О правилах исчисления стажа работы по специальности работников системы органов внутренних дел, не являющихся государственными служащими и установления рабочим процентной надбавки за работу в системе органов внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 апреля 2002 года № 223. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 26 июля 2002 года № 1931. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 июля 2010 года № 315
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 22.07.2010 № 315.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 января 2002 года N 41 "О системе оплаты труда работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления стажа работы по специальности для работников системы органов внутренних дел, не являющихся государственными служащими и установления рабочим процентной надбавки за работу в системе органов внутренних дел.
2. Приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2002 года.
Министр
"Согласовано"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
12.05.2002 г.
Утверждены
приказом МВД
Республики Казахстан
от 3 апреля 2002 г. N 223
Правила
исчисления стажа работы по специальности
работников системы органов внутренних дел,
не являющихся государственными служащими и
установления рабочим процентной надбавки за
работу в системе органов внутренних дел
Настоящие Правила разработаны в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 января 2002 года N 41 "О системе оплаты труда работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими" и определяют порядок и условия исчисления стажа работы по специальности работников системы органов внутренних дел, не являющихся государственными служащими, а также порядок и условия установления рабочим процентной надбавки за работу в системе органов внутренних дел.
1. В стаж работы по специальности засчитывается все время работы в системе органов внутренних дел, а также включается:
1) время работы по специальности и на должностях по идентичным специальностям в государственных органах и в других организациях и учреждениях, независимо от их организационно-правовой формы;
2) время прохождения действительной военной службы лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам, выполнения интернационального долга, нахождения военнослужащих в плену (при наличии соответствующего документа);

Мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын ішкі істер органдары қызметкерлерінің мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеудің және ішкі істер органдары жүйесіндегі жұмысы үшін жұмысшыларға проценттік үстемақы белгілеудің тәртібі туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 3 сәуірдегі N 223 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 26 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1931. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 22 шілдедегі № 315 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010.07.22 № 315 Бұйрығымен.
"Мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің еңбекақы жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 11 қаңтардағы N 41 қаулысына сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын ішкі істер органдары қызметкерлерінің мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеудің және ішкі істер органдары жүйесіндегі жұмысы үшін жұмысшыларға проценттік үстемеақы белгілеудің тәртібі бекітілсін.
2. Бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап қолданысқа енеді және 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қарым-қатынастарға таралады.
Министр
генерал-лейтенант
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 3 сәуірдегі
№ N 223 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын ішкі істер
органдары жүйесі қызметкерлерінің мамандықтары бойынша жұмыс
өтілін есептеудің және жұмысшыларға ішкі істер органдары
жүйесіндегі жұмыстары үшін проценттік үстемеақыны
белгілеудің
ТӘРТІБІ
Бұл Тәртіп "Мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік емес қызметшілеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 11 қаңтардағы N 41 қаулысына сәйкес әзірленді және ол мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын ішкі істер органдары жүйесі қызметкерлерінің мамандықтары бойынша жұмыс өтілін есептеудің, сондай-ақ жұмысшыларға ішкі істер органдары жүйесіндегі жұмыстары үшін проценттік үстемақы белгілеудің тәртібі мен шарттарын анықтайды.
1. Ішкі істер органдары жүйесінде және басқа да ұйымдарда ұйымдастырушылық-құқықтық нысанына қарамастан мамандығы бойынша жұмыс істеген барлық уақыты жұмыс мамандығы бойынша жұмыс өтіліне есептеледі, сондай-ақ оған:
1) мамандығы бойынша мемлекеттік қызметте болған уақыты;
2) Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы мен Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметінде, Қазақстан Республикасының ұлттық комитеті және бұрынғы КСРО-ның Мемлекеттік қауіпсіздік комитеті органдары жүйесінде, Қазақстан Республикасының және бұрынғы КСРО-ның басқару және азаматтық қорғаныс органдарында, шекара қызметі, ішкі әскерлер, қарулы Күштер қатарында мерзімді қызмет өткерген әскери қызметшілердің, мичмандардың, прапорщиктердің, офицерлік құрамның теріс уәждер бойынша қызметтен шығарылғандардан басқа тұлғаларының нақты әскери қызмет өткерген уақыты, интернационалдық парызын өтеуде болған, тиісті құжаты бар әскери қызметшілердің тұтқында болған уақыты;

3) время прохождения службы лицами рядового и начальствующего состава в системе органов внутренних дел, в органах бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан, финансовой (налоговой) полиции, в подразделениях Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и Агентства Республики Казахстан по защите государственных секретов (в том числе на должностях стажеров), кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;
4) время отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с законодательством;
5) работы на должностях в судах, органах прокуратуры, в системе Государственного банка СССР и Национального Банка Республики Казахстан;
6) работы за границей, если перед направлением за границу работник работал по специальности в государственном учреждении и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда, поступил на работу в государственное учреждение;
7) время осуществления полномочий депутата Парламента, Маслихата Республики Казахстан;
8) время обучения по направлению государственных органов (учреждений) на курсах по подготовке, переподготовке и повышения квалификации кадров с отрывом от работы, а также за границей, если работник до направления на обучение работал в государственном учреждении и после окончания обучения вернулся в государственное учреждение.
2. Стаж работы по специальности, засчитываемый в соответствии с настоящими Правилами, учитывается в календарном исчислении.
3. Процентная надбавка рабочим за работу в системе органов внутренних дел выплачивается ежемесячно в процентах к тарифным ставкам (должностным окладам) по основной должности в следующих размерах: при выслуге лет свыше: 3 лет - 10 процентов;
5 лет - 15 процентов;
10 лет - 20 процентов;
15 лет - 30 процентов;
20 лет - 40 процентов.
4. Стаж работы по специальности работникам и установление процентной надбавки за работу рабочим государственных учреждений определяется комиссией по установлению трудового стажа работников и процентной надбавки рабочим, состав которой утверждается руководителем соответствующего государственного учреждения.
Решение комиссии об установлении стажа работы по специальности работникам и процентной надбавки рабочим оформляется протоколом. Выписки из решения делаются в двух экземплярах и передаются: один экземпляр - в кадровую службу, второй - в бухгалтерию.

3) ішкі істер органдарында, Қазақстан Республикасының бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитетінде, қаржы (салық) полициясында, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінің бөлімшелерінде және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі агенттігі бөлімшелерінде басшы және қатардағы құрамның (оның ішінде өтілші лауазымындағы) теріс уәждер бойынша жұмыстан шығарылғандардан басқа тұлғаларының қызмет өткерген уақыты;
4) жүкті болуына және тууына байланысты алған демалыс, сондай-ақ заңнамаға сәйкес берілген баланы күтуге байланысты жалақысы сақталмайтын қосымша демалыс уақыты;
5) соттардағы, прокуратура органдарындағы, КСРО-ның Мемлекеттік банк жүйесіндегі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі лауазымдардағы жұмыстары;
6) егер шетелге жолдама алғанға дейін мемлекеттік мекемеде мамандық бойынша жұмыс істесе және көшу уақытын есептемегенде шетелден қайтып келген кезінде екі ай ішінде мемлекеттік мекемеге жұмысқа шықса, онда сол қызметкердің шетелдегі жұмыстары;
7) Қазақстан Республикасының Парламенті, Мәслихаты депутатының өкілеттіктерін жүзеге асыру уақыты;
8) Мемлекеттік органдардың (мекемелердің) жолдамалары бойынша жұмыстан қол үзіп, даярлық, қайта даярлық және кадрлардың біліктілігін жетілдіру курстарында, сондай-ақ егер қызметкер шетелге жолдама алғанға дейін мемлекеттік мекемеде жұмыс істесе және оқуды бітірген соң мемлекеттік мекемеге қайта оралса, онда сол қызметкердің шетелде оқыған уақыты есептеледі.
2. Осы Тәртіпке сәйкес мамандық бойынша есепке жатқызылған жұмыс өтілі күнтізбелік есептеуде ескеріледі.
3. Ішкі істер органдарындағы жұмыстары үшін жұмысшыларға проценттік үстемақы ай сайын негізгі лауазымы бойынша тарифтік ставканың (лауазымдық жалақының) процентінен мынадай мөлшерлерде төленеді:
Еңбек сіңірген жылдары: 3 жылдан астам болса - 10 процент,
5 жылдан астам болса - 15 процент,
10 жылдан астам болса - 20 процент,
15 жылдан астам болса - 30 процент,
20 жылдан астам болса - 40 процент.
4. Қызметкердің мамандығы бойынша жұмыс өтілін және мемлекеттік мекемелердің жұмысшыларына жұмыстары үшін проценттік үстемақысын белгілеу қызметкерлердің еңбек өтілін және жұмысшылардың проценттік үстемақысын белгілеу жөніндегі комиссия арқылы анықталады, оның құрамын тиісті мемлекеттік мекеменің бастығы бекітеді.
Қызметкерлердің мамандықтары бойынша жұмыс өтілін және жұмысшылардың проценттік үстемақысын белгілеу жөніндегі Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді. Шешімнің көшірмелері 2 данада жасалып, біреуі - кадр қызметіне, екіншісі - бухгалтерияға беріледі.