Об утверждении актов, регулирующих продление срока службы пассажирского подвижного состава
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 апреля 2003 года № 136-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2003 года № 2292. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 февраля 2011 года № 93
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 26.02.2011 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 1999 года N 1756 "Вопросы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан", а также в целях обеспечения безопасности движения пассажирских поездов на железнодорожном транспорте Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила продления срока службы пассажирского подвижного состава и вагонов приравненного к ним типа (приложение 1);
2) Технический паспорт пассажирского подвижного состава и вагонов приравненного к ним типа формы ВУ-5 (приложение 2);
3) форму Акта о проведении работ по продлению срока службы пассажирского подвижного состава и вагонов приравненного к ним типа (приложение 3);
4) Методику проведения обследования технического состояния пассажирского подвижного состава для определения возможности по продлению срока службы пассажирского подвижного состава и вагонов приравненного к ним типа (приложение 4);
5) Карту технического состояния пассажирского подвижного состава (приложение 5).
2. Департаменту железнодорожного транспорта (Байдаулетову Н.Т.) представить в установленном порядке настоящий приказ:
1) в Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан для регистрации в реестре государственной системы стандартизации;
2) в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Приложение 1
к приказу Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 18 апреля 2003 года N 136-I
Правила
продления срока службы пассажирского подвижного состава
и вагонов приравненного к ним типа
1. Общие положения
1. Правила продления срока службы пассажирского подвижного состава и вагонов приравненного к ним типа (далее - Правила), определяют порядок продления срока службы пассажирского подвижного состава (далее - ППС) и вагонов приравненного к ним типа (багажных, почтово-багажных, вагонов для перевозки спецконтингента, динамометрических, служебных, тормозоиспытательные, рельсошлифовальных, дефектоскопов, путеизмерительных, турных, восстановительных и пожарных поездов, путеобследовательских и мостообследовательских, дорожных лабораторий пути, вагонов-лавок и специальных) имеющих срок службы превышающий фактический, а также регламентируют порядок подготовки и проведения ремонта с продлением срока службы (далее - КРПС), распространяются на физических и юридических лиц, владеющих в установленном порядке ППС в Республике Казахстан.

Жолаушылар жылжымалы құрамының қызмет мерзiмiн ұзартуды реттейтiн актiлердi бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрінің 2003 жылғы 18 сәуірдегі N 136-І бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 21 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2292. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 26 ақпандағы № 93 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.02.26 № 93 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 20 қарашадағы N 1756  қаулысына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгiнде жолаушылар поездары қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Жолаушылар жылжымалы құрамы мен оларға теңестiрiлген үлгiдегi вагондардың қызмет мерзiмiн ұзарту ережесi (1-қосымша);
2) Жолаушылар жылжымалы құрамы мен ВУ-5 нысанды үлгiдегi оларға теңестiрiлген вагондардың техникалық паспорты (2-қосымша);
3) Жолаушылар жылжымалы құрамы мен оларға теңестiрiлген үлгiдегi вагондардың қызмет мерзiмiн ұзарту жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу туралы Акт нысаны (3-қосымша);
4) Жолаушылар жылжымалы құрамы мен оларға теңестiрiлген үлгiдегi вагондардың қызмет мерзiмiн ұзарту жөнiндегi мүмкiншiлiктi анықтау үшiн жолаушылар жылжымалы құрамының техникалық жай-күйiн тексерудi өткiзу әдiстемесi (4-қосымша);
5) Жолаушылар жылжымалы құрамының техникалық жай-күйiнiң картасы (5-қосымша) бекiтiлсiн.
2. Темiр жол көлiгi департаментi (Н.Т.Байдәулетов) белгiленген тәртiпте осы бұйрықты:
1) мемлекеттiк стандарттау жүйесiнiң тiзiлiмiне тiркеу үшiн Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiне;
2) мемлекеттiк тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзiме қалдырамын.
4. Бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр
"Жолаушылар жылжымалы құрамының қызмет
мерзiмiн ұзартуды реттейтiн актiлердi
бекiту туралы" Қазақстан
Республикасы Көлiк және коммуникациялар
министрінің 2003 жылғы 18 сәуірдегі
N 136-І бұйрығына 1-қосымша
Жолаушылар жылжымалы құрамы мен оларға теңестiрілген
үлгiдегi вагондардың қызмет мерзiмiн ұзарту ережесi 1. Жалпы ережелер
1. Жолаушылар жылжымалы құрамы мен оларға теңестiрiлген үлгiдегi вагондардың қызмет мерзiмiн ұзарту ережесi (бұдан әрi - Ереже) нақты қызмет мерзiмiнен асқан қызмет мерзiмi бар жолаушылар жылжымалы құрамы (бұдан әрi - ЖЖҚ) мен оларға теңестiрiлген үлгiдегi вагондардың (багаж, почта-багаж, арнайы құрамды тасымалдау үшiн вагондарды, динамометрикалық, қызметтiк, тежегiштi сынау, рельстi егеу, ақаутапқыштар, жол өлшегiш, турлық, қалпына келтiру мен өрт сөндiру поездарының, жол тексеру мен көпiр тексеру, жол зертханалары, вагон-дүкен мен арнайы вагондарды) қызмет мерзiмiн ұзарту тәртiбiн белгiлейдi, сондай-ақ қызмет мерзiмiн ұзарта отырып жөндеудi дайындау мен жүргiзу тәртiбiн реттейдi (бұдан әрi - ЖҚКЖ) және Қазақстан Республикасында белгiленген тәртiппен ЖЖҚ-ға ие болған жеке және заңды тұлғаларға таралады.

2. Термины и определения, применяемые в Правилах:
1) Акт - документ о проведении работ по продлению срока службы ППС и вагонов приравненного к ним типа, составляемый в двух экземплярах;
2) капитальный ремонт ППС:
КР-1 - плановый ремонт ППС по восстановлению исправности и ресурса ППС путем замены или ремонта изношенных и поврежденных узлов и деталей, а также их модернизации;
КР-2 - плановый ремонт ППС по восстановлению исправности и ресурса ППС с частичным вскрытием кузова до металла с заменой теплоизоляции и электропроводки, а также с заменой (при необходимости) базовых систем, элементов конструкции и модернизации основных узлов;
3) назначенный срок службы ППС - календарная продолжительность эксплуатации ППС, при истечении которой эксплуатация ППС должна быть прекращена;
4) предельное состояние - состояние ППС, при котором его дальнейшая эксплуатация недопустима или нецелесообразна, либо восстановление его работоспособного состояния невозможно или нецелесообразно;
5) продление срока службы - установление нового назначенного срока службы ППС;
6) ресурс - суммарная наработка ППС от начала его эксплуатации или возобновления эксплуатации после ремонта, до перехода в предельное состояние;
7) срок службы ППС - календарная продолжительность эксплуатации ППС от начала эксплуатации или ее возобновление после ремонта, до перехода в предельное состояние;
8) эксплуатация - стадия жизненного цикла ППС, за срок который реализуется, поддерживается и восстанавливается его качество;
9) ЛВЧД - региональный филиал по пассажирскому вагонному хозяйству ОАО "Пассажирские перевозки".
3. Фактический срок службы ППС и вагонов приравненного к ним типа определяется в соответствии с технической документацией завода изготовителя для конкретного типа ППС.
4. В период эксплуатации ППС и в соответствии с системой технического обслуживания и ремонта ППС вагоноремонтными организациями предусмотрено выполнение деповского ремонта (ДР.), капитального ремонта (КР-1, КР-2) и капитально-восстановительного ремонта (КВР).
5. На основании заявления балансодержателя с приложением
технико-экономических расчетов и обоснований о необходимости продления срока службы ППС, решение о продлении срока службы ППС принимается в соответствии с Правилами в зависимости от фактического срока службы, при этом суммарный срок службы с учетом продления на 5 лет, не должен превышать 33 года.
По служебным вагонам и вагонам приравненного к ним типа, решение о продлении срока службы принимается в соответствии с Правилами, не зависимо от фактического срока службы.
При решении комиссии о проведении ППС капитально-восстановительного ремонта (КВР) продление срока службы к нормативно установленному сроку, производится на срок 16 лет. <*>
Сноска. Пункт 5 в новой редакции - приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 декабря 2003 года N 353-I .

2. Ережелерде қолданылатын терминдер мен анықтамалар:
1) Акт - екi данада жасалатын, ЖЖҚ мен оларға теңестiрiлген үлгiдегi вагондардың қызмет мерзiмiн ұзарту жөнiндегi жұмыстарды өткiзу туралы құжат (3-қосымша);
2) ЖЖҚ күрделi жөндеуi:
- КЖ-1 - тозған және бүлiнген буындар мен бөлшектердi айырбастау немесе жөндеу, сондай-ақ оларды жаңғырту жолымен ЖЖҚ түзулiгi мен ресурсын қалпына келтiру бойынша ЖЖҚ жоспарлық жөндеуi;
- КЖ-2 - жылуды оқшаулау мен электр сымдарды ауыстырумен шанақты iшiнара металға дейiн ашумен, сондай-ақ базалық жүйелердi, негiзгi буындардың құрылымы мен жаңғыртуының элементтерiн ауыстырумен (қажет болған жағдайда) ЖЖҚ түзулiгi мен ресурсын қалпына келтiру бойынша ЖЖҚ жоспарлық жөндеуi;
3) ЖЖҚ қызметi тағайындалған мерзiмi - ЖЖҚ пайдаланудың күнтiзбелiк ұзақтығы, ол аяқталған кезде ЖЖҚ пайдалануы тоқтатылуға тиiс;
4) ең ақырғы күйi - ЖЖҚ одан әрi пайдалануға жiберiлмейтiн немесе мақсатқа сай емес кезде, немесе оның жұмысқа қабiлеттi күйiн қалпына келтiру мүмкiн емес немесе мақсатқа сай емес кездегi ЖЖҚ күйi;
5) қызмет мерзiмiн ұзарту - ЖЖҚ қызметi жаңадан тағайындалған мерзiмiн белгiлеу;
6) pecуpc - пайдаланудың басынан немесе жөндеуден кейiн пайдалануды жаңадан бастаудан ақырғы күйге өткенге дейiн ЖЖҚ сандық жиынтығы;
7) ЖЖҚ қызмет мерзiмi - пайдаланудың басынан немесе жөндеуден кейiн жаңғыртуынан бастап ең ақырғы күйден өткенге дейiн ЖЖҚ пайдаланудың күнтiзбелiк ұзақтылығы;
8) пайдалану - ЖЖҚ өмiршеңдiгiнiң сатысы, осы мерзiмде оның сапасы iске асырылады, күтiп ұсталады және қалпына келтiрiледi;
9) ЛВЧД - ЖЖҚ қызметiн ұзартуды қамтамасыз етуге жауап беретiн ЖЖҚ иесi-ұйымының құрылымдық бөлiмшесi.
3. Жолаушылар жылжымалы құрамы мен оларға теңестiрiлген үлгiдегi вагондардың нақты қызмет мерзiмi ЖЖҚ нақты үлгiсi үшiн жасап шығарушы зауыттың техникалық құжаттамасына сәйкес белгiленедi.
4. ЖЖҚ пайдалану кезiнде және ЖЖҚ техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүйесiне сәйкес вагон жөндеу ұйымдарымен деполық жөндеу (ДР), күрделi жөндеу (КЖ-1, КЖ-2) және күрделi-қалпына келтiре жөндеудi (КҚЖ) жүргiзу қарастырылған.
5. Техника-экономикалық есеп айырысу және ЖЖҚ қызметінің мерзімін ұзарту қажеттігі туралы негіздемені теңгерім ұстаушының өтініші негізінде ЖЖҚ қызметінің мерзімін ұзарту жөніндегі шешім қызметтің іс жүзіндегі мерзіміне байланысты ережеге сәйкес қабылданады, бұл ретте қызметтің сомалық мерзімі 5 жылға ұзартылуды есепке алумен 33 жылдан аспауы тиіс.
Қызметтік вагондар және оларға теңестірілген үлгідегі вагондар бойынша қызмет мерзімін ұзарту туралы шешім Ережеге сәйкес, іс жүзіндегі қызмет мерзіміне қарамастан қабылданады.
ЖЖҚ-на күрделі қалпына келтіру жөндеуді жұмыстарының (КҚЖ) жүргізу туралы комиссия шешімі бойынша нормативті бекітілген мерзімге қызмет мерзімін ұзарту 16 жыл мерзіміне жасалады.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2003 жылғы 9 желтоқсандағы N 353-І   бұйрығымен .

2. Порядок проведения работ по продлению
срока службы ППС
6. Для проведения работ по продлению срока службы ППС, начальником территориального органа Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Комитет) назначается комиссия по продлению срока службы ППС в составе: работника территориального органа Комитета транспортного контроля, ревизора по безопасности движения, директора ЛВЧД, приемщика вагонов (к которому приписан обследуемый вагон) ОАО "Пассажирские перевозки".
7. Результаты осмотра ППС оформляются комиссией с заполнением пункта 1 Акта о проведении работ по продлению срока службы пассажирского подвижного состава и вагонов приравненного к ним типа (далее - Акт), который направляется в отдел главного технического инспектора (далее - ОГТИ) ОАО "Пассажирские перевозки" или юридическому лицу, имеющему право на выполнение КРПС. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 9 августа 2005 года N 264-I .
8. ОГТИ в соответствии с методикой проведения обследования технического состояния ППС для определения возможности продления срока службы ППС и вагонов приравненного к ним типа, заполняет пункт 2 Акта, в котором указывается необходимый вид ремонта для продления срока службы ППС и направляет его в ЛВЧД.
9. Вагоноремонтная организация, имеющая право на выполнение КРПС, после устранения выявленных при обследовании неисправностей, заполняет пункт 3 Акта.
10. ОГТИ по окончанию КРПС обследует техническое состояние ППС и дает заключение о возможности продления срока службы в пункте 4 Акта, но не более чем на 5 лет.
11. На основании заключения о техническом состоянии вагона, комиссией принимается решение о продлении срока службы ППС и вагонов приравненного к ним типа, после чего заполняется пункт 4 Акта, копия Акта направляется в Комитет.
12. Один экземпляр Акта выдается владельцу ППС, как основание на право его дальнейшей эксплуатации, второй экземпляр направляется в ОАО "Пассажирские перевозки", копия Акта хранится в территориальном органе Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
13. На основании утвержденного Акта, вагоноремонтной организацией на торцевой стенке ППС наносится специальный трафарет:
"КРПС
АВЗ
число, месяц, год (завершения КРПС) - число, месяц, год (продленный срок службы ППС)".
3. Порядок заполнения технического паспорта ППС и
вагонов приравненного к ним типа при определении
продления срока службы подвижного состава

2. ЖЖҚ қызмет мерзiмiн ұзарту бойынша
жұмыстарды жүргiзу тәртiбi
6. ЖЖҚ қызмет мерзiмiн ұзарту бойынша жұмыстарды жүргiзу үшiн Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетi аумақтық органының бастығы (бұдан әрi - Комитет) мынадай құрамда ЖЖҚ қызмет мерзiмiн ұзарту бойынша комиссия тағайындайды: Көлiктiк бақылау комитетiнiң аумақтық органының қызметкерi, поездар қозғалысы қауiпсiздiгi жөнiндегi тексерушi, ЛВЧД басшысы, вагондарды қабылдаушы (оған тексерiлiп отырған вагон тiркелген).
7. ЖЖҚ тексеру нәтижелерiн комиссия жолаушылар жылжымалы құрамы мен оларға теңестiрiлген үлгiдегi вагондар қызметiнiң мерзiмiн ұзарту жөнiнде жұмыстар жүргiзу туралы Актiнiң (бұдан әрi - Акт) 1-тармағын толтырумен ресiмдейдi, ол бас техникалық инспектор бөлiмiне (бұдан әрi - БТИБ) немесе ЖҚКЖ орындауға құқығы бар заңды тұлғаға жiберiледi.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2005 жылғы 9 тамыздағы N 264-І  бұйрығымен (бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң  қолданысқа енгізіледі ).
8. БТИБ жолаушылар жылжымалы құрамы мен оларға теңестiрiлген үлгiдегi вагондардың қызмет мерзiмiн ұзарту мүмкiндiгiн анықтау үшiн ЖЖҚ техникалық жай-күйiн тексерудi жүргiзу әдiстемесiне сәйкес Актiнiң 2-тармағын толтырады, онда ЖЖҚ қызмет мерзiмiн ұзарту үшiн қажеттi жөндеу түрiн көрсетедi және оны ЛВЧД-ге жiбередi.
9. ЖҚКЖ орындауға құқығы бар вагон жөндеу ұйымы тексерудi өткiзу кезiнде анықталған ақаулықтарды жойғаннан кейiн Актiнiң 3-тармағын толтырады.
10. БТИБ ЖҚКЖ аяқталғаннан кейiн ЖЖҚ техникалық жай-күйiн тексередi және Актiнiң 4-тармағында 5 жылдан асырмай қызмет мерзiмiн ұзарту мүмкiншiлiгi туралы қорытынды бередi.
11. Вагонның техникалық жай-күйi туралы қорытындының негiзiнде комиссия ЖЖҚ мен оларға теңестiрiлген үлгiдегi вагондардың қызмет мерзiмiн ұзарту туралы шешiм қабылдайды, одан кейiн Актiнiң 4-тармағы толтырылады. Актiнiң көшiрмесi Комитетке жiберiледi.
12. Актiнiң бiр данасы оны одан әрi пайдалануға құқық беру негiзі ретiнде ЖЖҚ иесiне берiледi, екiншi данасы ЛВЧД-ге жiберiледi, Актiнiң көшiрмесi Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Көлiктiк бақылау комитетiнiң аумақтық органында сақталады.
13. Бекiтiлген Актiнiң негiзiнде вагон жөндеу ұйымы ЖЖҚ қапталдық қабырғасына мынадай арнайы трафарет басады:
ЖҚКЖ
АВЗ
күнi, айы, жылы (ЖҚКЖ аяқталғаны) - күнi, айы, жылы (ЖЖҚ жаңадан берiлген қызмет мерзiмi).
3. Жылжымалы құрамының қызмет мерзiмiн ұзартуды
анықтау кезiнде ЖЖҚ мен оларға теңестiрiлген
үлгiдегi вагондардың техникалық паспортын
толтыру тәртiбi

14. По окончании производства КРПС ППС, собственником ППС в паспорте ППС должны быть произведены следующие записи:
1) наименование вагоноремонтной организации, проводившей капитальный ремонт по продлению срока службы ППС и вагонов приравненного к ним типа;
2) перечень узлов ППС, которым проводилась модернизация;
3) продленный срок службы ППС;
4) дата производства капитального ремонта с продлением срока службы ППС;
5) отметку о приемке владельцем ППС, после производства капитального ремонта с продлением срока службы ППС и вагонов приравненного к ним типа.
Приложение 2
к приказу Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 18 апреля 2003 года N 136-I
Технический паспорт
пассажирского подвижного состава и вагонов
приравненного к ним типа Формы ВУ-5
Вагон N ______________
отметка о нахождении вагона при переписи
_________________________________________________________________
19__г.| 19__г.| 20__г.| 20__г. | 20__г.| 20__г.| 20__г.| 20__г. |
_______|_______|_______|________|_______|_______|_______|________|
Инициалы депо приписки:________    Время постройки: ___________
Место приписки (ЛВЧД):_________    Место постройки: ___________
____________________________________________________________________
Тип и |Чис-|Та-|Дли-|Нали-|Нали-|Ку-|Створные |База |Тип|Нали-|Тип
назна-|ло  |ра,|на  |чие  |чие  |зов|  углы   |ва-  |те-|чие  |тор-
чение |осей|тн |рамы|хреб-|авто-|ва-|---------|гона |ле-|роли-|моза
вагона|    |   |(в  |товых|сцеп-|го-|По  |По  |в    |жки|ковых|
|    |   |мм) |балок|ки   |на |диа-|од- |(мм.)|   |под- |
|    |   |    |     |     |   |го- |ной |     |   |шип- |
|    |   |    |     |     |   |нали|сто-|     |   |ников|
|    |   |    |     |     |   |    |роне|     |   |     |
-------------------------------------------------------------------
1   |  2 | 3 | 4  |  5  |  6  | 7 |  8 |  9 |  10 | 11|  12 | 13
-------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________________
Число мест для|Наличие|Система|Буферный или|  Суфле  |Дополнитель-
пассажиров |радио- |отопле-|без буферный|резиновое|ные данные о
--------------|обору- |ния    |            |         |вагонах
спаль-| Для   |дования|       |            |         |
ных   |сиденья|       |       |            |         |
-------------------------------------------------------------------

14. ЖЖҚ ЖҚКЖ жасалуы аяқталғаннан кейiн ЖЖҚ меншiк иесi ЖЖҚ техникалық паспортында мына жазбалар жүргiзiлуi тиiс:
1) ЖЖҚ мен оларға теңестiрiлген үлгiдегi вагондардың қызмет мерзiмiн ұзарту бойынша күрделi жөндеу жүргiзген вагон жөндеу ұйымының атауы;
2) жаңғырту жүргiзiлген ЖЖҚ буындардың тiзбесi;
3) ЖЖҚ қызметiнiң ұзартылған мерзiмi;
4) ЖЖҚ қызмет мерзiмiн ұзарту арқылы күрделi жөндеудi жүргiзу күнi;
5) ЖЖҚ қызмет мерзiмiн ұзарту арқылы күрделi жөндеу жүргiзгеннен кейiн ЖЖҚ иесiнiң қабылдағаны туралы белгi.
"Жолаушылар жылжымалы құрамының қызмет
мерзiмiн ұзартуды реттейтiн актiлердi
бекiту туралы" Қазақстан
Республикасы Көлiк және коммуникациялар
министрінің 2003 жылғы 18 сәуірдегі
N 136-І бұйрығына 2-қосымша
Жолаушылар жылжымалы құрамы мен оларға теңестірілген
ВУ-5 нысаны үлгісіндегі вагондардың техникалық паспорты
N _____ вагон
қайта жазу кезінде вагонның орналасу орны туралы белгі
------------------------------------------------------------------
19 __ ж !19 __ ж!20 __ ж!20 __ ж!20 __ ж!20 __ ж!20 __ ж!20 ___ ж!
------------------------------------------------------------------
Тіркелген депоның атауы: ________      Жасалған уақыты: _________
Тіркелген орны (ЛВЧД): __________      Жасалған орны: ___________
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
Вагонның !Білік.!Ыдыс,!Раманың !Белдеулік !Автотірке.!Вагон
үлгісі   !тердің! тн  !ұзындығы!арқалықтың!гіштің    !шанағы
мен      !саны  !     !  (мм)  !болуы     !болуы     !
қолданылу!      !     !        !          !          !
мақсаты  !      !     !        !          !          !
------------------------------------------------------------------
1    !   2  !  3  !    4   !     5    !     6    !     7
------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
------------------------------------------------------------------
Жармалы бұрыштар     ! Вагон! Арба !Роликтік        !Тежегіш
--------------------------!базасы!үлгісі!мойынтіректердің!үлгісі
Диагональ ! Бір жағы   ! (мм) !      !болуы           !
бойынша  ! бойынша    !      !      !                !
------------------------------------------------------------------
8     !      9     !  10  !   11 !        12      !   13
------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
------------------------------------------------------------------
Жолаушылар үшін !Радиожабдықтың!Жылыту!Аралық !Резеңкелі!Вагондар
орындардың саны !    болуы     !жүйесі!немесе !  суфле  !туралы
-----------------!              !      !аралық.!         !қосымша
демалу!отыру үшін!              !      !сыз    !         !деректер
------------------------------------------------------------------

14  |   15  |   16  |   17  |     18     |    19   |      20
-------------------------------------------------------------------
Сведения о колесных парах
___________________________________________________________________
Вид   |Время |Наиме-|N   |Тип|Диа- |N   |Тип|Диа- |N   |Тип|Диаметр
произ-|произ-|нова- |пер-|оси|метр |вто-|оси|метр |тре-|оси|ролико-
водст-|водст-|ние   |вой |   |роли-|рой |   |роли-|тий |   |вого
венных|венных|заво- |оси |   |ково-|оси |   |ково-|оси |   |подшип-
работ |работ |да,   |    |   |го   |    |   |го   |    |   |ника
|      |вагон-|    |   |под- |    |   |под- |    |   |
|      |ного  |    |   |шип- |    |   |шип- |    |   |
|      |депо  |    |   |ника |    |   |ника |    |   |
-------------------------------------------------------------------
21  |  22  |  23  | 24 | 25| 26  | 27 | 28|  29 | 30 | 31|  32
-------------------------------------------------------------------
|      |Транспортировочные колесные пары    |    |   |
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
______________________________________
N четвертой|Тип оси|Диаметр роликового|
оси        |       |    подшипника    |
--------------------------------------|
33    |   34  |        35        |
--------------------------------------
Сведения об электрооборудовании
___________________________________________________________________
Наличие  |Тип акку-| Тип   |Нали-|Наличие |Нали-|Наличие|Наличие
электро- |мулятор- |привода|чие  |электро-|чие  |устано-|хвостовых
станции  |ных бата-|(кар-  |холо-|кипя-   |люми-|вок    |несъемных
или      |рей      |данный |диль-|тильника|нес- |конди- |хвостовых
автоном- |         |или    |ных  |        |цент-|циони- |сигнальных
ного     |         |ремен- |уста-|        |ного |рования|фонарей
электро- |         |ный)   |новок|        |осве-|воздуха|
освещения|         |       |     |        |щения|       |
-------------------------------------------------------------------
36    |   37    |   38  |  39 |   40   |  41 |   42  |    43
-------------------------------------------------------------------
Сведения о водоснабжении
___________________________________________________________________
Тип регулятора|Тормозные| Наличие |Тип обогревателя|   Наличие
выхода штока  |колодки  |горячего |    наливных    |сигнализатора
|из серого|водо-    |    патрубков   | налива воды
|чугуна   |снабжения|                |
-------------------------------------------------------------------

14  !    15    !       16     !  17  !   18  !    19   !   20
------------------------------------------------------------------
Доңғалақ жұптары туралы мәліметтер
---------------------------------------------------------------
Өндірістік !Өндірістік !Зауыттың,!Бірінші! Ось  !Роликтік     !
жұмыстардың!жұмыстардың!вагон    !осьтің !үлгісі!мойынтіректің!
түрі       !уақыты     !депосының!   N   !      !диаметрі     !
!           !атауы    !       !      !             !
---------------------------------------------------------------
21    !     22    !    23   !   24  !  25  !     26      !
---------------------------------------------------------------
Тасымалдау доңғалақ жұптары
таблицаның жалғасы:
------------------------------------------------------------------
Екінші! Ось  !Роликтік!Үшінші! Ось  !Роликтік!Төртінші!Ось!Ролик.
осьтің!үлгісі!мойынті.!осьтің!үлгісі!мойынті.! осьтің !үл.!тік мой.
N   !      !ректің  !  N   !      !ректің  !    N   !гі.!ынтірек.
!      !диаметрі!      !      !диаметрі!        !сі !тің диа.
!      !        !      !      !        !        !   !метрі
------------------------------------------------------------------
27  !  28  !    29  !  30  !  31  !   32   !    33  ! 34!  35
------------------------------------------------------------------
Электр жабдықтар туралы мәліметтер
------------------------------------------------------------------
Электр  !Аккуму.!Жетек   !Тоңазыт.!Электр !Люминес.!Ауаны  !Артқы
станция.!ляторлы!үлгісі  !қыш қон.!қайнат.!центтік !желдету!алып
ның не. !батаре.!(каркан.!дырғы.  !қыштың !жарық.  !қондыр.!салын.
месе    !яның   !дық     !лардың  !болуы  !тандыру.!ғылары.!байтын,
дербес  !үлгісі !немесе  !болуы   !       !дың     !ның    !артқы
электр. !       !белдік) !        !       !болуы   !болуы  !сигнал
мен жа. !       !        !        !       !        !       !шамда.
рықтан. !       !        !        !       !        !       !рының
дырудың !       !        !        !       !        !       !болуы
болуы   !       !        !        !       !        !       !
------------------------------------------------------------------
36   !   37  !    38  !   39   !   40  !   41   !   42  !  43
------------------------------------------------------------------
Ескерту: Техникалық паспортты жолаушылар жылжымалы құрамы мен оларға теңестірілген үлгідегі вагондарды жасау кезінде вагон жасаушы зауыт және зауыттық жөндеу кезінде жөндеу зауыты 2-данада жасайды, оның біреуі тіркелген ЛВЧД-да, екіншісі "Жолаушылар тасымалы" ААҚ-та сақталады.
Сумен жабдықтау туралы мәліметтер
------------------------------------------------------------------
Штоктың шығу!Сұр шойыннан!Ыстық сумен !Су құйылатын !Су құю
реттегішінің!жасалған    !жабдықтаудың!келтекұбырды !сигнализатор.
үлгісі    !тежегіштік  !болуы       !жылыту үлгісі!ының болуы
!қалып       !            !             !
------------------------------------------------------------------

44      |   45    |   46    |       47       |      48
-------------------------------------------------------------------
Примечание: составляется в 2 экземплярах вагоностроительным заводом при постройке и ремонтным заводом при заводском ремонте пассажирского подвижного состава и вагонов, приравненного к ним типа один из которых хранится в ЛВЧД приписки, а второй в ОАО "Пассажирские перевозки".
Начальник__________________(подпись)
ОТК организации изготовителя ________________ (подпись)
Первоначальная
стоимость вагона
______________                           Заводской
инспектор-приемщик
_______________(подпись)
М.П.
Приложение 3
к приказу Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 18 апреля 2003 года N 136-I <*>
Сноска. В приложение внесены изменения - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 9 августа 2005 года N 264-I .
Акт
о проведении работ по продлению срока
службы пассажирского подвижного состава и вагонов приравненного к ним типа
N_______
Пункт 1.
Комиссия в составе:
Работника территориального органа Комитета транспортного контроля
________________________________________________________________,
Ревизора по безопасности движения ОАО "Пассажирские перевозки"
или руководителя (мастера, бригадира) цеха по ремонту вагонов
юридического лица, имеющему право на выполнение КРПС
________________________________________________________________,
директора регионального филиала по пассажирскому вагонному
хозяйству ОАО "Пассажирские перевозки" _________________________,
приемщика вагонов ________________________________________,
произвела осмотр вагона N ________________, типа__________,
построенного _________________, на тележках ____________________
________________________________________________________________
(год постройки)              (тип тележки)
тип тормоза ____________________________________________________,
последний ремонт: капитальный КР-1___________, КР-2_____________,
деповской (ДР)_________,
(дата)           (дата)
________________________________________________________________
приписанного____________________________________________________
и предъявляет его для проведения работ по продлению срока службы.
Работник территориального органа Комитета
транспортного контроля
_________________________________________
Ревизор по безопасности движения
ОАО "Пассажирские перевозки"
или руководитель (мастер, бригадир)
цеха по ремонту вагонов юридического лица,
имеющему право на выполнение КРПС
_______________________________
Директор регионального филиала по
пассажирскому вагонному хозяйству
ОАО "Пассажирские перевозки"
или руководитель организации,
на балансе которого находится
подвижной состав
________________________________
Приемщик вагонов
_______________________________
"____" _____________ 20____года.
_______________________________                  Ф.И.О.
М.П.
_______________________________
(подпись)
Пункт 2.
ОГТИ провел обследование технического состояния вагона N______________________________. Установлены следующие неисправности:
-------------------------------------------------------------------
Наименование узлов и частей вагона           Наименование
неисправностей
Кузов       Крыша...........................   ..................
Боковые и торцевые стены........   ..................
Пол.............................   ..................
Рама        Хребтовая балка.................   ..................
Боковые продольные балки........   ..................
Концевые........................   ..................
Шкворневые......................   ..................
Поперечные......................   ..................
Ударно-     Буферные комплекты..............   ..................
тяговое     Автосцепное устройство..........   ..................
оборудова-  ................................   ..................
ние         ................................   ..................
Тележки     Рама............................   ..................
Надрессорный брус...............   ..................
Рессорное подвешивание..........   ..................
Тормозное   Воздухопровод...................   ..................
оборудо-    Крепление торм.цилиндра.........   ..................
вание       Крепление зап.резервуара........   ..................
Концевой кран...................   ..................
Электро-    Подвеска генератора.............   ..................
оборудо-    Электропроводка.................   ..................
вание
-------------------------------------------------------------------
По результатам обследования вагону N _______________________
продлевается срок службы до ________________,
необходимо проведение работ в объеме
__________________________________________________________________
(вид ремонта)
Начальник ОГТИ
__________________________________________________________________
(предприятие железнодорожного транспорта)
М.П.
____________________________________________________________
Ф.И.О.
Гл.спец. ОГТИ _____________________________________________
(должность)
______________________________________
Ф.И.О.
Пункт 3.
На основании результатов обследования технического состояния
вагона N______________
__________________________________________________________________
(название вагоноремонтного завода, дата)
проведен _____________________________________________ при котором
(вид ремонта)
устранены выявленные при обследовании неисправности.
Руководитель вагоноремонтной организации ___________________
__________________________________________________________________
(наименование вагоноремонтного завода)
__________________________________________________________________
Ф.И.О.
N______________________
продленный срок службы до ____________________________
(дата)
М.П.
Начальник ОТК
________________________________________________
Ф.И.О.
Приемщик вагонов _________________________________________
Ф.И.О.
Пункт 4.
На основании заключения комиссии о техническом состоянии, после проведенного ______________________________________ ремонта
(вид ремонта)
вагону N______________________ вагоноремонтной организацией устанавливается новый назначенный срок службы до ____________________________
(дата)
Работник территориального органа
Комитета транспортного контроля
__________________/___________________
(подпись)              Ф.И.О.
М.П.
Начальник ОГТИ
__________________ /__________________
(подпись)              Ф.И.О.
Примечание: Акт составляется в 2-х экземплярах
Приложение 4
к приказу Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан

44    !      45    !      46    !      47     !    48
------------------------------------------------------------------
Бастық ____________________ (қолы)
Дайындаушы ұйымның ТББ ___________ (қолы)
Вагонның бастапқы құны ___________
Зауыттық қабылдаушы-инспектор ___________ (қолы)
M.O.
"Жолаушылар жылжымалы құрамының қызмет
мерзiмiн ұзартуды реттейтiн актiлердi
бекiту туралы" Қазақстан Республикасының
Көлiк және коммуникациялар министрiнiң
2003 жылғы 18 сәуірдегі N 136-І
бұйрығына 3-қосымша
Жолаушылар жылжымалы құрамы мен оларға теңестiрiлген
үлгідегi вагондардың қызмет мерзiмiн ұзарту бойынша
жұмыстар жүргiзу туралы акт
N ______
Ескерту: 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің 2005 жылғы 9 тамыздағы N 264-І   бұйрығымен   (бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң  қолданысқа енгізіледі ).                        1-тармақ.
Комиссия мынадай құрамда:
Көлiктiк бақылау комитетi аумақтық органының қызметкерi ________________________________________________________________,
Қозғалыс қауiпсiздiгi жөнiндегi ревизор немесе ЖҚКЖ орындауға құқығы бар заңды тұлғаның вагон жөндеу цехының басшысы (шебері, бригадирі) ______________________________________________________
________________________________________________________________,
Жолаушылар вагондары шаруашылығы жөнiндегi аймақтық филиалдың
директоры немесе теңгерімінде жылжымалы құрам тұрған ұйымның басшысы___________________________________________________________,
вагондарды қабылдаушы _____________________________________________
тiркелген тежегiш үлгiсi __________________________________________
__________________________________________________ арбашықтарда
(жасалған жылы)    (арбашық үлгiсi)
_____________ құрылған _______ үлгiдегi N _____ вагонды тексердi,
соңғы жөндеу: күрделi КЖ-1__________, КЖ-2 ___________, деполық (ДЖ)
(күні)             (күні)
__________________________________________________________________
және қызмет мерзiмiн ұзарту бойынша жұмыстарды жүргiзу үшiн ұсынады.
Көлiктiк бақылау комитетi аумақтық
органының қызметкерi
_______________________________________
Қозғалыс қауiпсiздiгi жөнiндегi ревизор
немесе ЖҚКЖ орындауға құқығы бар заңды
тұлғаның вагон жөндеу цехының басшысы
(шебері, бригадирі)
_______________________________________
Жолаушылар вагондары шаруашылығы
жөнiндегi аймақтық филиалдың директоры
немесе теңгерімінде жылжымалы құрам
тұрған ұйымның басшысы                            _______________________________________
Вагондарды қабылдаушы
_______________________________________
20__ жылғы "___"___________         Тегi, аты, әкесiнiң аты
М.О.
___________________________         (қолы)
2-тармақ
БТИБ N ______________________ вагонның техникалық жай-күйiн тексердi.
Келесi ақаулықтар анықталды:
Вагонның буындары мен бөлiктерiнiң атауы        Ақаулықтардың
атаулары
Шанақ      Шатыр..........................   ...................
Бүйiр мен қаптал қабырғалары...   ...................
Eден...........................   ...................
Рама       Белдеулiк арқалық .............   ...................
Бүйiрлiк бойлық арқалық........   ...................
Соңғы..........................   ...................
Шүберiндi......................   ...................
Көлдеңен.......................   ...................
Соққы-тар. Аралық жиынтықтар..............   ...................
ыртымдық   Автотiркегіш құрылғы...........   ...................
жабдығы
Арбашықтар Рама...........................   ...................
Серiппегiш үстiндегi бiлеу.....   ...................
Серiппегіш аспа................   ...................
Тежегiш    Ауа құбыры ....................   ...................
жабдығы    Тежегiштiк цилиндрдi бекiту....   ...................
Қосымша резервуарды бекiту.....   ...................
Соңғы шүмек....................   ...................
Электр     Генератордың аспасы............   ...................
жабдығы    Электр сымы....................   ...................
Тексерiстiң нәтижелерi бойынша N ________ вагонға қызмет мерзiмiн
дейiн
ұзартылады ____________________________________ көлемде
(жөндеу түрi)
жұмыстарды жүргізу қажет.
БТИБ                                          бастығы
________________________________________________________________
(темiр жол көлiгiнiң кәсiпорны)
M.O.
________________________________________________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты
БТИБ                  бас                           маманы
________________________________________________________________
(лауазымы)
__________________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты
3-тармақ
N ________ вагонның техникалық жай-күйiн тексеру нәтижелерiнiң
негiзiнде ________________________________________
(вагон жөндеу зауытының атауы, күнi)
_______________________________________ жүргiзiлдi, онда тексеру
(жөндеу түрi)
кезiнде анықталған ақаулықтар жойылды.
Вагон жөндеу зауытының басшысы ___________________________
________________________________________________________________
(вагон жөндеу зауытының атауы)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты
N ____________ қызмет мерзiмi ________________ дейiн белгiленедi.
(күні)
М.О.
ТББ бастығы ____________________________________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты
Вагондарды қабылдаушы __________________________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты
4-тармақ
____________________________________ жөндеу жүргiзгеннен
(жөндеу түрi)
кейiн техникалық жай-күйi туралы комиссия қорытындысының негiзiнде
вагон жөндеу ұйымы __________ N вагонға жаңа тағайындалған қызмет
мерзiмiн ___________ дейiн белгiлейдi.
(күнi)
Көлiктiк бақылау комитетi
аумақтық органының қызметкерi
______________________/_______________
(қолы)        Teгi, аты, әкесiнiң аты
М.О.
БТИБ бастығы
______________________/_______________
(қолы)        Teгi, аты, әкесiнiң аты
Ескерту: Акт 2 данада жасалады.
"Жолаушылар жылжымалы құрамының қызмет
мерзiмiн ұзартуды реттейтiн актiлердi
бекiту туралы" Қазақстан Республикасының
Көлiк және коммуникациялар министрiнiң

от 18 апреля 2003 года N 136-I
Методика
проведения обследования технического состояния пассажирского
подвижного состава для определения возможности по продлению
срока службы пассажирского подвижного состава и вагонов
приравненного к ним типа
1. К обследованию технического состояния пассажирского подвижного состава (далее - ППС) с целью продления срока службы предъявляются все вагоны пассажирского типа, в том числе: почтовые, багажные, почтово-багажные, вагоны для спецконтингента, служебные, тормозоизмерительные, врачебно-санитарные, вагоны-клубы, динамометрические, рельсошлифовальные, дефектоскопы, путеизмерители, вагоны турные, восстановительных и пожарных поездов, путеобследовательские и мостообследовательские, лаборатории службы пути, вагоны-лавки.
2. Обследование технического состояния ППС производится с целью выявления характерных повреждений, степени коррозии несущих деталей и узлов в эксплуатации, которые далее используются в качестве исходных данных для определения возможности дальнейшей их эксплуатации, необходимости и степени ремонта или списания.
3. Решение о возможности продления срока службы принимается на основе анализа состояния основных несущих элементов ППС: хребтовой балки и боковой обвязки рамы, буферных и шкворневых балок, элементов каркаса и обшивки кузова.
4. Состояние основных узлов и систем ППС (электрооборудование, вентиляция, отопление, водоснабжение, автотормозное и автосцепное оборудование, ходовые части) должно соответствовать действующим нормативным актам.
5. Неисправности ППС устраняются в установленном порядке в соответствии с руководствами по эксплуатации, деповскому и капитальным ремонтам ППС.
6. При проведении обследований в качестве критериев отказа или предельного состояния принимается такое техническое состояние несущих элементов ППС, при котором запрещается постановка и следование их в составах пассажирских поездов.
7. Неработоспособное состояние ППС характеризуется наличием неисправностей, угрожающих безопасности движения, создающих угрозу для здоровья пассажиров и обслуживающего персонала, не обеспечивающих сохранность перевозимого багажа и грузобагажа, нарушающих габаритные очертания ППС.
8. Виды повреждений или отказов, которые подлежат выявлению при обследовании технического состояния основных несущих элементов ППС, приведены в таблице 1:
Таблица 1
___________________________________________________________________
Наименование   | Наименование элемента |  Характеристика отказа
узла      |                       |или предельного состояния
_________________|_______________________|_________________________

2003 жылғы 18 сәуірдегі N 136-І
бұйрығына 4 қосымша
Жолаушылар жылжымалы құрамы мен оларға теңестiрiлген үлгiдегi
вагондардың қызмет мерзiмiн ұзарту бойынша мүмкiншiлiктi анықтау  үшiн жолаушылар жылжымалы құрамының техникалық жай-күйiн тексерудi жүргiзу әдiстемесi
1. Қызмет мерзiмiн ұзарту мақсатында жолаушылар жылжымалы құрамының (бұдан әрi - ЖЖҚ) техникалық жай-күйiн тексеруге жолаушылар вагондары үлгiсiндегi барлық вагондар ұсынылады, оның iшiнде: почта, багаж, почта-багаж, арнайы құрам үшiн вагондар, қызметтiк тежегiш өлшеу, дәрiгерлiк-санитарлық, вагон-клубтар, динамометрикалық, рельстi егеу, ақаутапқыштар, жол өлшегiш, турлық вагондар, қалпына келтiру және өрт сөндiру поездары, жол тексеру мен көпiр тексеру, жол қызметiнiң зертханасы, вагон-дүкендер.
2. ЖЖҚ техникалық жай-күйiн тексеру құрамға тән бүлiнулердi, пайдалануда көтергiш бөлшектер мен буындардың тоттану дәрежесiн анықтау мақсатында жүргiзiледi, олар бұдан арғы пайдалану мүмкiншiлiгiн, жөндеу немесе есептен шығару қажеттiлiгi мен дәрежесiн анықтау үшiн бұдан әрi бастапқы дерек ретiнде пайдаланады.
3. Қызмет мерзiмiн ұзарту мүмкiншiлiгi туралы шешiм ЖЖҚ негiзгi көтергiш элементтердiң жай-күйiн талдау негiзiнде қабылданады: белдеулi арқалық пен раманың, аралық пен шүберiн арқалығын бүйiрден орап байлау, қаңқа элементтерi және шанақты қаптау.
4. ЖЖҚ негiзгi буындары мен жүйелерiнiң жай-күйi (электр жабдығы, желдеткiш, жылыту, сумен жабдықтау, автотежегіштік пен автотiркегiш жабдықтары, қозғалыс бөлшектерi) қолданыстағы нормативтiк актiлерге сәйкес болу тиiс.
5. ЖЖҚ ақаулықтары ЖЖҚ пайдалану, деполық және күрделi жөндеу жөнiндегi басшылықтарға сәйкес белгiленген тәртiппен жойылады.
6. Тексерiс жүргiзу кезiнде орындалмау немесе шектi жай-күйiнiң өлшемдерi ретiнде ЖЖҚ көтергiш элементтерiнiң онда олардың жолаушылар поездарының құрамында болуы мен жол жүруiне тыйым салынатын сондай техникалық жай күйi қабылданады.
7. ЖЖҚ жұмысқа жарамсыз жай-күйi қозғалыс қауiпсiздiгiне қауiптi, жолаушылар мен қызмет көрсететiн персоналдың денсаулығына қауiп төндiретiн, тасымалданатын багаж бен жүк-багаждың сақталуын қамтамасыз етпейтiн, ЖЖҚ габариттiк кескiнiн бұзатын ақаулықтардың болуымен сипатталады.
8. ЖЖҚ негiзгi көтергiш элементтерiнiң техникалық жай-күйiн тексеру кезiнде анықталуға жататын бүлiну мен орындалу түрлерi 1-кестеде берiлген:
1-кесте
----------------------------------------------------------------
Буынның атауы   !  Элементтiң атауы  !Шектi жай-күйiнiң немесе
!                    !орындалмаудың сипаттамасы
-----------------------------------------------------------------

1. Рама кузова    1. Хребтовая балка      Трещина не допускается
Прогиб > 25 мм
Коррозия > 15%
2. Шкворневая балка     Трещина не допускается
Прогиб > 15 мм
Коррозия > 15%
3. Узел сочленения      Трещина не допускается
хребтовой и
шкворневой балок
4. Концевая балка       Трещина > 200 мм
Коррозия > 30%
5. Боковая балка        Трещина > 100 мм
Коррозия > 30%
Прогиб > 25 мм
6. Промежуточная балка  Трещина > 100 мм
Коррозия > 30%
Прогиб > 15 мм
-------------------------------------------------------------------
2. Боковая стена  1. Элементы каркаса     Трещина, выходящая на
лист обшивы
Коррозия > 30%
2. Обшива               Коррозия > 30%
-------------------------------------------------------------------
3. Крышка         1. Элементы каркаса     Трещина, выходящая на
лист обшивы
Коррозия > 30%
2. Обшива               Коррозия > 30%
-------------------------------------------------------------------
4. Тележка        1. Надрессорная балка   Трещина > 100 мм
(только для                               Коррозия > 30%
тележек                                   Прогиб > 10 мм
пассажирского
типа)             2. Балки рамы           Трещина не допускаются
Коррозия > 30%
Прогиб > 10 мм
-------------------------------------------------------------------
9. Не допускаются к продлению срока службы единицы ППС, хребтовая балка и балки, рамы тележек которых имеют хотя бы одну ремонтную накладку.
10. Трещины, изломы, изгибы, вмятины, зазоры обнаруживаются визуально с последующим обмером. Ослабление крепления - простукиванием молотка, коррозия - путем обмера толщины элементов.
11. Величина коррозионного износа несущих конструкций ППС определяется с учетом того, что:
1) результатом воздействия окружающей среды на металлоконструкцию ППС является разрушение защитных покрытий, уменьшение вследствие коррозии толщины несущих элементов, что в свою очередь ухудшает их прочностные характеристики;
2) в местах сквозных коррозионных повреждений нарушается прочность теплоизоляционных материалов, образуются "тепловые мостики", приводящие к излишним теплопотерям;
3) в ППС наиболее подверженными коррозии являются элементы конструкции, непосредственно влияющие на несущую способность кузова: боковые продольные балки рамы; настил пола в зоне туалетных, служебных и котельных помещений и в тамбурах; подоконный пояс боковой стены;
4) кроме указанных элементов при техническом обследовании ППС производится контроль толщины полок и стенок хребтовой балки;
5) в местах измерений поверхность кузова ППС зачищается до металлического блеска для возможности использования ультразвуковых толщиномеров;

1. Шанақ рамасы    1. Белдеулiк арқалық  Сызаттану жiберiлмейдi
Иiлiмi > 25 мм
Тоттануы > 15%
2. Шүберiндi арқалық  Сызаттану жiберiлмейдi
Иiлiмi > 15 мм
Тоттануы > 15%
3. Белдеулiк және     Сызаттану жiберiлмейдi
шүберiндi бөлшектеу   Иiлiмi > 200 мм
буыны                 Тоттануы > 30%
4. Соңғы арқалық      Иiлiмi > 100 мм
5. Бүйiрдегi арқалық  Тоттануы > 30%
Иiлiмi > 25 мм
6. Аралық арқалық     Иiлiмi > 100 мм
Тоттануы > 30%
Иiлiмi > 15 мм
2. Бүйiрлiк        1. Қаңқа элементi     Қаптама бетiне шығатын,
қабырға                                  сызаттама
Сызаттану > 30%
2. Қаптама            Сызаттану > 30%
3. Қақпақ          1. Қаңқа элементi     Қаптама бетiне шығатын,
сызаттама
Сызаттану > 30%
2. Қаптама            Сызаттану > 30%
4. Арбашық         1. Серiппегiш         сызаттану > 100 мм
(жолаушылар        үстiндегi арқалық     тоттану > 30%
арбашығы түрiне                          иiлiмi > 10 мм
ғана)
2. Арқалық рамасы     Сызаттану жiберiлмейдi
Тоттану > 30%
Иiлiмi > 10 мм
------------------------------------------------------------------
9. Бiр ғана жөндеулiк жапсырмасы бар белдеулiк арқалық және арбашықтардың арқалық рамасы ЖЖҚ бiрлiктерi қызмет мерзiмiн ұзартуға жiберiлмейдi.
10. Сызаттар, сынулар, иiлiмдер, майысулар, саңылаулар кейiннен көзбен шолып өлшеу арқылы анықталады. Бекiтудi босату балғамен соғу, тоттану элементтердiң қалыңдығын өлшеу жолымен анықталады.
11. ЖЖҚ көтергiш конструкцияларының тоттану арқылы тозуының көлемi мыналарды ескере отырып анықталады:
1) ЖЖҚ металл конструкциясына қоршаған ортаның тигiзген әсерi нәтижесiнде қорғаныс қабының бүлiнуiне, тоттану салдарынан көтергiш элементтердiң қалыңдығы азаюына әкеп соғады, бұл өз кезегiнде олардың берiктiгiн нашарлатады;
2) толассыз тоттану жерлерiнде жылуды оқшаулау материалдарының берiктiгi бұзылады, артық жылуды жоғалтуға әкелетiн "жылу көпiрлерi" пайда болады;
3) ЖЖҚ шанақтың көтергiш қабiлетiне тікелей әсер ететiн конструкциялар элементтерi топтануға неғұрлым ұшыраған болып табылады: раманың бүйiрлiк ұзынынан арқалығы; дәретхана маңында, қызметтiк пен қазандық бөлмелерi мен тамбурлардағы еден төсемi; бүйiрлiк қабырғаның терезе алды белдемшесi;
4) көрсетiлген элементтерден басқа ЖЖҚ техникалық тексерiсi кезiнде сөрелер мен қабырғаларының қалыңдығын бақылау жүргiзiледi;
5) өлшеу орындарында ЖЖҚ шанағы ультрадыбыстық қалыңдық өлшегiштердi пайдалану мүмкiншiлiгi үшiн металдың жылтырауына дейiн тазаланады;

6) для определения возможности продления срока службы ППС следует определить фактическую скорость коррозии:
Sном - Sф
V кор = -------------- , мм/год
T
где: Sном - номинальная толщина элемента, мм, определяется по результатам замеров элемента в местах, непораженных коррозией, либо по альбомным размерам, при этом альбомные размеры в запас прочности берутся с плюсовым допуском;
Sф - фактическая толщина элемента конструкции ППС по результатам измерений, мм;
Т - срок службы ППС к моменту производства замеров, лет.
7) остаточный срок службы определяется по формуле:
Sф - Smin
Т = ----------------
Vкор
где: Smin - минимально допустимая толщина элемента по условиям прочности и устойчивости, принимается по таблице 2.
Таблица 2
___________________________________________________________________
N  |       Элементы конструкции           | Толщина элемента (мм)
п/п|                                      |------------------------
|                                      |Номинальная| Минимально
|                                      |           | допустимая
-------------------------------------------------------------------
|                    |      +0,4           7,0
1   Хребтовая балка, |Вертикальные стенки |  9,5
|                    |      -0,9
консольная часть |--------------------|------------------------
|     Полки          |  13,5          10,0
|                    |      -0,8
-------------------------------------------------------------------
|                    |      +0,3           4,5
2   Хребтовая балка, |Вертикальные стенки |  6,5
|                    |      -0,7
средняя часть    |--------------------|------------------------
|     Полки          |  11             8,0
|                    |      -0,7
-------------------------------------------------------------------
|                    |      +0,5            4,5
3   Боковая обвязка  |Вертикальные стенки |  6,5
рамы             |                    |      -1,0
|------------------- |------------------------
|                    |      -0,5            4,5
|     Полки          |  6,5
|                    |      -1,0
-------------------------------------------------------------------
|                    |      +0,3            7,5
4   Шкворневая       |Верхний и нижний    |  10
|лист                |      -0,5
|--------------------|------------------------
|                    |      -0,3            7,5
|     Полки          |  10
|                    |      -0,5
-------------------------------------------------------------------
|                    |      +0,4            7,0
5   Буферная балка   |Вертикальные стенки |  9,5
|                    |      -0,9
|--------------------|------------------------
|     Полки          |  13,5          10,5
|                    |      -0,8
-------------------------------------------------------------------
6               Листы пола                |  2+/-0,1        1,5
-------------------------------------------------------------------
7   Листы нижнего пояса боковой стены     |  2,5+/-0,1      2,0
-------------------------------------------------------------------

6) ЖЖҚ қызмет мерзiмiн ұзарту мүмкiншiлiгiн анықтау үшiн тоттанудың нақты жылдамдығын анықтау қажет:
Sном - Sф
V коp =  ____________,
Т, мм/жыл
мұнда: Sном - элементтiң номиналдық қалыңдығы, мм. тоттанумен зақымдалмаған орындарда элементтердi өлшеу нәтижелерi бойынша не альбомдық өлшемдер бойынша анықталады, бұл ретте альбомдық мөлшерлер оң жiберумен берiктiк қорына алынады;
Sф - өлшеу нәтижелерi бойынша ЖЖҚ конструкциясы элементтерiнiң нақты қалыңдығы, мм;
T - өлшеулер жүргiзу кезiнде ЖЖҚ қызмет мерзiмi, жыл.
7) қалған қызмет мерзiмi мына Формула бойынша анықталады:
Sф - Smin
T = ___________
V кор
мұнда: Smin - берiктiлiк пен орнықтылық жағдайлары бойынша элементтiң ең аз мүмкiндiктi қалыңдығы 2-кесте бойынша қабылданады.
2-кесте
-----------------------------------------------------------------
N !        Құрылым элементі       !  Элементтің қалыңдығы (мм)
!                               !-----------------------------
!                               !    атаулы    !     ең аз
!                               !              !  мүмкіндікті
-----------------------------------------------------------------
1.  Белдеулік         Тік қабырға            +0,4          7,0
арқалық                              9,5 -0,9
арқалық           Сөрелер            13,5 -0,8        10,0
Консольдік
бөлігі
----------------------------------------------------------------
2.  Белдеулік         Тік қабырға            +0,3            4,5
арқалық                              6,5 -0,7
Сөрелер            11 -0,7             8,0
Ортаңғы бөлім
----------------------------------------------------------------
3.  Раманың бүйірлік  Тік қабырға            +0,5            4,5
орамасы                              6,5 -1,0
+0,5            4,5
Сөрелер            6,5 -1,0
----------------------------------------------------------------
4.  Шүберін           Жоғарғы және          +0,3             7,5
төменгі парақ      10 -0,5
+0,3             7,5
Сөрелер            10 -0,5
----------------------------------------------------------------
5.  Аралық арқалық    Тік қабырға            +0,4            7,0
9,5 -0,9
Сөрелер            13,5 -0,8          10,0
----------------------------------------------------------------
6.            Еден беттері                2 + 0,1           1,5
----------------------------------------------------------------
7.  Бүйір қабырғаның төменгі             2,5 + 0,1          2,0
белдеуінің беттері
----------------------------------------------------------------

8) при отсутствии достоверных данных о номинальных размерах обследуемых элементов конструкции ППС для определения остаточного срока службы следует руководствоваться данными таблицы 3:
Таблица 3
___________________________________________________________________
Элементы конструкции            | Скорость коррозии,
|       мм/год
-------------------------------------------------------------------
Пол и подоконный пояс боковой стены:
- середина вагона (между шкворневыми балками)          0,1
- консоль                                              0,2
- зона туалетов                                        0,3
Продольные боковые балки рамы вагона
- середина вагона                                      0,15
- консоль                                              0,25
- зона туалетов                                        0,3
-------------------------------------------------------------------
Элементы конструкции            | Скорость коррозии,
|       мм/год
-------------------------------------------------------------------
Хребтовая балка                                        0,1
Торцовые стены и буферная балка                        0,15
Продольные и поперечные балки рамы тележки             0,1
Надрессорная балка                                     0,1
-------------------------------------------------------------------
12. При загрязнении осматриваемых элементов места предполагаемых неисправностей зачищаются с помощью скребков или шабера.
13. При проведении обмеров ППС используются следующие инструменты: линейка измерительная металлическая; рулетка измерительная металлическая; ультразвуковой толщиномер.
14. Для оценки состояния электропроводки ППС контролируется сопротивление изоляции внутривагонных и подвагонных электрических цепей с помощью мегометра или цифрового мультиметра с диапазонами измерения не менее 4 МОм.
15. Сопротивление изоляции ППС должно быть не менее 2 МОм, которое измеряют при неработающем генераторе и отключенной аккумуляторной батарее.
16. Наличие неисправностей или следов ремонта каждого из осматриваемых элементов ППС отмечается в Карте технического состояния (приложение 5).
17. Все участники обследования ППС перед проведением работ проходят инструктаж по технике безопасности и охране труда с соответствующей регистрацией в установленной учетной документации.
18. ППС, подлежащий обследованию, ограждается запрещающими сигналами, а работы по обследованию производятся не менее чем двумя работниками, один из которых находится в зоне, обеспечивающей достаточный обзор прилегающей территории и железнодорожных путей и позволяющей своевременно выявить потенциальную опасность и предупредить остальных работников.

8) ЖЖҚ құрылымның тексерiлетiн элементтердiң атаулы мөлшерлерi туралы шүбасыз мәлiметтер болмаған кезде қалған қызмет мерзiмiн анықтау үшiн басшылыққа 3-кесте алынуы тиiс:
-----------------------------------------------------------------
Құрылым элементтерi         !     Тоттану жылдамдығы
!           мм/жыл
-----------------------------------------------------------------
Бүйiр қабырғаның еденi және терезе
астындағы белдеуi
- - вагон ортасы (шүберiндi                   0,1
арқалықтар аралығы)
- - консоль                                   0,2
- - дәретхана аймағы                          0,3
Вагонның жанындағы ұзына арқылы
рамасы
- - вагон орталығы                            0,15
- - консолі                                   0,25
- - дәретхана өңiрi                           0,3
Белдеулiк арқалық                             0,1
Қаптал қабырғалар және аралық                 0,15
арқалық
Арба рамасының бойлық және                    0,1
көлденең арқалықтары
Ceрiппегiш үстiндегi арқалық                  0,1
----------------------------------------------------------------
12. Тексерiлiп отырған элементтер ластанған кезде болжамды ақаулықтар орындары қырнауыш немесе қырғышпен тазартылады.
13. ЖЖҚ өлшеу кезiнде мына құралдар пайдаланылады: металдан жасалған өлшеу сызғышы; металдан жасалған өлшеу рулеткасы; ультрадыбыстық қалыңдық өлшеуiш.
14. ЖЖҚ электр сымдарының жай-күйiн бағалау үшiн өлшем өрiстерi 4 МОм кем емес мегометр немесе цифрлық мультиметр көмегiмен вагон iшiндегi және вагон астындағы электр тiзбегiнiң оқшаулау кедергiсi бақыланады.
15. ЖЖҚ оқшаулау кедергiсi кемiнде 2 МОм болуы тиiс, ол генератор жұмыс iстемейтiн және аккумуляторлық батарея ажыратылған кезде өлшенедi.
16. ЖЖҚ-ның тексерiлетiн элементтерiнiң әрқайсысында ақаулықтар немесе жөндеу iздерi болуы Техникалық жай-күй картасында белгiленедi (5-қосымша).
17. ЖЖҚ тексеруге қатысатын барлық қатысушылар жұмыстарды жүргiзу алдында белгiленген есепке алу құжаттамасында тиiстi тiркеу арқылы қауiпсiздiк техникасы мен еңбектi қорғау бойынша нұсқау алады.
18. Тексеруге жататын ЖЖҚ тыйым салынатын сигналдармен қоршалады, ал тексеру бойынша жұмыстарды кем дегенде екi қызметкер жүргізедi, оның бiреуi жапсарлас аумақ пен темiр жолдарды жеткiлiктi шолуды қамтамасыз ететiн және елеулi қауiптi дер кезiнде анықтауға, қалған қызметкерлердi ескертуге мүмкiндiк беретiн аймақта болады.

19. Информация, собранная при техническом обследовании ППС, проходит первичную обработку с целью выявления полноты и достаточности данных для определения несущей способности и работоспособности конструкции ППС согласно карты технического состояния вагонов пассажирского типа.
20. На основании информации, полученной в процессе обследования, результатов испытаний и расчетов фактического состояния ППС, определяется возможность продления срока службы ППС, но не более чем на 5 лет.
Приложение 5
к приказу Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 18 апреля 2003 года N 136-I
Карта
технического состояния пассажирского подвижного состава
___________________________________________________________________
Место и дата осмотра   |                  Кузов
-------------------------------------------------------------------
N|Номер|Дата |  Последний |Трещи-|Тре-|Коррозия,|Тре- |Недо- |Тре-
|ваго-|пост-|   ремонт   |на,   |щина|трещины  |щина,|пусти-|щина,
|на   |ройки|            |корро-|кон-|попереч- |износ|мый   |кор-
|     |     |------------|зия   |це- |ных балок|удар-|прогиб|розия
|     |     |КР-1|КР-2|ДР|хреб- |вой |и узлов  |ной  |хреб- |эле-
|     |     |    |    |  |товой |бал-|их сое-  |ро-  |товой |мен-
|     |     |    |    |  |балки |ки  |динений  |зетки|балки |тов
|     |     |    |    |  |      |    |         |     |      |кузо-
|     |     |    |    |  |      |    |         |     |      |ва
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Кузов                      |        Тележки
-------------------------------------------------------------------
Недо- |Корро-|Ослаб-|Ослаб-|Тре- |Состоя- |Тре- |Недопусти-|Трещи-
пусти-|зия,  |ление |ление,|щины,|ние     |щины |мый прогиб|ны,
мый   |вмяти-|креп- |обрыв |кор- |электро-|крон-|продольных|корро-
прогиб|ны об-|ления |рас-  |розия|проводки|штей-|и попереч-|зия
попе- |шивы  |тор-  |цепно-|кар- |Rиз МОМ |на   |ных балок |надрес-
речных|боко- |мозно-|го ры-|каса |        |гаси-|          |сорного
|вой   |го    |чага  |крыши|        |телей|          |бруса
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
__________________________________
тележки       |   Другие  |
-----------------------------------
Трещины, |Трещины пре-|  |  |  |  |
коррозия |дохранитель-|  |  |  |  |
рамы     |ных скоб и  |  |  |  |  |
тележки  |болтов      |  |  |  |  |
-----------------------------------

19. ЖЖҚ техникалық тексеру кезiнде жиналған ақпарат жолаушылар вагондары үлгiсiндегi вагондардың техникалық жай-күйiнiң картасына сәйкес ЖЖҚ конструкциясының көтергiш қабiлеттiлігі мен жұмыс iстеу қабiлеттiлiгiн анықтау үшiн деректердiң толықтығы мен жеткiлiктiлiгiн айқындау мақсатымен алғашқы өңдеуден өтедi.
20. ЖЖҚ тексеру процесiнде алынған ақпарат, сынау нәтижелерi мен нақты жай-күйiн есептеу негiзiнде ЖЖҚ қызмет мерзiмiн 5 жылдан асырмай ұзарту мүмкiншiлігі анықталады.
"Жолаушылар жылжымалы құрамының қызмет
мерзiмiн ұзартуды реттейтiн актiлердi
бекiту туралы" Қазақстан Республикасының
Көлiк және коммуникациялар министрiнiң
2003 жылғы 18 сәуірдегі N 136-І
бұйрығына 5 қосымша
Жолаушылар жылжымалы құрамының техникалық жай-күйінің картасы
------------------------------------------------------------------
Тексерудің орны мен күні   !              шанақ
------------------------------------------------------------------
N!Вагон !Жасалған! Соңғы жөндеу!Белдеулiк !Соңғы     !Көлденең
!нөмірі!күні    !-------------!арқалықтың!арқалықтың!арқалықтардың
!      !        !КЖ-1!КЖ-2!ДЖ !тоттануы, !сызаты    !және олардың
!      !        !    !    !   !сызаты    !          !қосылу буын.
!      !        !    !    !   !          !          !дарының сызаты
!      !        !    !    !   !          !          !мен тоттануы
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
------------------------------------------------------------------
шанақ
------------------------------------------------------------------
Соққы       !Белдеулiк !Шанақ      !Көлденең  !Бүйiрлiк    !Теже.
розеткасының!арқалықтың!элементiнiң!арқалыктың!қабырғаның  !гiштiк
тозуы,      !жол беруге!тоттануы,  !жол беруге!қаптамасының!бекiту.
сызаттануы  !болмайтын !сызаты     !болмайтын !майысуы,    !дiң
!майысуы   !           !майысуы   !тоттануы    !босауы
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
------------------------------------------------------------------
шанақ                !            арбалар
------------------------------------------------------------------
Ағыту       !Төбе      !Rиз МОм !Кронштейн  !Көлденең  !Серiппегiш
иiнтiрегiнiң!қаңқасының!электр  !өшiргiшiнiң!және      !үстiндегi
босауы,     !тоттануы, !сымының !сызаты     !бойлық    !бiлеудiң
ажырауы     !сызаты    !жай-күйi!           !арқалық.  !тоттануы,
!          !        !           !тардың    !сызаты
!          !        !           !жол беруге!
!          !        !           !болмайтын !
!          !        !           !майысуы   !
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
-------------------------------------------
арбалар        !     басқалар      !
------------------------------------------!
Арба     !Сақтандырғыш!    !    !    !    !
рамасының!қапсырмалар !    !    !    !    !
тоттануы,!мен бұранда.!    !    !    !    !
сызаты   !малардың    !    !    !    !    !
!сызаты      !    !    !    !    !
-------------------------------------------
-------------------------------------------