Об утверждении Правил проведения регистрационных, производственных испытаний и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов) в Республике Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 декабря 2002 года № 432. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 января 2003 года № 2127. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
Согласовано                      Согласовано
Вице-Министр здравоохранения -       Вице-Министр охраны
Главный Государственный            окружающей среды
санитарный врач               Республики Казахстан
Республики Казахстан
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О защите растений" от 3 июля 2002 года и Положением о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", приказываю:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения регистрационных, производственных испытаний и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов) в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
2. Департаменту защиты и карантина растений (Хасенов С.С.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 1999 года N 226, зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 января 2000 года N 1023.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра
Утверждены приказом
и.о. Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан от 26 декабря
2002 года N 432 "Об утверждении
Правил проведения регистрационных
испытаний и государственной
регистрации пестицидов
(ядохимикатов) в Республике Казахстан"
Правила
проведения регистрационных, производственных испытаний
и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов)
в Республике Казахстан
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).

Қазақстан Республикасында пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркеулік, өндірістік сынақтарын және мемлекеттік тіркеуін жүргізудің Ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2002 жылғы 26 желтоқсандағы N 432 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 18 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 2127. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың атауына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау Вице-Министрі -
Бас Мемлекеттік санитарлық дәрігер
2002 жылғы 29 желтоқсан
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау
Вице-Министрі
2003 жылғы 8 қаңтар
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шілдедегі  Заңына және "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы Ережеге сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркеулік, өндірістік сынақтарын және мемлекеттік тіркеуін жүргізудің Ережелері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
2. Өсімдіктерді қорғау және карантин департаменті (Хасенов С.С.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықтан шығып келетін өзге шараларды қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылғы 4 қаңтарда N 1023 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің 1999 жылғы 30 желтоқсандағы N 226  бұйрығы күшін жойды деп танылсын.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
Министрдiң мiндетiн атқарушы
2002 жылғы 26 желтоқсандағы
N 432 бұйрығымен Бекiтiлген
"Қазақстан Республикасында
пестицидтердi (улы химикаттарды)
тiркеулiк сынақтарын жүргiзудiң
және мемлекеттiк тiркеудiң
Ережесiн бекiту туралы"
Қазақстан Республикасында пестицидтердi (улы химикаттарды) тiркеулiк, өндірістік сынақтарын жүргiзудiң және мемлекеттiк тiркеудiң Ережесi
Ескерту. Ереженің атауына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют положения, касающиеся регистрационных и производственных испытаний и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов) в Республике Казахстан, регламентируют порядок их проведения, объем необходимой информации о препарате и являются основополагающим документом для разработчиков пестицидов, регистрантов (заявителей), а также научно-исследовательских учреждений и других организаций, осуществляющих регистрационные и производственные испытания.
2. Государственным органом, осуществляющим организацию регистрационных и производственных испытаний и проведение государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов) в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений", является Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Минсельхоз).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) вегетационный период (сезон вегетации) - период от посева до созревания конкретной сельскохозяйственной культуры;
2) вредные организмы - вредители, сорняки и болезни растений, отрицательно действующие на почву, растительность и сельскохозяйственную продукцию;
3) государственная регистрация пестицидов (ядохимикатов) - процедура, завершающая процесс биологической, токсикологической, гигиенической и экологической оценки препаратов, по результатам которой выдается физическим и юридическим лицам регистрационное удостоверение на право их применения на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о защите растений;
4) действующее вещество - биологически активная часть пестицида (ядохимиката), содержащаяся в препаративной форме;
4-1) дополнения к списку пестицидов (ядохимикатов) - перечень пестицидов (ядохимикатов), дополнительно регистрируемых и включаемых в утвержденный список пестицидов (ядохимикатов);
5) запрещенный пестицид (ядохимикат) - препарат, для которого все зарегистрированные виды использования запрещены решением Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на основании заключений государственных органов в области охраны окружающей среды и здравоохранения, или заявки на их регистрацию были отклонены;
6) защита растений - сфера деятельности, направленная на разработку и практическое применение методов фитосанитарного мониторинга, фитосанитарных мероприятий с целью предотвращения  потерь растениеводческой продукции от вредных и особо опасных вредных организмов;
7) комбинированный пестицид (ядохимикат) - препарат, содержащий в составе два и более действующих веществ;

1. Жалпы жағдайы
1. Бұл ереже Қазақстан Республикасында пестицидтердi (улы химикаттарды) тiркеу және өндiрiстiк тiркеу сынақтарына қатысты, пестицид шығарушы, тiркеушiлердiң (мәлiмдеушi) препараттары жайлы қажеттi көлемдегi негiзгi құжаттарын анықтап, сонымен қатар тiркеу сынақтарын жүргiзу жүйесiне кiрген ғылыми-зерттеу мекемелерiне қатысты ақпараттық хабарларын регламенттiк тәртiбiн жүзеге асырып белгiлейдi.
2. Пестицидтердi (улы химикаттарды тiркеулiк сынақтарын ұйымдастыруды, мемлекеттiк тiркеудi және қайта тiркеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган, "Өсiмдiктердi қорғау жайлы" Қазақстан Республикасы  Заңының 6 бабының 1 тармағы 16) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi (бұдан әрi - Ауылшарминi) болып табылады.
3. Бұл Ережеде келесi түсiнiктемелер қолданылады:
1) өсiп-өну кезеңi (өсiмдi маусым) - нақты ауыл шаруашылығы дақылдарының егiлген мерзiмнен бастап пiскенге дейiнгi кезеңi;
2) Зиянды организм - ауыл шаруашылығы өнiмдерiне өсiмдiктерге және топыраққа керi әсер ететiн, зиянкестер, арам шөптер және өсiмдiктер ауруы;
3) Пестицидтердi (улы химикаттарды) мемлекеттiк тiркеу - препараттардың биологиялық шаруашылық тиiмдiлiгiне, токсикологиялық, санитарлық-гигиеналық және экологиялық тiркеулiк сынақтары нәтиже бағасына сүйене отырып, Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау жайлы заңына сәйкес жеке және заңды тұлғаларға Қазақстан аймағында қолдануға құқықтық тiркеу куәлiгi берудiң рәсiмдеу процесiнiң аяқталуы;
4) Әсер етушi (әсерлi) заты - препараттық форма құрамын құрайтын, пестицидтiң (улы химикаттың) биологиялық активтi бөлiгi;
4-1) пестицидтер (улы химикаттар) тізіміне толықтырулар - қосымша тіркелетін және бекітілген пестицидтер (улы химикаттар) тізіміне енгізілетін пестицидтердің (улы химикаттардың) тізбесі;
5) Тыйым салынған пестицид (улы химикат) - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi қоршаған ортаны қорғау және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік органдардың қорытындыларына немесе тiркеуге өтiнiшi қабылданбаған, пайдаланудың тiркелген барлық түрiне тыйым салынған препарат;
6) Өсiмдiктердi қорғау - Өсiмдiктерден алынатын өнiмдердi зиянды және аса қауiптi зиянды организмдерден келетiн шығындарды кемiтудiң және алдын алудың әдiстерi мен қолдану тәсiлдерiнiң фитосанитарлық мониторингiсiн, фитосанитарлық шараларды қолдануды жүзеге асыратын саласы;
7) Құрамдастырылған пестицид (улы химикат) - құрамында екi және одан да көп әсер етушi заты бар препарат;

8) норма расхода пестицидов (ядохимикатов) - масса пестицида на единицу обрабатываемой площади (килограмм или литр на гектар);
9) общепринятое название - наименование, присвоенное действующему веществу пестицида (ядохимиката) Международной организацией по стандартизации или принятое национальным органом стандартизации, метрологии и сертификации для употребления в качестве родового (группового) или частного (только для конкретного действующего вещества) названия;
10) организация - исполнитель научно-исследовательские, научно-производственные и другие учреждения, имеющие право проводить оценку биологической, хозяйственной эффективности пестицидов (ядохимикатов), экологической и санитарно-гигиенической  безопасности их применения, разработку, адаптацию и апробацию методов контроля пестицидов, изучение их остаточных количеств;
11) опасность пестицида (ядохимиката) - вероятность неблагоприятного воздействия на человека и окружающую среду;
12) опытный образец - пестицид (ядохимикат), предназначенный для регистрационных и производственных испытаний, в количестве, достаточном для закладки лабораторных, полевых мелкоделяночных и производственных опытов;
13) остаточное количество пестицидов (ядохимикатов) - количественный показатель содержания пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды, с помощью которого оценивается их безопасность для человека и животных;
14) отличительное (торговое) название - название, под которым данный пестицид (ядохимикат) этикетируется, регистрируется и рекламируется производителем и может использоваться исключительно его производителем с целью сделать продукт отличаемым от других пестицидов (ядохимикатов), содержащих то же самое действующее вещество;
15) пестициды (ядохимикаты) - химические, биологические и другие вещества, используемые против вредных и особо опасных вредных организмов, а также для предуборочного просушивания, удаления листьев и регулирования роста растений;
16) пестициды (ядохимикаты) ограниченного использования - препараты, для которых разрешены только отдельные виды применения;
17) перерегистрация - повторная регистрация пестицида (ядохимиката) по истечении срока действия регистрационного удостоверения, проводимая без дополнительных испытаний;
18) препаративная форма - форма применения пестицида (ядохимиката) в зависимости от его физико-химических свойств, токсичности, назначения и способа использования (концентраты эмульсии, суспензионные концентраты, гранулированные, микрокапсулированные препараты, смачивающиеся порошки и так далее);

8) пестицидтiң қолдану мөлшерi (улы химикаттардың) - өңделетiн алаңға кететiн пестицидтiң массалық өлшем бiрлiгi (бiр гектарға килограмм немесе литрi);
9) жалпы қабылданған атауы - пестицидтiң (улы химикаттың) әсер етушi затына стандарттау жөнiндегi Халықаралық ұйыммен берiлген немесе жекелiк стандарттаудың ұлттық органдармен туыстық (топтық) немесе жекелiк (тек белгiлi бiр әсер етушi затқа) атау ретiнде қолдануға қабылданған атауы;
10) орындаушы мекеме - ғылыми-зерттеу, ғылыми өндiрiстiк және басқа мекемелер пестицидтерге (улы химикаттарға) биологиялық, шаруашылық тиiмдiлiктерiне баға беретiн, оларды экологиялық және санитарлық-гигиеналық қолданудың қауiпсiздiгi, пестицидтiң қалдық мөлшерi, динамикасын анықтау әдiстемесiн бейiмдеп, мақұлдап жетiлдiрiп бақылауды жүзеге асыратын осы негiзде құқылығы бар орындар;
11) пестицидтiң қауiптiлiгi (улы химикаттың) - адамға және қоршаған ортаға қолайсыз әсер келтiру мүмкiндiгi;
12) тәжiрибе үлгiсi - арнайы әдiстемеге сәйкес тiркеу және өндiрiстiк сынақтарды жүргiзуге, зертханалық, өндiрiстiк және шағын мөлтек тәжiрибелердi танаптарда қоюға жеткiлiктi мөлшерде қолдануға арналған пестицид (улы химикат);
13) пестицидтiң қалдық мөлшерi (улы химикаттың) - өсiмдiктерден алынатын азықтарда және қоршаған орта нысандарындағы пестицидтің (улы химикаттың) мөлшерi, осының көмегiмен оның адамдарға және жануарларға қауiптiлiк көрсеткiшiн бағалау;
14) айырмашылық (саудалық) атауы - аталған, пестицидтi (улы химикатты) тек өндiрушiсi ғана осы атаумен этикеткалайтын, тiркейтiн және жарнамалайтын, өнiмде дәл сондай әсер етушi заты бар басқа пестицидтерден (улы химикаттардан) айрықша ету мақсатымен тек оны өндiрушiнiң пайдалануы мүмкiн болған атау;
15) пестицидтер (улы химикаттар) - өсiмдiк өнiмдерiне залал келтiретiн зиянды организмдерге және аса қауiптi организмдерге, өсiмдiктердiң өсуiн реттегiштер, өнiмдi жинар алдында жапырақтарын кептiрiп аластауға қарсы қолданылатын химиялық, биологиялық зат;
16) қолдануы шектелген пестицидтер (улы химикаттар) - қолданудың тек жекеленген түрлерiне рұқсат етiлген препарат;
17) қайта тiркеу - пестицидтi қайталап тiркеу (улы химикатты) тiркеулiк куәлiктiң күшiнде болу мерзiмi өткен соң, қосымша сынақ жүргiзбей-ақ қайта тiркеу;
18) препараттық нысаны - физикалық-химиялық қасиетiне, нысанына (концентрат эмульсия, суспензиялық концентрат, түйiршiктелген, микрокапсулденген препараттар, дымқылданатын ұнтақ және тағы сондай) улылығына, қолдану және тәсiлiне қолдану нысанына байланысты пестицид (улы химикат);

19) производственные испытания пестицидов (ядохимикатов) - апробация в производственных условиях рекомендуемых к регистрации пестицидов (ядохимикатов) и регламентов их применения;
20) регистрант (заявитель) - юридическое или физическое лицо, подавшее заявку на регистрацию пестицида (ядохимиката);
21) регистрационный процесс - порядок проведения процедур, предшествующих государственной регистрации пестицида (ядохимиката) и включающих следующие основные этапы: экспертиза заявки регистранта, регистрационные испытания, производственные испытания, экологическая и санитарно-гигиеническая оценка регламентов использования, подготовка материалов для регистрации пестицида (ядохимиката);
22) регистрационные испытания пестицидов (ядохимикатов) - регламентированная система изучения биологической и хозяйственной эффективности пестицидов (ядохимикатов), опасности для человека и окружающей природной среды;
23) регламент использования (применения) - требования к условиям и порядку применения пестицидов (ядохимикатов);
24) риск - степень вероятной опасности пестицида (ядохимиката) в конкретных условиях его использования (применения);
25) список пестицидов (ядохимикатов) - перечень зарегистрированных пестицидов (ядохимикатов), разрешенных к применению на территории Республики Казахстан;
26) специальная техника - устройство и (или) оборудование, предназначенные для применения пестицидов (ядохимикатов);
27) эталонный пестицид (ядохимикат) - зарегистрированный и имеющий широкое применение в производстве пестицид (ядохимикат) аналогичного фитосанитарного назначения и химической группы, что и испытываемый.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
2. Регистрационные испытания пестицидов (ядохимикатов)
4. Регистрационные испытания пестицидов осуществляются с целью разработки и проверки регламентов использования (применения), обеспечивающих эффективность и безопасность для здоровья людей и окружающей природной среды.
5. Регистрационные испытания в части оценки биологической и хозяйственной эффективности пестицидов проводятся в научно-исследовательских и других организациях, определенных Минсельхозом, в установленном законодательством порядке.
6. Для проведения регистрационных испытаний в текущем вегетационном сезоне заявка подается до 30 марта.
7. Заявки на проведение регистрационных испытаний пестицидов, действующие вещества которых относятся к особо токсичным, а также входят в состав запрещенных препаратов, отклоняются. Отклоняются заявки на проведение регистрационных испытаний пестицидов, содержащих действующие вещества, охраняемые патентами Республики Казахстан, а также если заявлен на испытания пестицид со сниженными нормами расхода, существенно отличающимися от ранее зарегистрированных в Казахстане и большинстве государств Содружества Независимых Государств (далее - СНГ) на аналогичных культурах и против тех же вредных организмов.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).

19) пестицидтердiң (улы химикаттардың) өндiрiстiк сынағы - тiркеуге ұсынылған пестицидтердiң (улы химикаттардың) қолдану регламентiн сақтап өндiрiстiк жағдайда сынақтан өткiзiп тiркеуге ұсыну;
20) тiркелушi (мәлiмдеушi) - пестицидтi (улы химикатты) тiркеуге өтiнiш берушi заңды немесе жеке тұлға;
21) тiркеу процесi - пестицидтердi (улы химикаттарды) мемлекеттiк тiркеудi рәсiмдеу тәртiбiн жүргiзудiң негiзгi кезеңдерi: тiркелушi өтiнiш сараптамасы, тiркеу сынағы, өндiрiстiк сынағы, экологиялық және санитарлық-гигиеналық регламенттiк қолдану бағасы жайлы материалдарды тiркеуге дайындау;
22) пестицидтердiң (улы химикаттардың) тiркеулiк сынақтары - пестицидтiң (улы химикаттың) биологиялық, шаруашылық тиiмдiлiгiнiң, адамдарға қоршаған табиғи ортаға қауiптiлiгiн зерттеу жүйесiнiң регламентi;
23) пайдалану регламентi (қолдану) - пестицидтердi (улы химикаттарды) қолданудың шарттары мен тәртiбiне қойылатын мiндеттi талаптарды белгiлейтiн ереже;
24) қатер - пестицидтердi (улы химикаттарды) оны пайдаланудың (қолданудың) нақты жағдайында болатын қауiптiң мүмкiндiк дәрежесi;
25) пестицидтердiң (улы химикаттардың) тiзiмi - Қазақстан Республикасы аймағында қолдануға рұқсат етiп тiркелген пестицидтердiң (улы химикаттардың) тiзбесi;
26) арнайы техника - пестицидтердi (улы химикаттарды) қолдануға арналған арнайы құрылғы және (немесе) жабдық;
27) эталондық пестицид (улы химикат) үлгiсi - өндiрiсте кең көлемде қолданысқа енген, химиялық тобы ұқсас және фитосанитарлық қолдануға арналып сынақтан өтiп тiркелген пестицид (улы химикат).
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
2. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) тiркеулiк сынақтары
4. Пестицидтердiң тiркеулiк сынақтары олардың пайдалану (қолдану) регламентiн тиiмдiлiгiн тексерiп және адамдардың денсаулығы қоршаған табиғи ортаның қауiпсiздiгiмен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
5. Пестицидтердiң биологиялық және шаруашылық тиiмдiлiгiн бағалап тiркеулiк сынақтарының бөлiгiн, Ауылшарминi анықтаған ғылыми-зерттеу және басқа мекемелер көрсетiлген заңдар тәртiбiмен жүргiзедi.
6. Тiркеу сынақтарын ағымдағы өсiп-өну маусымына жүргiзуге өтiнiштi 30 наурызға дейiн бередi.
7. Пестицидтердiң тiркеу сынақтарын жүргiзуге әсерлi затының уыттылығы ерекше және құрамы қолдануға тыйым салынған белгiлi препараттарға өтiнiштер қабылданбайды. Әсерлi затының негiзiн құрайтын Қазақстан Республикасы патентiмен қорғалатын пестицидтер, тiркеу сынағына берiлген өтiнiштер қабылданбайды, сонымен қатар Қазақстан Республикасында және көптеген Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы (бұдан әрі - ТМД) мемлекеттерiнде ұқсас дақылдардың зиянды организмдерiне қарсы тiркелген қолдану мөлшерiнен айтарлықтай айырмасы болса төмендетiлген мөлшермен мәлiмделген өтiнiштер қабылданбайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.

8. Заявка на проведение регистрационных испытаний подается в Минсельхоз регистрантом (заявителем) и включает предлагаемые для испытаний регламенты использования (применения) пестицида.
К заявке прилагаются:
1) краткое досье на пестицид;
2) нормативы содержания заявленных пестицидов в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды;
3) методы определения остаточных количеств заявленных пестицидов в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды.
9. Для проведения регистрационных испытаний регистрант (заявитель) предоставляет:
1) опытный образец пестицида;
2) эталонный пестицид;
3) аналитический стандарт действующего вещества и при необходимости аналитические стандарты метаболитов, - в количествах, достаточных для проведения полевых и лабораторных опытов.
Опытные образцы пестицидов для регистрационных и производственных  испытаний в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О защите растений" ввозятся  на территорию республики без лицензирования.
Максимальное количество пестицидов, завозимых для  регистрационных и производственных испытаний, должно быть достаточным для обработки на каждой культуре 10 (десяти) гектаров в каждой почвенно-климатической зоне, в которой предусмотрено проведение испытаний.
10. Регистрационные испытания в части разработки биологических регламентов использования пестицидов проводятся в зонах возделывания культур с учетом особенностей вредных организмов (количество поколений, патогенность, резистентность, экономическое значение, ареал распространения).
Регистрационные испытания проводятся, в зависимости от культуры и вредного организма, в 1-3 почвенно-климатических зонах.
11. Срок проведения регистрационных испытаний составляет:
для пестицидов, содержащих новые действующие вещества - 24 месяца (2 полных вегетационных сезона);
при расширении сферы использования (применения); изменении рецептуры; изменении препаративной формы и процентного содержания действующего вещества; при замене производителя; испытании аналогов; комбинированных препаратов; пестицидов, содержащих действующие вещества, входящие в состав уже зарегистрированных препаратов, - 12 месяцев (1 полный вегетационный сезон).
В случае необходимости срок проведения регистрационных  испытаний может быть продлен на один год.
12. Определение остаточных количеств испытываемых пестицидов в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды, динамике разложения препаратов проводится в тех же зонах и на тех же  опытах, в которых оценивается их биологическая и хозяйственная эффективность.

8. Тiркеу сынағына берiлетiн пестицидтi Ауылшарминге тiркелушi (мәлiмдеушi) сынақ жүргiзуге пайдалану (қолдану) регламентi бойынша өтiнiштi бередi.
Өтiнiшке қоса берiледi:
1) пестицид жайлы қысқаша дерек;
2) айқындалған пестицидтiң өсiмдiк тектес өнiмдердегi және қоршаған нысандардағы құрамдық нормасы;
3) Өсiмдiктерден алынатын азықтарда және қоршаған орта нысаналарындағы пестицидтiң қалдықтарын анықтау тексеру әдiстемесi жайлы деректер.
9. Тiркеу сынақтарын жүргiзуге тiркелушi (мәлiмдеушi) ұсынады:
1) пестицидтiң тәжiрибелiк үлгiсi;
2) эталондық пестицид;
3) әсерлi затының аналитикалық стандарты және керегiне қарай метаболиттерiнiң аналитикалық стандарты, - далалық және зертханалық тәжiрибе жүргiзуге жетерлiктi мөлшерде.
Пестицидтердiң тiркеу және өндiрiстiк сынауға арналған тәжiрибелiк үлгiсiн "Өсiмдiктердi қорғау жайлы" Қазақстан Республикасы  заңының 14 баптың 1 тармағындағы 1) тармақшасына сәйкес лицензия толтырмай-ақ әкелiнедi.
Осы мақсатқа байланысты әкелiнетiн пестицидтiң максималды мөлшерi тiркеу және өндiрiстiк сынауға бүрку көлемi 10 (он) гектардан сынақта қаралған әр аймаққа топырақ-климат жағдайына қарай жеткiлiктi болуы қажет.
10. Пестицидтiң тiркеу сынақтары биологиялық қолдану регламент бөлiгiн жасау дақылдардың егiлетiн аймақтарына оның зиянды организмдерiнiң ерекшелiктерiн ескере отырып (ұрпақ беру саны, патогенi, төзiмдiлiгi, экономикалық маңызы, таралу аумағы) жүргiзiледi.
Тiркеу сынақтары дақылға және оның зиянды организмiне байланысты 1-3 топырақ-климатты аймақта жүргiзiледi.
11. Тiркеу сынақтарын жүргiзу мерзiмiн құрайды:
әсерлi заты жаңа пестицидтiң сынағының ұзақтығы - 24 ай (2 толық өсу кезеңi);
ал қолдану аумағы кеңейтiлгенде пестицидтiң құрамы өзгерген жағдайда, әсерлi затының пайыздық мөлшерi өзгергенде, саудалық атауы немесе өндiрушiлерi өзгергенде, ұқсас құрамдастырылған препараттар, әсерлi заты мөлшерi тiркелген пестицидтер - 12 ай (1 толық өсу кезеңi).
Қажеттiлiгiне қарай тiркеу сынағы бiр жылға ұзартылуы мүмкiн.
12. Пестицидтердiң динамикалық ыдырауы, қалдықтар мөлшерiнiң өсiмдiк дақылдары өнiмдерiнде және қоршаған ортада анықтаулар сол тiркеу сынағы регламентiмен қолданылған биологиялық, шаруашылық тиiмдiлiгi жүргiзiлген арнайы аймақта жүргiзiледi.

13. Если пестицид уже зарегистрирован в Республике Казахстан и регистрантом подана заявка на проведение регистрационных испытаний норм расхода, сниженных по сравнению с уже  зарегистрированными, то в таких случаях продолжительность испытаний составляет 24 месяца (2 полных вегетационных сезона) не менее чем в двух  зонах возделывания культур, для которых планируется новая регистрация. Данные испытания проводятся двумя разными организациями-исполнителями.
14. Отчеты организаций-исполнителей о результатах регистрационных (производственных) испытаний пестицидов представляются согласно приложению 4 к настоящим Правилами и содержат обобщенные результаты испытаний с конкретными выводами и четкими рекомендациями о возможности регистрации пестицида,  регламентах применения и ограничениях, а также о негативных побочных эффектах.
15. Если результаты, полученные в ходе регистрационных испытаний пестицидов в Республике Казахстан, противоречат результатам аналогичных исследований, проведенных в других государствах, то в таких случаях проводятся повторные испытания с согласия заявителя.
16. Демонстрационные (показательные) опыты могут проводиться только с зарегистрированными пестицидами по регламентам использования (применения), указанным в "Списке пестицидов (ядохимикатов)".
3. Производственные испытания пестицидов (ядохимикатов)
17. Производственные испытания являются завершающим этапом испытаний пестицидов и осуществляются с целью проверки и подтверждения устойчивости биологической и хозяйственной эффективности рекомендуемых к регистрации норм расхода препарата в условиях производственного применения.
18. Производственные испытания пестицидов проводятся  научно-производственными организациями, определенными Минсельхозом, в установленном законодательством порядке.
19. Заявки регистрантов (заявителей) на проведение производственных испытаний пестицидов в текущем вегетационном сезоне принимаются до 30 марта.
20. Срок проведения производственных испытаний пестицидов составляет 12 месяцев (один вегетационный сезон).
Для проведения производственных испытаний регистрант (заявитель) предоставляет:
1) опытный образец пестицида;
2) эталонный пестицид, - в количествах, достаточных для проведения производственных опытов.
21. Производственные испытания, в зависимости от культуры и вредного организма, проводятся в 1-3 почвенно-климатических зонах.
22. После завершения производственных испытаний пестицида организация-исполнитель представляет:
1) отчет о результатах производственных испытаний согласно приложению 2.

13. Егер пестицид Қазақстан Республикасында бұрынғы тiркелген мөлшерiмен салыстырғанда төмендетiлген мөлшерге тiркелушi тарапынан тiркеу сынағына өтiнiш берiлсе онда сынақтың мерзiмi кем дегенде 24 ай (2 толық өсу кезеңi) екi негiзгi аймақта өсiрiлетiн дақылдарда жаңа тiркеу сынағы жоспарланады. Бұл сынақ әртүрлi екi мекемелерде жүргiзiледi.
14. Тiркеулiк (өндiрiстiк) сынақ есебінің нәтижесi осы Ережедегi 4 қосымшадағы үлгi бойынша берiледi, оның мазмұнында сынақтың нәтижесi жинақталған, арнайы тұжырымдалған, қолдану регламентi және шектелуi нақты қорытындыланған тiркеуге мүмкiндiлiгi болуы, сонымен бiрге пестицидтiң қосымша негативтi жақтары айтылуы қажет.
15. Қазақстан Республикасында тiркеу сынағы жүргiзiлген кезде алынған нәтижесi осындай ұқсас зерттеулер басқа мемлекеттерде жүргiзiлген нәтижелерге қарама-қайшы болған жағдайда сынақты тiркелушi өтiнiшiне орай қайта жалғастырылады.
16. Демонстрациялық (көрсетiлген) тәжiрибелер тек тiркелген пайдалану (қолдану) регламентi "Пестицидтер (улы химикаттар) тiзiмiнде" көрсетiлген пестицидтерде жүргiзiледi.
3. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) өндiрiстiк сынағы
17. Пестицидтердiң өндiрiстiк сынағы мемлекеттiк тiркеудiң қорытындылау кезеңi яғни биологиялық және шаруашылық тиiмдiлiгiнiң тұрақтылығын, тiркеуге ұсынылған қолдану мөлшерiнiң өндiрiстiк жағдайда жүзеге асыру мақсаты.
18. Пестицидтердiң өндiрiстiк сынағын Ауылшарминнiң анықтауымен ғылыми-өндiрiстiк мекемелер, белгiленген заңдар талабымен жүргiзедi.
19. Пестицидтердiң өндiрiстiк сынағына тiркелушi өтiнiшi (мәлiмдеушi) ағымдағы өсiп-өну кезеңiнiң 30 наурызына дейiн қабылданады.
20. Пестицидтердiң өндiрiстiк сынағының мерзiмi 12 айды (бiр өсiп-өну кезеңiн) құрайды. Өндiрiстiк сынақты жүргiзу үшiн тiркелушi (мәлiмдеушi) ұсынады:
1) пестицидтiк тәжiрибелiк үлгiсi;
2) эталондық пестицид, - өндiрiстiк тәжiрибенi жүргiзуге жетерлiктей мөлшерде.
21. Өндiрiстiк сынақ, дақылға және зиянды организмдерге байланысты, 1-3 топырақты-климатты аймақтарда жүргiзiледi.
22. Пестицидтердiң өндiрiстiк сынағы аяқталғанғанда орындаушы-мекеме ұсынады:
1) өндiрiстiк сынақтың нәтижесi жайлы есепті 2 қосымшаға сәйкес бередi.

В соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О защите растений" государственные инспекторы по защите растений, осуществляющие государственный фитосанитарный контроль на соответствующих территориях, по результатам производственных испытаний пестицида представляют акт производственной проверки согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
23. Если результаты проведенных производственных испытаний   не позволяют сделать однозначный вывод о возможности регистрации пестицида в испытанных нормах расхода, то по заявлению регистранта (заявителя) срок производственных испытаний продлевается на один год или пестицид возвращается на стадию регистрационных испытаний для уточнения норм расхода с последующим проведением  производственных испытаний, или снимается с дальнейших государственных испытаний.
24. Регистрационные и производственные испытания пестицидов осуществляются за счет средств регистранта (заявителя).
4. Государственная регистрация пестицидов
25. Пестициды могут применяться на территории Республики Казахстан только после их государственной регистрации.
26. Государственной регистрации подлежат все препаративные формы пестицидов отечественного и иностранного производства.
27. На государственную регистрацию принимаются пестициды, для которых разработаны:
1) регламенты использования (применения);
2) нормативы содержания остаточных количеств пестицидов в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды;
3) методы определения остаточных количеств пестицидов в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды.
По данным пестицидам должны быть представлены положительные экспертные заключения органов государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля.
28. После завершения регистрационных и производственных  испытаний пестицидов, содержащих новые неизвестные действующие вещества, в соответствии с пунктом 4 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" Министерством здравоохранения Республики Казахстан проводится   санитарно-эпидемиологическая экспертиза материалов на пестицид и выдается санитарно-эпидемиологическое заключениеK090193
Государственная регистрация пестицидов, содержащих новые неизвестные действующие вещества, проводится после представления санитарно-эпидемиологического заключения.
29. Для государственной регистрации пестицидов регистрант (заявитель) подает следующие документы на государственном или русском языке:
1) заявку на регистрацию в 2-х экземплярах;
2) результаты регистрационных испытаний пестицида согласно  приложению 3 в 2-х экземплярах;

Қазақстан Республикасы "Өсiмдiктердi қорғау" заңының 7 бабына сәйкес өсiмдiктердi қорғаудың мемлекеттiк инспекторлары өздерiне тән аумақтағы мемлекеттiк фитосанитарлық бақылауды жүзеге асырушы, пестицидтiң өндiрiстiк сынағының нәтижесiне байланысты осы Ереженiң 3 қосымшасына келiсе отырып акт жасалынады.
23. Егер пестицидтiң қолдану мөлшерiнде сыналған нәтижесi тiркеуге бiр мәндi нақты болмаған жағдайда, тiркелушiнiң (мәлiмдеушiнiң) өтiнiшiмен өндiрiстiк сынақты бiр жылға ұзартады немесе пестицидтi бастапқы тiркеу сынағына қолдану мөлшерiн анықтауға келешекте қайта өндiрiстiк сынақты жүргiзуге немесе ары қарай мемлекеттiк сынақтан алынып тасталады.
24. Пестицидтердiң тiркеулiк және өндiрiстiк сынақтары тiркелушiнiң (мәлiмдеушiнiң) қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
4. Пестицидтердi мемлекеттiк тiркеу
25. Қазақстан Республикасы территориясында пестицид тек мемлекеттiк тiркеуден кейiн ғана қолдана алады.
26. Мемлекеттiк тiркеуге отандық және шетелдiк өндiрiлген барлық препараттық формадағы пестицидтер жатады.
27. Мемлекеттiк тiркеуге қабылданатын пестицидтерге арналып жасалынған:
1) пайдалану регламентi (қолдану);
2) өсiмдiк тектес азықтарда және қоршаған орта объектiлерiндегi пестицидтердiң нормалық құрамы қалдық мөлшерi;
3) өсiмдiк тектес азықтарда және қоршаған орта объектiлерiндегi пестицидтердiң нормалық құрамы қалдық мөлшерiн анықтау тәсiлi.
Пестицид жайлы мемлекеттiк экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық бақылаудың қанағаттанарлық сараптамалық қорытындысы берiлуi қажет.
28. Пестицидтердiң тiркеулiк және өндiрiстiк сынақтары бiткеннен соң, әсерлi заты белгiсiз жаңа болғанда, Қазақстан Республикасы "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы"  заңының 4-баптың 22 тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi пестицид материалдарына санитарлық- эпидемиологиялық сараптама жүргiзiп, санитарлық-эпидемиологиялық  қорытынды  бередi. K090193
Әсерлi заты белгiсiз жаңа пестицидтерге мемлекеттiк тiркеу, санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысы берiлген соң жүргiзiледi.
29. Пестицидтердi мемлекеттiк тiркеуге тiркелушi (мәлiмдеушi) мемлекеттік немесе орыс тілінде мынандай құжаттар бередi:
1) тiркелуге өтiнiш 2 дана;
2) пестицидтiң тiркеу сынағы нәтижесi 3 қосымшаға сәйкес 2 дана;

3) результаты производственных испытаний пестицида согласно приложению 3 в 2-х экземплярах;
4) материалы, прилагаемые к заявке на регистрацию пестицида,  согласно приложению 4 к настоящим Правилам в 2-х экземплярах; указанные материалы в записи на дискете:
при расширении сферы применения пестицида - согласно главам  1 и 2 приложения 4;
при изменении торгового названия и производителя - главе 1 и подпунктам 1 и 2 пункта 3 главы 3 приложения 4;
при изменении препаративной формы пестицида - главам 1, 2, пункту 3 главы 3, пунктам 2, 3 главы 4 приложения 4, приложениям 5, 6;
для пестицидов, производящихся в Казахстане и странах СНГ по лицензионному соглашению и содержащих известные действующие вещества, - главам 1, 2, подпунктам 1 и 2 пункта 3 главы 3 приложения 4 и приложению 5;
для комбинированного пестицида, содержащего известные действующие вещества, регистрантом (заявителем) - главам 1, 2, пункту 3 главы 3, пунктам 2, 3 главы 4 приложения 4, приложениям 5, 6;
для пестицидов на основе микроорганизмов (микробиологических препаратов) с измененным титром, замене препаративной формы регистрантом (заявителем) - пунктам 1, 5, 6 главы 9 приложения 4, приложениям 5, 6;
для пестицида, содержащего новое неизвестное действующее вещество, не имеющего регистрации в СНГ, но внесенного в Международные справочники - главам 1, 2, пунктам 1, 2, 3, главы 3, пунктам 1, 2, 3 главы 4, главам 5-8 приложения 4, приложениям 5, 6;
для пестицида, содержащего новое неизвестное действующее вещество и производящегося на территории Республики Казахстан или стран СНГ - главам 1, 2, пунктам 1, 2, 3 главы 3, пунктам 1, 2, 3 главы 4, главам 5-8 приложения 4, приложениям 5, 6;
для нового микробиологического препарата - пунктам 1-6 главы 9, главе 5 приложения 4, приложениям 5, 6 к настоящим Правилам;
5) методы определения остаточных количеств пестицида в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды;
6) нормативы содержания пестицида в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды (максимально допустимый уровень пестицида в растениеводческой продукции, предельно допустимая концентрация пестицида в воде водоемов санитарно-бытового назначения, предельно допустимая концентрация пестицида в воздухе рабочей зоны, ориентировочно безопасный уровень воздействия пестицида в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе, предельно допустимая концентрация пестицида в почве);
7) образец тарной этикетки с информацией на государственном и русском языках согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
8) рекомендации по применению пестицида согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Все материалы на пестициды, находящиеся в научно-исследовательских организациях, а также в государственных учреждениях, участвующих в экспертизе, не подлежат разглашению.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).

3) пестицидтiң өндiрiстiк сынағы нәтижесi 3 қосымшаға сәйкес 2 дана;
4) тiркеуге берген өтiнiшiмен пестицидтiң материалы осы Ережедегi 4 қосымшаға сәйкес 2 дана; көрсетiлген материалдар дискетте жазылады;
пестицидтердiң қолдану аумағы кеңейгенде - 1 және 2 тарауға сәйкес 4 қосымша;
саудалық атауы мен өндiрушiсi өзгергенде 1 тараудағы 1 және 2 тармақшалар 3 бөлiмдегi 3 тараудағы 4 қосымша;
пестицидтiң препараттық формасы өзгергенде - 1, 2, тарау 3 бөлiмi, 3 тарау 2, 3 бөлiмдер, 4 тарау 4, 5, 6 қосымшалар;
құрамын құрайтын әсерлi заты белгiлi Қазақстанда және ТМД мемлекеттерiнде лицензиялық келiсiммен өндiрiлетiн пестицидтер үшiн - 1, 2 тарау 1, 2 бөлiмшелер, 3 бөлiмдегi 3 тарау 4 және 5 қосымшаға;
құрамын құрайтын әсерлi заты белгiлi құрамдастырылған пестицидтер үшiн тiркелушi (мәлiмдеушi) - тараудағы 1, 2, бөлiмдегi 3, 3 тараудағы 2, 3 тараудағы 4, 5, 6 қосымшалар;
негiзi микроорганизмдерден (микробиологиялық препараттардан) титрлық өзгергенде, препараттық формасы ауысқан пестицидтер үшiн тiркелушi (мәлiмдеушi) - бөлiмдердегi 1, 5, 6 тарау 9 қосымша 4, қосымшамен 5, 6;
жаңа белгiсiз әсер етушi заты бар, ТМД мемлекеттерiнде тiркелуде жоқ, бiрақ Халықаралық анықтамаға енген пестицидтер үшiн тарау 1, 2 бөлiмдегi 1, 2, 3, 3 тарау бөлiмдегi 1, 2, 3 тарау 4, тараулар 5 - 8 қосымша 4, қосымшалар 5, 6;
жаңа белгiсiз әсер етушi заты бар, Қазақстан Республикасы территориясында немесе ТМД елдерiнде өндiрiлетiн пестицидтер үшiн тараулар 1, 2 бөлiмдегi 1, 2, 3 тарау 3, бөлiмдегi 1, 2, 3 тармақтар, 4 тарау 5 - 8, 4 қосымша, 5, 6 қосымшалар;
микробиологиялық жаңа препараттар үшiн - 9 тараудағы бөлiмдер 1-6 тарау 5, 4 қосымша, 5, 6 қосымшалар осы негiзгi Ережеге сай.
5) өсiмдiктерден өндiрiлетiн азықтарда және қоршаған орта нысандарында пестицидтiң қалдық мөлшерiн анықтау әдiстемесi;
6) өсiмдiктерден өндiрiлетiн азықтарда және қоршаған орта нысандарында пестицидтiң қалдық нормасы (өсiмдiк азықтарындағы пестицидтiң максималды жiберу деңгейi, суда су қоймаларындағы санитарлық-тұрмыстық мақсаттағы пестицидтiң шектелген жiберу концентрациясы, жұмыс орнындағы ауадағы шектелген жiберу концентрациясы, жұмыс аймағындағы және атмосфералық ауадағы пестицидтiң жобаланған қауiптi әсер етуi, топырақтағы пестицидтiң шектелген жiберу концентрациясы);
7) осы Ереженiң 6 қосымшасына сүйене отырып ыдыс этикеткасының үлгiсi мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде ақпараттар бередi;
8) осы Ереженiң 5 қосымшасына сүйенiп пестицидтердi қолданудың ұсыныстары берiледi.
Сараптамаға берiлген ғылыми-зерттеу ұйымдары, сонымен бiрге мемлекеттiк мекемелердегi барлық пестицидтердiң материалдарын жария етуге болмайды.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.

30. Для регистрации пестицидов, производимых (формулируемых) в Казахстане и странах СНГ по соглашению с иностранной фирмой-регистрантом, проводятся их регистрационные и производственные испытания в сравнении с зарегистрированным пестицидом-оригиналом и представляются следующие документы:
1) материалы согласно абзаца пятого подпункта 4) пункта 29 настоящих Правил;
2) рецептура препаративной формы;
3) технические условия на производство (формуляцию);
4) результаты регистрационных и производственных испытаний;
5) образец тарной этикетки согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
6) копия соглашения;
7) разрешение иностранной фирмы-регистранта на регистрацию в Республике Казахстан производимого (формулируемого) пестицида.
31. Если пестицид, производимый (формулируемый) в Казахстане по соглашению, не регистрируется на отечественного производителя, в Минсельхоз представляются копия соглашения и стандарт организации на производство (формуляцию); регистрационное удостоверение при этом не выдается. На каждую партию произведенного пестицида представляется документ о производителе действующего вещества.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
32. В "Списке пестицидов (ядохимикатов)" для пестицидов, производимых (формулируемых) в Казахстане и странах СНГ по соглашению, указывается производитель действующего вещества. При замене в процессе производства (формуляции) пестицида производителя действующего вещества или изменении рецептуры препаративной формы проводятся новые регистрационные и производственные испытания.
33. Общий срок проведения экспертизы одного пестицида не должен превышать 30 дней.
34. Одновременно материалы на пестицид и регистрационные материалы направляются в государственные органы в области охраны окружающей среды и здравоохранения для согласования регистрации.
Последующая регистрация пестицидов (расширение сферы применения, перерегистрация) согласовывается вышеуказанными органами без представления экспертных заключений.
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
35. После утверждения регистрационных материалов зарегистрированному пестициду присваивается государственный регистрационный номер, а регистранту (заявителю) выдается регистрационное удостоверение установленной формы с соответствующими степенями защиты согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Дата и номер регистрации и перерегистрации фиксируются в специальном каталоге и указываются в "Списке пестицидов (ядохимикатов)".
Оригинал регистрационного удостоверения выдается регистранту (заявителю), копия хранится в Минсельхозе.

30. Қазақстанда және ТМД елдерiнде шетел фирмасы-тiркелушiнiң келiсiмiмен өндiрiлiп (формуляцияланатын) тiркелетiн болса, тiркеу және өндiрiстiк сынақтар тiркелген түпкi негiзгi пестицидпен салыстырылып сыналады және мынандай құжаттар берiледi:
1) осы Ережедегi бесiншi бөлiмшедегi абзацтағы 4) бөлiмнiң 29 келiсiп материалдар берiледi;
2) препараттық форма рецептурасы;
3) өндiруге (формуляцияға) техникалық шарты;
4) тiркеу және өндiрiстiк сынақтардың нәтижелерi;
5) осы Ережедегi 8 қосымшаға байланысты ыдыс этикеткасының үлгiсi;
6) келiсiм көшiрмесi;
7) Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн (формуляцияланатын) пестицидке шетелдiк тiркелушi-фирма рұқсаты.
31. Егер пестицид, Қазақстанда келiсiм арқылы өндiрiлiп (формуляцияланып) бiрақ отандық өндiрушiге тiркелмейтiн болса онда Ауылшарминге өндiруге (формуляциялауға) келiсiмнiң көшiрмесi және ұйымның стандарты; бұл жағдайда тiркеулiк куәлiк берiлмейдi. Әрбiр өндiрiлген пестицид партиясына әсерлi затын өндiрушiсi жайлы құжат берiледi.
Ескерту. 31-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
32. "Пестицидтердiң тiзiмiнде (улы химикат)" тiркелетiн пестицидке Қазақстанда және ТМД елдерiнде келiсiм арқылы өндiрiлген (формуляцияланған) пестицидке оның әсерлi затын шығарушысы жазылады.
Пестицидтi өндiру (формуляциялау) кезiнде әсерлi затын өндiрушiсiн ауыстырып немесе препараттық форма рецептiн өзгертсе онда тiркеудiң күшiн жоюға және қайтадан тiркеу және өндiрiстiк сынақты қайта жүргiзедi.
33. Сараптама жүргiзудiң жалпы мерзiмi бiр пестицид үшiн 30 күннен аспауы керек.
34. Пестицид жайлы оның материалдары және тiркеу құжаттары бiр мерзiмде қоршаған ортаны қорғау және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік органдарға тiркеу келiсiмiне жiберiледi.
Келесi пестицидтердi тiркеу (қолдану аумағы кеңейген, қайта тiркеу) жоғарғы мекемелермен сараптамалық қорытынды бермей-ақ келiсiледi.
Ескерту. 34-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
35. Пестицидтiң тiркеу материалдары бекiтiлген соң мемлекеттiк тiркеу номерi берiледi, осы Ережедегi 7 қосымшаға сәйкес белгiленген үлгiде арнайы қорғаныш нысан бойынша жасалынған тiркеулiк куәлiк берiледi. Тiркеу және қайта тiркеудiң номерi арнайы тiзiмдемеде тiркеледi және "Пестицидтердiң тiзiмiнде (улы химикаттардың)" көрсетiледi.
Тiркеулiк куәлiгiнiң түп нұсқасы тiркелушiге (мәлiмдеушiге) берiледi, көшiрмесi Ауылшарминде сақталады.

36. Срок действия государственной регистрации пестицида 10 лет, по истечении которых он подлежит перерегистрации с учетом изменений требований к регистрации.
37. Допускается временная регистрация пестицида на срок не более 2 лет в следующих случаях, если:
1) материалы о пестициде на момент государственной регистрации не представлены в полном объеме, но имеются положительные заключения государственных органов в области охраны окружающей среды и здравоохранения по представленным регистрационным материалам на указанный пестицид;
2) для борьбы с отдельными вредными и особо опасными вредными организмами, а также карантинными объектами на территории Республики Казахстан, распространение которых в соответствии с фитосанитарным прогнозом может ухудшить фитосанитарную обстановку, отсутствуют пестициды необходимого назначения, но имеются положительные рекомендации научно-исследовательских институтов и регистрация указанного пестицида в государствах СНГ по аналогичной сфере применения (на той же культуре и против тех же вредных организмов).
При этом для регистрации указанного пестицида на срок до 10 лет в случае, указанном в подпункте 1), регистрант (заявитель) в течение срока временной регистрации пестицида представляет недостающие материалы, а в случае, указанном в подпункте 2), проводятся регистрационные и производственные испытания пестицида и его токсикологическая оценка с дальнейшим согласованием регистрации препарата в государственных органах в области охраны окружающей среды и здравоохранения.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
38. В случае временной регистрации пестицида Минсельхозом определяется площадь, на которой возможно его применение, с учетом назначения препарата, целевого объекта и общей площади выращивания культуры.
39. При получении ранее неизвестных данных об опасности пестицида, а также при изменении рецептуры или технологии производства пестицида государственная регистрация может быть отменена.
40. Сведения о запрете пестицида указываются в ежегодных дополнениях к "Списку пестицидов (ядохимикатов)".
41. Основаниями для отказа в государственной регистрации пестицида являются:
1) неполное представление документов, указанных в пункте 28 настоящих Правил;
2) оформление представленных документов с нарушением требований настоящих Правил;
3) отсутствие согласований регистрации государственными органами в области охраны окружающей среды и здравоохранения;
4) получение ранее неизвестных данных об опасности пестицида для здоровья человека и окружающей природной среды;

36. Мемлекеттiк тiркеудiң күшiнде болу мерзiмi 10 жыл, тiркеу талаптарының өзгерiстерiне сәйкес мерзiмi бiткен пестицидтер қайта тiркеуге алынады.
37. 1) мемлекеттік тіркеу сәтіне пестицид туралы материалдар толық көлемде берілмеген, бірақ көрсетілген пестицидке арналған ұсынылған тіркеу материалдары бойынша қоршаған ортаны қорғау және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік органдардың оң қорытындылары бар болған;
2) таралуы фитосанитариялық болжамға сәйкес фитосанитариялық жағдайды нашарлатуы мүмкін жекелеген зиянды және аса қауіпті зиянды организмдермен, сондай-ақ карантиндік объектілермен Қазақстан Республикасының аумағында күресуге арналған пестицидтердің қажетті түрі болмаған, бірақ ғылыми-зерттеу институттарының оң ұсынымдары мен ұқсас қолдану саласы бойынша (дәл сол дақылда және дәл сол зиянды организмдерге қарсы) көрсетілген пестицидті ТМД мемлекеттерінде тіркелгенін растау болған жағдайларда пестицидті 2 жылдан аспайтын мерзімге уақытша тіркеуге жол беріледі.
Бұл ретте көрсетілген пестицидті 10 жылға дейінгі мерзімге тіркеу үшін 1) тармақшада көрсетілген жағдайда тіркелуші (мәлімдеуші) пестицидті уақытша тіркеу мерзімі ішінде жетіспейтін мәліметтерді ұсынады, ал 2) тармақшада көрсетілген жағдайда соңынан препаратты қоршаған ортаны қорғау және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік органдармен келістіре отырып, пестицидті тіркеулік және өндірістік сынаулар және оны токсикологиялық бағалау өткізіледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
38. Пестицид уақытша тiркелген жағдайда, Ауылшарминi арқылы пестицидтiң қолдануы, нысанның мақсаты және жалпы өсiру алаңы мен дақылдардың жалпы көлемi анықталады.
39. Пестицидтiң қауiптiлiгi туралы бұрын белгiсiз мәлiметтер алынған кезде, сонымен бiрге пестицидтi өндiру технологиясы немесе рецептурасы өзгертiлген болса мемлекеттiк тiркеуден алынуы мүмкiн.
40. Пестицидке тыйым салынғаны жөнiндегi деректер жыл сайынғы шығатын "Пестицидтердiң тiзiмiнде (улы химикаттардың)" толықтыруларында көрсетiледi.
41. Пестицидтi мемлекеттiк тiркеуге алмаудың негiздерi болып:
1) осы Ереженiң 28 тармағында көрсетiлгенi бойынша берiлген құжаттардың толық болмауы;
2) осы Ереженiң талаптарына сай болмай құжаттардың бұзылып толтырылмауы;
3) қоршаған ортаны қорғау және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік органдарда тiркелмеуi келiсiмдерiнiң болмауы;
4) пестицидтiң адам денсаулығына және қоршаған табиғи ортаға қауiптi әсерi жайлы бұрын белгiсiз мәлiметтердiң алынуы;

5) нарушение методик проведения регистрационных или производственных испытаний пестицида;
6) существенные отличия рекомендуемых к регистрации норм расхода пестицидов от зарегистрированных в большинстве стран СНГ на аналогичных культурах и против тех же вредных организмов;
7) изменения рецептуры и технологии производства пестицида, смена производителя действующего вещества (для пестицидов, производимых в Казахстане и странах СНГ по соглашениям).
Сноска. Пункт 41 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
5. Перерегистрация пестицидов (ядохимикатов)
42. Перерегистрации подлежат ранее зарегистрированные пестициды, срок регистрации которых истек. Перерегистрация пестицидов осуществляется без повторных регистрационных и производственных испытаний.
43. Перерегистрации не подлежат пестициды, по которым получены новые ранее неизвестные данные об их опасности или недостаточной эффективности при их применении в производстве.
При недостаточной биологической эффективности норм расхода зарегистрированного пестицида при применении в производстве, а также при изменении состава и содержания компонентов препаративной формы, производителя действующего вещества проводятся новые регистрационные и производственные испытания для определения эффективных норм расхода.
44. Для перерегистрации пестицидов регистрант (заявитель) подает следующие документы:
1) заявку в 2 экземплярах с подтверждением торгового названия пестицида, производителя, действующего вещества, препаративной формы и ее состава, регламентов использования (применения);
2) оригинал ранее выданного регистрационного удостоверения;
3) новые материалы, которые не вошли в ранее поданные материалы.
Заявка на перерегистрацию и другие документы подаются за два месяца до истечения срока регистрации.
45. Регистрант (заявитель) представляет информацию обо всех изменениях в химическом составе и рецептуре пестицида и появлении новых данных о его опасности.
Приложение 1
к Правилам проведения регистрационных,
производственных испытаний и государственной
регистрации пестицидов (ядохимикатов)
в Республике Казахстан
Почвенно климатические зоны, в которых необходимо провести
регистрационные и производственные испытания пестицидов для
распространения регистрации на всю территорию
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
____________________________________________________________________
Район воз-| Административное     | Сумма   |Коэффи-   |  Культуры  |
делывания |      деление        |темпера- |циент     |            |
культур   |                     |тур, С о   |увлажнения|            |
__________|_____________________|_________|__________|____________|

5) пестицидтi тiркеу және өндiрiстiк сынақты жүргiзудiң әдiстемелiгiнiң бұзылуы;
6) көптеген ТМД елдерiндегi ұқсас дақылдардың тура сондай зиянкестерiне қарсы тiркелген қолдану мөлшерiнен тiркеуге ұсынылған мөлшердiң айтарлықтай айырмашылығының болуы;
7) пестицидтiң өндiру технологиясы және рецептурасының өзгеруiне, әсерлi затының өндiрушiсi ауысқанда (Қазақстан және ТМД  елдерiнде келiсiммен өндiрiлетiн пестицидтер үшiн).
Ескерту. 41-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
Пестицидтердi (улы химикаттарды) қайта тiркеу
42. Қайта тiркеуге бұрын тiркелген, мерзiмi өтiп кеткен пестицидтер жатады. Қайта тiркеу пестицидтерге қайталап сынақ жүргiзбей-ақ жүзеге асырылады.
43. Пестицидтiң қауiпсiздiгi немесе өндiрiсте тиiмдiлiгi жеткiлiксiз, бұрын белгiсiз мәліметтер алынған жағдайда қайта тiркеуге алынбайды.
Пестицидтi өндiрiсте қолданған кезде биологиялық тиiмдiлiгi тiркелген қолдану мөлшерiнде жеткiлiксiз болғанда, сонымен бiрге құрамы және препараттық формасының компоненттiк құрылымы өзгергенде, әсерлi затын өндiрушi тиiмдi қолдану мөлшерiн анықтау үшiн жаңадан тiркеу және өндiрiстiк сынақты жүргiзедi.
44. Тiркелушi (мәлiмдеушi) пестицидтi қайта тiркеуге мынандай құжаттар бередi:
1) өтiнiш 2 дана пестицидтiң саудалық атауы расталған, өндiрушiсi, әсерлi заты, препараттық формасы және оның құрамы, пайдалану (қолдану) регламентi;
2) бұрын берiлген тiркеулiк куәлiктiң түп нұсқасы;
3) бұрын берiлген материалдарға кiрмеген жаңа материалдар.
Қайта тiркеуге өтiнiш және басқа құжаттарды тiркеу мерзiмi бiтуiне екi ай қалғанға дейiн бередi.
45. Тiркелушi (мәлiмдеушi) пестицидтiң құрамындағы барлық өзгерiстерi және рецептурасы оның қауiптiлiгi жөнiндегi жаңа мәлiметтердiң пайда болуы жайлы ақпараттар бередi.
Қазақстан Республикасында
пестицидтердi (улы химикаттарды)
тiркеулiк, өндірістік сынақтарын
жүргiзу және мемлекеттiк тiркеудiң
Ережесiне
1 қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ бұрыштағы атауына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
Пестицидтерді тіркеу және өндірістік сынақты жүргізетін Қазақстан Республикасының барлық аумағына таралуына қажетті тіркеудің ауа райы - топырағы климаты
___________________________________________________________________
Дақылдарды|Әкімшілік |Температура  | Ылғалдану   | Дақылдар
өсіретін | бөлінуі  |  жиынтығы   |коэффициенті |
аудан   |          |    С о Ғ    |             |
___________________________________________________________________

Север    Акмолинская           2500-3400  0,55-1,0   яровые
Северо-Казахстанская                        зерновые,
Костанайская                                картофель,
Карагандинская                              кормовые
травы,
овощные
__________________________________________________________________
Юг       Южно-Казахстанская    3400-4000  0,33-0,55  озимые и
Алматинская                                 яровые
Жамбылская                                  зерновые,
Кызылординская                              свекла,
соя, нут,
сафлор,
плодово-
ягодные,
виноград-
ники,
хлопчатник,
овощные
__________________________________________________________________
Запад     Западно-Казахстанская  3400-4000  0,33-0,55  озимые и
Атырауская                                   яровые
Актюбинская                                  зерновые,
Мангистауская                                просо,
кормовые
травы,
картофель,
бахчевые,
овощные
__________________________________________________________________
Восток    Восточно-Казахстанская 1600-2000   1,33      яровые
Павлодарская                                 зерновые,
овощные,
картофель,
подсолнечник
__________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам проведения регистрационных,
производственных испытаний и государственной
регистрации пестицидов (ядохимикатов)
в Республике Казахстан
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Казахский научно-исследовательский институт
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
Конфиденциально
Утверждаю
Директор Казахского
научно-исследовательского
института ______________
________________________
"__" ____________200_г.
Отчет
о результатах регистрационных (производственных)
испытаний по оценке биологической и хозяйственной
эффективности пестицида
1. Пестицид (торговое название), препаративная форма, страна-регистрант, действующее вещество (по ISO), назначение (фитосанитарное)
2. Место проведения испытаний
3. Культура, сорт, возраст насаждений, схема посадки
4. Почва (тип, механический состав, содержание гумуса, рН)
5. Агротехника (предшественник, обработка почвы, сроки сева, норма высева, ширина междурядий, мероприятия по уходу за посевами)
6. Вредные организмы (указать конкретные вредные объекты, против которых испытывается препарат)
7. Варианты опыта
8. Вид опыта (полевой - мелкоделяночный, производственный), площадь опытных делянок, количество повторностей
9. Сроки (фаза развития сельскохозяйственных культур и вредных организмов) и способы применения препарата (сплошные обработки, барьерные обработки, малообъемное, ультрамалообъемное опрыскивание, применение в виде отравленных приманок, фумигация складских помещений и т.д.)

Солтүстік  Ақмола,      2500-3400      0,55-1,0   жаздық дәнді
Солтүстік-                             дақылдары,
Қазақстан,                             карточка, мал
Қостанай,                              азықтық,
Қарағанды                              көкөністер
Оңтүстік   Оңтүстік     3400-4000      0,33-0,55  күздік және
Қазақстан,                             жаздық дәнді
Алматы,                                дақылдар, күріш,
Жамбыл,                                қызылша, қытай
Қызылорда                              бұршақ, нұт,
мақсары, бақша,
жеміс, жүзім,
мақта, көкөністер
Батыс      Батыс-       3400-4000      0,33-0,55  Күздік, жаздық
Қазақстан,                             дәнді дақылдар,
Атырау,                                тары мал азықтық,
Ақтөбе,                                карточка,
Маңғыстау                              бақшалық,
көкөністер
Шығыс      Шығыс-       1600-2000      1,33       Жаздық дәнді
Қазақстан,                             дақылдары,
Павлодар                               көкөніс,
карточка, күнбағыс
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында
пестицидтердi (улы химикаттарды)
тiркеулiк, өндірістік сынақтарын
жүргiзу және мемлекеттiк тiркеудiң
Ережесiн
2 қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ бұрыштағы атауына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Қазақтың өсімдік қорғау ғылыми-зерттеу институты
Жарияланбайды
Бекітемін
Қазақтың ғылыми зерттеу
институтының директоры
_______________________
"___"______ 200_ ж.
Есеп
пестицидтің тіркеулік (өндірістік) сынақтың
биологиялық және шаруашылық тиімділігі нәтижесіне баға
1. Пестицидтің (саудалық атауы), препараттық формасы, тіркелуші мемлекет, әсерлі заты (ІSO бойынша) қолдануы (фитотазалығы)
2. Сынақ жүргізілетін орны
3. Дақыл, сорты, екпе ағаш жасы, отырғызу схемасы
4. Топырағы (түрі, механикалық құрамы, гумус (шірінді) мөлшері, рН)
5. Агротехника (алғы егіс, топырақты өңдеу, егу мерзімі, егу нормасы, қатараралық ені, егістікті өңдеу шаралары)
6. Зиянды организмдер (қарсы препарат сынағы, нақты зиянды объектіні көрсету)
7. Тәжірибе схемасы
8. Тәжірибе түрі (далалық шағын мөлдекте, өндірістік) тәжірибе мөлдегінің көлемі, қайталау саны
9. Пестицидті қолдану мерзімі (ауыл шаруашылық дақылдарының және зиянды организмдердің өсіп өну даму кезеңі) және тәсілдері (жалпылай бүрку, кедергілер арқылы бүрку, шағын мөлшерде, ультрашағын мөлшерде бүрку, улы қармақ жемді пайдалану, қамбалық орындарды фумигациялау және т.б.)

10. Тип опрыскивателя, норма расхода рабочей жидкости
11. Особенности погодных условий текущего года (количество осадков, температура и влажность воздуха) (привести в сравнении со среднемноголетними показателями)
12. Методика проведения учетов вредных организмов
13. Методика проведения учета урожая
14. Биологическая и хозяйственная эффективность (привести в виде таблиц)
15. Наблюдаемое побочное действие пестицида, в том числе на нецелевые объекты (указать виды), отметить влияние на кожу, органы дыхания работающих с препаратом, другие отрицательные эффекты (если отмечены)
16. Содержание остаточных количеств испытываемого препарата в сельскохозяйственной продукции и объектах окружающей среды (если изучалось)
17. Обсуждение результатов опыта, конкретные выводы о биологической и хозяйственной эффективности испытываемого пестицида
18. Предложения о целесообразности регистрации пестицида в испытанных нормах расхода или о продолжении регистрационных или производственных испытаний с целью их уточнения, а также по регламентам применения рекомендуемого к регистрации препарата.
Исполнители работы:
Инициалы, фамилия, должность,                 Подпись
ученая степень, ученое звание
___________________________________________________________________
Приложение 3
к Правилам проведения регистрационных,
производственных испытаний и государственной
регистрации пестицидов (ядохимикатов)
в Республике Казахстан
Утверждаю
Начальник территориальной
инспекции Комитета государственной
инспекции в агропромышленном
комплексе Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
по _______________ области
_________________Ф.И.О.
"__" ____________200_г.
Акт производственной проверки
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
Производственная проверка пестицида _________ (действующее
вещество) фирмы ___________ против _______________ (вредные организмы)
Мы, начальник отдела защиты и карантина растений областной
территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в
агропромышленном комплексе  _____________________________ (Ф.И.О.),
начальник районной территориальной инспекции Комитета государственной
инспекции в агропромышленном комплексе ________________ района
______________________________________________(Ф.И.О.), руководитель
хозяйства (или аким сельского округа) ______________ (Ф.И.О.),
ответственный исполнитель ____________(Ф.И.О.) составили настоящий акт
в том, что на землях __________ (хозяйства или сельского округа),
___________ района, _____________ области проведена производственная
проверка препарата ______________ фирмы "_________" против
_____________ (вредных организмов) на посевах (или землях
несельскохозяйственного использования)
________________________________________________.
Используемая аппаратура ____________________________________.
Площадь опытных делянок ______________ га.
Кратность обработки _________________ (число обработок).
По результатам проверки препарат _____________________________
рекомендуется для регистрации в норме расхода ______ (л/т. л, кг/га)
против ________(вредных организмов) на посевах (или на землях
несельскохозяйственного использования) __________________
методом ____________________.
Отчет по итогам проверки на ___ стр. прилагается
Руководитель хозяйства (или аким сельского округа)___________ Ф.И.О.
Начальник отдела защиты и карантина
растений областной территориальной
инспекции Комитета государственной
инспекции в агропромышленном комплексе _________________ Ф.И.О.
Начальник территориальной инспекции
Комитета государственной инспекции
в агропромышленном комплексе ___________ района ___________________ области _______________ Ф.И.О.
Ответственный исполнитель _________________________________ Ф.И.О.
"___" ____________________ 200_ г.
__________________________________________________________________
Приложение 4
к Правилам проведения регистрационных,
производственных испытаний и государственной
регистрации пестицидов (ядохимикатов)
в Республике Казахстан
Материалы, прилагаемые к заявке на регистрацию
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
Конфиденциально
Глава 1. Заявление регистранта

10. Бүріккіштердің түрі, жұмыс сұйықтықтарының жұмсалу мөлшері
11. Ағымдағы жылдағы ауа райының ерекшеліктері (жауын шашын мөлшері, температурасы және ауаның ылғалдылығы) (орташа көпжылдық көрсеткіштермен салыстыра кету)
12. Зиянды организмдерді есепке алу әдістемесі
13. Өнімді есепке алу әдістемесі
14. Биологиялық және шаруашылық тиімділігі (кесте түрінде келтіру)
15. Пестицидтің қосымша әсерінің байқалуы, оның ішінде мақсатсыз объектілерге (түрлерін көрсету), теріге әсерін байқау, препаратпен жұмыс істейтіндердің тыныс жолдары, басқа да қолайсыз тиімсіз жақтары
16. Сынақтан өткен пестицидтің қоршаған орта объектілері және ауыл шаруашылық азықтарындағы қалдық құрамдарының мөлшері
17. Сынақтан өткен пестицидтің биологиялық және шаруашылық тиімділігінің нәтижесін талдап нақты қорытындылау
18. Препараттың сыналған нормасын тіркеу мақсатына ұсыныстар немесе қолдану регламентін, тіркеу және өндірістік сынау арқылы жалғастырып, мақсатты анықтау арқылы пестицидті тіркеуге ұсыну
Жұмысты орындаушылар:
Әкесінің аты, фамилиясы, лауазымы,                  Қолы
ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы
Қазақстан Республикасында
пестицидтердi (улы химикаттарды)
тiркеулiк, өндірістік сынақтарын
жүргiзу және мемлекеттiк тiркеудiң
Ережесiне
3 қосымша
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Агроөнеркәсіп кешеніндегі
мемлекеттік инспекция
комитетінің облыстық аумақтық
инспекциясының бастығы
_____________________
А.Ж.Ф.
"____" ________ 200 ж.
Өндірістік тексеру актісі
өндірістік сынақтан тексерілген препарат ___________ (әсерлі заты)
фирмасы _________ қарсы ___________________ (зиянды организмдер)
Біз төмендегі қол қоюшылар, _________ Агроөнеркәсіп кешеніндегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының өсімдіктерді қорғау және карантин бөлімінің бастығы ______________ (А.Ж.Ф.), Агроөнеркәсіп кешеніндегі Мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясының бастығы ________________ (А.Ж.Ф.), шаруашылық басшысы (немесе ауыл әкімі округі)____________ (А.Ж.Ф.), жұмысқа жауапты орындаушы _________ (А.Ж.Ф.), осы актіні толтырдық, онда _______ жерінде (шаруашылығы немесе ауыл әкімінің округі) _________ ауданы, _________ облысында препарат __________ фирма  "_____" өндірістік тексеру сынағы ________ қарсы ________ егістікте (немесе ауыл шаруашылығына жарамсыз жерде) ____________________
Қолданылған аппаратура______ Тәжірибе мөлтегінің көл ____ га.
Бүрку еселігі _________________________________ (бүрку саны).
Тексеру барысының нәтижесіне сүйеніп препарат ____ егістікте (немесе ауылшаруашылығына жарамсыз жерде) ___ қарсы (зиянды организмдерге) қолдану мөлшері _____ (л/т. кг/га), ______ тәсілімен қолдануға ұсыныс береді.
Тексерілген қорытындысына _____ бет есеп беріледі.
Шаруашылық басшысы (немесе ауыл округінің әкімі          А.Ж.Ф.
_____ облыстық аумақтық өсімдіктерді қорғау
және карантин бөлімінің бастығы                          А.Ж.Ф.
____ аудандық аумақтық басқарманың бастығы               А.Ж.Ф.
Жұмысты жауапты орындаушы
"____" _______ 200 ж.
Қазақстан Республикасында
пестицидтердi (улы химикаттарды)
тiркеулiк, өндірістік сынақтарын
жүргiзу және мемлекеттiк тiркеудiң
Ережесiне
4 қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ бұрыштағы атауына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
Тіркеуге өтінішіне ұсынылған материалдар
Жарияланбайды
Тарау 1. Тіркелуші өтініші

1. Регистрант (название, адрес, телефон, факс)
2. Производитель продукта и действующего вещества
(название, адрес, телефон, факс)
3. Разрешение регистранту представлять производителя
при регистрации пестицида в Республике Казахстан
4. Отличительное (торговое) название пестицида
5. Назначение пестицида
6. Действующее вещество (действующие вещества)
(по ISO, IUPAK, N CAS)
7. Химический класс
8. Концентрация (г/л или г/кг)
9. Препаративная форма
10. Регистрация в других странах (номер регистрационного
удостоверения, дата выдачи, сфера и регламенты применения)
Глава 2. Сведения по биологическим свойствам
1. Спектр действия
2. Сфера применения (на каких культурах предполагается
регистрация, вредный организм (в том числе латинское название)
3. Рекомендуемая норма расхода и способ применения
4. Рекомендуемые регламенты применения (срок, кратность,
интервал между обработками, ограничения)
5. Рекомендуемый срок ожидания (в днях до сбора урожая)
6. Механизм действия на вредные организмы
7. Продолжительность защитного действия
8. Селективность
9. Скорость воздействия
10. Совместимость с другими пестицидами
11. Биологическая эффективность (полевые мелкоделяночные и
производственные испытания)
12. Фитотоксичность, толерантность культур
13. Возможность возникновения резистентности
14. Результаты биологической оценки в других странах
15. Результаты изучения остаточных количеств пестицида в
сельскохозяйственных культурах и объектах окружающей среды в
других странах
16. Срок токсичности пестицида после обработки
Глава 3. Физико-химические свойства
1. Физико-химические свойства действующего вещества
1) действующее вещество (по ISO, IUPAK, N CAS);
2) структурная формула (указать оптические изомеры);
3) эмпирическая формула;
4) молекулярная масса;
5) агрегатное состояние;
6) цвет, запах;
7) давление паров в мм. рт. ст. при 1-20 о С и 40 о С;
8) растворимость в воде;
9) растворимость в органических растворителях, мг/100 мл;
10) коэффициент распределения п-октанол/вода;
11) температура плавления;
12) температура кипения и замерзания;
13) температура вспышки и воспламенения;
14) стабильность в водных растворах (рН 3-5, 7, 10)
при t -20 о С, в том числе при низких концентрациях (менее 1 мг/дм 3 );
15) плотность (в случае газообразного состояния вещества
указать при t -0 о С и 760 мм. рт. ст.).
2. Физико-химические свойства технического продукта
1) чистота технического продукта, качественный и количественный
состав примесей;
2) агрегатное состояние;
3) цвет, запах;
4) температура плавления;
5) температура вспышки и воспламенения;
6) плотность (в случае газообразного состояния вещества,
плотность указать при t -0 о С и 760 мм.рт.ст.);

1. Тіркелуші (атауы, мекен-жайы, телефон, факсы)
2. Өнімді өндіруші және әсерлі заты (атауы, мекен-жайы, телефон, факсы)
3. Қазақстан Республикасында тіркелушіге өндірушінің рұқсатын ұсыну
4. Айырмашылық атауы (саудалық)
5. Пестицидтің қолдануы
6. Әсерлі заты (ІSO, ІUPAK, N CAS)
7. Химиялық класы
8. Концентрациясы (г/л немесе г/кг)
9. Препараттық формасы
10. Басқа мемлекеттерде тіркелуі (тіркеу куәлігінің нөмері, қолдану саласы және регламенті)
Тарау 2. Биологиялық ерекшелігіне байланысты мағлұмат
1. Әрекет спектрі
2. Зиянды организмдерге (латынша атауы) қолдану аясы (тіркеу қандай дақылдарға жорамалданады)
3. Ұсынылған қолдану мөлшері және қолдану тәсілі
4. Ұсынылған қолдану регламенті (бүркуді жүргізу мерзімі, бүрку аралығындағы еселік, шектелуі)
5. Ұсынылған күту мерзімі (өнімді жинауға дейінгі күні)
6. Зиянды организмге әсер ету механизмі
7. Қорғау әсерінің ұзақтығы
8. Іріктемелігі
9. Әсер ету жылдамдығы
10. Басқа препаратпен қосылуы
11. Биологиялық тиімділігі (далалық кіші мөлдектерде және өндірістік сынақтарда)
12. Дақылдарға фитоуыттылығы, толеранттығы
13. Резистентность (бейімделушіліктің) пайда болу мүмкіндігі
14. Басқа мемлекеттердегі биологиялық бағаларының нәтижесі
15. Басқа мемлекеттердегі ауыл шаруашылығы дақылдарындағы және қоршаған объектілердегі пестицидтердің қалдықты мөлшерінің айқындаудың нәтижелері
16. Пестицидті бүркігеннен кейінгі улылығының мерзімі
Тарау 3. Физикалық-химиялық қасиеті
1. Әсерлі затының физика-химиялық ерекшелігі:
1) әсерлі заты (ІSO, ІUPAK, N CAS);
2) құрылымдық формуласы (оптикалық изомерін көрсету);
3) эмпирикалық формуласы;
4) молекулярлық массасы;
5) агрегаттық күйі;
6) иісі, түсі;
7) бу қысымы мм. сын. бағ. t-20 о С және 40 о С;
8) суда еруі;
9) органикалық еріткіштерде еруі, мг/100 мл;
10) бөліну коэффициенті п-октонол/су;
11) балқу температурасы;
12) қайнау температурасы және қатуы;
13) тұтану температурасы және жалындауы;
14) сулы ерітіндінің тұрақтылығы (рН 3-5, 7, 10) t-20 о С,
аралығында оның ішінде төменгі құрамада (1мг/дм 3 кем емес);
15) тығыздығы (заттың газ күйіндегі жағдайы t-0 о С және 760 мм. сын. бағ.).
2. Техникалық өнімнің физика-химиялық қасиеті:
1) техникалық өнімдегі, қоспаның сандық сапалық қоспасы;
2) агрегаттық күйі;
3) иісі, түсі;
4) балқу температурасы;
5) тұтану температурасы және жалындауы;
6) тығыздығы (заттың газ күйіндегі жағдайы тығыздық көрсету t-0 о С және 760 мм. сын. бағ.);

7) термо- и фотостабильность;
8) аналитический метод для определения чистоты технического
продукта, а также позволяющий определить состав продукта, изомеры,
примеси и т.п.
3. Физико-химические свойства препаративной формы
1) химическое название для каждой составной части по ISО, IUPAK, N CAS;
2) функциональное значение составных частей в препаративной форме;
3) агрегатное состояние;
4) цвет, запах;
5) стабильность водной эмульсии или суспензии;
6) рН;
7) содержание влаги (%);
8) вязкость;
9) дисперсность;
10) плотность;
11) размер частиц (порошок, гранулы и т.п.);
12) смачиваемость;
13) температура вспышки;
14) температура кристаллизации, морозостойкость;
15) летучесть;
16) данные по слеживаемости;
17) коррозионные свойства;
18) качественный и количественный состав примесей;
19) стабильность при хранении.
Глава 4. Токсиколого-гигиеническая
характеристика препарата
1. Токсикологическая характеристика действующего
вещества (технический продукт)
1) острая пероральная токсичность (мыши, крысы) - LD50;
2) острая кожная токсичность - LD 50;
3) острая ингаляционная токсичность - LC 50;
4) механизм токсического действия (органы-мишени), клинические
проявления острой и хронической интоксикации;
5) раздражающее действие на кожу и слизистые оболочки;
6) замедленное нейротоксическое действие на курах (обязательно для фосфороорганических пестицидов, для других - при необходимости);
7) подострая пероральная токсичность (кумулятивные свойства),
коэффициент кумуляции;
8) подострая накожная токсичность;
9) сенсибилизирующее действие, иммунотоксичность;
10) хроническая токсичность (пороговые и неэффективные дозы);
11) онкогенность, определяемая введением испытуемого агента двум видам животных (мыши, крысы) в течение двух лет, с представлением материалов по выживаемости (таблицы или кривые), частоте злокачественных и доброкачественных опухолей всех гистологических типов и локализаций, определяемой по эффективному числу (количеству животных, доживших до появления или обнаружения первой опухоли) с учетом интеркуррентной смертности (метод Каплана-Мейера); данные по экспериментальному и историческому контролю;
12) тератогенность и эмбриотоксичность - с использованием методических подходов, позволяющих выявить аномалии у плодов и токсичность для плода;
13) репродуктивная токсичность по методу двух поколений и гонадотоксичность;
14) мутагенность:
тест Эймса на генные мутации с метаболической активацией и без активации;
цитогенетический тест in vitro в культуре лимфоцитов периферической крови человека (хромосомные аберрации);
цитогенетический тест in vivo в клетках костного мозга грызунов (хромосомные аберрации, микроядра).
Допускаются другие тесты, но не менее трех, включая тест Эймса и тест на млекопитающих in vivo;

7) жылу және бейне тұрақтылығы;
8) техникалық азықтағы тазалықты анықтаудың аналитикалық тәсілі, азықтағы құрамдарды анықтау, изомерлер, қоспалар құрамдарды анықтау мүмкіндігі т.б.
3. Препараттық формасы физика-химиялық қасиеті:
1) әр құрамдас бөлімінің ІSO, ІUPAK, N CAS бойынша химиялық атауы;
2) препараттық формасының құрамдас бөліміндегі функционалдық мәні;
3) агрегаттық күй;
4) иісі, түсі;
5) сулы эмульсия немесе суспензия тұрақтығы;
6) рН;
7) ылғалдылық құрамы (%);
8) жабысқақтық;
9) ыдырауы;
10) тығыздық;
11) бөлшек размері (ұнтақ, түйіршік т.б.);
12) сулануы;
13) тұтану температурасы;
14) кристалдану температурасы, суыққа төзімділігі;
15) ұшпалық;
16) нығыздығы жайлы мәліметтер;
17) коррозиялық қасиеті;
18) сандық және сапалық қоспа құрамы;
19) сақтау кезіндегі тұрақтылық.
Тарау 4. Токсикологиялық гигиеналық сипаттама
1. Әсерлі затқа токсикологиялық сипаттама (техникалық өнім):
1) пероральды өткір улы (тышқан, егеуқұйрық) LD 50;
2) теріге улылығы өткірлігі - LD 50;
3) ингаляциялық өткір улылығы - LD 50;
4) интоксикациялық созылмалы өткір клиникалық уланудың пайда болу механизмі (мүше нысаналары);
5) тыныс жолдары және теріні тітіркендіру;
6) біртіндеп тауықтың нерв жүйелеріне әсер етуі (фосфороорганикалық пестицидтерге арналған, басқаларға талапқа сай);
7) пероральды асты өткір улы (кумулятивті қасиетті) кумуляция коэффициенті;
8) теріасты өткір улануы;
9) иммунотоксичность, сескену әсері;
10) созылмалы улану (тиімсіз мөлшердің шегі);
11) жануарлардың екі түріне онкогендік агентті сынау (тышқан, егеуқұйрық) екі жыл аралығында тексерілген материалдардың тіршілік қабілетіне қарай (кесте, қисық сызықпен); қатерлі және қатерсіз ісіктердің жиілігі барлық гистологиялық түрі және таратпаушылығын тиімділігіне қарай санап анықтап (жануарлардың саны, алғашқы ісік пайда бола бастағанға дейінгі тірі қалғаны) интеркуррентті өлім (Каплана-Мейера); тарихи эксперименталды мәліметі бойынша;
12) жемістегі анамалии және улылығы, әдістемені пайдалана отырып тератогенносы және эмбриотоксикасын анықтау;
13) репродуктивті улылық екі ұрпақ тәсілімен және гонадотоксикалық;
14) мутагендік:
гендік мутация метаболиттік активация және активациясыз Эймс тестісі;
адамның перифериялық қаны лимфоциттерінің (хромосомдық аберрациялар) культурасындағы цитогенетикалық іn vіtro тестісі;
кемірушілердің сүйек миының (хромосомдық аберрациялар, микроядролар) цитогенетикалық іn vіvo тестісі.
Басқа тестілер жіберіледі, үштен кем емес, Эймс және сүт қоректілерге іn vіvo тест қосқанда.

15) метаболизм в организме млекопитающих, основные метаболиты, их токсичность, токсикокинетика и при необходимости токсикодинамика;
16) лимитирующий показатель вредного действия;
17) допустимая суточная доза (ДСД), мг/кг/вес тела человека;
18) метаболизм в объектах окружающей среды, в том числе в сельскохозяйственных растениях.
2. Токсикологическая характеристика препаративной формы
1) острая пероральная токсичность (мыши, крысы) - LD 50;
2) острая кожная токсичность - LD 50;
3) острая ингаляционная токсичность - LC 50;
4) раздражающее действие на кожу и слизистые оболочки;
5) подострая пероральная токсичность (кумулятивные свойства), коэффициент кумуляции;
6) подострая накожная токсичность (для пестицидов, обладающих выраженной дермальной опасностью);
7) подострая ингаляционная токсичность (для пестицидов, представляющих выраженную ингаляционную опасность);
8) сенсибилизирующее действие;
9) токсикологическая характеристика вспомогательных компонентов препаративной формы (наполнители, эмульгаторы, стабилизаторы, растворители и так далее).
При наличии в составе пестицида токсически значимых веществ, способных значительно усилить токсическое действие по сравнению с действующим веществом, данные по токсикологической оценке препаративной формы препарата могут быть расширены с учетом свойств действующего вещества и компонентов препаративной формы, а также метаболизма.
10) паспорт безопасности пестицида, выданный его производителем.
3. Гигиеническая характеристика препаративной
формы, санитарные нормы и правила при применении,
хранении и транспортировке
1) гигиенические нормативы и сроки ожидания;
2) гигиеническая оценка условий труда при применении пестицида с учетом максимальных норм расхода, кратности и различных технологий применения;
3) рекомендуемые меры предосторожности при применении, хранении и транспортировке. Обоснование сроков безопасного выхода на работы;
4) рекомендации по диагностике и лечению острых отравлений, в том числе первая помощь при отравлении, антидоты;
5) рекомендации по обезвреживанию пестицидов (ядохимикатов).
Исследования по установлению сроков ожидания для пестицидов, содержащих новые действующие вещества, в обязательном порядке проводятся в условиях Казахстана для каждой культуры, на которой планируется регистрация. Исследования по установлению сроков ожидания в обязательном порядке проводятся в условиях Казахстана для всех пестицидов, которые будут регистрироваться на овощных, плодово-ягодных, зеленных, бахчевых культурах. Для остальных культур динамика разложения пестицида будет изучаться в случае превышения МДУ (максимально допустимый уровень) остатков пестицида в сельскохозяйственной продукции и ПДК (предельно допустимые количество) в почве в период уборки урожая. Данные исследования будут проводиться в следующем полевом сезоне.
Глава 5. Методические указания по определению
остаточных количеств пестицидов

15) сүт қоректілер организміндегі метаболизм, негізгі метаболиттер, олардың улылығы, токсикокинетика және мүмкіндігіне қарай токсикодинамика;
16) зиянды әсердің шектелу көрсеткіші;
17) адам салмағы денесіне, тәуліктік рұқсат мөлшері (ТРМ) мг/кг;
18) қоршаған орта объектілері, оның ішінде ауыл шаруашылығы өсімдіктері метаболизмі.
2. Препаративтік формаға токсикологиялық сипаттама:
1) пероральды өткір улы (тышқан, егеуқұйрық) - LD 50;
2) теріге өткір улылығы - LD 50;
3) ингаляциялық өткір улылығы LC 30;
4) тыныс жолдары және теріні тітіркендіру;
5) пероральды асты өткір улы (кумулятивті қасиетті) кумуляция коэффициенті;
6) тері үсті әсер ететін асты өткір (жабын терілерге қауіп тудыратын препараттар үшін);
7) ингаляциялық өткір улылық (ингаляциялық қауіп тудыратын препараттар үшін);
8) түршігу әрекеті;
9) препаративтік форманың токсикологиялық сыңарларына сипаттама (толықтырғыш, эмульгаторлар, стабилизаторлар, еріткіштер т.б.). Препарат құрамында улы заттар болған жағдайда әсерлі затына қарағанда, препараттың токсикологиялық мәліметтері, әсер ету заттарының қоспалары және сыңарларына препаративтік формасы сонымен бірге метаболизмі;
10) оны өндіруші берген пестицидтің қауіпсіздік паспорты.
Ескерту. 2-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
3. Препаративтік форманың гигиеналық сипаттамасы, өндірісте тасымалдау және сақтау, қолданудың санитарлық нормасы және ережесі:
1) гигиеналық нормативі және күту мезгілі;
2) препаратты әртүрлі технологияда, ең жоғарғы мөлшердегі есеппен және еселігіне байланысты қолданылған жағдайдағы гигиеналық баға;
3) жұмыс істеу кезінде, сақтау, тасымалдауда, өндіруде сақтанудың ұсынылған жолдары Жұмысқа шығу уақытының қауіпсіздік мезгіл негіздемесі;
4) қатты улану кезінде, емдеу және диагностика жасау оның ішінде уланған жағдайда көрсетілетін алғашқы көмек, антидоты жайлы ұсыныс сипаттама;
5) пестицидтерді залалсыздандыру (улы химикаттарды) жайлы ұсыныс сипаттама.
Препараттың әсерлі зат құрамы жаңа болса, күту мезгілін анықтау жайлы зерттеулер, міндетті түрде Қазақстан жағдайында тіркелуге жоспарланған жекеленген дақылдарға жүргізіледі. Қазақстан жағдайында барлық пестицидтер егер көкөністерде, жеміс-жидек, көксөк, бақша дақылдарында күту мерзіміне міндетті түрде зерттеулер жүргізіледі. Басқа дақылдарға пестицидтердің ыдырауына МЖД (максималды жіберу деңгейі) ауыл шаруашылығы дақылдарында және ШЖК (шегіне жіберу саны) топырақтан өнімді жинар алдында пестицид қалдықтарына алынады. Мұндай зерттеулер келесі егіс мерзімінде келісім шарт арқылы тіркелуші мен орындаушы мекеме арасында жүргізіледі.
Тарау 5. Пестицидтер қалдығы мөлшерін анықтаудың әдістемелік көрсеткіші

1. Методические указания по определению остаточных количеств пестицидов в сельскохозяйственной продукции (продуктах ее переработки, продуктах питания, сырье, кормах).
Представляются адаптированные методики.
2. Методические указания по определению остаточных количеств пестицидов в объектах окружающей среды (почве, воде и воздухе).
Представляются адаптированные методики.
Глава 6. Эколого-токсикологическая оценка пестицидов
1. Скорость разложения действующего вещества пестицида (Т50 и Т90) в почве в полевых условиях.
2. Состав и процентное содержание метаболитов, образующихся в процессе разложения действующего вещества в почве.
3. Показатели сорбции/десорбции действующего вещества в почве.
4. Показатели миграции действующего вещества в почвах в полевых условиях.
5. Показатель испарения действующего вещества из почвы (для летучих препаратов).
6. Токсичность пестицида для птиц (LD 50).
7. Токсичность пестицида для дождевых червей (LC 50).
8. Токсичность пестицида для почвенных микроорганизмов.
9. Фитотоксичность пестицида для культур севооборота и транслокация его в растение.
10. Поведение пестицида в элементах рисовой оросительной системы:
1) чек (динамика содержания в воде слоя затопления и почве);
2) коллекторно-дренажная сеть (установление величины выноса пестицида с поверхностным и подземным стоком за пределы чека и далее за пределы рисовой оросительной системы);
3) показатель сорбции/десорбции действующего вещества донными осадками.
Данные по пунктам 1-6 представляются по действующему веществу, по подпунктам 2-3 пункта 10, пунктам 7-10 - по препаративной форме.
На территории Республики Казахстан в обязательном порядке проводится проверка поведения препарата по пункту 1, если пестицид содержит новое неизвестное действующее вещество. Для остальных пестицидов эти исследования проводятся, если в первый год регистрационных испытаний после применения препарата с рекомендуемой к регистрации нормой расхода получена продукция с содержанием его остаточных количеств, превышающим санитарно-гигиенический норматив. В следующем сезоне должно быть проведено изучение динамики разложения пестицида в почве в условиях полевого опыта.
Если данные по пунктам 1-10 не представляются регистрантом (заявителем) пестицида, то исследования проводятся в научных учреждениях Республики Казахстан. Исследования по пункту 10 проводятся в условиях Казахстана и представляются при регистрации пестицида на рисе.
Глава 7. Ветеринарно-санитарная экотоксикологическая
оценка опасности пестицидов для
пчеловодства и животноводства
Лабораторные испытания токсичности для медоносных пчел (не требуются для пестицидов, используемых для обработки семян и посадочного материала; довсходовых гербицидов).

1. Ауыл шаруашылығы азық-түлік өнімдеріндегі, пестицид қалдығы мөлшерін анықтаудың әдістемелік көрсеткіші (азық оларды өңдеуде, азық тамақтарда, шикізаттарында, жемдік азықтарында және т.б.).
Бейімделген әдістеме беріледі.
2. Қоршаған орта объектілерінде пестицид қалдықтарын (топырақта, суда және ауадағы) қалдық мөлшерін анықтаудың әдістемелік көрсеткіші.
Бейімделген әдістеме беріледі.
Тарау 6. Пестицидке эколого-токсикологиялық баға
1. Әсерлі заттың ыдырау жылдамдығы (Т50 және Т90) топырақта дала жағдайында.
2. Әсерлі заттың топырақтағы ыдырау кезіндегі, метаболиттердің құрылымының және құрамының пайыздық құрамы.
3. Әсерлі заттың топыраққа сіңірілуі белгілі бөлігінің бөлініп шығу көрсеткіші.
4. Әсерлі заттың топырақта дала жағдайында ауысу, көшу көрсеткіші.
5. Әсерлі заттың топырақтан булану көрсеткіші (ұшатын препараттарға).
6. Пестицидтің құстарға улылығы (LD 50).
7. Пестицидтің жауын құртына улылығы (LC 50).
8. Пестицидтің топырақтағы микроорганизмдерге улылығы.
9. Пестицидтің ауыспалы егіске және өсімдікте жылжу кезіндегі фитотоксикалығы.
10. Күріштің суғармалы элементіндегі пестицидтің бет алысы:
1) атыз танабы (су қабаты толы және топырақтағы динамика құрамы);
2) тоспа-дренажды тор (күріштің суғармалы жүйесі арқылы препараттың жоғарғы және жер асты ағысы тор жағалауы сыртындағы шығымның көлемін анықтау);
3) түбіне дейін жетіп жауған жаңбырдың әсерінен топыраққа сіңу, қайта бөлініп шығу көрсеткіші.
Бұл бөлімдегі 1-6 мәлімет әсерлі затын көрсетеді, ал бөлімшедегі 2-3 бөлімдегі 10 бөлімдер 7-10 препаративтік формасын көрсетеді. Қазақстан Республикасы аумағында міндетті түрде препараттың бет алысын міндетті түрде 1-ші тексереді, егер пестицидтің құрамы белгісіз әсерлі заттан болса. Басқа пестицидтер үшін бұл зерттеулер егер бірінші жылы тіркеу сынағы ұсынған қолдану мөлшері өнімдегі қалдық мөлшері санитарлық-гигиеналық нормадан артық болса онда келесі мерзімге пестицидтің топырақтағы динамикалық ыдырауы далалық жағдайда зерттеледі. Егер 1-10-ші бөлімдеріне тиісті мәліметтері тіркелушілер арқылы берілмесе, онда Қазақстан Республикасы ғылыми-зерттеу мекемелері арқылы жүргізіледі. Қазақстан жағдайында 10 бөліммен зерттеулер күрішке тіркелетін пестицидтерге жүргізіледі.
Тарау 7. Мал шаруашылығы және бал арасына пестицидтің қауіптілігі жайлы   ветеринарлық санитарлық
экотоксикологиялық баға
Пестицидтің бал арасына улылығын лабораториялық анықтау (тұқым дәрілеу, көшет материалдары, жер бетіне шыққанға дейінгі қолданылған гербицидтерге қажет емес).

1. Класс опасности пестицида для пчел в полевых условиях (в рекомендуемых режимах его практического использования).
2. Рекомендуемый режим безопасного для пчел использования пестицида и снижения риска от последствий его воздействия.
3. МДУ остаточных количеств пестицида в кормах зимующих пчел.
4. Параметры и класс токсичности пестицида для теплокровных животных и птиц; клинические признаки токсичности, симптомы отравления.
5. Методика (и) определения остаточных количеств пестицида в кормах сельскохозяйственных животных и птицы (сено, солома, зерновые, корнеплоды) (принимаются адаптированные методики, разработанные для товарной продукции).
6. МДУ в кормах сельскохозяйственных животных и птицы (сено, солома, зерновые, корнеплоды) (могут приниматься нормативы, разработанные для товарной продукции).
7. Рекомендации по возможному снижению уровня загрязненности кормов сельскохозяйственных животных и птицы остаточными количествами пестицида при превышении МДУ.
Пункты 4-7 предусмотрены для пестицидов, используемых для обработки кормовых культур.
Глава 8. Токсиколого-рыбохозяйственнная оценка пестицидов
1. Методика определения действующего вещества пестицида в воде.
2. Стабильность пестицида в водной среде при рН 7-8 (время 50 и 95 % распада). Состав и процентное содержание метаболитов, образующихся при деградации действующего вещества в воде.
3. Средняя летальная концентрация пестицида (LС 50), вызывающая гибель 50 % рыб в течение 96 часов.
4. Средняя летальная концентрация пестицида (LС 50), вызывающая гибель 50 % личинок осетровых или других видов рыб в течение 48 часов.
5. Растворимость, устойчивость и сроки детоксикации пестицида и его метаболитов в воде.
6. Токсичность пестицида для массовых форм зоопланктонных организмов.
7. Токсичность пестицида для рыб:
1) оценка материальной или физиологической кумуляции.
2) оценка действия на развивающуюся икру и личинки осетровых или других видов рыб (выживаемость, рост, морфологические аномалии).
8. Мутагенное действие для гидробионтов (при необходимости).
9. Гонадотоксическое действие для гидробионтов (при необходимости).
10. Иммунологическое действие - для гидробионтов (при необходимости).
11. Канцерогенное действие для гидробионтов (при необходимости).
Данные по пунктам 1-11 представляются по действующему веществу, техническому продукту и препаративной форме.
Глава 9. Микробиологические препараты
Сведения о составе и свойствах активного ингредиента и препаративной формы (бактериальных, грибных, вирусных, микроспородиальных препаратов, на основе продуктов жизнедеятельности микроорганизмов).

1. Дала жағдайындағы бал арасына қауіптілік класы (ұсынылған тәртіппен оны практикада пайдалану).
2. Ұсыныстағы сипаттама тәртібі бал арасына қауіпті болатын қатерді азайтады.
3. Қыстаған бал арасы азығындағы МЖД қалдық мөлшері.
4. Жылы қанды жануарларға, құстарға препараттың параметрі және уыттылық класы: уыттылықтың клиникалық белгілері, уланудың симптомы.
5. Ауыл шаруашылық мал, құстар азығындағы препарат қалдық мөлшерін анықтау тәсілі (шөп, сабан, дәнді дақылдар, тамыржемістілер (тауарға арналған азықтарды зерттеулердің әдістемелері қабылданады).
6. Ауыл шаруашылығы мал және құстар азықтарындағы МЖД (шөп, сабан, дәнді дақылдар, тамыржемістілер (тауарға арналған азықтардың нормативіне жасалынған).
7. Құстар және мал азығындағы пестицид қалдықтарымен ыластану деңгейін төмендету мүмкіндігіне түсініктеме ұсыныс сипаттамасы МЖД асқан жағдайда.
п. 4-7 жемдік азыққа арналған дақылдарды бүркуге бағытталған.
Тарау 8. Балық шаруашылығында - пестицидке
токсикологиялық баға
1. Пестицидтің судағы әсерлі затын анықтаудың әдістемесі.
2. Пестицидтің сулы ортадағы тұрақтылығы рН 7-8 (уақыт 50 және ыдырауы 95%). Суда ыдырау барысында әсерлі заттың пайда болу, метаболиттердің пайыздық қатары және құрамы.
3. Пестицидтің құрамасының орташа өлтіретін (LD 50), балықтың 50%-ын 96 сағат ішінде жояды.
4. Пестицидтің орташа өлтіретін құрамы (LD 50), бекіре балықтың 50% личинкасын немесе балықтардың басқа түрлерін 48 сағатта жояды.
5. Пестицидтің және оның метаболиттері судағы ерігіштігі төзімділігі детоксикация мерзімі.
6. Зоопланктондық организмдердің жалпы формына пестицидтің улылығы.
7. Пестицидтің балықтарға улылығы:
1) материалды немесе физиологиялық кумуляциялық баға.
2) бекре балық немесе басқа балықтардың уылдырықтарының даму әсеріне баға (өмірсүргіштік, өсім, морфологиялық анамалия).
8. Гидробионттардың мұтагендік әсері (керектігіне қарай).
9. Гидробионттардың гонадотоксикологиялық әсері (керектігіне қарай).
10. Иммунологиялық әсері гидробионт үшін (керектігіне қарай).
11. Гидробионттарға канцерогендік әсері (керектігіне қарай).
Бұл бөлім 1-11 әсерлі затын (техникалық азығын) және препаративтік форма мәліметін көрсетеді.
Тарау 9. Микробиологиялық препараттар
Препаративтік формасы және белсенді ингредиенттік құрамы, қасиеті туралы мәлімет (бактериалды, саңырауқұлақ, вирус, микроспородиалды препараттар, азық есебінде өмір сүруге қабілетті микроорганизмдер).

1. Свойства штамма-продуцента и характеристика
препаративной формы
1) видовое название микроорганизма (латинское название);
2) номер или название штамма (изолята);
3) источник выделения штамма;
4) культурально-морфологические и биохимические свойства, тесты и критерии идентификации (указать также учреждение, проводившее идентификацию);
5) патогенность или антагонизм по отношению к вредному организму;
6) отличие от уже имеющихся штаммов данного вида;
7) отношение к фагам, лизирующим клетки других штаммов того же вида микроорганизмов;
8) способ, условия и состав сред для хранения штамма;
9) способ, условия и состав сред для размножения микроорганизмов, для вирусов и микроспоридий указывается характеристика специфического сырья для выращивания;
10) способ обнаружения микроорганизма в микробных ассоциациях окружающей среды и биоматериале;
11) продукт, синтезируемый штаммом (химический состав, структурная формула, стабильность, метод определения остатков).
2. Характеристика препаративной формы
1) состав препарата: содержание действующего начала (титр живых клеток или продукта их жизнедеятельности, вирусных телец, включений), вспомогательных веществ и их назначение;
2) агрегатное состояние;
3) смачиваемость;
4) содержание влаги;
5) содержание посторонней микрофлоры;
6) метод определения действующего начала;
7) условия и сроки хранения;
8) способ приготовления рабочих растворов;
9) способ обезвреживания одежды, тары, пролитых и рассыпанных препаратов, транспортных средств и препарата, пришедшего в негодность. Способы утилизации и захоронения непригодных к применению препаратов;
10) совместимость с другими пестицидами.
3. Токсикологическая оценка микроорганизма (бактерии, грибы)
1) патогенность (вирулентность, токсичность, токсигенность, диссеминация) бактерий, грибов изучается на двух видах лабораторных животных при однократном внутрибрюшинном, внутрижелудочном введении, поступлении через верхние дыхательные пути и на слизистые оболочки глаз;
2) действие микроорганизмов на иммунную систему (сенсибилизирующее, аллергенное, иммунотоксичное, иммуномодулирующее) при поступлении через верхние дыхательные пути в течение одного месяца.
4. Токсикологическая оценка продуктов микробного синтеза
1) острая пероральная токсичность (мыши, крысы) - LD 50, порог острого действия;
2) острая кожная токсичность - LD 50;
3) острая ингаляционная токсичность - LС 50 . Порог острого действия;
4) клинические проявления острой интоксикации;
5) раздражающее действие на кожу и слизистые оболочки;
6) подострая пероральная токсичность (кумулятивные свойства), коэффициент кумуляции;

1. Өнім шығару - штаммасы қасиеті және препаративтік формасына сипаттама:
1) микроорганизмнің түрлік атауы (латынша атауы);
2) штамма атауы немесе нөмірі (изолята);
3) штамма бөліну көзі;
4) культуральды-морфологиялық және биохимиялық қасиеттерін тесты арқылы теңестіру, дұрыстау (теңестірген мекемесін көрсету);
5) зиянды объектіге қатысты патогендік немесе қарама-қайшылық;
6) бұрыннан белгілі штамма түрінен айырмашылығы;
7) сол микроорганизмдерден басқа штамма клеткалары лизируюии фагаға қатысы;
8) штаммаларды сақтаудың ортасы және жағдайы тәсілі;
9) микроорганизмдердің көбею ортасы және тәсіл жағдайы, вирустар және микроспоридалар үшін өсіретін ерекшелік шикізатын көрсетіп сипаттама беру;
10) микробты ассоциацияда қоршаған ортада және биоматериалда микроорганизмдерді табудың тәсілі;
11) азық, синтезделген штамма (химиялық құрылысы, структуралық формуласы, тұрақтылығы, қалдығын анықтау тәсілі).
2. Препараттық формасына сипаттама:
1) препараттың құрамы: әсерлі құрам басы (тірі клетка титрі немесе тіршілікке бейімделген азық, вирустық өнім, кірістіру) көмекші заттың және оның қолдануы;
2) агрегаттық күйі;
3) сулануы;
4) ылғалды ұстауы;
5) бөтен микрофлораны ұстауы;
6) әрекет басын анықтау тәсілі;
7) сақтау мезгілі және жағдайы;
8) жұмыс сұйықтығын дайындау тәсілі;
9) жарамсыз техникалар және препараттар төгілген, шашылған, олардың ыдыстары, жұмысқа киілген киімдері тазарту тәсілі. Іске жарату тәсілі, қолдануға жарамсыздарын көму;
10) басқа пестицидтермен араласуы.
3. Микроорганизмге токсикологиялық баға (бактерия, саңырауқұлақтар):
1) патогені (уыттылық, улылық, токсигенін диссеминация) бактерияның, саңырауқұлақтың екі түрлі лабораторияда жануарларда бір мәрте ішкі құрсақтары, ішкі қарындары тік ішектері, көз тыныс жолдары, жоғарғы тыныс жолдары арқылы түсетін мүшелері зерттеледі;
2) микроорганизмдердің иммундық системаға әсер етуі (түршігу, аллергенді, иммунотоксикалық иммуномодулды) жоғарғы тыныс жолдары арқылы бір ай аралығында түседі.
4. Микробтық азық синтезіне токсикологиялық баға:
1) пероральды өткір улылықтың (тышқан, егеуқұйрық) - LD 50, өткір әсер ету шегі;
2) теріге өткір улылығы - LD 50;
3) ингаляциялық өткір улылығы - LC 50. Өткір әсерінің шегі;
4) өткір интоксикацияның клиникалық айқындалуы;
5) тері және ауыз шырышты қабықтары қабаттарын тексеру;
6) пероральды асты өткір улы (кумулятивті қасиеті), кумуляция коэффициенті;

7) подострая накожная токсичность;
8) сенсибилизирующее действие, иммунотоксичность;
9) хроническая токсичность (пороговые и неэффективные дозы);
10) онкогенность (первичные обобщающие материалы - данные о частоте опухолей у подопытных животных в абсолютных значениях и по отношению к эффективному числу, количество опухолей на одно животное, количество и частота гистологических типов опухолей всех локализаций, метастазирование, выживаемость животных, коэффициент онкогенного риска, срок обнаружения первой опухоли, данные экспериментального и исторического контроля экспериментальных животных и т.д.);
11) тератогенность и эмбритоксичность с использованием подходов, позволяющих выявить аномалии у плода и токсичность для плода;
12) репродуктивная токсичность по методу двух поколений и гонадотоксичность;
13) мутагенность:
тест Эймса на генные мутации с микросомальной активацией и без активации;
хромосомные аберрации (in vivo у лабораторных животных);
in vitro в культуре лимфоцитов периферической крови человека. Допускаются другие тесты, но не менее трех, включая тест Эймса;
14) метаболизм в организме млекопитающих, основные метаболиты, их токсичность, токсикокинетика и при необходимости токсикодинамика;
15) лимитирующий показатель токсичности;
16) допустимая суточная доза (ДСД), мг/кг/вес тела человека;
17) дополнительная информация.
5. Токсикологическая оценка препаративной формы
микробиологического препарата
1) острая пероральная токсичность (мыши, крысы) - LD 50;
2) острая ингаляционная токсичность - LC 50;
3) раздражающее и резорбтивное (при необходимости) действие на кожу и слизистую оболочку;
4) сенсибилизирующее действие;
5) кумулятивные свойства (для препаратов на основе продуктов жизнедеятельности микроорганизмов);
6) дисбактериотическое действие;
7) состав контаминантной микрофлоры (для вирусных и микроспородиальных препаратов) и данные по патогенности для теплокровных;
8) отдаленные последействия (для токсинсодержащих препаратов), мутагенность (тест Эймса), тератогенность.
6. Установление гигиенических регламентов использования
и производства микробиологических препаратов
1) изучение остаточных количеств пестицида в динамике в соответствии с требованиями настоящих Правил при необходимости гигиенического нормирования;
2) гигиеническая оценка условий труда при применении препарата с учетом максимальных норм расхода и различных технологий. В закрытом грунте изучение условий труда проводится независимо от материалов по изучению гигиены труда в условиях открытого грунта;
3) обоснование необходимости и разработка гигиенических нормативов, обеспечивающих безопасность населения и работающих при производстве и применении препаратов (при необходимости):
МДУ в продуктах питания;
ПДК в воде источников санитарно-бытового назначения;
ПДК в воздухе рабочей зоны;
ОБУВ и ПДК в атмосферном воздухе;
ОБУВ в воздухе рабочей зоны;
ПДК для почвы (для стойких препаратов, способных к транслокации в растении и миграции в другие среды);
ОДК в почве для остальных препаратов.
__________________________________________________________________
Материалы на пестицид должны содержать нотариально заверенные переводы на государственный или русский язык отчетов по результатам собственных исследований фирмы-регистранта, проведенных для изучения физико-химических, биологических, эколого-токсикологических, токсиколого-гигиенических и других свойств действующего вещества и препаративной формы пестицида.
Приложение 5
к Правилам проведения регистрационных,
производственных испытаний и государственной
регистрации пестицидов (ядохимикатов)
в Республике Казахстан
Рекомендации по использованию пестицида
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).

7) тері асты өткір улылық;
8) түршігу әсері, иммуноулылық;
9) улану ұзақтығы (шегі тиімділігі жоқ мөлшер);
10) онкогендік (алғашқы жиналған материалдар - ісік жылдамдығының тәжірибе жасалынған жануардың абсолюттік өлшемі қатынас тиімділігі, бір жануардағы ісік саны, гистологиялық ісік түрлерінің саны және жылдамдығы оларды жою, жануарлардың метастазданған, өміршеңдігі, жануарлардың онкогендік ісікке коэффициент қатері, алғашқы ісікті анықтау, эксперимент жануарларға толық тарихи бақылауы және тәжірибе мәліметтері т.б.);
11) эмбриулылық және тератогенді әдістемелерді қолданып, өсімдегі аномалиялық уларды өсімнен шығаруға болады;
12) гонадоулылық және улылықтың қалыптасуы екі ұрпақта;
13) мутагендік;
тест Эймса гендік мутация микросомальды күшейту және күшсіз;
хромосомдық аберация (іn vіvo лабораторияға арналған жануарларға);
іn vіtro адам қанындағы шеткері лимфоцитінде.
Басқа тесті жіберіледі, үш жылдан кем тест Эймса қосқанда.
14) сүт қоректілердегі метаболизм, метаболиттер негізінде, олардың улылығы, токсикокинетика керектігіне қарай токсикодинамикасы;
15) улылықтың лимиттік көрсеткіші;
16) тәуліктік шектелген орташа мөлшері (ТРМ), мг/кг салмақ адам денесіне;
17) қосымша ақпараттар.
5. Микробиологиялық препараттың препаративтік формасына токсикологиялық баға:
1) пероральды өткір улылығы (тышқан, егеуқұйрық) - LD 50;
2) ингаляциялық өткір улылығы - CL 50;
3) тітіркендіргіш және резорбтивті (керегіне қарай) тері және шырышты қабықтарға әсері;
4) түршігу әсері;
5) кумулятивтік қасиеті (тіршілігі азықта өмір сүруге арналған);
6) дисбактериялық әсері;
7) контаминатты микрофлора құрамы (вирустық және микроспородиальды препараттар) жылы қандылар патогені мәліметі бойынша;
8) тератогендік мутагендік әсер соңының алыстауы (токсин түзетін препараттар үшін) (Эйсма тестісі).
6. Микробиологиялық препарат өндірісінде және оларды қолдануға гигиеналық регламентін бекіту:
1) пестицидтің қалдық мөлшерін, динамикасын талапқа сай керектігіне қарай Ережедегі мәліметтерге сүйеніп гигиеналық нормасы зерттеледі;
2) препараттың әр түрлі технологиясы және максималды жұмсалу нормасына еңбек жағдайына гигиеналық баға. Жабық жердегі (теплица) еңбек жағдайы ашық жердегі зерттелген еңбек гигиенасының мәліметтеріне қарамай зерттеледі;
3) препаратты өндіргенде және қолданғанда тұрғындар мен жұмысшылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, гигиеналық нормаларды негіздеп және жасау (керегіне қарай):
МЖД азық түлікте;
ШЖК су көздерінде санитарлық-тұрмыстық суларды пайдалану;
ШЖК ауада жұмыс аумағында;
ЖҚШҒжәне МЖД атмосферада ауада;
ЖҚШ жұмыс аймағы ауада;
МЖД топыраққа (күшті препараттар, өсімдік арқылы жылжып басқа орталарға көшуі);
ЖШК топырақта қалған препараттарға.
Пестицидтің материалдары пестицидтің әсерлі заты мен препараттық нысанының физика-химиялық, биологиялық, экология-токсикологиялық, токсикология-гигиеналық және басқа да қасиеттерін зерттеу үшін жүргізілген тіркелуші фирманың өз зерттеулері нәтижелері бойынша есептердің нотариалды расталған мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармаларын қамтуы тиіс.
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасында
пестицидтердi (улы химикаттарды)
тiркеулiк, өндірістік сынақтарын
жүргiзу және мемлекеттiк тiркеудiң
Ережесiне
5 қосымша
Ескерту. 5-қосымшаның оң жақ бұрыштағы атауына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
Препараттарды пайдалану ұсынысы

1. Отличительное название, фирма (регистрант).
2. Действующее вещество (по ISO) или видовое название микроорганизма, название штамма или изолята.
3. Концентрация (в г/л или г/кг) (титр живых клеток или продукта их жизнедеятельности, титр вирусных телец, включений).
4. Препаративная форма.
5. Назначение, технология применения, нормы расхода рабочей жидкости.
6. Совместимость с другими пестицидами.
7. Фитотоксичность.
8. Возможность возникновения резистентности.
9. Рекомендации по охране полезных объектов флоры и фауны.
10. Меры безопасности при работе с пестицидом.
11. Первая помощь при отравлении.
12. Меры предосторожности при транспортировке, хранении и применении.
13. Способы обезвреживания пролитого или рассыпанного пестицида, утилизации препарата и тары из-под него.
__________________________________________________________________
Приложение 6
к Правилам проведения регистрационных,
производственных испытаний и государственной
регистрации пестицидов (ядохимикатов)
в Республике Казахстан
Тарная этикетка
Перед применением внимательно прочитать!
Производство и упаковка фирмы (указывается конкретно,
а также почтовый адрес)
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
1. Отличительное название, фирма (регистрант).
2. Действующее вещество (по ISO) или видовое название микроорганизма, название штамма или изолята.
3. Содержание действующего вещества в г/л или г/кг (титр живых клеток или продукта их жизнедеятельности).
4. Препаративная форма.
5. Назначение, технология применения, норма расхода рабочей жидкости.
6. Срок ожидания для каждой культуры.
7. Ограничения.
8. Токсичность (указывается класс опасности).
9. Меры предосторожности при хранении, транспортировке и применении пестицида. Способы обезвреживания пролитого или рассыпанного пестицида.
Тарная этикетка должна содержать информацию по всем пунктам. Дизайн не регламентируется. Возможно совмещение тарной этикетки и рекомендаций в один документ, если технические возможности позволяют нанести это на единицу упаковки.
__________________________________________________________________
Приложение 7
к Правилам проведения регистрационных,
производственных испытаний и государственной
регистрации пестицидов (ядохимикатов)
в Республике Казахстан
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
МИНИСТЕРСТВО
СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА
РЕГИСТРАЦИОННОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ N_
Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 18.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 3).
(Примечание РЦПИ: Текст Удостоверения на двух языках -
государственном и русском,
см. бумажный вариант)
Выдано настоящее удостоверение____________________________________
в том, что в соответствии с Правилами проведения регистрационных испытаний и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов) в Республике Казахстан
__________________________________________________________________
препаративной формы_______________________________________________
зарегистрирован в Республике Казахстан за N_______ сроком на ______
"__" ___________ 200_год ______________________________________
____________________________________________________________
Данное удостоверение не является обязательством для закупки указанного Пестицида
Уполномоченное лицо
___________________________                      _______________
должность, Ф.И.О.                                подпись

1. Айырмашылық атауы, фирма (тіркелуші).
2. Әсерлі заты (ІSO бойынша) немесе микрооганизмдер, штамма немесе изолята атауы.
3. Құрамы (г/л немесе г/кг) (тірі клетканың титрі азықтағы өмір сүру қаблеті, вирус денесіндегі титр қосқанда).
4. Препаративтік формасы.
5. Арналуы, қолдану технологиясы, қолдану мөлшері, жұмыс сұйықтығының мөлшері.
6. Басқа пестицидтермен қосылысы.
7. Фитотоулылығы.
8. Резистенттіктің болу мүмкіндігі.
9. Пайдалы объектілер, флора және фауналарды қорғауға ұсыныстар.
10. Пестицидтермен жұмыс кезінде сақтық тәсілі.
11. Уланған жағдайда көрсетілер алғашқы көмек.
12. Препаратты сақтау, және тасымалдау барысында, жұмыс істеуде сақтану.
13. Төгілгенде, шашылғанда залалсыздандыру, препарат және ыдыс қалдықтарын пайдаға асыру тәсілі.
Қазақстан Республикасында
пестицидтердi (улы химикаттарды)
тiркеулiк, өндірістік сынақтарын
жүргiзу және мемлекеттiк тiркеудiң
Ережесiне
6 қосымша
Ескерту. 6-қосымшаның оң жақ бұрыштағы атауына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
Ыдыс этикеткасы
Қолданар алдында көңіл бөліп оқу керек! Фирма орамы және өндірісі (нақты көрсетіледі, сонымен бірге почта адресі).
1. Айырмашылық атауы, фирма (тіркелуші).
2. Әсерлі заты (ІSO) бойынша) немесе микроорганизмдер, штамма немесе изолята атауы.
3. Әсерлі зат құрамы г/л немесе г/кг (титр тірі клеткадағы немесе азықтың өмір сүру қабілеті).
4. Препаративтік форма.
5. Арнаулы қолдану технологиясы, қолдану мөлшері жұмыс сұйықтығының мөлшері.
6. Барлық дақылдардағы күту мезгілі.
7. Шектелуі.
8. Улылығы (қауіптілік класын көрсету).
9. Пестицидтерді сақтау кезінде, тасымалдауда және қолдануда сақтану шаралары. Төгілген немесе шашылған пестицидтерді залалсыздандыру тәсілі.
Ыдыс этикеткасында барлық ақпараттар бөлім бойынша болады. Дизайн шектелмейді. Егер техникалық мүмкіндік болса барлық ұсыныстарды ыдыс этикеткасына бір құжат есебінде енгізуге болады.
Қазақстан Республикасында
пестицидтердi (улы химикаттарды)
тiркеулiк, өндірістік сынақтарын
жүргiзу және мемлекеттiк тiркеудiң
Ережесiне
7 қосымша
Ескерту. 7-қосымшаның оң жақ бұрыштағы атауына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.11.18 N 661 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ
МИНИСТРЛІГІ
ТІРКЕУЛІК КУӘЛІК
N
Осы куәлік берілді______________________________________________
себебі, Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген
пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеулік сынақтарын жүргізудің
және мемлекеттік тіркеудің Ережелеріне сәйкес___________________
препаративтік формада___________________________________________
Қазақстан Республикасында тіркелді N ____________________ мерзімге
"____" __________ 200_жыл ________________________________________
__________________________________________________________________
Бұл куәлік көрсетілген пестицидті сатып алуға міндеттелмейді
Өкілетті адам
_______________________                  ______________
лауазымы А.Ж.Ф.                            қолы