Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг
Решение XIII сессии Шемонаихинского районного Маслихата Восточно-Казахстанской области от 18 февраля 2005 года N 13/11-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 14 марта 2005 года за N 2220. Утратило силу - решением Шемонаихинского районного маслихата от 12 февраля 2008 года № 6/3-IV
Сноска. Утратило силу-решением Шемонаихинского районного маслихата от 12 февраля 2008 года № 6/3-IV.
На основании статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", статья 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" Шемонаихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в департаменте юстиции Восточно-Казахстанской области.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 апреля 2005 года.
Председатель сессии
Секретарь районного маслихата
Утверждено решением
Шемонаихинского районного маслихата
от 18 февраля 2005 года N 13/11-III
Правила
предоставления малообеспеченным гражданам жилищной помощи
на содержание жилья и оплату жилищно-коммунальных услуг
1. Общие положения
1. В соответствии со статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года N 94-1 "О жилищных отношениях" малообеспеченным семьям оказывается помощь на оплату содержания жилища (кроме содержания индивидуального жилого дома) и потребления коммунальных услуг (далее жилищная помощь).
2. Жилищная помощь малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в частном домостроении с местным отоплением, предоставляется единовременно.
3. Жилищная помощь является одной из форм адресной социальной помощи населению, которая предоставляется малообеспеченным семьям, постоянно проживающим в данной местности и являющимся собственниками или нанимателями (арендаторами) жилища. Лицо, арендующее жилье в пределах одного административно-территориального пункта, может быть прописано по другому адресу этого пункта.
4. Жилищная помощь назначается при превышении фактических расходов семьи на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг над долей предельно допустимых затрат на эти цели. При этом фактические расходы семьи учитываются в пределах социальных норм.
5. Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 20%.

Тұрмысы төмен азаматтарға үйдi ұстауға және үй-коммуналдық қызметке ақы төлеу үшiн тұрғын үй жәрдемақыларын беру Ережелерiн бекiту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының XIII сессиясының 2005 жылғы 18 ақпандағы N 13/11-III шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 14 наурызда N 2220 тіркелді. Күші жойылды - Шемонаиха аудандық мәслихатының 2008 жылғы 12 ақпандағы N 6/3-IV шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шемонаиха аудандық мәслихатының 2008.02.12 N 6/3-IV шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабы, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 97 бабы негiзiнде Шемонаиха аудандық мәслихаты ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ұсынылып отырған тұрмысы төмен азаматтарға үйдi ұстауға және үй-коммуналдық қызметке ақы төлеу үшiн тұрғын үй жәрдемақыларын беру ережелерi бекiтiлсiн.
2. Осы шешiм Шығыс Қазақстан облысының әдiлет департаментiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
3. Осы шешiм 2005 жылғы 1 сәуiрден бастап iске енгiзiледi.
Сессия төрағасы
Аудандық мәслихат хатшысы
Шемонаиха аудандық мәслихаттың
2005 жылғы 18 ақпандағы N 13-11/III
шешiмiмен бекiтiлдi
Тұрмысы төмен азаматтарға үйдi ұстауға және
үй-коммуналдық қызметке ақы төлеу үшiн тұрғын үй
жәрдемақыларын беру
ЕРЕЖЕЛЕРI
1. Жалпы ережелер
1. "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16-сәуiрдегi N 94-1 Заңына сәйкес тұрмысы төмен отбасыларына үйдi ұстауға (жеке меншiк тұрғын үйдi ұстаудан тыс) және үй-коммуналдық қызметтi тұтынуға ақы төлеу үшiн көмек көрсетiледi.
2. Тұрғын үй көмегi, өздерi жылытатын жеке меншік үй құрылыстарында тұратын тұрмысы төмен отбасыларына (азаматтарға) бiр рет берiледi.
3. Тұрғын үй көмегi сол жерде тұрақты тұратын және тұрғын үйдiң иелерi немесе оның жалдаушысы (жалгерлерi) болып табылатын тұрмысы төмен отбасыларына берiлетiн атаулы әлеуметтiк көмектiң бiр нысаны болып табылады. Тұрғын үйдi бiр әкiмшiлiк-аумақтық пункт шегiнде жалдайтын адам, осы пункттiң басқа мекен-жайы бойынша тiркелуi мүмкiн.
4. Тұрғын үй көмегi отбасының тұрғын үйдi ұстау мен коммуналдық қызметтердi тұтынуға ақы төлеудiң нақты шығындары осы мақсаттарға шектi жол берiлетiн шығыстар үлесiнен артқанда тағайындалады.
Сондағы отбасының нақты шығындары әлеуметтiк нормалардың шегiнде есепке алынады.
5. Тұрғын үйдi ұстау және коммуналдық қызмет тұтынуға ақы төлеу үшiн шектi жол берiлетiн шығыс үлесi отбасының жиынтық кірiстерiнiң 20 пайызы мөлшерiнде белгiленедi.

6. Социальные нормы и принимаемые к расчету жилищной помощи размер расходов на содержание жилища, нормативы потребления коммунальных услуг (водоснабжение, газоснабжение, канализация, электроснабжение, теплоснабжение, мусороудаление и обслуживание лифтов) устанавливаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Тарифы на все коммунальные услуги и их изменения для расчета жилищной помощи предоставляются услугодателями.
2. Условия предоставления жилищной помощи
8. Лица, имеющие в частной собственности более 1 единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду), утрачивают право на получение жилищной помощи.
9. Не имеют право на получение жилищной помощи семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся, не служат в армии и не зарегистрированы в службе занятости, за исключением лиц, достигших возраста 50 лет (независимо от пола), лиц, осуществляющих уход за инвалидами I, II группы, уход за детьми-инвалидами в возрасте до 16 лет, лицами старше 80 лет или занятых воспитанием ребенка в возрасте до 7 лет. Военнослужащие срочной службы не учитываются в составе семьи.
10. Безработные, без уважительных причин отказавшиеся от предложенной работы или трудоустройства, самовольно прекратившие участие в общественных работах, обучение или переобучение, теряют право на получение жилищной помощи на шесть месяцев.
11. Семьям, имеющим задолженность по оплате за коммунальные услуги на момент обращения за жилищной помощью, назначают ее согласно положению независимо от долга, при условии регулярной оплаты текущих платежей с момента постановки на учет. Погашение старого долга согласовывается и контролируется поставщиками коммунальных услуг.
12. Переаттестация получателей жилищной помощи проводится ежеквартально. При этом прилагаются справки о доходах семьи и квитанции об оплате коммунальных услуг за квартал, предшествующий кварталу обращения.
13. Если семья имеет среднедушевой совокупный доход ниже размера черты бедности, то совокупный доход при определении жилищной помощи на оплату содержания жилья и жилищно-коммунальных услуг корректируется (вычитается) на один месячный расчетный показатель, установленный на соответствующий период времени законодательным актом Республики Казахстан.
14. С целью поддержки одиноко проживающих пенсионеров, инвалидов, совместно проживающих одиноких пенсионеров, совместно проживающих пенсионера и инвалида и одиноко проживающих супружеских пар пенсионеров и семей инвалидов, а также семей, в состав которых входят круглые сироты, при определении права и расчета жилищной помощи доход корректируется (вычитается) на два расчетных месячных показателя, установленного на соответствующий период времени законодательным актом Республики Казахстан.

6. Әлеуметтiк нормалар және тұрғын үй көмегiн есептеуге алынған үйдi ұстау шығындарының мөлшерiн, коммуналдық қызметтердi (сумен қамтамасыз ету, газбен қамтамасыз ету, канализация, электрмен қамтамасыз ету, жылумен қамтамасыз ету, қоқыс шығару және лифттердi қамту) Қазақстан Республикасындағы қолданыстағы заңнамаларға сәйкес белгiленедi.
7. Тұрғын үй көмегiн есептеу үшiн алынатын барлық коммуналдық қызметтерге және олардың өзгерiстерiне арналған тарифтердi қызмет көрсетушiлер бередi.
2. Тұрғын үй көмегiн беру шарттары
8. Жеке меншiгiнде 1 бiрлiктен артық тұрғын үйi (үйi, пәтерi) бар немесе тұрғын үйi жайын жалға (жалдауға) берген тұлғалар тұрғын үй көмегiн алу құқығынан айырылады.
9. Жұмысқа жарамды, бiрақ жұмыс iстемейтiн, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтiн және жұмыспен қамту қызметiнде тiркелмеген адамдары бар отбасылардың тұрғын үй көмегiн алуға құқығы жоқ, соның iшiне 50 жасқа толғандар (жынысына қарамастан), 1-шi, 2-шi топтағы мүгедектердi күтетiндер, 16 жасқа дейiнгi мүгедек-балаларды күтетiндер, 80 жастан асқандар немесе 7 жасқа дейiнгi баланы тәрбиелеумен шұғылданатындар кiрмейдi. Жедел әскери қызметтегi әскери қызметкерлер отбасының құрамында есептелмейдi.
10. Жұмыссыздар ұсынған жұмыстан немесе жұмысқа орналасудан себепсiз бас тартса және өз еркiмен қоғамдық жұмысқа, оқыту мен қайта оқытуға қатыспаса тұрғын үй көмегiн алу құқығынан алты айға айырылады.
11. Тұрғын үй көмегiне өтiнген кезде коммуналдық қызмет ақысы үшiн берешектерi бар отбасыларына қарыздарына қарамастан, ережеге сәйкес, есепке тiркеген сәттен бастап ағымды төлемдердi тұрақты төлеу шартымен тұрғын үй жәрдемақылары тағайындалады. Бұрыңғы қарыздарының өтелуi коммуналдық қызмет көрсетушiлермен келiсiледi және бақылауға алынады. Ескi қарыздың жойылуы коммуналдық қызмет көрсетушiлермен келiсiлiп бақыланады.
12. Тоқсан сайын тұрғын үй көмегiн алушыларға қайта аттестациялауды жүргiзу керек. Бұл орайда, отбасының табыстары туралы анықтамалар және өтiнiш берген тоқсанның алдындағы тоқсанның коммуналдық қызмет ақыларының төленгенi туралы түбiртектер қоса берiледi.
13. Егер отбасының ортажандық жиынтық табыстары кедейшiлiк белгiсiнiң мөлшерiнен төмен болса, үйдi ұстауға және үй-коммуналдық қызметке төлеу үшiн тұрғын үй көмегiн белгiлегенде, жиынды табыс Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген уақыттың тиiстi мерзiмiнде бiр есептiк көрсеткiшке кемидi.
14. Жалғыз басты зейнеткерлердiң, мүгедектердiң, бiрге тұратын жалғыз басты зейнеткерлердi, бiрге тұратын зейнеткер мен мүгедектi және жалғыз тұратын ерлi-зайыпты зейнеткерлермен мүгедектердiң, сондай-ақ құрамында жетiм балалары бар отбасыларының құқыларын белгiлеп тұрғын үй көмегiн есептегенде, оларды қолдау мақсатында, табыстары Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген уақыттың тиiстi мерзiмiнде екi есептiк көрсеткiшке (кемидi) реттеледi.

15. При расчете жилищной помощи малообеспеченным семьям, проживающим в индивидуальных домах с централизованным отоплением, в тарифах учитывать оплату потерь тепла, предъявляемую услугодателями, в пределах социальных норм площади жилья.
16. Жилищная помощь назначается владельцам квартир в домах, где в отопительный сезон не подключено централизованное отопление и горячее водоснабжение и обогрев квартир осуществляется с помощью автономных обогревательных приборов. При этом сумму оплаты за электроэнергию считать эквивалентной сумме оплаты за отопление и горячую воду согласно норм площади жилья и тарифов услугодателей.
17. Семьям, претендующим на назначение жилищной помощи, при начислении в расчет принимаются следующие ограничения:
1) заявитель находится в законном браке, но супруг не прописан по данному адресу-учитываются доходы обоих супругов и жилищная помощь назначается по адресу ходатайствующего о жилищной помощи супруга;
2) заявитель находится в законном браке, не знает (не указывает) местонахождения супруга и не обращался по этому вопросу в правоохранительные органы-жилищная помощь не назначается;
3) у заявителя прописан ребенок до 18 лет, родители которого прописаны в другом месте-ходатайствующий должен представить также справку о доходах родителей ребенка;
4) заявитель живет один и учится на дневном отделении учебного заведения-ходатайствующий должен представить также справку о доходах родителей и о получении ими жилищной помощи.
18. Семьи, претендующие на назначение жилищной помощи или ее получающие, представляют для ее оформления заявление с приложением следующих документов: паспорт или удостоверение личности (ежеквартально), документ, удостоверяющий право на жилье (один раз в год до следующей годовой переаттестации или при каких-либо изменениях), или договор найма (аренды), лица, проживающие в частном домостроении и являющие владельцами дома, но не имеют документ, удостоверяющий право на жилье (жители сельской местности) справку с акимата с выпиской с похозяйственной книги, справку о составе семьи (один раз в год, до следующей годовой переаттестации, или при каких-либо изменениях), справку о доходах семьи и прочие заявленные доходы (за предшествующий квартал), квитанции об оплате всех коммунальных услуг (за предшествующий квартал), справку с центра занятости для безработных (ежеквартально), заявленные сведения о наличии личного подсобного хозяйства (один раз в год или при каких-либо изменениях).

15. Орталықтан жылитын жеке үйде тұратын тұрмысы төмен отбасыларының тұрғын үй көмегiн есептегенде, қызмет көрсетушiлердiң тұрғын үй көлемi әлеуметтiк нормасының шегiнде жоғалтылған жылудың төлемi тарифтерде есепке алынсын.
16. Тұрғын үй көмегi үйлерiне жылту мезгiлiнде жылу мен ыстық су қосылмаған және пәтерлерi жергiлiктi жылыту приборлары арқылы жылитын пәтер иелерiне тағайындалады. Электрқуатының төлемi жылтумен ыстық судың, тұрғын үй көлемi нормасымен қызмет көрсетушiнi тарифтерге сәйкес, төлемiне эквиваленттi есептелсiн.
17. Тұрғын үй көмегiне үмiткер отбасыларына тұрғын үй көмегiн тағайындаған кезде мына шектеулер есепке алынады:
1) үмiткер заңды некеде болса, бiрақ зайыбы сол мекенжай бойынша тiркелмеген болса, ерлi-зайыптылардың екеуiнiң де табыстары есептеледi және жәрдемақы өтiнгеннiң мекенжайы бойынша тағайындалады. Бұл мекенжай бойынша тiркелмеген зайыбы немесе жұбайы өзiнiң тұрғылықты жерiнен жәрдемақы алмайтынын дәлелдеу керек;
2) үмiткер заңды некеде болса, бiрақ зайыбының қазiргi тұрғылықты жерiн бiлмесе (көрсетпесе) және құқық қорғау органдарына бұл туралы мәлiмдемесе, жәрдемақы тағайындалмайды;
3) үмiткердiң үйiне 18 жасқа дейiнгi бала тiркелген жағдайда, ол баланың ата-анасының табыстары туралы анықтаманы тапсыру қажет;
4) үмiткер оқу орнының күндiзгi бөлiмiнде оқып, жалғыз тұрған жағдайда ата-анасының табыстары және олардың тұрғын үй жәрдемақыларын алулары туралы анықтаманы тапсыруы қажет.
18. Тұрғын үй жәрдемақыларын алуға үмiткер немесе алушы отбасылар соны ресiмдеу үшiн мынадай құжаттарды қоса берумен өтiнiш ұсынады: төлқұжат немесе жеке куәлiк (тоқсан сайын), тұрғын үй құқығын куәландыратын құжат (жылына 1 рет, келесi жылдың аттестациясына дейiн) немесе шаруашылық кiтабынан алынып жазылған әкiмияттан анықтама, жеке үй құрылыстарында тұратын, жеке меншiк тұрғын үйге растайтын құжаттары жоқ тұлғаларға, отбасы құрамы туралы анықтама (жылына туралы анықтама бiр рет, келесi жылдың аттестациясына дейiн немесе басқа өзгерiстерге дейiн), отбасы табыстары (еңбекақы, жәрдемақы, зейнетақы, т.б) (жергiлiктi ауылдық тұрғындарға) (тоқсан сайын, талаптану айдың алдындағы 3 айға), жасқа байланысты зейнетақы (жылына бiр рет және тоқсан сайынғы аттестациядан өту, сақтау кiтапшасы немесе жеткiзу есеп қағазы), қызмет көрсетушiден тұрғын үйге ақы төлеу туралы анықтама (жылына бiр рет, келесi жылдың аттестациялауына немесе тарифтер өзгергенге дейiн), барлық коммуналдық қызметке ақы төлеу туралы түбiртектер (тоқсан сайын, талаптану айдың алдындағы 3 айға), жұмыссыздарға жұмыспен қамту бөлiмiмен анықтама (тоқсан сайын). Жеке меншiк шаруашылық туралы ақпарат (жылына 1 рет немесе басқа өзгерiстер болса).

19. По результатам рассмотрения представленных документов составляется договор-заявление на семью, куда вносится расчет начисления жилищной помощи. Договор-заявление подписывается представителем семьи или лицом, выступающим от имени семьи и лицом, осуществляющим прием документов.
20. Основанием для предоставления жилищного пособия является решение уполномоченного органа.
21. Расходы по электроснабжению, газоснабжению, канализации, теплоснабжению, мусороудалению, водоснабжению и эксплуатации жилья учитываются по квитанциям, средние за квартал, предшествующий кварталу обращения.
22. Жилищная помощь назначается с месяца, в котором подано заявление со всеми необходимыми документами для назначения этой помощи, кроме лиц, не прошедших очередную квартальную переаттестацию по уважительной причине (болезнью обратившегося, срочный отъезд за пределы населенного пункта в связи с лечением на курорте, санатории, с болезнью, смертью родственников).
23. Семьи, получающие жилищную помощь, и проходящие ежеквартальную переаттестацию согласно графикам, разработанным службами жилищной помощи, получают жилищную помощь за квартал независимо от времени оформления документов. Семьям, не прошедшим переаттестацию в течение текущего квартала согласно графикам, начисление жилищной помощи осуществляется с месяца обращения.
24. Получатели жилищной помощи должны в течение 10 дней информировать службы жилищной помощи о любых изменениях формы собственности своего жилья, в составе семьи и ее совокупного дохода, а также статуса.
25. В случае возникновения сомнения в достоверности представленной информации, работник, назначающий жилищную помощь, имеет право требовать дополнительные документы о доходах семьи, расходах на жилье и действительном месте постоянного проживания членов семьи. Физические и юридические лица обязаны представлять достоверную информацию. В случае не представления требуемых документов жилищная помощь не назначается. При представлении в службу жилищной помощи заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, собственник (наниматель) возвращает незаконно полученную сумму в добровольном порядке, а в случае отказа-в судебном порядке.
3. Размер жилищной помощи
26. Размер жилищной помощи рассчитывается как разница между фактическим платежом собственника (нанимателя) за содержание жилья и потребление коммунальных услуг в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами, и предельно допустимым уровнем расходов данной семьи на эти цели.
Формула для определения размера жилищной помощи:
П=МСПЖ-(t х д),
где П-размер жилищной помощи,
МСПЖ-максимальная социальная плата за жилье,
t-норматив расхода на оплату жилья (=20%),
д-совокупный доход семьи.

19. Тапсырылған құжатттардың қорытындысы бойынша отбасына шарт-өтiнiш жасалады, оған тұрғын үй көмегiнiң есептелуi енгiзiледi. Шарт-өтiнiшке отбасы өкiлiнiң немесе отбасының атынан сөйлейтiн тұлға және құжаттарды қабылдайтын тұлғаның қолдары қойылады.
20. Уәкiлеттi органның шешiмi тұрғын үй жәрдемақысын берудiң негiзi болып табылады.
21. Электрмен қамту, газбен қамту, канализация, жылумен қамту, қоқыс шығару, лифттердi қамту, тұрғын үйдi пайдалану бойынша шығындар талаптану тоқсанның алдындағы тоқсанның орташа түбiртектерi бойынша есептеледi.
22. Тұрғын үй көмегi өтiнiш және басқа құжаттар тапсырылған айдан бастап тағайындалады, кезектi тоқсан сайынғы қайта аттестациядан белгiлi себептерге байланысты өтпегендерден басқа (өтiнушiнiң ауыруы, курорт, шипажайда емделуiне, туысқандарының ауыруына немесе қайтыс болуына байланысты тұрғылықты жерде болмаса).
23. Тұрғын үй көмегiн алушы және тұрғын үй көмегi қызметтерi жасаған тiзiм бойынша тоқсан сайынғы аттестациядан өтетiн отбасылар, құжаттарды дайындағанға қарамастан, тұрғын үй жәрдемақысын тоқсанға алады. Тоқсандық ағымында графиктер бойынша қайта аттестациядан өтпеген отбасыларға тұрғын үй көмегi өтiнген айдан бастап тағайындалады.
24. Тұрғын үй көмегiн алушылар 10 күн iшiнде тұрғын үй қызметiне өз тұрғын үйiнiң меншiк формаларының, отбасы құрамының және оның жиынтық табыстарының, статусының өзгеруi туралы хабарлауы керек.
25. Берiлген ақпараттық шындығы және дұрыстығы туралы күмән пайда болса, тұрғын үй көмегiн тағайындайтын қызметкер отбасы табыстары, тұрғын үй шығындары және отбасы мүшелерiнiң шындық тұрғылықты жерлерi туралы ақпаратты талап етуге құқылы. Заңды және жеке тұлғалар шындық ақпарат беруге мiндеттi. Талаптанған құжаттар берiлмеген жағдайда, тұрғын үй жәрдемақысы тағайындалмайды. Тұрғын үй қызметiне алдын ала жалған мәлiметтер берген үшiн жалгерлер (немесе меншiк үйдiң иесi) құқықсыз алған сомасын өз еркiмен қайтарады, ал бас тартқан жағдайда - сот тәртiбiнде.
3. Тұрғын үй көмегiнiң мөлшерi
26. Тұрғын үй көмегiнiң мөлшерi жалгердiң (меншiк үй иесiнiң) өтемдiк шараларымен қамтамасыз етiлетiн нормалар шегiнде үйдi ұстауға және коммуналдық қызметке ақы төлеу мен отбасына осы мақсаттарға шектi жол берiлетiн шығыс деңгейiнiң айырымы ретiнде есептеледi.
Тұрғын үй көмегiнiң мөлшерiн белгiлеу формуласы:
П=МСПЖ-(t x д)
П-тұрғын үй көмегiнiң мөлшерi,
МСПЖ-тұрғын үйге ең жоғары әлеуметтiк төлем,
t-тұрғын үй төлемiне нормативтiк шығын (=20%),
д-отбасының жиынтық табыстары.

4. Исчисление совокупного дохода граждан (семьи),
претендующих на получение жилищной помощи
27. Совокупный доход граждан (семьи), претендующих на получение жилищной помощи, исчисляется уполномоченным органом, осуществляющим назначение жилищной помощи для определения дохода семьи.
28. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, кроме жилищной и государственной адресной социальной помощи, единовременных выплат на погребение умерших и при рождении ребенка, фактически полученных за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищной помощью. В доходе семьи не учитывается сумма полученного микрокредита. Исчисление совокупного дохода производится на основании представленных заявителем сведений о полученных доходах.
29. Для жителей сельской местности доход от личного подсобного хозяйства (за исключением доходов от дачных участков, приусадебных участков, огородов) при наличии одной головы взрослого поголовья скота учитывается в размере трех месячных расчетных показателей в квартал, при наличии двух и более голов взрослого поголовья скота учитывается в размере пяти месячных расчетных показателей.
30. Для жителей городов и поселков городского типа доход от личного подсобного хозяйства (за исключением доходов от дачных участков, приусадебных участков, огородов) при наличии одной головы взрослого поголовья скота учитывается в размере двух месячных расчетных показателей в квартал, при наличии двух и более голов взрослого поголовья скота учитывается в размере четырех месячных расчетных показателей.
31. Домашний скот, не достигший продуктивного возраста, при исчислении совокупного дохода не учитывается. Доход от предпринимательской деятельности, доход от полученного имущественного и земельного пая учитывается как заявленный.
32. К документально подтверждаемым видам дохода относятся доход от трудовой деятельности, пенсия, пособие и алименты. Совокупный доход семьи исчисляется без учета алиментов в случаях, когда плательщик:
1) не работает и зарегистрирован безработным в уполномоченном органе по вопросам занятости (при представлении справки);
2) находится в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания (при представлении справки);
3) находится на излечении либо на учете в туберкулезном, психоневрологическом диспансерах (стационарах), лечебно-трудовом профилактории (ЛТП) (при представлении справки);
4) выбыл на постоянное место жительства в государства, с которыми Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения (при представлении справки).

4. Тұрғын үй жәрдемақыларына үмiткер азаматтардың
(отбасыларының)
жиынтық табысын есептеу
27. Жиынтық табыстарының есептелуi отбасының табысын белгiлеуге тұрғын үй жәрдемiн тағайындайтын уәкiлеттi органымен жүргiзiледi.
28. Отбасының жиынтық табыстарын есептегенде табыстардың барлық түрлерi тұрғын үй көмегiне өтiнiш берген тоқсанның алдындағы тоқсанда нақтылы алынған тұрғын үй және мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек, қайтыс болғандарды жерлеу мен бала туғандағы бiр жолғы төлемдерден басқа есепке алынды. Отбасының табысында алынған микронесиелердiң сомалары есептелiнбейдi. Жиынтық табыс өтiнушiнiң алған табыстары жөнiнде ұсынылған мәлiметтердiң негiзiнде есептеледi.
29. Ауылдық жердiң тұрғындары үшiн үлкен мал басынан бiр бас болғандағы жеке қосалқы шаруашылықтан табыс (саяжай учаскелерден, бау-бақшалардан түсетiн табыстарды қоспағанда) тоқсанда үш есептiк көрсеткiш мөлшерiнде есепке алынады, үлкен мал басынан екi және одан көп бас болғанда бес есептiк көрсеткiш мөлшерiнде есепке алынады.
30. Қалалардың және қалалық үлгiдегi кенттердiң тұрғындары үшiн үлкен мал басынан бiр бас болғандағы жеке қосалқы шаруашылықтан табыс (саяжай учаскелерден, бау-бақшалардан түсетiн табыстарды қоспағанда саяжай учаскелерден, бау-бақшалардан түсетiн табыстарды қоспағанда) тоқсанда екi есептiк көрсеткiш мөлшерiнде есепке алынады, үлкен мал басынан екi және одан көп бас болғанда төрт есептiк көрсеткiш мөлшерiнде есепке алынады.
31. Жиынтық табысты есептегенде өнiмдi жасқа толмаған үй малы есепке алынбайды. Жеке кәсiптiк iстерден, мүлiктiк және жер пайынан түсетiн табыстар мәлiмделген болып саналады.
32. Құжаттамалы расталған табыстар түрлерiне еңбектен, зейнетақыдан, жәрдемақыдан және алименттерден түсетiн табыстар жатады. Отбасының жиынтық табысы алименттердiң есебiнсiз саналады, егер де төлеушi:
1) жұмыс iстемейтiн және жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органда жұмыссыз болып тiркелмеген (анықтама ұсынылғанда);
2) бас бостандығынан айыру жерлерiнде немесе уақытша ұстау изоляторында болған (анықтама ұсынылғанда);
3) туберкулез немесе психоневрологиялық диспансерлерде (стационарларда), емделу-еңбек профилакторияларында (ЕЕП) емделуде немесе есепте болған (анықтама ұсынылғанда);
4) Қазақстан Республикасында тиiстi келiсiмi жоқ мемлекеттерге тұрғылықты жерлерге тұруға кеткен (анықтама ұсынылғанда) жағдайларда.

33. В составе семьи следует учитывать лиц, зарегистрированных в соответствии с Правилами документирования и регистрации населения Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года N 1063, по постоянному месту жительства органами внутренних дел. Совокупный доход исчисляется путем суммирования доходов всех членов семьи и других лиц, зарегистрированных по данному адресу, за квартал, предшествующий кварталу обращения.
34. При единовременном получении дохода, причитающегося к выплате более чем за один квартал, в совокупном доходе учитывается сумма дохода в размере, полученном от деления всей суммы дохода на количество месяцев, за которые он был получен, и умноженном на три месяца. Если один из членов семьи проработал менее квартала, за который исчисляется доход, в совокупном доходе семьи учитывается его доход за проработанное время в этом квартале.
35. Среднедушевой доход семьи в месяц рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за квартал на число членов семьи и на три месяца.
36. Заявители несут ответственность за достоверность представленных сведений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок предоставления жилищной помощи малообеспеченным
семьям (гражданам), проживающим в частных домостроениях с местным отоплением
37. Жилищная помощь малообеспеченным семьям, проживающим в частных домостроениях с местным отоплением, предоставляется собственникам жилого дома, нанимателям - при наличии договора-аренды жилья.
38. Для расчета жилищной помощи семьям, проживающим в частных домостроениях с местным отоплением, учитывать социальную норму расхода угля на 1 м2 общей площади жилого домостроения 129,8 кг, но не более 5000 кг на дом.
39. Для расчета стоимости угля использовать средние цены по городу, району, предоставляемые районным (городским) управлением статистики и информации по состоянию на последний месяц квартала, предшествующего кварталу расчета жилищной помощи (декабрь, март, июнь, сентябрь).
40. Норму расхода и стоимость другого вида топлива, используемого для местного отопления частного домостроения, при расчете жилищной помощи считать эквивалентной норме расхода и стоимости угля.
41. В связи с сезонностью закупки угля, всю социальную норму расхода угля на жилой дом (стоимость угля) при начислении жилищной помощи учитывать единовременно за три месяца в квартал обращения.
42. При начислении жилищной помощи средний доход семьи, проживающей в частном домостроении, рассчитывать за квартал, предшествующий кварталу обращения.

33. Iшкi iстер органдары тұрғылықты жерлерi бойынша тiркеген адамдарды Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 12.07.2000 жылғы N 1063 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының тұрғындарын құжаттандыру және тiркеу ережелерiне сәйкес есептеу керек. Отбасының жиынтық табыстары өтiнiш берген тоқсанның алдындағы тоқсанға отбасының барлық мүшелерiнiң және осы мекен жай бойынша тiркелген басқа да адамдардың табыстарын қосу жолымен есептеледi.
34. Бiр тоқсаннан көп мерзiмге төленетiн бiр жолғы төлемдi алғанда, жиынтық табыста барлық табыс жиынын табыс алған айлар санына бөлуден алынып және 3 айға көбейтiлген табыстық жиыны есепке алынады. Егер отбасы мүшелерiнiң бiреуi табыс есептелетiн тоқсаннан аз уақыт жұмыс iстесе, отбасының жиынтық табысында, оның осы тоқсанда жұмыс iстеген уақыттың табысы есепке алынады.
35. Отбасының орта жандық табыстары 1 айға отбасының тоқсандық жиынтық табыстарын отбасы мүшелерiнiң санына және 3 айға бөлу жолымен есептеледi.
36. Өтiнiш берушiлер ұсынған мәлiметтердiң сенiмдiлiгiне заңда белгiленген тәртiпте жауапты.
5. Өздерi жылытатын жеке меншiк үй құрылыстарында тұратын
тұрмысы төмен отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй
жәрдемақыларын ұсыну тәртiбi
37. Өздерi жылытатын жеке меншiк үй құрылыстарында тұратын тұрмысы төмен отбасыларына тұрғын үй жәрдемақысы үй иесiне, жалдаушылар тұрғын үйдi жалдауға келiсiм-шарт болғанда берiледi.
38. Өздерi жылытатын, жеке меншiк үй құрылыстарында тұратын отбасыларға тұрғын үй көмегiн есептеу үшiн көмiрдiң әлеуметтiк шығын жалпы ауданның 1 шаршы метрiне 129,8 кг, бiрақ бiр үйге 5000 кг аспауы керек.
39. Көмiрдiң құнын есептеу үшiн қала бойынша облыстық статистика басқармасының ұсынуымен орташа бағаны қолданамыз және тоқсанның соңғы айында есептелген әлеуметтiк көмек мүмкiншiлiгiне қараймыз (желтоқсан, наурыз, маусым, қыркүйек).
40. Өздерi жылытатын жеке меншiк үй құрылыстарында қолданылып басқа жанармай түрлерiнiң құны мен шығын нормасын, тұрғын үй көмегiн есептегенде көмiрдiң құны мен шығын нормасына эквиваленттi деп есептеу керек.
41. Көмiрдi сатып алу мезгiлiне байланысты көмiрдiң тұрғын үйге барлық әлеуметтiк шығын нормасын (көмiрдiң құнын) өтiнiш жасаған тоқсанына қарай әлеуметтiк көмек есептегенде үш айға аламыз.
42. Тұрғын үй көмегiн есептегенде жеке меншiк үй құрылысында тұратын отбасының табысын өтiнiш берген тоқсанның алдындағы тоқсанға есептеу керек.

43. При наличии нескольких собственников одного дома жилищная помощь назначается каждому собственнику (семье), при этом стоимость социальной нормы угля на дом делится пропорционально занимаемой площади каждой семьей.
44. Расходы по электроснабжению, газоснабжению, водоснабжению, мусороудалению берутся в расчет по квитанциям, средние за квартал, предшествующий кварталу обращения.
6. Финансирование и выплата жилищной помощи
45. Жилищная помощь оказывается за счет средств местного бюджета. Жилищная помощь устанавливается в виде денежных выплат.
46. Выплата жилищной помощи осуществляется через Казпочту.

43. Заң бойынша бiр үйдiң бiрнеше иесi болса, онда тұрғын үй көмегi әр үй иесiне (жанұяға) тағайындалады, сонымен қатар бiр үйге әлеуметтiк көмiр нормасы әр отбасына, алып отырған ауданына байланысты сайма сай бөлiнедi.
44. Электр қуаты, газ, су, қоқыс шығындарын өтiнiш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы квитанциялардың орташаларын есепке алу керек.
6. Тұрғын үй көмегiнiң қаржыландыруы мен төлемi
45. Тұрғын үй көмегi бюджет қаражаттарының есебiнен көрсетiледi. Тұрғын үй көмегi ақшалай төлем ретiнде тағайындалады.
46. Тұрғын үй көмегiнiң төлемi Қазпошта арқылы жүргiзiледi.