Об утверждении Правил оформления гробов и урн с прахом умерших для отправки в Республику Казахстан
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года N 262 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 07.02.2001 г. за N 1385. Утратил силу приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 08-1-1-1/669
Сноска. Утратил силу приказом Министра иностранных дел РК от 30.12.2013 № 08-1-1-1/669.
В целях упорядочения процесса оформления гробов и урн с прахом умерших граждан Республики Казахстан для отправки в Республику Казахстан, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила оформления гробов и урн с прахом умерших для отправки в Республику Казахстан.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Согласовано:                  Утверждены
Председатель Агентства             приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан по            Республики Казахстан
делам здравоохранения              от 21 ноября 2000 года N 262
12.01.2001 г.
ПРАВИЛА
оформления гробов и урн с прахом умерших для
отправки в Республику Казахстан
1. Настоящие Правила определяют порядок оформления гробов и урн с прахом умерших (далее - урн) за пределами Республики Казахстан граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, отправляемых дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Республики Казахстан по просьбе членов семьи или родственников умерших в Республику Казахстан.
2. Гроб, используемый для транспортировки тела умершего, должен быть металлическим, герметически запаянным, со смотровым окошком на уровне головы для идентификации личности умершего. Гроб помещается в деревянный ящик, размеры которого устанавливаются соответствующим государственным стандартом Республики Казахстан.
3. Гробы и урны опечатываются сургучными печатями дипломатических представительств и консульских учреждений Республики Казахстан, а в случае их отсутствия, печатями дипломатических представительств и консульских учреждений государства, которое представляет интересы Республики Казахстан в государстве пребывания.
4. Вместе с гробом или урной направляются следующие документы:

Қайтыс болған адамдардың сүйегі салынған табыттар мен сауыттарды Қазақстан Республикасына жіберу үшін ресімдеу Ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы Істер Министрінің 2000 жылғы 21 қарашадағы N 262 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 7 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1385. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 08-1-1-1/669 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 30.12.2013 № 08-1-1-1/669 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының қайтыс болған азаматтарының сүйегi салынған табыттар мен сауыттарды Қазақстан Республикасына жiберу үшiн ресiмдеу процесiн ретке келтiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Қайтыс болған адамдардың сүйегi салынған табыттар мен сауыттарды Қазақстан Республикасына жiберу үшiн ресiмдеу Ережелерi бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу күнiнен күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасының              Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау істері                Сыртқы Істер министрінің
Агенттігінің төрағасымен               2000 жылғы 21 қарашадағы
келісілді                                  N 262
2001 жылғы 12 қаңтар                     бұйрығымен бекітілді
Қайтыс болған адамдардың сүйегi салынған табыттар мен
сауыттарды Қазақстан Республикасына жiберу үшiн ресiмдеу
ЕРЕЖЕЛЕРI
1. Осы Ережелер қайтыс болғандардың отбасы мүшелерi мен туыстарының сұрауы бойынша Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiктерi мен консулдық мекемелерiнiң Қазақстан Республикасына жiберетiн Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде қайтыс болған Қазақстан Республикасының азаматтарының, шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың сүйегi салынған табыттар мен сауыттарды ресiмдеудiң тәртiбiн айқындайды.
2. Қайтыс болған адамның денесiн тасымалдау үшiн пайдаланылатын табыт марқұмның жеке басын сәйкестендiру үшiн бас жатқан жердiң деңгейiнде қарауға арналған терезесi бар, ауа кiрмейтiндей етiп дәнекерленген, металл табыт болуы тиiс. Табыт, көлемi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк стандартына сәйкес белгiленген ағаш жәшiкке салынады.
3. Қайтыс болған адамдардың сүйегi салынған табыттар мен сауыттарға Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiктерi мен консулдық мекемелерiнiң сургуч мөрлерi қойылады, ал олар болмаған жағдайда, болу мемлекетiнде Қазақстан Республикасының мүдделерiн көрсететiн мемлекеттiң дипломатиялық өкiлдiктер мен консулдық мекемелерiнiң мөрлерi қойылады.
4. Табытпен немесе сауытпен бiрге төмендегi құжаттар жiберiледi:

1) врачебное свидетельство о смерти;
2) справки об отсутствии инфекционных заболеваний у умершего и об отсутствии в населенном пункте, откуда вывозится тело умершего, высококонтагиозных инфекционных заболеваний бактериальной или вирусной этиологии: чумы, холеры, антракса, желтой лихорадки и вирусных геморрагических лихорадок Ласса, Марбурга, Мачупо, Эбола, оспы обезьян и о разрешении вывоза тела умершего в Казахстан;
3) справка об отсутствии в гробу или урне посторонних предметов;
4) выписка из протокола вскрытия, если оно производилось и есть возможность его получить.
Документ, указанный в подпункте 2) настоящего пункта, при отправке урн не требуется.
Документы, перечисленные в подпунктах 1), 2), 4) настоящего пункта, выдаются медицинскими учреждениями страны пребывания, и они должны быть переведены на государственный или русский язык и заверены печатью дипломатического представительства или консульского учреждения Республики Казахстан, а в случае их отсутствия, печатями дипломатических представительств или консульских учреждений государства, которое представляет интересы Республики Казахстан в государстве пребывания.
Справка об отсутствии посторонних предметов (подпункт 3) настоящего пункта) составляется дипломатическими представительствами или консульским учреждением Республики Казахстан.
Указанные выше документы вручаются сопровождающему лицу, которое должно иметь доверенность, а при отсутствии такового лица - направляются вместе с гробом или урной, но с обязательным внесением их перечня в авианакладную.
Доверенность выдается дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Казахстан.
5. Если с гробом направляются вещи умершего не от высококонтагиозных инфекционных заболеваний бактериальной или вирусной этиологии: чумы, холеры, антракса, желтой лихорадки и вирусных геморрагических лихорадок Ласса, Марбурга, Мачупо, Эбола, оспы обезьян и в момент смерти находившегося в населенном пункте, где не регистрировались случаи заболевания этими инфекциями, то на них (вещи) составляется опись в 3-х экземплярах, которая также вносится в авианакладную.
6. По месту работы умершего (или в Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан) направляется срочная информация с сообщением следующих сведений:
1) фамилия, имя, отчество и год рождения умершего;
2) дата отправления гроба;
3) номер рейса самолета;
4) если следует сопровождающее лицо, то его фамилия, имя, отчество;
5) адрес в Республике Казахстан, по которому проживал умерший;

1) қайтыс болуы туралы дәрiгерлiк анықтама;
2) қайтыс болған адамда iндет ауруларының болмағандығы және қайтыс болған адамның мәйiтi әкетiлетiн елдi мекенде шығу тегi бактериялық немесе вирустық жұғу қабiлетi жоғары iндет ауруларының (оба, тырысқақ, антракс, сары безгек және Ласс, Марбург, Мачупо, Эболалардың вирустық қан құйылу безгектерi, маймылдардың шешегi) жоқтығы туралы және қайтыс болған адамның мәйiтiн Қазақстанға апаруға берiлген рұқсат туралы анықтамалар;
3) Табытта немесе сауытта бөгде заттардың болмауы туралы анықтама;
4) Егер ол жасалса және оны алудың мүмкiндiгi болған жағдайда, өлiктi сойып ашу хаттамасынан көшiрме.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетiлген құжат сауытты жiберу кезiнде талап етiлмейдi.
Осы тармақтың 1), 2), 4) тармақшаларында аталған құжаттарды болатын мемлекеттiң медициналық мекемелерi бередi және олар мемлекеттiк немесе орыс тiлiне аударылып, Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiктерi мен консулдық мекемелерiнiң мөрiмен, ал олар жоқ болған жағдайда, болу мемлекетiнде Қазақстан Республикасының мүдделерiн көрсететiн мемлекеттiң дипломатиялық өкiлдiктерi мен консулдық мекемелерiнiң мөрлерiмен расталуы тиiс.
Бөгде заттардың болмауы туралы анықтама (осы тармақтың 3-тармақшасы) дипломатиялық өкiлдiктер мен консулдық мекемеде толтырылады.
Жоғарыда аталған құжаттар сенiмхаты болуы тиiс бiрге жүретiн адамға берiледi, ал ол болмаған жағдайда, табытпен бiрге, авиа жүк құжатына олардың тiзбесi енгiзiле отырып, жiберiледi.
Сенiмхатты Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiгi немесе консулдық мекеме бередi.
5. Қайтыс болуы шығу тегi бактериялық немесе вирустық жұғу қабілетi жоғары iндет ауруларына (оба, тырысқақ, антракс, сары безгек және Ласс, Марбург, Мачупо, Эболалардың вирустық қан құйылу безгектерi, маймылдардың шешегi) байланысты емес және қайтыс болуы кезiнде iндет аурулар тiркелмеген елді мекенде болған адамның табытымен бiрге оның заттары жiберiлетiн болса, олар үшiн (заттарға) авиа жүк құжатына енгiзiлетiн тiзбе 3 данада әзiрленедi.
6. Қайтыс болған адамның жұмыс орнына (немесе Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Консулдық қызмет департаментiне) төмендегi мәлiметтер берiле отырып, шұғыл ақпарат жiберiледi:
1) қайтыс болған адамның фамилиясы, есiмi, әкесiнiң аты және туылған жылы;
2) табытты жiберу күнi;
3) ұшақ рейсiнiң нөмiрi;
4) бiрге жүретiн адам болған жағдайда, оның фамилиясы, есiмi, әкесiнiң аты;
5) Қазақстан Республикасындағы қайтыс болған адам тұрған мекен-жай;

6) до какого пункта в Республике Казахстан направлен гроб.
7. Не допускается ввоз тела умершего от высококонтагиозных инфекционных заболеваний бактериальной или вирусной этиологии: чумы, холеры, антракса, желтой лихорадки и вирусных геморрагических лихорадок Ласса, Марбурга, Мачупо, Эбола, оспы обезьян или в момент смерти находившегося в населенном пункте, где регистрировались случаи заболевания этими инфекциями.
8. При желании членов семьи или родственников захоронить в Республике Казахстан умершего от высококонтагиозных инфекционных заболеваний бактериальной или вирусной этиологии: чумы, холеры, антракса, желтой лихорадки и вирусных геморрагических лихорадок Ласса, Марбурга, Мачупо, Эбола, оспы обезьян или в момент смерти находившегося в населенном пункте, где регистрировались случаи заболевания этими инфекциями, рекомендуется кремация тела умершего и ввоз в Республику Казахстан праха умершего в урне.
9. Вещи умершего от высококонтагиозных инфекционных заболеваний бактериальной или вирусной этиологии: чумы, холеры, антракса, желтой лихорадки и вирусных геморрагических лихорадок Ласса, Марбурга, Мачупо, Эбола, оспы обезьян или в момент смерти находившегося в населенном пункте, где регистрировались случаи заболевания этими инфекциями, должны быть подвергнуты дезинфекции и дезинсекции и сопровождаться справкой с указанием проведенных методов дезинфекции и дезинсекции.
10. Контроль за соответствием сопроводительных документов, указанных в настоящих Правилах, осуществляется специалистами санитарно-карантинных пунктов Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения в пунктах пересечения государственной границы Республики Казахстан.
11. При несоответствии сопроводительных документов требованиям настоящих Правил, специалисты санитарно-карантинных пунктов Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения решают вопрос о возможности получения соответствующих документов или определяют порядок транспортировки и захоронения трупа.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

6) Қазақстан Республикасындағы қай пунктке дейiн табыт жiберiлдi.
7. Қайтыс болуы шығу тегi бактериялық немесе вирустық жұғу қабiлетi жоғары iндет ауруларынан (оба, тырысқақ, антракс, сары безгек және Ласс, Марбург, Мачупо, Эболалардың вирустық қан құйылу безгектерi, маймылдардың шешегi) болған немесе қайтыс болу кезiнде осындай iндет аурулары тiркелген елдi мекенде болған адамның мәйiтiн апаруға болмайды.
8. Қайтыс болуы шығу тегi бактериялық немесе вирустық жұғу қабiлетi жоғары iндет ауруларынан (оба, тырысқақ, антракс, сары безгек және Ласс, Марбург, Мачупо, Эболалардың вирустық қан құйылу безгектерi, маймылдардың шешегi) болған немесе қайтыс болу кезiнде осындай iндет аурулары тiркелген елдi мекенде болған адамды оның отбасы мүшелерi немесе туыстары Қазақстан Республикасында жерлегiсi келсе, қайтыс болған адамның мәйiтiн өртеу арқылы топырағы салынған ыдысты Қазақстан Республикасына әкелу ұсынылады.
9. Қайтыс болуы шығу тегi бактериялық немесе вирустық жұғу қабiлетi жоғары iндет ауруларынан (оба, тырысқақ, антракс, сары безгек және Ласс, Марбург, Мачупо, Эболалардың вирустық қан құйылу безгектерi, маймылдардың шешегi) болған немесе қайтыс болу кезiнде осындай iндет аурулары тiркелген елдi мекенде болған адамның заттары, дезинфекция мен дезинсекцияның қолданылған әдiстерi бiрге берiлуi тиiс анықтамада көрсетiле отырып, дезинфекциядан және дезинсекциядан өткiзiлуi тиiс.
10. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау iстерi жөнiндегi агенттiгi санитарлық-карантиндiк пункттердiң мамандары Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасынан өту пункттерiнде осы Ережелерде көрсетiлген iлеспе құжаттардың сәйкестiгiн бақылайды P940579_ .
11. Осы Ережелердiң талаптарына iлеспе құжаттардың сәйкессiздiгi кезiнде Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау iстерi жөнiндегi агенттiгi санитарлық-карантиндiк пункттердiң мамандары тиiстi құжаттарды алу мүмкiндiгi туралы мәселенi шешедi немесе мәйiттi тасымалдау мен жерлеудiң тәртiбiн анықтайды.