О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N 153. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июля 2005 года за N 3725. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 151
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 151 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность актуариев на страховом рынке, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1532, опубликованное в официальных печатных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Вестник Национального Банка Казахстана", "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" 18 июня - 1 июля 2001 года), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 16 февраля 2004 года  N 38  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2753), от 27 ноября 2004 года  N 320  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 3306), следующие изменения и дополнения:
в названии и пункте 1 слова "актуариев, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций" заменить словами "на осуществление актуарной деятельности, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями";
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "и Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций" исключить;
в подпункте 2) слова "и Правила осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций" исключить;
в Правилах осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций, утвержденных указанным постановлением:
в названии слова "актуариев, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций" заменить словами "на осуществление актуарной деятельности, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями";
по всему тексту слова "кандидата", "кандидат", "Кандидат", "кандидатом" заменить словами "заявителя", "заявитель", "Заявитель", "заявителем";
в пункте 1:
слово "проведение" заменить словом "осуществление";
слова "и полномочия квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный государственный орган)" исключить;
в пункте 2 слова "уполномоченного государственного органа" заменить словами "уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный государственный орган)";
в пункте 3 слово "проведение" заменить словом "осуществление";
в пункте 19:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы ережені бекіту жөнінде" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 12 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 3725. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 151 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 151 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Сақтандыру рыногында актуарийлердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы ережені бекіту жөнінде" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 120  қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 1532 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2001 жылғы 18 маусымда - 1 шілдеде жарияланған, Агенттік Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 38  қаулысымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2753 тіркелген), Агенттік Басқармасының 2004 жылғы 27 қарашадағы N 320  қаулысымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3306 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауында және 1-тармақта "актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы" деген сөздер "актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу, актуарийлердің біліктілік емтиханын тапсыру тәртібі туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақшадағы "және Сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және актуарийлердiң бiлiктiлiк емтиханын тапсыру тәртiбi туралы және қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы ереженің" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшада "және Сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және актуарийлердiң бiлiктiлiк емтиханын тапсыру тәртiбi туралы және қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы ереженің" деген сөздер алып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы ережеде:
атауында "актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы" деген сөздер "актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу, актуарийлердің біліктілік емтиханын тапсыру тәртібі туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
барлық мәтін бойынша "кандидаттың", "кандидат", "кандидатқа" деген сөздер "өтініш берушінің", "өтініш беруші", "өтініш берушіге" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"жүргізуге" деген сөз "жүзеге асыруға" деген сөзбен ауыстырылсын;
", сондай-ақ сақтандыру қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның (бұдан әрі - уәкілетті мемлекеттік орган) біліктілік комиссиясының өкілеттіктерін" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта "уәкілетті мемлекеттік органның" деген сөздер "қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "жүргізуге" деген сөз "жүзеге асыруға" деген сөзбен ауыстырылсын;
19-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"1) заявление по форме, согласно  приложению 6  к постановлению Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 года N 1894 "О реализации Закона Республики Казахстан "О лицензировании";
2) сведения о заявителе на получение лицензии (далее - заявитель) по форме согласно Приложению 4 к настоящим Правилам;";
в пункте 23 слова "десяти дней" заменить словами "одного месяца";
дополнить пунктами 23-1 - 23-12 следующего содержания:
"23-1. Лицензия на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке выдается заявителю после прохождения им тестирования на знание законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Тестирование на знание законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности осуществляется уполномоченным государственным органом в форме компьютерного тестирования в течение 30 минут по 30 вопросам. Тестовые вопросы должны включать не менее трех вариантов ответов, один из которых является правильным.
Вопросы для тестирования утверждаются первым руководителем уполномоченного государственного органа или лицом, его замещающим.
23-2. Подразделение уполномоченного государственного органа, уведомляет заявителя (актуария) в письменном виде о дате проведения тестирования. В случае неявки в установленный срок по уважительным причинам для прохождения тестирования, заявитель (актуарий) сообщает об этом в уполномоченный государственный орган с указанием причин неявки и возможной дате прохождения тестирования.
23-3. Во время тестирования в одном помещении с тестируемым лицом разрешается присутствие только сотрудников ответственного подразделения уполномоченного государственного органа и переводчика, при необходимости.
При прохождении тестирования заявителя (актуария) не допускается использование каких-либо письменных, электронных или других информационных материалов. Нарушение изложенных в настоящем пункте требований приравнивается к отрицательному результату тестирования.
23-4. Результат тестирования считается положительным в случае получения заявителем не менее 70 процентов правильных ответов.
Заявитель подлежит ознакомлению с результатами теста под роспись немедленно после прохождения тестирования.
23-5. В случае несогласия с результатом тестирования заявитель может в течение трех рабочих дней после окончания процедуры тестирования письменно обратиться с апелляцией в уполномоченный государственный орган.
23-6. Состав Апелляционной комиссии утверждается приказом первого руководителя уполномоченного государственного органа.

1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын іске асыру туралы" 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 қаулысының  6-қосымшасына сай нысан бойынша өтініш;
2) осы Ереженің 4-қосымшасына сай нысан бойынша лицензия алуға өтініш беруші (бұдан әрі - өтініш беруші) туралы мәліметтер;";
23-тармақта "он күннің" деген сөздер "бір айдың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 23-1-23-12-тармақтармен толықтырылсын:
"23-1. Өтініш беруші Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңдарын білуіне тестілеуден өткеннен кейін оған сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензия беріледі.
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңдарын білуіне тестілеуді уәкілетті мемлекеттік орган 30 сұрақ бойынша 30 минут ішінде компьютерлік тестілеу нысанында жүзеге асырады. Тест сұрақтарында жауаптардың кемінде үш нұсқасы болуы және олардың біреуі дұрыс болуы тиіс.
Тестілеу сұрақтарын уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам бекітеді.
23-2. Уәкілетті мемлекеттік органның бөлімшесі өтініш берушіні (актуарийді) тестілеудің өткізілетін күні туралы жазбаша түрде хабардар етеді. Өтініш беруші (актуарий) дәлелді себептермен белгіленген мерзімде тестілеуден өту үшін келмеген жағдайда ол уәкілетті мемлекеттік органға келмей қалған себептерін және тестілеуден өту күнін көрсете отырып бұл жөнінде хабардар етеді.
23-3. Тестілеу кезінде тестіленетін адаммен бірге бір бөлмеде тек уәкілетті мемлекеттік органның жауапты бөлімшесі қызметкерлерінің және қажет болса, аудармашының қатысуына ғана рұқсат етіледі.
Өтініш беруші (актуарий) тестілеуден өткен кезде қандай да бір жазбаша, электрондық немесе басқа да ақпараттық материалдарды пайдалануға рұқсат етілмейді. Осы тармақта аталған талаптарды бұзу тестілеудің теріс қорытындыларына теңестіріледі.
23-4. Өтініш беруші дұрыс жауаптардың кемінде 70 процентін алған жағдайда тестілеу қорытындылары оң деп саналады.
Өтініш беруші тестілеуден өткеннен кейін дереу қол қоя отырып тест қорытындыларымен танысады.
23-5. Өтініш беруші тестілеу қорытындыларымен келіспеген жағдайда ол тестілеу рәсімі аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде уәкілетті мемлекеттік органға жазбаша түрде шағымдана алады.
23-6. Аппеляциялық комиссияның құрамы уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.

23-7. Апелляция рассматривается Апелляционной комиссией в течение трех рабочих дней со дня ее получения.
23-8. Кворум для проведения заседания Апелляционной комиссии составляет не менее двух третей от числа членов Апелляционной комиссии, включая Председателя (заместителя Председателя) Апелляционной комиссии.
Каждый член Апелляционной комиссии имеет один голос. Решения Апелляционной комиссии принимаются простым большинством голосов от числа участвующих в заседании Апелляционной комиссии ее членов. При равенстве голосов голос Председателя Апелляционной комиссии либо при его отсутствии заместителя Председателя Апелляционной комиссии является решающим.
23-9. Решения Апелляционной комиссии оформляются протоколом, который составляется в двух экземплярах и подписывается всеми членами Апелляционной комиссии, принимавшими участие в данном заседании.
23-10. Ведение протокола заседания Апелляционной комиссии осуществляется ее секретарем, назначаемым из числа членов Апелляционной комиссии.
23-11. По результатам рассмотрения апелляции Апелляционная комиссия принимает одно из решений:
оставить результаты теста без изменения, а апелляцию без удовлетворения;
удовлетворить апелляцию заявителя (актуария) и направить его на повторное тестирование.
23-12. При отрицательном результате компьютерного тестирования, заявитель повторно представляет документы для прохождения тестирования не ранее чем через месяц со дня прохождения предыдущего тестирования, но не более трех раз в течение последних двенадцати месяцев.";
подпункты 3) и 4) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"3) наличия данных об отзыве лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 2)-4) пункта 1  статьи 60  Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности";
4) отрицательного результата тестирования;";
пункт 26 исключить;
пункт 29 исключить;
пункт 30 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Актуарии, имеющие лицензию уполномоченного государственного органа, в десятидневный срок уведомляют уполномоченный государственный орган об изменениях в документах, указанных в подпунктах 2), 3), 7) пункта 19 настоящих Правил с приложением подтверждающих документов.";
в пунктах 36 и 41 слова "двух республиканских газетах" заменить следующими словами "официальных изданиях уполномоченного государственного органа";
главу 5 исключить;
абзац второй пункта 45-1 изложить в следующей редакции:
"Квалификационный экзамен осуществляется в течение 60 минут по 40 вопросам.
Тестовые вопросы должны включать не менее пяти вариантов ответов, один из которых является правильным.

23-7. Аппеляциялық комиссия шағымды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны қарайды.
23-8. Аппеляциялық комиссияның мәжілісін өткізу үшін кворум Аппеляциялық комиссияның Төрағасын (Төрағаның орынбасарын) қоса алғанда, Аппеляциялық комиссия мүшелері санының кемінде үштен екісі құрайды.
Аппеляциялық комиссияның әрбір мүшесі бір дауысқа ие. Аппеляциялық комиссияның шешімдері Аппеляциялық комиссияның мәжілісіне қатысып отырған мүшелері санының жай көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар саны тең болған жағдайда Аппеляциялық комиссия Төрағасының дауысы не ол болмаған жағдайда Аппеляциялық комиссия Төрағасы орынбасарының дауысы шешуші болып табылады.
23-9. Аппеляциялық комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді және ол екі дана етіп жасалып, оған осы мәжіліске қатысқан Аппеляциялық комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
23-10. Аппеляциялық комиссия мәжілісінің хаттамасын Аппеляциялық комиссия мүшелерінің арасынан тағайындалатын хатшы жүргізеді.
23-11. Аппеляциялық комиссия шағымды қарау нәтижелері бойынша мына шешімдердің бірін қабылдайды:
тест қорытындыларын өзгеріссіз қалдыруға, ал шағымды қанағаттандырмауға;
өтініш берушінің (актуарийдің) шағымын қанағаттандыруға және оны қайта тестілеуге жіберуге.
23-12. Компьютерлік тестілеу қорытындылары теріс болған жағдайда өтініш беруші бұрын өткен тестілеу күнінен бастап бір айдан бұрын емес, бірақ соңғы он екі ай ішінде үш реттен артық емес тестілеуден өтуге арналған құжаттарды қайталап тапсырады.";
25-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 60-бабы 1-тармағының 2)-4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша лицензияны қайтарып алу туралы деректер болса;
"4) тестілеудің теріс қорытындысы болса.";
26-тармақ алып тасталсын;
29-тармақ алып тасталсын;
30-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Уәкілетті мемлекеттік органның лицензиясы бар актуарийлер растайтын құжаттарды қоса бере отырып, осы Ереженің 19-тармағының 2), 3), 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттардағы өзгерістер жөнінде уәкілетті мемлекеттік органды он күндік мерзімде хабардар етеді.";
36 және 41-тармақтардағы "екі республикалық газетте" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік органның ресми басылымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тарау алып тасталсын;
45-1-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
Біліктілік емтиханы 40 сұрақ бойынша 60 минут ішінде өтеді.
Тест сұрақтарында жауаптардың кемінде бес нұсқасы болуы және олардың біреуі дұрыс болуы тиіс.

Процедура прохождения тестирования производится в соответствии с пунктами 23-2, 23-3 настоящих Правил.
Вопросы для тестирования утверждаются первым руководителем уполномоченного государственного органа или лицом, его замещающим";
пункт 45-4 исключить;
пункт 45-7 изложить в следующей редакции:
"Результат квалификационного экзамена считается положительным, в случае получения не менее 60 процентов правильных ответов на тестовые вопросы.
Актуарий подлежит ознакомлению с результатами теста под роспись немедленно после прохождения тестирования.
Уполномоченный орган может принять решение о сдаче или не сдаче квалификационного экзамена актуарием, имеющим статус актуария и являющимся членом (полным членом) ассоциации (общества или иного объединения) актуариев, которое имеет статус полного члена Международной Ассоциации Актуариев, без проведения компьютерного тестирования при предоставлении им всех документов, указанных в пункте 45-2 настоящих Правил.";
в пункте 45-8:
слова "три месяца" заменить словами "30 календарных дней, но не позднее 45 календарных дней";
слова "одного календарного года" заменить словами "последних двенадцати месяцев";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае необращения актуария в течение указанного срока, актуарий признается повторно несдавшим квалификационный экзамен.";
дополнить пунктом 45-10 следующего содержания:
"В случае несогласия с результатом квалификационного экзамена актуарий после окончания процедуры тестирования письменно обращается с апелляцией в уполномоченный орган. Порядок и условия работы Апелляционной комиссии определяются в соответствии с пунктами 23-6 - 23-11 настоящих Правил.";
в пункте 46:
слова "или его квалификационной комиссии" исключить;
в правом верхнем углу приложений 1, 2, 5 слова "актуариев, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций" заменить словами "на осуществление актуарной деятельности, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями";
приложения 3 и 7 исключить;
приложение 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам осуществления
актуарной деятельности на
страховом рынке, выдачи,
приостановления действия
и отзыва лицензии на
осуществление актуарной
деятельности, о порядке
сдачи квалификационного
экзамена актуариями
Фото
заявителя
Сведения о заявителе на получение лицензии на проведение актуарной деятельности

Тестілеуден өту рәсімі осы Ереженің 23-2, 23-3-тармақтарына сәйкес өтеді.
Тестілеу сұрақтарын уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам бекітеді.";
45-4-тармақ алып тасталсын;
45-7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Тест сұрақтарына дұрыс жауаптардың кемінде 60 процентін алған жағдайда біліктілік емтиханының қорытындылары оң деп саналады.
Актуарий тестілеуден өткеннен кейін дереу қол қоя отырып тест қорытындыларымен танысады.
Уәкілетті орган актуарий мәртебесі бар және Актуарийлердің Халықаралық Қауымдастығының толық мүшесі деген мәртебесіне ие актуарийлер қауымдастығының (қоғамның немесе өзге де бірлестіктің) мүшесі (толық мүшесі) болып табылатын актуарийдің біліктілік емтиханын тапсырғаны немесе тапсырмағаны туралы шешімді олар осы Ереженің 45-2-тармағында көрсетілген барлық құжаттарды тапсырған жағдайда компьютерлік тестілеуді өткізбестен қабылдай алады.";
45-8-тармақта:
"үш айдан" деген сөздер "30 күнтізбелік күннен, бірақ 45 күнтізбелік күннен кешіктірмей" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бір күнтізбелік жыл" деген сөздер "соңғы он екі ай" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Актуарий көрсетілген мерзім ішінде хабарласпаған жағдайда, ол біліктілік емтиханын қайталап тапсырмаған деп танылады.";
мынадай мазмұндағы 45-10-тармақпен толықтырылсын:
"Актуарий біліктілік емтиханының қорытындысымен келіспеген жағдайда ол тестілеу рәсімі аяқталғаннан кейін уәкілетті органға шағыммен хабарласады. Аппеляциялық комиссияның жұмыс тәртібі мен талаптары осы Ереженің 23-6-23-11-тармақтарына сәйкес айқындалады.";
46-тармақта:
"немесе оның біліктілік комиссиясының" деген сөздер алып тасталсын;
1, 2, 5-қосымшалардың жоғарғы оң бұрышындағы "актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы" деген сөздер "актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу, актуарийлердің біліктілік емтиханын тапсыру тәртібі туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3 және 7-қосымшалар алып тасталсын;
4-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру рыногында актуарлық
қызметті жүзеге асыру, актуарлық
қызметті жүзеге асыруға лицензия
беру, қолданылуын тоқтату және
қайтарып алу, актуарийлердің
біліктілік емтиханын тапсыру
тәртібі туралы ереженің
4-қосымшасы
________
|        |
| Өтініш |
| иесінің|
| суреті |
|________|
Актуарийлік қызметті жүргізу үшін лицензия алуға өтініш иесі туралы мәліметтер

1. Общие сведения:
Фамилия, имя,
отчество
________________________________________
________________________________________
(в полном соответствии с удостоверением
личности (паспортом), в случае изменения
фамилии, имени, отчества, указать: когда
и по какой причине они были изменены)
Дата и место
рождения
Постоянное место
жительства,
номера телефонов
________________________________________
________________________________________
(указать подробный адрес, номера служеб-
ного, домашнего, контактного телефонов,
включая код населенного пункта)
Гражданство
Полные реквизиты
документа, удос-
товеряющего лич-
ность
Сведения о близких родственниках, свойственниках, работающих в страховых организациях или аффилиированных с ними организациях:
N
Фамилия,
имя,
отчество
Год
рождения
Указать вид
родства или
свойства
Место работы
и должность
1
2
3
Прямое или косвенное участие в уставном капитале
юридических лиц:
N
Наименование и
место нахождения
Уставные виды
деятельности
юридического лица
Сумма и доля
Вашего участия
1
2
3
2. Профессиональные данные:
Образование
______________________________________________________________________
___________________________________
(указать наименование и место
нахождения учебного заведения,
факультета или отделения, период
обучения, присвоенную квалифика-
цию, реквизиты (дату, номер) дип-
лома об образовании)
Сведения о сдаче
квалификационных
экзаменов актуария
Дата сдачи экзамена, документ,
подтверждающий сдачу экзамена
Дополнительное
образование, в том
числе курсы повы-
шения квалификации
в сфере, в которой
работает, ученые
степени
___________________________________
___________________________________
(указать наименование и место
нахождения учебного заведения,
период обучения, реквизиты диплома
об образовании, сертификата,
свидетельства)
Опыт работы в сфере
финансовых услуг,
в том числе в об-
ласти, в которой
намерен работать
___________________________________
___________________________________
(указать количество лет работы в
финансовых организациях, занятие
должности аудитора, бухгалтера по
видам деятельности)
Имеющиеся
достижения
___________________________________
___________________________________
(указать информацию по данному воп-
росу, например, название научных
публикаций, участие в научных
разработках, законопроектах)
Членство в профес-
сиональных органи-
зациях
___________________________________
___________________________________
(указать информацию по данному воп-
росу, например, Общество актуариев,
Палата аудиторов)
Другая информация,
имеющая отношение
к данному вопросу
___________________________________
___________________________________
(указывается информация, характери-
зующая профессиональную компетен-
тность заявителя)
Сведения о трудовой деятельности:
N
Период
работы
Наименование организации,
занимаемые должности и
должностные обязанности,
координаты организации
1
2
3
Я (фамилия, имя, отчество заявителя),  _______________________, подтверждаю, что настоящая информация была тщательно мною проверена и является достоверной и полной, и признаю, что наличие недостоверных сведений, представленных мною, является основанием для отзыва лицензии на осуществление актуарной деятельности
__________________(подпись, дата).";
приложение 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам осуществления
актуарной деятельности на
страховом рынке, выдачи,
приостановления действия
и отзыва лицензии на
осуществление актуарной
деятельности, о порядке
сдачи квалификационного
экзамена актуариями
(печатается на бланке с изображением государственного
герба Республики Казахстан)
Лицензия
на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке
N лицензии ______________________
Выдана ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество актуария)
Место жительства актуария _________________________________________
Дата выдачи лицензии - "_____" ______________ 200__ года
Лицензия действует на территории Республики Казахстан
Срок действия лицензии - бессрочная
Орган, выдавший лицензию:  Агентство Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Дата выдачи лицензии   -    "     "  ________ 200__   года
Председатель (заместитель  Председателя)
Место печати
город Алматы".

1. Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты,
әкесінің аты
______________________________________________
______________________________________________
(жеке куәлігімен (төлқұжатымен) толық
сәйкестігі, тегі, аты, әкесінің аты өзгерген
жағдайда, көрсетілсін: қашан және қандай
себеппен олар өзгертілді)
Туған күні
мен жері
Тұрғылықты
мекен-жайы,
телефон
нөмірлері
______________________________________________
______________________________________________
(елді мекеннің кодын қоса отырып, толық
мекен-жайы, қызмет, үй, байланыс
телефондарының нөмірлері көрсетілсін)
Азаматтығы
Жеке басын
куәландыратын
құжаттың толық
деректемелері
Сақтандыру ұйымдарында немесе олармен аффилиирленген
ұйымдарда жұмыс істейтін жақын туысқандары, туыстары туралы
мәліметтер:
N
Тегі, аты,
әкесінің аты
Туған
жылы
Туыстық немесе
жақындық түрі
көрсетілсін
Жұмыс орны
және
лауазымы
1
2
3
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына тікелей немесе жанама
қатысуы:
N
Атауы және
тұратын жері
Заңды тұлға қызметінің
жарғылық түрлері
Сіздің қатысу
сомаңыз бен үлесіңіз
1
2
3
2. Кәсіби деректері:
Білімі
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
(оқу орнының, факультеттің немесе бөлімнің
атауы мен тұратын жері, оқыған кезеңі,
берілген біліктілігі, білімі туралы
дипломның деректемелері (күні, нөмірі)
көрсетілсін)
Актуарийдің білік-
тілік емтихандарын
тапсырғандығы
туралы мәліметтер
Емтихан тапсырған күні, емтихан
тапсырғандығын растайтын құжат
Қосымша білімі,
оның ішінде жұмыс
істейтін саласында
біліктілігін көтеру
курстары, ғылыми
дәрежелері
__________________________________________
__________________________________________
(оқу орнының атауы мен тұратын жері,
оқыған кезеңі, білімі туралы дипломның,
сертификаттың, куәліктің деректемелері)
Қаржылық қызмет көр-
сету саласындағы,
оның ішінде жұмыс
істеуге ниетті
саласындағы жұмыс
тәжірибесі
__________________________________________
__________________________________________
(қаржы ұйымдарында істеген, аудитор,
қызмет түрі бойынша бухгалтер қызметін
атқарған жылдардың саны көрсетілсін)
Жетістіктері
__________________________________________
__________________________________________
(осы мәселе бойынша ақпарат, мысалы,
ғылыми жарияланымдарының атауы, ғылыми
әзірлемелерге, заң жобаларына қатысуы
көрсетілсін)
Кәсіби ұйымдарға
мүшелігі
__________________________________________
__________________________________________
(Осы мәселе бойынша ақпарат, мысалы,
Актуарийлер қоғамы, Аудиторлар палатасы
көрсетілсін)
Осы мәселеге қатысы
бар басқа ақпарат
__________________________________________
__________________________________________
(Өтініш берушінің кәсіби құзыреттілігін
сипаттайтын ақпарат көрсетіледі)
Еңбек жолы туралы мәліметтер:
N
Жұмыс істеген
кезеңі
Ұйымның, атқарған қызметінің және
лауазымдық міндеттерінің атауы,
ұйымның координаттары
1
2
3
Мен (өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты), ____________,
осы ақпаратты мұқият тексергенімді және дұрыс әрі толық болып
табылатындығын растаймын, және мен берген күмәнді мәліметтердің
болуы актуарийлік қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияны
қайтарып алу үшін негіз болып табылатындығын мойындаймын.
__________________(қолы, күні).";
6-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру рыногында актуарлық
қызметті жүзеге асыру, актуарлық
қызметті жүзеге асыруға лицензия
беру, қолданылуын тоқтату және
қайтарып алу, актуарийлердің
біліктілік емтиханын тапсыру
тәртібі туралы ереженің
6-қосымшасы
(Қазақстан Республикасының мемлекеттік
елтаңбасы бейнеленген бланкқа жазылады)
Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыруға
Лицензия
Лицензияның N ______________________
___________________________________________________________ берілді
(актуарийдің тегі, аты, әкесінің аты)
Актуарийдің тұрғылықты мекен-жайы
____________________________________________
Лицензияның берілген күні - 200___ жылғы "___" _________
Лицензия Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады.
Лицензияның қолданылу мерзімі - мерзімсіз
Лицензияны берген орган: Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі
Лицензияның берілген күні - 200___ жылғы "___" ___________
Төраға (Төрағаның орынбасары)
Мөр орны
Алматы қаласы".

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению лицензирования (Жумабаева З.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединение юридических лиц "Ассоциации финансистов Казахстана", Общественное объединение "Общество Актуариев Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Лицензиялау басқармасы (Жұмабаева З.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне жіберсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Қ.М. Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға