Об утверждении Правил применения информационных систем, информационных технологий и средств их обеспечения для таможенных целей
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 22 мая 2003 года № 227. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2003 года № 2307. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2010 года № 474
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21.09.2010 № 474.
<*>
Сноска. По тексту слово "Агентства" заменить словом "Комитета"; после слов "таможенного контроля" дополнить словами "Министерства финансов" - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 .
В соответствии со  статьей 424 Таможенного кодекса Республики Казахстан, для обеспечения использования информационных систем и информационных технологий при совершении таможенных операций, приказываю: см.K100296
1. Утвердить прилагаемые Правила применения информационных систем, информационных технологий и средств их обеспечения для таможенных целей.
2. Управлению правового обеспечения (Ансарова И.Ы.) Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Пресс-службе Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возлагается на заместителя Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан Мамбеталина А.Е.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 .
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 22 мая 2003 года N 227
Правила
применения информационных систем, информационных
технологий и средств их обеспечения для таможенных целей
<*>
Сноска. По тексту слова "Агентство", "Агентства", "Агентством", "Агентстве" заменить словами "Комитет", "Комитета", "Комитетом", "Комитете" - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 .

Ақпараттық жүйелердi, ақпараттық технологияларды және оларды қамтамасыз ету құралдарын кеден мақсаттары үшін қолдану ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігінің 2003 жылғы 22 мамырдағы N 227 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 24 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2307. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 21 қыркүйектегі № 474 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.21 № 474 Бұйрығымен.
Ескерту: Бүкіл мәтін бойынша "агенттіктің" деген сөз "комитеттің" деген сөзбен ауыстырылды;
"Кедендік бақылау" деген сөздердің алдында "Қаржы министрлігінің" деген сөздермен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз ).
Қазақстан Республикасы Кеден  кодексiнiң 424-бабына сәйкес ақпараттық жүйелердiң және ақпараттық технологиялардың кеден операцияларын жасау кезiнде пайдаланылуын қамтамасыз ету үшiн, бұйырамын: Қараңыз.K100296
1. Қоса берiлiп отырған Ақпараттық жүйелердi, ақпараттық технологияларды және оларды қамтамасыз ету құралдарын кеден мақсаттары үшiн қолдану ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендiк бақылау комитетінің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы.Аңсарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендiк бақылау комитетінің баспасөз қызметi осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсiн.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының орынбасары Ә.Е.Мәмбеталинге жүктеледi.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз ).
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Төрағаның міндетін
атқарушы
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау комитеті
төрағасының 2003 жылғы
22 мамырдағы N 227 бұйрығымен
бекітілген
Ақпараттық жүйелерді, ақпараттық технологияларды және
оларды қамтамасыз ету құралдарын кеден мақсаттары үшiн қолдану ережесi
Ескерту: Мәтін бойынша "Агенттік", "Агенттіктің", "Агенттігімен", "Агенттікте" деген сөздер тиісті "Комитет", "Комитеттің", "Комитетімен", "Комитетте" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз ).

1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения информационных систем, информационных технологий и средств их обеспечения для таможенных целей (далее - Правила) разработаны в соответствии со  статьей 424 Таможенного Кодекса Республики Казахстан и определяют порядок и условия применения информационных систем, информационных технологий и средств их обеспечения для таможенных целей. см.K100296
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) программный продукт по формированию электронных копий таможенных документов - информационная технология, информационная система, либо компонент информационной системы, предназначенные для электронной обработки информации;
2) инсталляционный пакет программного продукта - набор файлов на магнитных или оптических носителях, содержащих все необходимые компоненты для установки, настройки и запуска программного продукта.
2. Документы, необходимые для проведения проверки
программных продуктов по формированию электронных копий
таможенных документов
3. В целях проведения проверки программных продуктов по формированию электронных копий таможенных документов (далее - программный продукт) на предмет соответствия требованиям, установленным пунктом 7 Правил, заявитель представляет в Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) следующие документы:
1) письменное заявление, оформленное по установленной форме согласно Приложению 1;
2) инсталляционный пакет программного продукта и инструкцию к нему;
3) электронные копии таможенных документов, заполненных в соответствии с правилами заполнения таможенных документов посредством разработанного программного продукта;
4) описание требований к оборудованию, операционной системе, системе управления базами данных программного продукта;
5) руководство пользователя программным продуктом по формированию электронных копий таможенных документов;
6) нотариально заверенную копию свидетельства о государственной регистрации - для юридических лиц, и нотариально заверенную копию документа, удостоверяющего личность - для физических лиц;
7) документальное подтверждение об использовании лицензионных программных средств для разработки программного продукта по формированию электронных копий таможенных документов.  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 .
