Об утверждении Правил приема и выдачи подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан прекращенных уголовных дел и материалов, по которым органами прокуратуры вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 января 2006 года N 7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 февраля 2006 года N 4087. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 5 сентября 2022 года № 179.
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 05.09.2022 № 179 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования архивной деятельности органов правовой статистики и специальных учетов, руководствуясь подпунктом 4-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О Прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема и выдачи подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан прекращенных уголовных дел и материалов, по которым органами прокуратуры вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан:
1) принять меры к государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) приказ для исполнения направить субъектам правовой статистики и специальным учетам и территориальным органам Комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан - Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (Ким Г.В.).
4. Считать утратившим силу приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан N 40 от 08 июня 1999 года "Об утверждении Инструкции "О едином порядке приема и выдачи прекращенных уголовных дел и отказных материалов архивными подразделениями Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан".
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО:
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
18 ноября 2005 года
Председатель Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiнiң мұрағат жұмыстары бөлiмшесiмен прокуратура органдары арқылы қылмыстық iстердi қозғаудан бас тарту туралы қаулылары шыққан қысқартылған қылмыстық iстер мен материалдарды қабылдау және беру Ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2006 жылғы 18 қаңтардағы N 7 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 11 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 4087. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 5 қыркүйектегі № 179 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 05.09.2022 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының мұрағат қызметтерiнiң жетiлдiрiлуi мақсатында, "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4-1) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН :
1. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiнiң мұрағат жұмыстары бөлiмшесiмен прокуратура органдары арқылы қылмыстың iстердi қозғаудан бас тарту туралы қаулылары шыққан қысқартылған қылмыстық iстер мен материалдарды қабылдау және беру туралы қоса берiлген Ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетi:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiне шара қабылдасын;
2) бұйрық орындалу үшiн Құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерiне және Комитеттiң аумақтық органдарына жолдансын.
3. Осы бұйрықтың орындалуындағы бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасары - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегі комитетi Төрағасына (Г.В.Ким) жүктелсiн.
4. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiнiң мұрағаттық бөлiмшелерiмен қысқартылған қылмыстық iстердi және бас тарту материалдарды қабылдау және берудің бiрыңғай тәртiбi туралы" Нұсқаулықты бекiту жөнiнде" 1999 жылғы 8 маусымдағы N 40 бұйрығы күшiн жойды деп танылсын.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы сотының Төрағасы
2005 жыл 18 қараша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің Төрағасы

5 декабря 2005 года
Председатель Агентства Республики
Казахстан по борьбе с экономической и
коррупционной преступностью
(финансовая полиция)
10 января 2006 года
Министр обороны
Республики Казахстан
22 октября 2005 года
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
10 ноября 2005 года
Министр юстиции
Республики Казахстан
10 февраля 2006 года
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
22 сентября 2005 года
Вице-министр - Председатель
Комитета таможенного контроля
Министерства финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 18 января 2006 года N 7
Правила
приема и выдачи подразделениями архивной работы
Комитета по правовой статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры Республики
Казахстан прекращенных уголовных дел и материалов,
по которым органами прокуратуры вынесены
постановления об отказе в возбуждении
уголовного дела
Глава 1. Общие положения
1. Правила приема и выдачи подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан прекращенных уголовных дел и материалов, по которым органами прокуратуры вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела, (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах" (далее - Закон).
2. Настоящие Правила регламентируют прием и выдачу подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет) прекращенных уголовных дел и материалов, по которым органами прокуратуры вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела.
Требования настоящих Правил распространяются на всех субъектов правовой статистики и специальных учетов и территориальных органов Комитета.
3. Подразделения архивной работы Комитета принимают на хранение по территориальности прекращенные уголовные дела от органов уголовного преследования и материалы, по которым органами прокуратуры вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела (далее - отказные материалы).
Отказные материалы, по которым решение принято органами уголовного преследования, хранятся в подразделениях архивной работы соответствующего органа.
4. Прекращенные уголовные дела и отказные материалы, подлежащие сдаче в архив, оформляются в соответствие с требованиями настоящих Правил, а также Законом.
