қызметi нәтижесi туралы шоғырландырылған есептiң әрбiр бабын түзеудi қарастырмайды. Осы әдiске сәйкес таза кiрiс (шығын) сомасы есептi мерзiмдегi шоғырландырылған баланстағы соманы алдындағы есептi мерзiммен салыстыру бойынша түзетiледi.
33. Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есептегi топтар iшiнде айналысқа түскен және шыққан ақша есептелмейдi.
3-1-тарау. Бас банктiң және оның бағынышты ұйымдарының
шоғырландырылған қаржылық есептерiн жасау тәртiбi
Ескерту: 3-1-тараумен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі    Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен .
33-1. Бас банктiң және оның бағынышты ұйымдарының қаржылық есептерiн шоғырландыру осы Ережеде белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
33-2. Шоғырландырылған қаржылық есепте бас банктiң бағынышты ұйымдарға инвестициялары үлеске қатысу әдiсi бойынша есептеледi.
Үлеске қатысу әдiсi мынадай белгiлермен сипатталады:
1) инвестициялар сатып алынған сәттегi сатып алу құны бойынша есептеледi;
2) бағынышты ұйымның таза кiрiс үлесi инвестициялардың баланстық құнын көбейтедi, ал шығын үлесi - азайтады;
3) есептелетiн дивидендтер сомасы инвестициялардың баланстық құнын азайту ретiнде көрсетiледi.
33-3. Мынадай жағдайларда банктiң жекелеген қаржылық есебiнде оның бағынышты ұйымдарға инвестицияларын көрсету үшiн құн әдiсi пайдаланылады:
1) бағынышты ұйымдарға инвестициялар жақын болашақта (алған күннен бастап алты айдан асырмай) сату мақсатында сатып алынды;
2) бағынышты ұйымдар қатаң түрде ұзақ мерзiмдi шектеулер жағдайында жұмыс iстейдi.
Мынадай жағдайлар қатаң түрде ұзақ мерзiмдi шектеулердiң шарттары болып табылады:
1) бағынышты ұйым оның дивидендтiк саясатына араласа алатын өкiметтiң қадағалауында бола алатын;
2) бағынышты ұйым өз қызметiн таза кiрiстi шет елге аударуға шектеу қойылған елде жүзеге асырғанда;
3) бағынышты ұйымның қызметiн шектеудiң пайда болуына әкелiп соқтыруы ықтимал саяси жағдай өзгергенде.
33-4. Бас банктiң бағынышты ұйымының шығынындағы қатысу үлесi инвестициялардың баланстық құнына тең немесе одан артық болса, онда нольдiк құнға дейiн жеткiзiлетiн шығындардың үлесi инвестициялардың баланстық құнын азайтып көрсетедi, ал инвестициялардың құнынан асып кеткен сома балансқа есептеледi. Бас банк бағынышты ұйымның таза кiрiсiне өзiнiң үлестiк қатысуын таза кiрiс үлесi есепке алынбаған таза шығын үлесiне тең болғаннан кейiн ғана көрсетедi.

33-5. Если зависимая организация производит переоценку активов, то изменение доли родительского банка в связи с переоценкой увеличивает (уменьшает) балансовую стоимость инвестиций. Увеличение балансовой стоимости инвестиций родительского банка отражается в разделе собственного капитала как дополнительный неоплаченный капитал. Уменьшение балансовой стоимости инвестиций отражается в уменьшении дополнительного неоплаченного капитала в пределах суммы ранее произведенной дооценки. Если доля убытков превышает сумму ранее произведенной дооценки, то сумма разницы признается как убыток от долевого участия.
Глава 4. Пояснительная записка
34. Пояснительная записка дает раскрытие учетной политики (с указанием методов учета и консолидации) родительского банка, положенной в основу составления консолидированной финансовой отчетности и признания результатов финансово-хозяйственной деятельности.
35. Пояснительная записка к консолидированным финансовым отчетам группы должна содержать следующую информацию, не ограничиваясь ею:
1) список дочерних и зависимых организаций с указанием названия, страны регистрации или местонахождения, доли участия в них и, в случае различия, доли голосующих акций, раскрытие информации о связанных сторонах (аффилированность) - характер и масштабы отношений;
2) характер взаимоотношений между родительским банком и его дочерней организацией, позволяющий родительскому банку определять ее решения в случаях, когда родительский банк не владеет более половины голосов;
3) список организаций, в которых более половины голосующих акций находится во владении родительского банка, но у родительского банка отсутствует возможность определять их решения;
4) влияние от приобретения или реализации дочерней организации на финансовые показатели отчетного и предыдущего периодов;
5) метод, используемый для учета инвестиций в дочерние организации в отдельной финансовой отчетности родительского банка;
6) методы, использованные для учета инвестиций в зависимые организации;
7) причины, по которым дочерняя организация не включается в консолидированную отчетность;
8) поправки к статьям консолидированной финансовой отчетности, которые невозможно было подсчитать из-за различий применяемых к данным статьям учетных политик родительского банка и его дочерних, зависимых организаций;
9) статьи финансовых отчетов родительского банка, его зависимых, дочерних организаций, подлежащие объединению, корректировке и переносу, а также результаты консолидации;
10) раскрытие информации о доле меньшинства - с указанием наименования участников, составляющих долю меньшинства, доля их участия в дочерних, зависимых организациях родительского банка;

33-5. Егер бағынышты ұйым активтердi қайта бағалайтын болса, қайта бағалауға байланысты бас банк үлесiнiң өзгеруi инвестициялардың баланстық құнын өсiредi (азайтады). Бас банктiң инвестицияларының баланстық құнының өсуi өз капиталы бөлiмiнде қосымша төленбеген капитал ретiнде көрсетiледi. Бас банктiң инвестицияларының баланстық құнының кемуi бұрын бағалағанға дейiн жүргiзiлген сома шегiнде қосымша төленбеген капиталдың азаюымен көрiнедi. Егер шығынның үлесi бұрын жүргізiлген бағалағанға дейiнгi сомадан асып кетсе, онда айырмашылық сомасы үлеске қатысу шығыны ретiнде танылады.
4-тарау. Түсiндiрме жазба
34. Түсiндiрме жазба бас банктiң (есептеу әдiстерiн және бiрiктiрудi көрсетiп) шоғырланған қаржылық есептi құрастыру негiзiне алынған және қаржы-шаруашылық қызметi нәтижесiн тану есеп саясатын ашып бередi.
35. Шоғырландырылған қаржы есебi тобының түсiндiрме жазбасында төмендегiдей ақпарат болуға тиiс, онымен де шектелмейдi:
1) еншiлес және бағынышты ұйымдардың аты көрсетiлген тiзiмi, тiркелген елi немесе мекен-жайы, акцияларға қатысу үлесi және дауыс берушi акциялар үлесiнiң айырмашылығы болған жағдайда, байланысты тараптар туралы ақпаратты жария ету (аффилирлеу) - қатынастар сипаты мен ауқымы; <*>
2) бас банк дауыстың жартысынан астамына ие бола алмаған жағдайда, бас банкке еншiлес банктiң шешiмiн айқындауға мүмкiндiк беретiн, бас банк пен оның еншiлес ұйымы арасындағы қарым-қатынас сипаттамасы; <*>
3) дауыс берушi акцияларының жартысынан астамы бас банктiң иелiгiндегi ұйымдардың тiзiмi, бiрақ олардың шешiмiн айқындауға бас банктiң мүмкiндiгi жоқ; <*>
4) еншiлес ұйымдарды сатып алудың немесе сатудың есеп берiлетiн кезеңнiң және оның алдындағы кезеңнiң қаржылық көрсеткiштерiне әсерi;
5) бас банктiң еншiлес ұйымдардың инвестицияларын есептеу үшiн пайдаланатын жекелеген қаржылық есебiнiң әдiсi;
6) бағынышты ұйымдардың инвестицияларын есептеу үшiн пайдаланылған әдiстер;
7) еншiлес ұйымның шоғырландырылған есепке кiрмеу себептерi;
8) бас банк пен оның еншiлес бағынышты ұйымдарының есеп саясатының осы баптарға қолданылатын айырмашылықтары салдарынан есептеу мүмкiн емес шоғырландырылған қаржылық есеп баптарына түзетулер;
9) бас банктiң, оның бағынышты еншiлес ұйымдарының қаржылық есептерiнде бiрiктiруге, түзеуге және ауыстыруға жататын баптар, сондай-ақ шоғырландырудың нәтижелерi;
10) азшылық үлестi жария ету туралы ақпарат - қатысушылардың атауын көрсете отырып, азшылық үлестi құрайтын бас банктiң еншiлес, бағынышты ұйымдардағы олардың үлеске қатысуы;

11) раскрытие информации об участии членов группы в консорциуме и совместной деятельности.  <*>
Сноска. Пункт 35 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107   V021835_  .
36. Начиная с даты, когда организация больше не соответствует определению дочерней или зависимой организации, инвестиции в эту организацию учитываются в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности.  <*>
Сноска. В пункт 36 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2005 года  N 28 .
37. Инвестиции в зависимые организации, учтенные методом долевого участия, раскрываются в отдельной статье баланса как инвестиции в капитал.
38. Доля родительского банка в чрезвычайных ситуациях или в корректировках за предыдущие периоды раскрывается отдельно.
Раздел 3
Осуществление консолидированного надзора
(Раздел исключен - постановлением Правления Национального Банка РК
от 14 февраля 2005 года  N 28 )
Раздел 4. Заключительные положения
45. При составлении консолидированной финансовой отчетности, в целях достижения прозрачности деятельности группы и достоверности консолидированной финансовой отчетности, уполномоченный орган вправе запросить у банка дополнительную информацию (рабочие таблицы по составлению консолидированной финансовой отчетности), необходимую для более полного раскрытия содержания отдельных статей активов и обязательств, доходов и расходов.  <*>
Сноска. В пункт 45 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2005 года  N 28 .
46. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Приложение N 1
к Правилам по составлению
консолидированной финансовой отчетности
банкам второго уровня Республики Казахстан,
утвержденным постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 11 февраля 2000 года N 25
Форма N 1
Консолидированный баланс группы
за ХХХХ год
В тыс. тенге
---------------------------------------------------------------------------
Наименование статьи              ! На начало года  ! На конец года
---------------------------------------------------------------------------
1                     !       2         !       3
---------------------------------------------------------------------------
Активы
Наличная валюта
Вклады в Национальном Банке Республики
Казахстан
Вклады в других банках (за вычетом
провизий на покрытие убытков)
Ценные бумаги
Ссуды и лизинги (за вычетом провизий на
покрытие убытков)
Инвестиции в капитал
Основные средства (за вычетом амортизации)
Нематериальные активы (за вычетом
амортизации)
Прочие активы
Отсроченное налоговое требование
Итого активов
Пассивы
Обязательства
Вклады
Задолженность перед Национальным Банком
Республики Казахстан
Задолженность перед другими банками и
организациями
Ценные бумаги банка
Задолженность перед международными
финансовыми организациями
Другие заимствования (субординированный
долг)
Прочие обязательства
Отсроченное налоговое обязательство
Итого обязательств (I)
Доля меньшинства (II)
Капитал
Уставный акционерный капитал (за минусом
выкупленных собственных акций)
Дополнительный капитал
Резервный капитал банка
Резерв по переоценке основных средств
Резервы переоценки
Нераспределенный чистый доход прошлых лет
Нераспределенный чистый доход (непокрытый
убыток)
Итого капитала (III)
Итого пассивов (I+II+III)
Приложение N 2
к Правилам по составлению
консолидированной финансовой отчетности
банкам второго уровня Республики Казахстан,
утвержденным постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 11 февраля 2000 года N 25
<*>
Сноска. Приложение 2 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107    V021835_   .
Форма N 2
Консолидированный отчет о доходах и расходах группы за ХХХХ год
В тыс. тенге
---------------------------------------------------------------------------
N !       Наименование статьи                       !    Сумма
п/п!                                                 !
---------------------------------------------------------------------------
1 !                2                                !        3
---------------------------------------------------------------------------
1  Доходы, связанные с получением
вознаграждения
2  Расходы, связанные с выплатой
вознаграждения
3  Чистые доходы, связанные с получением
вознаграждения
4  Доходы, не связанные с получением
вознаграждения
5  Расходы, не связанные с выплатой
вознаграждения
6  Чистый операционный доход до отчисления в

11) топ мүшелерiнiң консорциумге және бiрлескен қызметке қатысуы топ туралы ақпаратты жария ету.
Ескерту: 35-тармақ өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен .
36. Ұйым еншiлес немесе бағынышты ұйымға сәйкес емес деп танылған күннен бастап, бұл ұйымға инвестициялар қаржылық есептің халықаралық стандарттарына сәйкес есептеледi.
Ескерту: 36-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 14 ақпандағы N 28   қаулысымен .
37. Бағынышты ұйымдарға үлестiк қатысу әдiсiмен есептелген, инвестициялар, жеке баланстың жеке бабында капиталға инвестиция ретiнде ашылады.
38. Бас банктiң үлесi апат жағдайларында немесе өткен кезеңдердегi түзетулерде жеке көрсетiледi .
3-бөлiм. Шоғырландырылған қадағалауды жүзеге асыру
Ескерту: 3-бөлім (39-44-тармақтар) алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 14 ақпандағы N 28   қаулысымен .
4-бөлiм. Қорытынды ереже
45. Шоғырландырылған қаржылық есептi жасаған кезде, топтар қызметiнiң жариялы болуына және шоғырландырылған қаржылық есептiң дұрыстығына жету мақсатында уәкілетті орган банктен активтер мен мiндеттемелердiң, кiрiс пен шығыстың жеке баптарының мазмұнын неғұрлым толық ашуға қажеттi қосымша ақпарат (шоғырландырылған қаржылық есептi жасау жөнiндегi жұмыс кестелерiн) сұрауға құқылы.
Ескерту: 45-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 14 ақпандағы N 28   қаулысымен
46. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес шешiлуге тиiс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкi Басқармасының
2000 жылғы 11 ақпандағы N 25
бекітілген
Қазақстан Республикасының
екiншi деңгейдегi банктерiнiң
шоғырландырылған қаржылық
есебiн жасау ережесiне
N 1 қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2005 жылғы 14 ақпандағы N 28   қаулысымен .
N 1 нысан
Топтың ХХХХ жылғы шоғырландырылған балансы
мың теңге
____________________________________________________________________
Баптардың атауы                   Жылдың    Жылдың
басында  аяғында
____________________________________________________________________
1                               2        3
____________________________________________________________________
Активтер
____________________________________________________________________
Қолма-қол валюта     ____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі
салымдар
____________________________________________________________________
Басқа банктердегі салымдар(шығынды жабуға
арналған провизияларды алып тастағанда)     ____________________________________________________________________
Бағалы қағаздар     ____________________________________________________________________
Несиелер және лизингтер(шығынды жабуға
арналған провизияларды алып тастағанда)     ____________________________________________________________________
Капиталды инвестициялар     ____________________________________________________________________
Негізгі құрал-жабдықтар(амортизацияны алып
тастағанда)
____________________________________________________________________
Материалдық емес активтер(амортизацияны алып
тастағанда)
____________________________________________________________________
Басқа да активтер
____________________________________________________________________
Кейінге қалдырылған салық талабы
____________________________________________________________________
Барлық активтер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Пассивтер
____________________________________________________________________
Міндеттемелер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
салымдар
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің
алдындағы берешек
____________________________________________________________________
Басқа банктер мен ұйымдардың арасындағы
берешек
____________________________________________________________________
Банктің бағалы қағаздары
____________________________________________________________________
Халықаралық қаржы ұйымдарының алдындағы
берешек
____________________________________________________________________
Басқа да қарыз алу(реттелген борыш)
____________________________________________________________________
Басқа міндеттемелер
____________________________________________________________________
Кейінге қалдырылған салық талабы
____________________________________________________________________
Барлық міндеттемелер(І)
____________________________________________________________________
Азшылықтың үлесі(ІІ)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Капитал
____________________________________________________________________
Жарғылық акционерлік капитал(сатып алынған
меншік акцияларын қоспағанда)
____________________________________________________________________
Қосымша капитал
____________________________________________________________________
Банктің резерв капиталы
____________________________________________________________________
Негізгі құрал-жабдықтарды қайта бағалау
жөніндегі резерв
____________________________________________________________________
Қайта бағалау резерві
____________________________________________________________________
Өткен жылдардың бөлінбеген таза кірісі
____________________________________________________________________
Бөлінбеген таза кіріс(жабылмаған шығын)
____________________________________________________________________
Барлық капитал(ІІІ)
____________________________________________________________________
Барлық пассивтер(І+ІІ+ІІІ)
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкi Басқармасының
2000 жылғы 11 ақпандағы N 25
бекітілген
Қазақстан Республикасының
екiншi деңгейдегi банктерiнiң
шоғырландырылған қаржылық
есебiн жасау ережесiне
N 2 қосымша
Ескерту: N 2 қосымша өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен .
N 2 нысан
Топтың ХХХХ жылғы қаржылық-шаруашылық қызметінің
нәтижелері бойынша шоғырландырылған есебі
мың теңге
____________________________________________________________________
р/с
N             Баптардың атауы                        Сома
____________________________________________________________________
1                    2                                 3     ____________________________________________________________________
1   Сыйақы алумен байланысты кіріс
2   Сыйақы төлеуге байланысты шығыс
3   Сыйақы алумен байланысты таза шығыс
4   Сыйақы алумен байланысты емес кіріс
5   Сыйақы төлеуге байланысты емес шығыс
6   Резервке есептегенге дейінгі таза операциялық

резервы (3+4-5)
7  Резерв на покрытие убытков по
классифицированным активам и условным
обязательствам
8  Чистый операционный доход после отчислений
в резервы (6-7)
9  Доход (убыток) от продажи активов
10  Непредвиденные статьи
11  Доход (убыток) до уплаты налогов (8+9+10)
12  Налоговые платежи
13  Чистый доход (убыток) группы
14  Доля меньшинства
15  Чистый доход (убыток) с учетом доли меньшинства
Приложение N 3
к Правилам по составлению
консолидированной финансовой отчетности
банкам второго уровня Республики Казахстан,
утвержденным постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 11 февраля 2000 года N 25
<*>
Сноска. Приложение 3 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 26 марта 2002 года N 107    V021835_   .
Форма N 3
Консолидированный отчет о движении денег группы за ХХХХ год
В тыс.тенге
---------------------------------------------------------------------------
N  !        Наименование статьи                                 ! Сумма
п/п !
---------------------------------------------------------------------------
1  !                           2                                !     3
---------------------------------------------------------------------------
1.  Чистый доход группы
Поправки чистого дохода группы на:
1.1. Ассигнования на обеспечение
1.2. Амортизационные отчисления
1.3. Изменения в начисленных доходах, связанных с получением
вознаграждения
1.4. Изменения в начисленных расходах, связанных с выплатой
вознаграждения
1.5. Другие начисленные доходы минус начисленные расходы
1.6. Итого движение денег, связанное с чистым доходом группы
2. Изменения в операционных активах и обязательствах
2.1. Изменения в портфеле государственных ценных бумаг
2.2. Изменения в портфеле других ценных бумаг
2.3. Срочные вклады и займы, предоставленные банкам
2.4. Займы клиентам
2.5. Прочие активы
2.6. Корреспондентские счета "Лоро"
2.7. Срочные вклады и займы, полученные от банков и
организаций
2.8. Вклады клиентов
2.9. Прочие обязательства 2.10.Итого движение денег, связанное с операционной
(банковской) деятельностью
3. Движение денег по инвестиционной деятельности
3.1. Акции других юридических лиц
3.2. Инвестиции в субординированный долг
3.3. Инвестиции в основные средства и нематериальные активы
3.4. Итого движение денег, связанное с инвестиционной
деятельностью

кіріс(3+4+5)
7   Жіктелген активтер мен шартты міндеттемелер
бойынша зиянды жабуға арналған резерв
8   Резервке есептегеннен кейінгі таза операциялық
кіріс(6-7)
9   Активтерді сатудан түскен кiрiс (шығын) <*>
10  Көзделмеген баптар
11  Салық зияны төлегенге дейінгі кіріс/зиян(8+9+10)
12  Салық төлемдері
13  Топтың таза кірісі/зияны
14  Азшылықтың үлесі
15  Азшылықтың үлесін ескере отырып таза кіріс/зиян
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкi Басқармасының
2000 жылғы 11 ақпандағы N 25
бекітілген
Қазақстан Республикасының
екiншi деңгейдегi банктерiнiң
шоғырландырылған қаржылық
есебiн жасау ережесiне
N 3 қосымша
Ескерту: N 3 қосымша өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2002 жылғы 26 наурыздағы N 107   қаулысымен .
N 3 нысан
Топтың ХХХХ жылға ақша қозғалысы туралы
шоғырландырылған есебі
мың теңге
____________________________________________________________________
р/с
N                Баптардың атауы                       Сома   ____________________________________________________________________
1                      2                                 3
____________________________________________________________________
1   Топтың таза кірісі
2   Топтың мынадай таза кірісіне түзетулер:
1.1.Қамтамасыз етуге қаржы бөлу
1.2.Амортизациялық есептеулер
1.3.Сыйақы алумен байланысты емес есептелген кіріске
өзгеріс
1.4.Сыйақы төлеуге байланысты емес есептелген шығысқа
өзгеріс
1.5.Басқа есептелген кіріс минус есептелген шығыс
____________________________________________________________________
1.6.Топтың таза кірісімен байланысты барлық ақша
қозғалысы
____________________________________________________________________
2   Операция активтері мен міндеттемелеріне өзгеріс
2.1.Мемлекеттік бағалы қағаздар портфеліне өзгеріс
2.2.Басқа бағалы қағаздар портфеліне өзгеріс
2.3.Банктерге берілген мерзімді салымдар мен
заемдар
2.4.Клиенттерге заемдар
2.5.Басқа активтер
2.6."Лоро" корреспонденттік есепшоты
2.7.Банктер мен ұйымдардан алынған мерзімді салымдар
мен заемдар
2.8.Клиенттің салымдары
2.9.Басқа міндеттемелер
____________________________________________________________________
2.10.Операциялық (банктік) қызметке байланысты ақша
қозғалысының жиынтығы
____________________________________________________________________
3.  Инвестициялық қызмет бойынша ақша қозғалысы
3.1.Басқа заңды тұлғалардың акциялары
3.2.Реттелген борышқа инвестициялар
3.3.Негізгі құрал-жабдықтар мен материалдық емес
активтерге инвестициялар
3.4.Инвестициялық қызметке байланысты ақша қозғалысының
жиынтығы
____________________________________________________________________

4. Движение по финансовой деятельности
4.1. Изменения в уставном капитале
4.2. Выкупленные собственные акции
4.3. Изменения в дополнительном капитале
4.4. Выпущенные в обращение ценные бумаги
4.5. Изменения в других заимствованиях
(субординированного долга)
4.6. Выплата дивидендов по акциям
4.7. Итого движение денег, связанное с финансовой
деятельностью
5.  Операции, не связанные с движением денег
5.1. Резервы банков
5.2. Эффект курсовых разниц
5.3. Итого операций, не связанных с движением денег
6.  Доля меньшинства
7.  Всего (сумма строк 1.6; 2.10; 3.4; 4.7; 5.3; 6 = строка 10)
8.  Остаток денег на начало года
9.  Остаток денег на конец года
10.  Движение денег (разница строк 9 и 8)
Приложение 4
к Правилам составления
консолидированной
финансовой отчетности
банками второго уровня
Республики Казахстан  <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 4 - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2005 года  N 28 .
Форма № 4
Консолидированный отчет об изменениях в
собственном капитале группы за _______ год
В тысячах тенге
Наименование статьи
Уста-
вный
капи-тал
Эмис-
сион-
ный
доход
Изъ-
ятый
ка-
пи-
тал
Резер-
вный
капи-
тал
Прочие
резер-
вы
Нерас-
преде-
ленный
доход
(непо-
крытый
убы-
ток)
Итого
Сальдо на начало отчетного года
Изменения в учетной политике и корректировки фундаментальных ошибок
Пересчитанное сальдо на начало отчетного года
Дополнительно выпущенные (выкупленные) собственные акции в отчетном году
Дивиденды
Переоценка основных средств
Изменение стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи
Нераспределенный доход (убыток) отчетного года
Внутренние переводы
в том числе:
формирование резервного капитала
изменение накопленной переоценки основных средств
Прочие операции
Сальдо на конец отчетного года

4.  Қаржылық қызмет бойынша қозғалыс
4.1.Жарғылық капиталдағы өзгерістер
4.2.Сатып алынған меншік акциялары
4.3.Қосымша капиталдағы өзгерістер
4.4.Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар
4.5.Басқа да қарыз алу (реттелген борыш) өзгерістері
4.6.Акциялар бойынша дивидендтер төлеу
4.7.Қаржы қызметіне байланысты ақша қозғалысының
жиынтығы
____________________________________________________________________
5.  Ақша қозғалысына байланысты операциялар
5.1.Банктердің резервтері
5.2.Бағам айырмашылығының әсері
____________________________________________________________________
5.3.Ақша қозғалысымен байланысты емес операциялар жиынтығы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6.  Азшылық үлесі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7.  Барлығы (1.6;2.10;3.4;4.7;5.3;6 жолдардың
сомасы - 10 жол) <*>
8.  Жыл басындағы ақша қалдығы
9.  Жыл соңындағы ақша қалдығы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Ақша қозғалысы (9 және 8 жолдар айырмашылығы)
Қазақстан Республикасының екінші
деңгейдегі банктерінің
шоғырландырылған қаржылық
есебін жасау ережесіне
4-қосымша
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2005 жылғы 14 ақпандағы N 28   қаулысымен .
N 4-нысан
Топтың меншікті капиталындағы _______ жылғы
өзгерістер туралы шоғырландырылған есеп
Мың теңгемен
Баптардың атауы
Жар-
ғы-
лық
ка-
пи-
тал
Эм-
ис-
сия-
лық
кі-
ріс
Алын-
ған
капи-
тал
Ре-
зер-
втік
ка-
пи-
тал
Бас-
қа
да
ре-
зер-
втер
Бөлін-
беген
кіріс
(өтел-
меген
шығын)
Жиын-
тығы
Есепті кезең
басындағы сальдо
Есеп саясатындағы
өзгерістер және
түбірлі қателерді
түзету
Есепті кезең
басында қайта
саналған сальдо
Есепті кезеңде
қосымша шығарылған
(сатып алынған)
меншікті акциялар
Дивидендтер
Негізгі құрал-
жабдықтарды қайта
бағалау
Сатуға арналған
қолда бар бағалы
қағаздар құнының
өзгеруі
Есепті кезеңнің
бөлінбеген кірісі
(шығын)
Ішкі аударымдар
оның ішінде:
резервтік капиталды
қалыптастыру
негізгі құрал-
жабдықтардың
жинақталған қайта
бағалаудың өзгеруі
Басқа да операциялар
Есепті кезең
соңындағы сальдо