Об утверждении регламента акимата Алматинской области
Решение Акима Алматинской области от 14 ноября 2001 года N 11-154. Зарегистрировано Управлением юстиции Алматинской области 14 декабря 2001 года за N 513. Утратило силу - решением Акима Алматинской области от 10 февраля 2009 года N 2-2
Сноска. Утратило силу - решением Акима Алматинской области от 10.02.2009 N 2-2
Во исполнение Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II ЗРК "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" Аким Алматинской области РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый регламент акимата Алматинской области.
2. Юридическому отделу аппарата Акима области в установленном порядке обеспечить регистрацию регламента акимата Алматинской области.
Аким
Алматинской области                        Ш. Кулмаханов
Приложение
к решению акима Алматинской области
от 14 ноября 2001 года N 11-154
Регламент
акимата Алматинской области
1. Общие положения
1. Алматинский областной акимат (далее-акимат) входит в единую систему исполнительных органов Республики Казахстан, обеспечивает проведение общегосударственной политики исполнительной власти в сочетании с интересами и потребностями развития Алматинской области. Областной акимат возглавляет Аким области (далее-Аким).
2. Состав акимата формируется Акимом из заместителей Акима, руководителя аппарата Акима, первых руководителей исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета.
Персональный состав акимата определяется Акимом и согласовывается решением сессии областного Маслихата.
3. Деятельность акимата регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
4. Информационно-аналитическое, правовое, организационное и материально-техническое обеспечение деятельности акимата осуществляет аппарат Акима области (далее - аппарат).
5. Ведение делопроизводства возлагается на общий отдел аппарата. Отделы, обеспечивающие организационно-техническую деятельность Акима и акимата, работают в соответствии с Законом Республики Казахстан Z000107_ "Об административных процедурах", нормативными и правовыми актами Правительства Республики Казахстан и Акима области.
6. Заместители Акима и руководитель аппарата обеспечивают соблюдение установленного настоящим Регламентом порядка прохождения вносимых на рассмотрение Акима и акимата проектов актов.
7. Представление и защита интересов Акима и акимата в судах, а также рассмотрение актов прокурорского реагирования осуществляются аппаратом.

Алматы облысының әкімиятының регламентін бекіту туралы
Алматы облысы әкімінің шешімі 2001 жылғы 14 қарашадағы N 11-154. Алматы облыстық Әділет басқармасында 2001 жылғы 14 желтоқсанда N 513 тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы әкімінің 2009 жылғы 10 ақпандағы N 2-2 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облысы әкімінің 2009.02.10 N 2-2 Шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" N 148-ІІ ҚРЗ Заңын орындау мақсатында Алматы облысының әкімі шешім қабылдады:
1. Ұсынылып отырған Алматы облысы әкімиятының регламенті бекітілсін.
2. Облыс әкімі аппаратының заң бөлімі Алматы облысы әкімиятының регламентін белгіленген тәртіппен тіркеуден өткізуді қамтамасыз етсін.
Облыс әкімі
Алматы облысы әкімінің
2001 жылғы қарашаның 14
N 11-154 шешіміне
N 1 қосымша
Алматы облысы әкімиятының регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Алматы облыстық әкімияты (бұдан әрі - әкімият) Қазақстан Республикасы атқарушы органдарының біртұтас жүйесіне кіреді, атқарушы биліктің жалпы мемлекеттік саясатын Алматы облысының мүдделерімен және қажеттіліктерімен үйлестіре жүргізеді. Облыс әкімиятын облыс әкімі басқарады (бұдан әрі - әкім).
2. Әкімият құрамын әкім орынбасарларынан, әкім аппаратының басшысынан, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың бірінші басшыларынан облыс әкімі құрады.
Әкімияттың дербес құрамын әкім белгілейді және ол облыстық мәслихат сессиясының шешімімен келісіледі.
3. Әкімият қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен және осы Регламентпен реттеледі.