Глава 2. Порядок приема прекращенных уголовных дел
и отказных материалов

5 желтоқсан 2005 жыл
Қазақстан Республикасы
Экономикалық және сыбайлас
жемқорлық қылмыспен күрес
жөніндегі агенттігінің
Төрағасы (қаржы полициясы)
10 қаңтар 2006 жыл
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс Министрі
2005 жыл 22 қазан
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер Министрі
2005 жыл 10 қараша
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
2006 жыл 10 ақпан
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар бойынша
Министрі
2005 жыл 22 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Кедендік бақылау комитетінің
Төрағасы-Вице-министр
2005 жыл 7 қазан
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2006 жылғы 18 қаңтардағы
N 7 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiнiң мұрағат жұмысы
бөлiмшелерiмен прокуратура органдары арқылы қылмыстық iстi
қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған қысқартылған
қылмыстық iстердi және материалдарды қабылдау және беру
Ережесi
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiнiң мұрағат жұмысы бөлiмшелерiмен прокуратура органдары арқылы қылмыстық iстi қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған қысқартылған қылмыстық iстер және материалдарды қабылдау және беру Ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Заң) сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Ережелер Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiнiң (бұдан әрi - Комитет) мұрағат жұмысы бөлiмшелерiмен прокуратура органдары арқылы қылмыстық iстi қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған қысқартылған қылмыстық iстердi және материалдарды қабылдау және берудi реттейдi.
Осы Ережелердiң талаптары құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының барлық субъектiлерiне және Комитеттiң аумақтық органдарына таратылады.
3. Комитеттiң мұрағат жұмысы бөлiмшелерi аумақ бойынша сақтау үшiн қылмыстық қудалау органдарынан қысқартылған қылмыстық iстердi және прокуратура органдары арқылы қылмыстық iстi қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылған материалдарды (бұдан әрi - бас тарту материалдарды) қабылдайды.
Шешiм қылмыстық қудалау органдарымен қабылданған бас тарту материалдарына сәйкес органның мұрағат жұмысы бөлiмшесінде сақталады.
4. Мұрағатқа тапсырылатын қысқартылған қылмыстық iстер және бас тарту материалдары осы Ережелердiң талаптарына, сондай-ақ Заңға сәйкес ресiмделедi.
2-тарау. Қысқартылған қылмыстық iстердi және бас
тарту материалдарын қабылдау тәртiбi

5. При оформлении дела на обложке указывается официальное наименование вышестоящего органа и официальное наименование органов и учреждений органов уголовного преследования, номер уголовного дела, краткая фабула (статья Уголовного кодекса Республики Казахстан) и срок хранения дела. При наличии в деле нескольких томов (приложений) один и тот же номер уголовного дела, краткая фабула (статья Уголовного кодекса Республики Казахстан) повторно проставляется на каждом томе (приложений) с добавлением нумерации томов. Надписи на обложках производятся светостойкими чернилами.
6. Каждое дело, подлежащее сдаче в архив, должно быть подшито в твердую обложку прочными нитками в четыре прокола. Не допускается оставление в деле металлических предметов.
7. Каждый том должен содержать не более 250 листов. Все листы в деле нумеруются графитным карандашом (каждый том отдельно), все документы вносятся во внутреннюю опись. В конце описи делается итоговая надпись работником, закончившим дело, с указанием должности и фамилии.
8. В дело запрещается подшивать черновики, размноженные копии, личные документы, документы подлежащие возврату и документы не относящиеся к нему. Документы, которые невозможно подшивать в дело, заносятся во внутреннюю опись и вкладываются в конверты, которые подшиваются (приклеиваются) в дело.
9. В конце каждого дела (тома) на специально подшитом листе делается итоговая заверительная надпись, в котором указывается прописью количество пронумерованных листов дела (тома). При необходимости оговариваются погрешности нумерации и отражаются количество изъятых из дела листов. Заверительная надпись производится лицом, в производстве которого находилось дело, с указанием должности, фамилии, имя, отчества и заверяется личной подписью и печатью "Для пакетов".
10. На прекращенные уголовные дела и отказные материалы, подлежащие к сдаче в архив, лицами, у которых находились дела, составляются сдаточные описи форм N 3, N 3-А согласно Приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам в двух экземплярах и карточки формы N 4 согласно Приложению 3 к настоящим Правилам. Сотрудник архива расписывается в приеме прекращенных уголовных дел и отказных материалов на всех экземплярах описей, указывает на них номер описи и заверяет опись печатью "Для справок". Первый экземпляр описи остается в архиве, а второй возвращается сдатчику.
11. Прекращенные уголовные дела принимаются в архив на хранение при наличии постановления о прекращении уголовного дела. К нему прилагается сопроводительное письмо, со сдаточной описью в двух экземплярах. В сопроводительном письме указывается регистрационный номер дела, данные об обвиняемых или краткое описание события преступления, количество листов в каждом томе дела, в конце письма подпись руководителя органа, сдавшего дело. Сотрудник архива расписывается в приеме прекращенных уголовных дел на всех экземплярах, заверяет печатью "Для справок". Один экземпляр сдаточной описи остается в архиве, второй у сдатчика.

5. Істi ресiмдеу барысында қағаз тысына жоғарыдағы органның ресми атауы және қылмыстық қудалау органдарының және мекемелерiнiң ресми атаулары, қылмыстық iстiң нөмiрi, қысқаша фабула (Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексiнiң бабы) және iстiң сақталу мерзiмi белгiленедi. Істе бiрнеше томдардың (қосымшалардың) бар болуында, қылмыстық iстiң аталған нөмiрi, қысқаша фабуласы (Қазақстан Республикасы Қылмыстың Кодексiнiң бабы) әр томда (қосымшада) том нөмiрлерiнiң белгiленуiмен қатар қайталанып қойылады. Қағаз тысындағы жазулар жарыққа шыдамды сиямен жазылады.
6. Мұрағатқа тапсырылатын әр iс қатты қағазға мықты жiппен төрт айналым арқылы тiгiлуi керек. Iсте металл заттар қалдырылмауы қажет.
7. Әр том 250 парақты құрастыру керек. Iстегi әр парақтар графиктiк қарындашпен нөмiрленедi (әр том бөлек нөмiрленедi), барлық құжаттар iшкi тiзiмдемеге енгiзiледi. Тiзiмдеме соңында iстi аяқтаған қызметкермен оның лауазымы мен тегiн белгiлеу арқылы қорытынды жазба жазылады.
8. Iске орындаушының сәйкес белгiсiсiз, қатыссыз құжаттарды, сондай-ақ қолданылған қағаздарды, көшiрмелердi, қайтарылуға жататын жеке құжаттарды тiгуге тыйым салынады. Iске тiгiлуге мүмкiн болмайтын құжаттар iшкi тiзiмдемеге енгiзiледi және iске тігiлетiн (жапсырылатын) конверттерге салынады.
9. Әр iстiң (томның) соңында арнайы тiгiлген парақта iстiң (томның) нөмiрленген парақтарының саны жазба арқылы қорытындыланып жазылады. Қажет жағдайда нөмiрлеудiң қателiктері ескерiлiп, iстен алып тасталған парақтар саны бейнеленедi. Өндiрiсiнде iс болған тұлға арқылы оның лауазымы мен тегiнiң белгiленуiмен қорытынды жазба жазылады және жеке қолы қойылады, сондай-ақ "Пакеттер үшiн" мөрi басылады.
10. Мұрағатқа тапсырылатын қысқартылған қылмыстық iстер мен бас тарту материалдарына өндiрiсiнде iстер болған тұлғалар екi данада осы Ережелердiң 1 және 2 қосымшаларына сәйкес N 3 және N 3-А нысанды тапсырыс тiзiмдемелерiн және осы Ережелердiң 3 қосымшасына сәйкес N 4 нысанды кәртiшкелердi құрастырады. Мұрағат қызметкерi тiзiмдеменiң барлық даналарына қысқартылған қылмыстық iстердi және бас тарту материалдарын қабылдағаны туралы қол қояды және оларда тiзiмдеме нөмiрiн белгiлейдi, содан соң "Анықтамалар үшiн" мөрiн басады. Тiзiмдеменiң бiрiншi данасы мұрағатта қалады, ал екiншiсi тапсырушыға қайтарылады.
11. Қысқартылған қылмыстық iстер қылмыстық iстiң қысқартылуы туралы қаулы бар болған жағдайда сақталу үшiн мұрағатқа қабылданады. Оған екi данадағы тапсырыс тiзiмдемесiмен iлеспе хат қосылады. Iлеспе хатта iстiң тiркеу нөмiрi, айыпталушы туралы мәлiметтер немесе қылмыстың қысқаша дерегi (оқиғасы), iстiң әр томының парақтар саны белгiленедi, хаттың соңына iстi тапсырған орган жетекшiсiнiң қолы қойылады. Мұрағат қызметкерi қысқартылған қылмыстық iстердi қабылдауда оның әр данасына қолын қояды, "Анықтамалар үшiн" мөрiн басады.

12. Прекращенные уголовные дела принимаются на хранение в архив только после выставления соответствующих информационных учетных документов, о чем в сдаточной описи должна быть соответствующая отметка.
13. В подразделения архивной работы не принимаются прекращенные уголовные дела, по которым не решен вопрос:
1) о вещественных доказательствах;
2) об изъятых материальных и иных ценностях;
3) по аресту имущества;
4) об отмене избранной меры пресечения и иных мер процессуального принуждения;
5) об уведомлении указанных в законе лиц;
6) об оригиналах документов, удостоверяющих личности;
7) о принятом процессуальном решении по уголовному делу, в котором отсутствует заключение: прокурора об обоснованности принятого решения с указанием должности, фамилии, даты и подписи; Департамента по надзору за законностью следствия и дознания Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, прокуроров городов Астана, Алматы, областей и приравненных к ним об обоснованности прекращения уголовных дел в отношении лиц, к которым в качестве меры пресечения избирался арест нижестоящими прокурорами.
14. Не принимаются отказные материалы, при отсутствии на постановлении об отказе в возбуждении уголовного дела резолюции надзирающего прокурора о согласии с принятым решением (с указанием даты, должности, фамилии, инициалы и подписи прокурора).
15. При согласии с постановлением органа следствия и дознания об отказе в возбуждении уголовного дела, прокурор направляет отказные материалы органу уголовного преследования для передачи в архив и организации хранения. Материалы, по которым отказано в возбуждении уголовного дела органами прокуратуры, подлежат сдаче в соответствующие территориальные подразделения архивной работы Комитета со сдаточной описью формы N 3-А.
16. Прекращенные уголовные дела вместе с сопроводительным письмом и со сдаточной описью формы N 3 передаются через надзирающего прокурора на хранение в соответствующие территориальные подразделения архивной работы Комитета в срок не позднее одного месяца после вынесения постановления о прекращении уголовного дела.
Глава 3. Выдача прекращенных уголовных дел
и отказных материалов
17. При поступлении запроса истребования прекращенного уголовного дела и отказного материала архивными подразделениями выдаются прекращенные уголовные дела, отказные материалы судье, прокурору, органам следствия и дознания, запросившим их.
Прекращенные уголовные дела, отказные материалы органа уголовного преследования одного ведомства могут быть выданы органу уголовного преследования другого ведомства через надзирающего прокурора. Запросы на прекращенные уголовные дела и отказные материалы направляются в соответствующие прокуратуры.

12. Қысқартылған қылмыстық iстер мұрағатқа сәйкес ақпаратының есепке алу құжаттары, тапсырыс тiзiмдемесiне сәйкес белгi қойылғаннан соң қабылданады.
13. Мұрағат бөлiмшелерiне төмендегi мәселелерi шешілмеген қысқартылған қылмыстық iстер қабылданбайды:
1) айғақ заттар туралы;
2) алынған материалдық және басқа да құндылықтар;
3) мүлiктi тұтқындау туралы;
4) таңдалған бұлтартпау шараларының және басқа да процессуалды мәжбүрлеулердiң алынуы туралы;
5) заңда белгiленген тұлғаларды ескерту туралы;
6) жеке тұлғаны куәландыратын құжаттардың түпнұсқалары туралы;
7) қабылданған шешiмнiң нақтылығы туралы лауазымы, тегi, күнi және қолының белгiленуiмен прокурордың, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының тергеу және анықтау заңдылықтарын қадағалау бойынша департаментiнiң, Астана, Алматы қалалары прокурорларының, облыстық және оларға теңестiрiлген прокурорлардың тыйым салу шарасы ретiнде тұтқын төмендегi прокурорлармен таңдалған тұлғаларға қатысты қылмыстық iстiң қысқартылуының нақтылығы туралы қылмыстық iс бойынша процессуалдық шешiмнiң қабылдануы жөнiндегi қорытындылардың болмауында.
14. Қылмыстық iстi қозғаудан бас тарту туралы қаулыда қадағалаушы прокурордың қабылданған шешiммен келiсiмi туралы рұқсаты (күнi, лауазымы, прокурордың аты-жөнi және қолы) болмаған жағдайда бас тарту материалдары қабылданбайды.
15. Қылмыстық қудалау органының қылмыстық iстi қозғаудан бас тарту туралы қаулысымен келiсуi барысында, прокурор бас тарту материалдарын мұрағатқа және сақтау ұйымына тапсыру үшiн тергеу және анықтау органдарына жолдайды. Қылмыстық iстi қозғаудан бас тартылған материалдар N 3-А нысанды тапсырыс тiзiмдемесiмен қоса прокуратура органдары арқылы Комитеттiң аумақтық мұрағат жұмысының сәйкес бөлiмшелерiне тапсырылады.
16. Қысқартылған қылмыстық iстер сақталуы үшiн iлеспе хатпен және N 3 нысанды тапсырыс тiзiмдемесiмен қылмыстық iстiң қысқартылуы туралы қаулы шығу сәтiнен бiр ай кешiктiрiлмей қадағалаушы прокурормен Комитеттiң аумақтық мұрағат жұмысының сәйкес бөлiмшелерiне берiледі.
3-тарау. Қысқартылған қылмыстық iстердi және бас
тарту материалдарын беру тәртiбi
17. Қысқартылған қылмыстық iстердi және бас тарту материалдарын талап ету туралы сұрау келiп түскен жағдайда, қысқартылған қылмыстық iстер, бас тарту материалдары мұрағат бөлiмшелерiмен сотқа, прокурорға тергеу және анықтау органдарына және оларға сұрау салған органдарға берiледi.
Бiр ведомствоның қылмыстық қудалау органының қысқартылған қылмыстық iстерi, бас тарту материалдары қадағалаушы прокурор арқылы басқа ведомствоның қылмыстық қудалау органына берiлуi мүмкiн. Қысқартылған қылмыстық iстерге және бас тарту материалдарына салынған сұраулар сәйкес прокуратураларға жолданады.

18. Прекращенные уголовные дела и отказные материалы выдаются на срок не более одного месяца. В случае направления прокурором истребованного архивного дела в органы уголовного преследования в связи с отменой постановления о прекращении либо об отказе в возбуждении уголовного дела копия постановления об отмене постановления о прекращении либо об отказе в возбуждении уголовного дела направляется с сопроводительным письмом информационного характера в подразделение архивной работы Комитета.
19. При выдаче прекращенного уголовного дела и отказных материалов на его место временно помещается карта-заместитель согласно приложению 4 к настоящим Правилам с указанием номеров архивного фонда, описи, дела, фамилии и инициалы пользователя и дат выдачи. После возвращения дела в хранилище архива карта-заместитель изымается.
20. При выдаче, либо получении дела сотрудником архивного подразделения проверяются нумерация листов и состояние документов дела.
21. Прекращенные уголовные дела, отказные материалы снимаются с архивного учета на основании предоставленной в соответствующее подразделение архивной работы Комитета копии постановления об отмене постановления о прекращении уголовного дела, постановления об отказе в возбуждении уголовного дела с сопроводительным письмом и указанием информации о выставлении документов первичного учета.
22. Запрошенные прекращенные уголовные дела и отказные материалы должны быть возвращены по истечении одного месяца со дня выдачи. В случае невозможности их возвращения в указанный срок (например, при проведении обобщений, научных работ и т.п.) необходимо заблаговременно уведомить архивное подразделение с указанием причин. При нарушении сроков возврата прекращенных уголовных дел и отказных материалов без уважительных причин, в орган, истребовавший данный документ, направляется письмо для решения вопроса об ответственности виновных лиц.
Комитет вправе запрашивать выданные прекращенные уголовные дела и отказные материалы для проведения сверок и статистических наблюдений.
23. При выдаче прекращенного уголовного дела или отказного материала на оборотной стороне карточки формы N 4 (приложение 3) указывается должность, фамилия, инициалы, дата и подпись лица, которому выдано прекращенное уголовное дело или отказной материал . При возвращении архивные документы, проверяются, в карточке формы N 4 делается отметка о дате возврата, без изменения, присвоенного архивного номера.
24. При обнаружении повреждений материалов дела, отсутствия отдельных листов, несоответствия нумерации листов документов во внутренней описи с пронумерованными листами документов дела составляется акт, который передается руководителю органа, истребовавшего дело.

18. Қысқартылған қылмыстық iстер және бас тарту материалдары бiр айдан кешiктiрiлмей қайтарылатын мерзiм аралығына берiледi. Прокурор арқылы талап етiлген мұрағат iсiн жолдауда қылмыстық қудалау органдарына қысқарту немесе қылмыстық iстi қозғаудан бас тарту туралы қаулының алынуына байланысты қылмыстық iстiң қысқартылуы немесе қылмыстық iстi қозғаудан бас тарту туралы қаулының көшiрмесi ақпараттық сипаттағы iлеспе хатпен Комитеттiң мұрағат жұмысы бөлiмшесiне жолданады.
19. Қысқартылған қылмыстық iстердi және бас тарту материалдарын беру барысында оның орнына осы Ережелердiң 4 қосымшасына сәйкес мұрағат қоры тiзiмдемесiн, iс нөмiрiн, қолданушының аты-жөнiн және күнiн белгiлеумен уақытша орынбасар-карта жайғастырылады. Iс жұрағат қоймасына қайтарылғаннан соң орынбасар-карта алынады.