3. Условия и порядок применения программных продуктов

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақпараттық жүйелердi, ақпараттық технологияларды және оларды қамтамасыз ету құралдарын кеден мақсаттары үшiн қолдану ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасы Кеден кодексiнiң 424-бабына сәйкес әзiрленген және ақпараттық жүйелердi, ақпараттық технологияларды және оларды қамтамасыз ету құралдарын кеден мақсаттары үшiн қолданудың тәртiбi мен шарттарын айқындайды.Қараңыз.K100296
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн қалыптастыру жөнiндегі бағдарламалық өнiм - ақпараттарды электронды өңдеуге арналған ақпараттық технология, ақпараттық жүйе, не ақпараттық жүйенiң құрамдас бөлігі;
2) бағдарламалық өнiмнiң инсталляциялық пакетi - бағдарламалық өнiмдi орнату, баптау және жiберу үшiн қажеттi барлық құрамдас бөліктерді қамтитын магниттiк немесе оптикалық тасығыштардағы файлдардың жиынтығы.
2. Кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн қалыптастыру жөнiндегi бағдарламалық өнiмдерге тексеру жүргiзу үшiн қажеттi құжаттар
3. Кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн қалыптастыру жөнiндегi бағдарламалық өнiмдерге (бұдан әрi - бағдарламалық өнiм) Ереженiң 7-тармағында белгiленген талаптарға сәйкестiгi нысанасына тексеру жүргізу мақсатында, өтiнiш беруші Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Кедендiк бақылау Комитетіне (бұдан әрi - Комитет) мынадай құжаттарды ұсынады:
1) 1-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша ресiмделген жазбаша өтiнiш;
2) бағдарламалық өнiмнiң инсталляциялық пакетi және оның нұсқаулығы;
3) әзiрленген бағдарламалық өнiм арқылы кеден құжаттарын толтыру ережесiне сәйкес толтырылған кеден құжаттарының электронды көшiрмелерi;
4) жабдықтарға, операциялық жүйеге, бағдарламалық өнiмнiң деректер қорын басқару жүйесiне қойылатын талаптардың сипаттамасы;
5) кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн қалыптастыру жөнiндегi бағдарламалық өнімдi пайдаланушының нұсқамасы;
6) мемлекеттiк тiркелгендiгi туралы куәлiктiң нотариалды куәландырылған көшiрмесi - заңды тұлғалар үшiн, және жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды куәландырылған көшiрмесi - жеке тұлғалар үшiн;
7) кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн қалыптастыру жөнiндегi бағдарламалық өнiмдi әзiрлеуге арналған лицензиялық бағдарламалық құралдарды пайдаланғандығы туралы құжаттамалық растау.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339    бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз).
3. Бағдарламалық өнiмдердi қолданудың
шарттары мен тәртiбi

4. Программные продукты подлежат применению при условии соответствия требованиям, установленным пунктом 7 Правил.
5. Поступившие в Комитет документы вносятся в Журнал учета программных продуктов по формированию электронных копий таможенных документов (далее - Журнал), по установленной форме согласно Приложению 2.
6. Комитет в месячный срок со дня поступления необходимых документов, указанных в пункте 3 Правил, проводит проверку программного продукта на соответствие требованиям, установленным пунктом 7 Правил.
7. Программный продукт должен соответствовать следующим требованиям:
1) обеспечивать форматно-логический контроль заполнения таможенных документов, установленных в соответствии с нормативными правовыми актами;
2) нормативно-справочная информация, содержащаяся в программном продукте должна обновляться из электронных справочников, размещаемых на Web-сайте Комитета.
Перечень и форматы электронных справочников определяются Комитетом и размещаются на Web-сайте Комитета;
3) электронные копии таможенных документов, формируемые программным продуктом, должны соответствовать форматам, установленным нормативными правовыми актами Комитета.
8. В случае соответствия программного продукта требованиям, установленным пунктом 7 Правил, заявитель письменно информируется о соответствии установленным требованиям, о чем производится запись в Журнале. Первый экземпляр письма направляется заявителю, второй - остается в Комитете.
9. В случае несоответствия программного продукта требованиям, установленным пунктом 7 Правил, Комитет письменно информирует Заявителя в срок, установленный пунктом 6 Правил.
10. При изменении требований к программным продуктам Комитет письменно информирует Заявителя об изменениях требований к программным продуктам и приостанавливает действие письма о соответствии установленным требованиям до представления Заявителем обновленной версии программного продукта.
11. Комитет вправе отозвать письмо о соответствии установленным требованиям, в случае не предоставления Заявителем обновленной версии программного продукта в течение 2 месяцев со дня приостановления действия письма.
11-1. Отзыв письма о соответствии программного продукта установленным требованиям влечет за собой отказ в приеме электронных копий таможенных документов, сформированных посредством программного продукта Заявителя в местах таможенного оформления.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 11-1 - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 .

4. Бағдарламалық өнiмдер Ереженiң 7-тармағында белгiленген талаптарға сәйкес болуы шартымен қолдануға жатады.
5. Комитетке келiп түскен құжаттар 2-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша Кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн қалыптастыру жөнiндегi бағдарламалық өнiмдердiң есебiн жүргiзу журналына (бұдан әрi - Журнал) енгiзiледi.
6. Комитет Ереженiң 3-тармағында көрсетiлген қажеттi құжаттар келiп түскеннен бастап 1 айлық мерзiмде бағдарламалық өнiмнiң Ереженiң 7-тармағында белгiленген талаптарға сәйкестiгiне тексеру жүргiзедi.
7. Бағдарламалық өнiм мынадай талаптарға сәйкес келуi тиiс:
1) нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес белгiленген кеден құжаттарын толтырудың пiшiндiк-логикалық бақылауын қамтамасыз ету;
2) бағдарламалық өнiмдегі нормативтiк-анықтамалық ақпарат Комитеттің Web-сайтында орналастырылған электронды анықтамалықтардан жаңғыртылуы тиiс.
Электронды анықтамалықтардың тiзбесi мен пiшiндерін Комитет айқындайды және Комитеттің Web-сайтында орналастырылады;
3) бағдарламалық өнiм қалыптастыратын кеден құжаттарын электронды көшiрмелерi Комитеттiң нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде белгiленген пiшiндерге сәйкес келуi тиiс.
8. Бағдарламалық өнiм Ереженiң 7-тармағында белгiленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, өтiнiш берушi белгiленген талаптарға сәйкестiгi туралы хабардар етіледi, ол туралы Журналға жазба жүргiзiледi. Хаттың бiрiншi данасы өтiнiш берушiге жолданады, екiншiсi - Комитетте қалады.
9. Бағдарламалық өнiм Ереженiң 7-тармағында белгiленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, Комитет Өтiнiш берушiнi Ереженiң 6-тармағында белгiленген мерзiмде жазбаша хабардар етедi.
10. Бағдарламалық өнiмдерге қойылатын талаптар өзгерген жағдайда, Комитет Өтiнiш берушiнi бағдарламалық өнiмдерге қойылатын талаптардың өзгергендiгi туралы жазбаша хабардар етедi және белгiленген талаптарға сәйкестiгі туралы хаттың қолданысын Өтініш берушi бағдарламалық өнiмнiң жаңартылған нұсқасын ұсынғанға дейiн тоқтата тұрады.
11. Комитет Өтiнiш берушi бағдарламалық өнiмнiң жаңартылған нұсқасын хаттың қолданысы тоқтатыла тұрған күннен бастап 2 айдың iшiнде ұсынбаған жағдайда, белгiленген талаптарға сәйкестiгi туралы хатты қайтарып алуға құқылы.
11-1. Бағдарламалық өнімнің белгіленген талаптарға сәйкес келуі туралы хатты қайта шақырту кедендік ресімдеу орындарында Өтінім берушінің бағдарламалық өнімі арқылы қалыптастырылған кедендік құжаттардың электронды көшірмелерін қабылдап алудан бас тартуға әкеледі.
Ескерту: 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339    бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз).

11-2. Направление уведомления Заявителю о восстановлении прав действия письма о соответствии программного продукта установленным требованиям осуществляется после устранения причин его отзыва и выдается Комитетом в месячный срок с момента представления Заявителем версии программного продукта с внесенными изменениями.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 11-2 - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 .
11-3. В случае, если количество направляемых Комитетом отзывов письма о соответствии программного продукта установленным требованиям в адрес Заявителя превышает три раза, Комитет принимает решение о признании программного продукта непригодным к использованию для формирования электронных копий таможенных документов без права повторной регистрации в Комитете.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 11-3 - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 .
12. При изменении версии программного продукта, не затрагивающих требования, изложенные в пункте 7 Правил, заявитель письменно информирует Комитет о характере произведенных изменений в программный продукт.
4. Документы, необходимые для получения подтверждения
на формирование электронных копий таможенных документов
13. В целях получения подтверждения Комитета на формирование электронных копий таможенных документов, юридические лица, их структурные подразделения, а также физические лица, осуществляющие или намеривающиеся осуществлять внешнеэкономическую деятельность, непосредственно осуществляющий формирование электронных копий таможенных документов, представляет в Комитет следующие документы:
1) заявление, оформленное по установленной форме (Приложение 3);
2) нотариально заверенную копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица, выданной органами юстиции или документа, удостоверяющего личность, для физического лица;
3) нотариально заверенную копию договора на приобретение и использование программного продукта, соответствующего требованиям по формированию электронных копий таможенных документов - лицами, использующими только программные продукты, которые прошли проверку в соответствии с требованиями настоящих Правил;
4)  (подпункт исключен - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 22 июля 2003 года
357 ). <*>
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 ;   приказом Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 10 мая 2007 года N  122 .

11-2. Өтінім берушіге бағдарламалық өнімнің белгіленген талаптарға сәйкес келуі туралы хат күшінің құқықтарын қайта жаңғырту туралы хабарламаны жіберу оны қайта шақырту себептері жойылғаннан кейін жүзеге асырылады және Комитет оны Өтінім беруші бағдарламалық өнімді енгізілген өзгерістермен ұсынған сәтінен бастап бір ай ішінде береді.
Ескерту: 11-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339    бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз).
11-3. Комитет Өтінім берушіге бағдарламалық өнімнің белгіленген талаптарға сәйкес келуі туралы хатты қайта шақыртуды үш реттен жоғары жіберсе, Комитет бағдарламалық өнімнің Комитетте қайта тіркеу құқығынсыз бағдарламалық өнімнің кедендік құжаттардың электронды көшірмелерін қалыптастыру үшін пайдалануға жарамсыз деп тану туралы шешім қабылдайды.
Ескерту: 11-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339    бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз).
12. Бағдарламалық өнiмнiң Ереженiң 7-тармағында жазылған талаптарға қатысы жоқ нұсқасы өзгерген жағдайда, Өтiнiш берушi Комитеттi бағдарламалық өнiмге енгiзiлген өзгерiстердiң сипаты туралы жазбаша хабардар етедi.
4. Кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн
қалыптастыруға арналған растауды
алу үшiн қажеттi құжаттар
13. Кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн қалыптастыруға арналған Комитеттiң растауын алу мақсатында кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн қалыптастыруды тiкелей жүзеге асыратын сыртқы экономикалық қызметке қатысушы заңды тұлғалар, олардың құрылымдық бөлімшелері, сондай-ақ сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын немесе жүзеге асыруға ниет білдіретін жеке адамдар, не Комитетке мынадай құжаттарды ұсынады:
1) белгiленген нысан бойынша ресiмделген өтiнiш (3-қосымша);
2) әдiлет органдары берген заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелгендiгі туралы куәлiктiң немесе жеке тұлға үшiн жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды куәландырылған көшiрмесi;
3) тек қана осы Ереженің талаптарына сәйкес тексеруден өткен бағдарламалық өнімдерді пайдаланатын адамдар кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн қалыптастыру жөнiндегi талаптарға сәйкес келетiн бағдарламалық өнiмдi сатып алуға және пайдалануға арналған шарттың нотариалды куәландырылған көшiрмесi;
Ескерту: 13-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 22 шілдедегі N 357   бұйрығымен ,   Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339 (қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз)   бұйрығымен , 2007.05.10. N   122 (бірінші ресми жарияланған күнінен   кейін он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .

13-1. Юридические лица, претендующие на право осуществления своей деятельности в качестве таможенного брокера, предоставляют нотариально заверенную копию договора на приобретение и/или использование программного продукта или письменное подтверждение соответствия программного обеспечения, соответствующего требованиям по формированию электронных копий таможенных документов вместе с документами, перечень которых определен статьями  400401 Таможенного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 13-1 в соответствии с приказом Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 10 мая 2007 года N  122 .
5. Условия и порядок применения электронных
копий таможенных документов
14. Электронные копии таможенных документов подлежат применению при условии соответствия требованиям к электронным копиям таможенных документов, установленным нормативным правовым актом Комитета.
15. При получении необходимых документов, указанных в пункте 13 Правил, Комитет осуществляет их учет в Журнале учета заявлений (далее - Журнал), оформленный по установленной форме (Приложение 4).
16. В случае соответствия установленным требованиям, Комитет письменно информирует лицо, подавшее заявление.
17. В письме указывается присвоенный код, который вносится в Журнал, в дальнейшем вносимый лицом, подавшим заявление в определенное поле каждой сформированной электронной копии таможенного документа.
18. Письмо направляется лицу, подавшему заявление в недельный срок со дня поступления заявления, а для юридических лиц, претендующее на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера вместе с лицензией.  <*>
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 ;   приказом Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 10 мая 2007 года N  122 .
19. Лица, получившие письмо Комитета, должны своевременно производить обновление справочников нормативно-справочной информации таможенных органов Республики Казахстан, в используемом программном продукте при формировании электронных копий таможенных документов.
20. Письмо, с указанием присвоенного кода, предоставляемое участнику внешнеэкономической деятельности, не может использоваться для формирования электронных копий таможенных документов на товары, перемещаемые другими участниками внешнеэкономической деятельности, кроме случаев осуществления деятельности в качестве таможенного брокера.

13-1. Өзінің қызметін кеден брокері ретінде жүзеге асыру құқығына үміткер заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 400, 401-баптарымен тізімі анықталған құжаттармен бірге кедендік құжаттардың электронды көшірмелерін қалыптастыру жөніндегі талаптарға сәйкес келетін бағдарламалық өнімді сатып алуға және/немесе пайдалануға арналған шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесін немесе бағдарламалық қамтамасыз етудің сәйкестігіне жазбаша растама ұсынады
Ескерту: 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР   Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2007.05.10. N  122 (бірінші ресми жарияланған күнінен   кейін он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
5. Кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн
қолданудың шарттары мен тәртiбi
14. Кеден құжаттарының электронды көшiрмелерi кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiне Комитеттiң нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде белгiленген талаптарға сәйкес болуы шартымен қолдануға жатады.
15. Ереженiң 13-тармағында көрсетiлген қажеттi құжаттар алынған жағдайда, Комитет олардың есебiн белгiленген нысан бойынша (4-қосымша) ресiмделетiн Өтiнiштердiң есебiн жүргiзу журналында (бұдан әрi - Журнал) жүзеге асырады.
16. Белгiленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, Комитет өтiнiш берушi тұлғаны жазбаша хабардар етедi.
17. Хатта, кейіннен өтініш беруші тұлға кеден құжатының әрбір қалыптасқан электронды көшiрмесiн белгiлi бiр ашық жерiне енгiзетiн, Журналға енгiзiлетiн берiлген код көрсетiледi.
18. Хат өтiнiш берушi тұлғаға өтiнiш түскен күннен бастап бір апталық мерзiмде, ал кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге асыру құқығына үміткер заңды тұлғаға лицензиямен бірге жолданады.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339    бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз), 2007.05.10. N  122 (бірінші ресми жарияланған күнінен   кейін он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
19. Комитеттiң хатын оған тұлға Қазақстан Республикасы кеден органдарының кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн қалыптастыру кезiндегi бағдарламалық өнiмде пайдаланылатын нормативтiк-анықтамалық ақпараттардың анықтамалықтарын жаңартуды жүргiзедi.
20. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушыға берiлген коды көрсетiле отырып ұсынылған хат, кеден брокерi ретiндегi қызметтi жүзеге асыру жағдайларын қоспағанда, басқа сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар өткiзетiн тауарларға арналған кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн қалыптастыру үшiн пайдаланылмайды.

21. В случае не представления документов, указанных в пункте 13 Правил, Комитет извещает заявителя письменно, в срок, установленный пунктом 18 Правил.
22. Письмо Комитета, с указанием присвоенного кода, может быть отозвано Комитетом в следующих случаях:
1) обнаружения недостоверного указания данных в электронных копиях таможенных документов;
2) нарушения требования, установленного пунктом 20 Правил;
3) отзыва лицензии таможенного брокера;
4) обнаружения недостоверных сведений в документах, указанных в пункте 13 Правил;
5) неисполнения условий по обновлению версии программного продукта, либо аннулирования договора с разработчиком программного продукта;
6) не проведения обновления версии программного продукта в недельный срок после прохождения проверки программного продукта разработчика на предмет соответствия требованиям, установленным пунктом 7 настоящих Правил.  <*>
Сноска. В пункт 22 внесены изменения - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 .
22-1. Отзыв письма с указанным присвоенным кодом, влечет за собой отказ приема электронных копий таможенных документов.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 22-1 - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 .
22-2. Направление уведомления в адрес Заявителя о восстановлении действия письма с указанным присвоенным кодом производится после устранения причин его отзыва и выдается Комитетом в двухнедельный срок с момента получения от Заявителя письма с указанием фактов устранения причин отзыва.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 22-2 - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 .
22-3. В случае если количество направляемых отзывов письма с указанным присвоенным кодом превышает три раза, Комитетом принимается решение об отзыве присвоенного кода.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 22-3 - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 .
23. При изменении сведений в документах, установленных пунктом 13 Правил, заявитель письменно информирует Комитет о произошедших изменениях согласно законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 10 мая 2007 года N  122 .

21. Ереженiң 13-тармағында көрсетiлген құжаттар ұсынылмаған жағдайда, Комитет өтiнiш берушiнi Ереженiң 18-тармағында белгiленген мерзiмде хабардар етедi.
22. Берiлген коды көрсетiлген Комитеттiң хатын Комитет мынадай:
1) кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiнде деректердiң сенiмсiз көрсетілгендiгi анықталған;
2) Ереженiң 20-тармағында белгiленген талаптар бұзылған;
3) кеден брокерiнiң лицензиясы қайтарылып алынған;
4) Ереженің 13-тармағында көрсетілген құжаттарда дұрыс емес мәліметтер анықталған;
5) бағдарламалық өнімді әзірлеушімен бағдарламалық өнімді жаңарту, не келісімді жаңарту бойынша шаралар орындалмаған;
6) әзірлеуші бағдарламалық өнімнің осы Ереженің 7-тармағында бекітілген талаптарға сәйкес келуін тексеруден өткен соң бір апталық мерзім ішінде бағдарламалық өнімді жаңартуды жүргізбеген жағдайларда қайтарып ала алады.
Ескерту: 22-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз ).
22-1. Көрсетілген берілген коды бар хатты қайта шақырту кеден құжаттарының электронды көшірмелерін қабылдаудан бас тартуға әкеп соқтырады.
Ескерту: 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз ).
22-2. Өтінім берушіге көрсетілген берілген коды бар хаттың күшін жаңғырту туралы хабарламаны жіберуді Комитет оны қайта шақырту себептері жойылғаннан кейін Өтінім беруші қайта шақырту себептерін жою фактілері көрсетілген хатты алған сәттен бастап екі апталық мерзімде жүргізіледі.
Ескерту: 22-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз).
22-3. Көрсетілген берілген коды бар хатты шақыртуды жіберудің саны үш реттен жоғары болса, Комитет берілген кодты шақырту туралы шешім қабылдайды.
Ескерту: 22-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз).
23. Құжаттарда Ереженiң 13-тармағында белгiленген мәлiметтер өзгерген жағдайда, өтiнiш берушi Комитеттi жүргiзiлген өзгерiстер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жазбаша хабардар етедi.
Ескерту: 23-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2007.05.10. N  122 (бірінші ресми жарияланған күнінен   кейін он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .

24. Срок письма Комитета, с указанием присвоенного кода не может быть ограничен.
6. Заключительные положения
25. Информацию о программных продуктах, соответствующих требованиям, установленным Правилами, а также информацию об изменениях требований к программному продукту, Комитет размещает на Web-сайте Комитета.
___________________________________________________________________
Приложение 1
к Правилам применения информационных
систем, информационных технологий
и средств их обеспечения
для таможенных целей, утвержденных
приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 22 мая 2003 года N 227
Заявление
___________________________________________________________________
(полное и сокращенное юридическое наименование, код ОКПО,
___________________________________________________________________
РНН, юридический и фактический адреса, номер свидетельства
___________________________________________________________________
о государственной регистрации заявителя - юридического лица
___________________________________________________________________
или фамилия, имя, отчество, адрес проживания и номер документа,
___________________________________________________________________
удостоверяющего личность заявителя - физического лица)
прошу произвести проверку программного продукта по формированию
электронных копий таможенных документов на соответствие установленным
требованиям:
___________________________________________________________________
(указать вид таможенных документов, формирование электронных
___________________________________________________________________
копий которых предполагается)
Ф.И.О. руководителя
юридического лица
или физического лица     _________________
Подпись            Печать
___________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам применения информационных
систем, информационных технологий
и средств их обеспечения
для таможенных целей, утвержденных
приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 22 мая 2003 года N 227
Журнал учета
программных продуктов по формированию электронных копий
таможенных документов
____________________________________________________________________
N  |Наимено-|Дата пода-|Наиме- |Номер|Виды элек-|Номер и дата|При-
п/п|вание   |чи (ре-   |нование|вер- |тронных   |письма, в   |ме-
|заявите-|гистрации)|прог-  |сии  |копий та- |случае отка-|чание
|ля      |заявления |раммно-|прог-|моженных  |за- N и дата|
|        |          |го про-|рамм-|документов|письма об   |
|        |          |дукта  |ного |          |отказе      |
|        |          |       |про- |          |            |
|        |          |       |дукта|          |            |
-------------------------------------------------------------------
Приложение 3 к Правилам
применения информационных систем,
информационных технологий и
средств их обеспечения для
таможенных целей  <*>
Сноска. Приложение в редакции - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 5 сентября 2005 года N  339 .
ЗАЯВЛЕНИЕ
Полное наименование
юридического или физического лица ____________________________
Сокращенное наименование
юридического или физического лица ____________________________
ОКПО___________________________ РНН___________________________
Юридический адрес_____________________________________________
Фактический адрес_____________________________________________
Контактные телефоны__________________ E-mail__________________
Прошу предоставить подтверждение на формирование электронных
копий таможенных документов __________________________________
(указать вид таможенных документов,
______________________________________________________________
формирование электронных копий которых предполагается)
посредством __________________________________________________
(указать наименование программного продукта)
______________________________________________________________
(указать для собственных нужд или на получение лицензии
таможенного брокера)
Ф.И.О. руководителя
юридического лица _______________
Подпись                 Печать
Ф.И.О. физического лица ______________
Подпись
Приложение 4
к Правилам применения информационных
систем, информационных технологий
и средств их обеспечения
для таможенных целей, утвержденных
приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 22 мая 2003 года N 227
Журнал учета
заявлений на формирование электронных копий
таможенных документов
___________________________________________________________________
N  |Наимено-| Дата подачи |Наличие програм- |  Номер и дата  |При-
п/п|вание   |(регистрации)|мы, лицензии -   |письма, в случае|меча-
|заявите-|  заявления  |для таможенного  |отказа - N и да-|ние
|ля      |             |брокера          |та письма об    |
|        |             |                 |отказе          |
-------------------------------------------------------------------

24. Берiлген код көрсетiлген Комитет хатының мерзiмi шектелмейдi.
6. Қорытынды ережелер
25. Комитет Ережеде белгiленген талаптарға сәйкес келетiн бағдарламалық өнiмдер туралы ақпараттарды, сондай-ақ бағдарламалық өнiмге қойылатын талаптардың өзгергендiгi туралы ақпараттарды Комитеттiң Web-сайтында орналастырады.
Қазақстан Республикасының
Кедендiк бақылау Комитетi
төрағасының
2003 жылғы 22 мамырдағы
N 227 бұйрығымен бекiтiлген
Ақпараттық жүйелердi,
ақпараттық технологияларды
және оларды қамтамасыз ету
құралдарын кеден мақсаттары
үшiн қолдану ережесiне
1-қосымша
Өтініш
_________________________________________________________
(өтiнiш берушi заңды тұлғаның толық және қысқартылған атауы
_________________________________________________________
ОКПО коды, СТН, заңды және нақты мекен-жайы, мемлекеттiк
_________________________________________________________
тiркелгендігі туралы куәлiгiнiң нөмiрi немесе өтініш
_________________________________________________________
берушi жеке тұлғаның тегі, аты, әкесiнiң аты, тұратын
_________________________________________________________
мекен-жайы және жеке басын куәландыратын құжаттың нөмiрi)
кеден құжаттарының электронды көшiрмелерiн қалыптастыру жөнiндегi
бағдарламалық өнiмге белгiленген талаптарға сәйкестiгiне тексеру
жүргізуді сұраймын:
_________________________________________________________
(кеден құжаттарының түрлерiн көрсету, болжалды
_________________________________________________________
электронды көшiрмелердi қалыптастыру)
Заңды тұлғаның
немесе жеке тұлғаның
басшысының
Т.А.Ә.                 __________________
қолы                  мөр
Қазақстан Республикасының
Кедендiк бақылау Комитетi
төрағасының
2003 жылғы 22 мамырдағы
N 227 бұйрығымен бекiтiлген
Ақпараттық жүйелердi,
ақпараттық технологияларды
және оларды қамтамасыз ету
құралдарын кеден мақсаттары
үшiн қолдану ережесiне
2-қосымша
Кеден құжаттарының электронды көшірмелерін қалыптастыру           жөніндегі бағдарламалық өнімдердің есебін жүргізу
Журналы
------------------------------------------------------------------
N! Өтініш  !Өтініштің  !Бағдар.!Бағдар.!Кеден   !Бағдарла.   !Ес.
!берушінің!берілген   !ламалық!ламалық!құжатта.!малық өнім. !керту
! атауы   !(тіркелген)!өнімнің!өнім   !ры элек.!нің нөмірі  !
!         !   күні    !атауы  !нұсқа. !тронды  !және тір.   !
!         !           !       !сының  !көшірме.!келген күні,!
!         !           !       !нөмірі !лерінің !бас тартыл. !
!         !           !       !       !түрлері !ған жағдай. !
!         !           !       !       !        !да - бас    !
!         !           !       !       !        !тарту туралы!
!         !           !       !       !        !хаттың N    !
!         !           !       !       !        !және күні   !
------------------------------------------------------------------
1!     2   !     3     !   4   !   5   !    6   !     7      !  8
------------------------------------------------------------------
Ақпараттық жүйелерді,
ақпараттық технологияларды
және оларды қамтамасыз ету
құралдарын кеден мақсаттары
үшін қолдану ережесіне
3-қосымша
Ескерту: Қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 қыркүйектегі N 339   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   6-тармақтан   қараңыз ).
ӨТІНІШ
Толық заңды тұлға
немесе жеке адам атауы ____________________________________________
Қысқартылған заңды тұлға
немесе жеке адам атауы ____________________________________________
КҰЖЖ __________________________ СТТН ______________________________
Заңды мекен-жайы __________________________________________________
Іс жүзіндегі мекен-жайы ___________________________________________
Байланыс телефондары _______________ E-maіl________________________
Кедендік құжаттардың электронды көшірмелерін қалыптастыруға
арналған растау беруді сұраймын
___________________________________________________________________
(олардың электронды көшірмелерін қалыптастыру көзделген кедендік
құжаттардың түрі көрсетілсін)
____________________________________________________________ арқылы
(бағдарламалық өнімнің атауы көрсетілсін)
___________________________________________________________________
(кеден брокері лицензиясын алуға немесе өз пайдасы үшіндігі
көрсетілсін)
Заңды тұлға басшысының аты-жөні _____________________
Қолы                 Мөр
Жеке адам аты-жөні __________________________________
Қолы
Қазақстан Республикасының
Кедендiк бақылау Комитетi
төрағасының
2003 жылғы 22 мамырдағы
N 227 бұйрығымен бекiтiлген
Ақпараттық жүйелердi,
ақпараттық технологияларды
және оларды қамтамасыз ету
құралдарын кеден мақсаттары
үшiн қолдану ережесiне
4-қосымша
Кеден құжаттарының электронды көшірмелерін қалыптастыруға                арналған өтініштердің есебін жүргізу
Журналы
------------------------------------------------------------------
N! Өтініш  !Өтініштің  !Бағдарламаның, !Бағдарламалық    !Ескерту
!берушінің!берілген   !лицензияның    !өнімнің нөмірі   !
! атауы   !(тіркелген)!болуы - кеден  !және тіркелген   !
!         !   күні    !брокері үшін   !күні, бас тартыл.!
!         !           !               !ған жағдайда -   !
!         !           !               !бас тарту туралы !
!         !           !               !хаттың N және    !
!         !           !               !күні             !
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------