Об утверждении Правил по изъятию и уничтожению подкарантинной продукции, зараженной карантинными объектами, не подлежащей обеззараживанию или переработке
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 июля 2006 года № 465. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 сентября 2006 года № 4370. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.11.2009 № 652 (порядок введения в действие см. п. 3).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О карантине растений" и осуществления мероприятий по карантину растений на территории Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.11.2009 № 652 (порядок введения в действие см. п. 3).
1. Утвердить прилагаемые Правила по изъятию и уничтожению подкарантинной продукции, зараженной карантинными объектами, не подлежащей обеззараживанию или переработке.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.11.2009 № 652 (порядок введения в действие см. п. 3).
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования.
И.о. Министра
"Согласовано"
Заместитель Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан - Директор
Пограничной службы КНБ РК
31 августа 2006 года
"Согласовано"
Председатель Комитета
таможенного контроля
Министерства финансов
Республики Казахстан
25 августа 2006 года
Утверждены
приказом и.о. Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 июля 2006 года № 465
Правила
по изъятию и уничтожению подкарантинной
продукции, зараженной карантинными объектами,
не подлежащей обеззараживанию или переработке
Сноска. В заголовке и по всему тексту слова "(грузов)", "(груза)", "(грузах)", "(грузы)", "груза" исключены приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.11.2009 № 652 (порядок введения в действие см. п. 3).
Настоящие Правила по изъятию и уничтожению подкарантинной продукции, зараженной карантинными объектами, не подлежащей обеззараживанию или переработке разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О карантине растений" в целях предотвращения ввоза и распространения карантинных объектов на территории Республики Казахстан.

Карантиндік объектілермен залалданған, залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге келмейтін карантинге жатқызылған өнімді алу және жою жөніндегі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2006 жылғы 18 шілдедегі N 465 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 5 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 4370. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың атауына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.11.13 № 652 бұйрығымен.
"Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын іске асыру және Қазақстан Республикасының аумағында өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.11.13 № 652 бұйрығымен.
1. Карантиндік объектілермен залалданған, залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге келмейтін карантинге жатқызылған өнімді алу және жою жөніндегі ереже бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.11.13 № 652 бұйрығымен.
2. Осы бұйрық ресми жарияланғаннан он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасының орынбасары  -
ҚР ҰҚК Шекара қызметінің директоры
31.08.2006 жыл
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Кедендік бақылау
комитетінің төрағасы
25.08.2006 жыл
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2006 жылғы 18 шілдедегі
N 465 бұйрығымен бекітілген
Карантиндік объектілермен залалданған, залалсыздандыруға
немесе қайта өңдеуге келмейтін карантинге жатқызылған
өнімді (жүктерді) алу және жою жөніндегі ереже
Ескерту. Ереженің атауында және бүкіл мәтін бойынша «(жүктерді)», «(жүктер)», «(жүктің)», «(жүкті)», «(жүктерде)», «(жүк)», «жүк» деген сөздер алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.11.13 № 652 бұйрығымен.
Карантиндік объектілермен залалданған, залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге   келмейтін карантинге жатқызылған өнімді алу және жою жөніндегі осы ереже "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілердің әкелінуі мен таралуынан қорғау мақсатында әзірленген.

1. Общие положения
1. Ввоз (транзит) в Республику Казахстан подкарантинной продукции, а также транспортных средств, зараженных карантинными объектами, запрещается.
2. В целях выявления карантинных объектов ввозимая подкарантинная продукция подлежит досмотру и экспертизе на фитосанитарных контрольных постах – подразделениях ведомства уполномоченного органа по карантину растений, расположенных на территории пограничных и таможенных пунктов (пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан) (далее – фитосанитарный контрольный пост), государственными инспекторами по карантину растений, до начала таможенного оформления. Карантинный досмотр и экспертиза подкарантинной продукции проводится в минимальные сроки и не должны превышать трех суток.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.11.2009 № 652 (порядок введения в действие см. п. 3).
3. В случае выявления карантинных объектов при досмотре и экспертизе подкарантинной продукции на фитосанитарных контрольных постах, продукция подлежит возврату в страну-экспортера, обеззараживанию или переработке.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.11.2009 № 652 (порядок введения в действие см. п. 3).
4. Решение по возврату, обеззараживанию или переработке подкарантинной продукции принимает государственный инспектор по карантину растений по согласованию с Главным государственным инспектором по карантину растений области и городов Астаны и Алматы.
При этом государственным инспектором по карантину растений выдается предписание о проведении необходимых мероприятий по карантину растений и владельцами подкарантинной продукции проводятся соответствующие мероприятия по карантину растений в срок не более десяти календарных дней со дня выявления карантинных объектов.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.11.2009 № 652 (порядок введения в действие см. п. 3).
5. В случае, если зараженная подкарантинная продукция по каким-либо причинам не может быть возвращена поставщику, а обеззараживание или переработка не гарантируют полного уничтожения карантинных объектов и существует опасность их проникновения и распространения, эта продукция изымается и уничтожается.
6. Вопросы, связанные с изъятием и уничтожением подкарантинной продукции, решает постоянно действующая Комиссия, создаваемая совместным приказом из представителей карантинной, пограничной и таможенной служб, на основании официального заключения государственного инспектора по карантину растений, непосредственно проверившего эту продукцию.

1. Жалпы ереже
1. Карантиндік объектілермен залалданған карантинге жатқызылған өнімді, сондай-ақ көлік құралдарын Қазақстан Республикасына әкелуге (оның транзитіне) тыйым салынады.
2. Карантиндік объектілерді анықтау мақсатында, әкелінетін карантинге жатқызылған өнім фитосанитариялық бақылау бекеттерінде – шекара және кеден пункттері аумағында (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізетін пункттер) орналасқан, өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының бөлімшелерінде (бұдан әрі – фитосанитариялық бақылау бекеті) өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлармен кедендік ресімдеуге дейін тексерілуге және сарапталуға жатады. Карантинге жатқызылған өнімді карантиндік тексеру және сараптама қысқа мерзімде жүргізіледі және үш тәуліктен аспауы тиіс.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.11.13 № 652 бұйрығымен.
3. Фитосанитариялық бақылау бекеттерінде карантинге жатқызылған өнімді тексеру және сараптама кезінде карантиндік объектілер анықталған жағдайда өнім экспортшы елге қайтаруға, залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге жатады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.11.13 № 652 бұйрығымен.
4. Карантинге жатқызылған өнімді қайтару, залалсыздандыру немесе қайта өңдеу жөніндегі шешімді облыстардағы және Астана мен Алматы қалаларындағы Өсімдіктер карантині жөніндегі бас мемлекеттік инспекторымен келісу бойынша өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор қабылдайды.
Бұл ретте өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор өсімдіктер карантині жөніндегі қажетті іс-шараларды жүргізу туралы нұсқау береді және карантинге жатқызылған өнімнің иелері карантиндік объектілер анықталған күннен бастап он күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде тиісті өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар жүргізеді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.11.13 № 652 бұйрығымен.
5. Залалданған карантинге жатқызылған өнімді белгілі бір себептермен жеткізушіге қайтару мүмкін болмаса, ал залалсыздандыру  немесе қайта өңдеу карантиндік объектілерді толық жоюға кепіл болмаса және олардың ену және таралу қаупі төнсе, мұндай өнім алынып жойылады.
6. Карантинге жатқызылған өнімді алуға және жоюға байланысты мәселелерді карантиндік, шекаралық және кедендік қызмет орындары өкілдерінің бірлескен бұйрығымен құрылған Тұрақты комиссия осы өнімді тікелей тексерген өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың ресми қорытындысының негізінде шешеді.

7. Комиссия возглавляется должностным лицом территориального подразделения уполномоченного органа по карантину растений. Число ее членов должно быть не менее трех человек. К работе Комиссии могут быть привлечены научные сотрудники, специалисты в области карантина растений и независимые эксперты.
8. В случае, когда владелец подкарантинной продукции скрылся или отказался от подкарантинной продукции зараженной карантинными объектами, вопросы, связанные с процедурой вывоза, переработкой или уничтожением подкарантинной продукции, решаются местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.11.2009 № 652 (порядок введения в действие см. п. 3).
2. Порядок изъятия и уничтожения подкарантинной продукции,
зараженных карантинными объектами
9. По результатам заключения государственного инспектора по карантину растений на наличие карантинных объектов, выданной не позднее десяти календарных дней с момента обнаружения в подкарантинной продукции карантинных объектов, при невозможности возврата, обеззараживания или переработки зараженной подкарантинной продукции, Комиссией составляется соответствующий Акт об изъятии и уничтожении этой продукции, согласно  приложению (далее - Акт).
К Акту в обязательном порядке прилагается заключение государственного инспектора по карантину растений, проверившего подкарантинную продукцию, а также при необходимости свидетельство фитосанитарной экспертизы, выданной Республиканской карантинной лабораторией.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.11.2009 № 652 (порядок введения в действие см. п. 3).
10. На основании принятого решения Комиссия осуществляет меры по изолированию и обеспечению сохранности зараженной подкарантинной продукции и до ее уничтожения разрабатывает порядок уничтожения, с которым знакомит ее владельца и определяет место и способ уничтожения.
11. По решению Комиссии зараженная подкарантинная продукция готовится к уничтожению, на эти мероприятия привлекаются соответствующие службы.
12. В целях исключения распространения карантинных объектов и возможного хищения подкарантинной продукции хранение должно проводится на складах временного хранения или в специальных местах, определенных Главным государственным инспектором по карантину растений области, городов Астаны и Алматы, по согласованию с органами таможенной службы.
13. Уничтожение подкарантинной продукции осуществляется Комиссией с привлечением соответствующих служб в присутствии владельца продукции.

7. Комиссияны өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы басқарады. Оның мүшелерінің саны үш адамнан кем болмауы тиіс. Комиссия жұмысына ғылыми қызметкерлер, өсімдіктер карантині саласындағы мамандар және тәуелсіз сарапшылар қатыстырылуы мүмкін.
8. Карантинге жатқызылған өнімнің иесі табылмаса немесе карантиндік объектілермен залалданған карантинге жатқызылған өнімнен бас тартса, карантинге жатқызылған өнімді тасып шығаруға,  қайта өңдеуге немесе жоюға байланысты мәселелерді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары шешеді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.11.13 № 652 бұйрығымен.
2. Карантиндік объектілермен залалданған карантинге жатқызылған өнімді алу мен жоюдың тәртібі
9. Карантинге жатқызылған өнімде карантиндік объектілер табылған сәттен он күнтізбелік күннен кешіктірілмей берілген карантиндік объектілердің болуына соңғы қорытындының нәтижелері бойынша карантиндік объектілермен залалданған карантинге жатқызылған өнімді қайтару, залалсыздандыру және қайта өңдеу мүмкін болмаған жағдайда Комиссия бұл өнімді алу және жою туралы, қосымшаға сәйкес, тиісті Акт (бұдан әрі - Акт) жасайды.
Актіге міндетті түрде карантинге жатқызылған өнімді тексерген өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың қорытындысы, сондай-ақ қажет болған жағдайда Республикалық карантиндік лаборатория берген фитосанитарлық куәлік қоса беріледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.11.13 № 652 бұйрығымен.
10. Қабылданған шешімнің негізінде Комиссия залалданған карантинге жатқызылған өнімді оқшаулау және сақтығын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүзеге асырады және ол жойылғанға дейін оны жою тәртібін әзірлеп оның иесін таныстырады да жойылатын орны мен жою тәсілін анықтайды.
11. Комиссия шешімімен карантинге жатқызылған өнім жоюға дайындалады, бұл іс-шараларға тиісті қызмет орындары қатыстырылады.
12. Карантиндік объектілердің таралып кетуіне және карантинге жатқызылған өнімді ұрлау мүмкіндігіне жол бермеу мақсатында сақтау, уақытша сақтау қоймаларында немесе облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Өсімдіктер карантині жөніндегі бас мемлекеттік инспекторлары белгілеген арнайы орындарда, кеден қызмет орындарының органдарымен келісу бойынша жүргізілуі тиіс.
13. Карантинге жатқызылған өнімді жоюды, тиісті қызмет орындарының және өнім иесінің қатысуымен Комиссия жүргізеді.

14. Факт уничтожения подкарантинной продукции оформляется Актом по форме, согласно приложению к настоящим правилам, который подписывается всеми членами Комиссии и ее владельцем.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.11.2009 № 652 (порядок введения в действие см. п. 3).
15. Все расходы, связанные с хранением, транспортировкой и захоронением зараженной подкарантинной продукции осуществляются за счет средств владельцев этой продукции, а при их отсутствии - за счет средств государственного бюджета, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан в отношении отдельных категорий товаров.
Приложение к Правилам
по изъятию и уничтожению
подкарантинной продукции,
зараженной карантинными объектами,
не подлежащей обеззараживанию
или переработке
Карантиндік объектілермен залалданған карантинге
жатқызылған өнімді алу және жою туралы АКТ АКТ
об изъятии и уничтожении подкарантинной продукции зараженной
карантинными объектами
Сноска. По всему тексту слова: "(жүктін)", "(жүк)", "(грузов)", "(груза)", "(груз)" исключены приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.11.2009 № 652 (порядок введения в действие см. п. 3).
Акт жасалған орын                        акт жасалған күн
место составления                         дата
Комиссия мына құрамда
Комиссией в составе____________________________________________
_______________________________________________________________
(аты-жөні, лауазымы/Ф.И.О., должность)
алуды және жоюды жүргізді
произведено изъятие и уничтожение
_______________________________________________________________
(өнімнің атауы, мөлшері/наименование,
_______________________________________________________________
количество продукции)
_______________________________________________________________
өнім иесінің атауы, аты-жөні/наименование,
_______________________________________________________________
Ф.И.О. владельца продукции
_______________________________________________________________
(жоюдың әдісі және орны көрсетіледі/указать способ,
_______________________________________________________________
место уничтожения)
Негіздемесі
Основание _____________________________________________________
Кайсы қүжаттың негізінде өнім алынғанын және жойылғанын
(қүжат нөмірін) көрсету қажет/указать документ
_______________________________________________________________
(номер), на основании которого изъята и уничтожена продукция
Комиссия
мүшелерінің қолдары:
Подписи
членов Комиссии _______________________________________________
(аты-жөні, лауазымы/ Ф.И.О.)
200___ жылғы " ___ " _________
" ___ " _______________ 200__ г.
Өнім
иесінің қолы:
Подпись владельца
продукции ______________________________________________
(аты-жөні, лауазымы/ Ф.И.О., должность)
200___ жылғы " ___ " ___________
" ___ " _______________ 200___ г.

14. Карантинге жатқызылған өнімді жою фактісі Комиссияның барлық мүшелерінің және оның иесінің қолдары қойылатын, осы ереженің қосымшадағы  нысанға сәйкес жасалған Актісімен рәсімделеді.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.11.13 № 652 бұйрығымен.
15. Залалданған карантинге жатқызылған өнімді сақтауға, тасымалдауға және көмуге байланысты барлық шығыстар осы өнімнің иелерінің қаражаты есебінен, ал  олар болмағанда - егер тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасында өзге көзделмесе, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Карантиндік объектілермен залалданған,
залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге
келмейтін карантинге жатқызылған өнімді                                     алу және жою жөніндегі ережеге
Қосымша
Ескерту. Қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009.11.13 № 652 бұйрығымен.
Карантиндік объектілермен залалданған
карантинге жатқызылған өнімді
алу және жою туралы
АКТ
Акт жасалған орын                              акт жасалған күн
Комиссия  мына құрамда____________________________________________
__________________________________________________________________
(аты-жөні, лауазымы)
алуды және жоюды жүргізді.
__________________________________________________________________
(өнімнің атауы, мөлшері)
__________________________________________________________________
өнім иесінің атауы, аты-жөні)
__________________________________________________________________
(жоюдың әдісі және орны көрсетіледі)
Негіздемесі_______________________________________________________
Қайсы құжаттың негізінде өнім алынғанын және жойылғанын (құжат нөмірін) көрсету қажет
__________________________________________________________________
Комиссия
мүшелерінің қолдары: _______________________________________
(аты-жөні, лауазымы)
200___ жылғы "___"_________
Өнім иесінің қолы: ___________________________________
(аты-жөні, лауазымы)
200___ жылғы"___"___________