20. Iстiң берiлуiнде немесе алынуында мұрағат бөлiмшесiнің қызметкерiмен парақ нөмiрлерi және iс құжаттарының жағдайы тексерiледi.
21. Қысқартылған қылмыстық iстер және бас тарту материалдары Комитеттiң мұрағат жұмысының сәйкес бөлiмшелерiне iлеспе хаттың және алғашқы есепке алу құжаттарын қою туралы ақпараттың белгiленуiмен ұсынылған қылмыстық iстiң қысқартылуы туралы және қылмыстық iстi қозғаудан бас тарту туралы қаулыны алу жөнiндегi қаулы көшірмесінің негiзiнде мұрағаттық есептен алынады.
22. Сұрау салынған қысқартылған қылмыстық iстер және бас тарту материалдары берiлген уақытынан бiр ай мерзiм өткен кезде қайтарылуы тиiс. Аталған мерзiм iшiнде олардың қайтарылуы мүмкiн болмаса (мысалы, қорытынды, ғылыми жұмыс және т.б. өткiзiлуiнде), себептерiн белгiлеу арқылы мұрағат бөлiмшесiн алдын-ала ескеру қажет. Қысқартылған қылмыстық iстер және бас тарту материалдары еш себепсiз өз уақытылы қайтарылмау жағдайында, яғни қайтарылу мерзiмiнiң бұзылуында, мәселенi шешу үшiн аталған құжатты талап еткен органға кiнәлi тұлғаларды жауапқа тарту туралы хат жолданады.
Комитет салыстыру және статистикалық байқау өткiзу үшін берiлген қысқартылған қылмыстық iстердi және бас тарту материалдарына сұрау салуға құқылы.
23. Қысқартылған қылмыстық iстердi және бас тарту материалдарын беру барысында N 4 нысанды кәртiшкенiң (3-қосымша) артқы бетiне қысқартылған қылмыстық iстi және бас тарту материалын қабылдаған тұлғаның лауазымы, аты-жөнi, күнi белгiленедi және қолы қойылады. Қайтарылуда мұрағат құжаттары тексерiледi, жоғарыда аталған кәртiшкеге мұрағат нөмiрiн өзгертусiз қайтарылған күн туралы белгi қойылады.
24. Іс материалдарының зақымдануы, жеке парақтарының болмауы, iшкi тiзiмдеме құжаттарының нөмiрленген парақпен сәйкес келмегенi анықталған жағдайда iстi талап еткен орган жетекшiсiне ұсынылатын актi құрылады.

25. Не допускается изъятие документов сотрудниками архивных подразделений из прекращенных уголовных дел и отказных материалов, сданных на хранение, если иное не предусмотрено законодательством.
Приложение 1
к Правилам приема и выдачи прекращенных
уголовных дел и материалов, по
которым органами прокуратуры вынесены
постановления об отказе в
возбуждении уголовного дела
подразделениями архивной работы Комитета
по правовой статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан и
правоохранительных органов
Форма N 3
Наименование органа,
структурного подразделения
Фонд N ________________
Опись N _______________
Прекращенные уголовные дела, сдаваемые в архивные подразделения
N
п/
п
Архи-
вный
номер
дела
Реги-
стра-
цион-
ный
(уче-
тный
номер)
дела
Коли-
чес-
тво
томов
Коли-
чес-
тво
лис-
тов
в
каж-
дом
томе
Ф.И.О.
(обви-
няемых)
или
краткое
описа-
ние
события
престу-
пления
ста-
тья
УК,
по
при-
зна-
кам
ко-
торой
воз-
буж-
дено
дело
Дата
Пос-
та-
но-
вле-
ния
о
пре-
кра-
ще-
нии
дела
ста-
тья
УПК,
по
кото-
рой
пре-
кра-
щено
дело
Срок
хра-
не-
ния
дела
ста-
тьи
пе-
реч-
ня
п
р
и
м
е
ч
а
н
и
е
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
В опись ________________________________________________
(цифрами прописью)
дел в ______________________________________________ томах,
(цифрами прописью)
опись составил
должность ________________________ Ф.И.О. ________________________
дата
Руководитель
Подразделения-сдатчика _________________ Ф.И.О. ___________________
Дата
Дела сдал
должность ________________________ Ф.И.О. ________________________
дата
Дела принял
должность ________________________ Ф.И.О. ________________________
дата
в учетные документы подразделения архивной работы изменения внесены:
должность ________________________ Ф.И.О. ________________________
дата
Приложение 2
к Правилам приема и выдачи прекращенных
уголовных дел и материалов, по
которым органами прокуратуры вынесены
постановления об отказе в
возбуждении уголовного дела
подразделениями архивной работы Комитета
по правовой статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан и
правоохранительных органов
Форма N 3-А
Наименование органа,
структурного подразделения
Фонд N ________________
Опись N _______________
Отказной материал, сдаваемые в архивные подразделения
N п/п
Архив-
ный
номер
отказ-
ного
мате-
риала
Регис-
траци-
онный
(учет-
ный
номер)
мате-
риала
Коли-
чес-
тво
томов
Коли-
чество
Листов
в
каждом
томе
Ф.И.О.
лица в
отноше-
нии,
которого
отказано
в возбу-
ждении
уголов-
ного
дела
или
краткое
описание
события
Дата
отка-
за в
воз-
буж-
дении
уго-
лов-
ного
дела
Срок
хра-
не-
ния
мате-
риала
ста-
тьи
пере-
чня
п
р
и
м
е
ч
а
н
и
е
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
В опись ____________________________________________________
(цифрами прописью)
дел в __________________________________________ томах,
(цифрами прописью)
опись составил
должность ________________________ Ф.И.О. ________________________
дата
Руководитель
Подразделения-сдатчика _________________ Ф.И.О. ___________________
Дата
Дела сдал
должность ________________________ Ф.И.О. ________________________
дата
Дела принял
должность ________________________ Ф.И.О. ________________________
дата
в учетные документы подразделения архивной работы изменения внесены:
должность ________________________ Ф.И.О. ________________________
дата
Приложение 3
к Правилам приема и выдачи прекращенных
уголовных дел и материалов, по которым
органами прокуратуры вынесены постановления
об отказе в возбуждении уголовного дела
подразделениями архивной работы Комитета
по правовой статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
и правоохранительных органов
Форма N 4
ФОНД ____________ ____________ архивный номер __________
КАРТОЧКА
к прекращенному уголовному делу
лицевая сторона

25. Заңмен қаралмаған жағдайда мұрағат бөлiмшелерінің қызметкерлерiне сақталу үшiн тапсырылған қысқартылған қылмыстық істер және бас тарту материалдарының құжаттарын алуға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасы Бас
прокуратурасы Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің мұрағат жұмысы
бөлімшелерімен прокуратура органдары
арқылы қылмыстық істі қозғаудан бас
тарту туралы қаулы шыққан
қысқартылған қылмыстық істерді және
материалдарды қабылдау және беру
Ережелеріне 1 қосымша
N 3 нысан
Орган, құрылымдық бөлімше атауы
N____________________қор
N____________________тізімдеме
Мұрағат бөлімшелеріне тапсырылатын қысқартылған қылмыстық істер
N
П/П
Істің
мұрағат
нөмірі
Істің
тіркеу
(есепке алу
нөмірі)
Томдар
саны
Әр томдағы
парақтар
саны
Айыпталушы-
лардың
аты-жөндері
немесе қылмыс
оқиғасының
қысқаша мазмұны
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Істің
қозғалу
себептері
бойынша ҚК
бабы
Істің
қысқартылуы
туралы
қаулының
күні
Іс
қысқартыл-
ған ҚІЖК
бабы
Істің
сақталу
мерзімі
Тізбе
баптары
Ескерту
7
8
9
10
11
12
Тізімдемеге______________________істер____________________томдарда,
(жазба сандарымен) (жазба сандарымен)
тізімдемені құрастырды
лауазымы ________________________аты-жөні_________________________
күні
Тапсырушы-бөлімше жетекшісі______________аты-жөні_________________
күні
Істі тапсырды
лауазымы ________________________аты-жөні_________________________
күні
Істі қабылдады
лауазымы ________________________аты-жөні_________________________
күні
Мұрағат жұмысы бөлімшесінің есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізілді:
лауазымы ________________________аты-жөні_________________________
күні
Қазақстан Республикасы Бас
прокуратурасы Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің мұрағат жұмысы
бөлімшелерімен прокуратура органдары
арқылы қылмыстық істі қозғаудан бас
тарту туралы қаулы шыққан
қысқартылған қылмыстық істерді және
материалдарды қабылдау және беру
Ережелеріне 2 қосымша
Орган, құрылымдық бөлімше атауы
N____________________қор
N____________________тізімдеме
Мұрағат бөлімшелеріне тапсырылатын бас тарту материалы
N
П/
П
Бас
тарту
мате-
риа-
лының
мұра-
ғат
нөмі-
рі
Мате-
риал-
дық
тір-
кеу
(есеп-
ке
алу)
нөмірі
Том-
дар
саны
Әр
том-
да-
ғы
па-
рақ-
тар
саны
Қылмыс-
тық істі
қозғаудан
бас
тартылған
тұлғаның
аты-жөні
немесе
оқиғаның
қысқаша
мазмұны
Қылмыс-
тық істі
қозғау-
дан бас
тарту
күні
Мате-
риал-
дың
сақ-
талу
мер-
зімі
Тіз-
бе
бап-
тары
Ес-
кер-
ту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Тізімдемеге______________________істер____________________томдарда,
(жазба сандарымен) (жазба сандарымен)
тізімдемені құрастырды
лауазымы ________________________аты-жөні_________________________
күні
Тапсырушы-бөлімше жетекшісі______________аты-жөні_________________
күні
Істі тапсырды
лауазымы ________________________аты-жөні_________________________
күні
Істі қабылдады
лауазымы ________________________аты-жөні_________________________
күні
Мұрағат жұмысы бөлімшесінің есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізілді:
лауазымы ________________________аты-жөні_________________________
күні
Қазақстан Республикасы Бас
прокуратурасы Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің мұрағат жұмысы
бөлімшелерімен прокуратура органдары
арқылы қылмыстық істі қозғаудан бас
тарту туралы қаулы шыққан
қысқартылған қылмыстық істерді және
материалдарды қабылдау және беру
Ережелеріне 3 қосымша
N 4 нысан
____________Қор мұрағат нөмірі _______________
Қысқартылған қылмыстық іске
КӘРТІШКЕ
Бет жағы

1. Номер уголовного дела ___________________________________________
(год, район, номер дела)
2. Ф.И.О. обвиняемого ______________________________________________
3. Статья возбуждения уголовного дела ______________________________
4. Статья прекращения уголовного ___________________________________
5. Дата прекращения уголовного дела ________________________________
оборотная сторона
(отметка о выдачи во временное пользование и возврата, изъятия и
уничтожения прекращенного уголовного дела)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Примечания:
1. Фамилия, имя и отчество пишутся печатными буквами или печатаются
на пишущей машинке.
2. Если по уголовному делу проходят несколько лиц, на каждое лицо
составляется отдельная карточка.
Формат А6 (105 х 148)
Приложение 4
к Правилам приема и выдачи прекращенных
уголовных дел и материалов, по которым
органами прокуратуры вынесены постановления
об отказе в возбуждении уголовного дела
подразделениями архивной работы Комитета
по правовой статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
и правоохранительных органов
КАРТА - ЗАМЕСТИТЕЛЬ
Наименование органа,
структурного подразделения
Фонд N ________________
Опись N _______________
N
п/п
Архив-ный номер дела
Коли- чество томов
Дата выда- чи
Подпись
выдав- шего дело сотру- дника (Ф.И.О.)
Подпись приняв- шего дело сотруд- ника (Ф.И.О.)
1
2
3
4
5
6

1. Қылмыстық іс нөмірі_____________________________________________
(жылы, аудан, іс нөмірі)
2. Аты-жөні________________________________________________________
3. Қылмыстық істі қозғау бабы _____________________________________
4. Қылмыстық істі қысқарту бабы ___________________________________
5. Қылмыстық істі қысқарту бабы ___________________________________
артқы бет жағы
(қысқартылған қылмыстық істі уақытша қолдануға беру және қайтарып алу, алып қою және жою туралы белгі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ескерту
1. Тегі, аты, әкесінің аты баспа әріптермен жазылады немесе жазба машинкасымен басылады.
2. Егер қылмыстық іс бойынша бірнеше тұлғалар қатысқан жағдайда әрқайсысына жеке кәртішке толтырылады.
А6 (105х148) формат
Қазақстан Республикасы Бас
прокуратурасы Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің мұрағат жұмысы
бөлімшелерімен прокуратура органдары
арқылы қылмыстық істі қозғаудан бас
тарту туралы қаулы шыққан
қысқартылған қылмыстық істерді және
материалдарды қабылдау және беру
Ережелеріне 4 қосымша
ОРЫНБАСАР-КАРТА
Орган, құрылымдық бөлімше атауы
N____________________қор
N____________________тізімдеме
N
П/П
Істің
мұрағат
нөмірі
Томдар
саны
Беру
күні
Істі берген
қызметкердің
қолы
(аты-жөні)
Істі қабылдаған
қызметкердің қолы
(аты-жөні)
1
2
3
4
5
6