Об утверждении Правил лицензирования деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 410. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2005 года за N 4005. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2007 года N 123.
<*> Сноска. Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 26 ноября 2005 года N 410 утратило силу  постановлением  Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 года N 123 (вводится в действие со дня введения в действие  Закона  РК от 11 января 2007 года "О лицензировании").
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1  статьи 9  Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций",  статьей 39  Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила лицензирования деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат (далее - Правила).
2. Накопительным пенсионным фондам, имеющим лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат в срок:
1) до 1 февраля 2006 года привести свою деятельность в соответствие с требованиями Правил в части требований к созданию и обеспечению безопасности автоматизированной информационной системы накопительных пенсионных фондов;
2) до 1 января 2007 года обеспечить выполнение базовых критериев требований, определенных в приложении 6 к Правилам;
3) до 1 января 2008 года обеспечить выполнение дополнительных критериев требований, определенных в приложении 7 к Правилам.
3. Признать утратившим силу  постановление  Правления Агентства от 26 марта 2005 года N 112 "Об утверждении Правил лицензирования деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3609).
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 410 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 29 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 4005. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30. N 123 қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30. N  123  қаулысымен.
"Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  9-бабының 1-тармағы 3) тармақшасына, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  39-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау туралы қоса беріліп отырған Ереже (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорлары:
1) 2006 жылғы 1 ақпанға дейін жинақтаушы зейнетақы қорларының автоматтандырылған ақпарат жүйесін құруға және қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар бөлігінде Ереженің талаптарына сәйкес өз қызметін атқарсын;
2) 2007 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде Ереженің 6-қосымшасында айқындалған талаптардың базалық критерийлерін орындауды қамтамасыз етсін;
3) 2008 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде Ереженің 7-қосымшасында айқындалған талаптардың қосымша критерийлерін орындауды қамтамасыз етсін.
3. Агенттік Басқармасының "Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау Ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 112  қаулысының  (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3609 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.

5. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и Объединения юридических лиц "Ассоциация пенсионных фондов".
6. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций от 26 ноября 2005
года N 410
Правила лицензирования деятельности
по привлечению пенсионных взносов и
осуществлению пенсионных выплат
Настоящие Правила устанавливают условия и порядок выдачи лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат (далее - лицензия).
Глава 1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) бэк-офис - подразделение накопительного пенсионного фонда, основной функцией которого является исполнение сделок с финансовыми инструментами, регистрация совершенных операций во вспомогательном учете на основании первичных документов, полученных от фронт-офиса, учет финансовых инструментов и денег накопительного пенсионного фонда;
2) бэк-тестинг - методы проверки эффективности процедур измерения рисков с использованием исторических данных по накопительному пенсионному фонду и сравнением рассчитанных результатов с текущими (фактическими) результатами от совершения указанных операций;
3) валютный риск - риск возникновения расходов (убытков), связанный с изменением курсов иностранных валют при осуществлении накопительным пенсионным фондом своей деятельности. Опасность расходов (убытков) возникает из-за переоценки позиций по валютам в стоимостном выражении;
3-1) открытая валютная позиция - это превышение требований (обязательств) накопительного пенсионного фонда в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств) над обязательствами (требованиями) накопительного пенсионного фонда в той же иностранной валюте;
3-2) длинная валютная позиция - это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), требования (совокупная сумма активов и условных требований) в которой превышают обязательства (совокупную сумму обязательств и условных обязательств) накопительного пенсионного фонда в этой же иностранной валюте;
3-3) короткая валютная позиция - это открытая валютная позиция в валюте отдельного иностранного государства (группы иностранных государств), обязательства (совокупная сумма  обязательств и условных обязательств) в которой превышают требования (совокупную сумму активов и условных требований) накопительного пенсионного фонда в этой же иностранной валюте;
3-4) валютная нетто-позиция накопительного пенсионного фонда - разница между совокупной суммой длинных позиций накопительного пенсионного фонда по всем иностранным валютам и совокупной суммой коротких позиций по всем иностранным валютам;
4) гэп - методы измерения процентного риска и риска потери ликвидности на основе сравнения объема активов и обязательств накопительного пенсионного фонда, подверженных изменениям ставок вознаграждения или подлежащих погашению в течение определенных сроков;
5) диверсификация - размещение активов накопительного пенсионного фонда в различные финансовые инструменты, разрешенные законодательством Республики Казахстан, с целью снижения риска уменьшения их стоимости;

5. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және "Зейнетақы қорлары қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
6. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2005 жылғы 26 қарашадағы
N 410 қаулысымен бекітілген
Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін
жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау ережесі
Осы Ереже зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия (бұдан әрі - лицензия) беру талаптары мен тәртібін белгілейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әртараптандыру - жинақтаушы зейнетақы қорының активтерін олардың құнын азайтудың тәуекелін төмендету мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамаларымен рұқсат берілген әр түрлі қаржы құралдарына орналастыру;
2) баға тәуекелі - қаржы құралдарының нарықтық құнына әсер ететін, қаржы рыноктарындағы жағдай өзгерген жағдайда туындайтын қаржы құралдары портфелі құнының өзгеруі салдарынан болатын шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі;
3) бэк-офис - негiзгi функциясы қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелерді орындау, фронт-офистен алынған бастапқы құжаттар негiзiнде қосалқы есепте жасалған операцияларды тiркеу, жинақтаушы зейнетақы қорының қаржы құралдары мен ақшасын есепке алу болып табылатын жинақтаушы зейнетақы қорының бөлiмшесi;
4) бэк-тестинг - жинақтаушы зейнетақы қоры бойынша тарихи деректерді пайдалана және есептелген нәтижелерді көрсетілген операцияларды жасаудың ағымдағы (нақты) нәтижелерімен салыстыра отырып тәуекелдерді өлшеу рәсімдерінің тиімділігін тексеру әдісі;
5) валюталық тәуекел - жинақтаушы зейнетақы қоры өз қызметін жүзеге асырған кезде шетел валюталары бағамдарының өзгеруімен байланысты шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелі. Шығыстардың (шығындардың) қауіптілігі құндылық түріндегі влюталар бойынша позицияларды қайта бағалаудан туындайды;
5-1) ашық валюталық позиция - бұл жинақтаушы зейнетақы қорының жеке шет мемлекет (шет мемлекеттер топтары) валютасына қойылатын (талаптарды) міндеттемелерді жинақтаушы зейнетақы қорының сол шетел валютасына қойылатын міндеттемелеріне (талаптарына) қарағанда күшейтуі;
5-2) ұзақ валюталық позиция - бұл жеке шет мемлекетінің (шет мемлекеттер топтарының) валютасындағы ашық валюталық позиция, оларға қойылатын талаптарды (активтердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелерін) жинақтаушы зейнетақы қорының сол шетел валютасындағы міндеттемелеріне (міндеттемелердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелеріне) қарағанда күшейтуі;
5-3) қысқа валюталық позиция - жеке шет мемлекетінің (шет мемлекеттер топтарының) валютасындағы ашық валюталық позиция, оларға қойылатын талаптарды (активтердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелерді) жинақтаушы зейнетақы қорының сол шетел валютасындағы міндеттемелеріне (міндеттемелердің жиынтық сомасы мен шартты міндеттемелеріне) қарағанда күшейтуі;
5-4) жинақтаушы зейнетақы қорының валюталық нетто-позициясы - барлық шетел валюталары бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының ұзақ позицияларының жиынтық сомасы мен барлық шетел валюталары бойынша қысқа позициялардың жиынтық сомасының арасындағы айырмашылығы;

6) кредитный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неуплаты эмитентом основного долга и вознаграждения, причитающегося инвестору в установленный условиями выпуска ценной бумаги срок. Кредитный риск включает также риск  потерь, возникающих в связи с невыполнением партнером обязательств по свопам, опционам и в период урегулирования расчетов по ценным бумагам;
7) операционный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие нарушения (несоблюдения) накопительным пенсионным фондом требований к организации внутреннего контроля. Операционный риск также включает риски, связанные с возникновением существенных сбоев в операционных (компьютерных) системах, превышения установленных лимитов, мошенничества при совершении операций с ценными бумагами или в ходе работы бэк-офиса, ошибками операторов;
8) процентный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неблагоприятного изменения ставок вознаграждения, включающий:
риск возникновения расходов (убытков) из-за несоответствия сроков возврата и погашения размещенных активов и привлеченных обязательств (при фиксированных ставках вознаграждения);
базисный риск, связанный с применением различных методов начисления и корректировки получаемого и уплачиваемого вознаграждения по ряду инструментов, которые при прочих равных условиях имеют сходные ценовые характеристики;
9) риск потери ликвидности - риск, связанный с возможным невыполнением либо несвоевременным выполнением накопительным пенсионным фондом своих обязательств. Риск потери ликвидности ценных бумаг как активов определяется их способностью быть проданными быстро, с низкими издержками и по приемлемым ценам;
10) рыночный риск - риск возникновения расходов (убытков), связанных с неблагоприятными движениями финансовых рынков. Рыночный риск имеет макроэкономическую природу, то есть источниками рыночных рисков являются макроэкономические показатели финансовой системы;
11) система управления рисками - процесс, включающий четыре основных элемента: оценка риска, измерение риска, контроль риска и мониторинг риска;
12) страновой (трансфертный) риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неплатежеспособности или нежелания иностранного государства или резидента иностранного государства отвечать по обязательствам по причинам, не связанным с финансовыми рисками;
13) стресс-тестинг - методы измерения потенциального влияния на финансовое положение накопительного пенсионного фонда исключительных, но возможных событий, которые могут оказать влияние на деятельность накопительного пенсионного фонда;

6) гэп - сыйақы ставкаларының өзгерiсiне ұшыраған немесе белгiлi бiр мерзiм iшiнде өтеуге жататын банктiң активтерi мен мiндеттемелерiнiң көлемiн салыстыру негiзiнде банктiң процент тәуекелiн және өтiмдiлiктi жоғалту тәуекелiн өлшеу әдiстерi;
7) елдiң (трансферт) тәуекелi - шет мемлекеттiң немесе шет мемлекет резидентiнiң қаржы тәуекелдерiне қатыссыз себептер жөнiнде мiндеттемелер бойынша төлем қабiлетсiздiгi немесе жауап беру ниетiнiң болмауы салдарынан болған шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi;
8) кредиттік тәуекел - бағалы қағазды шығару талаптарымен белгіленген мерзімде инвесторға тиесілі негізгі борыш пен сыйақыны эмитенттің төлемеуі салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi. Кредиттік тәуекелге сондай-ақ своптар, опциондар бойынша және есеп айырысуларды реттеу кезеңінде бағалы қағаздар бойынша міндеттемелерді әріптестің орындамауына байланысты туындайтын залал тәуекелі кіреді;
9) операция тәуекелi - жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі бақылау ұйымына қойылатын талаптарды бұзуы (сақтамауы) салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi. Операция тәуекелiне сондай-ақ операция (компьютер) жүйелеріндегі елеулі іркілістердің туындауына байланысты тәуекелдер, белгіленген лимиттердің асып кетуі, бағалы қағаздармен немесе бэк-офис жұмысы барысында операторлардың қателерімен операциялар жасаған кездегі алаяқтық жатады;
10) өтiмдiлiктi жоғалту тәуекелi - жинақтаушы зейнетақы қорының өз мiндеттемелерiн орындамауы не уақтылы орындамауына байланысты тәуекел. Бағалы қағаздар өтімділігін жоғалту тәуекелі активтер сияқты олардың тез сатылу қабілеттілігімен, төмен шығасылармен және қолайлы бағалар бойынша айқындалады;
11) проценттiк тәуекел - сыйақы ставкаларының қолайсыз өзгеруi салдарынан туындаған шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi, оның iшiнде:
орналастырған активтер мен тартылған мiндеттемелердi (белгiленген сыйақы ставкалары кезiнде) қайтару және өтеу мерзiмдерiнiң сәйкес келмеуiнен шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi;
өзге тең жағдайларда ұқсас баға сипаты бар құралдардың бiрқатары бойынша алынатын және төленетiн сыйақыны есептеу және түзетудiң түрлi әдiстерiн қолдануға байланысты негiзгi тәуекел;
12) рыноктық тәуекел - қаржы рыноктарының қолайсыз қозғалыстарымен байланысты шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелi. Рыноктық тәуекелдің макроэкономикалық табиғаты бар, яғни қаржы жүйесінің макроэкономикалық көрсеткіштері рыноктық тәуекелдің көздері болып табылады;
13) стресс-тестинг - жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жай-күйіне төтенше, бірақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметіне әсер етуі мүмкін ықтимал оқиғалардың нақты әсер етуін өлшеу әдісі;

14) фронт-офис - подразделение накопительного пенсионного фонда, осуществляющее работу с вкладчиками и получателями;
15) ценовой риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие изменения стоимости финансовых инструментов, возникающий в случае изменения условий финансовых рынков, влияющих на рыночную стоимость финансовых инструментов;
16) "stop-loss" - политика установления лимитов, предельно допустимый уровень потерь по операциям с финансовыми инструментами;
17) инвестиционная декларация - документ, определяющий перечень объектов инвестирования, цели, стратегии, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении пенсионных активов, условия хеджирования и диверсификации, утвержденный советом директоров накопительного пенсионного фонда, чьи активы находятся в инвестиционном управлении, и опубликованный в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан в тиражном не менее пятнадцати тысяч экземпляров.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 декабря 2006 г. N  305  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
Глава 2. Порядок выдачи лицензии на осуществление деятельности
по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат
2. Юридическое лицо, претендующее на получение лицензии (далее - заявитель), представляет в уполномоченный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) следующие документы:
1) заявление о выдаче лицензии по форме, установленной законодательством Республики Казахстан;
2) документ, подтверждающий уплату в бюджет лицензионного сбора;
3)  исключен - от 30 марта 2007 года  N 76  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
4)  исключен - от 30 марта 2007 года  N 76  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
5)  исключен - от 30 марта 2007 года  N 76  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
6) копию документа, подтверждающего государственную регистрацию выпуска акций;
7)  исключен - от 30 марта 2007 года  N 76  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
8) документы кандидатов на должности руководящих работников для прохождения процедуры согласования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) пенсионные правила накопительного пенсионного фонда в двух экземплярах (один экземпляр правил возвращается при выдаче лицензии с отметкой о согласовании);

14) тәуекелдердi басқару жүйесi - бұл процеске төрт негiзгi элемент кiредi: тәуекелдi бағалау, тәуекелдi өлшеу, тәуекелдi бақылау және тәуекел мониторингi;
15) фронт-офис - салымшылармен және алушылармен жасалатын жұмысты жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшесі;
16) "stop-loss" - лимиттерді белгілеу саясаты, қаржы құралдарымен жасалатын операциялар бойынша залалдың шекті түрде жол берілетін деңгейі;
17) инвестициялық декларация - активтері инвестициялық басқаруда болатын жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесі бекіткен және Қазақстан Республикасының барлық аумағында он бес мыңнан төмен емес дана таралымымен таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында басылған инвестициялау объектілерінің тізілімін, мақсаттарын, стратегияларын, шарттарын және зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық қызметтің шектеулерін, хеджирлеу және әртараптандыру шарттарын белгілейтін құжат.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы N  305  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы
төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге
асыруға лицензиялар беру тәртібі
2. Лицензия алуға үміткер заңды тұлға (бұдан әрі - өтініш иесі) қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) мынадай құжаттарды:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген нысан бойынша лицензия беру туралы өтінішті;
2) бюджетке лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжатты;
3)  алынып тасталды
4) статистикалық карточканың көшірмесін;
5)  алынып тасталды
6) акциялар шығарылымының мемлекеттік тіркелгендігін растайтын құжаттың көшірмесін;
7)  алынып тасталды
8) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен келісу рәсімдерінен өту үшін басшы қызметкерлер лауазымына үміткерлердің құжаттарын;
9) жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы ережелерін екі данада (ереженің бір данасы келісілгендігі туралы белгісі бар лицензияны берген кезде қайтарылады);

9-1) инвестиционную декларацию накопительного пенсионного фонда;
10) учетную политику накопительного пенсионного фонда;
11) правила внутреннего контроля деятельности накопительного пенсионного фонда, включающие в себя порядок контроля за обеспечением учета и документооборотом;
12) организационную структуру накопительного пенсионного фонда;
13) документы, подтверждающие наличие помещений, организационной техники, телекоммуникационного оборудования;
14) документы, подтверждающие выполнение требований к созданию и обеспечению безопасности автоматизированной информационной системы накопительных пенсионных фондов в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 декабря 2006 г. N  305  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации); от 30 марта 2007 года  N 76  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
3. Документы, перечисленные в пункте 2 настоящих Правил, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными, прошитыми и заверенными печатью заявителя на обороте последнего листа, частично поверх ярлыка с указанием количества прошитых листов, наклеенного на узел прошивки. Достоверность представленных копий документов подтверждается подписями должностных лиц заявителя, обладающих правом подписи таких документов, и оттиском печати заявителя.
4. При соответствии представленных для получения лицензии документов требованиям законодательства Республики Казахстан и настоящих Правил заявителю выдается лицензия по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. Лицензия выдается первому руководителю исполнительного органа заявителя либо его представителю на основании доверенности.
6. Отказ в выдаче лицензии производится уполномоченным органом по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан.
7. В течение двух лет после получения лицензии накопительный пенсионный фонд представляет в уполномоченный орган документы, подтверждающие выполнение требований и критериев требований к организации системы управления рисками, проведению операций с финансовыми инструментами, обеспечению операционной деятельности накопительных пенсионных фондов, функционирования информационных систем и систем управленческой информации в соответствии с приложениями 3, 4, 5 к настоящим Правилам (далее - требования и критерии требований к наличию систем управления рисками).
8. Лицензиаты представляют изменения и дополнения в документы, указанные в подпунктах 9)-12) пункта 2 настоящих Правил, на основании которых была выдана лицензия, в течение десяти календарных дней со дня внесения изменений и дополнений.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения -   постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 марта 2007 года  N 76  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).

9-1) жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясы;
10) жинақтаушы зейнетақы қорының есеп саясатын;
11) есепке алумен және құжат айналымымен қамтамасыз етуге бақылау жасау тәртібін өзіне жатқызатын жинақтаушы зейнетақы қорының қызметіне ішкі бақылау ережесін;
12) жинақтаушы зейнетақы қорының ұйымдық құрылымын;
13) үй-жайдың, ұйымдық техниканың, телекоммуникациялық жабдықтың бар екендігін растайтын құжаттарды;
14) осы Ереженің  1-қосымшасына  сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларының автоматтандырылған ақпарат жүйесін құруға және оның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптардың орындалуын растайтын құжаттарды береді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы N  305  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2007 жылғы 30 наурыздағы  N 76  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Осы Ереженің 2-тармағында атап көрсетілген, бірнеше қағаздан тұратын құжаттар нөмірленген, тігілген және соңғы парақтың артқы жағында өтініш берушінің мөрімен куәландырылған түрде, ішінара жапсырма қағаздың үстінде тігіс түйінінде желімделіп, тігілген парақтар санын көрсете отырып беріледі. Құжаттардың берілген көшірмелерінің дұрыстығы осындай құжаттарға қол қою құқығы бар өтініш иелері лауазымды тұлғаларының қойылған қолдарымен және өтініш иесі мөрінің бедерімен расталады.
4.  Лицензия  алу үшін берілген құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамаларының және осы Ереженің талаптарына сәйкес келген кезде өтініш иесіне осы Ереженің  2-қосымшасына  сәйкес нысан бойынша лицензия беріледі.
5. Лицензия өтініш иесі атқарушы органының бірінші басшысына не сенімхат негізінде оның өкіліне беріледі.
6. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленген негіздер бойынша уәкілетті орган  лицензия  беруден бас тартады.
7. Лицензия алғаннан кейін екі жыл ішінде жинақтаушы зейнетақы қоры тәуекелдерді басқару жүйесін ұйымдастыруға, қаржы құралдарымен жасалатын операцияларды жүргізуге, жинақтаушы зейнетақы қорларының операциялық қызметін қамтамасыз етуге, осы  Ереженің  3, 4,  5-қосымшаларына  сәйкес ақпарат жүйелері мен басқару ақпараты жүйелерінің қызмет етуіне қойылатын талаптар мен критерийлердің орындалуын (бұдан әрі - тәуекелдерді басқару жүйесінің бар болуына қойылатын талаптар мен талап критерийлері) растайтын құжаттарды уәкілетті органға береді.
8. Лицензиаттар осы Ереженің 2-тармағының 9)-12) тармақшаларында көрсетілген құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар ұсынады, солардың негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап он күнтізбелік күннің ішінде лицензия берілді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 наурыздағы  N 76  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

9. Решения уполномоченного органа об отказе в выдаче лицензии, о приостановлении действия лицензии и об ее отзыве могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10. Накопительный пенсионный фонд, имеющий лицензию на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, в течение всего периода его деятельности должен соответствовать требованиям настоящих Правил, если иное не предусмотрено настоящими Правилами.
11. Накопительные пенсионные фонды ежегодно, не позднее 1 июля года, следующего за отчетным, представляют в уполномоченный орган подготовленный ими отчет по оценке выполнения требований, указанных в приложениях 3, 4, 5 к настоящим Правилам. Данный отчет содержит:
1) полный перечень требований и критериев требований к наличию систем управления рисками;
2) оценку по соответствию накопительного пенсионного фонда каждому требованию и критерию требования к наличию систем управления рисками, в том числе подробно определяющую соответствие накопительного пенсионного фонда указанным требованиям;
3) недостатки в системе управления рисками  накопительного пенсионного фонда, в том числе по требованиям и критериям требований к наличию систем управления рисками;
4) необходимые мероприятия по устранению недостатков в системе управления рисками.
12. Перечень требований, критериев требований к наличию систем управления рисками в накопительных пенсионных фондах определен в приложениях 3, 4, 5 к настоящим Правилам.
На накопительные пенсионные фонды, не осуществляющие самостоятельно операций с финансовыми инструментами, не распространяются следующие требования к наличию систем управления рисками, определенные:
строками 9, 11, абзацем первым столбца "Критерии требования" строки 12, абзацем шестым столбца "Критерии требования" строки 16, строками 18, 19, абзацем вторым столбца "Критерии требования" строки 21, строкой 23 приложения 3 к настоящим Правилам;
приложением 4 к настоящим Правилам;
абзацем третьим столбца "Критерии требования" строки 1, строкой 2 приложения 5 к настоящим Правилам;
строками 10, 18, 27-30, 34, 37, 39, 41-56, 58, 60  приложения 6 к настоящим Правилам;
строками 5, 6, 7, 10, 11, 13-26 приложения 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 декабря 2006 г. N  305  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).

9.  Лицензияны  беруден бас тарту туралы, лицензияның қолданысын тоқтата тұру туралы және оны қайтарып алу туралы уәкілетті органның шешімдері Қазақстан Республикасының заңнамаларымен белгіленген тәртіппен шағымдануға жатуы мүмкін.
10. Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қоры оның қызмет еткен барлық кезеңі ішінде осы Ереженің талаптарына сәйкес келуі тиіс, егер өзгесі осы Ережеде көзделмесе.
11. Жинақтаушы зейнетақы қорлары жыл сайын, есептіден кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей осы Ереженің 3, 4, 5-қосымшаларында көрсетілген талаптардың орындалуын бағалау жөнінде олар әзірлеген есепті уәкілетті органға береді. Осы есепте:
1) тәуекелдерді басқару жүйесінің бар болуына қойылатын талаптар мен талаптар критерийлерінің толық тізбесі;
2) тәуекелдерді басқару жүйесінің бар болуына қойылатын әрбір талап пен талап критерийіне жинақтаушы зейнетақы қорының сәйкестігі жөніндегі, оның ішінде көрсетілген талаптарға жинақтаушы зейнетақы қорының сәйкестігін жан-жақты айқындайтын бағалау;
3) жинақтаушы зейнетақы қорының тәуекелдерді басқару жүйесіндегі, оның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесінің бар болуына қойылатын талаптар мен талап критерийлері бойынша кемшіліктер;
4) тәуекелдерді басқару жүйесіндегі кемшіліктерді жою жөніндегі қажетті іс-шаралар бар.
12. Осы  Ереженің  3, 4,  5-қосымшаларында  айқындалған жинақтаушы зейнетақы қорларындағы тәуекелдерді басқару жүйесінің бар болуына қойылатын талаптардың, талап критерийлерінің тізбесі.
Осы ереженің 3-қосымшасындағы 9, 11-жолмен, "Талаптар критерийі" деген бағанадағы 12-жолдағы бірінші абзацпен, "Талаптар критерийі" деген бағанадағы 16-жолдағы алтыншы абзацпен, 18, 19-жолмен, "Талаптар критерийі" деген бағанадағы 21-жолдағы екінші абзацпен, 23-жолмен;
осы ереженің 4-қосымшасымен;
осы ереженің 5-қосымшасының "Талаптар критерийі" деген бағанадағы 1-жолдағы үшінші абзацпен, 2-жолмен;
осы ереженің 6-қосымшасындағы 10, 18, 27-30, 34, 37, 39, 41-56, 58, 60-жолмен;
осы ереженің 7-қосымшасындағы 5, 6, 7, 10, 11, 13-26-жолмен анықталған қаржы құралдарымен операцияларды дербес жүзеге асырмайтын жинақтаушы зейнетақы қорларына тәуекелдерді басқару жүйелерінің болуына қойылатын мынадай талаптар таралмайды;
"Талаптар критерийі" деген бағанадағы 1-жолдың үшінші абзацымен.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы N  305  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

13. Базовые критерии требований, обязательные для выполнения накопительными пенсионными фондами, определены в приложении 6 к настоящим Правилам.
14. Дополнительные критерии требований, обязательные для выполнения накопительными пенсионными фондами, определены в приложении 7 к настоящим Правилам.
Глава 3. Заключительные положения
15. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам лицензирования деятельности
по привлечению пенсионных взносов и
осуществлению пенсионных выплат
Сноска. Приложение 1 с изменениями -   постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 марта 2007 года  N 76  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Требования к созданию и обеспечению безопасности
автоматизированной информационной системы
накопительных пенсионных фондов
1. Автоматизированная информационная система накопительного пенсионного фонда должна состоять из следующих обязательных подсистем:
1) администрирование системы и внутренний аудит;
2) пенсионные накопления;
3) отчетность;
4) интерфейс с внешними системами.
2. Подсистема "Администрирование системы и внутренний аудит" предназначена для обеспечения управления доступом пользователей к системе.
Задача "Администрирование системы" должна обеспечиваться выполнением следующих функций:
1) определение групп пользователей информационной системы, разделение их на категории по выполняемым функциям и установление им уровней доступа к информации;
2) изменение пользовательских паролей;
3) открытие/закрытие операционного дня;
4) смена рабочей даты;
5) блокирование/разблокирование системы;
6) создание архивных и резервных копий на любых съемных носителях данных долговременного хранения.
Задача "Внутренний аудит системы" должна обеспечивать выполнение следующих функций:
1) регистрацию и однозначную идентификацию происходящих в системе событий с сохранением следующих атрибутов: дата и время начала события, пользователь, производивший действие, идентификатор записи, дата и время окончания выполнения бизнес-процесса, результат выполнения бизнес-процесса, дополнительные атрибуты;
2) просмотр справочника бизнес-процессов подсистемы;
3) просмотр справочника системных событий;
4) управление состоянием аудита;
5) назначение пользователям подсистемы аудируемых бизнес-процессов и системных событий;
6) просмотр и сохранение в файл электронного журнала аудита бизнес-процессов;
7) просмотр и сохранение в файл журнала аудита системных событий;

13. Жинақтаушы зейнетақы қорларының орындауы міндетті негізгі талап критерийлері осы Ереженің  6-қосымшасында  айқындалған.
14. Жинақтаушы зейнетақы қорларының орындауы міндетті қосымша талап критерийлері осы Ереженің  7-қосымшасында  айқындалған.
3-тарау. Қорытынды ережелер
15. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіппен шешiлуі тиіс.
Зейнетақы жарналарын тарту
және зейнетақы төлемдерін
жүзеге асыру жөніндегі
қызметті лицензиялау
Ережесінің 1-қосымшасы
Жинақтаушы зейнетақы қорларының автоматтандырылған
ақпараттық жүйесін құруға және оның қауіпсіздігін
қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
1. Жинақтаушы зейнетақы қорының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі мынадай міндетті шағын жүйелерден:
1) жүйені басқару және ішкі аудит;
2) жинақталған зейнетақы қаражаты;
3) есеп беру;
4) сыртқы жүйелері бар интерфейстен тұруы керек.
2. "Жүйені басқару және ішкі аудит" шағын жүйесі жүйені пайдаланушылардың қол жеткізуін басқаруды қамтамасыз ету үшін арналған.
"Жүйені басқару" міндеті мынадай функциялардың орындалуын:
1) ақпараттық жүйенің пайдаланушылардың тобын анықтап, оларды орындайтын функциясы бойынша санатқа бөліп және олардың ақпаратқа қол жеткізу деңгейін белгілеуді;
2) пайдалану парольдерінің өзгеруін;
3) операциялық күннің ашылуы/жабылуын;
4) жұмыс күнінің ауыстыруын;
5) жүйені оқшаулау/оқшауламауды;
6) деректерді ұзақ мерзімге сақтайтын кез келген алмалы-салмалы тасымалдаушылардың мұрағаттық және резервтік көшірмесін жасауды қамтамасыз етіп отыруы керек.
"Жүйенің ішкі аудитінің" міндеті мынадай функциялардың орындалуын:
1) мынадай атрибуттардың сақталынуымен оқиғалар жүйесінде болған тіркеуді және бірегейлендіруді: оқиғаның басталу уақыты және күні, іс-әрекетті жүргізетін пайдаланушы, жазбаның идентификаторы, бизнес процестің орындалуының аяқталу уақыты және күні, бизнес процестің орындалу нәтижесі, қосымша атрибуттар;
2) шағын жүйенің бизнес процестерінің анықтамалығын қарауды;
3) жүйелі оқиғалар анықтамалығын қарауды;
4) аудиттің жағдайын басқаруды;
5) шағын жүйені пайдаланушыларға жүйелі оқиғаның және аудит жасалатын бизнес-процестерді тағайындауды;
6) бизнес процесс аудитінің электронды журналының файлын сақтау мен қарауды;
7) жүйелі оқиғалар аудиті журналының файлын сақтау мен қарауды;

8) перенос записей аудита бизнес-процессов в архив;
9) перенос записей аудита системных событий в архив.
Для пользователей задачи "Внутренний аудит" должна существовать возможность по управлению ведением аудиторского следа. У пользователя - администратора должна быть возможность включить или выключить полностью задачу "Внутренний аудит" или назначить отслеживание только выбранных событий для каждого пользователя подсистемы в отдельности. События по управлению состоянием аудита должны записываться в журнал аудита системных событий постоянно, вне зависимости от того, включена или выключена задача "Внутренний аудит" системы.
Для доступа к функциям задачи "Внутренний аудит" в подсистеме "Администрирование системы и внутренний аудит" должны быть добавлены дополнительные права доступа к соответствующим функциям.
3. Подсистема "Пенсионные накопления" предназначена для ведения персонального учета средств вкладчика (получателя) по обязательным и добровольным пенсионным взносам, добровольным профессиональным взносам, распределения инвестиционного дохода между вкладчиками (получателями) и учета пенсионных выплат и обеспечивает выполнение следующих функций:
1) ведение персонального учета пенсионных договоров по обязательным, добровольным пенсионным взносам и добровольным профессиональным взносам:
заведение карточки по пенсионному договору;
внесение изменений в уже существующую карточку;
сортировка по различным параметрам пенсионных договоров;
2) ведение аналитического и синтетического бухгалтерского учета операций с индивидуальными пенсионными счетами вкладчиков (получателей):
открытие индивидуального пенсионного счета;
отражение операций по индивидуальному пенсионному счету (поступление пенсионных взносов, штрафов, пени, начисление инвестиционного дохода, выплата пенсионных накоплений, перевод пенсионных накоплений в другой накопительный пенсионный фонд или страховую организацию);
объединение индивидуальных пенсионных счетов вкладчика (получателя);
формирование сведений за заданный интервал времени по индивидуальному пенсионному счету;
формирование выписки с индивидуального пенсионного счета вкладчика (получателя);
3) распределение начисленного инвестиционного дохода на индивидуальные пенсионные счета вкладчиков (получателей) путем ежедневной переоценки стоимости пенсионных активов в условных единицах и расчетом количества условных единиц на индивидуальные пенсионные счета вкладчиков (получателей), контроль за правильностью распределения начисленного инвестиционного дохода на индивидуальном пенсионном счете;

8) бизнес процесс аудитінің жазбасын мұрағатқа тасымалдауды;
9) жүйелі оқиғалар аудитінің жазбасын мұрағатқа тасымалдауды қамтамасыз етіп отыруы керек.
"Ішкі аудит" міндетін пайдаланушылар үшін аудиторлық белгіні жүргізуді басқару бойынша мүмкіндіктер болуы керек. Пайдаланушы админстраторда "Ішкі аудит" міндетін толығымен өшіру немесе қосу мүмкіндігі немесе шағын жүйенің әрбір пайдаланушысы үшін жеке тек қана таңдаулы оқиғаларды бақылауды тағайындау. Аудиттің жағдайын басқару бойынша оқиғалар жүйелі оқиғалар аудитінің журналына жүйенің "Ішкі аудит" жүйесінің міндеті өшірілуіне немесе қосылуына қарамастан үнемі жазылуы тиіс.
"Жүйені басқару және ішкі аудит" шағын жүйесіндегі "Ішкі аудит" міндетінің функцияларына қол жеткізу үшін тиісті функцияларға қол жеткізуге қосымша құқық қосылу керек.
3. "Жинақталған зейнетақы қаражаты" шағын жүйесі салымшының (алушының) міндетті және ерікті зейнетақы жарналары, ерікті кәсіби жарналары бойынша қаражатының есебін дербес жүргізуге, салымшылар (алушылар) арасындағы инвестициялық кірісті бөлуге және зейнетақы төлемдерін есепке алуға келесі функцияларды орындалуын:
1) міндетті, ерікті зейнетақы жарналары бойынша және ерікті кәсіби жарналар бойынша зейнетақы шарттарын дербес есепке алуды жүргізуді;
зейнетақы шарты бойынша карточканы ашуды;
ашылған карточкаға өзгерістер енгізуді;
зейнетақы шарттарын түрлі өлшемдер бойынша сұрыптауды;
2) салымшылардың (алушылардың) дербес зейнетақы шоттарымен операцияларды аналитикалық және синтетикалық бухгалтерлік есеппен жүргізуді;
дербес зейнетақы шоттарын ашуды;
дербес зейнетақы шоттары бойынша операцияларды көрсетуді (зейнетақы жарналарының, айыппұлдың, өсімпұлдың, инвестициялық кірісті есептеу, жинақталған зейнетақы қаражатын төлеу, жинақталған зейнетақы қаражатын басқа жинақтаушы зейнетақы қорына немесе сақтандыру ұйымына аудару);
салымшылардың (алушылардың) дербес зейнетақы шоттарына біріктіруді;
дербес зейнетақы шоттары бойынша берілген уақыт интервалына деректерді жасауды;
салымшының (алушының) дербес зейнетақы шоттарынан үзінді көшірме жасауды;
3) салымшылардың (алушылардың) дербес зейнетақы шоттарына шартты бірлік санын есептеу және шартты бірлікте зейнетақы активтерінің құнын күн сайынғы қайта бағалау жолымен салымшылардың (алушылардың) дербес зейнетақы шоттарына есептелген инвестициялық кірісті бөлу, дербес зейнетақы шоттарына есептелген инвестициялық кірістің дұрыс бөлінуіне бақылау жасауды қамтамасыз етуі керек.

4) при осуществлении пенсионных выплат должно обеспечиваться выполнение следующих функций:
расчет суммы пенсионных накоплений по каждому получателю;
удержание подоходного налога с причитающейся суммы пенсионных выплат в соответствии с законодательством;
формирование платежных документов;
прогнозирование пенсионных выплат на заданную дату;
проверка правильности расчета суммы пенсионных накоплений по каждому вкладчику, удержания подоходного налога с суммы пенсионных выплат, формирования платежных документов;
5) при осуществлении переводов пенсионных накоплений в другой накопительный пенсионный фонд или страховую организацию должно обеспечиваться выполнение следующих функций:
проверка периодичности переводов - с соблюдением требований пенсионного законодательства;
закрытие индивидуального пенсионного счета;
формирование платежных документов;
проверка правильности формирования платежных документов, подтверждение страховой организацией получения пенсионных накоплений от накопительного пенсионного фонда;
хранение и передача историй индивидуальных пенсионных счетов;
6) при поступлении пенсионных взносов подсистема должна производить сверку с базой данных накопительного пенсионного фонда при чтении списка вкладчиков (получателей) в формате МТ-102 и в случае расхождений в реквизитах или отсутствия индивидуального пенсионного счета формировать платежное поручение в формате МТ-102 на возврат суммы ошибочно зачисленных пенсионных взносов;
7) учет финансовых инвестиций (инвестиционного портфеля), размещенных за счет пенсионных накоплений, учет инвестиционного дохода;
8) учет финансовых инвестиций за счет собственных активов.
4. Подсистема "Отчетность" предназначена для формирования отчетности в виде электронных форм, электронных файлов и на бумажных носителях.
Подсистема должна обеспечивать выполнение следующих функций:
1) формирование электронного макета отчета в соответствии с требованиями уполномоченного органа;
2) контроль за идентичными показателями отчетности.
5. Подсистема "Интерфейс с внешними системами" предназначена для обеспечения электронного информационного обмена с:
1) филиалами, представительствами накопительного пенсионного фонда;
2) Республиканским государственным казенным предприятием "Государственный центр по выплате пенсий", его подразделениями;
3) банком-кастодианом;
4) организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
5) уполномоченным органом;
6) другими юридическими и физическими лицами.
6. Допускается реализация в автоматизированной информационной системе дополнительных подсистем и задач, улучшающих функциональные характеристики системы в целом.

4) зейнетақы төлемдерін жүзеге асырғанда келесі функциялардың орындалуын:
әрбір алушыға жинақталған зейнетақы қаражатының сомасын есептеуді;
заңдарға сәйкес зейнетақы төлемдерінен тиісті сомасынан табыс салығын ұстап қалуды;
төлем құжаттарын жасауды;
берілген күнге зейнетақы төлемдеріне болжау жасауды;
әрбір салымшы бойынша жинақталған зейнетақы қаражатының сомасының дұрыс есептелуін тексеруді, зейнетақы төлемдерінің сомасынан табыс салығын ұстап қалуды, төлем құжаттарын жасауды қамтамасыз етуі керек.
5) Жинақталған зейнетақы қаражатының басқа жинақтаушы зейнетақы қорына немесе сақтандыру ұйымына аударуды жүзеге асырғанда мынадай функциялардың орындалуын:
зейнетақы заңдарының талаптарын сақтай отырып, аударымдардың мерзімділігін тексеруді;
дербес зейнетақы шоттарын жабуды;
төлем құжаттарын жасауды;
төлем құжаттарының дұрыс жасалғандығын тексеруді, сақтандыру ұйымының жинақтаушы зейнетақы қорынан жинақталған зейнетақы қаражатының алғанын растауды;
дербес зейнетақы шоттарының тарихын өткізуді және сақтауды қамтамасыз етуі тиіс.
6) зейнетақы жарналары түскенде шағын жүйенің МТ-102 форматындағы салымшылардың (алушылардың) тізімін оқу кезінде жинақтаушы зейнетақы қорының деректер базасымен салыстыру керек және деректемелерде айырмашылық немесе дербес зейнетақы шоты жоқ болғанда, қате есептелген зейнетақы жарналарының сомасын қайтарудың МТ-102 форматында төлем тапсырмасын жасауды;
7) жинақталған зейнетақы қаражатының есебінен орналастырылған инвестициялық кірісті есепке алу, (инвестициялық портфель) қаржы инвестицияларын есепке алуды;
8) меншікті активтер есебінен қаржы инвестициялары есебінің орындалуын қамтамасыз етуі керек.
4. "Есеп беру" шағын жүйесі есеп беруді электронды түрде, электронды файлда және қағаз тасымалдағышта жасау үшін арналған.
Шағын жүйе мынадай функциялардың орындалуын:
1) уәкілетті органның талаптарына сәйкес есептің электронды макетін жасауды;
2) есеп берудің бірдей көрсеткіштеріне бақылау жасауды қамтамасыз ету керек.
5. "Сыртқы жүйелері бар интерфейс" шағын жүйесі электронды ақпаратты:
1) жинақтаушы зейнетақы қорының филиалдарымен, өкілдіктерімен;
2) "Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталық" Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорынымен, оның бөлімшелерімен;
3) кастодион банкпен;
4) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйыммен;
5) уәкілетті органдармен;
6) басқа заңды және жеке тұлғалармен айырбас жасауды қамтамасыз ету үшін арналған.
6. Автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне жүйенің тұтас алғанда қызметтік сипаттамасын жақсартатын қосымша шағын жүйелер мен міндеттерді іске асыруға болады.

7. Приобретаемое программное обеспечение накопительного пенсионного фонда должно быть запатентованным или лицензированным.
8. Программно-аппаратная платформа автоматизированной информационной системы должна обладать соответствующей архитектурой, системой управления базами данных, обеспечивающей:
1) хранение больших объемов информации;
2) эффективные алгоритмы поиска и обработки данных средствами языков программирования последнего поколения;
3) разграничения прав доступа к базе данных;
4) обеспечение логической целостности и непротиворечивости данных.
9. Защита информации.
Автоматизированная информационная система должна обеспечивать защиту используемой информации в соответствии со следующими требованиями:
1) при работе в локальной сети накопительного пенсионного фонда должно быть обеспечено разграничение прав доступа пользователей к данным, функциям и ресурсам автоматизированной информационной системы;
2) каждый пользователь автоматизированной информационной системы должен иметь свой пароль, состоящий не менее чем из восьми символов, который недоступен для просмотра и может быть изменен только лично пользователем или администратором;
3) обмен информацией между накопительным пенсионным фондом и его филиалами, представительствами должен осуществляться с использованием лицензированного или зарегистрированного в качестве объекта авторского права программного обеспечения.
Автоматизированная информационная система должна обеспечивать ключевые механизмы информационной безопасности:
1) идентификацию и аутентификацию;
2) управление доступом;
3) протоколирование и аудит;
4) криптографическую защиту между накопительным пенсионным фондом и его филиалами и представительствами.
Выполнение процедур обеспечения защиты от действия программ-вирусов должно осуществляться специализированным лицензированным программным обеспечением.
10. Сохранность информации.
В целях обеспечения непрерывности функционирования автоматизированной информационной системы накопительный пенсионный фонд должен обеспечивать:
1) наличие документально оформленных процедур по проведению резервного копирования и восстановления программного обеспечения и баз данных автоматизированной информационной системы при возникновении аварийных ситуаций;
2) хранение магнитных носителей с резервными копиями вне места нахождения накопительного пенсионного фонда;

7. Жинақтаушы зейнетақы қорының сатып алынатын бағдарламалық қамтамасыз етуі патенттелген немесе лизенцияланған болуы керек.
8. Автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің бағдарламалық-аппараттық тұғырнамасында тиісті сәулет, мыналарды:
1) ақпараттың үлкен көлемде сақталуын;
2) іздеудің тиімді алгоритмдері және соңғы ұрпақтың бағдарламалау тілі құралдарының деректерін өңдеуді;
3) деректер базасына қол жеткізу құқығын шектеуді;
4) деректердің қайшылықсыз және логикалық тұтастығын қамсыздандыруды қамтамасыз ететін деректер базасын басқару жүйесі болуы тиіс.
9. Ақпаратты қорғау.
Автоматтандырылған ақпараттық жүйесі пайдаланылатын ақпаратты мынадай талаптарға сай қорғауды:
1) жинақтаушы зейнетақы қорының локальды желісінің жұмысы кезінде пайдаланушылардың автоматтандырылған ақпарат жүйесінің деректеріне, функцияларына және ресурстарына кіру құқығын анықтап айыру қамтамасыз етілуі тиіс;
2) автоматтандырылған ақпарат жүйесінің әрбір пайдаланушысының әркімге қарауға мүмкіндік бермейтін сегізден кем емес символдан тұратын өз жеке поролі болуы тиіс және оны тек пайдаланушының өзі немесе басқарушы ғана өзгерте алатын болуы мүмкін;
3) жинақтаушы зейнетақы қорының және оның филиалдарының, өкілдіктерінің арасындағы ақпарат алмасуы бағдарламалық қамтамасыз етудің авторлық құқығы ретінде лицензияланған немесе тіркелген пайдалану арқылы жүзеге асырылуы тиіс.
Автоматтандырылған ақпарат жүйесі ақпараттық қауіпсіздіктің мынадай негізгі механизмдерімен қамтамасыз етілуі тиіс:
1) бірегейлендіру және аутентификациялау;
2) кіруді басқару;
3) хаттама жасау және аудит;
4) жинақтаушы зейнетақы қорының және оның филиалдарының, өкілдіктерінің арасындағы криптографиялық қорғаныс.
Вирус бағдарламалары іс-әрекетінен қорғауды қамтамасыз ету рәсімдерін орындау арнайы лицензияланған бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы жүзеге асырылуы тиіс.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 наурыздағы  N 76  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Ақпараттың сақталуы.
Автоматтандырылған ақпарат жүйесінің үзіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсаты үшін жинақтаушы зейнетақы қоры мыналармен қамтамасыз етілуі тиіс:
1) резервтік көшірме жасауды жүргізу және бағдарламалық қамтамасыз етуді және апатты жағдай пайда болған кезде автоматтандырылған ақпарат жүйесінің деректер базасын қалпына келтіру бойынша құжаттамалық ресімделген рәсімдердің болуы;
2) резервтік көшірмелері бар магнитті тасымалдағыштарды жинақтаушы зейнетақы қоры тұрған жерден тыс жерде сақтау;

2-10.
Совет директоров анализирует деятельность правления на
предмет достижения накопительным пенсионным фондом
запланированных на текущий год целей.
2-11.
Совет директоров проводит контроль с выяснением причин
невыполнения мер воздействия и иных требований
уполномоченного органа, в том числе плана мероприятий по
устранению недостатков в деятельности накопительного
пенсионного фонда.
2-12.
Совет директоров анализирует возможные конфликты
интересов в функциональных обязанностях руководящих
работников накопительного пенсионного фонда.
2-13.
Совет директоров в пределах своих полномочий может применить меры к членам правления накопительного
пенсионного фонда в случае несоответствия результатов
деятельности накопительного пенсионного фонда целевым
показателям текущего года.
2-14.
Составление годовых бюджетов и стратегических планов
проводится правлением с учетом текущей и будущей
конкурентной, экономической среды и нормативной правовой
базы, дополнительно необходимого размера капитала
накопительного пенсионного фонда.
2-15.
Правление представляет совету директоров и акционерам
накопительного пенсионного фонда финансовую и
управленческую отчетность о деятельности накопительного
пенсионного фонда.
3.
Совет директоров ежемесячно получает для анализа следующие отчеты:
сводный баланс и отчет о доходах и расходах накопительного пенсионного фонда в сравнении с тем же периодом за прошлый год и запланированные показатели деятельности;
отчеты об инвестициях: с группировкой финансовых инструментов по их видам и указанием балансовой стоимости, рыночной стоимости, доходности и общей суммы покупок и продаж.
Совет директоров ежеквартально получает для анализа
следующие отчеты:
отчет о сравнении объема активов и обязательств накопительного пенсионного фонда (гэп-анализ);
краткий анализ позиции накопительного пенсионного фонда по процентному риску;
краткий анализ подверженности накопительного
пенсионного фонда риску колебаний обменных курсов валют;
краткий анализ текущих и прогнозируемых потребностей накопительного пенсионного фонда в собственном капитале.
4-8.
(исключены - от 25 декабря 2006 г. N  305)
9.
Внутренние документы по вопросам
организационно-функциональной структуры накопительного
пенсионного фонда, в том числе регламентируют:
полномочия и обязанности подразделения накопительного
пенсионного фонда или лица по управлению рисками,
отвечающих за независимую оценку и анализ основных рисков,
связанных с проводимыми накопительным пенсионным фондом
операциями;
структуру органов накопительного пенсионного фонда,
соответствующую их функциональным обязанностям;
должностные обязанности и полномочия работников
накопительного пенсионного фонда;
порядок оценки деятельности руководителей структурных
подразделений накопительного пенсионного фонда в течение
отчетного года, в том числе применение мер или привлечение
к ответственности за невыполнение накопительным пенсионным
фондом целевых показателей деятельности накопительного
пенсионного фонда.
10.
Политика управления рисками предусматривает положения,
регламентирующие полномочия и функциональные обязанности
руководящих работников накопительного пенсионного фонда,
в том числе предусматривающие обеспечение двойного
контроля правильности совершения операций по
купле/продаже финансовых инструментов и контроля
связанного с ними риска.
11.
Служба внутреннего аудита проводит проверки
руководящих работников на предмет выявления концентрации
у них полномочий и функций по управлению деятельностью
накопительного пенсионного фонда, а также соответствия
проводимых операций утвержденной корпоративной
стратегии, политикам и процедурам накопительного
пенсионного фонда.
12.
Политики по управлению рисками и внутреннему контролю определяют полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками членов совета директоров, правления и ответственных работников накопительного пенсионного фонда.
13.
Перечень управленческой информации, представляемой
совету директоров и правлению накопительного пенсионного
фонда, достаточен для надлежащего исполнения советом
директоров и правлением накопительного пенсионного фонда
собственных функциональных обязанностей по управлению
рисками.
14.
(исключена - от 25 декабря 2006 г. N  305)
15.
Функциональные обязанности персонала подразделения
накопительного пенсионного фонда по управлению рисками и
службы внутреннего аудита соответствуют проводимым ими
операциям.
16.
Политики накопительного пенсионного фонда по работе с
пенсионными активами включают:
процедуры проверки соответствия договоров о пенсионном
обеспечении законодательству Республики Казахстан;
процедуры, обеспечивающие достоверность учета и
своевременность поступления средств на  индивидуальные
пенсионные счета вкладчиков (получателей), выплат и
переводов пенсионных накоплений;
процедуры, гарантирующие рассмотрение в
установленный срок претензий вкладчиков (получателей) по
договорам о пенсионном обеспечении, своевременность
восстановления потери пенсионных накоплений в момент их
перевода или выплаты;
процедуры, обеспечивающие мониторинг соответствия
учета пенсионных активов и своевременности инвестирования
пенсионных активов требованиям законодательства
Республики Казахстан;
проверку правильности начисления комиссионного
вознаграждения фондом;
размеры комиссионного вознаграждения накопительного
пенсионного фонда, взимаемого от пенсионных активов и
инвестиционных доходов, а также условия предоставления
данной информации вкладчикам (получателям) накопительного
пенсионного фонда.
17.
Политика накопительного пенсионного фонда по
внутреннему аудиту определяет:
все риски, которым подвержен накопительный пенсионный
фонд;
масштаб и частоту проведения внутреннего аудита;
рейтинговую систему, используемую при проведении
внутреннего аудита;
требования к составлению плана проведения внутреннего
аудита накопительным пенсионным фондом.
18.
Служба внутреннего аудита в соответствии с политиками
аудита проводит регулярные внутренние проверки всех
подразделений накопительного пенсионного фонда, функции
которых предусматривают проведение операций с финансовыми
инструментами.
19.
Служба внутреннего аудита в соответствии с политиками
аудита проводит регулярные внутренние проверки операций,
совершаемых за счет пенсионных активов, правильность
совершения сделок с участием пенсионных активов и
осуществления сверок с банками-кастодианами и
накопительными пенсионными фондами, правильность ведения
учета и документооборота.
20.
Персонал службы внутреннего аудита соответствует квалификационным требованиям накопительного пенсионного фонда, а также обладает опытом работы и необходимыми знаниями о деятельности подразделений накопительного пенсионного фонда, в которых проводятся проверки.
21.
Внутренними политиками накопительного пенсионного фонда предусматривается право доступа службы внутреннего аудита ко всем необходимым документам, связанным с деятельностью проверяемого подразделения, в том числе составляющим коммер-
ческую или иную имеющую режим конфиденциальности тайну.
22.
Политикой накопительного пенсионного фонда по
внутреннему аудиту устанавливается независимость
исполнения функциональных обязанностей от руководящих
работников или других подразделений накопительного
пенсионного фонда и подотчетность службы внутреннего
аудита совету директоров.
23.
Служба внутреннего аудита совместно с внешним аудитором
накопительного пенсионного фонда, не реже одного раза в
год, проводит совместные встречи для обсуждения
выявленных внутренним или внешним аудитором недостатков в
системе внутреннего контроля накопительного пенсионного
фонда.
24.
(исключена - от 25 декабря 2006 г. N  305)
25.
(исключена - от 25 декабря 2006 г. N  305)
26.
Служба внутреннего аудита осуществляет мониторинг
проводимых и планируемых подразделениями накопительного
пенсионного фонда мероприятий, предпринимаемых по
результатам внутреннего аудита, с целью их оптимального
выполнения.
27.
Внутренними политиками устанавливается подразделение
накопительного пенсионного фонда, которое ежемесячно
отслеживает доходы (расходы) накопительного пенсионного
фонда, в том числе в динамике, в разрезе, по видам
деятельности, территориальным и функциональным
подразделениям накопительного пенсионного фонда.
28.
Внутренними политиками предусматриваются полномочия
подразделений накопительного пенсионного фонда по
управлению доходами (расходами), связанными с
деятельностью подразделения, в пределах совокупных
лимитов, установленных советом директоров.
29.
Правление обеспечивает соответствие собственного
капитала накопительного пенсионного фонда минимально
требуемому уровню в соответствии с законодательством.
30.
Правлением в пределах совокупных лимитов рисков,
установленных советом директоров, определяются лимиты
риска для каждого из подразделений накопительного
пенсионного фонда, осуществляющих операции с финансовыми
инструментами.
31.
Служба внутреннего аудита по результатам проводимых
проверок определяет уровень владения персоналом
накопительного пенсионного фонда знаниями нормативных
правовых актов Республики Казахстан, регулирующих
деятельность накопительных пенсионных фондов,
международных стандартов, законодательства Республики
Казахстан в области пенсионного обеспечения.
32.
Служба внутреннего аудита проводит оценку возможности
появления дополнительных существенных рисков
накопительного пенсионного фонда, связанных с соблюдением
нормативных правовых актов Республики Казахстан,
регулирующих деятельность накопительных пенсионных
фондов, при внедрении новых видов финансовых услуг.
33.
Совет директоров утверждены формы и сроки представления
правлением совету директоров и акционерам накопительного
пенсионного фонда финансовой и управленческой отчетности,
обеспечивающей возможность оценки финансовых показателей
накопительного пенсионного фонда.
34.
Совет директоров на регулярной основе анализирует
инвестиционные решения и рекомендации к ним.
35.
Совет директоров анализирует заключения внешних
аудиторов по улучшению внутреннего контроля и управлению
рисками.
36.
Политики накопительного пенсионного фонда по учету и
отчетности в том числе предусматривают в ходе аудита
накопительного пенсионного фонда проверку следующих
вопросов:
правильность обработки ежедневных балансов;
соответствие учетной политики накопительного
пенсионного фонда международным стандартам финансовой
отчетности;
наличие фактов необоснованных бухгалтерских манипуляций
с финансовыми отчетами;
правильность учета собственных и пенсионных активов;
соответствие методов учета и составления отчетности
требованиям, установленным в учетной политике
накопительного пенсионного фонда;
полнота и правильность раскрытия накопительным
пенсионным фондом в годовом отчете структуры и размера
рисков.
37.
Подразделение по управлению рисками:
организовывает процесс сбора информации, необходимой
для анализа и оценки рисков;
разрабатывает и совершенствует методологию и организует
процесс анализа и оценки рисков;
планирует мероприятия по снижению уровня рисков;
разрабатывает методы управления рисками, в том числе
принципы хеджирования финансовых инструментов,
приобретенных за счет пенсионных активов;
контролирует исполнения мероприятий по управлению
рисками.

2-10
Директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қорының ағымдық жылға жоспарланған мақсаттарға жету мәні бойынша басқарма қызметін талдайды.
2-11
Директорлар кеңесі уәкілетті органның ықпал ету шаралары мен басқа талаптарын орындамау, оның ішінде жинақтаушы зейнетақы қорының қызметіндегі кемшіліктерді жою жөніндегі шаралар жоспарын орындалмау себебін анықтауға байланысты бақылау жүргізеді.
2-12
Директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерінің қызметтік міндеттерінде болуы мүмкін мүдде дауына талдау жасайды.
2-13
Директорлар кеңесі өзінің өкілеттігі шегінде көрсеткіштеріне жинақтаушы зейнетақы қорының қызмет нәтижесі ағымдық жылдық мақсаттарға сәйкес келмеген жағдайда, жинақтаушы зейнетақы қорының басқарма мүшелеріне шаралар қолдануы мүмкін.
2-14
Басқарма жылдық бюджетті және стратегиялық жоспарларды құруды ағымдық және болашақтағы бәсекелестік, экономикалық ортаны және нормативтік құқықтық базаны, жинақтаушы зейнетақы қорының қосымша қажетті капитал мөлшерін ескеріп жасайды.
2-15
Басқарма директорлар кеңесі мен жинақтаушы зейнетақы қорының акционерлеріне жинақтаушы зейнетақы қоры қызметі туралы қаржылық және басқарушылық есепті ұсынады.
3.
Директорлар кеңесі ай сайын талдау үшін мынадай есептерді алады:
жиынтық баланс және өткен жылдағы кезеңмен салыстырғандағы жинақтаушы зейнетақы қорының кірістері мен шығыстары туралы есеп;
инвестициялар туралы: қаржы құралдарын түрлеріне қарай топтастыра отырып және олардың баланстық құнын, рыноктық құнын, кірістілігін және сатып алу мен сатудың жалпы сомасын көрсете отырып жасалған есептер.
Директорлар кеңесі тоқсан сайын талдау жасау үшін мынадай есептерді алады:
жинақтаушы зейнетақы қорының активтері мен міндетемелерінің көлемін салыстыру туралы есеп (гэп-анализ);
процент тәуекелі бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының позициясына қысқаша талдау;
валюталардың айырбас бағамының ауытқу тәуекеліне жинақтаушы зейнетақы қорының ұшырауына қысқаша талдау;
жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті капиталға ағымдағы және болжалданатын мұқтаждығына қысқаша талдау.
4.
алынып тасталды
5.
алынып тасталды
6.
алынып тасталды
7.
алынып тасталды
8.
алынып тасталды
9.
Жинақтаушы зейнетақы қорының ұйымдастыру-функционалдық құрылымы мәселелері жөніндегі ішкі құжаттар, оның ішінде:
жинақтаушы зейнетақы қоры бөлімшелерінің немесе тәуекелділікті басқару жөніндегі, негізгі тәуекелдерді тәуелсіз бағалау мен талдауға жауап беретін, жинақтаушы зейнетақы қорлары өткізетін операциялармен байланысты тұлғаның өкілеттіктері мен міндеттерін;
олардың функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін жинақтаушы зейнетақы қорлары органдарының құрылымын;
жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері мен өкілеттіктерін;
жинақтаушы зейнетақы қоры құрылымдық бөлімшелері басшыларының қызметін бағалау тәртібі, оның ішінде жинақтаушы зейнетақы қоры қызметінің мақсатты көрсеткіштерін жинақтаушы зейнетақы қоры орындамағаны үшін жауапкершілікке тарту немесе шара қолдануды реттейді.
10.
Тәуекелдерді басқару саясаты жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерінің өкілеттілігі мен функционалдық міндеттерін реттейтін, оның ішінде қаржы құралдарын сатып алу/сату бойынша операцияларды жүргізудің дұрыстығына қосарлы бақылауды және олармен байланысты бақылауды қамтамасыз етуді көздейтін ережені қарастырады.
11.
Ішкі аудит қызметі жинақтаушы зейнетақы қорының қызметін басқару жөніндегі өкілеттіктер мен функцияларды шоғырландыру, сондай-ақ корпоративті стратегия бекіткен өткізілетін операциялардың жинақтаушы зейнетақы қорының саясаты мен рәсімдеріне сәйкестігін айқындау бойынша басшы қызметкерлерге тексеру жүргізеді.
12.
Тәуекелдерді және ішкі бақылауды басқару жөніндегі саясат директорлар кеңесінің мүшелерін, басқарманы және жинақтаушы зейнетақы қорының жауапты қызметкерлерінің тәуекелдерді басқару жөніндегі өкілеттіктерді және функционалдық міндеттерін айқындайды.
13.
Жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесіне және басқармаға ұсынылатын басқару ақпаратының тізбесі директорлар кеңесі мен жинақтаушы зейнетақы қоры басқармасының тәуекелдерді басқару жөніндегі өз функционалдық міндеттерін тиісінше орындауы үшін жеткілікті болуы керек.
14.
алынып тасталды
15.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі жинақтаушы зейнетақы қоры бөлімшесінің және ішкі аудит қызметі қызметкерлерінің функционалдық міндеттері олар жүргізетін операцияларға сәйкес келеді.
16.
Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерімен жұмыс жасау кезіндегі саясаты мыналарды көздейді:
зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарының Қазақстан Республикасының заңнамасымен сәйкестігін тексеру рәсімдері;
салымшылардың (алушылардың) дербес зейнетақы шоттарына қаражаттың уақтылы түсуі мен есепке алудың сенімділігін қамтамасыз ететін рәсімдер, жинақталған зейнетақы қаражатының төлемдері мен аударымдары;
зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша салымшылардың (алушылардың) шағымдарын белгіленген мерзімде қарауға кепілдік беретін, жинақталған зейнетақы қаражатының оларды аудару немесе төлем жасау барысында жоғалған жинақталған зейнетақы қаражатының уақтылы қалпына келтіруге кепілдік беретін рәсімдер;
зейнетақы активтері мен зейнетақы активтерін уақтылы инвестициялауын есепке алу сәйкестігін қамтамасыз ететін рәсімдер мониторингін Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарына;
қорға комиссиялық сыйақының есептеуінің дұрыстығын тексеру;
жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері мен инвестициялық кірістен өндіріп алынатын комиссиялық сыйақысының мөлшері, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының салымшыларға (алушыларға) осы ақпаратты ұсыну тәртібі.
17.
Ішкі аудит жөніндегі жинақтаушы зейнетақы қорының саясаты:
жинақтаушы зейнетақы қоры ұшырауы мүмкін барлық тәуекелдерді;
ішкі аудит жүргізудің ауқымы мен жиілігін;
ішкі аудитті жүргізу кезінде пайдаланылатын рейтингтік жүйені;
жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі аудитті жүргізу жоспарын жасауға қойылатын талаптарды айқындайды.
18.
Ішкі аудит қызметі аудит саясатына сәйкес функциялары қаржы құралдарымен жасалатын операцияларды жүргізуді көздейтін жинақтаушы зейнетақы қорының барлық бөлімшелеріне тұрақты ішкі тексеру жүргізеді.
19.
Ішкі аудит қызметі аудит саясатына сәйкес зейнетақы активтерінің есебінен жүргізілетін операцияларға, зейнетақы активтерінің қатысуымен жасалатын мәмілелердің дұрыстығына және кастодиан банктермен және жинақтаушы зейнетақы қорларымен есепке алу және құжат айналымының дұрыстығын салыстыруды жүзеге асырып, үнемі ішкі тексеру жүргізеді.
20.
Ішкі аудит қызметінің қызметкерлері жинақтаушы зейнетақы қорының біліктілік талаптарына сәйкес келеді, сондай-ақ тексеру жүргізілетін жинақтаушы зейнетақы қоры бөлімшелерінің қызметі туралы жұмыс тәжірибесі мен қажетті білімдері бар.
21.
Жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі саясаты тексерілетін бөлімшенің қызметіне байланысты барлық қажетті құжаттарға, оның ішінде коммерциялық, өзге де немесе құпиялық режимі бар құжаттарға қол жеткізуге ішкі аудит қызметінің құқығын қарастырады.
22.
Ішкі аудит жөніндегі жинақтаушы зейнетақы қорының саясаты басшы қызметкерлердің немесе жинақтаушы зейнетақы қорының басқа бөлімшелерінің функционалдық міндеттерін орындаудағы тәуелсіздігі және ішкі аудит қызметінің директорлар кеңесіне есеп беруі белгіленеді.
23.
Ішкі аудит қызметі жинақтаушы зейнетақы қорының сыртқы аудитормен бірлесіп жылына кемінде бір рет жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі бақылау жүйесінен ішкі және сыртқы аудиторлар анықтаған кемшіліктерді талқылау үшін бірлескен кездесулер өткізеді.
24.
алынып тасталды
25.
алынып тасталды
26.
Ішкі аудит қызметі оларды оңтайлы орындау мақсатында, ішкі аудит нәтижелері бойынша қабылданған, жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшелері жүргізетін және жоспарлайтын іс-шаралар мониторингін жүзеге асырады.
27.
Ішкі саясатпен жинақтаушы зейнетақы қорының кірісін (шығысын), оның ішінде қызмет көрсетулердің динамикасында, сол бөлігінде, түрлерінде, жинақтаушы зейнетақы қорының аумақтық және функционалдық бөлімшелері бойынша ай сайын бақылап отыратын жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшесі белгіленеді.
28.
Ішкі саясатпен директорлар кеңесімен белгіленген жиынтық лимиттер шегінде, бөлімшелердің қызметіне байланысты кірістерді (шығыстарды) басқару жөніндегі жинақтаушы зейнетақы қоры бөлімшелерінің өкілеттіктері қарастырылады.
29.
Басқарма заңнамамен сәйкес ең аз талап етілетін деңгейде жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті капиталының сәйкестігін қамтамасыз етеді.
30.
Басқарма директорлар кеңесімен белгіленген жиынтық лимиттер шегінде қаржы құралдарымен жасалатын операцияларды жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорының әрбір бөлімшелерінің тәуекел лимиті айқындалады.
31.
Ішкі аудит қызметі жүргізілген тексерулер нәтижелері бойынша жинақтаушы зейнетақы қоры қызметкерлерінің зейнетақымен қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасын, халықаралық стандарттарды, жинақтаушы зейнетақы қорының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін игеру деңгейін айқындайды.
32.
Ішкі аудит қызметі қаржылық қызмет көрсетудің жаңа түрлерін ендірген кезде, жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін сақтаумен байланысты, жинақтаушы зейнетақы қорының қосымша елеулі тәуекелдерін пайда болу мүмкіндігін бағалайды.
33.
Директорлар кеңесі және жинақтаушы зейнетақы қорының акционерлері басқармасының жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық көрсеткіштерін бағалау мүмкіндігін қамсыздандыратын қаржылық және басқармалық есеп берулерін ұсыну мерзімдері мен нысандарын бекітті.
34.
Директорлар кеңесі тұрақты негізде инвестициялық шешімді және оларға ұсынымдарды талдайды.
35.
Директорлар кеңесі ішкі бақылауды және тәуекелдерді басқаруды жақсарту жөніндегі сыртқы аудиторлардың қорытындысын талдайды.
36.
Есеп және есеп беру жөніндегі жинақтаушы зейнетақы қорының саясаты, сонымен бірге жинақтаушы зейнетақы қорының аудитін тексеру барысында мынадай мәселелерді қарастырады:
күн сайынғы баланстарды өңдеудің дұрыстығы;
жинақтаушы зейнетақы қорының есеп саясатының қаржы есебінің халықаралық стандарттарына сәйкестігі;
қаржы есептерімен бухгалтерлік негізсіз айла-әрекет жасау фактілерінің болуы;
меншікті және зейнетақы активтерін есепке алудың дұрыстығын;
жинақтаушы зейнетақы қорының есеп беру саясатында белгіленген талаптарға есепке алу әдістері мен есеп беруді құрастырудың сәйкес келуі;
жылдық есептегі тәуекелдер құрылымы мен мөлшерінің жинақтаушы зейнетақы қорының толыққанды және дұрыс ашып көрсетуі.
37.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше:
тәуекелдерді талдау мен бағалауға қажетті ақпараттарды жинау процесін ұйымдастырады;
әдістемені әзірлейді және жетілдіреді, тәуекелдерді талдау мен бағалау процесін ұйымдастырады;
тәуекелдер деңгейін төмендету жөніндегі шараларды жоспарлайды;
тәуекелдерді басқару әдістемелерін, оның ішінде зейнет активтері есебінен алынған қаржы құралдарын хеджирлеу принциптерін әзірлейді;
тәуекелдерді басқару жөніндегі шаралардың орындалуын бақылайды.

37-1.
Квалификационные требования к персоналу подразделения
по управлению рисками накопительного пенсионного фонда
предусматривают наличие стажа, соответствующей
квалификации и опыта работы для осуществления
функциональных обязанностей по управлению рисками.
37-2.
Подразделение накопительного пенсионного фонда по управлению рисками использует методику оценки влияния на пенсионные активы, доходность и ликвидность в случае отрицательной динамики внешнего и внутреннего рынка финансовых активов.
37-3.
Подразделение по управлению рисками проводит анализ:
балансовых отчетов накопительного пенсионного фонда, а
также доходов и расходов;
снижения ликвидности, изменения цен на финансовые
инструменты.
37-4.
Подразделение по управлению рисками прогнозирует
воздействие на пенсионные активы, рентабельность и
ликвидность следующих факторов:
страновой риск;
валютный риск;
риск досрочного погашения финансовых инструментов;
риск изменения рейтинга эмитента.
37-5.
Подразделение по управлению рисками организует проведение стресс-тестинга и использует его результаты в плане оперативных действий при нарастании негативных факторов на рынке.
38.
(исключена - от 25 декабря 2006 г. N  305)
Проведение операций с финансовыми инструментами
39.
Система двойного контроля предусматривает:
разделение фронт- и бэк-офисов;
возможность бэк-офиса своевременно проверить условия
операций во фронт-офисе;
меры ограничения возможного сговора между участниками
системы двойного контроля;
запрет на исполнение одним и тем же лицом обязанностей
одновременно во фронт- и бэк-офисах и подразделениях.
40.
(исключена - от 25 декабря 2006 г. N  305)
41.
Накопительный пенсионный фонд располагает системой по
сбору информации, необходимой для управления рисками.
42.
Служба внутреннего аудита и внешние аудиторы проверяют
точность сведений, предоставляемых подразделениями
накопительного пенсионного фонда, отвечающими за ведение
бухгалтерского учета и отчетности, в подразделение по
управлению рисками.
43.
Подразделение по управлению рисками осуществляет
мониторинг правильности определения накопительным
пенсионным фондом справедливой цены по финансовым
инструментам.
44.
Советом директоров периодически определяется
совокупный лимит.
45.
Подразделение накопительного пенсионного фонда,
осуществляющее сделки, в течение рабочего дня представляет
правлению накопительного пенсионного фонда позиции
накопительного пенсионного фонда по финансовым
инструментам.
46.
Совет директоров устанавливает процедуры определения
лимитов по финансовым инструментам и правила определения
лимитов "stop-loss".
47.
Правление устанавливает лимиты позиций по принятым в
международной практике операциям спот, форварду, своп по
каждому виду иностранных валют и по всем валютам.
48.
Подразделение по управлению рисками использует
ежедневную таблицу сроков погашения активов и обязательств
для управления сроками погашения спот и форвардных
операций.
49.
(исключена - от 25 декабря 2006 г. N  305)
50.
Правление утверждает процедуры ежедневного мониторинга
инвестиционных операций накопительного пенсионного фонда.
51.
Результаты мониторинга вместе с отчетом о
доходах/расходах по портфелю инвестиций ежемесячно
представляются правлению и совету директоров
накопительного пенсионного фонда.
52.
Подразделение по управлению рисками осуществляет
мониторинг инвестиционного портфеля накопительного
пенсионного фонда по виду финансового инструмента,
эмитента, срокам обращения, видам валют и целям
инвестирования.
53.
Процедуры структурирования предусматривают:
не менее чем раз в месяц проведение переоценки портфеля
инвестиций по рыночной стоимости;
не менее чем раз в полгода проведение оценки финансовых
результатов инвестиций с учетом стоимости привлечения
средств, доходов/расходов за каждый отчетный период.
54.
Правление определило оперативные процедуры по
недопущению чрезмерных расходов по операциям с финансовыми
инструментами, в том числе связанных с резким колебанием
цен на рынке финансовых инструментов.
55.
Накопительный пенсионный фонд проводит анализ изменения
доходов/расходов от операций с финансовыми инструментами
с учетом динамики их рыночной стоимости.
56.
Накопительный пенсионный фонд осуществляет контроль
ликвидности с учетом  предполагаемого объема погашения
внебалансовых операций накопительного пенсионного фонда.
57.
(исключена - от 25 декабря 2006 г. N  305)
58.
Подразделение по управлению рисками регулярно проводит
мониторинг показателей дюрации по активам и
обязательствам, чувствительных к изменению ставок
вознаграждения.
Требования к обеспечению операционной деятельности
накопительных пенсионных фондов, функционирования
информационных систем и систем управленческой
информации
59.
Внутренние процедуры регламентируют:
подразделение, обеспечивающее руководство операционной
деятельностью накопительного пенсионного фонда;
технический порядок проведения операций на рынке ценных
бумаг;
бухгалтерский учет операций накопительного пенсионного
фонда; двойной контроль операций накопительного
пенсионного фонда и их учет;
контроль документооборота накопительного пенсионного
фонда;
контроль исполнения обязательств накопительным
пенсионным фондом, в том числе соблюдение условий
переводов и выплат пенсионных накоплений;
контроль и верификация информации, передаваемой
накопительным пенсионным фондом банку-кастодиану,
организации, осуществляющей инвестиционное управление
пенсионными активами, в том числе процедуры верификации и
регламентации действий при обнаружении несоответствия
предоставленной информации;
процедуры ответственности лиц при передаче информации;
процедуры проверки соответствия алгоритма расчетов
пенсионных накоплений требованиям законодательства
Республики Казахстан, в том числе расчет стоимости
условной единицы, количества условной единицы, зачисления
пенсионных взносов, переводов и выплат пенсионных
накоплений и возврата ошибочных взносов, взимания
комиссионных вознаграждений от пенсионных активов и
инвестиционных доходов.
60.
Служба внутреннего аудита не менее чем раз в полгода
проводит проверки подразделений в целях оценки соблюдения
ими операционной техники проведения операций с ценными
бумагами, достоверного и своевременного отражения в
журналах учета операций с ценными бумагами.

37-1
Жинақтаушы зейнетақы қорының тәуекелдерін басқару жөніндегі бөлімшелердің қызметкерлеріне қойылатын біліктілік талаптарында тәуекелдерді басқару жөніндегі функционалдық міндеттерді жүзеге асыру үшін біліктілігі мен жұмыс тәжірибесіне сәйкес келетін өтілдің болуын қарастырады.
37-2
Тәуекелдерді басқару жөніндегі жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшесі сыртқы және ішкі қаржы активтері рыногының теріс дамуы жағдайында кірістілігі мен өтімділігі, зейнет активтеріне әсер ететін бағалау әдістемесін қолданады.
37-3
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше:
жинақтаушы зейнетақы қорының баланстық есептерін, сондай-ақ кірістер мен шығыстарды;
өтімділіктің төмендеуін, қаржы құралдары бағасының өзгеруін талдайды.
37-4
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше мынадай факторлардың:
ел тәуекелінің;
валюта тәуекелінің;
қаржы құралдарын мерзімінен бұрын өтеу тәуекелдерінің;
эмитенттің рейтингін өзгерту тәуекелдерінің зейнет активтеріне, тиімділігі мен өтімділігіне ықпал етуін болжайды.
37-5
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше стресс-тестілеуді өткізуді ұйымдастырады және оның нәтижелерін рынокта теріс факторлар өсе бастаған жағдайда жедел іс-қимылдар жасауға пайдаланады.
38.
алынып тасталды
Қаржы құралдарымен жасалатын операцияларды жүргізу
39.
Қосарланған бақылау жүйесі:
фронт- және бэк-офистерді бөлуді;
бэк-офистің фронт-офистің операцияларының жай-күйін уақтылы тексеру мүмкіндігін;
қосарланған бақылау жүйесі қатысушылар арасындағы ықтимал келісімдерді шектеу шараларын;
фронт пен бэк-офистерде және бөлімшелердегі қызметтік міндеттерді бір ғана тұлғаның қатар орындауына тыйым салуды қарастырады.
40.
алынып тасталды
41.
Жинақтаушы зейнетақы қорының тәуекелдері басқаруға қажетті ақпаратты жинау бойынша жүйесі бар.
42.
Ішкі аудит қызметі және сыртқы аудиторлар тәуекелдерді басқару бөлімшесінде, бухгалтерлік есеп және есеп беруді жүргізуге жауап беретін жинақтаушы зейнетақы қор бөлімшесі ұсынған мәліметтердің нақтылығын тексереді.
43.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі қаржы құралдары бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының айқындаған әділ құнның дұрыстығына мониторинг жүргізеді.
44.
Директорлар кеңесі кезең-кезеңімен жиынтық лимитті анықтайды.
45.
Мәмілелерді жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшесі жұмыс күні ішінде жинақтаушы зейнетақы қорының басқармасына қаржы құралдары бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының позициясын ұсынады.
46.
Директорлар кеңесі қаржы құралдары бойынша лимиттерді және "stор-loss" лимиттерін белгілеу ережесін айқындау рәсімдерін белгілейді.
47.
Басқарма шетел валюталарының әрбір түрі мен барлық валюталар бойынша спот, форвард, своп операцияларының халықаралық практикасында қабылданған позициялар бойынша лимиттерді белгілейді.
48.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі спот және форвард операцияларын өтеу мерзімдерін басқару үшін активтер мен міндеттемелерді өтеу мерзімдерінің күн сайынғы кестесін пайдаланады.
49.
алынып тасталды
50.
Басқарма жинақтаушы зейнетақы қоры инвестициялық операцияларының күнделікті мониторингі рәсімдерін бекітеді.
51.
Инвестициялар портфелі бойынша кірістер/шығыстар туралы есеппен бірге мониторинг нәтижелері басқарма мен жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесіне ай сайын ұсынылады.
52.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі қаржы құралдарының, эмитенттің түрі, айналыс мерзімдері, валюта түрлері мен инвестициялау мақсаттары бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелінің мониторингін жүзеге асырады.
53.
Құрылымдау рәсімдері:
айына кемінде бір рет рыноктық құны бойынша инвестициялар портфеліне қайта бағалау жүргізуді;
жарты жылда кемінде бір рет әрбір есепті кезең үшін қаражаттарды, кірістерді/шығыстарды тарту құнын ескере отырып, инвестициялардың қаржы нәтижелеріне бағалау жүргізуді қарастырады.
54.
Басқарма қаржы құралдарымен жасалатын операциялар бойынша шамадан тыс шығыстарды болдырмау жөніндегі, оның ішінде қаржы құралдары рыногындағы бағалардың бірден өзгеруімен байланысты шұғыл рәсімдерді айқындау.
55.
Жинақтаушы зейнетақы қоры олардың рыноктық құнының динамикасын ескере отырып, қаржы құралдарымен жасалған операциялардан түскен кірістердің/шығыстардың өзгерістеріне талдау жүргізеді.
56.
Жинақтаушы зейнетақы қоры болжалданатын жинақтаушы зейнетақы қорының баланстан тыс операцияларын өтеу көлемін ескере отырып, өтімділік бақылауын жүзеге асырады.
57.
алынып тасталды
58.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруіне сезімтал активтер мен міндеттемелер жөніндегі дюрация көрсеткіштерінің мониторингін тұрақты түрде жүргізеді.
Жинақтаушы зейнетақы қорларының операциялық қызметін, ақпараттық жүйені және басқару ақпаратының жүйесін функциялауды қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
59.
Ішкі рәсімдер реттейді:
жинақтаушы зейнетақы қорының операциялық қызметін басқаруды қамтамасыз ететін бөлімшені;
бағалы қағаздар рыногында операцияларды жүргізудің техникалық тәртібін;
жинақтаушы зейнетақы қор жүргізетін операциялардың бухгалтерлік есебін;
жинақтаушы зейнетақы қорының операцияларына және олардың есебіне қосарлы бақылауды;
жинақтаушы зейнетақы қорының құжат айналымына бақылауды;
жинақтаушы зейнетақы қор міндеттемелерінің орындалуын бақылау, оның ішінде аударым тәртібін сақтау және жинақталған зейнетақы қаражатын төлеу;
жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банкке беретін зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым, оның ішінде ұсынылған ақпараттың сәйкессіздігін анықтаған жағдайда іс-әрекетті куәландыру және реттеу рәсімдерін;
ақпаратты беру кезінде тұлғалар жауапкершіліктерінің рәсімдерін;
жинақталған зейнетақы қаражаты есептеулері алгоритмдерінің Қазақстан Республикасының заңнамаларына қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеру рәсімдері, оның ішінде шартты бірлік құнының есеп айырысулары, шартты бірліктің саны, зейнетақы жарналарын есептеу, жинақталған зейнетақы қаражатының аударымдары және төлемдері және дұрыс емес жарналарды қайтару, зейнетақы активтері мен инвестициялық кірістен түсетін комиссиялық сыйақыны өндіріп алуын реттейді.
60.
Ішкі аудит қызметі жарты жылда кемінде бір рет бөлімшелерге олардың бағалы қағаздармен жасалатын операцияларды жүргізудің операциялық техникасын сақтауын, есепке алу журналында бағалы қағаздармен жасалатын операциялардың сенімді және уақтылы көрсетілуін бағалау мақсатында тексеру жүргізеді.

60-1.
Служба внутреннего аудита проверяет операции
накопительного пенсионного фонда в целях выявления и
предотвращения случаев злоупотребления при осуществлении
операций с доходами и принятия риска, неадекватного
размеру собственного капитала и доходов накопительного
пенсионного фонда.
61.
Накопительный пенсионный фонд располагает правилами и
руководствами, касающимися планирования, разработки и
функционирования систем электронной обработки данных.
62.
Лица накопительного пенсионного фонда, осуществляющие
контроль системы электронной обработки данных и отвечающие
за вопросы обработки данных, имеет квалификацию и опыт,
соответствующие профилю работы.
63.
Проверки проводятся службой внутреннего аудита в
соответствии с утвержденными советом директоров планами
проверок.
64.
Служба внутреннего аудита регулярно по результатам
проведенных проверок сообщает о результатах правлению и
совету директоров.
65.
(исключена - от 25 декабря 2006 г. N  305)
66.
Подразделение информационного обеспечения располагает
системой проверки уровня допуска при входе и выходе из
автоматизированной системы.
67.
Правление утверждает процедуры и устанавливает
ответственность подразделения информационного обеспечения
по контролю важных ключей, в том числе электронных ключей
к информационным базам данных.
68.
Процедуры предусматривают обязательное наличие:
обособленных помещений для технических комплексов
информационных баз данных, отвечающих требованиям
пожарной безопасности и сейсмоустойчивости;
автономного электропитания;
резервных компьютеров и сетевых коммуникаций.
69.
Накопительный пенсионный фонд регулярно формирует
резервные копии системно-важных программных файлов и
файлов данных.
70.
Процедуры форс-мажорных обстоятельств предусматривают
правила и руководства для компьютерного центра в случае
чрезвычайного сбоя в работе системы.
71.
Политика внутреннего контроля за обеспечением
целостности данных и конфиденциальности информации
содержит:
перечень информации, относящейся к категории
конфиденциальной;
порядок составления, оформления, регистрации, учета и
хранения документов, содержащих конфиденциальную
информацию;
порядок допуска к конфиденциальной информации с
указанием должностей лиц их занимающих, которые
допускаются к конфиденциальной информации.
72.
Подразделением информационного обеспечения заполняются
листы учета технических проблем и ведется по ним
отчетность.
73.
Подразделение информационного обеспечения отслеживает
причины возникновения проблемы, извещает о них
изготовителя информационной системы и принимает
коррективные меры для предотвращения их повторного
возникновения.
74.
Подразделение информационного обеспечения регулярно
анализирует характер таких проблем.
75.
Процедуры предусматривают:
перечень информационных данных, имеющих ограниченный
доступ;
порядок получения доступа;
порядок контроля доступа к информационным данным;
перечень лиц, имеющих доступ к информационным данным.
76.
Подразделение информационного обеспечения, не менее
чем раз в квартал, проводит проверки технических
комплексов, обеспечивающих функционирование
автоматизированной базы данных.
77.
Подразделение информационного обеспечения раз в
квартал предоставляет правлению информацию о состоянии
технических комплексов.
78.
Подразделение информационного обеспечения осуществляет
мониторинг и идентифицирует пользователей терминалов
управления автоматизированной базой данных, в том числе
контролирует виды и объемы проведенных ими операций на
предмет их соответствия функциональным обязанностям
пользователя.
79.
Накопительный пенсионный фонд располагает системой,
позволяющей идентифицировать личность пользователя.
Приложение 7
к Правилам лицензирования деятельности
по привлечению пенсионных взносов и
осуществлению пенсионных выплат
Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 декабря 2006 г. N  305  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
Дополнительные критерии требований, обязательные для
выполнения накопительными пенсионными фондами
Организация системы управления рисками
1.
(исключена - от 25 декабря 2006 г. N  305)
2.
В корпоративной стратегии накопительного
пенсионного фонда определены краткосрочные (до
года) и долгосрочные (от года до десяти лет) цели
деятельности накопительного пенсионного фонда.
3.
Долгосрочная стратегия накопительного
пенсионного фонда составлена и постоянно
совершенствуется с целью исключения факторов, ранее
негативно отразившихся на деятельности
накопительного пенсионного фонда.
4.
Совет директоров контролирует и анализирует
результаты мониторинга операций накопительного
пенсионного фонда, связанных с рисками (кредитный риск, процентный риск, риск потери ликвидности, валютный риск), с целью исключения возможности совершения операций, противоречащих стратегии, политикам и процедурам.
5.
Подразделение накопительного пенсионного фонда, осуществляющее функции управления рисками,
использует методику оценки влияния на пенсионные активы, доходность и ликвидность в случае отрицательной динамики внешнего и внутреннего рынков финансовых инструментов.
6.
Подразделение накопительного пенсионного фонда,
осуществляющее функции управления рисками
идентифицирует и анализирует внутренние и внешние
экономические факторы, представляющие потенциальный
и возможный риск, оценивает степень их влияния на
финансовые показатели накопительного пенсионного
фонда.
7.
В части совокупных лимитов, утвержденных советом директоров, правление определяет лимиты на допустимый размер рисков в отдельности по видам
проводимых операций, принимает эффективные меры контроля соблюдения накопительным пенсионным фондом указанных лимитов.
8.
Правление контролирует соблюдение совокупных лимитов по видам рисков на основе их ежемесячного расчета.
9.
Правление контролирует соблюдение подразделениями накопительного пенсионного фонда политик в управлении возможными и потенциальными рисками, осуществляет мониторинг соблюдения подразделениями накопительного пенсионного фонда размеров рисков в пределах установленных для них лимитов.
10.
Правление применяет политику распределения рисков по видам проводимых накопительным пенсионным фондом операций, то есть формирования структуры и объема проводимых операций с финансовыми инструментами с учетом связанного с ними риска в целях сохранения необходимого уровня достаточности собственного капитала и платежеспособности, и контролирует их выполнение ответственными подразделениями накопительного пенсионного фонда.
11.
Накопительный пенсионный фонд располагает организационно-функциональной и операционной структурой, которая обеспечивает реализацию политики диверсификации, а также позволяет
осуществлять мониторинг соблюдения норм диверсификации, установленных уполномоченным органом.
12.
Форматы информации о текущем финансовом
состоянии накопительного пенсионного фонда и принятых ею рисков стандартизованы в виде определенных форм управленческой отчетности, которые в том числе идентифицируют и измеряют
кредитный, процентный риски, риск потери ликвидности, валютный, страновой (трансфертный) риски, а также определяют степень подверженности рискам, сохранение их в пределах установленных
лимитов.
13.
Подразделения проводят оценку (начисление) ожидаемых доходов накопительного пенсионного фонда с учетом принимаемого риска.
Проведение операций с финансовыми инструментами
14.
Внутренние политики управления сделками
регламентируют:
определение риска потери ликвидности, связанного со структурой активов (обязательств) накопительного пенсионного фонда;
определение процентного риска, связанного со структурой активов (обязательств) накопительного пенсионного фонда;
определение валютного риска, связанного со структурой активов (обязательств) накопительного пенсионного фонда;
определение рисков, присущих операциям с производными финансовыми инструментами;
модели, используемые при измерении рыночного риска накопительного пенсионного фонда;
периодичность представления подразделением по управлению рисками совету директоров и правлению отчета о позициях накопительного пенсионного фонда по рыночному риску;
определение ценового риска, связанного с
состоянием финансового рынка;
определение других видов рисков.
15.
Накопительный пенсионный фонд отслеживает доходы/расходы и риски по активам и обязательствам, подверженным ценовому риску, и проводит ежедневную оценку их стоимости.
16.
Накопительный пенсионный фонд проводит тест на обесценение данного финансового инструмента в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности в случае отсутствия рыночной стоимости финансового инструмента.
17.
Накопительный пенсионный фонд регулярно в течение каждого операционного дня проводит оценку доходов/расходов от операций с финансовыми
инструментами.
18.
Советом директоров накопительного пенсионного фонда утверждены процедуры определения стоимости
финансового инструмента с учетом ценового риска.
19.
Накопительный пенсионный фонд проводит оценку стоимости финансовых инструментов на основе модели оценки риска и приведения текущих цен к рыночным, в том числе осуществляет стресс-тестинг и бэк-тестинг.
20.
Накопительный пенсионный фонд использует результаты оценки риска и регулярных стресс-тестингов при принятии решений на совершение операций с финансовыми инструментами.
21.
Правление устанавливает диапазон лимитов "stop-loss" для финансовых инструментов.
22.
Служба внутреннего аудита проверяет правильность применения накопительным пенсионным фондом правил определения лимитов "stop-loss".
23.
Подразделение по управлению рисками проводит анализ адекватности лимитов по финансовым инструментам в соответствии с масштабом и динамикой рынка финансовых инструментов и
ликвидностью финансового инструмента.
24.
Подразделение по управлению рисками не менее чем раз в полгода проводит стресс-тестинг и использует его результаты в плане оперативных действий при нарастании негативных факторов на рынке.
25.
Накопительный пенсионный фонд использует процедуры своевременного хеджирования валютного риска с помощью производных финансовых инструментов в соответствии с политикой управления активами и обязательствами.
26.
Совет директоров устанавливает лимиты по открытым валютным позициям и лимит валютной нетто-позиции.

60-1
Ішкі аудит қызметі жеке капитал мен жинақтаушы зейнетақы қорының кірістері мөлшеріне сай келмейтін кірістер және тәуекелдерді қабылдау операцияларын жүзеге асыру кезінде асыра пайдалану оқиғаларын анықтау және алдын алу мақсатында операцияларды тексереді.
61.
Жинақтаушы зейнетақы қорының деректерді электрондық өңдеу жүйесін жоспарлауға, әзірлеуге және функциялауға қатысты ережелері мен басшылықтары бар.
62.
Электрондық өңдеу жүйесін бақылауды жүзеге асыратын және деректерді өңдеу мәселелеріне жауап беретін банк тұлғалар жұмыс саласына сәйкес біліктілігі және тәжірибесі болады.
63.
Ішкі аудит қызметі директорлар кеңесі бекіткен тексерулер жоспарына сәйкес тексеру жүргізеді.
64.
Ішкі аудит қызметі жүргізілген тексерулер бойынша тұрақты түрде басқарма мен директорлар кеңесіне хабарлайды.
65.
алынып тасталды
66.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесінің автоматтандырылған жүйеден шыққан және кірген кезде рұқсат беру деңгейін тексеру жүйесі бар.
67.
Басқарма маңызды кілттерді, оның ішінде деректердің ақпарат базасына электрондық кілттерді бақылау жөніндегі ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесі рәсімдерін бекітеді және жауапкершілігін белгілейді.
68.
Рәсімдер:
өрт қауіпсіздігінің, сейсмологиялық орнықтылықтың талаптарына жауап беретін деректердің ақпарат базасының техникалық кешендеріне арналған оқшау үй-жайлардың;
автономды электр қуатының;
резервтегі компьютерлер мен желілік коммуникациялардың міндетті түрде болуын қарастырады.
69.
Жинақтаушы зейнетақы қоры деректердің жүйелік-маңызды бағдарламалық файлдарды мен файлдардың резервтік көшірмелерін үнемі қалыптастырады.
70.
Төтенше жағдайлар рәсімдері компьютерлік орталықтар үшін жүйе жұмысында төтенше іркілістер болған жағдайдағы ережелер мен басшылықтарды қарастырады.
71.
Деректердің және құпия ақпараттың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі ішкі бақылау саясаты мыналарды көздейді:
құпия санатына жатқызылатын ақпарат тізбесін;
құпия ақпараты бар құжаттарды тіркеу тәртібі, рәсімдеу, тіркеу, есепке алу және сақтауды;
құпия ақпаратқа жіберілетін тұлғалардың лауазымдарын көрсете отырып, құпия ақпаратқа рұқсат беру тәртібін.
72.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесі техникалық проблемалардың есепке алу парақтарын толтырады және олар бойынша есеп беру жүргізіледі.
73.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесі проблемалардың туу себептерін бақылайды, олар туралы ақпарат жүйесін дайындаушыларға хабарлайды және олардың қайталануын болдырмау үшін түзету шараларын қабылдайды.
74.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесі осындай проблемалардың сипатын үнемі талдайды.
75.
Рәсімдер:
рұқсаты шектеулі ақпарат деректерінің тізбесін;
рұқсат алу тәртібін;
ақпарат деректеріне рұқсатты бақылау тәртібін;
ақпарат деректеріне рұқсаты бар тұлғалардың тізбесін көздейді.
76.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесі тоқсанына кемінде бір рет автоматтандырылған деректер базасының функциялануын қамтамасыз ететін техникалық кешендерге тексеру жүргізеді.
77.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесі тоқсанына бір рет техникалық кешендердің жай-күйі туралы басқармаға ақпарат ұсынады.
78.
Ақпараттық қамтамасыз ету бөлімшесі деректердің автоматтандырылған базасын басқару терминалдарын пайдаланудың мониторингін жүргізеді және сәйкестендіреді, оның ішінде олар жүргізген операциялардың түрі мен көлемінің пайдаланушының функционалдық міндеттеріне сәйкестігін бақылайды.
79.
Банкте пайдаланушының жеке басын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін жүйе бар.
Зейнетақы жарналарын тарту
және зейнетақы төлемдерін
жүзеге асыру жөніндегі
қызметті лицензиялау
Ережесінің 7-қосымшасы
Ескерту. 7-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы N  305  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жинақтаушы зейнетақы қорына орындауға
міндетті қосымша талаптар критерийлері
Тәуекелдерді басқару жүйесін ұйымдастыру
1.
алынып тасталды
2.
Жинақтаушы зейнетақы қорының корпоративтік стратегиясында жинақтаушы зейнетақы қоры қызметінің қысқа мерзімді (бір жылға дейін) және ұзақ мерзімді (бір жылдан он жылға дейін) мақсаттары айқындалған.
3.
Жинақтаушы зейнетақы қорының ұзақ мерзімді стратегиясы бұрын жинақтаушы зейнетақы қорының қызметіне теріс әсер еткен факторларды жою мақсатында жасалған және тұрақты жетілдіріліп отырады.
4.
Директорлар кеңесі тәуекелдермен (кредит тәуекелі, процент тәуекелі, өтімділікті жоғалту тәуекелі, валюта тәуекелі) байланысты жинақтаушы зейнетақы қорының стратегиясына, саясатына және рәсімдеріне қайшы келетін операцияларды жасау мүмкіндігін болдырмау мақсатында мониторинг жүргізеді.
5.
Тәуекелді басқару функциясын жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшесі зейнетақы активтеріне ықпал ету әдістемесін, қаржы құралдарының теріс динамикасы жағдайында ішкі және сыртқы рыноктарының кірістілігі мен өтімділігін пайдаланады.
6.
Тәуекелдерді басқару функцияларын жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорының бөлімшесі әлуетті және ықтимал тәуекелді білдіретін ішкі және сыртқы экономикалық факторларды сәйкестендіреді және талдайды, олардың жинақтаушы зейнетақы қорының қаржы көрсеткіштеріне ықпалының дәрежесін бағалайды.
7.
Директорлар кеңесі бекіткен жиынтық лимиттер бөлігінде басқарма өткізілетін операция түрлері бойынша жеке алғанда тәуекелдердің рұқсат мөлшеріне лимитті айқындайды, жинақтаушы зейнетақы қорының аталған лимиттерді сақтауын бақылаудың тиімді шараларын қабылдайды.
8.
Басқарма олардың ай сайынғы есебі негізінде тәуекелдердің түрлері бойынша жиынтық лимиттерді сақтауын бақылайды.
9.
Басқарма жинақтаушы зейнетақы қоры бөлімшелерінің әлуетті және ықтимал тәуекелдерді басқарудағы саясатты сақтауын бақылайды, жинақтаушы зейнетақы қоры бөлімшелерінің олар үшін белгіленген лимиттер шегінде тәуекелдер мөлшерін сақтау мониторингін жүзеге асырады.
10.
Басқарма жинақтаушы зейнетақы қорының жүргізген операцияларының түрлері бойынша тәуекелдерді бөлу, яғни меншікті капитал мен төлем қабілеттігін сақтау мақсатында, оларға байланысты тәуекелді ескере отырып, қаржы құралдарымен жасалатын операциялардың құрылымын және көлемін қалыптастыру саясатын қолданады және оны жинақтаушы зейнетақы қоры жауапты бөлімшелерінің орындауын бақылайды.
11.
Жинақтаушы зейнетақы қорының әртараптану саясатын іске асыруды қамтамасыз ететін, сондай-ақ уәкілетті орган белгілеген әртараптану нормаларын сақтау мониторингін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ұйымдық-функционалдық және операциялық құрылымы бар.
12.
Жинақтаушы зейнетақы қорының ағымдағы қаржы жағдайы туралы ақпарат форматы және олар бойынша қабылдаған тәуекелдер басқару есебінің белгілі бір нысандары түрінде стандартталған, оның ішінде кредит, процент тәуекелдері, өтімділікті жоғалту тәуекелі, валюта тәуекелі, елдің (трансферт) тәуекелдерін сәйкестендіреді және өлшейді, сондай-ақ тәуекелдерге ұшырау дәрежесі, белгіленген лимиттер шегінде олардың сақталуы айқындалады.
13.
Бөлімше қабылданатын тәуекелді ескере отырып, жинақтаушы зейнетақы қорының күтілетін кірістерін бағалауды (есептеуді) жүргізеді.
Қаржы құралдарымен жасалатын операцияларды жүргізу
14.
Мәмілелерін басқару жөніндегі ішкі саясаты былайша реттеледі:
жинақтаушы зейнетақы қорының активтер (міндеттемелер) құрылымына байланысты проценттік тәуекелді анықтау;
жинақтаушы зейнетақы қорының активтер (міндеттемелер) құрылымына байланысты валюталық тәуекелді анықтау;
туынды қаржы құралдарымен операцияларға тиесілі тәуекелдерді анықтау;
жинақтаушы зейнетақы қорының рыноктық тәуекеліне өлшем жасау кезіндегі пайдаланылатын моделдер;
тәуекелдерді басқару бөлімшесінің директорлар кеңесіне және басқармаға рыноктық тәуекел бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының позициялары туралы есебін ұсыну кезеңділігі;
қаржы рыногының жай-күйімен байланысты баға тәуекелін айқындау;
тәуекелдердің басқа түрлерін айқындау.
15.
Жинақтаушы зейнетақы қоры баға активтер мен міндеттемелер бойынша тәуекелдерді және кірістерді/шығыстарды бақылайды және олардың құнына күн сайынғы бағалау жүргізеді.
16.
Жинақтаушы зейнетақы қоры қаржы құралының рыноктық құнының болмаған жағдайда қаржылық есеп беру жағдайында қаржылық есеп берудің халықаралық стандартына сәйкес осы қаржы құралының құнсыздануына тест жүргізді.
17.
Жинақтаушы зейнетақы қоры әр операциялық күн ішінде қаржы құралдарымен жасалған операциялардан түскен кірістер/шығыстарға жүйелі бағалау жүргізеді.
18.
Жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесі баға тәуекелін ескере отырып, қаржы құралының құнын айқындау рәсімдерін бекітті.
19.
Жинақтаушы зейнетақы қоры қаржы құралының құнын бағалауды тәуекелді бағалау моделінің және ағымдағы бағаларды рыноктық бағаға келтіру негізінде жүргізеді, сонымен бірге стресс-тестинг және бэк-тестинг өткізеді.
20.
Жинақтаушы зейнетақы қоры тәуекелді бағалау нәтижелерін және қаржы құралдарымен операцияларды жасауға шешім қабылдау барысында тұрақты стресс-тестингтерді пайдаланады.
21.
Басқарма қаржы құралдары үшін "stop-loss" лимиттерінің диапазонын пайдаланады.
22.
Ішкі аудит қызметі жинақтаушы зейнетақы қорының "stop-loss" лимитін айқындау ережелерін қолдануын тексереді.
23.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі қаржы құралдары бойынша лимиттердің бірдейлігіне қаржы құралдары рыногының ауқымы мен динамикасы мен қаржы құралдарының өтімділігіне сәйкес талдау жүргізеді.
24.
Тәуекелдерді басқару бөлімшесі кемінде жарты жылда бір рет стресс-тестинг өткізеді және оның нәтижесін рыноктағы қолайсыз факторлардың өсу барысында шұғыл іс-әрекет жоспарына пайдаланады.
25.
Жинақтаушы зейнетақы қоры активтерді және міндеттемелерді басқару саясатына сәйкес туынды қаржы құралдары көмегімен валюталық тәуекелді уақтылы хеджирлеу рәсімдерін пайдаланады.
26.
Директорлар кеңесі ашық валюталық позициялар бойынша лимиттерді және валюталық нетто-позиция лимиттерін анықтайды.