О правовых актах, регулирующих вопросы производства капитального ремонта арендуемых объектов, списание государственного коммунального имущества
Постановление Восточно-Казахстанского областного Акимата от 21 апреля 2004 года N 435. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 14 мая 2004 года за N 1788. Утратило силу постановлением ВКО акимата от 29 октября 2009 года № 237
Сноска. Утратило силу постановлением ВКО акимата от 29.10.2009 № 237.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1  статьи 27  Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", во исполнение  постановления  Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2003 года N 118 "Об утверждении Отраслевой программы повышения эффективности управления государственным имуществом и приватизации на 2003-2005 годы", в целях реализации политики эффективного управления коммунальной собственностью и приведения в соответствие с законодательными актами ведомственных нормативных правовых актов, регулирующих вопросы управления и распоряжения государственным имуществом, находящимся в коммунальной собственности, Восточно-Казахстанский областной акимат  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила согласования производства капитального ремонта и иных неотделимых улучшений арендуемых объектов государственной коммунальной собственности, зачета и возмещения затрат на их проведение (приложение N 1);
2) Правила списания имущества, закрепленного за государственными коммунальными предприятиями и государственными учреждениями (приложение N 2).
2. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Сухорукову В.Н.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации.
Аким области
Приложение N 1
к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от 21 апреля 2004 года N 435
Правила
согласования производства капитального ремонта и иных
неотделимых улучшений арендуемых объектов государственной коммунальной собственности, зачета и возмещения затрат на их проведение
Правила разработаны в соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, от 23 декабря 1995 года N 2721 "О приватизации", Положением о государственном учреждении "Управление коммунальной собственности Восточно-Казахстанской области", утвержденным постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 3 декабря 2003 года N 253, со  статьей 552 555  Гражданского Кодекса Республики Казахстан.
В Правилах, применительно к регламентируемым процедурам, используются следующие основные понятия:
Арендодатель (Наймодатель) - сторона в договоре аренды, являющаяся собственником имущества или выступающая от имени и по поручению собственника;
Арендатор (Наниматель) - сторона в договоре аренды, получающая во временное владение и пользование имущество за определенную плату;
Заинтересованные лица - физические или юридические лица, имеющие намерение провести капитальный ремонт и/или иные неотделимые улучшения Объекта в целях организации производства и/или оказания услуг;
Объект капитального ремонта - переданные в имущественный найм (аренду) нежилые здания, помещения, сооружения, строения, оборудование, транспорт, в том числе объекты, являющиеся памятниками архитектуры, истории и культуры, независимо от их ведомственной принадлежности (баланса);
Капитальный ремонт - устранение неисправностей всех изношенных конструкций и деталей, восстановление или замена их (кроме полной замены каменных и бетонных фундаментов, несущих стен и каркасов) на более долговечные и экономичные, улучшающие эксплуатационные показатели Объекта.
Иные неотделимые улучшения:
Реконструкция (перепланировка, переоборудование, изменение конструктивных решений) - изменение отдельных частей или в целом Объекта, связанное с необходимостью обновления и модернизации:
перепланировка - изменение планировки Объекта, сопряженное с изменением его границ;
переоборудование - изменение Объекта, связанное с изменением его функционального назначения, заменой оборудования внутридомовой инженерной системы, установкой иного оборудования, необходимого для выпуска какой-либо продукции, оказания услуг и тому подобное;
изменение конструктивных решений - изменения, которые затрагивают несущие и/или ограждающие конструкции (фундаменты, основания, каркас, колонны, балки, ригели, несущие стены, перекрытия);
Реставрация архитектурно-художественных элементов и предметов декоративно-прикладного искусства неразрывно связанных с интерьером зданий (помещений);
Благоустройство окружающей территории;
Затраты  -  стоимость капитального ремонта и/или/ иных неотделимых улучшений, включая затраты на проектно-сметную документацию на их проведение.

Мемлекеттiк коммуналдық мүлiктi есептен шығару, жалға алынған объектiлерге күрделi жөндеу жүргiзу мәселелерiн реттейтiн құқықтық актiлер туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімиятының 2004 жылғы 21 cәуірдегі N 435 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2004 жылғы 14 мамырда N 1788 тіркелді. Күші жойылды - ШҚО әкімдігінің 2009 жылғы 29 қазандағы № 237 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ШҚО әкімдігінің 2009.10.29 № 237 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23-қаңтардағы N 148-II Заңының  27-бабы 1-тармағының 2)-тармақшасына сәйкес, "Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың және жекешелендiрудiң тиiмдiлiгiн арттырудың 2003-2005 жылдарға арналған салалық бағдарламасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 3-ақпандағы N 118  қаулысын орындау үшiн, коммуналдық меншiк болып табылатын мемлекеттiк мүлiктi пайдалану және басқару мәселелерiн реттейтiн ведомстволық нормативтiк құқықтық актiлердi заңнамалық актiлерге сәйкес келтiру және коммуналдық меншiктi тиiмдi басқару саясатын жүзеге асыру мақсатында Шығыс Қазақстан облысының әкiмияты ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1.   Бекiтiлсiн:
1) Жалданылып отырған мемлекеттiк коммуналдық меншiк объектiлердiң күрделi жөндеуiн және өзге де ажыратылмайтын жақсартуларды, жүргiзетiн шығынның орнын толтыру мен есептеу жүргiзудi келiсу ережесi (N 1 қосымша);
2) Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлген мүлiктi есептен шығару ережесi (N 2 қосымша).
2. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау облыс әкiмiнiң орынбасары В.Н.Сухоруковаға жүктелсiн.
3. Осы қаулы әдiлет органдарында тiркелген күннен бастап күшiне енедi.
Облыс әкiмi
Шығыс Қазақстан облысы әкiмиятының
2004 жылғы 21 сәуірдегі
N 435 қаулысына
N 1 қосымша
Жалданылып отырған мемлекеттiк коммуналдық меншiк объектiлердiң күрделi жөндеуiн және өзге де ажыратылмайтын
жақсартуларды, жүргiзетiн шығынның орнын
толтыру мен есептеу жүргiзудi келiсу
ЕРЕЖЕСI
Ереже "Жекешелендiру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 23-желтоқсандағы N 2721 заң күшi бар Жарлығына, Шығыс Қазақстан облысы әкiмиятының 2003 жылғы 03-желтоқсандағы N 253 қаулысымен, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнiң 552, 555 баптарымен бекiтiлген "Шығыс Қазақстан облысының коммуналдық меншiк басқармасы" мемлекеттiк мекемесi туралы Ережеге сәйкес әзiрлендi және Шығыс Қазақстан облысының коммуналдық меншiкке жататын жекешелендiру объектiлерiнiң сату тәртiбiн реттейдi.
Ережеде регламенттелген рәсiмдерге қатысты мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
Жалға берушi (жалға берушi) - шартта мүлiктiң меншiк иесi болып табылатын немесе меншiк иесi атынан және меншiк иесi тапсырмасы бойынша әрекет ететiн тарап;
Жалға алушы(жалгер) шартта мүлiктi белгiлi ақыға уақытша иеленуге және пайдалануға алатын тарап;
Мүдделi тұлғалар - Объектiнiң күрделi жөндеуi мен /немесе өзге де ажырамас жақсартуын өндiрiстi ұйымдастыру және/немесе қызмет көрсету мақсатында жүргiзуге ниеттi жеке және заңды тұлғалар;
Күрделi жөндеу объектi - мүлiктiк жалға (жалға) берiлген тұрғын емес ғимараттар, үй-жайлар, құрылғылар, құрылыстар, құрал-жабдық, көлiк, соның iшiнде олардың ведомстволық бағыныштылығына (балансына) қарамастан сәулет, тарих пен мәдениет ескерткiштерi болып табылатын объектiлер;
Күрделi жөндеу - барлық тозған құрылымдар мен бөлшектердiң ақауларын жөндеу, қалпына келтiру немесе оларды Объектiнiң пайдалану көрсеткiштерiн жақсартатын неғұрлым ұзақ мерзiмдерге және үнемдiлерге ауыстыру (қабырға мен қаңқаларды көтерiп тұрған тас және бетон iргетастарды толық ауыстырудан басқа);
Өзге де ажырамас жақсартулар:
Қайта жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, сындарлы шешiмдердi өзгерту) - өзгеретiн объектiнi жаңарту мен өту қажеттiлiгiне байланысты Объектiнiң жекелеген бөлiгiн немесе тұтастай өзгерту:
қайта жоспарлау - қатар тұрған шекарасын өзгерте отырып Объектiнiң жоспарын өзгерту;
қайта жабдықтау - Объектiнiң функционалдық мақсатын өзгертуге байланысты оны өзгерту, қандай да бiр өнiмдер шығару, қызмет көрсету және тағы сол сияқтылар үшiн инженерлiк жабдықтардың үйiшiлiк жүйесiн өзгерту;
сындарлы шешiмдердi өзгерту - iшкi тiреу қабырғаларын және/немесе қоршау құрастырмаларын (iргетастарды, негiздердi, қаңқаларды, бағандарды, арқалықтарды, ригельдердi, iшкi тiреу қабырғаларды, сыртқы қабырғаларды) қамтитын өзгерiстер;
Жаңғырту ғимараттар (үй-жайлар) интерьерiмен тығыз байланысты сәндеу-қолданбалы өнердiң сәулет-көркемдiк элементтерi мен заттары;
Қоршаған аумақты абаттандыру;
Шығындар - жобалық-смета құжаттарға кеткен шығынды қоса есептегенде, күрделi жөндеудiң және/немесе өзге де ажырамас жақсартулардың құны.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют общий порядок согласования производства капитального ремонта и иных неотделимых улучшений арендуемых объектов и основные условия и правила зачета и/или возмещения Арендодателем затрат на их проведение, за исключением объектов, предоставленных Арендатору с правом последующего выкупа или безвозмездной передачи в собственность.
2. Капитальный ремонт и иные неотделимые улучшения производятся в целях улучшения технического состояния арендуемых объектов, расширения культурно-бытового, торгового и социального обслуживания населения.
3. Капитальный ремонт и иное неотделимое улучшение объектов, находящихся в коммунальной собственности, может осуществляться только на основании письменного согласия Управления коммунальной собственности и оформления дополнительного соглашения к основному договору аренды.
4. Зачет в счет арендной платы стоимости затрат на капитальный ремонт может производиться по письменному заявлению Арендатора после приемки выполненных работ в пределах суммы арендной платы, причитающейся на соответствующий год (ежегодно).
5. Возмещение не зачтенных в счет арендной платы затрат на капитальный ремонт, а также затрат на иные неотделимые улучшения арендуемых объектов коммунальной собственности производится только после расторжения или прекращения действия основного договора аренды в сроки, установленные договором аренды и/или дополнительным соглашением к нему.
6. Стоимость капитального ремонта и/или/ иных неотделимых улучшений, произведенных Арендатором без письменного разрешения Арендодателя и заключения дополнительного соглашения к договору аренды, а также затраты на обеспечение дополнительными источниками тепло-энерго-газо-водо-снабжения, технологическое оборудование и иные работы, связанные со специфическими потребностями Арендатора, зачету и возмещению не подлежат.
2. Порядок согласование производства капитального
ремонта и иных неотделимых улучшений
7. Капитальный ремонт и иные неотделимые улучшения арендуемых объектов производятся заинтересованными лицами за свой счет.
8. Для получения разрешения на производство капитального ремонта и иных неотделимых улучшений Арендатор представляет Арендодателю следующие документы:
1) заявление о разрешении проведения капитального ремонта и иных неотделимых улучшений арендуемого объекта с указанием адреса его месторасположения, фамилии, имя, отчества заявителя, (если заявление подается от имени юридического лица, полное наименование предприятия, его местонахождение, фамилия, имя, отчество первого руководителя и телефон);
2) техническое заключение по результатам обследования, подтверждающее необходимость капитального ремонта и иных неотделимых улучшений объекта, выполненное специализированной (имеющей лицензию на данный вид деятельности) организацией;
3) акт оценки балансовой стоимости арендуемого объекта, произведенной независимым оценщиком, имеющим лицензию на данный вид деятельности;
4) смету, составленную специализированной организацией (имеющей лицензию на данный вид деятельности), согласованную с Балансодержателем объекта, при этом виды и объемы работ по капитальному ремонту и иным неотделимым улучшениям объекта, подлежащие возмещению в соответствии с настоящим Положением, должны быть выделены в отдельную смету, а срок проведения работ не должен превышать срока действия основного договора аренды;
5) копии договора аренды и акта приема-передачи с указанием фактического состояния объекта на момент передачи;
6) копию свидетельства о государственной регистрации (для юридических лиц);
7) копии удостоверения личности, свидетельство о регистрации индивидуального предпринимателя (для физических лиц);
8) письменное согласие уполномоченного органа по охране и использованию памятников истории и культуры (при необходимости);
9) заключение СЭС, пожарной охраны и других заинтересованных служб о возможности изменения функционального назначения нежилого помещения (при необходимости).

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Жалға алушыға сатып алу құқығымен немесе меншiгiне өтеусiз беруге тапсырылған объектiлердi қоспағанда, Жалға берушiнiң негiзгi талаптары және есептеу тәртiбi мен/немесе оларды жүргiзуге кеткен шығынды орнына салу, жалданылып отырған объектiлердiң күрделi жөндеуiн жүргiзудi келiсудiң жалпы тәртiбi мен өзге де ажырамас жақсартуларын белгiлейдi.
2. Күрделi жөндеу мен өзге де ажырамас жақсартулар халыққа сауда және әлеуметтiк, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетудi кеңейту, жалданылған объектiлердiң техникалық жағдайын жақсарту мақсатында өткiзiледi.
3. Коммуналдық меншiктегi объектiлердi күрделi жөндеу және өзге де ажырамас жақсартулар Коммуналдық меншiк басқармасының жазбаша келiсiмi мен негiзгi жалдау шартына қосымша келiсiм ресiмдеу негiзiнде ғана жүзеге асырыла алады.
4. Күрделi жөндеу шығынының құнын жалдау ақысы есебiне есептеу, орындалған жұмысты қабылдап алғаннан кейiн тиiстi жылға(жыл сайын) тиесiлi жалдау ақысы сомасы шегiнде Жалға алушының жазбаша өтiнiшi бойынша жүргiзiлуi мүмкiн.
5. Жалданылып отырған коммуналдық меншiк объектiлерiнiң жалдау ақысы есебiне есептелмеген күрделi жөндеу шығындарының, сондай-ақ өзге ажырамас жақсартулары шығындарының орнын толтыру негiзгi жалдау шартының жалдау шартында және /немесе оған қосымша келiсiмде белгiленген мерзiмде күшi жойылғаннан немесе бұзылғаннан кейiн ғана жүргiзiледi.
6. Жалға берушiнiң жазбаша рұқсатынсыз және жалдау шартына қосымша келiсiм жасауынсыз жүргiзген Жалдап алушының күрделi жөндеу және/немесе өзге де ажырамас жақсартуларының құны, сондай-ақ қосымша жылу, энерго, газ, сумен қамту көздерiмен қамтамасыз ететiн шығындар, Жалдап алушының өзiндiк қажеттiлiктерiне байланысты технологиялық құрал-жабдықтар мен өзге де жұмыстар есептеу мен төленуге жатпайды.
2. Күрделi жөндеу мен өзге де ажырамас жақсартулар
жүргiзудi келiсу тәртiбi
7. Жалданылатын объектiлердiң күрделi жөндеуi мен өзге де ажырамас жақсартуларын мүдделi тұлғалар өз есебiнен жүргiзедi.
8. Жалдап алушы күрделi жөндеуi мен өзге де ажырамас жақсартуларын жүргiзуге рұқсат алу үшiн Жалға берушiге мынадай құжаттарды тапсырады:
өтiнiш берушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты, жалданылған объектiнiң орналасқан жерi көрсетiлген, күрделi жөндеуi мен өзге де ажырамас жақсартуларын жүргiзуге рұқсат алу туралы арыз (егер өтiнiш заңды тұлға атынан берiлетiн болса, кәсiпорынның толық атауы, орналасқан жерi, бiрiншi басшының тегi, аты, әкесiнiң аты және телефоны);
тексеру қорытындысы бойынша мамандандырылған ұйым (осы қызмет түрiне лицензиясы бар) орындаған, объектiнiң күрделi жөндеу мен өзге де ажырамас жақсартуларды қажет ететiндiгiн растайтын техникалық қорытынды;
осы қызмет түрiне лицензиясы бар, тәуелсiз бағалаушы жасаған жалға берiлген объектiнiң баланс құнын бағалау актiсi;
объект Балансұстаушысымен келiсiлген, мамандандырылған ұйым (осы қызмет түрiне лицензиясы бар) жасаған смета, бұл жерде осы ережеге сәйкес орнын толтыруға жататын объектiнiң өзге де ажырамас жақсартулары, күрделi жөндеуi мен жұмысының көлемi мен түрi жеке сметаға бөлiнуi тиiс, ал жұмыс жүргiзу мерзiмi негiзгi жалдау шартының мерзiмiнен аспауы қажет;
объектiнiң берген кездегi нақты жағдайы көрсетiлген жалдау шарты мен қабылдап алу-беру актiсiнiң көшiрмесi;
мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi (заңды тұлғалар үшiн);
жеке куәлiктiң көшiрмесi, жеке кәсiпкердiң тiркелу туралы куәлiгi (жеке тұлғалар үшiн);
уәкiлеттi органның мәдени және тарихи ескерткiштердi сақтау және пайдалану жөнiндегi жазбаша келiсiмi (қажет жағдайда);
СЭС, өрттен сақтау және басқа да мүдделi қызметтердiң тұрғын емес үй-жайлардың қызметтiк мақсатын өзгерту мүмкiндiгi туралы қорытындысы (қажет жағдайда).

9. Дополнительное соглашение к основному договору аренды о производстве капитального ремонта и иных неотделимых улучшений, где оговариваются условия возмещения затрат и ответственность сторон, заключается с Арендодателем на основании приказа Управления коммунальной собственности.
3. Условия и порядок возмещения затрат Арендатора
на производство капитального ремонта
и иных неотделимых улучшений
10. Возмещению подлежат затраты на капитальный ремонт и иные неотделимые улучшения (виды и объемы работ) выделенные в отдельную смету.
11. При принятии решения о приватизации арендуемого объекта стоимость затрат на капитальный ремонт и иные неотделимые улучшения в размере, не превышающем выполнение установленных требований действующих строительных норм и правил, а также других норм, применяемых к объектам соответствующего назначения, учитывается отдельной суммой в его стартовой цене и возмещается за счет покупателя.
12. Стоимость затрат на капитальный ремонт и иные неотделимые улучшения возмещаются по письменному заявлению Арендатора по истечению срока действия договора или его досрочного расторжения по инициативе Арендатора, если иное не предусмотрено условиями договора аренды.
13. Стоимость затрат, подлежащих возмещению, снижается в зависимости от срока окончания указанных работ: до 1 года - 100%, до 2 лет - 90%, до 3 лет - 80%, до 4 лет - 70%, до 5 лет - 60%, свыше 5 лет - 50%.
14. Для подтверждения произведенных затрат Арендатор представляет Управлению акт приемки выполненных работ, подписанный специальной Комиссией соответствующего акимата и платежные документы, подтверждающие затраты на выполненные работы, на основании которых определяется окончательная величина затрат подлежащих возмещению.
15. Величина подлежащих возмещению затрат утверждается приказом Управления коммунальной собственности.
16. В случае необходимости по требованию Арендодателя за счет средств Арендатора производится независимая оценка стоимости капитального ремонта.
4. Ответственность за нарушение Правил
прохождения разрешительных процедур
17. Запрещается производить переустройство инженерного оборудования и перепланировку нежилых помещений, которые ведут к нарушению надежности, прочности или разрушению несущих конструкций, ухудшению сохранности и внешнего вида зданий, а также ухудшению условий эксплуатации здания и инженерных сетей.
18. При возникновении аварийного состояния объекта в целом, отдельных его конструкций или отдельных видов инженерного оборудования, вызванного самовольным проведением капитального ремонта, виновные за свой счет обязаны производить работы по восстановлению конструкций и приведению оборудования в исправное состояние.

9. Күрделi жөндеу мен өзге де ажырамас жақсартулар жүргiзу туралы негiзгi жалдау шартына қосымша келiсiм, онда шығынның орнын толтыру шарттары мен тараптардың жауапкершiлiгi ескертiледi, Коммуналдық меншiк басқармасының бұйрығы негiзiнде Жалға берушiмен жасалады.
3. Жалға алушының күрделi жөндеу жүргiзу және өзге де
ажырамас жақсартуларға шыққан шығындарының орнын толтыру
шарттары мен тәртiбi
10. Жеке сметаға бөлiнген күрделi жөндеу мен өзге де ажырамас жақсартуларға шыққан шығындар (жұмыстың түрi мен көлемi) өтеуге жатады.
11. Жалға алынған объектiнi жекешелендiру туралы шешiм қабылдаған кезде қолданыстағы құрылыс нормалары мен ережесi белгiлеген талаптардың орындалуынан, сондай-ақ тиiстi мақсаттағы объекттерге қолданылатын басқа да нормалардан аспайтын мөлшердегi күрделi жөндеу мен өзге де ажырамас жақсартулар шығынының құны оны бастапқы бағасында жеке сома болып ескерiледi және сатып алушының есебiнен өтеледi.
12. Күрделi жөндеу мен өзге де ажырамас жақсартуларға жұмсалған шығынның құны шарттың қолданылу мерзiмi өткеннен кейiн немесе оны Жалға алушының бастамасы бойынша мерзiмiнен бұрын бұзған жағдайда егер жалдау шарты талаптарында басқадай көзделмесе Жалға алушының жазбаша өтiнiшi бойынша қайтарылады.
13. Өтеуге жататын шығындардың құны аталған жұмыстардың аяқталу мерзiмiне байланысты төмендетiледi: 1 жылға дейiн - 100%, 2 жылға дейiн - 90%, 3 жылға дейiн - 80%, 4 жылға дейiн - 70%, 5 жылға дейiн - 60%, 5 жылдан жоғары қарай - 50%.
14. Өндiрiс шығындарын растау үшiн Жалға алушы Басқармаға орындалған жұмыстың тиiстi әкiмияттың арнайы Комиссиясы қол қойған қабылдау актiсiн және өтеуге жататын шығындардың ақырғы мөлшерi анықталатын орындалған жұмыстардың шығынын растайтын төлем құжаттарын ұсынады.
15. Өтелуге жататын шығындардың мөлшерi Коммуналдық меншiк басқармасының бұйрығымен бекiтiледi.
Қажет жағдайда, Жалға берушiнiң талабы бойынша Жалға алушының қаражаты есебiнен күрделi жөндеу құнына тәуелсiз бағалау жүргiзiледi.
4. Рұқсат беру рәсiмдерiн жүргiзу ережесiн
бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
17. Көтеретiн құрастырмалардың сенiмдiлiгiн, мықтылығын бұзуға немесе қирауына, ғимараттардың сақталуы мен сыртқы келбетiнiң нашарлауына, сондай-ақ ғимарат пен инженерлiк жүйелердi пайдалану жағдайларының нашарлауына әкелетiн тұрғын емес үй-жайларды қайта жоспарлауға және инженерлiк жабдықтарды қайта құруға тыйым салынады.
18. Объекттiң, оның жеке құрастырмаларының немесе инженерлiк жабдықтардың жеке түрлерiнiң өз бетiмен күрделi жөндеу жүргiзуге байланысты апат жағдайы туған кезде кiнәлiлер өз есебiнен құрастырмаларды қалпына келтiру және жабдықтарды дұрыстау жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуге мiндеттi.

19. Ответственность за нарушение Положения о порядке прохождения разрешительных процедур устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Руководитель аппарата
Приложение N 2
к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от 21 апреля 2004 года N 435
Правила
списания имущества, закрепленного за государственными коммунальными
предприятиями и государственными учреждениями
1. Общие положения
1. Правила разработаны в соответствии с  Гражданским Кодексом  Республики Казахстан,  Законом  Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Положением о государственном учреждении "Управление коммунальной собственности Восточно-Казахстанской области", утвержденным постановлением областного акимата от 3 декабря 2003 года N 253.
2. Правила распространяются на имущество государственных коммунальных предприятий и государственных учреждений, относящееся к основным средствам.
3. Оформление необходимой документации на списание имущества государственных коммунальных предприятий и государственных учреждений осуществляется на основании заключения Комиссии, создаваемой в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил, с учетом требований, установленных пунктом 8.
4. Комиссия создается приказом руководителя государственного коммунального предприятия и государственного учреждения. В состав комиссии, создаваемой на государственном коммунальном предприятии в обязательном порядке, включаются:
главный инженер или заместитель руководителя государственного коммунального предприятия (председатель Комиссии);
главный бухгалтер или его заместитель;
лица, на которые возложена ответственность за сохранность имущества.
В состав Комиссии, создаваемой в государственных учреждениях в обязательном порядке, включаются:
заместитель руководителя государственного учреждения (председатель Комиссии);
главный бухгалтер или его заместитель (в случае отсутствия по штатному расписанию должности главного бухгалтера - лицо, на которое возложено ведение бухгалтерского учета);
лица, на которые возложена ответственность за сохранность имущества.
При необходимости в состав комиссии включаются соответствующие специалисты.
2. Порядок списания имущества
5. С баланса государственных коммунальных предприятий и государственных учреждений списывается имущество, полностью утратившее производственное значение вследствие физического или морального износа, после отработки установленных сроков службы, в результате стихийных бедствий, аварий, если восстанавливать его экономически нецелесообразно или невозможно.

19. Рұқсат беру рәсiмдерiн жүргiзу тәртiбi туралы ереженi бұзғаны үшiн жауапкершiлiк Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес белгiленедi.
Аппарат басшысы
Шығыс Қазақстан облысы әкiмиятының
2004 жылғы 21 сәуірдегі
N 435 қаулысына
N 2 қосымша
Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлген мүлiктi есептен шығару
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексiне, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23-қаңтардағы N 148-II Заңына, "Шығыс Қазақстан облысының коммуналдық меншiк басқармасы" мемлекеттiк мекемесi туралы облыс әкiмиятының 2003 жылғы 3-желтоқсандағы N 253 қаулысымен бекiтiлген Ережеге сәйкес әзiрлендi.
2. Ереже мемлекеттiк кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелердiң негiзгi құрал-жабдықтарына жататын мүлiкке таратылады.
3. Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелердiң мүлiктерiн есептен шығаруға қажетi құжаттарды ресiмдеу 8-тармақта белгiленген талаптар ескерiле отырып осы Ереженiң 4-тармағына сәйкес құрылатын Комиссияның қорытындысы негiзiнде жүзеге асырылады.
4. Комиссия мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорынның және мемлекеттiк мекеменiң басшыларының бұйрықтары бойынша құрылады. Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорында құрылған Комиссияның құрамына мiндеттi түрде кiредi:
мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорынның бас инженерi немесе бастықтың орынбасары (Комиссия төрағасы);
бас бухгалтер немесе оның орынбасары;
мүлiктердiң сақталуына жауапты лауазымды адамдар.
Мемлекеттiк мекемелерде құрылған Комиссияның құрамына мiндеттi түрде кiредi:
мемлекеттiк мекеме бастығының орынбасары (Комиссия төрағасы);
бас бухгалтер немесе оның орынбасары (штат кестесiнде бас бухгалтердiң қызмет орны болмаған жағдайда бухгалтерлiк есептi жүргiзу жүктелген тұлға);
мүлiктердiң сақталуына жауапты лауазымды адамдар.
Қажет жағдайда комиссия құрамына тиiстi мамандар енгiзiледi.
2. Мүлiктi есептен шығару тәртiбi
5. Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелердiң балансынан табиғи тозудан кейiн өзiнiң өндiрiстiк мәнiн толық жоғалтқан немесе моральдық тозудан кейiн өзiне бекiтiлген қызмет мерзiмi өтелгеннен кейiнгi мүлiктер ғана есептен шығарылады және табиғи апатқа, аварияға ұшырап қалпына келтiру экономикалық жағынан қолайсыз немесе мүмкiн емес мүлiктер.

6. Списание имущества с балансов государственных коммунальных предприятий и государственных учреждений осуществляется по согласованию с органом государственного управления и после письменного разрешения Управления коммунальной собственности Восточно-Казахстанской области (далее Управление).
7. Списание имущества государственных учреждений, содержащихся за счет местных бюджетов, производится по согласованию с соответствующими местными исполнительными органами.
8. Комиссия производит непосредственный осмотр имущества, подлежащего списанию, использует при этом техническую документацию, а также данные бухгалтерского учета и устанавливает непригодность его к восстановлению и дальнейшему использованию, выясняет причины списания, определенные пунктом 5 данных Правил, определяет возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов списываемого имущества, производит их оценку, выявляет лиц, по вине которых произошло преждевременное его выбытие из эксплуатации и составляет акт. В случае, когда деятельность Комиссии требует специальных знаний, в ее состав включают соответствующих специалистов (экспертов).
Разборка и демонтаж имущества до утверждения актов на списание не допускается.
Все детали, узлы, запасные части, материалы и другие материальные ценности (далее - материалы), полученные от ликвидации имущества делят на три группы:
Первая группа - это материалы годные для дальнейшего использования по прямому назначению, которые должны быть оприходованы на соответствующих счетах бухгалтерского учета по цене возможного их использования.
Вторая группа - это непригодные для дальнейшего использования по прямому назначению материалы, которые приходуются как вторичное сырье (лом черных, цветных и драгоценных металлов, ветошь, дрова и т.д.).
Третья группа - это материалы, которые непригодны для дальнейшего использования. Материалы этой группы подлежат уничтожению, о чем составляется акт.
9. Списание имущества государственных коммунальных предприятий и государственных учреждений вследствие причин указанных в пункте 5 настоящих Правил оформляется актами установленных форм (форма ОС-3, ОС-3 бюджет, ОС-4, 443, 444) в 3-х экземплярах.
10. Составленные Комиссией в 3-х экземплярах акты на списание имущества государственных коммунальных предприятий и государственных учреждений направляются на согласование в орган государственного управления в соответствии с пунктом 6, 7 настоящих Правил со следующим перечнем документов:
1) приказ государственного коммунального предприятия или государственного учреждения о создание комиссии;
протокол комиссии с подписями всех членов комиссии;
копия акта происшествия (в случае аварии), составленного и утвержденного соответствующим должностным лицом, с приложением при необходимости фотографий поврежденного имущества;
ходатайство местного исполнительного органа.

6. Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелер балансынан мүлiктердi есептен шығару мемлекеттiк басқару органдарының келiсiмiмен және Шығыс Қазақстан облысының коммуналдық меншiк басқармасының (одан әрi-Басқарма) жазбаша рұқсатынан кейiн жүзеге асырылады.
7.Жергiлiктi бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң мүлiгiн есептен шығару тиiстi жергiлiктi атқарушы органдармен келiсу бойынша жүргiзiледi.
8. Комиссия, техникалық құжаттарды және бухгалтерлiк есеп мәлiметтерiн пайдалана отырып, есептен шығатын мүлiктi тiкелей тексерудi жүргiзедi, олардың қайта қалпына келтiруге және одан әрi пайдалануға жарамсыздығын белгiлейдi, осы Ереженiң 5-тармағында айқындалған есептен шығару себептерiн анықтайды, кейбiр жеке тораптардың, тетiктердiң, есептен шығарылатын материалдардың пайдалану мүмкiндiгiн анықтайды, оларға бағалау жүргiзедi, олардың уақыттан бұрын пайдаланудан шығуына кiнәлi адамдарды айқындайды және соған байланысты акт жасайды. Комиссияның қызметi арнайы бiлiмдi қажет еткен жағдайларда, оның құрамына тиiстi мамандарды (сарапшыларды) енгiзедi.
Мүлiктi ажыратуға және бөлшектеуге есептен шығару актiсi бекiтiлгенше рұқсат етiлмейдi.
Мүлiктi таратудан түскен түгелдей тетiктердi, тораптарды, құрама бөлшектердi, материалдарды және басқа да құнды материалдарды (бұдан әрi-материалдар), мынадай үш топқа бөледi:
Бiрiншi топ - бухгалтерлiк есептiң тиесiлi шоттарына мүмкiндiгiнше пайдалану бағасымен кiрiске алынуы қажет, тiкелей мақсатпен одан әрi пайдалануға жарамды материалдар;
Екiншi топ - қайта қолданылатын шикiзат ретiнде кiрiстелген (қара, түстi, бағалы металдардың сынықтары, ескi-құсқы нәрселер, тамыздық және т.б.) бұдан былай тiкелей мақсатпен пайдалануға жарамайтын материалдар;
үшiншi топ - бұдан әрi пайдалануға жарамайтын материалдар. Бұл топтың материалдары жойылуға жатады, ол туралы акт жасалады.
9. Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелер балансынан мүлiктердi шығарудың себебi осы Ереженiң 5-тармағында көрсетiлген (ОС-3, ОС-3 бюджет, ОС-4, 443, 444) бекiтiлген форма актiлерiмен үш данада ресiмделедi.
10. Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындар мен мемлекеттiк мекемелер балансынан мүлiктi шығаруға комиссия жасаған 3-данадағы акт, осы Ереженiң 6,7 тармақтарына сәйкес келесi құжаттар тiзбесiмен мемлекеттiк басқару органына келiсiлуге берiледi:
1) Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорынның немесе мемлекеттiк мекеменiң комиссия құру туралы шешiмi;
барлық комиссия мүшелерi қол қойған комиссия хаттамасы;
тиiстi лауазымды тұлға жасаған және бекiткен, қажет жағдайда бүлiнген мүлiктiң фотосуретi қоса берiлген актi (авария болған жағдайда) көшiрмесi;
жергiлiктi атқарушы ұйымның қолдаухаты.

11. Письменное разрешение на списание оформляется Управлением в течение 10 дней с момента получения полного пакета, указанных в п.10 документов.
12. В случае согласования актов на списание имущества государственного коммунального предприятия и государственного учреждения, в верхнем левом углу ставятся: отметка "Согласовано", дата, подпись руководителя, скрепленная печатью соответствующего органа государственного управления.
Один экземпляр акта, протокол комиссии (копии акта происшествия) остается у соответствующего уполномоченного органа, а два других - направляются государственному коммунальному предприятию или государственному учреждению.
13. В случае несогласования, пакет документов с обоснованием отказа на списание имущества возвращается государственному коммунальному предприятию или государственному учреждению.
3. Заключительные положения
14. В случае нарушения действующего порядка списания имущества виновные в этом лица несут установленную законодательством Республики Казахстан ответственность.
15. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Руководитель аппарата

11. 10 тармақта көрсетiлген құжаттар жинағын толық алған кезден бастап Басқарма 10 күн iшiнде есептен шығаруға жазбаша келiсiм ресiмдейдi.
12. Мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорынның немесе мемлекеттiк мекеменiң мүлкiн есептен шығаруға жасалған акт келiсiлген жағдайда, сол жақ жоғарғы бұрышына "Келiсiлдi" деген белгi, датасы, басшының қолы қойылады, тиiстi мемлекеттiк басқару органының мөрiмен бекiтiледi.
Актiнiң бiр данасы, комиссияның хаттамасы (уақиға актiсiнiң көшiрмесi) тиiстi уәкiлеттi органда қалады, ал қалған екеуi мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорынға немесе мемлекеттiк мекемеге жiберiледi.
13. Келiсiлмеген жағдайда, мүлiктен бас тарту негiзделген құжаттар пакетi мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорынға немесе мемлекеттiк мекемеге қайтарылады.
3. Қорытынды ережелер
14. Мүлiктi есептен шығарудың қолданыстағы тәртiбi бұзылған жағдайда, бұған кiнәлi адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген жауапкершiлiкке тартылады.
15. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешiледi.
Аппарат басшысы