О мерах по предупреждению распространения ВИЧ/СПИДа среди прикрепленного контингента МВД и Министерства юстиции Республики Казахстан
Совместный Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 6 декабря 2001 года N 140, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2001 года N 862, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2001 года N 1122. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2001 года N 1717. Утратил силу - совместным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 20.11.2002г. N 169, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20.11.2002г. N 728, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25.09.2002г. N 893
Извлечение из совместного приказа
Министра юстиции Республики Казахстан
от 20.11.2002г. N 169,
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20.11.2002г. N 728,
Министра здравоохранения Республики Казахстан
от 25.09.2002г. N 893
"В соответствии с Законами Республики Казахстан "О профилактике заболевания СПИД", "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан" приказываем:
... совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2001 года N 862, Министра юстиции Республики Казахстан от 6 декабря 2001 года N 140 и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2001 года N 1122 "О мерах по предупреждению распространения ВИЧ/СПИДа среди прикрепленного контингента МВД и Министерства юстиции Республики Казахстан считать утратившим силу"...
Министр юстиции                  Министр внутренних дел
Республики Казахстан             Республики Казахстан
Министр здравоохранения
Республики Казахстан".
--------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законами Республики Казахстан " О профилактике  заболевания СПИД", " Об охране здоровья  граждан в Республике Казахстан", статьей 97  Уголовно-исполнительного кодекса  Республики Казахстан приказываем:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации работы по предупреждению распространения ВИЧ/СПИДа среди прикрепленного контингента МВД и Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Республиканскому центру по профилактике и борьбе со СПИД (Чакликов Т.Е.):
1) обеспечить методическую помощь по профилактике, выявлению и лечению ВИЧ/СПИДа среди прикрепленного контингента МВД и Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) обеспечить бесплатное обследование контингента приемников-распределителей, Центров временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних, изоляторов временного содержания, следственных изоляторов МВД и исправительных учреждений Министерства юстиции Республики Казахстан на наличие ВИЧ/СПИДа;
3) совместно с Комитетом уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции, Департаментом мест содержания под стражей (Баймухамбетов М.М.), Департаментом общественной безопасности (Алпысбаев Г.С.), Медицинским управлением (Алибеков Б.Х.) МВД Республики Казахстан организовать обучение медицинских работников ведомственного здравоохранения МВД и Министерства юстиции Республики Казахстан по проблемам ВИЧ/СПИДа;
4) разработать совместно с Медицинским управлением МВД (Алибеков Б.Х.) и Управлением медицинского обеспечения осужденных Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан образовательные программы по профилактике ВИЧ-инфекции среди прикрепленного контингента МВД и Министерства юстиции Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Iшкіісминi мен Әдiлет министрлiгiне бекiтiлген контингентi арасында ВИЧ/ЖҚТБ инфекциясы таралуын ескерту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 6 желтоқсандағы N 140, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 7 желтоқсандағы N 862, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2001 жылғы 10 желтоқсандағы N 1122 Бірлескен Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 29 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 1717. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 20.11.2002 ж. N 169, ҚР Ішкі істер министрінің 20.11.2002 ж. N 728, ҚР Десаулық сақтау министрінің 25.09.2002 ж. N 893 бірлескен бұйрығымен.
" ЖҚТБ ауруының алдын алу туралы ", " Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң 97-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Iшкіісминiне және Әдiлет министрлiгiне бекiтiлген контингентi арасында ВИЧ/ЖҚТБ инфекциясы таралуын ескерту жөнiндегi жұмысты ұйымдастырудың Ережесi бекiтiлсiн.
2. ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi республикалық орталық (Т.Е. Чакликов):
1) Қазақстан Республикасы Iшкіісминi мен Әдiлет министрлiгiне тiркелген контингент арасында ВИЧ/ЖҚТБ инфекциясының алдын алу, оны анықтау мен емдеу жөнiндегi әдiстемелiк көмектi қамтамасыз ету.
2) Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң қабылдау-тарату орындарындағы, Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейiмдеу және ақтау орталықтарындағы, тергеу изоляторларындағы, уақытша ұстау изоляторларында және Әдiлет министрлiгiнің мекемелерiндегi контингенттi ВИЧ/ЖҚТБ затына ақысыз тексерудi қамтамасыз ету;
3) Әдiлет министрлiгiнің Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiмен, Iшкіісминiң Қамауда ұстау орындары департаментiмен (М.М. Баймұхамбетов), Қоғамдық қауiпсiздiк департаментiмен (Г.С. Алпысбаев), Медициналық басқармасымен (Б.Х. Әлiбеков) бiрлесе отырып, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгі мен Iшкіісминiнің ведомстволық денсаулық сақтау мекемелерiнiң медициналық қызметкерлерiн ВИЧ/ЖҚТБ инфекциясы мәселесі жөнінде оқытуды ұйымдастыру;
4) Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң Медициналық басқармасымен (Б.Х. Әлiбеков), Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнің Сотталғандарды медициналық қамтамасыз ету басқармасымен бiрлесе отырып, ВИЧ-инфекциясының алдын алу жөнiндегi бiлiм беру бағдарламаларын Қазақстан Республикасы Iшкіісминi мен Әдiлет министрлiгiне тiркелген контингентi арасында арналған әдiстемелiк құралдарды дайындау.

3. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции, Департаменту мест содержания под стражей (Баймухамбетов М.М.), Департаменту общественной безопасности (Алпысбаев Г.А.), Медицинскому управлению (Алибеков Б.Х.) МВД Республики Казахстан:
1) организовать обследование граждан, содержащихся в приемниках-распределителях, Центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних, изоляторах временного содержания, следственных изоляторах МВД и учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, на предмет выявления ВИЧ/СПИДа;
2) обеспечить изолированное от основной массы обвиняемых, подозреваемых и осужденных содержание лиц с ВИЧ-инфекцией и больных СПИДом, ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом в сочетании с туберкулезом;
3) совместно с Республиканским центром по профилактике и борьбе со СПИД (Чакдиков Т.Е.) организовать проведение занятий по образовательной программе "Проблема ВИЧ/СПИДа и ее профилактика" с выделением специальных часов в течение года среди:
личного состава, курсантов и слушателей учебных заведений МВД и Министерства юстиции Республики Казахстан;
контингента изоляторов временного содержания, следственных изоляторов МВД и учреждений уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Приказ вводится в действие с 1 января 2002 года.
5.  Совместный приказ  МВД и Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 12 апреля 2001 года N 313/334 "О мерах по предупреждению распространения ВИЧ/СПИДа среди прикрепленного контингента МВД Республики Казахстан" считать утратившим силу с 1 января 2002 года.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора
внутренней службы Власова Н.А., вице-Министра здравоохранения
Республики Казахстан Айдарханова А.Т. и Председателя Комитета
уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики
Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Министр юстиции
Республики Казахстан
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Утверждены
совместным приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 6 декабря 2001 года N 140,
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 7 декабря 2001 года N 862,
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 декабря 2001 года N 1122
Правила
организации работы по предупреждению распространения
ВИЧ/СПИДа среди прикрепленного контингента МВД
и Министерства юстиции Республики Казахстан

3. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiне, Iшкіісминiң Қамауда ұстау орындары департаментiне (М.М. Баймұхамбетов), Қоғамдық қауiпсiздiк департаментiне (Г.С. Алпысбаев), Медициналық басқармасына (Б.Х. Әлiбеков):
1) қабылдау-тарату орындарында, Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейiмдеу және ақтау орталықтарында, Iшкіісминiнiң тергеу изоляторларында, уақытша ұстау изоляторында және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің түзеу мекемелерiнде ұсталатын азаматтардың ВИЧ/ЖҚТБ-ны анықтау үшiн тексерудi ұйымдастыру;
2) ВИЧ-инфекциясын жұқтырғандарды және ЖҚТБ-мен ауыратындарды, туберкулезбен тiркескен ВИЧ-инфекциясын жұқтырғандарды және ЖҚТБ-мен ауыратындарды, айыпталушыларды, сезіктілерді және сотталғандарды негiзгi массасынан оқшау ұсталуын қамтамасыз ету;
3) ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi республикалық орталықпен (Т.Е. Чакликов) бiрлесе отырып, жыл бойы арнайы оқыту сағаттарын бөлу арқылы "ВИЧ/ЖҚТБ проблемасы және оның алдын алу" атты бiлiм беру бағдарламасы бойынша:
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi мен Iшкіісминiнiң оқу орындарындағы курсанттарымен тыңдаушыларын, жеке құрамын;
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелеріндегі және Iшкіісминiнiң тергеу изоляторларында, уақытша ұстау оқшаулау контингентін.
4. Бұйрық 2002 жылғы 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді.
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау ісі жөніндегі агенттігінің және Ішкіісминінің қоса бұйрығымен бекітілген 2001 жылғы 12 сәуірдегі N 313/334 "Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің қоса бұйрығымен бекітілген Ішкіісминінің тіркелген контингенті арасында ВИЧ/ЖҚТБ таралуының алдын алу жөніндегі шаралары туралы" 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап күші жойылады.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер вице-Министрі ішкі қызмет генерал-майоры Н.А. Власовқа, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-Министрі А.Т. Айдархановқа және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасына жүктелсін.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
генерал-майор
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрімен
2001 жылғы 7 желтоқсан N 862
Қазақстан Республикасы
Әділет Министрімен
2001 жылғы 6 желтоқсан N 140
Қазақстан Республикасы
Денсаулық Министрімен
2001 жылғы 10 желтоқсан N 1122
Қоса біріккен бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Iшкіісминi мен Әдiлет министрлiгiне бекiтiлген контингент арасында ВИЧ/ЖҚТБ инфекциясы таралуының ескерту жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру
ЕРЕЖЕЛЕРI

1. Общие положения
1. Синдром приобретенного иммунодефицита (далее - СПИД) является заболеванием вирусной этиологии, протекающей с поражением иммунной и нервной систем, и проявляющейся развитием тяжелых инфекционных, паразитарных заболеваний и злокачественных новообразований. В настоящее время установлены следующие пути передачи инфекции: половой, парентеральный (при нарушении целостности кожных и слизистых покровов), трансфузионный (при переливании донорской крови и ее препаратов), а также от матери к ребенку (во время беременности, родов, кормлении грудью).
Заболевание регистрируется преимущественно среди инъекционных наркоманов, лиц, ведущих беспорядочную половую жизнь, гомосексуалистов.
В республике наблюдается рост числа лиц, инфицированных вирусом иммунодефицита человека (далее - ВИЧ), выявляемых при поступлении в пенитенциарные учреждения. Многие лица, поступающие в пенитенциарные учреждения, на момент обследования могут находиться в периоде скрытого течения ВИЧ-инфекции, который не определяется лабораторным методом (серонегативный период), хотя, находясь в условиях лишения свободы, могут представлять серьезную угрозу для окружающих.
Возросшее число случаев заболевания СПИДом в Республике Казахстан и эпидемиологические особенности этой инфекции диктуют необходимость органам и учреждениям здравоохранения, независимо от ведомственной принадлежности, организовывать своевременное выявление лиц, инфицированных ВИЧ, наблюдение за инфицированными, проведение мероприятий эпидемиологического надзора, препятствующих распространению СПИДа среди прикрепленного контингента МВД и Министерства юстиции Республики Казахстан (сотрудники органов внутренних дел и уголовно-исполнительной системы, курсанты и слушатели учебных заведений, лица, содержащиеся в следственных изоляторах, изоляторах временного содержания, приемниках-распределителях, центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних, исправительных учреждениях).
2. Задачи государственных организаций здравоохранения,
центров по профилактике и борьбе со СПИД
2. Основными задачами организаций здравоохранения, центров по профилактике и борьбе со СПИД являются:
1) прием материала и проведение исследований на ВИЧ методом иммуноферментного анализа (далее - ИФА) лабораториями областных центров по профилактике и борьбе со СПИДом, при необходимости доставка материала в Республиканский центр по профилактике и борьбе со СПИД для проведения анализов методом иммуноблотинга или других углубленных исследований, осуществляющихся лабораторией, производящей исследования по определению антител к ВИЧ;

1. Жалпы ережелер
1. Жұқтырылған қорғаныс тапшылығы белгiсi (бұдан әрi - ЖҚТБ) қорғаныс және жүйке жүйелерiн зақымдау арқылы ететiн, ауыр инфекциялық, паразитарлық аурулар мен қатерлi жаңадан пайда болулардың дамуымен байқалатын вирустық этиология ауруы болып табылады. Қазiргi кезде инфекцияны жұқтырудың мынадай жолдары анықталған: жыныстық, парентеральдық (терi және шырышты жамылғының тұтастығы бұзылған кезде), трансфузиондық (донор қанын және оның препараттарын қайта құю кезiнде), сондай-ақ анасынан нәрестесiне (жүктi болу, туу, төсiнен емiзу кезiнде).
Ауру көбiне инъекциялық нашақорлар, ретсiз жыныстық қатынастар жасаушы тұлғалар, гомонәпсiқұмарлар арасында тiркеледi.
Республикамызда пенитенциарлық мекемесiне келiп түсу кезiнде анықталатын адамның иммунтапшылығы вирусын (бұдан әрi - ВИЧ) жұқтырған адамдар санының өсуi байқалып отыр. Пенитенциарлық мекемелерге келiп түсетiн адамдардың көпшiлiгi тексеру сәтінде ВИЧ-инфекциясының лабораторлық әдiспен анықталмайтын жасырын түрде өтуi кезеңiнде (серонегативтiк кезең) болуы мүмкiн, алайда, бас бостандығынан айыру жағдайларында олар маңайындағыларға үлкен қауiп төндiредi.
Қазақстан Республикасында ЖҚТБ-мен ауру жағдайлары санының өсуi және бұл инфекцияның эпидемиологиялық ерекшелiктерi денсаулық сақтау органдары мен мекемелерiне ведомстволық тиесiлiгiне қарамастан ВИЧ-инфекциясын жұқтырған тұлғаларды дер кезiнде анықтауды ұйымдастыру, инфекция жұқтырғандарды бақылау, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi мен Iшкіісминiне бекiтiлген контингент арасында (iшкi iстер органдарында және қылмыстық атқару жүйесi қызметкерлерi, оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушылары, тергеу изоляторлары, уақытша ұстау изоляторлары, қабылдау-тарату, уақытша оқшаулау, бейiмдеу және ақтау орталықтарында, түзеу мекемелерiндегi тұлғалар) ЖҚТБ-ның одан әрi таралуына кедергi жасайтын эпидемиологиялық қадағалау iс-шараларын жүргiзу қажеттiлiгiн талап етiп отыр.
2. Денсаулық сақтау мемлекеттiк ұйымдарының, ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi орталықтарының мiндеттерi
2. Денсаулық сақтау ұйымдарының, ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi орталықтардың негiзгi мiндеттерi:
1) ЖҚТБ-ның - алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi орталықтар зертханаларының материалдарды қабылдап алуы мен ВИЧ-инфекциясына зерттеудi иммуноферменттiк анализ (бұдан әрi - ИФА) әдiсiмен жүргiзуi, қажет болғанда ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi Республикалық орталыққа ВИЧ-инфекциясына қарсы денелердi анықтау жөнiндегi зерттеулер жүргiзушi зертхана жүзеге асыратын иммуноблотинг әдiсiмен анализдер немесе басқа да тереңдетiлген зерттеулер жүргiзу үшiн материалдар қабылдау;

2) своевременное информирование медицинских служб МВД и Министерства юстиции Республики Казахстан о выявленных лицах, ВИЧ-позитивных и заболевших СПИДом, содержащихся в изоляторах временного содержания (далее - ИВС), следственных изоляторах (далее - СИЗО), в приемниках-распределителях, Центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних (далее - ЦВИАРН) МВД и исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - ИУ);
3) обеспечение квалифицированной консультативной помощи выявленным ВИЧ-инфицированным и больным СПИДом;
4) ежемесячное информирование территориальных подразделений МВД и уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан об эпидемиологической ситуации по СПИДу на данной территории, а также о результатах эпидскрининга по группе риска;
5) оказание методической помощи медицинским службам МВД и Министерства юстиции Республики Казахстан по обучению прикрепленного контингента вопросам профилактики ВИЧ/СПИДа;
6) обследование на ВИЧ (ИФА, иммуноблотинг) лиц, содержащихся в ИВС, СИЗО, ИУ, в приемниках-распределителях, ЦВИАРНах осуществляется в соответствии с Законами Республики Казахстан " О профилактике  заболевания СПИД", " Об охране здоровья  граждан Республики Казахстан" и иными актами Республики Казахстан за счет республиканского и местного бюджетов, добровольных взносов предприятия, организаций и учреждений независимо от форм собственности; общественных объединений и граждан, пожертвований, благотворительной помощи, а также средств международных фондов.
3. Задачи подразделений органов внутренних дел и
уголовно-исполнительной системы по профилактике СПИДа
3. Медицинские службы ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей,
Управлений Комитета УИС областей (далее - МС):
1) обеспечивают проведение медико-просветительной работы по
вопросам профилактики ВИЧ/СПИДа;
2) устанавливают контроль за:
организацией работы стерилизационных отделений ведомственных
лечебно-профилактических учреждений и состоянием
дезинфекционно-стерилизационного режима в строгом соответствии с требованиями нормативных правовых актов Республики Казахстан;
полнотой охвата обследованием прикрепленного контингента на СПИД в соответствии с нормативными правовыми актами МВД, Министерства юстиции и Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
своевременным представлением статистической отчетности подведомственными учреждениями;
соблюдением конфиденциальности при этапировании осужденных с ВИЧ-инфекцией в специализированные учреждения уголовно-исполнительной системы.

2) Қазақстан Республикасы Iшкіісминi мен Әдiлет министрлiгiнiң денсаулық сақтау қызметтерiне тергеу изоляторларында (бұдан әрi - ТИ), түзеу колонияларында (бұдан әрi - ТК), қабылдау-тарату орындарында, кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейiмдеу және ақтау Орталықтарындағы (бұдан әрi - КТУОБАО) ұсталатын, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық-атқару жүйесiнiң түзеу мекемелерiнде (бұдан әрi - ТМ ) ұсталатын ВИЧ-инфекциясы табылған және ЖҚТБ-мен ауырған адамдар туралы уақытылы ақпарат беру;
3) анықталған ВИЧ-инфекциясын жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратындарға бiлiктi маманданған кеңес берудi қамтамасыз ету;
4) Iшкіісминiнiң аумақтық бөлiмшелерi және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық-атқару жүйесi ЖҚТБ бойынша сол аумақтағы эпидемиологиялық жағдай туралы, сондай-ақ қатерлi топтар бойынша эпидскрининг нәтижелерi туралы ай сайын ақпарат беру;
5) Қазақстан Республикасы Iшкіісминi мен Әдiлет министрлiгiнiң денсаулық сақтау қызметтерiне ВИЧ/ЖҚТБ-ның алдын алу мәселелерi бойынша бекiтiлген контингенттi оқыту жөнiнде әдiстемелiк көмек көрсету;
6) ТИ-де, ТК-да, қабылдау-тарату орындарында, УҰИ-да, КТУОБАО-да ұсталатын адамдарды ВИЧ-инфекциясына тексеру (ИФА, иммуноблотинг) " ЖҚТБ ауруының алдын алу туралы ", " Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес республикалық және жергiлiктi бюджеттер, мекеме, ұйым, кәсiпорынның жеке меншiк түрiне қарамастан ерiктi жарнама, азаматтар мен қоғамдық бiрлестiк, құрмалдық, қайырымдылық көмек, сондай-ақ қорлар есебiнен жүзеге асырылады.
3. Iшкi iстер органдары мен қылмыстық-атқару жүйесi
бөлiмшелерiнiң ЖҚТБ-ның алдын алу жөнiндегi мiндеттерi
3. Алматы қаласы IIББ-нiң, облыстардағы IIББ-IIБ-нiң, облыстардағы ҚАЖ Комитетi басқармаларының медициналық қызметтерi (бұдан әрi - МҚ):
1) ВИЧ/ЖҚТБ-ның алдын алу мәселелерi бойынша медициналық-ағарту жұмыстарын жүргiзудi қамтамасыз етедi;
2) мыналарға:
емдеу-алдын алу мекемелерiнiң стерилизациялау бөлiмшелерiнiң жұмысын ұйымдастыруға және дезинфекциялық-стерилизациялау режимдерiнiң Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық кесiмдерiнiң талаптарына қатаң сәйкестiкте болуына;
ЖҚТБ-ны жұқтырғандарға жататын контингенттiң Қазақстан Республикасы Iшкіісминi мен Денсаулық сақтау министрлiгiнiң және Әдiлет Министрлiгiнiң нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес тексеру жүргiзуге толық қамтылуына;
бағыныстағы мекемелердiң статистикалық есеп берудi дер кезiнде ұсынуына;
ВИЧ-инфекциясын жұқтырған сотталғандарды қылмыстық-атқару жүйесiнiң арнайы мекемелерiне этаптау кезiндегi құпиялылықтың сақталуына бақылау орнатады.

4. Санитарно-эпидемиологические службы ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей, Управлений Комитета УИС областей (далее - СЭС):
1) устанавливают контроль за:
выявлением, учетом и полнотой обследования лиц, относящихся к группе риска;
соблюдением дезинфекционного режима при работе медицинского персонала с кровью и обеспечением средствами индивидуальной защиты;
учетом, диспансерным наблюдением и повторным обследованием серопозитивных лиц;
учетом и лабораторным обследованием контактных с ВИЧ-инфицированным или больным СПИДом через 3 и 6 месяцев после контакта и далее добровольно;
своевременностью направления ведомственными лечебно-профилактическими учреждениями установленных форм экстренных извещений на каждый случай выявленного с ВИЧ-инфекцией;
своевременностью представления статистической отчетности из подведомственных подразделений;
регистрацией выявленных инфицированных лиц или больных СПИДом в журнале учета инфекционных заболеваний установленного образца и направлением экстренных донесений в соответствующее медицинское управление МВД и Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - медуправление);
2) представляют письменную информацию на каждый выявленный случай ВИЧ-инфекции в медуправление по следующей схеме:
паспортные данные (Ф.И.О.), дата и год рождения, домашний адрес, учреждение, в котором содержится инфицированный;
дата поступления, статейные признаки, отношение к группе риска, сведения о контактных (о половых партнерах, партнерах-наркоманах, донорах, чья кровь была перелита больному, о реципиентах крови больного, медицинских контактах);
результаты обследования ИФА и иммуноблотинга с указанием номера анализа, даты проведения, клинического диагноза;
предупрежден ли больной (носитель) об уголовной ответственности за преднамеренное заражение СПИДом;
дата отправки в специализированное учреждение;
3) обеспечивают представление статистической отчетности в медуправление к 10 числу следующего за отчетным периодом месяца;
4) взаимодействуют с территориальными государственными учреждениями здравоохранения (областными центрами СПИД, наркологическими диспансерами, кожно-венерологическими диспансерами) по обмену информацией и координации действий, направленных на профилактику ВИЧ/СПИДа;
5) письменно информируют, в случае освобождения ВИЧ-инфицированных из учреждений МВД и Министерства юстиции Республики Казахстан, республиканский и территориальные (областные, г.г. Астана, Алматы) центры по профилактике и борьбе со СПИД по месту их выбытия для постановки на учет и диспансерного наблюдения.

4. Алматы қаласы IIББ-нiң, облыстардағы IIББ-IIБ-ның, облыстардағы ҚАЖ Комитетi басқармаларының Санитарлық-эпидемиологиялық станциялары (бұдан әрi - СЭС):
1) мыналарға:
қатерлi топқа жататын адамдарды анықтауға, есепке алуға және олардың толық тексерiлуiне;
медициналық персонал қанмен жұмыс iстеген кезде дезинфекциялық режимнiң сақталуына және оларды жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етiлуiне;
серопозитивтiк адамдарды есепке алуға, диспансерлiк бақылауға және қайта тексеруге;
ВИЧ-инфекциясын жұқтырғандармен немесе ЖҚТБ-мен ауыратындар ауыратындармен байланыста болғандарды есепке алу және байланыстан кейiн 3 және 6 ай өткен соң, ал одан әрi ерiктi түрде лабораторлық тексеруге;
ведомстволық емдеу-алдын алу мекемелерiнiң ВИЧ-инфекциясын жұқтырғанды анықтаудың әрбiр жағдайына белгiленген нысандардағы төтенше хабарламаларды уақытылы жiберуiне;
ведомстволық бағыныстағы мекемелердiң статистикалық есеп берудi дер кезiнде ұсынуына;
анықталған инфекция жұқтырған адамдардың немесе ЖҚТБ-мен ауыратындардың инфекциялық ауруларды белгiленген үлгiдегi есепке алу журналында тiркелуiне және төтенше хабарлардың Қазақстан Республикасы Iшкіісминi мен Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң тиiстi медициналық басқармаларына (бұдан әрi - медициналық басқарма) жiберiлуiне бақылау орнатады;
2) медициналық басқармаға ВИЧ-инфекциясын жұқтырудың әрбiр анықталған жағдайы жөнiндегi жазбаша ақпаратты мынадай схема бойынша ұсынады:
төлқұжат деректерi (Т.А.Ә.), туған датасы мен жылы, мекен-жайы, инфекция жұқтырған адам ұсталатын мекеме;
келiп түскен датасы, бап, қатерлi топқа қатысы, байланыста болған адамдары туралы мәлiметтер (жыныстық партнерлерi, нашақор-партнерлерi, ауру адамға қаны құйылған донорлар туралы, ауру адам қанының реципиенттерi, медициналық байланыстар туралы);
тексеру: анализдiң нөмiрi көрсетiлген ИФА мен иммуноблотинг нәтижесi, жүргiзiлген датасы, клиникалық диагнозы;
ауруға (жұқтырушыға) ЖҚТБ-ны бiле тұра жұқтырғаны үшiн қылмыстық жауапкершiлiк туралы ескертудiң жасалған-жасалмағаны;
мамандандырылған мекемеге жiберiлген датасы;
3) статистикалық есеп берудi медициналық басқармаға есептiк кезеңнен кейiнгi айдың 10 күнiне қарай ұсынуды қамтамасыз етедi;
4) аумақтық денсаулық сақтау мекемелерiмен (облыстық ЖҚТБ орталықтарымен, наркологиялық диспансерлермен, терi-венерологиялық диспансерлермен және т.б.) ақпарат алмасу және ВИЧ/ЖҚТБ-ның алдын алуға бағытталған iс-әрекеттердi үйлестiру бойынша өзара iс-қимыл жасайды;
5) ВИЧ/ЖҚТБ-ны жұқтырғандар Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң және Әдiлет министрлiгiнiң мекемелерiнен босатылған жағдайда есепке қою және диспансерлiк бақылауға алу үшiн олар кеткен жердегi республикалық және аумақтық (облыстық, Астана, Алматы қалаларының) ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi орталықтарға жазбаша түрде хабарлайды.

5. Начальники СИЗО и ИУ:
1) назначают приказом по учреждению от медицинской, оперативно-режимной и воспитательной служб сотрудников, ответственных за выявление и учет контингента, относящегося к группе риска, своевременность и полноту их обследования на ВИЧ, представление отчетности, ведение отчетно-учетной документации, организацию санитарно-просветительной работы;
2) организовывают в учреждении обследование контингента из числа обвиняемых, подозреваемых и осужденных в соответствии с нормативными правовыми актами МВД, Министерства юстиции и Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) обеспечивают своевременное представление статистической отчетности в соответствующие МС к 5 числу отчетного периода;
4) организовывают выделение и оборудование отдельного кабинета для забора крови на СПИД, забранный материал доставляют в территориальные диагностические лаборатории транспортом учреждения с соблюдением требований, гарантирующих его качество.
К образцам крови или сыворотки прилагается бланк с указанием наименования учреждения, Ф.И.О. обследуемого, года рождения, пола, даты забора материала, группы риска, при обследовании по клиническим показаниям - указать диагноз;
5) обеспечивают учет обвиняемых, подозреваемых и осужденных ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом, а также лиц, относящихся к группе риска, который ведется медицинской частью в журнале (приложение 1).
Картотечный учет только контингента группы риска проводится оперативной частью СИЗО или ИУ, где обязательно должна быть отметка об обследовании на ВИЧ/СПИД (приложение 2). Картотека обследуемых на ВИЧ/СПИД хранится в оперативной части, заполняется работниками оперативной и медицинской частей. При переводе обвиняемых, подозреваемых или осужденных из одного учреждения в другое, учетная карточка приобщается к личному делу.
Считаются снятыми с учета неинфицированные лица из группы риска только по окончанию их срока наказания. ВИЧ-инфицированные лица находятся на диспансерном наблюдении в течение всего периода жизни.
6. Начальники специальных учреждений служб общественной безопасности и изоляторов временного содержания МВД Республики Казахстан:
1) организовывают обследование на ВИЧ всего поступающего контингента в приемники-распределители, изоляторы временного содержания, ЦВИАРНы (после предварительного осмотра дерматовенерологом, а подростков женского пола - гинекологом). Обследование на ВИЧ-инфекцию лиц, содержащихся в ЦВИАРНах, проводится в соответствии с установленными правилами уполномоченного центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны здоровья граждан;

5. ТИ мен ТМ-ның бастықтары:
1) мекеме бойынша бұйрықпен медициналық, жедел-режимдiк және тәрбиелеу қызметтерiнен қатерлi топқа жататын контингенттi анықтау мен есепке алуға жауапты қызметкерлердi, олардың ВИЧ-инфекциясына дер кезiнде және толық тексерiлуiн, есеп берудi ұсынуды, есеп беру-есепке алу құжаттамасын жүргiзудi, санитарлық-ағарту жұмысын ұйымдастыруды тағайындайды;
2) Қазақстан Республикасы Iшкiiсминi мен Денсаулық сақтау министрлiгi және Әдiлет министрлiгiнiң кесiмдерiне сәйкес, айыпталушылар, сезiктiлер мен сотталғандар қатарындағы контингенттiң мекемеде тексерiлуiн ұйымдастырады;
3) статистикалық есеп берудiң МҚ-ға есептiк кезеңнiң 5 күнiне қарай уақытылы ұсынылуын қамтамасыз ету;
4) ЖҚТБ-ға қан алу үшiн жеке кабинет бөлiп, оны жабдықтайды, алынған материалды оның сапасына кепiлдiк беретiн талаптарды сақтай отырып, аумақтық диагностикалық зертханаларға мекеме көлiгiмен жеткiзедi.
Қан немесе қан сарсуы үлгiлерiне мекеменiң атауы, тексерiлушiнің Т.А.Ә., туған жылы, жынысы, материалды алу датасы, қатерлi тобы көрсетiлген бланк қоса берiледi, клиникалық көрсетулер бойынша тексеру кезiнде - диагнозы көрсетiледi;
5) ВИЧ-инфекциясын жұқтырған және ЖҚТБ-мен ауыратын айыпталушыларды, сезiктiлер мен сотталғандарды, сондай-ақ қатерлi топқа жататын адамдарды медициналық бөлiмде жүргiзiлетiн журналда (1-қосымша) есепке алуды қамтамасыз етедi.
Қатерлi топ контингентiн ғана картотекалық есепке алуды мекеменiң жедел бөлiмi жүргiзедi, онда мiндеттi түрде ВИЧ инфекциясына тексеру туралы (2-қосымша) белгi болуы тиiс. ВИЧ инфекциясына тексерiлетiндердiң картотекасы жедел бөлiмде сақталады, оны жедел және медициналық бөлiмдердiң қызметкерлерi толтырады. Айыпталушыларды, сезiктiлер мен сотталғандарды бiр мекемеден екiншi мекемеге ауыстырған кезде есепке алу карточкасы жеке iсiне қосылады.
Қатерлi топтың инфекция жұқтырмаған адамдары тек олардың жаза мерзiмi аяқталғаннан кейiн ғана есептен шығарылған болып саналады. ВИЧ-инфекциясын жұқтырған адамдар өмiрiнiң барлық кезеңiнде диспансерлiк бақылауда болады.
6. Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң уақытша ұстау изоляторлары мен қоғамдық қауiпсiздiк қызметтерi арнайы мекемелерiнiң бастықтары:
1) қабылдау-тарату орындарында, КТУОБАО-ға келiп түсетiн барлық контингенттi ВИЧ-ке тексерудi дерматовеноролог, ал әйел жынысты жасөспiрiмдердi - қажет болғанда гинеколог алдын ала қарағаннан кейiн ұйымдастырады; КТУОБАО-да ұсталатын тұлғаларды ВИЧ инфекциясын тексеру азаматтардың денсаулығын сақтау саласында Қазақстан Республикасы уәкiлеттi Орталықтың атқарушы органымен бекiтiлген ережелерге сәйкес өткiзiледi;

2) выделяют рабочее место для забора крови на СПИД, обеспечив его медицинским столом, холодильником, раковиной для мытья рук, сменной промаркированной санитарной одеждой и обувью для медицинского работника;
3) обеспечивают своевременную (в течение суток) доставку образцов крови или сыворотки в диагностическую лабораторию транспортом учреждения;
4) прилагают к личному делу лиц, направляемых в СИЗО, специальные организации образования справку установленного образца, с датой и результатом обследования на СПИД и указанием принадлежности к группе риска (в случае ее выявления).
4. Методика и порядок обследования
7. Основным методом выявления лиц, имеющих антитела к ВИЧ, является лабораторное обследование их крови методом ИФА. Кровь для первичной серодиагностики в ИФА берется из вены в количестве 3-5 мл. и направляется в тот же день для исследования в лабораторию территориальных органов здравоохранения, определяющие наличие антител к ВИЧ. При отсутствии возможности быстрой доставки следует отделить сыворотку, перенести ее в стерильный флакон и хранить при температуре плюс четыре градуса не более семи суток с последующей доставкой в лабораторию.
8. При положительном результате на ВИЧ у обследуемого, при условии, что он обследуется впервые, необходим повторный комиссионный забор сыворотки для подтверждения правильности первично положительного результата.
Окончательное подтверждение результата проводится референс-лабораторией Республиканского центра по профилактике и борьбе со СПИД в реакции иммунноблотинга.
9. В случае выявления лиц с сомнительными результатами в иммуноблоте, ведется их наблюдение в соответствии с нормативными правыми актами Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
5. Медико-деонтологические условия
10. ВИЧ-инфицированный или больной СПИДом должен знать о наличии ВИЧ-инфекции и о диагнозе СПИД, просвещен о возможной опасности, которой он подвергает семью и лиц, имеющих с ним интимные контакты, мерах предотвращения заражения, а также предупрежден об уголовной ответственности за заражение окружающих.
6. Порядок диспансерного наблюдения
11. После положительного результата на наличие антител к ВИЧ (ИФА) все ВИЧ-инфицированные и больные СПИДом ставятся на диспансерный учет: личный состав органов внутренних дел - в поликлиниках МВД, ГУВД-УВД, обвиняемые и подозреваемые в медицинских частях СИЗО, осужденные в специализированных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
12. Диспансерное наблюдение за ВИЧ-инфицированными и больными СПИДом проводится специалистами территориальных Центров по профилактике и борьбе со СПИД совместно с врачом-инфекционистом или ответственным врачом по ВИЧ/СПИДу СИЗО или ИК, а при невозможности диспансерного наблюдения территориальными центрами (дальность расстояния) - врачом учреждения, где содержится ВИЧ-инфицированный или больной СПИДом. Диспансерное наблюдение включает лабораторное и клиническое обследование не реже 1 раза в 6 месяцев в зависимости от клинических проявлений: при стадии первичных - проявлений - 1 раз в 6 месяцев, при стадии вторичных проявлений - 1 раз в 3 месяца, больные СПИДом - по клиническим показаниям в зависимости от состояния больного. Лицам, бывшим в контакте с ВИЧ-инфицированным, обследование проводят через 3 и 6 месяцев после контакта, в дальнейшем добровольно.

2) медициналық столмен, тоңазытқышпен, қол жууға арналған раковинамен, медициналық қызметкерге арналған ауыстырылып отыратын белгi салынған санитарлық киiммен және аяқ киiммен қамтамасыз етiп, ЖҚТБ-ға қан алу үшiн жұмыс орнын бөледi;
3) қан немесе қан сарсуы үлгiлерiн мекеме көлiгiмен диагностикалық зертханаға дер кезiнде (бiр тәулiк iшiнде) жеткiзудi қамтамасыз етедi;
4) ТИ-ға, бiлiм берудiң арнаулы ұйымдарына жiберiлетiн тұлғалардың жеке iсiне ЖҚТБ-ға тексерудiң датасы мен нәтижесiн және қатерлi топқа қатысы (ол анықталған жағдайда) көрсетiле отырып, белгiленген үлгiдегi анықтаманы қоса бередi.
4. Тексеру әдiстемесi мен тәртiбi
7. ВИЧ-ке қарсы денелерi бар тұлғаларды қанын ИФА әдiсiмен зертханалық тексеру анықтаудың негiзгi әдiсi болып табылады.
Қан ИФА-дағы бастапқы серодиагностикалау үшiн күре тамырдан 3-5 мл. мөлшерiнде алынып, дәл сол күнi зерттеу үшiн ВИЧ-ке қарсы денелердiң болуын анықтайтын аумақтық денсаулық органдарының зертханасына жiберiледi. Тез арада жеткiзу мүмкiндiгi болмаған жағдайда қан сарсуын бөлiп алып, оны стерильдi флаконға ауыстыру керек және зертханаға жеткiзу арқылы оны жетi тәулiктен аспайтын мерзiм iшiнде плюс төрт градус температурада сақтау керек.
8. Тексерiлушi ВИЧ-ке оң нәтиже берген болса, ол алғаш рет тексерiлiп отырған жағдайда бастапқы оң нәтиженiң дұрыстығын растау үшiн қан сарсуын комиссиялы түрде қайта алу қажет.
Нәтиженiң ақырғы расталуын ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi республикалық орталықтың референс-зертханасы иммуно-блотингi реакциясы арқылы жүргiзедi.
9. Иммуноблотында күдiктi нәтижелерi бар адамдар анықталған жағдайда оларға Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi кесiмдерiне сәйкес бақылау жүргізiледi.
6. Медико-деонтологиялық шарттар
10. ВИЧ инфекциясын жұқтырған немесе ЖҚТБ-мен ауыратын адам ВИЧ-инфекциясын жұқтырғаны және ЖҚТБ-ның диагнозы туралы, өзiнiң отбасына және онымен байланыста болатын адамдарға төндiретiн қаупi, жұқтыруды болдырмау шаралары туралы бiлуi, сондай-ақ айналасындағыларға жұқтырғаны үшiн қылмыстық жауапкершiлiк туралы ескертiлуi керек.
7. Диспансерлiк бақылау тәртiбi
11. ВИЧ-ке қарсы денелер болуының оң нәтижелерiнен кейiн (ИФА) барлық ВИЧ-инфекциясын жұқтырғандар және ЖҚТБ-мен ауыратындар диспансерлiк есепке алынады: iшкi iстер органдарының жеке құрамы Iшкіісмин, IIББ-IIБ-нiң емханасында, ТИ-дiң медициналық бөлiмдерiнде айыптаушылар мен сезiктiлер, Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық-атқару жүйесiндегi сотталғандар мамандандырылған мекемелерде.
12. ВИЧ-инфекциясын жұқтырғандар және ЖҚТБ-мен ауыратындарды диспансерлiк бақылауды ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi аумақтық Орталықтардың мамандары инфекционист-дәрiгермен немесе пенитенциарлық мекеменiң ВИЧ/ЖҚТБ бойынша жауапты дәрiгерiмен бiрлесiп жүргiзедi, ал аумақтық орталықтардың диспансерлiк бақылау мүмкiндiктерi болмағанда (қашық орналасуы) ВИЧ-инфекциясын жұқтырған және ЖҚТБ-мен ауыратын адам ұсталатын түзеу мекемесiнiң дәрiгерi жүргiзедi. Диспансерлiк бақылауға клиникалық көрiнулерiне қарай 6 айда 1 рет: бастапқы көрiнулер кезеңiнде - 3 айда 1 рет, ЖҚТБ-мен ауыратындар - клиникалық көрсетулерi бойынша аурудың жағдайына қарай кемiнде жүргiзiлетiн зертханалық және клиникалық тексеру жатады. ВИЧ-инфекциясын жұқтырғандармен байланыста болған адамдарға тексеру байланыстан кейiн 3 және 6 ай өткен соң, одан әрi - ерiктi түрде жүргiзiледi.

13. Результаты исследований и изменения в клиническом статусе учитываются в карте диспансерного наблюдения.
14. Медицинская документация ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом (лицевая сторона) должна быть промаркирована прописью "ВИЧ" или "СПИД". Результаты обследования следует отражать на странице "анализы и обследования".
15. Лица, из числа прикрепленного контингента поликлиники МВД Республики Казахстан, ГУВД-УВД областей, с положительными результатами иммуноблотинга и клиническими проявлениями СПИДа госпитализируются в специально выделенные отделения учреждений органов здравоохранения.
Осужденные, с положительными результатами иммуноблотинга, содержатся в специализированных исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, изолированно от основной массы осужденных.
Приложение 1
Журнал
учета лиц, относящихся к группе риска,
обследованных на ВИЧ-носительство
______________________________________________________________
NN|  Ф.И.О.  | Число, | Дата взятия |Дата и результат |Дата
|          |месяц,  |на учет      |лабораторного    |взятия
|          |год     |(месяц, год) |исследования в   |на дис-
|          |рождения|             |ИФА              |пансер-
|          |        |             |                 |ный
|          |        |             |                 |учет
__|__________|________|_____________|_________________|_______
1 |     2    |    3   |       4     |         5       |  6
__|__________|________|_____________|_________________|_______
Продолжение таблицы
____________________________________________________________
|Дата и результат     |Когда и |Когда и кому |Роспись      |
|лабораторного        |куда    |направлена   |медработника,|
|исследования методом |выбыл   |информация   |заполнившего |
|иммуноблотинга       |        |             |данные       |
|_____________________|________|_____________|_____________|
|           7         |    8   |       9     |      10     |
|_____________________|________|_____________|_____________|
Приложение 2
Учетная карточка
обследуемого на СПИД
Заполняется оперативной частью:
1. Фамилия __________________________________
2. Имя ______________________________________
3. Отчество _________________________________
4. Число, месяц, год рождения _______________
5. Группа риска _____________________________
6. Домашний адрес до ареста или осуждения
(по данным личного дела) ____________________
Заполняется медицинской частью:
______________________________________________________________
Учреж |Дата    |    Дата     |    Дата   |    Дата    |Дата
дение,|забора  |и результат  |и результат|взятия на   |убытия
дата  |крови   |лабораторного|иммунобло- |диспансерный|или
при-  |        |исследования |тинга      |учет        |осво
бытия |        |в ИФА        |           |            |бож-
|        |             |           |            |дения
______|________|_____________|___________|____________|_______
1    |   2    |     3       |      4    |      5     |  6
______|________|_____________|___________|____________|_______

13. Зерттеулердiң нәтижелерi мен клиникалық статусындағы өзгерiстер диспансерлiк бақылаудың медициналық картасында енгiзiледi.
14. ВИЧ-инфекциясын жұқтырғандардың және ЖҚТБ-мен ауыратындардың медициналық құжаттамасында (сыртқы бетiне) "ВИЧ" немесе "ЖҚТБ" деген жазба белгiлерi жасалуы керек. Тексеру нәтижелерi "анализдер мен тексерулер" деген бетте көрсетiлуi тиiс.
15. Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң, облыстардағы IIББ-IIБ-нiң емханаларына бекiтiлген контингент қатарындағы иммуноблотингтiң оң нәтижелерi және ЖҚТБ-ның клиникалық көрiнулерi бар адамдар денсаулық сақтау органдары мекемелерiнiң арнайы бөлiнген бөлiмшелерiндегi госпитальға жатқызылады.
Иммуноблотингтiң оң нәтижелерi бар сотталғандар Қазақстан
Республикасы Әдiлет министрлiгi қылмыстық-атқару жүйесiнiң мамандырылған түзеу мекемелерiнде, қалған сотталғандардан оқшау ұсталады.
1-қосымша
ВИЧ жұқтырушылыққа тексерілген қатерлі топқа жататын
адамдарды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
____________________________________________________________________NN Т.А.Ә. Туған Есепке ИФА. Диспан. Иммуно- Қашан Ақпарат Дерек.
күні, алу дағы серлік блотинг және қашан терді
айы, датасы зерт.есепке әдісімен қайда және толтыр.
жылы (айы, хана. алу зертхана. кетті кімге ған
жылы) лық датасы лық зерт. жібе. медқыз.
зерт. теу дата. рілді меткер.
теу сы мен дің
датасы нәтижесі қолы
мен
нәти.
жесі
____________________________________________________________________1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ____________________________________________________________________
2-қосымша
ЖҚТБ-ға тексерілетін адамның
ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
Жедел бөліммен толтырады:
1. Тегі______________________________________
2. Аты ______________________________________
3. Әкесінің аты _____________________________
4. Туған күні, айы, жылы_____________________
5. Қатерлі тобы _____________________________
6. Тұтқындалғанға немесе сотталғанға
дейінгі мекен-жайы (жеке ісіндегі
деректер бойынша)____________________________
Медициналық бөліммен толтырылады:
____________________________________________________________________ Мекеме, Қан алу ИФА-дағы Иммуно- Диспансерлік Кеткен
келген датасы зертханалық блотинг есепке алу немесе
датасы зерттеу датасы датасы босатылған
датасы мен мен датасы
нәтижесі нәтижесі
____________________________________________________________________
1 2 3 4 5 6
____________________________________________________________________