Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 29 сентября 2005 года N 284-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 21 октября 2005 года N 3908. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 26 июля 2013 года № 227-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 26.07.2013 № 227-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7-1) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
2. Субъектам естественных монополий, оказывающим услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам:
1) разработать и в срок до 1 декабря 2006 года представить на согласование в уполномоченный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий Методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам;
2) в срок до 1 сентября 2007 года представить в уполномоченный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий отчетность по видам услуг за первое полугодие 2007 года.
3. Департаменту по регулированию и контролю в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.):
1) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) обеспечить в установленном порядке согласование представленных Методик ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.

Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық таратушы құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 29 қыркүйектегі N 284-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 21 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3908. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 227-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 26.07.2013 № 227-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 7-1) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық таратушы құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық таратушы құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін табиғи монополиялар субъектілері:
1) табиғи монополиялар салаларында қызметтерді бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісуге Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық таратушы құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесін 2006 жылғы 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде әзірлесін және ұсынсын;
2) 2007 жылғы 1 қыркүйекке дейінгі мерзімде 2007 жылдың бірінші жарты жылдығы үшін қызметтердің түрлері бойынша есептілікті табиғи монополиялар салаларында қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органға ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Труба құбырлары және су кәріздері жүйелері саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (А.Г.Асқарова):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) ұсынылған Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық таратушы құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесін белгіленген тәртіппен келісуді қамтамасыз етсін.

4. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и субъектов естественных монополий, оказывающих услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Нефедова А.П.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласовано:
Министр энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
30 сентября 2005 год
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных
монополий
от 29 сентября 2005 года N 284-ОД
Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами естественной монополии,
оказывающими услуги по транспортировке нефти и (или)
нефтепродуктов по магистральным трубопроводам
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2005 года N 455 "О Концепции развития тарифной политики в сферах естественных монополий" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Правила определяют основные принципы ведения и порядок осуществления раздельного учета субъектами естественных монополий, оказывающими услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам (далее - субъекты или нефтетранспортные организации), в целях обеспечения прозрачности учета доходов, затрат и задействованных активов по регулируемым и нерегулируемым видам услуг, разработки тарифных смет и расчета тарифов на регулируемые услуги субъекта естественной монополии.

4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Е.О.Есіркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оның белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық таратушы құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.П.Нефедовқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі
2005 жылғы 30 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2005 жылғы 29 қыркүйектегі
N 284-НҚ бұйрығымен бекітілген
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық
таратушы құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтер
көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді
бөлектеп есепке алу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық таратушы құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Табиғи монополиялар салаларында тарифтік саясатты дамыту тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 13 мамырдағы N 455 қаулысына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық кесімдеріне сәйкес әзірленді.
2. Ереже қызметтердің реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін түрлері бойынша табыстар, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер есебінің, табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік сметаларды әзірлеудің және тарифтерді есептеудің ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық таратушы құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі - субъектілер немесе мұнай тасымалдаушы ұйымдар) бөлектеп есепке алуды жүргізу мен жүзеге асыру тәртібінің негізгі қағидаттарын айқындайды.

3. Раздельный учет представляет собой систему сбора и обобщения информации о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам, а также периодическое составление и представление нефтетранспортными организациями уполномоченному органу на основании такой информации отчетов о доходах, расходах и задействованных активах по каждому виду регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам.
4. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения при возможности прямого отнесения доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие услуги на основе данных первичных документов;
2) распределение доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие услуги на основе причинно-следственной связи доходов, затрат и задействованных активов с теми услугами, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды регулируемых и нерегулируемых услуг;
4) баланс между пользой от представленной информации и затратами на ее получение;
5) баланс между качественными характеристиками для выполнения основного предназначения отчетности.
5. Ведение нефтетранспортными организациями раздельного учета должно обеспечивать распределение доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам в соответствии с положениями настоящих Правил.
6. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) база распределения - показатель, отражающий зависимость между затратами, задействованными активами, группами основных средств и услугами;
2) внешние услуги - услуги нефтетранспортных организаций, в том числе нерегулируемые, предоставляемые внешним пользователям услуг;
3) внутренние услуги - услуги, производимые одними направлениями деятельности нефтетранспортной организации и потребляемые с целью оказания в дальнейшем внешней услуги другими направлениями деятельности этой же организации;
4) нефтетранспортная организация - организация, имеющая в собственности или на иных законных основаниях, магистральные нефтепроводы, сооружения на них, оказывающая услуги по транспортировке нефти по этим нефтепроводам на основании имеющейся лицензии на данный вид деятельности;
5) задействованные активы - активы нефтетранспортной организации, используемые для предоставления определенной услуги, включающие основные средства и нематериальные активы;

3. Бөлектеп есепке алу реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша жеке табыстар, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер туралы ақпарат жинау мен қорыту жүйесін, сондай-ақ мұнай тасымалдаушы ұйымдардың осындай ақпараттың негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша табыстар, шығыстар мен қолданысқа енгізілген активтер туралы есептерді кезеңмен жасауын және оларды уәкілетті органға ұсынуын білдіреді.
4. Бөлектеп есепке алудың негізгі қағидаттары:
1) табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде тиісті қызметтерге тікелей жатқызуға мүмкіндік болған кезде тікелей жатқызу басымдығы;
2) олар байланысқан сол бір қызметтермен табыстардың, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің себеп-салдар байланыстарының негізінде тиісті қызметтерге табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу;
3) табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтердің реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін тиісті түрлеріне жатқызу және бөлу кезіндегі ашықтық;
4) ұсынылған ақпараттың пайдасы мен оны алуға жұмсалған шығындар арасындағы теңгерім;
5) есептіліктің негізгі мақсатын орындауға арналған сапалық сипаттамалар арасындағы теңгерім.
5. Мұнай тасымалдаушы ұйымдардың бөлектеп есепке алуды жүргізу реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді осы Ереженің ережелеріне сәйкес бөлуін қамтамасыз етуге тиіс.
6. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бөлу базасы - шығындар, қолданысқа енгізілген активтер, негізгі құралдар топтары мен қызметтер арасындағы тәуелділікті көрсететін көрсеткіш;
2) сыртқы қызметтер - сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын мұнай тасымалдаушы ұйымдардың қызметтері, оның ішінде реттелмейтін қызметтер;
3) ішкі қызметтер - мұнай тасымалдаушы ұйым қызметінің бір бағыттарымен өндірілетін және осы ұйым қызметінің басқа бағыттарымен одан әрі сыртқы қызметтер көрсету мақсатында тұтынатын қызметтер;
4) мұнай тасымалдаушы ұйым - меншігінде немесе өзге де заңды негіздерде магистральдық мұнай құбырларына, олардағы құрылыстарға ие, осы мұнай құбырлары арқылы мұнай тасымалдау жөнінде қызметтің осы түріне қолында бар лицензия негізінде қызметтер көрсетуші ұйым;
5) қолданысқа енгізілген активтер - негізгі құралдарды және материалдық емес активтерді қамтитын белгілі бір қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын мұнай тасымалдаушы ұйымның активтері;

6) косвенные затраты на услуги - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но могут быть распределены на услуги на основе определенной базы распределения;
7) косвенные затраты на элементы направлений деятельности - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами направлений деятельности, и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге либо элементу направлений деятельности, но могут быть распределены на элементы направлений деятельности на основе определенной базы распределения;
8) косвенно задействованные активы при оказании услуг - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но могут быть распределены на услуги на основе определенной базы распределения;
9) косвенно задействованные активы на элементы направлений деятельности - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами направлений деятельности, и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге или элементу направлений деятельности, но могут быть распределены на элементы направлений деятельности на основе определенной базы распределения;
10) направления деятельности - совокупность определенных процессов производства услуг, которые участвуют в оказании услуг как самостоятельно, так и во взаимодействии друг с другом;
11) нерегулируемые виды услуг - виды услуг нефтетранспортной организации, которые не регулируются в соответствии с законодательством о естественных монополиях;
12) обслуживающие процессы - процессы производства услуг, результатом которых является обслуживание производственных процессов и процессов менеджмента;
13) общие затраты - затраты, которые связаны с предоставлением всех услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе базы распределения, определяемой в порядке, устанавливаемом настоящими Правилами;
14) общие задействованные активы - задействованные активы, которые связаны с предоставлением всех услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе базы распределения, определяемой в порядке, устанавливаемом настоящими Правилами;

6) қызметтерге жанама шығындар - бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бір мезгілде себеп-салдар байланыстары бар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызыла алмайтын шығындар, бірақ бөлудің белгілі бір базасының негізінде қызметтерге бөлінуі мүмкін;
7) қызмет бағыттарының элементтеріне жанама шығындар - қызмет бағыттарының бірнеше элементтерімен бір мезгілде себеп-салдар байланыстары бар, сондықтан да белгілі бір қызметке не қызмет бағыттарының элементіне тікелей және бір мәнді жатқызыла алмайтын шығындар, бірақ бөлудің белгілі бір базасының негізінде қызмет бағыттарының элементтеріне бөлінуі мүмкін;
8) қызметтер көрсету кезіндегі жанама қолданысқа енгізілген активтер - бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бір мезгілде себеп-салдар байланыстары бар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызыла алмайтын қолданысқа енгізілген активтер, бірақ қызметтерге бөлудің белгілі бір базасының негізінде бөлінуі мүмкін;
9) қызмет бағыттарының элементтеріне жанама қолданысқа енгізілген активтер - қызмет бағыттарының бірнеше элементтерімен бір мезгілде себеп-салдар байланыстары бар, сондықтан да белгілі бір қызметке немесе қызмет бағыттарының элементіне тікелей және бір мәнді жатқызыла алмайтын қолданысқа енгізілген активтер, бірақ қызмет бағыттарының элементтеріне бөлудің белгілі бір базасының негізінде бөлінуі мүмкін;
10) қызмет бағыттары - қызметтер көрсетуге дербес те, бір-бірімен өзара іс-қимылмен де қатысатын қызметтер өндірудің белгілі бір процестерінің жиынтығы;
11) қызметтердің реттеліп көрсетілмейтін түрлері - мұнай тасымалдаушы ұйымның табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес реттелмейтін қызметтерінің түрлері;
12) қызмет көрсететін процестер - нәтижесі өндірістік процестерге және менеджмент процестеріне қызмет көрсету болып табылатын қызметтер өндіру процестері;
13) жалпы шығындар - барлық қызметтерді ұсынумен байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да белгілі себеп-салдар байланысы жоқ шығындар, сондықтан осы Ережеде белгіленген тәртіппен айқындалатын бөлу базасының негізінде бөлінеді;
14) жалпы қолданысқа енгізілген активтер - қызметтердің барлық түрлерін ұсынумен байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір себеп-салдар байланысы жоқ қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан осы Ережеде белгіленген тәртіппен айқындалатын бөлу базасының негізінде бөлінеді;

15) процессы производства услуг - последовательность определенных действий в деятельности нефтетранспортной организации с использованием его ресурсов с конечной целью оказания услуг. Различают следующие группы процессов производства услуг: производственные процессы, обслуживающие процессы и процессы менеджмента;
16) производственные процессы - процессы, непосредственно направленные на производство и оказание услуг;
17) процессы менеджмента - процессы производства услуг, включающие анализ деятельности предприятия, координацию действий, направленных на повышение эффективности деятельности всего предприятия;
18) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямую связь с определенной услугой, и поэтому могут быть прямо отнесены к определенной услуге;
19) прямые затраты на элементы направлений деятельности - затраты, которые имеют прямую связь с определенным элементом направлений деятельности, и поэтому могут быть прямо отнесены к определенному элементу направлений деятельности;
20) прямо задействованные активы при оказании услуг - задействованные активы, которые имеют прямую связь с определенной услугой, и поэтому могут быть прямо отнесены к определенной услуге;
21) прямо задействованные активы на элементы направлений деятельности - задействованные активы, которые имеют прямую связь с определенным элементом направлений деятельности, и поэтому могут быть прямо отнесены к определенному элементу направлений деятельности;
22) регулируемые виды услуг - виды услуг нефтетранспортной организации, регулируемые уполномоченным органом в соответствии с законодательством о естественных монополиях;
23) ресурсы экономические - совокупность источников, средств, используемых в производственно-хозяйственной деятельности, подразделяемых на природные (сырьевые, геофизические), трудовые (человеческий капитал), капитальные (физический капитал - основные средства), оборотные средства (материалы), информационные ресурсы, финансовые (денежный капитал) ресурсы;
24) совместные затраты - затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе базы распределения, определяемой в порядке, устанавливаемом настоящими Правилами;
25) совместно задействованные активы - задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе базы распределения, определяемой в порядке, устанавливаемом настоящими Правилами;

15) қызметтер өндіру процестері - мұнай тасымалдаушы ұйымның қызметінде оның ресурстарын пайдалана отырып, қызметтер көрсету түпкі мақсатымен белгілі бір іс-әрекеттердің бірізділігі.
Қызметтер өндіру процестері мынадай топтарға бөлінеді: өндірістік процестер, қызмет көрсететін процестер, менеджмент процестері;
16) өндірістік процестер - қызметтерді өндіруге және көрсетуге тікелей бағытталған процестер;
17) менеджмент процестері - кәсіпорынның қызметін талдауды, бүкіл кәсіпорын қызметінің тиімділігін көтеруге бағытталған іс-әрекеттерді үйлестіруді қамтитын қызметтерді өндіру процестері;
18) қызметтерге арналған тікелей шығындар - белгілі бір қызметпен тікелей байланысы бар шығындар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей жатқызылуы мүмкін;
19) қызмет бағыттарының элементтеріне арналған тікелей шығындар - қызмет бағыттарының белгілі бір элементімен тікелей байланысы бар шығындар, сондықтан да қызмет бағыттарының белгілі бір элементіне тікелей жатқызылуы мүмкін;
20) қызметтер көрсету кезіндегі тікелей қолданысқа енгізілген активтер - белгілі бір қызметпен тікелей байланысы бар қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей жатқызылуы мүмкін;
21) қызмет бағыттарының элементтеріне тікелей қолданысқа енгізілген активтер - қызмет бағыттарының белгілі бір элементімен тікелей байланысы бар қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан да қызмет бағыттарының белгілі бір элементіне тікелей жатқызылуы мүмкін;
22) қызметтердің реттеліп көрсетілетін түрлері - табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес уәкілетті орган реттейтін мұнай тасымалдаушы ұйымы қызметтерінің түрлері;
23) экономикалық ресурстар - өндірістік-шаруашылық қызметте пайдаланылатын, табиғи (шикізаттық, геофизикалық), еңбек (адамдық капитал), капиталдық (физикалық капитал - негізгі құралдар) айналым құралдары (материалдар), ақпараттық ресурстар, қаржы ресурстары (ақша капиталы) болып бөлінетін көздердің, құралдардың жиынтығы;
24) бірлескен шығындар - бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдар байланысы жоқ шығындар, сондықтан да осы Ережеде белгіленген тәртіппен айқындалатын бөлу базасының негізінде бөлінеді;
25) бірлескен қолданысқа енгізілген активтер - бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдар байланысы жоқ қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан осы Ережеде белгіленген тәртіппен айқындалатын бөлу базасының негізінде бөлінеді;

26) трансфертные платежи - стоимостное выражение объема оказанных внутренних услуг;
27) трансфертные таксы - стоимостное выражение затрат на единицу оказанных внутренних услуг;
28) условные доходы - стоимость оказанных внутренних услуг, определяемая путем умножения объема внутренних услуг на трансфертную таксу;
29) экономически обоснованные затраты - затраты нефтетранспортной организации, связанные с обеспечением операционной (обычной) деятельности нефтетранспортной организации, возмещения по задействованному капиталу, вложенному в задействованные активы и амортизационным отчислениям на воспроизводство задействованных активов;
30) элементы направления деятельности - группы основных средств, используемые при оказании услуг, в том числе регулируемых, объединенные для оценки и распределения их стоимости и связанных с ними затрат на направления деятельности с последующим распределением на виды регулируемых услуг и в целом на нерегулируемые услуги.
7. Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных законодательством Республики Казахстан.
2. Направления деятельности, по которым
ведется раздельный учет
8. Для распределения косвенных затрат и косвенно задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом на нерегулируемые услуги доходы, затраты и задействованные активы нефтетранспортных организаций группируются по направлениям деятельности.
9. Выделяются следующие виды направлений деятельности (Приложение 1 к настоящим Правилам):
1) транспортировка нефти;
2) прочая деятельность.
Выделенные виды направлений деятельности являются минимальными и могут быть расширены в случае необходимости.
3. Структура доходов, затрат и задействованных активов
по направлениям деятельности
10. Направление деятельности "Транспортировка нефти" связано с процессами оказания услуг по транспортировке нефти. Направление деятельности "Транспортировка нефти" оказывает внутренние и внешние услуги.
К внутренним услугам могут относиться услуги по водоснабжению, электроэнергоснабжению, передаче и распределению электрической энергии, теплоэнергоснабжению и др., оказываемые для направления деятельности "Прочая деятельность".
К внешним услугам относятся услуги:
1) услуги по перекачке нефти, включающие:
общие услуги по перекачке нефти;
специальные услуги по перекачке вязкой нефти;
2) услуги по приему-сдаче нефти;
3) услуги по хранению нефти, не связанному с транспортировкой нефти;
4) услуги по смешению в целях повышения коммерческого качества нефти.
Доходы направления деятельности "Транспортировка нефти" включают условные доходы в виде трансфертных платежей за внутренние услуги и доходы от оказания внешних услуг. Доходы от оказания внешних услуг определяются по данным первичных документов. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются исходя из объемов оказанных внутренних услуг и трансфертных такс по данным услугам.
Затраты направления деятельности "Транспортировка нефти" включают затраты, связанные с эксплуатацией, содержанием и обслуживанием элементов направления деятельности "Транспортировка нефти" и трансфертных платежей за внутренние услуги, полученные от других направлений деятельности.
В состав задействованных активов направления деятельности "Транспортировка нефти" включаются магистральные нефтепроводы, станции катодной защиты, электростанции, котельные, линии электропередач и другие активы, задействованные в направлении деятельности "Транспортировка нефти".

26) трансферттік төлемдер - көрсетілген ішкі қызметтер көлемнің құндық көрінісі;
27) трансферттік таксалар - көрсетілген ішкі қызметтердің бірлігіне шығындардың құндық көрінісі;
28) шартты табыстар - ішкі қызметтер көлемін трансферттік таксаға көбейту жолымен анықталатын көрсетілген ішкі қызметтер құны;
29) экономикалық негізделген шығындар - мұнай тасымалдаушы ұйымның операциялық (қалыпты) қызметін, қолданысқа енгізілген активтерге салынған қолданысқа енгізілген капитал және қолданысқа енгізілген активтерді ұдайы өндіруге амортизациялық аударымдар бойынша өтеуді қамтамасыз етумен байланысты мұнай тасымалдаушы ұйымның шығындары;
30) қызмет бағытының элементтері - қызметтер, оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын, кейіннен реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлеріне және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтерге бөле отырып, олардың құнын және олармен байланысты шығындарды бағалау және бөлу үшін біріктірілген негізгі құралдар тобы.
7. Осы Ережеде пайдаланылатын өзге ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған мәндерде қолданылады.
2. Бөлектеп есепке алу жүргізілетін қызмет бағыттары
8. Жанама шығындарды және жанама қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтерге бөлу үшін тасымалдаушы ұйымдардың табыстары, шығындары мен қолданысқа енгізілген активтері қызмет бағыттары бойынша топтастырылады.
9. Қызмет бағыттарының мынадай түрлеріне бөлінеді (осы Ережеге  1-қосымша ):
1) мұнай тасымалдау;
2) өзге қызмет.
Қызмет бағыттарының бөлінген түрлері ең азы болып табылады және қажет болған жағдайда кеңейтілуі мүмкін.
3. Қызмет бағыттары бойынша табыстардың, шығындар
мен қолданысқа енгізілген активтердің құрылымы
10. "Мұнай тасымалдау" қызметі бағыты мұнай тасымалдау жөніндегі қызметтер көрсету процестеріне байланысты. "Мұнай тасымалдау" қызметінің бағыты ішкі және сыртқы қызметтерді көрсетеді.
Ішкі қызметтерге "Өзге қызмет" қызметі бағыты үшін көрсетілетін сумен жабдықтау, электр энергиясымен жабдықтау, электр энергиясын беру және тарату, жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі және басқа да қызметтер жатқызылуы мүмкін.
Сыртқы қызметтерге мына қызметтер жатады:
1) мыналарды қамтитын мұнай айдау жөніндегі қызметтер:
мұнай айдау жөніндегі жалпы қызметтер;
тұтқыр мұнайды айдау жөніндегі арнайы қызметтер;
2) мұнайды қабылдау-тапсыру жөніндегі қызметтер;
3) мұнайды тасымалдауға байланысы жоқ мұнай сақтау жөніндегі қызметтер;
4) мұнайдың коммерциялық сапасын көтеру мақсатында араластыру жөніндегі қызметтер.
"Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының табыстары ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер түріндегі шартты табыстарды және сыртқы қызметтер көрсетуден алынған табыстарды қамтиды. Сыртқы қызметтер көрсетуден алынған табыстар бастапқы құжаттар деректері бойынша анықталады. Ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер көрсетілген ішкі қызметтердің көлемдеріне және осы қызметтер бойынша трансферттік таксаларға сүйене отырып анықталады.
"Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының шығындары "Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының элементтерін пайдалануға, оларды ұстауға және оларға қызмет көрсетуге байланысты шығындарды және қызметтің басқа бағыттарынан алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қамтиды.
"Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтер құрамына магистральдық мұнай құбырлары, катод қорғау станциялары, электр станциялары, қазандықтар, электр беру желілері және "Мұнай тасымалдау" қызметі бағытында қолданысқа енгізілген басқа да активтер кіреді.

11. Направление деятельности "Прочая деятельность" связано с процессами оказания услуг, обеспечивающими оказание и реализацию прочих услуг внешним потребителям. Направление деятельности "Прочая деятельность" оказывает внутренние и внешние услуги.
К внутренним услугам могут относиться услуги по водоснабжению, оказываемые для направления деятельности "Транспортировка нефти" с целью обеспечения технологических процессов указанного направления деятельности.
К внешним услугам, предоставляемым направлением деятельности "Прочая деятельность" внешним прочим пользователям относятся:
1) производство тепловой энергии отопительными котельными;
2) передача и (или) распределение электрической и (или) тепловой энергии;
3) услуги водохозяйственной системы;
4) другие виды услуг, предоставляемые нефтетранспортными организациями внешним потребителям.
Доходы направления деятельности "Прочая деятельность" состоят из условных доходов от трансфертных платежей за внутренние услуги и доходов от оказания внешних услуг. Доходы от оказания внешних услуг определяются по данным первичных документов. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются, исходя из объемов оказанных внутренних услуг и трансфертных такс, по которым эти услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Прочая деятельность" состоят из затрат, связанных с эксплуатацией, содержанием и обслуживанием элементов направления деятельности "Прочая деятельность" и трансфертных платежей за внутренние услуги, полученные от других направлений деятельности.
В состав задействованных активов направления деятельности "Прочая деятельность" включаются активы, связанные с оказанием и реализацией услуг внешним потребителям.
12. Ведение раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов производится в рамках каждого направления деятельности по каждому виду регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам.
13. При оказании услуг, не предусмотренных пунктами 10-11 настоящих Правил, их отнесение к внутренним и внешним услугам производится нефтетранспортными организациями самостоятельно на основе понятий, установленных подпунктами 2) и 3) пункта 6 настоящих Правил.
4. Структура доходов, затрат и задействованных
активов по видам регулируемых услуг
14. Разделение доходов по видам регулируемых услуг производится с учетом основных принципов раздельного учета. Доходы от оказания регулируемых услуг определяются исходя из сложившихся объемов соответствующих видов регулируемых услуг и установленных цен (тарифов) на эти услуги.

11. "Өзге қызмет" қызметінің бағыты сыртқы тұтынушыларға өзге де қызметтерді көрсетуді және өткізуді қамтамасыз ететін қызметтерді көрсету процестеріне байланысты. "Өзге қызмет" қызмет бағыты ішкі және сыртқы қызметтерді көрсетеді.
Ішкі қызметтерге көрсетілген қызмет бағытының технологиялық процестерін қамтамасыз ету мақсатында "Мұнай тасымалдау" қызметі бағыты үшін көрсетілетін сумен жабдықтау жөніндегі қызметтер жатқызылуы мүмкін.
Сыртқы өзге пайдаланушыларға "Өзге қызмет" қызметі бағытымен ұсынылатын сыртқы қызметтерге мыналар жатады:
1) жылу қазандықтарымен жылу энергиясын өндіру;
2) электр және (немесе) жылу энергиясын беру және (немесе) бөлу;
3) су шаруашылығы жүйесінің қызметтері;
4) сыртқы тұтынушыларға мұнай тасымалдаушы ұйымдар ұсынатын қызметтердің басқа да түрлері.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының табыстары ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден алынатын шартты табыстардан және сыртқы қызметтер көрсетуден алынатын табыстардан тұрады. Сыртқы қызметтер көрсетуден түсетін табыстар бастапқы құжаттардың деректері бойынша анықталады. Ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер көрсетілген ішкі қызметтер көлемдеріне және олар бойынша осы қызметтер көрсетілген трансферттік таксаларға сүйене отырып анықталады.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының шығындары "Өзге қызмет" қызметі бағытының элементтерін пайдалануға, ұстауға және оған қызмет көрсетуге байланысты шығындардан және қызметтің басқа да бағыттарынан алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден тұрады.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтерінің құрамына сыртқы тұтынушыларға қызмет көрсетуге және оны өткізуге байланысты активтер кіреді.
12. Табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттелмейтін қызметтер бойынша қызметтің әрбір бағытының шеңберінде жүргізіледі.
13. Осы Ереженің 10-11-тармақтарында көзделмеген қызметтерді көрсету кезінде оларды ішкі және сыртқы қызметтерге жатқызу осы Ереженің 6-тармағының 2) және 3) тармақшаларында белгіленген ұғымдар негізінде мұнай тасымалдаушы ұйымдар дербес жүргізеді.
4. Реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлері
бойынша табыстардың, шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтердің құрылымы
14. Реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша табыстарды бөлу бөлектеп есепке алудың негізгі қағидаттарын ескере отырып жүргізіледі. Реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсетуден алынатын табыстар реттеліп көрсетілетін қызметтердің тиісті түрлерінің жинақталған көлемдеріне және осы қызметтерге белгіленген бағаларға (тарифтерге) сүйене отырып анықталады.

15. Доходы от оказания услуг прямо относятся по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам на основе данных первичных документов.
16. Для целей раздельного учета затраты учитываются по каждому виду регулируемых услуг. В том случае, если при оказании внешней услуги была использована внутренняя услуга, то в составе затрат регулируемой услуги учитываются трансфертные платежи за внутреннюю услугу.
17. Затраты по предоставлению каждого вида регулируемых услуг направлением деятельности "Транспортировка нефти" складываются из трансфертных платежей за внутренние услуги, полученные от направления деятельности "Прочая деятельность", а также других затрат, связанных с оказанием этих услуг.
18. Затраты по предоставлению каждого вида регулируемых услуг направлением деятельности "Прочая деятельность" складываются из трансфертных платежей за внутренние услуги, полученных от направления деятельности "Транспортировка нефти", а также других затрат, связанных с оказанием этих услуг.
19. Задействованные активы по видам внутренних услуг распределяются в случае, если при предоставлении регулируемой услуги были использованы внутренние услуги.
20. К задействованным активам относятся активы, прямо задействованные в данном направлении деятельности, а также соответствующая балансовая стоимость активов, задействованных в оказании внутренних услуг, полученных от других направлений деятельности.
5. Порядок распределения затрат и задействованных
активов по видам услуг, оказываемых
нефтетранспортными организациями
21. Для целей ведения раздельного учета затраты и задействованные активы подразделяются на прямые, косвенные, совместные и общие.
22. При наличии прямых связей затрат и задействованных активов с внешними услугами производится прямое отнесение произведенных затрат и стоимости задействованных активов на такие внешние услуги, при наличии косвенных связей - косвенное распределение произведенных затрат и стоимости задействованных активов осуществляется на основе базы распределения. Распределение затрат и активов на услуги нефтетранспортной организации производится последовательно по следующим этапам (Приложение 2 к настоящим Правилам):
1) на первом этапе производится группировка затрат и активов по экономическим ресурсам путем их прямого отнесения и косвенного распределения на соответствующие экономические ресурсы (примеры баз распределения затрат и активов на экономические ресурсы приведен в  Приложении 3 к настоящим Правилам);

15. Қызметтер көрсетуден алынатын табыстар бастапқы құжаттар деректерінің негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша тікелей жатады.
16. Бөлектеп есепке алу мақсаты үшін шығындар реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша ескеріледі. Егер сыртқы қызмет көрсету кезінде ішкі қызмет пайдаланылған жағдайда, онда реттеліп көрсетілетін қызмет шығындарының құрамында ішкі қызмет үшін трансферттік төлемдер ескеріледі.
17. "Мұнай тасымалдау" қызметі бағытымен реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсыну бойынша шығындар "Өзге қызмет" қызметі бағытынан алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден, сондай-ақ осы қызметтерді көрсетуге байланысты басқа да шығындардан жинақталады.
18. "Өзге қызмет" қызметі бағытымен реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсыну бойынша шығындар "Мұнай тасымалдау" қызметі бағытынан алынған ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден, сондай-ақ осы қызметтерді көрсетуге байланысты басқа да шығындардан жинақталады.
19. Ішкі қызметтер түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер, егер реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде ішкі қызметтер пайдаланылған жағдайда бөлінеді.
20. Қолданысқа енгізілген активтерге қызметтің осы бағытында тікелей қолданысқа енгізілген активтер, сондай-ақ қызметтің басқа бағыттарынан алынған ішкі қызметтер көрсетуде қолданысқа енгізілген активтердің тиісті теңгерімдік құны жатады.
5. Мұнай тасымалдаушы ұйымдар көрсететін қызметтер
түрлері бойынша шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтерді бөлу тәртібі
21. Бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсаты үшін шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер тікелей, жанама, бірлескен және жалпы болып бөлінеді.
22. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің сыртқы қызметтермен тікелей байланысы болған жағдайда өндірілген шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің құны осындай сыртқы қызметтерге тікелей жатқызу жүргізіледі, жанама байланыстар болған жағдайда - өндірілген шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер құнын жанама бөлу, бөлу базасының негізінде жүзеге асырылады. Мұнай тасымалдаушы ұйымдар көрсететін қызметтерге шығындар мен активтерді бөлу мына кезеңдер бойынша бірізіділікпен жүргізіледі (осы Ережеге 2-қосымша):
1) бірінші кезеңде экономикалық ресурстар бойынша шығындар мен активтерді топтастыру оларды тиісінше экономикалық ресурстарға тікелей жатқызу және жанама бөлу жолымен жүргізіледі (экономикалық ресурстарға шығындар мен активтерді бөлу базаларының мысалдары осы Ережеге 3-қосымшада келтірілген);

2) на втором этапе производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и активов на соответствующие процессы оказания услуг (производственные, обслуживающие, менеджмента) путем определения прямых и косвенных связей экономических ресурсов с данными процессами оказания услуг (примеры баз распределения экономических ресурсов на процессы оказания услуг приведен в  Приложении 4 к настоящим Правилам);
3) на третьем этапе производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и активов, связанных с обслуживающими процессами на производственные процессы и процессы менеджмента (примеры баз распределения обслуживающих процессов на производственные процессы и процессы менеджмента приведен в Приложении 5 к настоящим Правилам);
4) на четвертом этапе производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и активов, связанных с производственными процессами, на внешние услуги и элементы направления деятельности (примеры баз распределения затрат и активов, связанных с производственными процессами на внутренние и внешние услуги и элементы направления деятельности приведен в Приложении 6 к настоящим Правилам);
5) на пятом этапе осуществляется выделение из затрат и активов, связанных с процессами менеджмента, совместных затрат и активов, связанных с элементами направления деятельности и их распределение на основе баз распределения;
6) на шестом этапе производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и определение степени задействованности активов элементов направления деятельности на внутренние и внешние услуги, оказываемые направлениями деятельности (минимальный перечень установленных баз распределения элементов направления деятельности на услуги приведен в Приложении 7 к настоящим Правилам);
7) на седьмом этапе производится отнесение внутренних услуг к соответствующим внешним услугам и суммирование затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг (Приложение 8 к настоящим Правилам);
8) на восьмом этапе осуществляется распределение общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента, связанных с внешними услугами, на соответствующие виды внешних услуг на основе баз распределения.
6. Порядок предоставления отчетов о доходах, затратах и
задействованных активах раздельно по видам регулируемых
услуг и в целом по нерегулируемым услугам
23. Отчетность по раздельному учету представляется в уполномоченный орган всеми нефтетранспортными организациями.
24. Отчетность по раздельному учету, представляемая нефтетранспортными организациями в соответствии с настоящими Правилами, включает в себя:

2) екінші кезеңде шығындар мен активтерді қызметтер көрсетудің тиісінше процестеріне (өндірістік, қызмет көрсетуші, менеджмент) тікелей жатқызу және жанама бөлу экономикалық ресурстардың қызметтер көрсетудің осы процестерімен тікелей және жанама байланыстарын айқындау жолымен жүргізіледі (қызметтер көрсету процестеріне экономикалық ресурстарды бөлу базаларының мысалдары осы Ережеге 4-қосымшада келтірілген);
3) үшінші кезеңде өндірістік процестерге және менеджмент процестеріне қызмет көрсету процестерімен байланысты шығындар мен активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу жүргізіледі (өндірістік процестерге және менеджмент процестеріне қызмет көрсететін процестерді бөлу базаларының мысалдары осы Ережеге 5-қосымшада келтірілген);
4) төртінші кезеңде сыртқы қызметтерге және қызмет бағыттарының элементтеріне өндірістік процестерге байланысты шығындар мен активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу жүргізіледі (ішкі және сыртқы қызметтерге және қызмет бағыттарының элементтеріне өндірістік процестерге байланысты шығындар мен активтерді бөлу базаларының мысалдары осы Ережеге 6-қосымшада келтірілген);
5) бесінші кезеңде менеджмент процестеріне байланысты шығындар мен активтерден қызмет бағыттары элементтеріне байланысты бірлескен шығындар мен активтерді бөлу және оларды бөлу базасының негізінде бөлу жүзеге асырылады;
6) алтыншы кезеңде шығындарды тікелей жатқызу және жанама бөлу және қызмет бағыттарымен көрсетілетін ішкі және сыртқы қызметтерге қызмет бағыттары элементтері активтерінің қолданысқа енгізілу дәрежесін айқындау жүргізіледі (қызмет бағыттарының элементтерін қызметтерге бөлудің белгіленген базаларының ең аз тізбесі осы Ережеге 7-қосымшада келтірілген);
7) жетінші кезеңде ішкі қызметтерді тиісінше сыртқы қызметтерге жатқызу және сыртқы қызметтерді ұсыну кезеңдері бойынша шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді жиынтықтау жүргізіледі (осы Ережеге 8-қосымша);
8) сегізінші кезеңде сыртқы қызметтерге байланысты менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін бөлу базасының негізінде сыртқы қызметтердің тиісті түрлеріне бөлу жүзеге асырылады.
6. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша
және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша
табыстар, шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтер туралы есептер ұсыну тәртібі
23. Бөлектеп есепке алу бойынша есептілікті уәкілетті органға барлық мұнай тасымалдаушы ұйымдар ұсынады.
24. Осы Ережеге сәйкес мұнай тасымалдаушы ұйымдар ұсынатын бөлектеп есепке алу бойынша есептілік өзіне мыналарды қамтиды:

1) отчет о прямом отнесении и косвенном распределении затрат и активов по видам экономических ресурсов (Приложение 9 к настоящим Правилам);
2) отчет о распределении затрат и задействованных активов на процессы производства услуг (Приложение 10 к настоящим Правилам);
3) отчет о распределении затрат и активов обслуживающих процессов на производственные процессы и процессы менеджмента (Приложение 11 к настоящим Правилам);
4) отчет о распределении затрат и активов производственных процессов на внешние услуги и элементы направлений деятельности (Приложение 12 к настоящим Правилам);
5) отчет о распределении затрат и активов процессов менеджмента на элементы направлений деятельности, внешние услуги, совместные и общие затраты, связанные с услугами (Приложение 13 к настоящим Правилам);
6) отчет о распределении элементов направлений деятельности на внутренние и внешние услуги (Приложение 14 к настоящим Правилам);
7) отчет о распределении общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента на внешние услуги (Приложение 15 к настоящим Правилам);
8) отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги (Приложение 16 к настоящим Правилам);
9) отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с оказанием услуг нефтетранспортными организациями, на регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг, оказываемых нефтетранспортными организациями (Приложение 17 к настоящим Правилам);
10) отчет о конечном распределении доходов, затрат и задействованных активов на виды внешних услуг (Приложение 18 к настоящим Правилам);
11) отчет о распределении доходов, затрат и задействованных активов по направлениям деятельности (Приложение 19 к настоящим Правилам).
25. Итоговые данные, отраженные в графе "Итого" строки "Итого доходов" Приложения 18 к настоящим Правилам должны соответствовать данным, отраженным по строке "Доход от реализации готовой продукции (товаров, работ, услуг)" и доходам от услуг, входящих в "Прочую деятельность" отчета о доходах и расходах нефтетранспортной организации, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 апреля 2003 года N 135 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2250).
26. Сумма итоговых строк "Итого затрат" и "Итого амортизация" графы "Итого" Приложения 18 к настоящим Правилам должна соответствовать сумме строк "Себестоимость реализованной продукции" и "Расходы периода", а также расходов по услугам, входящим в "Прочую деятельность" отчета о доходах и расходах нефтетранспортной организации, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 апреля 2003 года N 135 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2250).

1) экономикалық ресурстардың түрлері бойынша шығындар мен активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы есеп (осы Ережеге 9-қосымша);
2) шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтерді өндіру процестеріне бөлу туралы есеп (осы Ережеге 10-қосымша);
3) өндірістік процестерге және менеджмент процестеріне қызмет көрсететін процестердің шығындары мен активтерін бөлу туралы есеп (осы Ережеге 11-қосымша);
4) сыртқы қызметтер мен қызмет бағыттарының элементтеріне өндірістік процестердің шығындары мен активтерін бөлу туралы есеп (осы Ережеге 12-қосымша);
5) қызмет бағыттарының элементтеріне, сыртқы қызметтерге, қызметтерге байланысты бірлескен және жалпы шығындарға менеджмент процестерінің шығындары мен активтерін бөлу туралы есеп (осы Ережеге 13-қосымша);
6) ішкі және сыртқы қызметтерге қызмет бағыттарының элементтерін бөлу туралы есеп (осы Ережеге 14-қосымша);
7) сыртқы қызметтерге менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін бөлу туралы есеп (осы Ережеге 15-қосымша);
8) сыртқы қызметтерге ішкі және сыртқы қызметтерге байланысты шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлу туралы есеп (осы Ережеге 16-қосымша);
9) мұнай тасымалдаушы ұйымдар көрсететін сыртқы қызметтердің реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін түрлеріне мұнай тасымалдаушы ұйымдар қызметтер көрсетуге байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу туралы есеп (осы Ережеге 17-қосымша);
10) сыртқы қызметтер түрлеріне табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді түпкілікті бөлу туралы есеп (осы Ережеге 18-қосымша);
11) қызмет бағыттары бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу (осы Ережеге 19-қосымша).
25. Осы Ережеге 18-қосымшаның "Табыстар жиыны" жолындағы "Жиыны" бағанында көрсетілген жиынтық деректер "Дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) сатудан алынған табыс" жолында көрсетілген деректерге және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2003 жылғы 2 сәуірдегі N 135 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2250 нөмірмен тіркелген) мұнай тасымалдаушы ұйымның табыстары мен шығыстары туралы есебінің "Өзге қызметіне" кіретін қызметтерден алынатын табыстарға сәйкес келуі тиіс.
26. Осы Ережеге 18-қосымшаның "Жиыны" бағанында "Шығындар жиыны" және "Амортизация жиыны" жолдарындағы жиынтық сома "Сатылған өнімнің өзіндік құны" және "Кезең шығыстары" жолдарындағы сомаға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2003 жылғы 2 сәуірдегі N 135 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2250 нөмірмен тіркелген) мұнай тасымалдаушы ұйымның табыстары мен шығыстары туралы есебінің "Өзге қызметіне" кіретін қызметтер бойынша шығыстарға сәйкес келуі тиіс.