Об установлении Требований о минимальном составе экипажей судов
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 11 января 2005 года № 21-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 января 2005 года № 3410. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Требования о минимальном составе экипажей судов.
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Мустафин К.С.) в установленном  законодательством порядке обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Кошанова Е.Ж.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 11 января 2005 года N 21-I
Требования о минимальном составе экипажей судов
1. Настоящие Требования о минимальном составе экипажей судов (далее - Требования) определяют численность минимального состава экипажа самоходного судна (далее - минимальный состав), члены которого имеют надлежащую квалификацию и состав, которого достаточен для обеспечения безопасной эксплуатации судна, выполнения требований режима рабочего времени и времени отдыха на борту судна.
2. Требования распространяются на самоходные суда подлежащие государственной регистрации  в Государственном судовом реестре Республики Казахстан и Реестре арендованных иностранных судов.
3. При численности экипажа менее установленного нормативом минимального состава согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Требованиям эксплуатация судна не допускается.
4. В минимальный состав не входят работники, обслуживающие пассажиров, командный состав судов и судовую команду.
5. На судах, перевозящие скоропортящиеся грузы, в минимальный состав вводится должность механика по рефрижераторным установкам.
На судах с главной дизель-электрической установкой в минимальный состав вводятся два электромеханика на пассажирских судах и один электромеханик - на судах другого типа.
На судах без символа "А", не удовлетворяющих требованиям автоматизации по одной или двум обслуживающим устройствам и системам, минимальный состав должен быть увеличен на одного матроса (рулевого) - моториста.
На судах с символом "А", не удовлетворяющих требованиям автоматизации по одной или двум обслуживающим устройствам и системам, минимальный состав должен быть увеличен на одного специалиста соответствующей специальности.

Кеме экипаждарының ең аз құрамы туралы талаптарды белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2005 жылғы 11 қаңтардағы N 21-І бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 31 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3410. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кеме экипажының ең аз құрамы туралы талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (Қ.С.Мұстафин) заңнамада  белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар вице-министрі Е.Ж.Қошановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрінің
2005 жылғы 11 қаңтардағы
N 21-І бұйрығымен
бекітілген
Кеме экипаждарының ең аз құрамы туралы талаптар
1. Осы Кеме экипаждарының ең аз құрамы туралы талаптар (бұдан әрі - Талаптар) мүшелерінің тиісті біліктілігі бар және құрамы кемені қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз етуге, кеме бортында жұмыс уақыты және демалыс уақыты тәртібінің талаптарын орындауға жеткілікті өзі жүретін кеменің ең аз құрамының (бұдан әрі - ең аз құрам) санын белгілейді.
2. Талаптар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде және Жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде мемлекеттік тіркеуге  жататын өзі жүретін кемелерге таралады.
3. Экипаж саны осы Талаптардың 1 және  2-қосымшаларына сәйкес ең аз құрам нормативінде белгіленгеннен кем болғанда кеме пайдаланылуға жіберілмейді.
4. Жолаушыларға, кемелердің командалық құрамына және кемелік командаға қызмет көрсететін қызметкерлер ең аз құрамға кірмейді.
5. Тез бүлінетін жүктерді тасымалдайтын кемелердегі ең аз құрамға рефрижераторлық қондырғылар жөніндегі механик қызметі кіргізіледі.
Басты дизель-электр қондырғылы кемелердегі ең аз құрамға жолаушылар кемесінде екі электр механигі және басқа үлгідегі кемелерде бір электр механигі кіргізіледі.
"А" нышаны жоқ, қызмет көрсететін бір немесе екі құралдар мен жүйелер бойынша автоматтандыру талаптарын қанағаттандырмайтын кемелерде ең аз құрам бір теңізші (рульдеуші) - моторшыға арттырылуы тиіс.
"А" нышаны бар, қызмет көрсететін бір немесе екі құралдар мен жүйелер бойынша автоматтандыру талаптарын қанағаттандырмайтын кемелерде ең аз құрам тиісті мамандығы бар бір маманға арттырылуы тиіс.

1) на судах со знаком А-1, А-2, А-3 Регистра судоходства в минимальном составе экипажа может быть один механик;
2) При наличии изъятий из требований Международной конвенцией по охране человеческой жизни на море 1974 года, измененной Протоколом 1978 года (СОЛАС 74/78) в установленном порядке в составе минимальной численности радиоспециалист не предусматривается.

1) Кеме қатынасы тіркелімінің А-1, А-2, А-3 белгісі бар
кемелеріндегі экипаждың ең аз құрамында бір механик болуы мүмкін.
2) 1978 жылғы Хаттамамен (СОЛАС 47/78) белгіленген тәртіп
бойынша өзгертіліп, Теңіздегі адам өмірін қорғау жөніндегі 1974
жылғы Халықаралық конвенцияның талаптарынан алып тасталғандар
болған кезде ең аз санды құрамда радио маманы көзделмейді.