О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан от 25 сентября 2000 года № 327 и Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 13 октября 2000 года № 235 "Об утверждении Правил безопасности в угольных шахтах"
Совместный приказ Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 14 декабря 2004 года N 293 и Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 января 2005 года N 35. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 февраля 2005 года N 3430. Утратил силу совместным приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 13 мая 2013 года № 150 и Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 16 мая 2013 года № 208
Сноска. Утратил силу совместным приказом заместителя Премьер-Министра РК - Министра индустрии и новых технологий РК от 13.05.2013 № 150 и Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 16.05.2013 № 208.
Во исполнение распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года № 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов", в целях приведения нормативных правовых актов в соответствие с законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан от 25 сентября 2000 года № 327 и Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 13 октября 2000 года № 235 "Об утверждении Правил безопасности в угольных шахтах", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1301, следующие изменения и дополнения:
в пункте 2 слова "Министерством энергетики, индустрии и торговли" заменить словами "Министерством энергетики и минеральных ресурсов";
в пункте 3 слова "Департаменту электроэнергетики и твердого топлива Министерства энергетики, индустрии и торговли" заменить словами "Департаменту электроэнергетики и угольной промышленности Министерства энергетики и минеральных ресурсов", слова "Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан";
в пункте 6 слова "Департамент электроэнергетики и твердого топлива Министерства энергетики, индустрии и торговли" заменить словами "Департамент электроэнергетики и угольной промышленности Министерства энергетики и минеральных ресурсов", слова "Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан";
в Правилах безопасности в угольных шахтах, утвержденных указанным совместным приказом:

"Көмір шахталарындағы қауіпсіздік ережелеріне" Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрінің 2000 жылғы 25 қыркүйектегі N 327 және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі төрағасының жылғы 13 қазандағы N 235 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Респуликасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2004 жылғы 14 желтоқсандағы N 293, Қазақстан Респуликасы Төтенше жағдайлар министрінің 2005 жылғы 14 қаңтардағы N 35 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 8 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 3430. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2013 жылғы 13 мамырдағы № 150 және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2013 жылғы 16 мамырдағы № 208 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 13.05.2013 № 150 және ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 16.05.2013 № 208 бірлескен бұйрығымен.
"Заң актілерін жетілдіру шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө  өкімін орындау үшін, нормативтік құқықтық актілерді Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес келтіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрінің 2000 жылғы 25 қыркүйектегі N 327 және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі төрағасының 2000 жылғы 13 қазандағы N 235 бұйрықтарымен бекітіліп Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне 2000 жылғы 24 қарашада N 1301 болып тіркелген "Көмір шахталарындағы қауіпсіздік  ережелеріне " мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-тармақта "Энергетика, индустрия және сауда министрлігі" деген сөздер "Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің Электр энергетикасы және қатты отын департаменті" деген сөздер "Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Электр энергетикасы және көмір өнеркәсібі департаменті" деген сөздермен, "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта "Энергетика, индустрия және сауда министрлігінің Электр энергетикасы және қатты отын департаменті" деген сөздер "Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Электр энергетикасы және көмір өнеркәсібі департаменті" деген сөздермен, "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Көмір шахталарындағы қауіпсіздік ережелерінде:

пунктах 3, 19, 73 перед словами "аварийных спасательных служб, аварийными спасательными службами, аварийной спасательной службы" дополнить словами "военизированных, военизированными, военизированной";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Работники, уклоняющиеся от прохождения медицинских осмотров и обследований к работе не допускаются.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Руководящие работники и специалисты, ответственные за обеспечение безопасности и охраны труда шахт, периодически, не реже одного раза в три года обязаны пройти обучение и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда на курсах повышения квалификации в соответствующих высших учебных заведениях или учреждениях.";
в пункте 201 таблицу № 6 дополнить примечанием следующего содержания:
"* В призабойных пространствах очистных выработок, оборудованных механизированными комплексами со струговыми установками, с разрешения технических директоров ассоциаций, корпораций, департаментов, концернов, комбинатов, трестов, объединений и других органов управления по согласованию с местными органами государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций допускается скорость движения воздуха до 6 м/с.";
пункт 254 изложить в следующей редакции:
"254. При производственных процессах, сопровождающихся образованием угольной или породной пыли, с периодичностью не реже одного раза в три года должны производиться пылевые съемки, а также проводиться мероприятия по борьбе с пылью, выполняемые в соответствии с руководством по борьбе с пылью на угольных шахтах.";
пункт 258 исключить;
абзац второй пункта 270 изложить в следующей редакции:
"В шахтах 3 категории и выше контроль содержания метана у проходческих, выемочных комбайнов и врубовых машин должен производиться при помощи автоматических приборов. Все работники, ведущие работы в тупиковых и очистных выработках и выработках с исходящими вентиляционными струями таких шахт, должны обеспечиваться индивидуальными сигнализаторами метана.";
в подпункте 8) пункта 546 слова "средств контроля узлов ленточных конвейеров на всем протяжении" заменить на слова "средств температурного контроля ленточных конвейеров на приводных, промежуточных, натяжных станциях, разгрузочных и концевых секциях, в местах перегрузки,";
пункт 672 Правил изложить в следующей редакции:
"672. Директор шахты (работодатель), несет административную, дисциплинарную, материальную или уголовную ответственность за необеспечение безопасных и здоровых условий труда на производстве в соответствии с действующим законодательством.";
пункт 673 Правил исключить;
пункт 674 Правил изложить в следующей редакции:

3, 19, 73-тармақтарда "апаттық-құтқару қызметі, апаттық-құтқару қызметімен, апаттық-құтқару қызметінің" деген сөздердің алдынан "әскерилендірілген" деген сөзбен толықтырылсын;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Медициналық байқау мен тексеруден өтуден бас тартқан жұмыскерлер жұмысқа жіберілмейді";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Шахтадағы қауіпсіздік пен еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты басшы қызметкерлер мен мамандар кемінде үш жылда бір рет, тиісті жоғары оқу орындарында немесе мекемелерде, біліктілігін көтеру курстарында міндетті түрде оқуы және қауіпсіздік пен еңбекті қорғау мәселелері жөніндегі білімдерін тексеруден өтулері тиіс";
201-тармақта N 6-кесте мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"*Ассоциация, корпорация, департаменттердің, концерндердің, комбинаттардың, трестердің, бірлестіктердің техникалық директорларының рұхсатымен және басқа да жергілікті органдардың төтенше жағдайлардың алдын алу мен жою жөніндегі мемлекеттік инспекцияларын басқару органдарымен келісу бойынша тазалау қазбасындағы сыдырма қондырғысы бар механикаландырылған кешенмен жабдықталған забой маңы кеңістігінде секундына 6 м/с жылдамдықта ауа қозғалысына жол беріледі.";
254-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"254. Көмір немесе жыныс тозаңдары ілесе жүретін өндірістік процестер кезінде кемінде үш жылда бір рет мерзімдік тозаңдарды алу жұмысы жүргізілуі, сондай-ақ көмір шахтыларында тозаңмен күрес жүргізу басшылығына сәйкес орындалатын тозаңмен күрес жөніндегі іс-шаралар жүргізілуі тиіс";
258-тармақ алынып тасталсын;
270-тармақтағы 2-абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3-және одан жоғары санаттағы шахталарда қазу, аршып алу комбайндары мен үңгігіш машиналарда метанның болуына бақылау автоматты аспаптардың көмегімен жасалуы тиіс. Түпкі және тазалау қазбалары мен осындай шахталардың желдеткіш желімен метан исі келетін қазбалардағы жұмыстарды жүргізетін барлық жұмыскерлер жеке метан сигнализаторымен қамтамасыз етілуі тиіс.";
546-тармақтағы 8) тармақшасында "барлық ұзындықтағы таспалы конвейерлердің бақылау құралдары" деген сөздер "жетектердегі, аралық, тарту станцияларының, жүк түсіретін және соңғы секцияларда, артық салмақ бар жерлерде таспалы конвейерлердің температурасын бақылау құралдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
672-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"672. Шахта директоры (жұмыс беруші) қолданыстағы заңнамаға сәйкес өндірісте қауіпсіз және дұрыс жағдайда еңбек етуді қамтамасыз етпегені үшін әкімшілік, тәртіптік, материалдық немесе қылмыстық жауапкершілікке тартылады.";
673-тармақ алынып тасталсын;
674-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"674. Каждый работник несет персональную ответственность за соблюдение требований норм, правил и инструкций по безопасности и охране труда, а также требований работодателя по безопасному ведению работ на производстве.".
2. Департаменту электроэнергетики и угольной промышленности Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент электроэнергетики и угольной промышленности Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан и Департамент по государственному надзору за чрезвычайными ситуациями, техническому и горному надзору Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр по                               Министр энергетики
чрезвычайным ситуациям                   и минеральных ресурсов
Республики Казахстан                     Республики Казахстан

"674. Әрбір жұмысшы еңбектің қауіпсіздігі мен қорғалуы жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтардағы нормалар талаптарының, сондай-ақ жұмыс берушінің өндіріс жұмыстарын қауіпсіз жүргізу талаптарының сақталуына жеке жауапкершілік арқалайды.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Электр энергетикасы және көмір өнеркәсібі департаменті Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Электр энергетикасы және көмір өнеркәсібі департаменті мен Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Төтенше жағдайларды мемлекеттік қадағалау, техникалық және тау-кен қадағалау жөніндегі департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі