Об утверждении Инструкции по осуществлению таможенного контроля за товарами, перемещаемыми через таможенную границу Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 7 июля 2003 года N 335. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 августа 2003 года N 2425. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2010 года N 474
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21.09.2010 N 474.
В соответствии с Таможенным  кодексом  Республики Казахстан, приказываю: см.K100296
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по осуществлению контроля за товарами, перемещаемыми через таможенную границу Республики Казахстан.
2. Управлению правового обеспечения (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Пресс-службе Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Канлыбаева А.А.) обеспечить опубликование настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан Акчанова Б.К.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждено
приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
7 июля 2003 г. N 335
Инструкция
по осуществлению таможенного контроля за товарами,
перемещаемыми через таможенную границу
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Согласно пункта 1  статьи 431  Таможенного кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) товары и транспортные средства, ввезенные на таможенную территорию Республики Казахстан, находятся под таможенным контролем с момента пересечения таможенной границы Республики Казахстан и до: см.K100296
1) выпуска в свободное обращение, за исключением условного выпуска в соответствии со  статьей 14  Кодекса; см.K100296
2) уничтожения;
3) отказа от товара в пользу государства, либо обращения в собственность государства;
4) фактического вывоза товаров, транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
2. В соответствии со  статьей 437  Таможенного кодекса таможенному контролю подлежат все товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан. см.K100296
Таможенные органы вправе останавливать транспортные средства, а также принудительно возвращать морские, внутренние водные и воздушные суда, покинувшие таможенную территорию Республики Казахстан без разрешения таможенного органа. При этом действия по задержанию (возвращению) иностранных судов и судов, находящихся на территории других государств, проводятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тасымалданатын тауарларды кедендік бақылауды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 7 шілдедегі N 335 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 7 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2425. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 21 қыркүйектегі № 474 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.21 № 474 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тасымалданатын тауарларды кедендік бақылауды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін. Қараңыз.K100296
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы.Аңсарова) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің баспасөз қызметі (А.А.Қаңлыбаева) осы бұйрықтың жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының орынбасары Б.Қ.Ақшановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2003 жылғы
7 шілдедегі N 335 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тасымалданатын тауарларды кедендік бақылауды
жүзеге асыру жөніндегі
нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің (бұдан әрі - Кодекс)  431-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінген тауарлар мен көлік құралдары Қазақстан Республикасының кеден шекарасын кесіп өткен сәттен бастап және:Қараңыз.K100296
1) Кодекстің 14-бабына сәйкес шартты түрде шығаруды қоспағанда, еркін айналымға шығарылғанға; Қараңыз.K100296
2) жойылғанға;
3) тауардан мемлекеттік пайда үшін бас тартқанға, не мемлекет меншігіне айналдырғанға;
4) тауарлар мен көлік құралдарын Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге іс жүзінде әкеткенге дейін кедендік бақылауда болады.
2. Кеден кодексінің  437-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізілген барлық тауарлар мен көлік құралдары кедендік бақылауға жатады. Қараңыз.K100296
Кеден органдары Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан кеден органының рұқсатынсыз аттанып кеткен көлік құралдарын тоқтатуға, сондай-ақ теңіз, ішкі сулар және әуе кемелерін мәжбүрлеп кейін қайтаруға құқылы. Бұл ретте шетел кемелері мен басқа мемлекеттердің аумағындағы кемелерді ұстау (кейін қайтару) жөніндегі әрекеттер Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарға сәйкес жүргізіледі.

3. Таможенный контроль за транспортными средствами и товарами, перемещаемыми через таможенную границу Республики Казахстан, в том числе после перезагрузки товаров с других видов транспорта на автомобильный, вне мест расположения таможенных органов Республики Казахстан, производится должностными лицами таможенных органов (далее - таможенный наряд) в целях выявления следующих товаров:
1) ввезенных в Республику Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан;
2) не представленных в установленные сроки в таможенный орган назначения;
3) оформленных в государствах - участниках Евразийского экономического сообщества (ЕвразЭС) с нарушением правил, установленных совместными нормативными правовыми актами таможенных служб государств-участников ЕвразЭС;
4) подакцизных, подлежащих маркировке акцизными марками, перевозимых без таких марок, либо с марками не установленного образца;
5) иных товаров, являющихся непосредственными объектами таможенных правонарушений.
2. Время и место проведения таможенного контроля
4. Таможенный контроль за товарами и транспортными средствами в соответствии с настоящей Инструкцией, может производиться в дневное и ночное время на территории Республики Казахстан таможенными нарядами непосредственно вдоль таможенной границы по рубежу дислокации приграничных таможенных постов и пунктов пропуска (на прилегающих объездных и проселочных дорогах, на удалении от границы не более 100 километров, в зависимости от рельефа местности и естественных препятствий).
5. Конкретные направления осуществления таможенного контроля и количества таможенных нарядов определяется руководителем таможенного органа Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - приказом Председателя Агентства таможенного контроля РК от 27 августа 2004 года  N 367 .
3. Организация таможенного контроля
6. В состав таможенного наряда, утверждаемый руководителем таможенного органа, включаются должностные лица таможенных органов Республики Казахстан, а также при наличии планов совместных мероприятий и согласованных приказов, должностные лица иных государственных органов Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями - приказом Председателя Агентства таможенного контроля РК от 27 августа 2004 года  N 367 .
7. Таможенный наряд возглавляет старший наряда, назначаемый руководителем таможенного органа из числа должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 7 в новой редакции - приказом Председателя Агентства таможенного контроля РК от 27 августа 2004 года  N 367 .

3. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автомобиль көлігімен өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын, оның ішінде Қазақстан Республикасының кеден органдары орналасқан орындардан тыс жерлерде тауарларды көліктің басқа түрлерінен автомобиль көлігіне қайта тиеуден кейінгі кедендік бақылау мынадай тауарларды:
1) Қазақстан Республикасына Қазақстан Республикасының   кеден заңнамасын бұзу арқылы өткізілген;
2) белгіленген мерзімдерде баратын кеден органына ұсынылмаған;
3) Еуразиялық экономикалық қоғамдастыққа (ЕурАзЭҚ) мүше мемлекеттерде ЕурАзЭҚ қатысушы мемлекеттердің кеден қызметтерінің бірлескен нормативтік құқықтық кесімдерінде белгіленген ережелерді бұза отырып ресімделген;
4) акциз маркілерімен маркілеуге жататын мұндай маркілерсіз өткізілген, не белгіленген үлгідегі емес маркілері бар акциздік тауарларды;
5) тікелей кедендік құқық бұзушылықтар объектілері болып табылатын өзге де тауарларды анықтау мақсатында жүргізіледі.
2. Бақылауды өткізу уақыты және орны
4. Осы Нұсқаулыққа сәйкес тауарлар мен көлік құралдарын кедендік бақылауды кеден нарядтары Қазақстан Республикасының аумағында тікелей кеден шекарасының бойында шекара маңындағы кеден бекеттері мен өткізу пункттері орналасқан (жердің бедері мен табиғи кедергілеріне қарай шекарадан 100 километрден аспайтын айналып өту және село ішіндегі жолдарға жақын) шеп бойымен күндізгі және түнгі уақыттарда жүргізуі мүмкін.
5. Кеден нарядтарына кедендік бақылауды жүзеге асырудың нақты бағыттары мен олардың санын Қазақстан Республикасы кеден органдарының басшысы айқындайды.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 27 тамыздағы N 367   бұйрығымен .
3. Кедендік бақылауды ұйымдастыру
6. Кеден органының басшысы бекітетін кеден нарядының құрамына Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдары, сондай-ақ бірлескен іс-шаралар жоспарлары мен келісілген бұйрықтар болған жағдайда, Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдарының лауазымды адамдары енгізіледі.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 27 тамыздағы N 367   бұйрығымен .
7. Кеден нарядына Қазақстан Республикасының кеден органдары лауазымды адамдарының арасынан тағайындалатын наряд басшысы басшылық.
Ескерту: 7-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 27 тамыздағы N 367   бұйрығымен .

8. Условия и порядок несения службы, а также зона деятельности таможенного наряда определяется приказом руководителя таможенного органа Республики Казахстан.
Экипировка таможенного наряда вооружением, средствами связи и прочим снаряжением, включая транспортное средство, проведение инструктажа личного состава наряда, производится руководителем подразделения таможенной охраны и режима.  <*>
Сноска. Пункт 8 с изменениями - приказом Председателя Агентства таможенного контроля РК от 27 августа 2004 года  N 367 .
9. Основанием для проведения таможенного контроля таможенным нарядом, является письменное предписание по форме, установленной согласно приложению 1, подписанное руководителем и заверенное гербовой печатью таможенного органа Республики Казахстан.
Учет и регистрация письменных предписаний производится подразделением таможенной охраны и режима по Книге учета и регистрации предписаний, по установленной форме согласно приложению 2.
Таможенный наряд при проведении таможенного контроля должен иметь:
1) письменное предписание;
2) пломбировочное устройство;
3) медицинскую аптечку;
4) средства освещения местности (сигнальный пистолет);
5) жезл или диск, оснащенный красным световозвращателем;
6) временные знаки "Таможня", предусмотренные Правилами дорожного движения Республики Казахстан, утвержденные  Постановлением  Правительства Республики Казахстан от 25.11.97 г. N 1650 "Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан...";
7) технические средства для проведения досмотра (специальные зеркала, щупы и др.);
8) технические средства для принудительной остановки транспортных средств;
9) комплект бланков процессуальных и иных документов, необходимых для фиксации выявленных правонарушений, изъятия товаров и транспортных средств, проведения неотложных процессуальных действий (осмотр, опрос и т.п.).  <*>
Сноска. Пункт 9 с изменениями - приказом Председателя Агентства таможенного контроля РК от 27 августа 2004 года  N 367 .
10. Должностные лица таможенного наряда во время проведения таможенного контроля должны:
1) вести наблюдение за движущимися транспортными средствами;
2) проверять грузовые накладные, товаросопроводительные документы, оттиски таможенных печатей;
3) проверять состояние таможенных печатей и пломб, наложенных на грузовые отделения транспортных средств, а также другие средства идентификации перевозимых товаров;
4) иметь в постоянной готовности к применению оружие и специальные средства;
5) строго соблюдать служебную дисциплину и законность, а также меры безопасности при проведении таможенного контроля;

8. Қызмет өткерудің шарттары мен тәртібі, сондай-ақ кеден нарядының қызмет аймағы Қазақстан Республикасының кеден органы басшысының бұйрығымен айқындалады.
Кеден нарядын көлік құралын, жеке құрамға нұсқама өткізуді қоса алғанда, қару-жарақпен, байланыс құралдарымен және өзге де жабдықтармен қамтамасыз етуді кедендік күзет және режим бөлімшесінің басшысы жүргізеді.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 27 тамыздағы N 367   бұйрығымен .
9. Қазақстан Республикасы кеден органының басшысы қол қойған және Қазақстан Республикасы кеден органының елтаңбалық мөрімен куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша жазбаша нұсқама кеден нарядының кедендік бақылау жүргізуі үшін негіздеме болып табылады.
Жазбаша нұсқамалардың есебін жүргізу мен тіркеуді 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша, Нұсқамалардың есебін жүргізу мен тіркеу кітабы бойынша кедендік күзет және режим бөлімшесі жүргізеді.
Бақылау жүргізу кезінде кеден нарядында:
1) жазбаша нұсқама;
2) пломбылайтын құрылғы;
3) медициналық аптечка;
4) жерді жарықтандыру құралдары (белгі беру тапаншасы);
5) қызыл жарықшағылыстырғышы бар жезл немесе диск;
6) "Қазақстан Республикасының Жол қозғалысы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 25.11.97 ж. N 1650  Қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Жол қозғалысы ережелерінде көзделетін "Кеден" уақытша белгілері;
7) тексеру жүргізуге арналған техникалық құралдар (арнайы айналар, щуптар және т.б.);
8) көлік құралдарын мәжбүрлеп тоқтатуға арналған техникалық құралдар;
9) анықталған құқық бұзушылықтарды тіркеу, тауарлар мен көлік құралдарын алу, шұғыл іс жүргізу әрекеттерін (қарау, сұрастыру және т.б.) жүргізу үшін қажетті іс жүргізу және өзге де құжаттар бланкілерінің кешені болуы тиіс.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 27 тамыздағы N 367   бұйрығымен .
10. Кеден нарядының лауазымды адамдары бақылау жүргізу кезінде:
1) жүріп келіп жатқан көлік құралдарына қадағалау жүргізуі;
2) жүк құжаттарын, тауарға ілеспе құжаттарды, кеден мөрлерінің таңбаларын тексеруі;
3) көлік құралдарының жүк бөлімшелеріне салынған кеден мөрлері мен пломбаларының жай-күйін, сондай-ақ өткізілетін тауарлардың басқа да бірдейлендіру құралдарын тексеруі;
4) қару-жарақ пен арнайы құралдарды қолдануға тұрақты түрде дайын болуы;
5) қызметтік тәртіп пен заңдылықты, сондай-ақ кедендік бақылау жүргізу кезінде қауіпсіздік шараларын қатаң сақтауы;

6) основные усилия сосредоточить на пресечении незаконного перемещения товаров через таможенную границу, обратив особое внимание на выявление и задержание лиц, перемещающих оружие, боеприпасы, наркотические средства, радиоактивные вещества, цветные металлы, подакцизные и другие товары, следующие в нарушение таможенного законодательства.
11. При проведении таможенного контроля таможенный наряд:
1) в целях проверки товаросопроводительных документов, наличия и сохранности средств таможенного обеспечения, а также в случаях, когда имеется информация о нарушении таможенного законодательства, останавливает транспортные средства;
2) в случаях, когда имеются основания полагать, что перевозчик не соблюдает законодательство Республики Казахстан, проводит идентификационный досмотр перевозимых товаров;
3) при наличии информации о нарушениях таможенного законодательства Республики Казахстан, а также при непосредственном обнаружении признаков таких правонарушений, проверяет наличие товаров и транспортных средств, проводит их повторный таможенный досмотр, перепроверяет сведения, указанные в таможенной декларации, проверяет документы, относящиеся к внешнеэкономическим и последующим операциям с данными товарами;
4) задерживает лиц, причастных к нарушениям таможенного законодательства, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. После остановки транспортных средств таможенным нарядом производится проверка грузовых накладных и товаросопроводительных документов. В ходе проверки устанавливается:
1) фактическое наличие грузовых накладных и таможенных документов, предусмотренных нормативными правовыми актами;
2) подлинность таможенных печатей и штампов;
3) соответствие маршрута следования транспортного средства до установленного места доставки (если такой маршрут был установлен таможенным органом отправления);
4) соответствие наименования перевозимых товаров сведениям, указанным в грузовых накладных и таможенных документах.
13. После проверки документов производится внешний осмотр грузовых отделений транспортных средств, в ходе которого проверяется сохранность таможенных печатей и пломб, других средств таможенной идентификации.
14. В случае, если в грузовых накладных указаны облагаемые таможенными пошлинами и налогами товары, а также ввоз (вывоз), которых ограничен в соответствии с законодательством Республики Казахстан, досмотровой группой, состоящей из должностных лиц (не менее двух человек) таможенного наряда, проводится идентификационный досмотр перевозимых товаров. При проведении досмотра подакцизных товаров, подлежащих маркировке, проверяется наличие марок на товарах, а также соответствие серии марок, наклеенных на товары, сведениям, указанным в представленных документах.
Если есть основания полагать о наличии нарушения законодательства Республики Казахстан, идентификационный осмотр проводится и в отношении других товаров.
В случае установления факта административного правонарушения, товары и транспортные средства направляются в таможенный орган Республики Казахстан в соответствии с пунктом 15 настоящей Инструкции.

6) қару-жарақ, оқ-дәрілерді, есірткі құралдарын, радиоактивтік заттарын, түсті металдарды және кеден заңнамасын бұза отырып тасымалданатын басқа да тауарларды өткізуші тұлғаларды анықтауға және оларды ұстауға негізгі назар аудара отырып негізгі күштерін кеден шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізудің жолын кесуге жұмылдыруы тиіс.
11. Кеден нарядының кедендік бақылауды жүргізу кезінде:
1) тауарға ілеспе құжаттарды, кедендік қамтамасыз ету құралдарының бар-жоқтығы мен сақталуын тексеру мақсатында, сондай-ақ кеден заңнамасын бұзу туралы ақпарат болған жағдайларда көлік құралдарын тоқтатуға;
2) тасымалдаушы Қазақстан Республикасының  заңнамасын сақтамайды деуге негіздемелер болған жағдайларда, өткізілетін тауарларға бірдейлендірілген тексеру жүргізуге;
3) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзушылықтар туралы ақпарат болған жағдайда, сондай-ақ тікелей сондай құқық бұзушылық белгілерін анықтаған жағдайда, тауарлар мен көлік құралдарының бар-жоқтығын тексеруге, оларға қайталама кедендік тексеру жүргізуге, кедендік декларацияда көрсетілген мәліметтерді қайта тексеруге, аталған тауарларға сыртқы экономикалық және одан кейінгі операцияларға жататын құжаттарды тексеруге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден заңнамасын бұзуға қатысы бар адамдарды ұстауға құқығы бар.
12. Кеден нарядының көлік құралдарын тоқтатқаннан кейін жүк құжаттары мен тауарға ілеспе құжаттарды тексеру жүргізеді. Тексеру барысында:
1) нормативтік құқықтық кесімдерге көзделген жүк құжаттары мен кеден құжаттарының іс жүзінде бар-жоқтығы;
2) кеден мөрлері мен мөртабандарының түпнұсқаулылығы;
3) көлік құралының белгіленген жеткізу орнына дейінгі жүруі бағытына сәйкестігі (егер мұндай бағытты жөнелтуші кеден органы белгілесе);
4) өткізілетін тауарлар атауларының жүк құжаттары мен кеден құжаттарында көрсетілген мәліметтерге сәйкестігі анықталады.
13. Құжаттар тексерілгеннен кейін көлік құралдарының жүк бөлімшелерін сырттай қарау жүргізіледі. Оның барысында кеден мөрлері мен пломбаларының, басқа да кедендік бірдейлендіру құралдарының сақталуы тексеріледі.
14. Егер жүк құжаттарында кедендік баждармен және салықтармен салық салынатын тауарлар көрсетілген жағдайда, сондай-ақ олардың әкелімі (әкетімі) Қазақстан Республикасының заңнамасына, кеден нарядының лауазымды адамдарынан (кемінде екі адам) тұратын қарау тобына сәйкес шектелсе, өткізілетін тауарларға бірдейлендірілген қарау жүргізіледі. Маркілеуге жататын акциздік тауарларға тексеру жүргізу кезінде тауарлардағы маркілердің болуы, сондай-ақ тауарларға жапсырылған маркалар серияларының ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкестігі тексеріледі.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзудың бар екендігі туралы негіздеме болса, басқа тауарларға да қатысты бірдейлендірілген қарау жүргізіледі.
Әкімшілік құқық бұзушылық фактілері анықталған жағдайда, тауарлар мен көлік құралдары осы Нұсқаулықтың 15-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден органына жіберіледі.

15. При наличии у должностного лица таможенного наряда сомнений в достоверности представленных документов, таможенных печатей и штампов старший таможенного наряда может принять решение о направлении товара и транспортного средства в таможенный орган под сопровождением таможенного наряда для дополнительной проверки документов, печатей и штампов, а также, в случае необходимости, проведения досмотра.
16. Досмотр проводится в соответствии с порядком проведения досмотра и с соблюдением мер безопасности, согласно установленному законодательству Республики Казахстан.
17. Результаты досмотра, проводимого в соответствии с пунктами 15 и 16 настоящей Инструкции, фиксируются в акте таможенного досмотра. Указанный акт составляется в двух экземплярах на бланке установленной формы. Акт таможенного досмотра подписывается должностными лицами таможенного наряда, проводящими досмотр, по возможности водителем транспортного средства (или иным лицом, имеющим отношение к данной перевозке) и другими лицами, присутствовавшими при досмотре. При отказе водителя (или иного лица, имеющего отношение к данной перевозке) подписать акт таможенного досмотра, в нем делается соответствующая запись.
Первый экземпляр акта таможенного досмотра вручается водителю или иному лицу, ответственному за перевозку. Второй экземпляр акта таможенного досмотра остается у старшего наряда.
После проведения досмотра на грузовые отделения транспортного средства (на грузовые места) налагаются новые средства таможенной идентификации. При этом в грузовых накладных, товаросопроводительных и таможенных документах, указываются сведения о вновь примененных средствах идентификации и номер акта таможенного досмотра.
18. Срок дополнительной проверки не должен превышать трех рабочих дней со дня прибытия товара и транспортного средства в таможенный орган. Во время проверки товар и транспортное средство должны находиться в зоне таможенного контроля или с согласия владельца склада временного хранения на территории этого склада при условии, что во время проведения проверки перевозчик не будет нести расходы, связанные с временным хранением. На запросы таможенных органов, проводящих дополнительную проверку, в адреса других таможенных органов ответы направляются незамедлительно с использованием средств оперативной передачи информации.
19. В целях получения дополнительных сведений, должностные лица таможенных органов вправе до заведения дел об административных правонарушениях получать от водителя транспортного средства или от иных лиц, имеющих отношение к данной перевозке, необходимые для проверки документы, сведения и объяснения.

15. Кеден нарядының лауазымды адамында ұсынылған құжаттардың, кеден мөрлері мен мөртабандардың сенімділігіне күдік болған жағдайда, кеден нарядының басшысы тауар мен көлік құралын құжаттарды, мөрлер мен мөртабандарды қосымша тексеру, сондай-ақ қажет болған жағдайда тексеру жүргізу үшін кеден нарядының алып жүруімен кеден органына жіберу туралы шешім қабылдауы мүмкін.
16. Тексеру тексеру жүргізудің тәртібіне сәйкес және қауіпсіздік шаралары сақтала отырып, Қазақстан Республикасының  заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
17. Осы Нұсқаулықтың 15 және 16-тармақтарына сәйкес жүргізілген тексерудің нәтижелері кедендік тексеру актісінде тіркеледі. Көрсетілген акт белгіленген нысандағы бланкіде екі данада жасалады. Кедендік тексеру актісіне тексеру жүргізген кеден нарядының лауазымды адамдары, мүмкіндігіне қарай көлік құралының жүргізушісі (немесе осы тасымалға қатысы бар өзге де тұлға) және тексеру кезінде қатысқан басқа да адамдар қол қояды. Көлік құралының жүргізушісі (немесе осы тасымалға қатысы бар өзге де тұлға) кедендік тексеру актісіне қол қоюдан бас тартқан жағдайда, онда тиісті жазба жазылады.
Кедендік тексеру актісінің бірінші данасы жүргізушіге немесе тасымал үшін жауапты өзге адамға тапсырылады. Кедендік тексеру актісінің екінші данасы наряд басшысында қалады.
Көлік құралының жүк бөлімшелеріне (жүк орындарына) тексеру жүргізілгеннен кейін жаңа кедендік бірдейлендіру құралдары салынады. Бұл ретте жүк құжаттарында, тауарға ілеспе және кеден құжаттарында жаңадан қолданылған бірдейлендіру құралдары туралы мәліметтер мен кедендік тексеру актісінің нөмірі көрсетіледі.
18. Қосымша тексерудің мерзімі тауар мен көлік құралы кеден органына келген күннен бастап үш жұмыс күнінен аспауы тиіс. Тексеру кезінде тауар мен көлік құралы, тексеру жүргізу кезінде тасымалдаушының уақытша сақталумен байланысты шығыстарды көтермеуі шартымен, кедендік бақылау аймағында немесе уақытша сақтау қоймасы иесінің келісімімен осы қойманың аумағында болуы тиіс. Қосымша тексеру жүргізетін кеден органдарының басқа кеден органдарының атына сұрау салулары жедел ақпарат беру құралдары пайдаланыла отырып кешіктірілмей жіберіледі.
19. Кеден органдарының лауазымды адамдары қосымша мәліметтер алу мақсатында  әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс жүргізілгеннен кейін көлік құралының жүргізушісінен немесе аталған тасымалға қатысы бар өзге де тұлғалардан тексеру үшін қажетті құжаттар, мәліметтер мен түсініктер алуға құқылы.

20. При непосредственном обнаружении в ходе осуществления контроля, в соответствии с настоящей Инструкцией, или при последующей проверке признаков подготавливаемого, совершаемого или совершенного административного правонарушения, или получении материалов, в которых имеются достаточные данные, указывающие на такие признаки, оформляется протокол об административном правонарушении в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
При наличии признаков контрабанды или иных преступлений, производство дознания по которым отнесено к компетенции таможенных органов Республики Казахстан, таможенный орган возбуждает уголовное дело и производит дознание в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан.
21. После проведения таможенного контроля, в случае принятия решения о продолжении движения транспортного средства, должностным лицом таможенного наряда в грузовых и таможенных документах производится запись: "Таможенный контроль проведен таможенным нарядом (наименование таможенного органа)", которая заверяется подписями и личными номерными печатями старшего таможенного наряда и должностного лица таможенного наряда, осуществляющего таможенный контроль.
4. Отчетность при проведении таможенного контроля
22. При проведении таможенного контроля, в соответствии с настоящей Инструкцией, таможенные наряды ведут журнал контроля товаров и транспортных средств. Указанный журнал содержит в себе следующие сведения:
1) дату проведения таможенного контроля;
2) место проведения таможенного контроля;
3) государственный регистрационный знак транспортного средства;
4) наименование, адрес перевозчика;
5) наименование, адрес получателя товара;
6) наименование перевозимых товаров по грузовым (таможенным) документам;
7) наименование товара по результатам досмотра (при проведении досмотра в местах проведения контроля);
8) результаты контроля (при принятии решения о задержании товаров и транспортных средств указывать наименование таможенного органа, куда направлено транспортное средство).
23. По результатам таможенного контроля таможенного наряда, подразделениями уполномоченного органа по вопросам таможенного дела составляются сводки по форме, установленной согласно приложению 3 данной Инструкции.  <*>
Сноска. Пункт 23 с изменениями - приказом Председателя Агентства таможенного контроля РК от 27 августа 2004 года  N 367 .
Приложение 1
к Инструкции по осуществлению
таможенного контроля за товарами,
перемещаемыми через таможенную
границу Республики Казахстан,
утвержденной приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 7 июля 2003 г. N 335  <*>
Сноска. Приложение с изменениями - приказом Председателя Агентства таможенного контроля РК от 27 августа 2004 года  N 367 .
___________________________________________________________________
(наименование таможенного органа)
200 __ г. "____" ______________                N ________
Предписание
Выдано таможенному наряду в составе:
___________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, звание)
на проведение таможенного контроля за товарами и транспортными
средствами в зоне деятельности
___________________________________________________________________
(наименование таможенного органа и место проведения таможенного
контроля)
Разрешено применение, ношение, хранение и пользование
огнестрельного оружия и специальных средств, в соответствии с
Таможенным  кодексом  Республики Казахстан, и приказом ______________
N _______ _________________________________________________________
(наименование таможенного органа)
от "_____" ______________ 200 __ года N____ "О закреплении оружия".
___________________________________________________________________
(марка и номер оружия, виды специальных средств)
Срок действия: с "_____" _____________ 200 __ г.
по "_____" _____________ 200 __ г.
Основание:
___________________________________________________________________
(номер и дата приказа Агентства таможенного контроля Республики
Казахстан об осуществлении таможенного контроля)
Подпись руководителя таможенного органа ____________________
Печать таможенного органа
Приложение 2
к Инструкции по осуществлению
таможенного контроля за товарами,
перемещаемыми через таможенную
границу Республики Казахстан,
утвержденной приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 7 июля 2003 г. N 335
Книга учета и регистрации предписаний
-------------------------------------------------------------------
Регистра-|Дата, время|Кому выдано пред-|Основание вы-|Место прове-
ционный  |регистрации|писание (указы-  |дачи предпи- |дения тамо-
N предпи-|предписания|ваются все долж- |сания (N при-|женного конт-
сания    |           |ностные лица та- |каза, дата)  |роля
|           |моженного наряда)|             |
-------------------------------------------------------------------

20. Осы Нұсқаулыққа сәйкес бақылауды жүзеге асыру барысында немесе кейінгі тексеруді дайындалып жатқан, жасалатын немесе жасалған әкімшілік құқық бұзушылық белгілері тікелей анықталған, немесе осындай белгілерге көрсететін жеткілікті деректері бар материалдарды алған жағдайда Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама ресімделеді. ( РҚАО-ның сілтемесі:   26-тараудың   400 438   баптарын қараңыз )
Контрабанданың немесе олар бойынша анықтау жүргізу Қазақстан Республикасының кеден органдарының құзыретіне жатқызылатын өзге де қылмыстардың белгісі болған жағдайда кеден органы Қазақстан Республикасының  қылмыстық іс жүргізушілік заңнамасына сәйкес қылмыстық іс қозғайды және анықтау жүргізеді.  (РҚАО-ның сілтемесі:   209 ,  214 ,  250   баптарды ,  177 ,  182   баптарды   қараңыз )
21. Көлік құралының қозғалысын жалғастыру туралы шешім қабылданған жағдайда, бақылау жүргізілгеннен кейін кеден нарядының лауазымды адамы кеден наряды басшысының және кеден нарядының бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамының қолдарымен және жеке нөмірлік мөрлерімен расталатын жүк және кеден құжаттарына: "Кеден наряды (кеден органының атауы) кедендік бақылау жүргізді" деген жазба жазады.
4. Бақылау жүргізу кезіндегі есептілік
22. Осы Нұсқаулыққа сәйкес бақылау жүргізу кезінде кеден нарядтары тауарлар мен көлік құралдарын бақылау журналын жүргізеді. Көрсетілген журнал мынадай мәліметтерді:
1) бақылау жүргізілген күнді;
2) бақылау жүргізілген орынды;
3) көлік құралының мемлекеттік тіркелу белгісін;
4) тасымалдаушының атауын, мекен-жайын;
5) тауар алушының атауын, мекен-жайын;
6) жүк (кедендік) құжаттар бойынша өткізілетін тауарлардың атауын;
7) тауарлардың тексеру нәтижелері бойынша (тексеруді бақылау жүргізу орындарында жүргізген жағдайда) атауын;
8) бақылау нәтижелерін (тауарлар мен көлік құралдарын ұстау туралы шешім қабылданған жағдайда көлік құралы жіберілетін кеден органының атауын көрсету қажет) қамтиды.
23. Кеден наряды бақылауының нәтижелері бойынша кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның облыстар (республикалық мәні бар қалалар, астана) бөлімшелері, кедендері 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша мәліметтер жасайды.
Ескерту: 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 27 тамыздағы N 367   бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2003 жылғы 7 шілдедегі N 335
бұйрығымен бекітілген Кеден нарядтары
және кеден нарядтарының Қазақстан
Республикасының кеден шекарасы арқылы
және оның аумағы бойынша автомобиль
көлігімен тасымалданатын тауарларды
бақылау тәртібі туралы ережеге
1-қосымша
Ескерту: Қосымша өзгертулер енгізілді - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 27 тамыздағы N 367   бұйрығымен .
____________________________________________________
(кеден органының атауы)
200__ж. "____"____________                         N _____
Нұсқама
________________________________ құрамдағы
(Т.А.Ә., лауазымы, атағы)
_________________________________________________ қызмет
(кеден органының атауы және бақылау жүргізу орны)
аймағындағы тауарлар мен көлік құралдарына тексеру жүргізуге арналып берілді.
Қазақстан Республикасының Кеден  кодексіне және ___________________________________ "Қаруды бекіту туралы"
(кеден органының атауы)
200__ж."____"___________ N __________ бұйрығына сәйкес арнайы құралдар қолдануға, атыс қаруын алып жүруге, сақтауға және пайдалануға рұқсат беріледі.
_________________________________________________________
(қарудың маркісі және нөмірі, арнайы құралдардың түрлері)
Қолданылу мерзімі: 200__ж."____"___________ дан
200__ж."____"___________ дейін
Негіздеме: ________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау
агенттігінің кеден нарядтары туралы
бұйрығының нөмірі және күні)
Кеден органы басшысының қолы ____________________________________
Кеден органының мөрі
Қазақстан Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2003 жылғы 7 шілдедегі N 335
бұйрығымен бекітілген Кеден нарядтары
және кеден нарядтарының Қазақстан
Республикасының кеден шекарасы арқылы
және оның аумағы бойынша автомобиль
көлігімен тасымалданатын тауарларды
бақылау тәртібі туралы ережеге
2-қосымша
Нұсқамалардың есебін жүргізу және тіркеу кітабы
__________________________________________________________________
Нұсқаманың | Нұсқаманың | Нұсқама кімге  |Нұсқаманы беру| Кедендік
тіркеу N  |   тіркелу  |  берілген      | негіздемесі  |бақылауды
|күні, уақыты|  (кедендік     |(бұйрықтың N, | өткізу
|            |нарядтың барлық |    күні)     |  орны
|            |   мүшелері     |              |
|            | көрсетіледі)   |              |
__________________________________________________________________

1    |     2     |        3        |      4      |      5
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------
Срок проведения| Подпись в |  Подпись  |Результаты|
таможенного  | получении | в возврате|  выезда  |
контроля   |предписания|предписания|          |
--------------------------------------------------|
6       |     7     |     8     |     9    |
--------------------------------------------------
Приложение 3
к Инструкции по осуществлению
таможенного контроля за товарами,
перемещаемыми через таможенную
границу Республики Казахстан,
утвержденной приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 7 июля 2003 г. N 335  <*>
Сноска. Приложение с изменениями - приказом Председателя Агентства таможенного контроля РК от 27 августа 2004 года  N 367 .
Сведения о работе таможенных нарядов
__________________________________________________________
(наименование таможенного органа)
__________________________________________________________
(с какого периода)
-------------------------------------------------------------------
Количество|Количество |Количество|   По материалам задержания
проведенных|проверенных|задержан- |--------------------------------
рейдовых |транспорт- |ных транс-|Количест-|Взыс-|Конфис-|Взыскано
мероприятий|ных средств|портных   |во заве- |кано |ковано |штрафов
|           |средств   |денных   |тамо-|товаров|
|           |          |админист-|жен- |на сум-|
|           |          |ративных |ных  |му     |
|           |          |правона- |пла- |       |
|           |          |рушений  |тежей|       |
-------------------------------------------------------------------

1     |      2     |        3       |       4      |    5
__________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
_______________________________________________________
Кедендік   | Нұсқаманы  |   Нұсқаманы   |  шығу
бақылауды   | алғандығы  | қайтарғандығы | нәтижесі
өткізу мерзімі|туралы қолы |  туралы қолы  |
_______________________________________________________
6      |      7     |       8       |     9
_______________________________________________________
Қазақстан Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2003 жылғы 7 шілдедегі N 335
бұйрығымен бекітілген Кеден нарядтары
және кеден нарядтарының Қазақстан
Республикасының кеден шекарасы арқылы
және оның аумағы бойынша автомобиль
көлігімен тасымалданатын тауарларды
бақылау тәртібі туралы ережеге
3-қосымша
Кеден нарядтарының жұмысы туралы мәліметтер
_____________________________________________
(кеден органының атауы)
_____________________________________________________
(қай кезеңнен бастап)
__________________________________________________________________
Жүргізіл.|Тексеріл. |Ұсталған|     Ұстау материалдары бойынша
ген рейд.|ген көлік | көлік  |____________________________________
тік іс-  |құралдар. | құрал. |Әкім.  | Алынған | Соманың  |Айыппұл.
шаралар. |ының саны |дарының |құқық  |  кеден  |тауарлары |  дар
дың саны |          | саны   |бұзушы.|төлемдері|тәркіленді| алынды
|          |        |лықтар |         |          |
|          |        |саны   |         |          |
__________________________________________________________________

1     |     2     |     3    |    4    |  5  |   6   |   7
-------------------------------------------------------------------
Подпись руководителя таможенного органа ______________________

1     |     2    |   3    |   4   |    5    |    6     |  7
__________________________________________________________________
Кеден органы басшысының қолы