Об утверждении Правил выдачи, учета и ведения санитарного паспорта на транспортное средство
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 апреля 2004 года N 349. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2004 года N 2840. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 731
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 18.11.2009 № 731 (порядок введения в действие см. п. 6).
В соответствии с подпунктом 14)  статьи 9  Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" и в целях приведения эксплуатируемых транспортных средств, используемых для перевозки людей, пищевых продуктов, продовольственного сырья, хозяйственно-питьевой воды, химических, токсических и радиационных веществ в соответствие с действующими санитарными правилами и гигиеническими нормативами, а также профилактики инфекционных, паразитарных, профессиональных, соматических заболеваний и пищевых отравлений, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила выдачи, учета и ведения санитарного паспорта на транспортное средство;
2) Форму санитарного паспорта на транспортное средство.
2. Главным государственным санитарным врачам областей, городов Астана, Алматы, на транспорте представлять информацию по внедрению санитарного паспорта на транспортное средство в Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Республиканскую санитарно-эпидемиологическую станцию к 10 числу следующего за кварталом месяца.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра здравоохранения, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И. о. Министра
Утверждены приказом
И. о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 апреля 2004 года N 349
"Об утверждении Правил выдачи, учета
и ведения санитарного паспорта на
транспортное средство"
Правила выдачи, учета и ведения
санитарного паспорта на транспортное средство
1. Правила выдачи, учета и ведения санитарного паспорта на транспортное средство (далее - санитарный паспорт) определяют единый порядок выдачи, учета и ведения санитарного паспорта.
2. Санитарный паспорт является документом установленного образца, с персональным номером. Санитарный паспорт подтверждает соответствие транспортного средства санитарно-эпидемиологическим правилам и нормам (далее - санитарные правила), а также гигиеническим нормативам и выдается на средства железнодорожного , автомобильного , морского, внутреннего водного, воздушного , городского электрического транспорта, в том числе метрополитена, используемые для перевозки людей, пищевых продуктов, продовольственного сырья, хозяйственно-питьевой воды, химических, токсических и радиационных веществ.

Көлік құралының санитарлық паспортын беру, есепке алу және толтыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 20 сәуірдегі N 349 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 11 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2840. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы N 731 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009.11.18 N 731 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 14) тармақшасына сәйкес және адамдарды, тамақ өнімдерін, тағам шикізатын, шаруашылық-ауыз суын, химиялық, уытты және радиациялық заттарды тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдарын қолданыстағы санитарлық ережелер мен гигиеналық нормативтерге сәйкес келтіру, сондай-ақ жұқпалы, паразиттік, кәсіби, соматикалық аурулардың және тамақтан уланулардың алдын алу мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Көлік құралының санитарлық паспортын беру, есепке алу және толтыру ережесі;
2) Көлік құралының санитарлық паспортының нысаны бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының, көліктегі бас мемлекеттік санитарлық дәрігерлері көлік құралының санитарлық паспортын енгізу жөніндегі ақпаратты есептік тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне қарай Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетіне және Республикалық санитарлық-эпидемиологиялық станциясына ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды Денсаулық сақтау бірінші вице-министрі, Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігеріне А.А.Белоногқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
Министрдің міндетін
атқарушы
"Көлік құралының санитарлық
паспортын беру, есепке алу
және толтыру ережесін
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрдің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 сәуірдегі
N 349 бұйрығымен бекітілген
Көлік құралының санитарлық паспортын беру,
есепке алу және толтыру ережесі
1. Көлік құралының санитарлық паспортын беру, есепке алу және толтыру ережесі (бұдан әрі - санитарлық паспорт) санитарлық паспортты берудің бір тәртібін, есепке алуды және толтыруды анықтайды.
2. Санитарлық паспорт жеке нөмірі бар белгіленген үлгідегі құжат болып табылады. Санитарлық паспорт көлік құралдарының санитарлық-эпидемиологиялық ережелер және нормаларға (бұдан әрі - санитарлық ережелер), сондай-ақ гигиеналық нормативтерге сай келетінін растайды және адамдарды, тамақ өнімдерін, өндірістік шикізатын, шаруашылық-ауыз суын, химиялық, уытты және радиациялық заттарды тасымалдау үшін пайдаланылатын теміржол , автокөлік , теңіз, ішкі су, әуе , қалалық электрмен жүретін, оның ішінде метрополитен көлік құралдарына беріледі.

3. Санитарный паспорт изготавливается полиграфическим способом из специальной бумаги по технологии, соответствующей требованиям, предъявляемым к документам длительного пользования (с высокой степенью защиты) и представляет собой лист плотной бумаги, форматом 147 миллиметров х 105 миллиметров, заполняемый в соответствии с имеющимися надписями с двух сторон. Цвет зеленый различных тонов.
4. Санитарный паспорт снабжается голограммой с надписью: "Санитарно-эпидемиологическая служба Республики Казахстан" на государственном и русском языках.
5. В санитарном паспорте предусматриваются следующие элементы защиты:
1) специальная бумага;
2) микротекст на полях, для внесения соответствующих записей;
3) микротекст, вдоль внутреннего края рамки;
4) цветопереход (бирюзово-оранжевый);
5) специальная непериодическая сетка, выполненная с применением металлизированной краски золотого оттенка;
6) свечение под ультрафиолетом цифр номера ярко-оранжевым цветом;
7) свечение под ультрафиолетом медицинской символики, желто-зеленым цветом.
6. Санитарный паспорт выдается на транспортное средство руководителю юридического лица или индивидуальному предпринимателю, деятельность которых связана с перевозкой людей, пищевых продуктов, продовольственного сырья, хозяйственно-питьевой воды, химических, токсических и радиационных веществ и имеющим лицензию на указанный вид деятельности.
7. Санитарный паспорт выдается на средства:
1) автомобильного, морского, внутреннего водного, городского электрического транспорта, в том числе метрополитена - государственными органами санитарно-эпидемиологической службы на соответствующих территориях;
2) железнодорожного транспорта - государственными органами санитарно-эпидемиологической службы на железнодорожном транспорте;
3) воздушного транспорта - государственными органами санитарно-эпидемиологической службы на воздушном транспорте.
8. Для получения санитарного паспорта юридическое лицо или индивидуальный предприниматель должны предоставить: заявление о выдаче санитарного паспорта, копии лицензии и технического паспорта.
9. Перед выдачей санитарного паспорта транспортное средство подлежит проверке должностными лицами государственного органа санитарно-эпидемиологической службы с составлением акта санитарно-эпидемиологического обследования на предмет их соответствия санитарным правилам и гигиеническим нормативам и выдачей санитарно-эпидемиологического заключения. Выдача санитарного паспорта производится в течение 15 дней, со дня представления всех необходимых документов.
10. Срок действия санитарного паспорта - один год со дня выдачи.

3. Санитарлық паспорт арнайы қағаздан полиграфиялық әдіспен ұзақ уақыт қолданылатын құжаттарға қойылатын талаптарға сәйкес технология бойынша дайындалады және форматы 147 миллиметр х 105 миллиметр, тиісті жазулармен екі жағына бірдей толтырылатын тығыз қағазды парақ түрінде болады. Түсі әртүрлі тондағы жасыл.
4. Санитарлық паспорт "Қазақстан Республикасының санитарлық эпидемиологиялық қызметі" деген жазуы бар голограммамен мемлекеттік және орыс тілдерінде қамтамасыз етіледі.
5. Санитарлық паспортта төмендегідей қорғану элементтері қарастырылады:
1) арнайы қағаз;
2) тиісті жазуларды енгізуге арналған жазу жолдарындағы микромәтін;
3) рамкасының ішкі жиегін жағалай жазылған микромәтін;
4) түр-түсінің ауыспалылығы (жасыл-сарғыш);
5) арнайы кезексіз сызылған тор;
6) ультракүлгін сәуле түсіргенде нөмірінің цифрлары ашық сары түске боялуы;
7) ультракүлгін сәуле түсіргенде медициналық нышанның сары-жасыл түске боялуы.
6. Санитарлық паспорт қызметі адамдарды, тамақ өнімдерін, өндірістік шикізатын, шаруашылық-ауыз суын, химиялық, уытты және радиациялық заттарды тасымалдаумен айналысатын заңды тұлғаға басшысының немесе жеке кәсіпкердің аталған қызметпен айналысуға лицензиясы болған жағдайда көлік құралына беріледі.
7. Санитарлық паспорт төмендегідей:
1) автокөлік, теңіз, ішкі су, әуе, қалалық электрмен жүретін, оның ішінде метрополитеннің көлік құралдарына - тиісті аумақтағы санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органымен беріледі;
2) темір жол көлігінің құралдарына - темір жол көлігіндегі санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органымен беріледі;
3) әуе жолы көлігінің құралдарына - әуе жолы көлігіндегі санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органымен беріледі.
8. Санитарлық паспорт алу үшін заңды тұлға немесе жеке кәсіпкер төмендегідей құжаттар тапсыруы керек: санитарлық паспортты беру туралы өтініш, лицензияның және техникалық паспорттың көшірмесі.
9. Санитарлық паспорт берер алдында көлік құралдарына санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдарының лауазымды қызметкерлерімен санитарлық-эпидемиологиялық тексеріс жүргізіліп, санитарлық ережелер және гигиеналық нормативтерге сай келетіні туралы акт жасалып, санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды беріледі. Санитарлық паспорт барлық қажетті құжаттарды тапсырған күнінен бастап, 15 күн ішінде беріледі.
10. Санитарлық паспорттың пайдалану мерзімі - берілген күннен бастап 1 жыл.

11. Для продления срока действия санитарного паспорта транспортное средство повторно проверяется на предмет соответствия санитарным правилам и гигиеническим нормативам с составлением санитарно-эпидемиологического заключения
12. Транспортные средства подлежат проверке государственными органами санитарно-эпидемиологической службы на соответствие санитарным правилам и гигиеническим нормативам и на наличие санитарного паспорта один раз в 6 месяцев, а транспортное средство, предназначенное для перевозки пищевых продуктов - один раз в квартал.
13. Санитарный паспорт изымается в случаях выявления:
1) факта эксплуатации используемого транспортного средства не по назначению (вид перевозок), указанному в санитарном паспорте;
2) нарушений санитарных правил, гигиенических нормативов при эксплуатации транспортного средства до их устранения.
14. Санитарный паспорт подлежит регистрации (учету) в государственных органах санитарно-эпидемиологической службы на соответствующих территориях, транспорте с ведением соответствующих учетных документов или электронного учета (реестра), в которых отражаются следующие данные:
1) сведения о юридическом лице или индивидуальном предпринимателе, деятельность которых связана с перевозкой людей, пищевых продуктов, продовольственного сырья, хозяйственно-питьевой воды, химических, токсических и радиационных веществ;
2) вид транспортного средства, марка, государственный регистрационный номерной знак;
3) виды перевозок, наименование перевозимых грузов (пищевые продукты, продовольственное сырье, хозяйственно-питьевая вода, химические, токсические и радиационные вещества);
4) номер и дата выдачи санитарного паспорта;
5) номер и дата составления санитарно-эпидемиологического заключения на соответствие транспортного средства санитарным правилам, гигиеническим нормативам;
6) срок действия санитарно-эпидемиологического заключения на транспортное средство.
Утверждена приказом
И. о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 апреля 2004 года N 349
"Об утверждении Правил выдачи, учета
и ведения санитарного паспорта на
транспортное средство"
Примечание РЦПИ: Текст на двух языках -
русском и государственном,
см. бумажный вариант
Форма санитарного паспорта на транспортное средство
лицевая сторона
-----------------------------------------------------------------------
Медицинская документация
Форма № 511/у
Утверждена приказом Министра
здравоохранения Республики Казахстан
"___"________ 20___года №
Министерство
здравоохранения Республики Казахстан
Санитарно-эпидемиологическая служба
Республики Казахстан
Санитарный паспорт на транспортное средство
Транспортное средство (вид, марка)
--------------------------------------
Выдан кому (должность, фамилия,
имя, отчество лица, наименование
юридического лица или
индивидуального предпринимателя)
--------------------------------------
Государственный регистрационный
номерной знак транспортного
средства
--------------------------------------
Руководитель Управления
(департамента) государственного
санитарно-эпидемиологического
надзора                           -----------------  N ----------  Место
печати
Дата выдачи                  "___" _____________ 200__года
------------------------------------------------------------------------
обратная сторона
__________________________________________________________________________
Номер и дата   |Виды перевозок, наименование|Срок действия|Подпись руково-
составления са-|перевозимых грузов (пищевые |санитарно-   |дителя и печать
нитарно-эпиде- |продукты, продовольственное |эпидемиологи-|Управления
миологического |сырье, хозяйственно-питьевая|ческого      |(департамента)
заключения     |вода, химические, токсичес- |заключения   |государственного
|кие и радиационные вещества)|             |санитарно-эпиде-
|                            |             |миологического
|                            |             |надзора
_______________|____________________________|_____________|_______________
_______________|____________________________|_____________|_______________
_______________|____________________________|_____________|_______________

11. Санитарлық паспорттың пайдалану мерзімін созу үшін көлік құралдарына қайталап санитарлық-эпидемиологиялық тексеріс жүргізіліп, санитарлық ережелер және гигиеналық нормативтерге сай келетіні туралы акт жасалып, санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды беріледі.
12. Көлік құралдары санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдарымен санитарлық ережелер және гигиеналық нормативтерге сай келетіні және санитарлық паспортының болуы туралы 6 айда бір рет, ал азық-түлік тасымалдауға арналған көліктері тоқсан сайын бір рет тексеріліп отырады.
13. Санитарлық паспорттар төмендегідей жағдайда алынады:
1) көлікті санитарлық паспортта көрсетілген бағытта қолданбаған (тасымалдау түрі) жағдайда;
2) көлік құралдарын пайдалану барысында санитарлық ережелер және гигиеналық нормативтер бұзылған жағдайда, ол бұзушылықтарды жойғанға дейін.
14. Санитарлық паспорт тиісті аумақтағы санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдарында тіркеледі, оған төмендегідей есептеу құжаттары жүргізіліп немесе электрондық есепке алынып, онда төмендегі мәліметтер болуға тиіс:
1) қызметі адамдарды, тағамдық азық-түліктерді, азық-түліктік шикізаттарды, шаруашылық-ауыз суды, химиялық, уытты және радиоактивті заттарды тасымалдауға байланысты заңды тұлға немесе жеке кәсіпкер туралы мәліметтер;
2) көлік құралдарының түрі, маркасы, мемлекеттік тіркеу нөмір белгісі;
3) тасымалдауға байланысты қызметінің түрлері, тасымалданатын жүктердің аттары (тамақ өнімдері, өндірістік шикізат, шаруашылық-ауыз суы, химиялық, уытты және радиациялық заттар);
4) санитарлық паспорттың нөмірі және берілген айы-күні;
5) көлік құралының санитарлық ережелер және гигиеналық нормативтерге сай келетіні туралы берілген санитарлық-эпидемиологиялық қорытындының нөмірі және берілген айы-күні;
6) көлік құралының санитарлық-эпидемиологиялық қорытындының қолданылатын мерзімі.
"Көлік құралының санитарлық
паспортын беру, есепке алу
және толтыру ережесін
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрдің
міндетін атқарушының
2004 жылғы 20 сәуірдегі
N 349 бұйрығымен бекітілген
Көлік құралының санитарлық паспортының нысаны
Алдыңғы беті
------------------------------------------------------------------
Медициналық құжаттама
Нысаны N 511/у
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
20___ жылғы "____"__________
N     бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасының
Санитарлық-эпидемиологиялық қызметi
Көлік құралының санитарлық паспорты
___________________________________
|
Көлік құралы (түрі, маркасы)   ___________________________________|
Кімге берілді (заңды тұлғаның  ___________________________________
немесе жеке кәсіпкердің атауы,                                    |
тұлғаның лауазымы, тегі, аты,  ___________________________________|
әкесінің аты)
___________________________________
Көлік құралының мемлекеттік                                       |
тіркеу нөмір белгісі           ___________________________________|
Мемлекеттік санитарлық-     __________     ________
эпидемиологиялық қадағалау |__________| N |________| Мөр орны
басқармасының
(департаментінің) басшысы
_________________________
|"__"____________ 20__жыл |
|_________________________|
Берілген күні
-------------------------------------------------------------------
Арғы беті
___________________________________________________________________
Санитарлық-   |Тасымалдау түрлерi, |Санитарлық-|Мемлекеттік
эпидемиологиялық|тасымалданатын жүкт.|эпидемиоло.|санитарлық-
қорытындының   |ердің атауы (тамақ  |гиялық қо. |эпидемиологиялық
жасалған күні  |өнімдері, өндірістік|рытындының |қадағалау басқар.
мен нөмірі   |шикізат, шаруашылық |қолдану    |масының (депар.
|ауыз суы, химиялық, |мерзімі    |таментінің) мөрі
|уытты және радиация.|           |және басшысының
|     лық заттар)    |           |    қолы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________