4. Әкімият қызметін ақпараттық-талдау тұрғысынан, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етуді облыс әкімінің аппараты (бұдан әрі - аппарат) жүзеге асырады.
5. Іс қағаздарын жүргізу аппараттың жалпы бөліміне жүктеледі.
Әкімнің және әкімияттың ұйымдастырушылық-техникалық қызметін қамтамасыз ететін бөлімдер Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдер туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыс әкімінің нормативтік және құқықтық актілеріне сәйкес жұмыс істейді.
6. Әкімнің орынбасарлары мен аппарат басшысы әкімнің және әкімияттың қарауына енгізілетін актілер жобалары өтуінің осы Регламентпен белгіленген тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді.
7. Соттарда және прокурорлық актілер қарауында әкімнің және әкімияттың мүддесін аппарат қорғайды.

8. Выезды заместителей Акима области, акимов городов и районов, первых руководителей управлений, департаментов, комитетов и других областных подразделений за пределы области согласовываются с Акимом области, курирующими заместителями и руководителем аппарата.
2. Планирование работы
9. Ежеквартальный перечень вопросов для рассмотрения на заседаниях акимата составляется организационно-инспекторским отделом по предложению членов акимата и руководителей исполнительных органов области за 7 дней до очередного квартала.
Перечень вопросов, планируемых к рассмотрению на заседаниях акимата, утверждается Акимом и рассылается членам акимата, отделам аппарата, акимам городов, районов, а также, в случае необходимости, руководителям исполнительных органов и другим должностным лицам.
Решение об исключении запланированного вопроса из перечня или перенос его рассмотрения на другой срок принимается Акимом на основании справки, представляемой первым руководителем соответствующего исполнительного органа либо руководителем аппарата.
3. Порядок подготовки и проведения заседаний акимата
10. Заседания акимата проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал и созываются Акимом.
11. На заседаниях акимата председательствует Аким, а в его отсутствие - первый заместитель, исполняющий обязанности Акима.
12. Заседания акимата являются, как правило, открытыми и ведутся на государственном и (или) русском языках. При необходимости, отдельные вопросы могут рассматриваться на закрытых заседаниях.
13. Заседание акимата считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третей членов акимата. По результатам рассмотрения вопроса принимается постановление. Постановление принимается большинством голосов присутствующих членов акимата и подписывается Акимом.
14. На заседаниях акимата могут присутствовать депутаты Парламента Республики Казахстан, областного маслихата, акимы районов, городов и иные должностные лица по утвержденному Акимом перечню.
15. Подготовка аппаратом и исполнительными органами вопросов к рассмотрению на заседании акимата осуществляется с соблюдением следующих требований:
- справки, аналитические материалы, проекты постановлений, вносимые на заседание акимата, предварительно визируются первым руководителем органа, вносящего документ, либо лицом, его замещающим (далее - руководитель), подпись которого является подтверждением официальной позиции данного органа и представляются в общий отдел за 5 дней до заседания для формирования повестки дня;
- проект и справка, как правило, не должны превышать 5 страниц текста, напечатанного через два интервала и должны иметь идентичные заголовки;
- к материалам, вносимым на заседание акимата, при необходимости могут прилагаться и дополнительные информационные сведения;
- состав приглашенных, обеспечение явки на заседания по обсуждаемым вопросам определяется исполнительным органом или отделом аппарата, вносящим вопрос.

8. Облыс әкімі орынбасарларының аудан және қала әкімдерінің, басқармалар, комитеттер, департаменттер өзге де облыстық бөлімшелердің бірінші басшыларының облыстан тыс жерлерге шығуы облыс әкімімен, жетекшілік етуші орынбасарлармен және аппарат басшысымен келісіледі.
2. Жұмысты жоспарлау
9. Әкімияттың мәжілістерінде қаралатын мәселелердің тоқсан сайынғы тізбесін, әкімият мүшелері мен облыстың атқарушы органдары басшыларының ұсынысы бойынша ұйымдастыру - инспекторлық бөлімі кезекті тоқсанға 7 күн қалғанға дейін жасайды.
Әкімият мәжілістерінде қарауға жоспарланатын мәселелер тізбесін әкім бекітеді.
Бекітілген тізбе әкімият мүшелеріне, аппарат бөлімдеріне, аудан және қала әкімдеріне, сондай-ақ қажет болған жағдайда атқарушы органдар басшыларына, өзге де лауазымды адамдарға таратылады.
Әкімнің тиісті атқарушы органның бірінші басшысы немесе аппарат басшысы ұсынатын анықтаманың негізінде жоспарланған мәселені тізбеден алу немесе қаралуын басқа мерзімге ауыстыру туралы шешім қабылдайды.
3. Әкімият мәжілістерін дайындау және өткізу тәртібі
10. Әкімият мәжілістері қажеттілігіне қарай, тоқсанда кемінде бір рет өткізіледі және оны әкім шақырады.
11. Әкімият мәжілістеріне әкім, ол болмаған кезде әкімнің міндеттерін атқарушы бірінші орынбасары төрағалық етеді.
12. Әкімият мәжілістері әдетте ашық түрде және мемлекеттік және (немесе) орыс тілінде өткізіледі.
Қажет болғанда, кейбір мәселелер жабық мәжілісте қаралуы мүмкін.
13. Әкімият мәжілісі, егер оған әкімият мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса заңды саналады.
Әкімият мәжілісінде мәселені қарау нәтижесі бойынша қаулы қабылданады. Қаулы қатысушы әкімият мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады және оған әкім қол қояды.
14. Әкімият мәжілістеріне Қазақстан Республикасы Парламентінің, облыстық мәслихаттың депутаттары, аудандардың, қалалардың әкімдері, сондай-ақ әкім бекіткен тізбе бойынша өзге де лауазымды адамдар қатыса алады.
15. Әкімият мәжілісінде қаралатын мәселені төмендегі талаптарды сақтай отырып, аппарат және атқарушы органдар әзірлейді:
- әкімият мәжілісінің қарауына енгізілетін мәселелер бойынша анықтамалар, талдау материалдары, қаулының жобаларына алдын ала мәселені енгізуші орган басшысының (бұдан әрі - басшы) немесе қолы аталған органның ресми көзқарасын растау болып табылатын оны алмастырушының визасы қойылады және ол күн тәртібін жасау үшін мәжіліске 5 күн қалғанға дейін жалпы бөлімге береді;
- жоба мен анықтаманың мәтіні аралығы екі жол арқылы басылған 5 беттен аспауы тиіс;
- әкімият мәжілісіне енгізілген мәселелер бойынша материалдарға қажет болғанда, қосымша ақпараттық мәліметтер тіркеледі;
- талқыланатын мәселелер бойынша мәжіліске шақырылатындардың тізімін мәселені енгізетін атқарушы орган немесе аппараттың бөлімдері белгілейді және анықтайды, олардың келуін қамтамасыз етеді.

16. Общий отдел составляет проект повестки дня заседания и после согласования с Акимом либо с лицом, его замещающим, рассылает его и соответствующие материалы членам акимата, а при необходимости и другим должностным лицам за три дня до заседания согласно указателю рассылки, утвержденному руководителем аппарата.
В случаях несвоевременного представления соответствующими органами материалов, руководитель аппарата докладывает об этом Акиму. Ответственность за несвоевременное представление материалов возлагается на первых руководителей соответствующих органов.
На заседания акимата по поручению Акима в экстренном порядке, материалы по дополнительным вопросам могут вноситься в аппарат в день его проведения.
17. Заседания акимата протоколируются, где указываются присутствующие должностные лица, названия и предмет обсуждаемых вопросов, докладчики и выступающие при обсуждении, основное содержание их выступлений, замечаний, внесенных членами акимата. Ведется стенограмма и магнитофонная запись заседания.
Протоколы оформляются общим отделом в трехдневный срок после проведения заседания акимата, визируются руководителем аппарата и подписываются председательствовавшим на заседании.
Протоколам заседаний акимата присваиваются порядковые номера на календарный год. Выписки из протокола рассылаются по утвержденному руководителем аппарата перечню.
Протоколы заседаний акимата (подлинники), а также документы к ним хранятся в общем отделе и по истечении сроков временного хранения сдаются в архив.
4. Порядок подготовки и оформления проектов постановлений
акимата
18. Предложения в адрес акимата для принятия им соответствующего решения вносятся заинтересованными органами в следующих случаях:
- когда решение вопроса входит в компетенцию акимата;
- при возникновении разногласий между местными исполнительными органами;
- когда решение вопроса требует координации деятельности местных исполнительных органов и территориальных подразделений центральных исполнительных органов.
19. Подготовка проектов постановлений акимата (далее - проект) осуществляется аппаратом и местными исполнительными органами в соответствии с Законами Республики Казахстан Z980213_ "О нормативных правовых актах", Z000107_ "Об административных процедурах" и настоящим Регламентом.
Проекты представляются на государственном и русском языках, согласованные с заинтересованными органами, подписанные первыми руководителями или лицами их замещающими.
При наличии согласования "с замечаниями" к проекту прикладывается справка с необходимыми пояснениями о разногласиях, подписанная первым руководителем или лицом его замещающим.
При возникновении разногласий между органами, участвующими в разработке проектов, заместителем Акима, в чью компетенцию входит предмет рассматриваемых вопросов, руководителем аппарата либо его заместителем, могут созываться совещания, результаты которых оформляются протоколами.
При устранении разногласий, соответствующий орган дорабатывает проект в установленный срок и представляет его в аппарат Акима.

16. Жалпы бөлім мәжіліс күн тәртібінің жобасын жасайды және әкіммен немесе оны алмастыратын адаммен келісілгеннен кейін оны және тиісті материалдарды мәжілістен үш күн бұрын әкімият мүшелері мен қажет болса өзге де лауазым иелері аппарат басшысы бекіткен тарату парағына сәйкес жібереді.
Тиісті органдар материалдарды уақытысында ұсынбаған жағдайда, аппарат басшысы бұл туралы әкімге баяндайды. Материалдарды уақытысында тапсырғаны үшін жауапкершілік тиісті органның бірінші басшысына жүктеледі.
Әкімнің тапсыруымен шұғыл түрде әкімият мәжілісін өткізетін жағдайда, қосымша мәселелер бойынша материалдар аппаратқа мәжіліс өткізетін күні берілуі мүмкін.
17. Әкімият мәжілісінде хаттама жүргізіледі, онда қатысқан лауазым иелері, талқыланып отырған мәселенің атауы және мән-жайы, баяндамашылар және талқылау барысында сөз сөйлегендер, олардың сөзінің мазмұны, әкімият мүшелері жасаған ескертулер көрсетіледі.
Мәжілістің стенографиясы және магнитофондық жазуы жүргізіледі.
Хаттаманы мәжіліс өткеннен кейінгі үш күн ішінде жалпы бөлім ресімдейді. Оған аппарат басшысы виза, төрағалық өткен адам қол қояды.
Әкімият мәжілісінің хаттамаларына күнтізбелік жылға арналған реттік нөмірі беріледі. Хаттама немесе одан үзінді аппарат басшысы бекіткен тізбе бойынша жіберіледі.
Әкімият мәжілісінің хаттамалары (түпнұсқалары), олардың құжаттары жалпы бөлімде сақталады. Әкімият мәжілісінің хаттамалары және олардың құжаттары уақытша сақтау мерзімі өткеннен кейін мұрағатқа тапсырылады.
4. Әкімият қаулыларының жобаларын дайындау мен рәсімдеу тәртібі
18. Әкімият тиісті шешім қабылдауды үшін оған мүдделі органдар төмендегі жағдайларда ұсыныстар енгізеді:
- мәселені шешу әкімияттың құзыретіне кіргенде;
- жергілікті атқарушы органдар арасында келіспеушіліктер туындағанда;
- мәселені шешу жергілікті атқарушы органдар мен орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелері арасындағы қызметті үйлестіру талап етілгенде.
19. Әкімият қаулыларының жобаларын (кейін - жобалар) дайындауды аппарат және жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы", "Әкімшілік рәсімдер туралы" Заңдарына және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырады.
Жобалар мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалып, мүдделі органдармен келісіліп, бірінші басшылары немесе оларды алмастыратын адамдар қол қойғаннан кейін ұсынылады.
"Ескертулермен" келісу кезінде, бірінші басшының немесе оны алмастыратын адамның қолы қойылған, келіспеушіліктер туралы қажетті түсініктеме жазылған анықтама жобаға қосымша беріледі.
Жобаларды дайындауға қатысушы органдар арасында келіспеушілік болған жағдайда, талқыланатын мәселелердің мән-жайы құзыретіне кіретін әкімнің орынбасары, аппарат басшысы немесе оның орынбасары кеңес шақыра алады және оның нәтижелері хаттамамен рәсімделеді.
Келіспеушіліктерді жою кезінде тиісті орган, белгіленген мерзімде жобаны пысықтап, оны әкімнің аппаратына ұсынады.

20. Персональную ответственность за своевременную, качественную разработку и представление проектов в акимат в установленные сроки, а также за аутентичность текстов проектов на государственном и русском языках несет первый руководитель органа, осуществляющего его разработку.
21. Проекты в обязательном порядке согласовываются:
- с заинтересованными, в силу их компетенции, исполнительными органами исходя из предмета рассматриваемых вопросов;
- с соответствующим исполнительным органом в области финансов - по вопросам финансовой целесообразности и обеспеченности проекта финансированием;
- с соответствующим исполнительным органом в области экономики - по вопросам экономической целесообразности и соответствия планам и программам экономического и социального развития региона;
- с юридическим отделом аппарата.
22. Разработчик проекта одновременно направляет на согласование копии проекта всем заинтересованным исполнительным органам.
Срок согласования не должен превышать 3 рабочих дней с момента поступления.
Аким, заместители Акима и руководитель аппарата могут устанавливать иные сроки согласования.
При получении копии проекта на согласование, исполнительные органы не должны требовать предварительного визирования проекта другими заинтересованными органами, а также отказывать в согласовании по другим формальным признакам.
23. По итогам рассмотрения проекта согласующий орган должен представить разработчику за подписью первого руководителя либо лица, его замещающего, один из следующих вариантов ответа:
1) проект согласован без замечаний (виза на проекте);
2) проект согласован с замечаниями (виза на проекте с замечаниями, которые должны быть приложены);
3) в согласовании проекта отказано (прилагается мотивированный отказ).
24. Разработчик проекта сводит все предложения (устраняет замечания) заинтересованных органов в окончательный вариант. При подготовке окончательного варианта проекта разработчик устраняет замечания исполнительных органов, с которыми он согласился.
Разработчик в пояснительной записке в обязательном порядке указывает причины отсутствия визы органа, чьи интересы затрагиваются данным проектом (при наличии такого факта), при этом, к внесенным материалам прилагается копия документа, подтверждающего внесение его в соответствующий орган для согласования. В случае отсутствия такого подтверждения, проект может считаться не направленным в заинтересованный орган на согласование.
При необходимости, по указанию Акима, заместителя Акима или руководителя аппарата проект может быть направлен на дополнительное согласование.

20. Жобалардың дер кезінде, сапалы дайындалуына және әкімиятқа белгіленген мерзімдерде ұсынылуына, сондай-ақ жобалардың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндерінің түпнұсқаға сәйкес болуына (аутентичный) жобаларды әзірлеуді жүзеге асырған органның бірінші басшысы дербес жауапкершілікте болады.
21. Жобалар міндетті түрде мыналармен келісіледі:
- қаралатын мәселелердің мән-жайына байланысты атқарушы органдардың мүдделігіне олардың құзыреті шегінде;
- қаржы саласындағы тиісті атқарушы органмен - жобаның қаржылық орындылығы және аумақтың экономикалық және әлеуметтік даму жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкестігі мәселелері бойынша;
- аппараттың заң бөліміне.
22. Жобаны әзірлеуші сонымен қатар, бір мезгілде барлық мүдделі атқарушы органдарға жобаның көшірмесін келісуге жібереді. Келісу мерзімі жобалардың келіп түскен сәтінен бастап, 3 жұмыс күннен аспауы тиіс.
Әкім, әкімнің орынбасарлары және аппарат басшысы келісудің басқа мерзімдерін белгілей алады.
Жобаның көшірмесін келісуге алған кезде, атқарушы органдар жобаға басқа мүдделі органдардың алдын-ала бұрыштама қоюларын талап етуге, сондай-ақ басқадай желеу белгілер бойынша келісуден бас тартуға тиісті емес.
23. Жобаны қараудың нәтижелері бойынша келісуші орган бірінші басшы немесе оны алмастыратын адам қол қойған, төмендегі жауаптар нұсқаларының біреуін жобаны әзірлеушіге жіберуге тиіс:
- жоба ескертулерсіз келісілді (жобада бұрыштама болады);
- жоба ескертулермен келісілді (жобада ескертулерімен бұрыштама болады және олар қоса берілуі тиіс);
- жобаға келісім беруден бас тартылды (дәлелді бас тарту қосымша беріледі).
24. Келісу мерзімі аяқталғаннан кейін жобаны әзірлеуші мүдделі органдардың барлық ұсыныстарын (ескертулерді жойып), түпкілікті нұсқасына жинақтайды. Бұл ретте жобаның түпкілікті нұсқасын әзірлеу процесінде әзірлеуші, міндетті түрде органдардың өзі келіскен ескертулерін жояды.
Жобаны әзірлеуші түсіндірме жазбасында міндетті түрде, осы жобада мүдделері қозғалып отырған органдар бұрыштамасының болмау себептерін (мұндай факт болған жағдайда) көрсетеді. Бұл ретте, енгізілген материалдарға қосымша жобаны келісуге тиісті органға жіберілгенін растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі. Мұндай растау құжаттары болмаған жағдайда жоба мүдделі органға келісуге жіберілмеген болып саналады.
Қажет болған жағдайда, әкімнің, әкімнің орынбасарларының немесе аппарат басшысының нұсқауымен жоба тағы бір рет келісуге жіберілуі мүмкін.

25. Разработчиком в обязательном порядке прилагается пояснительная записка с обоснованием необходимости принятия данного проекта, социально-экономических последствий, в случае его принятия, предполагаемые финансовые затраты, связанные с его реализацией, а также сведения о том, какие акты акимата и Акима ранее были приняты по данному вопросу и как они исполнены.
Если проекты актов носят нормативный характер и/или затрагивают социально-экономические вопросы, разработчик в пояснительной записке обязан указать конкретные цели, сроки ожидаемых результатов и предполагаемую эффективность вносимых предложений. В случае принятия акиматом или Акимом таких актов, разработчик, по итогам их реализации, должен представить краткий отчет о результатах их действия в соответствии с установленными в актах сроками.
Проекты объемом более двух листов и приложения к проектам должны быть полистно парафированы разработчиком.
26. Перед регистрацией в общем отделе аппарата проект проверяется на соответствие требованиям делопроизводства.
Общий отдел аппарата при несоответствии требованиям инструкции, вправе возвратить проект разработчику на доработку.
27. Исключается внесение исправлений в подлинники актов после их подписания. Подлинники постановлений акимата хранятся в общем отделе. Ответственность за своевременный выпуск и рассылку документов адресатам несет общий отдел. Акты акимата, подлежащие регистрации в органах юстиции, рассылаются адресатам после их регистрации.
28. Замена ранее разосланных экземпляров постановлений акимата при технических ошибках может быть произведена только с разрешения руководителя аппарата. В этом случае, первоначально разосланные документы должны быть отозваны в аппарат.
29. Все акты акимата, имеющие общеобязательное значение, межведомственный характер или касающиеся прав, свобод и обязанностей граждан, подлежат регистрации в органах юстиции и обязательному опубликованию в средствах массовой информации.
30. Направление актов для публикации осуществляется аппаратом. 5. Порядок организации исполнения законодательных актов, актов и поручений Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и Акима.
31. Организация контроля и проверки исполнения актов Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, Акима и акимата осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
Руководитель аппарата
Акима области                              Н. Сулейменов

25. Әзірлеуші осы жобаны қабылдау қажеттілігін, ол қабылданған жағдайда, әлеуметтік-экономикалық салдарын, оны жүзеге асыруға байланысты болатын, болжаммен алғандағы қаржы шығыны туралы негізделген түсіндірме жазбаны, сондай-ақ осы мәселе бойынша бұрын әкімияттың және әкімнің қандай актілер қабылданғаны, сондай-ақ олардың орындалғаны туралы мәліметтер міндетті түрде жобаға қоса береді.
Жоба нормативтік сипатта болған және (немесе) әлеуметтік-экономикалық мәселелерді қозғаған жағдайда жобаны әзірлеуші түсіндірме жазбасында нақты мақсаттарды, күтіліп отырған нәтижелердің мерзімдерін және енгізілетін ұсыныстардың болжаммен алғандағы тиімділігін көрсетуге міндетті. Осындай актілерді әкімият немесе әкім қабылдаған жағдайда, жобаны әзірлеуші, олардың жүзеге асырылу қорытындысы бойынша, актілерде белгіленген мерзімдерге сәйкес олардың қолданылуының нәтижесі туралы қысқаша есеп беруі тиіс.
Көлемі екі беттен асатын жобалардың және жобалардың қосымшаларының әр парағын жобаны әзірлеуші парафирлеуі тиіс.
26. Жоба жалпы бөлімде тіркеуден өтудің алдында оның іс қағаздарын жүргізу талаптарына сәйкестігі тексеріледі. Нұсқаулық талаптарға сай келмеген жағдайда жалпы бөлім жобаны әзірлеушіге қайтарып беруге құқылы.
Жоба заң бөлімінде сараптамадан өткеннен кейін аппарат басшысы жоба бойынша шешім қабылдау үшін әкімге немесе оны алмастыратын адамға баяндайды.
27. Актілерге қол қойылғаннан кейін, олардың түпнұсқаларына түзетулер енгізуге болмайды. Әкімият қаулыларының түпнұсқалары жалпы бөлімде сақталады. Құжаттардың дер кезінде шығарылуына және таратылуына жалпы бөлім жауапты. Әкімияттың әділет органдарында тіркелуге жататын актілері, тіркеуден өткеннен кейін алушыларға жіберіледі.
28. Техникалық қателер жіберілген жағдайда, әкімият қаулыларының таратылған даналарын ауыстыру аппарат басшысының рұқсатымен ғана жүзеге асырылуы мүмкін, бұл жағдайда бастапқыда жіберілген құжаттар аппаратқа кері қайтарылып алынуы тиіс.
29. Әкімияттың жалпыға бірдей міндетті мәні бар, ведомствоаралық сипаттағы немесе азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты актілері әділет органдарында тіркелуге және мерзімді басылымдарда міндетті түрде жариялануға жатады.
30. Актілерді жариялауға аппарат жібереді.
5. Заң актілерінің, Қазақстан Республикасы Президентінің,
Үкіметінің, Премьер-Министрінің, әкімияттың және Әкімнің
актілері мен тапсырмаларының орындалуын ұйымдастыру тәртібі
31. Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің, Премьер-Министрінің, әкім мен әкімияттың актілерін орындаулы тексеру және бақылау ұйымдастыру Қазақстан Республикасының Заңдарына және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.
Облыс әкімінің аппарат басшысы