Вопросы форменной одежды работников внутреннего водного транспорта
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 июня 2005 года N 223-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 22 июля 2005 года N 3744. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 апреля 2011 года № 244
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 29.04.2011 № 244.
В соответствии с подпунктом 16) пункта 1  статьи 9 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) образцы форменной одежды (без погон) и знаков различия;
2) правила ношения форменной одежды;
3) нормы обеспечения форменной одеждой;
4) перечень должностей (профессий) работников внутреннего водного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды.
2. Департаменту водного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Уандыков Б.К.) представить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Абылгазина Т.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом И.о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 25 июня 2005 г. N 223-I
Образцы форменной одежды (без погон)
и знаков различия
1. Мужская форменная одежда
1. Костюм парадно-выходной для старшего, среднего руководящего и рядового составов, модель 1-1(китель, брюки, сорочка, галстук, головной убор).
Китель. Из полушерстяной ткани кремового цвета - летний вариант и зимний вариант - темно-синего цвета. Полуприлегающего силуэта, двубортный с застежкой на три фирменные пуговицы и три пуговицы декоративные. Воротник и лацканы отложные, с глазковой петлей на левом лацкане, рукава втачные со шлицей, с тремя форменными пуговицами. Средний шов спинки заканчивается шлицей внизу, полочки с отрезными бочками и передней вытачкой по талии, боковыми прорезными карманами, с клапаном. На рукавах установлены знаки различия.
Брюки. Из полушерстяной ткани кремового цвета - летний вариант и зимний вариант - темно-синего цвета, прямые без подкладки - летний вариант и с подкладкой - зимний вариант. С застежкой на пуговицах, двумя боковыми карманами, пояс притачной с семью шлевками, застегивающийся на одну пуговицу. На правой половинке брюк задний прорезной карман в рамку с застежкой на одну пуговицу и прорезную петлю.

Ішкі су көлігі қызметкерлерінің нысанды киімінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің 2005 жылғы 28 маусымдағы N 223-І Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 22 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 3744. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 29 сәуірдегі № 244 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.04.29 № 244 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Нысанды киімнің (погонсыз) және айырым белгілерінің үлгілері;
2) Нысанды киім киіп жүру ережесі;
3) Қамтамасыз ету нормалары;
4) Нысанды киімді киіп жүруге құқығы бар ішкі су көлігінің қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Су көлігі департаменті (Б.Қ.Уандықов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация вице-министрі Т.Б.Әбілғазинге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін атқарушының
2005 жылғы 28 маусымдағы
N 223-І бұйрығымен бекітілген
Нысанды киімнің (погонсыз) және
айырым белгілерінің үлгілері
МАЗМҰНЫ
1. Ерлердің нысанды киімі
1. Аға, орта басқарушы және қатардағы құрамға арналған салтанатты-шығу костюмі, модель 1-1 (китель, шалбар, жейде, галстук, бас киім).
Китель. Жартылай жүн матадан жазғы нұсқасы - ақшыл қоңыр түсті және қысқы нұсқасы - көк қара түсті. Жартылай қапсырылған силуэтті, қос өңірлі, үш нысанды түймеге және үш сәнді түймеге түймеленген. Жағасы мен лацканы қайырылған сол жақ лацканында көзі ілмегімен, жеңі үш нысанды түймесі бар шлицамен қондырылған. Арқа тұсының ортаңғы тігісі төменгі жағында шлицамен бітеді, таяқшалары бүйірінің жырығымен және белі бойынша алдыңғы қырнаумен, бүйірінде клапанды тілік қалталары. Жеңінде белгіленген айырым белгілері.
Шалбар. Жартылай жүн матадан жазғы нұсқасы - ақшыл қоңыр түсті және қысқы нұсқасы - қара түсті, астарсыз тік - жазғы нұсқасы және астарлы тік - қысқы нұсқасы. Түймелі ілгекпен, екі бүйірлі қалтамен, белі бір түймеге түймеленетін жеті белдік ұстағышпен бекітілген. Шалбардың оң жақ жартысында бір түймеге және тілік ілгекке ілінетін рамкалы артқы тілік қалта.

Сорочка. Из ткани белого цвета с длинным рукавом - зимний вариант, летний вариант - с короткими рукавами, прямого силуэта с застежкой на семь форменных пуговиц, воротник отложной на отрезной стойке, пояс притачной по бокам собран на широкую резинку, рукава длинные с манжетами, застегивающимися на две пуговицы. Спина и полочки с двойной фигурной кокеткой. Полочки с нагрудными накладными карманами и фигурными клапанами на них, с застежкой на две пуговицы. По воротнику, карманам, клапанам, манжетам проложена двойная строчка на расстоянии 0,5 см.
Галстук. Темно-синего цвета из галстучной или полушерстяной ткани (для всего состава).
Фуражка. Для старшего руководящего состава из белого шерстяного материала, для всех остальных из темно-синего материала с тремя кантами: один втачен в шов, соединяющий донышко с четвертинками, второй втачен в шов, соединяющий четвертины с околышем, третий втачной (фальшивый) кант из основного материала проходит внизу околыша для поддержания репсовой шелковой ленты, надетой на околыш фуражки. Перед фуражки приподнят. Над серединой козырька, на околыше, укрепляется кокарда установленной формы.
Козырек фуражки - черный лакированный, с черным лакированным подборным ремнем, прикрепленным к околышу двумя малыми форменными пуговицами.
У старшего руководящего состава вместо лакированного черного подборного ремня на околыше фуражки прикреплен двумя малыми форменными пуговицами шнур из трунцала золотистого цвета.
2. Мужская повседневная форменная одежда
Костюм повседневный работников организаций внутреннего водного транспорта и плавсостава состоит из кителя (либо куртки) брюк, сорочки белой или голубой, галстука, головного убора (фуражки, шапки). Модель 2-1.
Китель. Из полушерстяной ткани летний и зимний вариант - темно-синего цвета. Полуприлегающего силуэта, однобортный, на подкладе с застежкой на четыре форменные пуговицы, до перегиба лацкана. Воротник и лацканы отложные. Рукава втачные двухшовные с тремя форменными пуговицами на шлицах. Средний шов спинки заканчивается шлицей, полочки с отрезными бочками и передней вытачкой по талии, боковыми прорезными карманами, с клапаном. На рукавах установленные знаки различия.
Брюки. Из полушерстяной ткани, летний и зимний вариант - темно-синего цвета. Прямые, на подкладке с застежкой на пуговицах, двумя боковыми карманами, пояс притачной с семью шлевками, застегивающийся на одну пуговицу. На правой половинке брюк задний прорезной карман в рамку с застежкой на одну пуговицу и прорезную петлю.
Сорочка. Из ткани голубого цвета с длинным рукавом - зимний вариант, с коротким рукавом - летний вариант, прямого силуэта с застежкой на семь форменных пуговиц. Воротник отложной на отрезной стойке, пояс притачной, по бокам собран на широкую резинку, рукава длинные с манжетами, застегивающимися на две пуговицы. Спинка и полочки с фигурной двойной кокеткой. Полочки с нагрудными накладными карманами и фигурными клапанами на них, с застежкой на две пуговицы. По воротнику, карманам, клапанам, манжетам проложена отделочная строчка на расстоянии 0,5 см.
Галстук. Из галстучной или полушерстяной ткани темно-синего цвета (для всего состава).
Фуражка. Из темно-синего шерстяного материала с тремя кантами: один втачен в шов, соединяющий донышко с четвертинками, второй втачен в шов, соединяющий четвертины с околышем, третий втачной (фальшивый) кант из основного материала проходит внизу околыша для поддержания репсовой шелковой ленты, надетой на околыш фуражки. Перед фуражки приподнят. Над серединой козырька, на околыше, укрепляется кокарда установленной формы.
Козырек фуражки - черный лакированный, с черным лакированным подборным ремнем, прикрепленным к околышу двумя малыми форменными пуговицами.
У старшего руководящего состава вместо лакированного черного подборного ремня на околыше фуражки прикреплен двумя малыми форменными пуговицами шнур из трунцала золотистого цвета.
Шапка-ушанка. Из черного каракуля с черным кожаным верхом. По центру шапки-ушанки размещается кокарда установленной формы.
Куртка повседневная. Модель 3-1. Из полушерстяной ткани темно-синего цвета, на подкладе, с застежкой "молния" до перегиба лацкана. Воротник и лацканы отложные, пояс притачной с застежкой на одну форменную пуговицу спереди. По переду и спине расположены кокетки высотой 1/3 от длины изделия, низ кокетки оформлен отлетным краем, зафиксированным строчкой 3 см от края. На полочках изделия ниже уровня кокеток и выше линии талии расположены по диагонали прорезные карманы на застежках "молния". Рукава втачные, с манжетами, с разрезом в локтевом шве, застежкой на одну форменную пуговицу. По воротнику, лацканам, бортам, карманам, кокетке, поясу, манжетам проложена отделочная строчка на расстоянии 0,6 см от края, по поясу и манжетам - 0,2 см от края.
Плащ-пальто. Модель 4-1. Из сменной плащевой ткани темно-синего цвета, прямого силуэта, со съемным поясом на пряжке, двубортный, с застежкой на четыре форменные пуговицы. Воротник на отрезной стойке, застегивающийся на одну пуговицу, с отложными лацканами. На лацканах глазковые прорезные петли. На левой полочке отдельная кокетка с листочкой, рукава втачные двухшовные, с патами продернутыми через шлевки, застегивающимися на одну форменную пуговицу. На полочках ниже линии талии расположены прорезные карманы с листочками. На всех рельефных линиях и деталях проложена двойная отделочная строчка 0,2 и 0,7 см от края. На рукавах установленные знаки различия.

Жейде. Ұзын жеңді ақ түсті матадан - қысқы нұсқа, жазғы нұсқасы - қысқа жеңді көкшіл түсті матадан, тік силуэтті жеті нысанды түйме ілмегімен. Жаға тілік тұрғыза басылған, белі буылған, бүйірлері кең резинкаға жинақталған, екі түймеге түймеленетін манжетті ұзын жең. Арқасы мен бүйір бөліктері екі жақты пішінді иініш. Бүйір бөліктері кеудеге тағатын жапсырма қалталармен және оларда ілмекті екі түймемен пішінді клапандар. Жағаға, қалтаға, клапандарға, манжеттерге 0,5 см қашықтықта екі тігім қойылған.
Галстук. Галстукке арналған немесе жартылай жүнді көк қара түсті матадан (барлық құрам үшін).
Фуражка. Аға басқарушы құрам үшін ақ жүнді матадан, қалғандары үшін үш шеттікті қара жүнді материалдан: біреуі түбін төрттіктермен біріктіретін тігіске қондырылған, екіншісі төрттіктерді төңірегімен біріктіретін тігіске қондырылған, үшіншісі негізгі материалдан жасалған қондыру (жалған) шеттігі фуражканың қалқанына киілген репсті жібек лентаны ұстау үшін қалқанның астынан өтеді. Фуражканың алдыңғы жағы көтеріңкі. Қалқаншаның ортасының үстіне қалқанға белгіленген нысанды кокард бекітіледі.
Фуражканың қалқаншасы - қалқанға екі кішкене нысанды түймемен бекітілген жалтылдаған қара таңдамалы белдігі бар жалтылдаған қара.
Аға басқарушы құрамда жалтылдаған қара таңдамалы белдіктің орнына фуражка қалқанына екі кішкене нысанды түймелерімен трунцалдан алтын түсті бау бекітілген.
2. Ерлердің күнделікті нысанды киімі.
Ішкі су көлігі ұйымдары қызметкерлерінің және жүзу құрамының күнделікті кocтюмі кительден (не күртешеден), шалбардан, ақ немесе көкшіл жейдеден, галстуктен, бас киімнен (фуражкадан, құлақшыннан) тұрады. Модель 2 - 1.
Китель. Жартылай жүн матадан жазғы және қысқы нұсқасы - жартылай қапсырылған силуэтті, бір өңірлі, астарлы, лацканның бүгілуіне дейін төрт нысанды түймеге түймеленген көк қара түсті. Жағасы мен лацканы қайырылған. Жеңі екі тігісті үш нысанды түймесі бар шлицамен қондырылған. Арқа тұсының ортаңғы тігісі шлицамен бітеді, таяқшалары бүйірінің жырығымен және белі бойынша алдыңғы қырнаумен, бүйірінде клапанды тілік қалталары. Жеңінде белгіленген айырым белгілері.
Шалбар. Жартылай жүн матадан жазғы және қысқы нұсқасы - көк қара түсті. Астарлы тік, түймелі ілгекпен, екі бүйірлі қалтамен, белі бір түймеге түймеленетін жеті белдік ұстағышпен бекітілген. Шалбардың оң жақ жартысында бір түймеге және тілік ілгекке ілінетін рамкалы артқы тілік қалта.
Жейде. Ұзын жеңді (қысқы нұсқа), қысқа жеңді (жазғы нұсқа) көкшіл түсті ауыспалы матадан, тік нұсқадағы жеті нысанды түйме ілмегімен. Жаға тілік тұрғыза басылған, белі буылған, бүйірлері кең резинкаға жинақталған, екі түймеге түймеленетін манжетті ұзын жең. Арқасы мен бүйір бөліктері екі жақты пішінді иініш. Бүйір бөліктері кеудеге тағатын жапсырма қалталармен және оларда ілмекті екі түймемен пішінді клапандар. Жағаға, қалтаға, клапандарға, манжеттерге 0,5 см қашықтықта әрленген тігім қойылған.
Галстук. Галстукке арналған немесе жартылай жүнді көк қара түсті матадан (барлық құрам үшін).
Фуражка. Yш шеттікті көк қара жүнді материалдан: біреуі түбін төрттіктермен біріктіретін тігіске қондырылған, екіншісі төрттіктерді төңірегімен біріктіретін тігіске қондырылған, үшіншісі негізгі материалдан жасалған қондыру (жалған) шеттігі фуражканың қалқанына киілген репсті жібек лентаны ұстау үшін қалқанның астынан өтеді. Фуражканың алдыңғы жағы көтеріңкі. Қалқаншаның ортасының үстіне қалқанға белгіленген нысанды кокард бекітіледі.
Фуражканың қалқаншасы - қалқанға екі кішкене нысанды түймемен бекітілген жалтылдаған қара таңдамалы белдігі бар жалтылдаған қара.
Аға басқарушы құрамда жалтылдаған қара таңдамалы белдіктің орнына фуражка қалқанына екі кішкене нысанды түймелерімен трунцалдан алтын түсті бау бекітілген.
Құлақшын. Төбесі қара былғыларыдан жасалған қара қаракөлден. Құлақшынның ортасына белгіленген нысанда кокарда орналастырылады.
Күнделікті күртеше. Модель 3 - 1.
Көк қара түсті жартылай жүнді матадан, астарлы, лацканның бүгілуіне дейін "сыдырма" түймеленген. Жағасы мен лацканы қайырылған, белі алдынан бір нысанды түймеге түймеленген. Алдынан және арт жағынан бұйымның ұзындығынан 1/3 биіктігімен иініш орналастырылған, иініштің төменгі жағы шеттен 3 см тігіспен айқындалған қыры түсірілген жиекпен әдіптелген. Бұйымның бүйір бөліктерінде иініш деңгейінен төмен және бел сызығынан жоғары диагоналымен "сыдырма" түймеленген тілік қалталар орналастырылған. Жеңі манжетпен, шынтақ тігісінде тілікпен, бір нысанды түймеге түймелеумен қондырылған. Жағасы, лацканы, өңірі, қалтасы, иініші, белі, манжеттері бойынша шетінен 0,6 см қашықтықта әрленген тігіс жүргізіледі, белі мен манжеттері бойынша шетінен 0,2 см.
Плащ-пальто. Модель 4 - 1.
Көк қара түсті ауыспалы плащтық матадан, тік силуэтті, тоғалы алмалы белдікпен, қос өңірлі, төрт нысанды түймелер түймеленген. Жағасы қиық тік, қайырылған лацканмен бір түймеге түймеленеді. Лацканда көздік тілік ілмектер. Сол жақ бүйір бөлігінде жапырақшасы бар жеке иініш, жеңі екі тігісті, бір нысанды түймеге түймеленетін белдік ұстағыштар арқылы өткізілген паттар. Бүйір бөліктерінде бел сызығынан төмен жапырақшалы қиық қалталар орналасқан. Барлық рельефтік сызықтар мен детальдарда шетінен 0,2 және 0,7 см қашықтықта екі әрленген тігіс жүргізілген. Жеңінде белгіленген айырым белгілері.

Пальто зимнее. Модель 5-1. Из драпа шерстяного, темно-синего цвета, полуприлегающего силуэта, с меховым воротником и лацканами из цигейки темно-синего цвета. Двубортное, застегивающиеся на четыре форменные пуговицы и две декоративные. Полочки с отрезными бочками и передней вытачкой по талии. Ниже линии талии расположены прорезные карманы с клапаном. Рукава втачные двухшовные с установленными знаками различия. Спинка с рельефами и средним швом со шлицей, в рельефы на уровне линии талии втачен пояс, застегивающийся по центру спинки на одну форменную пуговицу.
Куртка-штормовка. Модель 6-1. Из плащевой ткани с водоотталкивающей пропиткой темно-синего цвета, без подклада, прямого силуэта, однобортная, с отстегивающим капюшоном, с застежкой "молния" закрытой пластроном, застегивающимся на четыре форменные пуговицы. По спинке и полочкам фигурные накладные кокетки. На левой и правой полочках накладные карманы покроя "кенгуру" с дополнительными накладными карманами на них. По линии талии пояс-кулиса, ниже кулиски горизонтальный отлетной подрез, зафиксированный строчкой от края отлета на 3 см. Из-под складки накладные карманы со скошенным входом. Рукава втачные двухшовные с усиленным налокотником, на манжетах, застегивающихся на одну форменную пуговицу. На всех рельефных линиях и деталях приложена отделочная строчка 0,2-0,7 см от края.
2. Женская форменная одежда
3. Костюм парадно-выходной для старшего, среднего руководящего и рядового составов, модель 1-2. (китель, юбка, блузка с длинным рукавом, берет, галстук типа "бабочка").
Китель. Из полушерстяной ткани кремового цвета - летний вариант и зимний вариант - темно-синего цвета. Полуприлегающего силуэта, на подкладке, двубортный с застежкой на четыре форменные пуговицы. Край ворота сложной конфигурации (до линии талии и ниже талии на 3 см., аналогично двубортной застежки, а ниже края борта расположены в стык). На уровне низа застежки расположены прорезные карманы с клапанами прямой формы. Полочка с вертикальными втачками из подрезного бочка. Бочек переда переходит на спинку, спинка со средним швом. Рукава втачные двухшовные с тремя пуговицами на шлицах. На рукавах - установленные знаки различия.
Юбка. Из полушерстяной ткани кремового цвета - летний вариант и зимний вариант - темно-синего цвета. Прямого силуэта, на подкладке, пояс притачной с двумя шлевками, застегивающимися на одну пуговицу. Задняя половинка юбки со швом, заканчивающимся шлицей. По левому боковому шву застежка "молния".
Блузка. Из полусинтетической ткани (возможно х/б), с длинным и короткими рукавами - белого или кремового цвета. Прямого силуэта, с втачными двухшовными рукавами, заканчивающимися манжетами, длинные рукава, застегивающиеся на одну форменную пуговицу. Воротник отложной с заостренными концами, застежка оформлена планкой с отлетным краем шириной 3 см., застегивающейся на 7 форменных пуговиц. Вдаль планки заложены складки шириной 2,5 см. по одной, с каждой стороны. По переду расположена кокетка, в которую втачаны фигурные клапаны, застегивающиеся на одну пуговицу, закрывающие вход в накладной карман. По спинке расположена кокетка, от центра которой вниз застрочена отлетная планка. По всем рельефам и деталям расположена отдельная строчка.
Галстук. Галстук темно-синего цвета из галстучной или полушерстяной ткани (для всего состава).
Берет. Летний берет кремового цвета из хлопчатобумажной материи. Зимний берет из шерстяной ткани темно-синего цвета. Берет у лиц руководящего состава - из каракуля черного цвета.

Қысқы пальто. Модель 5 - 1.
Көк қара түсті, жүн драптан, жартылай қапсырылған силуэтті, жағасы теріден және лацканы көк қара түсті елтіріден. Қос өңірлі, төрт нысанды және екі әшекейлі түймеге түймеленеді. Бүйір бөліктерінде қиық бүйірлі және белі бойынша алдыңғы бүкпелі. Бел сызығынан төмен клапаны бар тілік қалталар орналасқан. Жеңі екі тігісті қондырмалы, белгіленген айырма белгілері бекітілген. Арқасы рельефпен және шлицасы бар орта тігіспен, рельефтерге бел сызығы деңгейімен белдік қондырылған, ол арқа ортасында бір нысанды түймеге түймеленеді.
Дауылда киетін күртеше. Модель 6 - 1.
Су жұқпайтын көк қара түсті, плащтық матадан, астарсыз, тік силуэтті, бір өңірлі, ағытылатын күләпарасы бар, пластронмен жабылатын "сыдырма" түймеленген, төрт нысанды түймеге түймеленеді. Арқасы мен бүйір бөліктерінде нысанды жапсырма иініштер. Сол және оң бүйір бөліктерінде "кенгуру" пішінді жапсырма қалталар, оларда қосымша жапсырма қалталар. Бел сызығында белдік-ықтырма, ықтырмадан төменірек көлденең қиық, шетінен 3 см-ге тігіспен көрсетілген. Бүрме астында қолды жанынан салатын жапсырма қалта. Жеңі шынтақ асты мықты қондырмалы екі тігісті, манжетті бір нысанды түймеге түймеленеді. Барлық рельефтік сызықтар мен детальдарға шетінен 0,2 - 0,7 см әдіптелген тігім жүргізілген.
2. Әйелдердің нысанды киімі
3. Аға, орта басқарушы және қатардағы құрамға арналған салтанатты-шығу костюмі, модель 1-2 (китель, юбка, ұзын жеңімен жейде, берет, "бабочка" үлгісіндегі галстук).
Китель. Жартылай жүн матадан жазғы нұсқасы - ақшыл қоңыр түсті және қысқы нұсқасы - көк қара түсті. Жартылай қапсырылған силуэтті, астарлы, қос өңірлі, төрт нысанды түймеге түймеленген. Жағасының шеті күрделі конфигурациямен (3 см беліне дейін және белден төмен қос өңірлі түймелеген, ал өңір шетінен төмен қосылып орналасқан). Төменгі түйменің деңгейінде тік нысанды клапандармен тілік қалталар орналастырылған. Таяқшасы кесілген жырықтан тік тігістермен. Алдыңғы жырық арқасына жетеді, арқасында ортаңғы тігіс. Жеңі қондырмалы екі тігісті шлицаларында үш түймесі бар. Жеңінде белгіленген айырым белгілері.
Юбка. Жартылай жүн матадан жазғы нұсқасы - ақшыл қоңыр түсті және қысқы нұсқасы - көк қара түсті. Тік силуэтті, астарлы, белі бір түймеге түймеленетін екі белдік ұстағыштармен. Юбканың артқы бөлігінде шлицамен бітетін тігіс бар. Сол бүйірінде "сыдырма" түймелеу.
Әйел жейдесі. Жартылай синтетикалық (мүмкін мақта матадан), ұзын және қысқа жеңді - ақ немесе ақшыл қоңыр түсті. Тік силуэтті, манжеттермен түймеленетін қондырмалы екі тігісті жеңмен, ұзын жеңдер бір нысанды түймеге түймеленеді. Жағасы қайырылған, ұшы үшкірлеу келген, түймелеу шетінен ені 3 см келістірілген, жеті нысанды түймеге түймеленетін планкамен ресімделген. Планканың жанынан ені 2,5 см әр жағынан біреуден бүрме жасалған. Алдыңғы жағында иініш орналасқан, оған пішінді клапандар қондырылған, ол жапсырма қалтаны жабатын бір түймеге түймеленеді. Арқасында иініш орналасқан, оның ортасынан төмен қырлы планка тігілген. Барлық рельеф пен детальдар бойынша әрленген тігім жасалған.
Галстук. Галстукке арналған немесе жартылай жүнді көк қара түсті матадан (барлық құрам үшін).
Берет. Жазғы берет ақ қоңыр түсті мақта-мата материясынан. Қысқы берет көк қара түсті жүнді матадан. Басқарушылық құрам тұлғаларының береті - қарат түсті қаракөлден.

Берет без кантов, донышко диаметром 24-26 см. соединяется с двумя половинками, сшитыми по бокам, образующим тулью шириной 7 см, которая соединяется с околышем шириной 1-1,5 см. С внутренней стороны берета - подкладка, а со стороны околыша - налобник из дерматина. Снаружи берета, в центре донышка укреплен хвостик длиной 1,5 см.
На берете работников подборный ремень, прикрепленный к околышу двумя малыми форменными пуговицами. В горизонтальном положении ремень удерживают два металлических крючка черного цвета, пришитых между внутренней стороной околыша и налобника.
На берете у женщин руководящего состава вместо ремня шнур из трунцала золотистого цвета.
По центру берета прикрепляется кокарда установленной формы.
4. Костюм повседневный для руководящего состава и работников состоит из кителя, юбки, блузки, галстука, головного убора, модель 2-2.
Китель. Из полушерстяной ткани темно-синего цвета. На подкладке, полуприлегающего силуэта, однобортный, с застежкой на три форменные пуговицы до перегиба лацкана, воротник и лацканы отложные, рукава втачные двухшовные, со шлицей в локтевом шве и тремя форменными пуговицами. Средний шов спинки заканчивается шлицей, полочки с отрезными бочками и передними вертикальными вытачками по талии, прорезными карманами с клапанами. Рукава втачные двухшовные с тремя пуговицами на шлицах. По низу рукава установлены знаки различия.
Юбка. Из полушерстяной ткани, летний и зимний вариант - темно-синего цвета. Прямого силуэта, на подкладке, пояс притачной с двумя шлевками, застегивающимися на одну пуговицу. Задняя половинка юбки со швом, заканчивающимся шлицей. По левому боковому шву застежка "молния".
Блузка. Из полусинтетической ткани (возможно х/б), с длинным и короткими рукавами - белого или кремового цвета. Прямого силуэта, с втачными двухшовными рукавами, заканчивающимися манжетами, длинные рукава, застегивающиеся на одну форменную пуговицу. Воротник отложной с заостренными концами, застежка оформлена планкой с отлетным краем шириной 3 см., застегивающейся на 7 форменных пуговиц. Вдаль планки заложены складки шириной 2,5 см. по одной, с каждой стороны. По переду расположена кокетка, в которую втачаны фигурные клапаны, застегивающиеся на одну пуговицу, закрывающие вход в накладной карман. По спинке расположена кокетка, от центра которой вниз застрочена отлетная планка. По всем рельефам и деталям расположена отдельная строчка.
Галстук. Типа "бабочка" из галстучной ткани темно-синего цвета. Лента сливная шириной 2,5 см. завязывается под воротником блузки.
Берет. Берет из шерстяной ткани темно-синего цвета.

Берет ені 1-1,5 см қалқанмен бірігетін, диаметрі 24-26 см, ені 7 см сай құрайтын түбі бүйірлері тігілген екі жартыдан құралатын, шеттіксіз. Береттің ішкі жағында астар, ал қалқан жағынан дермантиннен - тігілген маңдайша. Береттің сыртында түбінің ортасында ұзындығы 1,5 см бау бекітілген.
Қызметкерлердің беретінде екі кішкене нысанды түймелермен қалқанға бекітілген таңдамалы белдік. Көлденеңінен белдікті қалқан мен маңдайшаның ішкі жағының арасынан тігілген қара түсті екі металл ілмек ұстап тұрады.
Басшы құрам әйелдерінің беретінде белдіктің орнына алтын түсті трунцалдан бау тігілген.
Береттің ортасына белгіленген нысандағы кокарда бекітіледі.
4. Басқарушы құрамның және қызметкерлердің күнделікті кocтюмі кительден, юбкадан, жейдеден, галстуктен, бас киімнен тұрады. Модель 2 - 2.
Китель. Жартылай жүн матадан көк қара түсті. Астарлы, жартылай қапсырылған силуэтті, бір өңірлі, лацканның бүгілуіне дейін үш нысанды түймеге түймеленген, жағасы мен лацканы қайырылған, жеңі екі тігісті, шынтақ тігісі және үш нысанды түйме қондырылған. Арқа тұсының ортаңғы тігісі шлицамен бітеді, таяқшалары бүйірінің жырығымен және белі бойынша алдыңғы қырнаумен, бүйірінде клапанды тілік қалталары. Жеңі екітігісті, шлицасына үш түйме қондырылған. Жеңінде белгіленген айырым белгілері.
Юбка. Жартылай жүн матадан жазғы және қысқы нұсқасы - көк қара түсті. Тік силуэтті, астарлы, белі бір түймеге түймеленетін екі белдік ұстағыштармен. Юбканың артқы бөлігінде шлицамен бітетін тігіс бар. Сол бүйірінде "сыдырма" түймелеу.
Жейде. Жартылай синтетикалық (мүмкін мақта матадан), ұзын және қысқа жеңді - ақ немесе ақшыл қоңыр түсті. Тік силуэтті, манжеттермен түймеленетін қондырмалы екі тігісті жеңмен, ұзын жеңдер бір нысанды түймеге түймеленеді. Жағасы қайырылған, ұшы үшкірлеу келген, түймелеу шетінен ені 3 см келістірілген, 7 нысанды түймеге түймеленетін планкамен ресімделген. Планканың жанынан ені 2,5 см әр жағынан біреуден бүрме жасалған. Алдыңғы жағында иініш орналасқан, оған пішінді клапандар қондырылған, ол жапсырма қалтаны жабатын бір түймеге түймеленеді. Арқасында иініш орналасқан, оның ортасынан төмен қырлы планка тігілген. Барлық рельеф пен детальдар бойынша әрленген тігім жасалған.
Галстук. Галстукке арналған көк қара түсті матадан "бабочка" үлгісінде. Ені 2,5 см лента жейде жағасының астынан байланады.
Берет. Берет көк қара түсті жүнді матадан.

Берет без кантов, донышко диаметром 24-26 см соединяется с двумя половинками, сшитыми по бокам, образующим тулью шириной 7 см, которая соединяется с околышем шириной 1-1,5 см. С внутренней стороны берета - подкладка, а со стороны околыша - налобник из дерматина. Снаружи берета, в центре донышка укреплен хвостик длиной 1,5 см.
На берете работников подборный ремень, прикрепленный к околышу двумя малыми форменными пуговицами. В горизонтальном положении ремень удерживают два металлических крючка черного цвета, пришитых между внутренней стороной околыша и налобника.
Берет у женщин руководящего состава - из каракуля черного цвета.
На берете у женщин руководящего состава вместо ремня шнур из трунцала золотистого цвета.
По центру берета прикрепляется кокарда установленной формы.
Плащ. Модель 3-2. Из водоотталкивающей ткани темно-синего цвета. На подкладе, прямого силуэта со съемным поясом на пряжке. Двубортный с глухой застежкой на пять форменных пуговиц. Воротник на стойке отложной. Спинка с отлетной кокеткой, со средним швом, заканчивающимся глубокой шлицей. На полочках от плечевого шва рельефы. От рельефов слева и справа отлетная кокетка, ниже линии талии прорезные карманы с листочкой. Рукава втачные, одношовные, с патами, продернутыми через шлевку, застегивающимися на одну форменную пуговицу. По всем рельефным линиям и деталям, низу изделия проложена отделочная строчка шириной 0,5 см от края.
Пальто зимнее. Модель 4-2. Из драпа темно-синего цвета, с меховым, отделочным воротником из цигейки темно-синего цвета. Однобортное, с супатной застежкой. По спинке от плечевого шва рельефа, средний шов заканчивается глубокой шлицей. На полочке от плечевого шва рельефы, по линии талии в рельефы втачаны хлястики, переходящие на спинку, застегивающиеся на одну форменную пуговицу. Ниже линии талии накладные карманы с клапанов. Рукава втачные одно-шовные с патами, застегивающимися на одну форменную пуговицу. По всем рельефным линиям и деталям проложена отделочная строчка шириной по 0,3-0,7 см. от края. На рукавах установленные знаки различия.
Куртка зимняя женская. Модель 5-2. Из плащевой ткани темно-синего, с меховым воротником и лацканами из цигейки темно-синего цвета. Двубортная, застегивающаяся на четыре форменные пуговицы. Спинки на отрезной двойной кокетке со средним швом. Полочки на кокетках с отделочным краем, фиксирующимся строчкой 3 см. от края. По линии талии втачан пояс, переходящий на спинку и застегивающийся на уровне среднего шва на одну форменную пуговицу. Ниже линии талии прорезные карманы с клапаном, рукава втачные, двухшовные с хлястиком по низу рукава, застегивающимся на одну форменную пуговицу. По всем рельефным линиям и деталям проложена отделочная строчка шириной по 0,3-0,7 см. от края.

Берет ені 1-1,5 см қалқанмен бірігетін, диаметрі 24-26 см, ені 7 см сай құрайтын түбі бүйірлері тігілген екі жартыдан құралатын, шеттіксіз. Береттің ішкі жағында астар, ал қалқан жағынан дермантиннен - тігілген маңдайша. Береттің сыртында түбінің ортасында ұзындығы 1,5 см бау бекітілген.
Қызметкерлердің беретінде екі кішкене нысанды түймелермен қалқанға бекітілген таңдамалы белдік. Көлденеңінен белдікті қалқан пен маңдайшаның ішкі жағының арасынан тігілген қара түсті екі металл ілмек ұстап тұрады.
Басшы құрам әйелдерінің береті қара түсті қаракөлден.
Басшы құрам әйелдерінің беретінде белдіктің орнына алтын түсті трунцалдан бау тігілген.
Береттің ортасына белгіленген нысандағы кокарда бекітіледі.
Плащ. Модель 3 - 2.
Көк қара түсті су жұқпайтын матадан. Астарлы, алмалы-салмалы қапсырмалы белдікпен тік силуэтті. Қос өңірлі бес нысанды түймеде бітеу түймелеумен. Жағасы тігінен қайырылған. Арқасы ортаңғы тігіспен, терең шлицамен аяқталатын қырлы иінішпен. Иық тігісінің бүйір бөліктерінде рельефтер. Рельефтерден солға және оңға қарай қырлы иініш, бел сызығынан төмен жапырақшасы бар тілік қалталар. Жеңі қондырмалы, бір тігісті, бір нысанды түймеге түймеленетін белдік ұстағыш арқылы жіберілген патпен. Барлық рельефті сызықтар мен детальдар бойынша, бұйымның төменгі жағына шетінен ені 0,5 см әдіптелген тігім жүргізілген.
Қысқы пальто. Модель 4 - 2.
Көк қара түсті драптан, теріден, көк қара түсті елтірімен әдіптелген жаға. Бір өңірлі, жасырын түймелеумен. Арқасында иық тігісінен рельефтер, ортаңғы тігіс терең шлицамен аяқталады. Рельефтің иық тігісінен бүйір бөліктерінде, бел сызығы бойына рельефтерге арқаға ауысатын, бір нысанды түймеге түймеленетін белдікше қондырылған. Бел сызығынан төмен клапанды жапсырма қалталар. Жеңдері бір нысанды түймеге түймеленген қондырмалы бір тігісті патпен. Барлық рельефті сызықтар мен детальдар бойынша шетінен ені 0,3-0,7 см әдіптелген тігім жүргізілген. Жеңінде белгіленген айырым белгілері.
Әйелдердің қысқы күртешесі. Модель 5 - 2.
Көк қара түсті плащтық матадан, тері жағалы және лацканы көк қара түсті елтіріден. Қос өңірлі, төрт нысанды түймеге түймеленеді. Арқасында ортаңғы тігіспен қиық екі қабатты иініш. Иініштегі бүйір бөліктері әдіптелген, шетінен 3 см тігіммен бекітілген. Бел сызығы бойынша, арқаға қарай ауысатын және ортаңғы тігіс деңгейінде бір нысанды түймеге түймеленетін белдік қондырылған. Бел сызығынан төмен клапанды тілік қалталар, жеңі қондырмалы, жеңінің төменгі жағында бір нысанды түймеге түймеленетін екі тігісті жайғаң белдікше. Барлық рельефтік сызықтар мен детальдар бойынша шетінен 0,3-0,7 см әдіптелген тігім жүргізілген.

3. Знаки различия (описание)
5. Знаками различия для руководящего состава и работников служат нарукавные знаки различия из галуна золотистого цвета.
6. Нарукавные нашивки, нашитые раздельно на колодки из приборного сукна в цвет материала костюма, располагаются на форменной одежде по наружной стороне рукавов, параллельно нижним их краям. Расстояние от нижнего края рукава до нижнего галуна составляет 80 мм.
7. Нарукавные нашивки - галуны золотистого цвета (широкие, средний, узкие). Размеры галуна: ширина широкого - 30 мм., среднего - 13 мм., узкого - 6 мм., длиной 150 мм. с просветами между галунами 3 мм.
Узкие галуны располагаются над средними, средние над широкими.
В средней части верхнего галуна над верхней кромкой нашит ромб, с наружными сторонами 16 мм и шириной галуна 6 мм.
8. Шеврон.
Шевроны носятся на левом рукаве, на 30 мм. выше локтевого сгиба, на всех костюмах. Шеврон прямоугольной формы 9 см. Х 7 см. с симметрично скошенной нижней частью и окантованной желтой полосой шириной 0,5 см. Выполнен в четырех цветах (желтом, голубом, белом, черном). На голубом фоне неба и бело-голубом фоне воды расположено солнце, с расходящимися вверх и в стороны лучами. На фоне солнца изображен якорь черного цвета, а под ним беркут белого цвета. Внизу всей композиции на черном фоне надпись на казахском языке "СУ КӨЛІГІ" желтого цвета.
9. Наплечные знаки различия выполнены из черного приборного сукна, дублированного с бязью, с черным кантом (по периметру общей шириной 45 мм. и длиной 120 мм.). На расстоянии 10 мм. от нижнего края колодки нашиты установленные для соответствующих должностных категорий нашивки из золотистого галуна с просветами между ними 3 мм. В средней части верхнего галуна над верхней кромкой нашит равнобедренный треугольник из этого же галуна, высотой 9,5 мм. со сторонами 13 мм., а по низу галун образует треугольную выемку высотой 4 мм.
Наплечные знаки для младшего и среднего начальствующего состава могут выполняться из поливинилхлоридной пленки, имитирующей золотистый цвет. Наплечные знаки различия пришиваются на плечевые швы форменной повседневной куртки (платья - костюм). На летний костюм, мужские сорочки и женские блузки наплечные знаки различия могут изготавливаться из мягкого материала с нанесенными знаками различия их поливинилхлоридной пленки, имитирующей золотистый цвет, и пристегиваются на шлевки и форменную пуговицу.
10. Для должностей (профессий) работников внутреннего водного транспорта определены следующие знаки различия:
Старший руководящий состав:

3. Айырым белгілері (сипаттама)
5. Басшы құрам және қызметкерлер үшін айырым белгілері алтын түстес оқадан жасалған жеңдік айырым белгілері болып табылады.
6. Костюм материалымен түстес аспапты шұғадан жасалған қалыптарға жеке тігілген жеңдік жапсырмалар нысанды киімде жеңнің сыртқы жағына, төменгі жиегіне қатарлас орналасады. Жеңнің төменгі жиегінен төменгі оқаға дейінгі қашықтық 80 мм құрайды.
7. Жеңдік жапсырмалар - алтын түстес оқалар (кең, орташа, жіңішке). Оқа мөлшері: кеңінің ені - 30 мм, орташасы - 13 мм, жіңішкесі - 6 мм, ұзындығы - 150 мм, оқалар аралағындағы саңлау - 3 мм.
Жіңішке оқалар ортаңғының үстіне ортаңғылары кеңінің үстіне орналасады.
Жоғарғы оқаның ортаңғы бөлігінде жоғарғы жиек үстінен, сыртқы қабырғалары 16 мм және оқа ені 6 мм ромб тігілген.
8. Шеврон Шеврондар барлық костюмдарда сол жақ жеңде, шынтақтан 30 мм биік орналасады. Шеврон тік бұрышты 9 см х 7 см нысанды, төменгі бөлігі симметриялы кесілген және ені 0,5 см сары мата шетінен тігілген. Төрт түсте (сары, көгілдір, ақ, қара) орындалған. Аспанның көгілдір көрінісінде және судың ақ-көгілдір көрінісінде жоғарыға және жан-жаққа сәулелерімен күн орналасқан. Күн көрінісінде қара түсті зәкір орналасқан, ал оның астында ақ түсті бүркіт. Барлық композицияның астында қара көріністе сары түсті қазақ тілінде жазылған "СУ КӨЛІГІ" деген жазу болады.
9. Иықтық айырма белгілері қара аспаптық шұғадан жасалған, қара шеттігі бар бөзбен қосарланған (периметрі бойынша жалпы ені 45 мм және ұзындығы 120 мм). Төменгі қалып шетінен 10 мм қашықтықта тиісті лауазымдық санаттарға белгіленген аралығы 3 мм саңыраумен алтын түстес оқадан жапсырмалар тігілген. Жоғарғы оқаның ортаңғы бөлігінде жоғарғы жиек үстінен биіктігі 9,5 мм және қабырғалары 13 мм осы оқадан тең бұрышты үшбұрыш тігілген, ал астынан оқа биіктігі 4 мм үшбұрышты тігіс болады.
Кіші және орта басшылық құрам үшін иықтық белгілер алтын түске ұқсас поливинилхлоридтік пленкадан жасалуы мүмкін. Иықтық айырым белгілері нысанды күнделікті күртешенің (көйлек - костюмнің) иықтық тігістеріне тігіледі. Жазғы костюмға, ерлер жейдесі мен әйелдер жейдесіне иықтық айырым белгілері алтын түске ұқсас поливинилхлоридтік пленкадан жасалған, жапсырылған айырым белгілері бар жұмсақ матадан жасалуы мүмкін және белдік ұстағыш пен нысанды түймеге түймеленеді.
10. Ішкі су көлігі қызметкерлерінің лауазымдары (кәсіптері) үшін мынадай айырым белгілері анықталған:
Аға басшы құрам:

1) Руководители организаций внутреннего водного транспорта - 12 категория (1 широкий и 2 средних галуна).
2) Заместители руководителей организаций внутреннего водного транспорта - 11 категория (1 широкий и 1 средний галун).
3) Руководители структурных подразделений организаций внутреннего водного транспорта, имеющие непосредственное отношение к эксплуатации флота, обеспечению безопасности судоходства - 10 категория (1 широкий и 1 средний галун).
4) Заместители структурных подразделений организаций внутреннего водного транспорта, имеющие непосредственное отношение к эксплуатации флота, обеспечению безопасности судоходства - 9 категория (4 средних галуна).
5) Главные, основные, ведущие специалисты, начальники отделов и их заместители аппаратов управления структурных подразделений организаций внутреннего водного транспорта, имеющие непосредственное отношение к эксплуатации флота, обеспечению безопасности судоходства - 8 категория (4 средних галунов).
6) Главные, основные, ведущие специалисты, начальники отделов и их заместители аппаратов управления структурных подразделений организаций внутреннего водного транспорта, имеющие непосредственное отношение к эксплуатации флота, обеспечению безопасности судоходства - 7 категория (3 средних галуна).
11. Плавсостав:
Старший руководящий состав:
1) Капитан (4 средних галуна);
2) Старший помощник капитана (3 средних галуна);
3) Старший механик (3 средних галуна);
4) Командир (1 узкий галун, 2 средних галуна);
5) Механик (1 узкий галун, 2 средних галуна);
6) 1-ый помощник командира (2 узких галуна);
7) старший начальник вахты шлюза (3 средних галуна);
8) начальник вахты шлюза (1 узкий галун, 2 средних галуна).
Средний руководящий состав:
9) 2-ой помощник капитана (2 средних и 1 узкий галун);
10) 2-ой механик (2 средних и 1 узкий галун);
11) помощник механика (1 узкий галун, 1 средний);
12) помощник капитана (1 узкий галун, 1 средний);
13) 2-ой помощник командира (1 узкий галун, 1 средний галун);
14) Электромеханик (2 средних и 1 узкий галун);
15) Радиоспециалист (2 средних и 1 узкий галун);
16) 3-ий помощник капитана (2 средних галуна);
17) 3-ий механик (2 средних галуна);
18) Старший электрик (2 средних галуна);
19) Помощник капитана по хозчасти (1 средний галун);
20) 4-ий механик (1 средний галун);
21) Боцман (1 средний галун);
22) Шкипер (1 средний галун);
23) Штурман (1 узкий галун, 1 средний галун);
24) Инженерно-технический персонал русловой партии (3 средних галуна).
Рядовой состав:
25) Старший повар (кокарда);
26) Кладовщик машинного отделения (кокарда);

1) Ішкі су көлігі ұйымдарының басшылары - 12-санат
(1 кең және 2 орташа оқа);
2) Ішкі су көлігі ұйымдары басшыларының орынбасарлары - 11-санат (1 кең және 1 орташа оқа);
3) Флотты пайдалануға, кеме қатынасының қаупсіздігін қамтамасыз етуге тікелей қатысы бар ішкі су көлігі ұйымдары құрылымдық бөлімшелерінің басшылары - 10-санат (1 кең және 1 орташа оқа);
4) Флотты пайдалануға, кеме қатынасының қаупсіздігін қамтамасыз етуге тікелей қатысы бар ішкі су көлігі ұйымдарының құрылымдық бөлімшелері басшыларының орынбасарлары - 9-санат (4 орташа оқа);
5) Флотты пайдалануға, кеме қатынасының қаупсіздігін қамтамасыз етуге тікелей қатысы бар ішкі су көлігі ұйымдарының құрылымдық бөлімшелері бөлімдерінің, басқару аппараттарының бас, негізгі, жетекші мамандары, бастықтары мен олардың орынбасарлары - 8-санат (4 орташа оқа);
6) Флотты пайдалануға, кеме қатынасының қаупсіздігін қамтамасыз етуге тікелей қатысы бар ішкі су көлігі ұйымдарының құрылымдық бөлімшелері бөлімдерінің, басқару аппараттарының бас, негізгі, жетекші мамандары, бастықтары мен олардың орынбасарлары - 7-санат (3 орташа оқа).
11. Жүзетін құрам:
Аға басшылық құрам:
1) Капитан (4 орташа оқа);
2) Капитанның аға көмекшісі (3 орташа оқа);
3) Аға механик (үш орташа оқа);
4) Командир (1 жіңішке оқа, 2 орташа оқа);
5) Механик (1 жіңішке оқа, 2 орташа оқа);
6) Командирдің 1-ші көмекшісі (2 жіңішке оқа);
7) Шлюз вахтасының аға бастығы (3 орташа оқа);
8) Шлюз вахтасының бастығы (1 жіңішке оқа, 2 орташа оқа).
Орташа басшылық құрам:
9) Капитанның 2-ші көмекшісі (2 орташа және 1 жіңішке оқа);
10) 2-ші механик (2 орташа және 1 жіңішке оқа);
11) Механик көмекшісі (1 жіңішке оқа, 1 орташа оқа);
12) Капитан көмекшісі (1 жіңішке оқа, 1 орташа оқа);
13) Командирдің 2-ші көмекшісі (1 жіңішке оқа, 1 орташа оқа);
14) Электр механигі (2 орташа оқа және 1 жіңішке оқа);
15) Радио маманы (2 орташа оқа және 1 жіңішке оқа);
16) Капитанның 3-ші көмекшісі (2 орташа оқа);
17) 3-ші механик (2 орташа оқа);
18) Аға электрик (2 орташа оқа);
19) Шаруашылық жөнінде капитанның көмекшісі (1 орташа оқа);
20) 4-ші механик (1 орташа оқа);
21) Боцман (1 орташа оқа);
22) Шкипер (1 орташа оқа);
23) Штурман (1 жіңішке оқа, 1 орташа оқа);
24) Сағалық партияның инженерлік-техникалық персоналы (3 орташа оқа).
Қатардағы құрам
25) Аға аспазшы (кокарда);
26) Машина бөлімінің қоймашысы (кокарда);

27) Электрик (кокарда);
28) Матрос 1 класса (кокарда);
29) Моторист 1 класса (кокарда);
30) Моторист 2 класса (кокарда);
31) Буфетчик (кокарда);
32) 2-ой повар (кокарда);
33) Матрос 2 класса (кокарда);
34) Радиооператор (4 узких галуна);
35) Моторист-рулевой (2 узких галуна);
36) Лебедчик-моторист (2 узких галуна);
37) Моторист-матрос (2 узких галуна);
38) Старший судопропускник (2 узких галуна);
39) Судопропускник (1 узкий галун).
12. Кокарда, форменные пуговицы
Кокарда представляет собой овал с черным цветом фона с синей каймой по контуру шириной 5 мм. и золотистым якорем на нем. Овал обрамлен ветками из дубовых листьев, на котором изображен золотистый беркут. Размер кокарды 5 см х 4 см.
Форменные пуговицы представляют собой круг выпуклой формы с ободком по краю, в середине помещено изображение якоря. Диаметр пуговиц: 22 мм. - больших и 14 мм. - маленьких.
Утверждены
приказом И.о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 25 июня 2005 г. N 223-I
Правила ношения форменной одежды 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ношения форменной одежды (далее - Правила) разработаны на основании  Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте".
2. Правила определяют порядок ношения форменной одежды работников внутреннего водного транспорта.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) организация внутреннего водного транспорта - юридическое лицо, основной вид деятельности которого связан с внутренним водным транспортом;
2) капитан судна - капитан судна под флагом Республики Казахстан;
3) плавсостав - экипаж судна, в который входят капитан судна, другие лица командного состава судна и судовая команда;
4) форменная одежда - служебная униформа работников внутреннего водного транспорта, установленного образца.
2. Ношение форменной одежды
4. Ношение форменной одежды предусматривается работниками внутреннего водного транспорта согласно Перечню должностей (профессий) работников внутреннего водного транспорта, имеющих право ее ношения.
5. Все предметы формы одежды должны отвечать установленным образцам и описаниям.
6. Форменная одежда устанавливается парадно-выходная и повседневная, которая подразделяется на мужскую и женскую. В зависимости от времени года руководителем организации внутреннего водного транспорта и капитанами судов определяется разная комплектность ношения форменной одежды.
Повседневная форменная одежда носится при исполнении служебных обязанностей.
Ношение повседневной форменной одежды обязательно только для плавсостава при исполнении служебных обязанностей, если для них не установлена специальная производственная одежда.
Парадно-выходная форма носится по усмотрению руководителя организации внутреннего водного транспорта, капитана судна, а также на торжественных собраниях, официальных приемах и в праздничные дни. Наряду с этим, ношение парадно-выходной форменной одежды разрешается в свободное от службы время.

27) Электрик (кокарда);
28) 1-класты матрос (кокарда);
29) 1-класты моторшы (кокарда);
30) 2-класты моторшы (кокарда);
31) Буфетші (кокарда);
32) 2-ші аспазшы (кокарда);
33) 2-класты матрос (кокарда);
34) Радио операторы (4 жіңішке оқа);
35) Моторшы-рульдеуші (2 жіңішке оқа);
36) Шығыршы-моторшы (2 жіңішке оқа);
37) Моторшы-матрос (2 жіңішке оқа);
38) Аға кеме өткізуші (2 жіңішке оқа);
39) Кеме өткізуші (1 жіңішке оқа).
12. Кокарда, нысанды түймелер
Кокарда фоны қара түсті сопақша келген, жиегі бойынша ені 5 мм көк көмкерме және онда алтын түстес зәкір бар. Сопақша емен жапырақтардан жасалған бұтақтармен жиектелген, онда алтындалған бүркіт бейнеленген. Кокарданың мөлшері 5 см х 4 см.
Нысанды түймелер жиегінде шеңбері бар дөңес нысанды дөңгелекті білдіреді, ортасында зәкірдің бейнесі орналасқан. Түймелердің диаметрі: үлкендері - 22 мм және кішкентайлары - 14 мм.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрдің міндетін атқарушының
2005 жылғы 28 маусымдағы
N 223-І бұйрығымен бекітілген
Нысанды киім киіп жүру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Нысанды киім киіп жүру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негізінде әзірленді.
2. Ереже ішкі су көлігі қызметкерлерінің нысанды киім киіп жүру тәртібін анықтайды.
3. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ішкі су көлігінің ұйымы - қызметінің негізгі түрі ішкі су көлігімен байланысты заңды тұлға;
2) кеме капитаны - Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзетін кеме капитаны;
3) жүзетін құрам - құрамына кеме капитаны, кеменің командалық құрамының басқа да тұлғалары мен кеме командасы кіретін кеме экипажы;
4) нысанды киім - белгіленген үлгідегі ішкі су көлігі қызметкерлерінің қызметтік бірыңғай формасы.
2. Нысанды киім киіп жүру
4. Нысанды киімді киіп жүруге құқығы бар ішкі су көлігінің қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесіне сәйкес ішкі су көлігі қызметкерлерінің нысанды киім киіп жүруі көзделген.
5. Киім нысанының барлық заттары белгіленген үлгілер мен сипаттамаларға жауап беруі тиіс.
6. Нысанды киім салтанатты-шығу және күнделікті киюге белгіленеді, ол ерлерге және әйелдерге арналған болып бөлінеді. Жыл мезгіліне байланысты ішкі су көлігі ұйымының басшысы мен кеме капитандары нысанды киім киіп жүрудің түрлі жиынтығын белгілейді.
Күнделікті нысанды киім қызметтік міндеттерді орындау кезінде киіледі.
Күнделікті нысанды киімді кию, егер жүзетін құрам үшін арнайы өндірістік киім белгіленбесе, олар қызметтік міндеттерін орындау кезінде ғана міндетті.
Салтанатты-шығу формасы ішкі су көлігі ұйымы басшысының, кеме капитанының қарауы бойынша, сондай-ақ салтанатты жиналыстарда, ресми қабылдауларда және мерекелік күндері киіледі. Осымен бірге, салтанатты-шығу нысанды киімді қызметтен бос уақытта киіп жүруге рұқсат етіледі.

7. Переход с зимнего на летний и с летнего на зимний комплекты форменной одежды осуществляется в соответствии с приказом руководителя организации внутреннего водного транспорта.
8. Все предметы форменной одежды должны быть вычищены и выглажены. Клапаны карманов пальто, пиджака, верхней сорочки должны быть выпущены наружу.
9. Знаки почетных званий и знаки об окончании высшего или среднего учебного заведения носятся на правой стороне груди.
10. Обувь должна быть в хорошем состоянии, всегда вычищена, ботинки и полуботинки аккуратно зашнурованы. Цвет обуви и носков должен соответствовать цвету форменной одежды.
11. Берет носится на расстоянии трех пальцев выше бровей с наклоном в правую сторону.
12. Ношение шапки-ушанки с опушенными наушниками разрешается при температуре воздуха минус 10 С и ниже.
13. Обеспечение форменной одеждой производится за счет организации морского транспорта.
14. При увольнении работника или переводе на другую работу, где ношение форменной одежды не предусмотрено, работник сдает организации форменную одежду, срок ношения которой на момент увольнения не истек или возмещает разницу по остаточной стоимости по приказу руководителя организации внутреннего водного транспорта.
15. Форменная одежда и знаки различия, выдаваемые работникам морского транспорта, считается собственностью организации внутреннего водного транспорта и подлежит возврату при увольнении.
16. Ответственность за сохранность форменной одежды и ее внешний вид несут работники внутреннего водного транспорта.
17. В случае утери или порчи служебной униформы по вине работника работник приобретает за свой счет комплект форменной одежды или отдельные предметы и использует ее до истечения срока ношения полученной форменной одежды.
В случае утери или порчи форменной одежды при исполнении служебных обязанностей работник получает взамен новую форменную одежду, а испорченная или утерянная подлежит списанию в установленном порядке.
Утверждены
приказом И.о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 25 июня 2005 г. N 223-I
Нормы обеспечения форменной одеждой
N
п/п
Наименование
предметов
Единица
измерения
Коли-
чество
Сроки
носки
1
2
3
4
5
1. Мужская
форменная
одежда
Костюм парадно-выход-
ной для старшего, среднего руководящего и рядового составов
китель
штук
1
3 года
брюки
штук
1
3 года
сорочка
штук
1
2 года
галстук
штук
1
2 года
головной убор
штук
1
2 года
Костюм повседневный работников организаций
внутреннего водного транспорта и плавсос-
тава
китель
штук
1
3 года
брюки
штук
1
3 года
сорочка
штук
1
2 года
галстук
штук
1
2 года
головной убор
штук
1
2 года
Куртка повседневная
штук
1
3 года
Плащ-пальто
штук
1
3 года
Пальто зимнее
штук
1
3 года
Куртка-штормовка
штук
1
3 года
2. Женская
форменная
одежда
Костюм парадно-выход-
ной для старшего, среднего руководящего и рядового составов
китель
штук
1
3 года
юбка
штук
1
3 года
блузка с длинным
рукавом
штук
1
2 года
берет
штук
1
2 года
галстук типа "бабочка"
штук
1
2 года
Костюм повседневный
для руководящего
состава и работников
китель
штук
3 года
юбка
штук
1
2 года
блузка
штук
1
2 года
галстук
штук
1
2 года
головной убор
штук
1
2 года
Плащ
штук
1
3 года
Пальто зимнее
штук
1
3 года
Куртка зимняя
штук
1
3 года
Утвержден
приказом И.о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 25 июня 2005 г. N 223-I
Перечень должностей (профессий)
работников внутреннего водного транспорта,
имеющих право ношения форменной одежды
1. Работники организаций
внутреннего водного транспорта
1. Старший руководящий состав:

7. Қысқыдан жазғы және жазғыдан қысқы нысанды киім жиынтығына ауысу ішкі су көлігі ұйымы басшысының бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Нысанды киімнің барлық заттары тазаланған және үтіктелген болуға тиіс. Пальто, пиджак, сыртқы жейде қалталарының клапандары сыртқа шығарылуға тиіс.
9. Құрметті атақ белгілері және жоғарғы немесе орта оқу орнын бітіргендігі туралы белгілер кеуденің оң жағына тағылады.
10. Аяқ киім жақсы жағдайда болуға, үнемі тазаланып, бәтеңке мен қысқа бәтеңке ұқыпты байлануға тиіс. Аяқ киім мен шұлықтың түсі нысанды киім түсіне сәйкес келуге тиіс.
11. Берет қастан үш саусақ жоғары қашықтықта оң жағына қарай түсіріле киіледі.
12. Құлақшынның екі жағын түсіруге ауаның температурасы минус 10 С о және одан төмен болған кезде рұқсат етіледі.
13. Нысанды киіммен қамтамасыз ету теңіз көлігі ұйымының есебінен жүргізіледі.
14. Қызметкер жұмыстан босаған немесе нысанды киім киіп жүру көзделмеген жұмысқа ауысқан кезде, қызметкер жұмыстан босаған кезінде киіп жүру мерзімі өтпеген нысанды киімді ұйымға тапсырады немесе ішкі су көлігі ұйымы басшысының бұйрығы бойынша қалған құны бойынша айырмасын өтейді.
15. Теңіз көлігінің қызметкерлеріне берілетін нысанды киім мен айырым белгілері ішкі су көлігі ұйымының меншігі болып есептеледі және жұмыстан босатылған кезде қайтарылуға жатады.
16. Нысанды киімнің сақталуы мен оның сыртқы түріне ішкі су көлігінің қызметкерлері жауапты болады.
17. Қызметкердің кінәсінен қызметтік бірыңғай нысанды киім жоғалған немесе бүлінген жағдайда, қызметкер өз есебінен нысанды киімнің жиынтығын немесе жекелеген заттарын сатып алады және оны алынған нысанды киімді киіп жүру мерзімі өткенге дейін пайдаланады.
Нысанды киім қызметтік міндеттерін орындау кезінде жоғалған немесе бүлінген жағдайда, қызметкер оның орнына жаңа нысанды киім алады, ал бүлінгені немесе жоғалғаны белгіленген тәртіппен есептен шығарылуға жатады.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрдің міндетін атқарушының
2005 жылғы 28 маусымдағы
N 223-І бұйрығымен бекітілген
Нысанды киіммен қамтамасыз ету нормалары
Р/с
N
Заттар атауы
Өлшем
бірлігі
Саны
Киіп жүру
мерзімі
1
2
3
4
5
1.
Ерлердің нысанды киімі
Аға, орта басқарушы және
қатардағы құрамға арналған
салтанатты-шығу костюмі
китель
дана
1
3 жыл
шалбар
дана
1
3 жыл
жейде
дана
1
2 жыл
галстук
дана
1
2 жыл
бас киім
дана
1
2 жыл
Ішкі су көлігі ұйымдары
қызметкерлерінің және жүзу
құрамының күнделікті кocтюмі
китель
дана
1
3 жыл
шалбар
дана
1
3 жыл
жейде
дана
1
2 жыл
галстук
дана
1
2 жыл
бас киім
дана
1
2 жыл
Күнделікті күртеше
дана
1
3 жыл
Плащ-пальто
дана
1
3 жыл
Қысқы пальто
дана
1
3 жыл
Дауылда киетін күртеше
дана
1
3 жыл
2.
Әйелдердің нысанды киімі
Аға, орта басқарушы және
қатардағы құрамға арналған
салтанатты-шығу костюмі
китель
дана
1
3 жыл
юбка
дана
1
3 жыл
ұзын жеңді жейде
дана
1
2 жыл
берет
дана
1
2 жыл
"бабочка" үлгісіндегі галстук
дана
1
2 жыл
Басқарушы құрамның және
қызметкерлердің күнделікті
кocтюмі китель
юбка
дана
1
3 жыл
жейде
дана
1
2 жыл
галстук
дана
1
2 жыл
бас киім
дана
1
2 жыл
Плащ
дана
1
3 жыл
Қысқы пальто
дана
1
3 жыл
Қысқы күртеше
дана
1
3 жыл
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрдің міндетін атқарушының
2005 жылғы 28 маусымдағы
N 223-І бұйрығымен бекітілген
Нысанды киімді киіп жүруге құқығы бар ішкі
су көлігінің қызметкерлері лауазымдарының
(кәсіптерінің) тізбесі 1. Ішкі су көлігі ұйымдарының қызметкерлері
1. Аға басшы құрам

1) Руководители организаций внутреннего водного транспорта - 12 категория;
2) Заместители руководителей организаций внутреннего водного транспорта - 11 категория;
3) Руководители структурных подразделений организаций внутреннего водного транспорта, имеющие непосредственное отношение к эксплуатации флота, обеспечению безопасности судоходства - 10 категория;
4) Заместители структурных подразделений организаций внутреннего водного транспорта, имеющие непосредственное отношение к эксплуатации флота, обеспечению безопасности судоходства - 9 категория;
5) Главные, основные, ведущие специалисты, начальники отделов и их заместители аппаратов управления структурных подразделений организаций внутреннего водного транспорта, имеющие непосредственное отношение к эксплуатации флота, обеспечению безопасности судоходства - 8 категория;
6) Главные, основные, ведущие специалисты, начальники отделов и их заместители аппаратов управления структурных подразделений организаций внутреннего водного транспорта, имеющие непосредственное отношение к эксплуатации флота, обеспечению безопасности судоходства - 7 категория.
2. Плавсостав
2. Старший руководящий состав:
1) Капитан;
2) Старший помощник капитана;
3) Старший механик;
4) Командир;
5) Механик;
6) 1-ый помощник командира;
7) Старший начальник вахты шлюза;
8) Начальник вахты шлюза.
3. Средний руководящий состав:
1) 2-ой помощник капитана;
2) 2-ой механик;
3) помощник механика;
4) помощник капитана;
5) 2-ой помощник командира;
6) Электромеханик;
7) Радиоспециалист;
8) 3-ий помощник капитана;
9) 3-ий механик;
10) Старший электрик;
11) Помощник капитана по хозчасти;
12) 4-ий механик;
13) Боцман;
14) Шкипер;
15) Штурман;
16) Инженерно-технический персонал русловой партии.
4. Рядовой состав:
1) Старший повар;
2) Кладовщик машинного отделения;
3) Электрик;
4) Матрос 1 класса;
5) Моторист 1 класса;
6) Моторист 2 класса;
7) Буфетчик;
8) 2-ой повар;
9) Матрос 2 класса;
10) Радиооператор;
11) Моторист-рулевой;
12) Лебедчик-моторист;
13) Моторист-матрос;
14) Старший судопропускник;
15) Судопропускник.
См. бумажный вариант
Пальто зимнее для высшего, старшего и среднего
начальствующего состава
См. бумажный вариант
Костюм парадный летний для высшего и старшего
начальствующего состава
См. бумажный вариант
Костюм повседневный для высшего, старшего и среднего
начальствующего состава
См. бумажный вариант
Костюм повседневный для младшего начальствующего и
рядового состава
См. бумажный вариант
Плащ для начальствующего состава
Куртка женская для младшего начальствующего и
рядового состава
См. бумажный вариант
Шеврон
Эмблема Морского
и речного региона
См. бумажный вариант
Знаки различия
См. бумажный вариант
Головные уборы

1) Ішкі су көлігі ұйымдарының басшылары - 12-санат;
2) Ішкі су көлігі ұйымдары басшыларының орынбасарлары - 11-санат;
3) Флотты пайдалануға, кеме қатынасының қаупсіздігін қамтамасыз етуге тікелей қатысы бар ішкі су көлігі ұйымдары құрылымдық бөлімшелерінің басшылары - 10-санат;
4) Флотты пайдалануға, кеме қатынасының қаупсіздігін қамтамасыз етуге тікелей қатысы бар ішкі су көлігі ұйымдарының құрылымдық бөлімшелері басшыларының орынбасарлары - 9-санат;
5) Флотты пайдалануға, кеме қатынасының қаупсіздігін қамтамасыз етуге тікелей қатысы бар ішкі су көлігі ұйымдарының құрылымдық бөлімшелері бөлімдерінің, басқару аппараттарының бас, негізгі, жетекші мамандары, бастықтары мен олардың орынбасарлары - 8-санат;
6) Флотты пайдалануға, кеме қатынасының қаупсіздігін қамтамасыз етуге тікелей қатысы бар ішкі су көлігі ұйымдарының құрылымдық бөлімшелері бөлімдерінің, басқару аппараттарының бас, негізгі, жетекші мамандары, бастықтары мен олардың орынбасарлары - 7-санат.
2. Жүзетін құрам
2. Аға басшылық құрам:
1) Капитан;
2) Капитанның аға көмекшісі;
3) Аға механик;
4) Командир;
5) Механик;
6) Командирдің 1-ші көмекшісі;
7) Шлюз вахтасының аға бастығы;
8) Шлюз вахтасының бастығы.
3. Орташа басшылық құрам:
1) Капитанның 2-ші көмекшісі;
2) 2-ші механик;
3) Механик көмекшісі;
4) Капитан көмекшісі;
5) Командирдің 2-ші көмекшісі;
6) Электр механигі;
7) Радио маманы;
8) Капитанның 3-ші көмекшісі;
9) 3-ші механик;
10) Аға электрик;
11) Шаруашылық жөнінде капитанның көмекшісі;
12) 4-ші механик;
13) Боцман;
14) Шкипер;
15) Штурман;
16) Сағалық партияның инженерлік-техникалық персоналы.
4. Қатардағы құрам:
1) Аға аспазшы;
2) Машина бөлімінің қоймашысы;
3) Электрик;
4) 1-класты матрос;
5) 1-класты моторшы;
6) 2-класты моторшы;
7) Буфетші;
8) 2-ші аспазшы;
9) 2-класты матрос;
10) Радио операторы;
11) Моторшы-рульдеуші;
12) Шығыршы-моторшы;
13) Моторшы-матрос;
14) Аға кеме өткізуші;
15) Кеме өткізуші.