Об утверждении Инструкции о привлечении на договорной основе специалистов и экспертов для оказания содействия в проведении таможенного контроля
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 3 июня 2004 года N 252. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 июля 2004 года N 2931. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2010 года N 474
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21.09.2010 N 474.
В соответствии со  статьей 436  Таможенного кодекса Республики Казахстан, приказываю: см.K100296
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о привлечении на договорной основе специалистов и экспертов для оказания содействия в проведении таможенного контроля.
2. Департаменту таможенных доходов Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Жанарбаева Н.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Пресс-службе Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Исаева М.К.) обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Начальникам территориальных подразделений по вопросам таможенного дела по областям (городам республиканского значения, столице) и таможен Агентства таможенного контроля Республики Казахстан обеспечить исполнение настоящего приказа.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан Аманбаева М.Е.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования в средствах массовой информации.
Председатель
Утверждена приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 3 июня 2004 г. N 252
"Об утверждении Инструкции о
привлечении на договорной основе
специалистов и экспертов для
оказания содействия в проведении
таможенного контроля"
Инструкция
о привлечении на договорной основе
специалистов и экспертов для оказания содействия в
проведении таможенного контроля
1. Настоящая Инструкция о привлечении на договорной основе специалистов и экспертов для оказания содействия в проведении таможенного контроля разработана в соответствии со  статьей 436  Таможенного кодекса Республики Казахстан (далее - Таможенный кодекс) и детализирует вопросы привлечения специалистов и экспертов (далее - специалисты (эксперты)) для оказания содействия в проведении таможенного контроля на договорной основе. см.K100296

Кедендiк бақылау жүргiзуге жәрдем көрсету үшiн мамандар мен сарапшыларды шарттық негiзде тарту туралы нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 3 маусымдағы N 252 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 6 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2931. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 21 қыркүйектегі № 474 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.21 № 474 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кеден кодексiнiң  436-бабына сәйкес Бұйырамын: Қараңыз.K100296
1. Қоса берiлiп отырған Кедендiк бақылау жүргiзуге жәрдем көрсету үшiн мамандар мен сарапшыларды шарттық негiзде тарту туралы нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Кедендiк бақылау агенттiгiнiң Кеден кiрiстер департаментi (Н.С.Жанарбаева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасы Кедендiк бақылау агенттiгiнiң баспасөз қызметi (М.К.Исаева) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасы Кедендiк бақылау агенттiгiнiң облыстар (республикалық мәнi бар қалалар, астана) бойынша кеден iсi мәселелерi жөнiндегi аумақтық бөлiмшелерi мен кедендерiнiң бастықтары осы бұйрықтың орындалуын қамтамасыз етсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi төрағасының орынбасары М.Е.Аманбаевқа жүктелсiн.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми түрде жарияланған күнiнен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Төраға
"Кедендiк бақылау жүргiзуге жәрдем
көрсету үшiн мамандар мен
сарапшыларды шарттық негiзде тарту
туралы нұсқаулықты бекiту туралы"
Қазақстан Республикасының
Кедендiк бақылау агенттiгi
төрағасының
2004 жылғы 3 маусымдағы
N 252 бұйрығымен бекiтiлген
Кедендiк бақылау жүргiзуге жәрдем көрсету үшiн мамандар мен сарапшыларды шарттық негiзде тарту туралы нұсқаулық
1. Осы Кедендiк бақылау жүргiзуге жәрдем көрсету үшiн мамандар мен сарапшыларды шарттық негiзде тарту туралы нұсқаулық Қазақстан Республикасы Кеден кодексiнiң (бұдан әрi - Кеден кодексi) 436-бабына сәйкес әзiрлендi және шартты негiзде кедендiк бақылау жүргiзуге жәрдем көрсету үшiн мамандар мен сарапшылар (бұдан әрi - мамандар (сарапшылар) тарту мәселелерiн нақтылайды. Қараңыз.K100296

2. Привлечение специалистов (экспертов) уполномоченным органом по вопросам таможенного дела (далее - Уполномоченный орган), а также порядок взаимодействия таможенных органов и специалистов (экспертов) осуществляется на основании договора, заключенного Уполномоченным органом в установленном законодательством порядке.
3. Таможенный орган, производящий таможенное оформление (далее - таможенный орган), передает специалистам (экспертам) информацию о товарах, необходимую для проведения ими исследований, при условии обеспечения требований, предусмотренных пунктом 2  статьи 436  Таможенного кодекса. см.K100296
4. При взаимодействии со специалистом (экспертом) таможенный орган обеспечивает:
1) временную передачу специалисту (эксперту) подлинников грузовой таможенной декларации (далее - ГТД) и счета-фактуры (инвойса) после регистрации ГТД и присвоения регистрационного номера;
2) временную передачу специалисту (эксперту) пакета подготовленных к выпуску подлинных документов после проведения всех этапов документального и фактического контроля и до принятия решения о выпуске товаров;
3) условия для физического исследования товаров с целью их идентификации до выпуска товаров в свободное обращение.
5. Передача документов специалисту (эксперту), а равно их прием от специалиста (эксперта) осуществляется таможенным органом и специалистом (экспертом) под роспись в специальных журналах регистрации, по форме согласно Приложению к настоящим Инструкции.
Сроки передачи документов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 4 настоящей Инструкции, не должны превышать 30 минут.
6. Обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов по товарам, подвергнутым экспертному исследованию, осуществляется таможенным органом в соответствии со  статьей 321  Таможенного кодекса.
7. Формы предварительной ценовой информации, а также актов и заключений (далее - результаты исследований) специалиста (эксперта), предоставляемых на рассмотрение в таможенный орган, определяются соглашением сторон.
8. Таможенный орган принимает к рассмотрению все результаты исследований специалиста (эксперта), информирует его о результатах их рассмотрения в письменной форме.
9. Таможенный орган рассматривает результаты исследований специалиста (эксперта) в течение трех рабочих дней и принимает одно из следующих решений:
1) принять результаты исследований в полном объеме;
2) принять результаты исследований частично;
3) отклонить результаты исследований в полном объеме.
Приложение
к Инструкции о привлечении на договорной
основе специалистов и экспертов для оказания
содействия в проведении таможенного контроля,
утвержденной приказом Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 3 июня 2004 года N 252
Журнал учета переданных специалисту (эксперту) документов
____________________________________________________________________
N пп|N описи ГТД|Наименование|Количество|Количество  |Дата и время
|           |документов  |  листов  |экземпляров |  передачи
|           |            |          |            | документов
____|___________|____________|__________|____________|______________
1  |     2     |     3      |    4     |    5       |     6
____|___________|____________|__________|____________|______________
____________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
___________________________________________________________________
Ф.И.О.,      | Ф.И.О.,   | Дата и   | Ф.И.О.,   |  Ф.И.О.,  |При-
подпись      | подпись   | время    |подпись    |  подпись  |меча-
должностного |специалиста| возврата |должностно-|специалиста|ние
лица таможен-|(эксперта) |документов|го лица    | (эксперта)|
ного органа  |           |          |таможенного|           |
|           |          |органа     |           |
_____________|___________|__________|___________|___________|_______
7       |     8     |    9     |     10    |    11     |  12
_____________|___________|__________|___________|___________|_______
____________________________________________________________________

2. Кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органның (бұдан әрi - Уәкiлеттi орган) мамандарды (сарапшыларды) тартуы, сондай-ақ кеден органдары мен мамандардың (сарапшылардың) өзара iс-қимыл жасау тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заңнамада белгiленген тәртiппен Уәкiлеттi орган жасаған шарттың негiзiнде жүзеге асырылады.
3. Кедендiк ресiмдеудi жүргiзушi кеден органы (бұдан әрi - кеден органы) Кеден кодексiнiң 436-бабының 2-тармағында көзделген талаптардың қамтамасыз етiлуi шартымен мамандарға (сарапшыларға) тауарлар туралы олар зерттеулер жүргiзу үшiн қажеттi ақпарат бередi.Қараңыз.K100296
4. Маманмен (сарапшымен) өзара iс-қимыл жасау кезiнде кеден органы:
1) жүк кеден декларациясы (бұдан әрi - ЖКД) тiркелгеннен және тiркеу нөмерi берiлгеннен кейiн ЖКД және шот-фактура (инвойстың) түпнұсқаларының маманға (сарапшыға) уақытша берiлуiн;
2) құжаттамалық және нақты бақылаудың барлық кезеңдерi жүргiзiлгеннен кейiн және тауарларды шығару туралы шешiм қабылданғанға дейiн шығаруға дайындалған түпнұсқалық құжаттар пакетiнiң маманға (сарапшыға) уақытша берiлуiн;
3) тауарларды еркiн айналымға шығарғанға дейiн оларды бiрдейлендiру мақсатында тауарларды физикалық зерттеуге арналған жағдайларды қамтамасыз етедi.
5. Құжаттарды маманға (сарапшыға) берудi, сондай-ақ оларды маманнан (сарапшыдан) қабылдауды кеден органы және маман (сарапшы) осы Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы тiркеу журналдарына қол қою арқылы жүзеге асырады.
Осы Нұсқаулықтың 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды уақытша беру мерзiмi 30 минуттан аспауы тиiс.
6. Сараптамалық зерттеуге ұшыраған тауарлар бойынша кедендiк төлемдер мен салықтардың төленуiн қамтамасыз етудi кеден органы Кеден кодексiнiң 321-бабына сәйкес жүзеге асырады.
7. Кеден органына қарауға ұсынылатын маманның (сарапшының) алдыңғы бағалық ақпаратының, сондай-ақ актiлерi мен қорытындыларының (бұдан әрi - зерттеу нәтижелерi) нысандары тараптардың келiсiмiмен айқындалады.
8. Кеден органы маманның (сарапшының) зерттеулерiнiң барлық нәтижелерiн қарауға қабылдайды, оларды қараудың нәтижелерi туралы оны жазбаша нысанда хабардар етедi.
9. Кеден органы маманның (сарапшының) зерттеулерiнiң нәтижелерiн үш жұмыс күнiнiң iшiнде қарайды және мына шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
1) зертеу нәтижелерiн толық көлемде қабылдау;
2) зерттеу нәтижелерiн iшiнара қабылдау;
3) зерттеу нәтижелерiн толық көлемде қабылдамау.
Қазақстан Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2004 жылғы 3 маусымдағы
N 252 бұйрығымен бекітілген
Кедендік бақылау жүргізуге жәрдем
көрсету үшін мамандар мен
сарапшыларды шарттық негізде
тарту туралы нұсқаулыққа қосымша
Тәуелсіз сарапшыға берілген құжаттарды есепке алу журналы
____________________________________________________________________
рб|  ЖКД    |Құжат. | Парақтар| Даналар |Құжаттарды | Кеден органы
N |тізімде. |тардың |  саны   |  саны   | қабылдау  |   лауазымды
|сінің N  |атауы  |         |         | күні мен  |   адамының
|         |       |         |         |  уақыты   | Т.А.Ә., қолы
____________________________________________________________________
1|   2     |   3   |    4    |    5    |    6      |      7
____________________________________________________________________
кестенің жалғасы
_________________________________________________________________
Маманның  | Құжаттардың | Кеден органы |  Маманның  |
(сарапшының)| қайтарылған |   лауазымды  |(сарапшының)| Ескерту
Т.А.Ә., қолы|  күні және  |   адамының   |Т.А.Ә., қолы|
|   уақыты    | Т.А.Ә., қолы |            |
_________________________________________________________________
8     |      9      |      10      |     11     |    12
_________________________________________________________________