Об утверждении изменений и дополнений в Правила переводов денег в межбанковской системе переводов денег, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 ноября 1998 года N 242 "Об утверждении Правил переводов денег в межбанковской системе переводов денег"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 106 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 07.06.2001 г. за N 1538. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 259
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 259 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей осуществление безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Изменения и дополнения в Правила переводов денег в межбанковской системе переводов денег, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 ноября 1998 года N 242 V980711_ "Об утверждении Правил переводов денег в межбанковской системе переводов денег", и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцатидневного срока со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Изменений и дополнений в Правила переводов денег в межбанковской системе переводов денег, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан 21 ноября 1998 года N 242 "Об утверждении Правил переводов денег в межбанковской системе переводов денег";
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Изменения и дополнения в Правила переводов денег в межбанковской системе переводов денег, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 ноября 1998 года N 242, до сведения банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Ақша аударымының банкаралық жүйесiндегi ақша аударымы ережесiн бекiту туралы" 1998 жылғы 21 қарашадағы N 242 қаулысымен бекiтiлген Ақша аударымының банкаралық жүйесiндегi ақша аударымы ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 20 сәуірде N 106 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 7 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1538. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 259 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 259 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол жасалмайтын төлемдер мен ақша аударымын жүзеге асыруды реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы
ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Ақша аударымының банкаралық жүйесiндегi ақша аударымы ережесiн бекiту туралы" 1998 жылғы 21 қарашадағы N 242 V980711_ қаулысымен бекiтiлген Ақша аударымының банкаралық жүйесiндегi ақша аударымы ережесiне өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн, Ереженiң өзгерiстерi мен толықтырулары және осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Төлем жүйесi басқармасы (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Ақша аударымының банкаралық жүйесiндегi ақша аударымы ережесiн бекiту туралы" 1998 жылғы 21 қарашадағы N 242 қаулысымен бекiтiлген Ақша аударымының банкаралық жүйесiндегi ақша аударымы ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Ақша аударымының банкаралық жүйесiндегi ақша аударымы ережесiн бекiту туралы" 1998 жылғы 21 қарашадағы N 242 қаулысымен бекiтiлген Ақша аударымының банкаралық
жүйесіндегі ақша аударымы ережесіне өзгерістер мен толықтыруларды екінші
деңгейдегі банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкі Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының

от 20 апреля 2001 г. N 106
Изменения и дополнения
в Правила переводов денег в межбанковской системе
переводов денег, утвержденные постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан от 21.11.98 г. N 242
В Правила переводов денег в межбанковской системе переводов денег, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21.11.98 г. N 242 V980711_ "Об утверждении Правил переводов денег в межбанковской системе переводов денег", зарегистрированные в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 16 марта 1999 года N 711, внести следующие изменения и дополнения:
1. Пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Для заключения договора о предоставлении услуг банк представляет в Центр следующие документы:
1) заявление на подключение к системе;
2) нотариально засвидетельствованные копии Устава пользователя и лицензии на совершение банковских операций;
3) положительное заключение Национального Банка о допуске банка для участия по переводу денег через систему.
Для рассмотрения вопроса о допуске банка для участия по переводу денег через систему банк должен представить в Национальный Банк следующие документы:
1) описание применяемых в банке организационных и программно-технологических мер защиты информации от несанкционированного доступа;
2) описание программно-технических средств и линий телекоммуникаций, используемых банком.
Положительное заключение Национального Банка о допуске банка для участия по переводу денег через систему выдается банку при:
1) выполнении банком пруденциальных нормативов, установленных Национальным Банком;
2) своевременном выполнении договорных обязательств перед клиентами по переводу денег;
3) соответствии организационных и программно-технологических мер защиты информации от несанкционированного доступа требованиям нормативных правовых актов Национального Банка.".
2. Второе предложение части первой пункта 19 изложить в следующей редакции:
"При этом пользователи обмениваются электронными сообщениями по форматам, применяемым в системе.".
3. Второе предложение части второй пункта 22 изложить в следующей редакции:
"В постоянно действующем платежном поручении указывается процентное соотношение от суммы остатка денег на корреспондентском счете пользователя или фиксированная сумма, необходимая для перевода денег с корреспондентского счета пользователя на счет системы в Национальном Банке. Данное постоянно действующее платежное поручение действует до указания пользователя о его отзыве.".
4. Часть вторую пункта 26 изложить в следующей редакции:
"Максимально допустимая сумма платежных поручений, зарегистрированных в очереди, устанавливается Национальным Банком.".

2001 жылғы 20 сәуiрдегi N 106
қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1998 жылғы
21 қарашадағы N 242 қаулысымен бекiтiлген Ақша аударымының
банкаралық жүйесiндегi ақша аударымы ережесiне
өзгерiстер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1999 жылғы 16 наурыздағы тiркелген N 711 V980711_ "Ақша аударымының банкаралық жүйесiндегi ақша аударымы ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1998 жылғы 21 қарашадағы N 242 қаулысымен бекiтiлген Ақша аударымының банкаралық жүйесiндегi ақша аударымы ережесiне мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Банк қызмет көрсету туралы шарт жасау үшiн Орталыққа мынадай құжаттар бередi:
1) жүйеге қосу туралы өтiнiш";
2) пайдаланушының Жарғысының нотариат куәландырған көшiрмесi және
банк операцияларын жасауға арналған лицензиялар;
3) банктiң жүйе арқылы ақша аударуға қатысуына рұқсат беру туралы
Ұлттық Банктiң оң қорытындысы.
Банктiң жүйе арқылы ақша аударуға қатысуына рұқсат беру туралы мәселенi қарау үшiн банк Ұлттық Банкке мынадай құжаттар беруi тиiс:
1) ақпаратты рұқсатсыз кiруден қорғаудың банкте қолданылатын
ұйымдастыру және бағдарлама-технологиялық шаралардың сипаттамасы;
2) банк қолданатын бағдарлама-техникалық құралдардың және
телекоммуникация желiлерiнiң сипаттамасы.
Банктiң жүйе арқылы ақша аударуға қатысуына рұқсат беру туралы Ұлттық Банктiң оң қорытындысы банкке мынадай жағдайларда берiледi:
1) банк Ұлттық Банк белгiлеген пруденциалдық нормативтердi орындаса;
2) клиенттер алдындағы ақша аударымы жөнiндегi шарттық мiндеттемелерiн уақтылы орындаса;
3) ақпаратты рұқсатсыз кiруден қорғаудың ұйымдастыру және бағдарлама-технологиялық шаралары Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарына сәйкес болса.".
2. 19-тармақтың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Сонымен бiрге пайдаланушылар жүйеде қолданатын форматтар бойынша электронды хабарлармен алмасады.".
3. 22-тармақтың екiншi бөлiгiнiң екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрақты қолданылып жүрген төлем тапсырмасында пайдаланушының корреспонденттiк есепшотындағы ақша қалдығы сомасының проценттiк арақатынасы немесе пайдаланушының корреспонденттiк есепшотынан Ұлттық Банк жүйесiндегi есепшотқа ақша аударуға қажеттi белгiленген сома көрсетiледi. Мұндай тұрақты қолданылып жүрген төлем тапсырмасы пайдаланушының оны қайтарып алу жөнiнде нұсқау бергенге дейiн қолданылады.".
4. 26-тармақтың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Кезекке тiркелген төлем тапсырмасының ең жоғары сомасын Ұлттық Банк белгiлейдi.".

5. Дополнить пунктами 38-1 и 38-2 следующего содержания:
"38-1. В случае невозможности обработки пользователем платежных документов или обмена ими с Центром, подразделение Национального Банка, обслуживающее корреспондентские счета пользователей, вправе продлевать операционный день системы, но не более, чем на два часа, на основании заявления пользователя о продлении операционного дня.
Заявление о продлении операционного дня составляется в произвольной форме, направляется на имя руководителя подразделения Национального Банка, обслуживающего корреспондентские счета пользователей, и должно содержать наименование пользователя системы, причину продления и время, на которое пользователь просит продлить операционный день системы.
38-2. Заявление о продлении операционного дня может передаваться на бумажном носителе либо посредством факсимильной связи, либо электронным способом при наличии электронно-цифровой подписи.
Заявление, переданное на бумажном носителе либо посредством факсимильной связи, должно подписываться уполномоченными лицами пользователя. Список уполномоченных лиц, обладающих правом подписи заявления, устанавливается пользователем самостоятельно и доводится до сведения подразделения Национального Банка вместе с образцами подписей уполномоченных лиц.
При передаче заявления посредством факсимильной связи пользователь системы должен не позднее следующего операционного дня направить в Национальный Банк оригинал заявления на бумажном носителе.".
6. Пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Принятые (зачисленные) суммы денег в течение дня на корреспондентский счет пользователя, открытый в подразделении Национального Банка, по поручению владельца счета должны быть переведены Национальным Банком на счет системы в Национальном Банке в порядке, установленном нормативными правовыми актами Национального Банка.".
7. Дополнить пунктом 40-1 следующего содержания:
"40-1. При необходимости перевода денег с корреспондентского счета
пользователя системы на счет системы в Национальном Банке в течение
операционного дня, пользователь системы вправе направить в Национальный
Банк постоянно действующее платежное поручение, предусмотренное пунктом 22
настоящих Правил, на бумажном носителе с указанием времени перевода
денег.".
Председатель
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

5. Мынадай мазмұндағы 38-1 және 38-2-тармақтармен толықтырылсын:
"38-1. Пайдаланушы төлем құжаттарын өңдей алмайтын немесе оларды Орталықпен айырбастай алмайтын жағдайда, пайдаланушылардың корреспонденттiк есепшоттарына қызмет көрсететiн Ұлттық Банктiң бөлiмшесi пайдаланушының операциялық күндi ұзарту туралы өтiнiшi негiзiнде, бiрақ екi сағаттан аспайтын уақытқа, жүйенiң операциялық күнiн ұзартуға құқылы.
Операциялық күндi ұзарту туралы өтiнiш еркiн түрде жазылып, пайдаланушылардың корреспонденттiк есепшоттарына қызмет көрсететiн Ұлттық Банктiң бөлiмшесi басшысының атына жiберiледi және ол жүйенi пайдаланушының атауын, ұзарту себебiн әрi жүйенiң операциялық күнiнiң қай уақытқа ұзартылатындығын қамтуы тиiс.
38-2. Операциялық күндi ұзарту туралы өтiнiш қағазда немесе факсимиль байланысы арқылы немесе электрондық-сандық қол қою электрондық әдiсiмен берiлуi мүмкiн.
Қағаз немесе факсимиль байланысы арқылы берiлген өтiнiшке пайдаланушының уәкiлеттi адамдары қол қоюға тиiс. Өтiнiшке қол қоюға құқығы бар уәкiлеттi адамдардың тiзiмiн пайдаланушы өзi белгiлейдi және уәкiлеттi адамдардың қол қою үлгiлерiмен бiрге Ұлттық Банк бөлiмшесiне жiберiледi.
Жүйенi пайдаланушы өтiнiштi факсимиль байланысы арқылы жiберген кезде ол келесi операциялық күннен кешiктiрмей өтiнiштiң қағаздағы түпнұсқасын Ұлттық Банкке жiберуге тиiс.".
6. 40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Пайдаланушының Ұлттық Банктiң бөлiмшесiнде ашылған корреспонденттiк есепшотына бiр күн iшiнде қабылданған (есебiне жазылған) ақша сомасын Ұлттық Банк есепшот иесiнiң тапсырмасы бойынша Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiлеген тәртiппен Ұлттық Банк жүйесiндегi есепшотқа аударуға тиiс.".
7. Мынадай мазмұндағы 40-1-тармақпен толықтырылсын:
"40-1. Жүйенi пайдаланушының корреспонденттiк есепшотынан ақшаны бiр
операциялық күн iшiнде Ұлттық Банктегi жүйе есепшотына аудару қажет болған
кезде, жүйені пайдаланушы Ұлттық Банкке ақшаның аударылу уақытын көрсете
отырып осы Ереженің 22-тармағында көзделген тұрақты қолданылып жүрген
қағаздағы төлем тапсырмасын жіберуге құқылы.
Төраға
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.