Об утверждении Инструкции определения статуса оралмана и включения их в квоту иммиграции оралманов
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии от 17 августа 2004 года N 70-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2004 года N 3078. Утратил силу приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2007 года N 224-п
Сноска. Приказ Председателя Агентства РК по миграции и демографии от 17 августа 2004 г. N 70-П утратил силу приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 27 сентября 2007 г. N  224-п  (вводится в действие с момента его первого официального опубликования).
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О миграции населения", приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию определения статуса оралмана и включения их в квоту иммиграции оралманов.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3.  Приказ  и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии "Об утверждении Инструкции определения статуса оралмана и включения их в квоту иммиграции оралманов", от 8 августа 2003 года N 60-П (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2003 года N 2430) признать утратившим силу.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии Куртаева Алимжана Сейтжановича.
Председатель
Утверждена
Приказом Председателя
Агентства Республики
Казахстан по миграции и демографии
от 17 августа 2004 года N 70-П
"Об утверждении Инструкции
определения статуса оралмана и
включения их в квоту иммиграции
оралманов"
Инструкция
определения статуса оралмана
и включения их в квоту иммиграции оралманов
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О миграции населения" (далее - Закон) и предусматривает определения статуса оралмана и включения их в квоту иммиграции.
2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия и термины:
1) оралманы - иностранцы или лица без гражданства казахской национальности, постоянно проживавшие на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами и прибывшие в Казахстан с целью постоянного проживания;
2) квота иммиграции оралманов - число семей оралманов, ежегодно допускаемых к переселению на территорию Республики Казахстан, на которых распространяются льготы и компенсации в соответствии с Законом;

Оралман мәртебесін айқындау және оларды оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі Агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 17 тамыздағы N 70-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 18 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3078. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2007 жылғы 27 қыркүйектегі N 224-ө Бұйрығымен
Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2007.09.27.  N 224-ө  Бұйрығымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес, бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Оралман мәртебесін айқындау және оларды оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу нұсқаулығы бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап күшіне енеді.
3. Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі агенттігі төрағасы міндетін атқарушының "Оралман мәртебесін айқындау және оларды оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу нұсқаулығын бекіту туралы" 2003 жылғы 08 тамыздағы N 60-Б  бұйрығының  күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын қадағалау Қазақстан Республикасының көші-қон және демография жөніндегі агенттігі төрағасының орынбасары Құртаев Әлімжан Сейітжанұлына жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Көші-қон және демография
жөніндегі агенттігі төрағасының
"Оралман мәртебесін айқындау және
оларды оралмандардың көшіп келу
квотасына енгізу нұсқаулығын
бекіту туралы"
2004 жылғы 17 тамыздағы
N 70-ө бұйрығымен
Бекітілген
Оралман мәртебесін айқындау және оларды
оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу
нұсқаулығы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және оралман мәртебесін айқындауды және оларды оралмандардың көшіп келу квотасына енгізуді көздейді.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) оралмандар - ұлты қазақ шетелдіктер немесе Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде оның шегінен тыс жерде тұрақты тұрған және Қазақстанға тұрақты тұру мақсатымен келген азаматтығы жоқ адамдар;
2) оралмандардың көшіп келу квотасы - Қазақстан Республикасының аумағына қоныс аударуға жыл сайын жол берілетін,  Заңға  сәйкес жеңілдіктер мен өтем берілетін оралмандар отбасыларының саны;

3) территориальный орган - территориальные подразделения Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии, осуществляющие отбор семей оралманов и включение их в квоту иммиграции оралманов (далее - территориальный орган);
4) уполномоченный орган по вопросам миграции населения - центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию политики и координирующий работу в области миграции населения (далее - уполномоченный орган).
3. Действие настоящей Инструкции распространяется на иностранцев или лиц без гражданства казахской национальности, постоянно проживавших на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, целью которых является постоянное проживание в Республике Казахстан. Этим моментом определить дату 16 декабря 1991 года - День независимости Республики Казахстан.
2. Документы, необходимые для определения
статуса оралмана и включения
их в квоту иммиграции оралманов
4. Лица, ходатайствующие о предоставлении статуса оралмана представляют следующие документы:
1) ходатайство о предоставлении статуса оралмана;
2) автобиографию;
3) документы, удостоверяющие личность ходатайствующего и членов семьи, переселившихся с ним (копии паспорта, удостоверений личности, свидетельства о рождения, свидетельства о браке или разводе, аттестата, диплома, военного билета и трудовой книжки).
5. Оралманы, ходатайствующие о включении в квоту иммиграции на каждый календарный год представляют следующие документы:
1) ходатайство о включении в квоту иммиграции;
2) автобиографию;
3) документы, удостоверяющие личность ходатайствующего и членов семьи, переселившихся с ним (копии паспорта, удостоверений личности, свидетельства о рождении, свидетельства о браке или разводе, аттестата, диплома, военного билета и трудовой книжки);
4) Справку с места жительства на территории Республики Казахстан о составе семьи;
5) Справка о наличии или отсутствии домовладения.
3. Условия определения статуса оралмана и включения их в
квоту иммиграции оралманов
5. Ходатайства лиц о предоставлении статуса оралмана и включении их в квоту иммиграции оралманов подаются одним из совершеннолетних членов семьи лично в дипломатические представительства, консульские учреждения Республики Казахстан за рубежом или непосредственно в уполномоченный орган.
6. Включение семей оралманов в квоту иммиграции предусматривает:
1) изучение документов ходатайствующих, с целью проверки (оценки) достоверности сведений;
2) присвоение статуса оралмана;
3) включение в квоту иммиграции оралманов.
7. Рассмотрение ходатайства о предоставлении статуса оралмана и включение семьи в квоту иммиграции оралманов, а также решения по данным вопросам принимаются территориальными службами уполномоченного органа в течение двух месяцев со дня регистрации (Приложения NN 1,2).

3) аумақтық орган - Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі агенттігінің оралмандар отбасыларын іріктеуді және оларды оралмандардың көшіп келу квотасына енгізуді жүзеге асыратын аумақтық органы (бұдан әрі - аумақтық орган);
4) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган - халықтың көші-қоны саласындағы саясатты іске асырушы және жұмысты үйлестіруші орталық атқарушы орган (бұдан әрі - уәкілетті орган).
3. Осы Нұсқаулықтың күші ұлты қазақ шетелдіктер немесе Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде оның шегінен тыс жерде тұрақты тұрған және мақсаты Қазақстан Республикасында тұрақты тұру болып табылатын азаматтығы жоқ адамдарға қолданылады. Бұл кезең 1991 жылғы 16 желтоқсан - Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні деп белгіленсін.
2. Оралман мәртебесін айқындау және оларды
оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу
үшін қажетті құжаттар
4. Оралман мәртебесін беру туралы өтініш беруші адамдар мына құжаттарды табыс етеді:
1) оралман мәртебесін беру туралы өтініш;
2) қысқаша өмірбаян;
3) өтініш берушінің және онымен бірге қоныс аударған отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттар (паспорттарының, жеке куәліктерінің, туу туралы куәліктерінің, аттестаттарының, дипломдарының, әскери билеттерінің көшірмесі).
5. Көшіп келу квотасына енгізу туралы өтініш беруші оралмандар әрбір күнтізбелік жылға мына құжаттарды табыс етеді:
1) көшіп келу квотасына енгізу туралы өтініш;
2) қысқаша өмірбаян;
3) өтініш берушінің және онымен бірге қоныс аударған отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттар (паспорттарының, жеке куәліктерінің, туу туралы куәліктерінің, аттестаттарының, дипломдарының, әскери билеттерінің көшірмесі);
4) Қазақстандағы тұрғылықты жерінен отбасы құрамы туралы анықтама;
5) Үйінің бар немесе жоқ екендігі туралы анықтама.
3. Оралман мәртебесін айқындау және оларды
оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу
шарттары
6. Оралман мәртебесін беру және өздерін оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу туралы өтінішті отбасының кәмелеттік жасқа толған мүшелерінің бірі өз қолымен Қазақстан Республикасының шет елдердегі дипломатиялық өкілдіктеріне, консулдық мекемелеріне немесе тікелей уәкілетті органға тапсырады.
7. Оралмандардың отбасыларын көшіп келу квотасына енгізу тәртібі:
1) өтініш берушілердің құжаттарын мәліметтерінің дұрыстығын тексеру (бағалау) мақсатымен зерделеуді;
2) оралман мәртебесін беруді;
3) оралмандардың көшіп келу квотасына енгізуді көздейді.

8. Для принятия решения по предоставлению статуса оралмана и включения в квоту иммиграции создается комиссия руководителем территориального органа.
9. Ходатайство лиц о предоставлении статуса оралмана и включения их в квоту иммиграции оралманов рассматривается в порядке очередности со дня регистрации в уполномоченном органе.
10. Лицам, признанным оралманами, а также включенным в ежегодную квоту иммиграции оралманов, выдается удостоверение установленного образца и заполняется карточка учета оралманов (приложение N 3).
11. При отказе в признании лица оралманом или включении в квоту иммиграции ходатайствующему в месячный срок со дня принятия решения вручается письменное уведомление в виде копии решения.
12. Решение территориальных служб могут быть обжалованы в вышестоящем уполномоченном органе или в суде в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
13. Для рассмотрения решении территориального органа о предоставлении статуса оралмана и включении в квоту, а также жалоб и обращений создается комиссия руководителем уполномоченного органа.
Приложение N 1
к Инструкции определения статуса
оралмана и включения их в квоту
иммиграции оралманов,
утвержденной приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по миграции и демографии
от 17 августа 2004 года N 70-П
Решение
управления по миграции и демографии
__________________________________________
N                                      от "__"_______200__г.
Управление по миграции и демографии, согласно  Закона  Республики
Казахстан "О миграции населения", рассмотрев ходатайство о признании оралманом
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Приняло
решение:__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Примечание: В случае отказа в признании лица, оралманом, решение, в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О миграции населения", может быть обжаловано в вышестоящем уполномоченном органе или в судебном порядке в течение 30 дней со дня получения решения.
Начальник________________                                 М.П.
Приложение N 2
к Инструкции определения статуса
оралмана и включения их в квоту
иммиграции оралманов
утвержденной приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
от 17 августа 2004 года N 70-П
Решение
управления по миграции и демографии
__________________________________________
N                                               от "__"_______200__г.
Управление по миграции и демографии, согласно  Закона  Республики Казахстан "О миграции населения", рассмотрев ходатайство о включении в квоту иммиграции
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Приняло
решение:__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Примечание: В случае отказа оралману в включении в квоту иммиграции оралманов, решение, в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О миграции населения", может быть обжаловано в вышестоящем уполномоченном органе или в судебном порядке в течение 30 дней со дня получения решения.
Начальник________________                                 М.П.
Приложение N 3
к Инструкции определения статуса
оралмана и включения их в квоту
иммиграции оралманов
утвержденной приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
от 17 августа 2004 года N 70-П
Свидетельство оралмана
(см. бумажный вариант)

8. Оралман мәртебесін беру және отбасын оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу туралы өтінішті қарау, сондай-ақ осы мәселелер бойынша шешімді ол тіркелген күннен бастап екі ай ішінде уәкілетті органның аумақтық қызметтері қабылдайды (Қосымша NN 1, 2).
9. Оралман мәртебесін беру және көшіп келу квотасына енгізу туралы шешімді аумақтық органның басшысы құрған комиссия шешеді.
10. Адамның оралман мәртебесін беру туралы өтініші және оларды оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу уәкілетті органда тіркелген күннен бастап кезектілік тәртібімен қаралады.
11. Оралман деп танылған және жыл сайынғы оралмандардың көшіп келу квотасына енгізілген адамдарға белгіленген үлгідегі куәлік беріледі және оралмандардың есеп карточкасы толтырылады (Қосымша N 3).
12. Адамды оралман деп танудан немесе көшіп келу квотасына енгізуден бас тартылған жағдайда шешім қабылданған күннен бастап бір ай мерзім ішінде өтініш берушіге шешімнің көшірмесі түрінде жазбаша хабарлама беріледі.
13. Аумақтық қызметтердің шешіміне Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған уәкілетті органға немесе сотқа шағымдануға болады.
14. Оралман мәртебесін беру және отбасын оралмандардың көшіп келу квотасына енгізу туралы аумақтық қызметтердің шешімдерін, сонымен қатар оралмандардың арыз шағымдарымен талап-тілектерін қарау үшін уәкілетті органның басшысымен комиссия құрылады.
Қазақстан Республикасының
Көші-қон және демография
жөніндегі Агенттігі төрағасының
2004 жылғы 17 тамыздағы
N 70-ө бекітілген
Оралман мәртебесін айқындау
және оларды оралмандардың
көшіп келу квотасына енгізу
нұсқаулығына
N 1 Қосымша
Көші-қон және демография жөніндегі басқарманың
Шешімі
___________________________________________________________
N ___                                          200 ж. "__ "________
Көші-қон және демография жөніндегі басқарма "Халықтың
көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес оралман
деп тану туралы ___________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
______________________________________________өтінішін қарап,
Шешім қабылдады:___________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ескерту: Оралман деп танудан бас тартылған жағдайда шешімге,
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес, шешім алынған күннен бастап 30 күн ішінде жоғары тұрған
уәкілетті органға немесе сот тәртібімен шағымдануға болады.
Бастық ____________                         М. О
Қазақстан Республикасының
Көші-қон және демография
жөніндегі Агенттігі төрағасының
2004 жылғы 17 тамыздағы
N 70-ө бекітілген
Оралман мәртебесін айқындау
және оларды оралмандардың
көшіп келу квотасына енгізу
нұсқаулығына
N 2 Қосымша
Көші-қон және демография жөніндегі басқарманың
Шешімі
___________________________________________________________
N ____                                         200 ж. "__ "________
Көші-қон және демография жөніндегі басқарма "Халықтың
көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес көшіп
келу квотасына енгізу туралы ______________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
______________________________________________өтінішін қарап,
Шешім қабылдады:___________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ескерту: Оралмандардың көшіп келу квотасына оралманды
енгізуден бас тартылған жағдайда шешімге, "Халықтың көші-қоны
туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, шешім алынған
күннен бастап 30 күн ішінде жоғары тұрған уәкілетті органға немесе
сот тәртібімен шағымдануға болады.
Бастық _____________                         М. О
Қазақстан Республикасының
Көші-қон және демография
жөніндегі Агенттігі төрағасының
2004 жылғы 17 тамыздағы
N 70-ө бекітілген
Оралман мәртебесін айқындау
және оларды оралмандардың
көшіп келу квотасына енгізу
нұсқаулығына
N 3 Қосымша
Қазақстан Республикасының   Туған жері: Өзбекстан Республикасы
көші-қон және демография
жөніндегі            Азаматтығы: Өзбекстан Республикасы
АГЕНТТІГІ
Тұрғылықты жері: Астана қаласы
ОРАЛМАН КУӘЛІГІ N 0000
Қолданыс мерзімі: 1 жыл
Фото    Тегі: Бургумбаев
Куәлік берген мекеме: Астана қаласы
көші-қон және демография басқармасы
Аты:  Бургумбай
М.П.                             Басқарма бастығы ________________
Әкесінің                                      (қолы)
аты:   Бургумбаевич
Туған күні, айы, жылы 01.01.0001  Берілген күні: 01.01.0001