О некоторых вопросах регулирования миграционных процессов на территории города Алматы
Решение III сессии Алматинского городского Маслихата II созыва от 5 декабря 2001 года. Зарегистрировано Управлением юстиции г. Алматы 10 декабря 2001 г. за № 410. Утратило силу решением Маслихата города Алматы от 18 ноября 2005 года N 199
В соответствии с пунктом 8 статьи 3  Закона  Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", в целях регулирования вопросов осуществления коммерческой деятельности иностранными гражданами на территории города Алматы, Алматинский городской Маслихат II-го созыва
Р Е Ш И Л :
1. Утвердить Порядок постановки на учет иностранных граждан, осуществляющих коммерческую деятельность на территории города Алматы, прилагается.
2. Рекомендовать акиму города Алматы принять все необходимые меры для реализации настоящего решения.
3. Считать утратившим силу решение ХIII-й сессии Алматинского городского Маслихата II-го созыва от 31 октября 2001 года "О некоторых вопросах регулирования миграционных процессов на территории города Алматы".
4. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по вопросам законности, правопорядка и местного самоуправления (Мукужанов Е. М.), и на первого заместителя акима города Алматы Букенова К. А.
Председатель
ХIII-й сессии Алматинского
городского Маслихата II-го созыва              К. Абдрахманов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                          Ж. Турегельдинов
Приложение
к решению ХIII-й сессии Алматинского
городского Маслихата II-го созыва
от 5 декабря 2001 года
ПОРЯДОК
учета иностранных граждан, осуществляющих
коммерческую деятельность, на территории
города Алматы
1. Общие положения
1.1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" и направлен на урегулирование вопросов, связанных с занятием иностранными гражданами коммерческой деятельностью в городе Алматы.
1.2. Настоящим Порядком устанавливается порядок учета иностранных граждан, осуществляющих коммерческую деятельность на территории города Алматы. Обязанность постановки на учет не распространяется на иностранных граждан, нанимаемых работодателями за пределами Республики Казахстан и осуществляющих трудовую деятельность по разрешениям, выдаваемым Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
1.3. Понятия, используемые в тексте настоящего Порядка, имеют следующие значения:
иностранные граждане - граждане стран Содружества Независимых Государств (далее - СНГ) и дальнего зарубежья, прибывающие в город Алматы для создания юридических лиц, либо для осуществления индивидуальной коммерческой деятельности;
уполномоченный орган - орган, определяемый постановлением акимата города Алматы, осуществляющий функции учета;
учетная регистрация - процедура постановки на учет иностранных граждан, по результатам которой выдается соответствующее подтверждение, разрешающее иностранному гражданину пользоваться правами в соответствии с настоящим Порядком.

Алматы қаласының аумағында көшi-қон барысын реттеу жөнiндегi кейбiр мәселелер туралы
IІ сайланған Алматы қалалық Мәслихатының XІІІ сессиясының 2001 жылғы 05 желтоқсандағы шешімі. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2001 жылғы 10 желтоқсанда N 410 тіркелді. Күші жойылды - IІІ сайланған Алматы қалалық Мәслихатының XІХ сессиясының 2005 жылғы 18 қарашадағы N 199 шешімімен
Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы"  Заңының  3 бабының 8-шi тармағына сәйкес, Алматы қаласының аумағында шетел азаматтарының коммерциялық қызмет жағдайларын реттеу мақсатында, II-шi сайланған Алматы қалалық Мәслихаты  шешім қабылдады
1. Алматы қаласының аумағында коммерциялық қызмет iстеп жүрген шетел азаматтарын есепке алу берiлген Тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Алматы қаласының әкiмiне белгiлi мерзiмде осы шешiмнiң жүзеге асуының барлық керектi шараларды қолдану жөнiнде ұсыныс берiлсiн.
3. II-шi сайланған Алматы қалалық Мәслихатының XIII сессиясының 2001 жылы 31 қазандағы "Алматы қаласының аумағында көшi-қон барысын реттеу жөнiндегi кейбiр мәселелер туралы" шешiмi өз күшiн жойды деп есептелсiн.
4. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау заңдылық, құқылық тәртiбi және жергiлiктi өзiн-өзi басқару жөнiндегi тұрақты комиссиясына (Е.М.Мұқыжанов) және Алматы қаласы әкiмiнiң бiрiншi орынбасары Қ.Бүкеновке жүктеледi.
II-шi сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының XIII сессиясының
төрағасы
II-шi сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
II-шi сайланған
Алматы қалалық Мәслихатының
XIII сессиясының
2001 жылғы 05 желтоқсандағы
шешiмiне қосымша
Алматы қаласының аумағында коммерциялық
қызмет iстеп жүрген шетел азаматтарын есепке алу
Тәртiбi
1. Жалпы қағида
1.1. Осы Тәртiп Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" Заңына сәйкес әзiрленген және Алматы қаласында шетел азаматтарының коммерциялық қызмет жасауына байланысты мәселелердi реттеуге бағытталған.
1.2. Осы Тәртiппен Алматы қаласының аумағында коммерциялық қызмет iстеп жүрген шетел азаматтарын есепке алу тәртiбi белгiленген. Мiндеттi есепке тұру, Қазақстан Республикасынан шет аумақтағы жұмыс берушiлер жалдаған, жұмыс iстеу құқығын Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi берген рұқсат бойынша еңбектенiп жүрген шетел азаматтарына таратылмайды.
1.3. Осы Тәртiптiң мәтiнiнде қолданылған түсiнiктер келесi ұғымды бiлдiредi:
шетел азаматтары - Алматы қаласына заңды тұлға ашуға болмаса жеке коммерциялық қызмет iстеуге келген ТМД елдерiнiң және алыс шетел азаматтары;
өкiлеттi орган - Алматы қаласы әкiмшiлiгiнiң қаулысымен анықталған, есепке алуды жүзеге асырушы, орган;
есептi тiркеу - шетел азаматтарын есепке алу рәсiмi, соның қорытындысында Алматы қаласының аумағында коммерциялық қызмет iстеп жүрген шетел азаматтарын есепке алу құқығын растайтын, осы Тәртiпке сәйкес рұқсат құжаты.

2. Порядок учета
2.1. Прохождение учетной регистрации не требуется для иностранных граждан, в отношении которых международными договорами или законодательством Республики Казахстан установлен иной порядок.
2.2. Форма подтверждения и перечень необходимых документов, представляемых иностранными гражданами для прохождения учетной регистрации, определяется уполномоченным органом.
2.3. Уполномоченный орган принимает решение о постановке на учет, или отказе в ней, в течение 15 дней с момента подачи полного пакета документов.
2.4. Иностранные граждане ставятся на учет только в случае выполнения ими требований пункта 3 настоящего Порядка.
2.5. Постановка иностранных граждан на учет осуществляется в пределах, устанавливаемых акимом города Алматы, в целях поддержания развития самозанятости населения.
2.6. Привлечение иностранными гражданами на работу других иностранных граждан осуществляется в установленном законом порядке.
3. Права и обязанности иностранных граждан
3.1. Иностранные граждане имеют следующие права:
осуществлять коммерческую деятельность на территории города Алматы до прохождения перерегистрации в установленные сроки;
заниматься любыми видами деятельности, не запрещенными действующим законодательством Республики Казахстан;
проживать в городе Алматы при наличии необходимых разрешительных документов, полученных в соответствии с требованиями действующего законодательства;
нанимать граждан Республики Казахстан и других иностранных граждан в соответствии с установленным порядком.
3.2. Иностранные граждане обязаны:
своевременно, и в установленном порядке, получать необходимые разрешительные документы;
соблюдать законы и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан.
3.3. До прохождения учетной регистрации иностранные граждане обязаны иметь документы на право пользования помещениями (торговыми местами, контейнерами) для осуществления коммерческой деятельности.
3.4. После прохождения учетной регистрации иностранные граждане должны:
выполнять взятые на себя обязательства по созданию рабочих мест, принятые при постановке на учет;
при изменении адреса места жительства или осуществления коммерческой деятельности информировать уполномоченный орган в срок не более 15 дней;
ежегодно проходить учетную перерегистрацию в установленном порядке.
4. Отказ в постановке на учет
4.1. Отказ в постановке на учет производится уполномоченным органом в письменном виде с указанием причин отказа в срок, установленный для постановки на учет по следующим основаниям:
не выполнены взятые на себя обязательства по созданию рабочих мест;
представлены ложные сведения или документы не соответствующие действительности;
превышен предел, установленный акимом города Алматы;
не выполнено одно из обязательств, установленных пунктом 3 настоящего Порядка.

2. Есепке алу тәртiбi
2.1. Халықаралық шарттармен немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен басқа тәртiптер белгiленген шетел азаматтарына есептi тiркеуден өту талабы қойылмайды.
2.2. Есептi тiркеуден өту үшiн шетел азаматтары тапсыратын растау нұсқасы мен керектi құжаттардың тiзiмiн өкiлеттi орган белгiлейдi.
2.3. Өкiлеттi орган түгелдей құжаттарын тапсырғаннан кейiн 15 күннiң iшiнде есепке алу туралы, немесе бас тартуы жөнiнде шешiм қабылдайды.
2.4 Шетел азаматтары есепке алынады тек, осы Тәртiптiң 3 тармағындағы талаптар орындалған жағдайда.
2.5. Шетел азаматтарын есепке алу Алматы қаласының әкiмi белгiлеген шегiнде, тұрғындарының жұмыстылығын арттыру мақсатында жүзеге асырылады.
2.6. Шетел азаматтары басқа шетел азаматтарын жұмысқа тартуы белгiленген заң тәртiбi бойынша жүзеге асырылады.
3. Шетел азаматтарының құқықтары мен мiндеттерi
3.1. Шетел азаматтарының келесi құқықтары бар:
белгiленген мерзiм iшiнде қайта тiркеуден өткенше шетел азаматтарының Алматы қаласы аумағында коммерциялық қызмет атқаруға;
Қазақстан Республикасының заңдарымен рұқсат етiлген барлық қызмет түрлерiмен айналысуға;
қолданылып жүрген заңдар талабына сәйкес алынған қажеттi құқық құжаттары болған кезде Алматы қаласында тұруға;
Қазақстан Республикасы азаматтарын және басқа шетел азаматтарын белгiленген тәртiп бойынша жалдауға.
3.2. Шетел азаматтары мiндеттi:
уақытылы, белгiленген тәртiп бойынша, қажеттi рұқсат құжаттарын алуға;
Қазақстан Республикасының Заңдарын және басқа да құқылы нормативтi актiлерiн сақтауға.
3.3. Есеп тiркеуiнен өтпес бұрын шетел азаматтары коммерциямен айналысу үшiн мекен-жайды қолдануы туралы (сауда орындары, контейнерлер) құжаттары болуы тиiс.
3.4. Есептi тiркеуден өткеннен кейiн шетел азаматтары мiндеттi:
есептi тiркеуге тұрар кезде алған, жаңа жұмыс орнын ашу жөнiндегi мiндеттеменi орындауға;
мекен жайын ауыстырғанда болмаса коммерциялық қызмет атқарса 15 күннiң iшiнде өкiлеттi органға хабарлауға;
жыл сайын белгiленген тәртiп бойынша есептi тiркеуден өтуге.
4. Рұқсат беруден бас тарту
4.1. Есепке алудан бас тартуын, өкiлеттi орган жазбаша түрде бас тарту себептерiн көрсетiп, белгiленген есепке алу тәртiптерiнiң келесi негiздерi бойынша жүргiзедi:
жұмыс орнын ашу жөнiндегi мiндеттеменi орындамаса;
жалған ақпарат пен құжаттар тапсырылған болса;
Алматы қаласы әкiмi бекiткен шек асып кетсе;
осы Тәртiптiң 3 тармағындағы бекiтiлген қандай да бiр мiндеттемесiн орындамаса.

4.2. Отказ и иные действия, связанные с постановлением на учет могут быть обжалованы в суде в установленном законом порядке.
5. Учет и контроль
5.1. Учет выданных документов о прохождении постановки на учет осуществляет уполномоченный орган. Все выданные документы о прохождении постановки на учет регистрируются в специальном журнале с указанием фамилии, имени, отчества иностранного гражданина, страны гражданства, адреса временного проживания, контактного телефона, даты выдачи и срока действия. В журнале, по усмотрению уполномоченного органа, могут содержаться дополнительные сведения.
5.2. Контроль над соблюдением действующего законодательства иностранными гражданами, вставшими на учет, осуществляет уполномоченный орган в пределах своей компетенции.
6. Приостановление и аннулирование учетной регистрации
6.1. За нарушение иностранными гражданами настоящего Порядка уполномоченный орган вправе принять следующие меры:
передать документы в соответствующие государственные органы для принятия мер к нарушителям;
приостановить действие учетной регистрации до устранения допущенных нарушений с указанием причин приостановления;
аннулировать учетную регистрацию с обязательным письменным уведомлением нарушителя. Об аннулировании учетной регистрации ставятся в известность территориальные органы внутренних дел и налоговые службы.
6.2. Аннулирование учетной регистрации является основанием для принятия соответствующих мер иными государственными органами в пределах их компетенции.
6.3. Аннулирование или приостановление и иные действия, связанные с проведением учетной регистрации могут быть обжалованы иностранным гражданином в установленном законом порядке.
Председатель
ХIII-й сессии Алматинского
городского Маслихата II-го созыва              К. Абдрахманов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                          Ж. Турегельдинов

4.2. Есепке алудан бас тартқаннан кейiн және басқа да iс әрекеттер, сол есепке алуға байланысты мәселелер бойынша белгiленген заң тәртiбiнде сотқа шағымдануына.
5. Есеп және бақылау
5.1. Берiлген есепке алу жөнiндегi құжаттарға есептi өкiлеттi орган жасайды. Барлық берiлген есепке алулар арнаулы журналда шетел азаматының аты, жөнi, тегi, азаматтығы, уақытша тұрған мекен-жайы, байланыс телефоны, есепке алынған күнi мен мезгiл шегi көрсетiлiп тiркеледi. Журналда өкiлеттi органның қалауы бойынша тағы басқа рұқсаттың берiлуi туралы мәлiметтер жазылуы мүмкiн.
5.2. Есепке алынған шетел азаматтарының қолданылып жүрген заңдарды бұзбауын бақылауды құзыретi бар өкiлеттi орган жүргiзедi.
6. Есептi тiркеудi тоқтату және жою
6.1. Шетел азаматтарына осы Тәртiптi бұзғаны үшiн өкiлеттi орган оларға келесi шараларды қолдануға құқылы:
құжаттарын тиiстi мемлекет органдарына шара қолдануы үшiн тапсыруға;
жiберiлген қателiктер түзетiлгенше оның себептерiн көрсетiп есептi тiркеуге алуды тоқтата тұруға;
мiндеттi түрде заң бұзушыға жазбаша түрде хабар берiп есептi тiркеудi жоюға. Есептi тiркеудiң жойылғаны жөнiнде аумақтық iшкi iстер басқармасына және салық қызметтерiне хабар берiледi.
6.2. Жойылған есептi тiркеу, басқа мемлекеттiк органдардың құзыретi бойынша лайықты қолданылатын шараға негiздеме болып есептеледi.
6.3. Есептi тiркеуге байланысты жойылған және тоқтатылған немесе басқа iс қимылдарға шетел азаматы бекiтiлген заң тәртiбi бойынша шағымдануына болады.
II-шi сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының XIII сессиясының
төрағасы
II-шi сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы