Об утверждении Правил захода судов в порт и выхода их из порта, плавания судов в пределах акватории порта и стоянки в порту, а также пользования перевозчиками технологической связью
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 217-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции от 15 июля 2005 года № 3733. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
В соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила захода судов в порт и выхода их из порта, плавания судов в пределах акватории порта и стоянки в порту, а также пользования перевозчиками технологической связью.
2. Департаменту водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Уандыков Б.К.) представить в установленном порядке настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Абылгазина Т.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом И.о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 июня 2005 года N 217-I
Правила
захода судов в порт и выхода их из порта,
плавания судов в пределах акватории порта
и стоянки в порту, а также пользования
перевозчиками технологической связью
1. Общие положения
1. Настоящие Правила захода судов в порт и выхода их из порта, плавания судов в пределах акватории порта и стоянки в порту, а также пользования перевозчиками технологической связью (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте".
2. Правила определяют требования, относящиеся к режиму плавания и стоянки судов в акватории портов и подходах к ним, а также порядок пользования перевозчиками технологической связью.
3. Настоящие Правила распространяются на физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность на территории портов и их акваториях, а также на суда, заходящих в порты и выходящих из них, плавающих и стоящих в пределах акватории порта.
Заход иностранных судов в порты Республики Казахстан и их обслуживание осуществляются на основании международных договоров.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) вахтенный - член экипажа судна, несущий дежурство на судне, в целях обеспечения ее безопасности;
2) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в сфере внутреннего водного транспорта, государственный контроль и надзор, координацию и регулирование деятельности внутреннего водного транспорта.

Кемелердің портқа кіру мен порттан шығу, порт акваториясы шегінде кемелердің жүзу мен портта тұру, сондай-ақ тасымалдаушылардың технологиялық байланысты пайдалану ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің 2005 жылғы 22 маусымдағы N 217-І Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 15 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 3733. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 9-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Кемелердің портқа кіру мен порттан шығу, порт акваториясы шегінде кемелердің жүзу мен портта тұру, сондай-ақ тасымалдаушылардың технологиялық байланысты пайдалану ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Су көлігі департаменті (Б.Қ.Уандықов) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Т.Б.Әбілғазинге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрдің міндетін атқарушының
2005 жылғы 22 маусымдағы
N 217-І бұйрығымен бекітілген
Кемелердің портқа кіру мен порттан шығу, порт
акваториясы шегінде кемелердің жүзу мен портта тұру,
сондай-ақ тасымалдаушылардың технологиялық
байланысты пайдалану ережесі
МАЗМҰНЫ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кемелердің портқа кіру мен порттан шығу, порт акваториясы шегінде кемелердің жүзу мен портта тұру, сондай-ақ тасымалдаушылардың технологиялық байланысты пайдалану ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес әзірленді.
2. Ереже кемелердің порт акваториясы мен оларға кіреберістердегі жүзу мен тұру тәртібіне қатысты талаптарды, сондай-ақ тасымалдаушылардың технологиялық байланысты пайдалану тәртібін анықтайды.
3. Осы Ереже порт аумағы мен олардың акваториясында қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға, сондай-ақ портқа кіретін және олардан шығатын, порт акваториясы шегінде жүзетін және тұратын кемелерге тарайды.
4. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланады:
вахталық қызметкер - кемеде, оның қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында кезекшілік ететін кеме экипажының мүшесі;
уәкілетті орган - ішкі су көлігі саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды, мемлекеттік бақылау мен қадағалауды, ішкі су көлігі қызметін үйлестіру мен реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.

2. Правила захода судов в порт и выхода их из порта Параграф 1. Информация о подходе судна
5. Информация о подходе судна к порту назначения передается капитаном судна при следовании в порт Республики Казахстан - капитану порта.
6. Информация о подходе сообщается за 24 часа и уточняется за 4 часа до подхода. При длительности перехода менее 24 часов - в пределах 2 часов после выхода судна из порта отправления. Капитаны судов рыбопромыслового флота сообщают время снятия с промысла, а также время подхода к порту не позднее, чем за 24 часа.
7. Капитан судна в информации о подходе сообщает следующие данные:
1) название судна, его флаг, наименование владельца;
2) порт отправления (последний порт захода, район промысла, буровая установка и другие);
3) наибольшую длину судна;
4) осадку судна носом и кормой;
5) число пассажиров;
6) название груза, особые свойства груза, название фумиганта (если груз подвергался фумигации на судне), количество (массу) груза, размещение груза на судне: на палубе, твиндеке, по трюмам (при наличии сквозных трюмов - по каждому люку), длину одного места длинномерных и массу тяжеловесных (свыше 3 тонн) грузов, а для танкера при следовании под погрузку - массу балласта и время дебалластировки у причала, название предыдущего перевезенного груза;
7) наименование грузополучателей;
8) потребность в бункере, пресной воде, снабжении;
9) потребность в выполнении вспомогательных технических и ремонтных операций, а также при необходимости подает заявку на:
баржу для сдачи льяльных, балластных, хозяйственно-фекальных сточных вод и контейнеры под мусор;
буксирные суда и буксирные услуги;
лоцмана.
8. В случае переадресовки судна, капитан радиограммой отменяет ранее поданные заявки в первоначальный порт назначения.
9. Капитан судна в своей информации о подходе сообщает о всех неисправностях судовых грузовых устройств (механизмов).
10. В случае отсутствия информации или представления судном неточной либо несвоевременной информации, что вызвало задержку в обработке судна, время его простоя относится за счет судна.
11. Капитан порта информирует судно о месте его якорной стоянки, швартовки и способе выполнения погрузочно-разгрузочных или других работ не позднее, чем за 4 часа до прихода судна в порт.
Параграф 2. Оформление прихода судна
12. Приход судна в порт оформляется капитаном порта в течение 12 часов с момента прибытия. Приход судна оформляется по представлению капитаном судна судовых документов, судовой роли и списка пассажиров.

2. Кемелердің портқа кіру мен порттан шығу ережесі
&1. Кеме жақындауы туралы ақпарат
5. Кеменің баратын портына жақындауы туралы ақпаратты кеме капитаны Қазақстан Республикасының портына жүзу кезінде порт капитанына береді.
6. Жақындау туралы ақпарат 24 сағат бұрын хабарланады және жақындауға дейін 4 сағат қалғанда нақтыланады. Өтудің ұзақтығы кемінде 24 сағат болғанда - кеменің жөнелту портынан шыққанынан кейін 2 сағат шегінде. Балық аулау кәсіптік флоты кемелерінің капитандары кәсіпті бітіру уақытын, сондай-ақ портқа кіру уақытын 24 сағаттан кешіктірмей хабарлайды.
7. Кеме капитаны кіру туралы ақпаратта мынадай деректерді хабарлайды:
1) кеменің атын, оның туын, иесінің атауын;
2) жөнелткен портын (соңғы кірген порты, кәсіп жасау ауданы, бұрғылау қондырғысы және басқалар);
3) кеменің ең үлкен ұзындығын;
4) кеменің басымен және артымен шөгуін;
5) жолаушылар санын;
6) жүктің атауын, жүктің ерекше қасиеттерін, фумиганттың атауын (егер жүк кемеде фумигацияға душар болса), жүктің санын (массасын), жүктің кемеде: палубада, твиндекте, трюмдарда (тура өтпелі трюмдер бар болғанда - әрбір люк бойынша) орналасуын, ұзын өлшемді жүктердің бір орнының ұзындығы мен ауыр салмақты жүктердің массасын (3 т жоғары), сондай-ақ жүк түсіруге бара жатқан танкер үшін - айлақ алдындағы балласт массасы мен балластан босату уақытын, бұрын әкелінген жүктің атауын;
7) жүк алушылардың атауын;
8) бункерге, ауыз суға, жабдықтарға және т.б. қажеттілігін;
9) қосымша техникалық және жөндеу операцияларын орындау қажеттілігін, сондай-ақ мыналарға тапсырыс береді:
льялды, балластық, шаруашылық-фекалды ағын суларын тапсыру үшін баржаға және қоқыс үшін контейнерлерге;
тарту кемелері мен тарту қызметіне;
мұз жаруды қамтамасыз етуге;
лоцманға.
8. Кеменің мекен-жайы өзгергенде капитан алғашқы баратын портқа бұрын берілген тапсырыстарды радиограммамен жоққа шығарады.
9. Кеме капитаны кіру туралы өзінің ақпаратында кеменің барлық жүк қондырғыларының (механизмдерінің) істен шығуы туралы хабарлайды.
10. Ақпарат болмау немесе кеме анықталмаған ақпаратты не уақытында ақпарат бермеу жағдайында, соның салдарынан кемені өңдеу кідіріп қалғанда, оның бос тұрған уақыты кеме есебіне жатқызылады.
11. Порт капитаны оның зәкірге тұру орны, арқандап байлануы және тиеу-түсіру немесе басқа жұмыстарының әдісі туралы кеменің портқа келуіне дейін 4 сағаттан кешіктірмей кемеге хабарлайды.
&2. Кеме келуін ресімдеу
12. Кеменің портқа келуін порт капитаны келген сәттен бастап 12 сағаттың ішінде ресімдейді. Кеменің келуі капитан кеме құжаттарын, кеме ролі мен жолаушылар тізімін ұсыну бойынша ресімделеді.

13. Если в рейсе произошли какие-либо поломки устройств или узлов и механизмов, за контроль над техническим состоянием которых отвечает уполномоченный орган, капитан судна по приходу в порт письменно сообщает об этом капитану порта.
Параграф 3. Оформление выхода судна
14. Оформление выхода судна в рейс осуществляет капитан порта. Оформление производится при наличии судовых документов, выданных уполномоченным органом, подтверждающих удовлетворительное техническое состояние судна.
15. Готовность судна к выходу из порта проверяется капитаном порта и санитарно-карантинной службой порта.
16. Капитан порта может отказать в выдаче разрешения на выход из порта в случаях:
1) непригодности судна к плаванию, нарушения требований о его загрузке, снабжении, комплектовании экипажа и при наличии других недостатков судна, создающих угрозу безопасности плавания или здоровью находящихся на судне людей, а также в случаях нарушения требований оформления судовых документов;
2) неуплаты установленных сборов и штрафов.
17. Также судно и груз могут быть задержаны в порту капитаном порта по требованию лица, в случае возникновения аварии, спасании, столкновении судов или ином причинении вреда, а также по требованиям порта, вытекающим из повреждений портовых сооружений, иного находящегося в порту имущества и средств навигационной обстановки, вплоть до предоставления судовладельцем или грузовладельцем достаточного обеспечения.
18. Обо всех нарушениях и недостатках в подготовке судов к выходу из порта, обнаруженных при проверке,  капитан порта делает запись в журнале замечаний и составляет акт. При оформлении отхода судно предъявляет представителю порта экземпляр акта с отметками об устранении замечаний.
19. Для оформления выхода из порта, расположенного в устье реки, капитан судна Республики Казахстан предъявляет капитану порта:
1) общую декларацию или заявление на право отхода;
2) судовую роль;
3) дипломы и квалификационные свидетельства членов экипажа;
4) список пассажиров;
5) разрешение санитарно-карантинной службы на выход из порта;
6) расчет остойчивости;
7) свидетельство о годности к плаванию;
8) мерительное свидетельство;
9) свидетельство о безопасности пассажирского судна или пассажирское свидетельство;
10) свидетельство о безопасности грузового судна по конструкции, приложения к нему, а для танкера - дополнения к нему;
11) свидетельство о безопасности грузового судна по оборудованию и снабжению, приложения к нему;
12) свидетельство о безопасности грузового судна по телеграфной радиосвязи;

13. Егер рейсте уәкілетті орган техникалық жай-күйіне бақылау жүргізуге жауап беретін қандай да бір құрылғылар немесе тораптар мен механизмдер істен шығып қалса, кеме капитаны портқа келу бойынша ол туралы порт капитанына жазбаша хабарлайды.
&3. Кеме шығуын ресімдеу
14. Кеменің рейске шығуын ресімдеуді Порттың теңіз әкімшілігі жүзеге асырады. Ресімдеу уәкілетті орган кеменің қанағатты техникалық жай-күйін растайтын кеме құжаттары бар болған кезде жүргізіледі.
15. Кеменің теңізге шығу дайындығын порт капитаны, порттың өрттен қорғау органдары және санитарлық-карантиндік қызметі тексереді.
16. Порт капитаны порттан шығуға мынадай жағдайларда рұқсат беруден бас тартуы мүмкін:
1) кеме жүзуге жарамсыз болғанда, оны тиеу, жабдықтау, экипажды жинақтау туралы талаптары бұзылғанда және жүзу қауіпсіздігіне немесе кемедегі адамдардың денсаулығына қауіп төндіруге соқтыратын кеменің басқа да жетіспеушіліктері болғанда, сондай-ақ кеме құжаттарын ресімдеу талаптары бұзылған жағдайларда;
2) белгіленген алымдар мен айыппұлдар төленбегенде.
17. Сондай-ақ, авария, құтқару, кемелер соқтығысу пайда болу жағдайында немесе өзге де зақым келтіруде тұлғаның талабы бойынша, сондай-ақ порт құрылыстарының, порттағы басқа мүліктің бүлінуінен және навигациялық жағдайдың бұзылуынан туындаған порттың талабы бойынша кеме мен жүкті порт капитаны болашақта кеме иесінің немесе жүк иесінің жеткілікті қамтамасыз етуді ұсынуына дейін портта кідіртіп ұсталуы мүмкін.
18. Тексеру кезінде анықталған кемелерді порттан шығуға дайындаудағы барлық бұзушылықтар мен кемшіліктер туралы порт капитаны ескертулер журналына жазба жасайды және акт жасайды. Кеменің жүруін ресімдеу кезінде порт өкіліне ескертулер жойылғаны туралы белгілері бар актінің данасын береді.
19. Қазақстан Республикасы кемесінің капитаны өзен сағасында орналасқан порттан шығуды ресімдеу үшін порт капитанына мыналарды ұсынады:
1) жалпы декларацияны немесе кету құқығына арналған өтінішті;
2) кеме рөлін;
3) экипаж мүшелерінің дипломдары мен біліктілік куәліктерін;
4) жолаушылар тізімін;
5) порттан шығуға арналған санитарлық-карантиндік қызметтің рұқсатын;
6) ауытқымаушылық есебін;
7) жүзуге жарамдылық туралы куәлікті;
8) өлшем куәлігін;
9) жолаушы кемесінің қауіпсіздігі туралы куәлікті немесе жолаушылар куәлігін;
10) конструкциясы бойынша жүк кемесінің қауіпсіздігі туралы куәлігін, оған қосымшаларын, ал танкер үшін - оған толықтыруларды;
11) жабдықталу мен жарақтандырылу бойынша жүк кемесінің қауіпсіздігі туралы куәлігін, оған қосымшаларды;
12) телеграф радиобайланысы бойынша жүк кемесінің қауіпсіздігі туралы куәлігін;

13) свидетельство о безопасности грузового судна по телефонной радиосвязи;
14) свидетельство о минимальном составе экипажа, обеспечивающем безопасность судна;
15) при приемке палубных тяжеловесных грузов - расчет крепления их на судне или акт о креплении в соответствии с типовыми схемами действующих технических условий (правил) крепления тяжеловесных и крупногабаритных грузов на судне;
16) при приеме сыпучих грузов - карты технологических режимов и Типовые планы загрузки или сертификат на груз с указанием влажности и угла естественного откоса груза;
17) международное свидетельство о грузовой марке;
18) классификационное свидетельство;
19) книгу конверсии;
20) свидетельство уполномоченного органа о соответствии конструкции и оборудования судна требованиям, установленным нормативными правовыми актами Правительства Республики Казахстан в области технического надзора и классификации судов;
21) капитан иностранного судна при оформлении отхода предъявляет капитану порта Общую декларацию и конвенционные документы.
20. Отход буксируемого судна при наличии на нем экипажа, возглавляемого капитаном, оформляется в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил. Отход буксирного каравана оформляется капитаном буксирующего судна.
21. При оформлении отхода буксируемого судна капитаном порта предъявляются:
1) инструкция по обеспечению безопасности буксировок;
2) план перехода;
3) схема и расчет буксирной линии.
22. При оформлении буксировки представляется акт проверки судоходного состояния, как буксировщика, так и буксируемого судна, с разрешающей на буксировку записью.
23. Оформление отхода не требуется, если судно выходит из порта по распоряжению капитана порта в связи со стихийными явлениями или для участия в аварийно-спасательных операциях. Капитан такого судна, если это возможно, уведомляет капитана порта о своем выходе всеми доступными средствами.
24. Разрешение на выход действительно в течение 24 часов.
25. Суда ограниченного района плавания оформляют отход на срок действия санитарного свидетельства при условии получения разрешения капитана порта при каждом выходе из порта. Разрешение может быть получено по телефону или по УКВ связи.
26. Если по какой-либо причине судно задержалось в порту сверх установленного срока, капитан судна сообщает об этом капитану порта и вновь оформляет отход.
27. В случае изменений состава экипажа или технического состояния судна после оформления отхода капитан судна извещает об этом капитана порта и вновь оформляет отход.
3. Стоянка судов в порту
Параграф 1. Стоянка судов на рейде

13) телефон радиобайланысы бойынша жүк кемесінің қауіпсіздігі туралы куәлігін;
14) кеменің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ең аз экипаж құрамы туралы куәлігін;
15) палубалық ауыр салмақты жүктерді қабылдау кезінде - олардың кемеде бекітілу есебі немесе үлгілі схемаларға сай кемедегі ауыр салмақты және ірі көлемді жүктерді бекітуде қолданылып жүрген техникалық шарттарға (ережелерге) сәйкес бекіту туралы актіні;
16) сусымалы жүктерді қабылдау кезінде - Технологиялық режимдер карталарын немесе Тиеудің үлгілік жоспарларын немесе жүктің дымқылдылығы мен табиғи еңіс бұрышы көрсетілген сертификатын;
17) жүк маркасы туралы халықаралық куәлікті;
18) біліктілік куәлігін;
19) конверсия кітабын;
20) кеменің конструкциясы мен жабдығының Қазақстан Республикасы Үкіметінің техникалық қадағалау мен сыныптау саласындағы талаптарына сәйкестігі туралы уәкілетті органның куәлігін;
21) шетелдік кеме капитаны кетуді ресімдеу кезінде порт капитанына Жалпы декларацияны және конвенциялық құжаттарды ұсынады.
20. Сүйретілетін кеменің шығуы, онда капитан басқаратын экипажы болғаны кезде осы ереженің 21-тармағына сәйкес ресімделеді. Сүйретілетін керуеннің шығуы сүйрететін кеме капитанымен ресімделуі тиіс.
21. Сүйретілетін кеменің шығуын ресімдеу кезінде порт капитаны мыналарды ұсынады:
1) сүйреу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықты;
2) өту жоспарын;
3) сүйреу жолының сызбасы мен есебін.
22. Сүйреуді ресімдеу кезінде сүйреушінің де сүйретілетін кеменің де теңізде жүзу жай-күйін тексеру актісін сүйретуге рұқсат етілген жазбамен бірге ұсыну міндетті болады.
23. Егер кеме табиғи құбылыстар немесе авариялық-құтқару жұмыстарына қатысуға порт капитанының бұйрығы бойынша порттан шыққан кезде шығуды ресімдеу талап етілмейді. Осындай кеменің капитаны, егер ол мүмкін болса, порткапитанына өзінің қолда бар барлық құралдарымен шығатыны туралы хабарлайды.
24. Шығуға рұқсат 24 сағат ішінде күшінде болады.
25. Шектеулі жүзу ауданының кемелері шығуды порттан әрбір шығу кезінде порт капитанынан рұқсат алу шартымен өрт және санитарлық куәліктерінің қолданылу күші мерзіміне ресімдейді. Рұқсат телефон немесе УҚТ байланысы арқылы алынуы мүмкін.
26. Егер қандай да бір себеппен кеме портта белгіленген мерзімнен артық кідіріп қалса, капитан ол туралы порт капитанына хабарлайды және шығуды қайтадан ресімдейді.
27. Шығуды ресімдеуден кейін экипаж құрамы өзгерген немесе кеменің техникалық жай-күйінде өзгеріс болған жағдайда капитан ол туралы порт капитанына хабарлайды және шығуды қайтадан ресімдейді.
3. Кемелердің портта тұруы
&1. Кемелердің рейдте тұруы

28. Если в порту отсутствует Система управления движением судов, постановка судов на якорь или перемена места стоянки выполняется в каждом случае с разрешения (указания) капитана порта.
29. Не допускается подъем на судах и плотах и иных плавучих объектах различных огней, которые могут быть приняты за навигационные.
30. Суда на якоре несут радиовахту на УКВ, канал 16 (156,8 МГц).
31. В темное время суток на судне, стоящем на якоре, включается штатное наружное освещение.
32. Судно, стоящее на рейде с заведенными с кормы якорями (верпами), несет в темное время суток белый огонь, а днем - красный флаг, спущенный с кормы у якорной цепи на половину высоты борта.
33. Не допускается оставлять на якоре без буксиров несамоходные плавучие средства без экипажа.
34. Капитан судна, принявший на борт или обнаруживший на судне посторонних лиц, немедленно сообщает об этом капитану порта и передает этих лиц органам внутренних дел.
35. Спуск на воду катеров и шлюпок допускается только с разрешения капитана порта. Данное требование не распространяется на случаи, когда необходимо неотложно использовать судовые плавучие средства для оказания помощи утопающим и выполнения аварийно-спасательных работ.
Параграф 2. Подготовка причалов к швартовке судов
36. Владелец причала обеспечивает подготовку причала к подходу и отходу судна.
37. При подготовке причала:
1) обеспечивается достаточно свободная длина причала для швартовки подходящего судна;
2) освобождается кордон причала от грузов и других предметов, мешающих нормальной швартовке (отшвартовке);
3) прикордонная часть причала очищается от надолба и снега и посыпается шлаком на всем протяжении, где будут выполняться работы по швартовке (отшвартовке);
4) прекращаются работы и движение всех видов транспорта в зоне швартовки;
5) в темное время суток включается полное освещение причала. Место швартовки судна (местонахождение форштевня) указывается представителем владельца причала: днем - красным флажком, ночью - красным огнем.
38. Капитан судна до швартовки получает информацию от капитана порта или лоцмана о состоянии причала, размерах свободных подходов, о глубинах на подходах к причалу и вдоль него.
Параграф 3. Швартовка судов
39. Для швартовки судна к причалу владелец причала выделяет швартовщиков, количество которых зависит от валовой вместимости судна.
40. При швартовке судна к борту судна, стоящего у причала, последнее обеспечивает силами своего экипажа кранцевую защиту своего борта и прием швартовных концов, подаваемых на судно. Прием береговых швартовных концов обеспечивает владелец причала.

28. Егер портта Кемелер қозғалысын басқару жүйесі болмаса, кемелерді зәкірге қою немесе тұру орнын өзгерту әрбір жағдайда порт капитанының рұқсатымен (нұсқауымен) орындалады.
29. Кемелерде және жүзу құралдарында навигациялық белгі болып көрінуі мүмкін әртүрлі жарық оттарды көтеруге тыйым салынады.
30. Зәкірде тұрған кемелер УҚТ-да радиовахтаны жүргізуі тиіс, арнасы 16 (156,8 МГц).
31. Зәкірде тұрған кемеде тәуліктің түн мезгілінде штаттық сыртқы жарықтандыру қосылады.
32. Көзделген жарықтар мен белгілерден басқа артқы жағында зәкірмен (верптермен) бекітіліп, рейдте тұрған кеме тәуліктің түн мезгілінде ақ жарық от, борт биіктігінің жарымына дейін зәкір шынжырының қасында төмен түсірілген қызыл жалау бекітеді.
33. Сүйреусіз жоқ өз бетімен жүзбейтін жүзбелі құралдарды зәкірде экипажсыз қалдырып қоюға тыйым салынады.
34. Кеме капитаны өзге тұлғаларды қабылдағанда немесе кемеде байқап қалғанда, бұл жөнінде жедел хабарлауы ішкі істер органдарына тапсыруы тиіс.
35. Катерлер мен шлюпкаларды суға түсіру порт капитанының рұқсатымен ғана жүргізіледі. Осы талап суға батушыларға көмек көрсету және авариялық-құтқару жұмыстарын орындау үшін кемедегі жүзу құралдарын жедел пайдалану қажет болғанда жағдайларда қолданылмайды.
&2. Кемелерді арқандап байлауға айлақтарды дайындау
36. Айлақ иесі кемелердің кіруі мен шығуына айлақ дайындығын қамтамасыз етеді.
37. Айлақ дайындығы кезінде:
1) кіретін кемені арқандап байлау үшін айлақтың жеткілікті бос ұзындығы қамтамасыз етіледі;
2) қалыпты арқандауға (арқаннан босатуға) кедергі болатын жүктер мен басқа заттардан айлақ кордоны босатылады;
3) арқандау (арқаннан босату) бойынша жұмыстар жүргізілетін айлақтың кордон маңының бөлігі мұз бен қардан тазартылады және барлық ұзындығы бойы құм шашылады;
4) арқандау аймағында барлық көлік түрлерінің жұмыстары мен қозғалысы тоқтатылады;
5) тәуліктің қараңғы уақытында айлақтың толық жарықтандыру жүйесі қосылады. Кеменің арқандап байланатын орны (форштевень тұрған жер) айлақ иесінің өкілі былай белгілейді: күндіз - қызыл жалаумен, түнде - қызыл от жарығымен.
38. Кеме капитаны арқандап байлауға дейін порт диспетчерінен немесе лоцманнан айлақтың жай-күйі, бос кіреберістердің мөлшері туралы, айлаққа кіреберістердегі және оның бойындағы тереңдік туралы ақпаратты алады.
&3. Кемелерді арқандап байлау
39. Кемені айлаққа арқандау үшін айлақ иесі саны кеменің жалпы сыйымдылығына байланысты шынжыр байлаушыларды белгілейді.
40. Кемені айлақта тұрған кеме бортына арқандау кезінде соңғы кеме өз экипажының күшімен өз бортының кранцты қорғалуын қамтамасыз етеді және кемеге лақтырылатын арқан ұштарын қағып алады. Жағада арқан ұштарын қағып алуды айлақ иесі қамтамасыз етеді.

41. Маломерное судно швартуется к причалу только с разрешения капитана порта.
Параграф 4. Стоянка судов у причалов
42. Расстановка судов у причалов осуществляется капитаном порта. Интервал между судами должен быть не менее 10 метров.
43. Допустимое количество судов, стоящих у причала борт к борту (лагом), устанавливается в каждом конкретном случае капитаном порта.
44. Не допускается стоянка двух судов, ошвартованных лагом друг к другу, один из которых имеет на борту опасные грузы.
45. Капитан судна, ошвартованного у причала, принимет меры, исключающие загрязнение водной поверхности, причала и дна, а также организовывает постоянную очистку от снега и грязи места в районе трапов.
46. Сходни и трапы, поданные с судна на причал, оборудуются поручнями или леерами. В районе сходни обязательно наличие спасательного круга с линем длиной не менее 30 метров. Под площадкой трапа и сходней натягиваются предохранительная сетка, исключающая возможность падения людей в воду. В темное время суток трапы (сходни) освещаются.
47. Владелец судоремонтного предприятия обеспечивает организацию безопасной стоянки ремонтируемых судов и иных плавучих объектов, а также контроль и охрану окружающей среды на акватории судоремонтного предприятия.
48. В темное время суток на судне, стоящем у причала, включается наружное освещение, а на баке и корме выставляются огни, обозначающие оконечности судна.
49. Танкер или бункеровщик жидким топливом, если его грузовые танки не очищены от остатков груза и не дегазированы, кроме огней, упомянутых выше, несет на наиболее видном месте один красный огонь, видимый по всему горизонту, согласно  Правилам  плавания по внутренним водным путям Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 ноября 1999 года N 849-1, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1009.
50. На судне, стоящем у причала, независимо от его размеров и принадлежности выставляется вахтенный у трапа. Вахтенная служба обеспечивается номерами телефонов капитана порта.
51. Судовые работы, связанные с выводом из строя главных двигателей, рулевого, якорного и швартовного устройств, а также работы за бортом со шлюпок или других плавучих средств выполняются только с письменного разрешения капитана порта.
52. Суда, стоящие вблизи аварийного судна или проходящие мимо него, принимают меры к оказанию помощи по спасению людей, судна, груза и другого имущества.
53. Владельцы маломерных судов, не приспособленных для постоянного нахождения на них экипажа, обеспечивают круглосуточную охрану своих судов и надзор за их стоянкой.

41. Шағын өлшемді кеме айлаққа порт капитанының рұқсатымен ғана арқанмен байланады.
&4. Кемелердің айлақта тұруы
42. Кемелерді айлақ жанында орналастыруды порт капитаны жүзеге асырады. Кемелер арасындағы қашықтық кемінде 10 м болуы тиіс.
43. Айлақ жанында борты бортқа тіреліп (лагымен) тұратын кемелердің жеткілікті саны әрбір нақты жағдайда порт капитаны белгілейді.
44. Бірінің бортында қауіпті жүктер бар, бір біріне лагымен арқандап байланған екі кеменің тұруына тыйым салынады.
45. Айлақ жанында арқанға байланған кеменің капитаны су бетінің, айлақ пен су түбінің ластауы мен қосқыстануын болдырмау, сондай-ақ басқыш ауданы жерлерін қар мен кірден тұрақты тазалауды ұйымдастыру үшін шаралар қабылдайды.
46. Айлаққа кемеден берілетін түскіштер мен басқыштар тұтқалар немесе қоршаулармен жабдықталуы тиіс. Түскіш ауданында жібі кемінде 30 м болатын құтқару шеңбері болуы тиіс. Басқыштар мен түскіштер алаңында адамдардың суға құлауын болдырмайтын қорғағыш торлар болуы тиіс. Тәуліктің қараңғы уақытында басқыштар (түскіштер) жарықтандырылуы тиіс.
47. Кеме жөндеу кәсіпорнының иесі жөнделетін кемелер мен өзге де жүзу объектілерінің қауіпсіз тұруын ұйымдастыруды, сондай-ақ кеме жөндеу кәсіпорны акваториясында қоршаған ортаны қорғау мен бақылауды қамтамасыз етеді.
48. Айлақта тұрған кемеде тәуліктің қараңғы уақытында сыртқы жарықтандыруы, ал багі мен кеме артында кеменің басы-аяғын білдіретін оттар ілінуі тиіс.
49. Сұйық отыны бар танкер немесе бункерлеуші, егер оның жүк танкі жүк қалдығы мен газдан тазаланбаса, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізіліміне N 1009 нөмірмен тіркелген Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 1999 жылғы 30 қарашадағы N 849-І бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі су жолдары бойынша жүзу  ережесіне сәйкес жоғарыда аталған жарықтарды қоспағанда, бүкіл көкжиек бойынша көрінетін анағұрлым көрінетін жерде бір қызыл жарығын жағады.
50. Айлақта тұрған кемеде оның мөлшері мен тиесілігіне қарамастан басқыш алдында вахталық қызметкер тұрады. Вахталық қызмет порт капитаны телефондарының нөмірлерімен қамтамасыз етіледі.
51. Бас қозғалтқыштардың, руль, зәкір және арқанды қондырғылардың істен шығуына байланысты кеме жұмыстары, сондай-ақ борт сыртында шлюпкада немесе басқа жүзу құралдарындағы жұмыстар тек порт капитанының жазбаша рұқсатымен орындалады.
52. Авариялық кеменің қасында тұрған немесе оның жанынан өтетін кемелер адамдарды, кемені, жүк және басқа мүлікті құтқару жөнінде шаралар қабылдайды.
53. Тұрақты экипаж ұстауға жабдықталмаған шағын өлшемді кемелердің иелері өз кемелерінің тұруын тәулік бойы қадағалап, күзетпен қамтамасыз етеді.

54. Во время грузовых операций крен судна не превышает 50 градусов.
Не допускается проведение грузовых работ при скорости ветра свыше паспортных данных для каждого перегрузочного механизма.
Параграф 5. Смена мест стоянки
55. О предстоящей перемене места стоянки судна дежурный диспетчер сообщает капитану судна в рабочее время не позднее чем за 2 часа.
56. Если перешвартовка, перетяжка и перестановка судна планируется с 17 до 8 часов следующих суток, то порт информирует об этом капитана за 15 часов.
57. Если судно, меняющее место стоянки, ставится лагом к борту другого судна, стоящего у причала, то последнее предупреждается об этом не менее чем за 1 час до начала перестановки.
58. Перестановка судна от одного причала к другому или отвод его от причала на рейд допускается только при наличии на судне капитана или старшего помощника.
59. В случае предстоящей перетяжки судна вдоль причала швартовы, заведенные на него с другого судна, отдаются только после уведомления об этом вахтенного помощника капитана другого судна. Если при отдаче швартовых они окажутся зажатыми тросами другого судна, то вахтенная служба другого судна ослабляет свои швартовные тросы на время отдачи швартовых.
Параграф 6. Действия при шторме
60. С получением данных о резком ухудшении погоды капитан порта немедленно информирует капитанов всех судов, стоящих у причалов порта.
61. При получении штормового предупреждения или при явных признаках ухудшения погоды капитан судна принимает меры по обеспечению безопасности судна.
62. С получением штормового предупреждения капитан порта передает в диспетчерскую службу порта список судов, которым на время шторма надлежит покинуть порт, а также дислокацию отстоя судов, оставляемых в порту, с учетом расстановки их в наиболее укрытых местах. Одновременно дает указания капитанам судов о проведении необходимых мероприятий по обеспечению безопасности оставшихся в порту судов и плавучих средств.
63. Любое технически исправное судно по требованию капитана порта на время шторма покидает порт.
Параграф 7. Зимовка и стоянка на приколе в порту
64. Решение о возможности зимнего отстоя судна, стоянки на ремонте или на приколе в каждом случае принимается руководителем порта по заявке собственника судов или судовладельца или капитана судна, в которой по каждому судну указываются:
1) тип, наименование, регистрационный номер, длина, ширина и осадка;
2) порт приписки;
3) место желаемой стоянки в порту;
4) фамилия капитана или иного ответственного лица;
5) фамилии членов экипажа, остающихся на судне на зимовку, или сторожей, которые будут проживать на судне;

54. Жүк операциялары кезінде кеменің бір жағына қисаюы 50 градустан артық болмауы тиіс.
Әрбір қайта тиеу тетік үшін жел жылдамдығы паспорт мәліметтерінен артық болған кезде жүк жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
&5. Тұру орнын ауыстыру
55. Кезекші диспетчер кеменің тұрған орнынан алдағы ауысуы туралы кеме капитанына жұмыс уақытында 2 сағаттан бұрын кешіктірмей хабарлайды.
56. Егер қайта арқандап байлау, кемені қайта сүйреу және оның орнын ауыстыру алдағы тәуліктің сағат 17-ден 8-ге дейін жоспарланса, бұл жөнінде порт капитанға 15 сағат бұрын хабарлайды.
57. Егер орнын ауыстыратын кеме айлақта тұрған басқа кеменің бортына лагімен тұратын болса, онда соңғы кемеге бұл жөнінде ауысу басталарға дейін 1 сағат бұрын ескертіледі.
58. Кемені бір айлақтан басқасына ауыстыру немесе оны айлақтан рейдке апару тек кемеде капитан немесе аға көмекші болғанда ғана мүмкін болады.
59. Айлақтың ұзына бойы кемені қайта сүйреткен жағдайда оған басқа кемеден әкелінген арқандар, бұл жөнінде басқа кеме капитанының вахта көмекшісіне хабарланғаннан кейін беріледі. Егер арқандарды беру кезінде олар басқа кеме арқандарымен қыстырылып қалса, басқа кеменің вахта қызметі өзінің арқан бауларын осы уақытта босатады.
&6. Дауыл кезіндегі іс-қимыл
60. Порт капитаны ауа райының күрт нашарлайтыны туралы деректер алғаннан бастап порт айлақтарында тұрған барлық кемелердің капитандарын дереу хабардар етеді.
61. Капитан дауыл туралы ескерту алған кезде немесе ауа райы нашарлайтыны анық белгілі болғанда кеме қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
62. Порт капитаны дауыл туралы ескерту алған кезде порттың диспетчерлік қызметіне дауыл кезіне порттан шығуы тиіс кемелердің тізімін, сондай-ақ портта қалатын кемелердің қолайлы жабық жерлерде орналасуын ескере отырып, тұруға жылжуын хабарлайды. Сонымен бірге капитандарға портта қалған кемелер мен жүзу құралдарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде қажетті шаралар жүргізу туралы нұсқаулар береді.
63. Кез келген техникалық жағынан жарамды кеме порт капитанының талабы бойынша дауыл кезіне порттан шығады.
&7. Қыстау және портта қазықта тұру
64. Кеменің меншік иесінің немесе кеме иесі немесе кеме капитанының өтінімі бойынша кеменің қыстап тұру, жөндеуге тұру немесе қазықта тұру мүмкіндігі туралы шешімді порт басшысы қабылдайды, өтінімде әрбір кеме бойынша мыналар көрсетіледі:
1) үлгісі, атауы, тіркеу нөмірі, ұзындығы, ені және шөгуі;
2) тіркелу порты;
3) портта тұруға қалаған орны;
4) капитанның немесе жауапты тұлғаның тегі;
5) кемеде қыстауға қалатын экипаж мүшелерінің, немесе кемеде өмір сүретін күзетшілердің тегі;

6) порядок несения вахтенной службы командой (сторожами) и расписание дежурств;
7) адреса собственника судна или судовладельца и капитана судна;
8) схема расстановки судов.
65. При зимовке нескольких судов собственник судов или судовладелец формирует караван, назначает капитана каравана, ответственного за безопасность стоянки всех судов каравана.
66. Капитан (шкипер) судна в случае выезда из порта зимовки уведомляет капитана порта о лице, ответственном за судно и экипаж в период его отсутствия.
67. Суда, поставленные на зимовку, имеют разработанные, утвержденные судовладельцем и согласованные с капитаном порта планы мероприятий по обеспечению безопасности судна в период стоянки на отстое.
68. Перед постановкой на отстой на наливных судах выполняется полная зачистка и дегазация танков и насосных отделений.
69. Запасы жидкого топлива на зимующем судне могут быть оставлены только с разрешения капитана порта.
70. Во время стоянки суда обеспечиваются связью с капитаном порта.
Параграф 8. Предотвращение загрязнения акватории
71. Суда немедленно сообщают капитану порта и дежурному диспетчеру порта захода о случаях сброса любых вредных веществ, как со своего судна, так и с любого другого судна, а также о замеченных загрязнениях.
72. Порт обеспечивает прием всех видов скопившихся на судне загрязненных вод и бытовых отходов.
73. Твердые отсепарированные остатки нефтепродуктов, промасленная ветошь, мусор, мелкая тара, технические, пищевые и прочие бытовые отходы вывозятся с судна по заявке в предоставляемой портом специальной таре.
74. На судне, стоящем в порту у причала, отливные шпигаты охлаждающей воды следует закрывать специальными щитами, а выводимый за борт отработанный пар направлять по добавочным трубам в воду. Щиты устанавливаются до подхода судна к причалу.
4. Пользование технологической связью
75. Не допускается использование судном на акватории порта телеграфной и телефонной радиостанции, за исключением, когда судно находится в опасности, или передает сообщение для предотвращения бедствия, или оказывает помощь другим терпящим судам.
На акватории порта допускается использование УКВ радиостанций и средств спутниковой связи.
76. Не допускается на канале УКВ, предназначенном для регулирования движения судов, вести переговоры, не относящиеся к регулированию движения.
77. Судно, ошвартованное у причала, может использовать спутниковую или радиосвязь на УКВ, в случае, если связь с абонентом через береговую телефонную сеть невозможна.

6) команданың (күзетшілермен) вахта қызметін жүргізу тәртібі мен кезекшілік кестесі;
7) кеменің меншік иесінің немесе кеме иесінің және кеме капитанының мекен-жайы;
8) кемелерді орналастыру сызбасы.
65. Бірнеше кемелер қыстаған кезде кеменің меншік иесі немесе кеме иесі керуен қалыптастырады, керуендегі барлық кемелердің тұру қауіпсіздігіне жауапты керуен капитанын тағайындайды.
66. Кеме капитаны (шкипер) қыстау портынан шығатын болса ол жоқ кезде кемеге және экипажға жауапты тұлға туралы порт капитанына хабарлайды.
67. Қыстауға қойылған кемелерде кеме иесімен әзірлеп бекіткен және порт капитаны келісілген кеменің тұрақта тұруы кезеңінде кеме қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар жоспары болуы тиіс.
68. Құйма кемелерін тұраққа қояр алдында танкілері мен сорғы бөлімдерін толық тазалау және газдарынан желдету орындалады.
69. Қыстайтын кемеде сұйық отын қоры порттың өрттен қорғау күзетінің рұқсатымен ғана қалдырылуы мүмкін.
70. Тұру кезінде кемелер порт капитанымен байланыспен қамтамасыз етіледі.
&8. Акваторияның ластануын бодырмау
71. Кемелер өз кемесінен немесе кез келген басқа кемеден зиянды заттардың тасталу жағдайлары туралы, сондай-ақ байқалған ластаулар туралы порт капитанына және кіру портының кезекші диспетчеріне жедел хабарлауы тиіс.
72. Порт кемеде жиналған лас суларды және тұрмыс қалдықтарын қабылдауды қамтамасыз етеді.
73. Қатты ажыратылған мұнай өнімдерінің қалдықтары, майланған шүберектер, қоқыс, майда ыдыстар, техникалық, тағам және басқа тұрмыстық қалдықтар өтінім бойынша кемеден порт ұсынған арнайы тарамен шығарылады.
74. Порт айлағында тұрған кемеде салқындату суының құю шпигаттары арнайы қалқандармен жабу, ал борт сыртына шығарылатын буды қосымша құбырлармен суға жіберу қажет. Қалқандарды кеме айлаққа келгенше орнату қажет.
4. Технологиялық байланысты пайдалану
75. Кеменің қауіпті жағдайда болуын немесе апатты болдырмау үшін хабар беруін немесе авариялық жағдайдағы басқа кемелерге көмек көрсетуін қоспағанда, кемелерге порт акваториясында телеграф пен телефон радиостанцияларын пайдалануға жол берілмейді.
Порт акваториясында УҚТ радиостанцияларын және спутниктік байланыс құралдарын пайдалануға рұқсат беріледі.
76. Кемелер қозғалысын реттеуге арналған УҚТ арнасында қозғалыс реттеуге қатысы жоқ келіссөздер жүргізуге тыйым салынады.
77. Айлақта арқандалған кеме абонентпен жаға телефон желісімен байланысу мүмкін болмағанда ғана спутниктік немесе УҚТ радиобайланысын пайдалануы мүмкін.