О внесении изменения в приказ МГД РК от 4 ноября 1999 г. N 1336а
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 21 февраля 2001 года N 174. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.03.2001 г. за N 1435. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 июня 2008 года N 293
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 16.06.2008 N 293.
Извлечение из приказа
Министра финансов РК от 16.06.2008 N 293
"О признании утратившими силу приказов Министра
государственных доходов Республики Казахстан
от 4 ноября 1999 года N 1336а и
от 21 февраля 2001 года N 174"
В соответствии с пунктом 1 статьи 43-1  Закона "О нормативных правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу приказы Министра государственных доходов Республики Казахстан:
1) ... ;
2) от 21 февраля 2001 года N 174 "О внесении изменения в приказ МГД РК от 4 ноября 1999 года N 1336а" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1435).
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Рахметов Н.К.) в недельный срок направить копию настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан и официальные печатные издания, где он ранее был опубликован.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр                                    Б. Жамишев
В целях пропаганды среди всех категорий налогоплательщиков важности уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет и воспитания уважительного отношения к налоговому законодательству Республики Казахстан приказываю:
1. Внести в приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 4 ноября 1999 г. N 1336а  V990979_ "Об утверждении Правил о рейтинге оценки взаимоотношений налогоплательщиков с государством" следующее изменение:
Правила о рейтинге оценки взаимоотношений налогоплательщиков с государством, утвержденные вышеуказанным приказом, изложить в редакции согласно Приложению.
2. Департаменту администрирования (Елшибекову С.К.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Приложение
к приказу МГД РК
от 21 февраля 2001 года N 174
Утверждено приказом МГД РК
от 4 ноября 1999 г. N 1336а
Правила о рейтинге оценки взаимоотношений
налогоплательщиков с государством
Порядок определения рейтинга
Оценка взаимоотношений налогоплательщиков с государством производится
на основе суммарного рейтинга, определяемого как сумма полученных
рейтингов по отдельным критериям.
Оценки по (четвертому, девятому) критериям определяется по следующей
формуле:
Оr=Об+(-)Ок, где
Or - оценка налогоплательщика по данному критерию,
Об - базовый коэффициент,
Ок - коэффициент темпа роста (снижения).

ҚР МКМ 1999 жылғы 4 қарашадағы N 1336а бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 21 ақпандағы N 174 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 26 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1435. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 16 маусымдағы N 293 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 16 маусымдағы N 293   бұйрығымен.
Үзінді:
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңның 43-1-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің мынадай бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын:
1) ...
2)«ҚР МКМ 1999 жылғы 4 қарашадағы N 1336а бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» 2001 жылғы 21 ақпандағы N 174 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1435болып тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Рахметов Н.Қ.) бір апталық мерзімде осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне және бұрын жарияланған ресми баспа басылымдарға жіберсін.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Салық төлеушілердің барлық санаттарының арасында салық және бюджетке төленетін басқада міндетті төлемдерді төлеудің маңыздылығын насихаттау және Қазақстан Республикасының салық заңдарына құрметпен қарауға тәрбиелеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 қарашадағы "Салық төлеушілердің мемлекетпен өзара қатынасын бағалау рейтингі туралы Ережелерді бекіту туралы" N 1336а  V990979_ бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
Жоғарыда аталған бұйрықпен бекітілген салық төлеушілердің мемлекетпен өзара қатынасын бағалау рейтингі туралы Ереже, қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Әкімшіліктендіру департаменті (Елшібеков С.К.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
Министр
ҚР МКМ 2001 жылғы 21 ақпан
N 174 бұйрығына қосымша
ҚР МКМ 1999 жылғы 4 қарашадағы
N 1336а бұйрығымен бекітілді
Салық төлеушілердің мемлекетпен өзара қатынасын бағалау рейтингісі туралы Ереже
Рейтингті айқындау тәртібі
Салық төлеушілердің мемлекетпен өзара қатынасын бағалау жекелеген өлшемдер бойынша алынған рейтингтердің сомасы сияқты айқындалатын жинақталған рейтинг негізінде жүргізіледі.
Өлшемдер (төртінші, тоғызыншы) бойынша бағалау мынадай формула бойынша айқындалады:
Оr=Об+(-)Ок, бұл жерде
Оr - осы өлшем бойынша салық төлеушінің бағасы
Об - базалық коэффициент,
Ок - өсу (түсу) қарқынының коэффициенті.

1) Коэффициент налоговой нагрузки (в %):
Коэффициент налоговой нагрузки (в %), кроме предприятий, производящих
и реализующих подакцизную продукцию (по уплаченным налогам и другим
обязательным платежам)
R1-
___________________________________________________________________________
Коэффициент налоговой   ! <-5  ! -5  ! -3  !   Базовый    ! +3  ! +5 ! >+5
нагрузки по уплаченным  !      !     !     ! коэффициент  !     !    !
налогам (%)          !      !     !     !              !     !    !
___________________________________________________________________________
Оценка (балл)          ! - 3  ! -2  ! -1  !     10       !  +1 ! +2 ! +3
___________________________________________________________________________
Для предприятий, производящих и реализующих подакцизную продукцию
R1-
___________________________________________________________________________
Коэффициент налоговой   ! <-5  ! -5  ! -3  !   Базовый    ! +3 ! +5  ! >+5
нагрузки по уплаченным  !      !     !     !коэффициент х !    !     !
налогам (в %)        !      !     !     !    1,8       !    !     !
___________________________________________________________________________
Оценка (балл)          ! - 3  ! -2  !  -1 !     10       ! +1 ! +2  ! +3
___________________________________________________________________________
При определении данного критерия необходимо найти отношения между
суммой уплаченных налогов и других обязательных платежей в бюджет, без
учета сумм погашенной задолженности за предыдущие периоды к совокупному
годовому доходу предприятия за отчетный период.
сумма уплаченных налогов, без учета сумм погашенной задолженности
за предыдущие периоды
К нал. нагрузки= (-----------------------------------------------) х 100%.
совокупный годовой доход
Базовый коэффициент по каждому отчетному периоду будет
предоставляться МГД РК.
2) Темп роста поступлений налогов, сборов и других обязательных
платежей в бюджет по сравнению с предыдущим периодом (годом).
Для предприятий малого бизнеса
R2-
___________________________________________________________________________
Темп роста, снижение ! <-10 ! -5  ! -3  !  Базовый   ! +3  ! +5  ! >+10
поступления (в %)    !      !     !     ! коэффициент!     !     !
___________________________________________________________________________
Оценка (балл)       ! -10  ! -5  ! -3  !    20      ! +3  ! +5  ! +10
___________________________________________________________________________
Для налогоплательщиков за исключением малого бизнеса
R2-
___________________________________________________________________________

1) Салық жүктемесінің коэффициенті (%):
Акцизделген өнімдерді өндіруші және сатушы (төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша) кәсіпорындардан басқа, салық жүктемесінің коэффициенті (%)
R1-
____________________________________________________________________
Төленген салықтар бойынша          <-5 -5 -3  Базалық      +3 +5 >+5
салық жүктемесінің коэффициенті(%)              коэффициент
____________________________________________________________________
Бағасы (балл)                       -3 -2 -1     10        +1 +2 +3
____________________________________________________________________
Акцизделген өнімдерді өндіруші және сатушы кәсіпорындар үшін
R1-
____________________________________________________________________
Төленген салықтар бойынша         <-5 -5 -3   Базалық      +3 +5 >+5
салық жүктемесінің коэффициенті(%)          коэффициент       1,8
____________________________________________________________________ Бағасы (балл)                     -3 -2 -1      10        +1 +2 +3
____________________________________________________________________        Осы өлшемді айқындау кезінде есеп беру кезеңіндегі кәсіпорынның жылдық жиынтық кірісіне өткен кезеңдердегі жойылған берешек сомаларын есепке алмай салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерінің сомасы арасындағы қатынасты табу қажет.
өткен кезеңдердегі өтелген берешек сомаларын есепке алмағанда,
Салық жүктемесіне=( төленген салықтардың сомасы  ) х100%.                                   жиынтық жылдық кіріс
Әрбір есеп беру кезеңі бойынша базалық коэффициенті ҚР МКМ беріледі.
2) Өткен кезеңмен (жылмен) салыстыру бойынша салық түсімдерінің өсу қарқыны.
Шағын бизнес кәсіпорны үшін
R2-
____________________________________________________________________
Өсім қарқыны, түсімнің         <-10 -5 -3  Базалық     +3 +5 >+10
төмендеуі (%)                           коэффициент
____________________________________________________________________
Бағасы (балл)                    -10 -5 -3      20       +3 +5 +10
Шағын бизнестен басқа салық төлеушілер үшін
R2-
____________________________________________________________________

Темп роста, снижение!<-20!-15!-10!-5 !-3 !Базовый    !+3 !+5!+10!+15!>+20
поступления (%)     !    !   !   !   !   !коэффициент!   !  !   !   !
___________________________________________________________________________
Оценка (балл)      ! -10! -7! -5!-2 !-1 !    20     ! +1!+2!+5 ! +7! +10
___________________________________________________________________________
Для определений темпов роста (снижения) поступлений налогов и других
обязательных платежей в бюджет необходимо найти отношение между суммой
налогов поступивших в бюджет за отчетный период (год) к сумме поступивших
налогов за предыдущий период (год).
Сумма поступивших налогов за отчетный период
Т. роста = (-------------------------------------------)х100%.
Сумма поступивших налогов за предыдущий период
Базовый коэффициент по каждому отчетному периоду будет
предоставляться МГД РК.
3) Доля участия в бюджете региона (кроме города Алматы)
R3-
___________________________________________________________________________
Доля участия              !   >10  !   5   !   3   !   2   !   1   !   0,5
предприятия в             !        !       !       !       !       !
бюджете региона (в %)     !        !       !       !       !       !
___________________________________________________________________________
Оценка (балл)            !   15   !  10   !   5   !   3   !   2   !   1,5
___________________________________________________________________________
Доля участия в бюджете региона города Алматы
R3-
___________________________________________________________________________
Доля участия           ! >5  !  3  ! 2,5  !  2  ! 1,5  ! 1   ! 0,7  ! 0,5
предприятия в          !     !     !      !     !      !     !      !
бюджете региона (в %)  !     !     !      !     !      !     !      !
___________________________________________________________________________
Оценка (балл)         ! 15  !  9  ! 7,5  !  6  ! 4,5  !  3  !   2  ! 1,5
___________________________________________________________________________
Данный коэффициент рассчитывается как отношение всех уплаченных сумм
налогов и других обязательных платежей налогоплательщика к фактически
поступившим суммам налогов в бюджет по региону.
Сумма уплаченных налогов налогоплательщика
Доля =(--------------------------------------------) х100%
Фактически поступившие суммы налогов по региону
Доля участия предприятия в бюджете региона должна составлять не менее 0,5%.
4) Снижение недоимки по сравнению с предыдущим периодом
R4-
___________________________________________________________________________
Темп снижение          ! 100 ! >50 !  40  ! 30  !  20  ! 15  !  10  !  5
Недоимки (в %)         !     !     !      !     !      !     !      !
___________________________________________________________________________

Өсім қарқыны,    <-20 -15 -10 -5 -3   Базалық     +3 +5 +10 +15 >+20
түсімнің  төмендеуі (%)
____________________________________________________________________
Бағасы (балл)    -10 -7 -5 -2 -1         20       +1 +2  +5  +7  +10
____________________________________________________________________
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер түсімінің өсу (төмендеу) қарқынын айқындау үшін өткен кезеңде (жылы) түскен салық сомаларына есеп беру кезеңінде (жылы) бюджетке түскен салық сомалары арасындағы қатынасты табу қажет.
Есеп беру кезеңінде түскен салық сомасы
Өсу қарқыны=(_____________________________________________ ) х 100%.
Өткен кезеңде түскен салық сомасы
Әрбір есеп беру кезеңі бойынша базалық коэффициенті ҚР МКМ беріледі.
3) Аймақтық (Алматы қаласынан басқа) бюджетке қатысу үлесі
R3-
________________________________________________________________
Кәсіпорынның аймақтық           >10   5   3   2   1   0,5
бюджетке қатысу үлесі (%)
________________________________________________________________
Бағасы (балл)                15   10  5   3   2   1,5
________________________________________________________________
Алматы қаласының аймақтық бюджетке қатысу үлесі
R3-
____________________________________________________________________
Кәсіпорынның аймақтық       >5   3   2,5  2  1,5  1  0,7  0,5
бюджетке қатысу үлесі (%)
____________________________________________________________________
Бағасы (балл)               15   9   7,5  6  4,5  3   2   1,5
____________________________________________________________________
Осы коэффициент аймақ бойынша бюджетке нақты түскен салық сомаларына салық төлеушінің салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерінің барлық төленген сомаларына қатысы сияқты есептеледі.
Салық төлеушінің төленген салық сомалары
Үлесі=(__________________________________________________ ) х 100%.                 Аймақ бойынша нақты түскен салық сомасы
Кәсіпорынның аймақ бюджетіне қатысу үлесі 0,5% аз болмау керек.
4) Өткен кезеңмен салыстыру бойынша салық борышының төмендеуі
R4-
________________________________________________________________
Салық борышының төмендеу   100  >50  40  30  20  15  10  5
қарқыны(%) ________________________________________________________________

Оценка (балл)         ! 20  !  10 !  8   !  6  !  4   !  3  !   2  !  1
___________________________________________________________________________
При определении темпов снижения недоимки предприятия в отчетном
периоде по сравнению с предыдущим необходимо найти отношение между суммой
недоимки за отчетный период к сумме недоимки за предыдущий период.
Недоимка по налогам за отчетный период
Т.  снижения = 100% -[(--------------------------------------)х 100%]
Недоимка по налогам за предыдущий период
5) Результаты проверок ФХД предприятий
Данный показатель определяется обязательно после проведения документальных
(комплексных) проверок
R5-
___________________________________________________________________________
Доначисленные !   Нет       ! Доначислено ! Проверки за  ! Доначислено
суммы по    !доначислений !   меньше    ! предыдущий   !   больше
результатам   !             !показателя за! период не    ! показателя за
проверок    !             ! аналогичный ! производились! аналогичный
(в т.т.)    !             !   период    !              !   период
!             !прошлого года!              ! прошлого года
___________________________________________________________________________
Оценка (балл)  !     5       !     2       !     0        !     -5
___________________________________________________________________________
R6-
___________________________________________________________________________
Уд. вес доначисленных сумм !  10   !   7   !   5    !    2   !    0
по результатам проверок по !       !       !        !        !
отношению к объему         !       !       !        !        !
реализации продукции (в %) !       !       !        !        !
___________________________________________________________________________
Оценка (балл)              !   0   !   +1  !   +3   !  +5    !   +10
___________________________________________________________________________
Доначисленные суммы по результатам ФХД предприятий
Уд.вес=(------------------------------------------------------------)х 100
Объем реализации продукции налогоплательщика
6) Своевременность предоставления налоговых деклараций и отчетов
R7-
---------------------------------------------------------------------------
Количество случаев    !     Нет случаев     !  Имелись случаи
несвоевременного     !                     !  несвоевременного
предоставления      !                     !  предоставления
деклараций за       !                     !      отчетов
отчетный год        !                     !
__________________________________________________________________________
Оценка (балл)              !        +5           !       -5
__________________________________________________________________________

Бағасы (балл)           20   10   8    6   4   3   2  1________________________________________________________________
Алдыңғымен салыстыру бойынша есеп беру кезеңінде кәсіпорынның салық борышының төмендеу қарқынын айқындау кезінде өткен кезеңдегі салық борышы сомасына есеп беру кезеңіндегі салық борышы сомасы арасындағы қатынасты табу керек.
Есеп беру кезеңіндегі салықтар
Төмендеу қарқыны =100% -[(       бойынша салық борышы      ) х 100%]                            Өткен кезеңдегі салықтар бойынша                                              салық борышы
5) Кәсіпорындардың ҚШҚ тексеру нәтижелері
Осы көрсеткіш құжаттық (кешендік) тексеру жүргізгеннен кейін міндетті түрде айқындалады.
R5-
Тексеру нәтижелері
бойынша есептелген
cомалар (осындай
қарқында)
Есептеу-
лер жоқ
Өткен жылдың
осындай кезеңі үшін
көрсеткіштен
аз есептелді
Өткен кезең
үшін тексе-
рулер жүр-
гізілмеген
Өткен жылдың
осындай кезеңі
үшін көрсет-
кіштен артық
есептелді
Бағасы (балл)
5
2
0
-5
R6-
____________________________________________________________________
Сатылған өнімдердің көлеміне қатысы     10    7     5      2      0
жөніндегі тексерулер нәтижелері бойынша
есептелген сомалардың үлес салмағы (%) ____________________________________________________________________
Бағасы (балл)                     0    +1    +3     +5     +10
____________________________________________________________________
Кәсіпорынның ҚШҚ нәтижелері
Үлес салмағы =(         бойынша есептелген сомалар         ) х 100%                  Салық төлеушінің сатқан өнімдерінің көлемі
6) Салық декларациясы мен есептерін берудің өз уақыттылығы
R7-
____________________________________________________________________
Есеп беру жылында декларацияны   Жағдайлар болған   Есептерді уақытында бермеу жағдайларының         жоқ          уақытында бермеу
саны                                                жағдайлары болды
____________________________________________________________________
Бағасы (балл)                     +5                    -5
____________________________________________________________________

7)  Проведение пропаганды налогового законодательства
R8- Оценка по данному критерию является дополнительным поощрением для
налогоплательщиков, качественно ведущих учет и участвовавших в
совершенствовании и пропаганде налогового законодательства (предельный
поощряющий коэффициент "+5").
8) Темп роста численности работающих на предприятии по сравнению с
предыдущим периодом (годом)
R9-
___________________________________________________________________________
Темп роста       !  <-20  !  -20  !  -10  !  100  !  +10  !  + 20 ! >+20
численности      !        !       !       !       !       !       !
работников (в %) !        !       !       !       !       !       !
___________________________________________________________________________
Оценка (балл)    !  -4    !  -3   !   -2  !  5    !  +2   !  +3   !  +4
___________________________________________________________________________
При определении оценки по данному критерию рейтинга - необходимо
найти отношение между количеством занятых в производстве рабочих за
отчетный период, по сравнению с предыдущим периодом
Численности работников за отчетный период
Т. роста численности = (-----------------------------------------) х 100
Численность работников за предыдущий период
9) Снижение задолженности по заработной плате
R10-
___________________________________________________________________________
Снижение      !    100      !    >20     !     20     !     10
задолженности по    !             !            !            !
заработной плате(в %)!             !            !            !
___________________________________________________________________________
Оценка (балл)       !     5       !     3      !     2      !     1
___________________________________________________________________________
При определении данного критерия, необходимо исчислить отношение
задолженности по заработной плате работников предприятия за отчетный
период по итогам года к задолженности за предыдущий период.
Задолженность по ЗП за отчетный год
Т. снижения задолженности по ЗП = 100% -[(-----------------------)х 100%]
Задолженность по ЗП за предыдущий период
Рейтинговая оценка проводится в три этапа: на районном уровне,  затем
на областном уровне и, наконец, на республиканском уровне.
На каждом этапе определяются три налогоплательщика, набравших наивысшую сумму рейтинга, которые участвуют в соревновании на следующем этапе.
Подготовка информации по результатам рейтинга
Налоговые комитеты по районам проводят рейтинг на районном уровне и представляют в налоговые комитеты по областям сведения о достигнутых налогоплательщиками рейтингах в районах в разрезе критериев к 15 апреля следующего налогового года.
Налоговые комитеты по областям проводят рейтинг на областном уровне и представляют в Министерство государственных доходов РК сведения о результатах достигнутых рейтингов в разрезе критериев к 20 апреля следующего налогового года.
Министерство государственных доходов Республики Казахстан проводит итоговый республиканский рейтинг к 30 апреля следующего налогового года.
Использование результатов рейтинга
Результаты рейтинга, проведенного на районном и областном уровнях, подлежат опубликованию в региональных средствах массовой информации. Итоги республиканского рейтинга публикуются в "Вестнике Министерства государственных доходов Республики Казахстан" и в республиканских средствах массовой информации.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Абрамова Т.М.)

7) Салық заңдарына насихат жүргізу
R8-
Осы өлшем бойынша бағалау есепті сапалы жүргізетін және салық  заңдарын жетілдіруге және насихаттауға қатысушы салық төлеушілер үшін қосымша марапаттау болып табылады (марапаттаудың шекті коэффициенті "+5").
8) Алдыңғы кезеңмен (жылы) салыстыру бойынша кәсіпорындарда жұмыс істеушілердің санының өсу қарқыны
R9-
_______________________________________________________________           Жұмысшылар санының    <-20  -20  -10  100  +10  +20   >+20           өсу қарқыны (%)
_______________________________________________________________
Бағасы (балл)          -4   -3   -2    5   +2   +3     +4
_______________________________________________________________
Рейтингтің осы өлшемі бойынша бағаны айқындау кезінде - алдыңғы кезеңмен салыстыру бойынша есеп беру кезеңінде өндірісте жұмыс істейтін жұмысшылардың саны арасындағы қатынасты табу қажет.
Есеп беру кезеңіндегі жұмысшылардың
Санының өсу қарқыны =(                саны                   ) х 100%                         Өткен кезеңдегі жұмысшылардың саны
9) Еңбек ақы төлеу бойынша берешектің төмендеуі
R10-
_________________________________________________
Еңбек ақы төлемдері    100    >20     20     10
бойынша берешектің
төмендеуі (%)
_________________________________________________
Бағасы (балл)           5      3      2       1
_________________________________________________
Осы өлшемді айқындау кезінде өткен кезеңдегі берешектерге жыл  қортындысы бойынша есеп беру кезеңінде кәсіпорын жұмысшыларының еңбек ақысы бойынша берешектерінің қатынасын есептеу қажет.
ЕА бойынша берешектің            Есеп беру жылындағы
төмендеу қарқыны      = 100%- [(   ЕА бойынша берешек   ) х 100%]                                       Өткен кезеңдегі ЕА                                                    бойынша берешек
Рейтингтік бағалау үш кезеңде жүргізіледі: аудандық деңгейде, одан кейін облыстық деңгейде және соңында республикалық деңгейде.
Әрбір кезеңде келесі кезеңдегі жарысқа қатысатын, рейтингтің ең жоғарғы сомасын алған үш салық төлеуші айқындалады.
Рейтинг нәтижелері бойынша ақпараттар әзірлеу
Аудандар бойынша салық комитеттері аудан деңгейіндегі рейтинг өткізеді және облыс бойынша салық комитеттеріне аудандардың рейтингтерінде салық төлеушілердің жетістіктері туралы келесі салық жылының 15 сәуіріне дейін өлшемдер қимасында мәліметтер береді.
Облыстар бойынша салық комитеттері облыс деңгейіндегі рейтинг өткізеді және рейтингтердегі жетістіктер нәтижелері туралы мәліметті келесі салық жылының 20 сәуіріне өлшемдер қимасында ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігіне береді.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі республикалық қортынды рейтингті келесі салық жылының 30 сәуірінде өткізеді.
Рейтинг нәтижелерін пайдалану
Аудандық және облыстық деңгейлерде өткізілген рейтингтердің  нәтижелері аймақтық бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жатады.
Республикалық рейтингтің қортындысы "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Кіріс Министрлігінің Жаршысында" және республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Жұманазарова А.Б.